CiviCRM - en to fr_CA translation catalogue (14345 entries)

en:  (MTD)
fr_CA:  (du début du mois à maintenant)

en:  (copy created by %1 on %2)
fr_CA: (copie créée par %1 sur %2)

en:  (multiple participants)
fr_CA:  (plusieurs participants)

en:  - any reporter -
fr_CA: - n'importe quel rapporteur -

en:  - any status -
fr_CA: - n'importe quel statut -

en:  - none -
fr_CA: - aucun -

en:  AM or PM
fr_CA: AM ou PM

en:  Amount before Tax :
fr_CA: Montant hors taxe :

en:  Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Fixed Contribution Options below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
fr_CA: Cliquez <a id = 'quickconfig' href='#'>ici</a> si vous voulez configurer les choix de contributions fixes ci-dessous comme faisant partie d'une tarification, avec le surcroît de flexibilité et de complexité qui va avec.

en:  OR you can search the <a href='%1'>Archived %2</a>
fr_CA: Ou vous pouvez rechercher les <a href='%1'>%2 archivés</a>

en:  Petition has been deleted.
fr_CA:  La pétition a été supprimée.

en:  Please note that the Authorize.net payment processor only allows recurring contributions and auto-renew memberships with payment intervals from 7-365 days or 1-12 months (i.e. not greater than 1 year).
fr_CA:  Veuillez noter que la passerelle de paiement Authorize.net autorise les contributions périodiques et renouvellements automatiques d'adhésion uniquement avec des intervalles de paiement de 7-365 jours ou 1-12 mois (c.-à-d. pas supérieurs à un an).

en:  Pledge total has changed due to payment adjustments. Original pledge amount was %1.
fr_CA: Le total de la promesse de don a changé à cause de changements faits à des échéances. Le montant promis original était de %1.

en:  Settings - Debugging and Error Handling
fr_CA:  Débogage et gestion des erreurs

en:  Store Name is not set for this payment processor
fr_CA: Le nom de marchand n'est pas renseigné pour cette passerelle de paiement

en:  Tag imported records
fr_CA: Taguer les enregistrements importés

en:  There are %1 more Participant(s) registered by this participant.
fr_CA: Il y a %1 participant(s) supplémentaire(s) inscrit(s) par ce participant.

en:  URL is not set for this payment processor
fr_CA: URL n'est pas défini pour cette passerelle de paiement

en:  You can add another Campaign.
fr_CA:  Vous pouvez ajouter une nouvelle campagne.

en:  You can add another Financial Account Type.
fr_CA: Vous pouvez ajouter un nouveau type de compte.

en:  You can add another Petition.
fr_CA: Vous pouvez ajouter une nouvelle pétition.

en:  You can add another price set field.
fr_CA: Vous pouvez ajouter un autre champ de tarification.

en:  You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fr_CA: Vous pouvez supprimer l'option de contribution périodique en vous rendant sur <a href="%1">cette page</a>.

en:  You will receive a second email as soon as the review process is complete.
fr_CA: Vous recevrez un second courriel lorsque le processus de validation sera terminé.

en:  am or pm
fr_CA: am ou pm

en:  can not be used as a Result Column for profile searches.
fr_CA: ne peut être utilisé comme colonne résultat de recherche.

en:  day
fr_CA: jour

en:  day of week
fr_CA: jour de la semaine

en:  during the batch merge process with safe mode.
fr_CA: pendant le processus de fusion par lot en mode sûr.

en:  field. Profiles with a mixture of field types can not include Searchable or Results Column fields. If you save this field now, the Seachable and Results Column settings will be removed for all fields in this profile. Do you want to continue?
fr_CA:  champ. Les profils combinant plusieurs types de données ne peuvent inclure de champ interrogeable ou colonne résultat. Si vous enregistrez ce champ maintenant, les paramètres interrogeable et colonne résultat seront retirés de tous les champs de ce profil. Voulez-vous continuer ?

en:  fields can not be marked as Searchable in a profile.
fr_CA: champs ne peuvent être interrogables dans un profil.

en:  for %1 installments
fr_CA: pour %1 versement(s)

en:  for %1 installments.
fr_CA: pour %1 échéances.

en:  for a total of %1 installment(s)
fr_CA: pour un total de %1 versement(s)

en:  hour
fr_CA: heure

en:  month
fr_CA: mois

en:  of the Assignee Contact
fr_CA: du contact affecté

en:  of the Source Contact
fr_CA: du contact source

en:  of the Target Contact
fr_CA: du contact cible

en:  second
fr_CA: seconde

en:  year
fr_CA: an

en: " 2="$selfservice_preposition"}You may transfer your registration to another participant or cancel your registration up to %1 hours %2 the event.
fr_CA: " 2="$selfservice_preposition"} Vous pouvez transférer votre inscription à un autre participant ou annuler votre inscription jusqu'à %1 heures %2 de l'événement.

en: "%1" report has been successfully created. You are currently viewing the new report instance.
fr_CA: Le rapport « %1 » a été créé. Vous visualisez actuellement le nouveau rapport.

en: "%1" report has been updated.
fr_CA: Le rapport "%1" a été mis à jour.

en: "<code>%1</code>" has %2 task(s), including %3 time-delayed task(s).
fr_CA: "<code>%1</code>" a %2 tâche(s), y compris %3 tâche(s) différée(s).

en: "Counted?" controls whether a person with that status is counted as participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants.
fr_CA: "Compté ?" contrôle si une personne avec ce statut est comptée comme participant dans le but de contrôler le nombre maximum de partcipants.

en: "Public Pages" will make the content of this mailing viewable everyone who has the permission "view public CiviMail content". Note that even people who did not receive the mailing would be able to find it via search engines.
fr_CA: En sélectionnant « pages publiques », les utilisateurs ayant la permission « voir le contenu CiviMail public » pourront consulter une archive de cet envoi massif sur le site web. Notez que les même les personnes qui n'ont pas reçu le message pourront le visualiser en utilisant un moteur de recherche.

en: "Router" - In the newer style, each callback URL is defined like a normal CiviCRM page. You may wish to use this style for greater consistency or portability.
fr_CA: "Routeur" - Dans le style le plus récent, chaque URL de rappel est définie comme une page CiviCRM normale. Vous pouvez souhaiter utiliser ce style pour plus de cohérence ou de portabilité.

en: "Standalone Scripts" - In the traditional style, each callback URL is a standalone PHP script. You may wish to use this style if you need to maximize performance or if you need continuity.
fr_CA: "Scripts autonomes" - Dans le style traditionnel, chaque URL de rappel est un script PHP autonome. Vous pouvez utiliser ce style si vous avez besoin de maximiser les performances ou si vous avez besoin de continuité.

en: "To" recipients will not see which other "To" recipients received an email, but they will see the list of "Cc" recipients.
fr_CA: Les destinataires "À" ne verront pas quels autres destinataires "À" ont reçu un courriel, par contre ils verront la liste des destinataires en copie "Cc".

en: "}%1 Membership
fr_CA: "}%1 Adhésion

en: "}Event Registration Cancelled for %1
fr_CA: "} Inscription à l'événement %1 annulée

en: "}Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
fr_CA: "}Votre inscription à l'événement %1  en attente a expiré car vous n'avez pas confirmé votre inscription.

en: # Activities
fr_CA: N° d'activité

en: # Completed
fr_CA: # Terminé

en: # Completed Contributions
fr_CA: Nombre de contributions finalisées

en: # Completed Soft Credits
fr_CA: # Crédit indirect terminé

en: % Change
fr_CA:  % Changer

en: % Downgraded Donors
fr_CA: % Donateurs déclassés

en: % Lapsed Donors
fr_CA: % Anciens donateurs

en: % Maintained Donors
fr_CA: % Donateurs maintenus

en: % New Donors
fr_CA: % Nouveau donateur

en: % Upgraded Donors
fr_CA: % Donateurs enregistrés

en: % of Total
fr_CA: % du total

en: %1 %%StatusMessage%%
fr_CA: %1 %%Statuts Message%%

en: %1 (includes [tax term] of %2)
fr_CA: %1 (incluant %2 de [nom de la taxe])

en: %1 (when merging contacts)
fr_CA: %1 (quand les contacts sont fusionnés)

en: %1 + %2 [tax term]
fr_CA: %1 + %2 [nom de la taxe]

en: %1 - %2 of %3
fr_CA: %1 - %2 sur %3

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
fr_CA: Champs de profil CiviCRM - %1

en: %1 - Gateway requires curl with SSL support
fr_CA: %1 - Gateway nécessite curl avec support SSL

en: %1 - HTML Form Snippet
fr_CA: %1 - Fragment de formulaire HTML

en: %1 - Multiple Choice Options
fr_CA: %1 - Liste de choix

en: %1 - Price Fields
fr_CA: %1 - champs tarifs

en: %1 - Price Options
fr_CA: %1 - Option de tarif

en: %1 - Template
fr_CA: %1 - Modèle

en: %1 - copy sent to %2
fr_CA: %1 - copie envoyée à %2

en: %1 - due on %2
fr_CA: %1 $ - exigible le %2

en: %1 - due on %2 (overdue)
fr_CA: %1 $ - exigible le %2 (en retard)

en: %1 Activity
fr_CA: %1 Activité

en: %1 Address
fr_CA: Adresse %1

en: %1 Available Dashlets
fr_CA: %1 indicateurs disponibles

en: %1 Breakdown
fr_CA: Ventilation par %1

en: %1 Contacts Updated
fr_CA: %1 contacts mis à jour

en: %1 Created
fr_CA: %1 créé

en: %1 Current membership(s) for this contact have been set to 'Deceased' status.
fr_CA: Les %1 adhésions(s) courante(s) pour ce contact ont reçu le statut "Décédé".

en: %1 Disabled
fr_CA: %1 Désactivé

en: %1 Donation
fr_CA: %1 contributions

en: %1 Enabled
fr_CA: %1 Activé

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
fr_CA: %1 inscription(s) ont été annulée(s).

en: %1 From must be a number (with or without decimals).
fr_CA: Le minimum de %1 doit être un nombre (avec ou sans décimales).

en: %1 From must be an integer (whole number).
fr_CA: %1 DE doit être un nombre entier.

en: %1 From must in money format (a number with or without decimals, ex: %2).
fr_CA: Le minimum de %1 doit être un nombre (avec ou sans décimales).

en: %1 Help
fr_CA: Aide %1

en: %1 Integration Settings
fr_CA: Paramètres d'intégration %1

en: %1 Membership Signup: Credit card or direct debit (by %2)
fr_CA: Adhésion %1 : carte de crédit ou débit (par %2)

en: %1 Membership: Offline signup (by %2)
fr_CA: Adhésion %1 : inscription hors-ligne (par %2)

en: %1 Option
fr_CA: Option %1

en: %1 Options
fr_CA: Liste de choix %1

en: %1 Permissions
fr_CA: Autorisations %1

en: %1 Questions
fr_CA: %1 questions

en: %1 Related Case | %1 Related Cases
fr_CA[0]: Un dossier relié
fr_CA[1]: %1 dossiers reliés
fr_CA[2]: %1 dossiers reliés

en: %1 Reminder
fr_CA: Rappel %1

en: %1 Reports
fr_CA: %1 Rapports

en: %1 Rules
fr_CA: Règles %1

en: %1 Saved
fr_CA: %1 enregistré

en: %1 Scheduled Job has been executed. See the log for details.
fr_CA: %1 tâches périodiques ont été exécutées. Vous pouvez consulter le journal pour avoir plus d'information.

en: %1 Selected records only
fr_CA: %1 enregistrements sélectionnés uniquement

en: %1 Smart Group Criteria
fr_CA: Critères pour le groupe dynamique %1

en: %1 Tags Merged
fr_CA: %1 étiquettes fusionnées

en: %1 Tags Selected
fr_CA: %1 étiquettes sélectionnées

en: %1 To must be a number (with or without decimals).
fr_CA: Le maximum de %1 doit être un nombre (avec ou sans décimales).

en: %1 To must be an integer (whole number).
fr_CA: %1 À doit être un nombre entier.

en: %1 To must in money format (a number with or without decimals, ex: %2).
fr_CA: Le maximum de %1 doit être un nombre (avec ou sans décimales).

en: %1 Updated
fr_CA: %1 mis à jour

en: %1 User: %2; user id: %3
fr_CA: Utilisateur %1  : %2; identifiant d'utilisateur : %3

en: %1 already exist.
fr_CA: %1 existe déjà.

en: %1 already used.
fr_CA: %1 déjà utilisé

en: %1 amount can not be less than zero. Please select the options accordingly.
fr_CA: Le montant %1 ne peut pas être inférieur à zéro. Veuillez sélectionner les options en conséquence.

en: %1 available
fr_CA: %1 disponible

en: %1 contacts are currently eligible to inherit this relationship.
fr_CA: %1 contacts sont actuellement éligibles pour hériter de cette relation.

en: %1 contacts have already been assigned to this event. They were not added a second time.
fr_CA: %1 contacts ont déjà été affectés à cet événement. Ils n'ont pas été ajoutés à nouveau.

en: %1 contacts were already registered for this event, but have been added a second time.
fr_CA: %1 contacts étaient déjà inscrits pour cet événement, ils ont été ajoutés une deuxième fois.

en: %1 could not be parsed
fr_CA: %1 ne peut pas être parsé

en: %1 created
fr_CA: %1 créé

en: %1 dedupe rules missing
fr_CA: Il manque %1 règles de dédoublonnage

en: %1 every %2 %3 for %4 installments.
fr_CA: %1 tous les %2 %3 pour %4 versements.

en: %1 for this %2.
fr_CA: %1 pour ce %2.

en: %1 for this country.
fr_CA: %1 pour ce pays.

en: %1 for this county.
fr_CA: %1 pour ce comté/département.

en: %1 for this state.
fr_CA: %1 pour cet état.

en: %1 has a missing dependency on %2 | %1 has missing dependencies: %2
fr_CA[0]: %1 a une dépendance manquante : %2
fr_CA[1]: %1 a des dépendances manquantes : %2
fr_CA[2]: %1 a des dépendances manquantes : %2

en: %1 has already been unsubscribed.
fr_CA: %1 s'est déjà désabonné.

en: %1 has been created.
fr_CA: %1 a été créé.

en: %1 has been moved to the custom set <a href='%3'>%2</a>.
fr_CA: %1 a été déplacé dans l'ensemble personnalisé <a href='%3'>%2</a>.

en: %1 has been moved to the trash. | %count contacts moved to trash.
fr_CA[0]: %1 a été déplacé dans la corbeille.
fr_CA[1]: %count contacts ont été déplacés dans la corbeille.
fr_CA[2]: %count contacts ont été déplacés dans la corbeille.

en: %1 has been permanently deleted. | %count contacts permanently deleted.
fr_CA[0]: %1 a été supprimé définitivement.
fr_CA[1]: %count contacts ont été supprimés définitivement.
fr_CA[2]: %count contacts ont été supprimés définitivement.

en: %1 has been removed from these group(s).
fr_CA: %1 a été retiré de ce ou ces groupe(s).

en: %1 has been restored from the trash. | %count contacts restored from trash.
fr_CA[0]: %1 a été restauré de la corbeille.
fr_CA[1]: %count contacts ont été restaurés de la corbeille.
fr_CA[2]: %count contacts ont été restaurés de la corbeille.

en: %1 has been unsubscribed successfully.
fr_CA: %1 s'est désabonné avec succès.

en: %1 has been updated.
fr_CA: %1  a été mis à jour.

en: %1 has joined or been added to these group(s).
fr_CA: Le contact a rejoint ou a été ajouté à ce ou ces groupe(s).

en: %1 has no contacts which match your search criteria. You can <a href='%2'>add contacts here.</a>
fr_CA: %1 n'a aucun contact qui répond à vos critères. Vous pouvez <a href='%2'>ajouter des contacts ici.</a>

en: %1 has not been saved.
fr_CA: %1 n'a pas été enregistré.

en: %1 is
fr_CA: %1 est

en: %1 is a required field.
fr_CA: %1 est un champ obligatoire.

en: %1 is already registered for this event
fr_CA: %1 est déjà enregistré pour cet événement

en: %1 is already used for Discount Name.
fr_CA: Le nom de réduction « %1 » est déjà utilisé.

en: %1 is currently included in these Smart group(s) (e.g. saved searches).
fr_CA: %1 appartient actuellement à ce (ou ces) groupes dynamiques (recherches enregistrées).

en: %1 is included in these Parent group(s) based on belonging to group(s) which are their
            children.
fr_CA: %1 est inclus dans ce (ces) groupes parents sur la base de son appartenance aux groupes enfants.

en: %1 is installed but missing files.
fr_CA: %1 est installé mais il manque des fichiers.

en: %1 is not a valid operator
fr_CA: %1 n'est pas un opérateur valide

en: %1 membership for %2 has been added.
fr_CA: L'adhésion %1 pour %2 a été ajoutée.

en: %1 membership for %2 has been renewed.
fr_CA: L'adhésion %1 pour %2 a été renouvelée.

en: %1 more
fr_CA: %1 de plus

en: %1 must be a number (with or without decimals).
fr_CA: %1 doit être un nombre (avec ou sans décimales).

en: %1 must be an integer (whole number).
fr_CA: %1 doit être un nombre entier.

en: %1 must be in money format (a number with or without decimals, ex: %2).
fr_CA: %1 doit être un nombre (avec ou sans décimales, ex: %2).

en: %1 must be valid Website.
fr_CA: %1 doit être un site web valide.

en: %1 must contain a color value e.g. #ffffff.
fr_CA: %1 doit contenir une valeur de couleur hexadécimale (par ex. #ffffff).

en: %1 not found.
fr_CA: %1 introuvable.

en: %1 of %2 records - %3 remaining
fr_CA: %1 sur %2 enregistrements - %3 restants

en: %1 opt out confirmed.
fr_CA: %1 opt out confirmé.

en: %1 option has been deleted.
fr_CA: L'option %1 a été supprimée.

en: %1 out of %2
fr_CA: %1 parmi %2

en: %1 pairs of duplicates were merged
fr_CA: %1 paires de doublons ont été fusionnées

en: %1 pairs of duplicates were skipped due to conflict
fr_CA: %1 paires de doublons ont été ignorées pour conflit

en: %1 processor doesn't support updating subscription billing details.
fr_CA: La passerelle %1 ne permet pas la mise à jour des données de facturation.

en: %1 reserved.
fr_CA: %1 réservé(e).

en: %1 status has been updated to %2.
fr_CA: Le statut %1 a été changé à %2.

en: %1 sub-menu items will also be deleted.
fr_CA: Les éléments de sous-menu %1 seront aussi supprimés.

en: %1 tags
fr_CA: %1 Étiquettes

en: %1 user account registration option?
fr_CA: Option de création du compte utilisateur %1 ?

en: %1 version and user table name.
fr_CA: Nom de la table d'utilisation et version %1

en: %1 wants you to know about %2
fr_CA: %1 souhaiterait vous faire part de %2

en: %1$sCiviCRM is almost ready.%2$s You must %3$sconfigure CiviCRM%4$s for it to work.
fr_CA: %1$s CiviCRM est presque prêt. %2$s Vous devez %3$s configurer CiviCRM %4$s pour qu'il fonctionne.

en: %1$sCiviCRM needs your attention.%2$s Please visit the %3$sInformation Page%4$s for details.
fr_CA: %1$s CiviCRM a besoin de votre attention. %2$s Veuillez consulter la %3$s page d'information %4$s pour plus de détails.

en: %1: About
fr_CA: %1 : À propos

en: %1: Connect
fr_CA: %1 : Connecter

en: %1: Disconnect
fr_CA: %1: Déconnecter

en: %1: Documentation (External)
fr_CA: %1 : Documentation (Externe)

en: %1: Logs (External)
fr_CA: %1 : Journaux (Externes)

en: %1: Please check that your date range is in correct chronological order.
fr_CA: %1 : Vérifiez que vos périodes sont dans l'ordre chronologique.

en: %1: Reconnect
fr_CA: %1: Reconnecter

en: %1: SMS Reply will not be sent.
fr_CA: %1 : Le SMS de réponse ne sera pas envoyé

en: %1: Settings (External)
fr_CA: %1 : Paramètres (Externes)

en: %1: Support (External)
fr_CA: %1 : Support (Externe)

en: %1: Version %2
fr_CA: %1 : Version %2

en: %1: Welcome (External)
fr_CA: %1: Bienvenue (External)

en: %2 can be edited by %1.
fr_CA: %2 peut être modifié par %1.

en: %2 can be viewed by %1.
fr_CA: %2 peut être consulté par %1.

en: %2. This Membership Type is used in an <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Uncheck this membership type in the Memberships tab.
fr_CA: %2. Ce type d'adhésion est utilisé dans une <a href='%1'>page de contribution en ligne</a>. Veuillez décocher ce type d'adhésion dans l'onglet Adhésions.

en: %3. There are some contacts who have this membership type assigned to them. Search for contacts with this membership type from <a href='%1'>Find Members</a>. If you are still getting this message after deleting these memberships, there may be contacts in the Trash (deleted) with this membership type. Try using <a href="%2">Advanced Search</a> and checking "Search in Trash".
fr_CA: %3. Il y a certains contacts à qui ce type d'adhésion est assigné. Cherchez ces contacts depuis <a href='%1'>Rechercher des adhésions</a>. Si vous obtenez toujours ce message après avoir supprimé ces adhésions, il y a peut-être des contacts supprimés dans la corbeille ayant ce type d'adhésion. Essayez <a href="%2">Recherche multicritère</a> en cochant « Rechercher dans la corbeille ».

en: %count %2 %3 relationship created | %count %2 %3 relationships created
fr_CA[0]: %count relation %1 %2 créée
fr_CA[1]: %count relations %1 %2 créées
fr_CA[2]: %count relations %1 %2 créées

en: %count Contact | %count Contacts
fr_CA[0]: %count contact
fr_CA[1]: %count contacts
fr_CA[2]: %count contacts

en: %count Result | %count Results
fr_CA[0]: %count résultat de recherche
fr_CA[1]: %count résultats de recherche
fr_CA[2]: %count résultats de recherche

en: %count activity deleted. | %count activities deleted.
fr_CA[0]: %count activité supprimée.
fr_CA[1]: %count activités supprimées.
fr_CA[2]: %count activités supprimées.

en: %count activity un-tagged | %count activities un-tagged
fr_CA[0]: %count activité désétiquetée
fr_CA[1]: %count activités désétiquetées
fr_CA[2]: %count activités désétiquetées

en: %count case moved to trash. | %count cases moved to trash.
fr_CA[0]: %count dossier a été déplacé dans la corbeille.
fr_CA[1]: %count dossiers ont été déplacés dans la corbeille.
fr_CA[2]: %count dossiers ont été déplacés dans la corbeille.

en: %count case permanently deleted. | %count cases permanently deleted.
fr_CA[0]: %count dossier a été supprimé définitivement.
fr_CA[1]: %count dossiers ont été supprimés définitivement.
fr_CA[2]: %count dossiers ont été supprimés définitivement.

en: %count case restored from trash. | %count cases restored from trash.
fr_CA[0]: %count dossier a été restauré de la corbeille.
fr_CA[1]: %count dossiers ont été restaurés de la corbeille.
fr_CA[2]: %count dossiers ont été restaurés de la corbeille.

en: %count contact added to group | %count contacts added to group
fr_CA[0]: %count contact ajouté au groupe
fr_CA[1]: %count contacts ajoutés au groupe
fr_CA[2]: %count contacts ajoutés au groupe

en: %count contact already had this tag | %count contacts already had this tag
fr_CA[0]: %count contact a déjà cette étiquette
fr_CA[1]: %count contacts ont déjà cette étiquette
fr_CA[2]: %count contacts ont déjà cette étiquette

en: %count contact has been reserved. | %count contacts have been reserved.
fr_CA[0]: 1 contact a été réservé.
fr_CA[1]: %1 contact(s) ont été réservés.
fr_CA[2]: %1 contact(s) ont été réservés.

en: %count contact removed from '%2' | %count contacts removed from '%2'
fr_CA[0]: %count contact enlevé de « %2 »
fr_CA[1]: %count contacts supprimés de « %2 »
fr_CA[2]: %count contacts supprimés de « %2 »

en: %count contact tagged | %count contacts tagged
fr_CA[0]: %count contact étiqueté
fr_CA[1]: %count contacts étiquetés
fr_CA[2]: %count contacts étiquetés

en: %count contact un-tagged | %count contacts un-tagged
fr_CA[0]: Étiquette enlevée de %count contact
fr_CA[1]: Étiquette supprimée de %count contacts
fr_CA[2]: Étiquette supprimée de %count contacts

en: %count contact was already in group | %count contacts were already in group
fr_CA[0]: %count contact est déjà dans le groupe
fr_CA[1]: %count contacts sont déjà dans le groupe
fr_CA[2]: %count contacts sont déjà dans le groupe

en: %count contribution deleted. | %count contributions deleted.
fr_CA[0]: %count contribution supprimée.
fr_CA[1]: %count contributions supprimées.
fr_CA[2]: %count contributions supprimées.

en: %count duplicate relationship | %count duplicate relationships
fr_CA[0]: %count relation en double
fr_CA[1]: %count relations en double
fr_CA[2]: %count relations en double

en: %count email was found on hold and updated. | %count emails were found on hold and updated.
fr_CA[0]: %count adresse électronique a été trouvée invalide et a été mise à jour.
fr_CA[1]: %count adresses électroniques ont été trouvées invalides et ont été mises à jour.
fr_CA[2]: %count adresses électroniques ont été trouvées invalides et ont été mises à jour.

en: %count grant deleted. | %count grants deleted.
fr_CA[0]: %count subventions ont été supprimés.
fr_CA[1]: %count subventions ont été supprimés.
fr_CA[2]: %count subventions ont été supprimés.

en: %count invalid relationship record | %count invalid relationship records
fr_CA[0]: %count enregistrement de relation invalide
fr_CA[1]: %count enregistrements de relation invalides
fr_CA[2]: %count enregistrements de relation invalides

en: %count membership deleted. | %count memberships deleted.
fr_CA[0]: %count adhésion supprimée.
fr_CA[1]: %count adhésions supprimées.
fr_CA[2]: %count adhésions supprimées.

en: %count month | %count months
fr_CA[0]: 1 mois
fr_CA[1]: %count mois
fr_CA[2]: %count mois

en: %count participant deleted. | %count participants deleted.
fr_CA[0]: %count participant supprimé.
fr_CA[1]: %count participants supprimés.
fr_CA[2]: %count participants supprimés.

en: %count pledge deleted. | %count pledges deleted.
fr_CA[0]: %count de promesses de don supprimées.
fr_CA[1]: %count de promesse(s) de don supprimée(s).
fr_CA[2]: %count de promesse(s) de don supprimée(s).

en: %count relationship record was not created due to an invalid contact type. | %count relationship records were not created due to invalid contact types.
fr_CA[0]: %count relations n'ont pas été créées car les types de contact étaient incorrectes.
fr_CA[1]: %count relations n'ont pas été créées car les types de contact étaient invalides.
fr_CA[2]: %count relations n'ont pas été créées car les types de contact étaient invalides.

en: %count relationship was not created because the contact is not of the right type for this relationship | %count relationships were not created because the contact is not of the right type for this relationship
fr_CA[0]: %count relation n'a pas été créée car le contact n'est pas d'un type valide pour la relation
fr_CA[1]: %count relations n'ont pas été créées car le contact n'est pas d'un type valide pour la relation
fr_CA[2]: %count relations n'ont pas été créées car le contact n'est pas d'un type valide pour la relation

en: %count was skipped because the contact is already %2 %3 | %count were skipped because the contacts are already %2 %3
fr_CA[0]: %count a été ignoré parce que le contact est déjà %2 %3
fr_CA[1]: %count ont été ignorés parce que les contacts sont déjà %2 %3
fr_CA[2]: %count ont été ignorés parce que les contacts sont déjà %2 %3

en: %count year | %count years
fr_CA[0]: 1 année
fr_CA[1]: %count années
fr_CA[2]: %count années

en: %d+ active installations
fr_CA: %d+ installations actives

en: %s is currently set to:
fr_CA: %s est actuellement défini sur :

en: %s must implement a "main" method.
fr_CA: %s doit implémenter une méthode "principale".

en: &lt; Previous
fr_CA: &lt; précédent

en: &lt;&lt; First
fr_CA: &lt;&lt; Premier

en: &quot;All of the information that you provide to us or any of our representatives and service providers will be held in strictest confidence. It will not be used for any purpose other than to help you, and for any other purpose that you authorize in writing, or which is required by law.&quot;
fr_CA:  &quot;Toutes les informations que vous nous fournissez ou que vous fournissez à nos représentant ou sous-traitants seront tenues strictement confidentielles. Elles ne seront pas utilisées pour autre chose que vous aidez, et pour les autres suages que vous autoriseriez par écrit, conformément à la loi.&quot;

en: &quot;May I now ask you some screening questions?&quot;
fr_CA: &quot;Puis je vous poser quelques questions personnelles?&quot;

en: &quot;Please tell me what you would like to discuss.&quot;
fr_CA: &quot;Veuillez me dire ce dont vous voudriez me parler.&quot;

en: '%1' batch has been saved.
fr_CA: Le lot « %1 » a été enregistré.

en: '%1' cannot be deleted because the information is used for special system purposes.
fr_CA: « %1 » ne peut être supprimé car l'information est utilisée par le système.

en: '%1' directory does not exist
fr_CA: Le répertoire '%1' n'existe pas.

en: '%1' has been deleted.
fr_CA: « %1 » a été supprimé.

en: '%1' have been saved.
fr_CA: « %1 » a été enregistré.

en: '%1' information has been saved.
fr_CA: L'information pour "%1" a été enregistrée.

en: '%1' survey has been deleted.
fr_CA: Le sondage « %1 » a été supprimé.

en: 'Admin' field should only have 'Admin' visibility options.
fr_CA: Un champ "Admin" devrait seulement avoir des options de visibilité "Admin".

en: 'Children' of that individual
fr_CA: les enfants de cet individu

en: 'Create Personal Campaign Page' link text
fr_CA: Texte du lien « Créer une page de campagne personnelle »

en: 'Employees' of that organization
fr_CA: les employés de cette organisation

en: 'Household Members' of that household
fr_CA: les membres de ce foyer

en: 'Opt out via email' - displays an email address for recipients to opt out of receiving emails from your organization.
fr_CA: Se désabonner par courriel - affiche une adresse de courriel afin que les destinataires puissent s'exclure des envois groupés de courriel effectués par votre organisation.

en: 'Opt out via web page' - creates a link for recipients to click if they want to opt out of receiving emails from your organization. Alternatively, you can include the 'Opt out via email' token.
fr_CA: « Se désabonner par page Internet » génère un lien hypertexte afin que les destinataires puissent s'exclure des envois groupés de courriel effectués par votre organisation. Alternativement, vous pouvez inclure le champ de fusion « Se désabonner par courriel ».

en: 'Results Column' cannot be checked for %1 fields.
fr_CA: La "colonne de résultats" ne peut pas être vérifiée pour %1 champs.

en: 'Tell a friend' maximum recipients limit
fr_CA: Nombre maximum de destinataires pour la fonction « Recommander à des amis »

en: 'Unsubscribe via email' - displays an email address for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message.
fr_CA: « Se désabonner du groupe (courriel) » affiche une adresse électronique pouvant être utilisée par les destinataires pour se désabonner de la liste de diffusion utilisée pour envoyer ce message.

en: 'Unsubscribe via web page' - creates a link for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message. Alternatively, you can include the 'Unsubscribe via email' token or one of the Opt-out tokens.
fr_CA: Les liens produits par « Se désabonner du groupe »  permettront aux destinataires de se désabonner de la liste de diffusion à l'origine de ce message.  Les liens produits par « S'exclure des envois massifs » leur permettront de ne plus recevoir d'envois massifs. La désinscription peut se faire par navigateur (lien) ou par courriel.

en: '}No %1
fr_CA: '}Aucun %1

en: (%1 recipients)
fr_CA: (%1 destinataires)

en: (<a %1">Learn more</a>)
fr_CA: (<a %1">En savoir plus</a>)

en: (Contribute at least X to be eligible for this gift.)
fr_CA: (Contribuez au moins à X pour être éligible à ce cadeau.)

en: (Copy)
fr_CA: (Copier)

en: (Copy)
fr_CA: (Copier)

en: (Filed on case %1)
fr_CA: (enregistré dans dossier %1)

en: (How to setup cron on the command line...)
fr_CA: (Comment configurer Cron en ligne de commande...)

en: (Last Month)
fr_CA: (Dernier mois)

en: (Learn more...)
fr_CA: (En savoir plus...)

en: (Multilingual support currently cannot be enabled on installations with enabled logging.)
fr_CA: (Le support multilingue ne peut actuellement être activé sur des installations dans lesquelles les logs sont activés.)

en: (Not Available)
fr_CA: (Non disponible)

en: (OR Membership ID if update mode.)
fr_CA: (OU l'identifiant de l'adhésion lors d'une mise à jour)

en: (Preview Area)
fr_CA: (Aperçu de la zone)

en: (Recurring Contribution)
fr_CA: (Contribution périodique)

en: (Recurring Template)
fr_CA: (Modèle récurrent)

en: (Recurring)
fr_CA: (Périodique)

en: (Refer to the Mapping and Geocoding section in the Installation and Basic Setup Chapter)
fr_CA: (cf. la section géocodage et géolocalisation dans le chapitre Installation et configuration de base)

en: (See log for more details.)
fr_CA: (Voir les logs pour plus d'informations)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
fr_CA: (La somme de tous les poids doit être supérieure ou égale au seuil : %1).

en: (This contact has been merged to <a href="%1">%2</a>)
fr_CA: (Ce contact a été fusionné avec <a href="%1">%2</a>)

en: (YTD)
fr_CA:  (cette année)

en: (bottom of page)
fr_CA: (bas de la page)

en: (built-in)
fr_CA: (incorporé)

en: (contribute at least %1 to be eligible for this membership)
fr_CA: (contribue au moins à %1 pour être éligible à cette adhésion)

en: (current month)
fr_CA: (mois courant)

en: (current year)
fr_CA: (année courante)

en: (deleted contacts)
fr_CA: (contacts supprimés)

en: (deleted)
fr_CA: (supprimé)

en: (display name not available)
fr_CA: (nom d'affichage non disponible)

en: (filtered from %1 total entries)
fr_CA: (filtré parmi %1 entrées au total)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fr_CA: (filtré depuis entrées _MAX_ total)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fr_CA: (filtre de  _MAX_ total entrées)

en: (includes %1 of %2)
fr_CA: (incluant %1 de %2)

en: (including yourself)
fr_CA: (vous-même inclus·e)

en: (match to contact)
fr_CA: (faire concorder au contact)

en: (match to contribution record)
fr_CA: (correspondance avec la contribution)

en: (n/a)
fr_CA: (non applicable)

en: (no fee)
fr_CA: (gratuit)

en: (no subject)
fr_CA: (aucun sujet)

en: (not assigned)
fr_CA: (non affecté)

en: (not available)
fr_CA: (indisponible)

en: (ongoing)
fr_CA: (en cours)

en: (opened %1)
fr_CA: (ouvert %1)

en: (original currency)
fr_CA: (devise initiale)

en: (preferred)
fr_CA: (favoris)

en: (recipients)
fr_CA: (destinataires)

en: (since inception)
fr_CA: (depuis la création)

en: (step %1 of %2)
fr_CA: (étape %1 sur %2)

en: (this is not the current revision)
fr_CA: (Ce n'est pas la dernière version )

en: (this is the current revision)
fr_CA: (Ceci est la version en cours)

en: (this will take a few minutes)
fr_CA: (ceci va prendre quelques minutes)

en: (top of page)
fr_CA: (haut de la page)

en: (unknown)
fr_CA: (inconnu)

en: * indicates a smart group.
fr_CA: * indique un groupe dynamique.

en: + Add New Field
fr_CA: + Ajouter un champ

en: , or Merge this contact with an existing contact
fr_CA: , ou fusionner ce contact avec un contact existant

en: - Activity Fields -
fr_CA: - Champs d'activité -

en: - All Contacts -
fr_CA: - Tous les contacts -

en: - Any -
fr_CA: - n'importe lequel -

en: - Contact Fields -
fr_CA: - Champs contact -

en: - Contribution Fields -
fr_CA: - Champs de contribution -

en: - None -
fr_CA: - Aucun -

en: - Participant Fields -
fr_CA: - Champs Participant -

en: - Select Financial Account Relationship -
fr_CA: - sélectionnez la relation de compte -

en: - Select Organization -
fr_CA: - sélectionner une organisation -

en: - Select Relationship Type-
fr_CA: - sélectionnez le type de relation -

en: - Status -
fr_CA: - Statut -

en: - Test Type -
fr_CA: - Type de test -

en: - Unsupervised rule -
fr_CA: - règle non supervisée -

en: - all -
fr_CA: - tous -

en: - all activity type(s) -
fr_CA: - tous les types d'activité -

en: - all languages -
fr_CA: - toutes les langues -

en: - any %1 -
fr_CA: - n'importe quel %1 -

en: - any -
fr_CA: - n'importe lequel -

en: - any contact type -
fr_CA: - n'importe quel type de contact -

en: - any group -
fr_CA: - n'importe quel groupe -

en: - any interviewer -
fr_CA: - n'importe quel enquêteur -

en: - any tag -
fr_CA: - n'importe quelle étiquette -

en: - any visibility -
fr_CA: - n'importe quelle visibilité -

en: - choose language -
fr_CA: - sélectionner une langue -

en: - default -
fr_CA: - par défaut -

en: - default input format -
fr_CA: - format d'entrée par défaut -

en: - default view -
fr_CA: - vue par défaut -

en: - do not import -
fr_CA: - ne pas importer -

en: - first select relationship type -
fr_CA: - sélectionner en premier un type de relation -

en: - no grouping -
fr_CA: - pas de regroupement -

en: - no types excluded -
fr_CA: - aucun type exclu -

en: - none -
fr_CA: - aucun -

en: - prefix -
fr_CA: - civilité -

en: - related contact info -
fr_CA: - informations de contact en relation -

en: - same as for main contact -
fr_CA: - identique au contact principal -

en: - select %1 -
fr_CA: - sélectionner %1 -

en: - select -
fr_CA: - sélectionner -

en: - select Parent -
fr_CA: - sélectionner le parent -

en: - select activity type -
fr_CA: - sélectionner le type d'activité -

en: - select case -
fr_CA: - choisir un dossier -

en: - select contact -
fr_CA: - sélectionner le contact -

en: - select contacts -
fr_CA: - sélectionner contacts -

en: - select event -
fr_CA: - sélectionner un événement -

en: - select field -
fr_CA: - sélectionner le champ -

en: - select group -
fr_CA: - sélectionner un groupe -

en: - select label -
fr_CA: - selectionner -

en: - select membership type -
fr_CA: - sélectionner un type d'adhésion -

en: - select period -
fr_CA: - sélectionner la période -

en: - select profile -
fr_CA: - sélectionner un profil -

en: - select record type -
fr_CA: - sélectionner un type de données -

en: - select role -
fr_CA: - sélectionner un rôle -

en: - select set of custom fields -
fr_CA: - sélectionner un ensemble de champs personnalisés -

en: - select status -
fr_CA: - sélectionner un statut -

en: - select tags -
fr_CA: - sélectionnez des étiquettes -

en: - select type -
fr_CA: - sélectionner le type -

en: - suffix -
fr_CA: - suffixe -

en: -day of week-
fr_CA: -jour de la semaine-

en: -day-
fr_CA: -jour-

en: -hour-
fr_CA: -heure-

en: -month-
fr_CA: -mois-

en: -operator-
fr_CA: -opérateur-

en: -select product-
fr_CA: - sélectionner un produit -

en: -select-
fr_CA: -choisir-

en: -year-
fr_CA: -année-

en: 0 = No auto-renew option; 1 = Give option, but not required; 2 = Auto-renew required;
fr_CA: 0 = Pas d'option de renouvellement automatique ; 1 = Donner le choix (mais pas obligatoire) ; 2 = Renouvellement automatique obligatoire;

en: 1 Available Dashlet
fr_CA: 1 indicateur disponible

en: 1 activity already did not have this tag | %count activities already did not have this tag
fr_CA[0]: 1 activité n'a pas déjà cette étiquette
fr_CA[1]: %count activités n'ont pas cette étiquette
fr_CA[2]: %count activités n'ont pas cette étiquette

en: 1 activity already had this tag | %count activities already had this tag
fr_CA[0]: 1 activité possèdait déjà cette étiquette
fr_CA[1]: %count activités possèdent déjà cette étiquette
fr_CA[2]: %count activités possèdent déjà cette étiquette

en: 1 contact already did not have this tag | %count contacts already did not have this tag
fr_CA[0]: 1 contact n'a pas déjà cette étiquette
fr_CA[1]: %count contacts n'ont pas déjà cette étiquette
fr_CA[2]: %count contacts n'ont pas déjà cette étiquette

en: 1 contact was already not in this group | %count contacts were already not in this group
fr_CA[0]: 1 contact n'est pas déjà dans ce groupe
fr_CA[1]: %count contacts ne sont pas déjà dans ce groupe
fr_CA[2]: %count contacts ne sont pas déjà dans ce groupe

en: 1 contribution could not be deleted. | %count contributions could not be deleted.
fr_CA[0]: 1 contribution n'a pas pu être supprimée.
fr_CA[1]: %count contributions n'ont pu être supprimées.
fr_CA[2]: %count contributions n'ont pu être supprimées.

en: 1 contribution will not be deleted. | %count contributions will not be deleted.
fr_CA[0]: 1 contribution ne sera pas supprimée.
fr_CA[1]: %count contributions ne seront pas supprimées.
fr_CA[2]: %count contributions ne seront pas supprimées.

en: 1 could not be deleted. | %count could not be deleted.
fr_CA[0]: 1 n'a pas pu être supprimé.
fr_CA[1]: %count n'ont pas pu être supprimés.
fr_CA[2]: %count n'ont pas pu être supprimés.

en: 1 could not be restored. | %count could not be restored.
fr_CA[0]: %count dossier n'a pas pu être restaurer.
fr_CA[1]: %count dossiers n'ont pas pu être restaurer.
fr_CA[2]: %count dossiers n'ont pas pu être restaurer.

en: 1 extension is up-to-date: | %count extensions are up-to-date:
fr_CA[0]: 1 extension est à jour :
fr_CA[1]: %count extensions sont à jour :
fr_CA[2]: %count extensions sont à jour :

en: 1 respondent did not release. | %count respondents did not release.
fr_CA[0]: 1 contact n'a pas été libéré.
fr_CA[1]: %1 contacts n'ont pas été libérés.
fr_CA[2]: %1 contacts n'ont pas été libérés.

en: 1-this entity, 2-this and the following entities, 3-all the entities
fr_CA: 1-cette entité, 2-cette entité et les suivantes, 3-toutes les entités

en: 1. Manage Roles
fr_CA: 1. Gérer les rôles

en: 12 Hours
fr_CA: 12 heures

en: 2-4 Character Abbreviation of County
fr_CA: Abréviation du Comté/Département (2-4 caractères)

en: 2-4 Character Abbreviation of State/Province
fr_CA: Abréviation de la subdvision pays (Région/Etat/Province) (2-4 caractères)

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
fr_CA: 2. Assigner des utilisateurs aux rôles ACL de CiviCRM

en: 24 Hours
fr_CA: 24 heures

en: 3 character string, value derived from config setting.
fr_CA: chaîne de 3 caractères, valeur du paramètre de configuration.

en: 3 character string, value from config setting or input via user.
fr_CA: chaîne de 3 caractères, valeur du paramètre de configuration ou saisie par l'utilisateur.

en: 3. Manage ACLs
fr_CA: 3. Gérer les ACL

en: 5.28 Default value:
fr_CA: Valeur par défaut 5.28 :

en: 5.29 Default value:
fr_CA: Valeur par défaut 5.29 :

en: << Remove
fr_CA: << Retirer

en: <a %1>Click here to go to Settings > Permalinks, then click "Save" to refresh the cache.</a>
fr_CA: <a %1>Cliquez ici pour les Paramètres > Permalinks, puis cliquez sur "Enregistrer" pour actualiser le cache.</a>

en: <a %1>Street address parsing</a> is enabled but not supported by <a %2>your language settings</a> (%3).
fr_CA: <a %1>L'analyse des adresses</a> est activée mais elle n'est pas prise en charge par <a %2>vos paramètres linguistiques</a> (%3).

en: <a class='action-item crm-hover-button' onclick='adjustPayment();'>adjust payment amount</a>
fr_CA: <a class='action-item crm-hover-button' onclick='adjustPayment();'>ajuster le montant du paiement

en: <a href="%1" target="_blank">Setup CIVICRM_CRED_KEYS</a> before upgrading. This warning will go away, and the current SMTP password will ultimately be preserved during upgrade.
fr_CA: <a href="%1" target="_blank">Configurez CIVICRM_CRED_KEYS</a> avant la mise à jour. Cet avertissement disparaîtra et le mot de passe SMTP actuel sera conservé lors de la mise à jour.

en: <a href="%1">Directories</a> may use absolute paths, relative paths, or variables. Absolute paths are more difficult to maintain. To maximize portability, consider using a variable in each directory (eg "<tt>[cms.root]</tt>" or "<tt>[civicrm.files]</tt>").
fr_CA: <a href="%1">Les répertoires</a> peuvent utiliser des chemins absolus, des chemins relatifs ou des variables. Les chemins absolus sont plus difficiles à maintenir. Pour maximiser la portabilité, utilisez une variable dans chaque répertoire (par exemple "<tt>[cms.root]</tt>" ou "<tt>[civicrm.files]</tt>").

en: <a href="%1">Resource URLs</a> may use absolute paths, relative paths, or variables. Absolute paths are more difficult to maintain. To maximize portability, consider using a variable in each URL (eg "<tt>[cms.root]</tt>" or "<tt>[civicrm.files]</tt>").
fr_CA: <a href="%1">Les URLs de ressources</a> peuvent utiliser des chemins absolus, des chemins relatifs ou des variables. Les chemins absolus sont plus difficiles à maintenir. Pour maximiser la portabilité, utilisez une variable dans chaque URL (par exemple "<tt>[cms.root]</tt>" ou "<tt>[civicrm.files]</tt>").

en: <a href="%1">wkhtmltopdf is an alternative utility for generating PDF's</a> which may provide better performance especially if you are generating a large number of PDF letters or receipts. Your system administrator will need to download and install this utility, and enter the executable path here.
fr_CA: <a href="%1">wkhtmltopdf</a> est un utilitaire alternatif pour générer des PDF qui peut produire de meilleurs résultats en particulier si vous générez un grand nombre de lettres ou de reçus en PDF. Votre administrateur système devra le télécharger, l'installer et saisir le chemin d'accès à l'exécutable ici.

en: <b>[civicrm.files]</b> Path
fr_CA: <b>[civicrm.files]</b> Chemin

en: <div class="status messages">None found.
fr_CA: <div class="status messages">Aucun trouvé.

en: <p>The Monetary Value Display format is a deprecated setting, and this site has a non-standard format. Please report your configuration on <a href="%1">this Gitlab issue</a>.
fr_CA: <p>Le format d'affichage de la valeur monétaire est un paramètre obsolète et ce site a un format non standard. Veuillez signaler votre configuration dans <a href="%1"> le ticket d'erreur Gitlab</a>.

en: <p>The table <code>%1</code> includes an incorrect constraint. <a %2>Learn how to fix this.</a>
fr_CA: <p>La table <code>%1</code> contient une contrainte incorrecte. <a %2>Vérifiez comment corriger cela.</a>

en: <p>You may also want to check the directory for <a href="%2/%1" target="_blank">native %1 modules</a> that may be useful for you (CMS-specific modules are not listed here).
fr_CA: <p>Vous pouvez aussi consulter le référentiel des <a href="%2/%1" target="_blank">modules %1 natifs</a> (les modules spécifiques à chaque CMS ne sont pas listés ici).

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
fr_CA: <strong>%1 (%2)</strong> a bien été inscrit(e) à la liste de diffusion <strong>%3</strong>.

en: <strong>%1 - your email address '%2' has been successfully verified.</strong>
fr_CA: <strong>%1 - votre adresse électronique « %2 » a été vérifiée avec succès.</strong>

en: <strong>%1</strong> can view and update information about <strong>%2</strong>.
fr_CA: <strong>%1</strong> peut consulter et modifier les informations concernant <strong>%2</strong>.

en: <strong>%1</strong> can view information about <strong>%2</strong>.
fr_CA: <strong>%1</strong> peut consulter les informations concernant <strong>%2</strong>.

en: <strong>A LIVE transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
fr_CA: <strong>UNE transaction REELLE sera effectuée</strong> utilisant la passerelle de paiement sélectionnée.

en: <strong>A TEST transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
fr_CA: <strong>UNE transaction TEST sera effectuée</strong> utilisant la passerelle de paiement choisie.

en: <strong>Automated refunds for cancellations are NOT currently supported.</strong> Participants who have paid for an event will be notified that cancellations are not refundable.
fr_CA: <strong>Les remboursements automatiques pour annulation NE SONT PAS actuellement possibles.</strong> Les participants qui ont payé pour un événement seront notifiés que les annulations ne sont pas remboursables.

en: <strong>Check Availability</strong>
fr_CA: <strong>Vérifier si ce nom est disponible</strong>

en: <strong>CiviCampaign</strong> - Lets you link together events, mailings, activities, and contributions under one "umbrella" so that you can track the progress of all your efforts towards one programmatic goal or campaign.
fr_CA: <strong>CiviCampaign</strong> - Permet de grouper événements, mailings, activités et contributions sous une même « ombrelle » de façon à suivre l'avancement vers votre but programmé ou campagne.

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
fr_CA: <strong>CiviCase</strong> - Composant intégré de gestion de dossiers, incluant un tableau de bord "mes dossiers" et permettant la production de rapports configurables.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
fr_CA: <strong>CiviContribute</strong> - Composant de gestion des contributions en ligne et des donateurs. Il permet à votre organisation d'enregistrer les contributions qui lui sont faites, et également de créer rapidement et facilement des pages de collecte en ligne sur Internet de ces dons.

en: <strong>CiviContribute</strong> - When you want to collect information from Contributors via online contribution pages, you can create a profile and link it to to your contribution page as a 'custom page element' (<a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a>).
fr_CA: <strong>CiviContribute</strong> - Si vous souhaitez recueillir des informations auprès des contributeurs en ligne via les pages de contributions, vous pouvez créer un profil et l'associer à votre page de contribution en tant qu' « élément de page personnalisé » (<a href = '%1'>Gestion des pages de contribution</a>).

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
fr_CA: <strong>CiviEvent</strong> - Composant pour l'enregistrement et la gestion des inscriptions à des événements gratuits ou payants. Il permet de créer rapidement et facilement des pages personnalisées sur Internet pour l'inscription aux événements et pour ensuite effectuer le suivi des participants.

en: <strong>CiviGrant</strong> - Designed to be used by organizations that distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
fr_CA: <strong>CiviGrant</strong> - Conçu pour les organisations qui redistribuent les fonds collectés, telles que les fondations, etc.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
fr_CA: <strong>CiviMail</strong> - Composant robuste d'envoi en masse de courriels permettant d'adresser à vos contacts des courriers personnalisés et des info-lettres.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
fr_CA: <strong>CiviMember</strong> - Un composant flexible de gestion des adhésions incluant la possibilité d'adhérer ou de renouveler une adhésion en ligne.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
fr_CA: <strong>CiviPledge</strong> - Ce composant permet d'enregistrer les engagements de dons, d'envoyer accusés de réception et rappels de paiement, de configurer des pages en ligne pour permettre aux contributeurs d'effectuer leurs engagements de dons et de les payer.

en: <strong>Contact Edit Forms</strong> - Allow <strong>authenticated users</strong> to edit their own contact info with a Profile using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an edit form for Profile ID 3.)
fr_CA: <strong>Formulaire d'édition de contact</strong> - Vous pouvez permettre aux <strong>utilisateurs authentifiés</strong> de modifier leurs propres informations de contact en utilisant un profil dont le chemin d'accès est : <em>%1 /%2 </em>. (Dans cet exemple le profil a l'identifiant (ID) égal à 3.)

en: <strong>Contact Search and Listings</strong> - When you want to provide a search form and search result listings for some or all of your contacts you can create a profile with the desired search fields and link users to the path for that search form. When creating a link to search and listings profiles, add the corresponding profile ID to the end of your query string using the 'gid' parameter. For example, the link to display a search and listings page for a Profile with ID = 3 would be:
fr_CA: <strong>Recherche de contacts et listes</strong> - Si vous voulez fournir un formulaire de recherche et des listes de résultats de recherche pour partie ou totalité de vos contacts, vous pouvez créer un profil incluant les champs de recherche souhaités et fournir aux utilisateurs le chemin d'accès à ce formulaire. Ce chemin d'accès devra inclure le paramètre « gid» comme référence à l'identifiant (ID) du profil correspondant. Par exemple, le lien pour afficher la page de recherche et les résultats de recherche pour un profil dont l'ID = 3 serait:

en: <strong>Contact Signup Forms</strong> - Create link(s) to 'new contact' input form(s) for your Profiles using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an input form for Profile ID 3.)
fr_CA: <strong> Formulaire de création de contact</strong> - Vous pouvez créer un lien vers un formulaire de saisie d'informations pour un nouveau contact en utilisant ce chemin d'accès : <em>%1 /%2 </em>. (Dans cet exemple le profil a l'identifiant (ID) égal à 3.)

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
fr_CA: <strong>L'envoi n'a pas encore débuté.</strong> Si la date d'envoi programmée est passée, demandez à l'administrateur système ou au support technique du site de vérifier que la tâche périodique (le « cron ») est bien en cours d'exécution — et à quelle fréquence.

en: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) can 'Edit' (<em>Operation</em>) all contacts in the 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).
fr_CA: <strong>EXEMPLE :  le </strong>« prof » (<em>rôle ACL</em>) peut « Modifier » (<em>Opération</em>) tous les contacts de la liste des élèves (<em>Données</em>).

en: <strong>EXAMPLE:</strong> When creating a set of custom fields used to collect <strong>Employment History</strong> - you might have fields for Job Title, Start Date, End Date, and Reason for Leaving. Checking the "multiple records" box allows you to collect information for multiple jobs.
fr_CA: <strong>Exemple :</strong> si vous créez un ensemble de données personnalisées pour collecter un <strong>historique des employeurs</strong>, vous aurez un champ pour le poste occupé, la date de début, la date de fin et la raison du départ. Cocher « Enregistrements multiples » vous permettra d'enregistrer les informations pour plusieurs emplois.

en: <strong>Employee <-> Employer relationship</strong> is created anytime the 'Current Employer' field is filled in, either in the Contact Summary form or via a Profile. When filled in, it will create an Organisation if one does not already exist with that name.
fr_CA: Une <strong>relation Employé <-> Employeur</strong> est créée chaque fois que le champ « Employeur actuel » est rempli soit dans la fiche de synthèse du contact ou via un profil. Une organisation est aussi créée s'il n'en existe pas déjà ayant ce nom.

en: <strong>Export PRIMARY fields</strong> provides the most commonly used data values. This includes primary address information, preferred phone and email.
fr_CA: <strong>Exporter les champs principaux</strong> fournit les données pour les champs les plus courants, comme l'adresse principale, l'adresse électronique et le numéro de téléphone préférés.

en: <strong>Fill:</strong> Fills in additional contact data only. Database fields which currently have values are left as-is.
fr_CA: <strong>Ajouter :</strong> Ajoute seulement des données de contact supplémentaires. Les champs de la base de données qui ont actuellement des valeurs ne sont pas modifiés.

en: <strong>Fixed Membership - 3 Months Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is set to February 1, 2008 - and the end date is April 30, 2008.
fr_CA: <strong>Période d'adhésion fixe — durée de 3 mois :</strong> L'adhésion d'une personne qui adhère le 15 février 2020 commence le 1er février 2020 et se termine le 30 avril 2021.

en: <strong>Fixed Membership Period - 1 Year Duration:</strong> Fixed period start date is set to January 1. A person signs up for membership on February 15th, 2008. Their membership start date is set to January 1, 2008 - and the end date is December 31, 2008.
fr_CA: <strong>Période d'adhésion fixe — durée d'un an :</strong> la date de départ est fixée au 1er janvier. L'adhésion d'une personne qui adhère le 15 février 2015 commence le 1er janvier 2015 et se termine le 31 décembre 2015.

en: <strong>HTML Form Snippet</strong> - If you want more control over form layout, or want to add Profile input forms to non-CiviCRM blocks, pages and/or sites...click the HTML Form Snippet action link for a Profile below - and copy and paste the HTML form code into any web page.
fr_CA: <strong>Fragment de code HTML</strong>. Pour avoir plus de contrôle sur la mise en page ou pour inclure un formulaire dans des blocs / pages / sites non CiviCRM, cliquez sur le lien de génération de code HTML pour un profil ci-dessous, puis copiez et coller le code HTML généré dans le code de votre page cible.

en: <strong>Household relationship</strong> enables household members to have the 'household address' applied to their record. Again, if a Household already exists then the individual will have a relationship created with it, if none exists then a new household will be created.
fr_CA: La relation <strong>Foyer</strong> permet aux membres du foyer de partager une même adresse. Si le foyer existe déjà, l'individu aura une relation créée avec ce foyer, sinon un nouveau foyer sera créé.

en: <strong>Importing Contact Subtypes</strong> - If your file contains a mix of "subtypes" belonging to a built-in type, select the built-in ("parent") type here. You will then be able to map a Contact Subtype field from your file which sets the subtype for each row. EXAMPLE: If you are importing a mixture of Individuals who are "Students" and "Parents" and "Staff" subtypes, select "Individual" here AND include a column in your import file which contains the subtype for each row.
fr_CA: <strong>Import de sous-types de contact</strong> - Si votre fichier contient plusieurs sous-types, choisissez le type parent ici. Vous pourrez ensuite établir une correspondance avec le champ sous-type de contact de votre fichier qui définit le sous-type de chaque entrée. Exemple : Si vous importez des individus qui appartiennent aux sous-types « Étudiant », « Parents » et « Employé », sélectionnez « Individu » ici ET incluez une colonne dans votre fichier d'import qui contient le sous-type de chaque ligne.

en: <strong>NOTE: Super Admin</strong> and <strong>Administrator</strong> roles will have all permissions in CiviCRM.
fr_CA: Note : Les rôles <strong>Super Admin</strong> and <strong>Administrateur</strong> ont toutes les permissions dans CiviCRM.

en: <strong>No Duplicate Checking:</strong> Inserts all valid records without comparing them to existing contact records for possible duplicates.
fr_CA: <strong>Pas de recherche des doublons :</strong> Insère tous les enregistrements valides sans effectuer de recherche de doublons avec des enregistrements de contacts existants.

en: <strong>Queue Timezone</strong>: The system has queued tasks, and some tasks may be scheduled for future execution. The upgrade will use your personal timezone (<code>%1</code>) to interpret these tasks. If this timezone is incorrect, the task schedule could shift. The system has %3 queue(s) with %2 pending task(s):
fr_CA: <strong>Fuseaux horaires des files d'attente</strong>: Le système a des tâches en file d'attente, et certaines pourraient être programmées pour une exécution à venir. La mise à jour utilisera votre fuseau horaire personnel (<code>%1</code>) pour interpréter ces tâches. Si ce fuseau horaire est incorrect, la planification de la tâche peut changer. Le système a %3 files d'attente avec %2 tâches en attente :

en: <strong>Resolving "Pay Later" registrations for online registrations:</strong> Participants who registered online whose status is changed from <em>Pending Pay Later</em> to <em>Registered</em> or <em>Attended</em> will receive a confirmation email and their payment status will be set to completed. If this is not you want to do, you can change their participant status by editing their event registration record directly.
fr_CA: <strong>Résoudre les inscriptions en "attente de paiement" pour les inscriptions en ligne :</strong> Les participants dont le statut est changé de « attente de paiement » à « inscrit » ou « a participé » recevront un courriel de confirmation et leur statut de paiement sera mis à terminé. Si ce n'est pas ce que vous souhaitez, vous pouvez changer leur statut de participant directement en éditant leur enregistrement de participation à l'événement.

en: <strong>Rolling Membership Period - 1 Year Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is February 15th, 2008 - and the end date is February 14th, 2009.
fr_CA: <strong>Période d'adhésion glissante — durée d'un an :</strong> L'adhésion d'une personne qui adhère le 15 février 2015 commence le 15 février 2015 et se termine le 14 février 2016.

en: <strong>Skip:</strong> Reports and then Skips duplicate import file rows - leaving the matching record in the database as-is (default).
fr_CA: <strong>Ignorer :</strong> Ignore les entrées du fichier d'import en double, laissant ainsi inchangé l'enregistrement correspondant dans la base de données (par défaut).

en: <strong>Special statuses:</strong> Participants whose status is changed to any of the following will be automatically notified via email: %1
fr_CA: <strong>Statuts spéciaux :</strong> Les participants dont le statut a été changé en l'un des statuts suivants seront notifiés automatiquement par courriel : %1.

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to display a backtrace listing when a fatal error is encountered.
fr_CA: <strong>Cette fonctionnalité ne devrait PAS être activée sur un site en production.</strong><br />
    Configurez cette valeur à <strong>Oui</strong> si vous voulez afficher la pile lors d'une erreur fatale.

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
fr_CA: <strong>Cette fonctionnalité ne devrait PAS être activée sur un site en production.</strong><br />
    Sélectionnez <strong>Oui</strong> si vous voulez utiliser un des outils de débogage de CiviCRM.

en: <strong>Trouble-shooting Tip</strong> - If you find that your SMS are not being sent, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated task (&quot;cron job&quot;) is running - and how frequently.
fr_CA: <strong>Conseil de dépannage</strong> - si vous constatez que votre SMS n'est pas envoyé, demandez à l'administrateur système ou au support technique de votre site de vérifier que la tâche périodique (&quot;cron job&quot;) est exécutée et à quelle fréquence.

en: <strong>Update:</strong> Updates database fields with available import data. Fields in the database which are NOT included in the import row are left as-is.
fr_CA: <strong>Mettre à jour :</strong> Met à jour la base de données avec les données importées. Les champs de la base de données qui ne font pas partie des champs importés sont laissés en l'état.

en: <strong>User Screens</strong> - One or several profiles can be linked to either the <strong>new user registration</strong> and/or view and edit screens for <strong>existing user accounts</strong>.
fr_CA: <strong>Comptes utilisateurs</strong> - Un ou plusieurs profils peuvent être employés pour <strong>créer un nouveau compte utilisateur</strong> ou pour consulter et modifier les données d'un <strong>compte utilisateur existant</strong>.

en: A "WYSIWYG" (What You See Is What You Get) is a rich-text editor, like a mini word-processor, for editing HTML content in CiviCRM.
fr_CA: Un "WYSIWYG" (What You see Is What You Get) est un éditeur de texte enrichi, comme un mini logiciel de traitement de texte, pour modifier du contenu HTML dans CiviCRM.

en: A "string value" or regular expression to be redacted (replaced).
fr_CA: Une chaîne de caractères ou une expression qui sera remplacée.

en: A Case Type describes a group of related tasks, interactions, or processes.
fr_CA: A type de cas décrit un groupe de tâches reliées, d’interactions ou de processus.

en: A Contact with that ID does not exist: %1
fr_CA: Il n'existe pas de contact avec cette ID: %1

en: A Survey Detail Report <a href='%1'>%2</a> has been created.
fr_CA: Un rapport détaillé de sondage <a href='%1'>%2</a> a été créé.

en: A View Only field cannot be required
fr_CA: Un champ en lecture seule ne peut être obligatoire

en: A WordPress user must be associated with the contact for the provided API key.
fr_CA: Un utilisateur WordPress doit être associé au contact pour la clef API fournie.

en: A cancellation email has been sent to %1.
fr_CA: Un courriel d'annulation a été envoyé à %1.

en: A comma-separated list will automatically be turned into an array for multivalue operations, or you can explicitly use the js array format above.
fr_CA: Une liste séparée par des virgules sera automatiquement transformée en un tableau pour les opérations multivalue, ou vous pouvez utiliser explicitement le format du tableau js ci-dessus.

en: A confirmation email has been sent to %1
fr_CA: Un courriel de confirmation a été envoyé à %1.

en: A confirmation email has been sent to %1.
fr_CA: Un courriel de confirmation a été envoyé à %1.

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
fr_CA: Un courriel de confirmation a été envoyé à TOUS les participants.

en: A contribution / membership signup was made on behalf of the organization listed below.
fr_CA: Une adhésion ou contribution a été faite au nom de l'organisation listée ci-dessous.

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contact(s).
fr_CA: Une copie de l'activité a aussi été envoyée aux contact(s) asssigné(s).

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
fr_CA: Une copie de l'activité a aussi été envoyée aux contact(s) asssigné(s).

en: A copy of the activity has also been sent to selected contact(s).
fr_CA: Une copie de l'activité a aussi été envoyée aux contacts sélectionnés.

en: A copy of the contribution page has been created
fr_CA: La page de contribution a bien été copiée

en: A copy of the extension (%1) is in a system folder (%2). The system copy will be preserved, but the new copy will be used.
fr_CA: Une copie de l'extension (%1) est dans un dossier système (%2). La copie système sera conservée, mais une nouvelle copie sera utilisée.

en: A copy of the follow-up activity has also been sent to follow-up assignee contacts(s).
fr_CA: Une copie de l'activité de suivi a aussi été envoyée aux contacts de suivi de la personne assignée.

en: A copy of the price set has been created
fr_CA: Une copie de la tarification a été créée

en: A copy of this activity will be emailed to each Assignee.
fr_CA: Une copie de cette activité sera envoyée aux contacts assignés.

en: A copy of this report can be automatically generated and delivered via email to specified recipients. Use the settings in this section to control Subject of the email containing the report, as well as the recipient list (To and Cc fields). Separate multiple 'To' or 'CC' email addresses with commas.
fr_CA: Une copie de ce rapport peut être générée automatiquement et envoyée par courriel à des destinataires spécifiés. Cette section sert à définir le sujet du courriel contenant le rapport ainsi que la liste des destinataires (champs À et Cc). Les différentes adresses de courriel saisies dans la section "A" et "Cc" doivent être séparées par une virgule.

en: A cron job is required to execute scheduled jobs automatically.
fr_CA: Une tâche planifiée (cron) est nécessaire pour lancer les travaux programmés automatiquement.

en: A current lifetime membership cannot have an end date. You can either remove the end date or change the status to a non-current status like Cancelled, Expired, or Deceased.
fr_CA: Un abonnement à vie en cours ne peut pas avoir de date de fin. Vous pouvez soit supprimer la date de fin, soit modifier le statut en un statut "non courant" comme "Annulé", "Expiré" ou "Décédé".

en: A default mailbox must be configured for email bounce processing.
fr_CA: Une adresse de courriel par défaut doit être paramétrée pour traiter les rebonds de courriels.

en: A description of this bounce type
fr_CA: Une description de ce type de rebond

en: A direct SQL query in the form of a SELECT query. For example:
fr_CA: Une requête SQL directe de type SELECT. Par exemple :

en: A duplicate matching rule with this name already exists. Please select another name.
fr_CA: Une règle de dédoublonnage portant ce nom existe déjà. Merci de choisir un autre nom.

en: A field of the same label exists in the destination group
fr_CA: Un champ avec le même libellé existe dans l'ensemble de destination

en: A file must be selected
fr_CA: Un fichier doit être sélectionné

en: A financial type with this name already exists. Please select another name.
fr_CA: Un type financier avec ce nom existe déjà. Merci d'en choisir un autre.

en: A flag indicating whether this system has run a post-installation routine
fr_CA: Une mention indiquant si le système a lancé une routine post-installation

en: A followup activity has been scheduled.
fr_CA: Une activité de suivi a été programmée.

en: A group of contacts
fr_CA: Un groupe de contacts

en: A job size smaller than the batch limit will negate the effect of the batch limit.
fr_CA: Une taille de tâche plus petite que la taille maximum de lot va rendre la taille maximum inopérante.

en: A link to this %1 is automatically included in the email sent to friends. If you ALSO want to include a link providing general information about your organization, enter that link here (e.g <em>http://www.example.org/</em>)
fr_CA: Un lien vers ce %1 est automatiquement inclus dans le courriel envoyé aux amis. Si vous souhaitez aussi inclure un lien fournissant des informations générales au sujet de votre organisation, entrez ce lien ici (par exemple, <em> http://www.exemple.fr/ </em>)

en: A lock to remove the ability to add new options via the UI.
fr_CA: Un verrou pour supprimer la possibilité d'ajouter de nouvelles options via l'interface utilisateur.

en: A long running CiviCRM task is currently in progress. This message will be refreshed till the task is completed
fr_CA: Une tâche CiviCRM est actuellement en cours d'exécution. Ce message sera rafraîchi lorsque la tâche sera terminée.

en: A membership confirmation and receipt has been sent to %1.
fr_CA: Une confirmation d'adhésion et un reçu ont été envoyés à %1.

en: A membership status with this label already exists. Please select another label.
fr_CA: Un statut d'adhésion avec ce libellé existe déjà. Veuillez sélectionner un autre libellé.

en: A membership type with this name already exists. Please select another name.
fr_CA: Un type d'adhésion avec ce nom existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: A minimum amount of %1 should be selected from Contribution(s).
fr_CA: Un montant minimum de %1 devrait être sélectionné dans les Contributions.

en: A minimum amount of %1 should be selected from Event Fee(s).
fr_CA: Un montant minimum de %1 devrait être sélectionné dans les Tarifs d'événements.

en: A new %1 permission has been added. It is not granted by default. If you use SMS, you may wish to review your permissions.
fr_CA: Une nouvelle autorisation %1 a été ajoutée. Elle n'est pas octroyée par défaut. Si vous utilisez les SMS, vous voudrez peut-être vérifier vos autorisations.

en: A new permission, "%1", has been added. It is not granted by default. If your users create reports, you may wish to review their permissions.
fr_CA: Une nouvelle autorisation %1 a été ajoutée. Elle n'est pas octroyée par défaut. Si vos utilisateurs créent des rapports, vous voudrez peut-être vérifier leurs autorisations.

en: A notification email has been sent to the site administrator, and you will receive another notification from them as soon as the review process is complete.
fr_CA: Un courriel de notification a été envoyé à l'administrateur du site et vous recevrez une autre notification lorsque le processus de validation sera achevé.

en: A notification email has been sent to the site administrator.
fr_CA: Un courriel de notification a été envoyé à l'administrateur du site.

en: A notification email has been sent to the supporter.
fr_CA: Un courriel de notification a été envoyé au sympathisant.

en: A person with this email address is already registered for this event.
fr_CA: Une personne avec cette adresse électronique est déja inscrite à cet événement.

en: A product with this name already exists. Please select another name.
fr_CA: Un produit avec ce nom existe déjà. Merci d'en choisir un autre.

en: A profile
fr_CA: Un profil

en: A receipt has been emailed to the contributor.
fr_CA: Un reçu a été envoyé par courriel au contributeur.

en: A record already exists with the same information.
fr_CA: Un enregistrement avec les mêmes informations existe déjà.

en: A recurring payment (subscription) request will be submitted to the selected payment processor. If the request is successful, this membership will be automatically renewed on the last day of the membership period until the recurring payment is cancelled. Membership payment receipt emails will include a link for the member to cancel the auto-renewal.
fr_CA: Une demande de paiement récurrente (souscription) sera soumise au processeur de paiement sélectionné. Si la demande est réussie, cette adhésion sera automatiquement renouvelée le dernier jour de la période d'adhésion jusqu'à ce que le paiement récurrent soit annulé. Les courriels de réception de paiement d'adhésion comprendront un lien pour que le membre annule le renouvellement automatique.

en: A refund has been issued based on changes in your registration selections.
fr_CA: Un remboursement a été émis en fonction des changements dans vos sélections d'inscription.

en: A regexp to match a message to a bounce type
fr_CA: Une expression rationnelle (regexp) pour faire correspondre un message à un type de rebond

en: A registration confirmation email has also been sent to %1
fr_CA: Un courriel de confirmation a été envoyé à %1.

en: A registration confirmation email will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
fr_CA: Une confirmation d'inscription par courriel sera envoyée à %1 une fois la transaction terminée avec succès.

en: A renewal confirmation and receipt has been sent to %1.
fr_CA: Un reçu et une confirmation de renouvellement ont été envoyés à %1.

en: A repeating set will be created with the following dates.
fr_CA: Un ensemble répétitif sera créé avec les dates suivantes.

en: A replacement extension %1 has been installed as you had the obsolete extension %2 installed
fr_CA: Comme l'extension %2 obsoléte était installée, l'extension %1 a été installée à la place.

en: A set of custom data fields
fr_CA: Un ensemble de champs de données personnalisées

en: A single SMS message is typically 160 characters in length. If you want to send a message that is longer than 160 characters, it is split into multiple segments.
fr_CA: La longueur maximale d'un SMS est le plus souvent de 160 caractères. Si vous souhaitez envoyer un message plus long, il sera coupé en plusieurs SMS successifs.

en: A spreadsheet-like file with the contact data in each row. Data fields are separated by commas. You can export to a "CSV" file from most spreadsheet applications, many database managers, as well as other contact management and address book applications. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and then choose that file as your Import Upload File.
fr_CA: Un fichier de type tableau avec une ligne de données pour chaque contact. Les champs de données sont séparés par des virgules. Vous pouvez exporter un fichier CSV depuis la plupart des tableurs, des gestionnaires de base de données, depuis les autres gestionnaires de contacts ou de carnets d'adresses. Consultez la documentation de votre application si vous n'êtes pas sûr de pouvoir le faire. Enregistrez ce fichier sur votre disque dur local (ou sur un disque accessible sur votre réseau) puis téléchargez-le comme fichier d'import.

en: A test message will be sent to %1 people:
fr_CA: Un message test sera envoyé à %1 personnes :

en: A to B
fr_CA: A vers B

en: A token has been updated in the %1 template. Check the system checks page to see if any action is required.
fr_CA: Un champ de fusion a été mis à jour dans le modèle %1. Vérifiez qu'aucune action n'est nécessaire dans la page vérification des tâches système.

en: A valid Notify Email address must be specified
fr_CA: Une adresse de courriel valide de notification doit être indiquée

en: A valid Receipt From Email address must be specified if Email Receipt to Contributor is enabled
fr_CA: Une adresse email d'envoi doit être configurée si l'option envoyer le reçu est cochée

en: A valid file must be uploaded.
fr_CA: Un fichier valide doit être transféré vers le serveur.

en: A/B Test Results
fr_CA: Résultats des tests A/B

en: AB Test Created Date
fr_CA: Date de création du test AB

en: ACL Contact Cache ID
fr_CA: Id. du cache de l'ACL du contact

en: ACL Entity
fr_CA: Entité ACL

en: ACL Entity ID
fr_CA: Identifiant de l'entité ACL

en: ACL Entity Role is Active
fr_CA: Le rôle de l'entité ACL est actif

en: ACL Group ID
fr_CA: Identifiant du groupe ACL

en: ACL Group Refresh Mode
fr_CA: Mode Actualisation du groupe ACL

en: ACL Group/Role
fr_CA: ACL groupe/rôle

en: ACL ID
fr_CA: Identifiant d'ACL

en: ACL Is Active?
fr_CA: ACL actif ?

en: ACL Name
fr_CA: Nom de l'ACL

en: ACL Name.
fr_CA: Nom de l'ACL.

en: ACL Object
fr_CA: Objet ACL

en: ACL Object ID
fr_CA: Identifiant de l'object ACL

en: ACL Operation
fr_CA: Opération ACL

en: ACL Role
fr_CA: Rôle ACL

en: ACL Role Assignment
fr_CA: Attribution de rôle ACL

en: ACL Role Assignments
fr_CA: Attributions de rôles ACL

en: ACL Role ID
fr_CA: Identifiant du rôle ACL

en: ACL Table
fr_CA: Table ACL

en: ACLContact Cache
fr_CA: Cache ACLContact

en: ACLContact Caches
fr_CA: Caches ACLContact

en: ACLs
fr_CA: Listes de contrôle d'accès (ACL)

en: ACLs (Access Control Lists) allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of Data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
fr_CA: Les ACL (liste de contrôle d'accès) permettent de contrôler l'accès aux données de CiviCRM. Une ACL est constitué d'une <strong>opération</strong> (ex: « Afficher » ou « Modifier »), d'un <strong>ensemble de données</strong> sur lequel l'opération peut s'appliquer (ex: un groupe de contacts) et d'un <strong>rôle</strong> qui a la permission d'effectuer cette opération. Se référer à %1 pour plus d'information.

en: ACLs allow you to control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
fr_CA: Les ACL permettent de contrôler l'accès aux données de CiviCRM. Un ACL consiste en une <strong>opération</strong> (ex. consulter ou modifier), un <strong>ensemble de données</strong> sur laquelle l'opération peut être effectuée (par ex. un groupe de contacts) et un <strong>rôle</strong> qui a la permission d'effectuer cette opération. Se référer à %1 pour plus d'information.

en: ACLs define permission to do an operation on a set of data, and grant that permission to a CiviCRM ACL Role. Use this link to create or edit the ACLs for your site.
fr_CA: Un ACL définit une permission pour effectuer une opération sur un ensemble de données et donne cette permission à un rôle CiviCRM. Utilisez ce lien pour créer ou modifier les ACL de votre site.

en: ADC referral
fr_CA: Référence ADC

en: AMOUNT DUE:
fr_CA: MONTANT EXIGIBLE :

en: AND
fr_CA: ET

en: API Action
fr_CA: Action API

en: API Action:
fr_CA: Action API :

en: API Call Action
fr_CA: Action de la requête API

en: API Call Entity
fr_CA: Entité de la requête API

en: API Entity
fr_CA: Entité API

en: API Entity:
fr_CA: Entité API :

en: API KEY
fr_CA: Clé API

en: API Key for validating requests related to this contact.
fr_CA: Clef API pour valider les requêtes liées à ce contact.

en: API Parameters
fr_CA: Paramètres de l'API

en: API Params
fr_CA: Paramètres de l'API

en: API Type
fr_CA: Type d'API

en: API Type:
fr_CA: Type d'API:

en: API URL
fr_CA: URL de l'API

en: API Url
fr_CA: Url de l'API

en: API Url:
fr_CA: Url de l'API:

en: API entity type
fr_CA: Type d'entité API

en: APILogin is not set for this payment processor
fr_CA: APILogin n'est pas installé pour cette passerelle de paiement

en: APIv3 is the legacy version of CiviCRM's API. While still supported, it is not recommended for use in new projects.
fr_CA: APIv3 est la version héritée de l'API de CiviCRM. Bien qu(elle soit toujours pris en charge, il n'est pas recommandé de l'utiliser dans de nouveaux projets.

en: APIv4 Explorer
fr_CA: Explorateur APIv4

en: Abbreviate Province?
fr_CA: Province abrégée ?

en: Abkhaz
fr_CA: abkhaze

en: Able to create a new database.
fr_CA: Capable de créer une nouvelle base de donnée.

en: Abort the queue-runner
fr_CA: Abandonner la file d'attente

en: Aborted
fr_CA: Abandonnée

en: About
fr_CA: À propos

en: About Link Color
fr_CA: Couleur du lien "A propos"

en: About Profiles
fr_CA: Au sujet des profils

en: About description.
fr_CA: A propos (description)

en: About is a required field.
fr_CA: A propos est un champ obligatoire.

en: Above content area
fr_CA: Au dessus de la zone de contenu

en: Absolute URL of the location where the civicrm module or component has been installed.
fr_CA: Chemin absolu d'installation du module CiviCRM.

en: Accept and track pledges (for recurring gifts).
fr_CA: Réception et suivi des engagements de dons (contributions périodiques).

en: Accept profile submissions from external sites
fr_CA: Accepter les soumissions de profil de sites externes

en: Acceptable Mime Types that can be used as part of file urls
fr_CA: Les types MIME qui peuvent être utilisés comme partie des URLs de fichiers.

en: Accepted Credit Card Type(s)
fr_CA: Cartes de crédit acceptées

en: Accepted Rate
fr_CA: Taux d'acceptation

en: Access
fr_CA: Accéder

en: Access Arguments
fr_CA: Arguments pour l'accès

en: Access Callback
fr_CA: Fonction de rappel pour l'accès

en: Access Control
fr_CA: Contrôle d'accès

en: Access Control Documentation
fr_CA: Documentation des contrôles d'accès

en: Access Control by Financial Type
fr_CA: Contrôle d'accès par le type financier

en: Access Denied
fr_CA: Accès refusé

en: Access Keys
fr_CA: Touches d'accès

en: Access Keys:
fr_CA: Touches d'accès :

en: Access contacts in the trash
fr_CA: Accéder aux contacts dans la corbeille

en: Access prefix to call within a country to a different area
fr_CA: Préfixe d'accès pour appeler depuis un pays vers une zone différente

en: Access the data using an HTTP GET request from a specific URL. (This is the 'ICAL' icon on the Manage Events page.)
fr_CA: Accéder aux données en utilisant une requête HTTP GET à une URL spécifique. (Il s'agit de l'icône ICAL sur la page Gérer les événements.)

en: Access the drop-down menus here to select how frequently your %1 occurs.
fr_CA: Utilisez ces menus déroulants pour sélectionner la fréquence de %1.

en: Access to contribution not permitted
fr_CA: Accès à la contribution non autorisé

en: Account
fr_CA: Compte

en: Account Creation
fr_CA: Création de compte

en: Account Holder
fr_CA: Titulaire du compte

en: Account Type
fr_CA: Type de compte

en: Account Type (Code)
fr_CA: Type de compte (code)

en: Account Type Code
fr_CA: Code type de compte

en: Account creation required
fr_CA: Création de compte requise

en: Accounting Batch
fr_CA: Lot de comptabilité

en: Accounting Batch - %1
fr_CA: Lot de comptabilité - %1

en: Accounting Batch Processing
fr_CA: Traitement lot de comptabilité

en: Accounting Batches
fr_CA: Lots de comptabilité

en: Accounting Code
fr_CA: Code comptable

en: Accounts
fr_CA: Comptes

en: Accounts Receivable
fr_CA: Compte à recevoir

en: Acctg Code
fr_CA: Code comptable

en: Accuracy and coverage, as well as terms of service for both geocoding and mapping may vary by provider and location. Some providers may offer or require paid subscriptions depending on volume of requests and type of organization using the service. You should investigate each provider and select the best option for your requirements and usage patterns.
fr_CA: La précision et la couverture, aussi bien que les conditions d'utilisation des services de géocodage et géolocalisation, peuvent varier suivant les fournisseurs et les lieux. Certains fournisseurs demandent une souscription payante dépendant du volume de requête et du type d'organisation utilisant le service. Vous devez analyser l'offre de chaque fournisseur afin de choisir la solution qui convient le mieux à vos besoins.

en: Acknowledgement sent?
fr_CA: Confirmation envoyée?

en: Acknowledgment Date
fr_CA: Date de réception

en: Acknowledgment Sent
fr_CA: Confirmation envoyée

en: Action Date And Time
fr_CA: Date et heure de l'action

en: Action Log
fr_CA: Journal d'action

en: Action Logs
fr_CA: Journaux d'action

en: Action Schedule ID
fr_CA: Identifiant du calendrier d'actions

en: Action of the job api call
fr_CA: Action de l'appel de la tâche API

en: Action:
fr_CA: Action :

en: Activate the page (you can de-activate it later)
fr_CA: Activer la page (vous pourrez la désactiver ultérieurement)

en: Active
fr_CA: Actif

en: Active Memberships
fr_CA: Adhésions en cours

en: Active On
fr_CA: Actif le

en: Active Period
fr_CA: Période active

en: Active Recurring Contributions
fr_CA: Contributions périodiques actives

en: Active Relationship?
fr_CA: Relation active ?

en: Active Role?
fr_CA: Rôle actif ?

en: Active Value:
fr_CA: Valeur en cours :

en: Active?
fr_CA: Actif ?

en: Activities
fr_CA: Activités

en: Activities %%StatusMessage%%
fr_CA: Activités %%StatusMessage%%

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to add 'Job Interview', or 'Site Audit', etc.
fr_CA: Les activités sont des interactions avec vos contacts que vous voulez enregistrer et suivre. CiviCRM a plusieurs types d'activité prédéfinies (réunions, appels téléphoniques, courriels envoyés). Vous pouvez créer de nouveaux types ici, par exemple "Entretien d'embauche" ou "Audit du site", etc.

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. This list is sorted by component and then by weight within the component.
fr_CA: Les activités sont des interactions avec vos contacts dont vous souhaitez garder la trace. Cette liste est triée par composant puis par poids pour chaque composant.

en: Activities from the %1 activity set have been added to this case.
fr_CA: Les activités à partir de l'activité %1 ont été ajoutées à ce dossier.

en: Activities track interactions with contacts. Some activity types are reserved for use by automated processes, others can be freely configured.
fr_CA: Les activités historisent les interactions avec les contacts. Certains types d'activités sont réservés à une utilisation par des processus automatisés, d'autres peuvent être configurés librement.

en: Activities which are Followup Activities
fr_CA: Activités du type "Suivi"

en: Activities which are not Followup Activities
fr_CA: Activités qui ne sont pas du type "Suivi"

en: Activities which have Followup Activities
fr_CA: Activités qui ont des Activités "Suivi"

en: Activities without Followup Activities
fr_CA: Activités sans Activités "Suivi"

en: Activity
fr_CA: Activité

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
fr_CA: L'activité %1 a été enregistrée. %2 %3

en: Activity Assignee
fr_CA: Personne en charge de l'activité

en: Activity Assignees
fr_CA: Assignés à l'activité

en: Activity Audit
fr_CA: Vérificaiton des activités

en: Activity Auto Generated %1 '%2'
fr_CA: Activité générée automatiquement %1 '%2'

en: Activity Auto-generated?
fr_CA: Activité auto-générée ?

en: Activity Contact
fr_CA: Contact de l'activité

en: Activity Contact ID
fr_CA: Identifiant de contact de l'activité

en: Activity Contact Type
fr_CA: Type de contact de l'activité

en: Activity Contacts
fr_CA: Contacts associés à une activité

en: Activity Date
fr_CA: Date de l'activité

en: Activity Date %1 %2
fr_CA: Date de l'activité %1 %2

en: Activity Date Time
fr_CA: Date et heure d'activité

en: Activity Dates - From
fr_CA: Dates de l'activité - à partir de

en: Activity Details
fr_CA: Fiche de l'activité

en: Activity Details %1 '%2'
fr_CA: Détails de l'activité %1 '%2'

en: Activity Duration
fr_CA: Durée d'activité

en: Activity Duration %1 %2
fr_CA: Durée de l'activité %1 %2

en: Activity Filter
fr_CA: Filtre d'activité

en: Activity ID
fr_CA: Identifiant de l'activité

en: Activity ID of case-activity association.
fr_CA: ID d'activité dans l'association Dossier/Activité.

en: Activity Import
fr_CA: Import d'activités

en: Activity Links
fr_CA: Liens des activités

en: Activity Location
fr_CA: Lieu de l'activité

en: Activity Medium
fr_CA: Moyen d'activité

en: Activity Medium %1 %2
fr_CA: Activité moyenne %1 %2

en: Activity Medium, Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = encounter_medium.
fr_CA: Medium d'Activité , Clé Externe implicite à civicrm_option_value where option_group = encounter_medium.

en: Activity Priority
fr_CA: Priorité de l'activité

en: Activity Profile
fr_CA: Profil de l'activité

en: Activity Record
fr_CA: Fiche de l'activité

en: Activity Reporter
fr_CA: Rapporteur de l'activité

en: Activity Reporter %1 '%2'
fr_CA: Rapport d'activité %1 '%2'

en: Activity Result - %1
fr_CA: Résultat de l'activité - %1

en: Activity Revision History
fr_CA: Historique de révision de l'activité

en: Activity Separation
fr_CA: Séparation d'Activité

en: Activity Separation is a required field.
fr_CA: La séparation d'activité est un champ obligatoire

en: Activity Source
fr_CA: Origine de l'activité

en: Activity Status
fr_CA: Statut d'activité

en: Activity Status %1 %2
fr_CA: Etat de l'activité %1 %2

en: Activity Subject
fr_CA: Thème de l'activité

en: Activity Subject %1 '%2'
fr_CA: Sujet de l'activité %1 '%2'

en: Activity Summary
fr_CA: Résumé

en: Activity Tag %1
fr_CA: Étiquette d'activité %1

en: Activity Tag(s)
fr_CA: Étiquette(s) d'activité(s)

en: Activity Targets
fr_CA: Cibles de l'activité

en: Activity Text
fr_CA: Texte de l'activité

en: Activity Text (%1)
fr_CA: Texte de l'activité (%1)

en: Activity Type
fr_CA: Type d'activité

en: Activity Type %1 %2
fr_CA: Type d'activité %1 %2

en: Activity Type ID
fr_CA: Identifiant de type d'activité

en: Activity Type Label
fr_CA: Libellé du type d'activité

en: Activity Type Sorting
fr_CA: Tri par type d'activité

en: Activity Type is a required field
fr_CA: Type d'activité est un champ obligatoire.

en: Activity Types
fr_CA: Types d'activité

en: Activity assigned to
fr_CA: Activité assignée à

en: Activity assignment settings
fr_CA: Paramètres d'assignation d'activité

en: Activity contact id
fr_CA: Id. de l'activité du contact

en: Activity created by
fr_CA: Activité créée par

en: Activity default assignee
fr_CA: Personne en charge de l'activité par défaut

en: Activity has been filed to %1 case.
fr_CA: L'activité a été ajoutée au dossier %1.

en: Activity is a Test
fr_CA: Activité de test

en: Activity is a Test?
fr_CA: Activité de test ?

en: Activity is in the Trash
fr_CA: Cette activité est dans la poubelle

en: Activity marked as favorite.
fr_CA: Activité marquée comme favori.

en: Activity tagged | %count activities tagged
fr_CA[0]: Activité étiquetée
fr_CA[1]: %count activités étiquetées
fr_CA[2]: %count activités étiquetées

en: Activity targeted to
fr_CA: Activité ciblée à

en: Activity type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
fr_CA: Le type d'activité %1 trouvé dans le fichier de configuration n'est pas présent en base %2

en: Activity type of the last activity
fr_CA: Type d'Activité de la dernière activité

en: Activity type of the last completed activity
fr_CA: Type de la dernière activité terminée

en: Actual Amount
fr_CA: Montant réel

en: Actual Cost
fr_CA: Montant réel

en: Actual Cost of Product
fr_CA: Coût réel du produit

en: Actual Number of Items
fr_CA: Nombre réel d'éléments

en: Actual Participant Count
fr_CA: Décompte des participants

en: Actual Total Amount
fr_CA: Montant total réél

en: Actual amount that is paid as the Pledged installment amount.
fr_CA: Le montant réel payé est conforme au montant de promesse de don annoncée.

en: Actual cost of this product. Useful to determine net return from sale or using this as an incentive.
fr_CA: Coût actuel de ce produit. Utile pour déterminer la marge nette après vente ou pour l'utiliser comme élément de motivation.

en: Actual end date for a time-delimited premium (subscription, service or membership)
fr_CA: Date de fin actuelle pour un cadeau limité dans le temps (inscription, service ou adhésion)

en: Actual participant count
fr_CA: Décompte des participants réels

en: Actual start date for a time-delimited premium (subscription, service or membership)
fr_CA: Date de démarrage actuelle pour un cadeau limité dans le temps (inscription, service ou adhésion)

en: Actual street name, excluding St, Dr, Rd, Ave, e.g. For 112 Main St, the street_name = Main.
fr_CA: Nom de rue réel, à l'exclusion de St, Dr, Rd, Ave, par ex. Pour 112 Main St, le street_name = Main.

en: Add
fr_CA: Ajouter

en: Add %1
fr_CA: Ajouter %1

en: Add %1 Record
fr_CA: Ajouter un enregistrement %1

en: Add %1 Rule
fr_CA: Ajouter la règle %1

en: Add %1 back into %2?
fr_CA: Réintégrer %1 à %2 ?

en: Add %1 manually into %2, overriding smart group critera?
fr_CA: Ajouter %1 manuellement dans %2, outrepasser les critères du groupe dynamique ?

en: Add >>
fr_CA: Ajouter >>

en: Add ACL
fr_CA: Ajouter une ACL

en: Add Activity
fr_CA: Ajouter une activité

en: Add BCC
fr_CA: Ajouter CCC

en: Add CC
fr_CA: Ajouter CC

en: Add Campaign
fr_CA: Ajouter une campagne

en: Add Cancel Button
fr_CA: Ajouter un bouton Effacer

en: Add Case
fr_CA: Ajouter un dossier

en: Add Child
fr_CA: Ajouter enfant

en: Add CiviCRM Public Pages
fr_CA: Ajouter des pages publiques CiviCRM

en: Add Client
fr_CA: Ajouter un client

en: Add Contact
fr_CA: Ajouter un contact

en: Add Contact To Existing Group
fr_CA: Ajouter le contact à un groupe existant

en: Add Contact To Group
fr_CA: Ajouter un contact au groupe

en: Add Contact To Group ID
fr_CA: Ajouter le Contact au Group Id.

en: Add Contact Type
fr_CA: Ajouter un type de contact

en: Add Contacts to %1
fr_CA: Ajouter les contacts à %1

en: Add Contacts to A Group
fr_CA: Ajouter les contacts à un groupe

en: Add Contacts to Group
fr_CA: Ajouter des contacts au groupe

en: Add Contacts: %1
fr_CA: Ajouter contacts : %1

en: Add Contribution
fr_CA: Ajouter une contribution

en: Add Contribution Page
fr_CA: Ajouter une page de contribution

en: Add Contributor Name to Offline Contribution receipts; fix bad event self-service URL
fr_CA: Ajouter le nom du contributeur aux reçus de contribution hors ligne ; corrige l'URL des événements erronés en libre-service.

en: Add Custom Field
fr_CA: Ajouter un champ personnalisé

en: Add Discount Set to Fee Table
fr_CA: Ajouter l'ensemble de tarifs réduits dans la table des tarifs

en: Add Event
fr_CA: Ajouter un événement

en: Add Event Registration
fr_CA: Ajouter une inscription à l'événement

en: Add Event Template
fr_CA: Ajouter un modèle d'événement

en: Add Field
fr_CA: Ajouter un champ

en: Add Financial Account
fr_CA: Ajouter un nouveau compte

en: Add Financial Type
fr_CA: Ajouter type financier

en: Add Grant
fr_CA: Ajouter une subvention

en: Add Group
fr_CA: Ajouter un groupe

en: Add IM
fr_CA: Ajouter messagerie instantanée

en: Add Label Format
fr_CA: Ajouter un format d'étiquette

en: Add Language
fr_CA: Ajouter un Langage

en: Add Mail Account
fr_CA: Ajouter un compte courriel

en: Add Mailing Component
fr_CA: Ajouter un composant de publipostage

en: Add Membership
fr_CA: Ajouter une adhésion

en: Add Membership Status
fr_CA: Ajouter un statut d'adhésion

en: Add Membership Type
fr_CA: Ajouter un type d'adhésion

en: Add Menu Item
fr_CA: Ajouter une rubrique de menu

en: Add Message Template
fr_CA: Ajouter un modèle de message

en: Add New
fr_CA: Ajouter

en: Add New Record
fr_CA: Ajouter un nouvel enregistrement

en: Add New Scheduled Job
fr_CA: Ajouter une nouvelle tâche périodique

en: Add Note
fr_CA: Ajouter une note

en: Add OpenID
fr_CA: Ajouter OpenID

en: Add Option
fr_CA: Ajouter un choix

en: Add Option Group
fr_CA: Ajouter une liste de choix

en: Add PDF Page Format
fr_CA: Ajouter un format de page PDF

en: Add Parameter
fr_CA: Ajouter un paramètre

en: Add Participant Status
fr_CA: Ajouter un statut de participant

en: Add Payment Processor
fr_CA: Ajouter une passerelle de paiement

en: Add Petition
fr_CA: Ajouter une pétition

en: Add Pledge
fr_CA: Ajouter un engagement de don

en: Add Premium
fr_CA: Ajouter un cadeau

en: Add Premium to Contribution Page
fr_CA: Ajouter un cadeau à la page de contribution

en: Add Price Field
fr_CA: Ajouter un champ tarif

en: Add Products to This Page
fr_CA: Ajouter des produits sur cette page

en: Add Profile
fr_CA: Ajouter un profil

en: Add Relationship
fr_CA: Ajouter une relation

en: Add Relationship Type
fr_CA: Ajouter un type de relation

en: Add Relationship for %1
fr_CA: Ajouter une relation pour %1

en: Add Reminder
fr_CA: Ajouter un rappel

en: Add Respondent Reservation(s)
fr_CA: Réserver des contacts

en: Add Role Assignment
fr_CA: Attribuer un rôle

en: Add SMS Provider
fr_CA: Ajouter un fournisseur SMS

en: Add Selected Options
fr_CA: Ajouter les options sélectionnées

en: Add Set of Custom Fields
fr_CA: Ajouter un ensemble de champs personnalisés

en: Add Set of Price Fields
fr_CA: Ajouter une tarification

en: Add Survey
fr_CA: Ajouter un Sondage

en: Add Tag
fr_CA: Ajouter une étiquette

en: Add Tag Set
fr_CA: Ajouter un jeu d'étiquettes

en: Add Tags
fr_CA: Ajouter des Étiquettes

en: Add Timeline
fr_CA: Ajouter une chronologie

en: Add User
fr_CA: Ajouter utilisateur

en: Add a new language to this installation.
fr_CA: Ajouter une nouvelle langue à cette installation.

en: Add a new record in each tab (Activities, Tags,..etc)
fr_CA: Ajouter un nouvel enregistrement dans chaque onglet (activités, étiquettes, etc.)

en: Add activity
fr_CA: Ajouter une activité

en: Add activity type
fr_CA: Ajouter un type d'activité

en: Add address
fr_CA: Ajouter une adresse

en: Add all contacts to %1 group?
fr_CA: Ajouter tous les contacts dans le %1 groupe?

en: Add another IM
fr_CA: Ajouter une autre messagerie instantannée

en: Add another Open Id
fr_CA: Ajouter une Open id

en: Add another phone number
fr_CA: Ajouter un numéro de téléphone

en: Add another website
fr_CA: Ajouter un site web

en: Add any existing fields needed by dragging them into the profile form builder.
fr_CA: Ajouter tous les champs existant nécessaires en les déplaçant dans le constructeur de formulaire de profil.

en: Add client relationship
fr_CA: Ajouter une relation au client

en: Add contacts to a group?
fr_CA: Ajouter les contacts à un groupe ?

en: Add data in a profile form.
fr_CA: Ajouter des données dans le formulaire de profil.

en: Add email
fr_CA: Ajouter une adresse courriel

en: Add event to Google Calendar
fr_CA: Ajouter l'événement à l'Agenda Google

en: Add file:
fr_CA: Ajouter un fichier :

en: Add footer region with Twitter, Facebook and LinkedIn share buttons and scripts?
fr_CA: Ajouter une région "pied de page" avec les boutons (et scripts) de partage Twitter, Facebook and LinkedIn ?

en: Add imported records to a new group
fr_CA: Ajouter les enregistrements importés à un nouveau groupe

en: Add imported records to existing group(s)
fr_CA: Ajouter les enregistrements importés au(x) groupe(s) existant(s)

en: Add members to %1
fr_CA: Ajouter des membres à %1

en: Add menu items at any level to support specific work-flows. For example, if your organization uses profile(s) for data entry, you can add menu items linking to those profiles. New menu items can also link to external (non-CiviCRM) web pages and web applications. Click 'New Menu Item' to add an item at any level.
fr_CA: Ajoutez des rubriques au menu au niveau adapté dans l'arborescence pour faciliter vos procédures de travail. Par exemple si votre organisation utilise des formulaires spécifiques de saisie de données, vous pouvez ajouter dans le menu un accès à ces formulaires. Les rubriques de menu peuvent aussi pointer vers des pages Internet extérieures à votre site. Cliquer sur « Nouvelle rubrique de menu » pour créer une nouvelle rubrique à n'importe quel niveau.

en: Add new
fr_CA: Ajouter nouveau

en: Add new role
fr_CA: Ajouter un nouveau rôle

en: Add or edit IM
fr_CA: Ajouter ou modifier mess. instantanée

en: Add or edit OpenID
fr_CA: Ajouter ou modifier OpenID

en: Add or edit email
fr_CA: Ajouter ou modifier adresse électronique

en: Add or edit phone
fr_CA: Ajouter ou modifier téléphone

en: Add or edit website
fr_CA: Ajouter ou modifier site web

en: Add phone
fr_CA: Ajouter téléphone

en: Add pptx to accepted attachment file types
fr_CA: Ajouter pptx aux types de pièces jointes acceptés

en: Add relationship - to %1
fr_CA: Ajouter une relation - vers %1

en: Add respondent(s) to a new group
fr_CA: Ajouter le(s) contact(s) à un nouveau groupe

en: Add respondent(s) to existing group(s)
fr_CA: Ajouter le ou les contact(s) à un ou des groupe(s)

en: Add role
fr_CA: Ajouter un rôle

en: Add row
fr_CA: Ajouter une ligne

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
fr_CA: Vous pouvez ajouter des espaces ou de la ponctuation en les entourant de crochets. Par exemple : [  ].

en: Add status rules, before configuring membership
fr_CA: Ajoutez les règles de statuts avant de configurer l'adhésion

en: Add the %1 set of scheduled activities to this case?
fr_CA: Ajouter le l'ensemble %1 d'activités planifiées à ce dossier?

en: Add this contact to one or more groups...
fr_CA: Ajouté ce contact à un ou plusieurs groupes...

en: Add this widget to any web page by copying and pasting the code below.
fr_CA: Ajoutez ce widget à toute page web en copiant et collant le code ci-dessous.

en: Add to %1
fr_CA: Ajouter à %1

en: Add to Group
fr_CA: Ajouter au groupe

en: Add to Group: %1
fr_CA: Ajouter au groupe: %1

en: Add to My Reports
fr_CA: Ajouter à Mes Rapports

en: Add to My Reports?
fr_CA: Ajouter à mes rapports ?

en: Add to Smart Group
fr_CA: Ajouter au groupe dynamique

en: Add to a group
fr_CA: Ajouter à un groupe

en: Add to case as role
fr_CA: Ajouter au dossier en tant que rôle

en: Add website
fr_CA: Ajouter site web

en: Add your custom field(s) to this profile as profile fields.
fr_CA: Ajoutez votre(vos) champ(s) personnalisé(s) à ce profil.

en: Add your field(s) this custom field group.
fr_CA: Ajoutez votre(vos) champ(s) à cet ensemble de données personnalisées.

en: Add, Update, or Disable Payment Processors
fr_CA: Ajouter, mettre à jour ou désactiver les passerelles de paiement

en: Add, remove or change the order of columns by editing the corresponding <a href="%1" target="_blank">Bulk Entry profile</a>.
fr_CA: Ajoutez, supprimez ou modifiez l'ordre des colonnes en modifiant le <a href="%1" target="_blank">profil d'entrée</a> correspondant.

en: Add...
fr_CA: Ajouter...

en: Add/overwrite?
fr_CA: Ajouter/Ecraser ?

en: Added
fr_CA: Ajouté

en: Added '%1'
fr_CA: Ajouté « %1 »

en: Added (by %1)
fr_CA: Ajouté (par %1)

en: Added Contact to %1 | Added Contacts to %1
fr_CA[0]: Contact ajouté à %1
fr_CA[1]: Contacts ajoutés à %1
fr_CA[2]: Contacts ajoutés à %1

en: Added Date
fr_CA: Date ajoutée

en: Added Tag <em>%1</em>
fr_CA: Étiquette ajoutée
    <em>
    
    %1
    </em>

en: Added by
fr_CA: Ajouté par

en: Added to Group
fr_CA: Ajouté au groupe

en: Adding...
fr_CA: Ajout...

en: Additional Contribution
fr_CA: Contribution additionnelle

en: Additional Contribution is required.
fr_CA: Une contribution additionnelle est requise.

en: Additional Details
fr_CA: Détails complémentaires

en: Additional Details:
fr_CA: Détails additionnels :

en: Additional Fields
fr_CA: Champs supplémentaires

en: Additional Group for Export
fr_CA: Groupe additionnel pour l'export

en: Additional Information
fr_CA: Informations additionnelles

en: Additional Message
fr_CA: Message additionnel

en: Additional Participant Email(s)
fr_CA: Courriels des autres participants

en: Additional Payment Receipt or Refund Notification
fr_CA: Reçu de paiement supplémentaire ou notification de remboursement

en: Additional Receipt Message
fr_CA: Message supplémentaire d'accusé de réception

en: Additional Reminder Days
fr_CA: Jours de rappel supplémentaires

en: Additional Text Color
fr_CA: Couleur du texte additionnel

en: Additional descriptive text regarding this attachment (optional).
fr_CA: Texte descriptif supplémentaire concernant cette pièce jointe (facultatif).

en: Additional folder where DOMPDF will look for fonts.
fr_CA: Dossier complémentaire où DOMPDF cherchera des polices.

en: Additional message or instructions to include in confirmation email.
fr_CA: Message ou instructions supplémentaires à inclure dans le courriel de confirmation.

en: Additional processor information shown to administrators.
fr_CA: Informations supplémentaires sur le processeur présentées aux administrateurs.

en: Address
fr_CA: Adresse

en: Address 2
fr_CA: Adresse 2

en: Address 2 ID
fr_CA: Id. de l'adresse 2

en: Address Deleted
fr_CA: Adresse supprimée

en: Address Display
fr_CA: Affichage de l'adresse

en: Address Display Format
fr_CA: Format d'affichage de l'adresse

en: Address Editing
fr_CA: Édition de l'adresse

en: Address Fields
fr_CA: Champs d'adresse

en: Address Format
fr_CA: Format de l'adresse

en: Address Format ID
fr_CA: ID Format d'adresse

en: Address Formats
fr_CA: Formats d'adresse

en: Address ID
fr_CA: Identifiant de l'adresse

en: Address Location
fr_CA: Adresse

en: Address Location Type
fr_CA: Type d'adresse

en: Address Name
fr_CA: Libellé associé à l'adresse

en: Address Settings
fr_CA: Paramètres d'adresse

en: Address Standardization
fr_CA: Normalisation de l'adresse

en: Address Standardization Provider.
fr_CA: Fournisseur du service de standardisation des adresses.

en: Address Tokens
fr_CA: Champ de fusion adresse

en: Address belongs to %1
fr_CA: L'adresse appartient à %1

en: Address field values are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
fr_CA: Les valeurs des champs d'adresse sont extraits de l'adresse <strong>principale</strong> du contact.

en: Address not found in USPS database.
fr_CA: L'adresse n'a pas été trouvée dans la base de donnée USPS

en: Addressee
fr_CA: Destinataire

en: Addressee Custom
fr_CA: Destinataire personnalisé

en: Addressee ID
fr_CA: Identifiant de destinataire

en: Addresses
fr_CA: Adresses

en: Addresses Evaluated: %1
fr_CA: Adresses traitées : %1

en: Addresses Geocoded: %1
fr_CA: Adresses géocodées : %1

en: Adjust Pledge Payment Schedule
fr_CA: Modifier le plan de paiement de l'engagement de don

en: Adjust Pledge Payment Schedule?
fr_CA: Modifier le plan de paiement de l'engagement de don ?

en: Adjust Recurring Start Date
fr_CA: Ajuster la date de début de récurrence

en: Adjust Total Pledge Amount
fr_CA: Modifier le montant total de l'engagement de don

en: Adjust Total Pledge Amount?
fr_CA: Modifier le montant total de l'engagement de don ?

en: Adjust menu position
fr_CA: Ajuster la position du menu

en: Adjust scheduled amount
fr_CA: Changer le montant des versements programmés

en: Adjust search behaviors including wildcards, and data to include in quick search results. Adjusting search settings can improve performance for larger datasets.
fr_CA: Ajuste le comportement des recherches avec les caractères de remplacement ou les données sur lesquelles portent les recherches simples. La modification de ces paramètres peut améliorer les temps de réponse sur une grande base de données.

en: Admin
fr_CA: Administrateur

en: Admin users may set a manual status which overrides the calculated status. When this flag is true, automated status update scripts should NOT modify status for the record.
fr_CA: Les administrateurs peuvent définir un statut manuel qui remplace le statut calculé. Lorsque cette option est cochée, les scripts de mise à jour automatique du statut NE DOIVENT PAS modifier le statut de l'enregistrement.

en: Administer
fr_CA: Administrer

en: Administer Campaigns
fr_CA: Gérer les campagnes

en: Administer Petitions
fr_CA: Gérer les pétitions

en: Administer Survey Options
fr_CA: Gérer les options du sondage

en: Administer Surveys
fr_CA: Gérer les sondages

en: Administer and use CiviCRM bypassing any other permission or ACL checks and enabling the creation of displays and forms that allow others to bypass checks. This permission should be given out with care
fr_CA: Administrer et utiliser CiviCRM en contournant toute autre permission ou contrôle ACL et en permettant la création d'affichages et de formulaires qui permettent à d'autres de contourner les contrôles. Cette autorisation doit être donnée avec précaution

en: Administer multiple organizations. In practice this allows editing the group organization link
fr_CA: Administrer plusieurs organisations. En pratique, cela permet de modifier le lien de l'organisation du groupe.

en: Administer user accounts
fr_CA: Administrer les comptes utilisateurs

en: Administer user accounts. (Synthetic permission - adapts to local CMS)
fr_CA: Administrer les comptes utilisateurs (permission qui s'adapte au CMS)

en: Administration Documentation
fr_CA: Documentation d'administration

en: Administrative label for search
fr_CA: Libellé d'administration pour la recherche

en: Administrator Only?
fr_CA: Administrateur uniquement ?

en: Administrators
fr_CA: Administrateurs

en: Adult Day Care Referral
fr_CA: Jour d'orientation vers une pension d'adulte

en: Advanced
fr_CA: Avancé

en: Advanced Filter
fr_CA: Filtre avancé

en: Advanced Search
fr_CA: Recherche multicritère

en: Advanced Search returns your results as Contact records by default. However, you may want to get another record type instead. For example, you may want to see all the Activity records which match your search criteria.
fr_CA: Les recherches multicritères retournent une liste de contacts par défaut. Vous pouvez demander un autre type de résultats, par exemple la liste de toutes les activités qui correspondent à vos critères de recherche.

en: Advanced Settings
fr_CA: Options avancées

en: Advanced options used by the email templating system. (JSON encoded)
fr_CA: Options avancées utilisées par le système de modèlisation des courriels. (encodé en JSON)

en: Afar
fr_CA: afar

en: Afrikaans
fr_CA: afrikaans

en: After
fr_CA: Après

en: After Premiums
fr_CA: Après les cadeaux

en: After adding your event, create links to the listing page by copying the URL provided in the 'Participant Listing' section of the Configure Event page.
fr_CA: Après l'ajout de votre événement, créez des liens vers la page de liste en copiant l'URL fournie dans la section « Liste des participants» de la page de configuration de l'événement.

en: After logging in, you can use this form to promote your fundraising page
fr_CA: Après connexion vous pourrez utiliser ce formulaire pour promouvoir votre page de campagne

en: After menu element
fr_CA: Après l'élément de menu

en: After the application has a major failure or reset.
fr_CA: Après que l'application ait rencontré une défaillance majeure ou une réinitialisation.

en: After the application has changed permission requirements.
fr_CA: Après que l'application ait changé les autorisations requises.

en: After the application has migrated to a new URL.
fr_CA: Après que votre application ait migré vers une nouvelle URL.

en: After you click <strong>Next</strong> - the total number of selected recipients will be displayed on the next screen. Use this as a 'reality-check' to help you confirm that you've targeted (and excluded) the desired recipients.
fr_CA: Le nombre de destinataires sélectionnés apparaitra sur la page qui sera affichée après que vous ayez cliqué sur <strong>Suivant</strong>, . Vérifiez la plausibilité de ce nombre pour confirmer que vous avez bien ciblé (et exclus) les bons destinataires.

en: After your site has migrated to a new URL.
fr_CA: Après que votre site ait migré vers une nouvelle URL.

en: Age
fr_CA: Âge

en: Age at Event
fr_CA: Âge lors de l'événement

en: Aggregate Amount
fr_CA: Montant global

en: Aggregate Amount Pledged
fr_CA: Montant promis cumulé

en: Agreement
fr_CA: Accord

en: Akan
fr_CA: akan

en: Albanian
fr_CA: albanais

en: Alert
fr_CA: Alerte

en: All
fr_CA: Tous

en: All %1
fr_CA: Tous %1

en: All Activities
fr_CA: Toutes les activités

en: All Cases
fr_CA: Tous les dossiers

en: All Cases With Recently Performed Activities
fr_CA: Tous les Dossiers Avec des Activités Récemment Effectuées

en: All Cases With Upcoming Activities
fr_CA: Tous les Dossiers Avec des Activités à venir

en: All Cases with Upcoming Activities
fr_CA: Tous les Dossiers ayant des Activités à venir.

en: All Contact Types
fr_CA: Tous les types de contact

en: All Contacts
fr_CA: Tous les contacts

en: All Custom Groups
fr_CA: Tous les groupes personnalisés

en: All Events
fr_CA: Tous les événements

en: All Grants
fr_CA: Toutes les Subventions

en: All Groups
fr_CA: Tous les groupes

en: All Prior to Previous
fr_CA: Tout ce qui est avant le précédent

en: All Profiles
fr_CA: Tous les profils

en: All Tags
fr_CA: Toutes les étiquettes

en: All contacts that have signed a CiviCampaign petition will be added to this group. The group will be created if it does not exist (it is required for email verification).
fr_CA: Tous les contacts ayant signé une pétition CiviCampaign seront ajoutés à ce groupe. Le groupe sera créé s'il n'existe pas déjà (il est requis pour la vérification des adresses électroniques).

en: All extensions are up-to-date:
fr_CA: Toutes les extensions sont à jour :

en: All membership types in the price set have the auto-renew feature enabled (Administer > CiviMember > Membership Types)
fr_CA: La fonction de renouvellement automatique est activée pour tous les types d'adhésion de la tarification (Administrer > CiviMember > Types d'adhésion)

en: All membership types in the price set have the same duration (e.g. they are one year memberships).
fr_CA: La même durée est paramétrée pour tous les types d'adhésion de la tarification (il s'agit par exemple d'adhésions d'un an).

en: All other menu metadata not stored in other fields
fr_CA: Toutes les autres metadonnées de menu non stockées dans d'autres champs

en: All other options for this 'Public' field have 'Admin' visibility. There should at least be one 'Public' option, or make the field 'Admin' only.
fr_CA: Toutes les autres options de ce champ «Public» ont une visibilité «Admin». Il devrait y avoir au moins une option «Publique» ou autoriser ce champ uniquement pour les «Admin».

en: All others in the series will remain unchanged.
fr_CA: Les autres éléments de cette série ne seront pas modifiés.

en: All records previously tagged %1 are now tagged %2.
fr_CA: Tous les enregistrements étiquetés auparavant %1 sont maintenant étiquetés %2.

en: All recurring contributions
fr_CA: Toutes les contributions récurrentes

en: All recurring contributions regardless of payments
fr_CA: Toutes les contributions récurrentes indépendamment des paiements

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
fr_CA: Tous les types de rapport sont ajoutés automatiquement à la liste des rapports. Cochez cette case pour afficher aussi ce rapport dans le menu de navigation.

en: All tables use Unique Connection ID
fr_CA: Toutes les tables utilisent l'Id. de connection unique

en: Allow
fr_CA: Permettre

en: Allow 'Tell a friend' functionality
fr_CA: Permettre la fonction « Recommander à des amis »

en: Allow API access even if Access CiviCRM is not granted
fr_CA: Permettre un accès à l'API même si l'accès à CiviCRM n'est pas autorisé

en: Allow CiviMail users to send mailings with a custom Reply-To header.
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à envoyer des envois massifs de courriels avec un en-tête « Répondre à » personnalisé.

en: Allow Edits to Recurring Donation Start Date?
fr_CA: Autoriser la modification de la date de début d'un don récurrent ?

en: Allow Edits to Recurring Donation Start date?
fr_CA: Autoriser la modification de la date de début d'un don périodique ?

en: Allow Multiple Case Clients
fr_CA: Autoriser plusieurs clients pour un dossier

en: Allow Multiple Records
fr_CA: Permet les types de données multiples

en: Allow Multiple Registrations
fr_CA: Autoriser les inscriptions multiples

en: Allow Online Registration
fr_CA: Autoriser l'inscription en ligne

en: Allow Other Amounts
fr_CA: Permet un autre montant

en: Allow Partial Payment
fr_CA: Permet les paiements partiels

en: Allow Permanent Delete for contacts who are linked to live financial transactions
fr_CA: Autoriser la suppression définitive des contacts qui sont liés à des transactions financières en cours.

en: Allow Searching on Field?
fr_CA: Autoriser les recherches de champs ?

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer
fr_CA: Autoriser l'annulation ou le transfert en libre-service

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer?
fr_CA: Autoriser l'annulation ou le transfert en libre-service ?

en: Allow Shared Email
fr_CA: Permettre une même adresse courriel

en: Allow User to enable multilingual
fr_CA: Permettre à l'utilisateur d'activer plusieurs langues

en: Allow alerts to auto-dismiss?
fr_CA: Autoriser les alertes à se masquer automatiquement ?

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this contribution page.
fr_CA: Cette fonction permet à vos contacts de créer leur propre page de collecte de fonds liée à cette page de contribution.

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this event.
fr_CA: Permettre aux contacts de créer leurs propres pages de campagne en relation avec cet événement.

en: Allow duplicate contact to be created
fr_CA: Autoriser la création de contacts en double

en: Allow entering data into contact reference fields
fr_CA: Permettre la saisie de données dans les champs de référence des contacts

en: Allow frequency intervals
fr_CA: Permettre les intervalles de fréquence

en: Allow individuals to contribute and / or signup for membership on behalf of an organization?
fr_CA: Permettre aux individus de contribuer et/ou d'adhérer au nom d'une organisation ?

en: Allow mail from logged in contact
fr_CA: Autoriser l'envoi de courriel d'un contact identifié

en: Allow multiple registrations from the same email address requires a profile of type 'Individual'
fr_CA: Autoriser les inscriptions multiples depuis la même adresse de courriel requiert un profil de type « Individu »

en: Allow other amounts
fr_CA: Autoriser les autres montants

en: Allow same email and multiple registrations?
fr_CA: Autoriser plusieurs inscriptions avec un même courriel ?

en: Allow second-degree relationship permissions
fr_CA: Autoriser les autorisations des relations de second degré

en: Allow self service cancellation or transfer for event?
fr_CA: Autoriser l'annulation ou le transfert en libre-service pour un événement?

en: Allow self-service cancellation or transfer?
fr_CA: Autoriser l'annulation ou le transfert en libre-service ?

en: Allow sending email from the logged in contact's email address.
fr_CA: Autoriser l'envoi de courriel depuis l'adresse courriel du contact identifié.

en: Allow users to create, edit and copy event-related profile forms used for online event registration.
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à créer, modifier et copier les formulaires de profils des événements utilisés pour l'enregistrement d'événements en ligne.

en: Allow users to view/ download their own invoices
fr_CA: Autoriser les utilisateurs à voir / télécharger leurs propres factures

en: Allowed to login?
fr_CA: Autorisé à se connecter ?

en: Alphabetical order
fr_CA: Ordre alphabétique

en: Alphabetize Options
fr_CA: Options alphabétiques

en: Alphanumeric
fr_CA: Alphanumérique

en: Already selected
fr_CA: Déjà sélectionné

en: Also Registered by this Participant
fr_CA: A également été inscrit par ce participant

en: Also include contacts where
fr_CA: Inclure également les contacts pour lesquels

en: Altered By
fr_CA: Modifié par

en: Altered Contact
fr_CA: Contact modifié

en: Altered by
fr_CA: Modifié par

en: Alternative public description of the group.
fr_CA: Description publique alternative de ce Groupe.

en: Alternative public title for this Group.
fr_CA: Titre public alternatif de ce Groupe.

en: Alternatively, you can use a price set.
fr_CA: Vous pouvez aussi utiliser un ensemble de tarifs.

en: Alternatively, you may add new files using drag/drop.
fr_CA: Vous pouvez aussi ajouter des nouveaux fichiers par glisser/déposer.

en: Alternatively, you may select a header or footer which includes the required tokens.
fr_CA: Alternativement, vous pouvez choisir une en-tête ou pied de page qui contiennent les champs de fusion obligatoires.

en: Always
fr_CA: Toujours

en: Always post to Accounts Receivable?
fr_CA: Toujours envoyer vers des Comptes à recevoir ?

en: Always use this Page Format with the new template?
fr_CA: Toujours utiliser ce format de page pour les nouveaux modèles ?

en: Always use this Page Format with the selected Template
fr_CA: Toujours utiliser ce format de page avec le modèle sélectionné

en: Amharic
fr_CA: amharique

en: Amount
fr_CA: Montant

en: Amount %1
fr_CA: Montant %1

en: Amount (%1)
fr_CA: Montant (%1)

en: Amount Before Tax:
fr_CA: Montant hors taxe :

en: Amount Between
fr_CA: Montant entre

en: Amount Contributed to Date
fr_CA: Montant des contribtutions à ce jour

en: Amount Credited
fr_CA: Montant crédité

en: Amount Due
fr_CA: Montant exigible

en: Amount Due:
fr_CA: Montant exigible :

en: Amount Granted
fr_CA: Montant accordé

en: Amount Label
fr_CA: Libellé du montant

en: Amount Paid
fr_CA: Montant payé

en: Amount Received
fr_CA: Montant reçu

en: Amount Requested
fr_CA: Montant demandé

en: Amount Requested(orig. currency)
fr_CA: Montant sollicité (devise initiale)

en: Amount Requested<br />(original currency)
fr_CA: Montant sollicité (devise initiale)

en: Amount Statistics
fr_CA: Cumul des montants

en: Amount before Tax
fr_CA: Montant Hors Taxe

en: Amount before Tax:
fr_CA: Montant hors taxe :

en: Amount cannot be empty.
fr_CA: Le montant ne peut pas être vide.

en: Amount granted
fr_CA: Montant octroyé

en: Amount is required field.
fr_CA: Le champ montant doit être complété.

en: Amount must be positive
fr_CA: Le montant doit être positif

en: Amount of this soft credit.
fr_CA: Montant du crédit indirect

en: Amount paid
fr_CA: Montant payé

en: Amount to be collected (including any sales tax) by payment processor each recurrence.
fr_CA: Montant à percevoir (y compris toutes taxes de vente) par le responsable du traitement des paiements à chaque récurrence.

en: Amount with %1 :
fr_CA: Montant avec %1 :

en: Amounts
fr_CA: Montants

en: An acknowledgment email has been sent to %1.<br />
fr_CA: Un courriel d'accusé réception a été envoyé à %1.<br />

en: An activity can only have one source contact, so if you choose a field that can have more than one email (To, CC or BCC), only the first email will be used.
fr_CA: Une activité ne peut avoir qu'un seul contact source, donc si vous choisissez un champ qui peut avoir plusieurs adresses électroniques (À, CC ou CCI), seule la première adresse électronique sera utilisée.

en: An auto_increment_increment value greater than 1 is not currently supported. Please see issue CRM-7923 for further details and potential workaround.
fr_CA: Une valeur auto_increment_increment plus grande que 1 n'est pour l'instant pas supportée. Veuillez s'il vous plaît consulter la référence CRM-7923 pour plus de détails et éventuelles solutions.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1 and to %2.
fr_CA: Un courriel de confirmation avec les instructions de paiement a été envoyé à %1 et à %2.

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1.
fr_CA: Un courriel de confirmation avec les instructions de paiement a été envoyé à %1.

en: An email receipt has also been sent to %1
fr_CA: Un accusé de réception a également été envoyé par e-mail à %1.

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
fr_CA: Un reçu a aussi été envoyé par courriel à %1 et %2.

en: An email receipt will be sent to %1 and to %2 once the transaction is processed successfully.
fr_CA: Un reçu sera envoyé par courriel à %1 et %2 une fois la transaction terminée avec succès.

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
fr_CA: Un accusé de réception par e-mail va être envoyé à %1 dès que la transaction se sera déroulée avec succès.

en: An email with event details has been sent to %1.
fr_CA: Un accusé de réception a été envoyé par courriel à %1.

en: An enabled extension is missing from the extensions directory
fr_CA: Une extension activée n'apparait pas dans la liste des extensions disponibles

en: An error occurred when CiviCRM attempted to send an email (via %1). If you received this error after submitting on online contribution or event registration - the transaction was completed, but we were unable to send the email receipt.
fr_CA: Une erreur s'est produite quand CiviCRM a tenté d'envoyer un courriel (via %1). Si vous avez eu cette erreur après avoir proposé une contribution en ligne ou après vous être inscrit à un événement, la transaction a été effectuée, mais nous sommes incapables de vous envoyer un reçu par courriel.

en: An error occurred while processing your request.
fr_CA: Une erreur est survenue lors du traitement de votre requête.

en: An extension container has been defined with a blank URL.
fr_CA: Un dossier d'extension a été défini avec une URL vide.

en: An extension container has been defined with a blank directory.
fr_CA: Un dossier d'extension a été défini avec un répertoire vide.

en: And
fr_CA: Et

en: Angular directive
fr_CA: Directive Angular

en: Annual Options
fr_CA: Options annuelles

en: Anonymous
fr_CA: Anonyme

en: Anonymous User
fr_CA: Utilisateur anonyme

en: Another %1 record
fr_CA: Autre enregistrement %1

en: Another Address
fr_CA: Autre adresse

en: Another search field
fr_CA: Autre champ de recherche

en: Any
fr_CA: N'importe lequel

en: Any contacts in the "Cc" or "Bcc" fields will receive a copy, one for each "To" email, but with the tokens filled for the "To" contact.
fr_CA: Tout contact dans les champs "Cc" ou "Bcc" recevra une copie, une pour chaque adresse destinataire dans "To", mais avec les champs de fusion (tokens) remplacés pour le contact "To".

en: Any emails that are not processed will be moved to the ignored folder.
fr_CA: Tous les courriels non traités seront déplacés vers le dossier ignoré.

en: Any language
fr_CA: N'importe quelle langue

en: Any not-for-profit organization.
fr_CA: Toute organisation à but non lucratif.

en: Api Chaining
fr_CA: Chaînage d'API

en: Api Error
fr_CA: Erreur API

en: Api Joins
fr_CA: Jointure d'API

en: Api Key
fr_CA: Clef API

en: Appear in Top section of select list
fr_CA: Apparaît dans la section supérieure de la liste de sélection

en: Applicant
fr_CA: Candidat

en: Application List Unavailable
fr_CA: Liste d'Application Non-va,able

en: Application Received
fr_CA: Demande de subvention reçue

en: Application Received Date
fr_CA: Date de réception de la candidature

en: Application received
fr_CA: Demande de subvention reçue

en: Application received date
fr_CA: Date de réception de la demande

en: Approval
fr_CA: Validation

en: Approval Needed
fr_CA: Validation requise

en: Approval Note
fr_CA: Note de validation

en: Approval Req Text
fr_CA: Texte demande de validation

en: Approval Required Text
fr_CA: Texte de demande de validation

en: Approval Required?
fr_CA: Validation requise ?

en: Approval Status
fr_CA: Statut de la validation

en: Approval Statuses
fr_CA: Statuts de validation

en: Approval message
fr_CA: Message de validation

en: Approval required
fr_CA: Validation requise

en: Approve
fr_CA: Valider

en: Approve Personal Campaign Page
fr_CA: Valider la page de campagne personnelle

en: Approve/Reject
fr_CA: Valider/refuser

en: Approve/Reject Mailing
fr_CA: Valider/refuser le publipostage

en: Approve/Reject Note
fr_CA: Note de validation/refus

en: Approved By
fr_CA: Approuvé par

en: Approved By Contact ID
fr_CA: Approuvé par (contact Id.)

en: Approved for Payment
fr_CA: Autorisé à procéder au paiement

en: Apt/Unit/Suite
fr_CA: App/Unité/Bureau

en: Arabic
fr_CA: arabe

en: Aragonese
fr_CA: aragonais

en: Archive
fr_CA: Archiver

en: Archive Mailing
fr_CA: Archiver le publipostage

en: Archived
fr_CA: Archivé

en: Are calendar links shown?
fr_CA: Les liens d'ajour au calendrier sont ils affichés ?

en: Are contributions of this type tax-deductible?
fr_CA: Les contributions de ce type sont-ils déductibles d'impôt ?

en: Are monies received into this account tax-deductible?
fr_CA: Les montants crédités sur ce compte sont-ils déductibles ?

en: Are the access credentials correct?
fr_CA: Est-ce que les identifiants sont corrects ?

en: Are the members of the group included or excluded?.
fr_CA: Les membres du groupe sont-ils inclus ou exclus ?

en: Are users required to complete this field?
fr_CA: La saisie de ce champ est-elle obligatoire pour les utilisateurs ?

en: Are you sure you are ready to upgrade now?
fr_CA: Voulez vous vraiment démarrer la mise à jour maintenant ?

en: Are you sure you want delete this report? This action cannot be undone.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce rapport ? Cette action est irréversible.

en: Are you sure you want to add back into %1?
fr_CA: Voulez-vous revenir dans %1 ?

en: Are you sure you want to archive this mailing?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir archiver ce publipostage ?

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir annuler ce publipostage ?

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir annuler votre inscription pour cet événement ?

en: Are you sure you want to close and export this batch?
fr_CA: êtes vous sur de vouloir fermer et exporter cet lot?

en: Are you sure you want to close this batch?
fr_CA: êtes vous sur de vouloir fermer cet lot?

en: Are you sure you want to close:
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir fermer :

en: Are you sure you want to confirm subscription for %1?
fr_CA: Voulez-vous confirmer l'abonnement à %1 ?

en: Are you sure you want to continue?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Are you sure you want to delete
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer

en: Are you sure you want to delete <b>%1</b>?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer <b>%1</b> ?

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette page de campagne « %1 » ?

en: Are you sure you want to delete attached file.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le fichier joint ?

en: Are you sure you want to delete attached file?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le fichier attaché ?

en: Are you sure you want to delete the %1 survey?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce sondage %1 ?

en: Are you sure you want to delete the contact image?
fr_CA: Etes vous sûr.e de vouloir supprimer l'image du contact ?

en: Are you sure you want to delete the contact record and all related information for <strong>%1</strong>?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la fiche du contact et toutes les informations associées au contact <strong>%1</strong>?

en: Are you sure you want to delete the group %1?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le groupe %1 ?

en: Are you sure you want to delete the selected Activities?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les activités sélectionnées ?

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les subventions sélectionnées? Cette opération ne peut pas être annulée et effacera toutes les transactions associées à ces subventions.

en: Are you sure you want to delete the selected cases? This will move the case(s) and all associated activities to the Trash.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les Dossiers sélectionnés? Ceci mettra le(s) dossier(s) et toutes les activités associées à la Corbeille.

en: Are you sure you want to delete the selected contact(s)?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le(s) contact(s) sélectionné(s) ?

en: Are you sure you want to delete the selected contributions? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these contributions.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les contributions sélectionnées ? Cette opération ne pourra pas être annulée et supprimera toutes les transactions et activités associées avec ces contributions.

en: Are you sure you want to delete the selected memberships? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these memberships.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les adhésions sélectionnées ? Cette opération ne peut pas être annulée et entraînera la perte de toutes les transactions et activités associées à ces adhésions.

en: Are you sure you want to delete the selected participations? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these participations.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les participations sélectionnées ? Cette action ne peut être annulée et supprimera toutes les transactions et activités associées à ces participations.

en: Are you sure you want to delete the selected pledges? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these pledges.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les promesses de don sélectionnés ? Cette suppression ne peut pas être annulée et supprimera toutes les transactions associées à ces promesses de don.

en: Are you sure you want to delete this Campaign Page ?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette page de campagne ?

en: Are you sure you want to delete this Campaign?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer cette campagne ?

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
fr_CA: Êtes vous sûr de vouloir effacer cette page de contribution ?

en: Are you sure you want to delete this Grant?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette subvention ?

en: Are you sure you want to delete this Personal Campaign Page?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette page de campagne personnelle ?

en: Are you sure you want to delete this Petition?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette pétition ?

en: Are you sure you want to delete this Relationship?
fr_CA: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cette relation ?

en: Are you sure you want to delete this Rule?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette règle ?

en: Are you sure you want to delete this address?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette adresse ?

en: Are you sure you want to delete this case?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce dossier ?

en: Are you sure you want to delete this mailing?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce publipostage ?

en: Are you sure you want to delete this mapping?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette correspondance de champs ?

en: Are you sure you want to delete this menu item:
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette rubrique du menu :

en: Are you sure you want to delete this premium?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce cadeau ?

en: Are you sure you want to delete this price set?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette tarification ?

en: Are you sure you want to delete this record?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet enregistrement ?

en: Are you sure you want to delete this?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ceci ?

en: Are you sure you want to delete:
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer :

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
fr_CA: Êtes vous sûr de vouloir désactiver la tarification '%1' ?

en: Are you sure you want to disable the '%1' option ?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver l'option « %1 » ?

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
fr_CA: Êtes-vous sur de vouloir désactiver l'attribution de rôle de cet ACL ?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver cet ACL ?

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
fr_CA: Souhaitez-vous vraiment désactiver ce champ de profil CiviCRM ?

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce type de contact ?

en: Are you sure you want to disable this Event?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver cet événement ?

en: Are you sure you want to disable this Group?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce groupe ?

en: Are you sure you want to disable this Option?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce choix ?

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce statut de participant ?

en: Are you sure you want to disable this component?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce composant ?

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce champ personnalisé ?

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
fr_CA: Êtes vous sur de vouloir désactiver cet ensemble de données personnalisées ? Tout champ de profil qui est lié au champ personnalisé de ce groupe sera désactivé.

en: Are you sure you want to disable this financial account?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce compte financier ?

en: Are you sure you want to disable this financial type?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce type financier ?

en: Are you sure you want to disable this location type?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce type d'adresse ?

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver cette règle de statut d'adhésion ?

en: Are you sure you want to disable this membership type?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce type d'adhésion ?

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
fr_CA: Voulez-vous désactiver ce modèle de message ?

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver cette passerelle de paiements ?

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver cette passerelle de paiement ?

en: Are you sure you want to disable this premium? This action will remove the premium from any contribution pages that currently offer it. However it will not delete the premium record - so you can re-enable it and add it back to your contribution page(s) at a later time.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce cadeau ? Cette action enlèvera ce cadeau de toutes les pages de contribution qui l'offrent actuellement. Cependant elle ne supprimera pas l'enregistrement correspondant au cadeau - donc vous pourrez à nouveau l'ajouter à votre page de contribution ultérieurement.

en: Are you sure you want to disable this price field?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce champ prix ?

en: Are you sure you want to disable this profile?
fr_CA: Êtes vous certain de vouloir désactiver ce profil ?

en: Are you sure you want to disable this record?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver cet enregistrement ?

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver ce type de relation ?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir désactiver cette relation ?

en: Are you sure you want to disable this?
fr_CA: Etes-vous sûr(e) de vouloir désactiver ceci ?

en: Are you sure you want to disconnect "%1?". Doing so may permanently destroy data linkage.
fr_CA: Êtes-vous sûr(e) de vouloir déconnecter "%1?". Faire cela pourrait entraîner la destruction du lien de données.

en: Are you sure you want to end this relationship?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir mettre fin à cette relation ?

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
fr_CA: Êtes vous sure de vouloir faire une copie de cette page de contribution ?

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir faire une copie de cet événement ?

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
fr_CA: Voulez vous vraiment faire une copie de ce profil CiviCRM ?

en: Are you sure you want to make a copy of this price set?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir copier cette tarification ?

en: Are you sure you want to mark this pair of contacts as NOT duplicates?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir marquer cette paire de contacts comme n'étant PAS des doublons ?

en: Are you sure you want to mark this recurring contribution as cancelled?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir marquer comme résiliée cette contribution périodique ?

en: Are you sure you want to permanently delete this mailing?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement ce publipostage ?

en: Are you sure you want to re-open:
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir ré-ouvrir :

en: Are you sure you want to reconnect \"%1\"?
fr_CA: Etes-vous sûr de vouloir reconnecter \"%1\"?

en: Are you sure you want to remove %1 from the mailing list(s) shown below:
fr_CA: Etes-vous sûr de vouloir supprimer %1 de la ou des listes de diffusion ci-dessous :

en: Are you sure you want to remove this dedupe exception.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir enlever cette exception de dédoublonnage ?

en: Are you sure you want to remove this premium product from this Contribution page?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir enlever ce cadeau de cette page de contribution ?

en: Are you sure you want to remove this product form this page?
fr_CA: Voulez vous enlever ce produit de cette page ?

en: Are you sure you want to restore the selected cases? This operation will retrieve the case(s) and all associated activities from Trash.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir restaurer le(s) dossier(s) sélectionné(s) ? Cette opération récupérera de la corbeille le(s) dossier(s) et toutes les activités associées.

en: Are you sure you want to restore the selected contact(s)? The contact(s) and all related data will be fully restored.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir restaurer le(s) contact(s) sélectionné(s) ? Le(s) contact(s) et toutes les données reliées seront complètement restaurées.

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir vous inscrire à nouveau : %1 (%2) ?

en: Are you sure you want to revert all changes?
fr_CA: Etes vous sûr de vouloir annuler toutes les modifications ?

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
fr_CA: Êtes-vous sûr de restaurer ce modèle à l'origine pour ce workflow ? Toutes les modifications seront perdues.

en: Are you sure you want to revert this?
fr_CA: Voulez-vous vraiment annuler ?

en: Are you sure you want to set status to Cancelled for the selected participants?
fr_CA: Êtes vous sûrs de vouloir mettre les statuts des participants sélectionnés à Annulé ?

en: Are you sure you want to unhold email of selected contact(s)?.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir revalider les adresses de courriel des contacts sélectionnés ?

en: Are you sure you want to unsubscribe from %1?
fr_CA: Voulez vous vous désabonner de %1 ?

en: Are you sure you would like to execute %1 job?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir exécuter la tâche %1 ?

en: Are you sure you would like to execute this job?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir exécuter cette tâche?

en: Are you sure you would like to make a copy of the Label Format titled <strong>%1</strong>?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir faire une copie du format d'étiquette intitulé <strong>%1</strong> ?

en: Area Code
fr_CA: Indicatif régional

en: Arguments to pass to access callback
fr_CA: Arguments à passer pour accéder à la page de Callback

en: Arguments to pass to page callback
fr_CA: Arguments à passer à la page de callback

en: Arguments to pass to return_url
fr_CA: Arguments à passer à return_url

en: Arguments to pass to the url
fr_CA: Arguments à passer à l'url

en: Armenian
fr_CA: arménien

en: Arranging adult day care for senior individuals
fr_CA: Organiser le prise en charge quotidienne des individus séniors

en: Arrays in js format, e.g. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].
fr_CA: Tableaux dans le format js, par exemple [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].

en: Artificial FK to original transaction (e.g. contribution) IF it is not an Activity. Entity table is discovered by filtering by the appropriate activity_type_id.
fr_CA: FK artificiel à la transaction d'origine (par exemple, contribution) SI ce n'est pas une activité. La table d'entités est parcourue en filtrant par le activity_type_id approprié.

en: As a result, actions like retrieving the CiviCRM news feed will fail. Talk to your server administrator or hosting company to rectify this.
fr_CA: Par conséquent, les actions comme la récupération du flux d'actualités CiviCRM échoueront. Contactez votre administrateur serveur ou votre société d'hébergement pour corriger ce problème.

en: As of
fr_CA: Au

en: As this system does not include the PHP intl extension, CiviCRM has fallen back onto a slightly less accurate and deprecated method to format money
fr_CA: Comme le système n'inclut pas l'extension PHP intl, CiviCRM est revenu à une méthode légèrement moins précise et obsolète pour formater les devises.

en: As you are printing one label per membership your merge settings are being ignored
fr_CA: Comme vous imprimez une étiquette par adhésion, vos paramètres de fusion sont ignorés.

en: Ascending
fr_CA: Croissant

en: Assamese
fr_CA: assamais

en: Assess
fr_CA: accès

en: Assess A/B results on an on-going basis
fr_CA: Évaluer les résultats A / B en continu

en: Assets missing from public web directory.
fr_CA: Actifs manquant du répertoire web public.

en: Assign
fr_CA: Affecter

en: Assign %1
fr_CA: Assigner %1

en: Assign ACL Role
fr_CA: Assignez un rôle ACL

en: Assign Account
fr_CA: Affecter un compte

en: Assign To
fr_CA: Assigner à

en: Assign Transaction
fr_CA: Affecter la transaction

en: Assign Users to Roles
fr_CA: Assigner des rôles aux utilisateurs

en: Assign a specific level of engagement to this activity. Used for tracking constituents in ladder of engagement.
fr_CA: Attribue un niveau d'engagement spécifique à cette activité. Utilisé pour suivre les constituants dans l'échelle d'engagement.

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
fr_CA: Attribuez un nom unique à chacun de vos publipostages. Adoptez une convention de désignation qui vous aidera à organiser et retrouver vos publipostages lorsque vous voudrez les examiner et comparer leurs performances. Par exemple pour une lettre d'information mensuelle vous pouvez utiliser la convention suivante :

en: Assign a unique name to each of your mass messages. Select a naming convention that will help keep your messages organized.
fr_CA: Donnez un nom unique à vos messages groupés. Choisissez une convention de nommage qui vous aidera à les classer.

en: Assign this status to a membership record if no other status match is found.
fr_CA: Assigner ce statut à l'enregistrement d'adhésion si aucun autre statut correspondant n'est trouvé.

en: Assign to
fr_CA: Assigner à

en: Assign to Another Client
fr_CA: Affecter à un autre Client

en: Assign to Batch
fr_CA: Affecter au lot

en: Assign to Creator
fr_CA: Assigner au créateur

en: Assigned
fr_CA: Attribué

en: Assigned Financial Accounts
fr_CA: Comptes affectés

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
fr_CA: Titre de civilité s'ils sont utilisés (ex. M., Mme, Dr, etc.).

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
fr_CA: Suffixes si utilisés (ex. Jr, fils, etc.)

en: Assigned to
fr_CA: Assigné à

en: Assigned to Contact
fr_CA: Affecté au contact

en: Assignee
fr_CA: Personne en charge

en: Assignee Email
fr_CA: Contact assigné - Courriel

en: Assignee Employer
fr_CA: Contact assigné - Employeur

en: Assignee Name
fr_CA: Contact assigné - Nom

en: Assignee Phone
fr_CA: Contact assigné - Téléphone

en: Associated Multi-Org Group
fr_CA: Groupe multi-organisation associé

en: Associated Organization
fr_CA: Organisation associée

en: Associated contribution is updated on membership type change.
fr_CA: Les contributions périodiques associées sont mises à jour lors de la modification du type d'adhésion.

en: Associated participants
fr_CA: Participants associés

en: Associated recurring contribution cannot be updated on membership type change.
fr_CA: Les contributions périodiques associées ne peuvent pas être mises à jour lors de la modification du type d'adhésion.

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
fr_CA: Vous devez entrer au moins un tarif pour votre ensemble de tarifs réduits. Si vous ne voyez pas la table permettant d'ajouter des tarifs réduits, cliquez sur le bouton « Ajouter l'ensemble de tarifs réduits à la table des tarifs ».

en: At least one payment option needs to be checked.
fr_CA: Au moins une option de paiement doit être cochée.

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
fr_CA: Vous devez cocher au moins une fréquence de paiement pour l'engagement de don.

en: At least one recurring frequency option needs to be checked.
fr_CA: Vous devez choisir une fréquence de paiement périodique.

en: At least one value must be selected if Honor Section is active
fr_CA: Au moins une valeur doit être sélectionnée si la section Honneur est active.

en: At time of writing, this is not a problem. However, future extensions and improvements could rely on these fields, so it may be useful to back-fill them.
fr_CA: Au moment de la rédaction, ce n'est pas un problème. Cependant, les extensions et améliorations futures pourraient s'appuyer sur ces champs, il peut donc être utile de les remplir à nouveau.

en: Attach File
fr_CA: Attacher un fichier

en: Attach PDF copy to receipts
fr_CA: Joindre une copie PDF aux reçus

en: Attached
fr_CA: Joint

en: Attached File
fr_CA: Fichier attaché

en: Attachment failed
fr_CA: Échec de la pièce jointe

en: Attachment(s)
fr_CA: Pièce jointe

en: Attachment(s):
fr_CA: Pièce(s) jointe(s) :

en: Attachments
fr_CA: Pièces jointes

en: Attempted delivery of a mailing.
fr_CA: Tentatives d'envoi d'un mailing.

en: Authentication failed.
fr_CA: L'authentification a échoué.

en: Authentication failed. Could not clear the CiviCRM caches.
fr_CA: L'authentification a échoué. Impossible de vider les caches CiviCRM.

en: Authentication failed. Could not refresh the CiviCRM permissions.
fr_CA: L'authentification a échoué. Impossible d'actualiser les autorisations CiviCRM.

en: Authentication failed. Could not save the selected setting.
fr_CA: L'authentification a échoué. Impossible d'enregistrer le paramètre sélectionné.

en: Authentication failed. Unable to save the WordPress Base Page.
fr_CA: Échec de l'authentification. Impossible d'enregistrer la page de base WordPress.

en: Authentication?
fr_CA: Authentification ?

en: Author
fr_CA: Auteur

en: Authorization token
fr_CA: Token d'autorisation

en: Auto Renew
fr_CA: Renouvellement automatique

en: Auto Renew?
fr_CA: Renouvellement automatique?

en: Auto Responder
fr_CA: Réponse automatique

en: Auto-Renew
fr_CA: Renouvellement automatique

en: Auto-Renew Subscription Status
fr_CA: Renouvellement automatique du statut d'abonnement

en: Auto-Renew Subscription Status?
fr_CA: Renouveller automatiquement le statut de l'adhésion ?

en: Auto-Respond
fr_CA: Réponse automatique

en: Auto-Respond Message
fr_CA: Message de réponse automatique

en: Auto-Respond to Replies
fr_CA: Répondre automatiquement aux réponses

en: Auto-Select Current User
fr_CA: Limiter à l'utilisateur courant

en: Auto-renew
fr_CA: Renouvellement automatique

en: Auto-renew Memberships - You can offer constituents the option to have their membership renewed automatically AND use the membership price set feature if:
fr_CA: Renouvellement automatique d'adhésion : vous pouvez proposer aux membres de renouveler leur adhésion automatiquement ET utiliser la fonction de tarification d'adhésion si :

en: Auto-renew Option
fr_CA: Option de renouvellement automatique

en: Auto-renew active
fr_CA: Renouvellement automatique activé

en: Auto-renew error
fr_CA: Erreur de renouvellement automatique

en: Auto-renew required
fr_CA: Renouvellement automatique obligatoire

en: Auto-renew?
fr_CA: Renouvellement automatique ?

en: Auto-renewal membership cancelled
fr_CA: Renouvellement automatique d'adhésion supprimé

en: Auto-respond to replies
fr_CA: Répondre automatiquement aux réponses

en: Auto-updates are not available for this plugin.
fr_CA: Les mises à jour automatiques ne sont pas possibles pour cette extension.

en: Autocomplete Results
fr_CA: Résultats dans la liste Autocomplete

en: Autocomplete-Select
fr_CA: Complètement automatique-Sélection

en: Autoincremented type id
fr_CA: Type d’ Id auto-incrémentée

en: Automatic
fr_CA: Automatique

en: Automatic Receipting
fr_CA: Création automatique de reçus

en: Automatic Wildcard
fr_CA: Recherche approximative

en: Automatic cancellation is not supported for this payment processor. You or the contributor will need to manually cancel this recurring contribution using the payment processor website.
fr_CA: La suppression automatique n'est pas possible avec cette passerelle de paiement. Vous ou le contributeur devra supprimer cette contribution périodique manuellement sur le site du fournisseur de la passerelle de paiement.

en: Automatic renewal of %1 membership cancelled.
fr_CA: Le renouvellement automatique de l'adhésion de %1 a été supprimé.

en: Automatic renewals are not supported by the currently available payment processors when the membership duration is greater than 1 year / 12 months.
fr_CA: Les renouvellements automatiques ne sont pas pris en charge par les services de paiement disponibles lorsque la durée d'adhésion est supérieure à 1 an / 12 mois.

en: Automatically Generated
fr_CA: Généré automatiquement

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
fr_CA: Envoyer une confirmation automatique par courriel et un reçu à %1 ?

en: Automatically email a confirmation to %1?
fr_CA: Envoyer une confirmation automatique par courriel à %1 ?

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to
fr_CA: Envoyer une confirmation d'adhésion et un reçu par courriel à

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1?
fr_CA: Envoyer automatiquement une confirmation d'adhésion et un reçu par courriel à %1 ?

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1? OR if the payment is from a different contact, this email will only go to them.
fr_CA: Envoyer automatiquement une confirmation d'adhésion et un reçu par courriel à %1 ? OU si le règlement provient d'un autre contact, ce courriel sera envoyé uniquement à celui-ci.

en: Automatically email a receipt for this payment to
fr_CA: Envoyer automatiquement un reçu pour ce paiement par courriel à

en: Automatically email a receipt for this payment to %1?
fr_CA: Envoyer automatiquement un reçu pour ce paiement par courriel à %1 ?

en: Automatically email a receipt to %1?
fr_CA: Envoyer un reçu automatiquement par courriel à %1?

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to %1?
fr_CA: Envoi automatique d'un courriel d'accusé de réception de cette promesse de don à %1 ?

en: Automatically email invoice when user purchases online
fr_CA: Envoyer la facture d'achat automatiquement par e-mail lorsqu'un utilisateur effectue un achat en ligne

en: Automatically renewing membership payments (if enabled for this page)
fr_CA: Renouveler automatiquement les règlements d'adhésion (si activé pour la page)

en: Automatically update related contributions when Membership Type is changed
fr_CA: Mettre à jour automatiquement les contributions associées lorsque le type d'adhésion est modifié

en: Autorenew Membership Cancellation Notification
fr_CA: Notification de suppression de renouvellement automatique d'adhésion

en: Available Countries
fr_CA: Pays disponibles

en: Available Country setting is incorrect
fr_CA: Le paramètre de pays disponible est incorrect

en: Available Currencies
fr_CA: Monnaies disponibles

en: Available Languages
fr_CA: Langues disponibles

en: Available Languages (Multi-lingual)
fr_CA: Langues disponibles (multilingue)

en: Available States and Provinces (by Country)
fr_CA: Provinces/états disponibles

en: Available for Dashboard?
fr_CA: Disponible pour le tableau de bord ?

en: Avaric
fr_CA: avaric

en: Average
fr_CA: Moyenne

en: Average (Soft Credits)
fr_CA: Moyenne (crédits indirects)

en: Average Soft Credit
fr_CA: Moyenne crédits indirects

en: Avestan
fr_CA: avestique

en: Avg
fr_CA: Moy.

en: Avg Amount
fr_CA: Montant moyen

en: Avg Soft Credit Amount
fr_CA: Montant moyen du crédit indirect

en: Awaiting Information
fr_CA: En attente d'informations

en: Aymara
fr_CA: aymara

en: Azerbaijani
fr_CA: azéri

en: B to A
fr_CA: B vers A

en: BCC
fr_CA: CCI

en: BCC Confirm
fr_CA: Cci : Confirmer

en: BCC Confirmation To
fr_CA: BCC Confirmation à

en: BCC Receipt To
fr_CA: BCC pour le reçu

en: BCC Receipts
fr_CA: Bcc pour le reçu

en: Back to "%1" event information
fr_CA: Retour vers la page d'information de l'événement « %1 »

en: Back to Activities
fr_CA: Retour aux activités

en: Back to Activity
fr_CA: Retour à l'activité

en: Back to CiviMail
fr_CA: Retour à CiviMail

en: Back to Listings
fr_CA: Retour à la liste

en: Back to Logging Summary
fr_CA: Retour au résumé de journalisation

en: Back to Mailing
fr_CA: Retour

en: Back to Profile Listings
fr_CA: Retour à la liste des profils

en: Back to Report
fr_CA: Retour au rapport

en: Back to Scheduled Jobs Listing
fr_CA: Retour à la liste des tâches périodiques

en: Back to Search
fr_CA: Retour à la recherche

en: Back up your database before continuing.
fr_CA: Faites une sauvegarde de la base de données avant de procéder.

en: Backdrop Database Details
fr_CA: Détails de la base de données Backdrop

en: Backdrop Database Settings
fr_CA: Paramètres de la base de données Backdrop

en: Backdrop User Registration
fr_CA: Création compte utilisateur Backdrop

en: Backdrop user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
fr_CA: Les autorisations d'utilisateur de Backdrop ont été automatiquement définies, ce qui a permis aux utilisateurs anonymes et authentifiés d'accéder aux formulaires et aux fonctionnalités publiques de CiviCRM. Nous vous recommandons de revoir ces autorisations pour vous assurer qu'elles sont adaptées à vos besoins (en savoir plus ...)

en: Backend Theme
fr_CA: Thème admin

en: Backend Title
fr_CA: Titre pour l'admin

en: Background Color
fr_CA: Couleur d'arrière-plan

en: Background Color Top Area
fr_CA: Couleur d'arrière plan zone d'en-tête

en: Background Queues
fr_CA: Files d'attente en arrière-plan

en: Backing up your database before importing is recommended, as there is no Undo for this. Are you sure you want to import now?
fr_CA: Sauvegardez votre base de données avant d'importer est recommandé, car il n'y a pas de possibilité d'Annuler l'opération pour l'import. Etes vous sûr de vouloir importer maintenant ?

en: Bad menu record in database
fr_CA: Mauvais enregistrement de menu dans la base de données.

en: Balance
fr_CA: Solde

en: Balance Amount
fr_CA: Solde

en: Balance Due
fr_CA: Solde exigible

en: Balance Owed
fr_CA: Solde dû

en: Bambara
fr_CA: bambara

en: Bank Account Number
fr_CA: Numéro de compte bancaire

en: Bank Identification Number
fr_CA: Numéro d'identification bancaire

en: Bank Name
fr_CA: Nom de la banque

en: Banking Fees
fr_CA: Frais bancaires

en: Bar
fr_CA: Barre

en: Bar Chart
fr_CA: Graphique à barres

en: Bar Color
fr_CA: Couleur de la barre

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc).
fr_CA: URL racine pour les ressources de l'extension (images, feuilles de style, etc.).

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc). This should match extensionsDir.
fr_CA: URL racine pour les ressources de l'extension (images, feuilles de style, etc.). Devrait correspondre au répertoire des extensions.

en: Based On
fr_CA: Basé sur

en: Based on current data, approximately %1 contacts will receive a copy of the mailing.
fr_CA: Selon les données actuelles, approximativement %1 contacts recevront une copie de cet envoi.

en: Bashkir
fr_CA: bachkir

en: Basic Contact Type
fr_CA: Type de contact de base

en: Basic Criteria
fr_CA: Critères de base

en: Basque
fr_CA: basque

en: Batch
fr_CA: Lot

en: Batch %1
fr_CA: Lot %1

en: Batch Complete
fr_CA: Traitement par lot terminé

en: Batch Created Date
fr_CA: Groupe créé le

en: Batch Data
fr_CA: Données du groupe

en: Batch Data Entry
fr_CA: Entrée des données dans la groupe

en: Batch Data Entry for Contributions
fr_CA: Lot d'entrée de données pour Contributions

en: Batch Data Entry for Memberships
fr_CA: Lot d'entrée de données pour Adhésions

en: Batch Data Entry for Pledge Payments
fr_CA: Entrée de données par lot pour les paiements d'engagements

en: Batch Deleted
fr_CA: Groupe supprimé

en: Batch Description
fr_CA: Description du groupe

en: Batch Exported Date
fr_CA: Date d'export du traitement par lots

en: Batch ID
fr_CA: ID du traitement par lots

en: Batch Limit
fr_CA: Limite du lot

en: Batch Merge All Duplicates
fr_CA: Fusionner tous les doublons par lot

en: Batch Merge Duplicate Contacts
fr_CA: Fusionner les contacts en double par lot

en: Batch Merge Selected Duplicates
fr_CA: Fusionner par lot les doublons sélectionnés

en: Batch Merge Task in progress
fr_CA: Tâche de fusion par lot en cours

en: Batch Modified Date
fr_CA: Groupe modifié le

en: Batch Name
fr_CA: Nom du lot

en: Batch Name %1 %2
fr_CA: Nom de lot %1 %2

en: Batch Number of Items
fr_CA: Nombre d'éléments dans le groupe

en: Batch Payment Method
fr_CA: Méthode de paiement par lot

en: Batch Processed.
fr_CA: Traitement par lots terminé.

en: Batch Processing
fr_CA: Traitement par lots en cours

en: Batch Title
fr_CA: Nom du lot

en: Batch Total
fr_CA: Total par lot

en: Batch entry
fr_CA: Saisie de lot

en: Batch size is too large. Increase value of php.ini setting "max_input_vars" (current val = %1)
fr_CA: La taille du lot est trop grande. Augmentez la valeur du paramètre "max_input_vars" dans php.ini (valeur actuelle = %1)

en: Batches
fr_CA: Lots

en: Bcc Confirm
fr_CA: Bcc: Confirmer

en: Because you set an End Date for a lifetime membership, This must be set to "Override Permanently"
fr_CA: Comme vous définissez une date de fin pour une adhésion à vie, ce paramètre doit être configuré en "Outrepasser de façon permanente".

en: Because your session timed out, we have reset the search page.
fr_CA: Votre session ayant expiré, la page de recherche a été réinitialisée.

en: Become a supporter by creating a Personal Campaign Page:
fr_CA: Soutenez-nous en créant votre propre page de campagne :

en: Before
fr_CA: Avant

en: Before Premiums
fr_CA: Avant les cadeaux

en: Before menu element
fr_CA: Avant l'élément de menu

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your bulk folder.
fr_CA: Pour que nous puissions prendre en compte votre signature, vous devez valider votre adresse électronique en cliquant sur le lien de confirmation inclus dans le courriel qui vous a été adressé. Parfois les courriels de confirmation sont marqués comme pourriels / spams et sont déplacés dans le dossier correspondant.

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your spam folder.
fr_CA: Pour que nous puissions prendre en compte votre signature, vous devez valider votre adresse électronique en cliquant sur le lien de confirmation inclus dans le courriel qui vous a été adressé. Parfois les courriels de confirmation sont marqués comme pourriels / spams et sont déplacés dans le dossier correspondant.

en: Beginning Date
fr_CA: Date de début

en: Beginning in 2024, some web-mail services (Google and Yahoo) will require that large mailing-lists support another unsubscribe method: "HTTP One-Click" (RFC 8058). Please review the documentation and update the settings.
fr_CA: À partir de 2024, certains services de courrier électronique (Google et Yahoo) exigeront que les grandes listes de diffusion prennent en charge une autre méthode de désabonnement : "HTTP One-Click" (RFC 8058). Veuillez consulter la documentation et mettre à jour les paramètres.

en: Beginning of current uninterrupted membership period.
fr_CA: Début de la période actuelle d'adhésion ininterrompue.

en: Beginning of initial membership period (member since...).
fr_CA: Début de la première période d'adhésion (membre depuis...).

en: Beginning site move process...
fr_CA: Le processus de déplacement du site commence ...

en: Belarusian
fr_CA: biélorusse

en: Below is a list of shortcuts to some CiviCRM admin pages that are important when you are setting up CiviCRM. When these settings are correctly configured, your CiviCRM installation should be ready for you to customise to your requirements.
fr_CA: Vous trouverez ci-dessous une liste de raccourcis vers certaines pages d'administration de CiviCRM qui sont importantes lors de la configuration de CiviCRM. Une fois ces paramètres correctement configurés, votre installation CiviCRM devrait être prête à être personnalisée en fonction de vos besoins.

en: Below website menu
fr_CA: Sous le menu du site web

en: Below you will find a receipt for this contribution.
fr_CA: Ci-dessous vous trouverez un reçu pour cette contribution.

en: Below you will find a receipt for this payment.
fr_CA: Ci-dessous vous trouverez un reçu pour ce règlement.

en: Benefits Specialist
fr_CA: Spécialiste des Bénéfices

en: Benefits Specialist is
fr_CA: Le Spécialiste des Bénéfices est

en: Bengali
fr_CA: bengali

en: Between %1 and %2
fr_CA: Entre %1 et %2

en: Bihari
fr_CA: bihari

en: Billing
fr_CA: Facturation

en: Billing Address
fr_CA: Adresse de facturation

en: Billing Address Name
fr_CA: Nom Adresse de Facturation

en: Billing First Name
fr_CA: Prénom du contact facturation

en: Billing Last Name
fr_CA: Nom du contact facturation

en: Billing Middle Name
fr_CA: Autres prénoms du contact facturation

en: Billing Mode
fr_CA: Mode de facturation

en: Billing Mode (deprecated)
fr_CA: Mode de facturation (obsolète)

en: Billing Name and Address
fr_CA: Nom et adresse de facturation

en: Billing address required
fr_CA: Adresse de facturation requise

en: Billing details for the recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
fr_CA: Les données de facturation de la contribution périodique de %1, chaque %2 %3 ont été mises à jour.

en: Billing details for your automatically renewed %1 membership have been updated.
fr_CA: Les données de facturation pour votre adhésion à %1 à renouvellement automatique ont été mises à jour.

en: Billing details for your recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
fr_CA: Les données de facturation de cette contribution périodique de %1, chaque %2 %3 ont été mises à jour.

en: Billing first name at the time of token creation. Useful for fraud forensics
fr_CA: Prénom (facturé) au moment de la création du jeton. Utile pour les recherches de fraude.

en: Billing last name at the time of token creation. Useful for fraud forensics
fr_CA: Nom (facturé) au moment de la création du jeton. Utile pour les recherches de fraude.

en: Billing location for this contact
fr_CA: Adresse de facturation pour ce contact

en: Billing middle name at the time of token creation. Useful for fraud forensics
fr_CA: Nom (complément) facturé au moment de la création du jeton. Utile pour les recherches de fraude.

en: Billing mode in info file has wrong value.
fr_CA: Le mode de facturation dans le fichier info.xml a une mauvaise valeur.

en: Birth Date
fr_CA: Date de naissance

en: Birth Date (if present)
fr_CA: Date de naissance (si présente)

en: Birthdate
fr_CA: Date de naissance

en: Bislama
fr_CA: bichelamar

en: Bitwise logic can be used to create subsets of options within an option_group for different uses.
fr_CA: La logique au niveau du bit peut être utilisée pour créer des sous-ensembles d'options dans un groupe d'options_ pour différentes utilisations.

en: Blank column at the Begining
fr_CA: Colonne vierge au départ

en: Blank column at the End
fr_CA: Colonne vierge à la fin

en: Blog Feed URL
fr_CA: URL du flux du Blog

en: Blog feed URL used by the blog dashlet
fr_CA: URL du flux du Blog utilisée par le dashlet du blog

en: Body
fr_CA: Contenu

en: Body - HTML Format
fr_CA: Contenu  — Format HTML

en: Body - TEXT Format
fr_CA: Contenu — Format texte brut

en: Body HTML
fr_CA: Code HTML du contenu

en: Body Html
fr_CA: Contenu format HTML

en: Body Only
fr_CA: Corps seulement

en: Body Text
fr_CA: Contenu format texte

en: Body and Subject
fr_CA: Corps et sujet

en: Body in Text Format
fr_CA: Contenu — Format texte brut

en: Body of the component in html format.
fr_CA: Corps du composant en format html.

en: Body of the component in text format.
fr_CA: Corps du composant en format texte.

en: Body of the mailing in html format.
fr_CA: Corps du message en format html.

en: Body of the mailing in text format.
fr_CA: Corps du message en format texte

en: Bold
fr_CA: Gras

en: Boolean. Should we automatically display minimum contribution amount text after the premium descriptions.
fr_CA: Booléen. Le texte du montant de contribution minimum doit-il être automatiquement affiché après chaque description de cadeau ?

en: Boolfield is locked
fr_CA: Boolfield est verrouillé

en: Boolfield is unlocked
fr_CA: Boolfield est déverrouillé

en: Bootstrap theme not found.
fr_CA: Aucun thème Boostrap trouvé.

en: Border Color
fr_CA: Couleur de la bordure

en: Bosnian
fr_CA: bosniaque

en: Both
fr_CA: Les deux

en: Bottom Margin
fr_CA: Marge du bas

en: Bounce
fr_CA: Rebond

en: Bounce Count
fr_CA: Nombre de rebond

en: Bounce Date
fr_CA: Date du rebond

en: Bounce ID
fr_CA: Id. du rebond

en: Bounce Pattern
fr_CA: Modèle de rebond

en: Bounce Pattern ID
fr_CA: Id. du rebond modèle

en: Bounce Patterns
fr_CA: Modèles de rebond

en: Bounce Processing
fr_CA: Traitement des rebonds

en: Bounce Processing <strong>(Default)</strong>
fr_CA: Traitement des rebonds <strong>(par défaut)</strong>

en: Bounce Rate
fr_CA: Taux de rebond

en: Bounce Reason
fr_CA: Raison du rebond

en: Bounce Type
fr_CA: Type de rebond

en: Bounce Type Description
fr_CA: Description du type de rebond

en: Bounce Type ID
fr_CA: Id. du Type de Rebond

en: Bounce Type Name
fr_CA: Nom du type de rebond

en: Bounce Types
fr_CA: Types de rebond

en: Bounce type(s)
fr_CA: Type(s) de rebond

en: Bounced
fr_CA: En erreur (rebond)

en: Bounces
fr_CA: Rebonds

en: Breadcrumb
fr_CA: Fil d'Ariane

en: Breadcrumb for the path.
fr_CA: Chemin du fil d'Ariane

en: Breton
fr_CA: breton

en: Brief summary of event. Text and html allowed. Displayed on Event Registration form and can be used on other CMS pages which need an event summary.
fr_CA: Présentation résumée de l'événement. Texte et HTML autorisés. Affiché sur le formulaire d'inscription de l'événement et peut être utilisé sur d'autres pages du CMS qui ont besoin d'un résumé de l'événement.

en: Browse
fr_CA: Naviguer

en: Browse %1
fr_CA: Naviguer %1

en: Browse Sent Mailings
fr_CA: Parcourir les envois massifs envoyés

en: Browse events of type '%1'
fr_CA: Parcourir les événements de type '%1'

en: Browse more events
fr_CA: Chercher plus d'événements

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this SMS.
fr_CA: Naviguez jusqu'au fichier <strong>TEXTE</strong> que vous avez préparé pour ce SMS.

en: Browse/Upload Image
fr_CA: Parcourir/télécharger une image

en: Browseable Directories
fr_CA: Répertoires accesssibles

en: Browser
fr_CA: Navigateur

en: Bulgarian
fr_CA: bulgare

en: Bulk
fr_CA: Envois massifs

en: Bulk Mailing for Email %1?
fr_CA: Envois massifs pour le courriel %1 ?

en: Bulk Mailings
fr_CA: Envois massifs

en: Bulk Mailings?
fr_CA: Envois massifs ?

en: Burmese
fr_CA: birman

en: Button Background Color
fr_CA: Couleur de l'arrière-plan du bouton

en: Button Color
fr_CA: Couleur de bouton

en: Button Text Color
fr_CA: Bouton couleur de texte

en: Button Text must be less than 64 characters.
fr_CA: Le libellé du bouton doit avoir moins de 64 caractères.

en: Button Title
fr_CA: Titre du bouton

en: Button URL
fr_CA: URL du bouton

en: Button title.
fr_CA: Titre du bouton.

en: By %1
fr_CA: Par %1

en: By Contact Type
fr_CA: Par Type de Contact

en: By Country
fr_CA: Par pays

en: By Distance from a Location
fr_CA: Selon la distance à partir d'un lieu

en: By Gender
fr_CA: Par Genre

en: By Grant Type
fr_CA: Par Type de Subvention

en: By Month - %1
fr_CA: Par Mois - %1

en: By Region
fr_CA: Par Région

en: By Relationship
fr_CA: Par relation

en: By World Region
fr_CA: Par Région du Monde

en: By Year
fr_CA: Par Année

en: By changing the relative URLs included in the snippet to absolute URLs (e.g. change "/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD" to "https://yourdomain.com/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD") you will be able to use the snippet on any website.
fr_CA: En modifiant les URLs relatives inclues dans le snippet en URL absolues (par ex. modifier "/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD" en "https://yourdomain.com/sites/all/modules/civicrm/bower_components/jquery/dist/jquery.min.js?r=dXCgD") vous pourrez utiliser le snippet sur n'importe quel site web.

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, users with Administer CiviCRM permission can configure one or more general email addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
fr_CA: Par défaut CiviCRM utilise l'adresse électronique principale de l'utilisateur connecté comme adresse d'expéditeur pour envoyer des courriels aux contacts. Les utilisateurs ayant les droits d'administrateur peuvent configurer une ou plusieurs adresses qui peuvent être utilisées comme alternatives. Exemple : "Service client" &lt;serviceclient@example.org&gt;

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, you can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: "Client Services" <clientservices@example.org>.
fr_CA: Par défaut CiviCRM utilise comme adresse d'expéditeur l'adresse principale de l'utilisateur connecté lors de l'envoi de courriels aux contacts. Vous pouvez définir sur cette page une ou plusieurs adresses générales qui pourront être utilisées en alternative. EXEMPLE : <em>"Service Clients" &lt;serviceclients@exemple.org&gt;</em>

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, you can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
fr_CA: Par défaut CiviCRM utilise comme adresse d'expéditeur l'adresse principale de l'utilisateur connecté lors de l'envoi de courriels aux contacts. Vous pouvez définir sur cette page une ou plusieurs adresses générales qui pourront être utilisées en alternative. EXEMPLE : <em>"Service Clients" &lt;serviceclients@exemple.org&gt;</em>

en: By default, CiviCRM uses the provider which are set active and the default provider is selected. User with administer CiviCRM permission can add a new Provider
fr_CA: Par défaut CiviCRM utilise la passerelle qui est active et  sélectionnée par défaut. Les utilisateurs disposant du droit d'administrer CiviCRM peuvent ajouter une nouvelle passerelle.

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at %1 as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
fr_CA: Par défaut CiviCRM va générer les pages en utilisant la page racine %1 comme base. Si vous voulez utiliser un autre modèle pour les pages CiviCRM, indiquez son chemin d'accès ici.

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at http://wp/ as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
fr_CA: Par défaut CiviCRM va générer les pages de front en utilisant la page d'accueil %1 comme base. Si vous voulez utiliser un autre modèle pour les pages CiviCRM, indiquez son chemin d'accès ici.

en: By default, both methods get all events whose starting date is greater than or equal to the current date. However, you can modify this by passing additional parameters in the URL:
fr_CA: Par défaut, les deux méthodes obtiennent tous les événements dont la date de début est postérieure ou égale à la date actuelle. Toutefois, vous pouvez changer le résultat en passant des paramètres supplémentaires dans l'URL :

en: By default, your CiviCRM Resource URL should be:
fr_CA: Par défaut votre URL pour les ressources CiviCRM devrait être :

en: By default, your event will use the Unsupervised duplicate matching rule to match participants in anonymous registrations with existing individuals. You may select another rule to use for this event instead. Make sure that your included profile(s) contain the fields needed by your matching rule.
fr_CA: Par défaut, votre événement utilise la règle de dédoublement automatique pour trouver des concordances entre les participants s'étant inscrits de manière anonyme et les individus existants. Vous pouvez sélectionner une autre règle à utiliser pour cet événement. Assurez-vous que le ou les profil(s) inclus contiennent les champs requis par votre règle de concordance.

en: By definition a relationship is active if any of these conditions occurs: (1) Start Date <= Current Date <= End Date (2) Start Date <= Current Date and End Date is not defined (3) Start Date is not defined and Current Date <= End Date
fr_CA: Par définition, une relation est active si l'une de ces conditions est remplie : (1) Date de début <= Date actuelle <= Date de fin (2) Date de début <= La date actuelle et la date de fin ne sont pas définies (3) La date de début n'est pas définie et Date actuelle <= Date de fin

en: By relationship to case client
fr_CA: Par relation avec le dossier client

en: Bypass email confirmation
fr_CA: Retirer la confirmation par courriel

en: Bypass the email verification.
fr_CA: Outrepasser la vérification de courriel.

en: CAUTION: The following features are NOT available for custom fields in 'multiple record' custom set:
fr_CA: ATTENTION : Les fonctions suivantes ne sont pas disponibles pour les champs personnalisés appartenant à un ensemble de champs multi-types.

en: CC Confirm
fr_CA: Cc : Confirmer

en: CC Confirmation To
fr_CA: CC Confirmation à

en: CC Receipt To
fr_CA: CC pour le reçu

en: CC Receipts
fr_CA: CC pour le reçu

en: CMS ID
fr_CA: Identifiant CMS

en: CMS Unique Identifier
fr_CA: Identifiant unique CMS

en: CMS User
fr_CA: Utilisateur CMS

en: CMS User?
fr_CA: Utilisateur CMS ?

en: CMS Users Table Name
fr_CA: Nom de la table des utilisateurs dans le CMS

en: CREDIT ADVICE
fr_CA: AVIS DE CREDIT

en: CREDIT NOTE
fr_CA: AVOIR

en: CRM_Utils_Mail_Incoming: Unable to handle message part of type "%1".
fr_CA: CRM_Utils_Mail_Incoming : Impossible de gérer la partie du message de type "%1".

en: CSS class name for an icon
fr_CA: Nom de la classe CSS pour une icône

en: CVV required for backoffice?
fr_CA: CVV obligatoire pour le backoffice ?

en: Cache Addressee.
fr_CA: cache destinataire

en: Cache Email Greeting.
fr_CA: Cache de Formule de politesse (pour les courriels)

en: Cache ID
fr_CA: Identifiant de cache

en: Cache Key
fr_CA: Clé du cache

en: Cache Minutes
fr_CA: Minutes du cache

en: Cache Modified Date
fr_CA: Date de modification du cache

en: Cache Postal greeting.
fr_CA: Cache de Formule de politesse (pour les courriers)

en: Cache dashlet for
fr_CA: Indicateur du dossier

en: Cache has been cleared and menu has been rebuilt successfully.
fr_CA: Le cache a été effacé et le menu reconstruit.

en: Calculated end date (either end date or date all installments will be made)
fr_CA: Date de fin calculée (soit la date de fin ou la date à laquelle tous les versements auront lieu)

en: Calendar
fr_CA: Calendrier

en: Campaign
fr_CA: Campagne

en: Campaign %1 %2
fr_CA: Campagne %1 %2

en: Campaign %1 has been saved.
fr_CA: La campagne %1 a été enregistrée.

en: Campaign Contribution
fr_CA: Contribution à la campagne

en: Campaign Created Date
fr_CA: Date de création

en: Campaign Dashboard
fr_CA: Tableau de bord de la campagne

en: Campaign Description
fr_CA: Description de la campagne

en: Campaign End Date
fr_CA: Date de fin de la campagne

en: Campaign Ends
fr_CA: La campagne se termine

en: Campaign External ID
fr_CA: Identifiant externe de campagne

en: Campaign Goals
fr_CA: Buts de la campagne

en: Campaign Group
fr_CA: Groupe de campagne

en: Campaign Group ID
fr_CA: Id du Groupe de Campagne

en: Campaign Group Type
fr_CA: Type du Groupe de Campagne

en: Campaign Group id.
fr_CA: Id du Groupe de la Campagne

en: Campaign Groups
fr_CA: Groupes de campagne

en: Campaign ID
fr_CA: Identifiant de la campagne

en: Campaign Modified Date
fr_CA: Campagne modifiée le

en: Campaign Name
fr_CA: Nom de la campagne

en: Campaign Start Date
fr_CA: Date de début de la campagne

en: Campaign Title
fr_CA: Titre de la campagne

en: Campaign Type ID.Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = campaign_type
fr_CA: ID de Type de Campagne. Clé Externe implicite à civicrm_option_value où option_group = campaign_type

en: Campaign ended on %1
fr_CA: Campagne terminée le %1

en: Campaign ends on %1
fr_CA: La campagne se termine le %1

en: Campaign has been deleted.
fr_CA: La campagne a été supprimée.

en: Campaign is ongoing
fr_CA: La campagne est en cours

en: Campaign starts on %1
fr_CA: La campagne démarre le %1

en: Campaign status ID.Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = campaign_status
fr_CA: ID d'état de la campagne Clé Externe implicite vers civicrm_option_value où option_group = campaign_status

en: Campaigns
fr_CA: Campagnes

en: Campaigns link activities, contributions, mailings, etc. that share a programmatic goal.
fr_CA: Lien d'activités de campagne, contributions, mailings, etc. qui partagent un but commun programmé.

en: Can I access/create InnoDB tables in the database?
fr_CA: Puis-je accéder à/créer des tables InnoDB dans la base de données ?

en: Can I access/create the database?
fr_CA: Puis-je accéder/créer un base de données

en: Can I create lock tables in the database?
fr_CA: Est-ce que je peux créer des tables verrouillés dans la base de données ?

en: Can I create temporary tables in the database?
fr_CA: Est-il possible de créer des tables temporaires dans la base de données?

en: Can I create triggers in the database?
fr_CA: Est-ce que je peux créer des déclencheurs (triggers) dans la base de données ?

en: Can not set this field Required and View Only at the same time.
fr_CA: Un champ ne peut être « Obligatoire » et « En lecture seule » en même temps.

en: Can only accept Integers for state_province_id filtering
fr_CA: Ne peut accepter que des entiers pour le filtrage state_province_id

en: Can people share the contribution page through social media?
fr_CA: Les visiteurs peuvent-ils partager cette page de contribution via les réseaux sociaux ?

en: Can people share the event through social media?
fr_CA: Les gens peuvent-ils partager l'événement via les médias sociaux?

en: Can people share the petition through social media?
fr_CA: Les personnes peuvent elle partager la pétition à travers les réseaux sociaux ?

en: Can process recurring contributions
fr_CA: Peut traiter des contributions périodique

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and make a contribution? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
fr_CA: Le titulaire d'une page personnelle de campagne peut-il en utiliser la fonction Recommander à un ami pour leur envoyer un courriel les invitant à visiter sa page et à faire une contribution ? NOTE : Les emails Recommander à un ami incluront automatiquement un lien vers la page de la campagne de l'expéditeur.

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and register or contribute? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
fr_CA: Le « propriétaire » d'une page de campagne personnelle peut-il utiliser la fonction de recommandation à des amis pour envoyer des courriels et inciter les personnes destinataires à visiter sa page et s'inscrire ou contribuer ? Note: Ces courriels de recommandation incluront automatiquement un lien vers la page de campagne de l'expéditeur.

en: Can they also set an interval (e.g. every '3' months)?
fr_CA: Peut-il aussi définir un intervalle (par exemple tous les "3" mois) ?

en: Can this membership type be used for self-service signups ('Public'), or is it only for CiviCRM users with 'Edit Contributions' permission ('Admin').
fr_CA: Ce type d'adhésion est-il accessible aux membres s'inscrivant d'eux-mêmes sur le site (« Public ») ou assigné uniquement par les utilisateurs de CiviCRM avec l'autorisation "Modifier les Contributions" (« Administrateur ») ?

en: Can users also set an interval (e.g. every '3' months)?
fr_CA: Les utilisateurs peuvent-ils aussi définir un intervalle (par exemple tous les "3" mois) ?

en: Can you search on this field in the Advanced and component search forms? Also determines whether you can include this field as a display column and / or filter in related detail reports.
fr_CA: Pouvez-vous rechercher sur ce champ dans les formulaires de recherche avancée et de composant ? Détermine aussi si vous pouvez inclure ce champ en tant que colonne de résultat et / ou de filtre dans les rapports détaillés associés.

en: Can't find the a MySQL server on '%1'.
fr_CA: Serveur MySQL introuvable sur '%1'.

en: Can't find your form? Make sure it is active.
fr_CA: Impossible de trouver votre formulaire ? Assurez vous qu'il est activé.

en: Can't set default option for an unchecked membership type.
fr_CA: Impossible de mettre l'option par défaut pour un type d'adhésion non sélectionné.

en: Cancel
fr_CA: Annuler

en: Cancel Auto Renew Subscription
fr_CA: Annuler l'abonnement au renouvellement automatique

en: Cancel Auto-renewal
fr_CA: Annuler Auto-renouvellement

en: Cancel Automatic Membership Renewal
fr_CA: Annuler Renouvelement d'Adhésion Automatique

en: Cancel Button Text
fr_CA: Texte du bouton d'annulation

en: Cancel Date
fr_CA: Date d'annulation

en: Cancel Mailing
fr_CA: Annuler le publipostage

en: Cancel Pledge
fr_CA: Annuler la promesse de don

en: Cancel Reason
fr_CA: Raison de l'annulation

en: Cancel Redirect
fr_CA: Annulation de redirection

en: Cancel Redirect URL
fr_CA: URL d'annulation de redirection

en: Cancel Registration
fr_CA: Annuler l'inscription

en: Cancel Registration for Event Participation
fr_CA: Annuler l'inscription à cet événement

en: Cancel Registrations
fr_CA: Annuler les inscriptions

en: Cancel Related Membership
fr_CA: Effacer l'adhésion

en: Cancel URL
fr_CA: URL d'annulation

en: Cancel registration
fr_CA: Annuler l'inscription

en: Canceled
fr_CA: Annulé

en: Cancellation / Refund Reason
fr_CA: Raison de l'annulation / du remboursement

en: Cancellation Reason
fr_CA: Motif d'annulation

en: Cancellation or Refund Information
fr_CA: Cause d'annulation / remboursement

en: Cancellation or Transfer Time Limit
fr_CA: Limite horaire pour l'annulation ou le transfert

en: Cancellation or transfer time limit (hours)
fr_CA: Limite horaire pour l'annulation ou le transfert

en: Cancellations are not refundable.
fr_CA: Les annulations ne sont pas remboursables.

en: Cancelled / Refunded Date
fr_CA: Date d'annulation / remboursement

en: Cancelled Date
fr_CA: Date d'annulation

en: Cancelled/Refunded
fr_CA: Annulé / remboursé

en: Cancelling this pledge will also cancel any scheduled (and not completed) pledge payments.
fr_CA: Annuler cette promesse de don va aussi annuler tous les paiements planifiés et non encore effectués.

en: Cannot
fr_CA: Ne peut

en: Cannot Delete
fr_CA: Impossible de supprimer

en: Cannot Remove Client from case as is the only client on the case
fr_CA: Le client ne peut être retiré du dossier car c'est le seul client du dossier.

en: Cannot add or update profile field "%1" with combination of Household or Organization or any subtypes of Household or Organization.
fr_CA: Impossible d'ajouter ou de modifier le champ de profil « %1 » avec une combinaison de foyer, d'organisation ou de tout sous-type de foyer ou d'organisation.

en: Cannot add or update profile field Contact Subtype as profile type is not one of Individual, Household or Organization.
fr_CA: Impossible d'ajouter ou de mettre à jour le champ de profil de sous-type de Contact, le profil n'étant pas de type Individu, Foyer ou Organisation.

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of "%2".
fr_CA: Impossible d'ajouter ou de mettre à jour le champ de profil du type « %1 » en  combinaison avec « %2 ».

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of subtype other than "%1".
fr_CA: Impossible d'ajouter ou de modifier le champ de profil « %1 » avec une combinaison de sous-types autres que « %1 ».

en: Cannot add or update profile field type Activity with combination Participant or Membership or Contribution
fr_CA: Impossible d'ajouter ou mettre à jour un champ de profil de type activité combiné avec des types participant, adhésion ou contribution

en: Cannot add or update profile field type Contribution with combination of Activity or Membership or Participant or Household or Organization
fr_CA: Impossible d'ajouter ou de mettre à jour un champ de type Contribution en combinaison avec des champs de type Activité, Adhésion, Participant, Foyer ou Organisation

en: Cannot add or update profile field type Household with combination of Individual or Organization or Activity
fr_CA: Impossible d'ajouter ou de modifier champ de profil de type « Foyer » en combinaison avec le type individu, organisation ou activité.

en: Cannot add or update profile field type Individual with combination of Household or Organization
fr_CA: Impossible d'ajouter ou mettre à jour un champ de profil de type Individu combiné avec des types foyer ou organisation.

en: Cannot add or update profile field type Membership with combination of Activity or Participant or Contribution or Household or Organization
fr_CA: Impossible d'ajouter ou de mettre à jour un champ de type Adhésion en combinaison avec des champs de type Activité, Participant, Contribution, Foyer ou Organisation

en: Cannot add or update profile field type Organization with combination of Household or Individual or Activity
fr_CA: Impossible d'ajouter ou de modifier le champ de profil de type « Organisation » en combinaison avec le type foyer, individu ou activité.

en: Cannot add or update profile field type Participant with combination of Activity or Membership or Contribution or Household or Organization.
fr_CA: Impossible d'ajouter ou mettre à jour le champ de profil de type de Participant en combinaison avec des types Activité, Adhésion, Contribution, Foyer ou Organisation.

en: Cannot change contribution status from %1 to %2.
fr_CA: Impossible de changer le statut de la contribution de %1 à %2.

en: Cannot create custom table because %1 is already a core table.
fr_CA: Impossible de créer une table personnalisée car %1 est déjà une table de base.

en: Cannot delete Premium
fr_CA: Impossible de supprimer le cadeau

en: Cannot determine the version of MySQL installed. Please ensure at least version %1 is installed.
fr_CA: Impossible de déterminer la version installée de MySQL. Veuillez vérifier qu'au moins la version %1 est installée.

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
fr_CA: Impossibilité d'activer ce champ UF car le champ personnalisé utilisé est désactivé.

en: Cannot find participant ID
fr_CA: ID du participant introuvable

en: Cannot have same groups in Include Group(s) and Exclude Group(s).
fr_CA: Il n'est pas possible qu'un groupe soit à la fois inclus et exclus.

en: Cannot have same sms in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
fr_CA: Impossible d'avoir le même SMS dans les envois inclus et les envois exclus

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
fr_CA: Impossible d'avoir des clauses de types différents: %1, %2

en: Cannot impose option list because there is existing data which does not match the options.
fr_CA: Impossible d'imposer la liste d'options car il existe des données existantes qui ne correspondent pas aux options.

en: Cannot install - there are differences between extdir XML file and archive XML file!
fr_CA: Erreur d'installation - il y a des différentes entre le XML provenant du répertoire d'extensions (extdir) et le fichier XML dans cette archive.

en: Cannot install this extension - downloadUrl is not set!
fr_CA: Impossible de télécharger cette extension - le paramètre downloadUrl n'est pas configuré.

en: Cannot merge a contact with itself.
fr_CA: Impossible de fusionner un contact avec lui-même.

en: Cannot merge because one contact (ID %1) has been deleted.
fr_CA: Impossible de fusionner car un contact (Id. %1) a été supprimé.

en: Cannot open link. Unrecognized mode.
fr_CA: Impossible d'ouvrir le lien. Mode non-reconnu.

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
fr_CA: Impossible d'envoyer un courriel de test car vous n'avez pas d'adresse électronique valide.

en: Cannot set this field "Active" since the selected custom field is disabled.
fr_CA: Impossible d'activer ce champ puisque le champ personnalisé sélectionné est désactivé.

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
fr_CA: Cette extension ne peut être désinstallée. Il y a au moins une configuration de passerelle de paiement qui dépend de cette extension.

en: Capacity
fr_CA: Capacité

en: Card Number
fr_CA: Numéro de la carte

en: Card Number %1 %2
fr_CA: Numéro de carte %1 %2

en: Card Type
fr_CA: Type de carte

en: Card Type %1 %2
fr_CA: Type de carte %1 %2

en: Card Type ID
fr_CA: identifiant type de carte

en: Card declined by bank. Please try with a different card.
fr_CA: Carte refusée par la banque. Merci d'essayer avec une autre carte.

en: Card expiration date cannot be a past date.
fr_CA: La date de validité de la carte ne peut être dans le passé.

en: Card reported lost or stolen. This incident will be reported.
fr_CA: La carte est signalée comme étant perdue ou volée. Cet incident sera signalé.

en: Cart
fr_CA: Panier

en: Cart ID
fr_CA: Numéro de panier

en: Carts
fr_CA: Paniers

en: Cascade Type
fr_CA: Type de cascade

en: Case
fr_CA: Dossier

en: Case %1 All Cases
fr_CA: Dossier %1 Tous les dossiers

en: Case %1 My Cases
fr_CA: Dossier %1 Mes dossiers

en: Case %1 copied from contact id %2 to contact id %3 via merge. New Case ID is %4.
fr_CA: Le dossier %1 a été copié du contact %2 au contact %3 en effectuant une fusion. Le nouveau dossier a pour ID %4.

en: Case %1 merged into case %2
fr_CA: Le dossier %1 a été fusionné dans le dossier %2

en: Case %1 reassigned client from %2 to %3. New Case ID is %4.
fr_CA: Le dossier %1 réassigné du client %2 au client %3. Le nouvel ID du dossier est %4.

en: Case Activities
fr_CA: Activités du Dossier

en: Case Activity
fr_CA: Activité dossier

en: Case Activity ID
fr_CA: ID activité du dossier

en: Case Client
fr_CA: Client du Dossier

en: Case Client Removed
fr_CA: Client retiré du dossier

en: Case Clients
fr_CA: Clients du dossier

en: Case Contact
fr_CA: Contact du dossier

en: Case Contact ID
fr_CA: ID contact de dossier

en: Case Contacts
fr_CA: Contacts du dossier

en: Case Creator
fr_CA: Dossier créé par

en: Case Deleted
fr_CA: Dossier supprimé

en: Case End
fr_CA: Date de fin du projet

en: Case End Date
fr_CA: Date de fin du dossier

en: Case ID
fr_CA: Identifiant de dossier

en: Case ID of case-activity association.
fr_CA: ID de Dossier dans l'association Dossier/Activité

en: Case ID of case-contact association.
fr_CA: ID de Dossier dans l'association Dossier/Contact

en: Case Id not found.
fr_CA: Dossier non trouvé.

en: Case Manager
fr_CA: Chef de projet

en: Case Resources
fr_CA: Ressources du dossier

en: Case Role
fr_CA: Rôle du Dossier

en: Case Role has been deleted successfully.
fr_CA: Le rôle de dossier a été supprimé.

en: Case Role using display label instead of internal machine name
fr_CA: Role de Dossier utilisant le libellé d'affichage au lieu du nom machine interne

en: Case Role(s)
fr_CA: Rôle(s) dans le dossier

en: Case Roles
fr_CA: Rôles du Dossier

en: Case Search
fr_CA: Recherche de dossiers

en: Case Start
fr_CA: Date de début du projet

en: Case Start Date
fr_CA: Date de début du dossier

en: Case Start Date changed successfully.
fr_CA: La date de début de dossier a été modifiée avec succès.

en: Case Status
fr_CA: Statut de dossier

en: Case Statuses
fr_CA: Statuts de dossier

en: Case Subject
fr_CA: Sujet du Dossier

en: Case Summary
fr_CA: Résumé des dossiers

en: Case Tag(s)
fr_CA: Étiquette(s) du Dossier

en: Case Tags
fr_CA: Étiquettes du Dossier

en: Case Tags %1
fr_CA: Étiquettes du dossier %1

en: Case Type
fr_CA: Type de dossier

en: Case Type "<em>%1</em>" has invalid characters in the internal machine name (<em>%2</em>). Only letters, numbers, and underscore are allowed.
fr_CA: Type de dossier "<em>%1</em>" comporte des caractères invalides dans le nom système (<em>%2</em>). Seuls les lettres, nombre et le tiret bas sont acceptés.

en: Case Type '%1', role '%2' doesn't seem to be a valid role. See the administration console status messages for more info.
fr_CA: Le type de dossier %1, role %2 ne semble pas être un rôle valide. Voir les messages de statut de la console d'administration pour davantage d'infos.

en: Case Type '%1', role '%2' has an ambiguous configuration and can't be automatically updated. See the administration console status messages for more info.
fr_CA: Le type de dossier %1, role %2 a un paramétrage ambigu et ne peut pas être automatiquement mis à jour. Voir les messages de statut de la console d'administration pour davantage d'infos.

en: Case Type '%1', role '%2' has an ambiguous configuration where the role matches multiple labels and so can't be automatically updated. See the administration console status messages for more info.
fr_CA: Le type de dossier %1, role %2 a un paramètrage ambigu car le role correspond à plusieurs libellés (label) et ne peut donc pas être automatiquement mis à jour. Voir les messages de statut de la console d'administration pour davantage d'infos.

en: Case Type Definition
fr_CA: Description du type de dossier

en: Case Type Description
fr_CA: Description du type de dossier

en: Case Type ID
fr_CA: ID du type de dossier

en: Case Type Is Active
fr_CA: Le type de dossier est Actif

en: Case Type Is Reserved
fr_CA: Le type de dossier est Réservé

en: Case Type Name
fr_CA: Libellé du type de dossier

en: Case Type Title
fr_CA: Titre du type de dossier

en: Case Type changed successfully.
fr_CA: Le type du dossier a été modifié avec succès.

en: Case Types
fr_CA: Types de dossier

en: Case is in the Trash
fr_CA: Le dossier est dans la corbeille

en: Case opened successfully.
fr_CA: Le dossier a été ouvert avec succès.

en: Case status changed from %1 to %2
fr_CA: Le statut du dossier a été modifié du statut %1 au statut %2

en: Case type "%1" corresponds to XML file ("%2") The XML file should be named "%3".
fr_CA: Le type de dossier "%1" correspond au fichier XML ("%2"). Le fichier XML devrait être nommé "%3".

en: Case type "%1" has duplicate XML files ("%2" and "%3")
fr_CA: Le type de dossier "%1" a des fichiers XML en doublon ("%2" et "%3")

en: Case type changed from %1 to %2
fr_CA: Le type du dossier a été changé de %1 a %2

en: CaseRole "<em>%1</em>" in the xml file for Case Type "<em>%2</em>" doesn't seem to match any existing relationship type.
fr_CA: Le Rôle de dossier "<em>%1</em>" dans le fichier xml pour le type de Dossier "<em>%2</em>" semble ne correspondre à aucun type de relation existant.

en: CaseRoles seems to be missing in the xml file for Case Type "<em>%1</em>".
fr_CA: Des rôles de Dossier manquent dans le fichier XML pour le Type de Dossier "<em>%1</em>".

en: Cases
fr_CA: Dossiers

en: Cases - Send Copy of an Activity
fr_CA: Dossiers - Envoi d'une copie d'une activité

en: Cases Only
fr_CA: Dossiers seulement

en: Cases with this contact as a client
fr_CA: Dossiers ayant ce contact comme client

en: Cases?
fr_CA: Dossiers ?

en: Catalan; Valencian
fr_CA: catalan ou valencien

en: Category
fr_CA: Catégorie

en: Cc Confirm
fr_CA: Cc: Confirmer

en: Center
fr_CA: Centre

en: Centimeters
fr_CA: Centimètres

en: Certain characters like emoji or curly quotes can shorten the segment size to 96 characters, increasing the cost per message.
fr_CA: Certains caractères comme les emojis ou les guillemets peuvent raccourcir la taille du segment à 96 caractères disponibles, augmentant le coût par message.

en: Chain API Call
fr_CA: Requête API :

en: Chains allow you to execute api calls on the results of this one.
fr_CA: Le chaînage vous permet d'exécuter des appels d'api par rapport au résultat de celle-ci.

en: Chamorro
fr_CA: chamorro

en: Change All Statuses
fr_CA: Changer tous les statuts

en: Change Billing Details
fr_CA: Modifier les informations de facturation

en: Change Case Tags
fr_CA: Modifier les tags/étiquettes du dossier

en: Change Date
fr_CA: Date de changement

en: Change Log
fr_CA: Journal des modifications

en: Change Log:
fr_CA: Journal de modification :

en: Change Registration Selections
fr_CA: Modifier les sélections d'inscription

en: Change Selections
fr_CA: Modifier les sélections

en: Change To
fr_CA: Modifier pour

en: Change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurrences of 'Contribution' with 'Donation').
fr_CA: Substitue toutes les occurrences d'un ou d'une phrase dans les écrans de CiviCRM (ex : substitue toutes les occurrences de ‘Contribution' par ‘Donation').

en: Change applies to every %1 in the series.
fr_CA: La modification s'applique à tous les éléments %1 de la série.

en: Change applies to this %1 and all that come after it.
fr_CA: La modification s'applique à l'élément %1 et aux éléments suivants.

en: Change case start date (creates activity record)
fr_CA: Changer la date d'ouverture du dossier (créé un enregistrement d'activité)

en: Change case status (creates activity record)
fr_CA: Changer le statut du dossier (créé un enregistrement d'activité)

en: Change case type (creates activity record)
fr_CA: Changer le type du dossier (créé un enregistrement d'activité)

en: Change language
fr_CA: Changer de langage

en: Change or remove the price set used for this contribution page.
fr_CA: Changez ou retirez la tarification utilisée par cette page de contribution.

en: Change or remove the price set used for this event template.
fr_CA: Changez ou enlevez la tarification de ce modèle d'événement.

en: Change or remove the price set used for this event.
fr_CA: Changez ou enlevez la tarification de cet événement.

en: Change report search criteria
fr_CA: Changer les critères du rapport

en: Change selections for %1
fr_CA: Modifier les sélections pour %1

en: Change the content and appearance of your page
fr_CA: Changer le contenu et l'apparence de votre page

en: Change the permissions for a menu item. Right-click and select 'Edit'.
fr_CA: Modifier les permissions pour une rubrique du menu. Faire un clic-droit et sélectionner « Modifier ».

en: Change to <a href='%1'>%2</a> made by <a href='%3'>%4</a> on %5:
fr_CA: Changement à <a href='%1'>%2</a> effectué par <a href='%3'>%4</a> le %5 :

en: Change usage
fr_CA: Modifier l'usage

en: Changed By
fr_CA: Changé par

en: Changed From
fr_CA: Changé de

en: Changed To
fr_CA: Changé à

en: Changes Not Saved.
fr_CA: Changements non enregistrés.

en: Changes Saved
fr_CA: Changements effectués

en: Changes to date or time will <em>not</em> be applied to others in the series.
fr_CA: Les modifications de date ou d'heure ne seront <em>pas</em> appliquées aux autres éléments de la série.

en: Changes you make to the menu are saved immediately.
fr_CA: Vos modifications sur le menu sont sauvegardées immédiatement.

en: Changing should improve data-quality for organizations working in multiple timezones. However, if you do change, then you may need to re-test any customizations or processes that reference these fields. Changing is <em>suggested</em> but not <em>required</em>.
fr_CA: La modification devrait améliorer la qualité des données pour les organisations travaillant sous plusieurs fuseaux horaires. Cependant, si vous modifiez, vous devrez peut-être tester à nouveau toutes les personnalisations ou processus qui font référence à ces champs. La modification est <em>suggérée</em> mais pas <em>obligatoire</em>.

en: Changing the Value field will unlink records which have been marked with this option. This change can not be undone except by restoring the previous value.
fr_CA: Le changement de ce champ valeur va dissocier les enregistrements qui référencent cette option. Ce changement ne peut être annulé excepté en restaurant la valeur précédente.

en: Changing the parameters here affects the input and display for specific fields types. Setting the default date format for the entire site is a Localisation setting. See <a href="%1">Administer > Localization > Date Formats</a>
fr_CA: La modification des paramètres affecte ici l'entrée et l'affichage de types de champs spécifiques. Définir le format de date par défaut pour l'ensemble du site est un paramètre de localisation. Voir<a href="%1"> Administration> Localisation> Formats de date</a>

en: Chart
fr_CA: Graphique

en: Chart Layout
fr_CA: Graphique

en: Chart Style
fr_CA: Style de graphe

en: Chechen
fr_CA: tchétchène

en: Check 'Access Control' if you want to use this group to assign access permissions to a set of contacts. %1
fr_CA: Cochez « Contrôle d'accès » si vous voulez utiliser ce groupe pour affecter des permissions à un ensemble de contacts. %1

en: Check 'Mailing List' if you are using this group as a mailing list in the %1.
fr_CA: Cochez « Liste de diffusion » si vous voulez utiliser ce groupe comme liste de diffusion dans le %1.

en: Check 'Required' to force ALL users to contribute/signup on behalf of an organization.
fr_CA: Cochez « Requis » pour obliger TOUS les utilisateurs à s'inscrire ou contribuer pour le compte d'une organisation.

en: Check <a href="%1">this page</a> for more information.
fr_CA: Visitez <a href="%1">cette page</a> pour plus d'informations.

en: Check <strong>Search Results</strong> to use this profile to display an alternate set of results columns for CiviCRM Basic and Advanced Search.
fr_CA: Cochez <strong>Résultat de recherche</strong> si vous voulez utiliser ce profil pour afficher d'autres colonnes résultats lors de recherches simples ou multicritères.

en: Check <strong>Standalone Form or Directory</strong> if you want it to use this profile for custom forms, or contact listing and view screens (from the civicrm/profile path).
fr_CA: Sélectionnez <strong>Formulaire ou liste</strong> si vous voulez utiliser ce profil comme formulaire personnalisé ou pour afficher des informations sur les contacts (chemin civicrm/profile).

en: Check <strong>User Registration</strong> if you want this Profile to be included in the New Account registration form.
fr_CA: Cochez <strong>Compte utilisateur</strong> si vous voulez que ce profil soit inclus dans le formulaire de création d'un nouveau compte.

en: Check <strong>View/Edit User Account</strong> to include it in the view and edit screens for existing user accounts.
fr_CA: Cochez <strong>Voir et modifier le compte utilisateur</strong> si vous voulez l'inclure dans les écrans Voir et modifier le compte des utilisateurs existants.

en: Check Custom Field
fr_CA: Vérifier le champ personnalisé

en: Check Info
fr_CA: Vérifier l'information

en: Check Is Active
fr_CA: La vérification est active

en: Check Number
fr_CA: Numéro de chèque

en: Check Requirements and Install CiviCRM
fr_CA: Vérifier les pré-requis et installer CiviCRM

en: Check for Matching Contact(s)
fr_CA: Vérification de concordance avec contact(s)

en: Check for Similar Contacts
fr_CA: Vérifier les contacts similaires

en: Check number
fr_CA: vérifier numéro

en: Check the 'Enable Widget' box. Then review and modify the form values as needed. Save your settings and preview the current appearance of the widget by clicking the 'Save and Preview' button. Then 'Select' and copy the 'Widget Code' into any web page.
fr_CA: Cochez la boite "Activer le Widget". Ensuite, vérifiez et modifier les valeurs du formulaire. Enregistrez ensuite vos paramètres et afficher un aperçu de l'apparence actuelle du widget en cliquant sur le bouton "Enregistrer et Aperçu". Enfin, si vous êtes satisfait, 'Sélectionnez' et copiez le "code du Widget" dans n'importe quelle page Web.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from multi-language to single-language.
fr_CA: Cochez cette case et cliquez sur 'Enregistrer' pour faire évoluer cette installation de multilingue à monolingue.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from single- to multi-language, then add further languages.
fr_CA: Cochez cette case et sauvegardez afin de faire passer cette installation du mode monolingue au mode multilingue, puis ajoutez de nouvelles langues.

en: Check this box if someone other than the member is paying for this membership (i.e. a gift membership or gift subscription), and you want to link the payment to the person who is actually paying.  You will be able to select an existing contact or enter a new one. The resulting contribution record will be linked to the payer, and a soft credit for that contribution will be linked to this contact (the member).
fr_CA: Cochez cette case si une autre personne que le membre paie pour cette adhésion (exemple : une adhésion en cadeau) et si vous voulez lier le paiement à la personne qui paie effectivement. Vous pourrez choisir un contact existant ou en créer un nouveau. L'enregistrement de contribution résultant sera lié au payeur et un crédit indirect pour cette contribution sera donné à ce contact (membre).

en: Check this box if this status is for use by administrative staff only. If checked, this status is never automatically assigned by CiviMember. It is assigned to a contact's Membership by checking the <strong>Status Override</strong> flag when adding or editing the Membership record. Start and End Event settings are ignored for Administrator statuses. EXAMPLE: This setting can be useful for special case statuses like 'Non-expiring', 'Barred' or 'Expelled', etc.
fr_CA: Cochez cette case si le statut n'est utilisable que par l'équipe d'administration. Le statut ne sera alors jamais assigné automatiquement par CiviMember. Il est assigné à l'adhésion d'un contact en cochant la case <strong>Forcer le statut</strong> lors de l'ajout ou la modification d'une adhésion. Les événements de début et de fin sont ignorés pour de tels statuts. Ce paramètre peut être utilisé par exemple pour des cas spéciaux comme « Perpétuel » ou « Radié ».

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be handled as a separate transaction.
fr_CA: Cochez cette case si vous souhaitez inclure une section d'adhésion/renouvellement d'adhésion ET une section montant de contribution ET si vous voulez que la cotisation soit traitée comme une transaction séparée.

en: Check this box if you want an electronic receipt to be sent automatically to the contributor's email address.
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez qu'un reçu soit automatiquement envoyé par courriel au contributeur.

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden) on advanced search.
fr_CA: Cochez cette case si vous ne souhaitez voir que le titre de cet ensemble de champs lors des recherches multicritères (les champs sont cachés).

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden).
fr_CA: Cochez cette case si vous ne souhaitez voir que le titre de cet ensemble de champs lorsque la page se charge (les champs sont cachés).

en: Check this box if you want this custom group to be displayed on public forms e.g. Event Information page. Only public custom groups will be included in event receipts.
fr_CA: Cochez cette case si vous souhaitez que ce groupe personnalisé soit affiché sur les formulaires publics (par ex. page d'information d'un événément). Seuls les groupes personnalisés publics seront inclus dans les reçus d'événements.

en: Check this box if you want to allow registered participants to either cancel their registration OR transfer it to another participant. If this feature is enabled, event confirmation emails will include a link to a Cancel or Transfer form.
fr_CA: Sélectionnez cette case si vous souhaitez permettre aux participants inscrits d'annuler leur inscription OU de la transférer à un autre participant. Si cette fonctionnalité est activée, les courriels de confirmation de l'événement incluront un lien vers le formulaire d'annulation ou de transfert.

en: Check this box if you want to assign latitude and longitude manually rather than letting your mapping provider assign it. This is useful for addresses in locations where your mapping provider is not able to provide accurate geocoding.
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez indiquer la latitude et la longitude manuellement plutôt que de laisser le service de géocodage le faire automatiquement. Cela peut être utile dans des cas où le service de géocodage ne fournit pas de données précises.

en: Check this box if you want to give users the option to enter their own contribution amount. Your page will then include a text field labeled <strong>Other Amount</strong>.
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez permettre aux utilisateurs d'indiquer leur propre montant de contribution. Votre page incluera ensuite un champ texte intitulé <strong>Autre somme</strong>.

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez autoriser vos donateurs à faire un engagement de don (l'engagement de contribuer pour un montant fixe à intervalles réguliers).

en: Check this box if you want to give users the option to make recurring contributions. This feature requires that you use a payment processor which supports recurring billing / subscriptions functionality.
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez permettre à vos utilisateurs de faire des contributions périodiques. Cette fonction nécessite une passerelle de paiement le permettant.

en: Check this box if you want to give users the option to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez permettre aux utilisateurs de payer hors ligne (en envoyant un chèque, par carte de crédit au téléphone, etc.).

en: Check this box if you want to include a link in the listings to Edit profile fields. Only users with permission to edit the contact will see this link.
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez inclure un lien dans les listes pour modifier les champs du profil. Ce lien ne sera visible que par les utilisateurs ayant la permission de modifier le contact.

en: Check this box if you want to include a link in the listings to view contacts' %1 user account information (e.g. their 'My Account' page). This link will only be included for contacts who have a user account on your website.
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez inclure dans les listes un lien pour consulter l'information %1 de compte utilisateur (ex. leur page « Mon compte »). Ce lien ne sera inclus que pour les contacts qui ont un compte utilisateur sur votre site.

en: Check this box if you want to offer discounted fees based on registration date (e.g. 'early-registration discounts').
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez proposer des tarifs réduits en fonction de la date d'inscription (par ex. un tarif réduit pour les inscriptions de bonne heure).

en: Check this box if you want to search for tagged activities or cases (in addition to contact records).
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez rechercher les activités ou dossiers étiquetés (en plus des contacts).

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
fr_CA: Cochez cette case pour ajouter une ligne de séparation entre cette rubrique de menu et la suivante.

en: Check this box to allow a user to register multiple participants using the same email address. Alternatively, if you want additional participants to be registered <strong>without requiring an email address to be entered for each person</strong> - check the "Register multiple participants" option, AND include a profile in this registration form which <strong>includes First Name and Last Name fields</strong>.
fr_CA: Cochez cette case pour autoriser l'inscription de plusieurs participants avec la même adresse électronique. Autrement, si vous voulez permettre l'inscription de participants supplémentaires <strong>sans avoir à renseigner leur adresse électronique</strong>, cochez « Inscrire plusieurs participants ? » ET incluez un profil dans le formulaire d'inscription <strong>contenant les champs Prénom et Nom</strong>.

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
fr_CA: Cochez cette case pour permettre aux utilisateurs de se placer sur liste d'attente si cet événement est complet. Si une place devient disponible, le statut du premier participant en liste d'attente sera changé à « En attente (depuis la liste d'attente) » et il recevra un courriel contenant un lien pour terminer son inscription (y compris le paiement des frais d'inscription à l'événement - s'il y en a).

en: Check this box to allow users to register themselves AND additional participants for an event. When this feature is enabled, users have the option to specify the number of additional participants they are registering for. If this is a paid event, they can select a different event fee for each participant and will be charged the total of those fees. If a profile is included, they will complete the profile information for each participant.
fr_CA: Cochez cette case si vous voulez que les utilisateurs ainsi que d'autres participants pour cet événement puissent s'inscrire eux-mêmes. Si cette fonctionnalité est activée, les utilisateurs auront la possibilité de spécifier le nombre de personnes qu'ils inscrivent. S'il s'agit d'un événement payant, ils pourront sélectionner différents tarifs d'inscription pour chaque participant - ils seront responsables de l'ensemble des frais. Si un profil spécifique est ajouté, ils pourront compléter les informations demandées pour chaque participant.

en: Check this box to enter or update payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
fr_CA: Cochez cette case pour entrer ou mettre à jour les informations de paiement. Vous pourrez aussi générer un reçu personnalisé.

en: Check this box to require administrative approval for all the participants who self-register, prior to being able to complete the registration process. Participants will be placed in 'Awaiting Approval' status. You can review and approve participants from 'Find Participants' - select the 'Participant status - change' task. Approved participants will move to 'Pending from approval' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
fr_CA: Cochez cette case pour demander la validation administrative de tous les participants qui s'inscrivent eux-même, avant de pouvoir terminer le processus d'inscription. Les participants seront placés en statut « En attente de validation ». Vous pouvez consulter et approuver les participants depuis la recherche de participants - sélectionnez l'option « changer le statut du participant ». Le statut des participants validés passera en « En attente suite à validation », et les participants recevront un courriel contenant un lien pour compléter leur inscription (y compris le paiement des frais d'inscription à l'événement - s'il y en a).

en: Check this box to require users who select the pay later option to provide billing name and address.
fr_CA: Cochez cette case pour imposer aux utilisateurs sélectionnant l'option de paiement différé de fournir un nom et une adresse de facturation.

en: Check this option if you want to link this address to another contact's address. For example, you might want to link a person's "Work" address to their employer's address. Or, you might want to link their "Home" address to a Household record. Changes made to the linked address will automatically be applied to this address. For example, if you use an employer (organization) address for an individual's work address - any updates to the employer address will also be applied to the individual's work address.
fr_CA: Cochez cette option si vous voulez lier cette adresse à l'adresse d'un autre contact. Par exemple vous pouvez lier l'adresse professionnelle d'un contact à l'adresse de son employeur. Ou bien vous pouvez lier l'adresse du domicile à un enregistrement de foyer. Les changements apportés à l'adresse liée seront automatiquement appliqués à la présente adresse, par exemple si vous utilisez l'adresse d'un employeur (organisation) comme adresse professionnelle d'un individu, les changements de l'adresse de l'employeur seront appliqués à l'adresse professionnelle de l'individu.

en: Check your spelling, or try fewer letters for the target contact name.
fr_CA: Vérifiez l'orthographe ou essayez moins de lettres pour le nom du contact cible.

en: Check your spelling.
fr_CA: Vérifier votre orthographe

en: CheckBox
fr_CA: Cases à cocher

en: Checkbox(es)
fr_CA: Case(s) à cocher

en: Checked one user record. | Checked %count user records.
fr_CA[0]: Une fiche utilisateur vérifiée.
fr_CA[1]: %count fiches utilisateurs ont été vérifiées.
fr_CA[2]: %count fiches utilisateurs ont été vérifiées.

en: Checking for similar contacts...
fr_CA: Vérification des contacts similaires...

en: Checking this box allows you to enter multiple sets of values for a given contact.
fr_CA: Cocher cette case vous permet de saisir plusieurs enregistrements pour un contact donné.

en: Checking this box will also allow the <strong>same contact to register for this event multiple times</strong>, which is otherwise not possible.
fr_CA: Cocher cette case va aussi autoriser le <strong>même contact à s'inscrire pour cet événement plusieurs fois</strong>, ce qui n'est pas possible autrement.

en: Checking...
fr_CA: Recherche en cours...

en: Checkout securely. Pay without sharing your financial information.
fr_CA: Commander en toute sécurité. Payez sans partager vos informations financières.

en: Checkout with PayPal
fr_CA: Payer avec PayPal

en: Checksum Lifespan
fr_CA: Durée de vie du checksum

en: Cheque #
fr_CA: N° de chèque

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
fr_CA: chichewa ou chinyanja

en: Child
fr_CA: Enfant

en: Child Group
fr_CA: Groupe enfant

en: Child Group ID
fr_CA: Id. du groupe enfant

en: Child Groups
fr_CA: Groupes enfant

en: Child of
fr_CA: Enfant de

en: Chinese (China)
fr_CA: chinois (Chine)

en: Chinese (Taiwan)
fr_CA: chinois (Taïwan)

en: Choose
fr_CA: Choisissez

en: Choose Base Page
fr_CA: Choisissez la page de base

en: Choose Data Source
fr_CA: Choisir une source de données

en: Choose Date
fr_CA: Sélectionner une date

en: Choose Date Range
fr_CA: Choisir un intervalle de date

en: Choose Icon
fr_CA: Sélectionner une icône

en: Choose Location
fr_CA: Choisir un lieu

en: Choose Recipient(s)
fr_CA: Choisir le(s) destinataire(s)

en: Choose Relationship Type and Target %1
fr_CA: Choisissez un type de relation et une cible %1

en: Choose a field not in this list
fr_CA: Choisir un champ qui n'est pas dans cette liste

en: Choose a parameter from the list, or select "other" for manual entry.
fr_CA: Choisissez un paramètre dans la liste ou sélectionner "autre" pour une entrée manuelle.

en: Choose a specific date to limit/end the repetition.
fr_CA: Choisissez une date spécifique pour limiter la répétition ou y mettre fin.

en: Choose country first
fr_CA: Sélectionner le pays en premier

en: Choose how you communicate with this contact, e.g. on formal or familiar terms.
fr_CA: Choisissez la manière dont vous communiquez avec ce contact, par exemple de manière formelle ou familière.

en: Choose price set
fr_CA: Choisir une tarification

en: Choose state first
fr_CA: Sélectionnez la province ou l'état en premier

en: Choose the field to add to the profile.
fr_CA: Choisissez le champ à ajouter au profil.

en: Choose the mapping provider that has the best coverage for the majority of your contact addresses.
fr_CA: Choisissez le fournisseur de service de cartographie qui offre la meilleure couverture pour la majorité des adresses de vos contacts.

en: Choose the method by which this transaction was paid.
fr_CA: Choisir la méthode de paiement de cette transaction

en: Chuvash
fr_CA: tchouvache

en: City
fr_CA: Ville

en: City OR Postal Code are required to search by distance.
fr_CA: La ville ou le code postal sont nécessaires pour rechercher par proximité.

en: City, Town or Village Name.
fr_CA: Nom de la ville, de la capitale ou du village.

en: City.
fr_CA: Ville.

en: CiviCRM %1 requires MySQL thread stack >= %2k
fr_CA: CiviCRM %1 requiert MySQL thread stack >= %2k

en: CiviCRM %1 requires MySQL trigger privileges.
fr_CA: CiviCRM %1 requiert les permissions MySQL trigger.

en: CiviCRM %3 requires PHP version %1 (or newer), but the current system uses %2
fr_CA: CiviCRM %3 requiert la version %1 de PHP (ou une version plus récente), or le système utilise %2

en: CiviCRM %4 requires MySQL version v%1 or MariaDB v%3 (or newer), but the current system uses %2
fr_CA: CiviCRM %4 nécessite la version de MySQL v%1 ou MariaDB v%3 (ou une version plus récente), or le système utilise %2

en: CiviCRM - Growing and Sustaining Relationships
fr_CA: CiviCRM - Développer et entretenir les relations

en: CiviCRM ACLs can control access to specific CiviCRM contact groups. You can also configure ACLs to grant or deny access to specific Events, Profiles or Custom Data Fields.
fr_CA: Les ACL de CiviCRM peuvent contrôler l'accès à des groupes de contacts spécifiques dans CiviCRM. Vous pouvez également configurer des ACL pour accorder ou interdire spécifiquement l'accès à tout Événement, Profil ou Champs de données personnalisé.

en: CiviCRM API3 WP rest endpoint wrapper
fr_CA: Enveloppe du point de terminaison rest CiviCRM API V3 WP

en: CiviCRM API3 wrapper
fr_CA: Enveloppe CiviCRM API V3

en: CiviCRM Activity
fr_CA: Activité CiviCRM

en: CiviCRM Activity Search
fr_CA: Recherche d'activités CiviCRM

en: CiviCRM Admin
fr_CA: Administrateur CiviCRM

en: CiviCRM Admin Role
fr_CA: Rôle admin de CiviCRM

en: CiviCRM Campaign Engine
fr_CA: Moteur de Campagne CiviCRM

en: CiviCRM Case Search
fr_CA: Recherche de dossiers CiviCRM

en: CiviCRM Contact Dashboard
fr_CA: Tableau de bord du contact

en: CiviCRM Contact Listing
fr_CA: Liste des contacts CiviCRM

en: CiviCRM Contact Search
fr_CA: Recherche de contacts CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Engine
fr_CA: Moteur de recherche CiviCRM Contribution

en: CiviCRM Contribution Search
fr_CA: Recherche de contribution CiviCRM

en: CiviCRM Core
fr_CA: Cœur de CiviCRM

en: CiviCRM Create New Record
fr_CA: Créer un nouvel enregistrement

en: CiviCRM Database Details
fr_CA: Détails de la base de données CiviCRM

en: CiviCRM Database Settings
fr_CA: Paramètres de la base de données CiviCRM

en: CiviCRM Event Engine
fr_CA: Moteur des événements CiviCRM

en: CiviCRM Event Search
fr_CA: Recherche d'événements CiviCRM

en: CiviCRM Extensions Directory
fr_CA: Répertoire des extensions CiviCRM

en: CiviCRM Full-text Search
fr_CA: Recherche plein texte CiviCRM

en: CiviCRM Grant Search
fr_CA: Recherche de subvention CiviCRM

en: CiviCRM Home
fr_CA: Accueil CiviCRM

en: CiviCRM Installed
fr_CA: CiviCRM est installé

en: CiviCRM Installer
fr_CA: Installateur CiviCRM

en: CiviCRM Language Switcher
fr_CA: Changement de langue

en: CiviCRM Logo
fr_CA: Logo CiviCRM

en: CiviCRM Mailing Engine
fr_CA: civicrm moteur de courriel

en: CiviCRM Mailing Search
fr_CA: Recherche d'envois massifs

en: CiviCRM Member Search
fr_CA: Recherche de Membres CiviCRM

en: CiviCRM Membership Engine
fr_CA: Moteur d'adhésion CiviCRM

en: CiviCRM Open endpoint
fr_CA: Point d'accès CiviCRM ouvert

en: CiviCRM Participant Search
fr_CA: Recherche de participants CiviCRM

en: CiviCRM Pledge Engine
fr_CA: Moteur de CiviPledge

en: CiviCRM Pledge Search
fr_CA: Recherche d'engagements de dons

en: CiviCRM Profile Field
fr_CA: Champ de profil CiviCRM

en: CiviCRM Profile Fields
fr_CA: Champs du profil CiviCRM

en: CiviCRM Profile Group
fr_CA: Groupe de profil CiviCRM

en: CiviCRM Profile Group Preview
fr_CA: Aperçu du groupe de profil CiviCRM

en: CiviCRM Profile Listings
fr_CA: Profils CiviCRM pour listes

en: CiviCRM Profile(s) allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features. They provide a powerful set of tools for you to collect information from constituents and selectively share contact information.
fr_CA: Les profils CiviCRM permettent de regrouper des champs afin de les inclure sur votre site sous forme de formulaires de saisie, pages d'infos sur les contacts, recherches et listes. Ce sont des outils puissants permettant de recueillir des informations de vos sympathisants puis de les partager de façon appropriée.

en: CiviCRM Quick Add
fr_CA: Ajout rapide

en: CiviCRM Recent Items
fr_CA: Derniers éléments

en: CiviCRM Report Engine
fr_CA: Moteur de CiviReport

en: CiviCRM Resource URL
fr_CA: URL des ressources CiviCRM

en: CiviCRM Respondent Search
fr_CA: Recherche de personnes interrogées

en: CiviCRM Search
fr_CA: Recherche CiviCRM

en: CiviCRM Settings
fr_CA: Paramètres de CiviCRM

en: CiviCRM Settings for WordPress
fr_CA: Réglages CiviCRM pour WordPress

en: CiviCRM Status Check
fr_CA: Vérification de l'état de CiviCRM

en: CiviCRM System Status
fr_CA: CiviCRM État du système

en: CiviCRM Troubleshooting
fr_CA: Dépannage de CiviCRM

en: CiviCRM Upcoming Events
fr_CA: Événements à venir

en: CiviCRM Upgrade Tasks
fr_CA: Tâches de mises à jour CiviCRM

en: CiviCRM Version
fr_CA: Version de CiviCRM

en: CiviCRM WP REST permission check error.
fr_CA: Erreur de contrôle d'autorisation CiviCRM WP REST.

en: CiviCRM caches cleared.
fr_CA: Caches de CiviCRM vidés.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these basic types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer "subtypes" from the basic Individual type...). You can also re-name the built-in types. Contact subtypes are especially useful when you need to collect and display different sets of custom data for different types of contacts.
fr_CA: CiviCRM fournit trois types de contact prédéfinis : individu, foyer et organisation. Vous pouvez créer des types de contact supplémentaires basés sur ces types pour différencier vos contacts (par exemple vous pourriez créer des types « Étudiant », « Parent », « Équipe » ou « Bénévole » à partir du type de base Particulier). Vous pouvez aussi renommer les types prédéfinis. Les sous-types sont spécialement utiles lorsque vous avez besoin de collecter et afficher différents ensembles de données personnalisées pour différents types de contacts.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer types from the basic Individual type...).
fr_CA: CiviCRM fournit trois types de contact prédéfinis : individu, foyer et organisation. Vous pouvez créer des types de contact supplémentaires basés sur ces types pour différencier vos contacts (par exemple vous pourriez créer des types « Étudiant », « Parent », « Équipe » ou « Bénévole » à partir du type de base Individu).

en: CiviCRM data from previous installation does not exist in %1.
fr_CA: Aucunes données d'une précédente installation de CiviCRM n'existent dans '%1'.

en: CiviCRM data from previous installation exists in '%1'.
fr_CA: Des données d'une précédente installation de CiviCRM existent dans '%1'.

en: CiviCRM extensions allow you to install additional features for your site. This page will automatically list the available "native" extensions from the <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org extensions directory</a> which are compatible with this version of CiviCRM. If you install Custom Searches, Reports or Payment Processor extensions - these will automatically be available on the corresponding menus and screens.
fr_CA: Les extensions CiviCRM permettent d'ajouter à votre site de nouvelles fonctions. Cette page liste les extensions disponibles dans le <a href="%2" target="_blank">référentiel des extensions sur CiviCRM.org</a> et qui sont compatibles avec votre version de CiviCRM. Si vous installez des extensions pour ajouter des recherches personnalisées, des comptes rendus ou des passerelles de paiement, ceux-ci seront affichés automatiquement dans les menus et pages correspondants.

en: CiviCRM generates callback URLs for external services.
fr_CA: CiviCRM génère des callback URL pour les services externes.

en: CiviCRM has already been installed. <ul><li>To <strong>start over</strong>, you must delete or rename the existing CiviCRM settings file - <strong>civicrm.settings.php</strong> - from <strong>%1</strong>.</li><li>To <strong>upgrade an existing installation</strong>, refer to the online documentation: %2.</li></ul>
fr_CA: CiviCRM a déjà été installé. <ul><li>Pour <strong>recommencer</strong>, vous devez supprimer ou renommer le fichier de paramètres actuel de CiviCRM - <strong>civicrm.settings.php</strong> - dans <strong>%1</strong>.</li><li>Pour  <strong>mettre à jour une installation existante</strong>, consultez la documentation en ligne : %2.</li></ul>

en: CiviCRM has been successfully installed
fr_CA: CiviCRM a été installé avec succès

en: CiviCRM has been translated to many languages, thanks to its community of translators. By selecting another language, the installer may be available in that language. The initial configuration of the basic data will also be set to that language (ex: individual prefixes, suffixes, activity types, etc.). <a href="%1">Learn more about using CiviCRM in other languages.</a>
fr_CA: CiviCRM a été traduit en différentes langues, grâce à sa communauté de traducteurs. En sélectionnant une autre langue, l'installeur sera peut-être disponible dans cette langue. La configuration initiale des données de base sera également faite dans cette langue (ex: les civilités, les types d'activité, etc.).<a href="%1">Découvrez comment utiliser CiviCRM dans d'autres langues.</a>

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record has not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
fr_CA[0]: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record has not been imported.
fr_CA[1]: CiviCRM a détecté des données invalides et/ou des erreurs de format dans %count enregistrements. Ces enregistrements n'ont pas été importés.
fr_CA[2]: CiviCRM a détecté des données invalides et/ou des erreurs de format dans %count enregistrements. Ces enregistrements n'ont pas été importés.

en: CiviCRM has detected invalid data or formatting errors in %1 records. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Errors</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
fr_CA: CiviCRM a détecté des données incorrectes ou des erreurs de formatage concernant %1 enregistrement(s). Si vous continuez, ce(s) enregistrement(s) sera(ont) ignoré(s). Si vous voulez le(s) corriger, vous pouvez télécharger le fichier avec juste ces erreurs <a href='%2'>Télécharger les erreurs</a>, les corriger dans le fichier originel d'import, annuler cet import et recommencer à l'étape 1.

en: CiviCRM has detected mismatched contact ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contact IDs. These records have not been updated.
fr_CA[0]: CiviCRM has detected mismatched contact ID. This record has not been updated.
fr_CA[1]: CiviCRM  a détecté des identifiants de contact non concordants. Ces enregistrements n'ont pas été mis à jour.
fr_CA[2]: CiviCRM  a détecté des identifiants de contact non concordants. Ces enregistrements n'ont pas été mis à jour.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contact record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
fr_CA[0]: CiviCRM a détecté un enregistrement qui est un doublon d'un enregistrement de contact CiviCRM existant.
fr_CA[1]: CiviCRM a détecté %count enregistrements qui sont des doublons d'enregistrements de contact CiviCRM existants.
fr_CA[2]: CiviCRM a détecté %count enregistrements qui sont des doublons d'enregistrements de contact CiviCRM existants.

en: CiviCRM has functionality to file emails which contain the Case ID or Case Hash in the subject line in the format [case #1234] against a case record.
fr_CA: CiviCRM permet de lier les courriels dont l'objet contient l'Id. du dossier ou le hachage du Dossier (au format [dossier #1234]) au dossier en question.

en: CiviCRM home page
fr_CA: Page d'accueil de CiviCRM

en: CiviCRM includes an optional plugin for interfacing with the United States Postal Services (USPS) Address Standardization web service. You must register to use the USPS service at <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. If you are approved, they will provide you with a User ID and the URL for the service.
fr_CA: CiviCRM inclut un module optionnel d'interface avec le service de standardisation des adresses de United States Postal Services (USPS). Pour utiliser le service vous devez vous enregistrer sur <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. Si votre demande est approuvée, vous obtiendrez un identifiant utilisateur et un URL pour l'accès au service.

en: CiviCRM includes plugins for several mapping and geocoding web services. When your users save a contact or event location address, a geocoding service will convert the address into geographical coordinates, which are required for mapping. Mapping services allow your users to display addresses on a map.
fr_CA: CiviCRM inclut des modules d'interface avec plusieurs services de géolocalisation et géocodage. Quand vos utilisateurs enregistrent l'adresse d'un contact ou d'un événement, le service de géocodage va convertir l'adresse en coordonnées géographiques qui sont ensuite nécessaires pour la géolocalisation. Ces services permettent de montrer des adresses sur une carte.

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
fr_CA: CiviCRM inclut plusieurs composants optionnels pour vous permettre de mieux communiquer avec vos contacts et soutenir leur motivation et engagement.

en: CiviCRM includes three types of dedupe rule. <strong>You can only configure one 'Unsupervised' and one 'Supervised' rule for each contact type, but you can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.</strong>
fr_CA: CiviCRM inclut trois types de règles de dédoublonnage. Vous ne pouvez configurer qu'une règle « automatique » et une règle « supervisée » pour chaque type de contact, mais vous pouvez configurer autant de règles générales additionnelles que vous le souhaitez pour prendre en compte d'autres critères dans la recherche de doublons.

en: CiviCRM is currently configured to only use the defined From Email addresses. If you wish to be able to use the email address of the logged in user as the From Address you will need to set the setting "Allow mail from logged in contact" setting. Users with Administer CiviCRM can set this setting in the SMTP settings.
fr_CA: CiviCRM est actuellement configuré pour utiliser uniquement les adresses de courriel définies. Si vous souhaitez pouvoir utiliser le courriel de l'utilisateur connecté comme courriel d'expéditeur, vous devrez définir le paramètre "Autoriser le courriel à partir du contact connecté". Les utilisateurs avec l'autorisation "Administrer CiviCRM" peuvent définir ce paramètre dans la configuration SMTP.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact name suffixes (Jr., Sr., II etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
fr_CA: CiviCRM est pré-configuré avec des choix standards pour les suffixes de nom de particulier (ex. Jr, Sr, II, etc.). Personnalisez ces options, et ajoutez-en des nouveaux selon les besoins de votre installation.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact prefixes (Ms., Mr., Dr. etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
fr_CA: CiviCRM est pré-configuré avec des choix standards de titre de civilité (par exemple Mme, M., Dr, etc.). Personnalisez ces options, et ajoutez-en des nouveaux selon les besoins de votre installation.

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual gender (Male, Female, Other). Modify these options as needed for your installation.
fr_CA: CiviCRM est pré-configuré avec des choix standards de genre (ex. masculin, féminin, autre...). Modifiez ces options selon les besoins de votre installation.

en: CiviCRM menu type.
fr_CA: Menu de type CiviCRM

en: CiviCRM needs a WordPress Page to show its content on the public-facing pages of your website.
fr_CA: CiviCRM a besoin d'une page WordPress pour afficher son contenu sur les pages publiques de votre site web.

en: CiviCRM needs a minimum of %1 MB allocated to PHP, but recommends %2 MB.
fr_CA: CiviCRM requiert un minimun de %1 MB alloué à PHP, mais recommande %2 MB.

en: CiviCRM not loaded.
fr_CA: CiviCRM n'est pas chargé.

en: CiviCRM offers several options to send emails. You can send a test email to check your settings by clicking "Save and Send Test Email". If you're unsure of the correct values, check with your system administrator, ISP or hosting provider.
fr_CA: CiviCRM offre plusieurs options pour envoyer des courriels. Vous pouvez envoyer un courriel de test pour vérifier vos paramètres en cliquant sur "Enregistrer et envoyer un courriel de test". Si vous n'êtes pas certain des valeurs correctes, contactez votre administrateur système, votre FAI ou votre fournisseur d'hébergement.

en: CiviCRM permissions refreshed.
fr_CA: Les autorisations CiviCRM ont été réactualisées.

en: CiviCRM relies on a number of scheduled jobs that run automatically on a regular basis. These jobs keep data up-to-date and perform other important tasks.
fr_CA: CiviCRM repose sur un certain nombre de tâches programmées qui s'exécutent automatiquement de manière régulière. Ces tâches maintiennent les données à jour et effectuent d'autres tâches importantes.

en: CiviCRM relies upon a <a href="%1">base page in WordPress</a>, but it is not published.
fr_CA: CiviCRM s'appuie sur une page <a href="%1">base dans WordPress</a>, mais elle n'est pas publiée.

en: CiviCRM relies upon a base page in WordPress at %1, but it is missing.
fr_CA: CiviCRM s'appuie sur la page de base %1 dans WordPress, mais elle est introuvable.

en: CiviCRM requires PHP version %1$s or greater. You are running PHP version %2$s
fr_CA: CiviCRM nécessite la version PHP %1$s ou supérieure. Vous utilisez la version PHP %2$s

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fr_CA: CiviCRM exige que vous utilisiez <strong>Signature_based API Crédentials</strong> de PayPal Pro et Express. Entrez votre <strong> Mot de passe API </strong> comme affiché dans votre compte LIVE <strong> Profil - Voir Signature API </strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fr_CA: CiviCRM exige que vous utilisiez <strong>Signature_based API Crédentials</strong> de PayPal Pro et Express. Entrez votre <strong> Mot de passe API </strong> comme affiché dans votre compte TEST (bac à sable) <strong> Profil - Voir Signature API </strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fr_CA: CiviCRM exige que vous utilisiez <strong>Signature_based API Crédentials</strong> de PayPal Pro et Express. Entrez votre <strong> signature API </strong> comme affiché dans votre compte LIVE <strong> Profil - Voir Signature API </strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fr_CA: CiviCRM exige que vous utilisiez <strong>Signature_based API Crédentials</strong> de PayPal Pro et Express. Entrez votre <strong> signature API </strong> comme affiché dans votre compte TEST (bac à sable) <strong> Profil - Voir Signature API </strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fr_CA: CiviCRM exige que vous utilisiez <strong>Signature_based API Crédentials</strong> de PayPal Pro et Express. Entrez votre <strong> nom d'utilisateur API </strong> comme affiché dans votre compte LIVE <strong> Profil - Voir Signature API </strong>.

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
fr_CA: CiviCRM exige que vous utilisiez <strong>Signature_based API Crédentials</strong> de PayPal Pro et Express. Entrez votre <strong> nom d'utilisateur </strong> comme affiché dans votre compte TEST (bac à sable)<strong> Profil - Voir Signature API </strong>.

en: CiviCRM stores configurable choices for various drop-down fields as 'option groups'. You can click <strong>Options</strong> to view the available choices.
fr_CA: CiviCRM gère les choix figurant dans les menus déroulants en tant que « listes de choix » configurables. Pour voir les choix qui ont été configurés, cliquez sur <strong>Choix</strong>.

en: CiviCRM stores its content in a MySQL database. Please provide the username and password to connect to the server here.  If this account has permission to create databases, then we will create the database for you; otherwise, you must give the name of a database that already exists.
fr_CA: CiviCRM stocke son contenu dans une base MySQL. Merci d'indiquer ici le nom d'utilisateur et le mot de passe pour se connecter au serveur. Si ce compte utilisateur est habilité à créer des bases de données, alors nous créerons automatiquement une base pour vous. Si tel n'était pas le cas, vous devez indiquer le nom d'une base de donnée que vous aurez créée au préalable.

en: CiviCRM task in progress
fr_CA: Tâche CiviCRM en cours

en: CiviCRM v5.36 introduces a new configuration option to support digital signatures. You may <a href="%1" target="_blank">setup CIVICRM_SIGN_KEYS</a> before or after upgrading. The option is not critical in v5.36, but it may be required for extensions or future upgrades.
fr_CA: CiviCRM v5.36 introduit une nouvelle option de configuration pour prendre en charge les signatures numériques. Vous pouvez <a href="%1" target="_blank">configurer CIVICRM_SIGN_KEYS</a> avant ou après la mise à niveau. L'option n'est pas critique dans la v5.36, mais elle peut être requise pour les extensions ou les futures mises à niveau.

en: CiviCRM v5.9+ adds a new search preference for certain custom-fields ("Money", "Integer", or "Float" data displayed as "Select" or "Radio" fields). For continuity, any old fields have been set to continue the old user-experience. However, you may want to review these settings. (You should especially review if this site used v5.9-alpha or v5.9-beta.)
fr_CA: CiviCRM v5.9 + ajoute une nouvelle préférence de recherche pour certains champs personnalisés (données "Money", "Integer" ou "Float" affichées sous forme de champs "Select" ou "Radio"). Pour la continuité, tous les anciens champs ont été définis pour continuer l'ancienne expérience utilisateur. Cependant, vous souhaiterez peut-être revoir ces paramètres. (Vous devriez particulièrement vérifier si ce site utilise la v5.9-alpha ou v5.9-beta.)

en: CiviCRM versions prior to %1 cannot be upgraded directly to %2. This upgrade will need to be done in stages. First download an intermediate version (the LTS may be a good choice) and upgrade to that before proceeding to this version.
fr_CA: Les versions de CiviCRM antérieures à %1 ne peuvent pas être mises à niveau directement vers %2. Cette mise à niveau devra être effectuée par étapes. Téléchargez d'abord une version intermédiaire (la LTS peut être un bon choix) et mettez-la à niveau avant de passer à cette version.

en: CiviCRM will attempt to split street addresses into separate elements (street number, street name and unit/apt) to help you make lists and reports where you need to sort by street number (and/or separate addresses with odd and even numbers). For most addresses, this is done for you automatically. However, you can manually edit these elements, and potentially handle addresses that are in unusual formats, by clicking 'Edit Address Elements'.
fr_CA: CiviCRM tente de diviser les adresses postales en éléments séparés (numéro, nom de rue, numéro d'appartement) pour vous aider à réaliser des listes et des rapports où vous auriez le besoin de trier par numéro (ou/et de séparer les adresses par numéro pair/impair). Pour la plupart des adresses, ceci est réalisé automatiquement. Néanmoins, vous pouvez modifier ces éléments manuellement, et éventuellement traiter des adresses ayant un format non-standard en cliquant sur « Modifier les éléments d'adresses ».

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
fr_CA: CiviCRM va vérifier si chaque utilisateur correspond à un contact. Un nouvel enregistrement de contact sera créé pour chaque utilisateur si ce n'est pas le cas.

en: CiviCRM will in the future require the extension %1 for CiviCRM Reports to work correctly with the Financial Type ACLs. The extension can be downloaded <a href="%2">here</a>
fr_CA: A l'avenir CiviCRM nécessitera l'extension %1 pour que les Rapports CiviCRM fonctionnent correctement avec l'ACL des Type d'opération (financières). L'extension peut être téléchargée <a href="%2">ici</a>

en: CiviCRM will use this setting as path to bootstrap WP.
fr_CA: CiviCRM utilisera ce paramètre comme chemin vers Boostrap WP.

en: CiviCase Dashboard
fr_CA: Tableau de bord des dossiers

en: CiviCase Engine
fr_CA: Moteur de CiviCase

en: CiviCase Setup documentation
fr_CA: CiviCase documentation d'installation

en: CiviCase configuration files can also be stored in this custom path.
fr_CA: Les fichiers de configuration de CiviCase peuvent aussi être placés dans ce répertoire.

en: CiviContribute Alert: Possible Duplicate Contact Record
fr_CA: Alerte CiviContribute : Possible contact en double

en: CiviContribute Component Settings
fr_CA: Paramètres du composant CiviContribute

en: CiviContribute allows you to configure any number of <strong>Premiums</strong> which can be offered to contributors as incentives / thank-you gifts. Premiums may be tangible items (i.e. a coffee mug or t-shirt), or they may be a membership or subscription with a pre-determined duration.
fr_CA: CiviContribute vous permet de configurer un nombre quelconque de <strong>Cadeaux</strong> qui peuvent être offerts à des contributeurs comme remerciement. Ces cadeaux peuvent être des objets (tasse, T-shirt) ou peuvent être des adhésions ou abonnements avec une durée pré-déterminée.

en: CiviContribute allows you to create and maintain any number of Online Contribution Pages. You can create different pages for different programs or campaigns, and you can customize text, amounts, types of information collected from contributors, etc.
fr_CA: CiviContribute vous permet de créer et maintenir plusieurs pages de contribution en ligne. Vous pouvez créer différentes pages pour différents programmes ou campagnes, adapter le texte, les montants, le type d'informations collectées ...

en: CiviContribute allows you to create customized page(s) for collecting online contributions. You can also input and track offline contributions. To enter contributions manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Contribution</strong> link. You can also <a href='%2'>import batches of offline contributions</a> from other sources.
fr_CA: CiviContribute vous permet de créer une ou plusieurs page(s) personnalisées pour collecter des contributions en ligne. Il vous permet aussi de saisir manuellement les contributions faites hors ligne. Pour entrer une contribution manuellement, allez sur <a href='%1'>Trouver des contacts</a> pour trouver le contact correspondant. Cliquez ensuite sur <strong>Consulter</strong> pour voir le résumé et sur <strong>Nouvelle contribution</strong>. Vous pouvez aussi <a href='%2'>Importer des contributions</a> obtenues d'autres sources.

en: CiviContribute widgets allow you and your supporters to easily promote this fund-raising campaign. Widget code can be added to any web page.  It will provide a real-time display of current contribution results and a direct link to this contribution page.
fr_CA: Les Widgets CiviContribute permettent, à vous et vos sympathisants, de promouvoir facilement cette campagne de collecte de fonds. Le code du Widget peut être ajouté à toute page web, il affichera en temps réel les résultats atteints par votre campagne et fournira un lien direct vers cette page de contribution.

en: CiviEvent Dashboard
fr_CA: Tableau de bord des Événements

en: CiviEvent Public Calendar
fr_CA: Calendrier public CiviEvent

en: CiviEvent Timezone Rollback
fr_CA: Rollback Fuseaux Horaires de CiviEvent

en: CiviEvent Timezones
fr_CA: Fuseaux Horaires de CiviEvent

en: CiviEvent allows you to create customized page(s) for constituents to learn about events and optionally register online. You can create <a href='%1'><strong>new events</strong></a> and <a href='%2'><strong>manage existing events</strong></a>.
fr_CA: CiviEvent permet la construction de pages personnalisées afin de publier les événements et de permettre l'inscription en ligne. Vous pouvez <a href='%1'><strong>créer de nouveaux événements</strong></a> et <a href='%2'>gérer les événements existants</strong></a>.

en: CiviEvent also creates an RSS 2.0 formatted feed which can be subscribed to people using RSS readers and can be displayed in most modern browsers. The RSS Feed URL for CiviEvent on this site:
fr_CA: CiviEvent crée également un flux au format RSS 2.0 auquel les personnes utilisant des lecteurs RSS peuvent s'abonner. Ce flux peut être affiché dans la plupart des navigateurs modernes. L'URL du flux RSS de CiviEvent sur ce site est le suivant :

en: CiviEvent provides a page which lists your current and future public events in a table layout for display in a browser. Point people to this page using the following URL:
fr_CA: CiviEvent fournit une page qui liste en tableau vos événements publics en cours et à venir. Vous pouvez inviter des personnes à se rendre sur cette page en fournissant l'URL suivante :

en: CiviEvent v5.47.0 briefly introduced new timezone functionality. This will be removed, and times will be converted back to their old format.
fr_CA: CiviEvent v5.47.0 a introduit une nouvelle fonctionnalité de fuseau horaire. Elle va être supprimée et les heures seront convertis à nouveau à leur ancien format.

en: CiviGrant Summary
fr_CA: Synthèse des subventions

en: CiviGrant allows you to input and track grants to Organizations, Individuals or Households. The grantee must first be entered as a contact in CiviCRM. Use <a href='%1'>Find Contacts</a> to see if there's already a record for the grantee. Once you've located or created the contact record, click <strong>View</strong> to go to their summary page, select the <strong>Grants</strong> tab and click <strong>New Grant</strong>.
fr_CA: CiviGrant vous permet de saisir et de suivre les subventions aux organismes, individus ou les foyers. Le bénéficiaire doit d'abord être inscrit comme un contact dans CiviCRM. Utilisez <a href='%1'> trouver des contacts </a> pour voir si il ya déjà un enregistrement pour le bénéficiaire. Une fois que vous avez créés ou trouvé l'enregistrement de contact, cliquez sur <strong> Affichage </strong> pour accéder à leur page de résumé, sélectionnez l'option <strong> subventions </strong> et cliquez sur <strong> nouvelle subvention </strong>.

en: CiviGrant:
fr_CA: CiviGrant :

en: CiviMail Mailings
fr_CA: Envois massifs

en: CiviMail Report: %1
fr_CA: Rapport d'envoi massif : %1

en: CiviMail automatically fetches recipient list and count whenever mailing groups are included or excluded while composing bulk mail. This phenomena may degrade performance for large sites, so disable this setting to build and fetch recipients for selected groups, manually.
fr_CA: CiviMail récupère automatiquement la liste des destinataires et compte chaque fois que des groupes de mailing sont inclus ou exclus lors de la composition du courriel en masse. Ceci peut dégrader les performances des grands sites, désactivez donc ce paramètre pour créer et récupérer manuellement les destinataires des groupes sélectionnés.

en: CiviMail component
fr_CA: Composante CiviMail

en: CiviMail dedupes e-mail addresses by default
fr_CA: CiviMail dédoublonne par défaut les adresses courriel

en: CiviMail email messages must include an <strong>opt-out</strong> link ("Opt out via web page"), and the <strong>postal address</strong> of your organization. These elements help reduce the chances of your email being categorized as SPAM. They can be included in the main message body OR in a re-usable <strong>message footer</strong>. Refer to the online documentation for details on how to include required links and contact information as well as sample messages.
fr_CA: Les courriers électroniques CiviMail doivent comprendre un lien <strong>de désabonnement</strong> (Se désabonner via une page web) et l'<strong>adresse postale</strong> de votre organisation. Ces éléments permettent de réduire le risque que votre courrier électronique soit classé comme indésirable. Ils peuvent être inclus dans le message principal OU dans un <strong>pied de page</strong> réutilisable. Reportez-vous à la documentation en ligne pour plus de détails sur la façon d'inclure les liens et les coordonnées nécessaires, et pour obtenir des exemples de messages.

en: CiviMail mailings must include the sending organization's address. This is done by putting the %1 token in either the body or footer of the mailing. This token may also be used in regular 'Email - send now' messages and in other Message Templates. The token is replaced by the address entered below when the message is sent.
fr_CA: Les envois massifs doivent inclure l'adresse de l'organisation expéditrice. Ceci se fait par l'ajout du champ de fusion %1 dans le corps ou le pied de page du message. Ce champ de fusion peut aussi être utilisé dans les messages envoyés avec la fonction « Envoyer un courriel aux contacts » et dans tout autre modèle de message. Le champ de fusion est remplacé par l'adresse entrée ci-dessous lors de l'envoi du message.

en: CiviMail records email sent at the frequency you specify. If you set it to 1, it will update the database every time it sends an email. This ensures that emails are not resent if the batch job fails, but this may cause a performance hit, particularly for large jobs.
fr_CA: CiviMail enregistre les courriels envoyés à la fréquence que vous spécifiez. La valeur 1 mettra à jour la base de données à chaque fois qu'un courriel sera envoyé. Cela garantit que les courriels ne sont pas renvoyés si la tâche par lots échoue, mais cela peut entraîner une baisse des performances, en particulier pour les tâches volumineuses.

en: CiviMail will deliver a copy of the email to each bulk email listed for the contact. Enabling this setting will also change the options for the "Email on Hold" field in Advanced Search.
fr_CA: CiviMail livrera une copie du courriel à chaque adresse électronique de mailing indiquée pour le contact. Activer ce paramètre modifiera aussi les options pour le champ "Courriel suspendu" dans la recherche avancée.

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
fr_CA: L'envoi massif ne peut envoyer de courriel sans contenu, a été ignoré: %1

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
fr_CA: L'envoi massif ne peut envoyer de courriel à un contact non-existant: %1

en: CiviMail: Enable One-Click Unsubscribe
fr_CA: CiviMail: Activer le désabonnement en un clic (One-Click Unsubscribe)

en: CiviMember allows you to create customized membership types as well as page(s) for online membership sign-up and renewal. Administrators can create or modify Membership Types <a href='%2'>here</a>, and configure Online Contribution Pages which include membership sign-up <a href='%1'>here</a>.
fr_CA: CiviMembers vous permet de créer des types d'adhésion personnalisés ainsi que des pages pour l'inscription et le renouvellement des adhésions. Les Administrateurs peuvent créer ou modifier les types d'adhésion <a href='%2'>ici</a> et configurer des pages de contribution en ligne qui inclut des inscriptions d'adhésions <a href='%1'>ici</a>.

en: CiviMember automatically calculates the current status of each contact's membership based on the status names and rules configured here. The status 'rule' tells CiviMember what status to assign based on the start and end dates of a given membership. For example, the default <strong>Grace</strong> status rule says: 'assign Grace status if the membership period ended sometime within the past month.'
fr_CA: CiviMember calcule automatiquement le statut de chaque adhésion en fonction des règles de statut configurées ici. Les règles indiquent à CiviMember comment assigner un statut en fonction des dates de début et d'expiration des adhésions. Par exemple, la règle par défaut du statut <strong>Délai de grâce</strong> exprime que ce statut doit être assigné si l'adhésion est expirée depuis moins d'un mois.

en: Class
fr_CA: Classe

en: Class Name
fr_CA: Nom de la classe

en: Class already exists in Database.
fr_CA: Cette Class existe déjà dans la base de données.

en: Class used
fr_CA: Classe utilisée

en: Clean URLs Not Enabled
fr_CA: Les URLS conviviales ne sont pas activées

en: Clean URLs are not enabled correctly in CiviCRM. This can lead to "valid id" errors for users registering for events or making donations. Check civicrm.settings.php and review <a %1>the documentation</a> for more information.
fr_CA: Les URLS conviviales ne sont pas activées correctement dans CiviCRM. Cela peut générer des erreurs "id valide" pour les utilisateurs s'inscrivant à des événements ou faisant des dons. Vérifier civicrm.settings.php et lisez <a %1>la documentation</a> pour en savoir plus.

en: Cleanup Caches
fr_CA: Nettoyer les caches

en: Cleanup Setting
fr_CA: Paramètres de nettoyage

en: Cleanup reports menu
fr_CA: Nettoyer le menu des comptes rendus

en: Clear
fr_CA: Effacer

en: Clear Caches
fr_CA: Vider les caches

en: Clear all search criteria
fr_CA: Effacer tous les critères de recherche

en: Clear search
fr_CA: Effacer recherche

en: Clear selection
fr_CA: Effacer la sélection

en: Cleared
fr_CA: Terminé

en: Cleared all CiviCRM caches (database, menu, templates)
fr_CA: Tous les caches CiviCRM (base de données, menu, modèles) effacés

en: Clearing...
fr_CA: Vidage...

en: Click "Edit Contact" to add more %1 records
fr_CA: Cliquez sur « Modifier le contact » pour ajouter d'autres enregistrements %1

en: Click &quot;%2&quot; below to register your pledge. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
fr_CA: Cliquez &quot;%2&quot; ci-dessous pour enregistrer votre engagement de don. Vous pourrez par la suite modifier ou annuler les paiements à tout moment en vous connectant à votre compte ou bien en nous contactant à %1.

en: Click 'Delete' if you want to continue.
fr_CA: Cliquez sur « Supprimer » si vous voulez continuer.

en: Click 'Import Now' if you are ready to proceed.
fr_CA: Cliquez sur « Importer maintenant » lorsque vous serez prêt à continuer.

en: Click 'Save' from the actions menu.
fr_CA: Cliquer sur "Enregistrer" dans le menu Actions

en: Click <a %1>Add Case</a> to add a case record for this contact.
fr_CA: Cliquer sur <a %1>Ajouter un dossier</a> pour ajouter un nouveau dossier à ce contact.

en: Click <a %1>Add Event Registration</a> to register this contact for an event.
fr_CA: Cliquez sur <a %1>Ajouter une inscription à un événement</a> pour inscrire ce contact à un événement.

en: Click <a %1>Record Contribution</a> to record a new contribution received from this contact.
fr_CA: Cliquez sur <a %1>Nouvelle contribution</a> pour enregistrer une nouvelle contribution reçue de ce contact.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Contribution</a> to process a new contribution on behalf of the contributor using their credit card.
fr_CA: Cliquez sur <a %1>Soumettre une contribution par carte de crédit</a> pour enregistrer une nouvelle contribution au nom du contributeur en utilisant sa carte de crédit.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Event Registration</a> to process a new New Registration on behalf of the participant using their credit card.
fr_CA: Cliquez sur <a %1>Soumettre l'inscription à l'événement par carte de crédit</a> pour effectuer l'inscription au nom du participant en utilisant sa carte de crédit.

en: Click <a href='%1'>New Contribution Page</a> to create and configure a new online contribution page using the step-by-step wizard.
fr_CA: Cliquez <a href='%1'> nouvelle page de contribution </a> pour créer et configurer une nouvelle page de contribution en ligne à l'aide de l'assistant.

en: Click <a id='memQuickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Membership Types below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
fr_CA: Cliquez <a id = 'memQuickconfig' href='#'>ici</a> si vous voulez configurer les types d'adhésion ci-dessous comme faisant partie d'une tarification, avec le surcroît de flexibilité et de complexité qui va avec.

en: Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Regular Fees below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
fr_CA: Cliquez <a id = 'quickconfig' href='#'>ici</a> si vous voulez configurer les frais standards ci-dessous comme faisant partie d'une tarification, avec le surcroît de flexibilité et de complexité qui va avec.

en: Click <em>Add Membership</em> to record a new membership.
fr_CA: Cliquer <em>Ajouter une adhésion</em> pour enregistrer une nouvelle adhésion.

en: Click <em>Submit Credit Card Membership</em> to process a Membership on behalf of the member using their credit card.
fr_CA: Cliquez sur <em>Soumettre une adhésion par carte de crédit</em> pour procéder à une adhésion au nom du membre utilisant sa carte de crédit.

en: Click <strong>%1</strong> to be added to the WAIT LIST for this event.
fr_CA: Cliquez sur <strong>%1</strong> pour être ajouté à la LISTE D'ATTENTE de cet événement.

en: Click <strong>%1</strong> to checkout with %2.
fr_CA: Cliquez <strong>%1</strong> pour confirmer %2.

en: Click <strong>%1</strong> to complete your registration.
fr_CA: Cliquez <strong>%1</strong> pour finaliser votre inscription.

en: Click <strong>%1</strong> to submit your registration for approval.
fr_CA: Cliquez <strong>%1</strong> pour soumettre votre inscription à validation.

en: Click <strong>Advanced Search</strong> to search by address, demographics, custom fields, notes, and/or relationships. If you are using CiviContribute, CiviEvent or CiviMember - you can also search based on information stored by these components. For example - you can find all contacts who live in a specific city AND have contributed at least %1 within the past 6 months.
fr_CA: Cliquez sur <strong>Recherche multicritère</strong> pour rechercher par adresse, donnée personnalisée, note et/ou relation. Si vous utilisez CiviContribute, CiviEvent ou CiviMember, vous pouvez aussi rechercher sur la base d'informations gérées par ces composants. Par exemple vous pouvez rechercher tous les contacts qui habitent dans une ville ET qui ont contribué au moins %1 dans les 6 derniers mois.

en: Click <strong>Configure</strong> to view and modify settings, amounts, and text for existing pages.
fr_CA: Cliquez sur <strong>Configurer</strong> pour afficher et modifier les paramètres, les montants, et le texte des pages existantes.

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this Mass SMS.
fr_CA: Cliquer sur <strong>Continuer plus tard</strong> si vous n'êtes pas prêt à envoyer ou programmer ce SMS groupé.

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related activity records (groups, contributions, memberships, etc.).
fr_CA: Cliquez sur <strong>Fusionner</strong> pour déplacer les données du contact doublon à gauche vers le contact principal à droite. En plus des données de contact (adresse, téléphone, adresse électronique, etc.), vous pouvez choisir de déplacer tout ou partie des activités liées (groupes, contributions, adhésions, etc.).

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related records (groups, activities, tags, etc.).
fr_CA: Cliquez sur <strong>Fusionner</strong> pour déplacer les données du contact en double à gauche vers le contact principal à droite. En plus des données de contact (adresse, téléphone, adresse électronique, etc.), vous pouvez choisir de déplacer tout ou partie des données associées (groupes, activités, étiquettes, etc.).

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save any changes to your settings, and preview the widget again on this page.
fr_CA: Cliquez <strong>Sauvegarder & Prévisualiser</strong> pour sauvegarder tout changement dans la configuration, et prévisualiser de nouveau le widget dans cette page.

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save your settings and preview the widget on this page.
fr_CA: Cliquez <strong>Sauvegarder & Prévisualiser</strong> pour sauvegarder votre configuration et prévisualiser le widget sur cette page.

en: Click <strong>Select fields for export</strong> and then <strong>Continue</strong> to choose a subset of fields for export. This option allows you to export multiple specific locations (Home, Work, etc.) as well as custom data. You can also save your selections as a 'field mapping' so you can use it again later.
fr_CA: Cliquez sur <strong>Sélectionner les champs à exporter</strong>, puis sur <strong>Suivant</strong> pour choisir le sous-ensemble de champs à exporter. Cette option vous permet d'exporter plusieurs adresses (maison, travail, etc.) ainsi que des données personnalisées. Vous pouvez également enregistrer vos choix en tant que « Correspondance de champs » de façon à les réutiliser plus tard.

en: Click <strong>Submit Mass SMS/strong> to add this to the Mass SMS mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your Mass SMS.
fr_CA: Cliquez sur <strong>Soumettre le SMS groupé</strong> pour l'ajouter à la file d'attente des SMS groupés. Une tâche qui s'exécute périodiquement sur votre serveur traite les SMS dans la file et les envoie à la passerelle SMS.

en: Click <strong>Test-drive</strong> to try out the page in <strong>test mode</strong>. This allows you to go through the full contribution process using a dummy credit card on a test server.
fr_CA: Cliquez <strong>Test</strong> pour essayer votre page dans en <strong>mode test</strong>. Cela vous permet de vérifier le processus avec une fausse carte sur un serveur test.

en: Click <strong>Update Participant(s)</strong> below to save all your changes.
fr_CA: Cliquer sur <strong>Mettre à Jour les participant(s)</strong> ci-dessous pour enregistrer toutes les modifications.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed.
fr_CA: Cliquez sur le bouton<strong>enregistrer la réponse</strong> pour mettre à jour les réponses de chaque personne interrogée.

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed. <br />Click <strong>Release Respondents >></strong> button below to release any respondents for whom you haven't recorded a response. <br />Click <strong>Reserve More Respondents >></strong> button if you need to get more respondents to interview.
fr_CA: Cliquez sur le bouton<strong>Enregistrer la réponse</strong> pour mettre à jour les réponses de chaque personne interrogée. <br />Cliquez sur <strong>Libérer les contacts >></strong> pour libérer les contacts pour lesquels vous n'avez pas enregistré de réponses. <br />Cliquez sur strong>Réserver plus de contacts >></strong>  si vous avez besoin d'interroger plus de contacts.

en: Click Count
fr_CA: Nombre de clics

en: Click Date
fr_CA: Date du clic

en: Click Delete to move this &quot;%1&quot; activity to the Trash.
fr_CA: Cliquez sur le bouton supprimer pour déplacer cette activité &quot;%1&quot; à la corbeille.

en: Click Delete to move this case and all associated activities to the Trash.
fr_CA: Cliquez sur Supprimer pour mettre ce Dossier et toutes les activités associées à la Corbeille.

en: Click OK to override and update expected values.
fr_CA: Cliquez sur OK pour passer outre et mettre à jour les valeurs attendues.

en: Click OK to save this Pledge record AND send an acknowledgment to %1 now.
fr_CA: Cliquer sur OK pour enregistrer la promesse de don ET envoyer une confirmation à %1 maintenant.

en: Click OK to save this contribution record AND send a receipt to the contributor now
fr_CA: Cliquez sur « OK » pour enregistrer cette contribution et envoyer un reçu au contributeur maintenant.

en: Click OK to save this payment record AND send a receipt to the contributor now
fr_CA: Cliquez OK pour enregistrer ce paiement ET envoyer un reçu immédiat au contributeur

en: Click Restore to retrieve this &quot;%1&quot; activity from the Trash.
fr_CA: Cliquez sur Restaurer pour récupérer cette &quot;%1&quot;  activité de la corbeille.

en: Click Restore to retrieve this case and all associated activities from the Trash.
fr_CA: Cliquez sur Restaurer pour récupérer ce Dossier et toutes les activités associées depuis la corbeille.

en: Click Validate & Process below when you've entered all items for the batch. You can also Save & Continue Later at any time.
fr_CA: Cliquez sur Valider et traiter ci-dessous lorsque vous avez entré tous les éléments du lot. Vous pouvez également enregistrer et continuer plus tard à tout moment.

en: Click arrow to view pledge payments.
fr_CA: Cliquer sur la flèche pour voir les paiements de la promesse de don

en: Click here for new profile
fr_CA: Cliquer ici pour un nouveau profil

en: Click here to configure the panes.
fr_CA: Cliquez ici pour configurer les panneaux.

en: Click here to confirm and complete your registration
fr_CA: Cliquez ici pour confirmer et compléter votre inscription.

en: Click here to do this for a different person.
fr_CA: Cliquez ici pour faire ceci pour quelqu'un d'autre

en: Click here to register a different person for this event.
fr_CA: Cliquez ici pour inscrire un autre participant à cet événement.

en: Click here to return to editing the street address as a single field. Addresses which don't fit the expected format for address elements can still be saved by entering them in the single 'Street Address' field.
fr_CA: Cliquez ici afin de revenir à l'édition en champ unique de l'adresse postale. Les adresses au format non-standard peuvent être saisies dans un champ unique « Adresse postale ».

en: Click here to transfer or cancel your registration.
fr_CA: Cliquez ici pour transférer ou annuler votre inscription.

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
fr_CA: Cliquez sur chacun des liens pour être sur qu'ils amènent bien sur la page souhaitée.

en: Click on the activity subject for more information.
fr_CA: Cliquez sur le sujet de l'activité pour avoir plus d'information.

en: Click on the event name for more information.
fr_CA: Cliquez sur le nom de l'événement pour plus d'information.

en: Click or paste this link into your browser
fr_CA: Cliquer ou copier ce lien dans votre navigateur

en: Click or paste this link into your browser and follow the prompts
fr_CA: Cliquer ou copier ce lien dans votre navigateur et suivez les instructions

en: Click or paste this link into your browser to go to your page
fr_CA: Cliquez ou copiez ce lien dans votre navigateur pour aller sur votre page

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
fr_CA: Veuillez pour commencer cliquer sur le bouton « Confirmer l'inscription », ou sur le bouton « Annuler » si vous n'êtes plus intéressé par cet événement.

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
fr_CA: Cliquez sur « Confirmer » pour compléter votre inscription pour %1, ou cliquer sur « Annuler » si vous ne désirez plus vous inscrire à cet événement.

en: Click the <strong>Continue</strong> button to proceed with the payment.
fr_CA: Cliquez sur le bouton<strong>Continuer</strong> pour procéder au paiement.

en: Click the PayPal button to continue.
fr_CA: cliquez sur le bouton Paypal pour continuer

en: Click the button below if you want to cancel the auto-renewal option for your %1 membership. This will not cancel your membership. However you will need to arrange payment for renewal when your membership expires.
fr_CA: Cliquez sur le bouton ci-dessous pour annuler l'option de renouvellement automatique pour votre abonnement %1. Cela n'annulera pas votre adhésion. Cependant, vous devrez régler autrement le renouvellement à l'expiration de votre adhésion.

en: Click the button below to cancel this commitment and stop future transactions. This does not affect contributions which have already been completed.
fr_CA: Cliquez sur le bouton ci-dessous pour résilier cet engagement et supprimer toutes les futures transactions. Ceci n'affecte pas les contributions déjà effectuées.

en: Click this button if you want to view and or modify the search criteria used to define the members of this smart group.
fr_CA: Cliquez ici si vous voulez consulter ou modifier les critères d'appartenance à ce groupe dynamique.

en: Click this link
fr_CA: Cliquer sur ce lien

en: Click this link and follow the prompts
fr_CA: Cliquez sur ce lien et suivez les instructions

en: Click through Rate
fr_CA: Taux de clics

en: Click through URL
fr_CA: URL cliqué

en: Click to Open Rate
fr_CA: Taux de clics pour ouvrir

en: Click to copy %1 from row one to all rows.
fr_CA: Cliquer ici pour copier %1 de la première ligne dans TOUTES les lignes.

en: Click to edit
fr_CA: Cliquez pour modifier

en: Click to refresh recipient count
fr_CA: Cliquer pour recalculer le nombre de destinataires

en: Click-Throughs
fr_CA: Clics

en: Click-through Summary
fr_CA: Résumé des clics

en: Click-throughs
fr_CA: Clics

en: Clicked
fr_CA: Cliqué

en: Clicks
fr_CA: Clics

en: Client Added To Case
fr_CA: Client ajouté au Dossier

en: Client Name
fr_CA: Nom du client

en: Client Name or Email
fr_CA: Nom et courriel du client

en: Client Relationship
fr_CA: Relations du Client

en: Client contact does not exist: %1
fr_CA: Le contact client n'existe pas : %1

en: Clients for this case
fr_CA: Clients pour ce dossier

en: Clients:
fr_CA: Clients :

en: Clone Tag
fr_CA: Dupliquer l’étiquette

en: Close
fr_CA: Fermer

en: Close %1
fr_CA: Fermer %1

en: Close All
fr_CA: Plier tout

en: Close Batch
fr_CA: Fermer le lot

en: Close accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
fr_CA: Fermer les lots de comptabilité créés par l'utilisateur (avec accès à CiviContribute)

en: Close all accounting batches (with Access to CiviContribute)
fr_CA: Fermer tous les lots de comptabilité (avec accès à CiviContribute)

en: Close and Export Batch
fr_CA: Fermer et exporter le lot

en: Code Docs
fr_CA: Documentations

en: Code appended to resource URLs (JS/CSS) to coerce HTTP caching
fr_CA: Code ajouté aux URL des ressources (JS/CSS) pour contraindre le cache HTTP

en: Collapse
fr_CA: Replier

en: Collapse Custom Group?
fr_CA: Réduire le groupe personnalisé ?

en: Collapse Group Display
fr_CA: Réduire l'affichage du groupe

en: Collapse all tabs
fr_CA: Réduire tous les onglets

en: Collapse this set in Advanced Search
fr_CA: Réduire cette section dans la recherche multicritère

en: Collapse this set on initial display
fr_CA: Réduire cet ensemble lors de son affichage initial

en: Collapsed on Page
fr_CA: Affiché replié sur la page

en: Collapsed on Search
fr_CA: Affiché replié dans la recherche

en: Collections of activities and relationships for a given purpose.
fr_CA: Collections d'activités et de relations pour un but donné.

en: Color
fr_CA: Couleur

en: Color of the CiviCRM main menu.
fr_CA: Couleur du menu principal de CiviCRM

en: Column
fr_CA: Colonne

en: Column Names
fr_CA: Noms des colonnes

en: Column No
fr_CA: N° Colonne

en: Column Number
fr_CA: Numéro de colonne

en: Column Number to map to
fr_CA: Numéro de colonne à mapper

en: Column number for mapping set
fr_CA: Numéro de colonne pour le jeu de mappage

en: Columns
fr_CA: Colonnes

en: Combine tags into one
fr_CA: Combiner les étiquettes en une seule

en: Comma separated list of the type(s) of profile fields.
fr_CA: Liste séparée par des virgules des types ou profils de champs.

en: Comma-Separated Values (CSV)
fr_CA: Valeurs séparées par des virgules (CSV)

en: Command
fr_CA: Commande

en: Command parameters
fr_CA: Paramètres de la commande

en: Command/Parameters
fr_CA: Commande / Paramètres

en: Comment
fr_CA: Commentaire

en: Comments
fr_CA: Commentaires

en: Committed Amount
fr_CA: Montant promis

en: Commonly Used Specifiers
fr_CA: Formats les plus communs

en: Commonly-used messaging apps are listed here. Administrators may define as many additional providers as needed.
fr_CA: Les applications de messagerie couramment utilisées sont répertoriées ici. Les administrateurs peuvent définir autant de fournisseurs supplémentaires que nécessaire.

en: Communication Fields
fr_CA: Champs de communication

en: Communication Language
fr_CA: Langage de communication

en: Communication Preferences
fr_CA: Préférences de communication

en: Communication Style
fr_CA: Style de communication

en: Communication preferences - alter
fr_CA: Préférences de communication - modifier

en: Communication style (e.g. formal vs. familiar) to use with this contact. FK to communication styles in civicrm_option_value.
fr_CA: Style de communication (par exemple formel vs familier) à utiliser avec ce contact. CE aux styles de communication dans civicrm_option_value.

en: Community Messages URL
fr_CA: URL des messages de la communauté

en: Compatible with
fr_CA: Compatible avec

en: Complete
fr_CA: Terminé

en: Complete Description
fr_CA: Description complète

en: Complete OR Partial Email
fr_CA: Adresse courriel complète ou partielle

en: Complete OR Partial Name
fr_CA: Nom complet ou partiel

en: Complete OR partial contact name.
fr_CA: Nom complet ou partiel du contact.

en: Complete all required fields first
fr_CA: Complétez d'abord tous les champs requis

en: Complete phone number.
fr_CA: Numéro de téléphone complet.

en: Complete street address(es) have been saved. However we were unable to split the address in the %1 address block(s) into address elements (street number, street name, street unit) due to an unrecognized address format. You can set the address elements manually by clicking 'Edit Address Elements' next to the Street Address field while in edit mode.
fr_CA: Le(s) adresse(s) complète(s) ont été enregistrées. Cependant l'adresse %1 elle n'a pu être découpée en éléments d'adresse (n° de rue, nom de rue, ...) car son format ne correspond pas à un format connu. Vous pouvez définir manuellement les éléments d'adresse en cliquant sur « Modifier les éléments d'adresse » à coté du champ d'adresse lorsque vous êtes en mode édition.

en: Complete?
fr_CA: Complet ?

en: Completed
fr_CA: Terminé

en: Completed Contribution
fr_CA: Contribution Terminée

en: Completed Date
fr_CA: Date  terminée

en: Completed Registration
fr_CA: Inscription terminée

en: Completed at
fr_CA: Terminé à

en: Component
fr_CA: Composant

en: Component ID
fr_CA: Id. du composant

en: Component Name
fr_CA: Nom du composant

en: Component Type
fr_CA: Type de composant

en: Component for which you are trying to install the extension (%1) is currently disabled.
fr_CA: Cette extension dépend d'une composante (%1) qui est présentement désactivée.

en: Component name
fr_CA: Nom du composant

en: Component that this menu item belongs to
fr_CA: Composant auquel appartient cet élément de menu

en: Component that this option value belongs/caters to.
fr_CA: Composant auquel cette valeur d'option appartient / répond.

en: Components
fr_CA: Composants

en: Compose
fr_CA: composer

en: Compose (A)
fr_CA: composer (A)

en: Compose (B)
fr_CA: composer (B)

en: Compose On-screen
fr_CA: Composer sur la page

en: Compose a message on-screen for general use in emails or document output, or upload a pre-composed document for mail-merge.
fr_CA: Composez un message à l'écran pour une utilisation générale dans les courriels ou les productions de documents, ou téléchargez un document pré-composé pour la fusion de texte.

en: Concatenation of all routable street address components (prefix, street number, street name, suffix, unit
          number OR P.O. Box). Apps should be able to determine physical location with this data (for mapping, mail
          delivery, etc.).
fr_CA: Concaténation de tous les composants d'adresses routables (préfixe, numéro de rue, nom de rue, suffixe, unité
    numéro OU P.O. Boîte). Les applications doivent pouvoir déterminer l'emplacement physique avec ces données (pour la cartographie, le courrier
    livraison, etc.).

en: Conditional foreign key to civicrm_address.id. We insert an address record for each contribution when we have associated billing name and address data.
fr_CA: Clé étrangère conditionnelle de civicrm_address.id. Nous insérons un enregistrement d'adresse pour chaque contribution lorsque nous avons associé le nom de facturation et les données d'adresse.

en: Conditional foreign key to civicrm_contribution_recur id. Each contribution made in connection with a recurring contribution carries a foreign key to the recurring contribution record. This assumes we can track these processor initiated events.
fr_CA: Clé étrangère conditionnelle à l'ID civicrm_contribution_recur. Chaque contribution effectuée dans le cadre d'une contribution récurrente porte une clé étrangère dans l'enregistrement de contribution récurrente. Cela suppose que nous pouvons suivre ces événements déclenchés par le processeur.

en: Conditional foreign key to civicrm_contribution_recur id. Each membership in connection with a recurring contribution carries a foreign key to the recurring contribution record. This assumes we can track these processor initiated events.
fr_CA: Clé étrangère conditionnelle à l'ID civicrm_contribution_recur. Chaque adhésion en connexion avec une contribution récurrente porte une clé étrangère dans l'enregistrement de contribution récurrente. Cela suppose que nous pouvons suivre ces événements déclenchés par le processeur.

en: Configuration Checklist
fr_CA: Checklist de configuration

en: Configuration file could not be retrieved for case type = '%1' %2.
fr_CA: Le fichier de configuration est introuvable pour le type de dossier '%1' %2

en: Configure
fr_CA: Configurer

en: Configure CKEditor
fr_CA: Configurer CKEditor

en: Configure CiviCRM for your country and language.
fr_CA: Paramétrer CiviCRM pour votre pays et langue.

en: Configure Contact Search behavior.
fr_CA: Configure le comportement de la recherche de contacts

en: Configure Contribution Page
fr_CA: Configurer la page de contribution

en: Configure Default Mailbox
fr_CA: Paramétrer l'adresse de courriel par défaut

en: Configure Event
fr_CA: Configurer l'événement

en: Configure Page - %1
fr_CA: Configurer la page — %1

en: Configure Repeating Event
fr_CA: Configurer l'événement récurrent

en: Configure Survey
fr_CA: Configurer un sondage

en: Configure Survey - %1
fr_CA: Configurer le sondage - %1

en: Configure Widget
fr_CA: Configuration Widget

en: Configure a mapping provider (e.g. Google or Yahoo) to display maps for contact addresses and event locations.
fr_CA: Configure le service de cartographie (ex. Google ou Yahoo) pour afficher les adresses des contacts ou événements sur des cartes.

en: Configure a mapping provider (e.g. OpenStreetMap or Google) to display maps for contact addresses and event locations.
fr_CA: Configure le service de cartographie (ex. OpenStreetMap ou Google) pour afficher les adresses des contacts ou événements sur des cartes.

en: Configure custom fields to collect and store custom data which is not included in the standard CiviCRM forms.
fr_CA: Configurer les champs personnalisés pour collecter et conserver les données personnalisées qui ne sont pas incluses dans les formulaires standards de CiviCRM.

en: Configure dedupe rules
fr_CA: Paramétrer les règles de dédoublonnage

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
fr_CA: Configurer les répertoires de votre système de fichier qui serviront aux téléchargements vers le serveur, les images, les fichiers temporaires et les modèles (templates) personnalisés.

en: Configure how many events should be shown on the dashboard. This overrides the default value of 10 entries.
fr_CA: Configure le nombre d'événements qui seront affichés sur le tableau de bord. Remplace la valeur par défaut de 10 entrées.

en: Configure input and display formats for Date fields.
fr_CA: Configure les formats d'entrées et d'affichage pour les champs de date.

en: Configure link to...
fr_CA: Configurer le lien vers...

en: Configure location types
fr_CA: Configurer les types d'adresse.

en: Configure mailing labels for your site using tokens, which are replaced by contact field values when the labels are generated. Place your cursor within the Mailing Labels box where you want to the token to be inserted. Then click the "Insert Tokens" link to see a list of available tokens (including custom fields). Insert the token by clicking the desired token name.
fr_CA: Configurez les libellés d'adresse pour votre site en utilisant les champs de fusion qui sont remplacés par les valeurs des champs de la fiche de chaque contact quand chaque libellé est généré. Placez le curseur dans le champ libellé d'adresse à l'endroit où vous voulez insérer le champ de fusion, puis cliquez sur le lien « Insérer un champ de fusion » pour afficher la liste des champs de fusion disponibles (y compris les champs personnalisés), enfin insérez le champ de fusion en cliquant sur le nom du champ souhaité.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
fr_CA: Configurer le rappel de renouvellement d'adhésion en utilisant <a href="%1">Programmer des rappels</a>.

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>. If you have previously configured renewal reminder templates, you can re-use them with your new scheduled reminders.
fr_CA: Configurez les rappels de renouvellement d'adhésion en utilisant <a href="%1">Programmer des rappels</a>. Si vous avez déjà configuré des modèles de rappel, vous pouvez les réutiliser avec vos nouveaux rappels.

en: Configure screen and form elements for Viewing Contacts, Editing Contacts, Advanced Search, Contact Dashboard and WYSIWYG Editor.
fr_CA: Configure les éléments des pages et formulaires pour afficher ou modifier les contacts, la recherche multicritère, le tableau de bord des contacts et l'éditeur WYSIWYG.

en: Configure this event
fr_CA: Configurer cet événement

en: Configure this event.
fr_CA: Configurer cet événement.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records.
fr_CA: Configurez jusqu'à 5 champs pour évaluer quand des contacts sont en double.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records. For each field, set a numeric <strong>Weight</strong> which determines the relative importance of a match on that field.
fr_CA: Configurez jusqu'à 5 champs pour rechercher les contacts en double. Pour chaque champ, entrez un nombre, le <strong> Poids</strong> qui déterminera l'importance relative d'une concordance entre deux contacts sur ce champ.

en: Configure your organization name, email address and postal address.
fr_CA: Configurez le nom de votre organisation, l'adresse électronique et l'adresse postale.

en: Confirm
fr_CA: Confirmer

en: Confirm %1
fr_CA: Confirmer %1

en: Confirm Action
fr_CA: Confirmer l'action

en: Confirm Changes
fr_CA: Confirmer les modifications

en: Confirm Custom Group Delete
fr_CA: Confirmez la suppression du groupe personnalisé

en: Confirm From Email
fr_CA: Courriel de l'expéditeur pour la confirmation

en: Confirm From Name
fr_CA: Nom d'expéditeur pour la confirmation

en: Confirm Group Delete
fr_CA: Confirmez la suppression du groupe

en: Confirm Password
fr_CA: Confirmer le mot de passe

en: Confirm Payment
fr_CA: Confirmer le paiement

en: Confirm Price Field Delete
fr_CA: Confirmer la suppression du champ tarif

en: Confirm Registration
fr_CA: Confirmer l'inscription

en: Confirm Text
fr_CA: Texte de confirmation

en: Confirm Timestamp
fr_CA: Horodatage de la confirmation

en: Confirm Your Registration
fr_CA: Confirmez votre inscription

en: Confirm Your Registration Information
fr_CA: Confirmer les informations de votre inscription

en: Confirm action
fr_CA: Confirmer l'action

en: Confirm your registration for %1
fr_CA: Confirmez votre inscription pour %1

en: Confirm your registration for %1.
fr_CA: Confirmer votre inscription pour %1.

en: Confirmation Email
fr_CA: Courriel de confirmation

en: Confirmation Email Text
fr_CA: Texte du couriel de confirmation

en: Confirmation Message
fr_CA: Message de confirmation

en: Confirmation Page?
fr_CA: Page de contribution?

en: Confirmation Screen
fr_CA: Page de confirmation

en: Confirmation Title
fr_CA: Titre pour la confirmation

en: Conflict
fr_CA: Conflit

en: Conflicts
fr_CA: Conflits

en: Congratulations! Your upgrade was successful!
fr_CA: Félicitations ! Votre mise à niveau a bien été effectuée !

en: Connect
fr_CA: Connecter

en: Connected
fr_CA: Connecté

en: Connected Repeating Events
fr_CA: Événements récurrents connectés

en: Connecting...
fr_CA: Connection...

en: Connection succeeded.
fr_CA: Connexion réussie.

en: Connections provide a simplified way to link your CiviCRM installation to an external service.
fr_CA: Les connexions présentent une façon simplifiée de lier votre instance de CiviCRM vers un service externe.

en: Consider cancelling the pledge instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. To set the pledge status to Cancelled and cancel any not-yet-paid pledge payments, first click Cancel on this form. Then click the more &gt; link from the pledge listing, and select the Cancel action.
fr_CA: Vous devriez plutôt annuler la promesse de don afin d'en conserver l'historique et éviter de perdre des données de paiement. Pour faire passer la promesse dans l'état Annulée et annuler toutes les échéances non encore payées, cliquez d'abord sur Annuler sur cette page, puis cliquez sur le lien Plus depuis la liste des promesses de don et sélectionnez l'action d'annulation.

en: Consider modifying the membership status instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. You can set the status to Cancelled by editing the membership and clicking the Status Override checkbox.
fr_CA: Pour conserver les données de paiement à des fins d'audit, il peut être préférable de modifier le statut d'adhésion : éditez l'adhésion, faites passer le statut à Résilié et cochez la case Forcer le statut.

en: Const Id
fr_CA: Identifiant de constante

en: Constituent Name
fr_CA: Nom du contact

en: Contact 2 (Duplicate)
fr_CA: Contact 2 (doublon)

en: Contact A Full Name
fr_CA: Nom complet du contact A

en: Contact A ID
fr_CA: Id. du Contact A

en: Contact A has Permission Over Contact B
fr_CA: Le contact A a une permission sur le contact B

en: Contact Activities
fr_CA: Activités du contact

en: Contact Added
fr_CA: Contact ajouté

en: Contact Address Fields - Selection Values
fr_CA: Champs d'adresse - Valeurs disponibles

en: Contact B Full Name
fr_CA: Nom complet du contact B

en: Contact B ID
fr_CA: Id. du contact B

en: Contact B has Permission Over Contact A
fr_CA: Le contact B a une permission sur le contact A

en: Contact Created
fr_CA: Contact créé

en: Contact Dashboard
fr_CA: Tableau de bord du contact

en: Contact Details
fr_CA: Fiche contact

en: Contact Email
fr_CA: Courriel du contact

en: Contact Email to User Email Sync
fr_CA: Synchronisation de l'adresse électronique du contact CiviCRM avec celle de l'utilisateur WP

en: Contact Fields
fr_CA: Champs du contact

en: Contact ID
fr_CA: Identifiant de contact

en: Contact ID %1 has been deleted.
fr_CA: Contact ID %1 a été supprimé.

en: Contact ID %1 has been merged and deleted.
fr_CA: Le contact ID %1 a été fusionné et supprimé.

en: Contact ID %1 has been merged into Contact ID %2 and deleted.
fr_CA: Le contact d'identifiant %1 a été mis à jour et le contact d'identifiant %2 a été supprimé.

en: Contact ID %1 is a match for %2 user %3 but has already been matched to %4
fr_CA: Le contact d'ID %1 est un doublon de l'utilisateur %3 d'ID %2 mais il a déjà été détecté comme doublon de %4

en: Contact ID (Far side)
fr_CA: Id. du contact (Far side)

en: Contact ID (Near side)
fr_CA: Id. du contact (Near side)

en: Contact ID of contact record given case belongs to.
fr_CA: ID de l'enregistrement de Contact donné auquel le Dossier correspond

en: Contact ID of contact record given grant belongs to.
fr_CA: Identifiant de contact du contact attribué auquel la subvention appartient.

en: Contact ID of token creator
fr_CA: ID de contact du créateur de champ de fusion

en: Contact ID or External Identifier
fr_CA: Id. de contact ou Id. externe

en: Contact IDs to which reminder should be sent.
fr_CA: Ids des contacts auxquels le rappel doit être envoyé.

en: Contact Image
fr_CA: Photo du contact

en: Contact Import
fr_CA: Import de contacts

en: Contact Info
fr_CA: Fiche contact

en: Contact Information
fr_CA: Fiche contact

en: Contact Job title
fr_CA: Fonction

en: Contact Logging Report (Detail)
fr_CA: Rapport de journalisation des contacts (détaillé)

en: Contact Logging Report (Summary)
fr_CA: Rapport de journalisation des contacts (synthèse)

en: Contact Merge
fr_CA: Fusion de contact

en: Contact Modified
fr_CA: Contact modifié

en: Contact Multi Records %%StatusMessage%%
fr_CA: Multi-types de contact %%StatusMessage%%

en: Contact Name
fr_CA: Nom du contact

en: Contact Name (in sort format)
fr_CA: Nom du contact (trié)

en: Contact Page
fr_CA: Page de contact

en: Contact Permanent Delete
fr_CA: Suppression définitive des contacts

en: Contact Phone
fr_CA: Téléphone de contact

en: Contact Prefix
fr_CA: Prefixe du Contact

en: Contact Profile
fr_CA: Profil du contact

en: Contact Reference
fr_CA: Référence de contact

en: Contact Reference Options
fr_CA: Options de référence de contact

en: Contact Relationships
fr_CA: Relations du contact

en: Contact Role
fr_CA: Rôle du contact

en: Contact Saved
fr_CA: Contact enregistré

en: Contact Search
fr_CA: Recherche de contact

en: Contact Source
fr_CA: Origine du contact

en: Contact Sub Type
fr_CA: Sous-type du contact

en: Contact Subtype
fr_CA: Sous-type de contact

en: Contact Subtype %1
fr_CA: Sous-type de contact %1

en: Contact Subtype (Contact A)
fr_CA: Sous-type de contact (Contact A)

en: Contact Subtype (Contact B)
fr_CA: Sous-type de contact (Contact B)

en: Contact Subtype A
fr_CA: Contact de sous-type A

en: Contact Subtype B
fr_CA: Contact de sous-type B

en: Contact Subtype field of 1 contact has not been updated. | Contact Subtype field of %count contacts has not been updated.
fr_CA[0]: Le champ sous-type de contact n'a pas été mis à jour pour un contact.
fr_CA[1]: Le champ sous-type de contact n'a pas été mis à jour pour %count contacts.
fr_CA[2]: Le champ sous-type de contact n'a pas été mis à jour pour %count contacts.

en: Contact Suffix
fr_CA: Suffixe du Contact

en: Contact Summary
fr_CA: Résumé du contact

en: Contact Summary:
fr_CA: Résumé du contact :

en: Contact Tags
fr_CA: Étiquettes du contact

en: Contact Trash and Undelete
fr_CA: Restauration et mise à la corbeille des contacts

en: Contact Type
fr_CA: Type de contact

en: Contact Type (Contact A)
fr_CA: Type de contact (contact A)

en: Contact Type (Contact B)
fr_CA: Type de contact (contact B)

en: Contact Type A
fr_CA: Type de contact A

en: Contact Type B
fr_CA: Type de contact B

en: Contact Type Description
fr_CA: Description du type de contact

en: Contact Type Enabled
fr_CA: Type de contact activé

en: Contact Type ID
fr_CA: Identifiant du type de contact

en: Contact Type Image URL
fr_CA: URL de l'image du type de contact

en: Contact Type Label
fr_CA: Libellé du type de contact

en: Contact Type Mismatch
fr_CA: Type de contact incompatible

en: Contact Type for Contact A
fr_CA: Type de contact pour le contact A

en: Contact Type for Contact B
fr_CA: Type de contact pour le contact B

en: Contact Type in mapping
fr_CA: Type de contact dans le mapping

en: Contact Type is Reserved
fr_CA: Le type de contact est-il réservé ?

en: Contact Type(s)
fr_CA: Type(s) de contact

en: Contact Type: %1
fr_CA: Type de contact : %1

en: Contact Types
fr_CA: Types de contact

en: Contact added.
fr_CA: Contact ajouté.

en: Contact and Campaign
fr_CA: Contact et Campagne

en: Contact and Financial Type
fr_CA: Contact et type financier

en: Contact and Payment Method
fr_CA: Contact et méthode de paiement

en: Contact and Recurring
fr_CA: Contact et Contribution récurrente

en: Contact does not exist.
fr_CA: Le contact n'existe pas.

en: Contact has been added to '%1'.
fr_CA: Le contact a été ajouté à « %1 ».

en: Contact id is not valid
fr_CA: L'identifiant de contact est invalide

en: Contact identifier from external system
fr_CA: Identifiant du contact provenant d'un système externe

en: Contact image deleted successfully
fr_CA: L'image du contact a été correctement supprimée

en: Contact is Deceased
fr_CA: Le contact est décédé

en: Contact is in Trash
fr_CA: Le contact est dans la corbeille

en: Contact is in Use
fr_CA: Le contact est utilisé

en: Contact matched by dedupe rule already exists in the database.
fr_CA: La correspondance de contact trouvée par la règle de dédoublonnage existe déjà dans la base de données.

en: Contact modification report for the logging infrastructure (detail).
fr_CA: Rapport des modifications de contacts - journalisation (détaillé).

en: Contact not altered
fr_CA: Le contact n'a pas été modifié

en: Contact not found when building list of contacts in the profile
fr_CA: Le contact n'a pas été trouvé au moment de construire la liste des contacts dans le Profil.

en: Contact responsible for registering this participant
fr_CA: Contact responsable de l'inscription de ce participant

en: Contact type images are deprecated
fr_CA: Les types d'images de contacts sont obsolètes

en: Contact type names should not use reserved keywords.
fr_CA: Les noms de types contacts ne devraient pas utiliser des mots clés réservés.

en: Contact us for information about contributions prior to those listed above.
fr_CA: Contactez-nous pour plus d'informations sur les contributions antérieures à celles énumérées ci-dessus.

en: Contact with no email must have a name.
fr_CA: Un contact sans adresse électronique doit avoir un nom.

en: Contact with no name must have an email.
fr_CA: Un contact sans nom doit avoir un courriel.

en: Contact your site administrator for help creating reports.
fr_CA: Veuillez contacter votre administrateur pour obtenir de l'assistance avec la création de rapports.

en: Contact your site administrator if you need to use a "FROM" Email Address which is not in the dropdown list.
fr_CA: Contactez l'administrateur du site si vous avez besoin d'utiliser une adresse d'expédition ne se trouvant pas dans la liste déroulante.

en: Contact your site administrator if you need to use a SMS Provider which is not in the dropdown list.
fr_CA: Contactez l'administrateur du site si vous avez besoin d'utiliser une passerelle SMS qui n'est pas dans la liste déroulante.

en: Contact's Groups
fr_CA: Groupes du contact

en: Contact's first name.
fr_CA: Prénom du contact.

en: Contact's last name.
fr_CA: Nom du contact.

en: Contact's middle name.
fr_CA: Deuxième prénom.

en: Contacts AND Cases
fr_CA: Contacts et dossiers

en: Contacts Added
fr_CA: Contacts ajoutés

en: Contacts Merged
fr_CA: Contacts fusionnés

en: Contacts created on this site are added to this group
fr_CA: Les contacts créés sur ce site sont ajoutés à ce groupe

en: Contacts in Group: %1
fr_CA: Contacts du groupe : %1

en: Contacts in the "To" field will each receive one copy of this email, with any tokens respectively filled for their contact record.
fr_CA: Les contacts dans le champ "To" recevront chacun une copie de ce courriel, avec tous les champs de fusion (tokens) remplis à partir de leur propre fiche contact.

en: Contacts in the <strong>%1</strong> group are listed below.
fr_CA: Les contacts dans le groupe <strong>%1</strong> sont listés ci-dessous.

en: Contacts in this Group
fr_CA: Contacts dans ce groupe

en: Contacts in this group are assigned Administrator role permissions.
fr_CA: Les droits du rôle administrateur sont assignés aux contacts de ce groupe.

en: Contacts may only have one website of each type at most.
fr_CA: Les Contacts ne peuvent avoir qu'un seul site Web de chaque type, au maximum.

en: Contacts selected in the Find Contacts page
fr_CA: Contacts sélectionnés dans la page Rechercher des Contacts

en: Contacts who registered before that date will receive the scheduled reminder shortly after midnight and contacts who register on that date will receive the reminder shortly after they register. Contacts who register after that date will not receive the reminder.
fr_CA: Les contacts inscrits avant cette date recevront un rappel planifié peu après minuit et les contacts qui s'inscrivent à cette date recevront le rappel peu après leur inscription. Les contacts qui s'inscrivent après cette date ne recevront pas de rappel.

en: Contacts with 'Do not SMS' will be excluded from receiving Bulk SMS messages, and the Send SMS activity will be disabled.
fr_CA: Les contacts avec la mention « pas de SMS » ne recevront pas de SMS groupé et l'activité d'envoi de SMS sera désactivée pour eux.

en: Contacts with 'Do not email' will be excluded from receiving CiviMail mailings, and the Send Email activity will be disabled for them. However they will still receive email for contribution receipts and event registration confirmations.
fr_CA: Les contacts avec la mention « pas de courrier électronique » ne recevront pas d'envois massifs et l'activité d'envoi de courriel sera désactivée pour eux. Ils recevront cependant les courriels de reçu de contribution ou de confirmation d'inscription à un événement.

en: Contacts with 'Do not mail' will be excluded when mailing labels are created.
fr_CA: Les contacts avec la mention « pas de courrier » seront exclus lors de la création de libellés d'adresses postales.

en: Contacts with a Relationship Type of:
fr_CA: Contacts avec un type de relation de :

en: Contacts with any of the checked privacy options are EXCLUDED from your search results by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone', and search for contacts with an address in a specific city - then contacts in that city who have 'Do not phone' selected as a privacy option will be excluded from the search results.
fr_CA: Les contacts ayant une mention de protection de la vie privée sont EXCLUS des résultats de la recherche par défaut.

en: Contacts with no preferred language
fr_CA: Contacts avec aucune langue préférée

en: Contains
fr_CA: Contient

en: Content
fr_CA: Contenu

en: Content / Components
fr_CA: Contenu / Composants

en: Content and format for mailing labels.
fr_CA: Contenu et format des libellés de destinataire.

en: Content of the SMS text.
fr_CA: Contenu du texte SMS.

en: Content via CiviCRM
fr_CA: Contenu via CiviCRM

en: Contents of the Return-Path header.
fr_CA: Contenu de l'en-tête return-path

en: Continue
fr_CA: Continuer

en: Continue Later
fr_CA: Continuer plus tard

en: Continue Mailing
fr_CA: Continuer

en: Contribute
fr_CA: Contribuez

en: Contribute %1 Instead
fr_CA: Il vous faut contribuer pour %1

en: Contribute Now
fr_CA: Contribuez maintenant

en: Contribute!
fr_CA: Soutenez-nous !

en: Contribution #
fr_CA: N° de contribution

en: Contribution Aggregate by Relationship
fr_CA: Cumul des contributions par relation

en: Contribution Amount
fr_CA: Montant de la contribution

en: Contribution Amount Stats
fr_CA: Statistiques montants des contributions

en: Contribution Amounts
fr_CA: Montants des contributions

en: Contribution Amounts Label
fr_CA: Libellé des montants de contribution

en: Contribution Amounts section enabled
fr_CA: Section des montants de contribution activée

en: Contribution Avg
fr_CA: Moyenne des contributions

en: Contribution Bulk Entry
fr_CA: Saisir des contributions en lot

en: Contribution Contact
fr_CA: Contact de la Contribution

en: Contribution Count
fr_CA: Nombre de contributions

en: Contribution Currency
fr_CA: Devise contribution

en: Contribution Dashboard
fr_CA: Tableau de bord de contribution

en: Contribution Date
fr_CA: Date de contribution

en: Contribution Details
fr_CA: Détails de contribution

en: Contribution Fields
fr_CA: - Champs des contributions -

en: Contribution Grouping
fr_CA: Grouper la contribution

en: Contribution Honor Roll
fr_CA: Liste de remerciement de contribution

en: Contribution ID
fr_CA: Identifiant de contribution

en: Contribution Import
fr_CA: Import de contributions

en: Contribution Information
fr_CA: Information de contribution

en: Contribution Invoice
fr_CA: Facture de contribution

en: Contribution Invoice: %1
fr_CA: Facture de Contribution : %1

en: Contribution Label
fr_CA: Intitulé des contributions

en: Contribution Links
fr_CA: Liens de contribution

en: Contribution Logging Report (Detail)
fr_CA: Rapport de journalisation de contributions (détail)

en: Contribution Logging Report (Summary)
fr_CA: Rapport de journalisation de contributions (synthèse)

en: Contribution Note
fr_CA: Note de contribution

en: Contribution Note %1 %2
fr_CA: Note de la contribution %1 %2

en: Contribution OR Soft Credit?
fr_CA: Contribution ou crédit indirect ?

en: Contribution Ordinality
fr_CA: Ordinalité de la Contribution

en: Contribution Page
fr_CA: Page de contribution

en: Contribution Page / Event
fr_CA: Page de contribution / événement

en: Contribution Page Configuration
fr_CA: Configuration de la page de contribution

en: Contribution Page Created Date
fr_CA: Date de création de la page de contribution

en: Contribution Page Currency
fr_CA: Monnaie utilisée dans la page de contribution

en: Contribution Page End Date
fr_CA: Date de fin de la page de contribution

en: Contribution Page ID
fr_CA: ID de la page de contribution

en: Contribution Page Introduction Text
fr_CA: Texte d'introduction de la page de contribution

en: Contribution Page Public title
fr_CA: Titre public de la page de contribution

en: Contribution Page Start Date
fr_CA: Date de début de la page de contribution

en: Contribution Page Title
fr_CA: Titre de la page de contribution

en: Contribution Page title. For top of page display
fr_CA: Titre de la page de Contribution. Pour l'affichage en haut de page

en: Contribution Pages
fr_CA: Pages de contribution

en: Contribution Product
fr_CA: Produit de contribution

en: Contribution Product ID
fr_CA: Identifiant du produit de contribution

en: Contribution Products
fr_CA: Produits de contribution

en: Contribution Receipt
fr_CA: Reçu de contribution

en: Contribution Receipt Not Sent
fr_CA: Reçu de contribution non envoyé

en: Contribution Receipt Sent
fr_CA: Reçu de contribution envoyé

en: Contribution Recur ID
fr_CA: Identifiant de récurrence de contribution

en: Contribution Recurring
fr_CA: Contribution périodique

en: Contribution Reports
fr_CA: Rapports sur les contributions

en: Contribution Soft Credit
fr_CA: Crédit indirect

en: Contribution Soft Credits
fr_CA: Crédits indirects

en: Contribution Source
fr_CA: Source de la contribution

en: Contribution Status
fr_CA: Statut de la contribution

en: Contribution Status ID
fr_CA: ID du Statut de la contribution

en: Contribution Summary
fr_CA: Résumé des contributions

en: Contribution Thank-you Not Sent
fr_CA: Remerciement pour la contribution non envoyé

en: Contribution Thank-you Sent
fr_CA: Remerciement envoyé pour la contribution

en: Contribution Total
fr_CA: Total de la contribution

en: Contribution Transaction ID
fr_CA: Id. de transaction de la contribution

en: Contribution Type
fr_CA: Type de contribution

en: Contribution Widget
fr_CA: Widget de contribution

en: Contribution amount cannot be more than %1.
fr_CA: La contribution ne peut pas être supérieure à %1.

en: Contribution amount must be at least %1
fr_CA: La contribution doit être d'au minimum %1

en: Contribution and Membership Details
fr_CA: Informations détaillées sur les contributions et adhésions

en: Contribution can not be less than zero. Please select the options accordingly
fr_CA: Une contribution ne peut être pas négative. Veuillez sélectionner les options conformément à cette règle

en: Contribution is Pay Later?
fr_CA: Contribution à paiement différé ?

en: Contribution is Recurring?
fr_CA: Contribution périodique ?

en: Contribution is Template?
fr_CA: La contribution est un modèle ?

en: Contribution is a Test?
fr_CA: Contribution de test ?

en: Contribution is a pledge payment
fr_CA: La contribution correspond au règlement d'une promesse de don

en: Contribution submitted by a staff person using contributor's credit card
fr_CA: Contribution soumise par une personne de l'équipe utilisant la carte de crédit du contributeur

en: Contribution submitted by a staff person using member's credit card for renewal
fr_CA: Contribution soumise par une personne de l'équipe utilisant la carte de crédit du membre pour le renouvellement.

en: Contribution submitted by a staff person using member's credit card for signup
fr_CA: Contribution soumise par une personne de l'équipe utilisant la carte de crédit du membre pour s'enregistrer.

en: Contribution was made through this personal campaign page.
fr_CA: La contribution a été faite à partir de cette page personnelle de campagne.

en: Contributions - Duplicate Organization Alert
fr_CA: Contributions - Avertissement sur doublon d'organisation

en: Contributions - Invoice
fr_CA: Contributions - Facture

en: Contributions - Receipt (off-line)
fr_CA: Contributions - Reçu (hors ligne)

en: Contributions - Receipt (on-line)
fr_CA: Contributions - Reçu (en ligne)

en: Contributions - Recurring Billing Updates
fr_CA: Contributions - Mises à jour de facturation périodique

en: Contributions - Recurring Cancellation Notification
fr_CA: Contributions - Notification de suppression de la périodicité

en: Contributions - Recurring Start and End Notification
fr_CA: Contributions - Notification début et fin de période

en: Contributions - Recurring Updates
fr_CA: Contributions - Mises à jour de la périodicité

en: Contributions Charts
fr_CA: Graphique des contributions

en: Contributions OR Soft Credits?
fr_CA: Contributions OU crédits indirects?

en: Contributions OR Soft Credits? - All
fr_CA: Contributions OU crédits indirects ? - Tous

en: Contributions OR Soft Credits? - Contributions and their related soft credit
fr_CA: Contributions OU crédits indirects ? - Contributions et leur crédit indirect lié

en: Contributions OR Soft Credits? - Contributions without a soft credit
fr_CA: Contributions OU crédits indirects ? - Contributions sans crédit indirect

en: Contributions OR Soft Credits? - Soft Credits Only
fr_CA: Contributions OU crédits indirects? - Crédits indirects seulement

en: Contributions Only
fr_CA: Seulement les contributions

en: Contributions and Soft Credits
fr_CA: Contributions et crédits indirects

en: Contributions and their related soft credit
fr_CA: Contributions et leur crédit indirect lié

en: Contributions by Organization Report
fr_CA: Liste des contributions par organisation

en: Contributions made in honor of %1
fr_CA: Contributions faites en l'honneur de %1

en: Contributions made in your honor
fr_CA: Contributions faites pour lesquelles vous êtes remercié

en: Contributions received from %1 since inception.
fr_CA: Contributions reçues de %1 depuis le début.

en: Contributions without a soft credit
fr_CA: Contributions sans crédit indirect

en: Contributor
fr_CA: Contributeur

en: Contributor Contact Type
fr_CA: Type de Contact Contributeur

en: Contributor Group(s)
fr_CA: Groupe(s) du contributeur

en: Contributor Name
fr_CA: Nom du Contributeur

en: Contributor Name or Email
fr_CA: Nom ou Courriel du contributeur

en: Contributor Profiles
fr_CA: Profils de donateur

en: Contributor Tag(s)
fr_CA:  Étiquette(s) contributeur

en: Contributor's Email
fr_CA: Courriel du contributeur

en: Contributor's Phone
fr_CA: Téléphone du Contributeur

en: Controls display of the smart groups that a contact is part of in each contact's "Groups" tab. "Show on Demand" provides the best performance, and is recommended for most sites.
fr_CA: Contrôle l'affichage des groupes dynamiques dont chaque contact fait partie dans l'onglet « Groupes ». « Afficher sur demande » assure les meilleures performances et est recommandé pour la plupart des sites.

en: Controls display order when multiple extended property groups are setup for the same class.
fr_CA: Contrôle l'ordre d'affichage lorsque plusieurs groupes de propriétés étendues sont configurés pour la même classe.

en: Controls display order when multiple user framework groups are setup for concurrent display.
fr_CA: Contrôle l'ordre d'affichage lorsque plusieurs groupes du framework utilisateur sont configurés pour des affichages concurrents.

en: Controls display sort order.
fr_CA: Contrôle l'ordre de tri de l'affichage.

en: Controls field display order when user framework fields are displayed in registration and account editing forms.
fr_CA: Contrôle l'ordre d'affichage lorsque les champs du framework utilisateur sont affichés dans les formulaires d'inscription et de modification du compte.

en: Controls field display order within an extended property group.
fr_CA: Contrôle l'ordre d'affichage des champs dans un groupe de propriétés étendu.

en: Controls location of data storage in extended_data table.
fr_CA: Contrôle l'emplacement du stockage de données dans la table extended_data.

en: Controls whether scheduled reminders will attempt to process smarty tokens.
fr_CA: Contrôle si les rappels planifiés tenteront de traiter les jetons intelligents.

en: Convert import mappings to use names
fr_CA: Convertir les correpondances de champs d'import pour utiliser les noms (name).

en: Copy
fr_CA: Copier

en: Copy %1
fr_CA: Copier %1

en: Copy %1 of %2
fr_CA: Copie %1 de %2

en: Copy Event
fr_CA: Copier l'événement

en: Copy Label Format
fr_CA: Copier le format d'étiquette

en: Copy Mailing
fr_CA: Dupliquer le mailing

en: Copy Price Set
fr_CA: Copier cette tarification

en: Copy Scheduled Job
fr_CA: Copier la tâche planifiée

en: Copy To Case
fr_CA: Copier vers un autre Dossier

en: Copy and paste the public link anywhere on the Internet, including social media. The CiviMail link should only be copied into a CiviMail message. It will pre-populate the profile with existing information for the person who receives the email.
fr_CA: Copier/coller un lien public où vous voulez sur Internet. Le lien CiviMail devrait quant à lui être uniquement copié dans un message CiviMail. Il pré-remplira le formulaire/profil avec les données connues pour la personne qui reçoit le mail.

en: Copy of
fr_CA: Copie de

en: Copy of %1
fr_CA: Copie de %1

en: Copy of Contribution Receipt
fr_CA: Copie du reçu de contribution

en: Copy this link to share directly with your network!
fr_CA: Copiez ce lien pour partager directement avec votre réseau !

en: Copy to Case
fr_CA: Copier vers un autre Dossier

en: Cornish
fr_CA: cornique

en: Corsican
fr_CA: corse

en: Cost
fr_CA: Coût

en: Could Not Find Custom Field Details for %1, %2, %3
fr_CA: Impossible de trouver le champ personnalisé %1, %2, %3

en: Could Not Remove
fr_CA: Impossible d'enlever

en: Could not clear the CiviCRM caches.
fr_CA: Impossible de vider les caches CiviCRM.

en: Could not connect to MailStore for
fr_CA: Connexion impossible au MailStore pour

en: Could not connect to the database server.
fr_CA: N'a pas pu se connecter au serveur de la base de données

en: Could not create Contact.
fr_CA: Impossible de créer un contact.

en: Could not create Contact: %s
fr_CA: Impossible de créer un contact : %s

en: Could not create a database trigger.
fr_CA: N'a pas pu créer un déclencheur de base de données (database trigger).

en: Could not create a table in the database.
fr_CA: N'a pas pu créer une table dans la base de données

en: Could not create a temp table.
fr_CA: Impossible de créer une table temporaire.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no
fr_CA: Impossible de déterminer si MySQL reconnaît InnoDB. On suppose que non.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no.
fr_CA: Impossible de déterminer si MySQL supporte InnoDB. On suppose que non.

en: Could not fetch list of plugins.
fr_CA: N'a pas réussi à obtenir la liste des extensions

en: Could not find %1 in path tree
fr_CA: Impossible de trouver %1 dans l'arborescence

en: Could not find Event ID
fr_CA: Impossible de trouver l'Id. de l'événement

en: Could not find Interviewer.
fr_CA: Impossible de trouver cet enquêteur.

en: Could not find Survey Id.
fr_CA: Impossible de trouver l'identifiant de sondage.

en: Could not find Survey.
fr_CA: Impossible de trouver ce sondage.

en: Could not find a mailing id
fr_CA: Impossible de trouver l'identifiant de l'envoi massif

en: Could not find an email address.
fr_CA: Nous ne trouvons pas d'adresse courriel.

en: Could not find contacts for reservation.
fr_CA: Impossible de trouver les contacts à réserver.

en: Could not find custom field for %1, %2, %3
fr_CA: Impossible de trouver le champ personnalisé pour %1, %2, %3

en: Could not find payment processor meta information
fr_CA: Impossible de trouver les informations de la passerelle de paiement

en: Could not find respondents to release.
fr_CA: Impossible de trouver les contacts à libérer.

en: Could not find selected Page. Unable to save the WordPress Base Page.
fr_CA: Impossible de trouver la page sélectionnée. Impossible d'enregistrer la page de base de WordPress.

en: Could not find source page id.
fr_CA: Impossible de trouver la page ayant cet identifiant.

en: Could not find survey for %1 respondents.
fr_CA: Impossible de trouver sondage pour %1 personnes.

en: Could not find template for the instance.
fr_CA: Aucun modèle n'a pu être retrouvée pour ce type de compte rendu.

en: Could not find the WordPress Base Page.
fr_CA: Impossible de trouver la page de base de WordPress.

en: Could not find the created Contact.
fr_CA: Impossible de trouver le contact créé.

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
fr_CA: Impossible de trouver le modèle de rapport. Assurez-vous que le modèle de rapport est enregistré et/ou que l'URL est correcte.

en: Could not find the required contact id parameter (id=) for viewing a contact record with a Profile.
fr_CA: L'identifiant id du contact requis pour consulter une fiche contact via un profil n'a pas été trouvé.

en: Could not find valid Survey Id.
fr_CA: Impossible de trouver un identifiant valide de sondage.

en: Could not find valid value for %1
fr_CA: Aucune donnée valide n'a pu être trouvée pour la variable « %1 ».

en: Could not find valid value for %1 (%2)
fr_CA: Aucune valeur valide n'a été trouvée pour %1 (%2)

en: Could not get a contact id and/or contact type
fr_CA: L'identifiant de contact ou le type de contact n'existe pas

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
fr_CA: Impossible d'avoir un contact_id et/ou un contact_type

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
fr_CA: Il n'existe pas de sous-type de contact valide pour le type de contact « %1 »

en: Could not get data for the selected Page.
fr_CA: Impossible d'obtenir des données pour la page sélectionnée.

en: Could not get information about the thread_stack of the database.
fr_CA: Impossible d'obtenir des informations sur les procédures stockées de la base de données.

en: Could not get the contact ID
fr_CA: Impossible de trouver l'identifiant de contact

en: Could not identify any recipients. Perhaps your test group is empty, all contacts are set to deceased/opt out/do_not_email, or you tried sending to contacts that do not exist and you have no permission to add contacts.
fr_CA: Impossible d'identifier des destinataires. Peut-être que votre groupe test est vide, que tous les contacts sont définis sur décédé/opt out/do_not_email, ou que vous avez essayé d'envoyer des messages à des contacts qui n'existent pas et que vous n'êtes pas autorisé à ajouter des contacts ?

en: Could not identify any recipients. Perhaps your test group is empty, or you tried sending to contacts that do not exist and you have no permission to add contacts.
fr_CA: Impossible d'identifier des destinataires. Peut-être que votre groupe de test est vide ou que vous avez essayé d'envoyer à des contacts qui n'existent pas et que vous n'êtes pas autorisé à ajouter de contact.

en: Could not initiate connection to payment gateway
fr_CA: Impossible de se connecter à la passerelle de paiement

en: Could not load a clean page to check
fr_CA: Impossible de charger une page correcte à vérifier

en: Could not login to the database.
fr_CA: N'a pas pu se connecter à la base de données.

en: Could not move custom file to custom upload directory
fr_CA: Impossible de déplacer le fichier modifié dans le répertoire de transfert

en: Could not obtain a write lock for the database table.
fr_CA: Impossible de verrouiller la table en écriture.

en: Could not query database server variables.
fr_CA: Impossible d'interroger les variables du serveur de base de données.

en: Could not refresh the CiviCRM permissions.
fr_CA: Impossible d'actualiser les autorisations CiviCRM.

en: Could not release the lock for the database table.
fr_CA: Impossible d'ouvrir la table en écriture.

en: Could not retrieve the file
fr_CA: Impossible de récupérer le fichier

en: Could not save the contact.
fr_CA: Impossible d'enregistrer le contact.

en: Could not save the selected setting.
fr_CA: Impossible d'enregistrer le paramètre sélectionné.

en: Could not select the database.
fr_CA: N'a pas pu choisir la base de donnée.

en: Could not update mode for linked entities
fr_CA: Impossible de mettre à jour le mode pour les entités liées.

en: Could not update the Recurring contribution details
fr_CA: Impossible de mettre à jour les détails de la contribution périodique

en: Count
fr_CA: Nombre

en: Count data for smart groups is not currently calculated. You may click Update Smart Groups to generate it. Be aware this can cause significant server load
fr_CA: Les données de comptage pour les groupes dynamiques ne sont pas actuellement calculées. Vous pouvez cliquer sur Mettre à jour les groupes dynamiques pour les générer. Cela peut entraîner une charge importante du serveur

en: Counted
fr_CA: Compté ?

en: Counted Participants
fr_CA: Participants comptabilisés

en: Counted?
fr_CA: Compté ?

en: Counties
fr_CA: Comtés/Départements

en: Countries
fr_CA: Pays

en: Countries of the world
fr_CA: Pays

en: Country
fr_CA: Pays

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
fr_CA: Le pays et la province sont nécessaires pour rechercher par distance.

en: Country ID
fr_CA: Identifiant du pays

en: Country ISO Code
fr_CA: Code ISO du pays

en: Country Is Active
fr_CA: Le pays est actif

en: Country Name
fr_CA: Nom du pays

en: Country Phone Prefix
fr_CA: Préfixe téléphonique du pays

en: Country name (e.g. Canada).
fr_CA: Pays (ex. Suisse)

en: County
fr_CA: Région

en: County Abbreviation
fr_CA: Abréviation du comté/département

en: County ID
fr_CA: ID comté/département

en: County Is Active
fr_CA: Le Comté/Département est actif

en: County does not match the selected State/Province
fr_CA: Le comté/département ne correspond pas à la subdivision pays sélectionné(e)

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
fr_CA: Nom du comté/département. Si vous voulez inclure le comté/département dans vos affichages, l'option <strong>Comté/département</strong> doit être cochée dans la section <strong>Édition de l'adresse</strong> sur cette page, et les noms des comtés/départements doivent être ajoutés dans la table civicrm_county de votre base de données.

en: Cover Sheet for %1
fr_CA: Page de garde de %1

en: Create
fr_CA: Créer

en: Create CMS User?
fr_CA: Créer un utilisateur CMS ?

en: Create Date
fr_CA: Date de création

en: Create Membership
fr_CA: Créer une adhésion

en: Create Missing Log Tables
fr_CA: Créer les tables de logs manquantes

en: Create New
fr_CA: Créer un nouveau

en: Create New Group
fr_CA: Créer un nouveau groupe

en: Create PDF Letter
fr_CA: Créer une lettre PDF

en: Create Profile
fr_CA: Créer un profil

en: Create Related Membership
fr_CA: Créer l'adhésion

en: Create Report
fr_CA: Créer un rapport

en: Create User Record
fr_CA: Créer un compte utilisateur

en: Create User Record for %1
fr_CA: Créer un compte utilisateur pour %1

en: Create a Personal Campaign Page
fr_CA: Créer une page de campagne personnelle

en: Create a Personal Campaign Page for another campaign:
fr_CA: Créer une page personnelle de campagne pour une autre campagne :

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Participants</strong>.
fr_CA: Créez un ensemble de champs personnalisés « utilisé pour » les <strong>Participants</strong>.

en: Create a household member relationship with this contact
fr_CA: Créer une relation en tant que membre du foyer avec ce contact

en: Create a new contact record in CiviCRM
fr_CA: Créer un nouvel enregistrement de contact dans CiviCRM

en: Create a new profile by clicking the 'Create' button next to the 'Include Profile' field. Name your new profile (e.g. 'Contribution Information').
fr_CA: Créer un nouveau profil en cliquant sur le bouton "Créer" à côté du champ "Inclure un profil" ci-dessous. Nommez votre nouveau profil (par ex. "Information de contribution").

en: Create a new set of options
fr_CA: Créer un nouvel ensemble d'options

en: Create a new tag and assign it to imported records
fr_CA: Créer une nouvelle étiquette et l'assigner aux enregistrements importés

en: Create a profile (e.g. 'Participant Information').
fr_CA: Créez un profil (ex. Informations du participant)

en: Create an account?
fr_CA: Créer un nouveau compte ?

en: Create an accounting batch (with Access to CiviContribute and View Own/All Manual Batches)
fr_CA: Créer un lot de comptabilité (avec accès à CiviContribute et affichage de ses propres lots manuels ou de tous les lots manuels)

en: Create an option row for each membership type you want to offer as a choice. The option Label and Amount columns will be automatically filled with the selected membership type name and associated fee. However you can over-ride these values as needed. For example, you can create an option for a special discount on a particular membership.
fr_CA: Créez une ligne pour chaque type d'adhésion que vous voulez offrir comme choix. Les colonnes de titre et de montant seront remplies automatiquement avec le nom du type d'adhésion sélectionné et le montant de cotisation associé. Vous pouvez cependant modifier ces valeurs si vous le souhaitez. Par exemple vous pouvez créer une option avec remise spéciale pour une adhésion particulière.

en: Create and edit rules, change the supervised and unsupervised rules
fr_CA: Créer et modifier des règles : modifier les règles supervisées et automatiques

en: Create and rename tags
fr_CA: Créer et renommer les étiquettes

en: Create and update grants
fr_CA: Créer et mettre à jour les subventions

en: Create and update memberships
fr_CA: Créer et modifier les adhésions

en: Create and update pledges
fr_CA: Créer et mettre à jour les promesses de don

en: Create date
fr_CA: Date de création

en: Create events, view all events, and view participant records (for visible contacts)
fr_CA: Créez des événements, affichez tous les événements et consultez les enregistrements des participants (pour les contacts visibles)

en: Create index %1
fr_CA: Créer l'index %1

en: Create link between %1 - %2 (CaseID: %3) and %4 - %5 (CaseID: %6)
fr_CA: Créer un lien entre %1 - %2 (CaseID: %3) et %4 - %5 (CaseID: %6)

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
fr_CA: Vous pouvez créer un lien vers la page de liste en copiant l'URL suivante, et en l'ajoutant à la description de l'événement ci-dessous ou comme un élément de menu :

en: Create missing function now? This may take a few minutes.
fr_CA: Créer la fonction manquante maintenant ? Ceci pendra quelques minutes.

en: Create missing log tables now? This may take few minutes.
fr_CA: Créer les tables de logs manquantes maintenant ? Ceci pourrait prendre quelques minutes.

en: Create missing triggers now? This may take a few minutes.
fr_CA: Créer les déclencheurs (triggers) manquants maintenant ? Cela peut prendre quelques minutes.

en: Create new campaign, survey and petition types and their status
fr_CA: Créer de nouveaux types de campagne, d'enquête et de pétition et leur statut

en: Create new campaigns, surveys and petitions, reserve respondents
fr_CA: Créez de nouvelles campagnes, sondages et pétitions, réservez des répondants

en: Create new contact if not found
fr_CA: Créer un nouveau contact si aucun contact n'est trouvé.

en: Create new groups, edit group settings (e.g. group name, visibility...), delete groups
fr_CA: Créer de nouveaux groupes, modifier leurs paramètres (p. ex., le nom du groupe, sa visibilité, etc.) ou supprimer des groupes

en: Create new location
fr_CA: Créer un nouveau lieu

en: Create new result set
fr_CA: Créer un nouveau jeu de réponses

en: Create new tag under this one
fr_CA: Créer une nouvelle étiquette sous celle-ci

en: Create notes for contacts
fr_CA: Créer des notes pour les contacts

en: Create one activity with all contacts together
fr_CA: Créer une activité avec tous les contacts rassemblés

en: Create predefined tags in the main tree, or click the <strong>+</strong> to add a set for free tagging.
fr_CA: Créer des étiquettes prédéfinies dans l'arborescence principale, ou cliquez sur le <strong>+</strong> pour ajouter un ensemble pour ajouter librement des étiquettes.

en: Create report from this template
fr_CA: Créer un rapport depuis ce modèle

en: Create reports for your users from any of the report templates listed below. Click on a template title to get started. Click Existing Report(s) to see any reports that have already been created from that template.
fr_CA: Créez des rapports pour vos utilisateurs à l'aide des modèles listés ci-dessous. Cliquez sur le titre d'un rapport pour commencer. Cliquez sur Rapport(s) existant(s) pour voir les rapports créés depuis ce modèle.

en: Create separate activities for each contact
fr_CA: Créer des activités séparées pour chaque contact

en: Create snapshot from "%1" (%2: %3 => %4)
fr_CA: Créer un snapshot de "%1" (%2: %3 => %4)

en: Create your own fundraising page
fr_CA: Créer votre propre page de collecte de fonds

en: Create your search by selecting the criteria (record type and field), the comparison operator, and entering the value you want to search for. You can define one or many criteria as a set: <em>Include contacts where... State IS Washington AND City IS Seattle AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
fr_CA: Construisez votre recherche en sélectionnant le critère (type de donnée et champ), l'opérateur de comparaison, et en entrant la valeur que vous souhaitez rechercher. Vous pouvez combiner plusieurs critères : <em>Inclure les contacts pour lesquels : l'État EST Washington ET la ville EST Seattle ET la date de naissance est postérieure (>) au 1-er Janvier 1985</em>

en: Created
fr_CA: Créé

en: Created By
fr_CA: Créé par

en: Created By (Name)
fr_CA: Créé par (Nom)

en: Created By Contact ID
fr_CA: créer par l'identifiant du contact

en: Created By:
fr_CA: Créé par :

en: Created Date
fr_CA: Date de création

en: Created Date:
fr_CA: Créé le :

en: Created ID
fr_CA: Identifiant créé

en: Created On
fr_CA: Créé le

en: Created by
fr_CA: Créée par

en: Created by Contact ID
fr_CA: Créé par l'ID de contact

en: Created date cannot be greater than current date
fr_CA: La date de création ne peut être ultérieure à la date courante

en: Created one new contact record. | Created %count new contact records.
fr_CA[0]: Un nouveau contact créé.
fr_CA[1]: %count nouvelles fiches de contacts ont été créées.
fr_CA[2]: %count nouvelles fiches de contacts ont été créées.

en: Created or Sent by
fr_CA: Créé ou envoyé par

en: Creating your own campaign page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to support you. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
fr_CA: Créer votre propre page de campagne est simple. Remplissez les quelques informations de base ci-dessous, ce qui vous permettra ensuite de gérer votre page et d'inviter vos amis à vous soutenir. Puis cliquez sur « Continuer » pour personnaliser votre page et la faire connaitre.

en: Creating your own fundraising page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to make a contribution. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
fr_CA: Créer votre propre page de collecte de fonds est facile. Remplissez les informations ci-dessous, qui vous permettront de gérer votre page et d'inviter vos amis à faire une contribution. Puis cliquez sur « Suivant » pour personnaliser et publier votre page.

en: Creator
fr_CA: Créateur

en: Credit Amount:
fr_CA: Montant du crédit :

en: Credit Card
fr_CA: Carte de crédit

en: Credit Card Contribution
fr_CA: Contribution par carte de crédit

en: Credit Card Information
fr_CA: Carte de crédit

en: Credit Card Payment
fr_CA: Paiement par carte de crédit

en: Credit Card Pledge Payment
fr_CA: Paiement périodique par carte de crédit

en: Credit Card Type
fr_CA: Type de carte de crédit

en: Credit Note ID
fr_CA: ID de la note de crédit

en: Credit Note Number:
fr_CA: Numéro d'avoir :

en: Credit Note#:
fr_CA: Numéro de l'avoir :

en: Credit card payment is not for Refund payments use
fr_CA: Les règlements par carte de crédit ne sont pas éligibles au remboursement.

en: Credit card type not supported by Realex:
fr_CA: Type de carte de crédit non acceptée par Realex :

en: Credit to a Personal Campaign Page
fr_CA: Créditer à une page personnelle de campagne

en: Cree
fr_CA: cri

en: Criteria
fr_CA: Critère

en: Critical
fr_CA: Critique

en: Croatian
fr_CA: croate

en: Cron Flush
fr_CA: Flush du Cron

en: Cron Not Running
fr_CA: Cron - pas en cours d'execution

en: Cron Running OK
fr_CA: Cron en cours d'execution

en: Cumulative
fr_CA: Cumuls

en: Curl is not installed
fr_CA: Curl n'est pas installé

en: Currencies
fr_CA: Devises

en: Currency
fr_CA: Devise

en: Currency ID
fr_CA: ID de la devise

en: Currency Name
fr_CA: Nom de la devise

en: Currency Numeric Code
fr_CA: Code numérique de devise

en: Currency Symbol
fr_CA: Symbole de la devise

en: Currency Type
fr_CA: Type de devise

en: Currency for the amount
fr_CA: Devise pour le montant

en: Current
fr_CA: Courant

en: Current #
fr_CA: Nombre actuel

en: Current Attachment(s)
fr_CA: Attachement(s) actuel(s)

en: Current Campaigns
fr_CA: Campagnes actuelles

en: Current Cycle End Date
fr_CA: Date de fin de la période en cours

en: Current Cycle Start Date
fr_CA: Date de début du cycle actuel

en: Current Employee
fr_CA: Employé actuel

en: Current Employee?
fr_CA: Employé actuel ?

en: Current Employer
fr_CA: Employeur actuel

en: Current Employer ID
fr_CA: Identifiant de l'employeur actuel

en: Current Fiscal Year-To-Date
fr_CA: Année fiscale actuelle jusqu'à ce jour

en: Current Image Thumbnail
fr_CA: Vignette courante

en: Current Member?
fr_CA: Membre actuel ?

en: Current Membership?
fr_CA: Adhésion effective ?

en: Current Month-To-Date
fr_CA: Date actuelle

en: Current Relationships
fr_CA: Relations actuelles

en: Current Selections
fr_CA: Sélections actuelles

en: Current Start Date
fr_CA: Date de début actuelle

en: Current Status
fr_CA: Statut actuel

en: Current Total
fr_CA: Total actuel

en: Current Year-to-Date
fr_CA: Année actuelle

en: Current and inactive memberships for %1 are listed below.
fr_CA: Les adhésions en cours ou expirées pour %1 sont listées ci-dessous.

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
fr_CA: Nom de l'employeur actuel tel que configuré dans le formulaire d'édition d'un contact individuel. Pour qu'il apparaisse sur une ligne séparée, saisissez la touche "Entrer" pour introduire un saut de ligne après les champs du nom.

en: Current filter criteria didn't have any target contact to add to group
fr_CA: Le critère de recherche sélectionné ne permet d'ajouter des contacts dans le groupe

en: Current membership period expire date.
fr_CA: Date d'échéance de la période actuelle d'adhésion.

en: Current month's revenue?
fr_CA: Revenu du mois courant?

en: Current time/date
fr_CA: Date/heure actuelle

en: Current<br />Participant
fr_CA: Actuellement <br /> participant(s).

en: Currently being used to store result id for survey activity, FK to option value.
fr_CA: Actuellement utilisé pour stocker l'ID de résultat pour l'activité d'enquête, Clé Externe de la valeur de l'option.

en: Currently set to:
fr_CA: Actuellement configuré sur :

en: Custom
fr_CA: Personnalisé

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
fr_CA: %1 personnalisé est un champ requis si %1 est du type Personnalisé.

en: Custom %1
fr_CA: %1 personnalisé(e)

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
fr_CA: Champ %1 est un champ obligatoire si %1 est de type personnalisé.

en: Custom Addressee
fr_CA: Destinataire personnalisé

en: Custom Addressee.
fr_CA: Adresse personnalisée

en: Custom CSS URL
fr_CA: URL personnalisée des Feuilles de style CSS

en: Custom Data
fr_CA: Données personnalisées

en: Custom Data Fields
fr_CA: Champs de données personnalisées

en: Custom Email Greeting
fr_CA: Salutation par courriel personnalisée

en: Custom Email Greeting.
fr_CA: Formule d'introduction personnalisée pour les emails

en: Custom Field
fr_CA: Champ personnalisé

en: Custom Field Attributes
fr_CA: Attributs du champ personnalisé

en: Custom Field Default
fr_CA: Valeur par défaut du champ personnalisé

en: Custom Field Group
fr_CA: Groupe du champ personnalisé

en: Custom Field Groups
fr_CA: Groupes de champ personnalisé

en: Custom Field ID
fr_CA: Identifiant du champ personnalisé

en: Custom Field Is Active?
fr_CA: Le champ personnalisé est-il actif ?

en: Custom Field Is Required?
fr_CA: Le champ personnalisé est-il obligatoire ?

en: Custom Field Label
fr_CA: Libellé du champ personnalisé

en: Custom Field Move: %1
fr_CA: Déplacer le champ personnalisé : %1

en: Custom Field Name
fr_CA: Nom du champ personnalisé

en: Custom Field Post Text
fr_CA: Texte après le champ personnalisé

en: Custom Field Pre Text
fr_CA: Texte avant le champ personnalisé

en: Custom Fields
fr_CA: Champs personnalisés

en: Custom Fields for this Set
fr_CA: Champs personnalisés pour cet ensemble

en: Custom Files
fr_CA: Fichiers personnalisés

en: Custom Files Directory
fr_CA: Répertoire des Fichiers personnalisés

en: Custom Group
fr_CA: Groupe personnalisé

en: Custom Group Created Date
fr_CA: Date de création de groupe personnalisé

en: Custom Group Extends
fr_CA: Extensions du groupe personnalisé

en: Custom Group ID
fr_CA: Identifiant du groupe personnalisé

en: Custom Group Is Active?
fr_CA: Le groupe personnalisé est-il actif ?

en: Custom Group Is Public?
fr_CA: Le groupe personnalisé est-il public ?

en: Custom Group Name
fr_CA: Nom du groupe personnalisé

en: Custom Group Post Text
fr_CA: Texte après le groupe personnalisé

en: Custom Group Pre Text
fr_CA: Texte avant le groupe personnalisé

en: Custom Group Style
fr_CA: Style du groupe personnalisé

en: Custom Group Subtype
fr_CA: Sous-type du groupe personnalisé

en: Custom Group Subtype List
fr_CA: Liste de sous-types du groupe personnalisé

en: Custom Group Title
fr_CA: Titre du groupe personnalisé

en: Custom Groups
fr_CA: Groupes personnalisés

en: Custom Option
fr_CA: Option personnalisée

en: Custom PHP Directory
fr_CA: Répertoire PHP personnalisé

en: Custom PHP Path Directory
fr_CA: Répertoire PHP personnalisé

en: Custom Postal Greeting
fr_CA: Salutation par courrier personnalisée

en: Custom Postal greeting.
fr_CA: Formule de politesse personnalisée pour les courriers

en: Custom Search Path
fr_CA: Chemin de la recherche personnalisée

en: Custom Template Directory
fr_CA: Répertoire des Fichiers personnalisés

en: Custom Templates
fr_CA: Modèles personnalisés

en: Custom Text to display on the Cancel button when used in create or edit mode
fr_CA: Texte personnalisé à afficher sur le bouton Annuler quand il est utilisé en mode création ou modification.

en: Custom Text to display on the submit button on profile edit/create screens
fr_CA: Texte personnalisé à afficher sur le bouton Annuler quand il est utilisé par un Profil, en mode création ou modification.

en: Custom Translate Function
fr_CA: Fonction de traduction personnalisée

en: Custom data is stored in custom fields. Custom fields are organized into logically related custom data sets (e.g. Volunteer Info). Use custom fields to collect and store custom data which are not included in the standard CiviCRM forms. You can create one or many sets of custom fields.
fr_CA: Les données personnalisées sont stockées dans des champs personnalisés. Ceux-ci sont regroupés logiquement  par ensemble de champs (p. ex. Infos sur les bénévoles). Ils sont utilisés pour recueillir et stocker des données personnalisées qui ne sont pas prises en charge par les formulaires standards de CiviCRM. Vous pouvez créer un ou plusieurs ensembles de champs personnalisés.

en: Custom field '%1' already exists in Database.
fr_CA: Le champ personnalisé « %1 » existe déjà.

en: Custom field '%1' has been saved.
fr_CA: Le champ personnalisé « %1 » a été enregistré.

en: Custom fields and a Personal Campaign Page field can be added if needed.
fr_CA: Des champs personnalisés et un champ de page de campagne personnelle peuvent être ajoutés si nécessaire.

en: Custom group '%1' already exists in Database.
fr_CA: L'ensemble de champs personnalisés « %1 » existe déjà.

en: Custom tokens (based on custom data) can be added for organizations as well. These tokens will not be displayed in the list of available tokens, but can be added manually. The format is %1 – where 12 is the ID of the custom data field. To find the custom data field ID, go Administer > Customize Data & Screens > Custom Fields and click ‘edit’ on the field you want to use. Look at the URL. The last part of the URL will be an equal sign and a number (=12). The number (12 in this example) is the id of that custom field.
fr_CA: Des champs de fusion personnalisés peuvent également être ajoutés aux organisations. Ces champs sont créés dans un ensemble de champs personnalisés pour ajouter des informations sur les individus. Pour créer un ensemble de champs personnalisés, allez à Administrer > Personnaliser les données et écrans > Données personnalisées.

en: Customer:
fr_CA: Client :

en: Customize Data and Screens
fr_CA: Personnaliser les données et écrans

en: Customize Data, Forms and Screens
fr_CA: Personnalisez les données, formulaires et pages

en: Customize the CiviCRM navigation menu bar for your users here.
fr_CA: Personnalisez ici la barre de menu CiviCRM pour vos utilisateurs.

en: Customized
fr_CA: Personnalisé

en: Customizing CSS
fr_CA: Personnaliser le code CSS

en: Cycle Day
fr_CA: Jour de l'échéance

en: Czech
fr_CA: tchèque

en: DD, d MM yy (Thursday, 31 December 2009)
fr_CA: JJ, j MM aa (Jeudi, 31 Décembre 2009)

en: DOB
fr_CA: Naissance

en: DOMPDF Enable Remote Images
fr_CA: Activer les images distantes pour DOMPDF

en: DOMPDF Font Folder
fr_CA: Dossier des polices de DOMPDF

en: DOMPDF Local Images Folder
fr_CA: Dossier local d'Images DOMPDF

en: DOMPDF Log File
fr_CA: Fichier journal du DOMPDF

en: DOMPDF will log debugging output in this file.
fr_CA: DOMPDF enregistrera la sortie de débogage dans ce fichier.

en: DUE DATE: %1
fr_CA: ECHEANCE : %1

en: Daily
fr_CA: Journalier

en: Danish
fr_CA: danois

en: Dashboard
fr_CA: Tableau de bord

en: Dashboard - %1
fr_CA: Tableau de bord - %1

en: Dashboard Caching
fr_CA: Cache du tableau de bord

en: Dashboard Configuration
fr_CA: Configuration du tableau de bord

en: Dashboard Contact
fr_CA: Contact du tableau de bord

en: Dashboard Contact ID
fr_CA: Identifiant du contact du tableau de bord

en: Dashboard Contacts
fr_CA: Tableau de bord des contacts

en: Dashboard ID
fr_CA: Id. du tableau de bord

en: Dashboard caching time, move to trash / undelete, change logging and version checking.
fr_CA: La période de mise en cache du tableau de bord, déplacer vers la corbeille / annuler la suppression, journaliser les modifications et vérifier la version.

en: Dashboard entries
fr_CA: Entrées du tableau de bord

en: Dashboards
fr_CA: Tableaux de bord

en: Dashlet Name
fr_CA: Nom de l'indicateur

en: Dashlet Permission
fr_CA: Permission de l'indicateur

en: Dashlet Permission Operator
fr_CA: Opérateur de permission de l'indicateur

en: Dashlet Title
fr_CA: Titre de l'indicateur

en: Dashlet URL
fr_CA: URL de l'indicateur

en: Dashlet is Active?
fr_CA: L'indicateur est-il actif ?

en: DashletID
fr_CA: Id. de l'indicateur

en: Data
fr_CA: Donnée

en: Data Entry Batches
fr_CA: Lots d'entrée de données

en: Data Source
fr_CA: Origine des données

en: Data Type
fr_CA: Type de donnée

en: Data Type of the value field for this option value does not match %1.
fr_CA: Le Type de Données du champ de valeur pour cette valeur d'option ne correspond pas à %1.

en: Data pertaining to job configuration
fr_CA: Données relatives à la configuration de la tâche programmée

en: Data was configured to be imported to column %1 but it is not available. The field has been set to "%2"
fr_CA: Les données ont été configurées pour être importées dans la colonne %1 mais elles ne sont pas disponibles. Le champ a été configuré à "%2"

en: Database Error Code:
fr_CA: Code d'erreur de la base de données :

en: Database In Unexpected Version
fr_CA: Base de données dans une version inattendue

en: Database Partially Upgraded
fr_CA: Base de données partiellement mise à jour

en: Database Update Frequency
fr_CA: Fréquence de mise à jour de la base de données

en: Database Upgrade Required
fr_CA: Mise à jour de la base de données requise

en: Database Upgrades
fr_CA: Mises à jour base de données

en: Database Version Invalid
fr_CA: Version de base de données invalide

en: Database Version Missing
fr_CA: Version de base de données manquante

en: Database Version and Connection Settings
fr_CA: Version de la base de données et paramètres de connexion

en: Database cache tables cleared.
fr_CA: Les tables caches de la base de données ont été effacées.

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the upgrade process again.
fr_CA: La vérification de la base de données a échoué - la base de données semble avoir été mise à jour partiellement. Vous pouvez recharger la base de données avec la sauvegarde et réessayer la mise à jour.

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You must reload the database with the backup and try the <a href='%1'>upgrade process</a> again.
fr_CA: La vérification de la base de données a échoué, il semble que la base ait été partiellement mise à jour. Vous pouvez réimporter une sauvegarde dans votre base de données et réessayer la <a href='%1'>mise à jour</a>.

en: Database field length
fr_CA: Taille du champ dans la base de données

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
fr_CA: La base de données est marquée comme ayant une version invalide. Vous devriez régler cela avant d'aller plus loin.

en: Database version and connection settings have been verified and look correct!
fr_CA: La version et les paramètres de connexion à votre base de données ont été vérifiés et semblent corrects!

en: Date Added
fr_CA: Date d'ajout

en: Date Class
fr_CA: Classe de date

en: Date Created
fr_CA: Date de création

en: Date Deceased
fr_CA: Date de décès

en: Date Display
fr_CA: Affichage de la date

en: Date Display Formats
fr_CA: Format d'affichage de date

en: Date Field
fr_CA: Champ Date

en: Date Format
fr_CA: Format de la date

en: Date Format: Complete Date
fr_CA: Format de date : Date complète

en: Date Format: Complete Date and Time
fr_CA: Format de date : Date et heure complète

en: Date Format: Financial Batch
fr_CA: Format de date : Lot financier

en: Date Format: Month and Year
fr_CA: Format de date : Mois et année

en: Date Format: Short date Month Day Year
fr_CA: Format de date : Date courte (mois, jour, année)

en: Date Format: Time Only
fr_CA: Format de date : Heure seulement

en: Date Format: Year Only
fr_CA: Format de date : Année seulement

en: Date Formats
fr_CA: Formats des dates

en: Date Input Fields
fr_CA: Champs de date

en: Date Input Format
fr_CA: Format de date à la saisie

en: Date Pending
fr_CA: Date en attente

en: Date Preference
fr_CA: Préférence de date

en: Date Preference ID
fr_CA: ID préférence de date

en: Date Preference Name
fr_CA: Nom de préférence de date

en: Date Preferences
fr_CA: Préférences de date

en: Date Range
fr_CA: Intervalle de date

en: Date Removed
fr_CA: Date de retrait

en: Date Renewal Entered
fr_CA: Date d'enregistrement du renouvellement

en: Date Sent
fr_CA: Date d'envoi

en: Date and Time
fr_CA: Date et heure

en: Date and time of the source transaction
fr_CA: Date et heure de la transaction source

en: Date and time that Campaign ends.
fr_CA: Date et heure de fin de la campagne

en: Date and time that Campaign starts.
fr_CA: Date et heure de démarrage de la campagne

en: Date and time that Campaign was created.
fr_CA: Date et heure de création de la campagne

en: Date and time that Campaign was edited last time.
fr_CA: Date et heure de modification de la campagne

en: Date and time that Survey was created.
fr_CA: Date et heure de création de la campagne

en: Date and time that Survey was edited last time.
fr_CA: Date et heure de modification de la campagne

en: Date and time that contribution page was created.
fr_CA: Date et heure de création de la page de contribution.

en: Date and time that event ends. May be NULL if no defined end date/time
fr_CA: Date et heure de fin de l'événement. Peut être NULL si non la date/heure de fin n'est pas définie

en: Date and time that event starts.
fr_CA: Date et heure de début de l'événement.

en: Date and time that event was created.
fr_CA: Date et heure de création de l'événement.

en: Date and time that online registration ends.
fr_CA: Date et heure où les inscriptions en ligne se terminent.

en: Date and time that online registration starts.
fr_CA: Date et heure où les inscriptions en ligne démarreront.

en: Date and time that tag was created.
fr_CA: Date et heure où cette étiquette a été créée.

en: Date and time that this attachment was uploaded or written to server.
fr_CA: Date et heure auxquelles cette pièce jointe a été téléchargée ou écrite sur le serveur.

en: Date and time that this page ends. May be NULL if no defined end date/time
fr_CA: Date et heure de fin de l'événement. Peut être NULL si la date/heure de fin n'est pas définie

en: Date and time that this page starts.
fr_CA: Date et heure de début de cette page.

en: Date and time the item was created
fr_CA: Date et heure de création de l'élément

en: Date and time this UF group was created.
fr_CA: Date et heure de création de ce groupe UF.

en: Date and time this activity is scheduled to occur. Formerly named scheduled_date_time.
fr_CA: Date et heure planifiée pour cette activité. (nommé précédemment scheduled_date_time).

en: Date and time this custom group was created.
fr_CA: Date et heure de création de ce groupe personnalisé.

en: Date and time this import job ended.
fr_CA: Date et heure où cette tâche d'import s'est terminée.

en: Date and time this import job started.
fr_CA: Date et heure où cette tâche d'import a démarrée.

en: Date and time this job was created.
fr_CA: Date et heure où cette tâche a été créé.

en: Date and time this mailing was approved.
fr_CA: Date et heure d'approbation de cet envoi.

en: Date and time this mailing was created.
fr_CA: Date et heure de création de cet envoi.

en: Date and time this mailing was scheduled.
fr_CA: Date et heure où cet envoi a été planifié.

en: Date and time to clean up after this import job (temp table deletion date).
fr_CA: La date et l'heure du nettoyage après cette tâche d'import (date de suppression de la table temporaire).

en: Date attached to the note
fr_CA: Date affectée à la note

en: Date created
fr_CA: date création

en: Date is not set
fr_CA: La date n'est pas paramétrée.

en: Date may be up to end_date_years years after the current date.
fr_CA: La date peut aller jusqu'à end_date_years années après la date actuelle.

en: Date may be up to start_date_years years prior to the current date.
fr_CA: La date peut aller jusqu'à start_date_years ans avant la date actuelle.

en: Date of Birth
fr_CA: Date de naissance

en: Date of birth
fr_CA: Date de naissance

en: Date of deceased
fr_CA: Date du décès

en: Date of the (un)subscription
fr_CA: date de (dés)inscription

en: Date on which given case ends.
fr_CA: Date à laquelle le dossier se termine.

en: Date on which given case starts.
fr_CA: Date à laquelle le dossier démarre.

en: Date on which grant application was received by donor.
fr_CA: Date à laquelle la demande de subvention a été reçue par le donateur.

en: Date on which grant decision was made.
fr_CA: Date à laquelle la subvention a été effectuée.

en: Date on which grant money transfer was made.
fr_CA: Date à laquelle le virement de la subvention a été effectué.

en: Date on which grant report is due.
fr_CA: Date à laquelle le rapport de subvention est dû.

en: Date on which the reminder be sent.
fr_CA: Date d'envoi du rappel.

en: Date this field becomes effective (optional).  Used for price set fields that are made available starting on a specific date.
fr_CA: Date d'activation du tarif (optionnel). Utilisé pour les tarifs disponibles à partir d'une date donnée.

en: Date this field expires (optional).  Used for price set fields that are no longer available after a specific date (e.g. early-bird pricing).
fr_CA: Date d'expiration du tarif (optionnel). Utilisé pour les tarifs qui ne sont plus disponibles à partir d'une date donnée.

en: Date this membership modification action was logged.
fr_CA: Date à laquelle cette modification d'adhésion a été historisée.

en: Date this pledge finished successfully (total pledge payments equal to or greater than pledged amount).
fr_CA: Date de fin (avec succès) de la promesse de don (le total des règlements de la promesse de don équivaut ou excède le montant promis).

en: Date this pledge was cancelled by contributor.
fr_CA: Date d'annulation de la promesse de don par le contributeur.

en: Date this recurring contribution finished successfully
fr_CA: Date de fin de cette contribution récurrente

en: Date this recurring contribution was cancelled by contributor- if we can get access to it
fr_CA: La date à laquelle la contribution périodique a été annulée par un contributeur - si nous pouvons y accéder

en: Date this token expires
fr_CA: Date d'expiration du jeton

en: Date to retry failed attempt
fr_CA: Date de nouvelle tentative échouée

en: Date when discount ends.
fr_CA: Date de fin de remise.

en: Date when discount starts.
fr_CA: Date de début de la remise.

en: Date when we created the cache for a smart group
fr_CA: Date à laquelle le cache a été créé pour un groupe dynamique.

en: Date:
fr_CA: Date :

en: Dates may be up to
fr_CA: La date peut aller jusqu'à

en: Day
fr_CA: Jour

en: Day in the period when the payment should be charged e.g. 1st of month, 15th etc.
fr_CA: Jour dans la période où le paiement devrait être prélevé (par ex. 1er du mois, 15, etc.)

en: Day in the period when the pledge payment is due e.g. 1st of month, 15th etc. Use this to set the scheduled dates for pledge payments.
fr_CA: Jour dans la période quand le règlement de la promesse de don est dû (par exemple 1er du mois, 15, etc.) A utiliser pour définir les dates programmées pour les promesses de don.

en: Day of Contribution
fr_CA: Jour de la contribution

en: Day of month installments paid
fr_CA: Jour de paiement mensuel des acomptes

en: Days
fr_CA: Jours

en: Days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
fr_CA: Jours après que le dernier ait été envoyé, jusqu'au maximum de rappels défini.

en: Days prior to each scheduled payment due date.
fr_CA: Jours avant chaque date de paiement programmé.

en: De-activate the page (you can re-activate it later)
fr_CA: Désactiver la page (vous pourrez la réactiver ultérieurement)

en: Debug (%1)
fr_CA: Débogage (%1)

en: Debug Mode Enabled
fr_CA: Mode débogage activé

en: Debug information
fr_CA: Informations de déboguage

en: Debug output is triggered by adding specific name-value pairs to the CiviCRM query string:
fr_CA: La fonction de débogage est activée par l'ajout aux URL de CiviCRM de paires nom-valeur spécifiques.

en: Debugging
fr_CA: Debogage

en: Deceased
fr_CA: Décédé

en: Deceased Date
fr_CA: Date du décès

en: Deceased Membership status is missing or not active. <a href='%1'>Click here to check</a>.
fr_CA: Le statut d'adhérent « Décédé » est manquant ou désactivé. <a href='%1'>Cliquez ici pour vérifier</a>.

en: Decimal Delimiter
fr_CA: Séparateur décimal

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
fr_CA: Le séparateur décimal ne peut pas avoir plus d'un caractère.

en: Decision date
fr_CA: Date de décision

en: Declaration Time
fr_CA: Date de déclaration

en: Deductible Financial Account?
fr_CA: Compte Financier Déductible

en: Deductible?
fr_CA: Déductible ?

en: Dedupe Exception
fr_CA: Exception au dédoublonnage

en: Dedupe Exception ID
fr_CA: Id. d'exception de dédoublonnage

en: Dedupe Exceptions
fr_CA: Exceptions au dédoublonnage

en: Dedupe Exceptions %%StatusMessage%%
fr_CA: Dédoublonner les Exceptions %%StatusMessage%%

en: Dedupe Rule
fr_CA: Règle de dédoublonnage

en: Dedupe Rule Group
fr_CA: Groupe de règles de dédoublonnage

en: Dedupe Rule Groups
fr_CA: Groupes de règles de dédoublonnage

en: Dedupe Rule ID
fr_CA: Id. de règle de dédoublonnage

en: Dedupe Rules
fr_CA: Règles de dédoublonnage

en: Dedupe by email
fr_CA: Dédoublonner selon le courriel

en: Dedupe cache table
fr_CA: Dédoubler la table du cache

en: Deduping larger databases can crash the server. By configuring a limit other than 0 here the dedupe query will only search for matches against a limited number of contacts.
fr_CA: Dédoublonner de grandes bases de données peut faire planter le serveur. En configurant une limite différente que 0 ici, la requête de dédoublonnage recherchera seulement des correspondances dans un nombre limité de contacts.

en: Default
fr_CA: Défaut

en: Default (Auto-detect)
fr_CA: Par Défaut (Auto-détection)

en: Default API Site URL
fr_CA: URL par défaut pour l'API du site

en: Default Amount
fr_CA: Montant par defaut

en: Default Contact Search Profile
fr_CA: Profil de recherche de contact par défaut

en: Default Country
fr_CA: Pays par défaut

en: Default Currency
fr_CA: Devise par défaut

en: Default Discount Fee ID
fr_CA: Identifiant de tarif réduit par défaut

en: Default Fee ID
fr_CA: Identifiant de tarif par défaut

en: Default Financial Account
fr_CA: Compte Financier par Défaut

en: Default Financial Type
fr_CA: Type financier par défaut

en: Default Language
fr_CA: Langue par défaut

en: Default Language for contacts
fr_CA: Langue par défaut des contacts

en: Default Language for users
fr_CA: Langue par défaut des utilisateurs

en: Default Live Button URL
fr_CA: URL par défaut pour le bouton réel

en: Default Live Recurring Payments URL
fr_CA: URL par défaut pour les paiements périodiques réels

en: Default Live Site URL
fr_CA: URL par défaut pour le site réel

en: Default Location Type?
fr_CA: Type d'emplacement par défaut ?

en: Default Number Of Contacts
fr_CA: Nombre de Contacts par Défaut

en: Default Option?
fr_CA: Choix par défaut ?

en: Default Organization Address
fr_CA: Adresse de l'organisation par défaut

en: Default Role
fr_CA: Rôle par défaut

en: Default Search Pager size
fr_CA: Résultats de recherche : Nb de lignes par page par défaut

en: Default State/Province
fr_CA: province/département/canton par défaut

en: Default Status?
fr_CA: Statut par défaut ?

en: Default Test API URL
fr_CA: URL par défaut pour le test de l'API

en: Default Test Button URL
fr_CA: URL par défaut pour le test du bouton

en: Default Test Recurring Payment URL
fr_CA: URL par défaut pour le test de paiement périodique

en: Default Test Site URL
fr_CA: URL par défaut du site de test

en: Default Type
fr_CA: Type par défaut

en: Default Type ID
fr_CA: Identifiant de Tyoe par défaut

en: Default Value
fr_CA: Valeur par défaut

en: Default assignee
fr_CA: Personne assignée par défaut

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
fr_CA: Devise par défaut associée aux contributions et autres transactions financières.

en: Default invoice payment page
fr_CA: Page par défaut de règlement de facture

en: Default language (if any) for contact records.
fr_CA: Langue par défaut de vos enregistrements de contact (s'il y en a).

en: Default limit for dedupe screen
fr_CA: Limite par défaut pour l'écran de dédoublonnage

en: Default locale (%1) does not support street parsing. en_US locale will be used instead.
fr_CA: La localisation par défaut (%1) ne supporte pas l'analyse d'adresse. A la place, la localisation en_US sera utilisée.

en: Default number of contacts
fr_CA: Nombre de contacts par défaut

en: Default number of contacts to allow for survey.
fr_CA: Nombre par défaut de contacts autorisés pour les sondages.

en: Default online membership renewal page
fr_CA: Page de renouvellement d'adhésion en ligne par défaut

en: Default position for the CiviCRM menubar.
fr_CA: Position par défaut pour le menu de navigation de CiviCRM

en: Default to only loading matches against this number of contacts
fr_CA: Valeur par défaut pour chercher des correspondances uniquement sur ce nombre de contacts.

en: Default?
fr_CA: Par défaut ?

en: Deferred Account
fr_CA: Compte différé

en: Deferred Account ID
fr_CA: Identifiant du compte différé

en: Deferred Accounting Code
fr_CA: Code comptable différé

en: Deferred Financial Account
fr_CA: Supprimer le compte

en: Deferred Revenue - Event Fee
fr_CA: Revenus différés - Tarif d'événement

en: Deferred Revenue - Member Dues
fr_CA: Revenus différés - Cotisations des membres

en: Deferred Transaction Amount
fr_CA: Montant de transaction différé

en: Deferred Transaction Date
fr_CA: Date de transaction différée

en: Define Mailing
fr_CA: Préparation de l'envoi

en: Define case types, access deleted cases
fr_CA: définir les types de dossier, accéder aux dossiers supprimés

en: Define general email address(es) that can be used as the FROM address when sending email to contacts from within CiviCRM (e.g. info@example.org)
fr_CA: Définit les adresses électroniques qui peuvent être utilisées comme adresse d'expéditeur quand un message est envoyé à des contacts depuis CiviCRM.

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
fr_CA: Définissez ici les différents rôles des participants aux événements (ex. participant, hôte, conférencier, accueil, sécurité, etc.). Vous pouvez ensuite assigner des rôles et rechercher les participants par rôle.

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
fr_CA: Définissez les statuts pour les participants ici (ex: inscrit, a participé, annulé...). Vous pouvez ensuite assigner des statuts et rechercher les participants par leur statut.

en: Defines if you can select this tag.
fr_CA: Définit si vous pouvez sélectionner cette étiquette

en: Definition order
fr_CA: Ordre de définition

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: Delete %1
fr_CA: Supprimer %1

en: Delete %1 Type
fr_CA: Supprimer %1

en: Delete %1 from %2?
fr_CA: Supprimer %1 de %2 ?

en: Delete %1 from %2? (remove contact AND delete their record of having been in this group).
fr_CA: Supprimer %1 de %2 ? (supprimer le contact ET supprimer l'enregistrement montrant qu'il faisait partie de ce groupe).

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Pending Groups)
fr_CA: Supprimer %1 de %2 ? (ce groupe ne sera plus répertorié parmi les groupes en attente)

en: Delete %1?
fr_CA: Supprimer %1 ?

en: Delete (to trash)
fr_CA: Supprimer (dans la corbeille)

en: Delete ACL Role Assignment
fr_CA: Supprimer l'attribution ACL à rôle

en: Delete Activities
fr_CA: Supprimer les activités

en: Delete Activity
fr_CA: Supprimer l'activité

en: Delete Address Block
fr_CA: Supprimer le type d'adresse

en: Delete All
fr_CA: Tout supprimer

en: Delete All Attachment(s)
fr_CA: Effacer toutes les pièces jointes

en: Delete Attached File
fr_CA: Supprimer le fichier joint

en: Delete Batch
fr_CA: Supprimer le lot

en: Delete Campaign
fr_CA: Supprimer la campagne

en: Delete Campaign Page
fr_CA: Supprimer la page de campagne

en: Delete Case
fr_CA: Effacer le dossier

en: Delete CiviCRM Profile
fr_CA: Supprimer le profil CiviCRM

en: Delete CiviCRM Profile Group
fr_CA: Supprimer le groupe de profil CiviCRM

en: Delete Contact
fr_CA: Supprimer contact

en: Delete Contact Image
fr_CA: Supprimer l'image du contact

en: Delete Contact(s)
fr_CA: Supprimer contact(s)

en: Delete Contacts must also be granted in order for this to work.
fr_CA: Pour que cela fonctionne, la fonction Supprimer des contacts doit également être accordée.

en: Delete Contribution
fr_CA: Supprimer la contribution

en: Delete Contribution Page
fr_CA: Supprimer la page de contribution

en: Delete Contributions
fr_CA: Supprimer les contributions

en: Delete Credit Card
fr_CA: Supprimer la carte de crédit

en: Delete Custom Field
fr_CA: Supprimer le champ personnalisé

en: Delete Custom Group
fr_CA: Supprimer le groupe personnalisé

en: Delete Custom Set
fr_CA: Supprimer l'ensemble personnalisé

en: Delete Data Entry Batch
fr_CA: Supprimer les données entrées dans le groupe

en: Delete DedupeRule
fr_CA: Supprimer la règle de dédoublonnage

en: Delete Draft
fr_CA: Effacer le brouillon

en: Delete Email
fr_CA: Supprimer le courriel

en: Delete Email Block
fr_CA: Supprimer l'adresse courriel

en: Delete Error
fr_CA: Erreur lors de la suppression

en: Delete Event
fr_CA: Effacer l'événement

en: Delete Event Template
fr_CA: Supprimer le modèle d'événement

en: Delete Failed
fr_CA: La suppression a échoué

en: Delete File
fr_CA: Supprimer le fichier

en: Delete Financial Type
fr_CA: Supprimer le type financier

en: Delete Financial Type Account
fr_CA: Supprimer le compte d'opérations

en: Delete Grant
fr_CA: Supprimer la subvention

en: Delete Grants
fr_CA: Supprimer les subventions

en: Delete Group
fr_CA: Supprimer le groupe

en: Delete IM
fr_CA: Supprimer la messagerie instantannée

en: Delete IM Block
fr_CA: Supprimer la messagerie instantanée

en: Delete Label Format
fr_CA: Supprimer le format d'étiquette

en: Delete Mailing
fr_CA: Supprimer le publipostage

en: Delete Mapping
fr_CA: Effacer la correspondance de champs

en: Delete Membership
fr_CA: Supprimer l'adhésion

en: Delete Membership Status
fr_CA: Supprimer le statut d'adhésion

en: Delete Membership Type
fr_CA: Supprimer le type d'adhésion

en: Delete Memberships
fr_CA: Supprimer les adhésions

en: Delete Message Template
fr_CA: Supprimer le modèle du message

en: Delete Multiple Choice Option
fr_CA: Désactiver l'option choix multiples

en: Delete OpenID
fr_CA: Supprimer l'OpenID

en: Delete OpenID Block
fr_CA: Supprimer l'OpenID

en: Delete Option "%1"
fr_CA: Supprimer l'option "%1"

en: Delete Option Group
fr_CA: Supprimer la liste de choix

en: Delete PDF Page Format
fr_CA: Supprimer le format de page PDF

en: Delete Page - %1
fr_CA: Supprimer la page — %1

en: Delete Participant Status
fr_CA: Supprimer le statut de participant

en: Delete Participation
fr_CA: Supprimer l'inscription

en: Delete Participations
fr_CA: Supprimer les participations

en: Delete Payment Procesor Type
fr_CA: Supprimer le type de passerelle de paiement

en: Delete Payment Processor
fr_CA: Supprimer la passerelle de traitement des paiements

en: Delete Permanently
fr_CA: Supprimer définitivement

en: Delete Personal Campaign Page
fr_CA: Supprimer la page de campagne personnelle

en: Delete Petition
fr_CA: Supprimer cette pétition

en: Delete Phone Block
fr_CA: Supprimer le numéro de téléphone

en: Delete Pledge
fr_CA: Supprimer la promesse de don

en: Delete Pledges
fr_CA: Supprimer des promesses de don

en: Delete Premium
fr_CA: Supprimer le cadeau

en: Delete Price
fr_CA: Supprimer le tarif

en: Delete Price Field
fr_CA: Supprimer le champ tarif

en: Delete Price Set
fr_CA: Supprimer la tarification

en: Delete Profile Field
fr_CA: Supprimer le champ du profil

en: Delete Relationship
fr_CA: Supprimer la relation

en: Delete Relationship for %1
fr_CA: Supprimer la relation pour %1

en: Delete Scheduled Job
fr_CA: Supprimer la tâche

en: Delete Set
fr_CA: Supprimer le jeu

en: Delete Survey
fr_CA: Supprimer ce sondage

en: Delete Website
fr_CA: Supprimer le site Internet

en: Delete Website Block
fr_CA: Supprimer le site web

en: Delete accounting batches created by user
fr_CA: Supprimer les lots de comptabilité créés par les utilisateurs

en: Delete activities
fr_CA: Supprimer des activités

en: Delete all accounting batches
fr_CA: Supprimer tous les lots de comptabilité

en: Delete attachment
fr_CA: Supprimer la pièce jointe

en: Delete cases
fr_CA: Supprimer les dossiers

en: Delete contacts
fr_CA: Contact - supprimer

en: Delete contributions
fr_CA: Supprimer la (les) contribution(s)

en: Delete failed tasks
fr_CA: Effacer les tâches abandonnées

en: Delete grants
fr_CA: Supprimer les subventions

en: Delete memberships
fr_CA: Supprimer les adhésions

en: Delete menu items that you don't use. Right-click and select 'Delete'.
fr_CA: Supprimer les rubriques de menu que vous n'utilisez pas. Faire un clic-droit et sélectionner « Supprimer ».

en: Delete only this participant record.
fr_CA: Supprimer seulement ce participant.

en: Delete participant record for %1
fr_CA: Supprimer le participant pour %1

en: Delete participants and events that you can edit
fr_CA: Supprimer les participants et les événements modifiables

en: Delete participants from event
fr_CA: Supprimer les participants de cet événement

en: Delete permanently
fr_CA: Contact - supprimer définitivement

en: Delete phone
fr_CA: Supprimer le numéro de téléphone

en: Delete pledges
fr_CA: Supprimer les promesses de don

en: Delete report
fr_CA: Supprimer le rapport

en: Delete this address
fr_CA: Supprimer cette adresse

en: Delete this message template
fr_CA: Supprimer ce modèle de message

en: Delete this participant record along with associated participant record(s).
fr_CA: Supprime ce participant avec les enregistrements associés à la participation.

en: Deleted
fr_CA: Supprimé

en: Deleted %1 tags.
fr_CA: %1 étiquettes supprimées.

en: Deleted Activities
fr_CA: Activités Annulées

en: Deleted?
fr_CA: Supprimer ?

en: Deleting
fr_CA: Suppression en cours...

en: Deleting a contact from a group means the contact has no relationship to the group. It won't have a "removed" status in the group any more.
fr_CA: Supprimer un contact d'un groupe signifie que le contact n'a plus de trace de relation au dit groupe. L'information du statut "retiré" et les dates d'ajout et de retrait du groupe ne seront plus disponibles.

en: Deleting a financial type cannot be undone.
fr_CA: La suppression d'un type financier ne peut être annulée.

en: Deleting a financial type cannot be undone. Unbalanced transactions may be created if you delete this account.
fr_CA: Il n'est pas possible de revenir sur la suppression d'un type d'opération. Des transactions non équilibrées peuvent être générées si vous supprimez ce compte.

en: Deleting an attachment will completely remove it from server.
fr_CA: La suppression d'une pièce jointe l'éliminera complètement du serveur.

en: Deleting this Payment Processor may result in some transaction pages being rendered inactive.
fr_CA: La suppression de ce Processeur de Paiement peut entraîner la désactivation de certaines pages de transaction.

en: Deleting this group will NOT delete the member contact records. However, all contact subscription information and history for this group will be deleted.
fr_CA: La suppression de ce groupe ne supprimera pas les contacts qui en sont membres. Néanmoins, toutes les informations d'abonnement des contacts à ce groupe et les données historiques de ce groupe seront supprimées.

en: Deleting...
fr_CA: Suppression en cours...

en: Deletion Error
fr_CA: Erreur lors de la suppression

en: Deletion failed
fr_CA: Échec de la suppression

en: Delimited list of supported frequency units
fr_CA: Liste imitée des unités de fréquence acceptées.

en: Delivered
fr_CA: Délivré

en: Delivered ID
fr_CA: identifiant livré

en: Delivery
fr_CA: livraison

en: Delivery Status
fr_CA: État de l'envoi

en: Delivery Summary
fr_CA: Résumé des livraisons

en: Demographics
fr_CA: Données démographiques

en: Deny
fr_CA: Interdire

en: Deny ACL?
fr_CA: Interdire l'ACL ?

en: Depending on how you want to use the iCalendar data - you can:
fr_CA: Selon la manière dont vous voulez utiliser les données iCalendar - vous pouvez :

en: Depending on the CiviCRM setup, email and postal greetings (see below) may be automatically adapted accordingly; or the information can be used in other ways.
fr_CA: Selon la configuration de CiviCRM, les formules de salutation par courrier électronique et postal (voir ci-dessous) peuvent s'adapter automatiquement, et les informations peuvent être utilisées de différentes manières.

en: Deposit Bank Account
fr_CA: Compte courant bancaire

en: Deprecated field for Message Template Workflow.
fr_CA: Champ obsolète pour les modèles de messages système

en: Deprecated monetary value display format configuration
fr_CA: Configuration obsolète pour le format d'affichage des valeurs monétaires.

en: Deprecated setting for text vs html mailings
fr_CA: Paramètre obsolète pour messages texte vs html

en: Deprecated, virtualized setting
fr_CA: Obsolète, paramètre virtualisé

en: Deprecation Notice
fr_CA: Avis de dépréciation

en: Descending
fr_CA: Décroissant

en: Description / text in case there was an error encountered.
fr_CA: Description / texte en cas d'erreur rencontrée.

en: Description and/or help text to display after fields in form.
fr_CA: Description et / ou texte d'aide à afficher après les champs du formulaire.

en: Description and/or help text to display after this field.
fr_CA: Description et / ou texte d'aide à afficher après ce champ.

en: Description and/or help text to display before fields in form.
fr_CA: Description et / ou texte d'aide à afficher avant les champs du formulaire.

en: Description and/or help text to display before this field.
fr_CA: Description et / ou texte d'aide à afficher avant ce champ.

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
fr_CA: Pour ce type d'activité la description est incluse en haut des pages de visualisation et d'édition.

en: Description is not shown publicly.
fr_CA: La description n'est pas affichée publiquement.

en: Description of Domain.
fr_CA: Description du domaine.

en: Description of Mapping.
fr_CA: Description de la correspondance.

en: Description of Membership Type
fr_CA: Description du type d'adhésion

en: Description of new group
fr_CA: Description du nouveau groupe

en: Description of the Case Type
fr_CA: Description du type de dossier

en: Description of the job
fr_CA: Description de la tâche

en: Description of this batch set.
fr_CA: Description de ce lot.

en: Description of this date type.
fr_CA: Description de ce type de date.

en: Description of this label layout
fr_CA: Description de ce gabarit d'étiquette

en: Description of this membership type for internal use. May include eligibility, benefits, terms, etc.
fr_CA: Description de ce type d'adhésion pour usage interne. Peut inclure l'éligibilité, les avantages, les conditions ...

en: Description will be appended to processed greeting.
fr_CA: La description sera ajoutée à la formule de politesse utilisée.

en: Description:
fr_CA: Description :

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
fr_CA: Intitulé décrivant un type d'adresse d'un contact ou d'un événement. EXEMPLE: "Adresse du collège" pour une personne.

en: Descriptive title of message
fr_CA: Titre descriptif de message

en: Descriptive title of message - used for template selection.
fr_CA: Titre descriptif de message - utilisé pour la sélection d'un modèle.

en: Destination Queue
fr_CA: File d'attente de destination

en: Destination Queue ID
fr_CA: Id. de file d'attente de destination

en: Detailed Log Data
fr_CA: Données du journal détaillé

en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
fr_CA: Rapport détaillé des prospections et autres sondages.

en: Details
fr_CA: Détails

en: Details Only
fr_CA: Uniquement les détails

en: Details Updated
fr_CA: Information détaillée mise à jour

en: Details about the activity (agenda, notes, etc).
fr_CA: Détails à propos de l'activité (agenda, notes, etc.).

en: Details populated from Open Case. Only used in the CiviCase extension.
fr_CA: Détails générés depuis le Dossier Ouvert. Utilisé seulement dans l'extension CiviCase.

en: Determine if the event is free or paid. For paid events, set the payment processor, fee level(s) and discounts. Give online registrants the option to 'pay later' (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
fr_CA: Déterminez si l'événement est payant ou gratuit, configurez la passerelle de paiement, les tarifs et les réductions. Donnez aux personnes s'inscrivant en ligne la possibilité de « Payer plus tard » (c'est-à-dire par chèque ou au téléphone avec une carte de crédit, etc.).

en: Determine the contacts in your database who should receive this Mass SMS by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
fr_CA: Déterminez les contacts qui seront destinataires de ce SMS groupé en choisissant d'abord un ou plusieurs <strong>groupes inclus</strong>. (Les groupes doivent être du type <strong>liste de diffusion</strong> pour être disponible au choix sur cette page; vous pouvez changer le type d'un groupe existant en allant sur <strong>Gestion des groupes &raquo; Paramètres</strong>.)

en: Determine whether an online registration page is available. If so, configure registration, confirmation and thank you page elements and confirmation email details.
fr_CA: Déterminez si une page d'inscription en ligne est disponible. Si c'est le cas, configurez l'inscription, la confirmation et la page de remerciement ainsi que le courriel de confirmation.

en: Determines the contact's role in the activity (source, target, or assignee).
fr_CA: Indique le rôle du contact dans l'activité (source, cible ou assigné).

en: Determines whether your criteria are combined with AND statements, or combined with OR statements. For example, you may want to find all individuals who are in the Volunteers group AND who have a Volunteer Training activity recorded for them. In this case use the AND operator. If you need to find everyone who is in the Volunteers group OR has a Volunteer Training activity recorded, use the OR operator.
fr_CA: Détermine si vos critères sont combinés avec des opérateurs AND (ET), ou combinées avec des opérateurs OR (OU). Par exemple, si vous voulez trouver tous les individus du groupe des bénévoles ET qui ont une activité de formation de bénévole inscrite à leur fiche, vous utiliserez l'opérateur AND. Si vous voulez trouver tous les individus du groupe des bénévoles OU qui ont une activité de formation de bénévole inscrite à leur fiche, utilisez l'opérateur OR.

en: Developer
fr_CA: Développeur

en: Development stage
fr_CA: Statut du développement

en: Did not find a message template with id of %1.
fr_CA: Impossible de trouver le modèle de message ayant l'identifiant %1.

en: Did you mean to search by Name/Email instead?
fr_CA: Ne vouliez-vous pas plutôt faire une recherche par Nom/adresse électronique ?

en: Direct Debit
fr_CA: Débit direct

en: Direct member is:
fr_CA: Le membre direct est :

en: Directional prefix, e.g. Main St S, S is the suffix.
fr_CA: Préfixe directionnel, par ex. Main St S, S est le suffixe.

en: Directional prefix, e.g. SE Main St, SE is the prefix.
fr_CA: Préfixe directionnel, par ex. SE Main St, SE est le préfixe.

en: Directories
fr_CA: Répertoires

en: Directory %1 is not writable.  Please change your file permissions.
fr_CA: Le répertoire %1 n'est pas accessible en écriture. Veuillez modifier les droits d'accès à ce répertoire.

en: Directory Cleanup
fr_CA: Nettoyage des répertoires

en: Directory Paths: Make them portable
fr_CA: URLs des ressources : les rendre portables

en: Directory Unwritable
fr_CA: Impossible d'écrire dans le répertoire

en: Directory not writable | Directories not writable
fr_CA[0]: Impossible d'écrire dans le répertoire
fr_CA[1]: Impossible d'écrire dans les répertoires
fr_CA[2]: Impossible d'écrire dans les répertoires

en: Disable
fr_CA: Désactiver

en: Disable "%1"?
fr_CA: Désactiver « %1 » ?

en: Disable %1
fr_CA: Désactiver %1

en: Disable %1?
fr_CA: Désactiver %1 ?

en: Disable CiviCRM Profile Field
fr_CA: Désactiver le champ de profil CiviCRM

en: Disable CiviCRM Profile Group
fr_CA: Désactiver le groupe de profil CiviCRM

en: Disable CiviCRM css
fr_CA: Désactiver le CSS de CiviCRM

en: Disable Custom Field
fr_CA: Désactiver les champs personnalisés

en: Disable Custom Set
fr_CA: Désactiver l'ensemble personnalisé

en: Disable Debug Mode
fr_CA: Désactiver le mode débogage

en: Disable Event
fr_CA: Désactiver l'événement

en: Disable Financial Type
fr_CA: Désactiver le type financier

en: Disable Group
fr_CA: Désactiver le groupe

en: Disable Membership Type
fr_CA: Désactiver le type d'adhésion

en: Disable Multiple Choice Option
fr_CA: Désactiver l'option choix multiples

en: Disable Outbound Email
fr_CA: Désactiver l'envoi de courriels

en: Disable Premium
fr_CA: Désactiver le cadeau

en: Disable Price
fr_CA: Désactiver le tarif

en: Disable Price Option
fr_CA: Désactiver l'option de tarif

en: Disable Price Set
fr_CA: Désactiver la tarification

en: Disable Relationship
fr_CA: Désactiver la relation

en: Disable Scheduled Job
fr_CA: Désactiver la tâche programmée

en: Disable USPS address validation during import?
fr_CA: Désactiver la validation USPS des adresses durant l'import ?

en: Disable check for mandatory tokens
fr_CA: Désactiver la vérification pour les champs de fusion obligatoires

en: Disable debug mode now?
fr_CA: Désactiver le mode débogage maintenant ?

en: Disable the email confirmation for unverified contacts?
fr_CA: Désactiver le courriel de confirmation pour les contacts non vérifiés ?

en: Disable this message template
fr_CA: Désactiver ce modèle de message

en: Disable this option to remove the field from the profile without deleting it.
fr_CA: Désactivez ce champ pour le retirer du profil sans le supprimer.

en: Disabled
fr_CA: Désactivé

en: Disabled (Missing)
fr_CA: Désactivé (manquant)

en: Disabled Statuses
fr_CA: Statuts désactivés

en: Disabled/Deleted fields on Smart Groups
fr_CA: Champs désactivés/supprimés sur les groupes dynamiques

en: Disabling premium removes it from the premiums_premium join table below.
fr_CA: Désactiver un cadeau le retire de la table ci-dessous (premiums_premium).

en: Disambiguation: Joins are different from api chaining in that joins execute as a single SELECT query, and only work for api "get" operations.
fr_CA: Éclaircissement : Les jointures sont différentes du chaînage d'API du fait qu'une jointure ne correspond qu'à une simple requête SELECT, et ne marche que pour les opérations "get" des API.

en: Disambiguation: api chains are different from joins in that chaining executes a separate api call for every result returned from the main call.
fr_CA: Éclaircissement : les chaînages d'api sont différents des jonctions du fait que le chaînage exécute un appel d'api pour chaque résultat retourné par l'appel principal.

en: Disconnect
fr_CA: Déconnecté

en: Disconnected
fr_CA: Déconnecté

en: Disconnecting...
fr_CA: Déconnexion

en: Discount
fr_CA: Réduction

en: Discount Amount
fr_CA: Montant du tarif réduit

en: Discount End Date
fr_CA: Date de fin de réduction

en: Discount ID
fr_CA: ID du rabais

en: Discount Name
fr_CA: Nom du rabais

en: Discount Set
fr_CA: Ensemble de tarifs réduits

en: Discount Start Date
fr_CA: Date de début de rédaction

en: Discounted Fees
fr_CA: Tarifs réduits

en: Discounts
fr_CA: Réductions

en: Discounts by Signup Date?
fr_CA: Réduction en fonction de la date d'inscription ?

en: Display "empowered by CiviCRM"
fr_CA: Afficher « Propulsé par CiviCRM » ?

en: Display Amount?
fr_CA: Afficher le montant ?

en: Display Backtrace
fr_CA: Afficher la pile (informations techniques)

en: Display Fee
fr_CA: Afficher la cotisation

en: Display In Honor Roll
fr_CA: Afficher dans la liste de remerciement

en: Display Label
fr_CA: Affichage du Libellé

en: Display Membership Fee
fr_CA: Afficher la cotisation

en: Display Minimum Contribution Amount?
fr_CA: Afficher le montant minimum de contribution ?

en: Display Minimum Contribution?
fr_CA: Afficher le montant minimum de contribution ?

en: Display Mode
fr_CA: Mode d'affichage

en: Display Name
fr_CA: Nom affiché

en: Display Options
fr_CA: Afficher les options

en: Display Preferences
fr_CA: Préférences d'affichage

en: Display Results As
fr_CA: Type des résultats

en: Display Results as Relationship
fr_CA: Afficher les résultats en tant que relation

en: Display Results have been Reset
fr_CA: L'affichage des résultats a été réinitialisé

en: Display Settings For Results
fr_CA: Paramètres d'affichage des résultats

en: Display Style
fr_CA: Style d'affichage

en: Display Style 'Tab with table' is only supported for multiple-record custom field sets.
fr_CA: Le style d'affichage « Onglet avec table » est uniquement pris en charge pour les ensembles de champs personnalisés avec enregistrements multiples.

en: Display Tag?
fr_CA: Afficher l'étiquette ?

en: Display amount next to each option?
fr_CA: Afficher le montant à côté de chaque option ?

en: Display clicks from each mailing
fr_CA: Affiche les clics de chaque mailing

en: Display debug output with results.
fr_CA: Affiche les résultats de débogage

en: Display image and thumbnail from these locations on the web:
fr_CA: Montrer l'image et la vignette à partir de ces adresses sur le web:

en: Display in Honor Roll?
fr_CA: Afficher dans la liste de remerciement ?

en: Display in Table controls which columns are included in the listing of custom data records. If your custom data set has a large number of fields, uncheck this box to exclude less important fields from the listing. All fields will still be included when viewing a single record. You may also want to exclude Note type fields from the table listing.
fr_CA: Afficher dans les commandes de table les colonnes qui sont incluses dans la liste des enregistrements de données personnalisées. Si votre ensemble de données personnalisées comprend un grand nombre de champs, décochez cette case pour exclure les champs les moins importants de la liste. Tous les champs seront quand même inclus lors de l'affichage d'un enregistrement unique. Vous pouvez également exclure les champs de type de note de la liste des tables.

en: Display in Table?
fr_CA: Afficher dans la table ?

en: Display label for this status.
fr_CA: Libellé affiché pour ce statut.

en: Display minimum membership fee
fr_CA: Afficher le minimum forfaitaire de cotisation

en: Display name for this Membership status (e.g. New, Current, Grace, Expired...).
fr_CA: Nom affiché pour ce statut d'adhésion (par exemple « Nouveau », « Courant », « Délai de grâce », « Expiré », ...).

en: Display name format for individual contact display names.
fr_CA: Format d'affichage pour les noms de contacts individuels.

en: Display text for link from Event Information to Event Registration pages (e.g. 'Register Now!').
fr_CA: Texte affiché pour le lien de la page infos sur l'événement vers la page d'inscription (ex. « Inscrivez-vous maintenant ! »).

en: Displayed in <div> at top of Premiums section of page. Text and HTML allowed.
fr_CA: Affiché dans <div> en haut de la section Cadeaux de la page. Texte et HTML autorisés.

en: Displayed title for the Price Set.
fr_CA: Titre affiché pour la tarification

en: Displaying contacts where:
fr_CA: Afficher les contacts pour lesquels :

en: Displaying results as "%1" is not available without search criteria from the pane you just closed.
fr_CA: L'affichage des résultats comme « %1 » n'est pas possible sans les critères de recherche du panneau que vous venez de fermer.

en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
fr_CA: Fournit une liste détaillée des contributions groupées par organisation, qui inclut les contributions effectuées par des employés pour leur organisation.

en: Distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
fr_CA: Redistribue les dons vers d'autres organismes, exemple des fondations.

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
fr_CA: divehi ou maldivien

en: Do NOT select a Contact Subtype if your import file contains a mixture of subtypes. In that case, select the built-in ("parent") type, and make sure you'll file includes include a column which sets the subtype for each row.
fr_CA: Ne sélectionnez pas de sous-type de contact si votre fichier d'import contient plusieurs sous-types. Dans ce cas choisissez le type parent et assurez-vous que le fichier contient une colonne qui indique le sous-type de chaque entrée.

en: Do Not Email
fr_CA: Ne pas envoyer de courriel

en: Do Not Mail
fr_CA: Ne pas envoyer de courrier

en: Do Not Phone
fr_CA: Ne pas appeler

en: Do Not SMS
fr_CA: Ne pas envoyer de SMS

en: Do Not Sms
fr_CA: Ne pas envoyer de SMS

en: Do Not Trade
fr_CA: Ne pas transmettre les infos personnelles à d'autres organisations

en: Do Not mail
fr_CA: Ne pas envoyer de courriel

en: Do not SMS
fr_CA: Ne pas envoyer de SMS

en: Do not Trade
fr_CA: Ne pas partager

en: Do not bulk email
fr_CA: Ne pas envoyer de courriel

en: Do not create new contacts when filing emails
fr_CA: Ne pas créer de nouveaux contacts quand les courriels sont remplis.

en: Do not delete this page. Page content is generated by CiviCRM.
fr_CA: Ne pas supprimer cette page. Le contenu est généré par CiviCRM.

en: Do not display an image
fr_CA: Ne pas utiliser d'image

en: Do not display the country field in mailing labels when the country is the same as that of the domain
fr_CA: N'affiche pas le champ pays dans les étiquettes de publipostage lorsque le pays est le même que celui du domaine

en: Do not email
fr_CA: Ne pas envoyer de courriel

en: Do not enable the CiviCRM Admin role
fr_CA: Ne pas activer le rôle admin de CiviCRM

en: Do not enable this feature if you are using this profile as an HTML Form Snippet embedded in a non-CiviCRM web page. reCAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting a stand-alone form with reCAPTCHA included will always result in a reCAPTCHA validation error.
fr_CA: N'activez pas cette fonction si vous utilisez ce profil comme fragment de code HTML inclus dans une page web non CiviCRM, car reCAPTCHA requiert la génération dynamique de pages. La soumission d'un formulaire autonome avec reCAPTCHA va toujours produire une erreur de validation reCAPTCHA.

en: Do not import
fr_CA: Ne pas importer

en: Do not mail
fr_CA: Ne pas envoyer de courrier

en: Do not make custom fields required unless you want to force all users to enter a value anytime they add or edit this type of record. You can always make the field required when used in a specific Profile form.
fr_CA: Il est conseillé de ne pas rendre les champs personnalisés obligatoires, à moins que vous ne vouliez forcer les utilisateurs à entrer une valeur chaque fois qu'ils ajoutent ou modifient ce type d'enregistrement. Vous pourrez toujours rendre le champ obligatoire pour un formulaire spécifique de profil.

en: Do not merge
fr_CA: Ne pas fusionner

en: Do not notify assignees for
fr_CA: Ne pas notifier les personnes assignées pour

en: Do not phone
fr_CA: Ne pas appeler

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
fr_CA: Ne pas imprimer les étiquettes pour les contacts qui ont l'option "Ne pas envoyer de courrier"

en: Do not record
fr_CA: Ne pas enregistrer

en: Do not redact emails
fr_CA: Ne pas rédiger de courriel

en: Do not run this job before this date / time. The run frequency selected above will apply thereafter.
fr_CA: Ne lancez pas cette tâche avant cette date / heure. La fréquence d'exécution sélectionnée ci-dessus s'appliquera ensuite.

en: Do not select field %1 with Group by %2.
fr_CA: Ne sélectionnez pas le champ %1 avec l'option de regroupement %2.

en: Do not show breakdown, only show total - i.e %1
fr_CA: Ne pas afficher de détails, afficher seulement le total - i.e. %1

en: Do not sms
fr_CA: Ne pas envoyer de sms

en: Do not trade
fr_CA: Ne pas transmettre les données personnelles

en: Do some tables pre-date CRM-18193?
fr_CA: Certaines tables sont-elles antérieures à CRM-18193 ?

en: Do we want to map results from this profile.
fr_CA: Voulons nous faire correspondre les résultats de ce profil ?

en: Do you really want to remove this Smart Group?
fr_CA: Voulez-vous vraiment supprimer ce groupe dynamique ?

en: Do you want a registration confirmation email sent automatically to the user? This email includes event date(s), location and contact information. For paid events, this email is also a receipt for their payment.
fr_CA: Voulez vous qu'un courriel de confirmation soit envoyé à l'utilisateur ? Ce courriel inclut la date de l'événement, son lieu et les informations de contact. Pour les événements payants, ce courriel est aussi un reçu pour leur paiement.

en: Do you want to <a %1>edit the existing activity</a>?
fr_CA: Voulez-vous <a %1>éditer l'activité existante</a> ?

en: Do you want to continue?
fr_CA: Voulez-vous continuer ?

en: Do you want to delete the message template '%1'?
fr_CA: Voulez vous supprimer le modèle de message '%1' ?

en: Do you want to include this field in the Profile's Search form?
fr_CA: Voulez-vous inclure ce champ dans le formulaire de recherche ?

en: Do you want to release respondents for '%1' ?
fr_CA: Voulez-vous libérer des contacts pour '%1' ?

en: Do you want to remove this dashlet as an "Available Dashlet", AND delete it from all user dashboards?
fr_CA: Voulez-vous retirer cet indicateur de la liste des « Indicateurs disponibles » ET ainsi le retirer du tableau de bord de tous les utilisateurs ?

en: Do you want to reserve respondents for '%1' ?
fr_CA: Voulez-vous réserver des contacts pour '%1' ?

en: Docs
fr_CA: Dcumentations

en: Document Body
fr_CA: Corps du document

en: Document Type
fr_CA: Type de document

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
fr_CA: L'événement autorise-t-il plusieurs inscriptions depuis le même courriel?

en: Does MySQL thread_stack meet minimum (%1k)
fr_CA: Est-ce-que la valeur des procédures stockées de MySQL (thread_stack) a la valeur minimum requise (%1k)

en: Does Personal Campaign Page allow using tell a friend?
fr_CA: Est-ce que cette page personnelle de campagne autorise l'utilisation de "recommander à un ami" ?

en: Does Personal Campaign Page require manual activation by administrator? (is inactive by default after setup)?
fr_CA: Est-ce que cette page de campagne personnelle nécessite une activation manuelle par un administrateur ? (est inactif par défaut après installation) ?

en: Does contact A have permission over contact B?
fr_CA: Est-ce que le contact A a la permission sur le contact B ?

en: Does contact B have permission over contact A?
fr_CA: Est-ce que le contact B a la permission sur le contact A ?

en: Does not contain
fr_CA: Ne contient pas

en: Does the CiviCRM path contain PATH_SEPARATOR?
fr_CA: Est-ce que le chemin CiviCRM contient PATH_SEPARATOR ?

en: Does the database have data from a previous installation?
fr_CA: La base de données comporte-t-elle des données d'une précédente installation ?

en: Does the server exist?
fr_CA: Est-ce que le serveur existe ?

en: Does the webserver know where files are stored?
fr_CA: Le serveur web sait-il où sont stockés les fichiers ?

en: Does this Custom Field Set allow multiple records?
fr_CA: Cet ensemble de champs personnalisées permet-il les enregistrements multiples ?

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
fr_CA: Ce type de passerelle de paiement permet-il les paiements périodiques ?

en: Does this account hold taxes collected?
fr_CA: Ce compte contient-il les taxes collectées?

en: Does this group hold multiple values?
fr_CA: Ce groupe contient-il plusieurs valeurs ?

en: Does this status aggregate to current members (e.g. New, Renewed, Grace might all be TRUE... while Unrenewed, Lapsed, Inactive would be FALSE).
fr_CA: Ce statut s’agrège t'il avec les membres en cours (par ex. Nouveau, Renouvellé, En grâce seraient tous VRAIS... tandis que Non renouvellé, Echu, Inactif seraient FAUX).

en: Does your SMTP server require authentication (user name + password)?
fr_CA: Votre SMTP requiert-il une authentification  (nom + mot de passe) ?

en: Domain
fr_CA: Domaine

en: Domain (Organization) City
fr_CA: Ville du Domaine (organisation principale)

en: Domain (Organization) Country
fr_CA: Pays du Domaine (organisation principale)

en: Domain (Organization) Email
fr_CA: Courriel du Domaine (organisation principale)

en: Domain (Organization) Full Address
fr_CA: Adresse complète du Domaine (organisation principale)

en: Domain (Organization) Phone
fr_CA: Téléphone du Domaine (organisation principale)

en: Domain (Organization) Postal Code
fr_CA: Code postal du Domaine (organisation principale)

en: Domain (Organization) State
fr_CA: Etat du Domaine (organisation principale)

en: Domain (Organization) Street Address
fr_CA: Rue du Domaine (organisation principale)

en: Domain (Organization) Supplemental Address
fr_CA: Complément d'adresse 1 du Domaine (organisation principale)

en: Domain (Organization) Supplemental Address 2
fr_CA: Complément d'adresse 2 du Domaine (organisation principale)

en: Domain (Organization) Supplemental Address 3
fr_CA: Complément d'adresse 3 du Domaine (organisation principale)

en: Domain Description
fr_CA: Description du domaine

en: Domain Event Price Set
fr_CA: Domaine pour les tarifications d'événement

en: Domain ID
fr_CA: Identifiant du domaine

en: Domain Name
fr_CA: Nom de domaine

en: Domain absolute base url
fr_CA: URL de base du Domaine (organisation principale)

en: Domain address - displays your organization's postal address.
fr_CA: Adresse du domaine - affiche l'adresse postale de votre organisation

en: Domain for dashboard
fr_CA: Domaine pour le tableau de bord

en: Domain information for '%1' has been saved.
fr_CA: L'information de domaine pour « %1 » a été enregistrée.

en: Domains
fr_CA: Domaines

en: Don't check for presence of mandatory tokens (domain address; unsubscribe/opt-out) before sending mailings. WARNING: Mandatory tokens are a safe-guard which facilitate compliance with the US CAN-SPAM Act. They should only be disabled if your organization adopts other mechanisms for compliance or if your organization is not subject to CAN-SPAM.
fr_CA: Ne vérifie pas la présence des champs de fusion obligatoires (adresse du domaine, désabonnement) avant d'envoyer les envois massifs. Les champs de fusion obligatoires sont là pour vous aider à vous mettre en conformité avec la loi US (CAN-SPAM Act). Ils ne doivent être désactivés que si votre organisation adopte d'autres mécanismes pour se mettre en conformité ou si elle n'est pas assujettie au CAN-SPAM.

en: Don't override
fr_CA: Ne pas forcer

en: Donate Link Text
fr_CA: Texte du lien de donation

en: Donate Now
fr_CA: Donnez maintenant

en: Donation
fr_CA: Don

en: Donation Button
fr_CA: Bouton de don

en: Donations
fr_CA: Contributions

en: Done
fr_CA: Terminé

en: Done with Preview
fr_CA: Prévisualisation terminée

en: Donor Email
fr_CA: Courriel du donateur

en: Donor Name
fr_CA: Nom du donateur

en: Donor Phone
fr_CA: Téléphone du contributeur

en: Donors
fr_CA: Donateurs

en: Download
fr_CA: Télécharger

en: Download Batch
fr_CA: Télécharger le groupe

en: Download Document
fr_CA: Télécharger le document

en: Download Duplicates
fr_CA: Télécharger les doublons

en: Download Errors
fr_CA: Télécharger les erreurs

en: Download Extension
fr_CA: Télécharger l'extension

en: Download File
fr_CA: Télécharger le fichier

en: Download Invoice
fr_CA: Télécharger la facture

en: Download Invoice and Credit Note
fr_CA: Télécharger la Facture et l'Avoir

en: Download Mismatched Contacts
fr_CA: Télécharger les contacts non concordants.

en: Download an iCalendar file (with a *.ics extension) to your local computer.
fr_CA: Télécharger un fichier iCalendar (avec une extension *. ics) sur votre ordinateur local.

en: Download and Install
fr_CA: Télécharger et installer

en: Download and Install "%1"?
fr_CA: Télécharger et installer « %1 » ?

en: Download chart (PNG)
fr_CA: Télécharger le graphique (PNG)

en: Download chart (SVG)
fr_CA: Télécharger le graphique (SVG)

en: Download iCalendar entry for this event.
fr_CA: Télécharger l'entrée iCalendar pour cet événement.

en: Download location
fr_CA: Emplacement pour les téléchargements

en: Downloading this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing or upgrading comes from a trusted source.
fr_CA: Le téléchargement de cette extension va vous fournir de nouvelles fonctionnalités. Assurez-vous que cette extension que vous installez ou mettez à jour vient d'une source sûre.

en: Downloading...
fr_CA: Téléchargement en cours...

en: Draft
fr_CA: Brouillon

en: Draft / Unscheduled
fr_CA: Brouillon / Non planifié

en: Drag and drop dashlets onto the left or right columns below to add them to your dashboard. Changes are automatically saved.
fr_CA: Pour ajouter un indicateur à votre tableau de bord, vous pouvez le déplacer sur une des colonnes ci dessous. Les modifications sont automatiquement enregistrées (le tableau de bord diffère pour chaque utilisateur connecté).

en: Drilldown Report
fr_CA: Rapport "Analyse en profondeur"

en: Drilldown Report ID
fr_CA: ID du rapport "Analyse en profondeur"

en: Drop index %1
fr_CA: Supprimer l'index %1

en: Drop-down (select list)
fr_CA: Liste déroulante (select)

en: Dropdown Options
fr_CA: Options de liste déroulante

en: Drupal Database Details
fr_CA: Détails de la base de données Drupal

en: Drupal Database Settings
fr_CA: Paramètres de la base de données Drupal

en: Drupal User Registration
fr_CA: Création compte utilisateur Drupal

en: Drupal menu type.
fr_CA: Menu de type Drupal

en: Drupal session table cleared.
fr_CA: La table des sessions Drupal a été effacée.

en: Drupal user account registration option?
fr_CA: Option de création de compte utilisateur Drupal ?

en: Drupal user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
fr_CA: Les permissions des utilisateurs Drupal ont été automatiquement définies - permettant aux utilisateurs anonymes et authentifiés d'accéder aux formulaires et aux fonctionnalités publiques de CiviCRM. Nous vous recommandons de <a %1> vérifier ces permissions </a> pour vous assurer qu'elle sont conformes à vos besoins (<a %2>pour en savoir plus...</a>)

en: Drupal-only. Rules module must be enabled (beta feature - use with caution).
fr_CA: Pour Drupal seulement. Le module Rules doit être activé (fonction beta à utiliser avec prudence).

en: Due Date
fr_CA: Échéance

en: Due Date:
fr_CA: Échéance :

en: Duplicate
fr_CA: Doublon

en: Duplicate Contacts
fr_CA: Contacts en double

en: Duplicate Import Mapping Name
fr_CA: Le nom de correspondance de champs existe déjà

en: Duplicate Matching
fr_CA: Recherche de doublons

en: Duplicate Matching Rule
fr_CA: Règle de dédoublement

en: Duplicate Membership?
fr_CA: Adhésion en double ?

en: Duplicate Option label
fr_CA: Libellé d'option déjà existant

en: Duplicate Option values
fr_CA: Valeur d'élément de liste déjà existant

en: Duplicate Rows
fr_CA: Lignes en double

en: Duplicate Rules
fr_CA: Règles en double

en: Duplicate Template Name.
fr_CA: Le nom de modèle existe déjà.

en: Duplicate error - existing contribution record(s) have a matching Transaction ID or Invoice ID. Contribution record ID(s) are: %1
fr_CA: Erreur de doublon - une ou des contributions ont un Id. de transaction ou un Id. de facture. Les Id. des contributions en question sont : %1

en: Duplicate label value
fr_CA: Libellé d'étiquette en double

en: Duplicate matching rule
fr_CA: Règle de dédoublement

en: Duplicate records in UFMatch
fr_CA: Enregistrements en double dans UFMatch

en: Duplicate this tag
fr_CA: Dupliquer cette étiquette

en: Duplicate value for External ID.
fr_CA: La valeur "External ID" est en doublon.

en: Duplicate weight value
fr_CA: Valeur de poids en double

en: Duration
fr_CA: Durée

en: Duration (Days)
fr_CA: Durée (jours)

en: Duration Interval
fr_CA: Intervalle de durée

en: Duration Unit
fr_CA: Unité de durée

en: Duration of subscription or service (e.g. 12-month subscription).
fr_CA: Durée de l'inscription ou du service (ex. 12 mois).

en: Duration of this membership (e.g. 30 days, 2 months, 5 years, 1 lifetime)
fr_CA: Durée de l'adhésion (par exemple : 30 jours, 2 mois, 5 ans, à vie)

en: Dutch
fr_CA: néerlandais

en: Dutch (Belgium)
fr_CA: Dutch (Belgique)

en: Dutch (Netherlands)
fr_CA: Dutch (Pays-Bas)

en: Dynamic
fr_CA: Dynamique

en: Dynamic Form Creator
fr_CA: Créateur de formulaire dynamique

en: Dzongkha
fr_CA: dzongkha

en: ERROR: Title is not Set
fr_CA: ERREUR : pas de titre

en: EXAMPLE (Contact entity): To list Students in "Volunteers" or "Supporters" groups:
fr_CA: EXEMPLE (Entité Contact) : Pour répertorier les Etudiants dans les groupes « Bénévoles » ou « Soutiens » :

en: EXAMPLE:
fr_CA: EXEMPLE :

en: EXAMPLE: A price set with 3 price fields. National membership (with 3 price options - radio button style), Regional membership (checkbox), and an optional magazine subscription.
fr_CA: Exemple d'une tarification avec 3 champs tarif : une adhésion nationale (avec le choix parmi 3 montants - style bouton radio), une adhésion régionale (case à cocher) et l'abonnement optionnel à un magazine.

en: EXAMPLE: An organization that has a National office and 5 regional offices puts constituents in each region into their own group. Then they create a "National" group which is assigned as the "Parent" for all regional groups. The National office can now send mailings (for example) to the "National" group - knowing that all contacts in the regional groups will be included.
fr_CA: EXEMPLE : une organisation qui a un bureau national et 5 bureaux régionaux met les destinataires de chaque région dans le groupe correspondant. Un groupe « National » est ensuite créé et défini comme le groupe parent des groupes régionaux. Le bureau national peut maintenant envoyer des courriels (par exemple) au groupe « National » — tout en sachant que les contacts des groupes régionaux les recevront aussi.

en: EXAMPLE: Given the default event types, this URL will retrieve all events with start dates on or after January 1, 2007 whose event type is 'Fundraiser':
fr_CA: EXEMPLE : Étant donné les types d'événement par défaut, cette URL permet de récupérer tous les événements ayant une date de début postérieure au 1er Janvier 2007 dont le type est 'Fundraiser' :

en: EXAMPLE: If you are using CiviEvent, and you want to collect information from people registering for your events, select "Participants". If the information is specific to one type of participant (e.g. event volunteers), select "Participants (role)" and then select the role (e.g. 'Volunteer').
fr_CA: Exemple : si vous utilisez CiviEvent et souhaitez demander des informations aux personnes s'inscrivant à vos événements, sélectionnez « Participants ». Si l'information est spécifique à un type de participant (par exemple les bénévoles), sélectionnez « Participants (rôle) » et sélectionnez ensuite le rôle (par exemple « Bénévole »).

en: EXAMPLE: If you set a length of 8 on 'Street Address', then '101 Delaplane Ave.' would match '101 Delaplain St.' because the first 8 characters are the same. If Length is left blank, then the comparison is done on the entire field value.
fr_CA: EXEMPLE : si vous définissez une longueur de 8 pour la rue, alors « 10 rue de la république » correspondra aussi à « 10 rue du commerce » car les huit premiers caractères sont les mêmes. Si la longueur est laissée vide, alors la comparaison est faite sur la valeur entière du champ.

en: EXAMPLE: If you want your message to begin with "Dear " followed by the recipient's first name, you can use the %1 token in your message. <em>Dear %1</em>
fr_CA: Exemple : si vous voulez qu'un message commence avec "Cher(e)" suivi du nom du destinataire, vous pouvez utiliser le champ de fusion %1 dans votre message comme suit : <em>Cher(e) %1</em>

en: EXAMPLES
fr_CA: EXEMPLES

en: EXCLUDE Recipients of These Message(s)
fr_CA: EXCLURE les destinaitres de ce(s) message(s)

en: EXPERIMENTAL: %1
fr_CA: EXPÉRIMENTAL : %1

en: EXPERIMENTAL: Show Event Payment on Confirm?
fr_CA: EXPÉRIMENTAL : Afficher les infos de règlement de l'événement au moment de la confirmation ?

en: Each
fr_CA: Chaque

en: Each CiviCRM ACL Role is assigned a set of permissions. Use this link to create or edit the different roles needed for your site.
fr_CA: À chaque rôle CiviCRM est assigné un ensemble de permissions. Utilisez ce lien pour créer ou modifier les différents rôles nécessaires à votre site.

en: Each file must be less than %1M in size.
fr_CA: La taille de chaque fichier doit être au maximum de %1 Mo.

en: Each file must be less than %1M in size. You can also add a short description.
fr_CA: Chaque fichier doit faire moins de %1M. Vous pouvez aussi ajouter une courte description.

en: Each financial type relates to a number of <a href="%1">financial accounts</a> to track income, accounts receivable, and fees.</p>
fr_CA: À chaque type d'opération est affecté un nombre de <a href="%1">comptes</a> pour tracer les revenus, paiements à recevoir et frais.</p>

en: Earliest and latest trigger dates to include.
fr_CA: Les dates de déclenchement les plus anciennes et les plus récentes à inclure.

en: Earliest date to consider start events from.
fr_CA: Date la plus ancienne à partir de laquelle prendre en compte les événements.

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: Edit %1
fr_CA: Modifier %1

en: Edit %1 Options
fr_CA: Modifier les options %1

en: Edit %1 Smart Group Criteria
fr_CA: Modifier les critères de recherche du groupe dynamique %1

en: Edit <strong>Premiums Settings</strong> to customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries.
fr_CA: Modifier les <strong>Paramètres des cadeaux</strong> pour personnaliser le titre et le message d'introduction (par exemple « Pour vous remercier de votre soutien, vous pourrez sélectionnez des cadeaux… »). Vous pouvez aussi donner un courriel de contact et/ou un numéro de téléphone pour les réclamations. Sélectionnez ensuite les cadeaux que vous voulez offrir sur cette page de contribution.

en: Edit ACL &ndash; %1
fr_CA: Modifier ACL &ndash; %1

en: Edit API keys
fr_CA: Modifier les clés API

en: Edit Address Elements
fr_CA: Modifier les éléments d'adresse

en: Edit Batch
fr_CA: Modifier le lot

en: Edit Campaign
fr_CA: Modifier la campagne

en: Edit CiviCRM Profile Field
fr_CA: Modifier le champ de profil CiviCRM

en: Edit CiviCRM Profile Group
fr_CA: Modifier le profil CiviCRM

en: Edit Complete Street Address
fr_CA: Modifier l'adresse complète

en: Edit Contact
fr_CA: Modifier le contact

en: Edit Contact (View Contact Summary Page)
fr_CA: Modifier le contact (Voir le résumé du contact)

en: Edit Contact Details
fr_CA: Modifier la fiche du contact

en: Edit Contact Information
fr_CA: Modifier les informations du contact

en: Edit Contact Name
fr_CA: Modifier le nom du contact

en: Edit Contribution
fr_CA: Modifier la contribution

en: Edit Credit Card
fr_CA: Modifier la carte de crédit

en: Edit Custom Field
fr_CA: Modifier le champ personnalisé

en: Edit Custom Set
fr_CA: Modifier l'ensemble personnalisé

en: Edit Data Entry Batch
fr_CA: Modifier les données entrées dans le groupe

en: Edit DedupeRule
fr_CA: Modifier la règle de dédoublonnage

en: Edit Details
fr_CA: Modifier la fiche détaillée

en: Edit Domain Information
fr_CA: Modifier les informations du domaine

en: Edit Event Template
fr_CA: Modifier le modèle d'événement

en: Edit Field
fr_CA: Modifier le champ

en: Edit Financial Type
fr_CA: Modifier le type financier

en: Edit Financial Type Account
fr_CA: Modifier le compte d'opérations

en: Edit Grant
fr_CA: Modifier la subvention

en: Edit Group
fr_CA: Configurer le groupe

en: Edit Group Settings
fr_CA: Modifier les paramètres du groupe

en: Edit Label Format
fr_CA: Modifier le format d'étiquette

en: Edit Link
fr_CA: Lien édition

en: Edit Mailing Component
fr_CA: Modifier le composant de publipostage

en: Edit Mapping
fr_CA: Modifier la correspondance de champs

en: Edit Membership
fr_CA: Modifier l'adhésion

en: Edit Membership Status
fr_CA: Modifier le statut d'adhésion

en: Edit Membership Type
fr_CA: Modifier le type d'adhésion

en: Edit Message Template
fr_CA: Modifier le modèle de message

en: Edit Multiple Choice Option
fr_CA: Modifier la liste de choix multiples

en: Edit Multiple Choice Options
fr_CA: Modifier la liste de choix multiples

en: Edit Option
fr_CA: Modifier l'option

en: Edit Option Group
fr_CA: Modifier la liste de choix

en: Edit Options
fr_CA: Modifier les options

en: Edit PDF Page Format
fr_CA: Modifier le format de page PDF

en: Edit Participant Status
fr_CA: Modifier le statut de participant

en: Edit Participant Status Options
fr_CA: Modifier les options de statut de participant

en: Edit Participation
fr_CA: Modifier l'inscription

en: Edit Payment
fr_CA: Modifier le paiement

en: Edit Payment Procesor Type
fr_CA: Modifier le type de passerelle de traitement des paiements

en: Edit Payment Processor
fr_CA: Modifier la passerelle de traitement des paiements

en: Edit Personal Campaign Page
fr_CA: Modifier la page de campagne personnelle

en: Edit Petition
fr_CA: Modifier la pétition

en: Edit Pledge
fr_CA: Modifier la promesse de don

en: Edit Premium
fr_CA: Modifier le cadeau

en: Edit Price
fr_CA: Modifier le tarif

en: Edit Price Field
fr_CA: Modifier le champ tarif

en: Edit Price Option
fr_CA: Modifier l'option de tarif

en: Edit Price Options
fr_CA: Modifier la liste des tarifs

en: Edit Price Set
fr_CA: Modifier la tarification

en: Edit Profile
fr_CA: Modifier le profil

en: Edit Recipient Options
fr_CA: Modifier les options des destinataires

en: Edit Recurring Payment
fr_CA: Modifier paiement périodique

en: Edit Relationship
fr_CA: Modifier la relation

en: Edit Relationship for %1
fr_CA: Modifier la relation pour %1

en: Edit Rule
fr_CA: Modifier la règle

en: Edit Scheduled Job
fr_CA: Modifier la tâche

en: Edit Scheduled Payment
fr_CA: Modifier le paiement programmé

en: Edit Scheduled Pledge Payment
fr_CA: Modifier un paiement planifié

en: Edit Search Criteria
fr_CA: Modifier les critères de recherche

en: Edit Set
fr_CA: Modifier le jeu

en: Edit Settings
fr_CA: Modifier les paramètres

en: Edit Smart Group
fr_CA: Modifier le groupe dynamique

en: Edit Smart Group Criteria
fr_CA: Modifier les critères d'appartenance au groupe dynamique

en: Edit Smart Group Search Criteria for %1
fr_CA: Modifier les critères d'appartenance au groupe dynamique %1

en: Edit Street Address
fr_CA: Modifier l'adresse postale

en: Edit Survey
fr_CA: Modifier le sondage

en: Edit Tags
fr_CA: Modifier les étiquettes

en: Edit Widget Colors
fr_CA: Modifier les couleurs du widget

en: Edit Your Page
fr_CA: Modifier votre page

en: Edit Your Personal Campaign Page
fr_CA: Modifier votre page de campagne personnelle

en: Edit accounting batches created by user
fr_CA: Modifier les lots de comptabilité créés par les utilisateurs

en: Edit activity
fr_CA: Modifier activité

en: Edit address
fr_CA: Modifier l'adresse

en: Edit all accounting batches
fr_CA: Modifier tous les lots de comptabilité

en: Edit all inbound email activities (for visible contacts) basic information and content.
fr_CA: Modifier les informations de base et le contenu pour toutes les activités de courriel entrant (pour les contacts visibles).

en: Edit all inbound email activities (for visible contacts) basic information. Content editing not allowed.
fr_CA: Modifier les informations de base et le contenu pour toutes les activités de courriel entrant (pour les contacts visibles). La modification du contenu n'est pas autorisée.

en: Edit all private reports
fr_CA: Modifier les rapports privés

en: Edit all reports that have been marked as reserved
fr_CA: Modifier tous les rapport marqués comme privés

en: Edit and disable Reserved Groups (Needs Edit Groups)
fr_CA: Modifier et désactiver les groupes réservés (nécessite la fonction Modifier des groupes)

en: Edit communication preferences
fr_CA: Modifier les préférences de communication

en: Edit data in a profile form.
fr_CA: Modifier les données dans un formulaire de profil.

en: Edit demographics
fr_CA: Modifier les données démographiques

en: Edit events even without specific ACL granted
fr_CA: Modifier les événements même sans liste de contrôle d'accès spécifique fournie

en: Edit global settings for this custom field.
fr_CA: Modifier les paramètres de ce champ personnalisé.

en: Edit info
fr_CA: Modifier les infos

en: Edit name
fr_CA: Modifier le nom

en: Edit search criteria
fr_CA: Modifier les critères de recherche

en: Edit settings
fr_CA: Modifier les paramètres

en: Edit this message template
fr_CA: Modifier ce modèle de message

en: Edit this relationship.
fr_CA: Modifier la relation

en: Edit user's own API keys
fr_CA: Modifier ses propres clés API

en: Editing Contacts
fr_CA: Informations éditables

en: Editing Master Address
fr_CA: Modification de l'adresse principale

en: Effective From
fr_CA: Effectif à partir de

en: Effective end date
fr_CA: Date de fin effective

en: Effective start date
fr_CA: Date de début effective

en: Eg: if you choose '2' then the lead booker can bring 2 guests; there would be a limit of 3 participants in total per booking.
fr_CA: Exemple : si vous choisissez "2" le contact principal qui procède à la réservation peut emmener 2 invités ; il y aurait alors une limite de 3 participants au total par réservation.

en: Either filter on at least one relationship type, or de-select Staff Member and Relationship from the list of fields.
fr_CA: Sélectionnez au moins un type de relation, ou dé sélectionner Membre de l'équipe et relation de la liste des champs.

en: Element name of angular directive to invoke (lowercase hyphenated format)
fr_CA: Nom de l'élément de directive Angular à invoquer (format : minuscules avec traits d'union "-")

en: Eligible
fr_CA: Éligible

en: Email
fr_CA: Courriel

en: Email
fr_CA: Courriel

en: Email %1
fr_CA: Courriel %1

en: Email %1 is primary?
fr_CA: L'adresse de courriel %1 est principale ?

en: Email (Contact A)
fr_CA: Courriel du contact A

en: Email (Contact B)
fr_CA: Courriel du contact B

en: Email (Main)
fr_CA: Courriel (principal)

en: Email - schedule/send via CiviMail
fr_CA: Courriel - planifier/envoyer un envoi massif

en: Email - send now (to %1 or less)
fr_CA: Courriel - envoi immédiat (jusqu'à %1 ou moins)

en: Email - unhold addresses
fr_CA: Courriel - réactiver les adresses suspendues

en: Email 1
fr_CA: Courriel 1

en: Email 2
fr_CA: Adresse électronique 2

en: Email 2 ID
fr_CA: Id du courriel n° 2

en: Email Address
fr_CA: Adresse courriel

en: Email Address of Receipt Sender
fr_CA: Courriel de l'expéditeur du reçu

en: Email Delivery
fr_CA: Paramètres d'envoi

en: Email Delivery Settings
fr_CA: Paramètres d'envoi de courriel

en: Email Disabled
fr_CA: Courriel désactivé

en: Email Domain
fr_CA: Domaine internet

en: Email Error
fr_CA: Erreur de courriel

en: Email From Address for no-reply emails.
fr_CA: Adresse d'expéditeur (From) pour les courriels "no-reply"

en: Email Greeting
fr_CA: Formule de salutation par courriel

en: Email Greeting Custom
fr_CA: Salutation courriel personnalisée

en: Email Greeting ID
fr_CA: Identifiant de formule de salutation par courrier électronique

en: Email Hold
fr_CA: Courriel invalide

en: Email ID
fr_CA: Identifiant du courrier électronique

en: Email Invoice
fr_CA: Facture par courriel

en: Email Location Type
fr_CA: Type d'adresse courriel

en: Email Notification
fr_CA: Notification par courriel

en: Email On Hold
fr_CA: Adresse de courriel invalide

en: Email Receipt to Contributor?
fr_CA: Envoyer un accusé de réception au contributeur ?

en: Email Receipts
fr_CA: Reçu courriel

en: Email Report Instance To
fr_CA: Courriel du destinataire du rapport

en: Email Selection Method
fr_CA: Méthode de sélection du courriel

en: Email Sent
fr_CA: Courrier électronique envoyé

en: Email Settings
fr_CA: Paramètres de courriel

en: Email a Contact
fr_CA: Envoyer un couriel à un contact

en: Email a complete copy of this activity record to other people involved with the case. Click the top left box to select all.
fr_CA: Envoyer une copie complète de cette activité par courriel  à tous les gens impliqués. Cliquez sur la boite en haut à gauche pour les sélectioner tous.

en: Email address
fr_CA: Courriel

en: Email address deleted.
fr_CA: Adresse courriel supprimé

en: Email address domain (the part after @).
fr_CA: Domaine de l'adresse courriel (la partie après @).

en: Email address in "from" field
fr_CA: Adresse courriel dans le champ "From" (De)

en: Email at the time of token creation. Useful for fraud forensics
fr_CA: Courriel au moment de la création du jeton. Utile pour les recherches de fraude.

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
fr_CA: L'adresse courriel doit être dans un format valide (ex. « info@example.org »).

en: Email field should be included in profile if you want to use Group(s) when Profile double-opt in process is enabled.
fr_CA: Le champ adresse courriel doit être inclus dans le profil quand vous voulez utiliser les groupes et que le processus de création de compte à double confirmation est activé.

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
fr_CA: Le courriel n'a pas été envoyé à %1 contact(s) - les préférences de communications spécifient «NE PAS ENVOYER DE COURRIEL» ou bien il n'y avait PAS d'adresse de courriel valide.

en: Email has been sent to : %1
fr_CA: Un courriel a été envoyé à : %1

en: Email is not valid.
fr_CA: Adresse courriel invalide.

en: Email is required
fr_CA: Le courriel est obligatoire

en: Email on Hold
fr_CA: Courriel suspendu

en: Email on hold
fr_CA: Courriel suspendu

en: Email on hold - generally due to bouncing.
fr_CA: Adresse de courriel invalide - généralement injoignable (rebond).

en: Email only
fr_CA: Courriel seulement

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
fr_CA: Le courriel n'a PAS été envoyé à %1 contact(s) (aucun courriel renseigné, ou ne souhaite pas recevoir de courriel, ou décédé).

en: Email will NOT be sent to %count contact - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased). | Email will NOT be sent to %count contacts - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
fr_CA[0]: %count courriel ne sera PAS envoyé - (pas d'adresse de courriel dans le fiche ou les préférences de communication indiquent « Ne pas envoyer de courriel », ou le contact est décédé).
fr_CA[1]: %count courriels ne seront PAS envoyés - (pas d'adresse de courriel dans le fiche ou les préférences de communication indiquent « Ne pas envoyer de courriel », ou le contact est décédé).
fr_CA[2]: %count courriels ne seront PAS envoyés - (pas d'adresse de courriel dans le fiche ou les préférences de communication indiquent « Ne pas envoyer de courriel », ou le contact est décédé).

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
fr_CA[0]: L'email ne sera Pas envoyé au contact.
fr_CA[1]: Le courriel ne sera PAS envoyé à %count contacts.
fr_CA[2]: Le courriel ne sera PAS envoyé à %count contacts.

en: Email-to-Activity
fr_CA: Courriel-à-activité

en: Email-to-Activity Processing
fr_CA: Traitement courriel-à-activité

en: Email:
fr_CA: Courriel :

en: Email: %1
fr_CA: Courriel : %1

en: Emails
fr_CA: Courriels

en: Emails Restored
fr_CA: Adresse électroniques restaurées

en: Emergency
fr_CA: Urgence

en: Employee <-> Employer and Household relationships both have special characteristics.
fr_CA: Les relations Employé <-> Employeur et celles relatives aux foyers ont des caractéristiques spécifiques.

en: Employee Name
fr_CA: Nom de l'employé

en: Employee Since
fr_CA: Employé depuis

en: Employer
fr_CA: Employeur

en: Employer Name
fr_CA: Nom de l'employeur

en: Employer name
fr_CA: Nom de l'employeur

en: Empowered By CiviCRM Image
fr_CA: Image "Propulsé par CiviCRM"

en: Empowered by %s
fr_CA: Dynamisé par %s

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
fr_CA: Vide le cache des templates et/ou les dossiers de stockage provisoire des fichiers téléchargés.

en: Empty
fr_CA: Vide

en: Empty Tag Set
fr_CA: Vider l'ensemble d'étiquettes

en: Enable
fr_CA: Activer

en: Enable "%1"?
fr_CA: Activer « %1 » ?

en: Enable %1
fr_CA: Activer %1

en: Enable <a href='%1'>case types</a>.
fr_CA: Activer les <a href='%1'>types de dossiers</a>.

en: Enable CiviCRM Profile Field
fr_CA: Activer le champ de profil CiviCRM

en: Enable CiviCRM Profile Group
fr_CA: Activer le groupe de profil CiviCRM

en: Enable CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport and/or CiviGrant components.
fr_CA: Activer les composants CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport et/ou CiviGrant.

en: Enable CiviMail to create activities on delivery
fr_CA: Permet à CiviMail de créer des activités lors de l'envoi

en: Enable CiviMail to generate Message-ID header
fr_CA: Activer la génération de l'en-tête Message-ID par CiviMail

en: Enable Components
fr_CA: Activer des composants

en: Enable Custom Field
fr_CA: Activer les champs personnalisés

en: Enable Custom Reply-To
fr_CA: Permettre de personnaliser les Répondre-à

en: Enable Custom Set
fr_CA: Activer l'ensemble personnalisé

en: Enable Debugging
fr_CA: Activer le débogage

en: Enable Deferred Revenue
fr_CA: Activer les revenus différés

en: Enable Double Opt-in for Profile Group(s) field
fr_CA: Permettre la double confirmation pour l'abonnement aux groupes

en: Enable Double Opt-in for Profiles which use the "Add to Group" setting
fr_CA: Activer la confirmation pour les profils utilisant l'option « Ajouter au groupe ».

en: Enable Drupal Watchdog Logging
fr_CA: Activer la journalisation dans Drupal

en: Enable Event
fr_CA: Activer l'événement

en: Enable Financial Type
fr_CA: Activer le type financier

en: Enable Group
fr_CA: Activer le groupe

en: Enable Membership Type
fr_CA: Activer le type d'adhésion

en: Enable Multi Site Configuration
fr_CA: Activer la configuration multi-site

en: Enable Multiple Choice Option
fr_CA: Activer l'option choix multiples

en: Enable Multiple Languages
fr_CA: Activer le multilinguisme

en: Enable Personal Campaign Pages
fr_CA: Activer les pages de campagne personnelles

en: Enable Personal Campaign Pages?
fr_CA: Activer les pages de campagne personnelles ?

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this contribution page)
fr_CA: Activer les pages de campagne personnelles (pour cette page de contribution) ?

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this event)
fr_CA: Activer les pages de campagne personnelles (pour cet événement) ?

en: Enable Popup Forms
fr_CA: Activer les formulaires en Popup

en: Enable Premium
fr_CA: Activer le cadeau

en: Enable Price
fr_CA: Activer le tarif

en: Enable Price Option
fr_CA: Activer l'option de tarif

en: Enable Price Set
fr_CA: Activer la tarification

en: Enable Relationship
fr_CA: Activer la relation

en: Enable Scheduled Job
fr_CA: Activer la tâche programmée

en: Enable Tax and Invoicing
fr_CA: Activer les taxes et la facturation

en: Enable Widget?
fr_CA: Activer le widget?

en: Enable automatic CiviMail recipient count display
fr_CA: Activer l'affichage automatique du nombre de destinataires CiviMail

en: Enable click-through tracking by default
fr_CA: Activer le suivi des clics par défaut

en: Enable components
fr_CA: Activer des composants

en: Enable debugging features including display of template variables and backtracing.
fr_CA: Activer le débogage de fonctions, y compris l'affichage des variables de templates et backtracing.

en: Enable global server wide lock for CiviMail
fr_CA: Activer le verrou global au serveur pour CiviMail

en: Enable mapping for this profile?
fr_CA: Autoriser la géolocalisation pour ce profil ?

en: Enable multiple bulk email address for a contact
fr_CA: Active les adresses multiples d'envois massifs pour un contact.

en: Enable multiple bulk email address for a contact.
fr_CA: Active les adresses multiples de mailing pour un contact.

en: Enable open tracking by default
fr_CA: Activer le suivi d'ouverture par défaut

en: Enable or disable Components such as CiviContribute, CiviEvent, CiviCase, etc.
fr_CA: Activer ou désactiver les composants tels que CiviContribute, CiviEvent, CiviCase, etc.

en: Enable the CiviCRM Admin role
fr_CA: Activer le rôle admin de CiviCRM

en: Enable the Premiums section for this Online Contribution Page, and customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries. Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
fr_CA: Activer la section des cadeaux de remerciement, personnaliser le titre et le message d'introduction (par exemple « Pour vous remercier de votre soutien, vous pourrez sélectionnez des cadeaux… »). Vous pouvez aussi donner un courriel de contact et/ou un numéro de téléphone pour répondre aux demandes d'information. Sélectionnez ensuite les cadeaux que vous voulez offrir sur cette page de contribution.

en: Enable the required CiviCRM components.(CiviContribute, CiviEvent etc.)
fr_CA: Activer les composants requis de CiviCRM.(CiviContribute, CiviEvent etc.)

en: Enable the use of remote images. By default this is enabled, but if not using remote images you may wish to turn it off for security reasons.
fr_CA: Activer l'utilisation d'images distantes. Par défaut, cette option est activée, mais si vous n'utilisez pas d'images distantes, vous souhaiterez peut-être la désactiver pour des raisons de sécurité.

en: Enable this message template
fr_CA: Activer ce modèle de message

en: Enable this setting to rebuild recipient list automatically during composing mail. Disable will allow you to rebuild recipient manually.
fr_CA: Activer ce paramètre pour reconstruire la liste des destinataires automatiquement pendant la création du courriel. Le désactiver vous laissera la possibilité de la reconstruire manuellement.

en: Enable workflow support for CiviMail
fr_CA: Activer la fonction workflow dans CiviMail

en: Enable/Disable this checkbox to add/remove cancel button on the profile form.
fr_CA: Activer/Désactiver cette case à cocher pour ajouter/retirer le bouton Annuler du formulaire de Profil.

en: Enabled
fr_CA: Activé

en: Enabled (Missing)
fr_CA: Activé (manquant)

en: Enabled?
fr_CA: Actif ?

en: Enabling Access Control by Financial Types is only required if you need users in one role to access some financial transactions but not ones with certain financial types.</p>
    <p>For example, Planned Giving bequests may be highly confidential and not appropriate for staff organizing events to see, even though they need to be able to administer the payments for ticket purchases.</p>
    <p>After enabling, you will be able to set create, view, edit, and delete permissions separately for each financial type by navigating to Administer > Users and Permissions > Permissions (Access Control), and clicking on the Access Control link for your CMS.
fr_CA: Activer la fonction Contrôle d'Accès par Type d'Opération, n'est requis que pour les utilisateurs ayant la possibilité d'accéder aux transactions financières en excluant celles étant d'un type d'opération particulier.</p>
    <p>Par exemple, les Legs de Dons Planifiés peuvent être hautement confidentiels et non appropriés en visualisation pour les membres de l'équipe organisant des événements, même s'ils doivent pouvoir administrer les paiements pour les achats de tickets.</p>
    <p>Après activation, vous pourrez paramétrer de façon indépendante les permissions : créer, voir, modifier et supprimer, pour chaque type d'opération en sélectionnant Administrer > Utilisateurs et Permissions > Permissions (Contrôle d'Accès), et validant le lien de votre CMS vers Contrôle d'Accès.

en: Enabling Waitlisting and Registration Approval
fr_CA: Activer la liste d'attente et la validation des inscriptions

en: Enabling a widget for this contribution page allows you and your supporters to easily promote a fund-raising campaign by embedding a chunk of dynamic content in any web page. CiviContribute widgets display real-time progress toward your fund-raising goals, and include a 'Contribute' button which links people directly to the associated online contribution page.
fr_CA: L'activation d'un widget pour cette page de contribution vous permet à vous et vos sympathisants de promouvoir facilement une campagne de collecte de fonds en intégrant un bout de contenu dynamique dans une page Web. Les widgets CiviContribute affichent en temps réel les résultats atteints par votre campagne de collecte de fonds au regard des objectifs et notamment incluent un lien  "Contribuer" qui dirige les visiteurs directement sur la page de contribution en ligne correspondante.

en: Enabling multiple languages changes the schema of your database, so make sure you know what you are doing when enabling this function; making a database backup is strongly recommended.
fr_CA: Activer le mode multilingue modifie le schéma de votre base de données, soyez certains de savoir ce que vous faîtes avant d'activer cette fonction. Une sauvegarde préalable de votre base de données est fortement recommandée.

en: Enabling this option will have CiviCRM skip any emails that do not have the Case ID or Case Hash so that the system will only process emails that can be placed on case records.
fr_CA: En activant cette option, CiviCRM ignorera tous les courriels qui n'ont pas d'identifiant de dossier ou de hachage de dossier afin que le système ne traite que les courriels pouvant être placés dans des dossiers.

en: Enabling this option will have CiviCRM skip any emails that do not have the Case ID or Case Hash so that the system will only process emails that can be placed on case records. Any emails that are not processed will be moved to the ignored folder.
fr_CA: En activant cette option, CiviCRM ignorera tous les courriels qui n'ont pas d'id. de dossier ou de hachage de dossier afin que le système ne traite que les courriels pouvant être placés dans des dossiers. Les courriels qui ne sont pas traités seront déplacés dans le répertoire "Ignoré".

en: Enabling this setting will update related contribution of membership(s) except if the membership is paid for with a recurring contribution.
fr_CA: L'activation de ce paramètre mettra à jour la contribution associée des adhésions, sauf si l'adhésion est réglée via une contribution récurrente.

en: Encryption key error
fr_CA: Erreur de clé de chiffrement

en: End
fr_CA: Fin

en: End Action
fr_CA: Action de fin

en: End Adjustment
fr_CA: Fin ajustement

en: End Condition
fr_CA: Condition de fin

en: End Date
fr_CA: Date de fin

en: End Event
fr_CA: Événement de fin

en: End Event Adjust Interval
fr_CA: Intervalle d'ajustement de l'événement de fin

en: End Event Adjust Unit
fr_CA: Unité d'ajustement de l'événement de fin

en: End Event Adjustment
fr_CA: Ajustement de fin de l'événement.

en: End Frequency Interval
fr_CA: Intervalle de fréquence de fin

en: End Frequency Unit
fr_CA: Unité de fréquence de fin

en: End Offset
fr_CA: Offset de fin

en: End date
fr_CA: Date de fin

en: End date for premium
fr_CA: Date de fin de la prime

en: End date must be the same or later than start date.
fr_CA: La date de fin doit être égale ou postérieure à la date de début.

en: End date should be after current entity's start date
fr_CA: La date de fin doit être fixée après la date de début de l'entité actuelle

en: End or Modified Date
fr_CA: Date de fin ou de modification

en: Ended
fr_CA: Terminé

en: Ends
fr_CA:  Fin

en: Ends with
fr_CA: Se termine par

en: Engagement Index
fr_CA: Index d'engagement

en: Engagement Level
fr_CA: Niveau d'engagement

en: English (Australia)
fr_CA: anglais (Australie)

en: English (Canada)
fr_CA: anglais (Canada)

en: English (New Zealand)
fr_CA: Anglais (Nouvelle Zélande)

en: English (United Kingdom)
fr_CA: anglais (Royaume-Uni)

en: English (United States)
fr_CA: anglais (États-Unis)

en: English ordinal suffix for the day of the month ('st', 'nd', 'rd', 'th')
fr_CA: Suffixe ordinal anglais pour le jour du mois (« st », « nd », « rd », « th »)

en: Ensure that amount paid is shown even when fully paid
fr_CA: Assurez vous que le montant payé est affiché même quand il est complètement réglé.

en: Ensure you are still logged in and have permission to access this feature.
fr_CA: Assurez-vous que vous êtes toujours connecté et que vous avez le droit d'accéder à cette fonction.

en: Enter <strong>pj-ql-01</strong>. This is the User Name associated with the shared PayJunction test account.
fr_CA: Entrez <strong>pj-ql-01</strong>. C'est le nom d'utilisateur associé au compte test PayJunction.

en: Enter <strong>pj-ql-01p</strong>. This is the Password associated with the shared PayJunction test account.
fr_CA: Entrez <strong>pj-ql-01</strong>. C'est le mot de passe associé au compte test PayJunction.

en: Enter a comma-delimited list of color, size, etc. options for the product if applicable. Contributors will be presented a drop-down menu of these options when they select this product.
fr_CA: Entrez, en les séparant par une virgule, les options de couleur, taille, etc. pour ce produit, si besoin. Les contributeurs se verront présenter la liste de ces options quand ils choisiront ce produit.

en: Enter a descriptive name for this address block such as "Summer Home", "School Address", etc.
fr_CA: Entrez une description pour cette adresse par exemple, maison de vacances, adresse de l'école, etc.

en: Enter a descriptive name for this permission (e.g. 'Edit Advisory Board Contacts').
fr_CA: Saisissez un nom descriptif pour cette permission (par exemple « Modifier les contacts du conseil consultatif »).

en: Enter a message to accompany this contribution.
fr_CA: Enter un message pour accompagner votre contribution

en: Enter a message you want included at the beginning of emailed receipts. This message will be inserted at the top of the "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message.
fr_CA: Saisissez un message à inclure au début des reçus envoyés par courriel. Ce message sera inséré en haut du message de processus système «Contributions - Reçu (en ligne)».

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email.
fr_CA: Saisir le message que vous souhaitez insérer au début du courriel de confirmation.

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'We have made the changes you requested to your registration.'
fr_CA: Entrez un message que vous voulez inclure au début du courrier électronique de confirmation. EXEMPLE : Nous avons apporté les modifications que vous avez demandées à votre inscription.

en: Enter a message you want included at the beginning of the emailed receipt.
fr_CA: Saisir le message que vous souhaitez insérer au début du courriel de confirmation.

en: Enter a name and description for your Saved Search
fr_CA: Entrez un nom et une description pour votre recherche enregistrée

en: Enter a new organization
fr_CA: Saisissez une nouvelle organisation

en: Enter a positive integer
fr_CA: Indiquez un nombre entier positif.

en: Enter a quantity for this field?
fr_CA: Saisir une quantité pour ce champ ?

en: Enter a unique name and a description for your new group here. Then click 'Continue' to find contacts to add to your new group.
fr_CA: Entrez un nom non utilisé et une description pour votre nouveau groupe. Cliquez ensuite sur « Suivant » pour rechercher les contacts à ajouter au groupe.

en: Enter a valid URL
fr_CA: Veuillez entrer une adresse web (URL) valide

en: Enter a valid web address beginning with 'http://' or 'https://'.
fr_CA: Entrez une adresse web valide commençant par "http://" ou "https://".

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event.
fr_CA: Entrez une valeur ici si vous voulez que le nombre de participants inscrits par unité soit décompté du nombre de places pour cet événement.

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event. For example, if this price field is for a table at a fundraiser which seats eight people, you would set Participant Count to 8.
fr_CA: Entrez une valeur ici si vous voulez que le nombre de participants inscrits par unité soit décompté du nombre de places pour cet événement. Par exemple si ce tarif est pour une table de 8, vous mettrez le nombre de participants à 8.

en: Enter an account type code for this account. Account type codes are required for QuickBooks integration and will be included in all accounting batch exports.
fr_CA: Saisissez un code de compte pour ce compte. Les codes de comptes sont requis pour l'intégration avec QuickBooks et seront inclus dans les exports de données comptables.

en: Enter an optional goal amount for this contribution page (e.g. for this 'campaign'). If you enable a contribution widget for this page, the widget will track progress against this goal. Otherwise, the goal will display as 'no limit'.
fr_CA: Entrez un montant optionnel à atteindre pour cette page de contribution (ex. pour cette « campagne »). Si vous activez un widget contribution pour cette page, celui-ci indiquera la progression vis-à-vis de cet objectif. Sinon, l'objectif affichera « pas de limite ».

en: Enter at least one result option.
fr_CA: Indiquez au moins une option de résultat.

en: Enter content for the introductory message. This will be displayed below the Premiums section title. You may include HTML formatting tags. You can also include images, as long as they are already uploaded to a server&mdash;reference them using complete URLs.
fr_CA: Entrez le message d'introduction. Celui-ci sera affiché en-dessous du titre de la section Cadeaux. Vous pouvez inclure des balises au format HTML. Vous pouvez également ajouter des images, si elles sont déjà téléchargées sur le serveur - référencez-les en utilisant les URL complètes.

en: Enter content for the introductory message. This will be displayed below the page title. You can include images, as long as they are already uploaded to a server: click the "Image" button in the button bar.
fr_CA: Saisissez le contenu du message d'introduction. Il sera affiché en dessous du titre de la page. Pour inclure des images téléchargées sur le serveur - cliquez sur le bouton « Image » dans la barre d'outils.

en: Enter descriptive name for this matching rule.
fr_CA: Entrer un descriptif pour cette règle de dédoublonnage.

en: Enter link(s) and/or text that you want to appear at the bottom of the thank-you page. You can use this content area to encourage contributors to visit a tell-a-friend page or take some other action.
fr_CA: Entrez le(s) lien(s) et/ou texte que vous voulez faire apparaître en bas de la page de remerciement. Vous pouvez utiliser cette zone pour inciter les contributeurs à aller sur une page de recommandation à leurs amis ou pour toute autre action.

en: Enter name to save message template
fr_CA: Entrez le nom pour enregistrer le modèle de message

en: Enter note or message to be displayed on PDF invoice or credit notes
fr_CA: Saisissez la note ou le message à afficher sur la facture PDF ou les avoirs.

en: Enter prefix to be be pre-pended when creating an invoice number
fr_CA: Entrez le préfixe à ajouter lors de la création d'un numéro de facture

en: Enter records
fr_CA: Entrez les enregistrements

en: Enter search term or id...
fr_CA: Saisissez un mot à rechercher ou un id...

en: Enter text (and optional HTML layout) for the thank-you block that will appear at the top of the Thank-you page.
fr_CA: Entrez le texte (et l'éventuelle structure HTML) pour le paragraphe de remerciements qui apparaîtra en haut de la page de remerciements.

en: Enter the "class path" for this custom search here.
fr_CA: Saisissez le "class path" ici pour cette recherche personnalisée.

en: Enter the API key or Application ID associated with your geocoding provider.
fr_CA: Entrez la clé d'accès API ou l'identifiant d'application associé à votre fournisseur du service de géocodage.

en: Enter the FROM email address to be used in receipt emails.
fr_CA: Saisissez l'adresse électronique d'expédition à utiliser dans les courriels de confirmation.

en: Enter the FROM name to be used in receipt emails.
fr_CA: Entrez la valeur dans le champ FROM, à utiliser pour les courriels de reçu.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your LIVE PayPal Merchant Account.
fr_CA: Entrez l'adresse électronique de votre compte marchand Paypal LIVE.

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your PayPal Sandbox merchant account (NOT your Developer Central login - unless it's the same).
fr_CA: Entrez l'adresse courriel du compte TEST (pas celui du login de Développeur sauf si c'est le même)

en: Enter the Password associated with your LIVE merchant account.
fr_CA: Entrez le mot de passe associé au compte marchand LIVE

en: Enter the SMTP server (machine) name, such as "smtp.example.com".  If the server uses SSL, add "ssl://" to the beginning of the server name, such as "ssl://smtp.example.com".
fr_CA: Entrez le nom du serveur SMTP (machine), tel que "smtp.example.com". Si le serveur utilise SSL, ajoutez "ssl: //" au début du nom du serveur, tel que : "ssl://smtp.example.com".

en: Enter the Sendmail Path. EXAMPLE: /usr/sbin/sendmail
fr_CA: Entrez le chemin de Sendmail. EXEMPLE:

en: Enter the User Name associated with your LIVE merchant account.
fr_CA: Entrez le nom d'utilisateur associé au compte marchand LIVE

en: Enter the cancellation or refunded date, or you can skip this field and the cancellation date or refunded date will be automatically set to TODAY.
fr_CA: Entrez la date d'annulation / remboursement, ou bien vous pouvez laisser le champ vide et la date d'annulation / remboursement sera automatiquement mise à AUJOURD'HUI.

en: Enter the character used to separate data columns in your import file. By default, the field will populate with the separator defined in your global settings. Common values include a comma, semicolon, or pipe character. To import a tab separated file, enter "tab" (without quotes) in the field.
fr_CA: Entrez le caractère utilisé comme séparateur de colonnes de données dans votre fichier d'importation. Par défaut, ce champ sera rempli avec le caractère défini dans vos paramètres généraux. Les caractères utilisés communément sont la virgule, le point-virgule ou la barre verticale. Pour importer un fichier utilisant la tabulation comme caractère séparateur, entrez « tab » (sans les guillemets) dans ce champ.

en: Enter the corresponding account code used in your accounting system. This code will be available for contribution export, and included in accounting batch exports.
fr_CA: Saisissez le code comptable correspondant utilisé dans votre système comptable. Ce code pourra être inclus dans l'export des données de contribution vers votre comptabilité.

en: Enter the destination URL. Generally you should use relative URLs for CiviCRM pages (e.g. links to profiles). Use complete URLs for external pages. Leave this field empty if you are creating a menu section that does not have a clickable destination.
fr_CA: Entrez l'URL de destination. En règle générale, vous devez utiliser des URL relatives pour les pages CiviCRM (par exemple des liens vers des profils). Utilisez des URL complètes pour les pages externes. Laissez ce champ vide si vous créez un menu  sans lien cliquable.

en: Enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM domain. Use the %1 token to include this value in mailing content. It is used in the default Opt-out Message.
fr_CA: Entrez le nom de l'organisation qui possède le domaine CiviCRM. Vous pourrez utiliser le champ de fusion %1 dans le texte de vos envois massifs pour y inclure ce nom. Ce champ est également utilisé dans le message d'exclusion des envois massifs par défaut.

en: Enter the name you want listed with this contribution. You can use a nick name like 'The Jones Family' or 'Sarah and Sam'.
fr_CA: Entrer le nom à mettre sur la liste des contributions. Vous pouvez utiliser un surnom comme 'La Famille Antoine' ou 'Jules et Sarah'

en: Enter the path and class for a custom PHP error-handling function if you want to override built-in CiviCRM error handling for your site.
fr_CA: Entrez le chemin et classe d'une fonction PHP personnalisée de gestion d'erreur si vous voulez remplacer la fonction standard de CiviCRM pour votre site.

en: Enter up to fifteen (15) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Price Options link after saving this new field. Enter a description of the option in the 'Label' column, and the associated price in the 'Amount' column. Click the 'Default' radio button to the left of an option if you want that to be selected by default.
fr_CA: Entrez jusqu'à quinze options pour ce champ à choix multiple (cliquez sur 'ajouter une option' pour chaque option supplémentaire). Si vous voulez entrer plus de quinze options, vous pouvez en créer autant que vous le voulez en cliquant sur « Modifier les options de tarif » après avoir enregistré votre nouveau champ. Entrez une description dans la colonne  « libellé », et associez un prix dans la colonne « Montant ». cliquez sur le bouton  « Défaut » à la gauche de l'option pour désigner l'option par défaut.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Multiple Choice Options link after saving this new field. If desired, you can mark one of the choices as the default choice. The option 'label' is displayed on the form, while the option 'value' is stored in the contact record. The label and value may be the same or different. Inactive options are hidden when the field is presented.
fr_CA: Entrez jusqu'à dix choix dans ce tableau (cliquez sur « Un autre choix » pour ajouter chaque nouveau choix). Si vous avez besoin de plus de dix choix, vous pouvez créer un nombre illimité de choix supplémentaires en cliquant sur le lien « Modifier la liste de choix » après l'enregistrement de ce nouveau champ. Si vous le souhaitez, vous pouvez désigner l'un des choix comme étant celui par défaut. Le libellé est affiché sur le formulaire, tandis que la valeur est stockée dans l'enregistrement du contact. Le libellé et la valeur peuvent être identiques ou différents. Les choix inactifs sont cachés lorsque le champ est affiché.

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice).You can use existing result set options by selecting survey result set.
fr_CA: Entrez jusqu'à dix (10) options de choix multiples dans ce tableau (cliquez sur «un autre choix» pour chaque choix supplémentaire). Vous pouvez utiliser les options d'un jeu de résultat existant en sélectionnant le jeu de résultat du sondage.

en: Enter valid email address.
fr_CA: Veuillez saisir une adresse courriel valide.

en: Enter values for the fields you wish to update. Leave fields blank to preserve existing values.
fr_CA: Entrez des valeurs pour les champs que vous désirez mettre à jour. Laissez vides les autres champs afin de conserver leurs valeurs existantes.

en: Enter your API Key or Application ID. An API Key is required for the Google Maps API. Refer to developers.google.com for the latest information.
fr_CA: Entrez votre clé API ou Application ID. La clé API est est requise pour  Google Maps API. Veuillez vous référer à developers.google.com pour obtenir les dernières informations.

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
fr_CA: Entrez votre adresse courriel puis cochez les listes de diffusion auxquelles vous voulez vous inscrire. Cliquez ensuite sur <strong>Inscription</strong>. Vous recevrez une confirmation par courriel pour chaque liste sélectionnée. Votre inscription ne sera effective qu'après avoir répondu à chaque courriel.

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
fr_CA: Entrez votre adresse de courriel et cliquez <strong>Inscription</strong>. Vous recevrez rapidement un courriel de confirmation. Votre inscription ne sera effective qu'après avoir répondu à ce courriel.

en: Entity
fr_CA: Entité

en: Entity Batch
fr_CA: Lot d'entité

en: Entity Batch Extends
fr_CA: Le lot d'entité étend

en: Entity Batches
fr_CA: Lots d'entité

en: Entity File
fr_CA: Fichier d'entité

en: Entity File ID
fr_CA: Id. du fichier d'entité

en: Entity Files
fr_CA: Fichiers d'entité

en: Entity Financial Account
fr_CA: Compte d'entité financière

en: Entity Financial Account ID
fr_CA: Identifiant compte financier de l'entité

en: Entity Financial Accounts
fr_CA: Comptes d'entité financière

en: Entity Financial Transaction ID
fr_CA: Identifiant transaction financière de l'entité

en: Entity Financial Trxn
fr_CA: Entité de transac. financière

en: Entity Financial Trxns
fr_CA: Entité de transac. financières

en: Entity ID
fr_CA: Identifiant de l'entité

en: Entity ID
fr_CA: ID de l'entité

en: Entity Modified Date
fr_CA: Date de modification de l'Entité

en: Entity Name
fr_CA: Nom d'entité

en: Entity Reference
fr_CA: Référence de l'entité

en: Entity Role
fr_CA: Rôle de l'entité

en: Entity Status
fr_CA: Statut d'entité

en: Entity Table
fr_CA: Table des entités

en: Entity Tag
fr_CA: Etiquette d'entité

en: Entity Tag ID
fr_CA: Identifiant de l'étiquette d'entité

en: Entity Tags
fr_CA: Etiquettes d'entité

en: Entity Type
fr_CA: Type d'entité

en: Entity Value
fr_CA: Valeur d'entité

en: Entity date
fr_CA: Date de l'entité

en: Entity declaration references invalid or inactive module name [%1]
fr_CA: La déclaration de l'entité se réfère au nom de module %1 qui est invalide ou inactif.

en: Entity does not exist
fr_CA: L'entité n'existe pas

en: Entity end date
fr_CA: Date de fin de l'entité

en: Entity id of referenced table.
fr_CA: Identifiant de l'entité de la table référencée

en: Entity name for API based search
fr_CA: Nom de l'entité pour la recherché basée sur l'API

en: Entity of the job api call
fr_CA: Entité de l'appel de la tâche API

en: Entity reference is malformed
fr_CA: La référence à l'Entité est incorrecte (format).

en: Entity reference specifies a non-existent or non-translatable field
fr_CA: La référence à l'Entité recherche un champ inexistant ou non traduisible

en: Entity reference specifies a non-existent or non-translatable table
fr_CA: La référence à l'Entité recherche une table inexistante ou non traduisible

en: Entity status
fr_CA: Etat de l'entité

en: Entity value
fr_CA: Valeur de l'entité

en: Entity:
fr_CA: Entité :

en: EntityBatch ID
fr_CA: ID de lot d'entité

en: EntityBatch Table
fr_CA: Table des entités

en: Environment settings
fr_CA: Paramètres d'environnement

en: Error
fr_CA: Erreur

en: Error - the synchronization interval must be at least 1
fr_CA: Erreur - l'intervalle de synchronisation doit être d'au moins 1

en: Error Code:
fr_CA: Code d'erreur:

en: Error Details
fr_CA: Message d'erreur détaillé

en: Error Field
fr_CA: Champ d'erreur

en: Error Mode
fr_CA: Mode erreur

en: Error Value
fr_CA: Code erreur

en: Error checking username. Please reload the form and try again.
fr_CA: Erreur lors de la vérification du nom d'utilisateur. Rechargez ce formulaire et réessayez.

en: Error creating CMS user account.
fr_CA: Erreur à la création du compte utilisateur dans le CMS

en: Error loading module file (%1). Please restore the file or disable the module.
fr_CA: Impossible de charger le fichier de module (%1). Vous devez restaurer le fichier ou désactiver le module.

en: Error message:
fr_CA: Message d'erreur :

en: Error parsing XML result - error code = %1 at line %2 char %3
fr_CA: Erreur d'analyse XML - le code d'erreur = %1 à la ligne %2 caractère %3

en: Error removing from batch.
fr_CA: Erreur lors de la suppression depuis le lot/batch

en: Error type: Could not find a valid session key.
fr_CA: Impossible de trouver une clef de session valide.

en: Error updating case type '%1': %2
fr_CA: Erreur lors de la mise à jour du type de dossier '%1' : %2

en: Error: Both Geocode mapping as well as Street Address Parsing are disabled. You must configure one or both options to use this script.
fr_CA: Erreur : La géolocalisation et l'analyse des adresses sont désactivés. Vous devez configurer au moins l'une de ces deux options pour pouvoir utiliser ce script.

en: Error: You need to enable Street Address Parsing under Administer > Localization > Address Settings.
fr_CA: Erreur : Vous devez activer l'analyse grammaticale des adresses dans le menu Administrer >> Localisation >> Paramètres d'adresse.

en: Error: You need to set a mapping provider under Administer > System Settings > Mapping and Geocoding
fr_CA: Erreur : Vous devez configurer un service de cartographie dans Administrer > Paramètres système > Géolocalisation et géocodage

en: Error?
fr_CA: Erreur ?

en: Esperanto
fr_CA: espéranto

en: Estimate recipient count
fr_CA: Estimer le nombre de destinataires

en: Estimating...
fr_CA: Estimation en cours...

en: Estonian
fr_CA: estonien

en: Event
fr_CA: Événement

en: Event %%StatusMessage%%
fr_CA: Événement %%StatusMessage%%

en: Event Active On
fr_CA: Evénement actif le

en: Event Availability : %1
fr_CA: Places disponibles de l'événement : %1

en: Event Balance
fr_CA: Solde de l'évènement

en: Event Cart
fr_CA: Panier d'événements

en: Event Cart ID
fr_CA: Identifiant de panier d'événement

en: Event Configuration
fr_CA: Configuration de l'événement

en: Event Confirmation
fr_CA: Confirmation de l'événement

en: Event Contact Email
fr_CA: Courriel de contact pour l'événement

en: Event Contact Email 2
fr_CA: Courriel de contact 2 pour l'événement

en: Event Contact Phone
fr_CA: Téléphone de contact pour l'événement

en: Event Contact Phone 2
fr_CA: Téléphone de contact 2 pour l'événement

en: Event Contact Phone 2 Extension
fr_CA: Extension Téléphone de contact 2 pour l'événement

en: Event Contact Phone Extension
fr_CA: Extension Téléphone de contact pour l'événement

en: Event Contacts:
fr_CA: Contacts pour l'événement :

en: Event Created Date
fr_CA: Date de création de l'événement

en: Event Dashboard
fr_CA: Tableau de bord de l'événement

en: Event Date
fr_CA: Date de l'événement

en: Event Date(s)
fr_CA: Date(s) de l'événement

en: Event Deleted
fr_CA: Événement supprimé

en: Event Description
fr_CA: Description de l'événement

en: Event End
fr_CA: Fin de l'événement

en: Event End Date
fr_CA: Date de fin de l'événement

en: Event Fee
fr_CA: Frais d'inscription

en: Event Fee(s)
fr_CA: Frais d'inscription

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
fr_CA: Les tarifs d'inscription ne peuvent être inférieurs à zéro. Veuillez choisir une option conforme.

en: Event Fees
fr_CA: Tarifs de l'événement

en: Event Full Message
fr_CA: Message complet pour l'Evenement

en: Event ID
fr_CA: Identifiant d'événement

en: Event In Cart
fr_CA: Événement dans le panier

en: Event In Cart ID
fr_CA: Id. d'événement dans le panier

en: Event In Carts
fr_CA: Événement dans les paniers

en: Event Income
fr_CA: Recette d'événement

en: Event Info
fr_CA: Fiche de l'événement

en: Event Info Page
fr_CA: Page d'information de l'événement

en: Event Info URL
fr_CA: URL d'info sur l'événement

en: Event Information
fr_CA: Information sur l'événement

en: Event Information and Location
fr_CA: Description et lieu de l'événement

en: Event Information and Settings
fr_CA: Information et paramètres de l'événement

en: Event Level
fr_CA: Niveau d'événement

en: Event Link
fr_CA: Lien vers l'événement

en: Event Links
fr_CA: Liens événement

en: Event Location
fr_CA: Lieu de l'événement

en: Event Page
fr_CA: Page d'événement

en: Event Participants
fr_CA: Participants à l'événement

en: Event Queue ID
fr_CA: Identifiant Evénement de la file d'attente

en: Event Registration Cancelled for %1
fr_CA: L'inscription de %1 a été annulée.

en: Event Registration Invoice: %1
fr_CA: Facture d'inscription à l'événement : %1

en: Event Registration Link Text
fr_CA: Texte du lien vers l'inscription à l'événement

en: Event Registration Page
fr_CA: Page d'inscription à l'événement

en: Event Registration Transferred for %1
fr_CA: Inscription transférée à %1

en: Event Registration URL
fr_CA: URL d'inscription à l'événement

en: Event Registration for %1
fr_CA: Inscriptions pour %1

en: Event Start
fr_CA: Début de l'événement

en: Event Start Date
fr_CA: Date de début de l'événement

en: Event Summary
fr_CA: Synthèse des événements

en: Event Template
fr_CA: Modèle d'événement

en: Event Template Name
fr_CA: Nom du modèle d'événement

en: Event Template Title
fr_CA: Titre du modèle d'événement

en: Event Title
fr_CA: Intitulé de l'événement

en: Event Title (e.g. Fall Fundraiser Dinner)
fr_CA: Titre de l'événement (exemple : Dîner d'automne des donateurs).

en: Event Type
fr_CA: Type d'événement

en: Event Type ID.Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = event_type.
fr_CA: Id du type d'événement. Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = event_type.

en: Event after which this status ends.
fr_CA: Événement après lequel ce statut prend fin.

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
fr_CA: L'événement est actuellement complet, mais il vous est possible de vous inscrire et de figurer sur liste d'attente.

en: Event registration for %1 has been added.
fr_CA: L'inscription à cet événement a été ajoutée pour %1.

en: Event registration for %1 has been cancelled.
fr_CA: L'inscription pour l'événement pour %1 a été annulée.

en: Event registration has expired for %1
fr_CA: L'inscription a expiré pour %1

en: Event registration information for %1 has been updated.
fr_CA: Les informations d'inscription à l'événement pour %1 ont été mises à jour.

en: Event templates are not meant to be registered.
fr_CA: Les modèles d'événement ne sont pas conçus pour recevoir des inscriptions.

en: Event when this status starts.
fr_CA: Événement déclencheur de ce statut.

en: Event-Full Message
fr_CA: Message de guichet fermé

en: Events
fr_CA: Événements

en: Events - Pending Registration Expiration Notice
fr_CA: Événements - Notification d'expiration d'une inscription en attente

en: Events - Receipt only
fr_CA: Événements - Reçu seulement

en: Events - Registration Cancellation Notice
fr_CA: Événements - Notification d'annulation d'inscription

en: Events - Registration Confirmation Invite
fr_CA: Événements - Invitation à confirmer une inscription

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)
fr_CA: Événements - Confirmation d'inscription et reçu (hors ligne)

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)
fr_CA: Événements - Confirmation d'inscription et reçu (en ligne)

en: Events - Registration Transferred Notice
fr_CA: Evénements - Notification d'inscription transférée

en: Events by Dates
fr_CA: Événements par date

en: Every
fr_CA: Tous les

en: Every %1
fr_CA: Tous les éléments %1

en: Every contact in CiviCRM has a unique ID number. This number will never change and is the most accurate way of identifying a contact.
fr_CA: Chaque contact dans CiviCRM a un identifiant unique. Cet identifiant ne changera jamais et est ainsi le moyen le plus sûr d'identifier un contact.

en: Every time cron job is run
fr_CA: A chaque lancement de la tâche planifiée

en: Everyone
fr_CA: Chacun

en: Everyone (includes anonymous)
fr_CA: Tout le monde (y compris les anonymes)

en: Ewe
fr_CA: ewe

en: Exact Match
fr_CA: Correspondance exacte

en: Example: If the api entity is Email, you can also fetch the display name of the contact this email belongs to.
fr_CA: Exemple : Si l'entité API est Courriel, vous pouvez également récupérer le nom affiché du contact auquel appartient ce courriel.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the next scheduled payment is adjusted to 40.
fr_CA: Exemple : si vous saisissez un montant de 60 alors que le montant prévu est de 50, le prochain montant sera ajusté à 40.

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the total pledge amount will be increased by 10.
fr_CA: Exemple : si vous saisissez un montant de 60 alors que le montant prévu est 50, le montant total de l'engagement de don augmentera de 10.

en: Example: If you want to repeat an %1 6 times, then set 6 as a value for this field.
fr_CA: Exemple : si vous souhaitez répéter 6 fois un %1, alors indiquez le chiffre 6 dans ce champ.

en: Example: If your %1 repeats 8th of every month then you would select 8.
fr_CA: Exemple : si votre %1 se répète tous les 8 du mois, vous devez sélectionner 8.

en: Example: When creating a contact, you can chain the Email.create api to add email addresses for them.
fr_CA: Exemple : à la création de contact, vous pouvez chaîner l'api Email.create pour leur ajouter des adresses courriel.

en: Example: You can select Monday, Wednesday and Friday for your %1 to occur on alternate weekdays.
fr_CA: Exemple : vous pouvez faire en sorte que votre %1 ait lieu un jour sur deux en semaine : le lundi, le mercredi et le vendredi.

en: Example: You would select options "1 month", if your %1 occurs every month.
fr_CA: Exemple : sélectionnez « 1 mois » si vous souhaitez que votre %1 ait lieu tous les mois.

en: Exclude
fr_CA: Exclure

en: Exclude Completed Activities
fr_CA: Exclure les activités complétées

en: Exclude Date(s)
fr_CA: Exclure une ou plusieurs dates

en: Exclude Dates
fr_CA: Dates exclues

en: Exclude Group(s)
fr_CA: Exclure le(s) groupe(s)

en: Exclude Groups
fr_CA: Exclure les groupes

en: Exclude Groups & Mailings
fr_CA: Exclure des groupes ou des mailings

en: Exclude Messages
fr_CA: Exclure les messages

en: Exclude Pay Later Contributions
fr_CA: Exclure les contributions à paiement différé

en: Exclude Recurring Contributions
fr_CA: Exclure les contributions périodiques

en: Exclude cases
fr_CA: Exclure les dossiers

en: Exclude contacts with "do not mail" privacy, no street address, or who are deceased.
fr_CA: Exclure les contacts ayant la mention « ne pas envoyer de courrier », qui n'ont pas d'adresse postale ou qui sont décédés.

en: Exclude email addresses assigned to the specified location
fr_CA: Exclure les adresses emails affectées à l'emplacement spécifié

en: Exclude non-case
fr_CA: Exclure les non-dossiers

en: Exclude recipents from groups and past mailings.
fr_CA: Exclure des destinataires de groupe ou de mailings précédents.

en: Exclude:
fr_CA: Exclure :

en: Excluded
fr_CA: Exclus

en: Execute
fr_CA: Exécuter

en: Execute API call and display results
fr_CA: Exécuter la requête API et afficher les résultats

en: Execute Now
fr_CA: Lancer l'exécution maintenant

en: Execute Scheduled Job
fr_CA: Exécuter la tâche

en: Execute Scheduled Job Now
fr_CA: Lancer l'exécution des tâches programmées maintenant

en: Execute real-time monetary transactions
fr_CA: Effectuer les transactions financières en temps réel

en: Executed
fr_CA: Exécutée

en: Execution of scheduled jobs has been turned off by default since this is a non-production environment. You can override this for particular jobs by adding runInNonProductionEnvironment=TRUE as a parameter. This will ignore email settings for this job and will send actual emails if this job is sending mails!
fr_CA: L'exécution de tâches programmées a été désactivée par défaut car l'environnement est en mode "non-production". Vous pouvez forcer cela pour une tâche particulière en ajoutant runInNonProductionEnvironment=TRUE comme paramètre. Cela ignorera les paramètres d'envoi de courriel pour cette tâche et enverra des courriels si cette tâche le prévoit !

en: Execution status
fr_CA: Statut d'exécution

en: Existing Connections
fr_CA: Connexions existantes

en: Existing Report(s)
fr_CA: Rapport(s) existant(s)

en: Existing report(s) from this template
fr_CA: Rapport(s) existant(s) depuis ce modèle.

en: Expand
fr_CA: Déplier

en: Expand all tabs
fr_CA: Développer tous les onglets

en: Expected
fr_CA: Attendu

en: Expected Indices
fr_CA: Indices attendus

en: Expected Number of Items
fr_CA: Nombre d'éléments prévu

en: Expected Total
fr_CA: Total attendu

en: Expected Total Amount
fr_CA: Montant total prévu

en: Expected exactly one response
fr_CA: Une seule réponse est attendue

en: Expected one case-type
fr_CA: Un seul type de dossier attendu

en: Experimental
fr_CA: Expérimental

en: Expiration Date
fr_CA: Date d'expiration

en: Expiration Time
fr_CA: Date d'expiration

en: Expire On
fr_CA: Expire le

en: Expire pending but unconfirmed registrations after this many hours.
fr_CA: Les inscriptions en attente de validation ont expirée après un long délais.

en: Expired / Inactive Memberships
fr_CA: Adhésions expirées ou en attente

en: Expired Date
fr_CA: Date d'expiration

en: Expires
fr_CA: Expire

en: Expiry Date
fr_CA: Date d'expiration

en: Explanatory text displayed at the beginning of the form.
fr_CA: Texte d'explication affiché au début du formulaire.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this group of fields.
fr_CA: Texte explicatif affiché au début de cet ensemble de champs.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this sets of fields.
fr_CA: Texte d'explication affiché au début de cet ensemble de champs.

en: Explanatory text displayed at the end of the form.
fr_CA: Texte d'explication affiché à la fin du formulaire.

en: Explanatory text displayed below this group of fields.
fr_CA: Texte explicatif affiché en dessous de cet ensemble de champs.

en: Explanatory text displayed below this set of fields.
fr_CA: Texte d'explication affiché en dessous de cet ensemble de champs.

en: Explanatory text displayed on back-end forms. Pre help is displayed inline on the form (above the field). Post help is displayed in a pop-up - users click the help balloon to view help text.
fr_CA: Texte d'explication affiché. L'aide avant est affichée en ligne dans le formulaire au dessus du champ, l'aide après est affichée en surimpression quand l'utilisateur clique sur la bulle d'aide.

en: Explanatory text displayed to users at the beginning of this field.
fr_CA: Texte d'explication affiché au début de ce champ.

en: Explanatory text displayed to users below this field.
fr_CA: Texte explicatif affiché sous le champ pour aider les utilisateurs.

en: Explanatory text displayed to users for this field (can include HTML formatting tags).
fr_CA: Texte explicatif affiché à l'utilisateur pour ce champ (peut inclure des balises HTML).

en: Explanatory text for profile.
fr_CA: Texte explicatif du profil.

en: Export
fr_CA: Exporter

en: Export %1
fr_CA: Exporter %1

en: Export Batch
fr_CA: Exporter le lot

en: Export Document
fr_CA: Exporter un document

en: Export Grant
fr_CA: Exporter la subvention

en: Export Options
fr_CA: Options d'export

en: Export PRIMARY fields
fr_CA: Exporter les champs PRINCIPAUX

en: Export Type
fr_CA: Type d'export

en: Export accounting batches created by user
fr_CA: Exporter les lots de comptabilité créés par les utilisateurs

en: Export activities
fr_CA: Exporter les activités

en: Export all accounting batches
fr_CA: Exporter tous les lots de comptabilité

en: Export as CSV
fr_CA: Exporter au format CSV

en: Export cases
fr_CA: Exporter les dossiers

en: Export contacts
fr_CA: Contact - exporter

en: Export contributions
fr_CA: Exporter des contributions

en: Export grants
fr_CA: Exporter les subventions

en: Export members
fr_CA: Exporter les membres

en: Export participants
fr_CA: Exporter les participants

en: Export pledges
fr_CA: Exporter des promesses de don

en: Export to CSV
fr_CA: Exporter en CSV

en: Export to IIF
fr_CA: Exporter vers IIF

en: Export to csv
fr_CA: Exporter au format CSV

en: Export:
fr_CA: Exporter :

en: Expose Frequency Interval?
fr_CA: Afficher la fréquence ?

en: Expose Publicly
fr_CA: Afficher publiquement

en: Expose Publicly and for Listings
fr_CA: Lister et afficher publiquement

en: Exposed?
fr_CA: Exposé ?

en: Ext.
fr_CA: ext.

en: Extend Membership by
fr_CA: Prolonger l'adhésion de

en: Extended Data
fr_CA: Données Étendues

en: Extension Depth
fr_CA: Profondeur de l'extension

en: Extension Disabled
fr_CA: Extension désactivée

en: Extension Enabled
fr_CA: Extension activée

en: Extension Error | Extension Errors
fr_CA[0]: Erreur d’extension
fr_CA[1]: Erreurs d’extension
fr_CA[2]: Erreurs d’extension

en: Extension ID
fr_CA: Identifiant de l'extension

en: Extension Installed
fr_CA: Extension installée

en: Extension Missing
fr_CA: Extension manquante

en: Extension Repo URL
fr_CA: URL du dépôt de l'extension

en: Extension Resource URL
fr_CA: URL des ressources de l'extension

en: Extension Uninstalled
fr_CA: L'extension a été désinstallée.

en: Extension Update Available | %count Extension Updates Available
fr_CA[0]: Une Mise à jour d'extension disponible
fr_CA[1]: %count Mises à jour d'extensions disponibles
fr_CA[2]: %count Mises à jour d'extensions disponibles

en: Extension Upgrade Failed
fr_CA: La mise à jour d'extension a échoué

en: Extension Upgraded
fr_CA: L'extension a été mise à jour.

en: Extension Upgrades Pending
fr_CA: Mise à jour des extensions en attente

en: Extension download error
fr_CA: Extension - erreur de téléchargement

en: Extension is Active?
fr_CA: L'extension est-elle active ?

en: Extension name (key)
fr_CA: Nom de l'extension (clé)

en: Extension upgrades should be run as soon as possible.
fr_CA: Une mise à jour des extensions devrait être lancée dès que possible.

en: Extensions Directory
fr_CA: Répertoire des extensions CiviCRM

en: Extensions URL
fr_CA: URL des extensions

en: Extensions are a bit like plugins because they enhance what CiviCRM can do. You can find, install and manage many of them in CiviCRM.
fr_CA: Les extensions sont un peu comme des plugins car elles améliorent ce que CiviCRM peut faire. Vous pouvez trouver, installer et gérer un grand nombre d'entre elles dans CiviCRM.

en: Extensions are installable packages which give CiviCRM new functionality.
fr_CA: Les extensions sont des packages installables qui donnent à CiviCRM de nouvelles fonctionnalités.

en: Extensions check disabled
fr_CA: Vérification des extensions désactivée

en: Extensions directory incorrect
fr_CA: Répertoire des extensions incorrect

en: Extensions url missing
fr_CA: URL des extensions non défini

en: Extern URL Style
fr_CA: Style de l'URL externe

en: External ID
fr_CA: Identifiant externe

en: External ID already exists in Database.
fr_CA: Identifiant externe déjà existant dans la base de données.

en: External ID conflicts with record %1
fr_CA: L'identifiant externe (External ID) est en conflit avec le contact %1

en: External Identifier
fr_CA: Identifiant externe

en: External Link
fr_CA: Lien Externe

en: Externally provided token string
fr_CA: Chaîne de champs de fusion fournie en externe

en: Extra information to control grouping
fr_CA: Information supplémentaire pour contrôler les groupements

en: FK to Address ID
fr_CA: FK pour l'Id de l'adresse

en: FK to Contact
fr_CA: FK de contact

en: FK to Contact ID
fr_CA: FK pour l'Id du contact

en: FK to Contact ID creator
fr_CA: FK de l'Id. du contact créateur

en: FK to Contact ID for the owner of the token
fr_CA: FK de Contact identifiant pour le propriétaire

en: FK to Contact ID if the setting is localized to a contact
fr_CA: FK de Id. de Contact si le paramètre est localisé pour contact

en: FK to Contact ID of contact the item is from
fr_CA: FK de contact identifiant de contact d'où provient l'article

en: FK to Contact ID of person under whose credentials this data modification was made.
fr_CA: FK l'identifiant du Contact de la personne sous les informations d'identification de laquelle cette modification de données a été effectuée.

en: FK to Contact ID that is responsible for the funds in this account
fr_CA: FK de l'identifiant du contact qui est responsable des fonds dans ce compte

en: FK to Contact ID who approved this mailing
fr_CA: FK de l'identifiant du contact qui a approuvé cet envoi

en: FK to Contact ID who first created this mailing
fr_CA: FK de l'identifiant du contact qui a créé ce message

en: FK to Contact ID who scheduled this mailing
fr_CA: FK de l'identifiant contact qui a planifié cet courriel

en: FK to Contact ID. This is specifically not an FK to avoid circular constraints
fr_CA: FK d'identifiant contact. Ce n'est spécifiquement pas un FK pour éviter les contraintes circulaires

en: FK to Discount ID
fr_CA: FK l'identifiant de remise

en: FK to Domain ID. This is for Domain specific word replacement
fr_CA: FK pour l'Id. de domaine. Pour les remplacements de mot spécifique d'un domaine.

en: FK to Email
fr_CA: FK de courriel

en: FK to Event Cart ID
fr_CA: FK de l'identifiant événement

en: FK to Event ID
fr_CA: FK de l'identifiant de l'événement

en: FK to EventQueue
fr_CA: FK File d'attente des événements

en: FK to EventQueue for destination
fr_CA: FK pour destination de la file d'attente

en: FK to Financial Type
fr_CA: FK du type d'opération (financière)

en: FK to Financial Type for (total_amount - non_deductible_amount).
fr_CA: FK vers Type Financier pour (total_amount - non_deductible_amount).

en: FK to Financial Type(for membership price sets only).
fr_CA: FK pour Type d'opération (financière) (pour les tarifications d'adhésions seulement).

en: FK to Financial Type.
fr_CA: FK du type d'opération financière.

en: FK to Group
fr_CA: FK de groupe

en: FK to Location Block ID
fr_CA: FK  de l'identifiant du bloc adresse

en: FK to Membership Status
fr_CA: Clé étrangère Statut de l'Adhésion

en: FK to Membership Type
fr_CA: Clé étrangère pour la type d'adhésion

en: FK to Membership Type.
fr_CA: Clé étrangère pour la type d'adhésion

en: FK to Membership table
fr_CA: Clé étrangère pour la table adhésion (membership)

en: FK to Participant ID
fr_CA: FK de l'identifiant du participant

en: FK to Payment Instrument
fr_CA: FK vers Instrument de Paiement

en: FK to Phone
fr_CA: FK de téléphone

en: FK to Pledge table
fr_CA: FK de la table promesse de don (Pledge).

en: FK to Queue
fr_CA: FK File d'attente

en: FK to Relationship ID
fr_CA: Clé Externe de l'ID de Relation

en: FK to Relationship Type ID
fr_CA: Clé étrangère de l'ID du type de Relation

en: FK to Saved Search ID
fr_CA: Clé externe de l'identifiant de la recherche enregistrée

en: FK to a new civicrm_option_value (account_relationship)
fr_CA: FK du nouveau civicrm_option_value (compte_relation)

en: FK to accept_creditcard option group values
fr_CA: FK des valeurs du groupe d'options accept_creditcard

en: FK to civicrm_batch
fr_CA: Clé externe dans civicrm_batch

en: FK to civicrm_case
fr_CA: FK pour civicrm_case

en: FK to civicrm_case_type.id
fr_CA: Clé Externe vers civicrm_case_type.id

en: FK to civicrm_contact
fr_CA: FK pour civicrm_contact

en: FK to civicrm_contact (could be null for anon user)
fr_CA: CE vers civicrm_contact (peut être nul pour un non-utilisateur)

en: FK to civicrm_contact who created this cart
fr_CA: FK de civicrm_contact qui a créé ce panier

en: FK to civicrm_contact, who created this Campaign.
fr_CA: Clé Externe au civicrm_contact, qui a créé cette campagne.

en: FK to civicrm_contact, who created this Survey.
fr_CA: Clé Externe du civicrm_contact, qui a créé ce sondage.

en: FK to civicrm_contact, who created this UF group
fr_CA: Clé étrangère de civicrm_contact, qui a créé ce groupe UF

en: FK to civicrm_contact, who created this contribution page
fr_CA: FK pour civicrm_contact, qui a créé cette page de contribution

en: FK to civicrm_contact, who created this custom group
fr_CA: FK à civicrm_contact, qui a créé ce groupe personnalisé

en: FK to civicrm_contact, who created this event
fr_CA: FK de civicrm_contact, qui a créé cet événement

en: FK to civicrm_contact, who created this label layout
fr_CA: FK de civicrm_contact, qui a créé cet gabarit d'étiquette

en: FK to civicrm_contact, who created this setting
fr_CA: FK de civicrm_contact, qui a créé ce paramètre

en: FK to civicrm_contact, who created this tag
fr_CA: FK de civicrm_contact, qui a créé cette étiquette

en: FK to civicrm_contact, who recently edited this Campaign.
fr_CA: Clé Externe du civicrm_contact, qui a récemment modifié cette campagne.

en: FK to civicrm_contact, who recently edited this Survey.
fr_CA: Clé Externe du civicrm_contact, qui a récemment modifié ce sondage.

en: FK to civicrm_contact, who uploaded this file
fr_CA: FK de civicrm_contact, qui a téléchargé ce fichier

en: FK to civicrm_contribution
fr_CA: FK pour civicrm_contribution

en: FK to civicrm_contribution_page.id
fr_CA: Clé étrangère pour civicrm_contribution_page.id

en: FK to civicrm_contribution_page.id OR civicrm_event.id
fr_CA: FK de civicrm_contribution_page.id OR civicrm_event.id

en: FK to civicrm_custom_group.
fr_CA: FK de civicrm_custom_group.

en: FK to civicrm_event_carts
fr_CA: FK de civicrm_event_carts

en: FK to civicrm_file
fr_CA: FK de civicrm_file

en: FK to civicrm_financial_account
fr_CA: FK de civicrm_financial_account

en: FK to civicrm_group
fr_CA: FK pour civicrm_group

en: FK to civicrm_mailing_event_subscribe
fr_CA: FK de civicrm_mailing_event_subscribe

en: FK to civicrm_option_group with name = PCP owner notifications
fr_CA: FK to civicrm_option_group with name = notifications du propriétaire de la page de campagne personnelle

en: FK to civicrm_option_value for the report template
fr_CA: FK to civicrm_option_value pour le modèle de rapport

en: FK to civicrm_option_value.
fr_CA: FK de civicrm_option_value.

en: FK to civicrm_option_value.id, that has to be valid registered Addressee.
fr_CA: CE pour civicrm_option_value.id, qui doit être un Destinataire enregistré valide.

en: FK to civicrm_option_value.id, that has to be valid registered Email Greeting.
fr_CA: CE pour civicrm_option_value.id, qui doit être un Message de Bienvenue enregistré valide.

en: FK to civicrm_option_value.id, that has to be valid registered Postal Greeting.
fr_CA: CE pour civicrm_option_value.id, qui doit être un Message d'Accueil Postal enregistré valide.

en: FK to civicrm_option_value.id, that has to be valid, registered activity type.
fr_CA: Clé Externe à civicrm_option_value.id, qui doit être valide, enregistrée par type d'activité.

en: FK to civicrm_option_value.value (for option group custom_data_type)
fr_CA: Clé étrangère pour civicrm_option_value.value (pour le groupe d'options custom_data_type)

en: FK to civicrm_pcp.id
fr_CA: FK vers civicrm_pcp.id

en: FK to civicrm_price_field
fr_CA: FK pour civicrm_price_field

en: FK to civicrm_price_field_value
fr_CA: FK de civicrm_price_field_value

en: FK to civicrm_price_set
fr_CA: FK de civicrm_price_set

en: FK to civicrm_uf_group.id. Does Personal Campaign Page require manual activation by administrator? (is inactive by default after setup)?
fr_CA: FK to civicrm_uf_group.id. Est-ce que cette page de campagne personnelle nécessite une activation manuelle par un administrateur ? (est inactif par défaut après installation) ?

en: FK to contact table.
fr_CA: FK pour la table contact.

en: FK to contribution table.
fr_CA: FK de la table contribution.

en: FK to entity table specified in entity_table column.
fr_CA: FK vers la table d'entités indiqué dans la colonne entity_table.

en: FK to financial_account table.
fr_CA: FK de la table financial_account.

en: FK to financial_financial_account table.
fr_CA: FK de la table financial_financial_account.

en: FK to gender ID
fr_CA: FK pour l'Id. du genre

en: FK to group type
fr_CA: CE pour le type de groupe

en: FK to id of the entity that the action was performed on. Pseudo - FK.
fr_CA: CE de l'ID de l'entité sur lequel l'action a été effectuée. Pseudo - CE.

en: FK to instance ID drilldown to
fr_CA: Date de transaction différée

en: FK to navigation ID
fr_CA: FK de l'ID de navigation

en: FK to payment_instrument option group values
fr_CA: FK valeur du groupe options payment_instrument

en: FK to saved search table.
fr_CA: FK pour la table des recherche enregistrées.

en: FK to the action schedule that this action originated from.
fr_CA: FK pour l'action planifiée d'où provient cette action.

en: FK to the auto-responder component.
fr_CA: FK au composant auto-responder

en: FK to the financial_account_id
fr_CA: FK au financial_account_id

en: FK to the footer component.
fr_CA: FK du composant pied de page

en: FK to the header component.
fr_CA: FK du composant d'en-tête

en: FK to the mailing
fr_CA: FK de courriel

en: FK to the message template.
fr_CA: FK modéle de message

en: FK to the opt-out component.
fr_CA: FK au composant opt-out.

en: FK to the unsubscribe component.
fr_CA: FK du composant de désabonnement

en: FROM Email Address
fr_CA: Adresse courriel de l'expéditeur

en: FROM email address used for confirmation emails.
fr_CA: Courriel de l'expéditeur utilisé pour les messages de confirmation.

en: FROM email address used for receipts generated by contributions to this contribution page.
fr_CA: Adresse de Courriel Expéditeur (FROM) utilisée pour les reçus générés par les contributions à cette page de contribution.

en: FROM email name used for confirmation emails.
fr_CA: Nom d'expéditeur du courriel utilisé pour les messages de confirmation.

en: FROM email name used for receipts generated by contributions to this contribution page.
fr_CA: Nom du Courriel Expéditeur (FROM) utilisé pour les reçus générés par les contributions à cette page de contribution.

en: FROM...
fr_CA: DE...

en: Failed Recurring Contribution Retry Date
fr_CA: Date de nouvelle tentative de contribution périodique

en: Failed reading data from %1 during installation
fr_CA: N'a pas réussi à lire les données de %1 pendant l'installation

en: Failed to clean temp dir: %1
fr_CA: Impossible de vider le répertoire temporaire : %1

en: Failed to connect
fr_CA: Connexion impossible

en: Failed to copy job
fr_CA: Échec de la copie de la tâche

en: Failed to determine URL for extension (%1). Please update <a href="%2">Resource URLs</a>.
fr_CA: N'a pas réussi à déterminer l'url pour l'extension (%1). Veuillez mettre à jour les <a href="%2">urls source</a>.

en: Failed to determine file path for payment processor (%1) while running "%2"
fr_CA: Échec lors de la requête du chemin du fichier pour le traitement du paiement (%1) pendant l'exécution "%2"

en: Failed to find or create queueing table
fr_CA: Impossible de trouver ou créer la table de mise en attente

en: Failed to init CiviCRM.
fr_CA: Échec du lancement de CiviCRM.

en: Failed to interpret input for search
fr_CA: Impossible d'interpréter l'entrée pour la recherche

en: Failed to load file (%3) for payment processor (%1) while running "%2"
fr_CA: Échec du chargement du fichier (%3) pour le traitement du paiment (%1) pendant l'exécution "%2"

en: Failed to make directory (%1) at "%2". Please update the settings or file permissions.
fr_CA: Impossible de créer le répertoire (%1) à "%2". Veuillez mettre à jour les paramètres ou les autorisations de fichier.

en: Failed to read extension (%1). Please refresh the extension list.
fr_CA: Impossible de lire l'extension (%1). Veuillez rafraîchir la liste des extensions.

en: Failed to read test message
fr_CA: Impossible de lire le message test

en: Failed to retrieve schema
fr_CA: Impossible de retrouver le schéma

en: Failure
fr_CA: Echec

en: Failure Count
fr_CA: Nombre d'échecs

en: Failure Retry Date
fr_CA: Date de la nouvelle tentative

en: Fallback behavior for unhandled errors
fr_CA: Comportement fallback pour les erreurs non gérées

en: Faroese
fr_CA: féroïen

en: Fatal Error Handler
fr_CA: Gestion d'erreur fatale

en: Fee
fr_CA: Frais

en: Fee Amount
fr_CA: Montant des frais

en: Fee Currency
fr_CA: Devise des frais

en: Fee Label
fr_CA: Frais (label)

en: Fee Level
fr_CA: Niveau de frais

en: Fee Level is a required field.
fr_CA: Le tarif est un champ obligatoire.

en: Fee level
fr_CA: Tarif

en: Fees
fr_CA: Tarifs

en: Fetching Matches
fr_CA: Récupération des correspondances

en: Field
fr_CA: Champ

en: Field "%1" is required.
fr_CA: Le champ "%1" doit être rempli.

en: Field "body_html" or "body_text" is required.
fr_CA: Le champ "body_html" ou "body_text" doit être rempli.

en: Field Column Name
fr_CA: Nom des colonnes du champ

en: Field Data Format
fr_CA: Format des données du champ

en: Field Display
fr_CA: Affichage du champ

en: Field End Date
fr_CA: Date de fin du champ

en: Field Filter
fr_CA: Filtre du champ

en: Field Grouping
fr_CA: Groupement de champs

en: Field ID %1
fr_CA: Id. du champ %1

en: Field Input Type
fr_CA: Type de champ de saisie

en: Field Label
fr_CA: Intitulé du champ

en: Field Length
fr_CA: Longueur du champ

en: Field Mapping
fr_CA: Correspondance de champ

en: Field Mappings
fr_CA: Correspondances de champ

en: Field Name
fr_CA: Nom de champ

en: Field Name (or unique reference)
fr_CA: Nom du champ (ou référence unique)

en: Field Not Added
fr_CA: Champ non ajouté

en: Field Note Columns
fr_CA: Colonnes de note du champ

en: Field Note Rows
fr_CA: Lignes de note du champ

en: Field Option Group
fr_CA: Liste de choix du champ

en: Field Option Group ID
fr_CA: Id. du champ de liste de choix

en: Field Options Per Line
fr_CA: Options par ligne du champ

en: Field Post Help
fr_CA: Aide après

en: Field Pre Help
fr_CA: Aide avant

en: Field Separator
fr_CA: Séparateur de champ

en: Field Start Date
fr_CA: Date de début du champ

en: Field Time Format
fr_CA: Format de l'heure du champ

en: Field Type
fr_CA: Type de champ

en: Field is Viewable
fr_CA: Le champ est visible

en: Field where referenced item is stored
fr_CA: Champ dans lequel l'élément en question est enregistré.

en: Field with 'Admin' visibility should only contain 'Admin' options.
fr_CA: Un champs visible pour les "Admin" devrait contenir seulement des options "Admin".

en: Field(s)
fr_CA: Champ(s)

en: Fields
fr_CA: Champs

en: Fields about the contact you want to collect.
fr_CA: Champs sur les contacts que vous voulez collecter.

en: Fields about the petition.
fr_CA: Champs sur la pétition.

en: Fields for this Set
fr_CA: Champs pour cet ensemble

en: Fields to return
fr_CA: Champs à retourner

en: Fields which are part of a custom data set that supports multiple records will be listed below the standard single-record fields when in profile edit view. Use this option to determine which fields you want displayed in that listing
fr_CA: Les champs faisant partie d'un ensemble de données personnalisées multi-type seront affichés en dessous des champs mono-type dans le mode édition du profil. Utilisez cette option pour définir quels champs vous voulez voir afficher.

en: Fields with 'Public' visibility will be displayed on your Event Information page AND will be available in the online registration (self-service) form. For some events you may want to allow staff to select special options with special pricing and / or discounts (using negative price set field values). Select 'Admin' visibility for these Price Fields. They will only be included when staff or volunteers are registering participants from the back-office 'Register Event Participants' screen. If the parent price field visibility is ‘Public’ then it should be possible to set individual price options as 'Admin', but it should have at least one 'Public' option. If the parent price field visibility is 'Admin', then all the price field options should be set to 'Admin', including any new options added to the form.
fr_CA: Les champs en visibilité publique seront affichés sur votre page d'information sur l'événement ET seront disponibles dans le formulaire d'inscription en ligne. Dans le cas où vous voudriez permettre aux membres de l'équipe d'organisation de choisir des tarifs ou remises spécifiques (en utilisant des champs tarifs avec valeurs négatives), sélectionnez la visibilité « Administrateur » pour ces champs; ils ne seront alors visibles que par les employés ou volontaires quand ils enregistrent les participants depuis la page « Inscrire un participant ». Si la visibilité du champ de tarif parent est "Publique" alors il sera possible de paramétrer les options de tarif individuel en tant qu'Administrateur, mais il faudra qu'ils aient au moins une option "Publique". Si la visibilité du champ de tarif parent est "Administrateur" alors toutes les options de champs de tarif devraient être paramétrée à "Admin", y compris toute nouvelle option ajoutée au formulaire.

en: Fijian
fr_CA: fidjien

en: File
fr_CA: Fichier

en: File '%1' presents a security risk and should be deleted.
fr_CA: Le fichier « %1 » constitue un risque pour la sécurité et doit être supprimé.

en: File Contents
fr_CA: Contenu du fichier

en: File Description
fr_CA: Description du fichier

en: File ID
fr_CA: Identifiant du fichier

en: File On Case
fr_CA: Enregistrer dans le dossier

en: File Type
fr_CA: Type de fichier

en: File Upload Date
fr_CA: Date d'importation du fichier

en: File format must be comma-separated-values (CSV). File must be UTF8 encoded if it contains special characters (e.g. accented letters, etc.).
fr_CA: Le fichier doit être dans le format « valeurs séparées par des virgules (CSV) » et doit être encodé en UTF8 s'il contient des caractères spéciaux, des lettres accentuées, etc.

en: File must be in UTF-8 encoding
fr_CA: Le fichier doit être encodé en UTF-8

en: File not found
fr_CA: fichier non trouvé

en: File on Case
fr_CA: Enregistrer dans le dossier

en: File on case
fr_CA: Enregistrer dans le dossier

en: File permissions
fr_CA: Permissions sur les fichiers

en: File size should be less than %1 MByte(s)
fr_CA: La taille de fichier doit être inférieure à %1 Mo.

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
fr_CA: La taille de fichier doit être inférieure à %1 Mo (%2 octets)

en: File size should be less than 1 MByte
fr_CA: La taille du fichier ne peut dépasser 1 MByte

en: File system path where image files are uploaded. Currently, this path is used for images associated with premiums (CiviContribute thank-you gifts).
fr_CA: Répertoire du système de fichiers dans lequel les images sont téléchargées. Actuellement ce répertoire est utilisé pour les images associées aux cadeaux de remerciement (CiviContribute).

en: File system path where temporary CiviCRM files - such as import data files - are uploaded.
fr_CA: Chemin du répertoire où les fichiers temporaires CiviCRM sont téléchargés (ex: les fichiers d'import de données)

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple activities.
fr_CA: Champ(s) de type de fichier dans le profil sélectionné ne sont pas pris en charge pour la Mise à jour de plusieurs activités.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple contacts.
fr_CA: Le ou les champs de type fichier du profil sélectionné ne sont pas pris en charge par la mise à jour par lot des contacts.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple contributions.
fr_CA: Le ou les champs de type fichier du profil sélectionné ne sont pas pris en charge par la mise à jour par lot des contributions.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple memberships.
fr_CA: Le ou les champs de type fichier du profil sélectionné ne sont pas pris en charge par la mise à jour en lot d'adhésions.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple participants.
fr_CA: Le ou les champs de type fichier du profil sélectionné ne sont pas pris en charge par la mise à jour en lot des participants.

en: File type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple records.
fr_CA: Le ou les champs de type fichier du profil sélectionné ne sont pas pris en charge par la mise à jour par lot.

en: File type fields in the selected profile are not supported for Update multiple %1s
fr_CA: Le ou les champs de type fichier dans le profil sélectionné ne sont pas pris en charge par la mise à jour en lot %1s.

en: Filed Activities
fr_CA: Activités enregistrées

en: Files
fr_CA: Fichiers

en: Fill
fr_CA: Remplir

en: Fill in a row for each membership type you want to offer as an option (click 'another choice' for each additional choice). Click the help icon for more info on membership price sets.
fr_CA: Remplir une ligne pour chaque type d'adhésion que vous voulez offrir (cliquez sur « autre choix » pour chaque choix additionnel). Cliquez sur l'icône d'aide pour obtenir plus d'information sur les tarifications.

en: Fill in your registration information on this page. You will be able to enter the registration information for additional people after you complete this page and click &quot;Continue&quot;.
fr_CA: Remplissez d'abord votre inscription, puis cliquez sur « Suivant ». Vous pourrez ensuite inscrire les personnes qui vous accompagnent.

en: Filter
fr_CA: Filtre

en: Filter Contact Language
fr_CA: Filtrer la langue de contact

en: Filter Contacts
fr_CA: Filtrer les contacts

en: Filter List
fr_CA: Filtrer la liste

en: Filter Results
fr_CA: Filtrer les résultats

en: Filter by Activity
fr_CA: Filtrer par activité

en: Filter by Case
fr_CA: Filtrer par dossier

en: Filter by Group
fr_CA: Filtrage par groupe

en: Filter by title...
fr_CA: Fitrer par titre...

en: Filter contact search results for this field using Contact get API parameters. EXAMPLE: To list Students in group 3:
fr_CA: Filtrer les résultats de recherche de contact pour ce champ en utilisant les paramètres de l'API pour l'obtention de contacts. EXEMPLE : pour répertorier les étudiants dans le groupe 3 :

en: Filter search results for this field using API-style parameters
fr_CA: Filtrer les résultats de recherche pour ce champ à l'aide de paramètres de style API

en: Filter with Group only allow with group by Contact
fr_CA: Le filtrage par groupe ne permet que l'option de regroupement par contact

en: Filter(s)
fr_CA: Filtre(s)

en: Filters
fr_CA: Filtres

en: Final
fr_CA: finale

en: Final Mailing
fr_CA: Publipostage final

en: Financial Account
fr_CA: Compte

en: Financial Account Code - Credit
fr_CA: Code compte financier - crédit

en: Financial Account Code - Debit
fr_CA: Code compte financier - débit

en: Financial Account Description
fr_CA: Description du Compte Financier

en: Financial Account ID
fr_CA: Identification de Compte Financier

en: Financial Account Name
fr_CA: Nom de Compte Financier

en: Financial Account Name - Credit
fr_CA: Nom du compte financier - crédit

en: Financial Account Name - Debit
fr_CA: Nom compte financier - débit

en: Financial Account Name.
fr_CA: Nom du compte financier.

en: Financial Account Owner
fr_CA: propriétaire du compte

en: Financial Account Owner - Credit
fr_CA: Propriétaire du Compte Financier - Crédit

en: Financial Account Owner - Debit
fr_CA: Propriétaire du Compte Financier - Débit

en: Financial Account Relationship
fr_CA: Relation de compte

en: Financial Account Tax Rate
fr_CA: Taux d'imposition des comptes financiers

en: Financial Account Types
fr_CA: Types de compte

en: Financial Account is Active
fr_CA: Compte Financier est Actif

en: Financial Account of account relationship of 'Expense Account is' is not configured for Financial Type :
fr_CA: Le compte dans la relation « Le compte de charges est » n'est pas configuré pour ce type d'opération :

en: Financial Accounts
fr_CA: Comptes

en: Financial Currency
fr_CA: Devise Financière

en: Financial Fee Amount
fr_CA: montant frais financier

en: Financial Item
fr_CA: Elément de compte

en: Financial Item Created Date
fr_CA: Date de création de l'élément financier

en: Financial Item Currency
fr_CA: Devise de l'élément financier

en: Financial Item Description
fr_CA: Description de l'élément financier

en: Financial Item ID
fr_CA: Identifiant élément de compte

en: Financial Item Status ID
fr_CA: Identifiant de statut de l'élément financier

en: Financial Item Transaction Date
fr_CA: Date de transaction de l'élément financier

en: Financial Items
fr_CA: Elément financière

en: Financial Net Amount
fr_CA: Montant Net Financier

en: Financial Page - %1
fr_CA: Page finances - %1

en: Financial Total Amount
fr_CA: Montant Total Financier

en: Financial Transaction
fr_CA: Transaction financière

en: Financial Transaction Date
fr_CA: Date de Transaction Financière

en: Financial Transaction ID
fr_CA: Identification de Transaction Financière

en: Financial Transaction Status
fr_CA: Statut de la transaction financière

en: Financial Transaction Status ID
fr_CA: Id. statut de la transaction financière

en: Financial Transactions
fr_CA: Transactions financières

en: Financial Trxn
fr_CA: Transac. financière

en: Financial Trxns
fr_CA: Transac. financières

en: Financial Type
fr_CA: Type financier

en: Financial Type - %1
fr_CA: Type d'opération (financière) - %1

en: Financial Type Account
fr_CA: Compte d'opérations

en: Financial Type Accounts
fr_CA: Comptes d'opérations

en: Financial Type Description.
fr_CA: Description du type financier.

en: Financial Type ID
fr_CA: Identifiant de type financier

en: Financial Type Is Active?
fr_CA: ce type d'opération (financière) est-il actif ?

en: Financial Type Name.
fr_CA: Nom du type financier

en: Financial Type is Reserved?
fr_CA: Ce type d'opération (financière) est-il réservé ?

en: Financial Type is a Required field.
fr_CA: Le type d'opération est un champ obligatoire.

en: Financial Type is a required field
fr_CA: Le type financier est un champ obligatoire

en: Financial Type is required for product having cost.
fr_CA: Le type d'opération est requis pour un produit ayant un coût.

en: Financial Types
fr_CA: Type financier

en: Financial accounts correspond to those in your accounting system.  <a href="%1">Financial types</a>, <a href="%2">payment methods</a>, and <a href="%3">premiums</a> are associated with financial accounts so that they can result in the proper double-entry transactions to export to your accounting system.
fr_CA: Les comptes financiers correspondent à ceux de votre système comptable. <a href="%1">types de comptes</a>, <a href="%2">modes de règlement</a>, et <a href="%3">primes</a> sont associés aux comptes financiers afin qu'ils puissent donner lieu aux bonnes opérations en partie double à exporter vers votre système comptable.

en: Financial records consisting of transactions, line-items, etc.
fr_CA: Les Financial records (enregistrements/écritures comptables) sont des transactions, des lignes de facture, etc.

en: Financial type assigned to paid event registrations for this event. Required if is_monetary is true.
fr_CA: Type de compte assigné aux inscriptions payantes pour cet événement. Obligatoire si is_monetary est vrai.

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. These are also referred to as <strong>Funds</strong>. You may set up as many types as needed. Each type can carry an accounting code which can be used to map contributions to codes in your accounting system. Commonly used financial types are: Donation, Campaign Contribution, Membership Dues...
fr_CA: Les types financiers servent à catégoriser les contributions pour les rapports et la comptabilité. Vous pouvez paramétrer autant de types que vous le souhaitez. Chaque type peut être associé à un numéro comptable pour établir le lien avec un système comptable. Les types financiers souvent utilisés sont : don, contribution faite dans le cadre d'une campagne, cotisation, etc.

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. You may set up as many as needed, including commonly used types such as Donation, Campaign Contribution or Membership Dues.  Additionally, financial types can account for the inventory and expense of <a href="%1">premiums</a>.
fr_CA: Les types d'opération servent à catégoriser les contributions pour les rapports et la comptabilité. Vous pouvez paramétrer autant de types que vous le souhaitez, y compris les plus communs comme don, contribution de campagne, cotisation. De plus les types d'opérations peuvent servir d'enregistrements comptables pour le stock et les achats de <a href="%1">cadeaux</a>.

en: Find
fr_CA: Rechercher

en: Find Activities
fr_CA: Rechercher des activités

en: Find Campaign Pages
fr_CA: Rechercher des Pages de Campagne

en: Find Cases
fr_CA: Rechercher des dossiers

en: Find Contacts
fr_CA: Rechercher des contacts

en: Find Contacts to Add to this Group
fr_CA: Rechercher des contacts à ajouter à ce groupe

en: Find Contacts within this Group
fr_CA: Rechercher des contacts dans ce groupe

en: Find Contribution Pages
fr_CA: Rechercher des pages de contribution

en: Find Contributions
fr_CA: Rechercher des contributions

en: Find Deleted Cases
fr_CA: Trouver les Dossiers supprimé (corbeille)

en: Find Events
fr_CA: Rechercher des événements

en: Find Grants
fr_CA: Rechercher des subventions

en: Find Groups
fr_CA: Rechercher des groupes

en: Find Mass SMS
fr_CA: Trouver des SMS en masse

en: Find Memberships
fr_CA: Rechercher des adhésions

en: Find My Cases
fr_CA: Trouver mes Dossiers

en: Find Participants
fr_CA: Rechercher des participants

en: Find Pay Later Contributions
fr_CA: Chercher les contributions à paiement différé

en: Find Pledges
fr_CA: Rechercher des promesses de don

en: Find Recurring Contributions
fr_CA: Rechercher les contributions périodiques

en: Find Respondents
fr_CA: Rechercher des sondés

en: Find Respondents To %1
fr_CA: Rechercher les sondés pour %1

en: Find Target %1
fr_CA: Chercher la cible %1

en: Find contacts by partial or full name or email, type of contact, group, and/or tag. You can then view or edit contact details, print a contact list, or use the <strong>- more actions -</strong> drop down list to assign tags, add contacts to groups, create smart groups, export contact data to a spreadsheet, and more.
fr_CA: Recherchez des contacts par tout ou partie du nom ou de l'adresse électronique, par type de contact, par groupe et/ou par étiquette. Vous pourrez alors consulter ou modifier les fiches détaillées des contacts, imprimer une liste de contacts ou utiliser la liste déroulante <strong>- plus d'actions -</strong>pour assigner des étiquettes, ajouter les contacts à des groupes, créer des groupes dynamiques, exporter des informations sur les contacts vers un tableur, etc.

en: Find contacts within
fr_CA: Rechercher des contacts dans un rayon de

en: Find mailing by language.
fr_CA: Trouver des envois par langue.

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
fr_CA: Rechercher un publipostage par son nom. Vous pouvez entrer un nom complet ou partiel.

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
fr_CA: Rechercher des publipostages par le nom de la personne les ayant créés ou envoyés. Vous pouvez entrer un nom complet ou partiel (sous la forme « nom, prénom »).

en: Find menu item...
fr_CA: Trouver un élément de menu...

en: Find more cases
fr_CA: Trouver plus de Dossiers

en: Find more event participants
fr_CA: Rechercher d'autres participants

en: Find more members
fr_CA: Trouver plus de membres

en: Find more pledges
fr_CA: Rechercher plus de promesses de don

en: Find out more about CiviCRM Tokens
fr_CA: En savoir plus à propos des champs de fusion CiviCRM

en: Find out more about this event
fr_CA: Plus d'information sur cet événement

en: Find out more...
fr_CA: En savoir plus...

en: Find records with tags (regular or tagset tag) which contain a complete or partial word or phrase. EXAMPLE: If you have several tags that contain the word 'Donor', you can find contacts tagged with any of them by entering 'Donor' in this field.
fr_CA: Pour rechercher les enregistrements ayant une étiquette qui contient le mot ou la phrase. Par exemple si vous avez plusieurs étiquettes contenant le mot « Donateur », vous pouvez rechercher les contacts marqués avec n'importe laquelle de ces étiquettes en saisissant « Donateur » dans ce champ.

en: Finnish
fr_CA: finnois

en: Firewalls and Proxies
fr_CA: Pare-feux et proxys

en: First
fr_CA: Premier

en: First Contribution Amount
fr_CA: Montant de première contribution

en: First Contribution Date
fr_CA: Date de première contribution

en: First Data - recurring payments not implemented
fr_CA: First Data - les paiements périodiques ne sont pas implémentés

en: First Dupe Contact
fr_CA: Premier contact doublon

en: First Dupe Contact ID
fr_CA: Identifiant du premier contact doublon

en: First Name
fr_CA: Prénom

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
fr_CA: Prénom et Nom OU une adresse électronique OU un OpenID doit être renseigné pour l'adresse principale.

en: First Name.
fr_CA: Prénom.

en: First Name:
fr_CA: Prénom :

en: First by Contributor
fr_CA: D'abord par Contributeur

en: First day of current continuous membership period. Start Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
fr_CA: Premier jour d'adhésion en période glissante.  Si vous ne remplissez pas ce champ, la date de début sera calculée automatiquement sur la base du type d'adhésion.

en: First installment payment
fr_CA: Paiement d'acompte initial

en: First row contains column headers
fr_CA: La première ligne contient les intitulés de colonnes ?

en: First select %1
fr_CA: Première sélection %1

en: First/Last Name
fr_CA: Prénom/Nom

en: Fiscal Year Beginning
fr_CA: Début de l'année fiscale

en: Fiscal Year Start
fr_CA: L'année fiscale démarre le

en: Fiscal Year Starting
fr_CA: Année fiscale

en: Fiscal Year-To-Date
fr_CA: Exercice à ce jour

en: Fiscal Years
fr_CA: Années fiscales

en: Fix Event Badge Upgrade
fr_CA: Corriger la mise à jour des Badges d'évènements

en: Fix Membership Receipt
fr_CA: Corriger le reçu d'adhésion

en: Fix Petition Confirmation email having a blank space at the end of url
fr_CA: Corriger le courriel de confirmation de pétition ayant un espace vide à la fin de l'url

en: Fix Pledge and PCP urls to go to the front end site rather than backend site
fr_CA: Corriger les URL de Promesse de don et de Page Personnelle de Campagne pour accéder au site public plutôt qu'à l'interface d'admin.

en: Fix invoice number (human readable) instead of id (reference)
fr_CA: Corriger le numéro de facture (lisible) au lieu de l'identifiant (référence)

en: Fix missing Email greetings
fr_CA: Corriger le message d'accueil par courriel qui manque

en: Fixed
fr_CA: Fixe

en: Fixed Contribution Options
fr_CA: Montants fixes de contribution

en: Fixed Date for Reminder
fr_CA: Date fixe du rappel

en: Fixed Period Rollover Day
fr_CA: Jour de renouvellement de la période fixe

en: Fixed Period Start Day
fr_CA: Jour fixe de début

en: Fixed Start
fr_CA: Début fixe

en: Flip Selected Duplicates
fr_CA: Permuter les doublons sélectionnés

en: Flip between original and duplicate contacts.
fr_CA: Permuter les contacts original et doublon.

en: Flip between the original and duplicate contacts.
fr_CA: Basculer entre le contact original et le doublon.

en: Flip horizontal
fr_CA: Retourner horizontalement

en: Flip vertical
fr_CA: Retourner verticalement

en: Folder '%1' exists?
fr_CA: Le répertoire '%1' existe-t-il ?

en: Folder to poll from when using IMAP (will default to INBOX when empty), path to poll from when using Maildir, etc..
fr_CA: Répertoire à vérifier dans le cas d'IMAP (INBOX par défaut, si non défini). Chemin à vérifier dans le cas de Maildir, etc.

en: Folder to restrict where DOMPDF looks when loading local images. By default it is the DOMPDF folder itself for security reasons. It will search in subfolders.
fr_CA: Dossier pour restreindre où DOMPDF regarde lors du chargement d'images locales. Par défaut, il s'agit du dossier DOMPDF lui-même pour des raisons de sécurité. Il recherchera dans les sous-dossiers.

en: Follow recipient preferred language
fr_CA: Utiliser la langue préférée du destinataire

en: Follow-up Activity type is a required field.
fr_CA: Suivi d'activité est un champ obligatoire.

en: Following is the list of contacts whose address is not parsed:
fr_CA: La liste de contacts dont l'adresse n'a pas pu être analysée est la suivante :

en: Followup Activity
fr_CA: Suivi d'activité

en: Followup date is a required field.
fr_CA: La date de suivi est un champ obligatoire.

en: Font Name
fr_CA: Nom de police

en: Font Size
fr_CA: Taille de la police

en: Font Style
fr_CA: Style de la police

en: Footer
fr_CA: Pied de page

en: Footer Content
fr_CA: Texte du pied de page

en: Footer ID
fr_CA: Id. du pied de page

en: Footer Message
fr_CA: Message de pied de page

en: Footer Text
fr_CA: Pied de page (texte)

en: Footer message for Event Registration page. Text and html allowed. Displayed at the bottom of Event Registration form.
fr_CA: Message en pied de page pour la page d'inscription à l'événement. Texte et HTML autorisés. Affiché en bas du formulaire d'inscription de l'événement.

en: Footer message.
fr_CA: Message de pied de page.

en: For
fr_CA: Pour

en: For 'inline' display custom sets, this title will appear as the fieldset legend. If you choose the 'tab' display style (which is available for Contact record custom fields), the title will be used for the navigation tab.
fr_CA: Pour l'affichage en ligne dans la page, ce titre sera utilisé comme légende de l'ensemble de champs. Si vous choisissez un style d'affichage par onglet (disponible pour les champs de contact), le titre sera utilisé pour la navigation par onglet.

en: For Activities, the reminder recipients can be contacts Assigned to the activity, contacts who created the activity (Activity Source), OR contacts whom the activity is with (Activity Targets). Alternatively you can direct the reminder to specific contacts (Choose Recipients), or to a group of contacts.
fr_CA: Pour les activités, le destinataire du rappel peut être un des contacts à qui l'activité a été assignée, un des contacts qui a créé l'activité (source activité) OU  un des contacts concerné par l'activité (Cible activité). Autrement, vous pouvez diriger le rappel vers des contacts spécifiques (choisir destinataire), ou vers jun groupe de contacts.

en: For Chart view, please select at least one field from %1 OR %2.
fr_CA: Pour la vue en graphique, veuillez choisir au moins un champ parmi %1 ou %2.

en: For CiviCRM to function correctly you must have at least 2 dedupe rules configured for each contact type. You are missing a rule of type %1 for: %2
fr_CA: Pour que CiviCRM fonctionne correctement vous devez configurer au moins 2 règles de dédoublonnage pour chaque type de contact. Il manque une règle de type %1 pour : %2

en: For Duplicate Contacts
fr_CA: Pour les contacts en double

en: For Events, you can limit or additionally include recipients by participant role (e.g. Volunteer, Speaker, etc.), choose specific contacts, or choose a group.
fr_CA: Pour les évènements, vous pouvez limiter ou ajouter des destinataires par rôle de participant (volontaire, intervenant, etc...), choisir des contacts spécifiques, ou choisir un groupe.

en: For Membership and Contact reminders, you can limit or additionally include recipients by choosing specific contacts, or choosing a group.
fr_CA: Pour les rappels d'adhésion et de contact, vous pouvez limiter ou inclure les destinataires en choisissant des contacts spécifiques ou en choisissant un groupe.

en: For a full list of options see the php <a %1>money_format documentation</a>.
fr_CA: Pour une liste complète des options, consultez la <a %1>documentation money_format</a> de php.

en: For auto-renewing memberships the emails are sent when each payment is received
fr_CA: Pour les  auto-renouvellement d'abonnements, les courriels sont envoyés lorsque chaque paiement est reçu

en: For best results, the Country field should precede the State-Province field in your Profile form. You can use the up and down arrows on field listing page for this profile to change the order of these fields or manually edit weight for Country/State-Province Field.
fr_CA: Pour un résultat optimal, le champ Pays devrait précéder le champ État-Province dans le formulaire de profil. Vous pouvez utiliser les flèches haut et bas sur la page de listage des champs pour ce profil afin de modifier l'ordre ou éditer manuellement le poids du champ État-Province.

en: For each import, you can either INSERT new contribution records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
fr_CA: Pour chaque import, vous pouvez soit INSÉRER les nouveaux enregistrements de contribution, soit METTRE A JOUR les enregistrements existants. Vous ne pouvez pas faire les deux types d'opérations dans une seule session d'import.

en: For each import, you can either INSERT new event registration (participant) records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
fr_CA: Pour chaque import, vous pouvez INSÉRER de nouveaux enregistrements d'inscriptions à l'événement (participants) ou METTRE À JOUR des enregistrements existants. Vous ne pouvez pas faire les deux en même temps.

en: For each import, you can either INSERT new membership records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
fr_CA: Pour chaque import, vous pouvez soit INSÉRER les nouveaux enregistrements d'adhésion, soit mettre à jour les enregistrements existants. Vous ne pouvez pas faire les deux types d'opérations dans une seule session d'import.

en: For elements with options, the option group id that is used
fr_CA: Pour les éléments avec des options, l'identifiant du groupe d'options utilisé

en: For example, in order to process a payment through Authorize.net, CiviCRM must make a request to https://secure2.authorize.net/gateway/transact.dll. Using https to connect to secure2.authorize.net insures that the connection is encrypted, but it's possible that CiviCRM is actually connecting to an attacker and the attacker is connecting to secure2.authorize.net.
fr_CA: Par exemple, afin de procéder à un paiement via Authorize.net, CiviCRM doit émettre une requête vers https://secure2.authorize.net/gateway/transact.dll. L'utilisation de https pour se connecter à secure2.authorize.net assure que la connexion est chiffrée, mais il est toujours possible que CiviCRM soit en fait connecté à un attaquant et que ce dernier soit connecté à secure2.authorize.net.

en: For existing pages
fr_CA: Pour les pages existantes

en: For export to QuickBooks, export your Chart of Accounts and open in low level text editor. You will be able to see the Account Type Code for each account. Generally, they will be from the following list: BANK, AR, OCASSET, FIXASSET, OASSET, AP, OCLIAB, LTLIAB, EQUITY, INC, COGS, EXP, EXEXP (though there may be others in your version of QuickBooks).
fr_CA: Pour l'exportation vers QuickBooks, exportez votre plan comptable et ouvrez-le dans un éditeur de texte de bas niveau. Vous pourrez voir le code de type de compte pour chaque compte. En général, ils seront issus de la liste suivante : BANQUE, AR, OCASSET, FIXASSET, OASSET, AP, OCLIAB, LTLIAB, EQUITY, INC, COGS, EXP, EXEXP (bien qu'il puisse y en avoir d'autres dans votre version de QuickBooks).

en: For fixed period memberships, month and day (mmdd) on which subscription/membership will start. Period start is back-dated unless after rollover day.
fr_CA: Pour les périodes d'adhésion fixées, le mois et le jour (mmjj) où l'adhésion démarrera. Le début de la période est antidaté, sauf si le jour de bascule/roulement est dépassé.

en: For fixed period memberships, signups after this day (mmdd) rollover to next period.
fr_CA: Pour les périodes d'adhésions fixées, les inscriptions qui ont lieu après ce jour (mmjj) basculent vers la période suivante.

en: For further discussion, please visit %1
fr_CA: Pour d'autres discussion, merci de visite %1

en: For in-depth details about entities and actions, see the <a href='%1' target='%2'>API Explorer</a>.
fr_CA: Pour des détails plus approfondis, sur les entités et les actions, voir l'<a href='%1' target='%2'>Explorateur d'API</a>.

en: For information about this premium, contact:
fr_CA: Pour plus d'informations sur ce cadeau, veuillez contacter :

en: For more advanced theming options, consult the <a href="%1">theme documentation</a>.
fr_CA: Pour une liste complète des options de thème, consultez la <a href="%1">documentation pour les thèmes</a>.

en: For more information see %1.
fr_CA: Pour avoir plus d'information, se référer à %1.

en: For more information, visit:
fr_CA: Pour avoir plus d'information, allez sur :

en: For most sites, your system administrator should set up one or more 'cron' tasks to run the enabled jobs. You can also <a href="%1">run all scheduled jobs manually</a>, or run specific jobs from this screen.
fr_CA: Pour la plupart des sites, votre administrateur système devrait configurer une ou plusieurs tâches 'cron' pour exécuter les tâches activées. Vous pouvez également <a href="%1">exécuter manuellement toutes les tâches programmées</a> ou exécuter des tâches spécifiques à partir de cet écran.

en: For offline contributions you can record a bank transfer ID or other identifier if applicable.
fr_CA: Pour les contributions hors-ligne, vous pouvez enregistrer un identifiant de transfert bancaire ou n'importe quel identifiant applicable.

en: For regular groups, you can add the contact to the group again by clicking Rejoin Group.
fr_CA: Pour les groupes statiques, vous pouvez réintégrer le contact au groupe en cliquant sur le bouton "Réintégrer".

en: For smart groups, you can add the contact to the group manually.
fr_CA: Pour les groupes dynamiques, vous pouvez aussi ajouter le contact au groupe manuellement.

en: For the more adventurous, here is a list of plugins that are hosted in git repositories around the web. You may need a bit more technical confidence to install and upgrade these plugins.
fr_CA: Pour les plus aventureux, voici une liste de plugins hébergés dans des dépôts git sur le web. Il se peut que vous ayez besoin d'un peu plus de connaissances techniques pour installer et mettre à jour ces plugins.

en: For transmission
fr_CA: Pour transmission

en: For-profit organization.
fr_CA: Organisation à but lucratif.

en: Force Merge Selected Duplicates
fr_CA: Forcer la fusion des doublons sélectionnés

en: Force SSL
fr_CA: Forcer SSL

en: Force SSL?
fr_CA: Forcer SSL ?

en: Force Secure URLs (SSL)
fr_CA: Forcer les URL sécurisés (SSL)

en: Foreign Key to ACL
fr_CA: Clé étrangère pour ACL

en: Foreign Key to ACL Role (which is an option value pair and hence an implicit FK)
fr_CA: Clé Externe vers le rôle LCA (qui est une paire de valeurs d'option et donc une CE implicite)

en: Foreign Key to Contact
fr_CA: Clé étrangère pour le contact

en: Foreign Key to Note Privacy Level (which is an option value pair and hence an implicit FK)
fr_CA: Clé étrangère pour le niveau de confidentialité des notes (qui est une paire d'options et donc un FK implicite)

en: Foreign key to civicrm_address_format.id.
fr_CA: Clé étrangère vers civicrm_address_format.id.

en: Foreign key to civicrm_contact.id .
fr_CA: Clé étrangère de civicrm_contact.id.

en: Foreign key to civicrm_contact.id.
fr_CA: Clé étrangère pour civicrm_contact.id.

en: Foreign key to civicrm_mapping used for saved search-builder searches.
fr_CA: Clé externe de civicrm_mapping utilisée pour les recherches de générateur de recherche enregistrée.

en: Foreign key to civicrm_option value table used for saved custom searches.
fr_CA: Clé externe vers la table de valeurs civicrm_option utilisée pour les recherches personnalisées enregistrées.

en: Foreign key to civicrm_payment_processor.id
fr_CA: Clé étrangère pour civicrm_payment_processor.id

en: Foreign key to civicrm_worldregion.id.
fr_CA: clé étrangère de civicrm_wordregion.id.

en: Foreign key to each product object.
fr_CA: Clé étrangère pour chaque objet de produit.

en: Foreign key to premiums settings record.
fr_CA: Clé étrangère pour les paramètres d'enregistrement de cadeau.

en: Foreign key to the Campaign.
fr_CA: Clé étrangère pour la Campagne.

en: Foreign key to the activity Campaign.
fr_CA: Clé étrangère pour l'activité Campagne

en: Foreign key to the activity for this record.
fr_CA: Clé étrangère pour l'activité de cet enregistrement.

en: Foreign key to the contact for this record.
fr_CA: Clé étrangère pour le contact de cet enregistrement.

en: Foreign key to the referenced item.
fr_CA: Clé étrangère de l'élément référencé.

en: Form Snippet
fr_CA: Fragment de formulaire

en: Form title.
fr_CA: Titre du formulaire.

en: Formal (academic or similar) title in front of name. (Prof., Dr. etc.)
fr_CA: Titre formel (académique ou similaire) précédant le nom (Prof., Dr., etc.)

en: Formal Title
fr_CA: Titre officiel

en: Format addresses in mailing labels, input forms and how they are displayed on screens.
fr_CA: Formattez les adresses dans les étiquettes de publipostage, les formulaires de saisie et la façon dont elles sont affichées à l'écran.

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display.
fr_CA: Formate les adresses dans les libellés d'adresse des courriers, les formulaires de saisie et les affichages.

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display. Configure optional Address Standardization provider.
fr_CA: Format des adresses dans les mailings, formulaires de saisie et l'affichage sur écran. Configurer optionnellement un fournisseur de standardisation d'Adresses

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
fr_CA: Format d'affichage des adresses dans les pages d'information sur les contacts et les événements.

en: Format for displaying monetary amounts with currency symbol.
fr_CA: Format pour afficher des montants monétaires avec un symbole de devise.

en: Format for displaying monetary values without the currency symbol.
fr_CA: Format pour l'affichage des valeurs monétaires sans le symbole de la devise.

en: Format:
fr_CA: Format :

en: Formatted name representing preferred format for display/print/other output.
fr_CA: Nom formaté qui représente le format préféré pour afficher/imprimer/autre sorties.

en: Formatting
fr_CA: Formatage

en: Formatting locale
fr_CA: Formats localisés

en: Forward
fr_CA: Transmettre

en: Forward Compatibility: Enable "mysqli"
fr_CA: Compatibilité ascendante : activez "mysqli"

en: Forward ID
fr_CA: Identifiant transfert

en: Forward Mailing: %1
fr_CA: Transfert du publipostage : %1

en: Forward Replies
fr_CA: Transmettre les réponses

en: Forward URL (Action)
fr_CA: URL de transfert (Action)

en: Forward replies
fr_CA: Transmettre les réponses

en: Forward this email (link)
fr_CA: Transférer le courriel (lien)

en: Forwarded
fr_CA: Transféré

en: Forwarded Email
fr_CA: Courriel transféré

en: Forwarded to Email
fr_CA: Transféré vers le courriel

en: Forwards
fr_CA: Transferts

en: Found %1, %2, %3
fr_CA: Trouvé %1, %2, %3

en: Found at least %1 new messages.
fr_CA: %1 nouveaux messages trouvés au moins.

en: Found one matching contact record. | Found %count matching contact records.
fr_CA[0]: 1 contact correspondant trouvé.
fr_CA[1]: %count contacts correspondants trouvés.
fr_CA[2]: %count contacts correspondants trouvés.

en: Fourth
fr_CA: Quatrième

en: Free HTML
fr_CA: HTML Libre

en: Free text field for a reason for cancelling
fr_CA: Champ de texte libre pour une raison d'annulation

en: French (Canada)
fr_CA: français (Canada)

en: French (France)
fr_CA: français (France)

en: Frequency
fr_CA: Fréquence

en: Frequency Interval
fr_CA: Fréquence (intervalle)

en: Frequency Intervals
fr_CA: Intervalles de fréquence

en: Frequency Unit
fr_CA: Fréquence (unité)

en: Frequency Units
fr_CA: Unités de fréquence

en: Frequency interval
fr_CA: Intervalle de fréquence

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
fr_CA: La fréquence doit être un nombre entier (par exemple tous les 3 mois).

en: Frequency of subscription or service (e.g. journal delivered every two months).
fr_CA: Fréquence de l'inscription ou du service (ex. journal envoyé tous les deux mois).

en: Frequency unit
fr_CA: Unité de fréquence

en: Frequency unit and interval allow option to store actual delivery frequency for a subscription or service.
fr_CA: L'unité de périodicité et l'intervalle permettent l'option de stocker la fréquence actuelle de livraison pour une inscription ou un service

en: Friend
fr_CA: Ami

en: Friend ID
fr_CA: Id. de l'ami

en: Friend's Email
fr_CA: Courriel de l'ami

en: Friend's First Name
fr_CA: Prénom de l'ami

en: Friend's Last Name
fr_CA: Nom de famille de l'ami

en: Friendly Name.
fr_CA: Nom familier.

en: Friends
fr_CA: Amis

en: From
fr_CA: De

en: From (A)
fr_CA: De (A)

en: From (B)
fr_CA: De (B)

en: From Account
fr_CA: Compte From

en: From Account ID
fr_CA: Id. du compte From

en: From Address
fr_CA: Adresse d'expéditeur

en: From Email
fr_CA: Adresse électronique de l'expéditeur

en: From Email Address is required
fr_CA: Une adresse courrier d'expéditeur est requise

en: From Email Addresses
fr_CA: Adresses courriel d'expéditeur

en: From Email of mailing
fr_CA: Expéditeur du message

en: From End of Previous
fr_CA: Depuis la fin du précédent

en: From Header of mailing
fr_CA: En-tête de l'expéditeur du message

en: From Name
fr_CA: Nom de l'expéditeur

en: From Start Of Current
fr_CA: Depuis le début de la période en cours

en: From Template
fr_CA: Depuis le modèle

en: From: %1
fr_CA: De : %1

en: Frontend Theme
fr_CA: Thème public

en: Frontend Title
fr_CA: Titre public

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
fr_CA: peul, ou peulh ou fulfulde, ou pular/ pulaar

en: Fulfilled
fr_CA: Réalisé

en: Fulfilled Date
fr_CA: Date de soumission

en: Full Currency Name
fr_CA: Nom complet de devise

en: Full Name
fr_CA: Nom entier

en: Full currency name
fr_CA: Nom complet de devise

en: Full description of Campaign.
fr_CA: Description complète de la campagne

en: Full description of event. Text and html allowed. Displayed on built-in Event Information screens.
fr_CA: Description complète de l'événement. Texte et HTML autorisés. Affiché sur les écrans d'information de l'événement d'origine.

en: Full or relative URL to image thumbnail.
fr_CA: URL absolue ou relative vers la vignette de l'image.

en: Full or relative URL to uploaded image - fullsize.
fr_CA: URL absolue ou relative vers l'image téléchargée - taille réelle.

en: Full path to file containing job script
fr_CA: Chemin d'accès complet au fichier contenant le script de travail

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
fr_CA: Adresse complète (ex. 110, rue de la Gare).

en: Full-text Search
fr_CA: Recherche textuelle

en: Fullscreen URL
fr_CA: URL pleine page

en: Fully qualified extension name
fr_CA: Nom qualifié complet de l'extension

en: Function to call to check access permissions
fr_CA: Fonction à appeler pour vérifier les autorisations d'accès

en: Funds applied for and given out by this organization.
fr_CA: Les fonds appliqués à et donnés par cette organisation.

en: Future versions of CiviCRM may require MySQL to support utf8mb4 encoding. It is recommended, though not yet required. Please discuss with your server administrator about configuring your MySQL server for utf8mb4. CiviCRM's recommended configurations are in the System Administrator Guide
fr_CA: Les futures versions de CiviCRM peuvent nécessiter que MySQL prenne en charge le codage utf8mb4. C'est recommandé, mais pas encore obligatoire. Rapprochez vous de votre administrateur afin de configurer votre serveur MySQL pour utf8mb4. Les configurations recommandées de CiviCRM se trouvent dans le Guide de l'Administrateur Système.

en: Future versions of CiviCRM may require the PHP extension "%2". To ensure that your system will be compatible, please install it in advance. For more explanation, see <a href="%1">the announcement</a>.
fr_CA: Les futures versions de CiviCRM peuvent nécessiter l'extension PHP "%2". Pour vous assurer que votre système soit compatible, veuillez l'installer à l'avance. Pour plus d'explications, voir <a href="%1">l'annonce</a>.

en: GMT Name of Timezone
fr_CA: Nom GMT du fuseau horaire

en: GMT Offset
fr_CA: Décalage GMT

en: GMT name of the timezone
fr_CA: Nom GMT du fuseau horaire

en: GOTV (Voter Tracking)
fr_CA: Incitation à voter (suivi des électeurs)

en: GOTV campaign contacts
fr_CA: Contacts de campagne de type GOTV ("Obtenir le vote")

en: Galician
fr_CA: galicien

en: Gender
fr_CA: Genre

en: Gender ID
fr_CA: Id. du genre

en: General
fr_CA: Général

en: General Information
fr_CA: Information générale

en: General Link
fr_CA: Lien général

en: General Membership (contribute at least $100.00 to be eligible for this membership)
fr_CA: Adhésion générale (contribution minimale : 100 € pour être éligible)

en: General Membership - $100.00
fr_CA: Adhésion générale — 100 €

en: General Monthly Newsletter: 200709
fr_CA: Lettre d'information mensuelle : 09-2007

en: General goals for Campaign.
fr_CA: Objectifs pour la campagne

en: Generally you will create a separate price field for each non-overlapping "class" of membership (e.g. National membership vs. Local Chapter membership).
fr_CA: Vous créerez en général un champ tarif séparé pour les types d'adhésion qui sont disjoints (par exemple une adhésion nationale et une locale).

en: Generate PDFs for printing (only)
fr_CA: Générer des documents PDF pour imprimer (seulement)

en: Generate Report
fr_CA: Générer le rapport

en: Generate your API Login and Transaction Key by logging in to your Merchant Account and navigating to <strong>Settings &raquo; General Security Settings</strong>.
fr_CA: Générez votre login API et votre Clé de Transaction en vous connectant à votre compte Marchand et en navigant jusqu'à <strong>Paramètres &raquo; Paramètres généraux de Sécurité</strong>.

en: Generic: Allow all users (including anonymous)
fr_CA: Générique : autoriser tous les utilisateurs (anonyme inclus)

en: Generic: Deny all users
fr_CA: Générique : Interdire l'accès à tous les utilisateurs

en: Geo Provider Key
fr_CA: Clé d'accès au service de géocodage

en: Geocode addresses during import?
fr_CA: Géolocaliser les adresses durant l'import ?

en: Geocoding
fr_CA: Géocodage

en: Geocoding Provider
fr_CA: Fournisseur du service de géocodage

en: Georgian
fr_CA: géorgien

en: German
fr_CA: allemand

en: German (Swiss)
fr_CA: allemand (Suisse)

en: Get Directions FROM:
fr_CA: Obtenir des instructions de :

en: Getting Started URL
fr_CA: URL de démarrage

en: Give option
fr_CA: Donner l'option

en: Give option, but not required
fr_CA: Donner l'option, mais pas requis

en: Give the user a choice of installments (e.g. donate every month for 6 months)? If not, recurring donations will continue indefinitely.
fr_CA: Donner à l'utilisateur le choix d'un échéancier (par ex. donner chaque mois pendant 6 mois) ? Sinon, les contributions périodiques continueront indéfiniment.

en: Given API command is not defined.
fr_CA: La commande API n'est pas définie.

en: Given the importance of auditability, extension developers are strongly discouraged from writing code to add, update or delete entries in the civicrm_financial_item, civicrm_entity_financial_trxn, and civicrm_financial_trxn tables. Before publishing an extension on civicrm.org that does any of this, please ask for a special bookkeeping code review for the extension.
fr_CA: Compte-tenu de l'importance de la vérifiabilité, les développeurs d'extension sont fortement découragés d'écrire du code pour ajouter, mettre à jour ou supprimer des entrées dans les tables civicrm_financial_item, civicrm_entity_financial_trxn, et civicrm_financial_trxn. Avant de publier une extension sur civicrm.org faisant cela, merci de demander une vérification spéciale du code de comptabilité pour cette extension.

en: Global CSV separator character. Modify this setting to enable import and export of different kinds of CSV files (for example: ',' ';' ':' '|' ).
fr_CA: Séparateur CSV global. Changez ce paramètre pour permettre l'import / export de fichiers CSV utilisant un autre caractère séparateur (par ex: ',' ';' ':' '|' ).

en: Go
fr_CA: Valider

en: Go Back
fr_CA: Retour

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
fr_CA: Allez dans a href='%1'>Administrer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Adresses électroniques d'expéditeur</a> pour ajouter ou modifier les adresses électroniques. Assurez-vous que ces adresses soient des adresses valides chez votre fournisseur de messagerie.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit general email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
fr_CA: Allez sur <a href='%1'>Administrer &raquo; Communications &raquo; Adresses courriel d'expéditeur</a> pour créer ou modifier des adresses courriel globales. Assurez-vous que ces adresses correspondent à des comptes valides chez votre fournisseur de messagerie.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit SMS Provider.
fr_CA: Aller sur <a href='%1'>Administrer &raquo; Paramètres Système &raquo; Passerelles SMS</a> pour créer ou modifier une passerelle SMS.

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit the provider. Make sure these Providers are valid.
fr_CA: Allez sur <strong><a href="%1">Administrer &raquo; Paramètres système &raquo; Passerelles SMS</a></strong> pour créer ou modifier une passerelle SMS. Assurez-vous que ces passerelles soient valides.

en: Go to <a href='%1'>Settings - Outbound Mail</a> to enable the usage of the logged in contact's email address as the from email
fr_CA: Allez à <a href='%1'>Paramètres - Courriel sortant</a> pour activer l'utilisation de l'adresse de courriel du contact connecté comme adresse d'expéditeur (FROM)

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Print Page (PDF) Formats</a></strong> to add or edit formats or set the default format.
fr_CA: Allez sur <strong><a href="%1">Administrer &raquo; Communications &raquo; Formats d'impression de page (PDF)</a></strong> pour créer ou modifier des formats ou spécifier le format par défaut.

en: Go to a web page where you can make your payment online
fr_CA: Allez sur une page Internet d'où vous pouvez effectuer votre paiement en-ligne.

en: Go to contact summary
fr_CA: Afficher la page de résumé du contact

en: Go to your CiviCRM Extensions Page
fr_CA: Allez sur la page des extensions CiviCRM

en: Go to your page
fr_CA: Aller sur votre page

en: Goal
fr_CA: Cible

en: Goal Amount
fr_CA: Montant visé

en: Goal Amount should be a numeric value
fr_CA: Le montant ciblé doit être une valeur numérique

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
fr_CA: Le montant ciblé doit être un nombre positif.

en: Goal Revenue
fr_CA: Objectif de collecte de fonds

en: Goal Total
fr_CA: Objectif total

en: Goal amount of this Personal Campaign Page.
fr_CA: Objectif de montant de cette page de campagne personnelle.

en: Grant
fr_CA: Autoriser

en: Grant Application Received Date is NULL
fr_CA: Date de réception de la demande de la subvention est NULL.

en: Grant Currency
fr_CA: Devise de la subvention

en: Grant Decision
fr_CA: Décision de subvention

en: Grant Decision Date
fr_CA: Date de décision de la subvention

en: Grant Decision Date is NULL
fr_CA: Date de la décision de la subvention est NULL.

en: Grant Due Date
fr_CA: Date d'échéance de la subvention

en: Grant Due Date is NULL
fr_CA: Date d'échéance de la subvention est NULL.

en: Grant ID
fr_CA: ID de la subvention

en: Grant Money Transfer Date is NULL
fr_CA: Date de transfert du montant de la subvention est NULL.

en: Grant Money transfer date
fr_CA: Date de transfert du montant de la subvention

en: Grant Note
fr_CA: Note de subvention

en: Grant Rationale
fr_CA: Raison de la subvention

en: Grant Report (Detail)
fr_CA: État détaillé des subventions

en: Grant Report (Statistics)
fr_CA: Statistiques sur les subventions

en: Grant Report Due
fr_CA: Etat - Subventions dûes

en: Grant Report Due Date
fr_CA: Date d'échéance du rapport de subventions

en: Grant Report Received
fr_CA: Etat - Subventions reçues

en: Grant Report Received = %1
fr_CA: Rapport de Subvention Reçu = %1

en: Grant Report Received?
fr_CA: Rapport de subvention reçu?

en: Grant Reports Received
fr_CA: Rapport sur les subvention reçues

en: Grant Requests Received
fr_CA: Demandes de subvention reçues

en: Grant Status
fr_CA: Statut de subvention

en: Grant Status(s)
fr_CA: Statut(s) de la subvention

en: Grant Tab
fr_CA: Onglet Subvention

en: Grant Type
fr_CA: Type de subvention

en: Grant Type(s)
fr_CA: Type(s) de subvention

en: Grant Types
fr_CA: Types de subvention

en: Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions.
fr_CA: Autoriser l'accès aux composants CiviCRM et autres permissions CiviCRM.

en: Grant rationale.
fr_CA: Justification de la subvention.

en: Grant report received
fr_CA: Rapport de subvention reçu

en: Grant status
fr_CA: Statut de subvention

en: Grant: %1
fr_CA: Subvention: %1

en: Granted
fr_CA: Accepté

en: Granted amount, in default currency.
fr_CA: Montant subventionné, dans la devise par défaut.

en: Grants
fr_CA: Subventions

en: Grants Awarded
fr_CA: Subventions accordées

en: Grants Summary
fr_CA: Résumé des subventions

en: Greek, Modern
fr_CA: grec moderne

en: Greeting
fr_CA: Salutation

en: Greeting %1 %2
fr_CA: Bienvenue %1 %2

en: Group
fr_CA: Groupe

en: Group '%1' already exists.
fr_CA: Le groupe %1 existe déjà.

en: Group - add contacts
fr_CA: Groupe - ajouter les contacts

en: Group - create smart group
fr_CA: Groupe - créer un groupe dynamique

en: Group - remove contacts
fr_CA: Groupe - retirer les contacts

en: Group - update smart group
fr_CA: Groupe - mettre à jour un groupe dynamique

en: Group Cache Date
fr_CA: Date de mise en cache du groupe

en: Group Children
fr_CA: Enfants du groupe

en: Group Contact
fr_CA: Contact du groupe

en: Group Contact Cache
fr_CA: Cache contact du groupe

en: Group Contact Cache ID
fr_CA: Id. de cache du groupe du contact

en: Group Contact Caches
fr_CA: Caches contacts du groupe

en: Group Contact ID
fr_CA: Identifiant de contact du groupe

en: Group Contact Status
fr_CA: Statut de contact du groupe

en: Group Contacts
fr_CA: Contacts du groupe

en: Group Deleted
fr_CA: Groupe supprimé

en: Group Description
fr_CA: Description du groupe

en: Group Enabled
fr_CA: Groupe activé

en: Group ID
fr_CA: Identifiant du groupe

en: Group Listings
fr_CA: Listes de groupes

en: Group Membership Action
fr_CA: Action d'adhésion de groupe

en: Group Membership Action Date
fr_CA: Date d'action pour l'adhésion à un groupe

en: Group Membership History ID
fr_CA: ID d'Historique d'Adhésion au Groupe

en: Group Membership Status
fr_CA: Statut d'adhésion de groupe

en: Group Membership Tracking
fr_CA: Suivi d'adhésion au groupe

en: Group Name
fr_CA: Nom du groupe

en: Group Name is a required field
fr_CA: Le Nom du Groupe est un champ obligatoire

en: Group Name:
fr_CA: Nom du Groupe :

en: Group Nesting
fr_CA: Imbrication groupe

en: Group Nesting ID
fr_CA: Identifiant de l'imbrication de groupe

en: Group Nestings
fr_CA: Imbrications de groupe

en: Group Options
fr_CA: Options du groupe

en: Group Organization
fr_CA: Organisation du groupe

en: Group Organization ID
fr_CA: Identifiant de l'organisation du groupe

en: Group Organizations
fr_CA: Grouper les organisations

en: Group Parents
fr_CA: Parents du groupe

en: Group Payment Deleted
fr_CA: Paiement de groupe supprimé

en: Group Percentage
fr_CA: Pourcentage du Groupe

en: Group Saved
fr_CA: Groupe enregistré

en: Group Search
fr_CA: Recherche par groupe

en: Group Settings: %1
fr_CA: Paramètres du groupe: %1

en: Group Source
fr_CA: Source du groupe

en: Group Status
fr_CA: Statut vis-à-vis du groupe

en: Group Status %1
fr_CA: État du Groupe %1

en: Group Title
fr_CA: Titre du groupe

en: Group Title already exists in Database.
fr_CA: Le titre du Groupe existe déjà dans la base de données.

en: Group Type
fr_CA: Type de groupe

en: Group Type(s)
fr_CA: Type(s) de groupe

en: Group Types
fr_CA: Types de groupe

en: Group Visibility
fr_CA: Visibilité des groupes

en: Group Visibility Setting
fr_CA: Paramètre de visibilité du groupe

en: Group Where Clause
fr_CA: Clause Where du groupe

en: Group by
fr_CA: Groupé par

en: Group by columns
fr_CA: Colonnes de regroupement

en: Group contributions by
fr_CA: Regrouper les contributions par

en: Group id, foreign key from civicrm_group
fr_CA: Id. du groupe, clé étrangère de civicrm_group

en: Group is Hidden
fr_CA: Groupe masqué

en: Group is Reserved
fr_CA: Groupe réservé

en: Group is empty.
fr_CA: Le groupe est vide

en: Group settings
fr_CA: Paramètres du groupe

en: Group type filtering uses <strong>AND</strong> logic. If you check both 'Mailing List' and 'Access Control' types - only groups which have both types assigned will be returned.
fr_CA: Le filtrage par type de groupe utilise l'opérateur logique <strong>ET</strong>. Si vous cochez les deux types « Liste de diffusion » et « Contrôle d'accès », seuls les groupes appartenant aux deux types seront retournés.

en: Group which this option belongs to.
fr_CA: Groupe auquel appartient cette option.

en: Group(s)
fr_CA: Groupes

en: Group(s) %1 %2
fr_CA: Groupe(s) %1 %2

en: Grouping
fr_CA: Groupement

en: Grouping(s)
fr_CA: Regroupement des données

en: Groups
fr_CA: Groupes

en: Groups Included in Mailing
fr_CA: Groupes inclus dans l'envoi

en: Groups and totals pledges by criteria including contact, time period, pledge status, location, etc.
fr_CA: Groupe et cumul des promesses de don par critère : contact, période, statut de la promesse, origine géographique, etc.

en: Groups of contacts which are used for <strong>access control</strong> must be assigned that type.
fr_CA: Ceux utilisés pour le <strong>contrôle d'accès</strong> doivent être du type « Contrôle d'accès ».

en: Groups which are used as mailing lists should be assigned the 'Mailing List' type.
fr_CA: Un groupe utilisé comme liste de diffusion doit être du type « Liste de diffusion ».

en: Guess client's feelings and needs.
fr_CA: Deviner l'état d'esprit et les besoins du client.

en: Gujarati
fr_CA: gujarati

en: Guzzle client error
fr_CA: Erreur du client Guzzle

en: HONOR ROLL
fr_CA: Liste de remerciements

en: HTML Form Snippet
fr_CA: Fragment de formulaire HTML

en: HTML Form Snippet for this Profile
fr_CA: Fragment de formulaire HTML pour ce profil

en: HTML Format
fr_CA: Format HTML

en: HTML Listing
fr_CA: Liste HTML

en: HTML Message
fr_CA: Message HTML

en: HTML Type
fr_CA: Type HTML

en: HTML formatted message
fr_CA: Message au format HTML

en: HTML formatted signature for the email.
fr_CA: Signature au format HTML pour le courriel.

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently - so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
fr_CA: Les messages HTML ont plus d'impact visuel, vous permettent d'inclure des images et peuvent être plus lisibles si vous incluez des liens vers des pages d'un site Web. Cependant, chaque logiciel de messagerie peut interpréter différemment le format HTML et l'affichage sera un peu différent. Utilisez cette option avec prudence, sauf si vous disposez d'un format de modèle qui a été testé avec différents logiciels de messagerie.

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently, so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
fr_CA: Les courriels au format HTML ont un meilleur rendu visuel, ils vous permettent d'inclure des images, des liens vers d'autres sites ainsi que du texte formaté. Cependant les logiciels de messagerie interprètent les formats HTML de manière différente. Il est donc conseillé de tester vos modèles de message avec plusieurs logiciels de messagerie en ligne ou local.

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, you can also configure a simple sms.
fr_CA: Les messages HTML ont un meilleur aspect visuel, vous permettent d'inclure des images et sont plus lisibles si vous incluez des liens vers des pages Internet. Cependant vous pouvez aussi configurer un simple SMS.

en: HTML types plus several built-in extended types.
fr_CA: Types HTML et plusieurs types étendus intégrés.

en: HTTP request timeout
fr_CA: Délai d'expiration des requêtes HTTP

en: HTTPS is not set up on this machine
fr_CA: HTTPS n'est pas installé sur cette machine

en: Haitian; Haitian Creole
fr_CA: créole haïtien

en: Has a Followup Activity?
fr_CA: Est liée à une activité de suivi ?

en: Has at least one job associated with this mailing finished?
fr_CA: Y'a-t-il au moins une tâche terminée associée à cet envoi ?

en: Has the contact opted out from receiving all bulk email from the organization or site domain?
fr_CA: Le contact a-t-il refusé de recevoir tous les envois massifs de l'organisation ou du domaine du site ?

en: Hashed Mailing URL's
fr_CA: URL's de Mailing hachées

en: Hausa
fr_CA: haoussa

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a %1>fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check Keep in Touch to receive technical updates (a low volume mailing list).
fr_CA: Avez-vous enregistré votre site sur CiviCRM.org ? Si non, merci de prendre quelques minutes pour <a %1>remplir le formulaire d'enregistrement</a> et nous aider à renforcer l'écosystème CiviCRM. L'information collectée nous aidera à prioriser les améliorations, mieux cibler notre communication et construire la communauté. Si vous avez un rôle technique pour ce site, assurez-vous de cocher la case pour recevoir les informations techniques (liste de diffusion à faible trafic).

en: Header
fr_CA: En-tête

en: Header Financial Account?
fr_CA: En-tête compte financier ?

en: Header ID
fr_CA: Id d'en-tête

en: Header and Footer
fr_CA: En-tête et pied de page

en: Headers
fr_CA: En-têtes de page

en: Health Services Coordinator
fr_CA: Coordonnateur des Services de Santé

en: Health Services Coordinator is
fr_CA: Le Coordonnateur des Services de Santé est

en: Hebrew (modern)
fr_CA: hébreux (moderne)

en: Height (rows)
fr_CA: Hauteur (lignes)

en: Hello
fr_CA: Bonjour

en: Help
fr_CA: Aide

en: Help Description
fr_CA: Texte d'aide

en: Help Post
fr_CA: Aide

en: Help Post-Form
fr_CA: Aide après

en: Help Pre
fr_CA: Aide

en: Help Pre-Form
fr_CA: Aide avant

en: Help Text
fr_CA: Texte d'aide

en: Help homeless individuals obtain temporary and long-term housing
fr_CA: Aider les sans-abri à obtenir un logement provisoire ou permanent

en: Help spread the word
fr_CA: Recommander

en: Help us spread the word about this event. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you're attending. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
fr_CA: Aidez nous à faire connaitre cet événement. Utilisez l'espace ci dessous pour personnaliser votre courriel et faire savoir à vos amis pourquoi il vous intéresse. Puis remplissez le(s) nom(s), adresse(s) de courriel et cliquez sur le bouton « Envoyer le message ».

en: Help us spread the word and leverage the power of your contribution by telling your friends. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you support us. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
fr_CA: Aidez nous à passer le message et à exploitez pleinement votre contribution en en parlant à vos amis. Utilisez l'espace ci-dessous pour personnaliser votre courriel et faire savoir à vos amis pourquoi vous nous aidez. Puis remplissez le(s) nom(s), adresse(s) de courriel et cliquez sur le bouton « Envoyer le message ».

en: Here are some other places you can find them.
fr_CA: Voici d'autres emplacements où vous pouvez les trouver.

en: Here are the reasons why automatic snapshots are disabled:
fr_CA: Voici les raisons pour lesquelles les snapshots sont désactivés :

en: Herero
fr_CA: héréro

en: Hex color value e.g. #ffffff
fr_CA: Valeur de couleur hexadécimale ex. #ffffff

en: Hidden
fr_CA: Masqué

en: Hidden permanently
fr_CA: Caché en permanence

en: Hidden until %1
fr_CA: Caché jusqu'à % 1

en: Hide
fr_CA: Masquer

en: Hide Breadcrumb?
fr_CA: Cacher le fil d'Ariane ?

en: Hide Country in Mailing Labels when same as domain country
fr_CA: Masquer le pays dans les Etiquettes de publipostage quand c'est le même que le pays du domaine.

en: Hide Menu
fr_CA: Masquer le menu

en: Hindi
fr_CA: hindi

en: Hiri Motu
fr_CA: hiri motou

en: Hold Date
fr_CA: Date de blocage

en: Hold Threshold
fr_CA: Seuil de retenue

en: Hold date
fr_CA: Date de suspension

en: Hold reset date
fr_CA: Date de réinitialisation de la suspension

en: Holds the part of the card number or account details that may be retained or displayed
fr_CA: Conserve la partie du numéro de carte ou des détails du compte qui peuvent être conservés ou affichés

en: Home
fr_CA: Accueil

en: Homeless Services Coordinator
fr_CA: Coordonnateur des services aux sans-abri

en: Homeless Services Coordinator is
fr_CA: Le coordonnateur des services aux sans-abri est

en: Homepage Link Color
fr_CA: Couleur des liens de la page d'accueil

en: Homepage Url
fr_CA: URL de la page d'accueil

en: Honor Roll
fr_CA: Liste de remerciements

en: Honor Roll Name
fr_CA: Nom dans la liste de remerciement

en: Honor Types
fr_CA: Types d'Honneur

en: Honoree
fr_CA: Personne remerciée

en: Honoree Individual
fr_CA: Personne remerciée

en: Honoree Introductory Message
fr_CA: Message d'introduction de la section Remerciements

en: Honoree Profile
fr_CA: Profil de la personne à remercier

en: Honoree Section Enabled
fr_CA: Section Remerciements activée

en: Honoree Section Title
fr_CA: Titre de la section Remerciements

en: Horizontal Spacing
fr_CA: Espacement horizontal

en: Hourly
fr_CA: Toutes les heures

en: Household
fr_CA: Foyer

en: Household ID
fr_CA: Id. du foyer

en: Household Name
fr_CA: Nom du foyer

en: Household Name should be set.
fr_CA: Le Nom du Foyer doit être indiqué.

en: Household Name.
fr_CA: Nom du foyer.

en: Household Primary Contact
fr_CA: Contact principal du foyer

en: Household Primary Contact ID
fr_CA: Identifiant de contact principal du foyer

en: Household name
fr_CA: Nom du Foyer

en: Housing Support
fr_CA: Soutien familial

en: How long should HTTP requests through Guzzle application run for in seconds
fr_CA: Pendant combien de secondes les requêtes HTTP doivent persister à travers l'application Guzzle

en: How many clients may be associated with a given case? (Set "Default" to load setting from the legacy "Settings.xml" file.)
fr_CA: Combien de clients peuvent être associés à un dossier donné ? (Définissez "Par défaut" pour charger le paramètre à partir du fichier "Settings.xml" hérité.)

en: How many items ordered
fr_CA: Combien d'éléments sont triés

en: How many items should CiviCRM store in it's "Recently viewed" list.
fr_CA: Combien d'éléments CiviCRM doit-il conserver dans sa liste "Vus récemment".

en: How many people are you registering?
fr_CA: Combien de personnes souhaitez-vous inscrire ?

en: How many recipients can they send emails to at one time? You may want to limit this to prevent large mail blasts from being sent.
fr_CA: A combien de destinataires peuvent-ils envoyer des courriels en même temps?  Vous pouvez limiter ce problème pour éviter que les retours de courrier soient importants

en: How often should the contents of this dashlet be automatically refreshed? Users can manually reload by clicking the refresh button on their dashboards.
fr_CA: À quelle fréquence le contenu de cet indicateur doit-il être automatiquement actualisé? Les utilisateurs peuvent le rafraichir manuellement en cliquant sur le bouton actualiser sur leurs tableaux de bord.

en: How should this change affect others in the series?
fr_CA: Quel impact cette modification va-t-elle avoir sur les autres éléments de cette série ?

en: How the (un)subscription was triggered
fr_CA: Comment l' inscription/ la désinscription a été déclenchée

en: How this mail account will be used. Only one box may be used for bounce processing. It will also be used as the envelope email when sending mass mailings.
fr_CA: Définit comment ce compte de courrier électronique va être utilisé. Un seul compte peut être utilisé pour le traitement des rebonds. Il sera aussi utilisé pour constituer l'enveloppe des courriels lors de l'envoi de mailings.

en: How to sort activity-types on the "Manage Case" screen? (Set "Default" to load setting from the legacy "Settings.xml" file.)
fr_CA: Comment trier les types d'activité sur l'écran "Gérer les dossiers"? (Définissez "Par défaut" pour charger le paramètre à partir du fichier "Settings.xml" hérité.)

en: However, it is not published.
fr_CA: Cependant, ce n'est pas publié.

en: Html Type
fr_CA: Type html

en: Human readable description of this item, to ease display without lookup of source item.
fr_CA: Description lisible par un humain de cet élément, pour faciliter l'affichage sans chercher la source de l'élément.

en: Human readable invoice number
fr_CA: Numéro de facture lisible

en: Hungarian
fr_CA: hongrois

en: Hush messages up to and including this severity.
fr_CA: pas de messages jusqu'à cette gravité (comprise)

en: I am contributing on behalf of an organization.
fr_CA: Je contribue au nom d'une organisation.

en: I can't create new databases and the database '%1' doesn't exist.
fr_CA: Je ne peux pas créer de nouvelles base de données et la base '%1' n'existe pas.

en: I can't tell what webserver you are running
fr_CA: Je ne peux pas déterminer quel serveur web est utilisé.

en: I pledge to contribute this amount every
fr_CA: Je m'engage à donner ce montant tous les

en: I pledge to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
fr_CA: Je promets de contribuer à hauteur de ce montant tous les %1 %2s en %3 versements.

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
fr_CA: Je promets de contribuer à hauteur de ce montant chaque %2 pour %3 versements.

en: I want this membership to be renewed automatically every %1 %2(s).
fr_CA: Je veux que mon adhésion soit renouvelée automatiquement tous les %1 %2(s).

en: I want to
fr_CA: Je veux

en: I want to contribute this amount every
fr_CA: Je voudrais contribuer ce montant chaque

en: I want to contribute this amount every %1
fr_CA: Je voudrais contribuer de ce montant tous les %1

en: I want to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
fr_CA: Je veux contribuer à hauteur de ce montant chaque %1 %2 pour %3 versements.

en: I want to contribute this amount every %1 days.
fr_CA: Je veux donner ce montant tous les %1 jours.

en: I want to contribute this amount every %1 for %2 installments.
fr_CA: Je veux contribuer à hauteur de ce montant chaque %1 pour %2 versements.

en: I want to contribute this amount every %1 months.
fr_CA: Je voudrais donner ce montant tous les %1 mois..

en: I want to contribute this amount every %1 weeks.
fr_CA: Je veux donner ce montant toutes les %1 semaines.

en: I want to contribute this amount every %1 years.
fr_CA: Je veux donner ce montant tous les %1 ans.

en: I want to contribute this amount every day.
fr_CA: Je voudrais contribuer ce montant tous les jours.

en: I want to contribute this amount every month.
fr_CA: Je veux donner ce montant tous les mois.

en: I want to contribute this amount every week.
fr_CA: Je veux donner ce montant toutes les semaines.

en: I want to contribute this amount every year.
fr_CA: Je veux donner ce montant tous les ans.

en: I want to make a one-time contribution
fr_CA: Je veux faire une contribution unique.

en: I will send payment by check
fr_CA: Je paierai par chèque

en: ICalendar Downloads and Feeds
fr_CA: Téléchargements et flux iCalendar

en: ID of Country that State/Province belong
fr_CA: Id. du pays auquel appartient la subdivision pays

en: ID of Grant status.
fr_CA: Identifiant de l'état de la subvention.

en: ID of State/Province that County belongs
fr_CA: Identifiant de la subdivision pays (l'État / de la province) auquel appartient le comté/département

en: ID of case status.
fr_CA: Id. du statut du dossier.

en: ID of original financial_type so you can search this table by the financial_type.id and then select the relevant version based on the timestamp
fr_CA: ID du type d'opération (financière) d'origine afin que vous puissiez rechercher dans ce tableau par le financial_type.id et ensuite sélectionner la version pertinente en fonction de l'horodatage

en: ID of the ACL or ACL group being granted/revoked
fr_CA: ID de la LCA ou du groupe LCA accordé / refusé

en: ID of the Organization Contact
fr_CA: Identifiant du Contact de l'Organisation

en: ID of the child group
fr_CA: Id. du groupe enfant

en: ID of the group
fr_CA: Identifiant du groupe

en: ID of the group/contact object being joined
fr_CA: Id. de l'objet groupe/contact lié

en: ID of the object possessing this ACL
fr_CA: ID de l'objet possédant cette LCA.

en: ID of the parent group
fr_CA: Identifiant du groupe parent

en: ID of the priority given to this activity. Foreign key to civicrm_option_value.
fr_CA: Identifiant de la priorité donnée à cette activité. Clé externe de civicrm_option_value.

en: ID of the relevant entity.
fr_CA: Id. de l'entité concernée.

en: ID of the status this activity is currently in. Foreign key to civicrm_option_value.
fr_CA: Id. du statut dans lequel cette activité est. Clé étrangère pour civicrm_option_value.

en: ID:
fr_CA: ID :

en: IM
fr_CA: Messagerie instantanée

en: IM 2 ID
fr_CA: Id. du IM 2

en: IM ID
fr_CA: Id. IM

en: IM Location
fr_CA: Adresse messagerie instantanée

en: IM Location Type
fr_CA: Type d'adresse de messagerie instantanée

en: IM Provider
fr_CA: Fournisseur de messagerie instantanée

en: IM Screen Name
fr_CA: Pseudo de messagerie instantanée

en: IM Type
fr_CA: Type de messagerie instantanée

en: IM provider ID
fr_CA: Id. du fournisseur IM

en: IM screen name
fr_CA: Nom de l'écran IM

en: IMPORTANT: Keep in mind that this message will be included in ALL of the following types of receipts related to this online contribution page
fr_CA: Important : Gardez à l'esprit que ce message sera affiché dans TOUS les types suivants de reçu lié à cette page de contribution en ligne.

en: IMPORTANT: Replacements are case-sensitive whether 'Exact Match' is checked or not.
fr_CA: IMPORTANT: Les remplacements sont sensibles à la casse que "Correspondance exacte" soit cochée ou non.

en: IMPORTANT: The Drupal permissions for 'access all custom data' and 'profile listings and forms' override and disable specific ACL settings for custom field groups and profiles respectively. Do not enable those Drupal permissions for a Drupal role if you want to use CiviCRM ACL's to control access.
fr_CA: IMPORTANT : La permission Drupal pour « accéder à toutes les données personnalisées » et « Listes et formulaires profils » désactive les configurations ACL spécifiques respectives pour les groupes de champs personnalisés et profils. N'activez pas ces permissions Drupal pour un rôle Drupal si vous voulez utiliser les ACL de CiviCRM pour contrôler les accès.

en: IMPORTANT: These options do not control credit card/payment method choices for sites and/or contributors using the PayPal Express service (e.g. where billing information is collected on the Payment Processor's website).
fr_CA: IMPORTANT : cette page ne contrôle pas les choix de moyens de paiement (CB ou autres) pour les sites ou contributeurs utilisant le service Paypal Express (c'est-à-dire lorsque les informations de facturation sont récupérées sur le site du fournisseur de service de paiement).

en: IMPORTANT: This page does NOT control credit card/payment method choices for sites and/or contributors using the PayPal Express service (e.g. where billing information is collected on the Payment Processor's website).
fr_CA: IMPORTANT : cette page ne contrôle pas les choix de moyens de paiement (Carte de crédit ou autres) pour les sites ou contributeurs utilisant le service Paypal Express (c'est-à-dire lorsque les informations de facturation sont récupérées sur le site du fournisseur de service de paiement).

en: IMPORTANT: You must enable a Mapping Provider in order to use the Proximity Search feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
fr_CA: IMPORTANT : Vous devez activer un service de cartographie pour pouvoir utiliser la fonction de recherche de proximité (Administrer > Paramètres système > Géolocalisation et géocodage).

en: INCLUDE Recipients of These Message(s)
fr_CA: INCLURE les destinataires de ce(s) message(s)

en: INVOICE
fr_CA: FACTURE

en: IP Address
fr_CA: Adresse IP

en: IP address or other tracking info
fr_CA: Adresse IP ou autre informations de traçage

en: IP used when creating the token. Useful for fraud forensics
fr_CA: IP utilisée à la création du champ de fusion. Utile pour les recherche de fraude.

en: ISO Code
fr_CA: Code ISO

en: ISO Code for timezone abbreviation
fr_CA: Code ISO pour l’abréviation du fuseau horaire

en: Icelandic
fr_CA: islandais

en: Icon
fr_CA: Icône

en: Ido
fr_CA: ido

en: If (in rare cases) that contact has no email address, then CiviCRM will send the email from the default "from" email address configured for this domain. And finally, if that email address has not been configured, then CiviCRM will send the email from the email address associated with the currently logged in user who creates this activity.
fr_CA: Si (dans de rares cas) ce contact n'a pas d'adresse de courriel, alors CiviCRM enverra le courriel à partir de l'adresse courriel "de" configurée par défaut pour ce domaine. Et si cette adresse de courriel n'a pas été configurée, CiviCRM enverra le courriel à partir de l'adresse de courriel associée à l'utilisateur actuellement connecté qui crée cette activité.

en: If CiviCRM's membership end-date is different from when the payment processor will next collect a payment, various problems can occur. Members may experience a gap in their membership, and the renewal date may get changed from what is manually entered. Use care when modifying the End Date value, and check the associated recurring payment in your payment processor system so they always match.
fr_CA: Si la date de fin de l'adhésion CiviCRM est différente de la prochaine date où la passerelle de paiement prélèvera un règlement, plusieurs problèmes se manifesteront. Les membres pourraient connaître une suspension temporaire dans leur adhésion, et la date de renouvellement pourrait être modifiée par ce qui serait saisi manuellement. Faites preuve de vigilance quand vous modifiez la valeur de la Date de Fin, et vérifiez la date du règlement périodique associé dans votre passerelle de paiement pour que les deux dates correspondent toujours.

en: If Unused
fr_CA: Si inutilisé

en: If Yes, the initial session language will be set by the CMS, which can later be changed if using the CiviCRM language switcher.
fr_CA: Si Oui, la langue de la session initiale sera définie par le CMS, qui pourra être modifiée ultérieurement si vous utilisez le commutateur de langue CiviCRM.

en: If Yes, the system will allow processing data in locales which are not fully supported. (Some tokens or resources may unavailable or substituted from other locales.)
fr_CA: Si Oui, le système autorise le traitement de données dans les localisations qui ne sont pas pleinement supportées. Certains champs de fusion ou certaines ressources pourraient ne pas être disponibles ou être substitués par d'autres localisations.

en: If a contact in the import file appears to be a duplicate of an existing CiviCRM contact...
fr_CA: Si un contact dans le fichier à importer semble être un doublon d'un contact CiviCRM existant...

en: If a membership type is selected, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this blank if you are using this for non-membership options (e.g. magazine subscription).
fr_CA: Si un type d'adhésion est sélectionné, une adhésion sera créée ou leur adhésion renouvelée quand les utilisateurs sélectionneront cette option. Laissez blanc pour des options qui ne sont pas des adhésions (par ex. la souscription à un magazine).

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a> OR <a href='%2'>submit a credit card payment</a>.
fr_CA: Si une échéance est exigible maintenant, vous pouvez enregistrer <a href='%1'>un chèque, un virement bancaire ou un paiement en liquide pour cette promesse de don</a> OU <a href='%2'>effectuer un paiement par carte bancaire</a>.

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a>.
fr_CA: Si une échéance est exigible maintenant, vous pouvez enregistrer <a href='%1'>un chèque, un virement bancaire ou un paiement en liquide pour cette promesse de don</a>.

en: If a recipient replies to this mailing, forward the reply to the FROM Email address specified for the mailing.
fr_CA: Si un destinataire répond à ce publipostage, transférer la réponse à l'adresse d'expédition de ce publipostage.

en: If a recipient replies to this mailing, send an automated reply using the selected message.
fr_CA: Si un destinataire répond à ce publipostage, envoyer une réponse automatique en utilisant le message sélectionné.

en: If all records in the file belong to the same subtype, then select that subtype from the "Subtype" field. All records will be automatically assigned to that subtype. In this case you do NOT need to include a Subtype column in the file.
fr_CA: Si toutes les entrées du fichier appartiennent au même sous-type, choisissez ce sous-type dans le champ « Sous-type ». Ce sous-type sera attribué automatiquement à toutes les entrées sans que vous ayez besoin d'inclure une colonne sous-type dans le fichier.

en: If an upgrade problem is discovered in the future, automatic snapshots may help recover. However, they also require additional storage and may not be available or appropriate in all configurations.
fr_CA: Si un problème de mise à jour est découvert à l'avenir, les snapshots automatiques pourraient aider à revenir en arrière. Néanmoins, elles nécessitent aussi de l'espace disque supplémentaire et pourraient ne pas être disponibles voire être inappropriées dans certaines configurations.

en: If checked, an administrator will need to approve new personal campaign pages before they are available to the public. We recommend using the "Notify Email" feature if you are requiring approval to ensure that the appropriate staff person is informed when a new Personal Campaign page is 'Waiting Review'.
fr_CA: Si la case est cochée, les pages personnelles de campagne devront être approuvées par l'administrateur avant d'être publiées. Il est conseillé dans ce cas d'utiliser la fonction de notification par courriel pour prévenir la personne en charge de l'approbation qu'une nouvelle page est en attente d'approbation.

en: If checked, mailings will default to tracking replies using VERP-ed Reply-To.
fr_CA: Si coché, les envois massifs utilisent par défaut des entêtes  « Réponse-à » VERP pour effectuer le suivi des réponses.

en: If checked, mailings will have click-through tracking enabled by default.
fr_CA: Si coché, le suivi des clics des mailings sera activé par défaut.

en: If checked, mailings will have open tracking enabled by default.
fr_CA: Si coché, le suivi d'ouverture des mailings sera activé par défaut.

en: If checked, user must signup for one of the displayed membership options before continuing.
fr_CA: Si cochée, les utilisateurs doivent choisir une des options d'adhésion avant de continuer.

en: If checked, users can view but not edit this field.
fr_CA: Si sélectionné, les utilisateurs peuvent voir mais ne peuvent pas saisir de valeur pour ce champ.

en: If defined, contact_a in a relationship of this type must be a specific contact_type.
fr_CA: S'il est défini, le contact_a, dans une relation de ce type, doit être un type de contact spécifique.

en: If defined, contact_b in a relationship of this type must be a specific contact_type.
fr_CA: S'il est défini, le contact_b, dans une relation de ce type, doit être un type de contact spécifique.

en: If defined, contact_sub_type_a in a relationship of this type must be a specific contact_sub_type.
fr_CA: S'il est défini, le contact_sub_type_a dans une relation de ce type doit être un contact_sub_type spécifique.

en: If defined, contact_sub_type_b in a relationship of this type must be a specific contact_sub_type.
fr_CA: S'il est défini, le contact_sub_type_b dans une relation de ce type doit être un contact_sub_type spécifique.

en: If disabled, CiviCRM will not automatically dismiss any alerts after 10 seconds.
fr_CA: Si désactivé, CiviCRM ne masquera plus automatiquement les alertes après 10 secondes.

en: If disabled, outbound web-service requests will allow unverified, insecure HTTPS connections
fr_CA: Si désactivé, les requêtes sortantes des web-services autoriseront les connexions HTTPS non vérifiées, non sécures.

en: If disabled, the alphabetical pager will not be displayed on the search screens. This will improve response time on search results on large datasets.
fr_CA: Si désactivé, la barre alphabétique ne sera pas affichée sur les écrans de recherche. Ceci va améliorer les temps de réponse lors de recherche sur de larges ensembles de données.

en: If disabled, the search results will not be ordered. This may improve response time on search results on large datasets.
fr_CA: Si désactivé, les résultats de recherche ne seront pas ordonnés. Ceci pourrait améliorer les temps de réponse lors de recherche sur de larges ensembles de données.

en: If email is skipped, no activities or contacts ("from"/"to"/"cc"/"bcc") will be created.
fr_CA: Si le courriel est ignoré, aucune activité ou contact ("de"/"à"/"cc"/"bcc") ne sera créé.

en: If enabled, CiviCRM sends PDF receipt as an attachment during event signup or online contribution.
fr_CA: Si activé, CiviCRM envoie des reçus PDF en pièce jointe lors de l'inscription à un événement ou d'un don en ligne.

en: If enabled, CiviCRM will allow users to submit profiles from external sites. This is disabled by default to limit abuse.
fr_CA: Désactivé par défaut pour limiter les abus. Si activé, CiviCRM permet aux utilisateurs de soumettre des profils depuis des sites externes.

en: If enabled, CiviCRM will display pop-up notifications (no more than once per day) for security and misconfiguration issues identified in the system check.
fr_CA: Si activé, CiviCRM affichera des pop-up de notifications (pas plus d'une fois par jour) quand la vérification du système identifie des problèmes de sécurité ou de mauvaise configuration.

en: If enabled, CiviCRM will not process background queues.
fr_CA: Si activé, CiviCRM n'exécutera pas les files d'attente en arrière-plan.

en: If enabled, CiviCRM will permit submissions from external sites to profiles. This is disabled by default to limit abuse.
fr_CA: Désactivé par défaut pour limiter les abus. Si activé, CiviCRM permet aux utilisateurs de soumettre des profils depuis des sites externes.

en: If enabled, a Map link is included on the profile listings rows and detail screens for any contacts whose records include sufficient location data for your mapping provider.
fr_CA: Si activé, un lien vers une carte et vers la fiche de contact sont inclus dans la liste pour chaque contact dont la fiche possède des données de géolocalisations suffisantes.

en: If enabled, a randomized hash key will be used to reference the mailing URL in the mailing.viewUrl token, instead of the mailing ID.
fr_CA: Si activé, une clé aléatoire de hachage sera utilisée pour référencer l'URL du mailing dans le jeton mailing.viewUrl, à la place de l'identifiant du mailing.

en: If enabled, all actions will be logged with a complete record of changes.
fr_CA: Si activé, toutes les actions seront journalisées avec un enregistrement complet des changements.

en: If enabled, contacts with the permission to edit a related contact will inherit that contact's permission to edit other related contacts
fr_CA: Si activé, les contacts ayant la permission de modifier un contact en relation auront aussi la permission de modifier les autres contacts en relation.

en: If enabled, deleted contacts will be moved to trash (instead of being destroyed). Users with the proper permission are able to search for the deleted contacts and restore them (or delete permanently).
fr_CA: Si activé, les contacts supprimés seront mis dans la corbeille (au lieu d'être détruits). Les utilisateurs disposant de la permission appropriée peuvent rechercher les contacts supprimés et les restaurer (ou les détruire définitivement).

en: If enabled, email addresses are automatically included when users search by Name. Disabling this feature will speed up search significantly for larger databases, but users will need to use the Email search fields (from Advanced Search, Search Builder, or Profiles) to find contacts by email address.
fr_CA: Si activé, les recherches par nom portent aussi sur l'adresse électronique. Désactiver cette fonction va accélérer les recherches pour de grandes bases de données, cependant les utilisateurs vont devoir utiliser les champs de recherche d'adresse électronique (recherche multicritère, constructeur de recherches ou profils) pour trouver des contacts sur la base de leur adresse électronique.

en: If enabled, inbound HTTP requests for sensitive pages will be redirected to HTTPS.
fr_CA: Si activé, les requêtes HTTP entrantes pour les pages sensibles seront redirigées vers HTTPS

en: If enabled, nicknames are automatically included when users search by Name.
fr_CA: Si activé, les recherches par nom portent aussi sur le surnom.

en: If enabled, only primary details (eg contact's primary email, phone, etc) will be included in Basic and Advanced Search results. Disabling this feature will allow users to match contacts using any email, phone etc detail.
fr_CA: Si activée, seulement les informations Principales (par exemple le courriel, le téléphone... du contact) seront inclues dans les résultats des recherches de base et avancée. Désactiver cette fonction permettra aux utilisateurs de faire correspondre les contacts en utilisant le courriel, le téléphone, etc.

en: If enabled, some operations will be transferred to background workers. This requires configuring a background service.
fr_CA: Si activé, certaines opérations seront transférées aux services d'arrière-plan (au lieu d'être exécuté dans le navigateur avec la limite de timeout serveur). Cela nécessite d'abord de configurer un nouveau service d'arrière plan sur le serveur.

en: If enabled, then CMS email id will be synchronised with CiviCRM contacts's primary email.
fr_CA: Si activé, l'id. de l'adresse de courriel de l'utilisateur dans le CMS sera synchronisée avec l'adresse de courriel principale du contact dans CiviCRM.

en: If enabled, wildcards are automatically added to the beginning AND end of the search term when users search for contacts by Name. EXAMPLE: Searching for 'ada' will return any contact whose name includes those letters - e.g. 'Adams, Janet', 'Nadal, Jorge', etc. If disabled, a wildcard is added to the end of the search term only. EXAMPLE: Searching for 'ada' will return any contact whose last name begins with those letters - e.g. 'Adams, Janet' but NOT 'Nadal, Jorge'. Disabling this feature will speed up search significantly for larger databases, but users must manually enter wildcards ('%' or '_') to the beginning of the search term if they want to find all records which contain those letters. EXAMPLE: '%ada' will return 'Nadal, Jorge'.
fr_CA: Si activé, un caractère de recherche approximative est ajouté automatiquement en début ET fin du terme recherché lors d'une recherche par nom. EXEMPLE : Une recherche sur « ada » va retourner tous les noms qui incluent ces lettres par ex. « Adams, Janet », « Nadal, Jorge », etc. Si désactivé, un caractère de recherche approximative est seulement ajouté à la fin du mot recherché. Désactiver cette option accélère les recherches de façon significative sur les grandes bases de données, mais les utilisateurs devront saisir le caractère de recherche approximative (« % » ou « _ ») manuellement au début du mot recherché. EXEMPLE : « %ada » va retourner « Nadal, Jorge ».

en: If false, the event booking confirmation screen gets skipped
fr_CA: Si c'est faut, l'écran de confirmation de réservation d'événement est ignoré

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of <strong>Windows-1252</strong> will work for Excel-created .CSV files on many computers.
fr_CA: Si les fichiers importés ne sont pas codés en UTF-8, indiquez ici leur jeu de caractères. La valeur par défaut <strong>Windows-1252</strong> fonctionne avec les fichiers .CSV créés par Excel.

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of Windows-1252 will work for Excel-created .CSV files on many computers.
fr_CA: Si les fichiers importés ne sont pas codés en UTF-8, indiquez ici leur jeu de caractères. La valeur par défaut Windows-1252 fonctionne avec les fichiers .CSV créés par Excel sur la plupart des ordinateurs.

en: If individual contacts are separately modified, added, or removed, then the final list may change.
fr_CA: Si des contacts sont modifiés, créés, ajoutés ou retirés du groupe avant le démarrage de l'envoi, alors la liste finale sera mise à jour en conséquence.

en: If membership is paid by a contribution - what financial type should be used. FK to civicrm_financial_type.id
fr_CA: Si l'adhésion est réglée par une contribution - quelle type d'opération (financière) devrait être utilisée. FK de civicrm_financial_type.id

en: If non-zero, do not show this field after the date specified
fr_CA: Si non zero, ne pas afficher ce champ après la date indiquée

en: If non-zero, do not show this field before the date specified
fr_CA: Si non zero, ne pas afficher ce champ avant la date indiquée

en: If reserved, only users with 'administer reserved groups' permission can disable, delete, or change settings for this group. The reserved flag does NOT affect users ability to add or remove contacts from a group.
fr_CA: Si réservé, seuls les utilisateurs ayant la permission « administrer les groupes réservés » peuvent désactiver, supprimer ou modifier les paramètres de ce groupe. Ce paramètre n'affecte pas la possibilité pour les utilisateurs d'ajouter ou retirer des contacts de ce groupe.

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
fr_CA: Si privé, seuls les utilisateurs ayant la permission « administrer les rapports privés » peuvent modifier cette instance de rapport.

en: If set to Yes, this report will appear in the My Reports section of the reports listing page and will only be visible by you.
fr_CA: Si validé, ce rapport sera affiché dans la section "Mes rapports" de la page d'affichage des rapports et ne sera visible que par vous.

en: If set, CiviCRM will use this setting as the base url.
fr_CA: Si activé, CiviCRM utilisera ce paramètre comme URL de base.

en: If set, new contacts that are created when signing a petition are assigned a tag of this name.
fr_CA: Si défini, les nouveaux contacts créés en tant que signataires de pétition sont assignés une étiquette de ce nom.

en: If set, notification is automatically emailed to this email-address on create/update Personal Campaign Page
fr_CA: Si activé, une notification est automatiquement envoyée à cette adresse de courriel à la création / mise à jour d'une page de campagne personnelle.

en: If set, this will be the default profile used for contact search.
fr_CA: Si sélectionné, ce sera le profil par défaut utilisé pour la recherche de contacts.

en: If sharing through social media is enabled, links allowing people to share with their social network will also be included on the Tell a Friend form (e.g. Facebook "Like" and Twitter). You can turn social media sharing on and off from the Settings tab.
fr_CA: Si le partage sur les réseaux sociaux est activé, des liens de partage seront inclus dans le formulaire Recommander à un ami (par ex. Facebook « Like », Google+ et Twitter). Vous pouvez activer ou désactiver ce partage depuis l'onglet Paramètres.

en: If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
fr_CA: Si des places deviennent disponibles, vous recevrez un courriel contenant un lien vers la page où vous pourrez terminer votre inscription.

en: If space becomes available you will receive an email with a link to complete your registration.
fr_CA: Si des places deviennent disponibles, vous recevrez un courriel contenant un lien vers la page où vous pourrez terminer votre inscription.

en: If the 'Email Verification' option is enabled, users will receive a welcome email from Drupal with login information. Otherwise they will select a Password inline, and if administrator approval is not required they will be automatically logged in as soon as the transaction is completed.
fr_CA: Si l'option de vérification de l'adresse électronique est activée, les utilisateurs vont recevoir de Drupal un courriel avec l'information de connexion. Sinon ils vont choisir un mot de passe en ligne et si l'approbation par l'administrateur n'est pas requise, ils seront automatiquement connectés dès que la saisie sera validée.

en: If the MySQL user does not have permission to administer triggers, then you must create the triggers outside CiviCRM. No support is provided for this configuration.
fr_CA: Si l'utilisateur MySQL n'a pas la permission d'administrer les triggers, vous devez créer les triggers à l'extérieur de CiviCRM. Aucune assistance n'est fournie pour cette configuration.

en: If the contact you were trying to add is listed below, click their name to view or edit their record
fr_CA: Si la personne que vous cherchez à ajouter est listée ci-dessous, cliquez sur son nom pour voir ou modifier sa fiche

en: If the email subject contains a valid Case ID or Case hash, the email will be filed against the case.
fr_CA: Si l'objet du courriel contient un ID de dossier ou un hachage de dossier valide, le courriel sera classé par rapport au dossier.

en: If the form is submitted with errors (i.e. required field not completed...) - the default behavior is to display the errors within the 'built-in' profile form. You can override this behavior - specifying your own error page - by adding a hidden <strong>errorURL</strong> input field.
fr_CA: Si le formulaire est soumis avec des erreurs (par exemple un champ obligatoire est non renseigné) le comportement par défaut est d'afficher les erreurs dans le formulaire. Vous pouvez changer ce comportement et spécifier votre propre page d'erreur en ajoutant un champ caché <strong>errorURL</strong>.

en: If the page 'Separate Membership Payment' is NOT enabled AND the Contribution Amount is enabled so that user's can opt to give more than the minimum membership fee - then the display looks like this:
fr_CA: Si l'option « Paiement séparé de l'adhésion » n'est PAS activée ET si la section montant de contribution est activée afin que l'utilisateur puisse donner plus que la cotisation minimale, alors l'affichage ressemble à ceci :

en: If the page is configured with 'Separate Membership Payment' enabled - then just the fee amount is displayed:
fr_CA: Si la page est configurée avec l'option « Paiement séparé de l'adhésion » activée alors seul le montant de la cotisation est affiché :

en: If the setting "%1" is enabled, you should update any smart groups based on the "%2" field.
fr_CA: Si le paramètre "%1" est activé, vous devriez mettre à jour chaque groupe dynamique en fonction du champ "%2".

en: If the web page you are pasting the snippet code to is hosted in a different domain from your CiviCRM site, you may NOT be able to include Country and State fields in the form (the script which dynamically loads the states based on selected country may not be able to execute across domains).
fr_CA: Si la page dans laquelle vous intégrez ce code est située dans un autre domaine que votre site CiviCRM, vous risquez de ne pas pouvoir inclure les champs Pays et provinces/états dans le formulaire (le script qui récupère les subdivisions de pays (provinces pour le Canada, canton pour la Suisse, etc.) une fois le pays sélectionné peut ne pas être autorisé à s'exécuter au travers des domaines).

en: If they are included in a report as a display column, only the first set of values are shown.
fr_CA: S'ils sont inclus dans un rapport en tant que colonne, uniquement le premier groupe de données est montré.

en: If this campaign has specific start and end dates, embedded widgets will display the link to your Home Page instead of the Contribute button once the campaign is over.
fr_CA: Si cette campagne a deux dates précises de début et de fin, les widgets intégrés afficheront le lien vers votre page d'accueil au lieu du bonton Contribuer une fois la campagne terminée.

en: If this group is used in CiviCRM profiles, those fields will be reset.
fr_CA: Si ce groupe est utilisé dans des profils CiviCRM, ces champs seront réinitialisés

en: If this is NOT what you want to do, you can check "Discounts by Signup Date" again.
fr_CA: Si ce n'est pas ce que vous souhaitez, re-cochez la case « Tarifs réduits par date d'inscription ».

en: If this is a grant/revoke entry, what table are we granting?
fr_CA: S'il s'agit d'un accord / refus, sur quelle table accordons-nous la décision ?

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
fr_CA: S'il s'agit d'un événement payant et vous voulez permettre aux participants de s'inscrire et de payer en ligne, sélectionnez une passerelle de paiement.

en: If this is enabled a logged in user can send email from their own email address as well as the configured
      <a href="%1"><strong>FROM Email addresses</strong></a>.  This applies to actions such as send Email, Email invoice.. If this setting
      is disabled then only the system configured FROM Email addresses will be available for selection.
fr_CA: Si cette option est activée, un utilisateur connecté peut envoyer un courriel à partir de sa propre adresse de courriel, ainsi que des courriels configurés
    <a href="%1"><strong>Adresses de messagerie électronique</strong></a>. Ceci s’applique à des actions telles que Envoyer un courriel, Envoyer une facture par courriel... Si ce paramètre est désactivé, seules les adresses de courriel FROM configurées en commun peuvent être sélectionnées.

en: If this is your email address and you <strong>wish to opt out</strong> please click the <strong>Opt Out</strong> button to confirm.
fr_CA: Si c'est votre adresse courriel et que vous <strong>souhaitez vous désinscrire</strong>, veuillez cliquer le bouton <strong>Exclusion des envois massifs</strong> pour confirmer.

en: If this is your email address and you <strong>wish to unsubscribe</strong> please click the <strong>Unsubscribe</strong> button to confirm.
fr_CA: Si c'est votre adresse courriel et que vous <strong>souhaitez vous désabonner</strong> veuillez cliquer le bouton <strong>Désabonnement</strong> pour confirmer.

en: If this option is NOT checked and you include a Contribution Amount section, then a single transaction is processed for their contribution amount which must at least cover the selected membership fee.
fr_CA: Si cette option n'est pas cochée et que vous incluez une section montant de la contribution, alors une seule transaction sera traitée pour les montant des contributions qui doivent au moins couvrir la cotisation choisie.

en: If this option is checked, a "thermometer" showing progress toward your goal will be included on the page.
fr_CA: Si cette option est activée, un « thermomètre » affichant la progression par rapport à l'objectif sera inclus dans la page.

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who donated through your fundraising page. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
fr_CA: Si cette option est activée, une liste de remerciement affichera les noms (ou surnoms) des personnes qui ont donné depuis votre page de collecte de dons (les donateurs peuvent rester anonymes ; leurs noms ne seront alors PAS affichés).

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who supported you. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
fr_CA: Si cette option est cochée, une "liste de remerciements" sera affichée avec les noms (ou pseudos) des personnes qui ont soutenu votre campagne (les personnes auront la possibilité de rester anonymes, leurs noms ne seront alors PAS inclus dans la liste).

en: If this option is checked, you will receive an email notification when people contribute to your campaign.
fr_CA: Si cette option est activée, vous recevrez une notification par e-mail quand quelqu'un contribuera à votre campagne.

en: If this option is enabled, CiviCRM will not create new contacts ("from"/"to"/"cc"/"bcc") when filing emails.
fr_CA: Si cette option est activée, CiviCRM ne créera pas de nouveaux contacts ("de"/"à"/"cc"/"bcc") lors du classement des courriels.

en: If this option is selected, the location will be shown in various places including:
        <ul>
          <li>Event information page</li>
          <li>Event registration confirmation emails</li>
          <li>HTML, RSS and ICALENDAR feeds of event information</li>
        </ul>
      Normally location information is made publicly available.  By deselecting this box, the location is only available to event administrators.
fr_CA: Si cette option est sélectionnée, l'emplacement sera affiché à divers endroits, notamment : 
    <ul>
    <li>Page d'informations sur l'événement</li>
    <li>Courriels de confirmation d'inscription</li>
     <li>Flux HTML, RSS et ICALENDAR d'événements</li>
    </ul>
    En règle générale, les informations sur le lieu sont rendues publiques. En décochant cette case, le lieu est visible uniquement pour les administrateurs d'événements.

en: If this recurring payment uses a processor which has support for integrated cancellation, click "Cancel" on this form, and use the "Cancel Auto-renew Subscription" action (click "more" in the membership listing row).
fr_CA: Si ce paiement récurrent utilise un processeur qui prend en charge l'annulation intégrée, cliquez  "Annuler" sur ce formulaire et utilisez l'action "Annuler la renouvellement automatique d'abonnement" (cliquez sur "plus" dans la ligne de liste d'adhésion).

en: If this relationship has start and/or end dates, specify them here.
fr_CA: Si cette relation a des dates de début et de fin, spécifiez-les ici.

en: If true - recurring start date is editable.
fr_CA: Si vrai - la date de récurrence est modifiable.

en: If true - recurring start date is shown.
fr_CA: Si vrai - la date de début de récurrence est visible.

en: If true then calendar links are shown for this event.
fr_CA: Si vrai alors les liens d'ajout au calendrier sont affichés pour cet événement.

en: If true, confirmation is automatically emailed to contact on successful registration.
fr_CA: Si activé, une notification est automatiquement envoyée au contact dés l'inscription réalisée.

en: If true, include registration link on Event Info page.
fr_CA: Si vrai, inclure le lien pour s'inscrire sur la page d'information de l'événement.

en: If true, one or more fee amounts must be set and a Payment Processor must be configured for Online Event Registration.
fr_CA: Si actif, un ou plusieurs montants de frais doivent être paramétrés et une passerelle de paiement doit être configurée pour l'inscription en ligne à un événement.

en: If true, show event location.
fr_CA: Si vrai, afficher le lieu de l’événement.

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
fr_CA: Si vous permettez aux utilisateurs de choisir un statut de participant en incluant ce champ dans un formulaire - seuls les statuts de visibilité publique sont listés.

en: If you already have an account <a href='%1'>please login</a> before completing this form.
fr_CA: Si vous avez déjà un compte, <a href='%1'>connectez-vous</a> avant de remplir ce formulaire.

en: If you are INSERTING new contributions, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the contribution to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
fr_CA: Si vous INSÉREZ de nouvelles contributions, vous devez ajouter dans votre fichier de données une colonne contenant les valeurs utilisées pour lier la contribution à un contact existant. Vous pouvez utiliser l'Identifiant de contact interne, un Identifiant externe (si vous l'utilisez dans vos enregistrements de contacts), ou encore la propriété définie dans votre règle de dédoublement automatique (qui est, par défaut, Adresse électronique).

en: If you are INSERTING new membership records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the membership to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
fr_CA: Si vous INSÉREZ de nouveaux enregistrements de participants, vous devez ajouter dans votre fichier de données une colonne contenant les valeurs utilisées pour lier l'inscription à l'événement à un contact existant. Vous pouvez utiliser l'Identifiant de contact interne ('Internal Contact ID'), un Identifiant externe ('External Identifier') si vous l'utilisez dans vos enregistrements de contacts) OU encore la propriété définie dans votre règle de dédoublement automatique (qui est, par défaut, "Adresse de courriel").

en: If you are INSERTING new participant records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the event registration to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
fr_CA: Si vous INSÉREZ de nouveaux enregistrements de participants, vous devez ajouter dans votre fichier de données une colonne contenant les valeurs utilisées pour lier l'inscription à l'événement à un contact existant. Vous pouvez utiliser l'Identifiant de contact interne, un Identifiant externe (si vous l'utilisez dans vos enregistrements de contacts), ou encore la propriété définie dans votre règle de dédoublement automatique (qui est, par défaut, Adresse électronique).

en: If you are UPDATING existing contributions, you will need to include a unique identifier to match to the existing contribution record. This can be either the CiviCRM-assigned contribution ID, a unique Invoice ID, or a unique Transaction ID.
fr_CA: Si vous METTEZ A JOUR des contributions existantes, vous aurez besoin d'inclure un identifiant unique pour faire correspondre à l'enregistrement de la contribution existante. Cet identifiant peut être soit l'identifiant alloué par CiviCRM à chaque contribution, soit un identifiant unique de facture ou de transaction.

en: If you are UPDATING existing memberships, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned membership ID to match to the existing membership records.
fr_CA:  Si vous METTEZ À JOUR des participants existants, vous devez ajouter une colonne contenant l'identifiant d'adhésion unique assigné par CiviCRM, afin d'assurer la mise en correspondance avec les enregistrements d'adhésion existants.

en: If you are UPDATING existing participants, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned participant ID to match to the existing participant record.
fr_CA:  Si vous METTEZ À JOUR des participants existants, vous devez ajouter une colonne contenant l'identifiant de participant unique assigné par CiviCRM, afin d'assurer la mise en correspondance avec l'enregistrement de participant existant.

en: If you are displaying the search results as contacts, you can modify the columns displayed by creating a Profile containing a different set of contact fields and then selecting that Profile here. For example you may want to include columns for Gender and Date of Birth, while eliminating Country.
fr_CA: Pour l'affichage des résultats en tant que "contacts", vous pouvez préalablement créer un profil qui permet de modifier les colonnes qui sont affichées. Vous pourrez le sélectionner dans la liste. Le profil permet de définir un ensemble de champs de contact différent. Par exemple, vous pouvez vouloir inclure les colonnes pour Genre et Date de naissance, tout en éliminant celle de Pays.

en: If you are moving participants from "On waitlist" to "Pending from waitlist" status, make sure there are available spaces for the event. An email with a link to confirm their registration will be automatically sent. However, they will only be allowed to complete their registration if the event is not full (e.g. the number of registered participants is less than the maximum number of participants configured for the event).
fr_CA: Si vous déplacez des participants de « Sur liste d'attente » vers « En attente (depuis liste d'attente) », assurez-vous qu'il y aie des places disponibles pour cet événement. Un courriel contenant un lien pour confirmer leur inscription leur sera automatiquement envoyé. Quoi qu'il en soit, ils ne seront autorisés à terminer leur inscription que si l'événement n'est pas complet (par ex. le nombre de participants inscrits est plus petit que le nombre maximum de participants configuré pour cet événement).

en: If you are planning on using this field in front-end profile, event registration or contribution forms, you should 'Limit List to Group' or configure an 'Advanced Filter'  (so that you do not unintentionally expose your entire set of contacts). Users must have either 'access contact reference fields' OR 'access CiviCRM' permission in order to use contact reference autocomplete fields. You can assign 'access contact reference fields' to the anonymous role if you want un-authenticated visitors to use this field. Use <a href='%1'>Search Preferences - Contact Reference Options</a> to control the fields included in the search results.
fr_CA: Si vous avez l'intention d'utiliser ce champ dans un formulaire profil public, d'inscription à un événement ou de contribution, vous devez « Restreindre la liste au groupe » ou configurer un « Filtre avancé » (afin de ne pas exposer la totalité de vos contacts de façon non intentionnelle). Les utilisateurs doivent avoir la permission « accès aux champs de référence de contact » OU « accès à CiviCRM » pour pouvoir utiliser les champs de référence de contact à auto-complètement. Vous pouvez assigner « accès aux champs de référence de contact » au rôle anonyme si voulez que les visiteurs non identifiés puissent utiliser ce champ. Utilisez <a href='%1'>Préférences de recherche - Options référence contact</a> pour contrôler les champs inclus dans les résultats de recherche.

en: If you are searching by activity name, check your spelling or use fewer letters.
fr_CA: Si vous recherchez par nom d'activité, vérifiez l'orthographe ou utilisez moins de lettres.

en: If you are searching by pledger name, check your spelling or use fewer letters.
fr_CA: Si vous recherchez par nom de donateur, vérifiez l'orthographe ou employez moins de lettres.

en: If you are searching within a date  range, try a wider range of values.
fr_CA: Si votre recherche est restreinte à une plage de temps, essayez d'élargir cette plage.

en: If you are searching within a date or amount range, try a wider range of values.
fr_CA: Si vous êtes en train de rechercher dans un intervalle de temps ou de montants, essayez d'élargir l'intervalle.

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
fr_CA: Si vous utilisez des champs de fusion dans vos courriels, vérifiez qu'ils ont bien été remplacés par les valeurs attendues.

en: If you are using the CiviMail component to send mailings to contacts, this field provides additional control over which email address is used. By default, CiviMail sends mail to each contact's preferred email address. If the contact has multiple locations, then the preferred email of the primary location is used. However, if the contact prefers to have CiviMail ('bulk') mailings set to an alternate email address - check the 'Use for Bulk Mailings' box next to that email address.
fr_CA: Si vous utilisez CiviMail pour envoyer des mailings à vos contacts, ce champ fournit un contrôle supplémentaire sur l'adresse utilisée. Par défaut, CiviMail envoie les courriels à l'adresse électronique préférée du contact. Si le contact a plusieurs adresses, l'adresse électronique préférée de l'adresse principale est utilisée. Si le contact préfère une autre adresse, cochez la case « Utiliser pour les envois massifs » à côté de cette adresse électronique.

en: If you are using the profile as a contact signup and editing form - this option controls what happens if the data matches an existing contact record. Using this option user can update the matching record or create a duplicate record or otherwise he will get a 'duplicate record' warning, and their input will not be saved. Contact matching is based on your configured 'Strict' rule for identifying duplicate contacts.
fr_CA: Si vous utilisez ce profil comme formulaire d'inscription et de modification des informations de contact, cette option détermine ce qui doit être fait lorsque les données saisies correspondent à celles d'un contact existant: soit mettre à jour le contact qui correspond, soit créer un nouvel enregistrement de contact, soit avertir l'utilisateur et refuser l'enregistrement. La recherche de contacts existants utilise la règle de type strict configurée pour identifier les doublons.

en: If you are using this profile as a contact signup form, using it in an online contribution page OR an event registration page, anonymous users will be given the option to create a %1 User Account as part of completing the form.
fr_CA: Si vous utilisez ce profil comme formulaire d'inscription ou en inclusion dans une page de contribution en ligne ou d'inscription à un événement, les visiteurs anonymes auront la possibilité de créer un compte utilisateur %1.

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL after they've submitted the form, you can also use contact tokens in URL - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed with a generic status message - 'Your contact information has been saved.'
fr_CA: Si vous utilisez ce profil comme formulaire de création ou modification d'infos de contact et vous voulez rediriger l'utilisateur vers une URL statique après qu'il ait validé le formulaire, entrez l'URL complète ici; vous pouvez aussi inclure un jeton dans l'URL. Si ce champ est laissé blanc, le formulaire sera ré-affiché avec le message « Vos informations de contact ont été enregistrées ».

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL if they click the Cancel button - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed.
fr_CA: Si vous utilisez ce profil comme formulaire d'inscription ou de modification d'informations de contact et que vous voulez rediriger l'utilisateur vers une URL statique lorsqu'il clique sur le bouton annulation, entrez l'URL complète ici. Si ce champ est laissé vierge, la page incluant le profil sera ré-affichée.

en: If you are using this profile as a search form, you can choose to include proximity searching. When enabled, a proximity search block will be added to the search criteria. This block will contain fields to set the proximity start address, and a field to set a 'Radius' (distance from that address).
fr_CA: Si vous utilisez ce profil comme formulaire de recherche, vous pouvez inclure la recherche de proximité. Une fois activée, une section proximité sera ajoutée aux critères de recherche. Cette section contiendra des champs pour définir l'adresse de référence (centre), et un champ «rayon» pour définir la distance par rapport à ce centre.

en: If you choose Redirect to Database, all emails will be recorded as archived mailings instead of being sent out. They can be found in the civicrm_mailing_spool table in the CiviCRM database.
fr_CA: Si vous choisissez "Redirect to Database", tous les courriels seront enregistrés sous forme d'envois archivés au lieu d'être envoyés. Ils peuvent être trouvés dans la table civicrm_mailing_spool de la base de données CiviCRM.

en: If you choose to compose on the screen, a basic WYSIWYG (what-you-see-is-what-you-get) editor is provided which you can use create simple HTML messages. However, if you are planning on creating HTML messages with complex layouts, it is best to use an HTML editor on your local computer. Then locate and upload the saved file(s) by clicking the <strong>Browse</strong> button.
fr_CA: Si vous choisissez de rédiger depuis cette page, un éditeur de base WYSIWYG (visuel avec du texte enrichi)  est fourni. Vous pouvez l'utiliser pour créer des messages HTML simples. Toutefois si vous prévoyez de créer des messages HTML avec mise en page complexe, préférez utiliser un éditeur HTML sur votre ordinateur. Sélectionnez ensuite le(s) fichier(s) enregistré(s) en cliquant sur le bouton <strong>Parcourir</strong>.

en: If you create only an <strong>HTML</strong> version, CiviMail will automatically create a <strong>TEXT</strong> version for your recipients who have chosen NOT to receive HTML email.
fr_CA: Si vous créez seulement une version <strong>HTML</strong>, CiviMail créera automatiquement une version <strong>TEXTE</strong> pour les destinataires qui ont choisi de ne pas recevoir de courriel en HTML.

en: If you delete a contact from a smart group, it will no longer be "removed" from the smart group, which means the contact will be in the smart group or not based on the smart group criteria.
fr_CA: Si vous supprimez un contact d'un groupe dynamique, il ne sera plus marqué comme "retiré" manuellement dudit groupe, ce qui signifie que seuls les critères du groupe dynamique décideront si le contact est dans le groupe ou pas.

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
fr_CA: Si vous désactivez ce profil - il va être enlevé de ces formulaires et/ou modules. Voulez vous continuer ?

en: If you disable this contributions will be processed immediately after submitting the contribution form.
fr_CA: Si vous désactivez, les contributions seront traitées immédiatement après validation du formulaire de contribution.

en: If you disable this option, the CiviCRM interface will be limited to traditional browsing. Opening a form will refresh the page rather than opening a popup dialog.
fr_CA: Si vous désactivez cette option, l'interface CiviCRM sera limitée à de la navigation traditionnelle. L'ouverture d'un formulaire rechargera la page au lieu d'ouvrir un fenêtre popup de dialogue.

en: If you do not see the "Cancel Auto-renew Subscription" action, you will need to cancel the associated Recurring Contribution record from the Contributions tab. <strong>In this case you must also manually cancel the recurring payment from the payment processor website</strong>.
fr_CA: Si vous ne voyez pas l'action "Annuler le renouvellement automatique d'abonnement", vous devrez annuler l'enregistrement de Contribution récurrente associée à partir de l'onglet Contributions. <strong>Dans ce cas, vous devez également annuler manuellement le paiement récurrent du site Web du processeur de paiement.</strong>

en: If you do not want this option to increment the participant count for the event you can still restrict how many times this particular option can be chosen.  Leave this field empty and enter a value in the adjacent Max Participants box.  For example, if you leave this empty and set the adjacent Max Participant = 20, only 20 registrants can choose this option before it becomes unavailable to online registrants.
fr_CA: Si vous ne souhaitez pas que le choix de cette option incrémente le compte de participants pour cet événement, vous pouvez quand même restreindre le nombre de fois que cette option est choisie. Laissez ce champ à blanc et entrez une valeur dans le champ adjacent Maximum de participants. Par exemple si vous laissez ce champ blanc et mettez le nombre maxi de participants à 20, seulement 20 personnes pourront choisir cette option avant qu'elle ne devienne indisponible.

en: If you do not want users to send outbound mail from CiviCRM, select "Disable Outbound Email". NOTE: If you disable outbound email, and you are using Online Contribution pages or online Event Registration - you will need to disable automated receipts and registration confirmations.
fr_CA: Si vous ne souhaitez pas que les utilisateurs envoient du courrier sortant de CiviCRM, sélectionnez "Désactiver le courrier sortant". REMARQUE: Si vous désactivez le courrier électronique sortant et que vous utilisez des pages de contribution en ligne ou l'enregistrement d'événements en ligne, vous devez désactiver les reçus automatisés et les confirmations d'inscription.

en: If you enter a payment which is different than the scheduled amount, choose one of these options:
fr_CA: Si vous saisissez un montant qui est différent du montant programmé, choisissez une de ces options :

en: If you enter an amount which is different than the current scheduled amount, choose one of these options:
fr_CA: Si vous entrez un montant différent du montant actuellement planifié, choisissez l'une de ces options :

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href="%1">Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
fr_CA: Si vous vous apercevez que vous configurez plusieurs événements de façon similaire, vous pouvez utiliser un <a href="%1">modèle d'événement</a> pour simplifier votre travail.

en: If you have a PayPal account, you can click the PayPal button to continue. Otherwise, fill in the credit card and billing information on this form and click <strong>Continue</strong> at the bottom of the page.
fr_CA: Si vous avez un compte PayPal, vous pouvez cliquer sur le bouton PayPal pour continuer. Sinon, remplissez les informations de facturation et de la carte de crédit dans ce formulaire et cliquez sur le bouton <strong>Suivant</strong> en bas de la page.

en: If you have an alternative base page, it can be set in the <a href="%2">WordPress integration settings</a>.
fr_CA: Vous pouvez configurer une page alternative de base dans les <a href="%1">Préférences d'intégration de WordPress</a>.

en: If you have created a report based on the Mailing Summary Report template and it outputs or filters on campaigns, You will need to go back to that report and re-save the report after selecting and or setting the campaign filters up again
fr_CA: Si vous avez créé un rapport basé sur le modèle de "Rapport sur les envois massifs (synthèse)" et qu'il est filtré par campagnes ou affiche des campagnes, vous devrez revenir au rapport et le ré-enregistrer après avoir sélectionné ou reparamétré les filtres de campagne à nouveau.

en: If you have questions please contact us at %1
fr_CA: Si vous avez des questions, veuillez nous contacter : %1

en: If you have questions please contact us at %1.
fr_CA: Si vous avez des questions, veuilliez nous contacter au %1.

en: If you have selected one of the dedupe options besides "no duplicate checking," CiviCRM will use a predefined dedupe rule to determine possible matches for your imported records. Existing dedupe rules may be reviewed, and new rules created, by visiting Contacts > Find and Merge Duplicate Contacts.
fr_CA: Si vous avez sélectionné une option de dédoublonnage, à l'exception de l'option « pas de vérification des doublons », CiviCRM utilisera une règle de dédoublonnage prédéfinie pour trouver des correspondances pour vos données importées. Pour examiner les règles de dédoublonnage existantes et pour en créer de nouvelles, accédez à Contacts > Rechercher et fusionner les contacts en double.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those Mass SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this SMS.
fr_CA: Si vous avez envoyé un autre SMS groupé, vous pouvez inclure (ou exclure) les contacts qui ont reçu ce SMS. CiviCRM va éliminer les doublons de telle manière que les contacts qui appartiennent à un groupe inclus ET étaient destinataires de l'envoi groupé inclus ne recevront qu'une seule copie de ce SMS.

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this Mass SMS.
fr_CA: Si vous avez déjà envoyé d'autres SMS groupés, vous pouvez inclure (ou exclure) les destinataires de ces SMS. CiviCRM élimine les doublons de manière à ce que les contacts qui appartiennent à un groupe inclus ET ont été destinataire d'un envoi groupé ne reçoivent qu'une copie du SMS groupé.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Events</strong> and select your new profile.
fr_CA: Si vous n'avez pas déjà configuré de champs personnalisés et un profil pour ça, vous pouvez enregistrer cette page sans sélectionner de profil, compléter les étapes ci-dessous, puis retournez à <strong> Gérer les événements </strong> et sélectionnez votre nouveau profil.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile to collect data you need for this form, you can create them here using the steps below.
fr_CA: Si vous n'avez pas déjà configuré de champs personnalisés et un profil pour ça, vous pouvez enregistrer cette page sans sélectionner de profil, compléter les étapes ci-dessous.

en: If you haven't received an email from us, check your spam folder, it might have been wrongly classified.
fr_CA: Si vous n'avez pas reçu notre courriel, merci de vérifier votre dossier pourriels, il se peut qu'il y ait été placé par erreur.

en: If you haven't received an email within a few minutes, please check your spam folder.
fr_CA: Si vous n'avez pas reçu de courriel d'ici quelques minutes, merci de vérifier votre dossier pourriels.

en: If you know in advance the number of transactions in this batch, you may specify it now.
fr_CA: Si vous connaissez le nombre de transactions figurant dans ce lot, vous pouvez l'indiquer ici.

en: If you know in advance the total amount in this batch, you may specify it now.
fr_CA: Si vous connaissez le montant total de ce lot, vous pouvez l'indiquer ici.

en: If you modify the defaults, make sure that your web server has write access to the directories.
fr_CA: Si vous modifiez les valeurs par défaut, assurez-vous que votre serveur web possède les droits d'accès en écriture dans les répertoires.

en: If you need additional options - you can add them after you Save your current entries.
fr_CA: Si vous avez besoin de choix supplémentaires - vous pouvez les ajouter après avoir enregistré vos entrées en cours.

en: If you need to create new custom fields, you can also do that within the profile editor. Then add the new custom field(s) to this profile by dragging them into the form builder.
fr_CA: Si vous devez créer de nouveaux champs personnalisés, vous pouvez également le faire dans l'éditeur de profil. Ajoutez ensuite les nouveaux champs personnalisés à ce profil en les faisant glisser dans le générateur de formulaires.

en: If you need to include a special message for this member, enter it here. Otherwise, the confirmation email will include the standard receipt message configured under System Message Templates.
fr_CA: Si vous désirez envoyer un message personnalisé pour ce membre, vous pouvez le saisir ici. Par défaut, le courriel de confirmation contiendra le message de reçu standard configuré dans les modèles de messages système.

en: If you need to make a dashlet NOT available, AND remove it from existing user dashboards - you can do that from the 'Configure' screen on your dashboard. Click the 'x' on the right side of the dashlet's icon.
fr_CA: Si vous ne voulez plus permettre l'ajout d'un compte rendu comme indicateur dans un tableau de bord et que vous voulez le supprimer de tous les tableaux de bord, rendez-vous dans la page de configuration de votre tableau de bord. Cliquez sur le 'x' sur la droite de votre indicateur.

en: If you no longer want to use this price set, click the contribution page title below, and modify the Amounts or Membership tab configuration.
fr_CA: Si vous ne voulez plus utiliser cette tarification, cliquez sur le titre de la page de contribution ci-dessous et modifiez la configuration des onglets Adhésions ou Montants.

en: If you no longer want to use this price set, click the event template title below, and modify the fees for that event.
fr_CA: Si vous ne voulez plus utiliser cette tarification, cliquez sur le titre du modèle d'événement ci dessous et modifiez les tarifs de cet événement.

en: If you no longer want to use this price set, click the event title below, and modify the fees for that event.
fr_CA: Si vous ne voulez plus utiliser cette tarification, cliquez sur le titre de l'événement ci dessous et modifiez les tarifs de cet événement.

en: If you only insert one shortcode, you can choose to override all page content with the content of the shortcode.
fr_CA: Si vous insérez seulement un shortcode, vous pouvez forcer le contenu de la page avec le contenu du shortcode.

en: If you plan on using this price set for membership signup and renewal, you can not also use it for Events or Contributions. However, a membership price set may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription).
fr_CA: Si vous avez l'intention d'utiliser cette tarification pour l'adhésion ou le renouvellement d'adhésions, vous ne pouvez aussi l'utiliser pour des événements ou des contributions. Cependant une tarification d'adhésion peut inclure des champs additionnels pour des options payantes (ex. une souscription à un magazine).

en: If you select "Override Permanently", The status you assign will remain in force, unless it is again modified on this screen. If you select "Override Until Selected Date", it will behave same as "Override Permanently" but will revert to "No" once the selected date is reached. As long as the Membership Override is active, the automated membership status update script will NOT update this membership record.
fr_CA: Si vous sélectionnez " Forcer de façon permanente ", le statut que vous choisissez restera de force, à moins qu'il soit à nouveau modifié sur cet écran. Si vous sélectionnez " Forcer jusqu'à la date choisie ", il aura le même effet que " Forcer de façon permanente " mais reviendra à "Non" dès la date choisie atteinte. Aussi longtemps que le "Forcage d'adhésion" est actif, les scripts de mise à jour automatiques des statuts d'adhésions NE mettront PAS à jour l'adhésion.

en: If you select a default online contribution page for self-service membership renewals, a "renew" link pointing to that page will be displayed on the Contact Dashboard for memberships which were entered offline. You will need to ensure that the membership block for the selected online contribution page includes any currently available memberships.
fr_CA: Si vous choisissez une page de contribution par défaut pour le renouvellement des adhésions, un lien « Renouveler » pointant vers cette page sera affiché dans le tableau de bord de contact pour les adhésions qui ont été créées hors ligne. Vous devrez vous assurer que le bloc adhésion de la page de contribution en ligne sélectionnée inclut tous les types d'adhésion disponibles actuellement.

en: If you select a membership type, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this column blank for non-membership options (e.g. magazine subscription).
fr_CA: Si vous sélectionnez un type d'adhésion, une adhésion sera créée ou leur adhésion renouvelée quand les utilisateurs sélectionneront cette option. Laissez blanc pour les options qui ne sont pas des adhésions (par ex. la souscription à un magazine).

en: If you select multiple privacy options, your choices are combined with OR statements by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone' and 'Do not email', results will include contacts who have either or both preferences. If you want to return only contacts with both preferences, select the AND operator.
fr_CA: Si vous choisissez plusieurs mentions de protection de la vie privée, vos choix sont combinés par des OU. Exemple: si vous choisissez « Ne pas téléphoner » et « Ne pas envoyer de courriel », les résultats vont inclure les contacts qui ont l'une ou l'autre de ces mentions de vie privée. Si vous voulez obtenir les contacts ayant ces deux mentions, vous devez sélectionner l'opérateur ET.

en: If you set a reminder for after the event start or end, it will be sent to any registrant, no matter when they register.
fr_CA: Si vous définissez un rappel après le début ou la fin de l'événement, il sera envoyé à tous les inscrits, quelle que soit leur date d'inscription.

en: If you set a reminder for before the event start or end, it will be sent to all registrants who register before the event ends.
fr_CA: Si vous définissez un rappel avant le début ou la fin de l'événement, il sera envoyé à tous les inscrits qui s'inscrivent avant la fin de l'événement.

en: If you set a reminder for before the registration start or end, it will be sent to any contacts who register up to the registration end.
fr_CA: Si vous définissez un rappel avant le début ou la fin de l'inscription, il sera envoyé à tous les contacts qui s'inscriront jusqu'à la fin de l'inscription.

en: If you set a scheduled reminder for an event to be sent on a specific date, it will be sent only on that date.
fr_CA: Si vous définissez un rappel planifié pour qu'un événement soit envoyé à une date spécifique, il ne sera envoyé qu'à cette date.

en: If you set a scheduled reminder relative to the event start or end (e.g. 24 hours before the event start), reminders will generally also be sent to contacts who register after that time.
fr_CA: Si vous définissez un rappel planifié relatif au début ou à la fin de l'événement (par exemple, 24 heures avant le début de l'événement), les rappels seront généralement également envoyés aux contacts qui s'inscriront après cette heure.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
fr_CA: Si vous supprimez ce participant de la liste, l'événement aura suffisamment de places pour accueillir votre groupe (vous ne serez pas mis en liste d'attente).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
fr_CA: Si vous supprimez ce participant de la liste, l'événement aura suffisamment de places pour accueillir votre groupe (vous ne serez pas mis en liste d'attente). Merci de revenir à la page d'inscription principale et de réduire le nombre de personnes supplémentaires. Vous devrez également compléter l'information de paiement.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
fr_CA: Si vous supprimez ce participant de la liste, l'événement aura suffisamment de places pour accueillir votre groupe (vous ne serez pas mis en liste d'attente). L'inscription à cet événement est soumise à validation. Vous recevrez un courriel après la validation de votre inscription.

en: If you specify a payment method then this batch will be limited to exporting only transactions paid with that method.
fr_CA: Si vous indiquez une méthode de paiement, ce lot sera limité aux transactions utilisant ce moyen de paiement.

en: If you still want this behaviour you should install the <a %1>Recur future amounts extension</a>
fr_CA: Si vous souhaitez toujours ce comportement, vous devez installer l'extension <a %1>Recur future amounts</a>

en: If you think this may be a duplicate contact which should be merged with an existing record - Go to "Contacts >> Find and Merge Duplicate Contacts". Use the strict rule for Organizations to find the potential duplicates and merge them if appropriate.
fr_CA: Si vous pensez que ce peut être un contact en double à fusionner avec un contact existant, allez à « Contacts >> Rechercher et fusionner les contacts en double » et utilisez la règle stricte de dédoublonnage pour les organisations.

en: If you think you may be importing additional data from the same data source, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. The saved mapping can then be easily reused the next time data is imported.
fr_CA: Si vous pensez avoir besoin une autre fois d'importer des données de la même source, cliquez sur « Enregistrer cette correspondance de champs » en bas de page avant de continuer. La correspondance de champs enregistrée pourra ainsi être réutilisée la prochaine fois.

en: If you uncheck "Discounts by Signup Date" and Save this form, any existing discount sets will be deleted.
fr_CA: Si vous décochez « Tarifs réduits par date d'inscription » et enregistrez ce formulaire, les ensembles de tarifs réduits existants seront supprimés.

en: If you use a payment processor service where credit card and billing information is collected <strong>on your site</strong> it is strongly recommended that you create or obtain an <strong>SSL certificate</strong> and configure your webserver to support SSL connections. Consult your hosting provider or web-server documentation for more information on obtaining and installing SSL certificates.
fr_CA: Si vous utilisez un service de traitement des paiements où les informations relatives à la carte de crédit et à la facturation sont collectées <strong> sur votre site </ strong>, il est fortement recommandé de créer ou d'obtenir un <strong> certificat SSL </ strong> et de configurer votre serveur web pour qu'il prenne en charge les connexions SSL. Consultez votre fournisseur d'hébergement ou la documentation du serveur Web pour plus d'informations sur l'obtention et l'installation de certificats SSL.

en: If you use this option, you may want to use a table layout to format the output from the contribution token(s). In this case select the 'Table Cell' separator, and each contribution instance will be placed in it's own table cell. Alternatively, you can use the simple 'Comma' separator which will simply separate the contribution amounts and / or dates with commas (e.g. 'Thank you for your generous contributions of $150.00, $200.00, $450.00 this year.').
fr_CA: Si vous utilisez cette option, vous souhaiterez peut-être utiliser une disposition de table pour formater la sortie du ou des jetons de contribution. Dans ce cas, sélectionnez le séparateur «Cellule de tableau» et chaque instance de contribution sera placée dans sa propre cellule de tableau. Alternativement, vous pouvez utiliser la virgule comme séparateur qui séparera simplement les montants et / ou les dates des contributions par des virgules (par exemple "Merci pour vos généreuses contributions de 150,00 $, 200,00 $, 450,00 $ cette année.").

en: If you want Administrator of your organization to receive each PCP Notification receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org) First Email will be sent to PCP user for support.
fr_CA: Si vous souhaitez que l'administrateur reçoive une notification pour chaque page personnelle de campagne, entrez son adresse électronique ici. Vous pouvez indiquer plusieurs adresses électroniques en les séparant par des virgules (ex: jane@example.org, paula@example.org). La première adresse sera communiquée aux titulaires d'une page personnelle de campagne pour le cas où ils auraient besoin d'aide.

en: If you want collect additional information during event registration, you will need to configure one or more CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. For event registration, you often want to collect an email address and / or participants' first and last names. You may also need to collect additional information specific to a person's <strong>participation</strong> in an Event. Examples include meal and/or volunteer preferences.
fr_CA:  Si vous voulez collecter des informations supplémentaires lors de l'inscription, vous devez configurer un ou plusieurs profils (ensemble de champs standards ou personnalisés). Lors d'une inscription à un événement, il est fréquent de vouloir collecter l'adresse électronique et / ou le nom et prénom des participants. Vous pouvez aussi avoir besoin d'informations complémentaires, par exemple les préférences pour les repas.

en: If you want collect additional information from contributors, you can include one or two CiviCRM Profiles&mdash;which are collections of standard or custom fields&mdash;in this contribution page. For example, you may need to collect information about the person (e.g. name and address if these are not already required by your payment processor, interest in subscribing to a newsletter or volunteering). You might also want to collect information specific to this contribution (e.g. target one or several projects or funds to support with this contribution).
fr_CA: Si vous souhaitez recueillir des informations supplémentaires de contributeurs, vous devez configurer un ou deux profils CiviCRM - qui sont des ensembles de champs standards ou personnalisés. Vous pourrez avoir besoin d'information sur la personne (par exemple le nom et l'adresse si ceux-ci ne sont pas déjà requis par votre passerelle de paiement ou l'intérêt pour un abonnement à un bulletin d'information ou pour le volontariat). Vous pouvez également recueillir des informations spécifiques à cette contribution (par exemple, cibler un ou plusieurs projets pour cette contribution).

en: If you want content displayed at the bottom of the contribution page, enter it here.
fr_CA: Si vous voulez afficher un texte spécifique en bas de la page de contribution, saisissez-le ici.

en: If you want member(s) of your organization to receive a BLIND carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
fr_CA: Si des membres de votre organisation souhaitent recevoir en copie cachée les accusés de réception envoyés par e-mail, entrez les adresses électroniques ici, en les séparant par une virgule (ex : jane@example.org, paula@example.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
fr_CA: Si des membres de votre organisation souhaitent recevoir une copie des accusés de réception envoyés par e-mail, entrez les adresses électroniques ici, en les séparant par une virgule (ex : jane@example.org, paula@example.org).

en: If you want member(s) of your organization to receive a notification email whenever this Profile form is used to enter or update contact information, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org). The first email address listed will be used as the FROM address in the notifications.
fr_CA: Si vous voulez que le(s) membre (s) de votre organisation reçoivent une notification par courrier électronique chaque fois que ce formulaire de profil est utilisé pour entrer ou mettre à jour des informations de contact, entrez une ou plusieurs adresses électroniques ici. Les adresses doivent être séparées par une virgule (par exemple jane@example.org, paula@example.org). La première adresse sera utilisée comme adresse d'expéditeur lors des notifications.

en: If you want to FIND (include) contacts with a particular privacy option set, then click the 'Include' radio button.
fr_CA: Positionnez le bouton radio sur « Inclure » si vous voulez trouver (inclure) les contacts ayant un paramètre particulier de protection de la vie privée.

en: If you want to allow contributors to specify a person whom they are honoring with their gift, check this box. An optional Honoree section will be included in the form. Honoree information is automatically saved and linked with the contribution record.
fr_CA: Si vous voulez permettre aux contributeurs d'indiquer une personne qu'ils veulent voir remerciée pour leur don, cochez cette case. Une section optionnelle de remerciements sera incluse dans le formulaire. Les informations de cette section seront automatiquement sauvegardées et associées à la contribution.

en: If you want to enable the 'Contribution Amounts section', you need to either 'Allow Other Amounts' and/or enter at least one row in the 'Fixed Contribution Amounts' table.
fr_CA: Si vous voulez activer la section des montants de contribution, vous devez « Autoriser les autres montants » et/ou remplir au moins une ligne dans la table des « Montants de contribution fixes ».

en: If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>County</strong> checkbox must be checked in the Address Editing section on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
fr_CA: Si vous voulez inclure le comté/département dans vos libellés d'adresse, la case <strong>Comté</strong> doit être cochée dans la section  Édition d'adresse sur cette page et les noms de comté/département doivent avoir été ajoutés à la table civicrm_county de votre base de données.

en: If you want to limit the number of participants who can chose this option, enter that number here. This limit is separate from the maximum number of participants allowed to register for the event (you can set that number from Configure Event > Info and Settings).
fr_CA: Entrez un nombre ici pour limiter le nombre de participants qui peuvent choisir cette option. Cette limite est distincte du nombre maximum de participants permis pour l'événement (ce nombre peut être configuré depuis Configurer événement > Infos et paramètres).

en: If you want to provide a default value for this field, enter it here. For date fields, format is YYYY-MM-DD.
fr_CA: Si vous voulez définir une valeur par défaut pour ce champ, entrez-la ici. Pour les champs de type date, le format est AAAA-MM-JJ.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form.
fr_CA: Si vous souhaitez offrir une page d'inscription en ligne pour cet événement, cochez la première case ci-dessous puis remplissez les champs de ce formulaire.

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form. You can offer online registration for both Paid and Free events. Paid events require that you have configured a <a href="%1">payment processor</a> for your site.
fr_CA: Si vous voulez proposer une page d'inscription en ligne pour cet événement, cochez la première case ci-dessous et complétez les champs pour ce formulaire. Vous pouvez proposer une inscription en ligne pour les événements payants et gratuits. Les événements payants requièrent la configuration d'une <a href="%1">passerelle de paiement</a> pour votre site.

en: If you want to set a specific limit on the maximum number of records, enter that number. Otherwise leave this field blank.
fr_CA: Si vous voulez définir un nombre maximal d'enregistrements, saisissez ce nombre ici, sinon laissez le champ vide.

en: If you want to use the same export setup in the future, check 'Save Fields' at the bottom of the page before continuing. You will then be able to reload this setup with a single click.
fr_CA: Si vous voulez pouvoir réutiliser ce paramétrage d'export ultérieurement, cochez « Enregistrer cette correspondance de champs » en bas de page avant de continuer. Vous pourrez plus tard réutiliser ce paramétrage en un seul clic.

en: If you want to utilize multi-threading enter the size you want your sub jobs to be split into. Recommended values are between 1,000 and 10,000. Use a lower value if your server has multiple cron jobs running simultaneously, but do not use values smaller than 1,000. Enter "0" to disable multi-threading and process mail as one single job - batch limits still apply.
fr_CA: Si vous voulez utiliser le multi-threading, entrez le nombre de threads dans lequel vos tâches doivent être décomposées. Les valeurs recommandées sont comprises entre 1 000 et 10 000. Utilisez une valeur faible (supérieure à 1000) si votre serveur a plusieurs tâches cron s'exécutant simultanément. Entrez  « 0 » pour désactiver le multi-threading et faire traiter l'envoi de courriels par une seule tâche (la taille des lots s'applique encore).

en: If you were previously on version 5.8 and altered the WYSIWYG editor setting, you should visit the <a %1>Display Preferences</a> page and re-save the WYSIWYG editor setting.
fr_CA: Si vous étiez précédemment sur la version 5.8 et que vous avez modifié le paramètre de l'éditeur WYSIWYG, vous devez visiter la page <a %1>Display Preferences</a> et réenregistrer le paramètre de l'éditeur WYSIWYG.

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a Username and Password.
fr_CA: Si vous souhaitez créer un compte sur ce site, cochez la case ci-dessous et saisissez un nom d'utilisateur et un mot de passe.

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a Username.
fr_CA: Si vous souhaitez créer un compte sur ce site, cochez la case ci-dessous et saisissez un nom d'utilisateur

en: If you're not sure which processor to use - we recommend reviewing terms, limitations and coverage areas on each processor's website before proceeding.
fr_CA: Si vous n'êtes par sûr de quel service utiliser, nous vous conseillons de lire les conditions d'utilisation, les limitations et l'étendue des prestations de chaque passerelle de paiement avant de continuer.

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
fr_CA: Si vous êtes sûr que cet enregistrement n'est pas un doublon, cliquez sur le bouton « Enregistrer le contact correspondant » ci-dessous.

en: If you've changed search criteria for this 'smart group' and want to save your changes, select <strong>Group - update smart group</strong> from the '- more actions -' drop-down menu
fr_CA: Si vous avez changé les critères de recherche pour ce groupe dynamique et que vous voulez enregistrer vos modifications,  sélectionnez <strong>Mettre à jour le groupe dynamique</strong> à partir du menu déroulant «- plus d'actions -»

en: If your SMTP server requires authentication please provide a valid user name.
fr_CA: Si votre serveur SMTP requiert une authentification, saisissez un login valide.

en: If your SMTP server requires authentication, enter your Username and Password here.
fr_CA: Si votre serveur SMTP requiert une authentification, entrez votre nom et mot de passe ici.

en: If your SMTP server requires authentication, please provide a password.
fr_CA: Si votre serveur SMTP requiert une authentification, saisissez un mot de passe.

en: If your desired processor is not in the list, check the <a href="%1">Extensions Directory</a> for more payment processors you can download. If you still can't find it, consider partnering with a developer and contributing a new extension.
fr_CA: Si la passerelle que vous avez choisie n'est pas dans la liste, vérifiez dans le <a href="%1">référentiel des extensions</a> si elle existe et si oui téléchargez-la. Si vous ne l'avez pas trouvée, veuillez considérer une association avec un développeur pour contribuer au développement d'un module spécifique.

en: If your imports time out, reduce this number. You can increase it for better import performance on servers with longer timeouts.
fr_CA: Si vos imports expirent avant la fin du processus (time out), réduisez ce nombre. Vous pouvez l'augmenter pour de meilleures performances d'import sur les serveurs qui ont des timeouts plus longs.

en: If your mysql server is running on other port than default 3306, provide server info as server:port (i.e. localhost:1234)
fr_CA: Si votre serveur mysql s'exécute sur un autre port que celui par défaut (3306), renseignez l'information sur le serveur de la façon suivante : serveur:port (ex : localhost:1234)

en: If your organization has modified the default versions of System Workflow message templates, then the changes and bug fixes included in an upgrade will need to be merged with your modified versions.
fr_CA: Si votre organisation a modifié les versions par défaut des modèles de message de processus système, les modifications et les corrections de bogues incluses dans une mise à niveau devront être fusionnées avec vos versions modifiées.

en: If your page is enabled, click <strong>Live Page</strong> to view to the page in <strong>live mode</strong>.
fr_CA: Si votre page est activé, cliquez <strong>Page Live</strong> pour voir cette page dans le <strong>mode live</strong>.

en: If your site uses Contact Subtypes, you can assign this set of custom fields to a specific subtype (e.g. 'Student'), OR you can select '- Any -' which makes the fields available to contacts of the parent type (e.g. 'Individual') as well as to any subtypes.
fr_CA: Si vous utilisez des sous-types de contact, vous pouvez assigner cet ensemble de champs à un sous-type spécifique (par ex. « Étudiant ») ou bien vous choisissez « - Tous - » ce qui rend ces champs disponibles pour les contacts du type parent (ex. « Individu ») ainsi que pour tous les sous-types.

en: Igbo
fr_CA: igbo

en: Ignore
fr_CA: Ignorer

en: Ignore Mismatch & Process the Batch?
fr_CA: Ignorer l'incohérence et traiter le lot ?

en: Ignore Severity
fr_CA: Ne pas tenir compte de la Sévérité

en: Ignored for bounce processing, only for email-to-activity
fr_CA: Ignoré pour le processus de rebond, uniquement pour courriel-à-activité

en: Illegal stack size. Use values between 1 and %1.
fr_CA: Taille de la pile illégale. Utiliser des valeurs entre 1 et % 1.

en: Image Deleted
fr_CA: Image supprimée

en: Image Directory
fr_CA: Répertoire pour les images

en: Image File Name
fr_CA: Nom de l'image

en: Image URL
fr_CA: URL de l'image

en: Image URL is Required
fr_CA: L'URL de l'image est obligatoire

en: Image Upload URL
fr_CA: URL pour l'envoi des images

en: Image Url
fr_CA: URL de l'image

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
fr_CA: L'image n'a pu être téléchargée, son format n'étant pas supporté.

en: Images Directory
fr_CA: Répertoire pour les images

en: Implicit FK to civicrm_event: parent event
fr_CA: FK implicite de civicrm_event: événement parent

en: Implicit FK to civicrm_option_group with name = 'visibility'
fr_CA: FK implicite pour civicrm_option_group avec le nom = 'visibility'

en: Implicit FK to civicrm_option_value row in NEW label_type option group
fr_CA: FK implicite d'un enregistrement civicrm_option_value dans le NOUVEAU groupe d'options label_type.

en: Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = activity_type
fr_CA: Clé Externe implicite à civicrm_option_value où option_group = activity_type

en: Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = email_on_hold.
fr_CA: FK implicite à civicrm_option_value où option_group = email_on_hold.

en: Implicit foreign key to civicrm_option_values in the pledge_status option group.
fr_CA: FK implicite de civicrm_option_value dans le groupe d'options pledge_status.

en: Import / Export Field Separator
fr_CA: Séparateur de champs pour l'import / export

en: Import Batch Size
fr_CA: Taille d'un lot d'import

en: Import Custom Data
fr_CA: Importer des données personnalisées

en: Import Data (row %1)
fr_CA: Données d'import (ligne %1)

en: Import Data File
fr_CA: Importer un fichier de données

en: Import Field Separator
fr_CA: Séparateur de champ importé

en: Import Job Created Date
fr_CA: Date de création de la tâche d'import

en: Import Job Expires Date
fr_CA: Date d'expiration de la tâche d'import

en: Import Job Started Date
fr_CA: Date de démarrage de la tâche d'import

en: Import Now
fr_CA: Importer maintenant >>

en: Import Options
fr_CA: Options d'import

en: Import contacts and activities
fr_CA: Importer des contacts et des activités

en: Import has completed successfully.
fr_CA: L'import s'est terminé avec succès.

en: Import mode
fr_CA: Mode d'import

en: Import to Groups
fr_CA: Importer vers les groupes

en: Imported external ID already belongs to an existing contact with a different contact ID than the imported contact ID or than the contact ID of the contact matched on the entity imported.
fr_CA: L'Id. externe importé appartient déjà à un contact existant dont l'Id. est différent de celui du contact importé ou de l'Id. du contact correspondant à l'entité importée.

en: Importing Multi-value Custom Data
fr_CA: Importer des données personnalisées à valeurs multiples

en: Importing records...
fr_CA: Données en cours d'importation...

en: In "Opportunistic Flush" mode, caches are flushed in response to user actions; this mode is broadly compatible but may add latency during form-submissions. In "Cron Flush" mode, you should schedule a cron job to flush caches if your site uses ACLs; this can improve latency on form-submissions but requires more setup.
fr_CA: Dans le mode "flush opportuniste", les caches sont nettoyés en réponse aux actions de l'utilisateur ; ce mode est largement compatible mais peut occasionner des latences pendant la soumission de formulaires. Dans le mode "flush planifié", vous devez planifier une tâche cron pour nettoyer les caches si votre site utilise les permissions ACL ; ceci peut améliorer le temps de réponse sur les soumissions de formulaire mais nécessite davantage de paramétrage.

en: In "Opportunistic Flush" mode, caches are flushed in response to user actions; this mode is broadly compatible but may add latency during form-submissions. In "Cron Flush" mode, you should schedule a cron job to flush caches; this can improve latency on form-submissions but requires more setup.
fr_CA: Dans le mode "flush opportuniste", les caches sont nettoyés en réponse aux actions de l'utilisateur ; ce mode est largement compatible mais peut occasionner des latences pendant la soumission de formulaires. Dans le mode "flush planifié", vous devez planifier une tâche cron pour nettoyer les caches ; ceci peut améliorer le temps de réponse sur les soumissions de formulaire mais nécessite davantage de paramétrage.

en: In Date
fr_CA: Date d'entrée

en: In Progress
fr_CA: En cours

en: In Public Honor Roll?
fr_CA: Dans la liste publique de remerciement ?

en: In Support of
fr_CA: En soutien de

en: In addition to the settings on this screen, there are a number of settings you can add to your sites's settings file (civicrm.settings.php) to provide additional debugging information.
fr_CA: En complément des paramètres de cette page, vous pouvez changer plusieurs paramètres dans le fichier civicrm.settings.php de votre site de façon à obtenir plus d'information de débogage.

en: In addition, you must include a Primary Email Address field in the profile.
fr_CA:  De plus, vous devez inclure dans le profil un champ d'adresse électronique principale.

en: In all cases, the check for an existing matching contact uses the default "Individual Strict Duplicate Matching Rule" (match on email address). If you are concerned with existing contact data being over-written by anonymous visitors, you can modify this rule to make matches less likely (or even impossible). For example, if you NEVER want anonymous input to match (i.e. always create a new contact record) - edit that rule and set the 'weight threshold' higher than 10. You will then need to run Find Duplicates periodically using a different rule, and merge any duplicate records with their associated memberships, contributions, etc.
fr_CA: Dans tous les cas, la détection de l'existence d'un contact correspondant emploie la règle de dédoublement stricte par défaut pour les individus (correspondance de l'adresse électronique). Si vous craignez que les données d'un contact existant soient écrasées par des visiteurs anonymes, vous pouvez modifier cette règle pour rendre plus improbable (ou même impossible) l'établissement d'une correspondance avec un contact existant. Par exemple, si vous voulez TOUJOURS empêcher la mise en correspondance avec des anonymes (c.-à-d., toujours créer un nouvel enregistrement de contact), modifiez cette règle et saisissez une valeur supérieure à 10 pour le seuil de poids. Vous devrez alors effectuer régulièrement des recherches de doublons en utilisant une autre règle, puis les fusionner avec les éléments associés : adhésions, contributions, etc.

en: In how much time to declare winner
fr_CA: Dans combien de temps déclarer le vainqueur

en: In order for reminders to be sent:
fr_CA: Pour que les rappels soient envoyés :

en: In order to enable logged in users to download invoices and credit notes from the dashboard, please first enable CiviCRM invoicing functionality <a href='%1'>Administer > CiviContribute > CiviContribute Component Settings</a>
fr_CA: Afin de permettre aux utilisateurs connectés de télécharger des factures et des avoirs à partir du tableau de bord, veuillez d'abord activer la fonctionnalité de facturation de CiviCRM <a href='%1'>Administrer > CiviContribute > Paramètres du composant CiviContribute 1</a>

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers (in MySQL 5.0 – and in MySQL 5.1 if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install either does not seem to have the required privilege enabled.
fr_CA: pour utiliser cette fonctionnalité, l'utilisateur de la base de données de votre installation doit avoir la permission de créer des triggers (dans MySQL 5.0, et dans MySQL 5.1 si les logs binaires sont activés, cela signifie le SUPER privilège). Votre installation ne semble pas avoir cette permission.

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers and views (if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install does not have the required privilege(s) enabled.
fr_CA: Pour utiliser cette fonctionnalité, l'utilisateur qui a installé la base de données doit avoir des privilèges pour créer des déclencheurs (triggers) et des vues (si la journalisation binaire est activée - cela signifie le privilège SUPER). Cette installation n'a pas les privilèges requis activés.

en: In the case of Drupal, this will cause all CiviCRM error messages to appear in the watchdog (assuming you have Drupal's watchdog enabled)
fr_CA: Sous Drupal, cela va faire apparaître tous les messages d'erreur de CiviCRM dans le watchdog (à condition que celui-ci soit activé)

en: In the future
fr_CA: Dans le futur

en: In the past
fr_CA: Dans le passé

en: In the process of setting up CiviCRM components or configuring pages and profiles, you might have created test contributions, activities, participants, pledges, etc.
fr_CA: Lors de la configuration des composants CiviCRM ou des pages ou profils, vous avez peut-être créé des contributions, activités, participants, engagements de dons de test.

en: In this step, you will configure the page title, financial type (donation, campaign contribution, etc.), goal amount, and introductory message. You will be able to go back and modify all aspects of this page at any time after completing the setup wizard.
fr_CA: Dans cette étape, vous configurerez le titre de la page, le type financier (don, campagne de contribution, etc.), le montant à atteindre et le message d'introduction. Vous pourrez revenir à tout moment en arrière et modifier toutes les caractéristiques de cette page après avoir terminé la configuration.

en: In what context(s) is the mailing contents visible (online viewing)
fr_CA: Dans quel contexte(s) le contenu de l'envoi est-il visible (visualisation en ligne).

en: In what context(s) is this field visible.
fr_CA: Dans quel(s) contexte(s) ce fichier est visible.

en: Inactive
fr_CA: Inactif

en: Inactive Recurring Contributions
fr_CA: Contributions périodiques inactives

en: Inactive Relationships
fr_CA: Relations inactives

en: Inches
fr_CA: Pouces

en: Include
fr_CA: Inclure

en: Include %1 user account information links in search results?
fr_CA: Inclure les liens d'information sur le compte utilisateur %1 dans les résultats de recherche ?

en: Include Alphabetical Pager
fr_CA: Inclure une pagination alphabétique

en: Include Both
fr_CA: Inclure les deux

en: Include Cancel Button
fr_CA: Inclure le bouton d'annulation

en: Include Cancel Button?
fr_CA: Inclure le bouton d'annulation ?

en: Include Case Activities
fr_CA: Inclure les Activités du Dossier

en: Include Drupal user account information links in search results?
fr_CA: Inclure les liens d'information sur le compte utilisateur Drupal dans les résultats de recherche ?

en: Include Email
fr_CA: Inclure l'adresse courriel

en: Include Group(s)
fr_CA: Inclure le(s) groupe(s)

en: Include Groups
fr_CA: Inclure les groupes

en: Include Groups & Mailings
fr_CA: Inclure des groupes ou des mailings

en: Include ICal Invite to Activity Assignees
fr_CA: Inclure invitation ICal pour responsables d'activité

en: Include Map to Event Location
fr_CA: Inclure l'itinéraire vers le lieu de l'événement

en: Include Messages
fr_CA: Inclure les messages

en: Include Nickname
fr_CA: Inclure le surnom

en: Include Order By Clause
fr_CA: Inclure la clause « order by »

en: Include Profile
fr_CA: Inclure le profil

en: Include Profiles
fr_CA: Inclure les profiles

en: Include Proximity Search?
fr_CA: Inclure les recherches de proximité ?

en: Include Repeating Events
fr_CA: Inclure les événements récurrents

en: Include Report in Navigation Menu?
fr_CA: Inclure le rapport dans le menu de navigation ?

en: Include Tags on Other Types of Records
fr_CA: Inclure étiquettes sur autres types de données

en: Include a Picture or an Image
fr_CA: Inclure une photo ou une image

en: Include a map block on the Event Information page when geocode info is available and a mapping provider has been specified?
fr_CA: Inclure une carte sur la page d'information de l'événement quand l'information (geocode) est disponible et qu'un fournisseur de carte a été indiqué ?

en: Include by Privacy Option(s)
fr_CA: Inclure selon option(s) de protection de la vie privée

en: Include case activities in general activity views.
fr_CA: Inclure les activités du dossier dans les vues générales d'activité.

en: Include contacts where
fr_CA: Inclure les contacts pour lesquels

en: Include double-quotes (&quot;) around the name and angle-brackets (&lt; &gt;) around the email address.<br />EXAMPLE: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
fr_CA: Mettez des guillemets (&quot;) autour du nom et des chevrons (&lt; &gt;) autour de l'adresse courriel.<br />Exemple : <em>&quot;Service client&quot; &lt;clients@exemple.org&gt;</em>

en: Include in multi-record listing?
fr_CA: Inclure dans la liste à plusieurs types ?

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Administer > System Settings > Mapping and Geocoding</a>)
fr_CA: Inclure une carte dans la page d'information sur l'événement ? (un service de cartographie doit être configuré dans <a href='%1'>Administrer > Paramètres système > Géolocalisation et géocodage</a>)

en: Include my name and message
fr_CA: Inclure mon nom et mon message

en: Include participants from all events in the %1 series
fr_CA: Inclure les participants à tous les événements de la série %1

en: Include profile edit links in search results?
fr_CA: Inclure les liens d'édition de profil dans les résultats de recherche ?

en: Include reCAPTCHA?
fr_CA: Inclure reCaptcha ?

en: Include recipents from groups and past mailings.
fr_CA: Inclure des destinataires de groupe ou de mailings précédents.

en: Include tags used for %1
fr_CA: Inclure les étiquettes utilisées pour %1

en: Include these membership types
fr_CA: Inclure ces types d'adhésion

en: Include this link to your fundraising page in your emails
fr_CA: Inclure dans vos courriels ce lien vers votre page de campagne

en: Include:
fr_CA: Inclure :

en: Included
fr_CA: Inclus

en: Includes %1 amount of %2
fr_CA: Comprend % 1 montant de % 2

en: Income
fr_CA: Revenu

en: Income Statistics
fr_CA: Résumé des revenus

en: Income and benefits stabilization
fr_CA: Stabilisation des revenus et des prestations

en: Incomplete
fr_CA: Incomplet

en: Incomplete Transaction
fr_CA: Transaction incomplète

en: Incorrect greeting value id %1, or no default greeting for this contact type and greeting type.
fr_CA: Identifiant %1 de salutation invalide ou salutation par défaut non existante pour ce type de contact ou de salutation.

en: Index
fr_CA: Indexe

en: Individual
fr_CA: Individu

en: Individual Display Name Format
fr_CA: Format d'affichage des noms

en: Individual Name Fields
fr_CA: Champs de nom

en: Individual Prefix
fr_CA: Civilité

en: Individual Sort Name Format
fr_CA: Ordre de tri des noms

en: Individual Suffix
fr_CA: Suffixe individu

en: Individuals, organizations, households, etc.
fr_CA: Individus, organisations, foyers, etc.

en: Indonesian
fr_CA: indonésien

en: Ineligible
fr_CA: Inéligible

en: Info &amp; Settings
fr_CA: Infos &amp; Paramètres

en: Info Page
fr_CA: Page d'information

en: Info Page Link
fr_CA: Liens page d'info

en: Info and Settings
fr_CA: Infos et paramètres

en: Inherit CMS Language
fr_CA: Hériter de la langue du CMS

en: Inherit from language
fr_CA: Hériter la langue

en: Inherited membership %1 status was changed to Expired due to the change in relationship type.
fr_CA: Le statut %1 de l'adhésion héritée a été modifié en Echu du fait de la modification du type de relation.

en: Initial Amount Help Text
fr_CA: Texte d'aide du montant initial

en: Initial Amount Label
fr_CA: Libellé du montant initial

en: Initial Date Range
fr_CA: Intervalle de date initial

en: Initial Date Range:
fr_CA: Intervalle de date initial :

en: Initial Reminder Day
fr_CA: Premier jour de rappel

en: Initial amount help text for partial payment
fr_CA: Texte d'aide du montant initial pour un règlement partiel.

en: Initial amount label for partial payment
fr_CA: Libellé du montant initial pour un règlement partiel

en: Initialize, browse, and cancel background processing queues
fr_CA: Initialiser, naviguer et annuler l'exécution des files d'attentes en arrière plan

en: Initializing...
fr_CA: Initialisation...

en: Inline
fr_CA: En ligne

en: Input Field Type
fr_CA: Type de champ de saisie

en: Input file must be in CSV format
fr_CA: Le fichier à importer doit être au format CSV

en: Insert
fr_CA: Insérer

en: Insert new Membership
fr_CA: Ajouter une nouvelle adhésion

en: Insert new contributions
fr_CA: Créer de nouvelles contributions

en: Install
fr_CA: Installer

en: Install "%1"?
fr_CA: Installer « %1 » ?

en: Installation Error
fr_CA: Erreur lors de l'installation

en: Installation Guide
fr_CA: Guide d'installation

en: Installer unavailable. Failed to locate CiviCRM libraries.
fr_CA: L'installateur n'est pas disponible. Échec de la localisation des bibliothèques CiviCRM.

en: Installing CiviCRM...
fr_CA: Installation de CiviCRM...

en: Installing this extension will provide you with new functionality.
fr_CA: Installer cette extension fournira de nouvelles fonctionnalités.

en: Installment Amount
fr_CA: Montant du paiement

en: Installments
fr_CA: Versements

en: Installments should be greater than zero.
fr_CA: Les échéances doivent être supérieures à zéro.

en: Instance is Reserved
fr_CA: Le compte rendu est réservé

en: Instant Messaging
fr_CA: Messagerie instantanée

en: Instant Messenger
fr_CA: Messagerie instantanée

en: Instant Messenger %1
fr_CA: Messagerie instantanée %1

en: Instant Messenger %1 is primary?
fr_CA: La messagerie instantanée % 1 est principale ?

en: Instant Messenger 2
fr_CA: Instant Messenger 2

en: Instant Messenger ID
fr_CA: Identifiant Instant Messenger

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
fr_CA: Instructions insérées dans les pages de confirmation et de remerciement, ainsi que dans le courriel de confirmation, lorsque l'utilisateur choisit de payer plus tard (par exemple « Envoyez votre chèque à … sous trois jours ouvrables »).

en: Instructions for interviewers
fr_CA: Instructions pour enquêteurs

en: Insufficient access rights - cannot merge
fr_CA: Droits d'accès insuffisants - impossible de fusionner

en: Insufficient permissions for aggressive mode batch merge
fr_CA: Droits d'accès insuffisants - impossible de fusionner

en: Integer
fr_CA: Entier

en: Integrated case management for human service providers
fr_CA: Gestion intégrée de dossiers pour la fourniture de services à la personne

en: Integrating CiviCRM with WordPress
fr_CA: Intégrer CiviCRM à WordPress

en: Integration
fr_CA: Intégration

en: Intended Recipients
fr_CA: Destinataires prévus

en: Intended recipients of a mailing.
fr_CA: Destinataires ciblés d'un mailing.

en: Interlingua
fr_CA: interlingua

en: Interlingue
fr_CA: interlingue

en: Internal Contact ID
fr_CA: Id. interne du contact

en: Internal ID
fr_CA: Id. interne

en: Internal Name
fr_CA: Nom interne

en: Internal name of Contact Type (or Subtype).
fr_CA: Nom interne de ce type de contact (ou sous-type).

en: Internal name of Group.
fr_CA: Nom interne du groupe.

en: Internal name of dashlet.
fr_CA: Nom interne d'indicateur

en: International direct dialing prefix from within the country TO another country
fr_CA: Préfixe de numérotation directe internationale depuis le pays vers un autre pays

en: Internet Access Required
fr_CA: Accès Internet Requis

en: Interval
fr_CA: Intervalle

en: Interval (number of units)
fr_CA: Intervalle (nombre d'unités)

en: Interval of Subscription for %1 installment(s)
fr_CA: Intervalle de souscription pour %1 versement(s)

en: Interview
fr_CA: Entretien

en: Interview Respondents
fr_CA: Interroger des personnes

en: Interviewed
fr_CA: Interviewé

en: Interviewer
fr_CA: Enquêteur

en: Interviewer Name
fr_CA: Nom de l'enquêteur

en: Intro Content
fr_CA: Texte d'introduction

en: Intro Text
fr_CA: Texte d'introduction

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main campaign contribution page when people make a contribution through your page.
fr_CA: Introduisez la campagne et expliquez pourquoi vous la soutenez. Ce texte apparaîtra en haut de votre page personnelle ET en haut de la page de contribution principale lorsque les gens feront une contribution à partir de votre page.

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main contribution or event registration page.
fr_CA: Introduisez la campagne et les raisons pour lesquelles vous la soutenez. Ce texte apparaitra en tête de votre page personnelle ET en tête de la page principale de contribution ou d'inscription à l'événement.

en: Introduce yourself and your role within our organization.
fr_CA: Présentez votre rôle au sein de notre organisation et vous-même

en: Introductory Message
fr_CA: Message d'introduction

en: Introductory Message - New Memberships
fr_CA: Message d'introduction — Nouvelles adhésions

en: Introductory Message - Renewals
fr_CA: Message d'introduction — Renouvellements

en: Introductory Text
fr_CA: Texte d'introduction

en: Introductory message for Event Registration page. Text and html allowed. Displayed at the top of Event Registration form.
fr_CA: Message d'introduction pour la page d'inscription à un événement. Texte et HTML autorisés. Affiché en haut du formulaire d'inscription.

en: Introductory message to contributor or participant displayed on the Tell a Friend form.
fr_CA: Message recommandé au contributeur ou participant, affiché par défaut sur le formulaire "Recommander à un ami".

en: Inuktitut
fr_CA: inuktitut

en: Inupiaq
fr_CA: inupiaq

en: Invalid
fr_CA: Invalide

en: Invalid Activity Id (aid).
fr_CA: Id d'activité invalide.

en: Invalid Base Directory
fr_CA: Répertoire de base invalide

en: Invalid Base URL
fr_CA: URL de base invalide

en: Invalid Case Role
fr_CA: Rôle de Dossier invalide

en: Invalid Case Type Name
fr_CA: Nom du Type de dossier invalide

en: Invalid ID for custom field
fr_CA: Id. invalide pour le champ personnalisé

en: Invalid ID for new custom group
fr_CA: Id. invalide pour le nouvel ensemble de champs personnalisés

en: Invalid ID for old custom group
fr_CA: Id. invalide pour l'ancien ensemble de champs personnalisés

en: Invalid Price Fields
fr_CA: Champs de prix invalides

en: Invalid Rows (skipped)
fr_CA: Lignes invalides (ignorées)

en: Invalid Subtype
fr_CA: Sous-type invalide

en: Invalid action specified in URL
fr_CA: Action invalide spécifiée dans le lien

en: Invalid className: %1
fr_CA: className invalide : %1

en: Invalid date "%1" (must have form yyyy-mm-dd).
fr_CA: Format invalide de date "%1" (doit respecter aaaa-mm-jj).

en: Invalid date query "%1" in URL (valid syntax is yyyymm).
fr_CA: La date dans l'URL "%1" est invalide (la syntaxe valide est aaaamm).

en: Invalid day name
fr_CA: Nom du jour non valide

en: Invalid day of the month
fr_CA: Jour du mois non valide

en: Invalid default value for country.
fr_CA: Valeur par défaut invalide pour le pays.

en: Invalid document file format
fr_CA: Format de fichier du document non valide

en: Invalid email address %1 provided for Soft Credit. Row was skipped
fr_CA: %1 : Courriel invalide fourni pour le crédit indirect. La ligne a été ignorée.

en: Invalid email address(doesn't exist) %1 for Soft Credit. Row was skipped
fr_CA: %1  : courriel inexistant fourni pour le crédit indirect. La ligne a été ignorée.

en: Invalid email address(duplicate) %1 for Soft Credit. Row was skipped
fr_CA: %1  : doublon de courriel fourni pour le crédit indirect. La ligne a été ignorée.

en: Invalid entity type
fr_CA: Type d'entité invalide

en: Invalid expiry date
fr_CA: Date d'expiration invalide

en: Invalid form parameters.
fr_CA: Paramètres de formulaire invalides.

en: Invalid group %1 found and disabled
fr_CA: Groupe invalide %1 désactivé

en: Invalid hook invocation
fr_CA: Appel de hook invalide

en: Invalid option
fr_CA: Option non valide

en: Invalid request: bad parameters
fr_CA: Requête invalide : mauvais paramètres

en: Invalid request: missing parameters
fr_CA: Requête invalide : paramètres manquant.

en: Invalid saved mappings were skipped
fr_CA: Les correspondances enregistrées invalides ont été ignorées

en: Invalid status
fr_CA: Statut invalide

en: Invalid string passed as severity level.
fr_CA: Chaîne non valide transmise en tant que niveau de gravité.

en: Invalid task
fr_CA: Tâche non valide

en: Invalid token code
fr_CA: Code champ de fusion invalide

en: Invalid value passed to delete function.
fr_CA: La valeur envoyée à la fonction de suppression est invalide.

en: Invoice
fr_CA: Facture

en: Invoice Date:
fr_CA: Date de facture :

en: Invoice ID
fr_CA: Numéro de facture

en: Invoice Number
fr_CA: Numéro de facture

en: Invoice Number:
fr_CA: Numéro de facture :

en: Invoice PDF Format
fr_CA: Format de la Facture PDF

en: Invoice Prefix
fr_CA: Préfixe facture

en: Invoice Reference
fr_CA: Référence de facture

en: Invoices - print or email
fr_CA: Factures - imprimer ou envoyer par courriel

en: Irish
fr_CA: irlandais

en: Is
fr_CA: Est

en: Is Active
fr_CA: Est actif

en: Is Active?
fr_CA: Actif ?

en: Is Amount Block Active?
fr_CA: Le montant du bloc est-il actif?

en: Is Billing Address
fr_CA: Est l'adresse de facturation

en: Is Billing Email?
fr_CA: Est l'adresse de facturation ?

en: Is Billing Phone
fr_CA: Est le téléphone de facturation

en: Is Calendar Year
fr_CA: Année calendaire

en: Is Campaign Active?
fr_CA: Est-ce que la campagne est active ?

en: Is Contribution Page Shared?
fr_CA: Est-ce que la page de contribution est partagée?

en: Is Credit Card Only?
fr_CA: Carte de crédit seulement ?

en: Is Dashlet Active?
fr_CA: L'indicateur est-il actif ?

en: Is Dashlet Reserved?
fr_CA: L'indicateur est-il réservé ?

en: Is Deceased
fr_CA: est décédé

en: Is Default Mail Settings?
fr_CA: Sont les paramètres de messagerie par défaut ?

en: Is Default Price Field Option?
fr_CA: Est l'option du champ tarif par défaut ?

en: Is Default Survey
fr_CA: Sondage par défaut ?

en: Is Deleted
fr_CA: Est Supprimé

en: Is Domain Setting?
fr_CA: Est le paramètre du domaine ?

en: Is Empty
fr_CA: Est vide

en: Is Event Public
fr_CA: Événement public

en: Is IM Billing?
fr_CA: La messagerie IM émet-elle des factures ?

en: Is Interview Conducted?
fr_CA: Interview effectué ?

en: Is Label Reserved?
fr_CA: Le libellé est-il réservé ?

en: Is Mailing Archived?
fr_CA: Le message est-il archivé ?

en: Is Manager
fr_CA: Gestionnaire de dossier

en: Is Manually Geocoded
fr_CA: Est géocodé manuellement

en: Is Monetary
fr_CA: Est monétaire

en: Is Not
fr_CA: N'est pas

en: Is Null
fr_CA: est Null

en: Is Online Registration
fr_CA: Inscription en ligne

en: Is Opt Out
fr_CA: Est désinscrit

en: Is Page Active?
fr_CA: La page est-elle active ?

en: Is Pay Later
fr_CA: Paiement différé

en: Is Payment?
fr_CA: c'est le paiement ?

en: Is Personal Campaign Page Block enabled/active?
fr_CA: Le block page de campagne personnelle est il actif ?

en: Is Personal Campaign Page enabled/active?
fr_CA: Page de campagne personnelle active ?

en: Is Premium Active?
fr_CA: Le cadeau est-il actif ?

en: Is Price Set Quick Config?
fr_CA: Est la configuration rapide de la tarification ?

en: Is Primary
fr_CA: Est principale

en: Is Primary Member?
fr_CA: Est Membre direct ?

en: Is Recurring
fr_CA: Est récurrent

en: Is Required
fr_CA: Obligatoire

en: Is Reserved
fr_CA: Réservé

en: Is Reserved?
fr_CA: Réservé ?

en: Is Selected
fr_CA: Sélectionné

en: Is Starred
fr_CA: Favori

en: Is Tax Deductible?
fr_CA: La taxe est-elle déductible ?

en: Is Tax?
fr_CA: Est taxe ?

en: Is Tax? must be set for respective financial account
fr_CA: c'st la taxe? doit être défini pour le compte respectif

en: Is Tax? must be set for this financial account
fr_CA: c'est la taxe? doit être défini pour ce compte

en: Is Template
fr_CA: Est un modèle

en: Is Test
fr_CA: Est un test

en: Is Test Processor?
fr_CA: Est-ce la passerelle de test ?

en: Is a Followup Activity?
fr_CA: Est une activité de suivi ?

en: Is a Template Contribution
fr_CA: Est un modèle de contribution

en: Is a current member
fr_CA: Est un membre actuel

en: Is a non-current member
fr_CA: N'est pas un membre actuel

en: Is a value required for this property.
fr_CA: Est une valeur obligatoire pour cette propriété.

en: Is active?
fr_CA: Actif ?

en: Is an Event Template
fr_CA: Est un modèle d'événement

en: Is archived?
fr_CA: Est archivé?

en: Is auto_increment_increment set to 1
fr_CA: Est-ce-que auto_increment_increment est mis à 1

en: Is background queue temporarily disabled?
fr_CA: La file d'attente en arrière-plan est-elle temporairement désactivée ?

en: Is between
fr_CA: Est compris entre

en: Is billing block required
fr_CA: Un blocage de facture est-il requis

en: Is confirm email
fr_CA: Est un courriel de confirmation

en: Is current (unused)
fr_CA: Est courant (inutilisé)

en: Is deceased
fr_CA: Est décédé

en: Is deleted
fr_CA: Est supprimé

en: Is empty (Null)
fr_CA: Est vide

en: Is equal to
fr_CA: Est égal à

en: Is equal to Active
fr_CA: Est égal à Actif

en: Is equal to Inactive
fr_CA: Est égal à Inactif

en: Is frequency interval exposed on the contribution form.
fr_CA: La fréquence est-elle affichée sur le formulaire de contribution.

en: Is greater than
fr_CA: Est plus grand que

en: Is greater than or equal to
fr_CA: Est plus grand ou égal à

en: Is it not possible to filter on soft contribution type when not including soft credits.
fr_CA: Ce n'est pas possible de filtrer sur un type de contribution soft/souple sans inclure les crédits indirects.

en: Is less than
fr_CA: Est inférieur à

en: Is less than or equal to
fr_CA: Est inférieur ou égal à

en: Is membership sign up optional
fr_CA: L'inscription est-elle facultative ?

en: Is new membership status
fr_CA: Est un statut de membre nouveau

en: Is not between
fr_CA: N'est pas compris entre

en: Is not empty (Null)
fr_CA: N'est pas vide

en: Is not equal to
fr_CA: N'est pas égal à

en: Is not one of
fr_CA: N'est pas l'un de

en: Is one of
fr_CA: Est l'un de

en: Is set if edited on Contribution or Event Page rather than through Manage Price Sets
fr_CA: Est défini si modifié sur la page Contribution ou Événement plutôt que via "Gérer les tarifications"

en: Is shared through social media
fr_CA: Est partagé sur les réseaux sociaux

en: Is the %1 folder writeable?
fr_CA: Est-ce que le répertoire %1 est autorisé en écriture ?

en: Is the <code>utf8mb4</code> character set supported?
fr_CA: Le jeu de caractères <code>utf8mb4</code> est-il pris en charge ?

en: Is the CVV code required for back office credit card transactions
fr_CA: Le code CVV est-il requis pour les transactions par carte de crédit de back-office

en: Is the Premiums feature enabled for this page?
fr_CA: Est-ce que la section Cadeaux est activée pour cette page ?

en: Is the booking confirmation screen enabled?
fr_CA: L'écran de confirmation de réservation est-il activé ?

en: Is the provided database name valid?
fr_CA: Le nom de la base de données est-il valide ?

en: Is this ACL entry Allow  (0) or Deny (1) ?
fr_CA: Dans cet ACL, saisir Autoriser (0) ou Interdire (1)

en: Is this Campaign enabled or disabled/cancelled?
fr_CA: Campagne active ou inactive/annulée ?

en: Is this CiviCRM Profile active?
fr_CA: Ce profil CiviCRM est-il actif ?

en: Is this Country active?
fr_CA: Le pays est-il actif ?

en: Is this County active?
fr_CA: Ce Comté/Département est-il actif ?

en: Is this Custom Data Set active?
fr_CA: Cet ensemble de données personnalisées est-il actif ?

en: Is this Custom Data Set public?
fr_CA: Cet ensemble de données personnalisées est-il public ?

en: Is this Custom Group Public
fr_CA: Ce groupe personnalisé est-il public ?

en: Is this Event Active?
fr_CA: L'événement est-il actif ?

en: Is this Event enabled or disabled/cancelled?
fr_CA: Evénement actif ou inactif/annulé ?

en: Is this Field Searchable?
fr_CA: Ce champ est-il interrogeable ?

en: Is this Label Format the default?
fr_CA: Choisir ce format d'étiquette par défaut?

en: Is this Online Contribution Page Active?
fr_CA: Cette page de contribution est-elle active ?

en: Is this PDF Page Format the default?
fr_CA: Ce format de page PDF est-il par défaut?

en: Is this Payment Processor Type active?
fr_CA: Ce type de passerelle de paiement est-il actif ?

en: Is this Payment Processor Type the default?
fr_CA: Utiliser ce type de passerelle de paiement par défaut ?

en: Is this Payment Processor active?
fr_CA: Cette passerelle de paiement est-elle active ?

en: Is this Payment Processor the default?
fr_CA: Cette passerelle de paiement est-elle celle par défaut ?

en: Is this Scheduled Job active?
fr_CA: La tâche périodique est-elle activée ?

en: Is this StateProvince active?
fr_CA: Le champ Région/Province est-il actif ?

en: Is this a PAID event?
fr_CA: Est-ce un événement payant ?

en: Is this a default provider?
fr_CA: Est-ce le fournisseur par défaut?

en: Is this a header account which does not allow transactions to be posted against it directly, but only to its sub-accounts?
fr_CA: S'agit-il d'un compte d'en-tête qui n'autorise pas de comptabiliser directement des opérations sur ce compte, mais uniquement sur ses sous-comptes ?

en: Is this a manually entered geo code
fr_CA: Est-ce un geo code entré manuellement

en: Is this a predefined system object?
fr_CA: S'agit-il d'un objet système prédéfini ?

en: Is this a predefined system option group (i.e. it can not be deleted)?
fr_CA: S'agit-il d'un groupe d'options système prédéfini (exemple il ne peut pas être supprimé) ?

en: Is this a predefined system price set  (i.e. it can not be deleted, edited)?
fr_CA: S'agit-il d'une tarification système prédéfinie (il ne peut pas être supprimé, modifié) ?

en: Is this a primary membership?
fr_CA: Est-ce une adhésion directe ?

en: Is this a reserved Custom Group?
fr_CA: S'agit-il d'un groupe personnalisé réservé ?

en: Is this a reserved rule - a rule group that has been optimized and cannot be changed by the admin
fr_CA: Est-ce une règle réservée - un groupe de règles qui a été optimisé et ne peut pas être modifié par l'administrateur.

en: Is this a template configuration (for use by other/future jobs)?
fr_CA: Est-ce un modèle de configuration (à utiliser par une autre/future file d'attente) ?

en: Is this a template configuration (for use by other/future queues)?
fr_CA: Est-ce un modèle de configuration (à utiliser par une autre/future file d'attente) ?

en: Is this account for taxes?
fr_CA: Ce compte est-il pour les taxes?

en: Is this account tax-deductible?
fr_CA: Ce compte est-il déductible d'impôt?

en: Is this account the default one (or default tax one) for its financial_account_type?
fr_CA: Ce compte est-il le compte par défaut (ou le compte fiscal par défaut) pour son type de compte financier ?

en: Is this account to be used as the default account for its financial account type when associating financial accounts with financial types?
fr_CA: Ce compte est-il destiné à être le compte par défaut pour son type de compte ?

en: Is this address for bulk mail ?
fr_CA: Cette adresse est-elle pour les envois massifs ?

en: Is this case type a predefined system type?
fr_CA: Ce type de dossier est-il un type prédéfini du système ?

en: Is this case type enabled?
fr_CA: Ce type de dossier est-il actif ?

en: Is this contact type a predefined system type
fr_CA: Ce type de contact est-il un type prédéfini du système

en: Is this dashlet active?
fr_CA: Cet indicateur est-il actif ?

en: Is this dashlet reserved?
fr_CA: Cet indicateur est-il réservé ?

en: Is this default price field option
fr_CA: Est-ce l'option du champ tarif par défaut

en: Is this default survey?
fr_CA: S'agit-il du sondage par défaut ?

en: Is this default?
fr_CA: Par défaut ?

en: Is this entry active?
fr_CA: Cette entrée est-elle active ?

en: Is this entry either a payment or a reversal of a payment?
fr_CA: Cette entrée est-elle soit un paiement, soit une annulation de paiement?

en: Is this extension active?
fr_CA: Cette extension est-elle active ?

en: Is this field currently shareable? If false, hide the field for all sharing contexts.
fr_CA: Est-ce que ce champs est partageable ? Sinon, masquer le champ pour tous les contextes de partage.

en: Is this field hidden from public search ('User and User Admin Only'), or is it visible to the public and potentially searchable in the Profile Search form ('Expose Publicly' or 'Expose Publicly and for Listings')?  ('User and User Admin Only') fields can still be used for Edit and Create mode.
fr_CA: Ce champ est-il caché pour les autres utilisateurs (« Utilisateur et Administrateur seulement ») ou est-il visible et interrogeable dans les formulaires de recherche de Profils (« Pages publiques » ou « Pages publiques et listes ») ?  (« Utilisateur et Administrateur seulement »)  Les champs peuvent toujours être utilisés en mode Modification et Création.

en: Is this field included as a column in the search results table? This setting applies only to fields with 'Public Pages' or 'Public Pages and Listings' visibility.
fr_CA: Ce champ est-il inclus en tant que colonne dans la table des résultats de recherche ? Ce paramètre s'applique uniquement aux champs ayant la visibilité « Pages publiques » et « Pages publiques et listes ».

en: Is this field included as a column in the selector table?
fr_CA: Ce champ est il inclus comme colonne dans le sélecteur de table ?

en: Is this field included search form of profile?
fr_CA: Ce champ est il inclus dans le formulaire de recheche du profil ?

en: Is this field required when included in a user or registration form?
fr_CA: Ce champ est il obligatoire quand inclus dans un formulaire utilisateur ou un formulaire d'inscription ?

en: Is this field reserved for use by some other CiviCRM functionality?
fr_CA: Ce champ est-il réservé à l'usage d'une autre fonctionnalité CiviCRM ?

en: Is this field set by PHP code (via a custom hook). This field will not be updated by CiviCRM.
fr_CA: Est-ce que la valeur de ce champ est fournie par du code PHP (via un hook personnalisé) ? Ce champ ne sera pas mis à jour par CiviCRM.

en: Is this financial type tax-deductible? If true, contributions of this type may be fully OR partially deductible - non-deductible amount is stored in the Contribution record.
fr_CA: Ce type de compte est-il déductible des impôts ? Si c'est le cas, les contributions de ce type peuvent être entièrement OU partiellement déductibles - le montant non déductible est stocké dans l'enregistrement de la contribution.

en: Is this group active?
fr_CA: Le groupe est-il actif ?

en: Is this group hidden?
fr_CA: Le groupe est-il masqué ?

en: Is this group reserved for use by some other CiviCRM functionality?
fr_CA: Ce groupe est-il réservé à l'usage d'une autre fonctionnalité CiviCRM ?

en: Is this job active?
fr_CA: Cette tâche est elle active ?

en: Is this job for a test mail?
fr_CA: Cette tâche est elle un test de courriel ?

en: Is this join currently active?
fr_CA: Cette jointure est-elle actuellement active ?

en: Is this location type a predefined system location?
fr_CA: Ce type d'emplacement est-il un emplacement système prédéfini ?

en: Is this location type the default?
fr_CA: Ce type d'emplacement est-il la valeur par défaut ?

en: Is this mailing archived?
fr_CA: Message archivé ?

en: Is this membership_block enabled
fr_CA: Ce membership_block est il actif ?

en: Is this membership_status enabled.
fr_CA: Le statut d'adhésion est il activé ?

en: Is this membership_status reserved.
fr_CA: Le statut d'adhésion est il réservé ?

en: Is this membership_type enabled
fr_CA: Le type d'adhésion est il activé ?

en: Is this menu accessible to the public?
fr_CA: Ce menu est-il accessible au public ?

en: Is this menu exposed to the navigation system?
fr_CA: Ce menu est-il exposé au système de navigation ?

en: Is this menu item active?
fr_CA: Cet élément de menu est-il actif ?

en: Is this message template used for sms?
fr_CA: Ce modèle de message est-il utilisé pour les sms ?

en: Is this navigation item active?
fr_CA: Cet élément de navigation est-il actif ?

en: Is this option active?
fr_CA: Cette option est-elle active ?

en: Is this option group active?
fr_CA: Ce groupe d'options est-il actif ?

en: Is this page active?
fr_CA: Cette page est-elle active ?

en: Is this price field active
fr_CA: Ce champ de prix est-il actif

en: Is this price field required (value must be > 1)
fr_CA: Ce champ de tarif est-il obligatoire (la valeur doit être > 1)

en: Is this price field value active
fr_CA: Cette valeur du champ tarif est elle active

en: Is this price set active
fr_CA: Cette tarification est-elle active

en: Is this processor active?
fr_CA: Cette passerelle est-elle active ?

en: Is this processor for a test site?
fr_CA: Cette passerelle est-elle liée à un site de test ?

en: Is this processor the default?
fr_CA: Cette passerelle est-elle par défaut ?

en: Is this profile currently active? If false, hide all related fields for all sharing contexts.
fr_CA: Est-ce que ce Profil est activé ? Si faux, masque tous les champs associés dans tous contextes de partage.

en: Is this property active?
fr_CA: Cette propriété est-elle active ?

en: Is this property public?
fr_CA: Cette propriété est-elle publique ?

en: Is this property range searchable.
fr_CA: Cette plage de propriétés est-elle consultable ?

en: Is this property searchable.
fr_CA: Cette propriété est-elle consultable

en: Is this property set by PHP Code? A code field is viewable but not editable
fr_CA: Cette propriété est-elle définie par le code PHP ? Un champ de code est visible mais pas modifiable

en: Is this provider active?
fr_CA: Fournisseur Actif?

en: Is this relationship type a predefined system type (can not be changed or de-activated)?
fr_CA: Ce type de relation est-il un type de système prédéfini (ne peut pas être modifié ou désactivé) ?

en: Is this relationship type currently active (i.e. can be used when creating or editing relationships)?
fr_CA: Ce type de relation est-il actuellement actif (c'est-à-dire qu'il peut être utilisé lors de la création ou de la modification de relations) ?

en: Is this reserved label?
fr_CA: Ce libellé (label) est-il réservé?

en: Is this row simply a display header? Expected usage is to render these as OPTGROUP tags within a SELECT field list of options?
fr_CA: Cette ligne est-elle simplement un en-tête d'affichage ? L'utilisation prévue est de les afficher sous forme de balises OPTGROUP dans une liste d'options de champ SELECT ?

en: Is this setting per-domain or global?
fr_CA: Est-ce un paramètre par Domaine ou Global ?

en: Is this status check active?
fr_CA: Cette vérification de statut est elle active ?

en: Is this status enabled.
fr_CA: Ce statut est-il actif ?

en: Is this status for admin/manual assignment only.
fr_CA: Ce statut est réservé à l'assignement admin/manual uniquement.

en: Is this survey enabled or disabled/cancelled?
fr_CA: Campagne active ou inactive/annulée ?

en: Is this tag selectable / displayed
fr_CA: Cette étiquette est elle sélectionnable / affichable

en: Is this the billing address.
fr_CA: Est-ce l'adresse de facturation ?

en: Is this the billing?
fr_CA: Est-ce la facturation ?

en: Is this the default option for the group?
fr_CA: Est-ce l'option par défaut pour le groupe ?

en: Is this the primary IM for this contact and location.
fr_CA: S'agit-il de la messagerie instantanée principale pour ce contact et cet emplacement.

en: Is this the primary address.
fr_CA: Est-ce l'adresse principale ?

en: Is this the primary email address
fr_CA: Est le courriel principal

en: Is this the primary email for this contact and location.
fr_CA: S'agit-il du courriel principal de ce contact et de cet emplacement.

en: Is this the primary phone for this contact and location.
fr_CA: Est-ce que ce téléphone principal est pour ce contact et cette adresse ?

en: Is this the recipient criteria limited to OR in addition to?
fr_CA: Est-ce le critère auquel le destinataire est limité OU auquel il s'ajoute ?

en: Is this the status for new members
fr_CA: Est-ce le statut pour les nouveaux membres ?

en: Is this widget active?
fr_CA: Ce widget est-il actif ?

en: Is your Personal Campaign Page active? You can activate/de-activate it any time during it's lifecycle.
fr_CA: Votre page personnelle de campagne est-elle active ? Vous pouvez l'activer ou la désactiver à tout moment durant son cycle de vie.

en: Issue warning and do not save
fr_CA: Avertir et ne pas enregistrer

en: It appears that this transaction is a duplicate.  Have you already submitted the form once?  If so there may have been a connection problem.  Check your email for a receipt from Authorize.net.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
fr_CA: Cette transaction semble être en double. Vous avez peut-être déjà soumis ce formulaire ? Si oui, il y a peut-être eu un problème de connexion. Vérifiez si vous avez dans votre boite à lettre électronique un reçu de Authorize.net. Si vous n'avez rien reçu d'ici 2 heures, vous pouvez réessayer de soumettre votre transaction. Si vos problèmes persistent, contactez l'administrateur du site.

en: It appears that this transaction is a duplicate. Have you already submitted the form once? If so there may have been a connection problem. Check your email for a receipt for this transaction.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
fr_CA: Cette transaction semble être en double. Vous avez peut-être déjà soumis ce formulaire ? Si oui, il y a peut-être eu un problème de connexion. Vérifiez si vous avez dans votre boite à lettre électronique un reçu pour cette transaction. Si vous n'avez rien reçu d'ici 2 heures, vous pouvez réessayer de soumettre votre transaction. Si vos problèmes persistent, contactez l'administrateur du site.

en: It appears that your Base Page has been set. Looking good.
fr_CA: Il semble que votre page de base ait été définie. Cela se présente bien.

en: It appears you have no contacts with email addresses from the selected recipients.
fr_CA: Aucun contact parmi les destinataires sélectionnés ne possède une adresse de courriel.

en: It is generally not possible to edit the amount for contributions linked to recurring contributions so for most sites this would never occur anyway.
fr_CA: Il n'est généralement pas possible de modifier le montant des contributions liées aux contributions périodiques, donc pour la plupart des sites, cela ne se produira jamais de toute façon.

en: It is recommended, though not yet required, to configure your MySQL server for utf8mb4 support. You will need the following MySQL server configuration: innodb_large_prefix=true innodb_file_format=barracuda innodb_file_per_table=true
fr_CA: Il est recommandé, même si ce n'est pas obligatoire, de configurer votre serveur MySQL pour qu'il supporte utf8mb4. Vous devrez activer la configuration suivante dans votre serveur MySQL : innodb_large_prefix=true innodb_file_format=barracuda innodb_file_per_table=true

en: It is recommended, though not yet required, to upgrade your PHP MySQL driver (libmysqlclient) to >= 5.5.3 for utf8mb4 support.
fr_CA: Il est recommandé, même si ce n'est pas obligatoire, de mettre à jour le pilote PHP MySQL (libmysqlclient) vers >= 5.5.3 pour le support de utf8mb4.

en: It is recommended, though not yet required, to upgrade your PHP MySQL driver (mysqlnd) to >= 5.0.9 for utf8mb4 support.
fr_CA: Il est recommandé, même si ce n'est pas obligatoire, de mettre à jour le pilote PHP MySQL (mysqlnd) vers >= 5.0.9 pour le support de utf8mb4.

en: It looks like no surveys have been created yet. <a %1>Click here to create a new survey.</a>
fr_CA: Oups, il semble qu'aucune enquête n'ait été créée. Cliquez <a href='%1'>ici</a> pour en créer une nouvelle.

en: It looks like there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed).
fr_CA: Il reste suffisamment de places à cet événement pour votre groupe (vous ne serez pas sur la liste d'attente).

en: It looks like there are no active case types yet.
fr_CA: Il semblerait qu'il n'y ait aucun dossier actif de ce type pour l'heure.

en: It looks like this participant is already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
fr_CA: Il semblerait que ce participant soit déjà inscrit pour cet événement. Si vous voulez modifier votre inscription, ou si vous pensez que vous avez reçu ce message par erreur, merci de contacter l'administrateur du site.

en: It looks like you are already registered for this event.  You may proceed if you want to create an additional registration.
fr_CA: Il semble que vous vous soyez déjà inscrit à cet événement. Vous pouvez continuer si vous voulez effectuer une inscription complémentaire.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
fr_CA: Il semble que vous soyez déjà inscrit à cet événement. Si vous désirez modifier votre inscription, ou vous pensez que vous recevez ce message par erreur, merci de contacter l'administrateur du site.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
fr_CA: Il semblerait que vous soyez déjà inscrit pour cet événement. Si vous voulez modifier votre inscription, ou si vous pensez que vous avez reçu ce message par erreur, merci de contacter l'administrateur du site.

en: It looks like you are already waitlisted for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
fr_CA: Il semblerait que vous soyez déjà inscrit sur liste d'attente pour cet événement. Si vous voulez modifier votre inscription, ou si vous pensez que vous avez reçu ce message par erreur, merci de contacter l'administrateur du site.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
fr_CA: Il semble que vous inscriviez un groupe de %1 participants. Il reste %2 places pour cet événement (vous ne serez pas mis en liste d'attente).

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
fr_CA: Il semble que vous inscriviez un groupe de %1 participants. Il reste %2 places pour cet événement (vous ne serez pas mis en liste d'attente). Merci de revenir à la page d'inscription principale et de réduire le nombre de personnes supplémentaires. Vous devrez également compléter l'information de paiement.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
fr_CA: Il semble que vous inscriviez un groupe de %1 participants. Il reste %2 places pour cet événement (vous ne serez pas mis en liste d'attente). L'inscription à cet événement est soumise à validation. Vous recevrez un courriel après la validation de votre inscription.

en: It looks like you are registering more participants then there are spaces available. All participants will be added to the waiting list. You will be notified if spaces become available.
fr_CA: Il semblerait que le nombre de participants que vous enregistrez dépasse le nombre de places disponibles. Tous les participants seront ajoutés à la liste d'attente et prévenus si des places se libèrent.

en: It looks like you are trying to increase the number of additional people you are registering for. You can confirm registration for a maximum of %1 additional people.
fr_CA: Il semble que vous essayiez d'augmenter le nombre de personnes supplémentaires pour votre inscription. Vous pouvez confirmer l'inscription pour un maximum de %1 personnes supplémentaires.

en: It looks like you may have posted and / or distributed the flash version of the Contribution widget. We won't be supporting the flash version in next release. You should try and get all sites using the flash widget to update to the improved HTML widget code below as soon as possible.
fr_CA: Il semble que vous ayez posté ou distribué la version flash du widget qui ne sera plus maintenue dans la prochaine version. Vous devez modifier dès que possible tous les widgets utilisant encore la version flash et utiliser à la place le code HTML amélioré ci-dessous .

en: It looks there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
fr_CA: Il semble qu'il y ait suffisamment de place pour l'inscription de votre groupe à cet événement (vous ne serez pas en liste d'attente). Les inscriptions pour cet événement étant soumises à validation, vous recevrez un courriel lorsque votre inscription sera effective.

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization.
fr_CA: Nous vous conseillons de tester votre envoi massif en vous l'envoyant à vous-même ou à un groupe de personnes choisies dans votre organisation.

en: Italian
fr_CA: italien

en: Italic
fr_CA: Italique

en: Item
fr_CA: Élément

en: Item Count
fr_CA: Nombre d'éléments

en: Item in table
fr_CA: Ligne dans la table

en: JSON encoded data
fr_CA: Donnée JSON encodée

en: JSON support
fr_CA: Support JSON

en: JSON support not included in PHP.
fr_CA: JSON n'est pas supporté par PHP.

en: Japanese
fr_CA: japonais

en: Javanese
fr_CA: javanais

en: Job
fr_CA: Tâche

en: Job Description
fr_CA: Description de la tâche

en: Job Ended Date
fr_CA: Date de fin de la tâche

en: Job Frequency
fr_CA: Fréquence de la tâche

en: Job ID
fr_CA: Identifiant de la tâche

en: Job Is Active?
fr_CA: La tâche est-elle active ?

en: Job Log
fr_CA: Journal de la tâche

en: Job Log ID
fr_CA: Identifiant du journal de tâches

en: Job Logs
fr_CA: Journaux des tâches

en: Job Name
fr_CA: Nom de la tâche

en: Job Status
fr_CA: Etat de la tâche programmée

en: Job Title
fr_CA: Fonction

en: Job Type
fr_CA: Type de tâche

en: Job copied successfully
fr_CA: La tâche a été copiée avec succès

en: Job has not been executed as it is a %1 (non-production) environment.
fr_CA: Le travail n'a pas été exécuté car il s'agit d'un environnement %1 (hors production).

en: Job log entry ID
fr_CA: Id. de la tâche du journal

en: Job metadata
fr_CA: Méta données de Tâche programmée

en: Job parameters and command line syntax documentation
fr_CA: Documentation sur les paramètres et la syntaxe des lignes de commande pour les tâches programmées

en: Jobs
fr_CA: Tâches

en: Join Us
fr_CA: Rejoignez-nous

en: Join a Group
fr_CA: Rejoindre un groupe

en: Join on:
fr_CA: Rejoignez-nous :

en: Join the community and help CiviCRM remain a leading CRM for organizations worldwide.
fr_CA: Rejoignez la communauté et aidez CiviCRM à rester un CRM de premier plan pour les organisations du monde entier.

en: Join this api call to return values from or filter on a related entity.
fr_CA: Joignez cet appel d'API pour retourner des valeurs filtrées ou depuis une entité associée.

en: Join your local chapter
fr_CA: Joindre l'association locale

en: Joining these group(s) is pending confirmation by this contact.
fr_CA: Il faut une confirmation du contact pour rejoindre ce(s) groupe(s).

en: Joins these premium settings to another object. Always civicrm_contribution_page for now.
fr_CA: Lie ces paramètres de cadeau à un autre objet. Pour l'instant toujours une civicrm_contribution_page.

en: Json serialized array of data used by the ufjoin.module
fr_CA: Tableau Json de données sérialisé utilisé par le module ufjoin

en: Kalaallisut, Greenlandic
fr_CA: groenlandais

en: Kannada
fr_CA: kannada

en: Kanuri
fr_CA: kanouri

en: Kashmiri
fr_CA: kashmiri

en: Kazakh
fr_CA: kazakh

en: Keeps track of the sequence number of this repetition.
fr_CA: Conserve le numéro de séquence de cette répétition.

en: Key
fr_CA: Clé

en: Key Name
fr_CA: Nom de la clé

en: Key for validating requests related to this contact.
fr_CA: Clé pour valider les requêtes liés à ce contact.

en: Key for validating requests related to this mailing.
fr_CA: Clé pour valider les requêtes relatives à cet envoi.

en: Key is not set for this payment processor
fr_CA: La clé n'est pas indiquée pour cette passerelle de paiement

en: Khmer
fr_CA: khmer

en: Kikuyu, Gikuyu
fr_CA: kikuyu

en: Kilometers
fr_CA: Kilomètres

en: Kinyarwanda
fr_CA: kinyarwanda

en: Kirghiz, Kyrgyz
fr_CA: kirghize

en: Kirundi
fr_CA: kirundi

en: Komi
fr_CA: komi

en: Kongo
fr_CA: kikongo

en: Korean
fr_CA: coréen

en: Kurdish
fr_CA: kurde

en: Kwanyama, Kuanyama
fr_CA: kuanyama

en: LESS Credit to invoice(s)
fr_CA: LESS Crédit sur facture(s)

en: Label
fr_CA: Libellé

en: Label Format
fr_CA: Format du libellé

en: Label Format Option Group not found in database.
fr_CA: La liste de choix du format d'étiquette n'a pas été trouvée dans la base de données.

en: Label Format does not fit in database.
fr_CA: Le format d'étiquette n'est pas cohérent avec la base de données.

en: Label Formats
fr_CA: Formats d'étiquette

en: Label Height
fr_CA: Hauteur de l'étiquette

en: Label Is Active?
fr_CA: Le libellé est-il actif ?

en: Label Type
fr_CA: Type de libellé

en: Label Width
fr_CA: Largeur de l'étiquette

en: Label already exists in Database.
fr_CA: Cette étiquette existe déjà dans la base de données.

en: Label and value cannot be empty.
fr_CA: Le libellé et la valeur ne doivent pas être vide

en: Label cannot be empty.
fr_CA: Le libellé ne peut pas être vide.

en: Label displayed for No Thank-you option in premiums block (e.g. No thank you)
fr_CA: Libellé affiché pour l'option "Non merci" dans les blocs de cadeau (par ex. Non merci).

en: Label for Membership Status
fr_CA: Libellé pour le statut d'adhésion

en: Label for Signature
fr_CA: Libellé pour la signature

en: Label for Subject
fr_CA: Libellé pour le sujet

en: Label for User Name if used
fr_CA: Libellé du nom d'utilisateur si nécessaire

en: Label for password
fr_CA: Libellé pour le mot de passe

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
fr_CA: Nom de la relation du contact A au contact B. Exemple: Le contact A est "parent de" B.

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
fr_CA: Nom de la relation du contact B au contact A. Exemple: Le contact B est "enfant de" A. Vous pouvez laisser blanc quand le nom de la relation est identique dans les deux directions (ex. époux).

en: Label is Default?
fr_CA: Libellé par défaut ?

en: Label of the rule group
fr_CA: Libellé de la règle du groupe

en: Labels Per Column
fr_CA: Étiquettes par colonne

en: Labels Per Row
fr_CA: Étiquettes par rang

en: Landscape
fr_CA: Paysage

en: Language
fr_CA: Langue

en: Language Customizations
fr_CA: Personnalisations des langues

en: Language and Currency
fr_CA: Langue et devises

en: Language and Region Settings
fr_CA: Paramètres de langues et régionaux

en: Language of basic data:
fr_CA: Langue des données de base :

en: Language of the content of the mailing. Useful for tokens.
fr_CA: Langue du contenu du message. Utile pour les champs de fusion.

en: Languages
fr_CA: Langues

en: Languages available to users of this installation.
fr_CA: Langues disponibles aux utilisateurs de cette installation.

en: Lao
fr_CA: lao

en: Lapsed Memberships
fr_CA: Adhésions expirées

en: Last
fr_CA: Dernier

en: Last &gt;&gt;
fr_CA: Dernier &gt;&gt;

en: Last 2
fr_CA: Les 2 dernières

en: Last 3
fr_CA: Les 3 dernières

en: Last 4 digits of credit card
fr_CA: 4 derniers chiffres de la carte de crédit

en: Last 4 digits of the card
fr_CA: 4 derniers chiffes de la carte

en: Last Action Date
fr_CA: Date de la dernière action

en: Last Change by
fr_CA: Dernière modification par

en: Last Completed Action Date
fr_CA: Date de la dernière action terminée

en: Last Contribution Processed
fr_CA: Dernière contribution traitée

en: Last Modified
fr_CA: Dernière modification

en: Last Modified By:
fr_CA: Dernière modification par :

en: Last Name
fr_CA: Nom de famille

en: Last Name, First Name
fr_CA: Nom, prénom

en: Last Name.
fr_CA: Nom de famille.

en: Last Name:
fr_CA: Nom :

en: Last Reminder
fr_CA: Dernier rappel

en: Last Run
fr_CA: Dernière exécution

en: Last Year Total
fr_CA: Total de l'an passé

en: Last cron run at %1.
fr_CA: Dernier cron executé à %1

en: Last name, First name
fr_CA: Nom de famille, Prénom

en: Last updated %s ago
fr_CA: Dernière mise à jour il y a %s

en: Last updated date for this pledge record.
fr_CA: Dernière mise à jour pour une promesse de don.

en: Last updated date for this record. mostly the last time a payment was received
fr_CA: Date de dernière mise à jour pour cet enregistrement, certainement la dernière fois qu'un règlement a été reçu

en: Latest date to consider end events from.
fr_CA: Date la plus proche jusqu'à laquelle prendre en compte les événements.

en: Latest membership period expiration date. End Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
fr_CA: Date d'expiration de la dernière période d'adhésion. Si vous ne remplissez pas ce champ, la date de fin sera calculée automatiquement sur la base du type d'adhésion.

en: Latin
fr_CA: latin

en: Latitude and longitude may be automatically populated by enabling a Mapping Provider.
fr_CA: La latitude et la longitude peuvent être remplies automatiquement en paramétrant un service de cartographie.

en: Latvian
fr_CA: letton

en: Layout fixes for the Contribution templates
fr_CA: Corrections d'affichage pour les modèles de contribution

en: Learn more
fr_CA: En savoir plus

en: Learn more about a script that can automatically update contact addressee and greeting options.
fr_CA: Un script existe qui peut mettre à jour automatiquement les adresses de contact et les formules de politesse.

en: Learn more.
fr_CA: En savoir plus.

en: Learn more...
fr_CA: En savoir plus...

en: Lease Time
fr_CA: durée du bail

en: Leave blank for default
fr_CA: Laissez vide par défaut

en: Leave blank for unlimited. This limit is not implemented by all browsers and rich text editors.
fr_CA: Laisser blanc si pas de limitation. Cette limite n'est pas implémentée par tous les navigateurs et éditeurs de texte formaté.

en: Leave blank to run as soon as possible.
fr_CA: Laissez vide pour utiliser le plus tôt possible.

en: Leave blank to run at next run frequency.
fr_CA: Laissez vide pour utiliser à la prochaine fréquence d'exécution.

en: Leave the Membership Type blank for additional non-membership options (e.g. magazine subscription).
fr_CA: Laissez blanc le type d'adhésion pour des options complémentaires qui ne sont pas des adhésions (par ex. la souscription à un magazine).

en: Leave undefined
fr_CA: Quitter non défini

en: Leaving this blank will use the default which will be do-not-reply@default_domain where the default_domain will be the email domain address of your default mailing account also used for bounce handling.
fr_CA: Laisser ce champ vide pour utiliser la valeur par défaut (do-not-reply@default_domain) où "default_domain" sera l'adresse de domaine de messagerie de votre compte de messagerie par défaut également utilisé pour la gestion des rebonds.

en: Left
fr_CA: Gauche

en: Left Margin
fr_CA: Marge gauche

en: Left Padding
fr_CA: Marge à gauche

en: Legacy Base Page Mode
fr_CA: Mode page de base héritée

en: Legacy Encoding
fr_CA: Encodage non UTF-8

en: Legal Identifier
fr_CA: Identifiant légal

en: Legal Name
fr_CA: Nom officiel

en: Legal Name.
fr_CA: Nom officiel.

en: Length
fr_CA: Longueur

en: License
fr_CA: Licence

en: Life Time
fr_CA: Durée de vie

en: LifeTime
fr_CA: À vie

en: Lifetime Total
fr_CA: Total à vie

en: Lifetime total
fr_CA: Total à vie

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
fr_CA: limbourgeois

en: Limit Dashboard Results
fr_CA: Limiter le nombre de résultats dans le tableau de bord

en: Limit Group
fr_CA: Limite groupe

en: Limit List to Group
fr_CA: Restreindre la liste au groupe

en: Limit Rows per Page in Dashboard
fr_CA: Limiter le nombre de rangées par page dans le tableau de bord

en: Limit To
fr_CA: Limité à

en: Limit To Current User
fr_CA: Limiter à l'utilisateur courant

en: Limit listings to a specific Group?
fr_CA: Restreindre les listes à un groupe spécifique ?

en: Limit or Add Recipients
fr_CA: Limiter à certains destinataires ou en ajouter

en: Limit the number of additional participants that can be registered in a single booking.
fr_CA: Limiter le nombre de participants supplémentaires qui peuvent être inscrits dans une réservation unique.

en: Limit/Add
fr_CA: Limiter/Ajouter

en: Line Item
fr_CA: Ligne

en: Line Item Entity
fr_CA: Entité de la ligne

en: Line Item Entity Type
fr_CA: Type d'entité de la ligne

en: Line Item ID
fr_CA: Identifiant de la ligne

en: Line Item Label
fr_CA: Libellé de la ligne

en: Line Item Participant Count
fr_CA: Nombre de participants de la ligne

en: Line Item Quantity
fr_CA: Quantité de la ligne

en: Line Item Total
fr_CA: Total de la ligne

en: Line Items
fr_CA: Lignes

en: Line Number
fr_CA: Numéro de ligne

en: Linear (1D)
fr_CA: linéaire (1D)

en: Lingala
fr_CA: lingala

en: Link
fr_CA: Lien

en: Link Text
fr_CA: Texte du lien

en: Link To Case
fr_CA: Lien vers le Dossier

en: Link text for PCP.
fr_CA: Lier du texte pour une page de campagne personnelle.

en: Link to
fr_CA: Lien vers

en: Link together events, mailings, activities, and contributions. Create surveys and online petitions.
fr_CA: Groupe événements, mailings, activités et contributions. Permet de créer des enquêtes / sondages et des pétitions en ligne.

en: Linked to Contribution Page
fr_CA: En relation avec la page de contribution

en: Links
fr_CA: Liens

en: Links to an entity_table like civicrm_financial_type
fr_CA: Liens vers une entité_table comme civicrm_financial_type

en: Links to an id in the entity_table, such as vid in civicrm_financial_type
fr_CA: Liens vers un id. dans une entity_table comme vid dans civicrm_financial_type

en: Links to sign this petition
fr_CA: Liens pour signer la pétition

en: List %1 participants
fr_CA: Lister %1 participants

en: List All Duplicates
fr_CA: Lister tous les doublons

en: List Custom Options
fr_CA: Lister les options personnalisées

en: List all activity(s) for this row.
fr_CA: Afficher toutes les activités pour cette ligne.

en: List all contribution(s) for this date unit.
fr_CA: Liste toutes les contributions pour cette date.

en: List all direct contribution(s) from this contact.
fr_CA: Liste toutes les contributions directes de ce contact.

en: List all revisions
fr_CA: Lister toutes les versions

en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
fr_CA: Fournit un historique des contributions des contacts, groupées par année, avec les contributions de tous les contacts qui sont en relation.

en: List counted participants
fr_CA: Répertorier les participants comptés

en: List more Grants
fr_CA: Lister plus de subventions

en: List my contribution
fr_CA: Lister mes contributions

en: List my contribution anonymously
fr_CA: Lister ma contribution de manière anonyme

en: List my support anonymously
fr_CA: Lister mon soutien anonymement

en: List of Languages
fr_CA: Liste de langues

en: List of all dates of activities of Type
fr_CA: Liste des dates des activités de type

en: List of child groups (calculated)
fr_CA: Liste des groupes enfant (calculés)

en: List of log entries for:
fr_CA: Liste des entrées dans le journal pour :

en: List of names
fr_CA: Liste de noms

en: List of parameters to the command.
fr_CA: List des paramètres de la commande.

en: List of parent groups
fr_CA: Liste des groupes parents

en: List participants for this event (all statuses)
fr_CA: Liste des participants pour cet événement (tous statuts)

en: List uncounted participants
fr_CA: Répertorier les participants non comptés

en: Listed contact(s) have been added to the selected group.
fr_CA: Le(s) contact(s) de la liste ont été ajoutée au groupe sélectionné.

en: Listing of current and upcoming public events.
fr_CA: Liste de tous les événements publics actuels ou à venir

en: Lists Summary of Memberships for this date unit.
fr_CA: Liste les adhésions pour cette unité de temps.

en: Lists detailed contribution(s) for this record.
fr_CA: Liste les contributions détaillées pour cet enregistrement.

en: Lithuanian
fr_CA: lituanien

en: Live
fr_CA: Publique

en: Live API URL
fr_CA: URL de l'API Live

en: Live Button URL
fr_CA: Url du bouton Live

en: Live Mode
fr_CA: Mode production

en: Live Page
fr_CA: Page en production

en: Live Recurring Payments URL
fr_CA: URL des paiements périodiques en réel

en: Live Site URL
fr_CA: Url du site Live

en: Loading
fr_CA: En cours de chargement

en: Loading...
fr_CA: En cours de chargement...

en: Loads all variables available to the current page template into a pop-up window. To trigger, add <em>&smartyDebug=1</em> to any CiviCRM URL query string. Make sure you have pop-up blocking disabled in your browser for the CiviCRM site URL.
fr_CA: Charge toutes les variables du template de page courante dans une fenêtre pop-up. Pour le déclencher, ajoutez <em>&smartyDebug=1</em> à l'URL de la page CiviCRM. Assurez-vous que le blocage des pop-up est désactivé dans votre navigateur pour les URL du site CiviCRM.

en: Local Extension ID
fr_CA: Id. de l’extension locale

en: Local path
fr_CA: Chemin local

en: Locale specific string overrides
fr_CA: Remplacements de chaîne spécifiques aux paramètres régionaux

en: Locale to use when formatting money (and in future dates). This replaces thousandsSeparator & decimalSeparator & moneyFormat settings.
fr_CA: Localisation à utiliser pour le format de devise (et bientôt pour les dates). Ceci remplace les anciens paramètres séparateur de milliers (thousandsSeparator) et de décimales (decimalSeparator).

en: Locale to use when formatting money (and in future dates). This replaces thousandsSeparator & decimalSeparator settings.
fr_CA: Localisation à utiliser pour le format de devise (et bientôt pour les dates). Ceci remplace les anciens paramètres séparateur de milliers (thousandsSeparator) et de décimales (decimalSeparator).

en: Localization
fr_CA: Localisation

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
fr_CA: Paramètres de localisation incluant la langue, la devise par défaut et les pays disponibles pour l'adresse.

en: Localpart
fr_CA: Partie locale

en: Location
fr_CA: Lieu

en: Location Block
fr_CA: Bloc adresse

en: Location Block ID
fr_CA: Identifiant de l'emplacement

en: Location ID
fr_CA: Id. de l'adresse

en: Location Type
fr_CA: Type d'adresse

en: Location Type Description.
fr_CA: Description du type d'emplacement.

en: Location Type Display Name.
fr_CA: Nom d'affichage du Type d'emplacement.

en: Location Type ID
fr_CA: Identifiant du type d'emplacement

en: Location Type Misconfiguration
fr_CA: Configuration erronée du type d'adresse

en: Location Type Name.
fr_CA: Nom du type d'adresse.

en: Location Type is Active?
fr_CA: Le type d'emplacement est-il actif ?

en: Location Type is Reserved?
fr_CA: Le type d'emplacement est-il réservé ?

en: Location Types
fr_CA: Types d'adresse

en: Location of the CiviCRM main menu.
fr_CA: Position pour le menu principal de CiviCRM

en: Location of the activity (optional, open text).
fr_CA: Lieu/adresse de l'activité (optionnel, texte libre).

en: Location search uses the PRIMARY location for each contact by default.
fr_CA: La recherche par adresse est faite par défaut sur l'adresse principale des contacts.

en: Location type
fr_CA: Type d'adresse

en: Location type ID
fr_CA: Id. du type d'adresse

en: Location type of this mapping, if required
fr_CA: Type d'emplacement de ce mappage, si nécessaire

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
fr_CA: Les types d'adresse fournissent un moyen commode pour faire la différence entre les diverses adresses des contacts. Les administrateurs peuvent définir autant de nouveaux types qu'ils le souhaitent (ex. École, Bureau, Maison secondaire, etc.).

en: Location where the civicrm module or component has been installed.
fr_CA: Chemin d'installation du module ou composant CiviCRM.

en: Locations
fr_CA: Adresses

en: Locked
fr_CA: Verrouillé

en: Log
fr_CA: Journal

en: Log Contact ID
fr_CA: Identifiant du contact du journal

en: Log Date (When)
fr_CA: Date du journal (Quand)

en: Log Host
fr_CA: Hôte du journal

en: Log ID
fr_CA: ID du log

en: Log Timestamp
fr_CA: Horodate du journal

en: Log Type
fr_CA: Type de journal

en: Log Type Table
fr_CA: Table des types de journaux

en: Log entry date
fr_CA: Date d'entrée du journal

en: Log out
fr_CA: Déconnexion

en: Logging
fr_CA: Journalisation

en: Logging Details
fr_CA: Journal détaillé

en: Logging Unique ID not recorded before
fr_CA: Id. unique de journalisation non enregistré auparavant

en: Logging is not supported in a multilingual environment!
fr_CA: La journalisation n'est pas prise en charge dans les environnements multilingues.

en: Logging is not supported in multilingual environments.
fr_CA: La journalisation n'est pas prise en charge dans les environnements multilingues.

en: Login to your account
fr_CA: Se connecter à votre compte

en: Login to your account at
fr_CA: Vous connecter sur votre compte à

en: Logs
fr_CA: Journaux

en: Long-term housing plan
fr_CA: Plan d'hébergement à long terme

en: Look up existing contact. Skip row if not found
fr_CA: Recherche un contact existant. Ignore la ligne si aucun contact n'est trouvé.

en: Luba-Katanga
fr_CA: kiluba

en: Luganda
fr_CA: luganda

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
fr_CA: luxembourgeois

en: Lybunt Report
fr_CA: Rapport Lybunt

en: M d, yy (Dec 31, 2009)
fr_CA: M j, aa (Dec 31, 2009)

en: M yy (Dec 2009)
fr_CA: M aa (Déc 2009)

en: MM d, yy (December 31, 2009)
fr_CA: MM j, aa (Décembre 31, 2009)

en: Macedonian
fr_CA: macédonien

en: Machine Name
fr_CA: Nom Machine

en: Machine name
fr_CA: Nom Machine

en: Machine name for Case Type
fr_CA: Nom machine du type de dossier

en: Mail Account
fr_CA: Compte de courriel

en: Mail Account Password
fr_CA: Mot de passe du compte de messagerie

en: Mail Account Username
fr_CA: Nom d'utilisateur du compte de messagerie

en: Mail Account Uses SSL
fr_CA: Le compte de messagerie utilise SSL

en: Mail Accounts
fr_CA: Comptes courriel

en: Mail Bounce: %1
fr_CA: Rebond de courriel : %1

en: Mail Click-Through Report
fr_CA: Rapport sur les clics dans les mailings

en: Mail Detail Report
fr_CA: Rapport sur les mailings (détaillé)

en: Mail Error
fr_CA: Erreur de courriel

en: Mail Folder
fr_CA: Dossier de messagerie

en: Mail Not Sent
fr_CA: Courriel non envoyé

en: Mail Opened: %1
fr_CA: Courriel ouvert: %1

en: Mail Port
fr_CA: Port de la messagerie

en: Mail Sent
fr_CA: Courriel envoyé

en: Mail Server
fr_CA: Serveur de messagerie

en: Mail Setting Deleted.
fr_CA: Configuration de courriel supprimée.

en: Mail Settings ID
fr_CA: Identifiant des paramètres de messagerie

en: Mail Settings Name
fr_CA: Nom des paramètres de messagerie

en: Mail Summary
fr_CA: Résumé

en: Mail not sent
fr_CA: Le courriel n'a pas été envoyé

en: Mailer Batch Limit
fr_CA: Limite des mails automatiques

en: Mailer Configuration
fr_CA: Configuration Mailer/SMTP

en: Mailer Cron Job Limit
fr_CA: Nombre max de tâches Cron d'envoi de courriel

en: Mailer Job Size
fr_CA: Taille de la tâche de messagerie

en: Mailer Throttle Time
fr_CA: Cadence messagerie

en: Mailing A
fr_CA: Publipostage A

en: Mailing Approval Note
fr_CA: note d'approbation de l'envoi

en: Mailing Approval Status
fr_CA: Statut approbation de l'envoi

en: Mailing Approval URL
fr_CA: URL d'approbation de l'envoi

en: Mailing Approved Date
fr_CA: Date de validation du publipostage

en: Mailing B
fr_CA: Publipostage B

en: Mailing Backend
fr_CA: Configuration des envois de courriels

en: Mailing Bounce
fr_CA: Rebond du mailing

en: Mailing Bounces
fr_CA: Rebonds de mailing

en: Mailing Completed
fr_CA: Envoi terminé

en: Mailing Component
fr_CA: Composant de publipostage

en: Mailing Component Body HTML
fr_CA: Corps HTML du composant de publipostage

en: Mailing Component ID
fr_CA: ID du composant de publipostage

en: Mailing Component Is Active?
fr_CA: Est-ce que le composant de publipostage est activé ?

en: Mailing Component Type
fr_CA: Type de composant de publipostage

en: Mailing Component is Default?
fr_CA: Est-ce le composant de publipostage par défaut ?

en: Mailing Components
fr_CA: Composants de publipostage

en: Mailing Confirmation ID
fr_CA: identifiant confirmation mailing

en: Mailing Created Date
fr_CA: Date de création du publipostage

en: Mailing Creator (Email)
fr_CA: Créateur de mailing (courriel)

en: Mailing Creator (Name)
fr_CA: Créateur du mailing (Nom)

en: Mailing Date
fr_CA: Date de l'envoi

en: Mailing Deliveries
fr_CA: Mailing envoyés (deliveries)

en: Mailing Delivery
fr_CA: Statut de l'envoi massif

en: Mailing Error
fr_CA: Erreur d'envoi de courriel

en: Mailing Event Queue ID
fr_CA: identifiant file d'attente courriel

en: Mailing Forward
fr_CA: Transfert de mailing

en: Mailing Forwards
fr_CA: Transferts de Mailing

en: Mailing From Email
fr_CA: Courriel de l'expéditeur du message

en: Mailing From Name
fr_CA: Nom de l'expéditeur

en: Mailing Group
fr_CA: Groupe de publipostage

en: Mailing Group Entity
fr_CA: Entité groupe mailing

en: Mailing Group Entity Table
fr_CA: table d'entité du groupe de mailing

en: Mailing Group ID
fr_CA: ID du groupe de mailing

en: Mailing Group Search
fr_CA: recherche groupe mailing

en: Mailing Group Search Arguments
fr_CA: argument de recherche groupe mailing

en: Mailing Group Type
fr_CA: Type de groupe de l'envoi massif

en: Mailing Group(s)
fr_CA: Groupe(s) du mailing

en: Mailing Groups
fr_CA: Groupes du publipostage

en: Mailing HTML
fr_CA: html mailing

en: Mailing HTML:
fr_CA: Code HTML du publipostage :

en: Mailing Hash
fr_CA: "Hash" de l'envoi

en: Mailing ID
fr_CA: ID de l'envoi

en: Mailing Job
fr_CA: Tâche d'envoi massif

en: Mailing Job End Date
fr_CA: Date de fin de l'envoi massif

en: Mailing Job ID
fr_CA: ID de la tâche de mailing

en: Mailing Job Is Test?
fr_CA: Cet envoi est-il un test?

en: Mailing Job Limit
fr_CA: limite tâche mailing

en: Mailing Job Offset
fr_CA: Couriel programmé

en: Mailing Job Start Date
fr_CA: Date de début de l'envoi massif

en: Mailing Job Status
fr_CA: Statut de la tâche de l'envoi

en: Mailing Job Type
fr_CA: Type de tâche d'envoi massif

en: Mailing Key
fr_CA: Clé d'envoi massif

en: Mailing Label
fr_CA: Étiquette pour la poste

en: Mailing Label Tokens
fr_CA: Champs de fusion étiquette de publipostage

en: Mailing Labels
fr_CA: Étiquettes de publipostage

en: Mailing Language
fr_CA: Langue de l'envoi massif

en: Mailing Link
fr_CA: Lien de Mailing

en: Mailing Link Clickthrough
fr_CA: Evénement de Clic sur un lien de Mailing

en: Mailing Link Clickthroughs
fr_CA: Evénements de Clics sur le lien de Mailing

en: Mailing Links
fr_CA: Liens de Mailings

en: Mailing List Subscription
fr_CA: Inscription à la liste de diffusion

en: Mailing Name
fr_CA: Nom de l'envoi

en: Mailing Name(s)
fr_CA: Nom de l'envoi massif

en: Mailing Name.
fr_CA: Nom de l'envoi.

en: Mailing Opened
fr_CA: Ouverture de mailing

en: Mailing Opened ID
fr_CA: identifiant du courriel ouvert

en: Mailing Opt-In
fr_CA: Abonnement au mailing

en: Mailing Opt-In Confirmation
fr_CA: Confirmations d'abonnement (mailing opt-in)

en: Mailing Opt-In Confirmations
fr_CA: Confirmations d'abonnement (mailing opt-in)

en: Mailing Opt-Ins
fr_CA: Abonnements au mailing

en: Mailing Recipient
fr_CA: Destinataire de l'envoi massif

en: Mailing Recipients
fr_CA: Destinataires du publipostage

en: Mailing Recipients ID
fr_CA: Identifiant des destinataires d'envoi

en: Mailing Replies
fr_CA: Réponses au mailing

en: Mailing Reply
fr_CA: Réponse au mailing

en: Mailing Report
fr_CA: Rapport d'envoi massif

en: Mailing Resubscribe
fr_CA: Se réabonner à l'envoi

en: Mailing Scheduled Date
fr_CA: Date de programmation du publipostage

en: Mailing Sender
fr_CA: Expéditeur du message

en: Mailing Settings
fr_CA: Paramètres

en: Mailing Start Date
fr_CA: Date de début de l'envoi massif

en: Mailing Status
fr_CA: État de l'envoi

en: Mailing Subject
fr_CA: Sujet du message

en: Mailing Subscribe
fr_CA: S'abonner au mailing

en: Mailing Subscribe Hash
fr_CA: hash d'inscription mailing

en: Mailing Subscribe ID
fr_CA: identifiant d'inscription mailing

en: Mailing Text:
fr_CA: Texte du publipostage :

en: Mailing Type
fr_CA: Type d'envoi

en: Mailing URL (Edit)
fr_CA: URL du mailing (Modification)

en: Mailing URL (Schedule)
fr_CA: Url du mailing (Planifier)

en: Mailing URL (View)
fr_CA: URL du mailing (Lecture)

en: Mailing Unsubscribe
fr_CA: Désabonnement au Mailing

en: Mailing Unsubscribes
fr_CA: Désabonnements au Mailing

en: Mailing Visibility
fr_CA: Visibilité du publipostage

en: Mailing group
fr_CA: Groupe pour les envois massifs

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
fr_CA[0]: Le publipostage a été transmis à %count adresse courriel.
fr_CA[1]: Le publipostage a été transmis à %count adresses courriel.
fr_CA[2]: Le publipostage a été transmis à %count adresses courriel.

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
fr_CA[0]: Le publipostage n'a pas été transmis à l'adresse fournie.
fr_CA[1]: Le publipostage n'a pas été transmis aux adresses fournies.
fr_CA[2]: Le publipostage n'a pas été transmis aux adresses fournies.

en: Mailing key
fr_CA: Clé d'envoi massif

en: Mailing labels - print
fr_CA: Étiquettes pour la poste - imprimer

en: Mailing name
fr_CA: Nom de l'envoi massif

en: Mailing permalink
fr_CA: Permalien de l'envoi massif

en: Mailing:
fr_CA: Envoi massif :

en: Mailing: Trackable Opens
fr_CA: Publipostage : suivi des ouvertures

en: Mailing: Trackable Replies
fr_CA: Publipostage : suivi des réponses

en: Mailing: Trackable URL Clicks
fr_CA: Publipostage : suivi des clics

en: Mailings
fr_CA: Envois massifs

en: Mailings %%StatusMessage%%
fr_CA: Publipostages %%Statuts Message%%

en: Mailings Opened
fr_CA: Ouvertures de mailing

en: Mailings sent to %1
fr_CA: Courriels envoyés à %1

en: Mailings that failed to reach the inbox of the recipient.
fr_CA: Mailings qui n'ont pas atteint la boite de réception du destinataire.

en: Main Color
fr_CA: Couleur principale

en: Main Information
fr_CA: Informations principales

en: Main Menu
fr_CA: Menu principal

en: Main Tag List
fr_CA: Liste des étiquettes principales

en: Main Tag Tree
fr_CA: Arbre des étiquettes principales

en: Main Text Color
fr_CA: Couleur principale de texte

en: Make CiviCRM aware of multiple domains. You should configure a domain group if enabled
fr_CA: Indiquer à CiviCRM la présence de plusieurs domaines. Si l'option est activée, vous pourrez regrouper les domaines.

en: Make Contribution
fr_CA: Faire une contribution

en: Make Mailing Labels
fr_CA: Créer les étiquettes de publipostage

en: Make Name Badges
fr_CA: Préparer les badges nominatifs

en: Make Payment
fr_CA: Effectuer un paiement

en: Make Pledge Payment(s):
fr_CA: Réaliser le paiement de promesse(s) de don

en: Make Thank-you Letters
fr_CA: Produire les lettres de remerciement

en: Make a Copy
fr_CA: Copier

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
fr_CA: Faire une copie de la page de contribution

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
fr_CA: Faire une copie du groupe de profil CiviCRM

en: Make a Copy of Price Set
fr_CA: Créer une copie de cette tarification

en: Make a contribution
fr_CA: Faire une contribution

en: Make it easy for participants to spread the word about this event to friends and colleagues.
fr_CA: Rendez plus facile la possibilité à vos participants de parler à leurs entourage de cet événement.

en: Make sure the CAPTCHA feature is NOT enabled for this profile when you are grabbing the HTML code. CAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting an HTML Snippet profile form with CAPTCHA included will ALWAYS result in a CAPTCHA validation error - which means that the information entered by the user can not be saved.
fr_CA: Assurez-vous que le CAPTCHA n'est pas activé pour ce profil quand vous copiez le code HTML. CAPTCHA requiert la génération dynamique de la page. La soumission d'un formulaire HTML incluant un CAPTCHA va toujours provoquer une erreur de validation, ce qui signifie que les informations saisies par l'utilisateur ne pourront pas être enregistrées.

en: Make sure you have enough privileges in the access control system.
fr_CA: Assurez-vous d'avoir les permissions d'accès nécessaires.

en: Make this option value 'selected' by default?
fr_CA: Faire de l'élément sélectionné le choix par défaut ?

en: Malagasy
fr_CA: malagasy

en: Malay
fr_CA: malais

en: Malayalam
fr_CA: malayalam

en: Malformed photo name
fr_CA: Nom de la photo mal écrit

en: Maltese
fr_CA: maltais

en: Manage
fr_CA: Gérer

en: Manage ACL Roles
fr_CA: Gérer les droits attachés aux rôles

en: Manage Case
fr_CA: Gérer les dossiers

en: Manage Case #%1
fr_CA: Gérer le dossier #%1

en: Manage Case %1
fr_CA: Gérer le dossier %1

en: Manage Contribution Page
fr_CA: Gérer les pages de Contribution

en: Manage Contribution Pages
fr_CA: Gestion des pages de contribution

en: Manage Event Templates
fr_CA: Gérer les modèles d'événement

en: Manage Events
fr_CA: Gestion des événements

en: Manage Extensions
fr_CA: Gérer les extensions

en: Manage Groups
fr_CA: Gestion des groupes

en: Manage Personal Campaign Pages
fr_CA: Gérer les pages de campagnes personnelles

en: Manage event participant statuses below. Enable selected statuses to allow event waitlisting and/or participant approval.
fr_CA: Cette page vous permet de gérer les statuts de participant et d'activer les statuts permettant la gestion des listes d'attente et la validation des inscriptions.

en: Manage report templates
fr_CA: Gérer les modèles de rapport

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed.
fr_CA: Gérez les règles permettant d'identifier les doublons. Scannez les contacts à la recherche de doublons en sélectionnant une règle puis fusionner les contacts si besoin.

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed. Click <strong>Edit Rule</strong> to review or modify the rules for each type of contact. You will generally want to maintain both 'Supervised' and 'Unsupervised' rules for each contact type.
fr_CA: Gérez les règles permettant d'identifier les doublons. Scannez les contacts à la recherche de doublons en sélectionnant une règle et fusionnez les contacts en double autant que nécessaire. Cliquez sur <strong>Modifier la règle</strong> pour consulter et modifier les règles pour chaque type de contact. Vous aurez généralement besoin de conserver une règle « supervisée » et une règle « automatique » pour chaque type de contact.

en: Managed Entity (%1) is missing field "%2": %3
fr_CA: Il manque le champ "%2": %3 dans l'entité gérée (%1).

en: Managed ID
fr_CA: Id. géré

en: Managed Record
fr_CA: Enregistrement géré

en: Managed Records
fr_CA: Enregistrements gérés

en: Manager
fr_CA: Gérer

en: Managing Your Page
fr_CA: Gestion de votre page

en: Mandatory fields (first name and last name, OR email address) are missing from this form.
fr_CA: Des champs obligatoires (nom, prénom ou adresse électronique) manquent à ce formulaire.

en: Manual Add
fr_CA: Ajout manuel

en: Manual Assignment of Related Membership
fr_CA: Affectation manuelle des adhésions

en: Manual Recipients
fr_CA: Destinataires manuels

en: Manual contribution amount
fr_CA: Montant de la contribution manuelle

en: Manual membership and price
fr_CA: Adhésion et cotisation manuelle

en: Manx
fr_CA: mannois

en: Map
fr_CA: Carte

en: Map %1
fr_CA: Cartographier %1

en: Map %1 Address
fr_CA: Géolocaliser adresse %1

en: Map Contact
fr_CA: Localiser le contact

en: Map Enabled
fr_CA: Carte Activé

en: Map Link
fr_CA: Lien carte

en: Map Location(s)
fr_CA: Géolocalisation d'adresse(s)

en: Map Primary Address
fr_CA: Situer l'adresse principale sur une carte

en: Map Profile
fr_CA: Profil de la carte

en: Map Provider Key
fr_CA: Clé d'accès au service de cartographie

en: Map View
fr_CA: Voir sur une carte

en: Map contacts
fr_CA: Répertorier les contacts

en: Map event location
fr_CA: Localiser l'événement sur une carte

en: Map these contacts
fr_CA: Situer ces contacts sur une carte

en: Map this Address
fr_CA: Localiser cette adresse

en: Map this Location
fr_CA: Montrer ce lieu sur une carte

en: Mapper - 4 Selectors
fr_CA: Mapper les champs - 4 sélecteurs

en: Mapper for Field %1
fr_CA: Correspondance pour le champ %1

en: Mapping
fr_CA: Correspondance

en: Mapping Field
fr_CA: Champ de mappage

en: Mapping Field ID
fr_CA: Id. du champ de mappage

en: Mapping Fields
fr_CA: Champs de mappage

en: Mapping ID
fr_CA: Identifiant de correspondance

en: Mapping Name
fr_CA: Nom de la correspondance

en: Mapping Provider
fr_CA: Fournisseur du service de cartographie

en: Mapping Type
fr_CA: Type de correspondance

en: Mapping and Geocoding
fr_CA: Géolocalisation et géocodage

en: Mapping field key
fr_CA: Clè du champ de mappage

en: Mapping to which this field belongs
fr_CA: Mappage auquel appartient ce champ

en: Marathi
fr_CA: marathi

en: Margin must be numeric
fr_CA: La marge doit être numérique

en: Mark All
fr_CA: Tout conserver

en: Mark Target Contact(s) for this Relationship
fr_CA: Marquer le(s) contact(s) cible(s) pour cette relation

en: Mark as Dedupe Exception
fr_CA: Marquer en tant qu'exception de dédoublonnage

en: Mark the target contact(s) for this relationship if it appears below. Otherwise you may modify the search name above and click Search again.
fr_CA: Marquer le contact cible pour cette relation s'il apparaît ci-dessous. Sinon, vous pouvez modifier le nom recherché ci-dessus et cliquer sur Rechercher de nouveau.

en: Mark this pair as not a duplicate.
fr_CA: Marquer cette paire comme n'étant pas des doublons.

en: Marked as duplicates.
fr_CA: Marqués comme doublons.

en: Marked as non duplicates.
fr_CA: Marqués comme n'étant pas des doublons.

en: Market Value
fr_CA: Valeur du marché

en: Markup
fr_CA: Marquer

en: Marshallese
fr_CA: marshallais

en: Masked Account Number
fr_CA: Numéro de compte masqué

en: Mass emails sent from CiviMail.
fr_CA: Mailings de masse envoyé depuis CiviMail.

en: Master Address Belongs To
fr_CA: Adresse principale appartient à

en: Master Address ID
fr_CA: Identifiant de l'adresse principale

en: Master control for access to the main CiviCRM backend and API. Give to trusted roles only.
fr_CA: Commande principale pour l'accès au serveur principal de CiviCRM et à l'API. Octroyer uniquement aux rôles de confiance.

en: Match Fields
fr_CA: Correspondance des champs

en: Match Value or Expression
fr_CA: Correspondance par valeur ou expression

en: Match existing Contact
fr_CA: Correspond à un contact existant

en: Matched values are replaced with this prefix plus a unique code. EX: If replacement prefix for &quot;Vancouver&quot; is <em>city_</em>, occurrences will be replaced with <em>city_39121</em>.
fr_CA: Les valeurs trouvées seront remplacées par ce préfixe suivi d'un code unique. Exemple : si le préfixe de remplacement pour « Vancouver » est <em>ville_</em>, les occurrences seront remplacées par <em>ville_39121</em>.

en: Matching CiviCRM Field
fr_CA: Faire correspondre aux champs CiviCRM

en: Matching Contribution record not found. Row was skipped.
fr_CA: Aucune Contribution correspondante trouvée. La ligne est ignorée.

en: Matching Rule for %1 Contacts
fr_CA: Règle de dédoublonnage pour les contacts %1

en: Matching this contact based on the de-dupe rule would cause an external ID conflict
fr_CA: Faire correspondre ce contact en fonction de la règle de déduplication entraînerait un conflit d'ID externe

en: Matching to Contacts for Inserts and Updates
fr_CA: Mise en correspondance avec les contacts pour les insertions et les mises à jour

en: Matching to Contributions for Inserts and Updates
fr_CA: Rechercher les correspondances dans les Contributions (en cas de création ou de mise à jour)

en: Max Age
fr_CA: Age Maximale

en: Max Instances
fr_CA: Instances max

en: Max Number Of Contacts
fr_CA: Nombre de Contacts Maximum

en: Max Number of Participants
fr_CA: Nombre maximum de participants

en: Max Participant
fr_CA: Participant maximum

en: Max Participants
fr_CA: Nb maximum de participants

en: Max Related
fr_CA: Max de relations

en: Max Related Members for Type
fr_CA: Type Max de Membres associés

en: Max Value
fr_CA: Valeur maximale

en: Max number of participants per field options
fr_CA: Options du nombre maximal de participants par champ

en: Max participants should be a positive number
fr_CA: Le nombre maximum de participants doit être un nombre positif

en: Max related
fr_CA: Max de relations

en: Maximum Additional Participants
fr_CA: Nb maximum de participants additionnels

en: Maximum Amount
fr_CA: Montant max.

en: Maximum Attachments
fr_CA: Maximum de pièces-jointes

en: Maximum Attachments For Backend Processes
fr_CA: Nombre maximal de pièces jointes pour les processus du backend

en: Maximum Exceeded
fr_CA: Maximum atteint

en: Maximum File Size (in MB)
fr_CA: Taille maximale du fichier (en Mo)

en: Maximum Multiple Records
fr_CA: Enregistrements multiples maximums

en: Maximum Number of Reminders
fr_CA: Nombre maximum de rappels

en: Maximum Participants
fr_CA: Nb maximum de participants

en: Maximum Records
fr_CA: Nombre max d'enregistrements

en: Maximum Related Memberships
fr_CA: Nombre maximum d'adhésions liées

en: Maximum Reminders Send
fr_CA: Nombre maximum de rappels

en: Maximum Size of file (documents, images, etc.) which can be attached to emails or activities.<br />Note: php.ini should support this file size.
fr_CA: Taille maximale de fichier (document, image, etc.) attaché aux courriels ou activités.<br />Note : votre php.ini doit permettre aussi cette taille.

en: Maximum Upload File Size: %1 MB
fr_CA: Taille maximale des fichiers: %1 Mo

en: Maximum additional participants
fr_CA: Participants maximum en plus

en: Maximum file size cannot exceed limit defined in "php.ini" ("upload_max_filesize=%1").
fr_CA: La taille maximale d'un fichier doit respecter la limite définie dans le "php.ini" ("upload_max_filesize=%1").

en: Maximum length
fr_CA: Longueur maximale

en: Maximum number of additional participants per registration
fr_CA: Nombre maximum de participants en plus par régistration

en: Maximum number of additional participants that can be registered on a single booking
fr_CA: Nombre maximum de participants additionnels pouvant être inscrits dans une réservation simple.

en: Maximum number of contacts
fr_CA: Nombre maximal de contacts

en: Maximum number of contacts that can be reserved for an interviewer at one time.
fr_CA: Nombre maximum de contacts qui peuvent être réservés à la fois pour un enquêteur.

en: Maximum number of contacts to allow for survey.
fr_CA: Nombre maximum de contacts autorisés pour le sondage.

en: Maximum number of files (documents, images, etc.) which can be attached to emails or activities. This setting applies to UI forms and limits the number of fields available on the form.
fr_CA: Nombre maximal de fichiers (documents, images, etc.) qui peuvent être attachés à des courriels ou des activités. Ce paramètre s'applique aux formulaires de l'interface utilisateur et limite le nombre de champs disponibles sur le formulaire.

en: Maximum number of files (documents, images, etc.) which can be processed during backend processing such as automated inbound email processing. This should be a big number higher than the other Maximum Attachments setting above. This setting here merely provides an upper limit to prevent attacks that might overload the server.
fr_CA: Nombre maximal de fichiers (documents, images, etc.) qui peuvent être pris en compte pendant les processus du backend comme le traitement automatisé des e-mails entrants. Cela devrait être un nombre plus important que l'autre paramètre ci dessus "Nombre maximal de pièces jointes". Ce paramètre est une limite haute pour prévenir les attaques qui pourraient surcharger le serveur.

en: Maximum number of items in a batch.
fr_CA: Nombre max. d'éléments dans le batch/lot

en: Maximum number of minutes that secure form data should linger
fr_CA: Nombre maximal de minutes pendant lesquelles les données de formulaire sécurisées doivent le rester.

en: Maximum number of multiple records
fr_CA: Nombre maximum d'enregistrements multiples

en: Maximum number of registered participants to allow. After max is reached, a custom Event Full message is displayed. If NULL, allow unlimited number of participants.
fr_CA: Nombre maximum autorisé de participants inscrits. Une fois le nombre maximal atteint, un message personnalisé d'évenement "plein" est affiché. Si NULL, un nombre illimité de participants est autorisé.

en: Maximum number of related memberships
fr_CA: Nombre maximum d'adhésions liées.

en: Maximum number of related memberships (leave blank for unlimited).
fr_CA: Nombre maximum d'adhésions liées (laisser blanc pour illimité).

en: Maximum number of related memberships (membership_type override).
fr_CA: Nombre maximum d'adhésions liées (membership_type override).

en: Maximum number of related memberships.
fr_CA: Nombre maximum d'adhésions liées.

en: Maximum number of sub-directories to search when looking for extensions
fr_CA: Nombre maximum de sous-répertoires à explorer lors de la recherche d'extensions

en: Maximum participants minus registered participants
fr_CA: Nombre maximal de participants possible sans compter les participants déjà inscrits

en: Maximum recipient fields allowed in tell a friend
fr_CA: Nombre maximum de champs destinataire autorisé dans "recommander à un ami"

en: Maximum reserved at one time
fr_CA: Nombre maximum de réservations à un moment donné

en: Maximum reserved at one time should be a positive number
fr_CA: Le nombre maximum de réservations doit être un nombre positif.

en: Maximum total number of contacts that can be in a reserved state for an interviewer.
fr_CA: Nombre maximum de contacts qui peuvent être marqués comme réservés pour un enquêteur.

en: May be used for SSN, EIN/TIN, Household ID (census) or other applicable unique legal/government ID.
fr_CA: Peut être utilisé pour SSN, EIN / TIN, ID de Foyer (recensement) ou tout autre ID juridique / gouvernemental applicable.

en: May be used to over-ride contact view and edit templates.
fr_CA: Peut être utilisé pour outrepasser l'affichage des contacts et la modification des modèles.

en: May contain civicrm_contribution, civicrm_participant or civicrm_membership
fr_CA: Peut contenir civicrm_contribution, civicrm_participant ou civicrm_membership

en: May contain civicrm_financial_item, civicrm_contribution, civicrm_financial_trxn, civicrm_grant, etc
fr_CA: Peut contenir civicrm_financial_item, civicrm_contribution, civicrm_financial_trxn, civicrm_grant, etc

en: May contain civicrm_line_item, civicrm_financial_trxn etc
fr_CA: Peut contenir civicrm_line_item, civicrm_financial_trxn, etc

en: Median
fr_CA: Médiane

en: Medical evaluation
fr_CA: Évaluation médical

en: Medium
fr_CA: Moyen

en: Member
fr_CA: Membre

en: Member Contact Type
fr_CA: Type de contact du membre

en: Member Count
fr_CA: Nombre de membres

en: Member Dashboard
fr_CA: Tableau de bord adhérents

en: Member Dues
fr_CA: Cotisation des membres

en: Member Group(s)
fr_CA: Groupe(s) du membre

en: Member Name
fr_CA: Nom du Membre

en: Member Name or Email
fr_CA: Nom ou adresse courriel du membre

en: Member Since
fr_CA: Membre depuis le

en: Member Since %2 %1
fr_CA: Membre depuis %2 %1

en: Member Since / Member Type
fr_CA: Membre depuis / Type de membre

en: Member Tag(s)
fr_CA: Etiquette(s) du membre

en: Members
fr_CA: Membres

en: Members as of %1 %2
fr_CA: Membres depuis %1 %2

en: Members assigned this membership type belong to which organization (e.g. this is for membership in 'Save the Whales - Northwest Chapter'). NOTE: This organization/group/chapter must exist as a CiviCRM Organization type contact.
fr_CA: À quelle organisation appartiennent les membres avec ce type d'adhésion (par exemple les adhésions à « Sauvez les baleines — groupe Nord Ouest »). Note : elle doit exister en tant que contact de type organisation dans CiviCRM.

en: Members by Type
fr_CA: Membres par type

en: Members of <a href="%1">%2</a>
fr_CA: Membres de <a href="%1">%2</a>

en: Membership
fr_CA: Adhésion

en: Membership #
fr_CA: N° d'adhésion

en: Membership Added
fr_CA: Adhésion ajoutée

en: Membership Autorenewal Billing Updates
fr_CA: Mises à jour de facturation d'adhésion à renouvellement automatique

en: Membership Block
fr_CA: Bloc d'adhésion

en: Membership Block Display Minimum Fee
fr_CA: Affichage des Frais minimum du bloc d'adhésion

en: Membership Block Entity Table
fr_CA: Table des entités de blocs d'adhésion

en: Membership Block ID
fr_CA: ID de bloc d'adhésion

en: Membership Block Is Separate Payment
fr_CA: Le bloc d'adhésion est un paiement séparé

en: Membership Block Membership Types
fr_CA: Types d'adhésion au bloc d'adhésion

en: Membership Block New Text
fr_CA:  Nouveau texte du Bloc d'adhésion

en: Membership Block New Title
fr_CA: Nouveau titre du Bloc d'adhésion

en: Membership Block Renewal Text
fr_CA: Texte du bloc de renouvellement d'adhésion

en: Membership Block Renewal Title
fr_CA: Titre du bloc de renouvellement d'adhésion

en: Membership Blocks
fr_CA: Blocs d'adhésions

en: Membership Bulk Entry
fr_CA: Saisir des adhésions en lot

en: Membership Change Date
fr_CA: Date de changement de l'adhésion

en: Membership Confirmation and Receipt
fr_CA: Confirmation d'adhésion et reçu

en: Membership Deleted
fr_CA: Adhésion effacée

en: Membership Detail Report
fr_CA: Rapport sur les adhésions (détaillé)

en: Membership End Date
fr_CA: Date de fin de l'adhésion

en: Membership Expiration Date
fr_CA: Date d'expiration de l'adhésion

en: Membership Fee
fr_CA: Frais d'adhésion

en: Membership Fee Total
fr_CA: Montant total adhésion

en: Membership Fields
fr_CA: Champs d'adhésion

en: Membership ID
fr_CA: ID Adhésion

en: Membership Import
fr_CA: Importer des adhésions

en: Membership Information
fr_CA: Informations d'adhésion

en: Membership Invalid
fr_CA: Adhésion invalide

en: Membership Lapse Date
fr_CA: Date d'expiration de l'adhésion

en: Membership Letter (PDF)
fr_CA: Lettre d'adhésion (PDF)

en: Membership Log
fr_CA: Journal d'adhésion

en: Membership Log End Date
fr_CA: Date de fin du journal d'adhésion

en: Membership Log ID
fr_CA: Id. du journal d'adhésion

en: Membership Log Start Date
fr_CA: Date de début du journal d'adhésion

en: Membership Logs
fr_CA: Journaux d'adhésions

en: Membership Num Terms
fr_CA: Nombre d'adhésions

en: Membership Options
fr_CA: Options d'adhésion

en: Membership Organization
fr_CA: Organisation pour l'adhésion

en: Membership Organization and Type
fr_CA: Organisation et type d'adhésion

en: Membership Payment
fr_CA: Paiement d'adhésion

en: Membership Payment ID
fr_CA: ID de paiement d'adhésion

en: Membership Payment and Receipt
fr_CA: Paiement de la cotisation et reçu

en: Membership Payments
fr_CA: Paiements d'adhésions

en: Membership Period
fr_CA: Période d'adhésion

en: Membership Price Set
fr_CA: Tarification d'adhésion

en: Membership Renewal Confirmation and Receipt
fr_CA: Confirmation de renouvellement d'adhésion et reçu

en: Membership Renewal using a credit card requires a Membership fee. Since there is no fee associated with the selected membership type, you can use the normal renewal mode.
fr_CA: Le renouvellement d'adhésion à l'aide d'une carte de crédit nécessite des tarifs d'adhésion. Puisqu'il n'y a pas de tarif associé au type d'adhésion sélectionné, vous pouvez utiliser le mode de renouvellement normal.

en: Membership Section Enabled?
fr_CA: Section d'adhésion activée ?

en: Membership Settings
fr_CA: Paramètres d'adhésion

en: Membership Source
fr_CA: Source de l'adhésion

en: Membership Start Date
fr_CA: Date de début de l'adhésion

en: Membership Status
fr_CA: Statut de l'Adhésion

en: Membership Status Error
fr_CA: Erreur de statut d'adhésion

en: Membership Status ID
fr_CA: Identifiant du statut d'adhésion

en: Membership Status Is NOT Overriden
fr_CA: Le statut de l'adhésion n'est pas outrepassé.

en: Membership Status Is Override?
fr_CA: Le statut d'adhésion est-il remplacé?

en: Membership Status Is Overriden
fr_CA: Le statut de l'adhésion est outrepassé

en: Membership Status Is Overriden?
fr_CA: Le statut de l'adhésion est outrepassé ?

en: Membership Statuses
fr_CA: Statuts des adhésions

en: Membership Summary
fr_CA: Résumé des adhésions

en: Membership Summary Report
fr_CA: Rapport sur les adhésions

en: Membership Transaction #
fr_CA: N° de transaction d'adhésion

en: Membership Type
fr_CA: Type de membre

en: Membership Type Duration Interval
fr_CA:  Intervalle de durée du Type d'adhésion

en: Membership Type Duration Unit
fr_CA: Unité de durée pour le type d'adhésion

en: Membership Type ID
fr_CA: Identifiant du type d'adhérent

en: Membership Type Not Deleted
fr_CA: Type d'adhésion non supprimé

en: Membership Type Plan
fr_CA: Plan de type d'adhésion

en: Membership Type Receipt Text
fr_CA: Texte de réception du type d'adhésion

en: Membership Type Relationship
fr_CA: Type d'adhésion Relation

en: Membership Type Renewal Text
fr_CA: Texte  de renouvellement de Type de membre

en: Membership Type:
fr_CA: Type d'adhésion

en: Membership Types
fr_CA: Types d'adhésion

en: Membership Types Default
fr_CA: Types d'adhésion par défaut

en: Membership Types Label
fr_CA: Étiquettes de types d'adhésions

en: Membership for %1 has been updated.
fr_CA: L'adhésion de %1 a été mise à jour.

en: Membership is Auto-Renew
fr_CA: L'adhésion est en auo-renouvellement

en: Membership is Auto-Renew and Cancelled
fr_CA: L'adhésion est en auto-renouvellement et annulée

en: Membership is Auto-Renew and Ended
fr_CA: L'adhésion est en auto-renouvellement et terminée

en: Membership is Auto-Renew and Failed
fr_CA: L'adhésion est en auto-renouvellement et en échec

en: Membership is Auto-Renew and In Progress
fr_CA: L'adhésion est en auto-renouvellement et en cours

en: Membership is NOT Auto-Renew
fr_CA: Membre non renouvelé automatiquement

en: Membership is NOT Pay Later
fr_CA: Membre n'est pas Paiement plus tard

en: Membership is Pay Later
fr_CA: Membre est Paiement plus tard

en: Membership is a Test
fr_CA: Membre en période probatoire

en: Membership is a Test?
fr_CA: Membre est un Test ?

en: Membership is automatically granted to:
fr_CA: L'adhésion est donnée automatiquement à :

en: Membership payment amount.
fr_CA: Montant de la cotisation

en: Membership renewed automatically
fr_CA: Adhésion renouvelée automatiquement

en: Membership signups on or after this date cover the following calendar year as well. Example: If the rollover day is November 30, membership period for signups during December will cover the following year.
fr_CA: L'adhésion après cette date couvrira aussi l'année calendaire suivante. Exemple : si le jour de renouvellement est le 30 novembre, une inscription en décembre de cette année couvrira l'an prochain.

en: Membership signups on or after this day of the month cover the rest of the month plus the specified number of months.
fr_CA: Les adhésions après ce jour du mois couvriront le reste du mois plus le nombre spécifié de mois.

en: Membership status is normally assigned and updated automatically based on your configured membership status rules. However, if you want to assign a status manually and bypass automated status setting, choose either "Override Permanently" or "Override Until Selected Date", Then you can select from the available status options.
fr_CA: Le statut d'adhésion est normalement attribué et mis à jour automatiquement en fonction des règles configurées pour les statuts d'adhésion. Toutefois, si vous voulez changer un statut manuellement et contourner la mise à jour automatique du statut, choisissez soit "Outrepasser de façon permanente" soit "Outrepasser jusqu'à la date sélectionnée", ensuite cochez cette case et vous pourrez ensuite choisir parmi les statuts disponibles.

en: Membership type is a required field.
fr_CA: Le type d'adhésion est un champ obligatoire.

en: Membership types are used to categorize memberships. You can define an unlimited number of types. Each type incorporates a 'name' (Gold Member, Honor Society Member...), a description, a minimum fee (can be $0), and a duration (can be 'lifetime'). Each member type is specifically linked to the membership entity (organization) - e.g. Bay Area Chapter.
fr_CA: Les types d'adhésions sont utiles pour catégoriser les adhésions. Vous pouvez spécifier un nombre illimité de types d'adhésions. Chaque type comprend un nom (« Membre d'honneur », « Bienfaiteur », « Membre actif »), une description, une cotisation minimale (peut être de 0 €) et une durée (peut être « À vie »). Chaque type d'adhésion est relié à une organisation spécifique — par exemple la Croix Rouge.

en: Membership types to be exposed by this block
fr_CA: Types d'adhésion à afficher dans ce block

en: Membership will renew automatically.
fr_CA: L'adhésion sera renouvelée automatiquement.

en: Memberships
fr_CA: Adhésions

en: Memberships - Auto-renew Billing Updates
fr_CA: Adhésions - Mises à jour de facturation de renouvellement

en: Memberships - Auto-renew Cancellation Notification
fr_CA: Adhésions - Notification de la suppression du renouvellement automatique

en: Memberships - Receipt (on-line)
fr_CA: Adhésions - Reçu (en ligne)

en: Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)
fr_CA: Adhésions - Reçu de nouvelle adhésion ou de renouvellement (hors ligne)

en: Memberships can be automatically granted to related contacts by selecting a Relationship Type.
fr_CA: Le statut d'adhérent peut être attribué automatiquement aux contacts en relation en sélectionnant un type de relation.

en: Memory (Linear)
fr_CA: Mémoire (linéaire)

en: Memory allocated (PHP config option 'memory_limit')
fr_CA: Mémoire allouée (option de configuration PHP 'memory_limit')

en: Mental health evaluation
fr_CA: Evaluation de la santé mentale

en: Menu '%1' has been saved.
fr_CA: Le menu « %1 » a été sauvegardé.

en: Menu ID
fr_CA: ID de menu

en: Menu Item
fr_CA: Élément de menu

en: Menu Items
fr_CA: Éléments de menu

en: Menu Title
fr_CA: Titre du menu

en: Menu has been rebuilt
fr_CA: Le menu a été reconstruit

en: Menu hidden
fr_CA: Menu masqué

en: Menubar color
fr_CA: Couleur du menu de navigation

en: Menubar position
fr_CA: Position du menu de navigation

en: Merchant ID is not set for this payment processor
fr_CA: L'identifiant de marchand pas paramétré pour cette passerelle de paiement.

en: Merge
fr_CA: Fusionner

en: Merge %1 contacts
fr_CA: Fusionner %1 contacts

en: Merge All Contacts with the Same Address
fr_CA: Fusionner tous les contacts ayant la même adresse

en: Merge Complete
fr_CA: Fusion terminée

en: Merge Contacts with the Same Address will combine any records having the same address (street address, city, postal code, country) into a single record. If a household record already exists in which multiple individuals share an address, the household will be exported as the combined record. If no household record exists, the records will be combined and the Addressee field will list the contact names, comma-separated.
fr_CA: La fusion des contacts avec la même adresse combinera les enregistrements ayant la même adresse (rue, ville, code postal et pays) en un seul enregistrement. Si un foyer existe déjà et qu'il rassemble plusieurs personnes à la même adresse, le foyer sera exporté en un enregistrement combiné. Si aucun foyer n'existe, tous les enregistrements seront combinés et le champ Destinataire indiquera les noms des contacts, séparés par une virgule.

en: Merge Household Members into their Households
fr_CA: Fusionner les membres de foyer au sein de leurs foyers

en: Merge Household Members into their Households will export the household record for any contacts sharing a household address.
fr_CA: Fusionner les membres d'un foyer dans leur foyer va exporter l'enregistrement de foyer pour tout contact partageant une adresse de foyer.

en: Merge Options
fr_CA: Options de fusion

en: Merge Tags
fr_CA: Fusionner les étiquettes

en: Merge and View Result
fr_CA: Fusionner et voir les résultats

en: Merge and go to Listing
fr_CA: Fusionner et aller à la liste

en: Merge and go to Next Pair
fr_CA: Fusionner et aller à la paire suivante

en: Merge contacts
fr_CA: Fusionner les contacts

en: Merge labels for contacts belonging to the same household
fr_CA: Fusionner les étiquettes des contacts partageant le même foyer

en: Merge labels for contacts with the same address
fr_CA: Fusionner les étiquettes des contacts ayant la même adresse

en: Merge operation requires selecting two contacts.
fr_CA: L'opération de fusion nécessite la sélection de deux contacts.

en: Merging Duplicates..
fr_CA: Fusion des doublons...

en: Message Formats
fr_CA: Formats de message

en: Message Mode
fr_CA: Mode message

en: Message Name
fr_CA: Nom du message

en: Message Sent | Messages Sent
fr_CA[0]: Message envoyé
fr_CA[1]: Messages envoyés
fr_CA[2]: Messages envoyés

en: Message Subject
fr_CA: Sujet du message

en: Message Template
fr_CA: Modèle de message

en: Message Template Format
fr_CA: Format du modèle de message

en: Message Template HTML
fr_CA: HTML du modèle de message

en: Message Template ID
fr_CA: Identifiant du modèle de message

en: Message Template Is Default?
fr_CA: Le modèle de message est-il le modèle par défaut ?

en: Message Template Is Reserved?
fr_CA: Le modèle de message est-il réservé ?

en: Message Template Subject
fr_CA: Sujet du modèle de message

en: Message Template Text
fr_CA: Texte du modèle de message

en: Message Template Title
fr_CA: Titre du modèle de message

en: Message Template Workflow Name
fr_CA: Nom du modèle de message système

en: Message Template Workflow for Cases
fr_CA: Messages produits par le processus de gestion des dossiers

en: Message Template Workflow for Contributions
fr_CA: Messages produits par le processus de gestion des contributions

en: Message Template Workflow for Events
fr_CA: Messages produits par le processus de gestion des événements

en: Message Template Workflow for Memberships
fr_CA: Messages produits par le processus d'adhésion

en: Message Template Workflow for Meta Templates
fr_CA: Messages produits par le processus de méta-configuration

en: Message Template Workflow for Petition
fr_CA: Messages produits par le processus de gestion des pétitions

en: Message Template Workflow for Pledges
fr_CA: Messages produits par le processus de gestion des engagements de don

en: Message Template Workflow for Profiles
fr_CA: Messages produits par le processus de gestion des comptes

en: Message Template Workflow for Tell-a-Friend
fr_CA: Messages produits par le processus de recommandation

en: Message Template is used for SMS?
fr_CA: Le modèle de message est-il utilisé pour les SMS ?

en: Message Templates
fr_CA: Modèles de messages

en: Message Text
fr_CA: Texte du message

en: Message Title
fr_CA: Titre du message

en: Message Tokens
fr_CA: Champs de fusion message

en: Message if Event Is Full
fr_CA: Message si l'événement est complet

en: Message template with id of %1 does not have a default to revert to.
fr_CA: Le modèle de message ayant l'identifiant %1 n'a pas de format par défaut vers lequel ré-initialiser.

en: Message templates allow you to easily create similar emails or letters on a recurring basis. Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders should be created via <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
fr_CA: Les modèles de messages vous permettent de créer facilement des courriels ou des lettres semblables sur une base régulière. Les messages utilisés pour les rappels de renouvellement d'adhésion ainsi que pour les rappels liés à un événement et à une activité doivent être créés via <a href="%1">Planifier les rappels</a>.

en: Message to display on Event Information page and INSTEAD OF Event Registration form if maximum participants are signed up. Can include email address/info about getting on a waiting list, etc. Text and html allowed.
fr_CA: Message à afficher sur la page d'information de l'événement et A LA PLACE du formulaire d'inscription si le nombre maximal de participants a été atteint. Peut comporter de des informations ou courriel à contacter pour être sur une liste d'attente, etc. Texte et HTML autorisés.

en: Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders generally use tokens specific to membership, participant or activity records. For example, a membership renewal reminder may include the membership type and end date tokens. The <a href="%1">Scheduled Reminders</a> screen includes these tokens in the "Insert Tokens" tool, so it is best to create reminder templates there.
fr_CA: Les messages utilisés pour des rappels de cotisation ou des rappels pour des événements ou activités utilisent en général des champs de fusion spécifiques aux types d'enregistrement adhésion, participant ou activité. Par exemple un rappel de cotisation pourra inclure le type d'adhésion et la date de fin d'adhésion. La page <a href="%1">Rappels d'adhésion</a> inclut un outil pour insérer des champs de fusion, il est donc préférable de créer les modèles de rappel depuis cette page.

en: Middle Name
fr_CA: Autre prénom

en: Middle Name (if present)
fr_CA: Autres prénoms (si présents)

en: Middle Name.
fr_CA: Autre prénom.

en: Millimeters
fr_CA: Millimètres

en: Mime Type
fr_CA: Type MIME

en: Mime Type is now a required parameter for file upload
fr_CA: Le type Mime est maintenant un paramètre obligatoire pour le téléchargement de fichier

en: Mime Types that can be passed as URL params
fr_CA: Les types MIME qui peuvent être passés en tant que paramètres d'URL

en: Min
fr_CA: min.

en: Min Age
fr_CA: Age Minimale

en: Min Contribution
fr_CA: Contribution minimum

en: Min Initial Amount
fr_CA: Montant initial minimum

en: Min. Initial Amount
fr_CA: Montant initial minimum

en: Minimum Amount
fr_CA: Montant minimum

en: Minimum Amount required for this set.
fr_CA: Montant minimum obligatoire pour cette tarification

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
fr_CA: Le montant minimum doit être inférieur au montant maximum

en: Minimum Contribution
fr_CA: Contribution minimale

en: Minimum Contribution Amount
fr_CA: Montant minimal de la contribution

en: Minimum Fee
fr_CA: Cotisation minimum

en: Minimum Initial Amount
fr_CA: Montant initial minimum

en: Minimum Multiple Records
fr_CA: Enregistrements multiples minimums

en: Minimum contribution required to be eligible to select this premium.
fr_CA: Minimum de contribution nécessaire pour être éligible afin de sélectionner ce cadeau.

en: Minimum fee for this membership (0 for free/complimentary memberships).
fr_CA: Frais minimum pour ce type d'adhésion (0 pour adhésion gratuite/complémentaire).

en: Minimum fee required for this membership type. For free/complimentary memberships - set minimum fee to zero (0). NOTE: When using CiviCRM to process sales taxes this should be the tax exclusive amount.
fr_CA: Frais minimum requis pour ce type d'adhésion. Pour les adhésions gratuites :  fixer le montant minimum à zéro (0). REMARQUE: Lorsque vous utilisez CiviCRM pour traiter les taxes de vente, cela devrait être le montant exclusif de la taxe.

en: Minimum initial amount for partial payment
fr_CA: Montant minimum initial pour un règlement partiel

en: Minimum: %1
fr_CA: Minimum : %1

en: Minor changes have been made to how the tokens to render case.is_deleted, case.created_date and case.modified_date. See https://docs.civicrm.org/sysadmin/en/latest/upgrade/version-specific/ for more
fr_CA: Des modifications mineures ont été faites à la maniète dont les champs de fusion retournent  les champs de Dossiers : case.is_deleted, case.created_date et case.modified_date. Pour en savoir plus : https://docs.civicrm.org/sysadmin/en/latest/upgrade/version-specific/

en: Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, etc.)
fr_CA: Divers (Restaurer, PDFs, limites, Journalisation, etc)

en: Miscellaneous Settings
fr_CA: Préférences diverses

en: Mismatched Rows (skipped)
fr_CA: Lignes non concordantes (ignorées)

en: Mismatched or Invalid Contact Subtype.
fr_CA: Sous-type de contact invalide ou non concordant.

en: Mismatched or Invalid contact subtype found for this related contact.
fr_CA: Sous-type invalide pour ce contact.

en: Missed templates from earlier versions
fr_CA: Modèles manquants (des versions précédentes).

en: Missing Case Roles
fr_CA: Rôle de Dossier manquant

en: Missing Case Type Definition
fr_CA: Définition du Type de Dossier manquante

en: Missing Interviewer contact.
fr_CA: L'enquêteur n'a pas d'enregistrement de contact

en: Missing Log Tables
fr_CA: Tables de logs manquants

en: Missing PHP Extension: INTL
fr_CA: Extension PHP manquante : INTL

en: Missing PHP INTL extension
fr_CA: Extension PHP INTL manquante

en: Missing Payment Processor
fr_CA: Il manque une passerelle de paiement

en: Missing Phone numeric function
fr_CA: La fonction numérique pour le Téléphone manque. (Missing Phone numeric function).

en: Missing Relationship Cache Trigger
fr_CA: Un événement (trigger) de cache de relation manque

en: Missing Requirement: %1
fr_CA: Pré-requis absent : %1

en: Missing Roles
fr_CA: Rôles manquant

en: Missing input parameters
fr_CA: Paramètres manquants

en: Missing mbstring Extension
fr_CA: L'extension mbsting est manquante

en: Missing or invalid param "api_key".
fr_CA: Paramètre "api_key" manquant ou non valide.

en: Missing required contact matching fields.
fr_CA: Les champs de contact correspondants sont manquants..

en: Missing required field: %1
fr_CA: Champ requis manquant : %1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
fr_CA: Champ requis manquant : fournir %1 ou %2

en: Missing required field: Provide Participant ID
fr_CA: Champ requis manquant : fournissez l'identifiant de participant

en: Missing required fields
fr_CA: Champs requis manquants

en: Missing required fields:
fr_CA: Champs requis manquants :

en: Mixed profile not allowed for on behalf of registration/sign up.
fr_CA: Les profils mixtes ne sont pas autorisés lors d'une inscription pour le compte d'une organisation.

en: Mobile Provider
fr_CA: Opérateur mobile

en: Mode could not be updated, save only this %1?
fr_CA: Le mode n'a pas pu être mis à jour. Enregistrer uniquement cet élément %1 ?

en: Modified By
fr_CA: Modifié par

en: Modified By Contact ID
fr_CA: Id. du contact qui a modifié

en: Modified Date
fr_CA: Date de modification

en: Modified Date:
fr_CA: Date de modification :

en: Module or process which created this group.
fr_CA: Module ou processus qui a créé ce groupe.

en: Module which owns this uf_join instance, e.g. User Registration, CiviDonate, etc.
fr_CA: Module auquel appartient cette instance uf_join, par ex. CiviDonate, Inscription Utilisateur, etc.

en: Monetary Amount Display
fr_CA: Format de montants avec devise

en: Monetary Value Display
fr_CA: Format de valeur monétaire

en: Money
fr_CA: Monnaie

en: Money Transfer Date
fr_CA: Date de transfert de l'argent

en: Money Transferred
fr_CA: Paiement transféré

en: Money transferred
fr_CA: Paiement transféré

en: Mongolian
fr_CA: mongol

en: Month
fr_CA: Mois

en: Month Beginning
fr_CA: Début de mois

en: Month and day (MMDD) on which a fixed period subscription or service will start. EXAMPLE: A fixed period subscription with Start Day set to 0101 means that the subscription period would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
fr_CA: Mois et jour (MMJJ) auxquels la période fixe d'inscription ou service commencera. Exemple : une période fixe d'inscription avec une date de début 0101 signifie que l'inscription durera du 01/01/06 au 12/31/2006 pour toute personne s'enregistrant en 2006.

en: Month and day (MMDD) that fixed period type subscription or membership starts.
fr_CA: Mois et jour (MMJJ) de démarrage de cette inscription de type période fixe ou de cette adhésion.

en: Month and day on which a <strong>fixed</strong> period membership or subscription begins. Example: A fixed period membership with Start Day set to Jan 01 means that membership periods would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
fr_CA: Mois et jour où une période d'adhésion <strong>fixe</strong> commence. Exemple : une période fixe débutant le 1er janvier signifie que la période d'adhésion sera du 01/01/2016 au 31/12/2016 pour tout adhérent s'inscrivant en 2016.

en: Month dd, yyyy (December 12, 1998)
fr_CA: Mois jj, aaaa (Décembre 12, 1998)

en: Month/Year
fr_CA: Mois/Année

en: Monthly
fr_CA: Mensuel

en: Months
fr_CA: Mois

en: More information
fr_CA: Plus d'information

en: More information on tokens...
fr_CA: Plus d'information sur les champs de fusion…

en: Most Recent
fr_CA: Le plus récent

en: Most Recent Activity
fr_CA: Activité la plus récente

en: Most Recent Contribution
fr_CA: Contributions les plus récentes

en: Move
fr_CA: Déplacer

en: Move %1
fr_CA: Déplacer %1

en: Move Custom Field
fr_CA: Déplacer un champ personnalisé

en: Move Tag
fr_CA: Déplacer l'étiquette

en: Move Tags
fr_CA: Déplacer les étiquettes

en: Move To Case
fr_CA: Déplacer vers un autre Dossier

en: Move down one row
fr_CA: Déplacer d'une ligne vers le bas

en: Move related...
fr_CA: Déplacer données associées...

en: Move to Case
fr_CA: Déplacer vers un autre Dossier

en: Move to Tagset
fr_CA: Déplacer vers un ensemble d'étiquettes

en: Move to a different tagset
fr_CA: Déplacer vers un autre ensemble d'étiquettes

en: Move to bottom
fr_CA: Déplacer tout en bas

en: Move to top
fr_CA: Déplacer tout en haut

en: Move up one row
fr_CA: Déplacer d'une ligne vers le haut

en: Multi-Select
fr_CA: Sélection multiple

en: Multi-line text box (textarea)
fr_CA: Boîte de saisie de texte multiligne (textarea)

en: Multi-record listing
fr_CA: Liste multi-types

en: Multi-value Custom Data
fr_CA: Liste de choix multiples personnalisée

en: Multibyte support
fr_CA: Multibyte supporté

en: Multibyte support not enabled in PHP.
fr_CA: Le support Multibyte n'est pas activé dans PHP.

en: Multilingual snapshots have not been implemented.
fr_CA: Les snapshots instantanés multilingues n'ont pas été implémentés.

en: Multiple Choice Option Sets
fr_CA: Ensemble d'options de choix multiples

en: Multiple Choice Options
fr_CA: Listes de choix

en: Multiple Contact Merge during Export
fr_CA: Fusionner de contacts multiples pendant l'export

en: Multiple Languages Support
fr_CA: Support multilingue

en: Multiple Participants
fr_CA: Participants multiples

en: Multiple Privacy Options
fr_CA: Options multiples de protection de la vie privée

en: Multiple Value Custom Field Import
fr_CA: Import de champs personnalisés multi-valeurs

en: Multiple activities (one per contact)
fr_CA: Activités multiples (une par contact)

en: Multiple client per case
fr_CA: Plusieurs clients par dossier

en: Multiple l10n Directories
fr_CA: Répertoire l10n multiples

en: Multiple people -- such as spouses, parents, or children -- may sometimes share the same email address.
fr_CA: Plusieurs personnes comme les conjoints, les parents ou les enfants peuvent partager une même adresse de courriel.

en: Multisite Domain Group
fr_CA: Groupe de domaine pour le multisite

en: Must Wait on List
fr_CA: Doit être mis sur liste d'attente

en: Must specify all entity identification fields
fr_CA: Il faut préciser tous les champs d'identification des entités.

en: My Cases
fr_CA: Mes dossiers

en: My Cases With Recently Performed Activities
fr_CA: Mes Dossiers Avec des Activités Récemment Effectuées

en: My Cases With Upcoming Activities
fr_CA: Mes Dossiers Avec des Activités à venir

en: My Cases with Upcoming Activities
fr_CA: Mes Dossiers ayant des Activités à venir.

en: My Contact Dashboard
fr_CA: Mon tableau de bord de contact

en: My Contacts / Organizations
fr_CA: Mes contacts / organisations

en: My Field
fr_CA: Mon champ

en: My Role
fr_CA: Mon rôle

en: My Title
fr_CA: Mon titre

en: My billing address is the same as above
fr_CA: Mon adresse de facturation est la même que ci-dessus

en: MyISAM Database Engine
fr_CA: Moteur de base de données MyISAM

en: MySQL "thread_stack" is %1 kb
fr_CA: MySQL "thread_stack" est %1 kb

en: MySQL %1 Configuration
fr_CA: Configuration MySQL %1

en: MySQL Emoji Support (utf8mb4)
fr_CA: Support de MySQL Emoji (utf8mb4)

en: MySQL Out-of-Date
fr_CA: Version désuète de MySQL

en: MySQL Timezone Problem
fr_CA: Problème de fuseau horaire dans MySQL

en: MySQL database:
fr_CA: Base de données MySQL :

en: MySQL password:
fr_CA: Mot de passe MySQL :

en: MySQL server auto_increment_increment is 1
fr_CA: MySQL serveur auto_increment_increment est 1

en: MySQL server does have InnoDB support
fr_CA: Le serveur MySQL ne reconnaît pas InnoDB

en: MySQL server:
fr_CA: Serveur MySQL :

en: MySQL support
fr_CA: Support MySQL

en: MySQL support not included in PHP.
fr_CA: MySQL n'est pas supporté par PHP.

en: MySQL user does not have trigger permissions
fr_CA: L'utilisateur MySQL n'a pas la permission d'administrer les triggers.

en: MySQL username:
fr_CA: Nom d'utilisateur MySQL :

en: MySQL version %1 or higher is required, you are running MySQL %2.
fr_CA: Une version MySQL >= %1 est requise. Vous utilisez actuellement la version %2.

en: MySQL version at least %1
fr_CA: Version de MySQL >= %1

en: Māori
fr_CA: māori

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
fr_CA: Utilisateur s'est exclu des envois massifs

en: NOT Personal Campaign Page Honor Roll
fr_CA: Pas de liste de remerciement de page personnelle de campagne

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
fr_CA: En alternative, vous pouvez activer l'option <strong>Payer plus tard</strong> ci-dessous et ne pas mettre en place de passerelle de paiement. Les participants seront alors invités à effectuer leur paiement hors ligne (par chèque et courrier, au téléphone par carte de crédit, etc.).

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> option below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
fr_CA: REMARQUE : vous aussi pouvez activer l'option <strong>Payer plus tard</strong> ci-dessous afin de ne pas passer par le processus de paiement. Les utilisateurs seront ensuite invités à payer hors ligne (en envoyant un chèque, par carte de crédit au téléphone, etc.).

en: NOTE: Contacts selected on the search results are not relevant here; all contacts that meet the following criteria will be in the group.
fr_CA: NOTE : Les contacts sélectionnés dans les résultats de recherche ne sont pas pertinents ici; tous les contacts qui correspondent aux critère suivant seront intégrés dans le groupe.

en: NOTE: Even if only a few contacts have been selected from the search results, all contacts that meet the following criteria will be in the group.
fr_CA: NOTE : Même si seulement quelques contacts ont été sélectionnés, tous les contacts correspondants au critère suivant seront intégrés dans le groupe.

en: NOTE: For Event ACLs, the 'View' operation allows access to the event information screen. "Edit" allows users to register for the event if online registration is enabled.
fr_CA: NOTE : Pour les ACL sur les événements, l'opération « Voir » autorise l'accès à la fiche d'information de l'événement. « Modifier » autorise les utilisateurs à s'inscrire si l'inscription en ligne est activée.

en: NOTE: If there are multiple matching contacts, the first matching record is used.
fr_CA: NOTE : si plusieurs contacts correspondent, le premier est utilisé.

en: NOTE: If you are using this contribution page for membership signup and renewals, the financial type configured in the membership type settings will be used when recording the membership payment. The financial type selected here will only be used if you are also collecting additional contributions (as configured on the Membership Settings page).
fr_CA: Note : si vous utilisez cette page de contribution pour des nouvelles adhésions ou renouvellements, le type financier configuré dans les paramètres du type d'adhésion sera utilisé lors de l'enregistrement du paiement. Le type financier sélectionné ici sera utilisé seulement si vous collectez aussi des contributions supplémentaires (comme configuré sur la page des paramètres de l'adhésion).

en: NOTE: Profile ACL operations affect which modes a profile can be used in (i.e. Create a new contact, Edit your own contact record, View a contact record, etc.). The Create operation is required for profiles embedded in online contribution or event registration forms. None of the operations for Profile ACLs grant access to administration of profiles.
fr_CA: Notez que les opérations ACL sur les profils déterminent dans quelle condition un profil peut être utilisé (création d'un nouveau contact, édition de sa propre fiche de contact, consultation des fiches de contact, etc.). L'opération Créer est requise pour les profils intégrés dans des pages de contribution en ligne ou d'inscription à un événement. Aucune de ces opérations ne donne droit à administrer les profils.

en: NOTE: Social media links will be automatically included if you have enabled 'Social media sharing' for this page (see the 'Title' tab).
fr_CA: Note : les liens aux réseaux sociaux seront automatiquement inclus si vous avez sélectionné l'option 'Partager sur les réseaux sociaux' pour cette page (voir onglet 'Titre').

en: NOTE: The text entered here will be used for both TEXT and HTML versions of receipt emails so we do not recommend including HTML tags / formatting here.
fr_CA: NOTE : ce texte saisi sera inclus à la fois dans la version TEXTE et HTML des courriels de reçu ; évitez donc d'inclure des balises HTML ici.

en: NOTE: This setting applies only to custom sets used for Contact records (e.g. Individuals, Households, Organizations, or ALL contact types).
fr_CA: Noter que ce paramètre s'applique uniquement pour les ensembles de champs employés pour les contacts (de type individu, foyer, organisation ou tous les types de contacts).

en: NOTE: View Only fields can not be included in Profile Search forms.
fr_CA: À noter que les champs non éditables ne peuvent être inclus dans les formulaires de recherche.

en: NOTE: When this feature is enabled, all links in the message body (including mailtos) will be automatically re-written to route through your CiviCRM website prior to redirecting to the target page.
fr_CA: NOTE: Lorsque cette option est activée, tous les liens dans le message (incluant les liens mailto) seront automatiquement ré-écrits pour être rediriger vers la page de comptage CiviCRM avant d'être redirigé vers la page de destination.

en: Name
fr_CA: Nom

en: Name (Frequency)/Description
fr_CA: Nom (fréquence) / Description

en: Name (Status ID)
fr_CA: Nom (Status ID)

en: Name (for Honor Roll)
fr_CA: Nom (pour la liste de remerciement)

en: Name Badge
fr_CA: Badge nominatif

en: Name The SMS
fr_CA: Nom du SMS

en: Name Tokens
fr_CA: Champ de fusion nom

en: Name Your SMS
fr_CA: Nommez votre SMS

en: Name already exists in Database.
fr_CA: Nom déjà existant dans la base de données.

en: Name and Address
fr_CA: Nom et adresse

en: Name badges - print
fr_CA: Badges nominatifs - impression

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
fr_CA: Le nom peut seulement être constitué de caractères alpha-numériques

en: Name cannot not start with a digit
fr_CA: Le nom ne peut pas commencer par un chiffre

en: Name for CiviCRM field which is being exposed for sharing.
fr_CA: Nom pour le champ CiviCRM qui est exposé pour partage.

en: Name for Membership Status
fr_CA: Nom du statut d'adhésion

en: Name for new group
fr_CA: Nom du nouveau groupe

en: Name in "from" field
fr_CA: Nom dans le champ From (De)

en: Name is required to save Import Mapping
fr_CA: Un nom est requis pour enregistrer la correspondance de champs importée

en: Name like: %1
fr_CA: Nom comme : %1

en: Name of County
fr_CA: Nom du Comté/Département

en: Name of Domain / Organization
fr_CA: Nom du domaine / de l'organisation

en: Name of Group.
fr_CA: Nom du groupe.

en: Name of Membership Type
fr_CA: Nom du type d'adhésion

en: Name of Receipt Sender
fr_CA: Nom de l'expéditeur du reçu

en: Name of State/Province
fr_CA: Nom de la province ou état

en: Name of combined tag
fr_CA: Nom de l'étiquette activité

en: Name of entity being referenced.
fr_CA: Nom de l'entité référencée

en: Name of processor when shown to CiviCRM administrators.
fr_CA: Nom de la passerelle à afficher aux Administrateurs CiviCRM.

en: Name of processor when shown to users making a payment.
fr_CA: Nom de la passerelle à afficher aux Utilisateurs qui procèdent au paiement.

en: Name of status to use when creating email to activity.
fr_CA: Nom du statut à utiliser lors de la création d'un courriel pour l'activité.

en: Name of table where item being referenced is stored.
fr_CA: Nom de la table où l'élément référencé est stocké.

en: Name of table where item being referenced is stored. Modules which only need a single collection of uf_join instances may choose not to populate entity_table and entity_id.
fr_CA: Nom de la table où l'élément référencé est stocké. Les modules qui n'ont besoin que d'une seule collection d'instances uf_join peuvent choisir de ne pas remplir entity_table et entity_id.

en: Name of the A/B test
fr_CA: Nom du test A/B.

en: Name of the Campaign.
fr_CA: Nom de la campagne

en: Name of the UF group for directly addressing it in the codebase
fr_CA: Nom du groupe UF pour s'y référer directement dans le code.

en: Name of the column that holds the values for this field.
fr_CA: Nom de la colonne contenant les valeurs de ce champ.

en: Name of the component.
fr_CA: Nom du composant.

en: Name of the job type, which will allow finding the correct class
fr_CA: Nom du type de tâche programmée (qui vous permettra de trouver la classe appropriée).

en: Name of the module which declared this object (soft FK to civicrm_extension.full_name)
fr_CA: Nom du module qui a déclaré cet objet (soft FK to civicrm_extension.full_name)

en: Name of the premium (product, service, subscription, etc.) as it will be displayed to contributors.
fr_CA: Nom du cadeau (produit, service, souscription, etc.) tel qu'il sera affiché aux contributeurs.

en: Name of the protocol to use for polling.
fr_CA: Nom du protocole à utiliser pour la connexion

en: Name of the queue
fr_CA: Nom de la file d'attente

en: Name of the queue which includes this item
fr_CA: Nom de la file d'attente qui inclut cet élément

en: Name of the scheduled action
fr_CA: Nom de l'action planifiée

en: Name of the status check this preference references.
fr_CA: Nom du statut de vérification auquel cette préférence fait référence.

en: Name of the table that holds the values for this group.
fr_CA: Nom de la table contenant les valeurs de ce groupe.

en: Name of the task runner
fr_CA: Nom de la tâche lanceur

en: Name of this group of settings.
fr_CA: Nom de ce groupe de paramètres.

en: Name of this status type, for use in the code.
fr_CA: Nom de ce type de statut, utilisé dans le code.

en: Name or Email
fr_CA: Nom ou courriel

en: Name or IP address of mail server machine.
fr_CA: Nom ou adresse IP du serveur de courriers électroniques.

en: Name used for sorting different contact types
fr_CA: Nom utilisé pour trier les différents types de contact.

en: Name/Email
fr_CA: Nom / Courriel

en: Name/ID of the mapping to use on this table
fr_CA: Nom / Identifiant du mappage à utiliser sur cette table

en: Namespace reserved for component.
fr_CA: Espace de noms (namespace) réservé pour un composant.

en: National Membership
fr_CA: Adhésion nationale

en: National prefix to be used when dialing TO this country.
fr_CA: Préfixe national à utiliser lors de la numérotation vers ce pays.

en: Natural language name for Case Type
fr_CA: Nom en langage naturel du type de dossier

en: Nauru
fr_CA: nauruan

en: Navajo, Navaho
fr_CA: navajo

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu &raquo; Create Reports from Templates.
fr_CA: Allez dans un rapport existant et vérifiez ses filtres et son type d'affichage (camembert, tabulaire) ou créez-en un nouveau depuis le menu Rapports &raquo; Créer un Rapport à partir d'un modèle.

en: Navigation ID
fr_CA: Identifiant de navigation

en: Navigation Item Label
fr_CA: Libellé de l'élément de navigation

en: Navigation Item Machine Name
fr_CA: Nom machine de l'élément de navigation

en: Navigation Menu
fr_CA: Menu de navigation

en: Navigation Title
fr_CA: Titre de navigation

en: Ndonga
fr_CA: ndonga

en: Needs to be moved to Event cart extension. Subevent slot label. Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = conference_slot.
fr_CA: Doit être déplacé vers l’extension Panier d’événements (Event Cart). Libellé d'emplacement de sous-événement. FK implicite à civicrm_option_value où option_group = conference_slot.

en: Negative
fr_CA: Négatif

en: Negative Amounts
fr_CA: Montants négatifs

en: Negative Options
fr_CA: Options négatives

en: Nepali
fr_CA: népalais

en: Net Amount
fr_CA: Montant Net

en: Network Error
fr_CA: Erreur réseau

en: Never
fr_CA: Jamais

en: Never remind me again
fr_CA: Ne jamais me rappeler

en: New %1
fr_CA: Créer %1

en: New %1 Report
fr_CA: Nouveau rapport %1

en: New A/B Test
fr_CA: Nouveau test A/B

en: New Accounting Batch
fr_CA: Nouveau lot comptable

en: New Activity
fr_CA: Nouvelle activité

en: New Campaign
fr_CA: Nouvelle campagne

en: New Case
fr_CA: Nouveau dossier

en: New Case Type
fr_CA: Nouveau type de dossier.

en: New CiviCRM Profile
fr_CA: Nouveau profil CiviCRM

en: New Connections
fr_CA: Nouvelles connexions

en: New Contact
fr_CA: Nouveau contact

en: New Contribution
fr_CA: Nouvelle contribution

en: New Credit Card
fr_CA: Nouvelle carte de crédit

en: New Data Entry Batch
fr_CA: Nouveau lot d'entrée de données

en: New Donor
fr_CA: Nouveau donateur

en: New Email
fr_CA: Nouveau courriel

en: New Event
fr_CA: Nouvel événement

en: New Event Template
fr_CA: Nouveau modèle d'événement

en: New Field
fr_CA: Nouveau champ

en: New Grant
fr_CA: Nouvelle subvention

en: New Household
fr_CA: Nouveau foyer

en: New Individual
fr_CA: Nouvel individu

en: New Mailing Component
fr_CA: Nouveau composant de publipostage

en: New Membership Status
fr_CA: Nouveau statut d'adhésion

en: New Message Template
fr_CA: Nouveau modèle de message

en: New Option Group
fr_CA: Nouvelle liste de choix

en: New Option for '%1'
fr_CA: Nouvelle option pour « %1 »

en: New Organization
fr_CA: Nouvelle organisation

en: New Participant Status
fr_CA: Nouveau statut de participant

en: New Payment Procesor Type
fr_CA: Nouveau type de passerelle de paiement

en: New Payment Processor
fr_CA: Nouvelle passerelle de paiement

en: New Price Set
fr_CA: Nouvelle tarification

en: New Report
fr_CA: Nouveau rapport

en: New Scheduled Job
fr_CA: Nouvelle tâche

en: New Start Date
fr_CA: Nouvelle date de début

en: New Status
fr_CA: Nouveau statut

en: New codebase version detected. You must visit <a href='%1'>upgrade screen</a> to upgrade the database.
fr_CA: Une nouvelle version du code source a été détectée. Vous devriez vous rendre sur <a href='%1'>la page de mise à jour</a> pour mettre à jour votre base de données.

en: New granular permissions called %1 and %2 have been added for %3 permission. These permissions help to limit user access per template
fr_CA: De nouvelles autorisations granulaires appelées %1 et %2 ont été ajoutées pour l'autorisation %3. Ces autorisations aident à limiter l'accès des utilisateurs par modèle.

en: New membership period expiration date.
fr_CA: Nouvelle date de fin de la période d'adhésion

en: New membership period start date
fr_CA: Nouvelle date de début de la période d'adhésion

en: New personal campaign page
fr_CA: Nouvelle page de campagne personnelle

en: New status assigned to membership by this action. FK to Membership Status
fr_CA: Nouveau statut assigné à l'adhésion par cette action. FK du statut d'adhésion.

en: Newest
fr_CA: plus récent

en: Next
fr_CA: Suivant

en: Next &gt;
fr_CA: Suivant &gt;

en: Next Amount
fr_CA: Prochain montant

en: Next Contribution
fr_CA: Contribution Suivante

en: Next Group Refresh Time
fr_CA: Prochaine date de rafraîchissement du groupe

en: Next Pay Date
fr_CA: Prochaine date de paiement

en: Next Payment Amount
fr_CA: Prochain montant

en: Next Payment Date
fr_CA: Prochaine échéance de paiement

en: Next Payment Due
fr_CA: Prochaine échéance de paiement

en: Next Sched.
fr_CA: À venir.

en: Next Scheduled Activity
fr_CA: Prochaine activité planifiée

en: Next Scheduled Contribution Date
fr_CA: Prochaine date de contribution prévue

en: Next Scheduled Date
fr_CA: Prochaine date prévue

en: Next Scheduled Recurring Contribution
fr_CA: Prochaine échéance de la contribution périodique

en: Next scheduled date
fr_CA: Prochaine date prévue

en: Next step
fr_CA: Prochaine étape

en: Next/Previous buttons are not available for searches which are sorted by email, phone or address fields.
fr_CA: Les boutons Suivant et Précédent ne sont pas disponibles pour les recherches triées par adresse électronique, téléphone ou adresse postale.

en: Nick Name
fr_CA: Surnom

en: Nickname
fr_CA: Surnom

en: Nickname.
fr_CA: Surnom.

en: No
fr_CA: Non

en: No %1 match your search criteria. Suggestions:
fr_CA: Il n'y a aucun %1 pour vos critères de recherche. Suggestions :

en: No %1 reports have been created.
fr_CA: Aucun rapport « %1 » n'a été créé.

en: No Accounting Batches match your search criteria.
fr_CA: Aucun lot comptable n'a été trouvé correspondant à vos critères.

en: No Action Selected
fr_CA: Aucune action sélectionnée

en: No Batches Selected
fr_CA: Aucun lot sélectionné

en: No Bulk Email(Is Opt Out)
fr_CA: Pas d'envois massifs (exclusion)

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
fr_CA: Pas d'envois massifs (exclusion par l'utilisateur)

en: No CiviCRM Profiles have been created yet. You can <a href='%1'>add one now</a>.
fr_CA: Aucun profil CiviCRM n'a été créé jusqu'à présent. Vous pouvez<a href='%1'>en ajouter un</a> maintenant.

en: No Components have been enabled for your site that can be configured with the price sets. Click <a href='%1'>here</a> if you want to enable CiviEvent/CiviContribute for your site.
fr_CA: Aucun composant utilisant les tarifs n'a été activé pour votre site. Cliquez <a href='%1'>ici</a> pour activer CiviEvent/CiviContribute pour votre site.

en: No Contacts Selected
fr_CA: Pas de contact sélectionné

en: No Data Entry Batches have been created for this site.
fr_CA: Aucun lot d'entrée de données n'a été créé pour ce site.

en: No Default value for Auto Responder.
fr_CA: Pas de valeur par défaut pour la réponse automatique

en: No Duplicate Checking
fr_CA: Pas de vérification des doublons

en: No Duplicate emails?
fr_CA: Il n'y a pas de d'adresses courriels en double ?

en: No Email Verification
fr_CA: Pas de vérification e-mail

en: No Emails to Restore
fr_CA: Pas d'adresse électronique à restaurer

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
fr_CA: Aucun tarif ou tarification n'a été défini pour cet événement.<br />Cliquez sur <a href='%1'>CiviEvent >> Gestion des événements >> Configurer >> Tarifs</a> pour configurer les tarifs d'inscription ou la tarification de cet événement.

en: No Financial Accounts found for the Financial Type
fr_CA: Aucun compte financier trouvé pour le type d'opération (financière).

en: No Multi-Record Fields configured for this profile (gid=%1)
fr_CA: Pas de champ multi-type configuré pour ce profil (gid=%1)

en: No Page ID detected. Unable to save the WordPress Base Page.
fr_CA: Aucun identifiant de page n'a été détecté. Impossible d'enregistrer la page de base WordPress.

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. If this is a <strong>paid event</strong> AND you want users to be able to <strong>register and pay online</strong>, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a> first. Then return to this screen and assign the processor to this event.
fr_CA: Il n'y a pas de passerelle de paiement configurée ou activée pour votre site. S'il s'agit d'un <strong>événement payant</strong> et vous voulez que les utilisateurs puissent <strong>s'inscrire et payer en ligne</strong>, vous devez d'abord <a href='%1'>configurer une passerelle de paiement</a>, puis revenir sur cette page pour associer cette passerelle à cet événement.

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. Unless you are only using CiviContribute to solicit non-monetary / in-kind contributions, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a>. Then return to this screen and assign the processor to this Contribution Page.
fr_CA: Aucun service de paiement n'a été configuré ou activé pour votre site. Sauf si vous utilisez CiviContribue uniquement pour solliciter des contributions non financières ou en nature, vous aurez besoin de <a href='%1'>configurer un service de paiement</a>. Revenez ensuite sur cette page et sélectionnez le service associé à cette page de contribution.

en: No Profile Available
fr_CA: Pas de profil disponible

en: No Profile Configured
fr_CA: Aucun profil configuré

en: No Profile with a user account registration option has been configured / enabled for your site. You need to <a href='%1'>configure a Supporter profile</a> first. It will be used to collect or update basic information from users while they are creating a Personal Campaign Page.
fr_CA: Aucun profil ayant l'option de création de compte utilisateur n'a été configuré ou activé pour votre site. Vous devez d'abord <a href='%1'>configurer un profil de sympathisant</a>. Il sera utilisé pour collecter ou mettre à jour des informations de base sur les utilisateurs qui créent une page de campagne personnelle.

en: No Recipients
fr_CA: Aucun destinataire

en: No Reply
fr_CA: Non répondu

en: No Scheduled Reminders have been created.
fr_CA: Aucun rappel programmé n'a été créé.

en: No Thank-you Label
fr_CA: Pas de libellé pour les remerciements

en: No Thank-you Label is a required field.
fr_CA: Le libellé Non-merci est un champ obligatoire.

en: No Thank-you Option
fr_CA: Pas d'option de remerciement

en: No Thank-you Position
fr_CA: Position de la section "Non Merci"

en: No Thank-you Text
fr_CA: Libellé pour l'option "Non Merci"

en: No Updates Saved
fr_CA: Pas de mises à jour effectuées

en: No account create option
fr_CA: Pas d'option de création de compte

en: No action
fr_CA: Pas d'action

en: No active instances of payment processor %1 were found.
fr_CA: Aucune instance active de service de paiement %1 n'a été trouvée.

en: No active instances of payment processor '%1' were found.
fr_CA: Aucune instance active de service de paiement %1 n'a été trouvée.

en: No active price fields found for this event!
fr_CA: Il n'y a pas de champ de tarif actif pour cet événement !

en: No auto-renew option
fr_CA: Aucune option de renouvellement automatique

en: No available Contribution Pages match your search criteria. Suggestions:
fr_CA: Aucune page de contribution disponible avec vos critiques de recherche. Suggestions:

en: No available Events match your search criteria. Suggestions:
fr_CA: Aucun événement correspondant à ces critères. Suggestions :

en: No available applications
fr_CA: Application non disponible

en: No batches were selected.
fr_CA: Aucun groupe sélectionnée.

en: No bulk emails (User Opt Out)
fr_CA: L'utilisateur s'est exclu des envois massifs

en: No contacts are currently eligible to inherit this relationship.
fr_CA: Aucun contact n'est actuellement éligible pour hériter de cette relation.

en: No content to preview
fr_CA: Aucun contenu à visualiser

en: No contribution pages have been created yet. Click <a accesskey="N" href='%1'>here</a> to create a new contribution page.
fr_CA: Aucune page de contribution n'a encore été créée. Cliquez <a accesskey="N" href='%1'>ici</a> pour en créer une nouvelle.

en: No contributions have been recorded for this recurring contribution.
fr_CA: Aucune contribution n'a été enregistrée pour cette contribution périodique.

en: No contributions have been recorded from this contact.
fr_CA: Aucune contribution n'a été enregistrée pour ce contact.

en: No cron runs have been recorded.
fr_CA: Aucun lancement de tâche planifiée n'a été enregistré.

en: No custom data groups have been created yet. You can <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Il n'y a pas encore d'ensemble personnalisé de données. Vous pouvez en <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>créer un</a>.

en: No data received.
fr_CA: Aucune donnée reçue.

en: No event registrations have been recorded for this contact.
fr_CA: Aucune inscription à un événement n'a été enregistrée pour ce contact.

en: No export format selected.
fr_CA: Aucun format d'export sélectionné.

en: No extensions installed. <a %1>Browse available extensions</a>.
fr_CA: Pas d'extensions installées. <a %1>Parcourez les extensions disponibles</a>.

en: No fields in this Profile have been configured as searchable. Ask the site administrator to check the Profile setup.
fr_CA: Aucun champ dans ce profil n'a été configuré comme pouvant faire l'objet d'une recherche. Demandez à l'administrateur de vérifier le paramétrage du profil

en: No fields in this Profile have been configured to display as a result column in the search results table. Ask the site administrator to check the Profile setup.
fr_CA: Aucun champ de ce profil n'a été configuré pour être affiché comme résultat de recherche. Demandez à l'administrateur du site pour vérifier la configuration du profil.

en: No icon
fr_CA: Pas d'icône

en: No id passed to mailing delJob function
fr_CA: Pas d'id passé à la fonction "Supprimer la tâche" de l'envoi massif

en: No mailboxes have been configured for Email to Activity Processing
fr_CA: Aucune boite à lettre configurée pour le traitement des activités d'envoi de courriels

en: No mailing id has been able to be determined
fr_CA: Aucun id. d'envoi massif n'a pu être déterminé

en: No matches found for:
fr_CA: Aucun résultat pour :

en: No matches found using the default Supervised deduping rule.
fr_CA: Aucune correspondance trouvée en utilisant la règle supervisée par défaut de dédoublonnage.

en: No matching %1 found
fr_CA: Aucun %1 correspondant trouvé

en: No matching Data Entry Batches found for your search criteria.
fr_CA: Aucun lot d'entrée de données ne corresponds à vos critères.

en: No matching Groups found for your search criteria. Suggestions:
fr_CA: Aucun groupe correspondant à vos critères de recherche. Suggestions :

en: No matching contact found.
fr_CA: Aucun contact correspondant aux critères n'a été trouvé.

en: No matching results for
fr_CA: Pas de résultat pour

en: No memberships have been recorded for this contact.
fr_CA: Aucune adhésion n'a été enregistrée pour ce contact.

en: No new messages found.
fr_CA: Aucun nouveau message trouvé.

en: No of contacts to find matches for
fr_CA: Aucun contact correspondant à

en: No participants were added.
fr_CA: Aucun participant n'a été ajouté.

en: No payments found for this %1 record
fr_CA: Aucun paiement trouvé pour l'enregistrement %1

en: No pledges have been recorded from this contact.
fr_CA: Aucune promesse de don enregistrée pour ce contact.

en: No possible duplicates were found using %1 rule.
fr_CA: Aucun doublon n'a été trouvé en utilisant la règle %1.

en: No premium products have been created for your site. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Aucun cadeau n'a été créé pour votre site. Vous pouvez en <a href='%1'>ajouter un</a>.

en: No price sets have been added yet.
fr_CA: Aucune tarification n'a été encore créée.

en: No processing status reported yet.
fr_CA: Pas encore de compte rendu du traitement.

en: No recipients
fr_CA: Aucun destinataire

en: No records available
fr_CA: Aucun enregistrement disponible

en: No records of type '%1' found.
fr_CA: Aucun enregistrement de type  « %1 » trouvé.

en: No records to export
fr_CA: Aucun enregistrement à exporter.

en: No relevant activity type found when recording Mailing Event delivered Activity
fr_CA: Aucune activité correspondante trouvée quand on enregistre "l'activité mailing de l'événement délivré"

en: No reports have been created.
fr_CA: Aucun rapport n'a été créé.

en: No respondents are currently reserved for you to interview.
fr_CA: Vous n'avez pas encore réservé de contacts à interroger.

en: No response from the server. Check your internet connection and try reloading the page.
fr_CA: Pas de réponse du serveur. Vérifiez votre connexion Internet et essayez de recharger la page.

en: No survey sid parameter. Cannot process signature.
fr_CA: L'identifiant du sondage est manquant. La signature ne peut être traitée.

en: No tags have been created in this set.
fr_CA: Aucune étiquette n'a été définie pour cet ensemble

en: No test processor entry exists for %1. Not having a test entry for each processor could cause problems
fr_CA: Aucune entrée test pour le processeur n'existe pour %1. Ne pas avoir d'entrée de test pour chaque processeur pourrait provoquer des problèmes.

en: No thank you
fr_CA: Non merci

en: No updates have been saved.
fr_CA: Aucune mise à jour n'a été enregistrée

en: No user/contact ID was specified, so the Profile cannot be used in edit mode.
fr_CA: Aucun id. d'utilisateur/contact n'a été indiqué, le Profil ne peut pas être utilisé en mode modification.

en: No-Reply Address
fr_CA: Adresse pour Ne pas répondre

en: Non-Production Environment
fr_CA: Environnement en mode "non-production"

en: Non-deductible Amount
fr_CA: Montant non déductible

en: Non-deductible amount
fr_CA: Montant non déductible

en: Non-numeric portion of address number on the street, e.g. For 112A Main St, the street_number_suffix = A
fr_CA: Partie non numérique du numéro d'adresse dans la rue, par ex. Pour 112A Main St, le street_number_suffix = A

en: Non-primary members only
fr_CA: Membres non principaux uniquement

en: Non-production Environment
fr_CA: Environnement en mode "non-production"

en: Non-production environment set
fr_CA: Environnement en mode « hors-production »

en: None
fr_CA: Aucun

en: None - disable menu
fr_CA: Aucun - désactiver le menu

en: None Found
fr_CA: Aucun résultat

en: None Selected
fr_CA: Aucune sélection

en: None available
fr_CA: Aucun disponible

en: None found.
fr_CA: Aucun résultat trouvé.

en: None of the CiviCRM components are enabled. This is theoretically legal, but it is most likely a misconfiguration.<br/> Please inspect and re-save the <a %1>component settings</a>.
fr_CA: Aucun des composants CiviCRM n'est activé. Ceci est théoriquement valable, mais il s'agit très probablement d'une mauvaise configuration.<br/> Veuillez inspecter et réenregistrer les <a %1>paramètres des composants</a>.

en: None of the contacts in this group have an email address.
fr_CA: Aucun des contacts de ce groupe n'a d'adresse de courriel.

en: Normally the owner of a financial account is the organization implementing CiviCRM so there is no need to change this. Some organizations that maintain accounts for groups, chapters, regions, constituency associations or other parts of the main CiviCRM organization may need to change the owner to one of these sub-entities or sibling entities.
fr_CA: Normalement le titulaire d'un compte financier est l'organisation en charge de l'instance CiviCRM de sorte qu'il n'y a pas besoin de changer ceci. Les organisations qui ont des comptes séparés pour des groupes, chapitres, régions, associations affiliées ou autres parties de l'organisation principale CiviCRM, peuvent avoir besoin de modifier le titulaire pour l'une de ces sous-entités.

en: North Ndebele
fr_CA: ndébélé du Nord

en: Northern Sami
fr_CA: same ou lapon

en: Norwegian
fr_CA: norvégien

en: Norwegian Nynorsk
fr_CA: norvégien nynorsk

en: Not %1, or want to do this for a different person
fr_CA: Vous n'êtes pas %1, ou vous souhaitez remplir ce formulaire pour une autre personne

en: Not %1, or want to register a different person
fr_CA: Vous n'êtes pas %1, ou souhaitez inscrire quelqu'un d'autre

en: Not Clicked
fr_CA: Non cliqué

en: Not Empty
fr_CA: Non vide

en: Not In
fr_CA: Pas dans

en: Not Like
fr_CA: Différent

en: Not Now
fr_CA: Pas maintenant

en: Not Null
fr_CA: non Null

en: Not Saved
fr_CA: Non enregistré

en: Not a CMS User
fr_CA: N'est pas un utilisateur CMS

en: Not checking remote URL for extensions since ext_repo_url is set to false.
fr_CA: ext_repo_url = false - pas de vérification de l'URL distant pour les extensions

en: Not completed
fr_CA: Non terminé

en: Not expired
fr_CA: Non expiré

en: Not offered
fr_CA: Non offert

en: Not permitted to file activity %1 %2.
fr_CA: Enregistrement de l'activité %1 %2 non permise.

en: Not scheduled
fr_CA: Non programmé

en: Not selected
fr_CA: Pas sélectionné

en: Not set
fr_CA: Non défini

en: Not started
fr_CA: Non démarré

en: Not&nbsp;Counted
fr_CA: Non&nbsp;comptabilisé

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Role
fr_CA: Non&nbsp;comptabilisé&nbsp;en&nbsp;raison&nbsp;du&nbsp;rôle

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Status
fr_CA: Non&nbsp;comptabilisé&nbsp;en&nbsp;raison&nbsp;du&nbsp;statut

en: Note Date
fr_CA: Date de la Note

en: Note Entity
fr_CA: Entité de la note

en: Note Entity ID
fr_CA: Identifiant de l'entité de la note

en: Note ID
fr_CA: Identifiant de la note

en: Note Modified Date
fr_CA: Date de modification de la note

en: Note Text
fr_CA: Texte de note

en: Note Used For
fr_CA: Note utilisée pour

en: Note and/or Comment.
fr_CA: Remarque et / ou commentaire.

en: Note behind the decision.
fr_CA: Remarque derrière la décision.

en: Note that <a href="%1">User Role</a> permissions take precedence over CiviCRM ACLs. If you wish to use CiviCRM ACLs, first disable the related permission in User Roles, and then gradually add ACLs to replace that permission for certain groups of contacts.
fr_CA: Notez que les autorisations du/de l'<a href="%1">User Role</a>prennent le pas sur les ACL de CiviCRM. Si vous souhaitez utiliser les ACL de CiviCRM, désactivez d'abord l'autorisation correspondante dans les rôles d'utilisateur, puis ajoutez progressivement des ACL pour remplacer cette autorisation pour certains groupes de contacts.

en: Note that <a href='%1' %2>%3 permissions</a> take precedence over CiviCRM ACLs. If you wish to use CiviCRM ACLs, first disable the related permission in %3 for a user role, and then gradually add ACLs to replace that permission for certain groups of contacts.
fr_CA:  Notez que les <a href='%1' %2>autorisations %3</a> ont priorité sur les ACL de CiviCRM. Si vous souhaitez utiliser les ACL de CiviCRM, désactivez d'abord l'autorisation correspondante dans %3 pour un rôle d'utilisateur, puis ajoutez progressivement des ACL pour remplacer cette autorisation pour certains groupes de contacts.

en: Note that a CiviCRM ACL Role is not related to the Drupal Role.
fr_CA: Notez que les rôles ACL de CiviCRM ne sont pas liés aux rôles de Drupal.

en: Note that if 'Show Location' is not set a map will not be shown, regardless of the setting of 'Include Map to Event Location'.
fr_CA: Remarquez que si «Afficher le lieu» n'est pas défini, aucune carte ne sera affichée, quel que soit le paramètre «Inclure la carte dans l'emplacement de l'événement».

en: Note that not all transactions are necessarily associated with a payment method.
fr_CA: Veuillez noter que toutes les transactions ne sont pas nécessairement associées à une méthode de paiement.

en: Note that this help text is displayed on profile create/edit screens only.
fr_CA: Notez que ce texte d'aide n'est affiché que sur les pages en mode création ou édition.

en: Note this field just filters on who made a change no matter when that change happened, It doesn't have any link to the modified date field.
fr_CA: Ce champ ne filtre que les personnes qui ont effectué une modification, peu importe quand cette modification s'est produite. Cela n'a aucun lien avec le champ date de modification.

en: Note:
fr_CA: Note :

en: Note: Body Only
fr_CA: Note: corps seulement

en: Note: Body and Subject
fr_CA: Note: corps et sujet

en: Note: Revenue for these types of memberships will not be deferred as the financial type does not have a deferred revenue account setup for it. If you want the revenue to be deferred, please select a different Financial Type with a Deferred Revenue account setup for it, or setup a Deferred Revenue account for this Financial Type.
fr_CA: Remarque : Les revenus pour ces types d'adhésion ne seront pas différés car le Type d'opération (financière) n'a pas de compte de revenus différés configuré. Si vous souhaitez que les revenus soient différés, veuillez sélectionner un Type d'opération (financière) différent avec une configuration de compte de revenus différés pour celui-ci, ou configurer un compte de revenus différés pour ce Type d'opération (financière).

en: Note: Revenue for this event registration will not be deferred as the financial type does not have a deferred revenue account setup for it. If you want the revenue to be deferred, please select a different Financial Type with a Deferred Revenue account setup for it, or setup a Deferred Revenue account for this Financial Type.
fr_CA: Remarque : Les revenus pour l'inscription à cet événement ne seront pas différés car le Type d'opération (financière) n'a pas de compte de revenus différés configuré pour cela. Si vous souhaitez que les revenus soient différés, veuillez sélectionner un Type d'opération (financière) différent avec une configuration de compte de revenus différés pour celui-ci, ou configurer un compte de revenus différés pour ce Type d'opération (financière).

en: Note: Subject Only
fr_CA: Note: sujet seulement

en: Note: The record %1 doesnot exists. Upon save a new record will be create
fr_CA: Note : L'enregistrement %1 n'existe pas. Un nouvel enregistrement sera créé

en: Note: This will modify the field system-wide, not just in this profile form.
fr_CA: Note : cela va modifier le champ dans l'ensemble du système, pas seulement dans ce formulaire de profil.

en: Note: Upload max filesize ('upload_max_filesize') should not exceed Post max size ('post_max_size') as defined in PHP.ini, please check with your system administrator.
fr_CA: Remarque : la taille maximale du fichier importé ('upload_max_filesize') ne doit pas dépasser la taille maximale d'une publication ('post_max_size') telle que définie dans PHP.ini, veuillez vérifier cela avec votre administrateur système.

en: Note: You cannot edit fields for a reserved rule.
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier les champs d'une règle réservée.

en: Note: You might have followed these steps already but unfortunately a previous upgrade which started ignoring the setting to create CiviCase Activity revisions failed to account for all the places this functionality existed. This means that either new Revisions have been added since you removed them, or not all were removed.
fr_CA: Note : Vous avez peut-être déjà suivi ces étapes, mais malheureusement, une mise à jour précédente, qui a commencé à ignorer le paramètre de création de révisions de l'activité CiviCase, n'a pas pris en compte tous les endroits où cette fonctionnalité existait. Cela signifie que soit de nouvelles révisions ont été ajoutées depuis que vous les avez supprimées, ou qu'elles n'ont pas toutes été supprimées.

en: Note: if the correct payment instrument is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
fr_CA: Remarque: si le mode de paiement approprié n'est pas listé (ex: donations en nature), demandez à votre adminstrateur d'ajouter l'option dans la liste.

en: Note: if the correct payment method is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
fr_CA: Noter: si le mode de paiement désiré n'est pas dans la liste (ex: pour les dons en nature), demandez à votre administrateur de l'ajouter.

en: Note: this contact may be a duplicate of an existing record.
fr_CA: Note : ce contact est peut être le doublon d'un contact existant.

en: Notes or Standard Terms
fr_CA: Notes ou termes standards

en: Nothing to merge.
fr_CA: Rien à fusionner.

en: Notice
fr_CA: Note

en: Notification Email
fr_CA: Notification par eMail

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this contribution page is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
fr_CA: Une notification sera envoyée à cette adresse électronique lorsqu'une page personnelle de campagne associée à cette page de contribution sera créée ou mise à jour. Cette notification inclura des liens pour consulter cette page de campagne et pour consulter les informations sur le contact qui a créé cette page.

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this event is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
fr_CA: Une notification sera envoyée à ce courriel chaque fois qu'une page de campagne personnelle associée à cet événement sera créée ou modifiée. Cette notification inclura des liens pour consulter cette page de campagne et pour voir les informations de contact du créateur de la page.

en: Notify Activity Assignees
fr_CA: Notifier les assignations d'activité

en: Notify Contributor?
fr_CA: Avertir le contributeur?

en: Notify Email
fr_CA: Courriel de notification

en: Notify Owner?
fr_CA: Avis au propriétaire?

en: Notify me via email when someone donates to my page
fr_CA: Me prévenir par courriel quand quelqu'un fait un don sur ma page

en: Notify on Profile Submit
fr_CA: Prévenir lorsqu'un profil est soumis

en: Notify owner via email when someone donates to page?
fr_CA: Notifier le propriétaire par courriel quand quelqu'un donne sur cette page ?

en: Notify when profile form is submitted?
fr_CA: Prévenir lorsque le formulaire profil est soumis ?

en: Now you can move on to exploring, configuring and using the various optional components for fundraising and constituent engagement. The links below will take you to the online documentation for each component.
fr_CA: Vous pouvez passer maintenant à l'exploration, configuration et utilisation des différents composants optionnels pour la collecte de dons et la motivation de vos sympathisants. Les liens ci-dessous vont vous emmener vers la documentation de chaque composant.

en: Number
fr_CA: Nombre

en: Number of Donors
fr_CA: Nombre de Donateurs

en: Number of Failures
fr_CA: Nombre d'échecs

en: Number of Grants
fr_CA: Nombre de subventions

en: Number of Grants (%)
fr_CA: Nombre de subventions (%)

en: Number of Installments
fr_CA: Nombre de versements

en: Number of Items
fr_CA: Nombre d'éléments

en: Number of Terms
fr_CA: Nombre de périodes

en: Number of Transactions
fr_CA: Nombre de transactions

en: Number of Transactions should a positive number
fr_CA: Le nombre de transactions doit être un nombre positif

en: Number of bounces of this type required before the email address is put on bounce hold
fr_CA: Nombre de rebonds de ce type requis avant la suspension de l'adresse de courriel

en: Number of columns in Note Field
fr_CA: Nombre de colonnes dans le champ de note

en: Number of days for recurrence of release.
fr_CA: Fréquence en nombre de jours pour les versions.

en: Number of duration units in membership period (e.g. 1 year, 12 months).
fr_CA: Nombre d'unité de durée dans la période d'adhésion (par ex. 1 an, 12 mois).

en: Number of failed charge attempts since last success. Business rule could be set to deactivate on more than x failures.
fr_CA: Nombre de tentatives échouées depuis la dernière réussite. La règle métier pourrait être paramétrée à "Désactivée" après x échecs.

en: Number of grants
fr_CA: Nombre de subventions

en: Number of hours prior to event start date to allow self-service cancellation or transfer.
fr_CA: Nombre d'heures avant la date de début de l'événément pour autoriser l'annulation ou le transfert en libre-service.

en: Number of hours prior to event start date to allow self-service cancellation or transfer. Enter a negative number of hours to allow cancellation after the event starts. Enter 0 (or leave empty) to allow cancellation or transfer up until the event has started.
fr_CA: Nombre d'heures avant la date de début de l’événement pour autoriser l'annulation ou le transfert en libre-service. Saisir un nombre négatif pour autoriser l'annulation après le début de l'événement. Saisir 0 (ou laisser vide) pour autoriser l'annulation ou le transfert jusqu'au démarrage de l'événement.

en: Number of installments must be a whole number.
fr_CA: Le nombre de versements doit être un nombre entier.

en: Number of items in a batch.
fr_CA: Nombre d'éléments dans un lot.

en: Number of membership terms purchased
fr_CA: Nombre de périodes d'adhésions achetées.

en: Number of minutes to cache dashlet content in browser localStorage.
fr_CA: Nombre de minutes pour mettre en cache le contenu du indicateur dans le navigateur localStorage.

en: Number of participants per field option
fr_CA: Option du nombre de participants par champ

en: Number of permitted retries. Set to zero (0) to disable.
fr_CA: Nombre de tentatives autorisées. 0 pour désactiver.

en: Number of records to process at once during import.
fr_CA: Nombre d'enregistrements à traiter en une seule fois pendant l'import.

en: Number of related contacts created
fr_CA: Nombre de contacts reliés créés

en: Number of related contacts found (and potentially updated)
fr_CA: Nombre de contacts reliés trouvés (et potentiellement mis à jour)

en: Number of rows in Note Field
fr_CA: Nombre de lignes dans le champ de note

en: Number of seconds to wait before retrying a failed execution.
fr_CA: Temps d'attente en secondes avant de réessayer une exécution ayant échoué.

en: Number of selected Activities: %1
fr_CA: Nombre d'activités sélectionnées : %1

en: Number of selected Mailing Recipients: %1
fr_CA: Nombre de destinataires sélectionnés : %1

en: Number of selected cases: %1
fr_CA: Nombre de Dossiers sélectionnés: %1

en: Number of selected contacts: %1
fr_CA: Nombre de contacts sélectionnés : %1

en: Number of selected contributions: %1
fr_CA: Nombre de contributions sélectionnées : %1

en: Number of selected grants: %1
fr_CA: Nombre de subventions sélectionnées : %1

en: Number of selected memberships: %1
fr_CA: Nombre d'adhésions sélectionnées : %1

en: Number of selected participants: %1
fr_CA: Nombre de participants sélectionnés : %1

en: Number of selected pledges: %1
fr_CA: Nombre de promesses de don sélectionnées : %1

en: Number of terms
fr_CA: Nombre de périodes

en: Number of terms for this membership
fr_CA: Nombre de termes pour cette adhésion

en: Number of terms for this membership (only supported in Order->Payment flow). If the field is NULL it means unknown and it will be assumed to be 1 during payment.create if entity_table is civicrm_membership
fr_CA: Nombre de termes pour cette adhésion (uniquement pris en charge dans Commande -> Flux de paiement). Si le champ est NULL, cela signifie "inconnu" et il sera supposé être à 1 lors du paiement.create si l'entity_table est civicrm_membership

en: Number of time units for recurrence of payment.
fr_CA: Nombre d'unités de temps pour la fréquence de paiement.

en: Number of time units for recurrence of pledge payments.
fr_CA: Nombre d'occurences de règlement pour les promesses de don récurrentes.

en: Number of times execution has been attempted.
fr_CA: Nombre de fois où l'exécution a été essayée.

en: Number of units for delivery frequency of subscription, service, membership (e.g. every 3 Months).
fr_CA: Nombre d'unité pour la fréquence de livraison d'inscription, service, période d'adhésion (par ex. tous les 3 mois).

en: Number of units for total duration of subscription, service, membership (e.g. 12 Months).
fr_CA: Nombre d'unité de durée totale d'inscription, service, période d'adhésion (par ex. 1 an, 12 mois).

en: Numeric
fr_CA: Numérique

en: Numeric currency code
fr_CA: Code numérique de devise

en: Numeric portion of address number on the street, e.g. For 112A Main St, the street_number = 112.
fr_CA: Portion numérique du numéro d'adresse dans la rue, par ex. Pour 112A Main St, le numéro de rue = 112.

en: Nuosu
fr_CA: nosu

en: OPTIONAL FK to civicrm_contact record.
fr_CA: CE FACULTATIVE pour l'enregistrement civicrm_contact.

en: OR
fr_CA: OU

en: OR You can sign up by setting Status Override? to something other than "NO".
fr_CA: OU vous pouvez valider en paramétrant « Forcer le statut » à autre chose que "NON".

en: OR if the payment is from a different contact, this email will only go to them.
fr_CA: SI le paiement vient d'un autre contact, le courriel ne sera envoyé qu'à celui-ci.

en: Obsolete
fr_CA: Désuet

en: Occitan (after 1500)
fr_CA: occitan (après 1500)

en: Occurrences should be less than or equal to 30
fr_CA: Le nombre d'occurrences doit être inférieur ou égal à 30

en: Odd / Even Street Number
fr_CA: Numéro pair / impair de rue

en: Offer Another Premium on this Contribution Page
fr_CA: Offrir un autre cadeau sur cette page de contribution

en: Offer a Waitlist?
fr_CA: Proposer une liste d'attente ?

en: Offer installments
fr_CA: Échéancier

en: Offer the appropriate service from the list. If the service requires coordination, contact the Director.
fr_CA: Propose une liste des services appropriés . Si le service nécessite une coordination, contactez le Directeur.

en: Offline Registration for Event: %2 by: %1
fr_CA: Inscription hors-ligne pour l'événement %1 par %1

en: Offset
fr_CA: Décalage

en: Offset of the child job
fr_CA: tâche enfant programmé

en: Ojibwa
fr_CA: ojibwé

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
fr_CA: vieux-slave ou vieux-bulgare

en: Old files
fr_CA: Anciens fichiers

en: Oldest
fr_CA: Plus ancien

en: On
fr_CA: Le

en: On Behalf Of Organization
fr_CA: Pour le compte d'une organisation

en: On Duplicate Entries
fr_CA: Pour les entrées dupliquées

en: On Hold
fr_CA: Invalide

en: On Hold - Opt Out
fr_CA: Suspendue - exclusion des envois massifs

en: On Hold Bounce
fr_CA: Suspendue - par rebond

en: On Hold Opt Out
fr_CA: Suspendue - exclusion des envois massifs

en: On Hold for Email %1?
fr_CA: Suspension pour le Courriel %1 ?

en: On Hold?
fr_CA: Invalide ?

en: On Waiting List
fr_CA: Sur liste d'attente

en: On WordPress, Joomla, or a similar CMS, the frontend theme determines the appearance on user-facing screens, such as the "Event Registration" screen.
fr_CA: Sur WordPress, Joomla, ou un CMS équivalent, le theme du front détermine l'apparence des écrans visibles par les utilisateurs, comme l'écran "Inscription à l'Evenement" par exemple.

en: On behalf of Label
fr_CA: Libellé « Pour le compte de »

en: On hold
fr_CA: Suspendu

en: Once approved, you will receive an email with a link to complete the registration process.
fr_CA: Quand votre demande d'inscription aura été vérifiée, vous recevrez un courriel contenant un lien vers la page où vous pourrez terminer votre inscription.

en: Once these statuses are enabled, the event Info and Settings screen will have controls to enable (and configure) waitlisting.
fr_CA: Une fois ces statuts activés, les pages info événement et paramètres permettront d'activer (et configurer) les listes d'attente.

en: Once these statuses are enabled, the event Online Registration screen will have controls to enable (and configure) participation approval.
fr_CA: Une fois ces statuts activés, la page d'inscription en ligne à un événement aura des champs pour permettre (et configurer) la validation des inscriptions.

en: Once you have defined CiviCRM ACL Roles and granted ACLs to those Roles, use this link to assign users to role(s).
fr_CA: Une fois que vous avez défini des rôles ACL et leurs permissions, utilisez ce lien pour assigner des utilisateurs à ces rôles.

en: Once you have finished your testing, it is a good idea to clean up by finding your test records and deleting them.
fr_CA: Une fois les tests terminés, il est conseillé de rechercher les enregistrements de test et de les supprimer.

en: Once you have your certificate installed, test that is working by navigating to one of your online contribution pages and changing the URL prefix from 'http://' to 'https://'. If your browser loads the page and indicates a valid security certificate - then you can change this setting to <strong>Yes</strong> and CiviCRM will automatically redirect requests for all online contribution / member / event / admin pages to the corresponding SSL secured URLs.
fr_CA: Une fois que vous avez installé votre certificat, testez son fonctionnement en naviguant jusqu'à l'une de vos pages de contribution en ligne et en remplaçant 'http://' par 'https://' dans son URL. Si votre navigateur charge la page et indique un certificat valide, vous pourrez alors changer ce paramètre en <strong>Oui</strong> et CiviCRM redirigera automatiquement toute requête de page de contribution en ligne / membre / événement / administration vers l'URL sécurisée correspondante (SSL).

en: Once you switch to using a Price Set, you won't be able to switch back to your existing settings below except by re-entering them. Are you sure you want to switch to a Price Set?
fr_CA: Une fois passé à l'utilisation d'une tarification, vous ne pourrez revenir aux paramètres ci-dessous qu'en les réintroduisant. Êtes-vous certain de vouloir utiliser une tarification?

en: Once you've received your new account welcome email, you can <a href=%1>click here</a> to login and promote your campaign page.
fr_CA: Quand vous aurez reçu le courriel de confirmation d'ouverture de votre compte, vous pourrez cliquer <a href=%1>ici</a> pour vous connecter et promouvoir votre page de campagne.

en: Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
fr_CA: Quand votre demande d'inscription aura été vérifiée, vous recevrez un courriel contenant un lien vers la page où vous pourrez terminer votre inscription.

en: One
fr_CA: un

en: One %1 should be marked as primary.
fr_CA: Un(e) %1 doit être designé comme principal.

en: One IM should be marked as primary.
fr_CA: Une adresse de messagerie instantanée doit être désignée comme principale.

en: One Message Not Sent | %count Messages Not Sent
fr_CA[0]: Un message non envoyé
fr_CA[1]: %count messages non envoyés
fr_CA[2]: %count messages non envoyés

en: One OpenID should be marked as primary.
fr_CA: Un OpenID doit être désigné comme principal.

en: One combined activity
fr_CA: Une activité combinée

en: One combined activity plus one file attachment
fr_CA: Une activité combinée + un fichier joint

en: One contact NOT added (already in this group). | %count contacts NOT added (already in this group).
fr_CA[0]: Un contact n'a pas été ajouté (déjà dans ce groupe).
fr_CA[1]: %count contacts n'ont pas été ajoutés (déjà dans ce groupe).
fr_CA[2]: %count contacts n'ont pas été ajoutés (déjà dans ce groupe).

en: One contact NOT tagged (already tagged to this tag). | %count contacts NOT tagged (already tagged to this tag).
fr_CA[0]: Un contact n'a pas été étiqueté (car possédant déjà cette étiquette).
fr_CA[1]: %count contacts n'ont pas été étiquetés (car possédant déjà cette étiquette.
fr_CA[2]: %count contacts n'ont pas été étiquetés (car possédant déjà cette étiquette.

en: One contact added to this existing group. | %count contacts added to this existing group.
fr_CA[0]: Un contact a été ajouté à ce  groupe existant.
fr_CA[1]: %count contacts ont été ajoutés à ce  groupe existant.
fr_CA[2]: %count contacts ont été ajoutés à ce  groupe existant.

en: One contact added to this new group. | %count contacts added to this new group.
fr_CA[0]: Un contact a été ajouté à ce nouveau groupe.
fr_CA[1]: %count contacts ont été ajoutés à ce nouveau groupe.
fr_CA[2]: %count contacts ont été ajoutés à ce nouveau groupe.

en: One contact is currently eligible to inherit this relationship.
fr_CA: Un contact est actuellement éligible pour hériter de cette relation.

en: One contact is tagged with this tag. | %count contacts are tagged with this tag.
fr_CA[0]: Un contact a cette étiquette.
fr_CA[1]: %count contacts ont cette étiquette.
fr_CA[2]: %count contacts ont cette étiquette.

en: One contact merged. | %count contacts merged.
fr_CA[0]: Un contact fusionné.
fr_CA[1]: %count contacts fusionnés.
fr_CA[2]: %count contacts fusionnés.

en: One contact was skipped. | %count contacts were skipped.
fr_CA[0]: Un contact a été ignoré.
fr_CA[1]: %count contact(s) ont été ignorés.
fr_CA[2]: %count contact(s) ont été ignorés.

en: One email should be marked as primary.
fr_CA: Un email doit être désigné comme principal.

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
fr_CA[0]: Un contact correspondant à été trouvé.
fr_CA[1]: %count contacts correspondants ont été trouvés.<br />
fr_CA[2]: %count contacts correspondants ont été trouvés.<br />

en: One message was sent successfully. | %count messages were sent successfully.
fr_CA[0]: Un message envoyé avec succès.
fr_CA[1]: %count messages envoyés avec succés.
fr_CA[2]: %count messages envoyés avec succés.

en: One message was sent successfully.  | %count messages were sent successfully.
fr_CA[0]: Un message envoyé avec succès.
fr_CA[1]: %count messages envoyés avec succès.
fr_CA[2]: %count messages envoyés avec succès.

en: One of the selected contacts has an address record that is shared with 1 other contact. | One or more selected contacts have address records which are shared with %count other contacts.
fr_CA[0]: Un des contacts sélectionnés partage son adresse avec un autre contact.
fr_CA[1]: Un ou plusieurs des contacts sélectionnés partagent leur adresse avec %count autres contacts.
fr_CA[2]: Un ou plusieurs des contacts sélectionnés partagent leur adresse avec %count autres contacts.

en: One or more contact subtypes have been de-selected from the list for this contact. Any custom data associated with de-selected subtype will be removed as long as the contact does not have a contact subtype still selected. Click OK to proceed, or Cancel to review your changes before saving.
fr_CA: Un (ou plusieurs) sous-type de contact a été désélectionné de la liste pour ce contact. Les données personnalisées associées au sous-type seront supprimées si le contact n'a pas de sous-type de contact encore sélectionné. Cliquez sur OK pour continuer, ou sur Annuler pour revérifier vos modifications avant de les enregistrer.

en: One or more line items have a different financial type than the contribution. Editing the financial type is not yet supported in this situation.
fr_CA: Un ou plusieurs élément de ligne ont un type financier différent de la contribution. La modification du type financier n'est pas encore prise en charge dans cette situation.

en: One or more payment reminders can be emailed to this contributor based on the values entered in this section. If a 'Self-service Payments Page' has been selected, the reminder will include a link for the contributor to make their payment online.
fr_CA: Un ou plusieurs rappels de paiement peuvent être envoyés par courriel à ce contributeur en fonction des valeurs indiquées dans cette section. Si une page de paiement en ligne a été sélectionnée, le rappel inclura un lien vers cette page pour que le contributeur puisse effectuer son paiement en ligne.

en: One phone should be marked as primary.
fr_CA: Un téléphone doit être désigné comme principal.

en: One record selected for export. | %count records selected for export.
fr_CA[0]: Une entrée sélectionnée pour l'export.
fr_CA[1]: %count entrées sélectionnées pour l'export.
fr_CA[2]: %count entrées sélectionnées pour l'export.

en: One relationship was not created because it already exists. | %count relationships were not created because they already exist.
fr_CA[0]: Une relation n'a pas été créée car elle existe déjà.
fr_CA[1]: %count relations n'ont pas été créées car elles existent déjà.
fr_CA[2]: %count relations n'ont pas été créées car elles existent déjà.

en: One selected activity consists of more than one target contact. | %count selected activities consist of more than one target contact.
fr_CA[0]: Une activité sélectionnée possède plus d'un contact cible.
fr_CA[1]: %count activités sélectionnées possèdent plus d'un contact cible.
fr_CA[2]: %count activités sélectionnées possèdent plus d'un contact cible.

en: One-time online contributions
fr_CA: Contributions en ligne uniques

en: Online Contribution
fr_CA: Contribution en ligne

en: Online Contribution (Live)
fr_CA: Contribution publiée (réelle)

en: Online Contribution (Test-drive)
fr_CA: Contribution publiée (pour tester)

en: Online Contribution Page
fr_CA: Page de Contribution en ligne

en: Online Contribution:
fr_CA: Contribution en ligne :

en: Online Contributions / Online Membership Signup / Online Event Registration
fr_CA: Contribution en ligne / Adhésion en ligne / Inscription en ligne à un événement

en: Online Event Registration
fr_CA: Inscription en ligne à l'événement

en: Online Registration
fr_CA: Inscription en ligne

en: Online Registration (Live)
fr_CA: Inscription en ligne (en réel)

en: Online Registration (Test-drive)
fr_CA: Inscription en ligne (en mode test)

en: Online event registration and participant tracking.
fr_CA: Inscription en ligne et suivi des participants à un événement.

en: Online fundraising and donor management, as well as offline contribution processing and tracking.
fr_CA: Collecte de dons en ligne et gestion des donateurs, ainsi que gestion des contributions hors-ligne.

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
fr_CA: L'inscription en ligne n'est pas disponible actuellement pour cet événement (contacter l'administrateur du site pour vous aider).

en: Online signup and membership management.
fr_CA: Adhésion en ligne et suivi des adhésions.

en: Only %1 Registrations available.
fr_CA: Seulement %1 inscriptions possibles.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
fr_CA: Seules la consultation et la modifition sont possibles pour ce type de données

en: Only 'get' action is supported.
fr_CA: Seules les actions de type « get » sont permises.

en: Only Display Test Contributions
fr_CA: Afficher seulement les contributions de test

en: Only My Cases
fr_CA: Seulement mes dossiers

en: Only one %1 can be marked as primary.
fr_CA: Un seul %1 peut être désigné comme principal.

en: Only one IM can be marked as primary.
fr_CA: Une seule adresse de messagerie instantanée peut être désignée comme principale.

en: Only one OpenID can be marked as primary.
fr_CA: Un seul OpenID peut être désigné comme principal.

en: Only one email can be marked as primary.
fr_CA: Un seul email peut être désigné comme principal.

en: Only one field of each communication type (EG. phone) can use the primary location type.
fr_CA: Un seul champ de chaque type de communication (par exemple, le téléphone) peut utiliser le type d'emplacement principal.

en: Only one instance of CiviCRM_For_WordPress please
fr_CA: Une seule instance de CiviCRM_Pour_WordPress s'il vous plaît

en: Only one phone can be marked as primary.
fr_CA: Un seul téléphone peut être désigné comme principal.

en: Only send to email addresses assigned to the specified location
fr_CA: Envoyer uniquement aux adresses emails affectées à l'emplacement spécifié

en: Only this %1
fr_CA: Seulement ceci %1

en: Oops! CiviCRM is already installed
fr_CA: Oups! CiviCRM est déjà installé

en: Oops! Could not create database %1
fr_CA: Oups ! Impossible de créer base de données %1

en: Oops! Incorrect Backdrop version
fr_CA: Oops! Version de backdrop incorrecte

en: Oops! Incorrect CiviCRM version
fr_CA: Oups ! La version de CiviCRM est incorrecte

en: Oops! Incorrect Drupal version
fr_CA: Oups ! Version de Drupal incorrecte

en: Oops! Please correct your install location
fr_CA: Oups ! Veuillez corriger l'emplacement de votre installation

en: Oops, it looks like there is no valid membership status available for the given membership dates. You can <a href="%1">Configure Membership Status Rules</a>.
fr_CA: Il semble qu'il n'y ait aucun statut d'adhésion valide pour les dates fournies. Vous devez <a href="%1" >configurer les règles des statuts d'adhésion</a>.

en: Oops, it looks like there is no valid membership status corresponding to the membership start and end dates for this membership. Contact the site administrator for assistance.
fr_CA: Oups, il semblerait qu'il n'y ait pas de statut valide pour les dates de début et de fin indiquées pour cette adhésion. Contactez l'administrateur du site pour plus d'informations.

en: Oops. It looks like there is no response option configured.
fr_CA: Oups. Il semble qu'aucun choix de réponse ne soit configuré.

en: Oops. It looks like there is no valid payment status for online payment.
fr_CA: Oups ! Il semble qu'il n'y ait aucun état de paiement valide pour le paiement en ligne.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link and select a Membership Type from the list.
fr_CA: Oups. On dirait que vous essayez de changer le type d'adhésion et renouveler celle-ci en même temps. Cliquez sur le lien « changer le type d'adhésion », puis sélectionnez un type d'adhésion à partir de la liste.

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link, and select a Membership Organization.
fr_CA: Oups. On dirait que vous essayez de changer le type d'adhésion et renouveler celle-ci en même temps. Cliquez sur le lien « changer le type d'adhésion », puis sélectionnez une organisation d'adhésion.

en: Oops. It looks like you have an incorrect or incomplete link (URL). Please make sure you've copied the entire link, and try again. Contact the site administrator if this error persists.
fr_CA: Attention, il semble qu'un lien soit incorrect ou incomplet. Vérifiez et essayez à nouveau. Contactez l'administrateur du site si l'erreur persiste.

en: Oops. One or more fields in this profile are configured to be Searchable and / or shown in a Results Column, AND you are trying to add a
fr_CA: Oups! Un ou plusieurs champs de ce profil sont configurés comme interrogeables et/ou colonne résultat ET vous essayez d'ajouter

en: Oops. The membership you're trying to renew appears to be invalid. Contact your site administrator if you need assistance. If you continue, you will be issued a new membership.
fr_CA: Oups. L'adhésion que vous voulez renouveler est invalide. Contactez l'administrateur du site si vous avez besoin d'aide. Si vous continuez, vous créerez une nouvelle adhésion.

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
fr_CA: Oops. Vous ne pouvez pas faire un paiement pour cet engagement de don - Le statut de l'engagement est %1.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
fr_CA: Oups ! Vos paramètres %1 sont incorrects. Le courriel de test n'a pas pu être envoyé.

en: Open All
fr_CA: Déplier tout

en: Open CiviCRM Menu
fr_CA: Ouvrir le menu CiviCRM

en: Open Date
fr_CA: Date d'ouverture

en: Open ID
fr_CA: OpenID

en: Open ID Location
fr_CA: Adresse OpenID

en: Open ID identifier
fr_CA: Identifiant Open ID

en: Open Pledges (Due Date - Amount)
fr_CA: Engagements ouverts (Date d'échéance - Montant)

en: Open a new case
fr_CA: Ouvrir un nouveau dossier

en: Open the 'Access' tab, and click the 'Available for Dashboard' checkbox.
fr_CA: Ouvrez l'onglet 'Accès' et cliquez sur la case à cocher 'Disponible pour le tableau de bord'.

en: Open tracking
fr_CA: Suivi des ouvertures

en: OpenID Location Type
fr_CA: Type d'adresse OpenID

en: OpenID is not a valid URL.
fr_CA: Cet OpenID n'est pas une URL valide

en: Opened
fr_CA: Ouvert

en: Opened
fr_CA: Ouvert

en: Opened Count
fr_CA: Nombre d'ouvertures

en: Opened Date
fr_CA: Date d'ouverture

en: Opening...
fr_CA: Ouverture...

en: Opens
fr_CA: Ouvertures

en: Opens (WIP)
fr_CA: Ouvertures (WIP)

en: Opens documentation in a new window.
fr_CA: Ouvre la documentation dans une nouvelle fenêtre.

en: Opens/ Clicks
fr_CA: Ouvertures / Clics

en: Operation
fr_CA: Opération

en: Operator
fr_CA: Opérateur

en: Operator to use if item has more than one permission
fr_CA: Opérateur à utiliser si l'élément a plus qu'une permission

en: Operator:
fr_CA: Opérateur :

en: Opportunistic Flush
fr_CA: Flush Opportuniste

en: Opt Out
fr_CA: Exclusion des envois massifs

en: Opt Out Confirmation
fr_CA: Confirmation d'exclusion des envois massifs

en: Opt Out ID
fr_CA: Id. opt out (exclusion de mailings)

en: Opt out via email
fr_CA: S'exclure des envois massifs (courriel)

en: Opt out via web page
fr_CA: S'exclure des envois massifs (lien)

en: Opt-Out
fr_CA: Exclusion des envois massifs

en: Opt-Out (Action)
fr_CA: Exclusion (action)

en: Opt-Out URL (Action)
fr_CA: URL d'exclusion (action)

en: Opt-Outs
fr_CA: Demandes d'exclusion

en: Opt-out
fr_CA: Exclusion des envois

en: Opt-out Message
fr_CA: Message d'exclusion des envois massifs

en: Opt-out Requests
fr_CA: Demandes d'exclusion de l'envoi massif

en: Opt-outs
fr_CA: Demandes d'exclusion

en: Opted-out
fr_CA: Exclusion des envois massifs

en: Option "%1" has been deleted.
fr_CA: L'option "%1%" a été supprimée.

en: Option Amount
fr_CA: Option de montant

en: Option Description
fr_CA: Description de l'option

en: Option Group
fr_CA: Liste de choix

en: Option Group Description
fr_CA: Description de la liste de choix

en: Option Group ID
fr_CA: Identifiant de la liste de choix

en: Option Group Is Locked
fr_CA: La liste de choix est verrouillée

en: Option Group Is Reserved
fr_CA: La liste de choix est réservée

en: Option Group Name
fr_CA: Nom de liste de choix

en: Option Group Title
fr_CA: Titre de la liste de choix

en: Option Group name '%1' already exists in the database. Option Group Names must be unique.
fr_CA: Le nom de la liste de choix « %1 » existe déjà dans la base de données. Les noms des listes de choix doivent être uniques.

en: Option Group title.
fr_CA: Titre de la liste de choix.

en: Option Grouping Name
fr_CA: Nom de liste de choix

en: Option Groups
fr_CA: Listes de choix

en: Option ID
fr_CA: Id de l'option

en: Option Is Active
fr_CA: L'option est active

en: Option Is Reserved?
fr_CA: L'option est-elle réservée ?

en: Option Label
fr_CA: Libellé de l'option

en: Option Name
fr_CA: Nom d'option

en: Option Type
fr_CA: Type d'option

en: Option Value
fr_CA: Élément de liste de choix

en: Option Value Fields
fr_CA: Champs de Liste de choix

en: Option Value ID
fr_CA: Identifiant du choix

en: Option Values
fr_CA: Éléments de liste de choix

en: Option Values with problematic Values
fr_CA: Liste de choix avec des valeurs problématiques

en: Option Visibility
fr_CA: Visibilité de l'option

en: Option group description.
fr_CA: Description de la liste de choix

en: Option group name. Used as selection key by class properties which lookup options in civicrm_option_value.
fr_CA: Nom de la liste de choix. Utilisé comme clé de sélection par les propriétés de la classe qui vérifie les options dans civicrm_option_value.

en: Option is Default?
fr_CA: Option par défaut ?

en: Option is Header?
fr_CA: L'option est-elle un en-tête ?

en: Option label cannot be empty
fr_CA: Le libellé de l'option ne peut pas être vide

en: Option string as displayed to users - e.g. the label in an HTML OPTION tag.
fr_CA: Chaîne d'options affichée pour les utilisateurs - exemple le libellé dans une balise HTML OPTION.

en: Option value cannot be empty
fr_CA: La valeur de l'élément de liste ne peut pas être vide

en: Option value selected if applicable - e.g. color, size etc.
fr_CA: Valeur d'option sélectionnée si possible - par ex. couleur, taille, etc.

en: OptionGroup settings
fr_CA: Paramètres de OptionGroup

en: Optional
fr_CA: Optionnel

en: Optional Constraints
fr_CA: Contraintes optionnelles

en: Optional Contact ID that created the log. Not an FK as we keep this regardless
fr_CA: ID de contact facultatif qui a créé le journal. Pas un FK car conservé indépendamment

en: Optional FK to Parent Membership.
fr_CA: Clé étrangère facultative pour l'adhésion parente.

en: Optional FK to Primary Contact for this household.
fr_CA: CE facultative du Contact Principal pour ce foyer.

en: Optional FK to parent contact type.
fr_CA: CE facultative pour le type de contact parent.

en: Optional Javascript script function(s) included on the form with this price_set. Can be used for conditional
fr_CA: Script de functions() javascript optionnel inclus sur le formulaire avec ce price_set (tarification). Peut être utilisé pour les conditions

en: Optional Name of logging host
fr_CA: Nom facultatif de l'hôte de journalisation

en: Optional Plain-Text Format
fr_CA: Format "texte brut" optionnel

en: Optional adjustment period added or subtracted from the End Event. EXAMPLE: <strong>Grace</strong> status might end at the Membership Expiration Date PLUS 1 month.
fr_CA: Période d'ajustement optionnelle à ajouter ou à soustraire à l'événement de fin. Exemple : le statut <strong>Délai de grâce</strong> pourrait s'arrêter à la date de fin de l'adhésion plus 1 mois.

en: Optional adjustment period added or subtracted from the Start Event. EXAMPLE: <strong>Current</strong> status might begin at Member Since PLUS 3 months (to distinguish Current from New members).
fr_CA: Période d'ajustement optionnelle à ajouter ou à soustraire de l'événement de début. On peut envisager par exemple de faire débuter le statut <strong>Courant</strong> à la date d'adhésion plus 3 mois pour le distinguer du statut de nouvel adhérent.

en: Optional date after which the search is not needed
fr_CA: Date facultative après laquelle la recherche n'est pas nécessaire

en: Optional description of the product/premium.
fr_CA: Description optionnelle du produit/cadeau.

en: Optional description of this domain (useful for sites with multiple domains).
fr_CA: Description optionnelle de ce domaine (pratique pour les sites ayant plusieurs domaines).

en: Optional description.
fr_CA: Description optionnelle.

en: Optional email to associate with this membership
fr_CA: Courriel facultatif à associer à cette adhésion

en: Optional explanatory text for the Honoree section (displayed above the Honoree fields).
fr_CA: Texte d'explication optionnel pour la section de remerciements (affiché au-dessus des champs).

en: Optional extension for a phone number.
fr_CA: Extension optionnelle pour un numéro de télephone.

en: Optional foreign key to membership_type
fr_CA: Clé étrangère facultative pour membership_type (type d'adhésion)

en: Optional identifier for the contribution source (campaign name, event, mailer, etc.).
fr_CA: Identifiant optionnel pour l'origine de contribution (nom de la campagne, événement, envoi massif, etc.).

en: Optional label for relationship of contact_b to contact_a.
fr_CA: Étiquette facultative pour la relation du contact_b au contact_a.

en: Optional local part (e.g., 'civimail+' for addresses like civimail+s.1.2@example.com).
fr_CA: Partie locale optionnelle (par exemple 'civimail+' pour une adresse comme "civimail+s.1.2@example.com").

en: Optional location to associate with this membership
fr_CA: Adresse optionnelle associée à cette adhésion

en: Optional name for relationship of contact_b to contact_a.
fr_CA: Nom facultatif pour la relation du contact_b au contact_a.

en: Optional parent id for this Campaign.
fr_CA: Identifiant parent (optionnel) pour cette campagne

en: Optional parent id for this tag.
fr_CA: Id. parent optionnel pour cette étiquette.

en: Optional product SKU or code. If used, this value will be included in contributor receipts.
fr_CA: Code du produit optionnel. S'il est utilisé, cette valeur sera incluse dans l'accusé de réception du contributeur.

en: Optional product sku or code.
fr_CA: Code produit sku ou code optionnel.

en: Optional scripting attributes for field
fr_CA: Attributs de script facultatifs pour le champ.

en: Optional value for mapping account types to accounting system account categories (QuickBooks Account Type Codes for example).
fr_CA: Valeur facultative pour la mise en correspondance des types de comptes avec les catégories de comptes du système comptable (codes de types de comptes QuickBooks par exemple).

en: Optional value for mapping monies owed and received to accounting system codes.
fr_CA: Valeur facultative pour la mise en correspondance des sommes dues et reçues avec les codes du système comptable.

en: Optional verbose description for the relationship.
fr_CA: Description détaillée facultative de la relation.

en: Optional verbose description of the group.
fr_CA: Description longue optionnelle du groupe.

en: Optional verbose description of the profile.
fr_CA: Description longue optionnelle du profil.

en: Optional verbose description of the relationship type.
fr_CA: Description détaillée facultative du type de relation.

en: Optional verbose description of the tag.
fr_CA: Description longue optionnelle de l'étiquette.

en: Optional. Can be used to record the date this product was fulfilled or shipped.
fr_CA: Optionnel. Peut être utilisé pour enregistrer la date où ce produit a été terminé ou expédié.

en: Optionally hide the confirmation screen for free events.
fr_CA: Vous pouvez masquer l'écran de confirmation pour les événements gratuits.

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
fr_CA: Vous pouvez optionnellement définir un nombre maximum de participants pour cet événement.

en: Optionally used to store a link to a payment token used for this recurring contribution.
fr_CA: Utilisé optionnellement pour stocker un lien vers le jeton de paiement utilisé pour cette contribution périodique.

en: Options Per Line
fr_CA: Options par ligne

en: Options given here are days of a month from 1 - 31
fr_CA: Ces options indiquent le jour du mois, de 1 à 31.

en: Or
fr_CA: Ou

en: Or Provide Contact ID or External ID.
fr_CA: Ou fournissez un identifiant de contact ou un identifiant externe.

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 %3</a>.
fr_CA: Ou vous pouvez <a href='%1'>parcourir tous les %2 %3</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Contribution Pages</a>.
fr_CA: Ou vous pouvez <a href='%1'>voir toutes les pages de Contribution disponibles</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.
fr_CA: Ou vous pouvez <a href='%1' >Parcourir tous les événements en cours</a>.

en: Order
fr_CA: Numéro d'ordre

en: Order By >>
fr_CA: Trié par >>

en: Order Reference
fr_CA: Référence de la commande

en: Order by Column
fr_CA: Colonne de tri

en: Order by Order
fr_CA: Ordre de tri

en: Order by Section
fr_CA: Section tri

en: Order in which the field options should appear
fr_CA: Ordre dans lequel le champ options devrait apparaître

en: Order in which the fields should appear
fr_CA: L'ordre dans lequel les champs devraient apparaitre.

en: Ordering of the case types
fr_CA: Ordre des types de dossier.

en: Ordering of the menu items in various blocks.
fr_CA: Ordre des éléments de menu dans différents blocs.

en: Ordering of the navigation items in various blocks.
fr_CA: Ordre des éléments de navigation dans différents blocs.

en: Ordering of the widgets.
fr_CA: Ordre des widgets.

en: Organization
fr_CA: Organisation

en: Organization Address and Contact Info
fr_CA: Adresse de l'organisation et info de contact

en: Organization Contact ID
fr_CA: Identifiant de contact de l'organisation

en: Organization Contact Information
fr_CA: Informations de contact de l'organisation

en: Organization Email
fr_CA: Adresse courriel de l'organisation

en: Organization ID
fr_CA: Id. de l'organisation

en: Organization Name
fr_CA: Nom de l'organisation

en: Organization Name should be set.
fr_CA: Le Nom de l'Organisation doit être indiqué.

en: Organization Name.
fr_CA: Nom de l'organisation.

en: Organization Profile
fr_CA: Profil d'organisation

en: Organization Setup
fr_CA: Paramétrage de l'organisation

en: Organization name
fr_CA: Nom de l'organisation

en: Organization name, email address for system-generated emails, organization address
fr_CA: Nom de l'organisation, adresse courriel pour les messages générés par le système, adresse de l'organisation

en: Organize the tag hierarchy by clicking and dragging. Shift-click to select multiple tags to merge/move/delete.
fr_CA: Organiser la hiérarchie des étiquettes en cliquant et déplaçant. Maj-Clic pour sélectionner plusieurs étiquettes à fusionner/déplacer/supprimer.

en: Organize your contacts
fr_CA: Organiser vos contacts

en: Organizing Your Data
fr_CA: Organiser vos Données

en: Orientation (a_b or b_a)
fr_CA: Orientation (a_b ou b_a)

en: Origin of this Contribution.
fr_CA: Origine de cette contribution.

en: Original Activity
fr_CA: Activité d'origine

en: Original ID (unused)
fr_CA: Id. original (inutilisé)

en: Original Installment Amount
fr_CA: Montant de l'échéance originale

en: Original amount for each of the installments.
fr_CA: Montant initial pour chacun des versements.

en: Oriya
fr_CA: oriya

en: Oromo
fr_CA: oromo

en: Ossetian, Ossetic
fr_CA: ossète

en: Other
fr_CA: Autre

en: Other Amount
fr_CA: Autre montant

en: Other Background Color
fr_CA: Couleur alternative d'arrière-plan

en: Other Panes
fr_CA: Autres sections

en: Other Plugin Repositories
fr_CA: Autres dépôts de plug-ins

en: Other Relationships
fr_CA: Autres relations

en: Other Settings
fr_CA: Autres paramètres

en: Other WYSIWYG editors are available for download from the <a %1>CiviCRM Extension Directory</a>.
fr_CA: D'autres éditeurs WYSIWYG sont disponibles en  téléchargement à partir de <a %1> CiviCRM Extension Directory </a>.

en: Other Years
fr_CA: Autres années

en: Other menu data
fr_CA: Autre donnée de menu

en: Other operators not available for this action.
fr_CA: Autres opérateurs non disponibles pour cette action.

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
fr_CA: Autrement, le lien d'inscription est caché et le message d'événement complet est affiché quand le nombre maximum d'inscriptions est atteint. Seuls les participants avec un type de statut marqué « comptabilisé » sont inclus quand il est vérifié si un événement est complet.

en: Out Date
fr_CA: Date de sortie

en: Outbound Email
fr_CA: Courrier sortant

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
fr_CA: Courrier sortant (SMTP/Sendmail)

en: Outbound Email Disabled
fr_CA: Envoi de courriel déactivé

en: Outbound Mailing
fr_CA: Courrier sortant

en: Outbound Mailings
fr_CA: Courriers sortants

en: Outbound emails have been disabled. Scheduled jobs will not run unless runInNonProductionEnvironment=TRUE is added as a parameter for a specific job
fr_CA: Les e-mails sortants ont été désactivés. Les travaux planifiés ne s'exécuteront que si runInNonProductionEnvironment=TRUE est ajouté en tant que paramètre pour un travail spécifique

en: Outbound mail has been disabled. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
fr_CA: Les courriels sortants sont désactivés. Cliquez sur <a href='%1'>Administrer >> Courriel sortant</a> pour les activer.

en: Outdated tokens in use
fr_CA: Jetons obsolètes utilisés

en: Outgoing Phone Prefix
fr_CA: Préfixe téléphonique des appels sortants

en: Overridden
fr_CA: Forcé

en: Override End Date for Auto-renew Memberships
fr_CA: Annulez la date de fin pour renouveler automatiquement les membres

en: Override Geocoding
fr_CA: Ne pas géocoder automatiquement

en: Override Membership Type for Auto-renew Memberships
fr_CA: Forcer le type d'adhésion pour les auto-renouvellements

en: Override Permanently
fr_CA: Forcer/Outrepasser de façon permanente

en: Override Status
fr_CA: Forcer le statut

en: Override Until Selected Date
fr_CA: Forcer jusqu'à la date sélectionnée

en: Override Verp
fr_CA: Outrepasser VERP

en: Override automatic geocoding
fr_CA: Ne pas géocoder automatiquement

en: Override end date
fr_CA: Forcer la date de fin

en: Override organization and type
fr_CA: Forcer l'organisation et le type

en: Override page content
fr_CA: Ecraser le contenue de la page

en: Override privacy setting? (Do not email / Do not mail)
fr_CA: Forcer les paramètres de vie privée ? (Ne pas envoyer de courriel / Ne pas envoyer de courrier postal)

en: Override the default button text for the cancel button for this profile
fr_CA: Forcer le texte du bouton par défaut pour le bouton Annuler pour ce profil

en: Override the default button text for the submit button for this profile
fr_CA: Forcer le texte du bouton par défaut pour le bouton Soumettre pour ce profil

en: Overwrite VERP
fr_CA: Outrepasser VERP

en: Overwrite the VERP address in Reply-To
fr_CA: Remplacer l'adresse VERP dans Reply-To

en: Owned By
fr_CA: Détenu par

en: Owned By Contact ID
fr_CA: Id. du contact propriétaire

en: Owner
fr_CA: Titulaire

en: Owner Email Notification
fr_CA: Notification par courriel

en: Owner Notification
fr_CA: Notification d'envoi

en: Owner Notification is not set for this Personal Campaign Page. Please contact the site administrator if you need assistance.
fr_CA: Le profil de sympathisant n'est pas indiqué pour cette page personnelle de campagne. Veuillez contacter l'administrateur du site pour obtenir de l'aide.

en: Owner organization for this membership type. FK to Contact ID
fr_CA: Organisation propriétaire de ce type d'adhésion. FK de l'Id. de contact

en: PAYMENT ADVICE
fr_CA: AVIS DE REGLEMENT

en: PCP
fr_CA: Page de campagne personnelle

en: PCP Block
fr_CA: Bloc PCP

en: PCP Block ID
fr_CA: ID du bloc PCP

en: PCP ID
fr_CA: Id. PCP

en: PCP Page Type
fr_CA: Type de page de campagne personnelle

en: PCP block ID
fr_CA: Id. du block PCP

en: PCPs
fr_CA: Page campagnes

en: PDF Format Option Group not found in database.
fr_CA: La liste de choix du format PDF n'a pas été trouvée dans la base de données.

en: PDF Invoice
fr_CA: Facture PDF

en: PDF Page Format does not fit in database.
fr_CA: Le format de page PDF n'est pas cohérent avec la base de données.

en: PDF Receipts
fr_CA: Reçu PDF

en: PDF letter - print for participants
fr_CA: Lettre PDF - Imprimer pour les participants

en: PHP (std)
fr_CA: PHP (standard)

en: PHP Configuration
fr_CA: Configuration PHP

en: PHP Error Information
fr_CA: Information sur les erreurs PHP

en: PHP MySQL Driver (libmysqlclient)
fr_CA: Pilote PHP MySQL (libmysqlclient)

en: PHP MySQL Driver (mysqlnd)
fr_CA: Pilote PHP MySQL (mysqlnd)

en: PHP Out-of-Date
fr_CA: Version désuète de PHP

en: PHP Up-to-Date
fr_CA: Version récente de PHP

en: PHP class name
fr_CA: Nom de la classe PHP

en: PHP7 installed
fr_CA: PHP7 est installé

en: Pad inside each label.
fr_CA: Espace intérieur dans chaque étiquette.

en: Page %1 of %2
fr_CA: Page %1 sur %2

en: Page Arguments
fr_CA: Arguments pour la page

en: Page Break
fr_CA: Saut de page

en: Page Callback
fr_CA: Fonction de rappel pour la page

en: Page Deleted
fr_CA: Page supprimée

en: Page Disabled
fr_CA: Page désactivée

en: Page Enabled
fr_CA: Page activée

en: Page Format
fr_CA: Format de page

en: Page Format:
fr_CA: Format de page :

en: Page Name
fr_CA: Nom de page

en: Page Text
fr_CA: Texte de la page

en: Page Title
fr_CA: Titre de la page

en: Page Type
fr_CA: Type de page

en: Page format to use when creating PDF files using this template.
fr_CA: Le format de page à utiliser lors de la création de fichiers PDF utilisant ce modèle.

en: Paid Amount
fr_CA: Montant payé

en: Paid By
fr_CA: Payé par

en: Paid Date
fr_CA: Date du paiement

en: Paid Event
fr_CA: Événement payant

en: Paid later via page ID: %1. %2
fr_CA: Payé plus tard via la Page ID: %1. %2

en: Panjabi, Punjabi
fr_CA: panjābī

en: Paper Size
fr_CA: Format de papier

en: Paper Size Option Group not found in database.
fr_CA: La liste de choix du format de papier n'a pas été trouvée dans la base de données.

en: Paper Size does not fit in database.
fr_CA: Le format de papier n'est pas cohérent avec la base de données.

en: Param api_key is not valid.
fr_CA: Le paramètre api_key n'est pas valide.

en: Param key is not valid.
fr_CA: La clé de paramètre n'est pas valide.

en: Parameter
fr_CA: Paramètre

en: Parameter Name
fr_CA: Nom du paramètre

en: Parameter Value
fr_CA: Valeur du paramètre

en: Parameters for API based search
fr_CA: Paramètres pour la recherché basée sur l'API

en: Parameters must be formatted as key=value on separate lines
fr_CA: Les paramètres doivent être formatés comme « clé = valeur » sur des lignes séparées

en: Parent Activity
fr_CA: Activité parente

en: Parent Activity ID
fr_CA: Id. Activité parente

en: Parent Campaign
fr_CA: Campagne Parente

en: Parent Campaign ID
fr_CA: Id. du parent de la campagne

en: Parent Event ID
fr_CA: Identifiant d'événement parent

en: Parent Group
fr_CA: Groupe parent

en: Parent Group ID
fr_CA: Id. du groupe parent

en: Parent Groups
fr_CA: Groupes parents

en: Parent ID
fr_CA: Identifiant parent

en: Parent ID in account hierarchy
fr_CA: Identifiant parent dans la hiérarchie des comptes

en: Parent Menu
fr_CA: Menu parent

en: Parent Section
fr_CA: Section parente

en: Parent Tag
fr_CA: Étiquette parent

en: Parent Tag ID
fr_CA: Id. du Tag Parent

en: Parent job id
fr_CA: l'identifiant de la tâche parent

en: Parent meeting ID (if this is a follow-up item).
fr_CA: Id. de l'événement parent (si c'est un élément de suivi).

en: Parent navigation item, used for grouping
fr_CA: Élément de navigation parent, utilisé pour le regroupement

en: Parse error in extension %1: %2
fr_CA: Erreur de syntaxe dans l'extension « %1 » : %2

en: Partial Locales
fr_CA: Localisations partielles

en: Partial Payments Enabled
fr_CA: Paiements partiels activés

en: Partial matches will be replaced unless you click "Exact Match". EXAMPLE: replacing 'Contribution' with 'Donation' will also replace 'Contributions' with 'Donations' unless 'Exact Match' is checked.
fr_CA: Les correspondances partielles sont remplacées sauf si vous choisissez « Correspondance exacte ». EXEMPLE: Remplacer « Contribution » par « Don » va aussi remplacer « Contributions » par « Dons » sauf si vous choisissez « Correspondance exacte ».

en: Partially Paid Contribution
fr_CA: Contribution payée partiellement

en: Partially Paid Registration
fr_CA: Inscription payée partiellement

en: Participant  id is not valid
fr_CA: L'identifiant de participant est invalide

en: Participant Cancelled
fr_CA: Participant annulé

en: Participant Confirmation
fr_CA: Confirmation du participant

en: Participant Confirmed
fr_CA: Participant confirmé

en: Participant Contact Type
fr_CA: Type de contact du participant

en: Participant Count
fr_CA: Nombre de participants

en: Participant Count must be greater than zero.
fr_CA: Le nombre de participants doit être plus grand que zéro.

en: Participant Count should be a positive number
fr_CA: Le nombre de participants doit être un entier positif.

en: Participant E-mail
fr_CA: Courriel des participants

en: Participant Expired
fr_CA: Participant expiré

en: Participant Fee
fr_CA: Frais de participation

en: Participant Group(s)
fr_CA: Groupe(s) du participant

en: Participant ID
fr_CA: ID du participant

en: Participant ID (FK)
fr_CA: ID du participant

en: Participant Import
fr_CA: Importer des participants

en: Participant Information
fr_CA: Fiche participant

en: Participant Information - Participant %1
fr_CA: Information sur participant - Participant %1

en: Participant Limit
fr_CA: Nombre max de participants

en: Participant Listing is not enabled for this event. You can enable it from
fr_CA: La liste des participants n'est pas activée pour cet événement. Vous pouvez l'activer depuis

en: Participant Name
fr_CA: Nom du participant

en: Participant Name or Email
fr_CA: Nom ou courriel du participant

en: Participant Payment
fr_CA: Paiement du participant

en: Participant Payment ID
fr_CA: Id. du paiement du participant

en: Participant Payments
fr_CA: Paiements de participant

en: Participant Role
fr_CA: Rôle du participant

en: Participant Role (label)
fr_CA: Rôle du participant (libellé)

en: Participant Role ID
fr_CA: Identifiant de rôle de participant

en: Participant Source
fr_CA: Origine du participant

en: Participant Status
fr_CA: Statut de participant

en: Participant Status (label)
fr_CA: Statut du participant (libellé)

en: Participant Status Class
fr_CA: Classe de statut de participant

en: Participant Status Counts?
fr_CA: Le statut de participant est-il compté ?

en: Participant Status Is Reserved?>
fr_CA: Le statut de participant est-il réservé ?>

en: Participant Status Label
fr_CA: Libellé du statut de participant

en: Participant Status Type
fr_CA: Type de statut de participant

en: Participant Status Type ID
fr_CA: Identifiant du type de statut de participant

en: Participant Status Types
fr_CA: Types de statuts de participant

en: Participant Status Visibility
fr_CA: Visibilité du statut du participant

en: Participant Status is Active
fr_CA: Le statut de participant est actif

en: Participant Tag(s)
fr_CA: Etiquette(s) du participant

en: Participant Total
fr_CA: Total des Participants

en: Participant Transferred
fr_CA: Participant transféré

en: Participant count can not be greater than max participants.
fr_CA: Le nombre de participants ne peut dépasser le nombre maximum.

en: Participant count for field
fr_CA: Nombre de participants pour le champ

en: Participant is %1
fr_CA: Le nombre de participants est de %1

en: Participant is Pay Later?
fr_CA: Participant paie plus tard ?

en: Participant is a Test?
fr_CA: Participant est un test ?

en: Participant listing code file cannot be '%1'
fr_CA: Le fichier code de la liste des participants ne peut être '%1'

en: Participant listing code file: %1 does not exist. Please verify your custom participant listing settings in CiviCRM administrative panel.
fr_CA: Le fichier %1 (liste de code de participants) n'existe pas. Veuillez vérifier les paramètres de votre liste personnalisée de participants dans la page d'administration de CiviCRM.

en: Participant listing links.
fr_CA: Liens vers la liste des participants.

en: Participant role ID. Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = participant_role.
fr_CA: Id. du rôle de participant. Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = participant_role.

en: Participant status - change
fr_CA: Changer le statut du participant

en: Participant status ID. FK to civicrm_participant_status_type. Default of 1 should map to status = Registered.
fr_CA: Id. de statut du participant. FK to civicrm_participant_status_type. Par défaut 1 devrait correspondre au statut = Inscrit.

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
fr_CA: Le statut du participant a été mis à jour à '%1'. Un courriel a été envoyé à %2.

en: Participants : %1
fr_CA: Participants :  %1

en: Participants Not Counted
fr_CA: Participants non-comptabilisés

en: Participants Summary
fr_CA: Liste des participants

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
fr_CA: La participation à cet événement est soumise à validation. Soumettez votre demande d'inscription ici. Une fois celle-ci validée, vous recevrez un courriel contenant un lien vers une page web vous permettant de terminer le processus d'inscription.

en: Pashto, Pushto
fr_CA: pachto ou pachtoune

en: Password
fr_CA: Mot de passe

en: Password Label
fr_CA: Mot de passe

en: Password and Confirm Password values are not the same.
fr_CA: Le mot de passe et la confirmation du mot de passe ne sont pas les mêmes.

en: Password is not set for this payment processor
fr_CA: Le mot de passe n'est pas paramétré pour cette passerelle de paiement.

en: Password is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
fr_CA: Le mot de passe n'est pas défini dans Administrer &raquo; Paramètres système &raquo; Passerelles de paiement.

en: Password is required
fr_CA: Le mot de passe est obligatoire

en: Password mismatch
fr_CA: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
fr_CA: Mot de passe à utiliser (pour IMAP et POP3)

en: Past 3 Months
fr_CA: 3 derniers mois

en: Past 6 Months
fr_CA: 6 derniers mois

en: Past Campaigns
fr_CA: Campagnes passées

en: Past Due
fr_CA: En retard

en: Past Year
fr_CA: L'année dernière

en: Past groups
fr_CA: Groupes précédents

en: Past or future actions concerning one or more contacts.
fr_CA: Actions passées ou futures concernant un ou plusieurs contacts

en: Path
fr_CA: Chemin

en: Path Error Information
fr_CA: Information sur les erreurs de chemin

en: Path Name
fr_CA: Nom du chemin

en: Path Variables
fr_CA: Chemin des Variables

en: Path to components main directory in a form of a class namespace.
fr_CA: Chemin d'accès au répertoire principal des composants sous la forme d'une classe d'espace de noms.

en: Path to weasyprint executable
fr_CA: Chemin vers l'exécutable de weasyprint

en: Path to wkhtmltopdf executable
fr_CA: Chemin de l'exécutable wkhtmltopdf

en: Path where CiviCRM extensions are stored.
fr_CA: Chemin du répertoire où les extensions CiviCRM sont stockées.

en: Path where documents and images which are attachments to contact records are stored (e.g. contact photos, resumes, contracts, etc.). These attachments are defined using 'file' type custom fields.
fr_CA: Répertoire dans lequel les documents et images attachés aux enregistrements des contacts sont stockés (par ex. photos des contacts, CV, contrats, etc.). Ces attachements sont définis en utilisant les champs personnalisés de type « file ».

en: Path where site specific PHP code files are stored if any. This directory is searched first if set.
fr_CA: Chemin du répertoire où sont stockés les fichiers spécifiques de code PHP (si vous en avez). Ils sont recherchés d'abord dans ce répertoire s'il est défini.

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named <em>templateFile.extra.tpl</em>.
fr_CA: Chemin d'accès au répertoire où les templates spécifiques du site, s'il y en a, sont placés. Du code JavaScript spécifique peut être ajouté aux templates en créant des fichiers de nom <em>templateFile.extra.tpl</em>.

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named templateFile.extra.tpl. (learn more...)
fr_CA: Chemin d'accès au répertoire où les templates spécifiques du site, s'il y en a, sont placés. Du code JavaScript spécifique peut être ajouté aux templates en créant des fichiers de nom <em>templateFile.extra.tpl</em>.

en: Pattern
fr_CA: Motif

en: Pause
fr_CA: pause

en: Pause mailing
fr_CA: Mettre en pause le mailing

en: Paused
fr_CA: En pause

en: Pay Later
fr_CA: Paiement différé

en: Pay Later Allowed
fr_CA: Paiement ultérieur permis

en: Pay Later Instructions
fr_CA: Instructions de l'option « payer plus tard »

en: Pay Later Label
fr_CA: Libellé de l'option « payer plus tard »

en: Pay Later Receipt
fr_CA: Reçu de l'option "payer plus tard"

en: Pay Later Receipt Text
fr_CA: Texte de reçu de paiement différé

en: Pay Later Text
fr_CA: Payer plus tard (texte)

en: Pay Later?
fr_CA: Paiement plus tard ?

en: Pay Method
fr_CA: Moyen de Paiement

en: Pay Now
fr_CA: Payer maintenant

en: Pay later
fr_CA: Paiement différé

en: Pay later label
fr_CA: Je paye plus tard — titre

en: Pay later option
fr_CA: Option « Je paye plus tard »

en: Pay using PayPal
fr_CA: Payer via PayPal

en: Pay with Credit Card
fr_CA: Paiement par carte de crédit

en: Payment
fr_CA: Paiement

en: Payment %1
fr_CA: Paiement %1

en: Payment Amount
fr_CA: Montant du paiement

en: Payment Date
fr_CA: Date de paiement

en: Payment Details
fr_CA: Informations sur le paiement

en: Payment Due
fr_CA: Paiement échu

en: Payment From
fr_CA: Paiement de

en: Payment ID
fr_CA: ID du paiement

en: Payment Information
fr_CA: Information de paiement

en: Payment Instrument
fr_CA: Mode de paiement

en: Payment Instrument ID
fr_CA: identifiant du moyen de paiement

en: Payment Method
fr_CA: Méthode de paiement

en: Payment Method ID
fr_CA: Identifiant du moyen de paiement

en: Payment Method is a required field.
fr_CA: Le mode de paiement est un champ obligatoire.

en: Payment Method should be Check when a check number is entered for a contribution.
fr_CA: Le moyen de paiement doit être « Chèque » si vous saisissez un numéro de chèque pour cette contribution.

en: Payment Method:
fr_CA: Méthode de Paiement :

en: Payment Options
fr_CA: Options de paiement

en: Payment Processor
fr_CA: Passerelle de paiement

en: Payment Processor Account
fr_CA: Le compte de la passerelle de paiement

en: Payment Processor Deleted.
fr_CA: Passerelle de paiement supprimée.

en: Payment Processor Description.
fr_CA: Description de la passerelle de paiement

en: Payment Processor Error
fr_CA: Erreur de la passerelle de paiement

en: Payment Processor Error message
fr_CA: Message d'erreur de la passerelle de paiement

en: Payment Processor Error message :
fr_CA: Message d'erreur de la passerelle de paiement :

en: Payment Processor Frontend Title
fr_CA: Titre Public de la passerelle de paiement

en: Payment Processor ID
fr_CA: Identifiant de la passerelle de paiement

en: Payment Processor Name
fr_CA: Nom de la passerelle de paiement

en: Payment Processor Name.
fr_CA: Nom de la passerelle de paiement.

en: Payment Processor Title
fr_CA: Titre de la passerelle de paiement

en: Payment Processor Type
fr_CA: Type de passerelle de paiement

en: Payment Processor Type (ID=%1) not found. Did you disable the payment processor extension?
fr_CA: Le type de passerelle de paiement (Id = %1) n'a pas été trouvé. Auriez vous désactivé l'extension de la passerelle de paiement en question ?

en: Payment Processor Type ID
fr_CA: Id. du type de passerelle de paiement

en: Payment Processor Type Name.
fr_CA: Nom du type de passerelle de paiement.

en: Payment Processor Type Title
fr_CA: Titre du type de passerelle de paiement

en: Payment Processor Type Title.
fr_CA: Titre du type de passerelle de paiement.

en: Payment Processor Type variable name to be used in code
fr_CA: Nom du type de variable de passerelle de paiement à utiliser dans le code

en: Payment Processor Types
fr_CA: Types de passerelle de paiement

en: Payment Processor configurations for all payment processors that can be used in this installation of CiviCRM.
fr_CA: Configuration pour tous les services de paiement de cette installation de CiviCRM.

en: Payment Processor external order reference
fr_CA: Référence externe d'ordre de la passerelle de paiement

en: Payment Processor for this financial transaction
fr_CA: Processus de paiement pour cette transaction financière

en: Payment Processor is a required field.
fr_CA: Passerelle de paiement est un champ obligatoire.

en: Payment Processors
fr_CA: Passerelles de paiement

en: Payment Processors configured for this Event (if is_monetary is true)
fr_CA: Passerelles de paiement configurés pour cet événement (si is_monetary est activé).

en: Payment Processors configured for this contribution Page
fr_CA: Processeurs de paiement configurés pour cette Page de Contribution

en: Payment Receipt
fr_CA: Reçu de règlement

en: Payment Reminders
fr_CA: Rappels de paiement

en: Payment Schedule
fr_CA: Paiements planifiés

en: Payment Scheduled
fr_CA: Paiement programmé

en: Payment Start
fr_CA: Début du paiement

en: Payment Status
fr_CA: État du paiement

en: Payment Summary
fr_CA: Paiements

en: Payment Token
fr_CA: Jeton de paiement

en: Payment Token ID
fr_CA: Identifiant de jeton de paiement

en: Payment Tokens
fr_CA: Jetons de paiement

en: Payment Type
fr_CA: Type de paiement

en: Payment Type: Credit or Debit (deprecated)
fr_CA: passerelle de paiement : crédit ou débit (obsolète)

en: Payment amount is less than the amount owed. Expected participant status is 'Partially paid'. Are you sure you want to set the participant status to %1? Click OK to continue, Cancel to change your entries.
fr_CA: Le montant du paiement est inférieur au montant dû. Le statut de participant attendu est « Payé partiellement ». Voulez-vous vraiment définir le statut du participant sur %1 ? Cliquez sur OK pour continuer, ou sur Annuler pour modifier les données.

en: Payment approval failed with message :
fr_CA: La validation du règlement a échouée avec le message :

en: Payment details
fr_CA: Informations sur le paiement

en: Payment failed at payment processor
fr_CA: Erreur de paiement pendant le processus

en: Payment method is a required field
fr_CA: Le mode de paiement est un champ obligatoire.

en: Payment notification
fr_CA: Notification de paiement

en: Payment processor %1 has been saved.
fr_CA: La passerelle de paiement %1 a été enregistrée.

en: Payment processor configuration invalid
fr_CA: La configuration de la passerelle de paiement est invalide

en: Payment processor is not set for this page
fr_CA: La passerelle de paiement n'est pas définie pour cette page

en: Payment processor overview
fr_CA: Passerelle de paiement

en: Payment status: test, paid, part_paid, unpaid (if empty assume unpaid)
fr_CA: Etat du règlement : test, payé, payé_partiellement, impayé (si vide : impayé).

en: Payment/Transaction Date
fr_CA: date réglement/transaction

en: Payments
fr_CA: Paiements

en: Payments Ended Date
fr_CA: Date de fin des paiements

en: Payments Received
fr_CA: Paiements reçus

en: Payments Start
fr_CA: Début des paiements

en: Payments Start Date
fr_CA: Date de début des paiements

en: Payments are due on day %1 of the %2.
fr_CA: Les paiements sont échus le jour %1 de %2.

en: Payments are due on the
fr_CA: Les paiements sont dûs le

en: Payments have been recorded for selected record(s).
fr_CA: Les règlements ont été enregistrés pour les enregistrements sélectionnés.

en: Payments recorded
fr_CA: Paiements enregistrés

en: Pending
fr_CA: En instance

en: Pending (by %1)
fr_CA: En instance (par %1)

en: Pending Subscriptions
fr_CA: Abonnements en instance

en: Pending and Inactive Memberships
fr_CA: Adhésions en attente ou expirées

en: Pending participant expiration (hours)
fr_CA: Expiration des inscriptions en attente (heures)

en: People can register for this event starting on
fr_CA: Les personnes peuvent s'inscrire à cet événement à partir de

en: Percentage Change
fr_CA: Pourcentage de changement

en: Perform all system administration tasks in CiviCRM
fr_CA: Réaliser toutes les tâches d'administration dans CiviCRM

en: Perform all tasks in the Administer CiviCRM control panel and Import Contacts
fr_CA: Effectuer toutes les tâches depuis le panneau de contrôle d'administration de CiviCRM et importer des contacts

en: Performance warning: Missing indices
fr_CA: Alerte de performance : indices manquants

en: Period
fr_CA: Période

en: Period Type
fr_CA: Type de période

en: Period type should be Rolling when duration unit is Day
fr_CA: La période doit être glissante lorsque l'unité de temps est le jour.

en: Permanently Delete %1
fr_CA: Supprimer définitivement %1

en: Permanently Delete Contact
fr_CA: Supprimer définitivement le contact

en: Permission
fr_CA: Autorisation

en: Permission A has to access B
fr_CA: La Permission A doit accéder à B

en: Permission B has to access A
fr_CA: La Permission B doit accéder à A

en: Permission Denied
fr_CA: Permission refusée

en: Permission Error
fr_CA: Erreur de permission

en: Permission Operator
fr_CA: Opérateur de permission

en: Permission denied.
fr_CA: Autorisation refusée.

en: Permission for <strong>%1</strong> to access information about <strong>%2</strong>
fr_CA: <strong>%1</strong> a le droit de consulter les informations concernant <strong>%2</strong>.

en: Permission for the dashlet
fr_CA: Autorisation pour l'indicateur

en: Permission that Contact A has to view/update Contact B
fr_CA: Permission accordée au Contact A pour voir/modifier le Contact B

en: Permission that Contact B has to view/update Contact A
fr_CA: Permission accordée au Contact B pour voir/modifier le Contact A

en: Permission(s) needed to access menu item
fr_CA: Permission(s) nécessaires pour accéder à ce menu

en: Permissioned Relationship
fr_CA: Relation autorisée

en: Permissioned Relationships
fr_CA: Relations autorisées

en: Permissions and Capabilities
fr_CA: Autorisations et capacités

en: Permissions for Anonymous Users
fr_CA: Permissions pour les utilisateurs anonymes

en: Permissions: Details
fr_CA: Autorisations : Détails

en: Permissions: Summary
fr_CA: Autorisations : Résumé

en: Permit altering all restricted data options
fr_CA: Autoriser la modification de toutes les (options de) données réservées

en: Persian (Iran)
fr_CA: persan (Iran)

en: Personal Campaign Block
fr_CA: Bloc de campagne personnelle

en: Personal Campaign Blocks
fr_CA: Blocs de campagne personnelle

en: Personal Campaign Page
fr_CA: Page de campagne personnelle

en: Personal Campaign Page Contribution Information
fr_CA: Information contribution de page personnelle de campagne

en: Personal Campaign Page Honor Roll
fr_CA: Liste de remerciement de page personnelle de campagne

en: Personal Campaign Page Honor Roll?
fr_CA: Liste de remerciement de page personnelle de campagne ?

en: Personal Campaign Page ID
fr_CA: Identifiant de la page de campagne personnelle

en: Personal Campaign Page Notification
fr_CA: Notification de page de campagne personnelle

en: Personal Campaign Page Owner Notification
fr_CA: Notification de page de campagne personnelle

en: Personal Campaign Page Report
fr_CA: Rapport sur les pages personnelles de campagne

en: Personal Campaign Page Settings (%1)
fr_CA: Paramètres de page de campagne personnelle (%1)

en: Personal Campaign Page Status
fr_CA: Statut de la page de campagne personnelle

en: Personal Campaign Page Title
fr_CA: Titre de la page de campagne personnelle

en: Personal Campaign Page?
fr_CA: Page personnelle de campagne ?

en: Personal Campaign Pages
fr_CA: Pages personnelles de campagne

en: Personal Campaign Pages (PCPs) allow your constituents to create their own fundraising page for your organization. This means that a donor, after donating to your organization, can elect to create a page with her own photo, text, and personal information. She can then send a link to the page to her friends, soliciting support for your organization. This is a powerful way to widely and quickly spread the message about your campaign.
fr_CA: Les pages personnelles de campagne permettent à vos contacts de créer leur propre page de collecte de dons pour votre organisation. Cela signifie que les donateurs peuvent, après avoir donné à votre organisation, choisir de créer une page avec leur photo, du texte et des informations personnelles. Ils peuvent ensuite envoyer le lien vers leur page à leurs amis, sollicitant leur soutien pour votre organisation. C'est un moyen puissant pour faire passer le message rapidement à propos de votre campagne.

en: Personal Campaign Pages - Admin Notification
fr_CA: Pages personnelles de campagne - Notification à l'administrateur

en: Personal Campaign Pages - Owner Notification
fr_CA: Pages de campagne personnelle - Notification du propriétaire

en: Personal Campaign Pages - Supporter Status Change Notification
fr_CA: Pages personnelles de campagne - Notification de changement de statut d'un sympathisant

en: Personal Campaign Pages - Supporter Welcome
fr_CA: Pages personnelles de campagne - Accueil d'un sympathisant

en: Personal Campaign Pages are currently not enabled for this contribution page. However you can still support the campaign here.
fr_CA: Les pages personnelles de campagne sont désactivées pour cette page de contribution. Cependant vous pouvez quand même soutenir la campagne ici.

en: Personal Campaign Pages provide your constituents with the ability to promote this event or a related fundraising effort. When Personal Campaign Pages are enabled constituents will see a link after registering for this event which invites them to create their own page to promote the event (or promote a related online contribution page). Event registration fees (or contributions) from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
fr_CA: Les pages de campagne personnelles offrent la possibilités à vos contacts de promouvoir cet événement ou une campagne de collecte de fonds associée. Lorsque les pages de campagne personnelles sont activées, les contacts verront, après s'être inscrits à cet événement, un lien qui les invitera à créer leur propre page pour promouvoir cet événement (ou promouvoir une page de contribution en ligne associée). Les frais d'inscription (ou contributions) de personnes s'inscrivant par l'intermédiaire d'une page de campagne personnalisée sont enregistrés comme « contribution indirecte » pour le sympathisant ayant créé cette page de campagne.

en: Personal Campaign Preview
fr_CA: Aperçu de la page de campagne personnelle

en: Personal Campaign Title
fr_CA: Titre de la campagne personnelle

en: Personal Campaigns
fr_CA: Campagnes personnelles

en: Personal Contribution Link
fr_CA: Lien contribution perso

en: Personal Note
fr_CA: Note personnelle

en: Personal Note (for Honor Roll)
fr_CA: Commentaire personnel (pour la liste de remerciement)

en: Personalize the contents and appearance of your fundraising page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
fr_CA: Personnalisez le contenu et l'apparence de votre page de collecte de dons ici. Vous pourrez revenir à cette page et y faire des changements à tout moment.

en: Personalize the contents and appearance of your personal campaign page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
fr_CA: Personnalisez le contenu et l'apparence de votre page de campagne personnelle ici. Vous pourrez revenir sur cette page à tout moment pour y apporter des changements.

en: Personalized email blasts and newsletters.
fr_CA: Envois en masse et infolettres personnalisés.

en: Petition
fr_CA: Pétition

en: Petition - need verification
fr_CA: Pétition - Requiert vérification

en: Petition - signature added
fr_CA: Pétition - Signature ajoutée

en: Petition Dashboard
fr_CA: Tableau de bord de la pétition

en: Petition Id and/or Activity Id is not of the type Positive.
fr_CA: L'Id de Pétition et / ou Activité doit être un nombre positif

en: Petition Signers Group
fr_CA: Groupe des signataires de pétition

en: Petition Title
fr_CA: Titre de la pétition

en: Petition doesn't exist.
fr_CA: La pétition/sondage n'existe pas.

en: Petition has been saved.
fr_CA: Pétition enregistrée.

en: Petition id is not valid. (it needs a "sid" in the url).
fr_CA: L'Id. de la petition/sondage n'est pas valide. (besoin d'un paramètre "sid" dans l'url).

en: Petition is no longer active.
fr_CA: La pétition/sondage n'est plus active.

en: Petitions
fr_CA: Pétitions

en: Phone
fr_CA: Téléphone

en: Phone %1
fr_CA: Téléphone %1

en: Phone %1 is primary?
fr_CA: Le téléphone %1 est-il le principal ?

en: Phone %1:
fr_CA: Téléphone %1:

en: Phone (Contact A)
fr_CA: Téléphone (Contact A)

en: Phone (Contact B)
fr_CA: Téléphone (Contact B)

en: Phone (Main)
fr_CA: Téléphone (principal)

en: Phone (called)
fr_CA: Téléphone (appelé)

en: Phone (called) Number
fr_CA: Numéro de téléphone (appelé)

en: Phone 2
fr_CA: Téléphone 2

en: Phone 2 ID
fr_CA: Id. du téléphone 2

en: Phone Ext (Contact A)
fr_CA: Extension (Contact A)

en: Phone Ext (Contact B)
fr_CA: Extension (Contact B)

en: Phone Extension
fr_CA: Extension téléphonique

en: Phone Extension %1
fr_CA: Extension téléphonique %1

en: Phone ID
fr_CA: Identifiant du téléphone

en: Phone ID (called)
fr_CA: Id. Téléphone (appelé)

en: Phone ID of the number called (optional - used if an existing phone number is selected).
fr_CA: ID du numéro de téléphone appelé (facultatif - utilisé si un numéro de téléphone existant est sélectionné).

en: Phone Location
fr_CA: Adresse téléphone

en: Phone No
fr_CA: Numéro de téléphone

en: Phone Numeric
fr_CA: Numéro de téléphone

en: Phone Type
fr_CA: Type de numéro de téléphone

en: Phone Type ID
fr_CA: Id. du type de téléphone

en: Phone Type ID, if required
fr_CA: Id. du type de téléphone, si nécessaire

en: Phone and Email
fr_CA: Téléphone et courriel

en: Phone and Extension
fr_CA: Téléphone et extension

en: Phone number contains
fr_CA: Le numéro de téléphone contient

en: Phone number in case the number does not exist in the civicrm_phone table.
fr_CA: Numéro de téléphone si le numéro n'existe pas dans la base de donnée de civicrm_phone

en: Phone number stripped of all whitespace, letters, and punctuation.
fr_CA: Numéro de téléphone débarrassé de tous les espaces, lettres et signes de ponctuation.

en: Phone type ID
fr_CA: Id. du type d'adresse

en: Phone:
fr_CA: Téléphone :

en: Phones
fr_CA: Téléphones

en: Physical tablename for entity, e.g. civicrm_event
fr_CA: nom de table physique pour l'entité, par ex. civicrm_event

en: Pick a premium to include on this Contribution Page. Use <a href='%1'>Manage Premiums</a> to create or enable additional premium choices for your site.
fr_CA: Choisissez un cadeau à inclure sur cette page de contribution. Utilisez <a href='%1'>Gérer les cadeaux</a>  pour créer ou activer d'autres choix de cadeaux pour votre site.

en: Pie
fr_CA: Camembert

en: Pie Chart
fr_CA: Graphique circulaire

en: Pinned Countries
fr_CA: Pays épinglés

en: Place a separator either before or after this menu item.
fr_CA: Place un séparateur avant ou après ce menu.

en: Place the 'No thank-you' radio button before OR after the list of premiums offered on this page.
fr_CA: Placez le bouton radio « Non merci » avant ou après la liste de cadeaux offerts sur cette page.

en: Place your cursor within the Message box where you want to the token to be inserted. Then click the &quot;Insert Tokens&quot; link in the upper right corner of the message box to see a list of available tokens. Insert the token by clicking the desired token name in the list (for example, click &quot;First Name&quot;).
fr_CA: Placez votre curseur à l'intérieur de la boite à message, là ou vous voulez insérer le champ de fusion. Cliquez ensuite dans le coin en haut à droite de la boite à message sur le lien &quot;insérer un champ de fusion&quot; pour voir la liste des champs de fusion disponibles. Insérez le champ en cliquant sur le nom du champ désiré dans la liste (par exemple en cliquant sur &quot;Nom&quot;).

en: Plain Text
fr_CA: Texte brut

en: Plain-Text Format
fr_CA: Format texte

en: Planned or actual duration of activity expressed in minutes. Conglomerate of former duration_hours and duration_minutes.
fr_CA: Durée planifiée ou actuelle de l'activité exprimée en minutes. Conglomérat des anciens duration_hours et duration_minutes.

en: Please <a %1>read about recurring contribution templates</a> for more information
fr_CA: Veuillez <a %1>lire les modèles de contribution périodique </a>pour plus d'informations

en: Please Enter the value for Original Word
fr_CA: Veuillez entrer la valeur du mot original

en: Please Enter the value for Replacement Word
fr_CA: Veuillez entrer la valeur du mot de remplacement

en: Please Select a Soft Credit Type
fr_CA: Veuillez sélectionner un type de crédit indirect

en: Please add a profile with an email address if 'Send Confirmation Email?' is selected
fr_CA: Veuillez ajouter un profil incluant un champ adresse électronique si « Envoyer un courriel de confirmation » est sélectionné.

en: Please assign this permission to a Role.
fr_CA: Veuillez assigner cette permission à un rôle.

en: Please check that your CiviCRM settings file is where it should be and that %s is set correctly in it. Also check that the CiviCRM code directory is where it should be. If these are both fine, then you will have to look in your logs for more information.
fr_CA: Veuillez vérifier que votre fichier de configuration CiviCRM se trouve à l'endroit prévu et que %s y est correctement défini. Vérifiez également que le répertoire du code CiviCRM se trouve à l'endroit prévu. Si ces deux éléments sont corrects, vous devrez alors consulter vos journaux pour obtenir plus d'informations.

en: Please check your CiviEvents for the correct time. <a %1>(Learn more...)</a>
fr_CA: Veuillez vérifier les heures de vos événements. <a %1>(Learn more...)</a>

en: Please check your email inbox for the confirmation email. If you don't find it, verify if it isn't in your spam folder.
fr_CA: Veuillez consulter vos courriels pour le message de confirmation. Si vous ne le trouvez pas, vérifiez qu'il ne se trouver pas dans votre dossier de courriels indésirables.

en: Please choose another address to be primary before changing this one.
fr_CA: Vous devez configurer une autre adresse comme adresse principale avant de changer celle-ci.

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
fr_CA: Veuillez enlever votre valeur si vous voulez utiliser l'opérateur %1.

en: Please configure a <a href="%1">default mailbox</a> for CiviMail.
fr_CA: Merci de configurer une <a href="%1">adresse de courriel par défaut</a> pour CiviMail.

en: Please contact our site administrator for more information
fr_CA: Veuillez contacter notre administrateur du site pour plus d'information

en: Please correct errors before previewing.
fr_CA: Veuillez corriger les erreurs avant d'afficher l'aperçu.

en: Please correct errors before saving.
fr_CA: Veuillez corriger les erreurs avant d'enregistrer.

en: Please correct the following errors in the form fields below:
fr_CA: Veuillez corriger les erreurs suivantes dans les champs de formulaire ci-dessous :

en: Please correct the following errors in the survey fields below:
fr_CA: Veuillez corriger les erreurs suivantes, dans les champs du formulaire de sondage ci-dessous :

en: Please define the custom translation function first.
fr_CA: Merci de définir une fonction de traduction personnalisée

en: Please do not include entity parameter (entity is always 'contact')
fr_CA: Ne pas inclure le paramètre entité (l'entité est toujours le « contact »)

en: Please do not pay on this advice. Deduct the amount of this Credit Note from your next payment to us
fr_CA: Veuillez ne pas payer cet avis. Déduisez le montant de cet avoir de votre prochain paiement.

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
fr_CA: Vous ne pouvez pas regrouper par date d'activité et par contact

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
fr_CA: Quand vous regroupez par date d'activité, vous ne pouvez pas sélectionner des champs de contact

en: Please do not select more than one membership associated with the same organization.
fr_CA: Vous ne pouvez sélectionner plus d'une adhésion pour une même organisation.

en: Please do not serialize CiviCRM_For_WordPress
fr_CA: Veuillez ne pas sérialiser CiviCRM_Pour_WordPress

en: Please do not use this task to send a lot of emails (greater than %1). Many countries have legal requirements when sending bulk emails and the CiviMail framework has opt out functionality and domain tokens to help meet these.
fr_CA: Merci de ne pas utiliser cette tâche pour envoyer un nombre important de courriels (supérieur à %1). Beaucoup de pays ont des contraintes légales concernant l'envoi massif de courriels et le module CiviMail possède une fonctionnalité de désactivation et des jetons de domaine pour aider à la respecter.

en: Please edit the XML file for case type "<em>%2</em>" so that the case role label "<em>%1</em>" is changed to its corresponding name "<em>%3</em>". Using label is deprecated as of version 5.20.
fr_CA: Veuillez modifier le fichier XML pour le type de cas "<em>%2</em>" afin que le libéllé du rôle de Dossier "<em>%1</em>" soit remplacé par son nom "<em>%3</em>". L'utilisation du libellé (label) est déconseillée à partir de la version 5.20.

en: Please enable 'Include Case Activities' to filter with Case Activity types.
fr_CA: Merci d'activer "Inclure les Activités du Dossier" pour filtrer avec les types d'Activités de Dossiers.

en: Please enable the contribution amount section to use this option.
fr_CA: Veuillez activer la section montant de contribution pour utiliser cette option.

en: Please ensure at least one contact group association is maintained.
fr_CA: Veuillez vous assurer qu'une association contact groupe au moins est maintenue.

en: Please ensure that fields selected in 'Display Columns' are also selected in 'Group by Columns' section.
fr_CA: Assurez vous que les champs sélectionnés dans la section "Afficher les colonnes" sont aussi sélectionnés dans la section "Grouper par colonnes".

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
fr_CA: Veuillez entrer 1 (pour oui) ou 0 (pour non) si vous voulez définir une valeur par défaut.

en: Please enter 1 or 0 as value.
fr_CA: Veuillez entrer 1 ou 0 comme valeur.

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
fr_CA: Veuillez entrer une adresse de courriel d'expédition valide pour la confirmation par courriel.

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
fr_CA: Veuillez entrer un nom d'expéditeur valide pour la confirmation par courriel.

en: Please enter Registration Link Text
fr_CA: Veuillez saisir le texte du lien vers l'inscription à l'événement

en: Please enter a <a href="%1">default FROM Email Address</a> (for system-generated emails).
fr_CA: Merci d'indiquer une <a href="%1">adresse électronique d'expéditeur par défaut</a> (pour les courriels générés par le système).

en: Please enter a Contribution Amount.
fr_CA: Veuillez entrer un montant de contribution.

en: Please enter a Fixed Period Start Day for this subscription or service.
fr_CA: Merci d'entrer un jour de début fixe pour cette souscription ou ce service

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
fr_CA: Veuillez saisir un titre pour la page de confirmation d'inscription

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
fr_CA: Veuillez saisir un titre pour la page de remerciement d'inscription

en: Please enter a Username to create an account.
fr_CA: Veuillez entrer un nom d'utilisateur pour créer un compte.

en: Please enter a date as well as a time.
fr_CA: Saisissez une date et une heure.

en: Please enter a duration interval.
fr_CA: Veuillez entrer un intervalle de temps.

en: Please enter a first name.
fr_CA: Veuillez saisir un prénom.

en: Please enter a label for at least one fee level.
fr_CA: Veuillez saisir un libellé pour au moins un tarif.

en: Please enter a last name.
fr_CA: Veuillez saisir un nom de famille.

en: Please enter a membership type name.
fr_CA: Veuillez entrer un nom pour le type d'adhésion.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Contribution Amount.
fr_CA: Veuillez entrer une valeur monétaire pour le montant de contribution minimum.

en: Please enter a monetary value for the Minimum Fee.
fr_CA: Veuillez indiquer une valeur numérique pour la cotisation minimale.

en: Please enter a monetary value for this field.
fr_CA: Veuillez entrer une valeur monétaire pour ce champ.

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
fr_CA: Entrez un nom pour l'inclure dans la liste de remerciements ou sélectionnez « anonyme ».

en: Please enter a number
fr_CA: Veuillez entrer un nombre valide

en: Please enter a number for frequency (e.g. every "3" months).
fr_CA: Veuillez indiquer un nombre pour la période (ex. tous les « 3 » mois).

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
fr_CA: Merci d'indiquer la fréquence de votre contribution (par exemple tous les 3 mois).

en: Please enter a password.
fr_CA: Veuillez entrer un mot de passe valide.

en: Please enter a positive integer
fr_CA: Veuillez entrer un entier positif

en: Please enter a time.
fr_CA: Veuillez entrer une heure.

en: Please enter a valid %1
fr_CA: Veuillez entrer un %1 valide

en: Please enter a valid Bank Identification Number (value must not contain punctuation characters).
fr_CA: Veuillez entrer un numéro d'identification bancaire valide (la valeur ne doit pas contenir de caractères de ponctuation).

en: Please enter a valid Card Number
fr_CA: Veuillez indiquer un numéro de carte valide

en: Please enter a valid Card Verification Number
fr_CA: Veuillez indiquer un numéro de vérification de carte valide

en: Please enter a valid Max Participants.
fr_CA: Veuillez entrer un nombre maximum de participants valide.

en: Please enter a valid No. of reminders.
fr_CA: Veuillez indiquer un nombre de rappels valide.

en: Please enter a valid Participants Count.
fr_CA: Veuillez entrer un nombre de participants valide.

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
fr_CA: Veuillez saisir un intervalle de paiement valide.

en: Please enter a valid URL.
fr_CA: Veuillez entrer une URL valide.

en: Please enter a valid additional reminder day.
fr_CA: Veuillez indiquer un jour valide de rappel supplémentaire.

en: Please enter a valid amount for this field.
fr_CA: Prière d'entrer un montant valide pour ce champ.

en: Please enter a valid amount.
fr_CA: Entrez un montant valide.

en: Please enter a valid credit card number.
fr_CA: Veuillez entrer un numéro de carte de crédit valide.

en: Please enter a valid date (YYYY-MM-DD).
fr_CA: Veuillez entrer une date valide (aaaa-mm-jj).

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
fr_CA: Veuillez entrer une date valide comme valeur par défaut en utilisant le format YYYY-MM-DD. Exemple : 2004-12-31.

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
fr_CA: Veuillez entrer une date ayant le format 'AAAA-MM-DD'. Par exemple : 2004-12-31.

en: Please enter a valid date.
fr_CA: Veuillez entrer une date valide.

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
fr_CA: Veuillez saisir un domaine valide pour ce compte courriel (la partie après @).

en: Please enter a valid email address.
fr_CA: Veuillez entrer une adresse mail valide.

en: Please enter a valid email.
fr_CA: Veuillez saisir une adresse électronique valide.

en: Please enter a valid fixed period rollover day
fr_CA: Veuillez entrer un jour valide de renouvellement de période fixe

en: Please enter a valid fixed period start day
fr_CA: Veuillez entrer un jour de début de période fixe valide

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 31.
fr_CA: Veuillez indiquer un jour valide de période de 1 à 31.

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 7.
fr_CA: Veuillez indiquer un jour valide de période de 1 à 7.

en: Please enter a valid integer value.
fr_CA: Vous devez entrer un entier valide.

en: Please enter a valid integer.
fr_CA: Veuillez entrer un nombre entier

en: Please enter a valid limit.
fr_CA: Vous devez saisir un nombre valide.

en: Please enter a valid link.
fr_CA: Veuillez entrer un lien valide.

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
fr_CA: Veuillez saisir une liste de courriels séparés par des virgules

en: Please enter a valid monetary value for Fee Amount.
fr_CA: Vous devez entrer une valeur monétaire valide pour le montant de la cotisation.

en: Please enter a valid monetary value for Non-deductible Amount.
fr_CA: Merci de saisir un montant monétaire valide pour le montant non-déductible.

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
fr_CA: Entrez un montant valide (ex. %1)

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
fr_CA: Veuillez saisir un montant valide pour ce champ (p. ex. %1).

en: Please enter a valid money value.
fr_CA: Vous devez entrer un montant valide.

en: Please enter a valid number of installments.
fr_CA: Merci d'entrer un nombre valide de paiements.

en: Please enter a valid number of pledge installments.
fr_CA: S'il vous plait entrez le nombre de versements que vous promettez de faire.

en: Please enter a valid number.
fr_CA: Veuillez entrer un nombre valide

en: Please enter a valid payment due day.
fr_CA: Merci d'entrer un jour valide pour le paiement

en: Please enter a valid phone number.
fr_CA: Merci de saisir un numéro de téléphone valide.

en: Please enter a valid reminder day.
fr_CA: Veuillez indiquer un jour valide de rappel.

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
fr_CA: Merci d'entrer une valeur valide pour le code sécurité de votre carte. C'est habituellement les 3-4 derniers chiffres présents dans l'encadré signature de la carte.

en: Please enter a valid value.
fr_CA: Vous devez entrer une valeur valide.

en: Please enter a value for %1 (when merging contacts), or select a pre-configured option from the list.
fr_CA: Entrez une valeur pour %1  (fusion de contacts) ou sélectionnez une option pré-configurée dans la liste.

en: Please enter a value with a valid extension.
fr_CA: Veuillez entrer une valeur avec une extension valide.

en: Please enter a value.
fr_CA: Veuillez indiquer une valeur.

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
fr_CA: Veuillez entrer un nombre entier comme nombre de personnes supplémentaires.

en: Please enter a whole number for how many periods to renew.
fr_CA: Merci d'entrer un nombre entier pour le nombre de périodes de renouvellement.

en: Please enter an amount for at least one fee level.
fr_CA: Veuillez entrer un montant pour au moins un tarif.

en: Please enter an integer for the number of terms.
fr_CA: Merci de saisir un entier pour le nombre d'occurence.

en: Please enter at least one friend's information, or click Cancel if you don't want to send emails at this time.
fr_CA: Veuillez saisir au moins une information sur votre ami(e), ou cliquer sur Annuler si vous ne voulez pas actuellement envoyer de courriel.

en: Please enter correct Data (in valid format).
fr_CA: Veuillez entrer une donnée valide (dans un format valide).

en: Please enter integer value for weight
fr_CA: Merci d'entrer un nombre entier pour le poids

en: Please enter number.
fr_CA: Veuillez entrer un nombre valide

en: Please enter only digits.
fr_CA: Veuillez n'entrer que des nombres.

en: Please enter positive number
fr_CA: Saisissez un entier positif

en: Please enter positive number as a distance
fr_CA: Veuillez entrer un nombre positif comme distance

en: Please enter the Actual Cost of Product.
fr_CA: Merci d'entrer le coût réel du produit

en: Please enter the Duration Interval for this subscription or service.
fr_CA: Merci d'entrer un intervalle de durée pour cette souscription ou ce service

en: Please enter the Duration Unit for this subscription or service.
fr_CA: Merci d'entrer l'unité de durée pour cette souscription ou ce service

en: Please enter the Frequency Interval for this subscription or service.
fr_CA: Merci d'entrer l'intervalle de fréquence pour cette souscription ou ce service

en: Please enter the Frequency Unit for this subscription or service.
fr_CA: Merci d'entrer l'unité de fréquence pour cette souscription ou ce service

en: Please enter the Market Value for this product.
fr_CA: Merci d'entrer une valeur de marché pour ce produit

en: Please enter the Member Since.
fr_CA: Veuillez entrer la date de première adhésion.

en: Please enter the Membership override end date.
fr_CA: Veuillez entrer la date de fin de remplacement de l'adhésion.

en: Please enter the Membership status.
fr_CA: Merci de saisir le statut d'adhésion

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
fr_CA: Veuillez entrer les instructions à afficher aux personnes qui désirent payer plus tard.

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
fr_CA: Veuillez entrer le libellé à afficher pour l'option « payer plus tard » sur le formulaire d'inscription.

en: Please enter the associated Financial Type
fr_CA: Veuillez indiquer le type financier associé

en: Please enter the contribution amount label.
fr_CA: Veuillez entrer le libellé de montant de contribution.

en: Please enter the contribution.
fr_CA: Veuillez indiquer la contribution.

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
fr_CA: Veuillez entrer la durée en nombre de minutes (entiers seulement).

en: Please enter the engagement index as a number (integers only).
fr_CA: Veuillez saisir l'indice d'engagement en chiffres (nombres entiers seulement).

en: Please enter the fee label for the paid event.
fr_CA: Merci de saisir le libellé de tarif pour l'événement payant.

en: Please enter the financial Type.
fr_CA: Veuillez saisir un moyen de paiement.

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
fr_CA: Merci d'entrer les instructions qui seront envoyés à ceux qui choisissent l'option 'je paye plus tard'.

en: Please enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM site.
fr_CA: Veuillez entrer le nom de l'organisation qui possède ce site CiviCRM.

en: Please enter the number of hours (as an integer).
fr_CA: Merci d'entrer le nombre d'heures (nombre entier).

en: Please enter the operator.
fr_CA: Veuillez indiquer l'opérateur.

en: Please enter the same value again.
fr_CA: Veuillez entrer la même valeur encore une fois.

en: Please enter the soft credit amount.
fr_CA: Veuillez entrer le montant de crédit indirect.

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
fr_CA: Merci d'entrer le texte pour l'option 'je paye plus tard' affichée sur le formulaire de contribution

en: Please enter the values correctly.
fr_CA: Veuillez entrer les valeurs correctement.

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
fr_CA: Veuillez saisir jusqu'à 5 adresses courriel pour recevoir le publipostage.

en: Please enter valid Contact ID
fr_CA: Veuillez entrer un identifiant de contact valide

en: Please enter valid Fixed Period Rollover Day
fr_CA: Veuillez entrer un jour valide de renouvellement de période fixe

en: Please enter valid Fixed Period Start Day
fr_CA: Entrez un jour valide de début de période fixe

en: Please enter valid Pledge Frequency Interval
fr_CA: Vous devez saisir un intervalle de temps valide

en: Please enter valid last 4 digit card number.
fr_CA: Veuillez saisir les 4 derniers chiffres du numéro d'une carte valide.

en: Please enter value for tax rate
fr_CA: Saisir la valeur du taux de taxe

en: Please enter your friend's email address.
fr_CA: Veuillez saisir l'adresse courriel de votre ami(e).

en: Please enter your friend's first name.
fr_CA: Veuillez saisir le prénom de votre ami(e).

en: Please enter your friend's last name.
fr_CA: Veuillez saisir le nom de votre ami(e).

en: Please enter your organization's <a href="%1">name and primary address</a>.
fr_CA: Merci de saisir <a href="%1">le nom et l'adresse principale</a> de votre organisation.

en: Please enter your organization's <a href="%1">name, primary address </a> and <a href="%2">default FROM Email Address </a> (for system-generated emails).
fr_CA: Veuillez saisi, pour votre organisation, ses <a href="%1">nom, adresse principale </a> et <a href="%2">Courriel d'expéditeur par défaut (FROM Email Address) </a> (pour les courriels générés par le système).

en: Please fix this field.
fr_CA: Veuillez vérifier ce champ.

en: Please follow the proper format for From Email Address
fr_CA: Veuillez utiliser le format correct pour le champ expéditeur

en: Please go back to the main registration page, to complete payment information.
fr_CA: Merci de revenir à la page principale d'inscription pour compléter vos informations de paiement.

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
fr_CA: Faites connaitre à vos amis, collègues et à votre réseau social cette page

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about: <strong><a
              href="%1">%2</a></strong>
fr_CA: Merci de nous aider en faisant connaitre cette page à vos amis, collègues et à votre réseau social : <strong><a href="%1">%2</a></strong>

en: Please include a Profile for online registration of additional participants that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
fr_CA: Vous devez inclure un profil pour l'inscription en ligne de participants supplémentaires qui contienne un champ adresse électronique et / ou les champs nom et prénom.

en: Please include a Profile for online registration that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
fr_CA: Vous devez inclure un profil pour l'inscription en ligne qui contienne un champ adresse électronique et / ou les champs nom et prénom.

en: Please login if you have an account on this site with the link
fr_CA: Si vous avez un compte sur ce site, veuillez vous connectez via ce lien

en: Please mail your payment to
fr_CA: Merci d'envoyer votre paiement par courrier à

en: Please make sure fields selected in 'Group by Columns' section are also selected in 'Display Columns' section.
fr_CA: Assurez vous que les champs sélectionnés dans la section "Grouper par colonnes" sont aussi sélectionnés dans la section "Afficher les colonnes".

en: Please narrow your search by entering a more complete target contact name.
fr_CA: Veuillez réduire la portée de votre recherche en entrant un nom de contact cible plus long.

en: Please note that the options which are marked or selected are sold out for participant being viewed.
fr_CA: Veuillez noter que les options marquées ou sélectionnées sont complètes pour le participant affiché.

en: Please note: you need to update the CiviCRM plugin directory first.
fr_CA: Remarque : vous devez d'abord mettre à jour le répertoire du plugin CiviCRM.

en: Please provide Text message.
fr_CA: Veuillez fournir un message texte

en: Please provide a Template Name.
fr_CA: Veuillez fournir un nom de modèle

en: Please provide a Text
fr_CA: Veuillez fournir un texte

en: Please provide either HTML or TEXT format for the Body.
fr_CA: Veuillez fournir soit un message au format TEXTE soit au format HTML pour le corps du message.

en: Please remember that Drupal's "register for events" permission overrides CiviCRM's control over event information access.
fr_CA: N'oubliez pas que la permission Drupal « S'inscrire aux événements » prend la précédence sur le contrôle d'accès CiviCRM aux informations sur les événements.

en: Please renew my membership automatically.
fr_CA: Veuillez renouveler mon adhésion automatiquement.

en: Please review the %1$sWordPress Installation Guide%2$s and the %3$sTroubleshooting page%4$s for assistance. If you still need help, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the %5$sinstallation support section of the community forum%6$s.
fr_CA: Veuillez consulter le %1$s WordPress Installation Guide %2$s et la  page de Troubleshooting %4$spour obtenir de l'aide. Si vous avez toujours besoin d'aide, vous pouvez souvent trouver des solutions à votre problème en recherchant le message d'erreur dans la %5$ssection d'aide à l'installation du forum de la communauté %6$s.

en: Please review your %1 message template and remove references to the token %2 as it has been replaced by %3
fr_CA: Merci de vérifier votre modèle de message %1 et supprimer les références au token %2 car il a été remplacé par %3.

en: Please search with 'Survey', to apply this action.
fr_CA: Veuillez chercher avec 'Sondage' pour appliquer cette action.

en: Please see attached
fr_CA: Veuillez trouver ci-joint

en: Please select %1
fr_CA: Veuillez sélectionner %1

en: Please select 'Is equal to' OR 'Is Less than or equal to' operator
fr_CA: Vous devez choisir l'un des opérateurs « Est égal à » ou « Est inférieur ou égal à »

en: Please select Transfer OR Cancel action.
fr_CA: Choisissez Transférer OU Annuler

en: Please select a Financial Type.
fr_CA: Veuillez choisir un mode paiement.

en: Please select a Geocoding Provider - Open Street Maps does not provide geocoding.
fr_CA: Sélectionner un fournisseur de géocodage (Open Street Maps ne fournit pas de géocodage).

en: Please select a Group (or ALL Groups).
fr_CA: Vous devez sélectionner un groupe (ou TOUS les groupes).

en: Please select a Page from the drop-down for CiviCRM to use as its Base Page. If CiviCRM was able to create one automatically, there should be one with the title "CiviCRM". If not, please select another suitable WordPress Page.
fr_CA: Veuillez sélectionner une page dans la liste déroulante pour que CiviCRM l'utilise comme page de base. Si CiviCRM a pu en créer une automatiquement, il devrait y en avoir une avec le titre "CiviCRM". Si ce n'est pas le cas, veuillez sélectionner une autre page WordPress appropriée.

en: Please select a Payment Method
fr_CA: Veuillez choisir un mode de paiement.

en: Please select a Personal Campaign Page, OR uncheck Display in Honor Roll and clear both the Honor Roll Name and the Personal Note field.
fr_CA: Veuillez sélectionner une page personnelle de campagne OU décocher la case « Afficher dans la liste de remerciement » et effacer les champs « Nom  » et « Commentaire personnel » pour la liste de remerciement.

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
fr_CA: Veuillez sélectionner un profil (ou TOUS les profils)

en: Please select a Survey Result Set.
fr_CA: Vous devez choisir un ensemble de résultats de sondage.

en: Please select a case from the list
fr_CA: Veuillez sélectionner un projet dans la liste.

en: Please select a contact
fr_CA: Veuillez sélectionner un contact

en: Please select a date format.
fr_CA: Veuillez choisir un format de date.

en: Please select a default country that is in the list of available countries.
fr_CA: Veuillez sélectionner un pays par défaut dans la liste des pays disponibles.

en: Please select a different contact.
fr_CA: Veuillez choisir un contact différent

en: Please select a field name
fr_CA: Merci de sélectionner un nom de champ

en: Please select a membership type.
fr_CA: Veuillez sélectionner un type d'adhésion.

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
fr_CA: Merci de sélectionner une période (mois, année, etc.) pour votre contribution périodique (ex. tous les 3 mois).

en: Please select a profile to collect organization information on this contribution page.
fr_CA: Vous devez choisir une profil pour collecter les informations relatives à l'organisation sur cette page de contribution.

en: Please select a profile used for honoree
fr_CA: Sélectionnez un profil utilisé pour la personne à remercier

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
fr_CA: Veuillez sélectionner un ensemble de données personnalisées (ou TOUTES les données personnalisées).

en: Please select a valid contact.
fr_CA: Sélectionnez un contact valide.

en: Please select a value
fr_CA: Veuillez sélectionner une valeur

en: Please select an Event (or ALL Events).
fr_CA: Veuillez sélectionner un événement (ou TOUS les événements).

en: Please select an action from the drop-down menu.
fr_CA: Veuillez sélectionner une action dans le menu déroulant.

en: Please select an action from the menu.
fr_CA: Veuillez sélectionner une action dans le menu.

en: Please select an appropriate option as default.
fr_CA: Veuillez sélectionner une option par défaut.

en: Please select an icon for the following contact types using the new icon picker, as image urls will not be supported in future versions of CiviCRM.
fr_CA: Veuillez sélectionner une icône pour les types de contacts suivants en utilisant le sélecteur d'icône, car les anciennes URLS vers les images seront bientôt obsolètes dans les prochaines versions de CiviCRM.

en: Please select an option for the premium image.
fr_CA: Merci de sélectionner une option pour l'image du cadeau

en: Please select at least one Group by field.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins une option de regroupement.

en: Please select at least one Membership Type to include in the Membership section of this page.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins un type d'adhésion pour inclure la section d'adhésion sur cette page.

en: Please select at least one field.
fr_CA: Vous devez choisir au moins un champ.

en: Please select at least one membership option.
fr_CA: Vous devez choisir un type d'adhésion.

en: Please select at least one option from price set.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins une option de la tarification.

en: Please select at least one privacy option.
fr_CA: Veuillez choisir au moins une option de protection de la vie privée.

en: Please select at least one tag.
fr_CA: Sélectionnez au moins une étiquette.

en: Please select financial type.
fr_CA: Veuillez choisir un type financier.

en: Please select one or more batches for this action.
fr_CA: Sélectionnez un ou plusieurs lots pour cette action.

en: Please select one or more contact for this action
fr_CA: Sélectionnez un ou plusieurs contacts pour cette action

en: Please select one or more contributions for this action.
fr_CA: Sélectionnez une ou plusieurs contributions pour cette action.

en: Please select only 1 %1.
fr_CA: Veuillez sélectionner seulement 1 %1.

en: Please select only contributions with Completed, Pending, Refunded, or Partially Paid status.
fr_CA: Veuillez sélectionner uniquement les contributions avec l'état Complété, En attente, Remboursé ou Partiellement réglé.

en: Please select only online contributions with Pending status.
fr_CA: Veuillez sélectionner les contributions en ligne en attente seulement.

en: Please select some other case to link.
fr_CA: Veuillez sélectionner un autre dossier à relier.

en: Please select the Amount Statistics
fr_CA: Veuillez sélectionner les stats sur les montants

en: Please select the Period Type for this subscription or service.
fr_CA: Merci de choisir le type de période pour cette souscription ou ce service

en: Please select valid shared contact or a contact with valid address.
fr_CA: Veuillez entrer un contact partagé valide ou un contact avec une adresse valide.

en: Please set a location type of %1
fr_CA: Veuillez indiquer un type d'adresse de %1.

en: Please set the API URL. Please refer to the documentation for more details
fr_CA: Merci d'indiquer l'URL de l'API. Merci de vous référer à la <a href='%1'>documentation</a> pour plus de détails

en: Please specify a username.
fr_CA: Veuillez spécifier un nom d'utilisateur.

en: Please specify a valid email address.
fr_CA: Veuillez entrer une adresse courriel valide.

en: Please specify either start date or end date.
fr_CA: Veuillez spécifier une date de début ou de fin.

en: Please untar (uncompress) your downloaded copy of CiviCRM in the <strong>%1</strong> directory below your Drupal root directory.
fr_CA: Veuillez décompresser (unzip) la copie de CiviCRM que vous avez téléchargée dans le dossier <strong>%1</strong> à l'intérieur du répertoire principal de Drupal.

en: Please upload document
fr_CA: Veuillez téléverser le document

en: Please use the <a href="%1">Record Payment</a> form if you have received an additional payment for this Partially paid contribution record.
fr_CA: Veuillez utiliser le formulaire d'<a href="%1">enregistrement de réglement</a> si vous avez reçu un règlement complémentaire pour cette contribution partiellement payée.

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
fr_CA: Veuillez vérifier attentivement les informations ci-dessous. Cliquez sur <strong>Retour</strong> si vous avez besoin d'y apporter des changements.

en: Please verify your information.
fr_CA: Veuillez vérifier vos informations.

en: Pledge
fr_CA: Engagement de don

en: Pledge Acknowledged
fr_CA: Promesse de don reçue

en: Pledge Acknowledgement  Not Sent
fr_CA: Engagements de don - Accusé de réception Non envoyé

en: Pledge Acknowledgement Sent
fr_CA: Engagements de don - Accusé de réception envoyé

en: Pledge Amount
fr_CA: Montant de l'engagement de don

en: Pledge Amounts
fr_CA: Montants des promesses de don

en: Pledge Block
fr_CA: Bloc de promesse de don

en: Pledge Block ID
fr_CA: Id. du block de la promesse de don

en: Pledge Blocks
fr_CA: Blocks de promesses de don

en: Pledge By
fr_CA: Promesse de don faite par

en: Pledge Cancelled Date
fr_CA: Date d'annulation de la promesse de don

en: Pledge Contribution Page Id
fr_CA: ID de la page de contribution

en: Pledge Currency
fr_CA: Monnaie de la promesse de don

en: Pledge End Date
fr_CA: Date de fin de l'engagement de don

en: Pledge Frequency
fr_CA: Périodicité des paiements

en: Pledge Frequency Interval
fr_CA: Périodicité de contribution

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
fr_CA: L'intervalle de paiement est requis.

en: Pledge Frequency Unit
fr_CA: Unité de période

en: Pledge ID
fr_CA: Id. de l'engagement de don

en: Pledge Information
fr_CA: Informations sur la promesse de don

en: Pledge Installments field must be > 1.
fr_CA: Le nombre de versements doit être supérieur à un.

en: Pledge Installments is required field.
fr_CA: Le nombre de versements est requis.

en: Pledge Made
fr_CA: Engagement de don effectué

en: Pledge Made Date
fr_CA: Date de la promesse

en: Pledge Modified Date
fr_CA: Date de modification de la promesse de don

en: Pledge Number of Installments
fr_CA: Nombre de versements de la promesse de don

en: Pledge Payment
fr_CA: Paiement de promesse de don

en: Pledge Payment Reminder
fr_CA: Rappel de paiement de promesse de don

en: Pledge Payment Schedule has been updated.
fr_CA: L'échéancier de versement des dons a été mis à jour.

en: Pledge Payment Status
fr_CA: État de paiement périodique

en: Pledge Payments
fr_CA: Règlements des promesses de don

en: Pledge Received
fr_CA: Promesse de don reçue

en: Pledge Search
fr_CA: Rechercher des promesses de don

en: Pledge Start Date
fr_CA: Date de début de l'engagement de don

en: Pledge Status ID
fr_CA: Id. du statut de promesse de don

en: Pledge Summary
fr_CA: Résumé des promesses de don

en: Pledge Summary Report
fr_CA: Rapport sur les promesses de don (synthèse)

en: Pledge acknowledgement
fr_CA: Accusé de réception de promesse de don

en: Pledge by
fr_CA: Promesse de don faite par

en: Pledge day
fr_CA: Jour de la promesse de don

en: Pledge frequency interval field must be > 0
fr_CA: L'intervalle de paiement doit être > 0

en: Pledge has been Cancelled and all scheduled (not completed) payments have been cancelled.<br />
fr_CA: La promesse de don a été annulée et tous les paiements planifiés (non effectués) ont été annulés.<br />

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
fr_CA: La promesse de don a été enregistrée et l'échéancier de paiement créé.<br />

en: Pledge has been updated.<br />
fr_CA: La promesse de don a été mise à jour.<br />

en: Pledge is a Test
fr_CA: La promesse de don est un test

en: Pledge is a Test?
fr_CA: La promesse de don est-elle un test ?

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
fr_CA: Le statut du paiement de l'engagement de don doit être « En attente » ou « En retard »

en: Pledge reminder
fr_CA: Rappel d'engagement de don

en: Pledged
fr_CA: Engagé

en: Pledged Amount
fr_CA: Montant promis

en: Pledged For
fr_CA: Engagé pour

en: Pledged amount for this payment (the actual contribution amount might be different).
fr_CA: Montant promis pour ce règlement (le montant de la contribution pourrait être différent).

en: Pledger
fr_CA: Auteur de la promesse

en: Pledger Contact Type
fr_CA: Type de contact du donateur

en: Pledger Group(s)
fr_CA: Groupe(s) du donateur

en: Pledger Name
fr_CA: Nom de la personne faisant la promesse de don

en: Pledger Name or Email
fr_CA: Nom ou adresse courriel de la personne faisant la promesse de don

en: Pledger Tag(s)
fr_CA: Etiquette(s) du donateur

en: Pledges
fr_CA: Engagements de don

en: Pledges - Acknowledgement
fr_CA: Engagements de don - Accusé de réception

en: Pledges - Payment Reminder
fr_CA: Engagements de don - Rappel d'échéance

en: Pledges are "Pending" until the first payment is received. Once a payment is received, status is "In Progress" until all scheduled payments are completed. Overdue pledges are ones with payment(s) past due.
fr_CA: Les promesses de don restent dans l'état «En attente » jusqu'à ce que le premier paiement soit reçu. Une fois ce paiement reçu, l'état passe à « En cours » jusqu'à ce que toutes les échéances de paiement ait été soldées. Les promesses de don sont « En retard » si elles ont une ou plusieurs échéance(s) passées non payées.

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
fr_CA: Les engagements de dons sont des paiements périodiques programmés. Sélectionnez une contribution unique si vous souhaitez effectuer votre contribution en un seul paiement.

en: Pledges made in your honor.
fr_CA: Promesses de dons faites en votre honneur.

en: Pledges received from %1 since inception.
fr_CA: Engagements reçus de %1 depuis le début.

en: Plugins for other address standardization services may be available from 3rd party developers. If installed, they will be included in the drop-down below.
fr_CA: Des modules d'interface avec d'autres services de standardisation d'adresse peuvent être disponibles chez des développeurs tiers. Si installés, il apparaitront dans la liste déroulante ci-dessous.

en: Pointer to job id
fr_CA: Pointeur vers l'id. de la tâche programmée

en: Policy on when to cleanup entity (always, never, unused)
fr_CA: Politique de nettoyage de l'entité (toujours, jamais, inutilisée)

en: Polish
fr_CA: polonais

en: Populate counties
fr_CA: Préremplir les pays

en: Populate with the label (text) associated with a fee level for paid events with multiple levels. Note that
          we store the label value and not the key
fr_CA: Renseigner le label (text) des montants variables de frais associés aux événements payants. Notez que nous enregistrons le libellé (label) et non la clé (key).

en: Portion of total amount which is NOT tax deductible.
fr_CA: Partie du montant total qui n'est PAS déductible d'impôt.

en: Portion of total amount which is NOT tax deductible. Equal to total_amount for non-deductible financial types.
fr_CA: Partie du montant total qui n'est PAS déductible d'impôt. Égal à total_amount pour les types financiers non déductibles.

en: Portuguese (Brazil)
fr_CA: portugais (Brésil)

en: Portuguese (Portugal)
fr_CA: portugais (Portugal)

en: Positive
fr_CA: Positif

en: Possible Duplicate Detected
fr_CA: Doublon possible détecté

en: Possibly needed to store a unique identifier for this recurring payment order - if this is available from the processor??
fr_CA: Peut-être nécessaire de stocker un identifiant unique pour cet ordre de paiement récurrent - si celui-ci est disponible auprès de la passerelle de paiement ??

en: Post Code
fr_CA: Code postal

en: Post Field Help
fr_CA: Aide après le champ

en: Post Help
fr_CA: Aide après

en: Post Option Help
fr_CA: Aide après l'Option

en: Post URL
fr_CA: URL Post

en: Post Url
fr_CA: URL de destination

en: Post-form Help
fr_CA: Aide après formulaire

en: Postal
fr_CA: Code postal

en: Postal Code
fr_CA: Code postal

en: Postal Code Suffix
fr_CA: Suffixe code postal

en: Postal Greeting
fr_CA: Formule de salutation par courrier

en: Postal Greeting Custom
fr_CA: Salutation postale personnalisée

en: Postal Greeting ID
fr_CA: Identifiant de formule de salutation par courrier

en: Postal Mailing Export
fr_CA: Exportation pour envoi postal

en: Postal code
fr_CA: Code postal

en: Postal code greater than or equal to '%1'
fr_CA: Code postal supérieur ou égal à « %1 »

en: Postal code less than or equal to '%1'
fr_CA: Code postal inférieur ou égal à « %1 »

en: Postal code.
fr_CA: Code postal.

en: Postcode
fr_CA: Code postal

en: Postcode 1
fr_CA: Code postal 1

en: Postcode 2
fr_CA: Code postal 2

en: Potential extended data for specific job run (e.g. tracebacks).
fr_CA: Données étendues potentielles pour l'exécution de travaux spécifiques (par exemple, traces de retour).

en: Powered by <a %2>CiviCRM</a> %3, free and open source <a %1>AGPLv3</a> software.
fr_CA: Propulsé par <a %2>CiviCRM</a>%3, logiciel libre <a %1>AGPLv3</a>.

en: Pre Field Help
fr_CA: Aide avant le champ

en: Pre Help
fr_CA: Aide avant

en: Pre Option Help
fr_CA: Aide avant l'Option

en: Pre-form Help
fr_CA: Aide avant le formulaire

en: Prefer email addresses assigned to the specified location
fr_CA: Envoyer de préférence aux adresses emails affectées à l'emplacement spécifié

en: Prefer normal router
fr_CA: Préférer un routeur normal

en: Prefer standalone scripts
fr_CA: Préférer les scripts autonomes

en: Preferences Date Options can only be updated
fr_CA: Les préférences de dates peuvent seulement être mises à jour

en: Preferred Communication
fr_CA: Moyen de communication préféré

en: Preferred Communication Method
fr_CA: Moyen de communication préféré

en: Preferred Communication Method %1 %2
fr_CA: Moyen de communication préféré %1 %2

en: Preferred Language
fr_CA: Langue préférée

en: Preferred Mail Format
fr_CA: Format de courrier préféré

en: Preferred Method(s)
fr_CA: Communication préférée

en: Prefix
fr_CA: Civilité

en: Prefix or Title for name (Ms, Mr...). FK to prefix ID
fr_CA: Préfixe ou Titre du nom (M., Mme...). FK de l'Id du préfixe

en: Premium
fr_CA: Cadeau

en: Premium Contact Email
fr_CA: Email pour les cadeaux

en: Premium Entity
fr_CA: Entité de cadeau

en: Premium Fulfilled Date
fr_CA: Date d'Adhésion au Premium

en: Premium ID
fr_CA: ID du cadeau

en: Premium Image
fr_CA: Image du cadeau

en: Premium Information
fr_CA: Informations sur les cadeaux

en: Premium Introductory Text
fr_CA: Texte d'introduction des cadeaux

en: Premium Option
fr_CA: Option cadeau

en: Premium Product
fr_CA: Produit premium

en: Premium Product ID
fr_CA: ID du produit du cadeau

en: Premium comment
fr_CA: Commentaire sur cadeau

en: Premium entity ID
fr_CA: ID Entité de cadeau

en: Premiums
fr_CA: Cadeaux de remerciement

en: Premiums Contact Phone
fr_CA: Téléphone pour les cadeaux

en: Premiums Section Enabled?
fr_CA: Section des cadeaux activée ?

en: Premiums Settings
fr_CA: Paramètres des cadeaux

en: Preserve activity filters as a user preference
fr_CA: Conserver les filtres d'activité comme préférence de l'utilisateur

en: Prev Next Cache
fr_CA: Cache Précédent Suivant

en: Prev Next Cache ID
fr_CA: Id. de cache pour Précédent Suivant

en: Prev Next Caches
fr_CA: Caches avant après

en: Prev Next Data
fr_CA: Donnée pour Précédent Suivant

en: Prev Next Entity ID 1
fr_CA: Id. 1 de l'entité Précédent Suivant

en: Prev Next Entity ID 2
fr_CA: Id. 2 de l'entité Précédent Suivant

en: Prev Next Entity Table
fr_CA: Table d'entité pour Précédent Suivant

en: Prevent the stylesheet "civicrm.css" from being loaded.
fr_CA: Empêcher la feuille de style "civicrm.css" d'être chargée.

en: Preview
fr_CA: Prévisualiser

en: Preview %1
fr_CA: Prévisualiser %1

en: Preview (%1)
fr_CA: Prévisualiser (%1)

en: Preview (A)
fr_CA: Prévisualiser (A)

en: Preview (B)
fr_CA: Prévisualiser (B)

en: Preview (all fields)
fr_CA: Prévisualisation (tous les champs)

en: Preview CiviCRM Profile Field
fr_CA: Aperçu du champ de profil CiviCRM

en: Preview Custom Data
fr_CA: Prévisualiser les données modifiables

en: Preview Custom Data Set
fr_CA: Prévisualiser l'ensemble de données personnalisées

en: Preview Custom Field
fr_CA: Prévisualiser le champ

en: Preview Document
fr_CA: Prévisualiser

en: Preview Field
fr_CA: Prévisualisation du champ

en: Preview Field Display
fr_CA: Prévisualiser le champ

en: Preview Form Field
fr_CA: Aperçu du champ de formulaire

en: Preview Mailing
fr_CA: Prévisualisation du publipostage

en: Preview Mode
fr_CA: Mode de prévisualisation

en: Preview Page - %1
fr_CA: Prévisualiser la page — %1

en: Preview Premium
fr_CA: Prévisualiser le cadeau

en: Preview Price
fr_CA: Prévisualisation du tarif

en: Preview Price Set
fr_CA: Aperçu de la tarification

en: Preview SMS
fr_CA: Prévisualiser SMS

en: Preview Widget and Get Code
fr_CA: Visualiser le Widget et obtenir le code

en: Preview a List of Recipients
fr_CA: Prévisualisation de la liste des participants

en: Preview as HTML
fr_CA: Aperçu en HTML

en: Preview as Plain Text
fr_CA: Aperçu au format texte

en: Preview only supports HTTP POST
fr_CA: La prévisualisation ne prend en charge que HTTP POST

en: Preview your Personal Campaign Page
fr_CA: Prévisualiser votre page personnelle de campagne

en: Previewing...
fr_CA: Prévisualisation...

en: Previous
fr_CA: Précédent

en: Previous 2
fr_CA: 2 précédents

en: Price
fr_CA: Prix

en: Price Field
fr_CA: Champ tarif

en: Price Field '%1' has been saved.
fr_CA: Le champ tarif « %1 » a été enregistré.

en: Price Field End Date
fr_CA: Date de fin du champ tarif

en: Price Field ID
fr_CA: Identifiant du champ tarif

en: Price Field Is Active?
fr_CA: Le champ tarif est-il actif ?

en: Price Field Javascript
fr_CA: Javascript du champ tarif

en: Price Field Option
fr_CA: Option de champs tarif

en: Price Field Option Visibility
fr_CA: Option de visibilité du champ de tarif

en: Price Field Options
fr_CA: Choix du champ tarif

en: Price Field Options per Row
fr_CA: Options du champ tarif par ligne

en: Price Field Post Text
fr_CA: Texte après le champ tarif

en: Price Field Pre Text
fr_CA: Texte avant le champ tarif

en: Price Field Quantity Required?
fr_CA: La quantité du champ tarif est-elle requise ?

en: Price Field Show Amounts?
fr_CA: Le champ tarif affiche-il les montants ?

en: Price Field Start Date
fr_CA: Date de début du champ tarif

en: Price Field Value
fr_CA: Valeur du champ de prix

en: Price Field Value ID
fr_CA: Identifiant de la valeur du champ tarif

en: Price Field Value is Active
fr_CA: La valeur du champ tarif est active

en: Price Field Values
fr_CA: Valeurs du champ Tarif

en: Price Field Visibility
fr_CA: Visibilité du champ tarif

en: Price Field is Required?
fr_CA: Le champ tarif est-il requis ?

en: Price Fields
fr_CA: Champs tarifs

en: Price Option
fr_CA: Option de prix

en: Price Options
fr_CA: Choix de tarifs

en: Price Set
fr_CA: Tarification

en: Price Set Entities
fr_CA: Entités Tarification

en: Price Set Entity
fr_CA: Entité Tarification

en: Price Set Entity ID
fr_CA: Id. d'Entité Tarification

en: Price Set Extends
fr_CA: Extensions de la tarification

en: Price Set Field
fr_CA: Champ de tarification

en: Price Set Fields
fr_CA: Champs de tarification

en: Price Set ID
fr_CA: Id. de la tarification

en: Price Set Is Active?
fr_CA: La tarification est-elle active ?

en: Price Set Is Reserved
fr_CA: La tarification est réservée

en: Price Set Javascript
fr_CA: Javascript de la tarification

en: Price Set Post Help
fr_CA: Aide après la tarification

en: Price Set Pre Help
fr_CA: Aide avant la tarification

en: Price Set Title
fr_CA: Titre de la tarification

en: Price Sets
fr_CA: Tarifications

en: Price field option amount
fr_CA: Montant de l'option de champ de prix

en: Price field option description.
fr_CA: Description de l'option de champ de prix

en: Price field option label
fr_CA: Label de l'option de champ de prix

en: Price field option name
fr_CA: Nom de l'option de champ de prix

en: Price field option post field help.
fr_CA: Texte d'aide suivant le Label de l'option de champ de prix

en: Price field option pre help text.
fr_CA: Texte d'aide précédant le Label de l'option de champ de prix

en: Price is a required field
fr_CA: Le tarif est un champ obligatoire.

en: Price sets allow you to configure more complex membership signup and renewal options, including allowing constituents to sign up for multiple memberships at the same time.
fr_CA: Les tarifications vous permettent de configurer des options d'inscription et de renouvellement d'adhésion plus complexes, notamment en permettant aux contacts de souscrire à plusieurs adhésions en même temps.

en: Price sets allow you to set up flexible multi-option pricing schemes for your contribution, event and membership pages. Use a price set if the standard pricing options are insufficient for your needs.
fr_CA: Les tarifications vous permettent de configurer des schémas de prix flexibles à options multiples pour vos pages de contribution, d'événement et d'adhésion. Utilisez une tarification si les options de prix standard sont insuffisantes pour répondre à vos besoins.

en: Primary
fr_CA: Principal

en: Primary Address?
fr_CA: Adresse principale

en: Primary Contact(s) Listed
fr_CA: Contacts principaux listés

en: Primary Email
fr_CA: Courriel principal

en: Primary Member
fr_CA: Membre principal

en: Primary Member ID
fr_CA: Identifiant du membre direct

en: Primary Member?
fr_CA: Membre principal

en: Primary Members
fr_CA: Membres principaux

en: Primary Members Only
fr_CA: Membres directs uniquement

en: Primary Membership
fr_CA: Adhésion principale

en: Primary PHP file
fr_CA: fichier PHP principal

en: Primary Phone
fr_CA: Téléphone principal

en: Primary key
fr_CA: Clé principale

en: Primary key ID
fr_CA: Id. de clé primaire

en: Primary location for this contact
fr_CA: Adresse principale pour ce contact

en: Primary member counts (those who "own" the membership rather than receiving via relationship) are in [brackets].
fr_CA: Le nombre de membres principaux (ceux qui "payent" l'adhésion plutôt que de la recevoir par relation) se trouvent entre [crochets].

en: Primary members only
fr_CA: Membres principaux uniquement

en: Primary/Inherited?
fr_CA: Principal/hérité ?

en: Primary?
fr_CA: Principal ?

en: Print
fr_CA: Imprimer

en: Print Activities
fr_CA: Imprimer les activités

en: Print Case List
fr_CA: Impression de la liste de dossiers

en: Print Contact List
fr_CA: Imprimer la liste des contacts

en: Print Contribution Invoice
fr_CA: Imprimer la Facture de Contribution

en: Print Contribution Receipts
fr_CA: Imprimer les reçus de contribution

en: Print Contributions
fr_CA: Imprimer les contributions

en: Print Grant List
fr_CA: Impression de la liste de subvention

en: Print Label
fr_CA: Imprimer Etiquette

en: Print Label ID
fr_CA: Imprimer l'identifiant du libellé

en: Print Labels
fr_CA: Imprimer Etiquettes

en: Print Mailing Recipients
fr_CA: Destinataires de l'envoi massif.

en: Print Members
fr_CA: Imprimer les membres

en: Print Name Badge
fr_CA: Imprimer badge nominatif

en: Print Participant List
fr_CA: Imprimer la liste des participants

en: Print Pledge List
fr_CA: Imprimer la liste des promesses de don

en: Print Report
fr_CA: Imprimer le rapport

en: Print Respondents
fr_CA: Imprimer les personnes interrogées

en: Print Summary
fr_CA: Imprimer le résumé

en: Print and Email Options
fr_CA: Options d'impression et de courriel

en: Print and email options
fr_CA: Options d'impression et de courriel

en: Print one label per Membership (rather than per contact)
fr_CA: Imprimer une étiquette par adhésion (plutôt que par contact)

en: Print report
fr_CA: Imprimer le rapport

en: Print selected rows
fr_CA: Imprimer les lignes sélectionnées

en: Print to PDF
fr_CA: Imprimer une lettre PDF

en: Print window
fr_CA: Imprimer la fenêtre

en: Print/Merge Document
fr_CA: Imprimer/fusionner le document

en: Print/Merge Document for %1
fr_CA: Imprimer / Fusionner un document pour %1

en: Print/merge Document
fr_CA: Imprimer/fusionner le document

en: Print/merge document
fr_CA: imprimer/fusionner le document

en: Print/merge document for memberships
fr_CA: Imprimer / Fusionner un document pour les adhésions

en: Printer-Friendly View
fr_CA: Version imprimable

en: Printer-friendly view of this page.
fr_CA: Vue de cette page prête à être imprimée

en: Prior to Previous
fr_CA: Avant le précédent

en: Priority
fr_CA: Priorité

en: Privacy
fr_CA: Protection de la vie privée

en: Privacy Options
fr_CA: Options de protection de la vie privée

en: Privacy flag: %1
fr_CA: Indicateur de Protection de la vie privée : %1

en: Privacy:
fr_CA: Protection de la vie privée :

en: Private Files Readable
fr_CA: Fichiers privés lisibles

en: Proceed with upgrading in the current configuration. The SMTP password will be lost, but you may re-configure it after upgrade.
fr_CA: Procédez à la mise à niveau dans la configuration actuelle. Le mot de passe SMTP sera perdu, mais vous pourrez le reconfigurer après la mise à niveau.

en: Process Invoice(s)
fr_CA: Générer la ou les facture(s)

en: Process Receipt(s)
fr_CA: Générer le(s) reçu(s)

en: Processed %1 membership records. Updated %2 records.
fr_CA: %1 enregistrements d'adhésion traités. %2 mis à jour.

en: Processed %1 rows out of %2
fr_CA: %1 lignes sur %2 ont été traitées

en: Processing
fr_CA: Traitement en cours

en: Processing...
fr_CA: En cours de traitement ...

en: Processor Billing Mode
fr_CA: Mode de facturation de la passerelle

en: Processor Description
fr_CA: Description de la passerelle

en: Processor Details for Live Payments
fr_CA: Paramètres pour les paiements en ligne

en: Processor Details for Test Payments
fr_CA: Paramètres pour les tests de paiement

en: Processor ID
fr_CA: Id du processeur

en: Processor Is Default?
fr_CA: Passerelle par défaut ?

en: Processor Supports Recurring?
fr_CA: La passerelle supporte t'elle la périodicité ?

en: Processor Type
fr_CA: Type de service

en: Processor Type Description
fr_CA: Description du type de passerelle

en: Processor Type Is Active?
fr_CA: ce type de passerelle est-il actif ?

en: Processor Type Payment Type
fr_CA: type règlement type service

en: Processor Type Supports Recurring?
fr_CA: Le type de processeur supporte t'il la périodicité ?

en: Processor Type is Default?
fr_CA: Type de passerelle par défaut ?

en: Processor comparison and setup guide
fr_CA: Comparaison passerelles et guide d'installation

en: Processor is Active?
fr_CA: La passerelle est-elle active ?

en: Product
fr_CA: Produit

en: Product ID
fr_CA: Identifiant du produit

en: Product Name
fr_CA: Nom du produit

en: Product Option
fr_CA: Option du produit

en: Product Premium
fr_CA: Cadeau Produit

en: Product Premiums
fr_CA: Cadeaux Produit

en: Products
fr_CA: Produits

en: Profile
fr_CA: Profil

en: Profile %1
fr_CA: Profil %1

en: Profile '%1' already exists in Database.
fr_CA: Le profil « %1 » existe déjà.

en: Profile Added
fr_CA: Profil ajouté

en: Profile Cancel URL
fr_CA: URL d'annulation du profil

en: Profile Deleted
fr_CA: Profil supprimé

en: Profile Description
fr_CA: Description du profil

en: Profile Entity ID
fr_CA: Identifiant des entités du profil

en: Profile Entity Table
fr_CA: Table des entités du profil

en: Profile Error
fr_CA: Erreur de profil

en: Profile Field
fr_CA: Champ du profil

en: Profile Field Deleted
fr_CA: Champ de profil supprimé

en: Profile Field ID
fr_CA: Identifiant du champ de profil

en: Profile Field Is Active
fr_CA: Le champ de profil est actif

en: Profile Field Is Required
fr_CA: Le champ de profil est requis

en: Profile Field Is Reserved
fr_CA: Le champ de profil est réservé

en: Profile Field Is Searchable
fr_CA: Le champ de profil peut être recherché

en: Profile Field Is a Filter
fr_CA: Le champ de profil est un filtre

en: Profile Field Label
fr_CA: Libellé du champ de profil

en: Profile Field Name
fr_CA: Nom du champ de profil

en: Profile Field Phone Type
fr_CA: Type de téléphone du champ de profil

en: Profile Field Post Help
fr_CA: Aide après le champ de profil

en: Profile Field Pre Help
fr_CA: Aide avant le champ de profil

en: Profile Field Preview
fr_CA: Prévisualisation du champ du profil

en: Profile Field Supports Multiple
fr_CA: Le champ de profil prend en charge de multiples éléments

en: Profile Field Type
fr_CA: Type du champ de profil

en: Profile Field Visibility
fr_CA: Visibilité du champ de profil

en: Profile Field Website Type
fr_CA: Type de site web du champ de profil

en: Profile Fields
fr_CA: Champs du Profil

en: Profile Form Public title
fr_CA: Titre public du formulaire de profil

en: Profile Group Type
fr_CA: Type de groupe du profil

en: Profile ID
fr_CA: Identifiant du profil

en: Profile Is Active
fr_CA: Le profil est actif

en: Profile Is Reserved
fr_CA: Le profil est réservé

en: Profile Is View Only
fr_CA: Le profil est seulement consultable

en: Profile Module
fr_CA: Module du profil

en: Profile Name
fr_CA: Nom du profil

en: Profile Post Text
fr_CA: Texte après le profil

en: Profile Preview
fr_CA: Prévisualisation du profil

en: Profile Required
fr_CA: Profil requis

en: Profile Saved
fr_CA: Profil enregistré

en: Profile Settings
fr_CA: Paramètres de profil

en: Profile Title
fr_CA: Titre du profil

en: Profile Use
fr_CA: Usage du Profil

en: Profile Use Data
fr_CA: Données d'utilisation du profil

en: Profile Use is active
fr_CA: L'utilisation de profil est active

en: Profile Uses
fr_CA: Usages du Profil

en: Profile View - Permission Denied
fr_CA: Accès en consultation au profil refusé

en: Profile does not contain the minimum required fields for an On Behalf Of Organization
fr_CA: Le profil ne contient pas le nombre minimal de champs requis dans le cas d'une organisation "pour le compte de"

en: Profile for Additional Participants
fr_CA: Profil pour les participants supplémentaires

en: Profile for bulk data entry is missing.
fr_CA: Le formulaire d'entrée de données est manquant.

en: Profile is already having custom fields extending different group types, you can not add or update this custom field.
fr_CA: Le profil contient déjà des champs personnalisés étendant différents types de donnée, il n'est pas possible d'ajouter ou de mettre à jour ce champ personnalisé.

en: Profile is not configured for the selected action.
fr_CA: Le profil n'est pas configuré pour l'action sélectionnée.

en: Profile is not configured with Email address.
fr_CA: Le profil n'est pas configuré avec une adresse Email.

en: Profile is using one or more activity fields, and is missing the activity Id (aid) in the URL.
fr_CA: Le profil utilise un ou plusieurs champs d'activité, et il manque l'id. de l'activité (aid) dans l'URL.

en: Profile search, view and edit are not supported for Profiles which include fields for more than one record type.
fr_CA: La recherche, consultation et édition n'est pas possible pour les profils incluant des champs associés à plus d'un type de données.

en: Profile to be included above the billing information (but after the introductory message, amounts, and honoree section).
fr_CA: Profil à inclure au-dessus des informations de facturation (mais après le message d'introduction, les montants et la section d'honneur).

en: Profiles
fr_CA: Profils

en: Profiles - Admin Notification
fr_CA: Profils - Notification à l'administrateur

en: Profiles allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features.
fr_CA: Les profils permettent d'assembler des groupes de champs et de les inclure sur votre site sous forme de formulaires de saisie, pages de contacts et fonctions de recherche.

en: Profiles can be used in many different ways (and a single profile can be used in multiple contexts)
fr_CA: Les profils peuvent être utilisés de différentes façons (et un profil particulier peut être utilisé dans différents contextes)

en: Profiles may be linked to specific modules, accessed via built-in CiviCRM URLs, or embedded into any web page using the HTML Form Snippet feature. Examples include:
fr_CA: Les profils peuvent être intégrés dans des fonctions CiviCRM et accessibles via des URL CiviCRM ou être intégrés dans une page quelconque de la toile par inclusion d'un fragment de code HTML. Exemples :

en: Progress Bar
fr_CA: Bargraphe de suivi

en: Progress Bar Color
fr_CA: Couleur de la barre de progression

en: Promises to contribute at a future time, either in full, or at regular intervals until a total goal is reached.
fr_CA: Promesses de contribuer plus tard, soit en une fois, soit à intervalles réguliers jusqu'à ce qu'un objectif de montant soit atteint.

en: Promote this event with a personal campaign page
fr_CA: Promouvoir cet événement avec une page de campagne personnelle

en: Promoting Your Page
fr_CA: Promotion de votre page

en: Prompted by
fr_CA: Affiché par

en: Property
fr_CA: Propriété

en: Protocol
fr_CA: Protocole

en: Provide a one-line summary of what this case is about.
fr_CA: Résume le sujet de ce dossier en une ligne

en: Provide a password for the new account in both fields.
fr_CA: Fournissez un mot de passe dans les 2 champs pour le nouveau compte.

en: Provider
fr_CA: Fournisseur

en: Provider Details
fr_CA: Détails du fournisseur

en: Provider Service URL
fr_CA: URL du Fournisseur de Service

en: Provider internal name points to option_value of option_group sms_provider_name
fr_CA: Le nom interne du fournisseur pointe vers la option_value du option_group sms_provider_name

en: Provider name visible to user
fr_CA: Nom du fournisseur visible pour l'utilisateur

en: Provider service user ID
fr_CA: ID utilisateur de Fournisseur de Service

en: Province limit or default country setting is incorrect
fr_CA: Limite Région ou paramètre de pays par défaut incorrect

en: Proximity Search
fr_CA: Recherche de proximité

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
fr_CA: Faire une recherche de proximité à une distance de %1 depuis %2

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
fr_CA: La recherche de proximité nécessite un fournisseur valide de codes géographiques

en: Public
fr_CA: public

en: Public Assets Not Published
fr_CA: Ressources publiques non publiées

en: Public Event
fr_CA: Événement public

en: Public Events
fr_CA: Événements publics

en: Public Group Description
fr_CA: Description publique du groupe

en: Public Group Title
fr_CA: Titre du groupe public

en: Public Pages
fr_CA: Pages publiques

en: Public Participant Listing
fr_CA: Liste publique des participants

en: Public Title
fr_CA: Titre public

en: Public View
fr_CA: Vue publique

en: Public events will be included in the iCal feeds. Access to private event information may be limited using ACLs.
fr_CA: Les événements publics seront inclus dans les flux iCal. Accéder aux informations des événements privés peut être limité en utilisant les ACLs.

en: Public field should at least have one public option.
fr_CA: Un champ public devrait avoir au moins une option publique.

en: Public url
fr_CA: Url publique

en: Public?
fr_CA: Public ?

en: Punctuation and spaces are ignored.
fr_CA: Les signes de ponctuation et les espaces sont ignorés.

en: Punctuation is not allowed in a Username with the exception of periods, hyphens and underscores.
fr_CA: Les signes de ponctuation ne sont pas permis dans un nom d'utilisateur excepté le point, le trait d'union et le tiret bas.

en: QR code
fr_CA: code QR

en: Qty
fr_CA: Qté

en: Quantity
fr_CA: Quantité

en: Quarterly
fr_CA: Trimestriel

en: Quarters
fr_CA: Trimestres

en: Quechua
fr_CA: quechua

en: Questions? Send email to
fr_CA: Questions ? Envoyez un courriel à

en: Queue
fr_CA: En attente

en: Queue ID
fr_CA: Id. de la file d'attente

en: Queue Item
fr_CA: Elément de la file

en: Queue Item ID
fr_CA: Id. de l'élément de file d'attente

en: Queue Items
fr_CA: Eléments dans la file

en: Queue Monitor "%1"
fr_CA: Monitor de file d'attente "%1"

en: Queue Name
fr_CA: Nom de file

en: Queue Runner
fr_CA: Traitement de file

en: Queue item data
fr_CA: Données de l'élément de file

en: Queue runner must be configured before execution.
fr_CA: Le lanceur de la file d'attente doit être configuré avant d'être lancé.

en: Queue size limit for each child job
fr_CA: Limite de taille de file d'attente pour chaque tâche enfant

en: Queues
fr_CA: Files d'attente

en: Quick Add Contact to CiviCRM
fr_CA: Ajout rapide d'un contact à CiviCRM

en: Quicksearch
fr_CA: Recherche rapide

en: Quicksearch options
fr_CA: Options pour la recherche rapide

en: Quicksearch options can be edited on the <a %1>Search Preferences</a> screen.
fr_CA: Les options de recherche rapide QuickSearch peuvent être modifiées dans l'écran <a %1>Préférences de recherche</a>.

en: REMAINING CREDIT
fr_CA: CREDIT RESTANT

en: REST Documentation
fr_CA: Documentation REST

en: RSS 2.0 Feeds
fr_CA: Flux RSS 2.0

en: Radio
fr_CA: Boutons radio

en: Radio buttons
fr_CA: Boutons radio

en: Raised %1
fr_CA: %1 augmentés

en: Raised %1 of %2
fr_CA: %1 sur %2 augmentés

en: Range
fr_CA: Intervalle

en: Range One Amount
fr_CA: Plage Montant Une

en: Range One Stat
fr_CA: Cumul première période

en: Range Two Amount
fr_CA: Plage Montant Deux

en: Range Two Stat
fr_CA: Cumul seconde période

en: Rationale
fr_CA: Raison

en: Re-check requirements
fr_CA: Revérification des éléments prérequis.

en: Re-open
fr_CA: Ré-ouvrir

en: Re-open Batch
fr_CA: Ré-ouvrir le groupe

en: Re-order menu items (including moving them from one branch of the menu 'tree' to another. Simply use your mouse to 'drag and drop' the menu item to the new location.
fr_CA: Changer l'ordre des rubriques de menu (y compris les déplacer d'une branche de l'arborescence de menu dans une autre: pour cela utilisez simplement votre souris pour « céplacer et déposer » la rubrique de menu dans son nouvel emplacement.

en: Re: %1
fr_CA: Re : %1

en: Read more about this warning
fr_CA: En savoir plus à propos de cette alerte

en: Read-Only Extensions
fr_CA: Extensions en lecture seule

en: Ready to add another.
fr_CA: Prêt à en ajouter un autre.

en: RealAuth requires curl with SSL support
fr_CA: RealAuth requiert curl avec support SSL

en: Reason
fr_CA: Raison

en: Reassign %1
fr_CA: Réassigner %1

en: Reassign Case
fr_CA: Réassigner le Dossier

en: Rebuild cache
fr_CA: Reconstruire la cache

en: Rebuild the CiviCRM database triggers
fr_CA: Reconstruire les déclencheurs de la base de données de CivICRM

en: Rebuild the CiviCRM menu
fr_CA: Reconstruire le menu de CiviCRM

en: Rebuild triggers
fr_CA: Reconstruire les déclencheurs

en: Rebuild triggers (also re-builds the phone number function)
fr_CA: Reconstruire les déclencheurs (triggers) - reconstruit aussi la fonction du numéro de téléphone).

en: Receipt
fr_CA: Reçu

en: Receipt Date
fr_CA: Date du reçu

en: Receipt From
fr_CA: Expéditeur du reçu

en: Receipt From Email
fr_CA: Adresse courriel de l'expéditeur du reçu

en: Receipt From Name
fr_CA: Nom de l'expéditeur du reçu

en: Receipt From email
fr_CA: Expéditeur de la confirmation

en: Receipt Message
fr_CA: Message d'accusé de réception

en: Receipt Sent
fr_CA: Reçu envoyé

en: Receipt Text
fr_CA: Texte du reçu

en: Receipt Text for membership renewal
fr_CA: Texte pour les reçus d'adhésion (renouvellement)

en: Receipt Text for membership signup
fr_CA: Texte pour les reçus d'adhésion (première)

en: Receipt bcc
fr_CA: Adresse BCC pour le reçu

en: Receipt cc
fr_CA: Adresse CC pour le reçu

en: Receipt date has been updated for %1 contributions.
fr_CA: La date de réception a été mise à jour pour %1 contributions.

en: Receipt sent?
fr_CA: Reçu envoyé ?

en: Receipts - cancel/update subscription URLs
fr_CA: Reçus - URLs d'annulation/mise à jour d'inscription

en: Receipts - print or email
fr_CA: Reçus - imprimer ou envoyer par courriel

en: Receipts have been emailed to %1 contributions.
fr_CA: Les reçus ont été transmis par courriel aux %1 contributions

en: Receive Date
fr_CA: Date de réception

en: Received
fr_CA: Reçu

en: Received Into
fr_CA: Reçu dans

en: Recent Contributions
fr_CA: Contributions récentes

en: Recent Grants
fr_CA: Subventions récentes

en: Recent Items
fr_CA: Derniers éléments

en: Recent Items Providers
fr_CA: Fournisseurs d'éléments récents

en: Recent Memberships
fr_CA: Adhésions récentes

en: Recent Pledges
fr_CA: Promesses de don récentes

en: Recent Registrations
fr_CA: Dernières inscriptions

en: Recently Added Contacts
fr_CA: Contacts récemment ajoutés

en: Recently Viewed:
fr_CA: Vu récemment :

en: Recipient
fr_CA: Destinataire

en: Recipient Email
fr_CA: Courriel du destinataire

en: Recipient ID
fr_CA: Id. du destinataire

en: Recipient Listing
fr_CA: Liste de destinataires

en: Recipient Manual
fr_CA: Destinataire manuel

en: Recipient Roles
fr_CA: Rôles des destinataires

en: Recipient(s)
fr_CA: Destinataire(s)

en: Recipients
fr_CA: Destinataires

en: Recipients Language
fr_CA: Langue des destinataires

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
fr_CA: Destinataires de <a href="%1">%2</a>

en: Recipients' replies are sent to a CiviMail specific address instead of the sender's address so they can be stored within CiviCRM.
fr_CA: Les réponses de destinataires seront envoyées à une adresse gérée par CiviCRM, plutôt que de les envoyer directement à l'adresse de l'expéditeur. Cela permet de stocker ces réponses au sein de CiviCRM en tant qu'activité liée à une fiche de contact.

en: Recognised webserver
fr_CA: Serveur Web reconnu

en: Reconnect
fr_CA: Reconnecter

en: Reconnected
fr_CA: Reconnecté

en: Reconnecting will change the connection details (such as callback URLs and permissions). This can be useful in a few cases, such as:
fr_CA: Reconnecter changera le détail des connexions (comme les URLs de rappel ou les autorisations). Cela peut être utile dans les cas suivants :

en: Reconnecting...
fr_CA: Reconnexion...

en: Recontact Interval
fr_CA: Intervalle de recontact

en: Record
fr_CA: Enregistrement

en: Record %1 Responses
fr_CA: Enregistrer %1 réponses

en: Record Activity
fr_CA: Enregistrer l'activité

en: Record Activity for this reminder?
fr_CA: Enregistrer l'activité pour ce rappel ?

en: Record Activity:
fr_CA: Enregistrer une activité:

en: Record Contribution (Check, Cash, EFT ...)
fr_CA: Nouvelle contribution (chèque, espèces, virement…)

en: Record Deleted
fr_CA: Enregistrement supprimé

en: Record Membership Payment is required when you use a price set.
fr_CA: Enregistrer le paiement d'adhésion est obligatoire lorsque vous utilisez des tarifications.

en: Record Membership Payment?
fr_CA: Enregistrer le paiement de la cotisation ?

en: Record Payment
fr_CA: Enregistrer un paiement

en: Record Payment from a Different Contact?
fr_CA: Enregistrer le paiement d'un contact différent ?

en: Record Payment?
fr_CA: Enregistrer le paiement ?

en: Record Payments
fr_CA: Enregistrer les paiements

en: Record Refund
fr_CA: Enregistrer un remboursement

en: Record Renewal Payment?
fr_CA: Enregistrer le paiement du renouvellement ?

en: Record Respondents Interview
fr_CA: Enregistrer l'interview de contacts

en: Record Responses for All
fr_CA: Enregistrer les réponses pour tous

en: Record Updated
fr_CA: Enregistrement mis à jour

en: Record and update backend event registrations
fr_CA: Enregistrer et mettre à jour les inscriptions aux événements du système principal

en: Record and update contributions
fr_CA: Enregistrer et mettre à jour les contributions

en: Record backend contributions (with edit contributions) and view all contributions (for visible contacts)
fr_CA: Enregistrer les contributions backend (avec "modifier les contributions") et afficher toutes les contributions (pour les contacts visibles)

en: Record details about this activity here.
fr_CA: Enregistrez les détails de cette activité ici.

en: Record doesnot exist
fr_CA: L'enregistrement n'existe pas

en: Record doesnot exists
fr_CA: L'enregistrement n'existe pas

en: Record duplicates multiple contacts:
fr_CA: Doublons :

en: Record generated letters
fr_CA: Enregistrer les courriers générés

en: Record imported successfully but unable to parse the street address:
fr_CA: L'enregistrement a été importé avec succès mais l'analyse de l'adresse postale a échoué:

en: Record one or more web addresses (URLs) associated with this contact. Examples include personal web addresses like a Facebook or Twitter page, as well as links to a company or organization web site or page.
fr_CA: Enregistrez une ou plusieurs adresses (URLs) associées à ce contact, par exemple l'adresse d'une page personnelle Facebook ou Twitter ou bien un lien vers le site web de l'entreprise ou organisation.

en: Record payments for contributions
fr_CA: Enregistrer des règlements pour les contributions

en: Record survey and petition responses from their reserved contacts
fr_CA: Enregistrer les réponses au sondage et aux pétitions de leurs contacts réservés

en: Record that contacts voted
fr_CA: Enregistrer que ces contacts ont voté

en: Record:
fr_CA: Enregistrement :

en: Records
fr_CA: Enregistrements

en: Records %%StatusMessage%%
fr_CA: Enregistrements %%StatusMessage%%

en: Records imported successfully but unable to parse some of the street addresses
fr_CA: Les enregistrements ont été importés avec succès, mais il a été impossible d'analyser certaines adresses.

en: Records of contacts belonging to an organization's membership program.
fr_CA: Enregistrements des contacts appartenant à un programme d'adhésion d'une organisation.

en: Records of contacts' attendance and roles in events.
fr_CA: Enregistrements des présences et rôles dans les événements.

en: Recurring Contribution
fr_CA: Contribution Récurrente

en: Recurring Contribution %1 %2 '%3'
fr_CA: Contribution Récurrente %1 %2 '%3'

en: Recurring Contribution Amount
fr_CA: Montant de la contribution périodique

en: Recurring Contribution Billing Details Updated
fr_CA: Les données de facturation de la contribution périodique ont été mises à jour.

en: Recurring Contribution Billing Updates
fr_CA: Mises à jour de facturation de contribution périodique

en: Recurring Contribution Cancel Date
fr_CA: Date d'annulation de la contribution périodique

en: Recurring Contribution Cancel Reason
fr_CA: Raison d'annulation de la contribution périodique

en: Recurring Contribution Cancellation Notification
fr_CA: Notification de suppression de contribution périodique

en: Recurring Contribution Create Date
fr_CA: Date de création des contribution récurrentes

en: Recurring Contribution Details: %1 every %2 %3
fr_CA: Données de la contribution périodique : %1 chaque %2 %3

en: Recurring Contribution End Date
fr_CA: Date de fin de la contribution périodique

en: Recurring Contribution ID
fr_CA: ID de la contribution récurrente

en: Recurring Contribution Id
fr_CA: Identifiant de contribution périodique

en: Recurring Contribution Modified Date
fr_CA: Date de modification des contributions récurrentes

en: Recurring Contribution Notification
fr_CA: Notification de la contribution périodique

en: Recurring Contribution Payment Processor %1 %2
fr_CA:  
    Processeur de Paiement de Contributions Récurrentes %1 %2

en: Recurring Contribution Start Date
fr_CA: Date de début de la contribution périodique

en: Recurring Contribution Start Date Default
fr_CA: Date de début par défaut de la contribution périodique

en: Recurring Contribution Status %1 '%2'
fr_CA: Statut de Contribution Récurrente %1 '%2'

en: Recurring Contribution Update Notification
fr_CA: Notification de modification de contribution périodique

en: Recurring Contribution Updated
fr_CA: Contribution périodique mise à jour

en: Recurring Contribution Updated - decreased installment amount
fr_CA: Contribution périodique mise à jour - diminution du montant de l'acompte

en: Recurring Contribution Updated - increased installment amount
fr_CA: Contribution périodique mise à jour - augmentation du montant de l'acompte

en: Recurring Contribution(s)
fr_CA: contribution(s) périodique(s)

en: Recurring Contributions
fr_CA: Contributions périodiques

en: Recurring Edit: Alex, Cancelled
fr_CA: Édition récurrente : Alex, annulée

en: Recurring Edit: Barbara, Pending
fr_CA: Modification récurrente : Barbara, en attente

en: Recurring Entities
fr_CA: Entités périodiques

en: Recurring Entity
fr_CA: Entité périodique

en: Recurring Entity Child ID
fr_CA: ID enfant de l'entité périodique

en: Recurring Entity Parent ID
fr_CA: ID parent de l'entité périodique

en: Recurring Frequency
fr_CA: Fréquence des versements

en: Recurring Installments?
fr_CA: Prélèvements périodiques ?

en: Recurring Payments URL
fr_CA: URL pour les paiements périodiques

en: Recurring contribution
fr_CA: Contribution périodique

en: Recurring contribution amount has been updated from %1 to %2 for this subscription.
fr_CA: Le montant de la contribution périodique a été changé de %1 à %2.

en: Recurring contribution appears to have been re-assigned from id %1 to %2, continuing with %2.
fr_CA: Des contributions périodiques semblent avoir été réassignées de l'id %1 à %2, continuant avec %2.

en: Recurring contribution cancelled
fr_CA: Contribution périodique annulée

en: Recurring contribution could not be cancelled in the database.
fr_CA: La contribution périodique n'a pu être supprimée dans la base de données

en: Recurring contribution has been updated to: %1, every %2 %3(s) for %4 installments.
fr_CA: La contribution périodique a été mise à jour ainsi : %1, tous les %2 %3(s) pour un total de %4 échéances.

en: Recurring contribution installments have been updated from %1 to %2 for this subscription.
fr_CA: Les échéances de la contribution périodique ont été changées de %1 à 2%.

en: Recurring contribution is for %1, every %2 %3(s)
fr_CA: Contribution période est de %1, chaque %2 %3(s)

en: Recurring contribution not found
fr_CA: La contribution périodique n'a pas été trouvée

en: Recurring contribution not found (ID: %1)
fr_CA: La contribution périodique n'a pas été trouvée (Id : %1)

en: Recurring contribution was cancelled successfully by the processor, but could not be marked as cancelled in the database.
fr_CA: La contribution périodique a été supprimée dans la passerelle de paiement mais n'a pu être marquée comme supprimée dans la base de données.

en: Recurring contribution, but no database id
fr_CA: Contribution périodique, mais pas d'identifiant dans la base de données

en: Recurring contributions with at least one payment
fr_CA: Contributions récurrentes avec au moins un paiement

en: Recurring online contributions (if enabled for this page)
fr_CA: Contributions périodiques en ligne (si activé pour cette page)

en: Recurring payment
fr_CA: Règlement périodique

en: Redact (hide) Client and Service Provider Data
fr_CA: Masquer les données du client et du fournisseur de service

en: Redact Activity Email
fr_CA: Rédiger un courrier d'activité

en: Redact emails
fr_CA: Rédiger des courriels

en: Redirect
fr_CA: Redirection

en: Redirect URL
fr_CA: URL de redirection

en: Redirect to Database
fr_CA: Redirection vers base de données

en: Redirect to URL on submit.
fr_CA: Rediriger vers l'URL après la validation.

en: Redirect to URL when Cancel button clicked.
fr_CA: Rediriger vers l'URL au clic sur le bouton Annuler.

en: Refer to the %1 to learn about this process.
fr_CA: Reportez vous à %1 pour en savoir plus à propos de cette procédure.

en: Refer to the following documentation:
fr_CA: Se référer à la documentation suivante :

en: Refer to the online documentation for more details on creating %1 and %2.
fr_CA: Reportez-vous à la documentation en ligne pour plus de détails sur la création de %1 et %2.

en: Refer to the online documentation for more information:
fr_CA: Consultez la documentation en ligne pour plus d'information :

en: Refer to the online user guide for more information.
fr_CA: Consultez le guide de l'utilisateur en ligne pour plus d'informations.

en: Reference
fr_CA: Référence

en: Reference Date
fr_CA: Date de référence

en: Reference Item
fr_CA: Élément de référence

en: Reference Type
fr_CA: Type de référence

en: Reference:
fr_CA: Référence :

en: Refine search...
fr_CA: Affiner la recherche...

en: Reflect client's story back to them.
fr_CA: Renvoyer au client son histoire

en: Refresh
fr_CA: Actualiser

en: Refresh Duplicates
fr_CA: Rafraîchir les doublons

en: Refresh Error
fr_CA: Erreur de mise à jour

en: Refresh List of Duplicates
fr_CA: Rafraîchir la liste des doublons

en: Refresh Permissions
fr_CA: Actualiser les autorisations

en: Refresh recipient count
fr_CA: Réactualiser le nombre de destinataires

en: Refresh results
fr_CA: Rafraîchir les résultats

en: Refreshed
fr_CA: Actualisé

en: Refreshing...
fr_CA: Mise à jour en cours...

en: Refund Amount
fr_CA: Montant du remboursement

en: Refund Date
fr_CA: Date du remboursement

en: Refund Details
fr_CA: Détails du remboursement

en: Refund Notification
fr_CA: Notification de remboursement

en: Refund Transaction ID
fr_CA: Id. de transaction de remboursement

en: Refunded Contribution
fr_CA: Contribution remboursée

en: Region name to be associated with countries
fr_CA: Nom de région à associer avec les pays

en: Register
fr_CA: S'inscrire

en: Register Date
fr_CA: Date d'inscription

en: Register New %1
fr_CA: Créer %1

en: Register Now
fr_CA: S'inscrire maintenant

en: Register Participant
fr_CA: Inscrire un participant

en: Register Participant %1 of %2
fr_CA: Inscrire participant %1 sur %2

en: Register date
fr_CA: Date d'inscription

en: Register for %s
fr_CA: S'inscrire à %s

en: Register for Event
fr_CA: Inscrire à un événement

en: Register for events online
fr_CA: S'inscrire à des événements en ligne

en: Register multiple participants?
fr_CA: Inscrire plusieurs participants ?

en: Register participants for event
fr_CA: Événement - inscrire des participants

en: Register your site
fr_CA: Enregistrer votre site

en: Register your site at CiviCRM.org. Opens in a new window.
fr_CA: Enregistrez votre site sur CiviCRM.org. S'ouvre dans une nouvelle fenêtre.

en: Register your site, join the community, and help CiviCRM remain a leading CRM for organizations worldwide.
fr_CA: Enregistrez votre site, rejoignez la communauté et aidez CiviCRM à demeurer un CRM leader pour les organisations du monde entier.

en: Registered By
fr_CA: Inscrit par

en: Registered By Participant
fr_CA: Enregistré par participant

en: Registered By Participant ID
fr_CA: Enregistré par ID de participant

en: Registered Email
fr_CA: Adresse courriel

en: Registered Participant
fr_CA: Participant inscrit

en: Registered Templates
fr_CA: Modèles enregistrés

en: Registered by Contact ID
fr_CA: Enregistré par ID de contact

en: Registered by Contact Name
fr_CA: Enregistré par nom de contact

en: Registered by Participant ID
fr_CA: Enregistré par ID de participant

en: Registered by Participant Name
fr_CA: Enregistré par nom de participant

en: Registration
fr_CA: Inscription

en: Registration (Live)
fr_CA: Inscription (en réel)

en: Registration (Test-drive)
fr_CA: Inscription (mode test)

en: Registration Confirmation
fr_CA: Confirmation d'inscription

en: Registration Confirmation and Receipt
fr_CA: Confirmation d'inscription et reçu

en: Registration Date
fr_CA: Date d'inscription

en: Registration End
fr_CA: Fermeture des inscriptions

en: Registration End Date
fr_CA: Date de clôture des inscriptions

en: Registration Error
fr_CA: Erreur d'inscription

en: Registration Link
fr_CA: Lien vers l'inscription

en: Registration Link Text
fr_CA: Texte du lien vers l'inscription

en: Registration Request Confirmation
fr_CA: Confirmation de la demande d'inscription

en: Registration Saved
fr_CA: Inscription enregistrée

en: Registration Screen
fr_CA: Page d'inscription

en: Registration Start
fr_CA: Début d'enregistrement

en: Registration Start Date
fr_CA: Date de début d'inscription

en: Registration Transferred
fr_CA: Inscription transférée

en: Registration for this event begins on %1
fr_CA: Les inscriptions pour cet événement seront ouvertes le %1.

en: Registration for this event cannot be cancelled or transferred %1 than %2 hours %3 the event's start time. Contact the event organizer if you have questions.
fr_CA: L'inscription pour cet événement ne peut pas être annulé ou transféré %1 de %2 heures %3 avant le début de l'événement. Contactez l'organisateur si vous avez des questions.

en: Registration for this event ended on %1
fr_CA: Les inscriptions pour cet événement se terminent le %1.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
fr_CA: L'inscription à cet événement nécessite une validation. Une fois que votre inscription aura été validée, vous recevrez un courriel avec un lien vers une page web pour compléter votre inscription.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
fr_CA: L'inscription à cet événement nécessite une validation. Une fois que votre inscription aura été validée, vous recevrez un courriel avec un lien vers une page web pour compléter votre inscription.

en: Registration information for participant %1 has been saved.
fr_CA: L'inscription du participant %1 a été sauvegardée.

en: Registration information for participant 1 has been saved.
fr_CA: L'inscription du participant 1 a été sauvegardée.

en: Registration is closed for this event
fr_CA: L'inscription est close pour cet événement.

en: Registration selections changed for %1
fr_CA: Les sélections d'inscription ont été modifiées pour %1

en: Regular Amount
fr_CA: Montant normal

en: Regular Expression?
fr_CA: Expression régulière ?

en: Regular Fees
fr_CA: Tarifs normaux

en: Regular Group
fr_CA: Groupe statique

en: Regular Groups
fr_CA: Groupes statiques

en: Reject
fr_CA: Rejeter

en: Reject Personal Campaign Page
fr_CA: Rejeter la page de campagne personnelle

en: Rejoin Group
fr_CA: Réintégrer le groupe

en: Rel ID
fr_CA: ID de la relation

en: Related
fr_CA: Associé

en: Related Cases
fr_CA: Dossier connexes

en: Related Contact
fr_CA: Contact lié

en: Related Contact Info
fr_CA: Information du contact lié

en: Related Contacts
fr_CA: Contacts liés

en: Related Contacts/Memberships
fr_CA: Contacts/adhésions liés

en: Related Contributions
fr_CA: Contributions associées

en: Related Contributions and Recurring Contributions
fr_CA: Contributions associées et contributions périodiques

en: Related Members Only
fr_CA: Membres indirects uniquement

en: Related Soft Contributions
fr_CA: Contributions liées

en: Related entity (eg. contribution) id
fr_CA: Id. de l'entité liée (ex : contribution)

en: Related mailing. Used for reporting on mailing success, if present.
fr_CA: Mailing lié. Utilisé pour les rapports sur la réussite du mailing, si disponible.

en: Related membership for %1 has been created.
fr_CA: L'adhésion de %1 a été créée.

en: Related membership for %1 has been deleted.
fr_CA: L'adhésion de %1 a été effacé.

en: Relationship
fr_CA: Relation

en: Relationship - Active and Current
fr_CA: Relation - Active et Actuelle

en: Relationship - Inactive or not Current
fr_CA: Relation - Inactive ou Ancien

en: Relationship A to B
fr_CA: Relation de A vers B

en: Relationship A-B
fr_CA: Relation A-B

en: Relationship A-B
fr_CA: Relation A-B

en: Relationship B to A
fr_CA: Relation de B vers A

en: Relationship B-A
fr_CA: Relation B-A

en: Relationship B-A
fr_CA: Relation B-A

en: Relationship Cache ID
fr_CA: Id. du cache de la relation

en: Relationship Dates Validity
fr_CA: Dates de validité de la relation

en: Relationship Description
fr_CA: Description de la relation

en: Relationship Direction
fr_CA: Sens de la relation

en: Relationship End
fr_CA: Fin de la relation

en: Relationship End Date
fr_CA: Date de fin de la relation

en: Relationship Ended on or After
fr_CA: Relation terminée le / après

en: Relationship Ended on or Before
fr_CA: Relation terminée le / avant

en: Relationship ID
fr_CA: Identifiant de relation

en: Relationship Is Active
fr_CA: La relation est active

en: Relationship Modified Date
fr_CA: Date de modification de la relation

en: Relationship Name (from related contact)
fr_CA: Nom de la relation (du contact lié)

en: Relationship Name (to related contact)
fr_CA: Nom de la relation (au contact lié)

en: Relationship Recorded Start Date On or After
fr_CA: Date enregistrée de début de relation le / après

en: Relationship Recorded Start Date On or Before
fr_CA: Date enregistrée de début de relation le / avant

en: Relationship Start
fr_CA: Début de la relation

en: Relationship Start Date
fr_CA: Date de début de la relation

en: Relationship Status
fr_CA: Statut de relation

en: Relationship Type
fr_CA: Type de relation

en: Relationship Type Ambiguity
fr_CA: Ambiguïté des types de relation

en: Relationship Type Cross-Duplication
fr_CA: Doublons croisés de type de relation

en: Relationship Type Display Label Duplicates
fr_CA: Doublons de nom d'affichage de type de relation

en: Relationship Type ID
fr_CA: Identifiant de type de relation

en: Relationship Type Internal Name Duplicates
fr_CA: Doublons de nom interne de type de relation

en: Relationship Type Label A to B
fr_CA: Libellé de type de relation A vers B

en: Relationship Type Label B to A
fr_CA: Libellé de type de relation B vers A

en: Relationship Type Name A to B
fr_CA: Nom de type de relation A vers B

en: Relationship Type Name B to A
fr_CA: Nom de type de relation B vers A

en: Relationship Type is Active
fr_CA: Le type de relation est actif

en: Relationship Type is Reserved
fr_CA: Le type de relation est réservé

en: Relationship Types
fr_CA: Types de relation

en: Relationship With
fr_CA: Relation avec

en: Relationship created date.
fr_CA: Date de création de la relation.

en: Relationship created. | %count relationships created.
fr_CA[0]: Relations créées.
fr_CA[1]: %count relations créées.
fr_CA[2]: %count relations créées.

en: Relationship description - %1
fr_CA: Description de la relation - %1

en: Relationship from contact
fr_CA: Relation depuis le contact

en: Relationship last modified.
fr_CA: Date de la dernière modification de la relation.

en: Relationship record has been updated.
fr_CA: La relation a été mise à jour.

en: Relationship to contact
fr_CA: Relation vers le contact

en: Relationship type
fr_CA: Type de relation

en: Relationship type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
fr_CA: Le type de relation %1 trouvé dans le fichier de configuration du dossier n'est pas présent dans la base de données %2

en: Relationship type <em>%1</em> appears to be unidirectional internally, but has the same display label for both sides. Possibly you created it initially as unidirectional and then made it bidirectional later.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
              </table>
fr_CA: Le type de relation <em>%1</em> est unidirectionel de façon interne, mais a le même nom d'affichage pour les deux côtés. Il est probable que vous l'ayiez créé initialement comme unidirectionel puis l'ayiez rendu bidirectionel ensuite.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
              </table>

en: Relationship type <em>%1</em> appears to be unidirectional, but has the same internal machine name for both sides.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
              </table>
fr_CA: Le type de relation <em>%1</em> est unidirectionel, mais a le même nom machine pour les deux côtés.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
              </table>

en: Relationship type <em>%1</em> has an internal machine name that is the same as the display label as another type.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
                <tr><td>%7</td><td>%8</td><td>%9</td><td>%10</td><td>%11</td></tr>
              </table>
fr_CA: Le type de relation <em>%1</em> a un nom machine interne qu'un nom d'affichage d'un autre type de relation.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td><td>%5</td><td>%6</td></tr>
                <tr><td>%7</td><td>%8</td><td>%9</td><td>%10</td><td>%11</td></tr>
              </table>

en: Relationship type <em>%1</em> has the same display label as another type.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td></tr>
                <tr><td>%5</td><td>%6</td><td>%7</td></tr>
              </table>
fr_CA: Le type de relation <em>%1</em> a le même nom d'affichage qu'un autre type.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>label_a_b</th><th>label_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td></tr>
                <tr><td>%5</td><td>%6</td><td>%7</td></tr>
              </table>

en: Relationship type <em>%1</em> has the same internal machine name as another type.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td></tr>
                <tr><td>%5</td><td>%6</td><td>%7</td></tr>
              </table>
fr_CA: Le type de relation <em>%1</em> a le même nom de machine interne qu'un autre type.
              <table>
                <tr><th>ID</th><th>name_a_b</th><th>name_b_a</th></tr>
                <tr><td>%2</td><td>%3</td><td>%4</td></tr>
                <tr><td>%5</td><td>%6</td><td>%7</td></tr>
              </table>

en: Relationship type ID
fr_CA: Identifiant du type de relation

en: Relationship type, if required
fr_CA: Type de relation, si requis.

en: Relationship types describe relationships between people, households and organizations. Relationship types labels describe the relationship from the perspective of each of the two entities (e.g. Parent &gt;-&lt; Child, Employer &gt;-&lt; Employee). For some types of relationships, the labels may be the same in both directions (e.g. Spouse &gt;-&lt; Spouse).
fr_CA: Les types de relation décrivent les relations entre les personnes, foyers et organisations. Leurs libellés décrivent la relation du point de vue de chacune des deux entités (par exemple parent  &gt;-&lt; enfant, employeur &gt;-&lt; employé). Pour certains types de relation, les libellés peuvent être identiques dans les deux directions (par exemple conjoint &gt;-&lt; conjoint).

en: Relationship was active after
fr_CA: La relation était active après

en: Relationship was active before
fr_CA: La relation était active avant

en: Relationship was active between
fr_CA: La relation était active entre

en: Relationships
fr_CA: Relations

en: Relative Date
fr_CA: Échéance relative

en: Relative Date Range
fr_CA: Période relative

en: Relative month values are calculated based on the length of month(s) that they pass through.
                  The result will land on the same day of the month except for days 29-31 when the target month contains fewer days than the previous month.
                  For example, if a job is scheduled to run on August 31st, the following invocation will occur on October 1st, and then the 1st of every month thereafter.
                  To avoid this issue, please schedule Monthly and Quarterly jobs to run within the first 28 days of the month.
fr_CA: Les valeurs relatives du mois sont calculés en fonction de la durée qu'elles traverse au cours du (des) mois.
    Le résultat va tomber sur le même jour du mois, sauf pour les jours 29-31 lorsque la cible du mois contient moins de jours que le mois précédent.
    Par exemple, si un travail est planifié pour être exécuté le 31 août, l'invocation suivante aura lieu le 1er Octobre, puis le 1er de chaque mois qui suit.
    Pour éviter ce problème, il faut planifier les travaux d'une manière mensuels et trimestriels afin de les lancer dans les 28 premiers jours du mois.

en: Release
fr_CA: Libérer

en: Release Frequency
fr_CA: Fréquence des publications

en: Release Frequency interval should be a positive number.
fr_CA: La fréquence de publication doit être un nombre positif.

en: Release Respondents
fr_CA: Annuler des réservations de personnes

en: Release Respondents >>
fr_CA: Libérer les contacts réservés >>

en: Release Time
fr_CA: Heure terminaison

en: Release reserved campaign contacts for surveys and petitions
fr_CA: Réaliser les contacts réservés de la campagne pour les sondages et les pétitions

en: Released
fr_CA: Libéré

en: Released on
fr_CA: Publiée le

en: Released.
fr_CA: Libéré.

en: Relevant language
fr_CA: Langue pertinente

en: Reload Page
fr_CA: Recharger la page

en: Remain in Shortcode Mode
fr_CA: Rester dans le mode code court

en: Remaining Participants
fr_CA: Participants restant

en: Remind me again in a month
fr_CA: Me rappeler dans un mois

en: Remind me again in a week
fr_CA: Me rappeler dans une semaine

en: Reminder "%1" has been saved.
fr_CA: Le rappel « %1 » a été sauvegardé.

en: Reminder Action
fr_CA: Action de rappel

en: Reminder Action till repeating the reminder.
fr_CA: Action de rappel tant que le rappel se répéte.

en: Reminder For
fr_CA: Rappel pour

en: Reminder From Email
fr_CA: Adresse électronique de l'expéditeur du rappel

en: Reminder HTML
fr_CA: HTML du rappel

en: Reminder Interval.
fr_CA: Intervalle de rappel

en: Reminder Subject
fr_CA: Sujet du rappel

en: Reminder Text
fr_CA: Texte du rappel

en: Reminder from Name
fr_CA: Nom de l'expéditeur du rappel

en: Reminders Sent
fr_CA: Rappels envoyés

en: Reminders for each scheduled payment.
fr_CA: Rappels pour chaque paiement programmé.

en: Reminders set for after the registration start or end won't be sent at all.
fr_CA: Les rappels définis après le début ou la fin de l'inscription ne seront pas du tout envoyés.

en: Remote Profiles Enabled
fr_CA: Profils distants activés

en: Remove
fr_CA: Retirer

en: Remove %1
fr_CA: Supprimer %1

en: Remove %1 from %2? (status in this group will be changed to 'Removed').
fr_CA: Supprimer %1 de %2 ? (le statut de ce groupe passera à « Supprimé »).

en: Remove Client
fr_CA: Retirer le client

en: Remove Client %1 from case %2
fr_CA: Retirer le client %1 du dossier %2

en: Remove Client from Case
fr_CA: Client retiré du dossier.

en: Remove Contacts from Group
fr_CA: Supprimer les contacts du groupe

en: Remove Dedupe Exception
fr_CA: Enlever l'exception de dédoublonnage

en: Remove Exception
fr_CA: Enlever l'exception

en: Remove Products from this Page
fr_CA: Enlever des produits de cette page

en: Remove Tags from Contacts
fr_CA: Supprimer les étiquettes des contacts

en: Remove Tags from activities
fr_CA: Supprimer les étiquettes des activités

en: Remove Transaction
fr_CA: Supprimer la transaction

en: Remove duplicate emails?
fr_CA: Supprimer les adresses de courriel en doublon ?

en: Remove from Batch
fr_CA: Retirer du lot

en: Remove from Group
fr_CA: Supprimer du groupe

en: Remove from dashboard
fr_CA: Retirer du tableau de bord

en: Remove from search criteria
fr_CA: Retirer des critères de recherche

en: Remove selected options
fr_CA: Enlever les options sélectionnées

en: Remove the page (this cannot be undone!)
fr_CA: Supprimer la page (ne peut être défait !)

en: Remove this row
fr_CA: Supprimer cette ligne

en: Remove unsaved attachment
fr_CA: Supprimer une pièce jointe non enregistrée

en: Removed
fr_CA: Supprimé

en: Removed '%1'
fr_CA: Enlevé « %1 »

en: Removed (by %1)
fr_CA: Retiré (par %1)

en: Removed Contact From Group | Removed Contacts From Group
fr_CA[0]: Contact enlevé du groupe
fr_CA[1]: Contacts supprimés du groupe
fr_CA[2]: Contacts supprimés du groupe

en: Removed Groups
fr_CA: Retirer les groupes

en: Removed Tag <em>%1</em>
fr_CA: Étiquette enlevée
    <em>
    
    %1
    </em>

en: Removed directory %1
fr_CA: Le répertoire %1 a été supprimé

en: Rename menu items. Move your cursor over the menu item and right-click with your mouse. Then select 'Rename'.
fr_CA: Renommer les rubriques de menu. Déplacez le curseur sur la rubrique et cliquer avec le bouton droit de la souris. Puis sélectionnez « Renommer ».

en: Render open-ended template content. (Additional constraints may apply to autoloaded records and specific notations.)
fr_CA: Rendre le contenu d'un modèle ouvert. (Des contraintes supplémentaires peuvent s'appliquer aux enregistrements chargés automatiquement et aux notations spécifiques).

en: Renew
fr_CA: Renouveler

en: Renew %1
fr_CA: Renouveler %1

en: Renew Membership
fr_CA: Renouveler Adhésion

en: Renew Membership Using Credit Card
fr_CA: Renouveler l'adhésion avec une carte de crédit

en: Renew Now
fr_CA: Renouveler maintenant

en: Renew the existing membership instead
fr_CA: Renouveler l'adhésion existante

en: Renew-Credit Card
fr_CA: Renouvellement — Carte de crédit

en: Renewal Membership Organization and Type
fr_CA: Renouvellement de l'adhésion — Organisation et type

en: Renewal Message
fr_CA: Message de renouvellement

en: Renewal Payment and Receipt
fr_CA: Paiement du renouvellement et reçu

en: Renewal Reminders
fr_CA: Rappels de renouvellement

en: Renewal date must be the same or later than Member Since.
fr_CA: La date de début doit être égale ou ultérieure à celle de la première adhésion.

en: Renewal extends Membership Expiration Date by one membership period
fr_CA: Le renouvellement prolonge la date de fin d'adhésion d'une période d'adhésion.

en: Renewing will add the normal membership period to the End Date of the previous period for members whose status is Current or Grace. For Expired memberships, renewing will create a membership period commencing from the 'Date Renewal Entered'. This date can be adjusted including being set to the day after the previous End Date - if continuous membership is required.
fr_CA: Le renouvellement d'une adhésion ajoute une nouvelle période d'adhésion à la fin de la dernière période d'adhésion pour les membres dont le statut est « Courant » ou « Délai de grâce ». Pour les adhésions expirées, le renouvellement créera une nouvelle adhésion à partir de la date de renouvellement renseignée. Cette date peut être modifiée et mise au jour suivant la date de fin d'adhésion précédente si une adhésion continue est requise.

en: Reopen
fr_CA: Re-ouvrir

en: Reopen %1
fr_CA: Re-ouvrir %1

en: Reopen accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
fr_CA: Réouvrir tous les lots de comptabilité créés par les utilisateurs (avec accès à CiviContribute)

en: Reopen all accounting batches (with Access to CiviContribute)
fr_CA: Réouvrir tous les lots de comptabilité (avec accès à CiviContribute)

en: Repeat
fr_CA: Répéter

en: Repeat %1
fr_CA: Répéter %1

en: Repeat Configuration has been saved
fr_CA: La configuration de la répétition a été enregistrée

en: Repeat Entity
fr_CA: Répéter l'entité

en: Repeating (%1 of %2)
fr_CA: Répétition (%1 sur %2)

en: Repeating Event
fr_CA: Événement récurrent

en: Repeats
fr_CA: Répétitions

en: Repeats by day of the month
fr_CA: Répétitions par jour du mois

en: Repeats by day of the week
fr_CA: Répétitions par jour de la semaine

en: Repeats every
fr_CA: Répétition tous les

en: Repeats on
fr_CA: Répétition  le

en: Repetition Frequency Interval
fr_CA: Intervalle de fréquence de répétition

en: Repetition Frequency Unit
fr_CA: Unité de période de répétition

en: Repetition Number
fr_CA: Nombre de répétition

en: Replace Subject
fr_CA: Remplacer le sujet

en: Replace website menu
fr_CA: Remplacer le menu du site web

en: Replace {receipt_text_renewal} with {receipt_text}
fr_CA: Remplacer {receipt_text_renewal} par {receipt_text}

en: Replaced Word
fr_CA: Mot remplacé

en: Replacement
fr_CA: Remplacement

en: Replacement (prefix)
fr_CA: Remplacement (préfixe)

en: Replacement Word
fr_CA: Mot de remplacement

en: Replied
fr_CA: A répondu

en: Replied
fr_CA: Répondu

en: Replies
fr_CA: Réponses

en: Reply
fr_CA: Répondre

en: Reply (Action)
fr_CA: Répondre (Action)

en: Reply Auto Responder is not set to any default value in <a %1>Headers, Footers, and Automated Messages</a>. This will disable the submit operation on any mailing created from CiviMail.
fr_CA: Répondeur automatique n'est pas défini sur une valeur par défaut dans <a %1>En-têtes, pieds de page et messages automatisés</a>. Cela désactivera l'opération d'envoi sur tout envoi créé à partir de CiviMail.

en: Reply Auto-responder
fr_CA: Répondeur Automatique

en: Reply ID
fr_CA: identifiant réponse

en: Reply Timestamp
fr_CA: Horodatage de la réponse

en: Reply to this email (link)
fr_CA: Répondre à ce courriel (lien)

en: Reply-To
fr_CA: Répondre-à

en: Reply-To (A)
fr_CA: Répondre à (A)

en: Reply-To (B)
fr_CA: Répondre à (B)

en: Reply-To Email
fr_CA: Répondre à (reply-to email)

en: Reply-To Email of mailing
fr_CA: Adresse de réponse du message

en: Reply-to email
fr_CA: Répondre à

en: Replyto Email
fr_CA: Répondre à

en: Report
fr_CA: Rapport

en: Report Class must be present before adding the report here, e.g. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'
fr_CA: La classe de rapport (ex : 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary') doit exister avant de pouvoir ajouter le rapport

en: Report Description
fr_CA: Description du rapport

en: Report Filters
fr_CA: Filtres de rapport

en: Report Footer
fr_CA: Pied de page du rapport

en: Report Header
fr_CA: En-tête du rapport

en: Report Instance Arguments
fr_CA: Arguments du rapport

en: Report Instance Assigned to Roles
fr_CA: Rapport sur les rôles assignés

en: Report Instance Footer
fr_CA: Pied de page du rapport

en: Report Instance Header
fr_CA: Entête du rapport

en: Report Instance ID
fr_CA: ID du rapport

en: Report Instance Permissions
fr_CA: Droits d'accès au rapport

en: Report Instance Title
fr_CA: Titre du type de rapport

en: Report Instance Title.
fr_CA: Titre de l'instance du rapport

en: Report Instance description
fr_CA: Description du rapport

en: Report Instance description.
fr_CA: Description de l'instance du rapport.

en: Report Instance email Subject
fr_CA: Sujet du courriel pour l'envoi du rapport

en: Report Instance is Active
fr_CA: Le rapport est actif

en: Report Parameters
fr_CA: Paramètres du rapport

en: Report Received
fr_CA: Rapport reçu

en: Report Templates
fr_CA: Modèles de rapport

en: Report Title
fr_CA: Titre du rapport

en: Report URL
fr_CA: URL du rapport

en: Report Url must be like "contribute/summary"
fr_CA: L'URL du rapport doit être de la forme « contribute/summary »

en: Report description appear in the display screen.
fr_CA: La description du rapport apparaît à l'affichage.

en: Report instance Name
fr_CA: Nom du rapport

en: Report mail could not be sent.
fr_CA: Le courriel du rapport n'a pas pu être envoyé.

en: Report mail has been sent.
fr_CA: Le courriel du rapport a bien été envoyé.

en: Report received
fr_CA: Rapport reçu

en: Report template ID
fr_CA: ID du modèle de rapport

en: Report title appear in the display screen.
fr_CA: Le titre du rapport apparaît à l'affichage.

en: Report(s) created from the template: %1
fr_CA: Rapport(s) créé(s) depuis le modèle: %1

en: Reported By
fr_CA: Rapporté par

en: Reporter
fr_CA: Rapporteur

en: Reporter/Role
fr_CA: Rapporteur/rôle

en: Reports
fr_CA: Rapports

en: Reports for '%1'
fr_CA: Rapports pour '%1'

en: Req?
fr_CA: Requis ?

en: Requested
fr_CA: Sollicité

en: Requested grant amount, in default currency.
fr_CA: Montant de la subvention demandé, dans la devise par défaut.

en: Requested grant amount, in original currency (optional).
fr_CA: Montant de la subvention demandé, dans la devise originale (optionnel).

en: Require Approval
fr_CA: Requiert une validation

en: Require Membership Signup
fr_CA: Nécessite l'adhésion

en: Require participant approval?
fr_CA: Requiert la validation de l'inscription ?

en: Required
fr_CA: Obligatoire

en: Required Elements
fr_CA: Éléments requis

en: Required Extension
fr_CA: Extension requise

en: Required Permission
fr_CA: Autorisation requise

en: Required information missing.
fr_CA: Une information obligatoire est manquante.

en: Required parameter missing for ChangeCaseType - end post processing
fr_CA: Paramètre obligatoire manquant pour ChangeCaseType - fin du processus "post"

en: Required parameter missing for OpenCase - end post processing
fr_CA: Paramètre obligatoire manquant pour OpenCase - fin du processus "post"

en: Required product/premium name
fr_CA: Nom de produit/cadeau obligatoire

en: Required tokens
fr_CA: Champs de fusion obligatoires

en: Required tokens are missing.
fr_CA: Des champs de fusion obligatoires sont manquants.

en: Required?
fr_CA: Obligatoire ?

en: Requirements
fr_CA: Prérequis

en: Requires
fr_CA: Nécessite

en: Requires Approval
fr_CA: Requiert une validation

en: Reservation Added
fr_CA: Réservation ajoutée

en: Reservation did not add for %count contact. | Reservation did not add for %count contacts.
fr_CA[0]: La réservation n'a pas pu être effectuée pour %count contact.
fr_CA[1]: La réservation n'a pas pu être effectuée pour %count contacts.
fr_CA[2]: La réservation n'a pas pu être effectuée pour %count contacts.

en: Reserve
fr_CA: Réserver

en: Reserve Each Time
fr_CA: Réserver à chaque fois

en: Reserve More Respondents >>
fr_CA: Réserver plus de contacts >>

en: Reserve Respondents
fr_CA: Réserver des personnes à interroger

en: Reserve and Interview
fr_CA: Réserver et Interviewer

en: Reserve campaign contacts for surveys and petitions
fr_CA: Réserver des contacts de campagne pour des sondages et des pétitions

en: Reserved
fr_CA: Réservé

en: Reserved Financial Account?
fr_CA: Compte financier réservé?

en: Reserved Group?
fr_CA: Groupe réservé ?

en: Reserved Profiles
fr_CA: Profils réservés

en: Reserved Report?
fr_CA: Rapport privé ?

en: Reserved respondents are released if they haven't been surveyed within this number of days. The Respondent Processor script must be run periodically to release respondents.
fr_CA: Les contacts réservés sont libérés s'ils n'ont pas été interrogés pendant ce nombre de jours. Ceci nécessite le lancement périodique d'un script pour libérer ces contacts.

en: Reserved tags can not be deleted. Users with 'administer reserved tags' permission can set or unset the reserved flag. You must uncheck 'Reserved' (and delete any child tags) before you can delete a tag.
fr_CA: Les étiquettes réservées ne peuvent être supprimées. Les utilisateurs ayant la permission "administrer les étiquettes réservées" peuvent réserver ou enlever la réservation. Vous devez décocher "Réservé" (et supprimer les étiquettes filles) avant de pouvoir supprimer une étiquette.

en: Reserved.
fr_CA: Réservé.

en: Reserved:
fr_CA: Réservé :

en: Reserved?
fr_CA: Réservé ?

en: Reset Case Timeline?
fr_CA: Mise à zéro de la chronologie des dossier ?

en: Reset Date
fr_CA: Date de réinitialisation

en: Reset Form
fr_CA: Effacer le formulaire

en: Reset Paths
fr_CA: Réinitialiser les Chemins

en: Reset Start Date
fr_CA: Ré-initialiser la date de début

en: Reset all selections
fr_CA: Réinitialiser toutes les sélections

en: Reset to default for selected product
fr_CA: Rétablir les paramètres par défaut pour le produit sélectionné

en: Resets all values in your client session. To trigger, add <em>%1</em>
fr_CA: Réinitialise toutes les valeurs de votre session client. Pour la déclencher, ajoutez <em>%1</em>

en: Resource URL
fr_CA: URL des ressources

en: Resource URLs
fr_CA: URLs des ressources

en: Resource URLs: Make them portable
fr_CA: URLs des ressources : les rendre portables

en: Respondent Interview
fr_CA: Interview du contact

en: Respondent Name
fr_CA: Nom du contact interviewé

en: Respondent Reservation
fr_CA: Réservation de personnes à interroger

en: Respondent Reserved.
fr_CA: Le contact a été réservé.

en: Respondent Status
fr_CA: Statut du contact interviewé

en: Respondent has been released. | %count respondents have been released.
fr_CA[0]: %1 contacts n'ont pas été libérés.
fr_CA[1]: %1 contact(s) ont été libérés.
fr_CA[2]: %1 contact(s) ont été libérés.

en: Respondents
fr_CA: Personnes interrogées

en: Responding
fr_CA: Traitement des réponses

en: Response Codes
fr_CA: Codes réponse

en: Response Saved.
fr_CA: Réponse enregistrée.

en: Responses
fr_CA: Réponses

en: Restore
fr_CA: Restaurer

en: Restore Case
fr_CA: Restaurer le Dossier

en: Restore Cases
fr_CA: Restaurer les dossiers

en: Restore CiviCRM Menu
fr_CA: Restaurer le menu CiviCRM

en: Restore Contact
fr_CA: Restaurer le contact

en: Restore Contact(s)
fr_CA: Restaurer contact(s)

en: Restore cases
fr_CA: Restaurer les dossiers

en: Restore contacts from trash
fr_CA: Contact - restaurer de la corbeille

en: Restore from Trash
fr_CA: Restaurer de la corbeille

en: Restored
fr_CA: Restauré

en: Restrict to Groups
fr_CA: Restreindre aux groupes

en: Restrict to Website Users
fr_CA: Restreindre aux utilisateurs du site web

en: Restrictions:
fr_CA: Restrictions :

en: Resubscribe
fr_CA: Réinscrire

en: Resubscribe (Action)
fr_CA: Se réinscrire (Action)

en: Resubscribe Message
fr_CA: Message de ré-abonnement

en: Resubscribe URL (Action)
fr_CA: URL de réinscription (Action)

en: Resubscribe via email
fr_CA: Se ré-abonner par courriel

en: Resubscribe via web page
fr_CA: Se ré-abonner par page Internet

en: Result
fr_CA: Résultat

en: Result Options
fr_CA: Choix de réponses

en: Result Set
fr_CA: Ensemble de résultats

en: Results
fr_CA: Résultats

en: Results Column
fr_CA: Colonne de résultats

en: Results Column?
fr_CA: Colonne de résultats ?

en: Results Columns?
fr_CA: Colonnes de résultats ?

en: Results Display
fr_CA: Affichage des résultats

en: Results are displayed here.
fr_CA: Les résultats sont affichés ici.

en: Results may contain any of the selected options
fr_CA: Les résultats pourront contenir n'importe quelles options sélectionnées

en: Results must have all of the selected options
fr_CA: Les résultats devront contenir toutes les options sélectionnées

en: Resume
fr_CA: Reprendre

en: Resume mailing
fr_CA: Reprendre le mailing

en: Resumed
fr_CA: Repris

en: Retry Failed Attempt Date
fr_CA: Date de la nouvelle tentative échouée

en: Retry Interval
fr_CA: Intervalle entre 2 tentatives

en: Retry Limit
fr_CA: Limite pour une nouvelle tentative

en: Return Path
fr_CA: Adresse de retour

en: Return URL
fr_CA: Url de retour

en: Return URL Arguments
fr_CA: Arguments de l'URL de retour

en: Return Url
fr_CA: URL de retour

en: Return Url Args
fr_CA: Arguments de l'URL de retour

en: Return Value
fr_CA: Retourne la valeur

en: Return to CiviCRM home page.
fr_CA: Revenir à la page d'accueil de CiviCRM

en: Return to Search
fr_CA: Retour à la recherche

en: Return to Single Language
fr_CA: Revenir en mode langue unique

en: Return to home page.
fr_CA: Retourner à la page d'accueil.

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>) and select your profile.
fr_CA: Retournez sur cette page (<strong>Administrer &raquo; CiviEvent &raquo; Gestion des événements &raquo; Configurer &raquo; Inscription en ligne</strong>) et sélectionnez votre profil.

en: Return-Path
fr_CA: Chemin de retour (Return-Path)

en: Return-Path must use a valid email address format.
fr_CA: Le chemin de retour (Return-Path) doit utiliser un format d'adresse courriel valide.

en: Returning since contribution has already been handled.
fr_CA: Retour car la contribution a déjà été traitée.

en: Returning since there is no contact attached to this contribution id.
fr_CA: Retour car aucun contact n'est associé à cet identifiant de contribution.

en: Reuse an existing set
fr_CA: Réutiliser un ensemble existant

en: Revenue Account
fr_CA: Compte de Revenu

en: Revenue Account ID
fr_CA: Identifiant du Compte de Revenu

en: Revenue Accounting code
fr_CA: Code comptable de revenus

en: Revenue Goal
fr_CA: Objectif de collecte de fonds

en: Revenue Recognition Date
fr_CA: Date de comptabilisation du revenu

en: Revenue Recognition Date cannot be processed unless there is a Deferred Revenue account setup for the Financial Type. Please remove Revenue Recognition Date, select a different Financial Type with a Deferred Revenue account setup for it, or setup a Deferred Revenue account for this Financial Type.
fr_CA: La date de comptabilisation des recettes ne peut être traitée que si un compte de recettes différées a été créé pour ce type financier. Veuillez supprimer la date de reconnaissance de la recette, sélectionner un autre type de compte financier avec un compte de revenus différés ou créer un compte de revenus différés pour ce type de compte financier.

en: Revert
fr_CA: Annuler

en: Revert %1
fr_CA: Annuler %1

en: Revert %1?
fr_CA: Annuler %1 ?

en: Revert These Changes
fr_CA: Annuler ces changements

en: Revert this workflow message template to the system default
fr_CA: Remettre ce modèle de message de processus dans son état par défaut

en: Revert time zone for Event dates
fr_CA: Revenir à l'ancien fuseau horaire pour les dates d'événement.

en: Revert to Default
fr_CA: Réinitialiser aux paramètres par défaut

en: Reverted
fr_CA: Modification annulée

en: Review
fr_CA: Vérification

en: Review and Schedule
fr_CA: Vérification et planification

en: Review and modify the CiviContribute Component settings such as Taxes and Invoicing, Deferred Revenue, and Access Control by Financial Type
fr_CA: Vérifiez et modifiez les paramètres du composant CiviContribute, tels que les taxes et la facturation, les revenus différés et le contrôle d'accès par type de compte.

en: Review the values shown below from the first 2 rows of your import file and select the matching CiviCRM database fields from the drop-down lists in the right-hand column. Select '- do not import -' for any columns in the import file that you want ignored.
fr_CA: Vérifiez les valeurs affichées ci-dessous qui sont extraites des 2 premières lignes du fichier importé et choisissez les champs CiviCRM correspondants dans le menu déroulant de la colonne de droite. Choisissez « - ne pas importer - » pour les colonnes du fichier à importer que vous souhaitez ignorer.

en: Review your contribution
fr_CA: Vérifiez votre contribution

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online contribution page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page:
fr_CA: Vérifiez votre page de contribution en ligne personnalisée <strong>publique</strong> ici. Placez l'URL suivante dans des liens ou boutons sur n'importe quel site web pour rediriger les visiteurs sur cette page :

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online event registration page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page
fr_CA: Vous pouvez vérifier votre page d'inscription en ligne <strong>réelle</strong> ici. Vous pouvez utiliser l'URL suivante dans des liens ou boutons sur n'importe quel site web pour diriger les visiteurs vers cette page.

en: Revision code of the database schema; the format is module-defined
fr_CA: Code de révision du schéma de base de données; le format est défini par module

en: Revisions
fr_CA: Versions

en: Rich Text
fr_CA: Texte formaté

en: Rich Text Editor
fr_CA: Editeur de texte enrichi

en: Right
fr_CA: Droite

en: Right Margin
fr_CA: Marge droite

en: Role
fr_CA: Rôle

en: Role in Case
fr_CA: Rôle dans le dossier

en: Role in Case  %1 '%2'
fr_CA: Rôle dans le dossier  %1 %2

en: Roles
fr_CA: Rôles

en: Rolling
fr_CA: Variable

en: Rolling means we set start/end based on current day, fixed means we set start/end for current year or month
          (e.g. 1 year + fixed -> we would set start/end for 1/1/06 thru 12/31/06 for any premium chosen in 2006)
fr_CA: "Par roulement" signifie que nous définissons le début / la fin en fonction du jour en cours, "Fixe" signifie que nous définissons le début / la fin pour l'année ou le mois en cours
           (par exemple 1 an + fixe -> nous fixerions le début / fin du 1/1/21 au 31/12/21 pour toute prime choisie en 2021)

en: Rolling membership period starts on signup date. Fixed membership periods start on fixed_period_start_day.
fr_CA: La période d'adhésion "glissante" commence à la date d'inscription. La période d'adhésion "fixe" commence à une date fixe (fixed_period_start_day).

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
fr_CA: roumain, moldave

en: Romansh
fr_CA: romanche

en: Rotate 180
fr_CA: Faire tourner à 180°

en: Rotate left
fr_CA: Faire tourner à gauche

en: Rotate right
fr_CA: Faire tourner à droite

en: Row(s) Listed
fr_CA: Nombre de lignes

en: Rows Still processing
fr_CA: Les lignes sont en cours de traitement

en: Rows per page:
fr_CA: Nombre de lignes par page :

en: Rows still being processed.
fr_CA: Les lignes sont encore en cours de traitement.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
fr_CA: Lignes qui sont des doubles d'enregistrements existants de CiviCRM

en: Rows with Errors
fr_CA: Lignes avec des erreurs

en: Rows with invalid data in one or more fields (for example, invalid email address formatting). These rows will be skipped (not imported).
fr_CA: Lignes ayant des données invalides dans un ou plusieurs champs (par exemple mauvais format d'adresse courriel). Ces lignes seront ignorées (non importées).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows will be skipped (not imported).
fr_CA: Lignes ayant des données invalides dans un ou plusieurs champs. Ces lignes seront ignorées (non importées).

en: Rows with mismatched contact IDs... (NOT updated).
fr_CA: Lignes avec des identifiants non concordants (non mis à jour)

en: Rule Deleted
fr_CA: Règle supprimée

en: Rule Field
fr_CA: Champ de règle

en: Rule Group ID
fr_CA: Id. du groupe de règles

en: Rule Length
fr_CA: Longueur de la règle

en: Rule Name
fr_CA: Nom de la règle

en: Rule Table
fr_CA: Table règles

en: Rule Usage
fr_CA: Utilisation des règles

en: Rule to use when matching registrations for this event
fr_CA: Règle à utiliser quand des inscriptions correspondent pour cet événement.

en: Run
fr_CA: Lancer

en: Run %1
fr_CA: Lancer %1

en: Run Count
fr_CA: Compteur de lancement

en: Run Upgrades
fr_CA: Lancer les mises à jour

en: Run and refine the search criteria as necessary
fr_CA: Lancez la recherche et affinez les critères de recherche autant que nécessaire

en: Run extension upgrades now?
fr_CA: Lancer les mises à jour d'extension maintenant ?

en: Run frequency
fr_CA: Fréquence d'exécution

en: Run this report
fr_CA: Lancer le calcul de ce rapport

en: Runner
fr_CA: Lanceur

en: Running
fr_CA: En cours

en: Russian
fr_CA: russe

en: SELECT at least one OPTION FROM EVENT Fee(s).
fr_CA: SELECTIONNER au moins une OPTION parmi les tarifs d'Evénement.

en: SIC Code
fr_CA: Code NEQ

en: SMS - schedule/send
fr_CA: SMS - planifier/envoyer

en: SMS - send reply
fr_CA: SMS - envoyer réponse

en: SMS Content
fr_CA: Texte du SMS

en: SMS Date
fr_CA: Date du SMS

en: SMS Message
fr_CA: Message SMS

en: SMS Name
fr_CA: Nom du SMS

en: SMS Provider
fr_CA: Fournisseur Service SMS

en: SMS Provider API
fr_CA: API du fournisseur SMS

en: SMS Provider API Params
fr_CA: Paramètres de l'API du fournisseur SMS

en: SMS Provider API URL
fr_CA: URL de l'API du fournisseur SMS

en: SMS Provider ID
fr_CA: Identifiant du fournisseur SMS

en: SMS Provider Name
fr_CA: Nom du fournisseur SMS

en: SMS Provider Password
fr_CA: Mot de passe du fournisseur SMS

en: SMS Provider Title
fr_CA: Titre du fournisseur SMS

en: SMS Provider Username
fr_CA: Nom d'utilisateur du fournisseur SMS

en: SMS Provider is Active?
fr_CA: Le fournisseur SMS est-il actif ?

en: SMS Provider is Default?
fr_CA: Fournisseur SMS par défaut ?

en: SMS Providers
fr_CA: Fournisseurs SMS

en: SMS Reminder Text
fr_CA: Texte du SMS de rappel

en: SMS Status
fr_CA: Statut du SMS

en: SMS Template
fr_CA: Modèle de SMS

en: SMS Template ID
fr_CA: Id. du modèle de SMS

en: SMS Text:
fr_CA: Texte SMS:

en: SMS body exceeding limit of %1 characters
fr_CA: Le texte du SMS dépasse la limite de %1 caractères

en: SMS will NOT be sent to %count contact. | SMS will NOT be sent to %count contacts.
fr_CA[0]: Le SMS ne sera pas envoyé à %count contact.
fr_CA[1]: Le SMS ne sera pas envoyé à %count contacts.
fr_CA[2]: Le SMS ne sera pas envoyé à %count contacts.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count Activity - (there are more than one Target contact). | SMS will NOT be sent to contacts of %count Activities - (there are more than one Target contact).
fr_CA[0]: SMS will NOT be sent to contacts of %count Activity - (there are more than one Target contact).
fr_CA[1]: Le SMS ne sera PAS envoyé aux contacts de %count activités (il y a plus d'un contact cible).
fr_CA[2]: Le SMS ne sera PAS envoyé aux contacts de %count activités (il y a plus d'un contact cible).

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity as they are invalid for this task action. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities as they are invalid for this task action.
fr_CA[0]: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity as they are invalid for this task action.
fr_CA[1]: Le SMS ne sera PAS envoyé aux contacts de %count activités sélectionnées, car ils sont invalides pour cette action.
fr_CA[2]: Le SMS ne sera PAS envoyé aux contacts de %count activités sélectionnées, car ils sont invalides pour cette action.

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities.
fr_CA[0]: Le SMS ne sera PAS envoyé aux contacts de %count activités sélectionnées.
fr_CA[1]: Le SMS ne sera PAS envoyé aux contacts de %count activités sélectionnées.
fr_CA[2]: Le SMS ne sera PAS envoyé aux contacts de %count activités sélectionnées.

en: SMTP Configuration
fr_CA: Configuration SMTP

en: SMTP Password
fr_CA: Mot de passe SMTP

en: SMTP Port
fr_CA: Port SMTP

en: SMTP Port is a required field.
fr_CA: Le port SMPT est obligatoire

en: SMTP Server
fr_CA: Serveur SMTP

en: SMTP Server name is a required field.
fr_CA: Le nom du serveur SMTP est obligatoire.

en: SMTP Username
fr_CA: Nom d'utilisateur SMTP

en: SQL (Linear)
fr_CA: SQL (linéaire)

en: SQL (Parallel)
fr_CA: SQL (parallèle)

en: SQL Import
fr_CA: Import SQL

en: SQL Modes
fr_CA: Modes SQL

en: SQL Query
fr_CA: Requète SQL

en: SQL Query must be a SELECT query that returns one or more rows of data to be imported. Specify the database name(s) AND table name(s) in the query (e.g. "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").
fr_CA: La requête SQL doit être une requête SELECT qui retourne une ou plusieurs lignes de données à importer. Spécifiez le nom des bases de données et des tables dans la requête (par exemple "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").

en: SQL WHERE operator for search-builder mapping fields (search criteria).
fr_CA: Opérateur SQL WHERE pour les champs de mappage du constructeur de recherche (critères de recherche).

en: SQL WHERE value for search-builder mapping fields.
fr_CA: Valeur SQL WHERE pour les champs de mappage du constructeur de recherche.

en: STEP 2: Please Check Your Email
fr_CA: Étape 2 : Merci de vérifier votre adresse courriel

en: SYBUNT means some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
fr_CA: SYBUNT (Some Years But Not This year) signifie « A donné une année mais pas celle-ci ». Fournit la liste des contacts qui ont donné à un certain moment dans l'histoire de votre organisation mais n'ont pas donné sur la période que vous avez spécifiée.

en: Safe Merge Selected Duplicates
fr_CA: Fusionner de façon sûre les doublons sélectionnés

en: Sales tax term (e.g VAT)
fr_CA: Terme de la taxe sur les ventes (ex. TVA)

en: Samoan
fr_CA: samoan

en: Sample case
fr_CA: Exemple de dossier

en: Sango
fr_CA: sango

en: Sanskrit
fr_CA: sanskrit

en: Sardinian
fr_CA: sarde

en: Save
fr_CA: Enregistrer

en: Save & Continue Later
fr_CA: Enregistrer et continuer plus tard

en: Save & Send Test Email
fr_CA: Sauvegarder et envoyer le courriel de test

en: Save & Test
fr_CA: Sauvegarder et tester

en: Save Anyway
fr_CA: Enregistrer quand même

en: Save As
fr_CA: Enregistrer comme

en: Save As New Template
fr_CA: Sauvegarder en tant que nouveau modèle

en: Save Button
fr_CA: Bouton Enregistrer

en: Save Draft
fr_CA: Enregistrer le brouillon

en: Save Failed
fr_CA: Échec de la sauvegarde

en: Save Matching Contact
fr_CA: Enregistrer le contact correspondant

en: Save Relationship
fr_CA: Enregistrer la relation

en: Save Report
fr_CA: Enregistrer le rapport

en: Save Smart Group
fr_CA: Enregistrer ce groupe dynamique

en: Save Template
fr_CA: Enregistrer le modèle

en: Save With Duplicate Household
fr_CA: Enregistrer comme foyer en double

en: Save a Copy
fr_CA: Enregistrer une copie

en: Save a copy...
fr_CA: Sauvegarder une copie

en: Save and Done
fr_CA: Enregistrer et terminer

en: Save and New
fr_CA: Enregistrer et nouvelle entrée

en: Save and Preview
fr_CA: Enregistrer et prévisualiser

en: Save and Record Payment
fr_CA: Enregistrer le paiement

en: Save as a new field mapping
fr_CA: Enregistrer en tant que nouvelle correspondance de champs

en: Save as non voted.
fr_CA: Enregistrer comme non voté.

en: Save as voted.
fr_CA: Enregistrer comme voté.

en: Save as:
fr_CA: Enregistrer comme :

en: Save report search criteria
fr_CA: Enregistrer les critères du rapport

en: Save the current mailing as a template.
fr_CA: Enregistrer le contenu de l'envoi comme modèle.

en: Save the whales
fr_CA: Sauver les baleines

en: Save this field mapping
fr_CA: Enregistrer cette correspondance de champs

en: Save your profile to return to this screen. You can preview it from here by clicking the Preview button.
fr_CA: Enregistrez votre profil pour retourner à cet écran. Vous pouvez prévisualiser ici en cliquant sur le bouton Aperçu.

en: Saved
fr_CA: Enregistré

en: Saved Field Mapping
fr_CA: Correspondance de champ enregistrée

en: Saved Field Mapping: %1
fr_CA: Enregistrer la correspondance de champs : %1

en: Saved Search
fr_CA: Recherche enregistrée

en: Saved Search Description
fr_CA: Description de la recherche enregistrée.

en: Saved Search ID
fr_CA: Id. de la recherche enregistrée

en: Saved Search Label
fr_CA: Libellé de la recherche enregistrée

en: Saved Search Name
fr_CA: Nom de la recherche enregistrée

en: Saved Searches
fr_CA: Recherches enregistrées

en: Saved mappings allow you to easily run the same import or export job multiple times. Mappings are created and updated as part of an Import or Export task. This screen allows you to rename or delete existing mappings.
fr_CA: Un mapping de champs sauvegardé vous permet de d'executer le même import ou export plusieurs fois. Les mapping de champs sont créés et mis à jour simultanément aux imports et exports. Cet écran vous permets de renommer ou d'effacer des mappings de champs existants.

en: Saving...
fr_CA: Enregistrement en cours...

en: Schedule
fr_CA: Planification

en: Schedule Follow-up
fr_CA: Suivi de planification

en: Schedule Follow-up Activity
fr_CA: Activité de suivi de planification

en: Schedule ID
fr_CA: Id de la programmation

en: Schedule Reminders
fr_CA: Programmer un rappel

en: Schedule is Active?
fr_CA: Le calendrier est-il actif ?

en: Schedule or Send
fr_CA: Planifier ou Envoyer

en: Scheduled
fr_CA: Planifié

en: Scheduled Amount
fr_CA: Montant prévu

en: Scheduled By
fr_CA: Planifié(e) par

en: Scheduled By Contact ID
fr_CA: Programmé par (contact Id.)

en: Scheduled Date
fr_CA: Date planifiée

en: Scheduled Job Deleted.
fr_CA: La tâche périodique a été supprimée.

en: Scheduled Job Failures
fr_CA: Tâches périodiques en échec

en: Scheduled Jobs
fr_CA: Tâches programmées

en: Scheduled Reminder
fr_CA: Rappel programmé

en: Scheduled Reminders
fr_CA: Rappels programmés

en: Scheduled Run Date
fr_CA: Date planifiée d'exécution

en: Scheduled and Completed Activities are searchable by type and/or activity date using 'Advanced Search'. Other applications may record activities for CiviCRM contacts using our APIs.
fr_CA: Les activités planifiées et terminées peuvent être recherchées par type et/ou date en faisant une recherche multicritère. D'autres applications peuvent enregistrer des activités pour les contacts CiviCRM en utilisant notre API.

en: Scheduled in-person or online events which contacts can register for and attend.
fr_CA: Evénements programmés (en présence ou en ligne) pour lesquels les contacts peuvent s'inscrire et participer.

en: Scheduled job run frequency.
fr_CA: Fréquence de la tâche planifiée

en: Scheduled jobs have been executed according to individual timing settings. Please check log for messages.
fr_CA: Les tâches programmées ont été exécutées conformément à leur cycle individuel. Les messages éventuels sont consultables dans leur journal d'exécution.

en: Scheduled reminders allow you to automatically send messages to contacts regarding their memberships, participation in events, or other activities.
fr_CA: Les rappels programmés permettent d'envoyer automatiquement aux contacts des messages  concernant leurs adhésions, participations à des événements ou autres activités.

en: Scheduling and Sending Mass SMS
fr_CA: Planifier et Envoyer un SMS Groupé

en: Schema Error
fr_CA: Erreur de Schéma (SQL)

en: Schema Version
fr_CA: Version de schéma

en: Scottish Gaelic; Gaelic
fr_CA: écossais ou gaélique écossais

en: Script instructions for volunteers to use for the survey.
fr_CA: Consignes pour les volontaires pour utiliser le sondage.

en: Search
fr_CA: Rechercher

en: Search All Cases
fr_CA: Rechercher dans tous les dossiers

en: Search All or by Date Range
fr_CA: Tous ou ceux dans un intervalle de temps

en: Search Batches
fr_CA: Rechercher des lots

en: Search Builder
fr_CA: Constructeur de recherches

en: Search Campaign Pages
fr_CA: Rechercher des pages de campagne

en: Search Cases with Upcoming Activities
fr_CA: Chercher les dossiers avec les activités à venir

en: Search CiviCRM GitLab for "Extensions" that are compatible with WordPress
fr_CA: Recherchez dans GitLab CiviCRM  les "extensions" compatibles avec WordPress.

en: Search CiviCRM Website for "Extensions" that are compatible with WordPress
fr_CA: Recherchez sur le site Web de CiviCRM les "extensions" compatibles avec WordPress.

en: Search Contact1
fr_CA: Contact1

en: Search Contact2
fr_CA: Contact2

en: Search Contacts
fr_CA: Rechercher des contacts

en: Search Contribution
fr_CA: Chercher une contribution

en: Search Criteria
fr_CA: Critères de recherche

en: Search Email1
fr_CA: Email1

en: Search Email2
fr_CA: Email2

en: Search Events
fr_CA: Chercher des événements

en: Search Expiry Date
fr_CA: Date d'expiration de la recherche

en: Search Fields
fr_CA: Champs de recherche

en: Search Filters
fr_CA: Filtres de recherches

en: Search GitHub for "CiviCRM Extensions"
fr_CA: Recherche GitHub pour "CiviCRM Extensions"

en: Search GitHub for CiviCRM &amp; WordPress
fr_CA: Recherche GitHub pour CiviCRM et WordPress

en: Search Groups
fr_CA: Recherche de groupes

en: Search Limit Group
fr_CA: Groupe de limitation des recherches

en: Search Limit Group ID
fr_CA: Id. du Groupe de limitation des recherches

en: Search Mailings
fr_CA: Chercher des publipostages

en: Search Operator
fr_CA: Opérateur de recherche

en: Search Postcode1
fr_CA: Rechercher code postal1

en: Search Postcode2
fr_CA: Rechercher code postal2

en: Search Primary Details Only
fr_CA: Rechercher les détails principaux uniquement

en: Search Profile
fr_CA: Profil de recherche

en: Search Results
fr_CA: Résultats de recherche

en: Search Settings
fr_CA: Paramètres de recherche

en: Search Street Address1
fr_CA: Adresse1

en: Search Street Address2
fr_CA: Adresse2

en: Search Title
fr_CA: Titre de la recherche

en: Search Views
fr_CA: Vue des résultats

en: Search as a Range
fr_CA: Rechercher en tant qu'intervalle

en: Search builder where clause
fr_CA: Clause WHERE du constructeur de recherches

en: Search by Range?
fr_CA: Rechercher par intervalle de valeurs ?

en: Search by name or id...
fr_CA: Rechercher par nom ou id...

en: Search by name/email or id...
fr_CA: Rechercher par nom/courriel ou id...

en: Search documentation in the User Guide
fr_CA: Documentation sur les recherches dans le guide utilisateur

en: Search for contacts using '%1'
fr_CA: Rechercher des contacts utilisant '%1'

en: Search for the Personal Campaign Page by the fund-raiser's last name or email address.
fr_CA: Rechercher une pages personnelle de campagne par le nom de famille ou l'adresse électronique du collecteur de dons.

en: Search in Trash
fr_CA: Rechercher dans la corbeille

en: Search results listings.
fr_CA: Listes de résultats de recherche

en: Search the WordPress Plugin Directory for plugins tagged CiviCRM
fr_CA: Recherchez dans le répertoire de plugins WordPress les plugins étiquetés CiviCRM

en: Search the WordPress Plugin Directory for references to CiviCRM
fr_CA: Recherchez dans le répertoire des plugins WordPress des références à CiviCRM

en: Search/Public Directory
fr_CA: Annuaire public / recherche

en: Search:
fr_CA: Rechercher :

en: Searchable
fr_CA: Interrogeable

en: Searchable?
fr_CA: Interrogeable ?

en: Searching...
fr_CA: Recherche en cours...

en: Second
fr_CA: Deuxième

en: Second Date Range
fr_CA: Deuxième intervalle de date

en: Second Date Range:
fr_CA: Deuxième intervalle de date

en: Second Dupe Contact
fr_CA: Second contact doublon

en: Second Dupe Contact ID
fr_CA: Identifiant du deuxième contact doublon

en: Second or Later by Contributor
fr_CA: Ensuite par Contributeur

en: Secondary unit designator, e.g. Apt 3 or Unit # 14, or Bldg 1200
fr_CA: Désignateur d'unité secondaire, par ex. Apt 3 ou Unit # 14, ou Bldg 1200

en: Seconds taken by last cache fill
fr_CA: Nombre de secondes pour calculer la mémoire tampon

en: Seconds taken to fill smart group cache
fr_CA: Nombre de secondes pour calculer la mémoire tampon du groupe dynamique

en: Secret is not set for this payment processor
fr_CA: Le secret n'est pas renseigné pour cette passerelle de paiement

en: Section Header / Group By
fr_CA: Entête de section/Grouper par

en: Secure Cache Timeout
fr_CA: Délai d'expiration du cache sécurisé

en: Secure temporary housing
fr_CA: Hébergement temporaire sécurisé

en: Security Code
fr_CA: Code sécurité

en: Security Hash
fr_CA: Hachage de sécurité

en: Security Warning
fr_CA: Avertissement de sécurité

en: Security hash
fr_CA: Hachage de sécurité

en: See Errors
fr_CA: Voir les erreurs

en: See also:
fr_CA: Voir aussi :

en: See also: <a %1>Search Configuration Options</a>
fr_CA: Voir aussi : <a %1>Search Configuration Options</a>

en: See also: <a href="%1">Search Optimization</a>
fr_CA: Voir aussi : <a href="%1">Search Optimization</a>

en: See log entries for this Scheduled Job
fr_CA: Voir les entrées dans le journal de cette tâche périodique

en: See log for details.
fr_CA: Voir les logs pour plus d'informations

en: See rows
fr_CA: Voir les lignes

en: See the issue for more detail
fr_CA: Voir l'erreur pour davantage de détail

en: Select
fr_CA: Sélection

en: Select "Any" to display memberships with auto-renew subscription irrespective of their status.
fr_CA: Sélectionner "Tous" pour afficher les adhésions qui ont un renouvellement automatique d'abonnement quel que soit leur statut.

en: Select "Cancelled" to display memberships with cancelled auto-renew subscriptions.
fr_CA: Sélectionner "Annulé" pour afficher les adhésions qui ont des renouvellement automatique d'abonnement annulés.

en: Select "Ended" to display memberships with an ended auto-renew subscription.
fr_CA: Sélectionner "Terminé" pour afficher les adhésions qui ont des renouvellement automatique d'abonnement terminés.

en: Select "Event" if you want your supporters to encourage people in their network to also register for this event. Select "Contribution" if you want supporters to promote a related online fundraising campaign (by linking to an online contribution page).
fr_CA: Sélectionnez « Événement » si vous voulez que vos sympathisants encouragent les personnes de leur réseau à s'inscrire à cet événement. Sélectionnez « Contribution » si vous voulez que vos sympathisants promeuvent une campagne de collecte de fonds en ligne associée (en faisant le lien avec une page de contribution en ligne).

en: Select "Failed" to display memberships with failed subscription payment.
fr_CA: Sélectionner "Echoué" pour afficher les adhésions qui ont un paiement d'abonnement en échec.

en: Select "In Progress" to display memberships with current auto-renew subscriptions.
fr_CA: Sélectionner "En cours" pour afficher les adhésions avec un renouvellement automatique d'abonnement courant.

en: Select "No" to display only memberships without Status Override set (membership is subject to the normal status rules)
fr_CA: Sélectionnez "Non" pour afficher uniquement les adhésions sans statut prioritaire défini (l'adhésion est soumise aux règles de statut normales)

en: Select "No" to display only related records (those who inherit membership through a relationship as defined in the membership type configuration).
fr_CA: Sélectionnez « Non » pour n'afficher que les membres indirects (qui héritent de l'adhésion via une relation, selon les paramètres spécifiés dans la configuration du type d'adhésion).

en: Select "None" to display memberships that have never had an auto-renew subscription.
fr_CA: Sélectionner "Aucun" pour afficher les adhésions qui n'ont jamais eu de renouvellement automatique d'abonnement.

en: Select "Yes" to display only membership with Status Override set (membership is manually forced to a specific status)
fr_CA: Sélectionnez « Oui » pour afficher seulement les adhésions avec le statut "Outrepassé" (l'adhésion est forcée manuellement à un statut spécifique)

en: Select "Yes" to display only primary members (those contacts who have a membership directly attached to their record)
fr_CA: Sélectionnez « Oui » pour afficher seulement les membres directs (les contacts qui ont une adhésion directement rattachée à leur enregistrement)

en: Select 'Also include' if you want to also send reminders to contacts who match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - the chosen contacts will also receive the reminder (in ADDITION TO the contacts who match the criteria above).
fr_CA: Sélectionnez "Inclure également" si vous souhaitez  envoyer des rappels à des contacts répondant à ces critères. Si vous sélectionnez "Choisir les destinataires", les contacts sélectionnés recevront également le rappel (en plus des contacts correspondant aux critères ci-dessus).

en: Select 'CKEditor' for the built-in WYSIWYG option. You can customize the toolbar buttons and other settings by clicking "Configure CKEditor."
fr_CA: Sélectionnez "CKEditor" pour l'option WYSIWYG intégrée. Vous pouvez personnaliser les boutons de la barre d'outils ainsi que d'autres paramètres en cliquant sur "Configurer CKEditor".

en: Select 'Individual' if you are importing %1 made by individual persons.
fr_CA: Sélectionner 'Individu' si vous importez %1 créés par des personnes physiques.

en: Select 'Inline' to include this set of fields in the main contact Add/Edit form and Contact Summary screens. Select 'Tab' or 'Tab with Table' to create a separate navigation tab for display and editing these values (generally for less frequently accessed and/or larger sets of fields). 'Tab with Table' is recommended for customs data sets which allow multiple records.
fr_CA: Sélectionnez « En ligne » pour inclure cet ensemble de champs au formulaire principal de création/édition de contact et aux écrans de synthèse de contact. Sélectionnez « Onglet » ou « Onglet avec table » pour créer un onglet de navigation séparé pour l'affichage et l'édition de ces valeurs (généralement pour des champs moins utilisés ou plus importants). « Onglet avec table » est recommandé pour les ensembles de données personnalisées permettant des enregistrements multiples.

en: Select 'Limit to' if you want to only send reminders to contacts with the criteria selected above AND who ALSO match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - only the chosen contacts will receive the reminder (AND only if they ALSO match the criteria above).
fr_CA: Envoie seulement les rappels aux participants ayant les statuts sélectionnés ci-dessus ET qui correspondent AUSSI à ce critère. Si vous sélectionnez 'Destinataires manuels', seules ces personnes recevront ce rappel ( ET seulement si elles sont AUSSI participantes avec les statuts sélectionnés).

en: Select 'New Saved Search' from the '- more actions -' drop-down menu and click 'Go'
fr_CA: Sélectionnez « Nouvelle recherche enregistrée » à partir du menu déroulant « - plus d'actions - » et cliquez sur « OK »

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing %1 to contacts of that type.
fr_CA: Sélectionnez 'Organisation' ou 'Foyer' si vous importez %1 en tant que contacts de ce type.

en: Select 'Rolling' if the subscription or service starts on the current day. Select 'Fixed' if the start date is a fixed month and day within the current year (set this value in the next field).
fr_CA: Sélectionnez ''variable'' si l'inscription ou le service commence au jour actuel. Sélectionnez ''Fixe'' si la date de début est un jour ou mois fixe dans le courant de l'année (indiquez cette date dans le champ suivant).

en: Select 'Textarea' if you want users to type text and/or HTML code into plain text fields.
fr_CA: Sélectionnez "Textarea" si vous voulez que les utilisateurs puissent écrire du texte et/ou du code HTML dans des champs de texte brut.

en: Select 'User and User Admin Only' if joining this group is controlled by authorized CiviCRM users only. If you want to allow contacts to join and remove themselves from this group via the Registration and Account Profile forms, select 'Public Pages'.
fr_CA: Vous choisirez « Utilisateur et Administrateur uniquement » si l'appartenance à ce groupe est contrôlée par les utilisateurs autorisés de CiviCRM ou bien « Pages publiques » si vous voulez permettre aux contacts de rejoindre et quitter ce groupe.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date.
fr_CA: Sélectionnez « glissante » si la période d'adhésion commence à la date d'inscription. Sélectionnez « fixe » si la période d'adhésion commence à une date fixe.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date. If membership duration is specified in years, you will be able to specify the exact month and day for memberships to start. If membership duration is specified in months, memberships will start on the 1st of the current month and run for the number of specified months.
fr_CA: Sélectionnez « glissante » si la période d'adhésion commence à la date de l'inscription. Sélectionnez « fixe » si la période d'adhésion commence à une date fixe. Si la durée de l'adhésion est précisée en années, vous pourrez préciser le mois et le jour de début de l'adhésion. Si la durée de l'adhésion est précisée en mois, les adhésions commenceront le 1er du mois en cours et dureront le nombre de mois spécifié.

en: Select <strong>Individual</strong> for Contact Type if each record in your file represents an individual person - even if the file also contains related Organization data (e.g. Employer Name, Employer Address, etc.).
fr_CA: Sélectionnez <strong>Individu</strong> comme type de contact si chaque enregistrement de votre fichier représente une personne individuelle, même si le fichier contient aussi des données relatives à des organisations (telles que nom d'employeur, adresse de l'employeur, etc.).

en: Select <strong>Organization</strong> or <strong>Household</strong> if each record in your file represents a contact of that type.
fr_CA: Sélectionnez <strong>Organisation</strong> ou <strong>Foyer</strong> si chaque enregistrement de votre fichier représente un contact de ce type.

en: Select Campaign
fr_CA: Sélectionnez une campagne

en: Select Case
fr_CA: Sélectionner un dossier

en: Select Case for Merge
fr_CA: Sélectionner le Dossier à fusionner

en: Select Code
fr_CA: Sélectionner un Code

en: Select Columns
fr_CA: Sélectionner les colonnes

en: Select Contact
fr_CA: Sélectionner contact

en: Select Credit Card Types that this payment processor can accept
fr_CA: Sélectionner les types de carte de crédit que cette passerelle de paiement peut accepter.

en: Select Current User
fr_CA: Sélectionner l'utilisateur actuel

en: Select Date
fr_CA: Sélection de date

en: Select Field
fr_CA: Sélectionner le champ

en: Select Fields to Export
fr_CA: Sélectionner les champs à exporter

en: Select Format
fr_CA: Sélectionnez le format

en: Select Group
fr_CA: Sélectionner un groupe

en: Select Group is a required field.
fr_CA: Sélectionner un groupe est un champ obligatoire.

en: Select Group of Contacts
fr_CA: Sélectionner le groupe de contacts

en: Select HTML Code
fr_CA: Sélectionner un Code HTML

en: Select HTML Message
fr_CA: Sélectionner un message HTML

en: Select Label
fr_CA: Sélectionner un type d'étiquette

en: Select Location
fr_CA: Sélectionner une adresse

en: Select Mailer
fr_CA: Choisissez la méthode d'envoi des courriels

en: Select Membership Organization and then Membership Type.
fr_CA: Sélectionnez l'organisation puis le type d'adhésion souhaitée

en: Select Profile
fr_CA: Sélectionner un profil

en: Select Recipients
fr_CA: Sélectionnez les destinataires

en: Select Records
fr_CA: Sélection des enregistrements

en: Select Result Set
fr_CA: Sélectionner un jeu de réponses

en: Select SMS Provider
fr_CA: Sélectionner le fournisseur de SMS

en: Select Subject
fr_CA: Sélectionner un sujet

en: Select Tag(s)
fr_CA: Sélectionnez une ou plusieurs étiquette(s)

en: Select Tagset
fr_CA: Sélectionner un ensemble d'étiquettes

en: Select Text Message
fr_CA: Sélectionner un message texte

en: Select Year (for monthly breakdown)
fr_CA: Sélectionnez l'année (pour la répartition mensuelle)

en: Select a Financial Type that has both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
fr_CA: Pour générer des transactions comptables permettant de suivre le coût des cadeaux utilisés, vous devez sélectionner un type financier qui a à la fois un « compte d'achats de cadeaux » et un « compte inventaire de cadeaux ».

en: Select a Membership Level
fr_CA: Sélectionnez un niveau d'adhésion

en: Select a Membership Renewal Level
fr_CA: Sélectionnez un niveau de renouvellement d'adhésion

en: Select a Price Set to offer more complex amount options. Otherwise, leave this empty and enter fixed contribution options below.
fr_CA: Sélectionnez une tarification pour offrir des options plus complexes. Sinon, laissez ce champ vide et entrez les tarifs fixes ci-dessous.

en: Select a Price Set to offer multiple individually priced options for event registrants. Otherwise, leave this empty and enter fixed fee levels below.
fr_CA: Sélectionnez une tarification pour offrir plusieurs options aux personnes qui s'inscrivent à l'événement. Sinon, laissez ce champ vide et entrez les tarifs fixes ci-dessous.

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Everyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users. Select the special role 'Authenticated' if you want to grant it to any logged in user.
fr_CA: Sélectionnez un rôle à qui assigner (donner) cette permission. Sélectionner le rôle spécial « Tout le monde » si vous voulez donner la permission à tous les utilisateurs. « N'importe qui » inclut aussi les utilisateurs anonymes (non connectés). Sélectionnez le rôle « Utilisateur authentifié » si vous voulez la donner à chaque utilisateur connecté.

en: Select a different Custom Data Set for this field.
fr_CA: Vous devez choisir un autre ensemble de données personnalisées pour ce champ.

en: Select a financial type that is linked to both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
fr_CA: Pour générer des transactions comptables permettant de suivre le coût des cadeaux utilisés, vous devez sélectionner un type financier qui a à la fois un compte « achats cadeaux » et un compte « inventaire cadeaux ».

en: Select a group if you are using this profile for search and listings, AND you want to limit the listings to members of a specific group.
fr_CA: Sélectionnez un groupe si vous utilisez ce profil pour des recherches et des listes, et que vous voulez restreindre les listes aux membres d'un groupe spécifique.

en: Select a group if you want contacts to be automatically added to that group when the profile is submitted.
fr_CA: Choisissez un groupe si vous souhaitez que des contacts soient automatiquement ajoutés à ce groupe à chaque fois que le profil/formulaire sera validé.

en: Select a group of contacts who should have this role when logged in to your site. Groups must be assigned the 'Access Control' type (Contacts &raquo; Manage Groups &raquo; Settings) to be included in this list.
fr_CA: Sélectionnez un groupe de contacts qui auront ce rôle quand ils se connectent à votre site. Vous devez assigner le type « Contrôle d'accès » au groupe (Gestion des groupes &raquo; Paramètres) pour pouvoir l'inclure dans cette liste.

en: Select a label format from the dropdown list.
fr_CA: Sélectionnez un format d'étiquette dans le menu déroulant.

en: Select a page format for PDF files created using this template if you wish to override the default format. Page formats define the paper size and margins.
fr_CA: Sélectionnez un format de page pour les fichiers PDF créés avec ce modèle si vous souhaitez un autre format que le format par défaut. Les formats de page déterminent les dimensions du papier et les marges.

en: Select a page format from the list or configure your own format in the settings below.
fr_CA: Sélectionnez un format de page à partir de la liste ou configurez votre propre format à partir des paramètres ci-dessous.

en: Select a page format to use for the PDF file. Page formats define the paper size and margins.
fr_CA: Sélectionnez un format de page pour le fichier PDF. Les formats de page déterminent les dimensions du papier et les marges.

en: Select a pre-existing template, or upload a document for mail merge.
fr_CA: Choisir un modèle pré-existant, ou télécharger un document pour le publipostage.

en: Select a specific Contact Subtype here ONLY if all you want all records in this import to be assigned to that subtype. EXAMPLE: If all records are of the <strong>Student</strong>, select that subtype here and it will be assigned to all import records.
fr_CA: Choisissez un sous-type de contact ici seulement si vous voulez que toutes les entrées de cet import soient assignés à ce sous-type. Par exemple si toutes les entrées sont des étudiants, sélectionnez ce sous-type ici et il sera assigné à toutes les entrées lors de l'import.

en: Select a specific group of contacts, OR apply this permission to ALL groups.
fr_CA: Sélectionnez un groupe de contacts spécifique OU appliquez cette permission à tous les groupes.

en: Select a specific group of custom fields, OR apply this permission to ALL custom fields.
fr_CA: Sélectionnez un ensemble spécifique de données personnalisés OU appliquez cette permission à tous les champs personnalisés.

en: Select a specific profile, OR apply this permission to ALL profiles.
fr_CA: Selectionnez un profil spécifique OU appliquez cette permission à tous les profils.

en: Select a username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fr_CA: Sélectionnez un nom d'utilisateur; les signes de ponctuation ne sont pas permis excepté le point, le trait d'union et le tiret bas.

en: Select an ACL Role to assign.
fr_CA: Sélectionnez un Rôle ACL à assigner

en: Select an Online Contribution page that the user can access to make self-service pledge payments. (Only Online Contribution pages configured to include the Pledge option are listed.)
fr_CA: Sélectionnez une page de contribution en ligne à laquelle les donateurs pourront accéder pour effectuer leurs paiements. (seules les pages de contribution configurées pour inclure une option de paiements périodiques sont listées.)

en: Select an entity.
fr_CA: Sélectionner une entité

en: Select an event, OR apply this permission to ALL events.
fr_CA: Sélectionnez un événement, OU appliquez cette permission à TOUS les événements.

en: Select an existing organization
fr_CA: Sélectionnez une organisation existante

en: Select an icon to appear to the left side of the navigation menu item.
fr_CA: Sélectionner une icône qui s'affichera à gauche de l'élément du menu.

en: Select an option to reveal honoree information fields.
fr_CA: Sélectionnez une option pour faire apparaitre les champs d'information sur la personne remerciée.

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
fr_CA: Configuration d'une ou plusieurs passerelles de paiement pour les contributions en ligne, les événements et / ou les cotisations

en: Select as Final
fr_CA: Sélectionner comme final

en: Select at least one membership option.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins une option d'adhésion.

en: Select at least one option from Contribution(s).
fr_CA: Sélectionnez au moins une option de contribution.

en: Select at least one option from Membership Type(s).
fr_CA: Vous devez choisir un type d'adhésion parmi celui (ou ceux) proposés.

en: Select at most one option associated with the same membership type.
fr_CA: Veuillez sélectionner au moins une option associée au type d'adhésion.

en: Select between Admin/Public for each option. 'Public' will show the option to all users accessing the price set. Use 'Admin' to limit the option to users with the 'CiviEvent: edit event participants’ permission (when viewing the field via the event registration pages) or the ‘CiviContribute: edit contributions’ permission (when accessing the field through a contribution page).
fr_CA: Sélectionnez entre Admin et Public pour chaque option. «Public» montrera l'option à tous les utilisateurs accédant à la tarification. Utilisez «Admin» pour limiter l'option aux utilisateurs disposant de l'autorisation «CiviEvent : modifier les participants à l'événement» (lors de la visualisation du champ via les pages d'inscription à l'événement) ou de l'autorisation « CiviContribute : modifier les contributions» (lors de l'accès au champ via une page de contribution).

en: Select color
fr_CA: Sélectionner la couleur

en: Select either of the dates.
fr_CA: Sélectionner une des dates.

en: Select field
fr_CA: Sélectionner le champ

en: Select fields for export
fr_CA: Sélectionner les champs à exporter

en: Select neither to show all members, regardless of whether they are the direct member or inherit it through a relationship,
fr_CA: Ne sélectionnez rien pour afficher tous les membres, qu'ils soient membres directs ou que l'adhésion soit héritée par une relation,

en: Select neither to show all memberships
fr_CA: Ne pas sélectionner pour afficher toutes les adhésions

en: Select non-overlapping discount start date.
fr_CA: Sélectionnez une date de début pour la réduction qui ne chevauche pas.

en: Select one or more tags for details.
fr_CA: Sélectionnez une ou plusieurs étiquettes pour les détails.

en: Select rows
fr_CA: Sélectionner des lignes

en: Select someone else ...
fr_CA: Sélectionner quelqu'un d'autre ...

en: Select the "FROM" Email Address for this mailing from the dropdown list. Available email addresses are configurable by users with Administer CiviCRM permission. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
fr_CA: Choisissez l'adresse d'expédition de ce publipostage à partir de la liste déroulante. Les adresses disponibles sont configurables par les administrateurs CiviCRM. EXEMPLE : « Service client » &lt;serviceclient@example.org&gt;

en: Select the <strong>tabs</strong>
              that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of
              'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges,
              Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to
              <a href="%1">Administer > System Settings > Enable Components</a>
              to modify the components which are available for your site.
fr_CA: Sélectionnez les <strong>onglets</strong> qui seront affichés sur une fiche de contact. Par exemple si votre organisation ne conserve pas de trace des « Relations », vous pouvez décocher cette option de façon à simplifier la fiche contact. Les onglets pour les contributions, engagements de don, adhésions, événements, subventions et dossiers sont cachés si le composant correspondant n'est pas activé. Allez sur <a href="%1">Administrer > Paramètres Système > Activer des composants CiviCRM</a> pour changer les composants actifs pour votre site.

en: Select the Product
fr_CA: Choisissez le produit

en: Select the SMS provider for this mass message from the dropdown list.
fr_CA: Sélectionnez le fournisseur SMS pour ce message groupé dans le menu déroulant.

en: Select the appropriate Privacy Options.
fr_CA: Indiquer les options de protection de la vie privée.

en: Select the appropriate financial type for this transaction.
fr_CA: Sélectionnez le type financier approprié pour cette transaction.

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page (e.g. donation, capital campaign, etc.). Financial types (and associated accounting codes) are included when contributions are exported, so it can helpful to set up specific types for accounting purposes. You can add or modify contribution available types from Administer &gt; CiviContribute &gt; Financial Types.
fr_CA: Choisissez le type de contribution affecté aux contributions faites à partir de cette page (par exemple don, campagne, etc.). Les types financiers (et les codes comptables associés) sont inclus lors de l'export des contributions, il peut donc être utile de créer des types spécifiques pour la comptabilité. Vous pouvez créer ou modifier les types disponibles depuis Administrer &gt; CiviContribute &gt; Types financiers.

en: Select the fields to be exported using the table below. You'll see a live preview of the first few records for each field.
fr_CA: Sélectionnez les champs à exporter à l'aide du tableau ci-dessous. Vous verrez un aperçu des premiers enregistrements pour chaque champ.

en: Select the fields to be included when editing a contact or event address.
fr_CA: Sélectionnez les champs à inclure quand l'adresse d'un contact ou d'un événement est éditée.

en: Select the financial type assigned to fees for this membership type (for example 'Membership Fees'). This is required for all membership types - including free or complimentary memberships.
fr_CA: Sélectionnez le type financier associé à la cotisation pour ce type d'adhésion (par exemple « Cotisation »). Ceci est requis pour tous les types d'adhésion y compris les adhésions gratuites.

en: Select the html type used to offer options for this field
fr_CA: Sélectionnez le type HTML utilisé pour offrir des choix pour ce champ.

en: Select the interval for due date.
fr_CA: Sélectionnez l'intervalle pour la date d'échéance.

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
fr_CA: Sélectionnez la rubrique de menu dans laquelle il doit être rangé. Laissez vide s'il s'agit du menu de plus haut niveau.

en: Select the preferred method(s) of communicating with this contact.
fr_CA: Sélectionnez le ou les moyens(s) de communication préféré(s) pour ce contact.

en: Select the related online contribution page that supporters of this event are promoting. Visitors to their Personal Campaign pages will be directed to the selected online contribution page to donate money.
fr_CA: Sélectionnez la page de contribution en ligne associée que les sympathisants de cet événement vont promouvoir. Les visiteurs de leur page personnelle de campagne seront dirigés vers cette page de contribution pour effectuer un don.

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
fr_CA: Sélectionnez les sections qui doivent être incluses dans les formulaires de recherche multicritère. Exemple : Si vous ne gardez pas de trace des relations, vous n'avez pas besoin que la section correspondante soit incluse dans le formulaire de recherche multicritère. Simplifiez alors le formulaire en décochant cette option.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
fr_CA: Sélectionnez les sections qui doivent être incluses dans le tableau de bord Contact. Exemple : si vous ne voulez pas que les personnes voient l'historique de leurs propres contributions, décochez cette option.

en: Select the sections that should be included when adding or editing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not record Gender and Birth Date for individuals, then simplify the form by un-checking this option. Drag interface allows you to change the order of the panes displayed on contact add/edit screen.
fr_CA: Choisissez les sections que vous voulez inclure lors de la création ou l'édition d'un contact. Par déplacement vous pouvez changer l'ordre d'apparition des sections dans la page de création/édition de contacts.

en: Select the source of the imported data. By default the following choices are possible:
fr_CA: Sélectionner la source des données importées. Par défaut les choix suivants sont possibles :

en: Select the tabs that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of 'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges, Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to Administer > System Settings > Enable Components to modify the components which are available for your site.
fr_CA: Sélectionnez les <strong>onglets</strong> qui seront affichés sur une fiche de contact. Par exemple si votre organisation ne conserve pas trace des « Relations », vous pouvez décocher cette option de façon à simplifier la fiche contact. Les onglets pour les contributions, engagements de don, adhésions, événements, subventions et dossiers sont cachés si le composant correspondant n'est pas activé. Allez sur <a href="%1">Administrer > Paramètres Système > Activer des composants CiviCRM</a> pour changer les composants actifs pour votre site.

en: Select the type of CiviCRM record and the field you want to include in this Profile.
fr_CA: Sélectionnez le type de donnée CiviCRM et le champ que vous voulez inclure dans ce profil.

en: Select the type of data this ACL operates on.
fr_CA: Selectionnez le type de donnée sur lequel cet ACL peut opérer.

en: Select the type of record that this set of custom fields is applicable for. You can configure custom data for a specific type of contact (e.g. Individuals but NOT Organizations), ANY type of contact, or other record types such as activities, contributions, memberships and event participants.
fr_CA: Sélectionnez le type de donnée auquel s'applique cet ensemble de champs personnalisés. Vous pouvez configurer des données personnalisées pour un type indiviud de contact (par ex. pour les individus et pas pour les organisations), pour n'importe quel type de contact, ou pour tout autre type de donnée comme les activités, contributions, adhésions et participants aux événements.

en: Select valid date range
fr_CA: Choisir un intervalle de date valide

en: Selectable:
fr_CA: Sélectionnable :

en: Selectable?
fr_CA: Sélectionnable ?

en: Selected %1 Report has been deleted.
fr_CA: Le rapport %1 a été supprimé.

en: Selected %1 type has been deleted.
fr_CA: Le type %1 sélectionné a été supprimé.

en: Selected %1 type has not been deleted.
fr_CA: Le type %1 sélectionné n'a pas été effacé.

en: Selected ACL has been deleted.
fr_CA: L'ACL sélectionné a été supprimé.

en: Selected Activity cannot be deleted.
fr_CA: L'activité sélectionnée ne peut pas être supprimée.

en: Selected Activity has been deleted successfully. | %count Activities have been deleted successfully.
fr_CA[0]: L'activité sélectionnée a été supprimée.
fr_CA[1]: Les activités sélectionnées ont été supprimées.
fr_CA[2]: Les activités sélectionnées ont été supprimées.

en: Selected Contacts
fr_CA: Contacts sélectionnés

en: Selected Entity Role has been deleted.
fr_CA: Le rôle-entité sélectionné a été supprimé.

en: Selected Event is not Paid Event
fr_CA: L'événement sélectionné n'est pas un événement payant

en: Selected Financial Account has been deleted.
fr_CA: Le compte sélectionné a été supprimé.

en: Selected Label Format has been deleted.
fr_CA: Le format de l'étiquette a été supprimé.

en: Selected Location type has been deleted.
fr_CA: Le type d'adresse sélectionné a été supprimé.

en: Selected Note has been deleted successfully.
fr_CA: La note sélectionnée a été supprimée.

en: Selected Option
fr_CA: Option sélectionnée

en: Selected PDF Page Format has been deleted.
fr_CA: Le format de page PDF sélectionné a été supprimé.

en: Selected Payment Processor type has been deleted.<br/>
fr_CA: Le type de processeur de paiement sélectionné a été supprimé.<br/>

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
fr_CA: Le cadeau sélectionné a été retiré de la page de contribution.

en: Selected Premium Product type has been deleted.
fr_CA: Le type de cadeau sélectionné a été supprimé.

en: Selected Profile Field has been deleted.
fr_CA: Le champ de profil sélectionné a été supprimé.

en: Selected Provider has been deleted.
fr_CA: Le fournisseur sélectionné à été supprimé

en: Selected Relationship type has been deleted.
fr_CA: Le type de relation sélectionné a été supprimé.

en: Selected Reminder has been deleted.
fr_CA: Le rappel sélectionné a été supprimé.

en: Selected Survey type has been deleted.
fr_CA: Le type de sondage sélectionné a été supprimé.

en: Selected case is already linked.
fr_CA: Le dossier sélectionné est déjà lié.

en: Selected contact does not have an address. Please click the following link to edit that contact to add an address, or select a different contact.
fr_CA: Le contact sélectionné n'a pas d'adresse. Veuillez cliquer sur le lien suivant pour modifier ce contact et ajouter une adresse ou choisir un autre contact.

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
fr_CA: Le type de contact sélectionné ne peut être supprimé. Assurez-vous que ce type de contact n'a pas de données personnalisées ou de groupe associés.

en: Selected contact type has been deleted.
fr_CA: Le type de contact sélectionné a été supprimé.

en: Selected contact(s) do not have a valid Phone, or communication preferences specify DO NOT SMS, or they are deceased
fr_CA: Le(s) contact(s) sélectionné(s) n'ont pas de téléphone valide ou préfèrent ne pas être joints par SMS ou sont décédés.

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
fr_CA: Le(s) contact(s) sélectionné(s) n'ont pas d'adresse de courriel valide, ou préfèrent ne pas être joints par courriel, ou ont une adresse principale invalide, ou sont décédés.

en: Selected contacts have been marked as not duplicates
fr_CA: Les contacts sélectionnés ont été marqués comme n'étant pas des doublons.

en: Selected countries will appear in top section of country list
fr_CA: Les pays sélectionnés apparaîtront dans la section supérieure de la liste des pays

en: Selected countries will appear in top section of country list.
fr_CA: Les pays sélectionnés apparaîtront dans la section supérieure de la liste des pays.

en: Selected fields will be displayed in autocomplete dropdown search results for 'Contact Reference' custom fields. Contact Name is always included. NOTE: You must assign 'access contact reference fields' permission to the anonymous role if you want to use custom contact reference fields in profiles on public pages. For most situations, you should use the 'Limit List to Group' setting when configuring a contact reference field which will be used in public forms to prevent exposing your entire contact list.
fr_CA: Les champs sélectionnés seront inclus dans les listes déroulantes de résultats de recherche pour les champs personnalisés de type référence contact. Le nom de contact est toujours inclus. Note: Vous devez assigner au rôle anonyme la permission d'accès aux champs de référence contact si vous voulez utiliser des champs personnalisés de référence contact dans des profils sur des pages publiques. Dans la plupart des situations, vous devrez cocher le paramètre « Restreindre la liste au groupe » lorsque vous configurez un champ de référence contact qui est inclus dans des formulaires publics pour ne pas exposer la liste complète de vos contacts.

en: Selected fields will be displayed in back-office autocomplete dropdown search results (Quick Search, etc.). Contact Name is always included.
fr_CA: Les champs sélectionnés seront inclus dans les listes de résultats de recherche déroulantes (recherche rapide, etc.). Le nom de contact est toujours inclus.

en: Selected financial type account has been deleted.
fr_CA: Le compte de type sélectionné a été supprimé.

en: Selected financial type account with 'Accounts Receivable Account is' account relationship cannot be deleted.
fr_CA: Le compte sélectionné impliqué dans la relation « Le compte client est » ne peut être supprimé.

en: Selected financial type has been deleted.
fr_CA: Le type financier sélectionné a été supprimé.

en: Selected mailing has been deleted.
fr_CA: Le publipostage sélectionné a été supprimé.

en: Selected mapping has been deleted successfully.
fr_CA: La correspondance choisie a été supprimée.

en: Selected membership status has been deleted.
fr_CA: Le statut d'adhésion sélectionné a été supprimé.

en: Selected membership type has been deleted.
fr_CA: Le type d'adhésion sélectionné a été supprimé.

en: Selected message template has been deleted.
fr_CA: Le modèle de message a été supprimé.

en: Selected option group has been deleted.
fr_CA: La liste de choix sélectionnée a été supprimée.

en: Selected option value has been deleted.
fr_CA: La valeur d'option sélectionnée a été supprimée.

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
fr_CA: Le statut de participant sélectionné n'a <strong>PAS</strong> été supprimé ; il reste encore des participants ayant ce statut.

en: Selected participant status has been deleted.
fr_CA: Le statut de participant sélectionné a été supprimé.

en: Selected participant was deleted successfully.
fr_CA: Les participants sélectionnés ont été supprimés.

en: Selected records must all be the same contact type (i.e. all Individuals).
fr_CA: Les enregistrements sélectionnés doivent tous être du même type de contact (p. ex. tous individus).

en: Selected relationship has been deleted successfully.
fr_CA: La relation sélectionnée a été supprimée.

en: Selected report has been deleted.
fr_CA: Le rapport sélectionné a été supprimé.

en: Selecting 'Unsupervised' or 'Supervised' will convert the previously configured rule of that type to 'General'.
fr_CA: Choisir 'Non supervisé' ou 'Supervisé' convertira la règle précédemment configurée de ce type en 'Général'.

en: Selecting Yes will set the report to be visible only to the user
      that clicked this option and saved the report settings form. If this is
      enabled, the permissions configuration for this report will be disabled.
fr_CA: Si vous sélectionnez Oui, le rapport ne sera visible que par l'utilisateur
    qui a cliqué sur cette option et enregistré le formulaire de paramètres de rapport. Si 
    activée, la configuration des autorisations de ce rapport sera désactivée.

en: Selecting an entity is required
fr_CA: Vous devez sélectionner une entité.

en: Selecting one or more groups here will limit the choices when assigning an activity.
fr_CA: Sélectionner un ou plusieurs groupes ici limitera les choix quand vous voudrez assigner une activité à un contact.

en: Selection Method
fr_CA: Méthode de sélection

en: Selection required
fr_CA: Sélection requise

en: Selections
fr_CA: Sélections

en: Self-service Cancellation or Transfer Time
fr_CA: Annulation ou transfert en libre-service

en: Self-service Payments Page
fr_CA: Page de paiements en ligne

en: Sell price or market value for premiums. For tax-deductible contributions, this will be stored as non_deductible_amount in the contribution record.
fr_CA: Prix de vente ou valeur marchande de ce cadeau. Pour les contributions déductibles fiscalement, ce montant sera utilisé pour indiquer le montant non déductible (non_deductible_amount) dans l'enregistrement de la contribution.

en: Send
fr_CA: Envoyer

en: Send A/B test at:
fr_CA: Envoyer le test A/B à :

en: Send A/B test immediately
fr_CA: Envoyer le test A/B directement

en: Send Acknowledgment?
fr_CA: Envoyer un accusé ?

en: Send Confirmation
fr_CA: Envoyer la confirmation

en: Send Confirmation Email?
fr_CA: Envoyer un courriel de confirmation ?

en: Send Confirmation and Receipt
fr_CA: Envoyer confirmation et reçu

en: Send Confirmation and Receipt?
fr_CA: Envoyer confirmation et reçu ?

en: Send Confirmation?
fr_CA: Envoyer une confirmation ?

en: Send Email
fr_CA: Envoyer le(s) courriel(s)

en: Send Email to Contacts
fr_CA: Envoyer un courriel aux contacts

en: Send Initial Reminder
fr_CA: Envoyer un rappel initial

en: Send Letter
fr_CA: Envoyer une lettre

en: Send Mailing
fr_CA: Envoyer un envoi massif

en: Send Notification
fr_CA: Notification d'envoi

en: Send Receipt
fr_CA: Envoyer un reçu

en: Send Receipt?
fr_CA: Envoyer un reçu ?

en: Send SMS
fr_CA: Envoyer un SMS

en: Send Your Message
fr_CA: Envoyer le message

en: Send a Copy
fr_CA: Envoyer une copie ?

en: Send additional reminder this many days after last one sent, up to maximum number of reminders.
fr_CA: Envoyer un rappel supplémentaire x jours après le dernier envoi, jusqu’au nombre maximal de rappels (nombre de jours).

en: Send additional reminders
fr_CA: Envoyer des rappels supplémentaires

en: Send an Email
fr_CA: Envoyer un courriel

en: Send an SMS
fr_CA: Envoyer un SMS

en: Send at:
fr_CA: Envoyer à :

en: Send cancellation request to %1 ?
fr_CA: Envoyer une demande d'annulation à %1 ?

en: Send cancellation request?
fr_CA: Envoyer une demande d'annulation ?

en: Send confirmation email?
fr_CA: Envoyer un courriel de confirmation ?

en: Send e-mail receipt
fr_CA: Envoyer un reçu par courriel

en: Send email Receipt
fr_CA: Envoyer un reçu par courriel

en: Send email Receipt?
fr_CA: Envoyer un reçu par courriel

en: Send email to %1
fr_CA: Envoyer un courrier électronique à %1

en: Send email to family, friends and colleagues with a personal message about this campaign.
fr_CA: Envoyez un courriel à la famille, à vos amis et collègues avec un message personnel au sujet de cette campagne.

en: Send emails inviting your friends to support your campaign!
fr_CA: Envoyer des courriels invitant vos amis à soutenir votre campagne !

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
fr_CA: Envoi par courriel lorsque c'est possible. Génère des PDF pour tous les contacts.

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
fr_CA: Envoi par courriel lorsque c'est possible. Génère des PDF pour les contacts qui ne peuvent pas recevoir de courriel.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
fr_CA: Envoi par courriel avec une pièce jointe en PDF lorsque c'est possible. Génère des PDF pour tous les contacts.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
fr_CA: Envoi par courriel avec une pièce jointe en PDF lorsque c'est possible. Génère des PDF pour les contacts qui ne peuvent pas recevoir de courriel.

en: Send final mailing at:
fr_CA: Envoyer le message final à :

en: Send final mailing immediately
fr_CA: Envoyer le message final directement

en: Send immediately
fr_CA: Envoyer immédiatement

en: Send initial reminder this many days prior to the payment due date.
fr_CA: Envoyer un premier rappel x jours avant la date d'échéance à laquelle le réglement est dû (nombre de jours).

en: Send payment reminder
fr_CA: Envoyer un rappel de paiement

en: Send receipt for each contribution?
fr_CA: Envoyer un reçu pour chaque contribution ?

en: Send test
fr_CA: Envoyer le test

en: Send test email to group:
fr_CA: Envoyer un courriel de test au groupe :

en: Send test email to:
fr_CA: Envoyer un courriel de test à :

en: Send test message to %1
fr_CA: Envoyer un courriel de test à %1

en: Send test message to group
fr_CA: Envoyer un message de test au groupe

en: Send the message as email or sms or both.
fr_CA: Envoyer le message par courriel ou sms ou les deux.

en: Send to %1
fr_CA: Envoyer à %1

en: Send to these Friend(s)
fr_CA: Envoyer à ce ou ces ami(s)

en: Send up to
fr_CA: Envoyer jusqu'à

en: Sender Email
fr_CA: Courriel de l'expéditeur

en: Sender Name
fr_CA: Nom de l'expéditeur

en: Sending Emails (also used for contribution receipts and event confirmations)
fr_CA: Envoi de courriels (également utilisé pour les reçus de contributions et les confirmations d'inscription)

en: Sending Emails (includes contribution receipts and event confirmations)
fr_CA: Envoi de courriels (y compris les reçus de contributions et confirmations d'inscription)

en: Sending test email
fr_CA: Envoi courriel de test

en: Sending...
fr_CA: Envoi en cours...

en: Sendmail Argument
fr_CA: Argument Sendmail

en: Sendmail Argument is a required field.
fr_CA: L'argument Sendmail est un champ obligatoire.

en: Sendmail Configuration
fr_CA: Configuration Sendmail

en: Sendmail Path
fr_CA: Chemin du Sendmail

en: Sendmail Path is a required field.
fr_CA: Le chemin Sendmail est un champ obligatoire.

en: Senior
fr_CA: Sénior

en: Senior Services Coordinator
fr_CA: Coordonnateur des Services aux Séniors

en: Senior Services Coordinator is
fr_CA: Le Coordonnateur des Services aux Séniors est

en: Sent
fr_CA: Envoyé

en: Sent By
fr_CA: Envoyé par

en: Sent Email Message
fr_CA: Envoyer un courriel

en: Sent SMS Message
fr_CA: Message SMS envoyé

en: Separate Membership Payment
fr_CA: Séparer le paiement de l'adhésion

en: Separate Payment
fr_CA: Paiement séparé

en: Separator
fr_CA: Séparateur

en: Separator (grouped contributions)
fr_CA: Séparateur (contributions groupées)

en: Separator character used when CiviMail generates VERP (variable envelope return path) Mail-From addresses.
fr_CA: Caractéres séparateur utilisé quand CiviMail génére un VERP (chemin de retour de l'enveloppe variable) pour les adresses du formulaire de mail.

en: Separators
fr_CA: Séparateurs

en: Sequence
fr_CA: Séquence

en: Sequential is more compact format, well-suited for json and smarty.
fr_CA: Séquentiel est un format plus compact, plus facile à utiliser par json et smarty.

en: Serbian
fr_CA: serbe

en: Serialization method - a non-zero value indicates a multi-valued field.
fr_CA: Méthode de sérialisation - une valeur non-zéro signifie un champ multi-valeur.

en: Serialize
fr_CA: Sérialiser

en: Serialized queue data
fr_CA: Données de file d'attente sérialisées

en: Server
fr_CA: Serveur

en: Service providing CiviCRM community messages
fr_CA: Service fournissant les messages de la communauté CiviCRM

en: Service providing the Getting Started data
fr_CA: Service fournissant les données pour "Bien débuter"

en: Session Reset
fr_CA: Réinitialisation de la session

en: Session has been reset.
fr_CA: La session a été réinitialisée.

en: Set
fr_CA: Ensemble

en: Set Name
fr_CA: Titre

en: Set Privacy Options
fr_CA: Indiquer les options de protection de la vie privée

en: Set Proximity Search as required if you want all searches using this profile to require the user to enter a start address and a radius.
fr_CA: Définissez la recherche de proximité comme obligatoire si vous voulez que les recherches utilisant ce profil requièrent des utilisateurs qu'ils indiquent une adresse de référence et un rayon.

en: Set Title
fr_CA: Titre de l'ensemble

en: Set a date and time when you want CiviSMS to start sending this Mass SMS.
fr_CA: Indiquez la date et l'heure à laquelle vous souhaitez que CiviCRM commence à envoyer ce SMS groupé.

en: Set as primary
fr_CA: Défini comme principal

en: Set event location and event contact information (email and phone).
fr_CA: Paramétrez le lieu de l'événement et les informations de contact (courriel, téléphone)

en: Set event title, type (conference, performance etc.), description, start and end dates, maximum number of participants, and activate the event. Enable the public participant listing feature.
fr_CA: Paramétrez le titre de l'événement (conférence, salon, ...), sa description, les dates de début et de fin, le nombre maximum de participants et activez l'événement. Vous pouvez activer la fonction Liste des participants.

en: Set the "dedupe e-mail" option when sending a new mailing to "true" by default.
fr_CA: Paramétrer l'option "dédoublonner les adresses de courriel" par défaut (à "vrai") lors d'un nouvel envoi de mailing.

en: Set the Membership Expiration Date this many membership periods from now. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
fr_CA: Mettez la date de fin d'adhésion à la fin de ce nombre de périodes d'adhésion à partir de maintenant. Assurez-vous que la cotisation correspondante est indiquée en dessous.

en: Set the Operator to "OR" if you've assigned multiple permissions and want access to be granted for any one of them. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, and set the Operator to "OR", users who have either of those permissions will have access.
fr_CA: Utilisez l'opérateur "OR" si vous avez requis plusieurs droits d'accès et voulez que l'accès soit autorisé pour quiconque possède l'un au moins de ces droits. EXEMPLE: Si vous avez requis <em>Accès CiviContribute</em> et <em>Administrer CiviCRM</em>, et vous utilisez l'opérateur "OR", les utilisateurs ayant l'un ou l'autre de ces droits y auront accès.

en: Set the number of seconds http requests should run for before terminating
fr_CA: Paramétrer le nombre de secondes pendant lesquelles les requêtes HTTP devraient fonctionner avant d'être clôturées.

en: Set this organization as current employer
fr_CA: Définir cette organisation comme employeur actuel

en: Set this organization as the current employer for this individual. Note: will disable any existing employer relationship for this individual.
fr_CA: Définir cette organisation comme employeur actuel pour cet individu. Note : désactivera toute "relation" à un employeur actuel pour cet individu.

en: Set this value to <strong>Staging/Development</strong> to prevent cron jobs & mailings from being executed.
fr_CA: Définir cette valeur sur <strong>Staging/Development</strong>pour empêcher l'exécution de tâches et de mailings cron.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
fr_CA: Configurer cette valeur à <strong>Oui</strong> si vous voulez que les messages d'erreur/de débogage de CiviCRM apparaissent dans le fichier journal d'errreurs de votre CMS.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages to appear in the Drupal error logs
fr_CA: Configurez cette valeur à <strong>Oui</strong> si vous voulez que les messages d'erreur/de débogage apparaissent dans le fichier journal d'erreurs de Drupal.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
fr_CA: Sélectionnez <strong>Oui</strong> si vous voulez utiliser un des outils de débogage de CiviCRM.

en: Set this value to Yes if you want CiviCRM error/debugging messages to appear in the Drupal error logs.
fr_CA: Configurez cette valeur à Oui si vous voulez que les messages d'erreur/de débogage de CiviCRM apparaissent dans le fichier journal d'erreurs de Drupal.

en: Set this value to Yes if you want to display a backtrace listing when a fatal error is encountered. This feature should NOT be enabled for production sites.
fr_CA: Configurez cette valeur à Oui si vous voulez afficher la pile quand survient une erreur fatale. Cette fonction ne doit PAS être activée sur un site en production.

en: Set this value to Yes if you want to use one of CiviCRM's debugging tools. This feature should NOT be enabled for production sites.
fr_CA: Configurez cette valeur à Oui si vous voulez utiliser un des outils de débogage de CiviCRM. Cette fonction ne doit PAS être activée sur un site en production.

en: Set this when you intend to manage trigger creation outside of CiviCRM
fr_CA: Activer ce paramètre quand vous souhaitez administrer la création des triggers hors de CiviCRM

en: Set up a 'Dummy' Processor if you want to test Online Contribution pages or Event Registration pages prior to selecting and configuring a real payment processor. You can enter any values for User Name and Site URL.
fr_CA: Vous pouvez paramétrer une passerelle de test pour tester les pages en ligne de contribution ou d'inscription à un événement avant de choisir et de configurer une passerelle de paiement réelle. Vous pouvez entrer n'importe quelle valeur pour le nom d'utilisateur et l'URL du site.

en: Set-up Cron
fr_CA: Paramétrer les tâches programmées (CRON)

en: Sets the default financial type for payments against this pledge.
fr_CA: Définit le type financier pour les paiements liés à cette promesse de don.

en: Setting
fr_CA: Paramètre

en: Setting Created Date
fr_CA: Date de création du paramètre

en: Setting ID
fr_CA: Identifiant du paramètre

en: Setting Name
fr_CA: Nom du paramètre

en: Setting saved.
fr_CA: Paramètre enregistré.

en: Setting to define the environment in which this CiviCRM instance is running.
fr_CA: Paramètre pour définir l'environnement dans lequel cette instance de CiviCRM est lancée.

en: Settings
fr_CA: Paramètres

en: Settings - %1 Integration
fr_CA: Intégration %1

en: Settings - CiviCase
fr_CA: Paramètres - CiviCase

en: Settings - CiviMail
fr_CA: Paramètres - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
fr_CA: Effacer les caches et mettre à jour les chemins

en: Settings - Date
fr_CA: Paramètres de date

en: Settings - Date Preferences
fr_CA: Paramètres avancés de date

en: Settings - Localization
fr_CA: Langue, devises et localisation

en: Settings - Mapping and Geocoding Providers
fr_CA: Géolocalisation et géocodage

en: Settings - Outbound Mail
fr_CA: Courrier sortant

en: Settings - Payment Processor
fr_CA: Paramètres - Passerelles de paiement

en: Settings - Resource URLs
fr_CA: URL des ressources CiviCRM

en: Settings - SMS Provider
fr_CA: Paramètres - Fournisseur SMS

en: Settings - Scheduled Jobs
fr_CA: Tâches périodiques

en: Settings - Scheduled Jobs Log
fr_CA: Journal des tâches périodiques

en: Settings - Search Preferences
fr_CA: Préférences de recherche

en: Settings - Upload Directories
fr_CA: Répertoires

en: Settings Saved
fr_CA: Paramètres enregistrés

en: Settings for outbound email - either SMTP server, port and authentication or Sendmail path and argument.
fr_CA: Paramètres pour le courrier sortant - soit serveur SMTP ou appel de Sendmail

en: Setup
fr_CA: setup

en: Setup a Personal Campaign Page
fr_CA: Paramétrer une page personnelle de campagne

en: Setup a Personal Campaign Page - Step 2
fr_CA: Créer une page de campagne personnelle - Etape 2

en: Share
fr_CA: Partager

en: Share With
fr_CA: Partager avec

en: Shared Address
fr_CA: Adresse partagée

en: Shared Addresses Owner
fr_CA: Propriétaire des Adresses partagées

en: Shared Addresses Owner Deleted
fr_CA: Titulaire des adresses partagées supprimé

en: Shared addresses will not be removed or altered but will no longer be shared.
fr_CA: Ces adresses partagées ne seront ni supprimées ni modifiées mais elles ne seront plus partagées.

en: Sheet Size
fr_CA: Format de papier

en: Sheet Size (w x h)
fr_CA: Format de papier (l x h)

en: Shona
fr_CA: shona

en: Short name
fr_CA: Nom court

en: Short name of the case.
fr_CA: Nom court du dossier.

en: Short, printable name
fr_CA: nom court imprimable

en: Shortcode Display Mode
fr_CA: Mode d'affichage des codes courts

en: Shortcuts to some CiviCRM maintenance tasks.
fr_CA: Raccourcis pour certaines tâches de maintenance de CiviCRM.

en: Should a CAPTCHA widget be included this Profile form.
fr_CA: Un widget CAPTCHA doit-il être inclus sur le formulaire du profil.

en: Should a Cancel button be included in this Profile form.
fr_CA: Un bouton Annuler doit il être inclus dans ce formulaire de Profil ?

en: Should a pdf invoice be emailed automatically?
fr_CA: Envoyer une facture PDF automatiquement ?

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
fr_CA: Une personne avec ce statut doit-elle être comptée comme participant dans le but de contrôler le nombre maximum de participants ?

en: Should activity emails be redacted? (Set "Default" to load setting from the legacy "Settings.xml" file.)
fr_CA: Les courriels d'activité devraient-ils être rédigés ? (Définissez "Par défaut" pour charger le paramètre à partir du fichier "Settings.xml" hérité.)

en: Should edit link display in profile selector
fr_CA: Le lien pour modifier doit-il s'afficher dans le sélecteur de profil

en: Should membership transactions be processed separately
fr_CA: Les transactions d'adhésions sont traitées séparément

en: Should payment element be shown on the confirmation page instead of the first page?
fr_CA: Les infos de règlement doivent elles être affichées sur la page de confirmation plutot que d'afficher la première page ?

en: Should state/province be displayed as abbreviation for contacts from this country?
fr_CA: Est-ce que l'état / la province doit être affiché comme abréviation pour les contacts de ce pays?

en: Should the acl cache be flushed by cron jobs or user actions
fr_CA: Le cache des autorisations (ACL) doit il être mis à jour par les tâches programmées (cron) ou manuellement par l'utilisateur.

en: Should the minimum contribution amount be automatically displayed after each premium description?
fr_CA: Le montant de contribution minimum doit-il être automatiquement affiché après chaque description de cadeau ?

en: Should the multi-record custom field values be displayed in tab table listing
fr_CA: Les valeurs des champs personnalisés à enregistrements multiples doivent-elles être affichées dans la liste des tableaux d'onglets

en: Should the new template always use the selected Page Format?
fr_CA: Un nouveau modèle doit-il toujours utiliser le format de page sélectionné ?

en: Should the price be displayed next to the label for each option?
fr_CA: Le prix doit-il être affiché à côté du libellé pour chaque option ?

en: Should the smart groups be flushed by cron jobs or user actions
fr_CA: Les groupes dynamiques doivent ils être mis à jour par les tâches programmées (cron) ou manuellement par l'utilisateur.

en: Should this menu be exposed via SSL if enabled?
fr_CA: Ce menu doit-il être exposé via SSL s'il est activé ?

en: Should this status be considered a current membership in good standing. EXAMPLE: New, Current and Grace could all be considered 'current'.
fr_CA: Ce statut doit-il être considéré comme une adhésion effective ? Exemple : les statuts « Nouveau », « Courant » et « Délai de grâce » peuvent tous être considérés comme effectifs, au contraire du statut « Expiré ».

en: Should we create a cms user for this profile
fr_CA: Créer un utilisateur CMS pour ce profil

en: Should we display a link to the website profile in profile selector
fr_CA: Le lien vers le profil du site web doit il apparaitre dans le sélecteur de profil ?

en: Should we enable the auto-responder?
fr_CA: Activer l'auto-répondeur ?

en: Should we expose the participant list? Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = participant_listing.
fr_CA: Devons nous exposer la liste des participants ? Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = participant_listing.

en: Should we forward replies back to the author?
fr_CA: Transférer les réponses à l'auteur ?

en: Should we include proximity search feature in this profile search form?
fr_CA: Inclure la recherche par proximité dans le formulaire de recherche de ce profil ?

en: Should we track URL click-throughs for this mailing?
fr_CA: Suivre les clics sur les URL pour ce message ?

en: Should we track when recipients open/read this mailing?
fr_CA: Suivre les ouvertures/lectures de ce message ?

en: Should we update the contact record if we find a duplicate
fr_CA: Faut-il mettre à jour l'enregistrement du contact si un doublon est trouvé

en: Show %1 entries
fr_CA: Afficher %1 entrées

en: Show / Hide columns:
fr_CA: Afficher / masquer les colonnes :

en: Show ALL Cases with Upcoming Activities
fr_CA: Montrer tous les dossiers ayant des activités à venir

en: Show Calendar Links
fr_CA: Afficher les liens d'ajout aux calendriers

en: Show Captcha On Profile
fr_CA: Afficher un Captcha sur le profil

en: Show Criteria
fr_CA: Voir les critères

en: Show Current and Upcoming Events
fr_CA: Afficher les événements actuels et à venir

en: Show Edit Link?
fr_CA: Afficher le lien d'édition ?

en: Show Honor Roll?
fr_CA: Afficher la liste des donateurs ?

en: Show Inactive relationships
fr_CA: Afficher les relations inactives

en: Show Link to CMS User
fr_CA: Afficher le lien à l'utilisateur CMS

en: Show Location
fr_CA: Afficher le lieu

en: Show Location?
fr_CA: Inclure le lieu ?

en: Show My Cases
fr_CA: Montrer mes dossiers

en: Show My Cases with Upcoming Activities
fr_CA: Montrer mes dossiers ayant des activités à venir

en: Show Recurring Donation Start Date?
fr_CA: Date de création de la contribution périodique

en: Show [tax term] exclusive price - i.e. %1
fr_CA: Afficher le tarif hors [tax term] - ex. %1

en: Show [tax term] inclusive price - i.e. %1
fr_CA: Afficher le tarif [tax term] comprise - ex. %1

en: Show large map
fr_CA: Agrandir cette carte

en: Show my contribution in the public honor roll
fr_CA: Rendre publique ma contribution dans la liste de remerciement

en: Show my support in the public honor roll
fr_CA: M'inclure dans la liste publique de remerciements

en: Show no. of Top Donors
fr_CA: N° de classement des donateurs

en: Show recurring cancel/update URLs in receipt based on payment processor capabilities
fr_CA: Afficher les URLs d'annulation/mise à jour dans les reçus en fonction des possibilités de la passerelle de paiement.

en: Show/hide rows with the same data on each contact record.
fr_CA: Montrer/cacher les lignes qui ont les mêmes données pour chaque contact

en: Showing %1 to %2 of %3 entries
fr_CA: Affichage de %1 à %2 sur %3 entrées

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fr_CA: Affichage de 0 à 0 de 0 entrées

en: Showing field as it will be displayed in a form.
fr_CA: Aperçu du champ tel qu'il sera affiché dans un formulaire.

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
fr_CA: Ne montre que les contacts commençant par : « %1 »

en: Showing price set as it will be displayed within a form.
fr_CA: Aperçu de la tarification telle qu'elle sera affichée dans un formulaire.

en: Showing the custom data group (fieldset) as it will be displayed within an edit form.
fr_CA: Affiche l'ensemble de champs personnalisées tel qu'il apparaîtra une fois inclus dans un formulaire.

en: Showing this field as it will be displayed in an edit form.
fr_CA: Aperçu du champ tel qu'il sera affiché dans un formulaire.

en: Shows this is a template for recurring contributions.
fr_CA: Affiche que ceci est un modèle pour les contributions périodiques.

en: Sic Code
fr_CA: Code NEQ

en: Sign
fr_CA: Signer

en: Sign the Petition
fr_CA: Signer la pétition

en: Sign up Button
fr_CA: Bouton de validation

en: Signature (Text)
fr_CA: Signature (texte)

en: Signature Html
fr_CA: Signature HTML

en: Signature Label
fr_CA: Signature

en: Signature Text
fr_CA: Signature texte

en: Signature is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
fr_CA: La signature n'est pas définie dans Administrer &raquo; Paramètres Système &raquo; Passerelles de paiement.

en: Signing Key Required
fr_CA: Clé de signature requise

en: Similar Contact Found
fr_CA: Contact similaire trouvé

en: Similar Contacts Found
fr_CA: Contacts similaires trouvés

en: Simple mail limit
fr_CA: Limite de mail simple

en: Simple values such as numbers, true, false and null.
fr_CA: Valeurs simples tel que des nombres, vrai, faux et null.

en: SimpleXML support
fr_CA: SimpleXML supporté

en: SimpleXML support not included in PHP.
fr_CA: SimpleXML n'est pas supporté par PHP.

en: Since 5.49 the amount and currency on the recurring contribution record changed when the amount of any contribution against it was changed, indicating a change in future intent.
fr_CA: Depuis la version 5.49, le montant et la devise de l'enregistrement de contribution périodique ont changé lorsque le montant de toute contribution par rapport à celui-ci a été modifié, indiquant un changement d'intention future.

en: Sindhi
fr_CA: sindhi

en: Single client per case
fr_CA: Un seul client par dossier

en: Single-line input field (text or numeric)
fr_CA: Champ de saisie à une ligne (texte ou numérique)

en: Sinhala, Sinhalese
fr_CA: cingalais

en: Site Administrators: This error may indicate that users are accessing this page using a domain or URL other than the configured Base URL. EXAMPLE: Base URL is http://example.org, but some users are accessing the page via http://www.example.org or a domain alias like http://myotherexample.org.
fr_CA: Administrateur du site : Cette erreur indique que des utilisateurs accèdent à cette page avec une autre URL que celle spécifiée comme URL de base. Exemple : Si l'URL de base est http://exemple.org, certains utilisateurs accèdent au site par le biais de http://www.exemple.org ou un alias du type http://autreexemple.org.

en: Site Configuration
fr_CA: Configuration du site

en: Site Configuration and Registration
fr_CA: Configuration du site et Enregistrement

en: Site Preferences
fr_CA: Préférences d'affichage

en: Site URL
fr_CA: URL du site

en: Site URL is not set (eg. https://www.paypal.com/ - https://www.sandbox.paypal.com/)
fr_CA: L'url du site n'est pas paramétrée (par ex https://www.paypal.com/ - https://www.sandbox.paypal.com/)

en: Site URL is not set for this payment processor
fr_CA: L'URL du site n'est pas paramétré pour cette passerelle de paiement.

en: Size of "Recent Items" stack
fr_CA: Taille de la pile d' "Eléments récents"

en: Skip
fr_CA: Ignorer

en: Skip Participant
fr_CA: Ignorer ce participant

en: Skip emails which do not have a Case ID or Case hash
fr_CA: Ignorer les emails qui n'ont ni Id. ni Hash de Dossier.

en: Skip if already exists
fr_CA: Ignorer si existe déjà

en: Skip if no match found
fr_CA: Ignorer si aucune correspondance trouvée

en: Skipped Donation
fr_CA: Pas de don

en: Slovak
fr_CA: slovaque

en: Slovene
fr_CA: slovène

en: Smart
fr_CA: Dynamique

en: Smart Group
fr_CA: Groupe dynamique

en: Smart Group ID
fr_CA: Id. de groupe dynamique

en: Smart Group Refresh Mode
fr_CA: Mode Actualisation du Groupe dynamique

en: Smart Group check did not run
fr_CA: La vérification des groupes dynamiques ne s'est pas lancée

en: Smart Groups
fr_CA: Groupe dynamique

en: Smart group cache timeout
fr_CA: Expiration de la mémoire cache des groupes dynamiques

en: Smarty Debug Window
fr_CA: Fenêtre de débogage Smarty

en: Snapshots disabled by override (CIVICRM_UPGRADE_SNAPSHOT).
fr_CA: Snapshots instantanés désactivés par remplacement (CIVICRM_UPGRADE_SNAPSHOT).

en: Snippet type %1 is unrecognized
fr_CA: Le type de bout de code %1 n'est pas reconnu

en: Snooze Status Notifications Until
fr_CA: Mettre les notifications de statut en veille jusqu'à

en: Social Sharing
fr_CA: Partage réseau sociaux

en: Social media links will be included on the Contribution Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in contribution receipt emails.
fr_CA: Des liens vers les réseaux sociaux seront placés sur la page de remerciement pour la contribution, la page de recommandation (si elle est activée) et dans les courriels de confirmation.

en: Social media links will be included on the Event Info page, Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in event confirmation emails.
fr_CA: Ces liens vers les réseaux sociaux seront placés sur la page d'info sur l'événement, la page de recommandation (si elle est activée) et dans les courriels de confirmation.

en: Soft Contribution Currency
fr_CA: Monnaie de la contribution indirecte

en: Soft Contribution Display on PCP
fr_CA: Afficher la contribution indirecte sur le PCP

en: Soft Contribution PCP Nickname
fr_CA: Surnom de la Contribution indirecte de PCP

en: Soft Contribution PCP Note
fr_CA: Note de la Contribution indirecte de PCP

en: Soft Credit
fr_CA: Crédit indirect

en: Soft Credit %1 - %2 doesn't exist. Row was skipped.
fr_CA: Le crédit indirect %1 - %2 n'existe pas. La ligne a été ignorée.

en: Soft Credit Aggregate
fr_CA: Cumul crédits indirects

en: Soft Credit Amount
fr_CA: Montant du crédit indirect

en: Soft Credit Amount Stats
fr_CA: Statistiques montants des crédits indirects

en: Soft Credit Avg
fr_CA: Moyenne crédits indirects

en: Soft Credit Contact
fr_CA: Contact de crédit indirect

en: Soft Credit Contact Fields
fr_CA: Champs du Contact du crédit indirect

en: Soft Credit Contact ID
fr_CA: ID de Contact de Crédit de Faveur

en: Soft Credit Contact not found
fr_CA: Aucun contact trouvé pour le crédit indirect

en: Soft Credit Email
fr_CA: Courriel du donateur indirect

en: Soft Credit For
fr_CA: Crédit indirect pour

en: Soft Credit For Contact ID
fr_CA: Crédit indirect pour l'ID de contact

en: Soft Credit For Contribution ID
fr_CA: Crédit indirect pour l'ID de contribution

en: Soft Credit ID
fr_CA: Id. de crédit indirect

en: Soft Credit Id
fr_CA: Identifiant du collecteur de dons

en: Soft Credit Name
fr_CA: Nom du donateur indirect

en: Soft Credit Phone
fr_CA: Téléphone du donateur indirect

en: Soft Credit Role
fr_CA: Raison du crédit indirect

en: Soft Credit To
fr_CA: Crédit indirect pour

en: Soft Credit Type
fr_CA: Type de crédit indirect

en: Soft Credit Type ID.Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = soft_credit_type.
fr_CA: Id du type de crédit indirect. Implicit FK to civicrm_option_value where option_group = soft_credit_type

en: Soft Credit amount
fr_CA: Montant du crédit indirect

en: Soft Credits
fr_CA: Crédits indirects

en: Soft Credits Count
fr_CA: Nombre de crédits indirects

en: Soft Credits Only
fr_CA: Crédits indirects uniquement

en: Soft credit amount cannot be more than the total amount.
fr_CA: Le montant du crédit indirect ne peut être supérieur au montant total.

en: Soft credit amount should not be greater than the total amount
fr_CA: Le montant du crédit indirect ne peut être supérieur au montant total

en: Soft credits
fr_CA: Crédits indirects

en: Soft foreign key to the referenced item.
fr_CA: Clé étrangère non rigide de l'élément référencé.

en: Sold out
fr_CA: Complet

en: Sold out:
fr_CA: Complet :

en: Somali
fr_CA: somali

en: Some Fields Excluded
fr_CA: Certains champs ont été exclus

en: Some apis support a special syntax to allow other operators for "get" type actions. Choosing a different operator will automatically use this syntax, although it may not work with every api.
fr_CA: Certaines API prennent en charge une syntaxe spéciale pour permettre à d'autres opérateurs d'obtenir des actions de type "get". Choisir un opérateur différent utilisera automatiquement cette syntaxe, même si cela ne fonctionne pas avec toutes les API.

en: Some callback URLs are being migrated to a different style. During the transition, you may indicate a preferred style, such as:
fr_CA: Certaines callback URL sont en cours de migration vers un style différent. Pendant la transition, vous pouvez indiquer un style préféré, tel que :

en: Some extenions are shipped with CiviCRM (known as core extensions, such as SearchKit and FormBuilder), but there are also many extensions developed by the community.
fr_CA: Certaines extensions sont livrées avec CiviCRM (connues sous le nom d'extensions principales, telles que SearchKit et FormBuilder), mais il existe également de nombreuses extensions développées par la communauté.

en: Some fields are loaded as 'readonly' as they have been set (overridden) in civicrm.settings.php.
fr_CA: Certains champs sont affichés en lecture seule puisqu'ils ont été définis dans le fichier civicrm.settings.php.

en: Some mail-merge tokens may display differently when used with Scheduled Reminders, Mosaico templates, or PDF letters. For details, see <a href="%1" target="_blank">upgrade notes</a>.
fr_CA: Certains champs de fusion de publipostage peuvent s'afficher différemment lorsqu'ils sont utilisés avec des rappels planifiés, des modèles Mosaico ou des documents PDF. Pour plus de détails, consultez les <a href="%1" target="_blank">notes de mise à jour</a>.

en: Some modules define permissions, but the CMS cannot store them: %1
fr_CA: Certains modules définissent des permissions, mais le CMS ne peut les enregistrer : %1

en: Some of the profile fields cannot be configured for this page.
fr_CA: Certains champs de profil ne peuvent être paramétrés pour cette page.

en: Some of the selected activities are not editable.
fr_CA: Certaines des activités sélectionnées ne sont pas modifiables

en: Some old files could not be removed. Please remove them.
fr_CA: D'anciens fichiers n'ont pas pu être retirés. Veuillez les retirer.

en: Some organizations find it useful to be able to connect Organization contacts to Groups (one-to-one relationship) to represent a multi-org hierarchy. The org contact holds info about the org itself (name, location, etc.) and the group holds other sub-groups/contacts related to that group (employees, alumni, online activists, members, etc.).
fr_CA: Il peut être utile de connecter les contacts de type organisation à des groupes (relation 1 à 1) pour représenter une hiérarchie multi-organisations. Le contact de l'organisation détient des informations sur  l'organisation elle-même (nom, adresse, ...) et le groupe est relié à d'autres types de contact/sous groupe (employés, membres, ...).

en: Some organizations find it useful to create a hierarchy of groups. In CiviCRM, this is done by creating one or more "Parent" groups and then assigning other groups to them. When a user sends a mailing to a "Parent", or searches for contacts in a "Parent" - all contacts in the associated child groups are automatically included.
fr_CA: Certaines organisations trouvent utile de créer une hiérarchie de groupes. Avec CiviCRM ceci est possible en créant un ou plusieurs groupes « Parents » et en leur assignant les autres groupes. Dans le cas d'un envoi massif envoyé à un « Parent » ou de recherches de contacts dans un « Parent », les contacts se trouvant dans des groupes enfants sont automatiquement inclus.

en: Some systems allow contributor to set a number of installments - but then auto-renew the subscription or commitment if they do not cancel.
fr_CA: Des systèmes autorisent les contributeurs à paramétrer un nombre d'installation - mais ensuite renouvellent automatiquement l'inscription ou l'engagement s'ils n'annulent pas.

en: Someone has just donated to your personal campaign page
fr_CA: Quelqu'un vient de faire un don à votre page de campagne personnelle.

en: Something seems to be wrong with your CiviCRM installation. This page will help you try and troubleshoot the problem.
fr_CA: Il semble que quelque chose ne fonctionne pas dans votre installation CiviCRM. Cette page vous aidera à résoudre le problème.

en: Sorry
fr_CA: Désolé

en: Sorry an error occurred
fr_CA: Désolé, une erreur est survenue

en: Sorry an error occurred and your information was not saved
fr_CA: Désolé, une erreur est survenue et vos informations n'ont pas été enregistrées

en: Sorry but we are not able to provide this at the moment.
fr_CA: Désolé, nous ne sommes pas en mesure de fournir ceci actuellement.

en: Sorry, currently only %1 spaces are available for this option.
fr_CA: Nous sommes désolés, seules %1 places sont disponibles pour cette option.

en: Sorry, currently only a single space is available for this option.
fr_CA: Nous sommes désolés, une seule place est actuellement disponible pour cette option.

en: Sorry, due to an error, we are unable to fulfill your request at the moment. You may want to contact your administrator or service provider with more details about what action you were performing when this occurred.
fr_CA: Désolé, à cause d'une erreur, nous ne sommes pas en mesure, pour le moment, de satisfaire votre requête. Nous vous invitons à contacter votre administrateur système ou votre fournisseur de service en lui fournissant plus de détails sur l'action que vous étiez en train de réaliser quand cela est arrivé.

en: Sorry, it looks like this event only has %2 spaces available, and you are trying to register %1 participants. Please change your selections accordingly.
fr_CA: Nous sommes désolés, cet événement ne dispose plus que de %2 places disponibles, et vous essayez d'inscrire %1 participants. Merci de modifier vos choix en conséquence.

en: Sorry, this option is currently sold out.
fr_CA: Désolé, cette option est épuisée.

en: Sort Name
fr_CA: Nom trié

en: Sort name format for individual contact display names.
fr_CA: Ordre de tri pour les noms de contacts individuels.

en: Sorting
fr_CA: Trier

en: Source
fr_CA: Origine

en: Source Code
fr_CA: code source

en: Source Contact
fr_CA: Contact source

en: Source Contact ID
fr_CA: Identifiant du contact source

en: Source Email
fr_CA: Contact source - Courriel

en: Source Employer
fr_CA: Source - Employeur

en: Source Name
fr_CA: Contact source - Nom

en: Source Phone
fr_CA: Source - Téléphone

en: Source Record
fr_CA: Enregistrement source

en: Source Type
fr_CA: Type d'origine

en: Source of this event registration.
fr_CA: Source de cette inscription (à un événement).

en: Source of this membership. This value is searchable.
fr_CA: Source de l'adhésion. Cette valeur peut faire l'objet d'une recherche.

en: South Ndebele
fr_CA: ndébélé du Sud

en: Southern Sotho
fr_CA: sotho du Sud (ou sesotho)

en: Space between labels.
fr_CA: Espacement entre les étiquettes.

en: Spanish; Castilian (Mexico)
fr_CA: espagnol ou castillan (Mexique)

en: Spanish; Castilian (Puerto Rico)
fr_CA: espagnol ou castillan (Porto Rico)

en: Spanish; Castilian (Spain)
fr_CA: espagnol ou castillan (Espagne)

en: Special Relationships
fr_CA: Relations spécifiques

en: Special symbols include:
fr_CA: Symbol spécial inclus

en: Specific Calendar Date
fr_CA: Date spécifique du calendrier

en: Specific contact
fr_CA: Contact spécifique

en: Specific day of Month
fr_CA: Jour spécifique du mois

en: Specify FROM Name and Email
fr_CA: Spécifiez FROM Nom et Courriel

en: Specify SQL Query
fr_CA: Spécifier la requète SQL

en: Specify an Email From Address to use when the system sends an email but a reply is not expected, for example when a user is sent an email for a double opt-in.
fr_CA: Précisez un courriel d'expéditeur à utiliser lorsque le système envoie un e-mail mais qu'aucune réponse n'est attendue, par exemple lorsqu'un utilisateur reçoit un e-mail pour une double acceptation.

en: Specify how to load ESM (JS) files. The "Default" mode is the supported option. Other options may assist with diagnosing or temporarily mitigating compatibility issues.
fr_CA: Spécifiez comment charger les fichiers ESM (JS). Le mode "Par défaut" est l'option prise en charge. D'autres options peuvent aider à diagnostiquer ou à atténuer temporairement les problèmes de compatibilité.

en: Specify the Report if it is belongs to any component like "CiviContribute"
fr_CA: Spécifier le rapport s'il appartient à un composant tel que « CiviContribute »

en: Specify whether the string is active, draft, etc
fr_CA: Indiquez si la chaîne est active, brouillon, etc.

en: Spool ID
fr_CA: identifiant bobine

en: Spread the word about this fundraising page (%1). Add your personal message below. A link to the fundraising page will be automatically included in the email.
fr_CA: Faites passer le message à propos de cette page de collecte de dons (%1). Ajoutez votre message personnalisé ci-dessous. Un lien vers la page de collecte de dons sera automatiquement inclus dans le courriel.

en: Stack Trace
fr_CA: Trace de pile

en: Staff Member
fr_CA: Membre du personnel

en: Staff Relationship
fr_CA: Relation de travail

en: Standalone
fr_CA: autonome

en: Standalone Form or Directory
fr_CA: Formulaire ou liste autonome

en: Standard Industry Classification Code.
fr_CA: Code de Classification Industrielle Standard.

en: Standard Mail Account
fr_CA: Compte de courriel standard

en: Standardized message
fr_CA: Message standardisé

en: Start
fr_CA: Début

en: Start Action Condition
fr_CA: Condition de l'action de début

en: Start Action Date
fr_CA: Date de l'action de début

en: Start Action Offset
fr_CA: Décalage de l'action de début

en: Start Action Unit
fr_CA: Unité de l'action de début

en: Start Adjustment
fr_CA: Début ajustement

en: Start Condition
fr_CA: Condition de démarrage

en: Start Date
fr_CA: Date de début

en: Start Event
fr_CA: Événement de début

en: Start Event Adjust Interval
fr_CA: Intervalle d'ajustement

en: Start Event Adjust Unit
fr_CA: Unité d'ajustement de l'événement de début

en: Start Event Adjustment
fr_CA: Ajustement de début de l'événement

en: Start Offset
fr_CA: Décalage de début

en: Start date
fr_CA: Date de début

en: Start date cannot be earlier than the current time.
fr_CA: La date de début ne peut être antérieure à la date actuelle.

en: Start date for premium
fr_CA: Date de début de la prime

en: Start date must be set if end date is set.
fr_CA: La date de début doit être indiquée si la date de fin l'est.

en: Start date must be the same or later than Member since.
fr_CA: La date de début doit être égale ou ultérieure à celle de la première adhésion.

en: Start scrolling
fr_CA: Début du défilement

en: Started
fr_CA: Commencé

en: Started at
fr_CA: Commencé à

en: Starting with version 5.28.0, CiviCRM will require the PHP Internationalization extension (PHP-Intl). In preparation for this, the system check will show a warning beginning in 5.27.0 if your site lacks this extension.
fr_CA: À partir de la version 5.28.0, CiviCRM va nécessiter l'extension d'internationalisation de PHP (PHP-Intl). Pour s'y préparer, le système de contrôle va afficher un avertissement dès la version 5.27.0 si votre site ne dispose pas de cette extension.

en: Starts
fr_CA: Commence

en: Starts with
fr_CA: Commence par

en: State
fr_CA: Province ou état

en: State Abbreviation
fr_CA: Abréviation de la province ou l'état

en: State ID
fr_CA: Id. Subdivision Pays (Etat/région/province)

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
fr_CA: <strong>Abréviation</strong> de la province ou état.

en: State or province <strong>full name</strong>.
fr_CA: <strong>Nom complet</strong> de la province ou état.

en: State/Prov
fr_CA: Province ou état

en: State/Province
fr_CA: Province ou état

en: State/Province %1 %2 %3
fr_CA: Etat/Région %1 %2 %3

en: State/Province Abbreviation
fr_CA: Abréviation de l'état/province

en: State/Province ID
fr_CA: Id. de province/état

en: State/Province Name
fr_CA: Nom de l’état/province

en: State/Province does not match the selected Country
fr_CA: La subdivision pays (Région/Etat/Province) ne correspond pas au pays sélectionné

en: State/province listings are populated dynamically based on the selected Country for all standard contact address editing forms, as well as for <strong>Profile forms which include both a Country and a State/Province field</strong>.  This setting controls which countries' states and/or provinces are available in the State/Province selection field <strong>for Custom Fields</strong> or for Profile forms which do NOT include a Country field.
fr_CA: Les listes de choix de subdivision de pays (province pour le Canada et la Belgique, département pour la France, etc.) sont affichées dynamiquement en fonction du pays choisi dans tous les formulaires standard d'édition d'adresse de contact, ainsi que dans les <strong>formulaires personnalisés qui incluent à la fois un champ Pays et un champ de subdivision de pays</strong>. Dans le cas des <strong>champs personnalisés</strong> ou formulaires personnalisés qui n'incluent PAS un champ Pays, ce paramètre permet de choisir les subdivisions des pays qui seront proposés dans le champ de sélection de subdivision de pays.

en: StateProvince Is Active
fr_CA: Etat/Province est actif

en: States/Provinces
fr_CA: Subdivisions de pays

en: Static
fr_CA: Statique

en: Statistics
fr_CA: Statistiques

en: Statistics Breakdown
fr_CA: Ventilation des statistiques

en: Status
fr_CA: Statut

en: Status Alerts
fr_CA: Alertes

en: Status Check Name
fr_CA: Nom du statut de vérification

en: Status Class
fr_CA: Classe de statut

en: Status ID
fr_CA: ID de statut

en: Status Override
fr_CA: Forcer le statut

en: Status Override End Date
fr_CA: Date de fin pour forcer le statut

en: Status Override?
fr_CA: Forcer le statut ?

en: Status Preference
fr_CA: Préférence du statut

en: Status Preference ID
fr_CA: Id. de préférence de statut

en: Status Preferences
fr_CA: Préférences de statut

en: Status Type
fr_CA: Type de status

en: Status Updated
fr_CA: Statut mis à jour

en: Status changed from %1 to %2
fr_CA: Statut modifié de %1 à %2

en: Status class is a required field
fr_CA: La classe du statut est un champ requis

en: Status range begins this many units from start_event.
fr_CA: La plage de statut (pour ces unités) démarre à start_event.

en: Status range ends this many units from end_event.
fr_CA: La plage de statut (pour ces unités) se termine à end_event.

en: Step 1
fr_CA: Etape 1

en: Step 2
fr_CA: Etape 2

en: Stop
fr_CA: Arrêter

en: Stop scrolling
fr_CA: Arrêt du défilement

en: Store both US (zip5) AND international postal codes. App is responsible for country/region appropriate validation.
fr_CA: Stockez les codes postaux américains (zip5) ET internationaux. L'application est responsable de la validation appropriée du pays / de la région.

en: Store collection of type-appropriate attributes, e.g. textarea  needs rows/cols attributes
fr_CA: Stocker une collection d'attributs appropriés au type, par exemple la zone de texte a besoin d'attributs lignes / colonnes

en: Store comma-delimited list of color, size, etc. options for the product.
fr_CA: Enregistrer une liste délimitée par des virgules des options de couleur, taille, etc. pour le produit.

en: Store computed JS/CSS content in cache files? (Note: In "Auto" mode, the "Debug" setting will determine whether to activate the cache.)
fr_CA: Stocker le JS/CSS dans des fichiers de cache ? (Remarque: en mode "Auto", le paramètre "Débogage" déterminera s'il faut activer le cache.)

en: Store the suffix, like the +4 part in the USPS system.
fr_CA: Stocker le suffixe, comme la partie +4 dans le système USPS.

en: Stores Contact Get API params contact reference custom fields. May be used for other filters in the future.
fr_CA: Stocke les champs personnalisés de référence de contact des paramètres Get Contact API. Peut être utilisé pour d'autres filtres à l'avenir.

en: Stores a fixed (non-translated) name for this option value. Lookup functions should use the name as the key for the option value row.
fr_CA: Stocke un nom fixe (non traduit) pour cette valeur d'option. Les fonctions de recherche doivent utiliser le nom comme clé pour la ligne de valeur d'option.

en: Stores the date from the entity which triggered this reminder action (e.g. membership.end_date for most membership renewal reminders)
fr_CA: Stocke la date de l'entité qui a déclenché cette action de rappel (par exemple, membership.end_date pour la plupart des rappels de renouvellement d'adhésion)

en: Stores the date when revenue should be recognized.
fr_CA: Stocke la date à laquelle les revenus doivent être reconnus.

en: Street
fr_CA: Rue

en: Street Address
fr_CA: Rue

en: Street Address (if present)
fr_CA: Rue (si présente)

en: Street Address 1
fr_CA: Rue 1

en: Street Address 2
fr_CA: Rue 2

en: Street Addresses Parsed: %1
fr_CA: Adresses analysées : %1

en: Street Direction Prefix
fr_CA: Point cardinal avant le nom de la rue

en: Street Direction Suffix
fr_CA: Point cardinal après le nom de la rue

en: Street Editing
fr_CA: Édition de la rue

en: Street Name
fr_CA: Nom de la rue

en: Street Number
fr_CA: Numéro de rue

en: Street Number Suffix
fr_CA: Suffixe du numéro de rue

en: Street Number is even
fr_CA: Le numéro de voie est pair

en: Street Number is odd
fr_CA: Le numéro de voie est impair

en: Street Type
fr_CA: Type de rue

en: Street Unit
fr_CA: Unité de la rue

en: Street address parsing
fr_CA: Analyse d'adresse

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
fr_CA: Numéro et nom de la rue, numéro d'appartement/de bureau/de local — ou boite postale

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box.
fr_CA: Numéro de rue, nom de rue, numéro de bâtiment/ appartement - OU boîte postale.

en: Strings. You may include quotes around the string to ensure it's not interpreted otherwise, e.g. "false".
fr_CA: Chaines. Vous pouvez inclure des citations autour de la chaîne pour vous assurer qu'elle n'est pas interprétée autrement, par exemple "faux".

en: Student
fr_CA: Étudiant

en: Sub Total
fr_CA: Sous-total

en: Sub Type
fr_CA: Sous-type

en: Sub-Type
fr_CA: Sous-type

en: SubTotal
fr_CA: Sous-Total

en: Subevent Slot Label ID
fr_CA: Identifiant d'intitulé de créneau de sous-événement

en: Subject
fr_CA: Sujet

en: Subject (A)
fr_CA: Sujet (A)

en: Subject (B)
fr_CA: Sujet (B)

en: Subject Label
fr_CA: Sujet

en: Subject Only
fr_CA: Sujet seulement

en: Subject Tokens
fr_CA: Champs de fusion objet

en: Subject for email message.
fr_CA: Sujet pour courriel

en: Subject of email
fr_CA: Sujet du courriel

en: Subject of mailing
fr_CA: Sujet du message

en: Subject of the last activity in the case
fr_CA: Sujet de la dernière activité dans le dossier

en: Subject of the last completed activity in the case
fr_CA: Sujet de la dernière activité terminée sur le dossier

en: Subject, location, date/time and description fields are provided for all activity types. You can add custom fields for tracking additional information about activities <a href='%1'>here</a>.
fr_CA: Le sujet, la localisation, la date et heure et la description sont des champs pré-définis pour tous les types d'activité. Vous pouvez ajouter d'autres champs pour enregistrer d'autres informations <a href='%1'>ici</a>.

en: Subject:
fr_CA: Sujet :

en: Subject: %1
fr_CA: Sujet : %1

en: Submit Button Text
fr_CA: Texte du bouton d'envoi

en: Submit Credit Card Contribution
fr_CA: Soumettre une contribution par carte de crédit.

en: Submit Credit Card Event Registration
fr_CA: Soumettre l'inscription par carte de crédit

en: Submit Credit Card Membership
fr_CA: Soumettre une adhésion par carte de crédit

en: Submit Credit Card Payment by: %1
fr_CA: Soumettre un paiement par carte de crédit par : %1

en: Submit Credit Card payment
fr_CA: Payer par carte de crédit

en: Submit Mailing
fr_CA: Envoyer le publipostage

en: Submit Mass SMS
fr_CA: Soumettre le SMS groupé

en: Submit Payment
fr_CA: Valider le paiement

en: Submit Time
fr_CA: Heure soumission

en: Submit and Approve Mailing
fr_CA: Soumettre et approuver le mailing

en: Submit final mailing
fr_CA: Envoyer le publipostage final

en: Submitted
fr_CA: Soumis

en: Submitted For
fr_CA: Soumis pour

en: Submitted For:
fr_CA: Soumis pour :

en: Submitted Form Values
fr_CA: Valeurs soumises par le formulaire

en: Submitted by %1
fr_CA: Soumis par %1

en: Submitted form values for this report
fr_CA: Les valeurs soumises dans le formulaire pour ce rapport

en: Submitted form values for this search
fr_CA: Valeurs de formulaire soumises pour cette recherche

en: Submitting...
fr_CA: Envoi...

en: Subscribe
fr_CA: Inscription

en: Subscribe URL (Action)
fr_CA: URL de souscription (Action)

en: Subscribe to Green Times
fr_CA: S'abonner au Green Times

en: Subscribe to Mailing List - %1
fr_CA: S'abonner à la liste de diffusion -% 1

en: Subscribe via web page
fr_CA: S'abonner par page Internet

en: Subscribe/unsubscribe from mailing list group
fr_CA: Modifier son abonnement au groupe de diffusion

en: Subscription Confirmation Request
fr_CA: Demande de confirmation de l'abonnement

en: Subscription Histories
fr_CA: Historiques des abonnements

en: Subscription History
fr_CA: Historique de souscription

en: Subscription or Service Settings
fr_CA: Paramètres d'inscription ou de service.

en: Subscription payment failed - %1
fr_CA: Paiement de l'abonnement échoué - %1

en: Subtotal
fr_CA: Sous-total

en: Subtype
fr_CA: Sous-type

en: Success
fr_CA: Succès

en: Success Rate
fr_CA: Taux de succès

en: Successful
fr_CA: Réussi

en: Successful Deliveries
fr_CA: Envois réussis

en: Successfully Copied
fr_CA: Copie effectuée

en: Suffix
fr_CA: Suffixe

en: Suffix (if present)
fr_CA: Suffixe (si présent)

en: Suffix for PHP class name implementation
fr_CA: Suffixe pour l'implémentation du nom de classe PHP

en: Suffix for name (Jr, Sr...). FK to suffix ID
fr_CA: Suffixe du nom (Jr, Sr...). FK de l'Id. du suffixe

en: Suggested Message
fr_CA: Message suggéré

en: Suggested message to friends, provided as default on the Tell A Friend form.
fr_CA: Message recommandé aux amis, fourni par défaut sur le formulaire "Recommander à un ami".

en: Suggestions:
fr_CA: Suggestions :

en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
fr_CA: Cumule les montants collectés et le nombre de contributeurs par page de campagne personnalisée.

en: Summary
fr_CA: Résumé

en: Summary Overlay
fr_CA: Synthèse en surimposition

en: Summary Statistics
fr_CA: Statistiques - Synthèse

en: Summary of All Cases
fr_CA: Résumé de tous les dossiers

en: Summary of Involvement
fr_CA: Résumé de l'engagement

en: Sundanese
fr_CA: soundanais

en: Supervised
fr_CA: Supervisé

en: Supplemental Address
fr_CA: Complément d'adresse

en: Supplemental Address 1
fr_CA: Complément d'adresse 1

en: Supplemental Address 2
fr_CA: Complément d'adresse 2

en: Supplemental Address 3
fr_CA: Complément d'adresse 3

en: Supplemental Address Information, Line 1
fr_CA: Informations d'adresse supplémentaires, ligne 1

en: Supplemental Address Information, Line 2
fr_CA: Informations d'adresse supplémentaires, ligne 2

en: Supplemental Address Information, Line 3
fr_CA: Informations d'adresse supplémentaires, ligne 3

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
fr_CA: Adresse - ligne 2 (non prise en compte si vide)

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
fr_CA: Adresse - ligne 3 (non prise en compte si vide)

en: Supplemental address 3 (line is skipped if empty).
fr_CA: Adresse supplémentaire 3 (la ligne est ignorée si vide).

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
fr_CA: Information d'adresse supplémentaire, par ex. le nom du département ou du bâtiment, etc.

en: Supplementary Address Field 1
fr_CA: Champ d'adresse complémentaire 1

en: Supplementary Address Field 2
fr_CA: Champ d'adresse complémentaire 2

en: Supplementary Address Field 3
fr_CA: Champ d'adresse complémentaire 3

en: Support Recurring Intervals
fr_CA: Permet les intervalles récurrents

en: Support for Image URL will be dropped in the future. Please select an icon instead.
fr_CA: Le fait de choisir une image via son URL sera bientôt abandonné. Veuillez sélectionner une icône à la place.

en: Support negative hours for cancellation/transfer
fr_CA: Accepter les heures négatives pour l'annulation/transfert.

en: Support recurring intervals
fr_CA: Permet les fréquences périodiques

en: Supported Languages
fr_CA: Langues prises en charge

en: Supported pledge frequencies
fr_CA: Fréquences de versement disponibles

en: Supported recurring frequency units.
fr_CA: Unités de fréquences de récurrence prises en charge.

en: Supported recurring units
fr_CA: Unités possibles

en: Supporter
fr_CA: Sympathisant

en: Supporter Contact Subtype
fr_CA: Sous-type du contact supporter

en: Supporter Contact Type
fr_CA: Type de contact sympathisant

en: Supporter Name
fr_CA: Nom du sympathisant

en: Supporter Profile
fr_CA: Profil de contributeur/contributrice

en: Supporter Profile ID
fr_CA: Id. du profil du sympathisant

en: Supporter profile is a required field.
fr_CA: Le profil de supporter est un champ obligatoire.

en: Supporter profile is not set for this Personal Campaign Page or the profile is disabled. Please contact the site administrator if you need assistance.
fr_CA: Le profil de supporter n'est pas mis pour cette page de campagne personnalisée ou il est désactivé. Veuillez contacter l'administrateur du site pour obtenir de l'aide.

en: Supports Multiple Records
fr_CA: Prend en charge les enregistrements multiples

en: Surrogate Key
fr_CA: Clé de substitution

en: Survey
fr_CA: Questionnaire

en: Survey - %1
fr_CA: Sondage - %1

en: Survey / Petition
fr_CA: Enquête / Pétition

en: Survey Dashboard
fr_CA: Tableau de bord du sondage

en: Survey Hold Duration
fr_CA: Durée de conservation du sondage

en: Survey ID
fr_CA: ID de sondage

en: Survey Interviewer - %1
fr_CA: Enquêteur - %1

en: Survey Is Active
fr_CA: Le sondage est ouvert

en: Survey Modified On
fr_CA: Sondage modifié le

en: Survey Report
fr_CA: Rapport sur le sondage

en: Survey Report (Detail)
fr_CA: Rapport sur les sondages (détaillé)

en: Survey Responses
fr_CA: Réponses au sondage

en: Survey Result
fr_CA: Résultat du sondage

en: Survey Status - %1
fr_CA: Statut du sondage - %1

en: Survey Title
fr_CA: Titre du sondage

en: Survey Title = %1
fr_CA: Titre du sondage = %1

en: Survey Type
fr_CA: Type de sondage

en: Survey id.
fr_CA: Id. du sondage

en: Survey(s)
fr_CA: Sondage

en: Surveys
fr_CA: Sondages

en: Swahili
fr_CA: swahili

en: Swap Target and Assignee Contacts
fr_CA: Échange contact cible et contact affecté

en: Swati
fr_CA: swati

en: Swedish
fr_CA: suédois

en: Switch to APIv4
fr_CA: Basculer vers l'APIv4

en: Sybunt Report
fr_CA: Rapport SYBUNT : A donné une année mais pas celle-ci

en: Symbolic name used by the module to identify the object
fr_CA: Nom symbolique utilisé par le module pour identifier l'objet

en: Symbolic name which referenced in the fields
fr_CA: Nom symbolique référencé dans les champs

en: Sync CMS Email
fr_CA: Synchroniser sur les adresses de courriel du CMS

en: Sync Emails
fr_CA: Synchroniser les adresses électroniques

en: Synchronize Complete
fr_CA: La synchronisation est terminée

en: Synchronize Users
fr_CA: Synchroniser les utilisateurs (CMS)

en: Synchronize Users to Contacts:
fr_CA: Synchroniser les utilisateurs avec les contacts :

en: Syntax error: input should be valid JSON or a quoted string.
fr_CA: Erreur de syntaxe: l'entrée JSON doit être valide ou une chaîne citée.

en: System Installed
fr_CA: Système installé

en: System Log
fr_CA: Journal système

en: System Log ID
fr_CA: Identifiant du journal système

en: System Log Message
fr_CA: Message du journal système

en: System Logs
fr_CA: Journaux système

en: System Queue ID
fr_CA: Id. de la file d'attente système

en: System Settings
fr_CA: Paramètres système

en: System Status
fr_CA: État du système

en: System Status: %1
fr_CA: État du système : %1

en: System Status: Ok
fr_CA: État du système : OK

en: System Workflow Message Templates
fr_CA: Modèles de messages de processus système

en: System Workflow Messages
fr_CA: Messages de processus système

en: System generated ID.
fr_CA: Id. généré automatiquement.

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to constituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
fr_CA: Les modèles de message prédéfinis sont utilisés par le système pour élaborer les courriels envoyés aux contacts ou administrateurs tels que accusés de réception de dons, confirmations d'inscription à un événement et pour les autres procédures de votre organisation. Ces modèles peuvent être personnalisés ici.

en: TOTAL
fr_CA: Total

en: Tab
fr_CA: Tabulation

en: Tab icon
fr_CA: îcone d'onglet

en: Tab with table
fr_CA: Onglet avec table

en: Table "%1" has a large number of records (%2 > %3).
fr_CA: La table "%1" a un grand nombre d'enregistrements (%2 > %3).

en: Table Layout
fr_CA: Tableau

en: Table Name
fr_CA: Nom de la table

en: Table of the object joined to the ACL Role (Contact or Group)
fr_CA: Table de l'objet joint au rôle LCA (Contact ou Groupe)

en: Table of the object possessing this ACL entry (Contact, Group, or ACL Group)
fr_CA: Table de l'objet possédant cette entrée de LCA (Contact, Groupe ou Groupe LCA)

en: Table where referenced item is stored
fr_CA: Table dans laquelle l'élément en question est enregistré.

en: Table which uses this price set
fr_CA: Table qui utilise cette tarification

en: Tables For Select Clause
fr_CA: Tables pour la clause Select

en: Tables For Where Clause
fr_CA: Tables pour la clause Where

en: Tabular
fr_CA: Tableau

en: Tag
fr_CA: Étiquette

en: Tag '%1' already exists.
fr_CA: L'étiquette « %1 » existe déjà.

en: Tag - add to activities
fr_CA: Étiquette - ajouter aux activités

en: Tag - add to contacts
fr_CA: Étiquette - ajouter aux contacts

en: Tag - remove from activities
fr_CA: Étiquette - retirer des activités

en: Tag - remove from contacts
fr_CA: Étiquette - retitrer des contacts

en: Tag Activities
fr_CA: Étiqueter des activités

en: Tag Activities (Remove)
fr_CA: Étiqueter des activités (Supprimer)

en: Tag Contact
fr_CA: Étiqueter le contact

en: Tag Contacts
fr_CA: Étiqueter les contacts

en: Tag Created Date
fr_CA: Date de création de l'étiquette

en: Tag ID
fr_CA: Identifiant de l'étiquette

en: Tag Label
fr_CA: Libellé de l'étiquette

en: Tag Name
fr_CA: Nom d'étiquette

en: Tag Set
fr_CA: Jeu d'étiquettes

en: Tag Set for %1
fr_CA: Jeu d'étiquettes pour %1

en: Tag Set for %1 (created %2 by %3).
fr_CA: Ensemble d'étiquettes pour %1 (créé le %2 par %3).

en: Tag Sets
fr_CA: Jeux d'étiquettes

en: Tag Tree
fr_CA: Arborescence d’étiquettes

en: Tag Used For
fr_CA: Tag/Étiquette utilisée pour

en: Tag for Unconfirmed Petition Signers
fr_CA: Étiquette pour les signataires de pétition non confirmés

en: Tag imported records
fr_CA: Étiqueter les enregistrements importés

en: Tag(s)
fr_CA: Étiquette(s)

en: Tagalog
fr_CA: tagalog

en: Tagged %1
fr_CA: Étiqueté %1

en: Tagged %1 %2
fr_CA: Marqué %1 %2

en: Tagged Imported Contacts
fr_CA: Contact importés étiquetés

en: Tags
fr_CA: Étiquettes

en: Tags and Groups
fr_CA: Tags/Étiquettes et groupes

en: Tags are a convenient way to categorize data (%1).
fr_CA: Les étiquettes sont une bonne façon de catégoriser les données (%1).

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
fr_CA: Les étiquettes peuvent être attachées à n'importe quel contact et sont un moyen commode pour retrouver des contacts. Vous pouvez créer autant d'étiquettes que nécessaire pour organiser vos contacts.

en: Tagset
fr_CA: Ensemble des étiquettes

en: Tahitian
fr_CA: tahitien

en: Tajik
fr_CA: tadjik

en: Tamil
fr_CA: tamoul

en: Target
fr_CA: Cible

en: Target Birth Date
fr_CA: Date de naissance cible

en: Target Contact
fr_CA: Contact cible

en: Target Contact Group
fr_CA: Groupe de contact cible

en: Target Contact(s) in Group
fr_CA: Contact(s) cible dans le groupe

en: Target Email
fr_CA: Contact cible - Courriel

en: Target Employer
fr_CA: Cible - Employeur

en: Target Entity
fr_CA: Entité cible

en: Target Entity ID
fr_CA: ID de l'entité cible

en: Target Gender
fr_CA: Genre cible

en: Target Name
fr_CA: Contact cible

en: Target Phone
fr_CA: Cible - Téléphone

en: Task
fr_CA: Tâche

en: Tatar
fr_CA: tatar

en: Tax Amount
fr_CA: Montant de la taxe

en: Tax Display Settings
fr_CA: Paramètres d'affichage de la taxe

en: Tax Exclusive Amount
fr_CA: Montant de la taxe seulement

en: Tax Financial Account?
fr_CA: Compte financier d'impôt?

en: Tax Label
fr_CA: Libellé de la taxe

en: Tax Rate
fr_CA: Taux de la taxe

en: Tax Rate Should be between 0 - 100
fr_CA: Le taux de la taxe doit être compris entre 0 et 100

en: Tax Term
fr_CA: Nom de la taxe

en: Tax Total
fr_CA: Taxe total

en: Tax-Deductible?
fr_CA: Déductible des impôts ?

en: Taxable accounts should have Financial Account Type set to Liability.
fr_CA: Les comptes imposables doivent avoir le type de compte financier défini sur Dette.

en: Tell A Friend Limit
fr_CA: Limite Recommander à un ami

en: Tell Friend is disable for this Personal Campaign Page
fr_CA: Recommander à un ami est désactivé pour cette page personnelle de campagne

en: Tell Friends
fr_CA: Recommander à des amis

en: Tell a Friend
fr_CA: Recommander à un ami

en: Tell a Friend Enabled?
fr_CA: « Recommander à un ami »  activé ?

en: Tell a Friend enabled?
fr_CA: « Recommander à un ami »  activé ?

en: Tell a Friend gives registering participants an easy way to spread the word about this event. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
fr_CA: Recommander à un ami donne aux participants un moyen facile de passer l'information sur cet événement. La page de remerciements pour l'enregistrement comprend un lien vers un formulaire où ils peuvent entrer les adresses électroniques de leurs amis avec un message personnalisé. CiviCRM enregistre ces activités de sollicitation, et ajoutera ces amis à votre base de données.

en: Tell a Friend gives registering pledge signers an easy way to spread the word about this pledge. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
fr_CA: La fonction Recommander à un ami donne la possibilité aux donateurs de partager leur engagement facilement avec les membres de leur réseau. La page de remerciement va inclure un lien vers un formulaire où ils pourront entrer les adresses électroniques de leurs amis et saisir un message personnalisé. CiviCRM va enregistrer cette activité de sollicitation et ajoutera les amis à votre base de données.

en: Tell a Friend gives your contributors an easy way to spread the word about this fundraising campaign. The contribution thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
fr_CA: Recommander à un ami donne à vos contributeurs un moyen facile de passer le message à propos de cette campagne de collecte de dons. La page de remerciement pour la contribution comprend un lien vers un formulaire où ils peuvent entrer les adresses courriel de leurs amis avec un message personnalisé. CiviCRM enregistre ces activités de sollicitation, et ajoutera ces amis à votre base de données.

en: Tell people why this campaign is important to you.
fr_CA: Faites savoir pourquoi cette campagne est importante pour vous.

en: Tell-a-Friend
fr_CA: Recommander à un ami

en: Tell-a-Friend Email
fr_CA: Courriel de recommandation à un ami

en: Tell-a-Friend Limit
fr_CA: Limite Recommander à un ami

en: Telugu
fr_CA: télougou

en: Template
fr_CA: Modèle

en: Template (A)
fr_CA: Modèle (A)

en: Template (B)
fr_CA: Modèle (B)

en: Template Contribution
fr_CA: Modèle de contribution

en: Template Deleted
fr_CA: Modèle supprimé

en: Template Not Found
fr_CA: Impossible de trouver le modèle

en: Template Options (JSON)
fr_CA: Options de modèles (JSON)

en: Template Records
fr_CA: Enregistrements modèles

en: Template Title
fr_CA: Titre du modèle

en: Template Type
fr_CA: Type de modèle

en: Template cache and upload directory have been cleared.
fr_CA: Le cache de pages et le répertoire de téléchargement ont été effacés.

en: Template contributions are used with recurring contribution to generate follow up contributions.
fr_CA: Les modèles de contributions sont utilisés pour les contributions périodiques afin de générer les contributions suivantes.

en: Template on which to base this new event
fr_CA: Modèle pour ce nouvel événement

en: Templates allow you to save and re-use messages with layouts. You can use them when sending email or letters to one or more contacts. If you are using CiviMail for enewsletters, newsletter templates take care of the layout so authors can focus on content.</p>
fr_CA: Les modèles vous permettent de sauvegarder des messages formatés pour réutilisation ultérieure. Vous pouvez les utiliser pour envoyer un courriel ou une lettre à un ou plusieurs contacts. Si vous utilisez CiviMail pour des infolettres, les modèles prennent en charge la mise en page ce qui permet aux auteurs de se concentrer sur le contenu.</p>

en: Temporary Files
fr_CA: Fichiers temporaires

en: Temporary Files Directory
fr_CA: Répertoire des fichiers temporaires

en: Terms:
fr_CA: Terme:

en: Test API URL
fr_CA: URL de l'API test

en: Test Button URL
fr_CA: URL du bouton test

en: Test Drive
fr_CA: Test

en: Test Email
fr_CA: Courriel de test

en: Test ID
fr_CA: Identifiant (ID) test

en: Test Mailing
fr_CA: Mailing test

en: Test Mailing A
fr_CA: Publipostage de test A

en: Test Mailing B
fr_CA: Publipostage de test B

en: Test Records
fr_CA: Enregistrements de test

en: Test Recurring Payments URL
fr_CA: URL des paiements périodiques de test

en: Test Site URL
fr_CA: Url du site Test

en: Test Type
fr_CA: Type de test

en: Test different "From" lines
fr_CA: Tester des lignes "Expéditeur" différentes

en: Test different "Subject" lines
fr_CA: Tester des lignes "Sujet" différentes

en: Test entirely different emails
fr_CA: Tester des e-mails totalement différents

en: Test payment processor on Your Contribution Page
fr_CA: Testez la passerelle de paiement sur votre page de contribution

en: Test-drive
fr_CA: Test

en: Test-drive - Receipt Header
fr_CA: Test - Reçu

en: Test-drive Email / Receipt
fr_CA: Courriel / reçu de test

en: Test-drive Your Contribution Page
fr_CA: Testez votre page de contribution

en: Test-drive Your Event Registration Page
fr_CA: Testez votre page d'inscription à un événement

en: Test-drive the entire contribution process&mdash;including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Transactions will be directed to your payment processor's test server. No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.
fr_CA: Effectuez le test complet du processus de contribution, y compris les champs personnalisés, la page de remerciement et l'accusé de réception. Les transactions seront émises vers le serveur de test de votre passerelle de paiement. Aucune transaction réelle ne sera effectuée. Un contact sera cependant créé ou mis à jour et une contribution de test créée dans la base de données. Utilisez des noms de contact facilement identifiables de façon à pouvoir les retrouver et les supprimer si besoin. Les contributions de test ne sont pas visibles dans l'onglet Contributions mais peuvent être recherchées en sélectionnant les « Contributions de test » dans le formulaire de recherche de contributions.

en: Test-drive the entire online registration process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Fee payment transactions will be directed to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and participant and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed.</strong>
fr_CA: Testez le processus d'inscription en ligne y compris les champs personnalisés, les pages de confirmation et de remerciement et les reçus. Les transactions seront dirigées vers le serveur de test de votre passerelle de paiement. <strong>Aucune transaction ne sera soumise réellement, néanmoins, un enregistrement spécifique sera créé ou mis à jour. Participants et contributions seront enregistrés dans la base de données. Utilisez des noms facilement identifiables de façon à pouvoir supprimer les enregistrements.</strong>

en: Tested up to WordPress %s
fr_CA: Testé jusqu'à WordPress %s

en: Testing
fr_CA: En test

en: Testing Criteria
fr_CA: Critères de test

en: Text
fr_CA: Texte

en: Text / Numeric Quantity
fr_CA: Quantité texte/numérique

en: Text Message
fr_CA: Message texte

en: Text and html allowed. Displayed at the bottom of the first page of the contribution wizard.
fr_CA: Texte et HTML autorisés. Affichés en bas de la première page de l'assistant de contribution.

en: Text and html allowed. Displayed below title.
fr_CA: Texte et html autorisés. Affiché sous le titre.

en: Text and html allowed. displayed at the bottom of the success page. Common usage is to include link(s) to other pages such as tell-a-friend, etc.
fr_CA: Texte et HTML autorisés. Affichés en bas de la page de confirmation. On l'utilise souvent pour inclure des liens vers d'autres pages comme "Recommandez à un ami", etc.

en: Text displayed next to the checkbox for the 'pay later' option on the contribution form. You may include HTML formatting tags.
fr_CA: Texte affiché à côté de la case à cocher de l'option « payer plus tard » sur le formulaire. Vous pouvez inclure des balises au format HTML.

en: Text displayed next to the checkbox on the contribution form.
fr_CA: Texte affiché à côté de la case à cocher dans le formulaire de contribution.

en: Text displayed on the Event Information page when the maximum number of registrations is reached (unless you are offering a waitlist). If online registration is enabled, this message will also be displayed if users attempt to register.
fr_CA: Texte affiché sur la page d'information de l'événement lorsque le nombre maximum d'inscriptions est atteint (si vous ne proposez pas de liste d'attente). Si l'inscription en ligne est activée, ce message sera également affiché lorsque les utilisateurs essaient de s'inscrire.

en: Text for Tell a Friend thank you page header and HTML title.
fr_CA: Texte pour l'en-tête de la page "Recommander à un ami" et titre HTML.

en: Text for form field label (also friendly name for administering this custom property).
fr_CA: Texte pour le libellé du champ de formulaire (également nom convivial pour l'administration de cette propriété personnalisée).

en: Text for form field label (also friendly name for administering this field).
fr_CA: Texte pour le libellé du champ de formulaire (également nom convivial pour l'administration de ce champ).

en: Text for link to Event Registration form which is displayed on Event Information screen when is_online_registration is true.
fr_CA: Texte pour le lien vers le formulaire d'inscription à l'événement, lequel est affiché sur l'écran "Information sur l'événement" quand is_online_registration est vrai.

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Campaign Page. This link will appear on the Event registration Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
fr_CA: Texte du lien invitant les participants à créer une page de campagne personnelle. Ce lien apparaît sur la page de remerciement de l'événement ainsi que sur chaque page de campagne personnelle. Laissez ce champ vide si vous ne voulez pas que les contacts soient invités à créer leurs pages de campagnes personnelles.

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Contribution Page. This link will appear on the Contribution Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
fr_CA: Texte du lien invitant les participants à créer une page de contribution personnelle. Ce lien apparaît sur la page de remerciement ainsi que sur chaque page de campagne personnelle. Laissez ce champ vide si vous ne voulez pas que les contacts soient invités à créer leurs pages de campagnes personnelles.

en: Text formatted message
fr_CA: Message au format texte

en: Text formatted signature for the email.
fr_CA: Signature au format texte pour le courriel.

en: Text to display below title
fr_CA: Texte à afficher sous le titre

en: Text to display for member renewal
fr_CA: Texte à afficher pour le renouvellement d'adhésion

en: Text to display on the cancel button when used in create or edit mode
fr_CA: Texte à afficher sur le bouton Annuler quand il est utilisé en mode création ou modification.

en: Text to display on the submit button when used in create or edit mode
fr_CA: Texte à afficher sur le bouton Soumettre quand il est utilisé en mode création ou modification.

en: Text to display when the approval is required to complete registration for an event.
fr_CA: Texte à afficher quand la validation est requise pour terminer l'inscription à un événement.

en: Text to display when the event is full, but participants can signup for a waitlist.
fr_CA: Texte à afficher quand l'événement est complet, mais que les participants peuvent s'inscrire sur liste d'attente.

en: Thai
fr_CA: thaï

en: Thank You Date
fr_CA: Date de remerciement

en: Thank You Page
fr_CA: Page de remerciement

en: Thank You Text
fr_CA: Texte de remerciement

en: Thank You Title
fr_CA: Titre pour les remerciements

en: Thank You for Registering
fr_CA: Merci pour votre inscription.

en: Thank you for completing this contribution.
fr_CA: Merci d'avoir effectué cette contribution.

en: Thank you for getting involved in our campaign!
fr_CA: Merci de votre engagement dans notre campagne !

en: Thank you for signing the petition.
fr_CA: Nous vous remercions d'avoir signé cette pétition.

en: Thank you for this contribution.
fr_CA: Merci pour cette contribution

en: Thank you for upgrading to %1.
fr_CA: Merci pour votre mise à jour à %1.

en: Thank you for your Pledge
fr_CA: Merci pour votre promesse de don

en: Thank you for your contribution/s
fr_CA: Merci pour votre contribution

en: Thank you for your generous pledge.
fr_CA: Merci pour votre soutien généreux.

en: Thank you for your generous support.
fr_CA: Merci pour votre soutien généreux.

en: Thank you for your registration.
fr_CA: Merci pour votre inscription.

en: Thank you for your support
fr_CA: Merci de votre soutien

en: Thank you for your support.
fr_CA: Merci pour votre soutien.

en: Thank you letter
fr_CA: Lettre de remerciement

en: Thank you message displayed on success page.
fr_CA: Message de remerciement affiché sur la page de confirmation.

en: Thank you.
fr_CA: Merci.

en: Thank-you Date
fr_CA: Date de remerciement

en: Thank-you Footer
fr_CA: Bas de page des remerciements

en: Thank-you Letter Options
fr_CA: Options pour la lettre de remerciement

en: Thank-you Letter for Contributions (PDF)
fr_CA: Lettres de remerciement pour les contributions (PDF)

en: Thank-you Message
fr_CA: Texte du message de remerciement

en: Thank-you Page Footer
fr_CA: Remerciements (pied de page)

en: Thank-you Page Title
fr_CA: Titre de la page de remerciement

en: Thank-you Screen
fr_CA: Page de remerciement

en: Thank-you Sent
fr_CA: Remerciement envoyé

en: Thank-you Text
fr_CA: Message de remerciement

en: Thank-you Title
fr_CA: Titre pour les remerciements

en: Thank-you and Receipting
fr_CA: Remerciements et reçu

en: Thank-you date has been updated for %1 contributions.
fr_CA: La date de remerciement a été mise à jour pour %1 contributions.

en: Thank-you letter - print or email
fr_CA: Lettres de remerciement - imprimer ou envoyer par courriel

en: Thank-you letters - print or email
fr_CA: Lettres de remerciement - imprimer ou envoyer par courriel

en: Thank-you sent?
fr_CA: Remerciement envoyé ?

en: ThankYou Text
fr_CA: Texte de remerciement

en: ThankYou Text.
fr_CA: Texte de remerciement

en: ThankYou Title
fr_CA: Titre de remerciement

en: Thanks
fr_CA: Merci

en: Thanks and Receipt
fr_CA: Remerciements et reçus

en: Thanks for Spreading the Word
fr_CA: Merci de faire passer le message

en: Thanks for choosing CiviCRM! Please follow the instructions below to install CiviCRM.
fr_CA: Merci d'avoir choisi CiviCRM ! Veuillez suivre les instructions ci-dessous pour installer CiviCRM.

en: Thanks for creating a personal campaign page in support of %1.
fr_CA: Merci d'avoir créé une page de campagne personnelle en soutien de %1.

en: Thanks for spreading the word about this event to your friends.
fr_CA: Merci d'informer vos amis de cet événement.

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
fr_CA: Merci de soutenir cette campagne en diffusant l'information  à vos amis.

en: Thanks for telling your friends about us and supporting our efforts. Together we can make a difference.
fr_CA: Merci de parler de nous à vos amis et de soutenir notre action. Ensemble nous pouvons faire la différence.

en: Thanks for your auto renew membership sign-up.
fr_CA: Merci pour votre adhésion à renouvellement automatique.

en: Thanks for your recurring contribution sign-up.
fr_CA: Merci de votre engagement pour une contribution périodique.

en: That username/password doesn't work
fr_CA: Le nom d'utilisateur/mot de passe est incorrect

en: The "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message Template provides content and formatting for the receipt.
      You can modify it from <a href="%1">Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages</a>. You can also provide
      specific messaging for contributions received via this contribution page using the "Receipt Message" field below.
fr_CA: Le modèle de message de processus système «Contributions - Reçu (en ligne)» contient le contenu et le formatage du reçu.
       Vous pouvez le modifier dans <a href="%1">Administrer> Communications> Modèles de messages> Messages de processus système</a>. Vous pouvez également fournir
       un message spécifique pour les contributions reçues via cette page de contribution en utilisant le champ "Message de réception" ci-dessous.

en: The %1 '%2' has been saved.
fr_CA: Le %1 '%2' a été enregistré.

en: The %1 Import Wizard allows you to easily upload %2 from other applications into CiviCRM.
fr_CA: L'assistant d'import %1de vous permet d'importer facilement %2 dans CiviCRM depuis d'autres applications.

en: The %1 is not writable.  Please check your file permissions. | The following directories are not writable: %1.  Please check your file permissions.
fr_CA[0]: Le répertoire %1 n'est pas accessible en écriture. Veuillez modifier les droits d'accès.
fr_CA[1]: Les répertoires suivants ne sont pas accessibles en écriture : %1. Veuillez modifier les droits d'accès.
fr_CA[2]: Les répertoires suivants ne sont pas accessibles en écriture : %1. Veuillez modifier les droits d'accès.

en: The %1 role was assigned one or more permissions that may prove dangerous for users of that role to have. Please reconsider assigning %2 to them.
fr_CA: Une ou plusieurs permissions ont été attribuées au rôle %1. Leur utilisation par les utilisateurs de ce rôle peut s'avérer dangereuse. Veuillez reconsidérer l'attribution de %2 pour ce rôle.

en: The '%1' cannot be deleted! You must Delete all Personal Campaign Page(s) related with this contribution page prior to deleting the page.
fr_CA: Impossible de supprimer « %1 » ! Vous devez supprimer toutes vos pages personnelles de campagne reliées à cette page de contribution avant de pouvoir la supprimer.

en: The 'Supervised' rule for each contact type is automatically used to check for possible duplicates when contacts are added or edited via the user interface. Supervised Rules should be configured with a broader definition of what constitutes a duplicate.
fr_CA: La règle « supervisée » pour chaque type de contact est appelée automatiquement pour vérifier la présence de doublons lorsqu'un contact est ajouté ou modifié depuis l'interface utilisateur. Les règles supervisées doivent être définies avec une acception plus large de ce que peut être un doublon.

en: The 'Unsupervised' rule for each contact type is automatically used when new contacts are created through online registrations including Events, Membership, Contributions and Profile pages. They are also selected by default when you Import contacts. They are generally configured with a narrow definition of what constitutes a duplicate.
fr_CA: La règle « automatique » définie pour chaque type de contact est automatiquement exécutée lors de la création de nouveaux contacts par enregistrement en ligne, pour les événements, adhésions, contributions et pages profils. Elles sont également utilisées lors de l'import de contacts. Elles définissent généralement de façon étroite ce qu'est un doublon.

en: The <a %1>CiviCRM debug log</a> should not be downloadable.
fr_CA: Le <a %1>journal de débogage de CiviCRM </a> ne devrait pas être téléchargeable.

en: The <a href="%1">SMS Provider</a> has not been configured or is not active.
fr_CA: Le <a href="%1">Fournisseur SMS</a> n'est pas configuré ou n'est pas actif.

en: The <a href="%1">default mailbox</a> has not been configured. You will find <a href="%2">more info in the online system administrator guide</a>
fr_CA: Le <a href="%1">compte mail par défaut</a> n'a pas été configuré. Vous trouverez plus d'information dans le<a href="%2">guide en ligne d'utilisation et d'administration</a>

en: The <strong>Contribution Summary</strong> table provides a summary of month and year-to-date contribution totals, and includes shortcuts to view the contribution details for these commonly used search periods. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Contributions</a>. You can search by Contributor Name, Amount Range, and a variety of other criteria.
fr_CA: Le tableau <strong>Résumé des contributions</strong> vous donne une vue d'ensemble des totaux sur le mois et l'année en cours. Il inclut aussi des raccourcis pratiques pour voir le détail des contributions pour ces mêmes périodes. Pour effectuer vos propres recherches, par nom de contributeur, montant et autres critères, allez sur <a href='%1'>Rechercher des contributions</a>.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's LIVE Gateway.
fr_CA: <strong>URL</strong> de la passerelle eWAY.

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's TEST Gateway.
fr_CA: <strong>URL</strong> pour la passerelle de test eWAY.

en: The Angular file "%1" from extension "%2" must be updated to use "settingsFactory" instead of "settings". <a %3>Developer info...</a>
fr_CA: Le fichier Angular "%1" de l'extension "%2" doit être mis à jour pour utiliser "settingsFactory" au lieu de "settings". <a %3>Info développeur...</a>

en: The Campaign Page '%1' has been deleted.
fr_CA: La page de campagne « %1 » a été supprimée.

en: The Campaign Page '%1' has been disabled.
fr_CA: La page de campagne « %1 » a été désactivée.

en: The Campaign Page '%1' has been enabled.
fr_CA: La page de campagne « %1 » a été activée.

en: The CiviCRM public extensions directory at %1 could not be contacted - please check your webserver can make external HTTP requests
fr_CA: Le répertoire des extensions publiques CiviCRM %1 n'a pas pu être contacté. Veuillez vérifiez que votre serveur web peut effectuer des requêtes HTTP externes ou contacter l'équipe CiviCRM sur <a href="https://chat.civicrm.org/">le forum CiviCRM.</a>

en: The CiviCase XML file for this case-type prohibits editing the definition.
fr_CA: Le fichier CiviCase XML pour ce type de dossier interdit la modification de la définition.

en: The Contact Sub Type does not match the Contact type for this record
fr_CA: Le sous-type de contact ne correspond pas au type de contact pour cet enregisrement.

en: The Contact Type '%1' has been saved.
fr_CA: Le type de contact «%1» a été enregistré.

en: The Contribution Page which triggered this contribution
fr_CA: La page de contribution qui a déclenché cette contribution

en: The Contribution or Event Page which triggered this pcp
fr_CA: La page de contribution ou d'événement qui a déclenchée cette page de campagne personnelle.

en: The Default Organization contact cannot be merged into another contact record. It is associated with the CiviCRM installation for this domain and contains information used for system functions. If you want to merge these records, you can: %1
fr_CA: Le contact de l'organisation par défaut ne peut pas être fusionné avec un autre contact. Il est associé avec l'installation CiviCRM de ce domaine et contient des informations utilisées par le système. Si vous voulez fusionner ces contacts, vous pouvez : %1

en: The Duplicate Contact record and all related information WILL BE DELETED after the Merge is complete.
fr_CA: L'enregistrement en double du contact et toutes les informations qui lui sont liées SERONT SUPPRIMÉS une fois la fusion terminée.

en: The Event Summary table provides a summary of up to ten scheduled and recent <strong>Events</strong>. Click the <strong>Event name</strong> to view the event as it will be displayed to site visitors. Click the <strong>Participants count</strong> to see a list of participants. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Participants</a>. You can search by Participant Name, Event, Date Range and Status.
fr_CA: Le tableau de bord des événements affiche la liste des dix derniers événements programmés. Cliquez sur le <strong>nom de l'événement</strong> pour voir l'événement comme il est affiché sur le site. Cliquez sur <strong>Nombre de participants</strong> pour voir la liste des participants. Pour lancer une recherche personnalisée - cliquez sur <a rhef='%1'>Rechercher des participants</a>. Vous pourrez alors rechercher les participants par nom, par événement, par intervalle de date et par statut.

en: The FROM Email Address configured for this feature may not be a valid sender based on your email service provider rules.
fr_CA: L'adresse de courriel de l'expéditeur configurée pour cette fonctionnalité peut ne pas être un expéditeur valide en regard du règlement de votre fournisseur de service de courriel.

en: The Financial Account '%1' has been saved.
fr_CA: Le compte « %1 » a été enregistré.

en: The Following Option Values contain value fields that do not match the Data Type of the Option Group</p>
            <p><table><tbody><th>Option Group</th><th>Option Value</th></tbody><tbody>
fr_CA: Les valeurs d'option suivantes contiennent des champs de valeur qui ne correspondent pas au type de données du groupe d'options</p>
            <p><table><tbody><th>Groupe d'Options</th><th>Valeurs d'Option</th></tbody><tbody>

en: The Following option Groups have not been converted due to there being already another option group with the same name in the database
fr_CA: Les groupes d'options suivants n'ont pas été convertis parce qu'un autre groupe d'options avec le même nom existe déjà dans la base de données

en: The Group '%1' cannot be deleted! You must Delete all custom fields in this group prior to deleting the group.
fr_CA: Le groupe « %1 » ne peut être supprimé ! vous devez supprimer tous les champs personnalisés de ce groupe avant de procéder à la suppression du groupe.

en: The Group '%1' has been deleted.
fr_CA: Le groupe '%1' a été supprimé.

en: The Group '%1' has been saved.
fr_CA: Le groupe « %1 » a été enregistrée

en: The HTML Form Snippet code will display a form consisting of the active fields in this Profile. You can copy this HTML code and paste it into any block or page on your website where you want to collect contact information.
fr_CA: Le code HTML affichera un formulaire incluant les champs actifs de ce profil. Vous pouvez copier ce code et le coller dans le code HTML de toute page web où vous voulez collecter des infos de contact.

en: The HTML code below will display a form consisting of the active fields in this Profile. You can copy this HTML code and paste it into any block or page on your website where you want to collect contact information.
fr_CA: Le code HTML ci-dessous affichera un formulaire incluant les champs actifs de ce profil. Vous pouvez copier ce code et le coller dans le code HTML de toute page web où vous voulez collecter des infos de contact.

en: The ID of the Job .
fr_CA: L'identifiant de la tâche.

en: The ID of the mailing this Job will send.
fr_CA: L'Identifiant du mailing que la tâche enverra.

en: The ID of the object controlled by this ACL entry
fr_CA: ID de l'objet contrôlée par cette entrée de LCA

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
fr_CA: Le type d'adresse doit être spécifié si %1 est renseigné.

en: The Membership Expiration Date is %1.
fr_CA: La date de fin d'adhésion est %1.

en: The Message Template '%1' has been saved.
fr_CA: Le modèle de message « %1 » a été enregistré.

en: The MySQL database does not fully support timezones. Please ask the database administrator to <a %1>load timezone data</a>.
fr_CA: La base de données MySQL ne prend pas entièrement en charge les fuseaux horaires. Veuillez demander à l'administrateur de la base de données de <a %1>charger les données de fuseau horaire</a>.

en: The Open Case activity type is missing or disabled. Please have your site administrator check Administer > Option Lists > Activity Types for the CiviCase component.
fr_CA: Le type d'activité correspondant à une ouverture de dossier est manquant ou désactivé. Demandez à votre administrateur de vérifier pour le composant CiviCase dans Administrer > Listes d'options > Types d'activités.

en: The Option Group '%1' has been saved.
fr_CA: La liste de choix « %1 » a été enregistrée.

en: The PHP Multibyte String extension is needed for CiviCRM to correctly handle user input among other functionality. Ask your system administrator to install it.
fr_CA: L'extension PHP Multibyte String est nécessaire pour que CiviCRM gère correctement les entrées utilisateur, entre autres fonctionnalités. Demandez à votre administrateur système de l'installer.

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
fr_CA: La fonction Liste des participants n'est pas activée pour cet événement.

en: The Participant Status has been updated.
fr_CA: Le statut de participant a été mis à jour.

en: The Payment Status for this participant is Completed. The Participant Status is set to Pending (pay later). Click Cancel if you want to review or modify these values before saving this record
fr_CA: Le paiement de ce participant est dans l'état Effectué. Le statut de participant est maintenant en "Attente de paiement". Cliquez sur Annuler si vous voulez changer ces valeurs avant de confirmer l'enregistrement.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently %1. However you can still support the campaign here.
fr_CA: La page personnelle de campagne que vous venez de visiter est %1. Cependant vous pouvez quand même soutenir la campagne ici.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently inactive. However you can still support the campaign here.
fr_CA: La page personnelle de campagne que vous venez de visiter est désactivée. Cependant vous pouvez quand même soutenir la campagne ici.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is no longer active (as of %1). However you can still support the campaign here.
fr_CA: La page personnelle de campagne que vous venez de visiter n'est plus active (depuis le %1). Cependant vous pouvez quand même soutenir la campagne ici.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is only active from %1 to %2. However you can still support the campaign here.
fr_CA: La page personnelle de campagne que vous venez de visiter est seulement active de %1 à %2. Cependant vous pouvez quand même soutenir la campagne ici.

en: The Personal Campaign Page you have just visited will be active beginning on %1. However you can still support the campaign here.
fr_CA: La page personnelle de campagne que vous venez de visiter sera active à partir de %1. Cependant vous pouvez quand même soutenir la campagne ici.

en: The Premium '%1' has been saved.
fr_CA: Le cadeau "%1" a été sauvegardé.

en: The Price Field '%1' has been deleted.
fr_CA: Le champ tarif  « %1 » a été supprimé.

en: The Price Set '%1' has been deleted.
fr_CA: La tarification « %1 » a été supprimée.

en: The Price Set '%1' has not been deleted! You must delete all price fields in this set prior to deleting the set.
fr_CA: La tarification « %1 » n'a pas été supprimée !  Vous devez d'abord supprimer toux les prix de cette tarification.

en: The Recurring Payments URL is not currently used.
fr_CA: L'URL de paiements périodiques n'est pas utilisé actuellement.

en: The Relationship Type has been saved.
fr_CA: Le type de relation sélectionné a été enregistré.

en: The Reply SMS Could only be sent for activities with '%1' subject.
fr_CA: Le SMS de réponse n'a pu être envoyé que pour les activités avec sujet '%1'.

en: The Report Footer HTML code will be output at the end of the document. You can add any additional footer text, replace the CiviCRM logo, or make other changes as needed.
fr_CA: Le code HTML de pied de page du rapport sera inclus à la fin du document. Vous pouvez rajouter des textes, remplacer le logo, ou réaliser tout changement nécessaire.

en: The Report Header contains HTML code that will be output at the beginning of the document whenever this report is printed or downloaded in PDF format. The default values will work for most situations. However you may want to enter the actual report title in the &lt;title&gt; tag (replacing 'CiviCRM Report'). You can include a logo by adding an &lt;img&gt; tag. You can also modify the look and feel of the printed report by including a custom CSS file (instead of print.css).
fr_CA: L'entête HTML du compte rendu sera affiché en entête du rapport si celui-ci est imprimé ou téléchargé au format PDF. Les valeurs par défaut fonctionnent dans la plupart des situations. Néanmoins, vous pouvez modifier le titre du rapport avec la balise &lt;title&gt;, inclure un logo en ajoutant une balise &lt;img&gt;. Vous pouvez également modifier le style du rapport en incluant une feuille de style CSS personnalisée (au lieu de print.css).

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
fr_CA: Le rôle que vous sélectionnez ici est automatiquement attribué aux personnes qui s'inscrivent en ligne pour cet événement (par défaut le rôle « Participant »).

en: The SMTP password (%1) has unusual content that cannot be stored as plain-text. It may be unreadable due to a previous misconfiguration, or it may rely on an unclear character-set. Your options are:
fr_CA: Le mot de passe SMTP (%1) a un contenu inhabituel qui ne peut pas être stocké en texte brut. Il peut être illisible en raison d'une mauvaise configuration précédente, ou il peut reposer sur un jeu de caractères non prévu. Vos options sont :

en: The SMTP password (%1) was previously stored in the database. It has unexpected content which cannot be migrated automatically. However, it appears to be inactive, so the upgrader will drop this value.
fr_CA: Le mot de passe SMTP (%1) était précédemment stocké dans la base de données. Il a un contenu inattendu qui ne peut pas être migré automatiquement. Cependant, il semble être inactif, donc le programme de mise à niveau supprimera cette valeur.

en: The Set '%1' has been saved.
fr_CA: La tarification « %1 » a été enregistrée.

en: The Supporter Profile is used to collect or update basic information (e.g. name and email address) from users while they are creating a Personal Campaign Page. The profile you select must be configured with 'Account creation required' (under Profile Settings &raquo; Advanced Settings). You must include an Email address field - and you may include any number of other fields in the profile. If you don't yet have an appropriate Profile configured, you will need to <a href='%1'>create one first</a>, and then return to this form to select it.
fr_CA: Le profil de sympathisant est utilisé pour collecter ou mettre à jour les informations de base (par exemple, le nom et l'adresse électronique) des utilisateurs pendant qu'ils créent une page de campagne personnelle. Le profil que vous sélectionnez doit être configuré avec "Création de compte requise" (Section Paramètres avancés du profil). Vous devez inclure un champ Adresse courriel et  ajouter n'importe quel nombre d'autres champs dans le profil. Si vous n'avez pas encore configuré un profil approprié, vous devez <a href='%1'> en créer un </a>, puis revenir à ce formulaire pour le sélectionner.

en: The Survey type '%1' has been saved.
fr_CA: Le type de sondage «%1» a été enregistré.

en: The URL for Authorize.net's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
fr_CA: L'url pour le service LIVE Payments d'Authorize.net. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires.

en: The URL for Authorize.net's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
fr_CA: L'url pour le service TEST Payments d'Authorize.net. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires.

en: The URL for First Data's Live Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
fr_CA: URL du serveur de paiement First Data. Utilisez la valeur par défaut, sauf indication contraire de First Data :

en: The URL for First Data's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
fr_CA: URL du serveur de paiement de TEST de First Data. Utilisez la valeur par défaut, sauf indication contraire de First Data :

en: The URL for PayJunction's Payment server. This is the same for TEST and LIVE transactions. Use the default value unless otherwise advised by PayJunction.
fr_CA: l'URL du serveur de paiement PayJunctions. C'est la même pour les transactions LIVE et TEST. Utilisez les valeurs par défaut à moins d'en être avisé autrement.

en: The URL for PayPal Standard recurring payments. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
fr_CA: L'URL pour le serveur de paiements périodiques de Paypal. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires de PayPal.

en: The URL for PayPal's LIVE API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
fr_CA: L'URL pour le serveur API de Paypal. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires de PayPal.

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
fr_CA: L'URL pour le service LIVE payments de Paypal. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires de PayPal.

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
fr_CA: L'URL pour le serveur de paiement LIVE de Paypal. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires de PayPal.

en: The URL for PayPal's TEST API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
fr_CA: L'URL pour le serveur TEST d'API de Paypal. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires de PayPal.

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
fr_CA: L'URL pour le serveur TEST de paiements Paypal. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires de PayPal.

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
fr_CA: L'URL pour le serveur de paiement TEST de Paypal. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires de PayPal.

en: The URL for displaying PayPal's 'Pay with PayPal' payment button image. Use the default value unless otherwise advised by PayPal.
fr_CA: L'URL pour l'affichage des icônes 'Payez avec Paypal'. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires de PayPal.

en: The URL for recurring payments. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
fr_CA: L'url pour les paiements périodiques. Utilisez les valeurs par défaut sauf indications contraires.

en: The URL to be tracked.
fr_CA: L'url à suivre.

en: The activity table <strong>will not update automatically</strong> because it contains too many records. You will need to apply a <strong>manual update</strong>. Please read about <a %1>how to clean data from the defunct "Embedded Activity Revisions" setting</a>.
fr_CA: La table Activités <strong>ne se mettra pas à jour automatiquement</strong> car elle contient trop d'enregistrements. Vous devrez appliquer une <strong>mise à jour manuelle</strong>. Veuillez lire <a %1>comment nettoyer les données de l'ancien paramètre « Version d'activités embarquées »</a>.

en: The actual value stored (as a foreign key) in the data record. Functions which need lookup option_value.title should use civicrm_option_value.option_group_id plus civicrm_option_value.value as the key.
fr_CA: La valeur réelle stockée (sous forme de clé étrangère) dans l'enregistrement de données. Les fonctions qui nécessitent une recherche option_value.title doivent utiliser civicrm_option_value.option_group_id plus civicrm_option_value.value comme clé.

en: The application, \"%1\", requests permission to access your system.
fr_CA: The application \"%1\" demande la permission d'accéder à votre système.

en: The arguments to be sent to the search function
fr_CA: Les arguments à envoyer à la fonction de recherche

en: The attached file has been deleted.
fr_CA: Le fichier attaché a été supprimé.

en: The automatic renewal of your %1 membership has been cancelled as requested. This does not affect the status of your membership - you will receive a separate notification when your membership is up for renewal.
fr_CA: Le renouvellement automatique de votre adhésion à %1 a été annulé comme vous l'avez demandé. Le statut de votre adhésion n'est pas affecté : vous recevrez une autre notification lorsqu'il sera temps de renouveler votre adhésion.

en: The backend theme determines the appearance on administrative screens, such as the "Manage Event" screen.
fr_CA: Le thème du back détermine l'apparence des écrans d'administration, comme l'écran "Gérer les Evenements" par exemple.

en: The batch merge task is still in progress. This page will be refreshed automatically.
fr_CA: La tâche de fusion par lot est toujours en cours. Cette page sera rafraîchie automatiquement.

en: The body of the SMS cannot exceed %1 characters.
fr_CA: Le SMS ne peut dépasser %1 caractères.

en: The body of this mailing.
fr_CA: Le corps de ce mailing.

en: The cache record is a permutation of the original relationship record. The orientation indicates whether it is forward (a_b) or reverse (b_a) relationship.
fr_CA: L'enregistrement en cache est une permutation de la relation originale. L'orientation indique si c'est une relation forward (a_b) ou reverse (b_a).

en: The campaign for which this activity has been triggered.
fr_CA: Campagne pour laquelle cette activité a été déclenchée.

en: The campaign for which this contribution has been triggered.
fr_CA: Campagne pour laquelle cette contribution a été déclenchée.

en: The campaign for which this event has been created.
fr_CA: La campagne pour laquelle cet événement a été créé.

en: The campaign for which this mailing has been initiated.
fr_CA: La campagne pour laquelle cet envoi a été initié.

en: The campaign for which this membership is attached.
fr_CA: La campagne à laquelle cette adhésion est rattachée.

en: The campaign for which this participant has been registered.
fr_CA: La campagne pour laquelle ce participant a été inscrit.

en: The campaign for which this pledge has been initiated.
fr_CA: La campagne pour laquelle cette promesse de don a été initiée.

en: The campaign for which we are collecting contributions with this page.
fr_CA: La campagne pour laquelle nous collections des contributions avec cette page.

en: The changes have been reverted.
fr_CA: Les changements ont été annulés.

en: The changes have not been saved.
fr_CA: Les changements n'ont pas été enregistrés.

en: The check for new versions of CiviCRM has been disabled. <a %1>Re-enable the scheduled job</a> to receive important security update notifications.
fr_CA: Le contrôle des nouvelles versions de CiviCRM a été désactivé. <a %1> Réactivez les travaux planifiés </a> pour recevoir des notifications de mise à jour de sécurité importantes.

en: The civicrm version this instance is running
fr_CA: La version civicrm que cette instance exécute

en: The class name which implements this functionality.
fr_CA: Le nom de la classe qui implémente cette fonctionnalité.

en: The code for adding this widget to web pages will be displayed here after you click <strong>Save and Preview</strong>.
fr_CA: Le code pour ajouter le widget à des pages web sera affiché ici une fois que vous aurez cliqué sur <strong>Sauvegarder & Prévisualiser</strong>.

en: The contact field preferred mail format is being phased out. Modern email clients can handle receiving both formats so CiviCRM is moving towards always sending both and the field will be incrementally removed from the UI.
fr_CA: Le format de courrier préféré du champ de contact sera progressivement supprimé. Les clients de messagerie modernes peuvent gérer la réception des deux formats. CiviCRM s'oriente donc vers l'envoi permanent des deux et le champ sera progressivement supprimé de l'interface utilisateur.

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
fr_CA: Ce contact est certainement une organisation liée à un type d'adhésion. Avant de pouvoir supprimer ce contact, vous devez d'abord modifier le type d'adhésion et l'organisation liée à ce type d'adhésion.

en: The contact profile needs to contain the primary email address field
fr_CA: Le profil du contact doit contenir le champ "Courriel principal".

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
fr_CA: L'enregistrement de ce contact qui est relié au compte utilisateur - '%1' - actuellement connecté ne peut pas être supprimé.

en: The contact type selected for Update multiple contacts does not have a corresponding profile. Please set up a profile for %1s and try again.
fr_CA: Le type de contact sélectionné pour la mise à jour par lot n'a pas de profil associé. Vous devez en établir un pour %1s avant de réessayer.

en: The contact(s) and all related data will be moved to trash and only users with the relevant permission will be able to restore it.
fr_CA: Le ou les contact(s) et toutes les informations qui leur sont liées vont être placés dans la corbeille, seules les personnes avec les autorisations suffisantes pourront les restaurer.

en: The contact(s) and all related data will be permanently removed.
fr_CA: Le ou les contact(s) et toutes les informations qui lui sont liées vont être définitivement supprimés.

en: The contribution amount covering the membership fee will use the financial type configured with the selected membership type (see the membership types configuration tool to review those settings). Any additional contribution will use the financial type configured for this online contribution page.
fr_CA: Le montant de la contribution couvrant la cotisation utilisera le type financier configuré avec le type d'adhésion sélectionné (utilisez l'outil de configuration de types de membres pour modifier ce paramètre). Toute contribution supplémentaire utilisera le type financier configuré pour cette page de contribution.

en: The contribution page '%1' has been deleted.
fr_CA: La page de contribution « %1 » a été supprimée.

en: The contribution record has been saved.
fr_CA: La fiche contribution a été sauvée.

en: The contribution status will be updated as appropriate.  To update contribution statuses directly, return to the search results and select "Update multiple contributions".
fr_CA: Le statut de la contribution sera mis à jour le cas échéant. Pour mettre à jour directement les statuts de contribution, retournez aux résultats de la recherche et sélectionnez "Mettre à jour les contributions".

en: The conversion will be performed with your active timezone (<strong><code>%1</code></strong>, <strong><code>%2</code></strong>).
fr_CA: La conversion sera effectuée avec votre fuseau horaire actuel (<strong><code>%1</code></strong>, <strong><code>%2</code></strong>).

en: The cost of sending SMS message is typically <em>per segment</em>.
fr_CA: Le coût d'envoi de SMS est le plus souvent calculé<em>par segment</em>.

en: The cost of the old and new membership types are different. You may want to edit the contribution associated with this membership to adjust its amount.
fr_CA: Les coûts associés avec les anciens et les nouveaux types d'adhésion sont différents. Vous devrez modifier les contributions associés avec les adhésions pour ajuster leur montant.

en: The current status of your page is
fr_CA: Le statut actuel de votre page est

en: The custom field '%1' has been deleted.
fr_CA: Le champ personnalisé « %1 » a été supprimé.

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
fr_CA: Les colonnes de données dans ce fichier d'import semblent différer de celles de la table de correspondance enregistrée. Vérifiez s'il vous plaît que vous avez choisi la table de correspondance correcte avant de continuer.

en: The data type of the multiple choice option set you've selected does not match the data type assigned to this field.
fr_CA: Le type de donnée du choix multiple que vous avez utilisé ne correspond pas au type de donnée assigné à ce champ

en: The database has %1 events which all use the same timezone (<strong><code>%2</code></strong>). | The database has %1 events with %3 timezones (%4).
fr_CA[0]: La base de donnée contient %1 événements qui utilisent tous le même fuseau horaire (<strong><code>%2</code></strong>).
fr_CA[1]: La base de donnée contient %1 événements avec %3 fuseaux horaires (%4).
fr_CA[2]: La base de donnée contient %1 événements avec %3 fuseaux horaires (%4).

en: The database name provided is not valid. Please use only 0-9, a-z, A-Z, _ and - as characters in the name.
fr_CA: Le nom de la base de données n'est pas valide. Veuillez utiliser uniquement les caractères 0-9, a-z, A-Z, _ et - pour le nom.

en: The database will be upgraded from %1 to %2.
fr_CA: La base de données va être mise à jour de %1 à %2.

en: The database: '%1' does not exist.
fr_CA: La base de données '%1' n'existe pas.

en: The date that the most recent payment reminder was sent.
fr_CA: La date du dernier rappel de règlement envoyé.

en: The date the first scheduled pledge occurs.
fr_CA: La date prévue du premier règlement de la promesse de don.

en: The date the first scheduled recurring contribution occurs.
fr_CA: La date prévue de la première contribution périodique.

en: The date the pledge payment is supposed to happen.
fr_CA: La date où le règlement de la promesse de don est supposé arriver.

en: The date type
fr_CA: Le type de date

en: The date type '%1' has been saved.
fr_CA: Le type de date '%1' a été enregistré.

en: The default Financial Type is configured when creating the "Premium" but it can be changed for each contribution page if required.
fr_CA: Le Compte comptable par défaut est configuré lors de la création du Cadeau mais il peut être modifié pour chaque page de contribution si nécessaire.

en: The default activity type is Inbound Email, a special type that can only be edited by users with a specific permission to help prevent details of inbound emails from being changed, but you can also use your own activity type as well, bearing in mind that these activities can be edited as usual.
fr_CA: Le type d'activité par défaut est Courriel entrant, un type spécial qui ne peut être modifié que par les utilisateurs disposant d'une autorisation spécifique pour empêcher la modification des détails des courriels entrants, mais vous pouvez également utiliser votre propre type d'activité, en gardant à l'esprit que ces activités peuvent être modifiées comme d'habitude.

en: The default copies of the message templates listed below will be updated to handle new features or correct a problem. Your installation has customized versions of these message templates, and you will need to apply the updates manually after running this upgrade. <a %1>View detailed instructions</a>.
fr_CA: Les exemplaires par défaut des modèles de message répertoriés ci-dessous seront mis à niveau afin de prendre en charge les nouvelles fonctionnalités ou de corriger un problème. Votre installation possède des versions personnalisées de ces modèles de message. Vous devrez appliquer manuellement les mises à jour après avoir effectué la mise à niveau. <a %1>Cliquez ici pour obtenir des instructions détaillées</a>.

en: The default is %1, but that does not exist on this site either.
fr_CA: La valeur par défaut %1 <a href="%1">n'existe pas déjà sur le site</a>.

en: The default is %1, which <a href="%1">does exist on this site</a>.
fr_CA: La valeur par défaut %1 <a href="%1">existe sur le site</a>.

en: The default number of rows per page for most reports is 50. However, this may be too many for a report which is included in the 'Home Dashboard'. You can reduce the number of rows included in each page when the report is part of the Dashboard by entering the desired row count here. Users will still be able to navigate through the full report using a pager.
fr_CA: Le nombre par défaut du nombre de lignes par page pour la plupart des rapports est 50. Cependant, ce nombre peut être trop grand pour un rapport qui est affiché dans le tableau de bord de la page d'accueil. Il est possible de changer ce nombre pour un rapport qui fait partie du tableau de bord d'accueil en entrant ce nombre ici. Les utilisateurs auront quand même la possibilité de naviguer à travers l'ensemble du rapport.

en: The default operator is equals (=), and is the only operator supported for "create" or "delete" actions.
fr_CA: L'opérateur par défaut est égal (=) et il est le seul opérateur supporté pour les actions "créer" et "supprimer".

en: The default rate used to calculate the taxes collected into this account (e.g. for tax rate of 8.27%, enter 8.27).
fr_CA: Le taux par défaut utilisé pour calculer les taxes collectées pour ce compte (par exemple, pour un taux à 20,6%, saisir 20,6).

en: The default status is assigned when there are no matching status rules for a membership.
fr_CA: Le statut par défaut est assigné aux adhésions qui ne satisfont aucune règle.

en: The destination group extends a different entity type.
fr_CA: Le groupe de destination étend un type d'entité différent.

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
fr_CA: La date de fin de la réduction ne peut être antérieure à la date de début.

en: The donor's information is listed below.  You can choose to contact them and convey your thanks if you wish.
fr_CA: Les informations du donateur sont énumérées ci-dessous. Vous pouvez choisir de les contacter et leur transmettre vos remerciements si vous le souhaitez.

en: The donor's name has been added to your honor roll unless they asked not to be included.
fr_CA: Le nom du donateur a été ajouté à votre liste d'honneur, à moins d'avoir demandé à ne pas y être inclus.

en: The e-mail address %1 is not valid.
fr_CA: L'adresse de courriel %1 n'est pas valable.

en: The easiest way to extend CiviCRM and integrate it with WordPress is through installing plugins that are hosted in the WordPress Plugin Directory. These can be installed and updated through the normal WordPress admin screens.
fr_CA: La manière la plus simple d'étendre CiviCRM et de l'intégrer à WordPress est d'installer des plugins qui sont hébergés dans le répertoire de plugins de WordPress. Ceux-ci peuvent être installés et mis à jour à partir des écrans d'administration normaux de WordPress.

en: The email address %1 already has an account associated with it. <a href="%2">Have you forgotten your password?</a>
fr_CA: L'adresse électronique %1 est déjà associée à un compte. <a href="%2">Avez-vous oublié votre mot de passe ?</a>

en: The email address must be unique for each participant.
fr_CA: L'adresse courriel doit être unique pour chaque participant.

en: The email of the recipients this mail is to be sent.
fr_CA: Le courriel des destinataires de ce courriel doit être envoyé.

en: The end date should be after the start date.
fr_CA: Cette date de fin devrait être postérieure à la date de début.

en: The end offset relative to current year, can be negative
fr_CA: Le décalage de fin par rapport à l'année en cours, peut être négative

en: The entity that this pcp targets
fr_CA: L'entité que cible cette page de campagne personnelle.

en: The environment of this CiviCRM instance is set to '%1'. Certain functionality like scheduled jobs has been disabled.
fr_CA: L'environnement de cette instance de CiviCRM est paramétré à '%1'. Certaines fonctionnalités comme les tâches planifiées ont été désactivées.

en: The environment settings have been disabled because it has been overridden in the settings file.
fr_CA: Les paramètres d'environnement ont été désactivés car ils ont été écrasés dans le fichier de paramètres (settings).

en: The event linked to the Personal Campaign Page you have just visited is over (as of %1).
fr_CA: L'évènement lié à la page personnelle de campagne que vous venez de visiter est terminé (depuis le %1).

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
fr_CA: L'événement demandé n'est pas disponible actuellement (contacter l'administrateur du site pour vous aider).

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
fr_CA: Les choix disponibles pour %1 sont listés ci-dessous. Vous pouvez ajouter de nouveaux choix, modifier ou supprimer des choix existants depuis cette page.

en: The extension %1 is now obsolete and has been disabled.
fr_CA: L'extension %1 est obsolète et a été désactivée.

en: The extension %1 is now obsolete and has been uninstalled.
fr_CA: L'extension %1 est obsolète et a été désactivée.

en: The extension %1 is required and must be enabled.
fr_CA: L'extension %1 est nécessaire et doit être activée.

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.
fr_CA: Le chemin d'accès aux extensions n'est pas correctement paramétré.  Vous pouvez aller sur cette <a href="%1">page</a> pour le corriger.<br/>

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.<br/>
fr_CA: Le chemin d'accès aux extensions n'est pas correctement paramétré.  Vous pouvez aller sur cette <a href="%1">page</a> pour le changer.<br/>

en: The extensions directory is not properly set. Please go to the <a href="%1">path setting page</a> and correct it.<br/>
fr_CA: Le répertoire des extensions n'est pas correctement paramétré. Vous pouvez aller sur cette <a href="%1">page</a> pour le corriger.<br/>

en: The fee selection has been changed for this participant
fr_CA: La sélection de frais a été modifiée pour ce participant

en: The field "%1" is already included.
fr_CA: Le champ « %1 » est déjà inclus.

en: The field label displayed on the form (over-ride the default field label here, if desired).
fr_CA: Le titre du champ affiché sur le formulaire (remplace le titre par défaut).

en: The file is either empty or you do not have permission to retrieve the file
fr_CA: Soit le fichier est vide soit vous n'avez pas l'autorisation de le récupérer.

en: The financial type "%1" has been updated.
fr_CA: ce type de compte a été mis à jour

en: The financial type Account has been saved.
fr_CA: Le compte de type a été enregistré.

en: The financial types associated with the old and new membership types are different. You may want to edit the contribution associated with this membership to adjust its financial type.
fr_CA: Les types de compte associés avec les anciens et les nouveaux types d'adhésion sont différents. Vous devrez modifier les contributions associés avec les adhésions pour ajuster leur type de compte.

en: The first experimental mailing ("A" condition)
fr_CA: Le premier mailing expérimental (condition "A")

en: The first name and last name must be unique for each participant.
fr_CA: Le prénom et le nom doivent être unique pour chaque participant.

en: The following <a %2>message templates</a> appear to be using the %1 specifier. You will need to manually review and update them to use %3 instead.
fr_CA: Les <a %2>modèles de messages</a> suivants utilisent %1. Vous devez manuellement les vérifier et mettre à jour pour utiliser %3 à la place.

en: The following Membership Types are associated with this organization. Click <strong>Members</strong> for a listing of all contacts who have memberships of that type. Click <strong>Edit</strong> to modify the settings for that type.
fr_CA: Les types suivants d'adhésion sont associés à cet organisation. Cliquez sur <strong>Membres</strong> pour avoir la liste de tous les contacts ayant une adhésion de ce type. Cliquez sur <strong>Modifier</strong> pour modifier les paramètres de ce type.

en: The following Price Set Fields use disabled or invalid financial types and need to be fixed if they are to still be used.
fr_CA: Les champs de l'ensemble de tarification suivants utilisent des types financiers désactivés ou non valides et doivent être corrigés s'ils doivent continuer à être utilisés.

en: The following URL will display a list of registered participants for this event to users whose role includes "view event participants" permission: <a href="%1">%1</a>
fr_CA: L'URL suivant permettra aux utilisateurs dont le rôle permet de « Voir les participants à l'événement » d'afficher la liste des participants à cet événement  : <a href="%1">%1</a>

en: The following URL will display a list of registered participants for this event: <a href="%1">%1</a>
fr_CA: L'URL suivant permettra d'afficher la liste des participants à cet événement  : <a href="%1">%1</a>

en: The following contact had been sharing an address with a contact you just deleted. Their address will no longer be shared, but has not been removed or altered.
fr_CA: Le contact suivant a une adresse qui était partagée avec un contact que vous venez de supprimer. Cette adresse n'est plus partagée mais elle n'a été ni supprimée ni modifiée.

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
fr_CA: Les contacts suivants ont une adresse qui était partagée avec l'adresse que vous avez retirée de ce contact. Ces adresses ne sont plus partagées mais elles n'ont été ni supprimées ni modifiées.

en: The following contacts had been sharing addresses with a contact you just deleted. Their addressses will no longer be shared, but have not been removed or altered.
fr_CA: Les contacts suivants ont une adresse qui était partagée avec un contact que vous venez de supprimer. Cette adresse n'est plus partagée mais elle n'a été ni supprimée ni modifiée.

en: The following credit card options will be offered to contributors using Online Contribution pages. You will need to verify which cards are accepted by your chosen Payment Processor and update these entries accordingly.
fr_CA: Les options de carte de crédit suivantes seront mise à disposition des contributeurs utilisant les pages de contribution en ligne. Vous devrez vérifier quelles cartes sont acceptées par le Fournisseur choisi et mettre à jour ces entrées en conséquence.

en: The following errors were detected in %1 message:
fr_CA: Les erreurs suivantes ont été détectées dans le message %1 :

en: The following errors were detected in %1:
fr_CA: Les erreurs suivantes ont été détectées dans %1 :

en: The following formats are accepted:
fr_CA: Les formats suivants sont acceptés:

en: The following participants no longer have an event fee recorded. You can edit their registration and record a replacement contribution by clicking the links below:
fr_CA: Les participants suivants n'ont plus de frais d'inscription enregistrés. Vous devez modifier leur inscription et enregistrer une contribution de remplacement en cliquant sur les liens ci-dessous :

en: The following problems are preventing me from installing CiviCRM:
fr_CA: Les problèmes suivants m'empêchent d'installer CiviCRM :

en: The following records already have the status
fr_CA: Les enregistrements suivants ont déjà le statut

en: The following roles listed in your case type definitions do not match any relationship type defined in the system: <em>%1</em>.
fr_CA: Les rôles suivants énumérés dans vos définitions de type de dossier ne correspondent à aucun type de relation défini dans le système : type<em>"start" title="<em>" data-tag="em" data-translatable="false" spellcheck="false">1%type</em>="end" title="</em>" data-tag="em" data-translatable="{TX-PL-TRANSLATABLE}" spellcheck="false">1.

en: The following scheduled jobs failed on the last run:
fr_CA: Les tâches programmées suivantes ont échouées au dernier lancement :

en: The following smart groups include custom fields which are disabled or deleted from the database. Missing fields should automatically be ignored from the smart group criteria, but you may want to review and update their search criteria to remove the outdated fields.
fr_CA: Les groupes dynamiques suivants incluent des champs personnalisés qui sont désactivés ou supprimés de la base de données. Les champs manquants utilisé comme critères devraient être automatiquement ignorés, mais vous devriez mettre à jour ses critères pour supprimer les champs obsolètes.

en: The following tables have an entry for this financial type: %1
fr_CA: Les tables suivantes ont des données pour ce type financier: %1

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
fr_CA: Les jetons suivants sont utilisable pour contrôler le format des noms des contacts individuels lorsqu'ils sont utilisés dans les <strong>étiquettes pour la poste</strong>.

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
fr_CA: Les champs de fusion suivants sont utilisables pour formater les adresses sur les pages Contacts et Événements.

en: The format of an address
fr_CA: Le format d'une adresse

en: The format of this email address is not valid.
fr_CA: Le format de cette adresse courriel n'est pas valide.

en: The found record | All %count records
fr_CA[0]: L'enregistrement trouvé
fr_CA[1]: Les %count trouvés
fr_CA[2]: Les %count trouvés

en: The frequency that CiviMail updates its sent mail database.
fr_CA: La fréquence à laquelle CiviMail met à jour sa base de données de courriels envoyés.

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
fr_CA: La classe de ce statut. Les nombres de participants dans le tableau de bord CiviEvent sont agrégés par classe. Les participants ayant un statut de classe « En attente » sont transférés dans le statut « Expiré » si la période d'attente a expiré (et que le script ParticipantProcessor.php s'est exécuté en arrière-plan).

en: The handling of invalid smarty template code in mailings, reminders and other automated messages has changed. For details, see <a %1>upgrade notes</a>.
fr_CA: La gestion des modèles qui ont du code smarty invalide dans les mailings, rappels et autres messages automatisés a changé. Pour plus de détails, consultez les <a %1>notes de mise à niveau</a>.

en: The header information of this mailing .
fr_CA: L'information d'en-tête de ce mailing.

en: The iCalendar Feed URL for CiviEvent on this site:
fr_CA: L'URL du flux iCalendar de CiviEvent sur ce site est le suivant :

en: The id of the rule group this rule belongs to
fr_CA: L'id du groupe de règles auquel cette règle appartient

en: The import file should contain a row for each set of custom data fields. For example, if you are importing employment history for a group of contacts, each row might contain columns for Employer, Start Date, End Date, and Position. You will also need a column containing the CiviCRM Contact ID which is used to match each row to the corresponding (existing) CiviCRM contact record. NOTE: Contact IDs are included by default when exporting contacts from CiviCRM.
fr_CA: Le fichier d'importation doit contenir une ligne pour chaque ensemble de champs de données personnalisées. Par exemple, si vous importez l'historique d'emploi d'un groupe de contacts, chaque ligne peut contenir des colonnes pour l'employeur, la date de début, la date de fin et le poste. Vous aurez également besoin d'une colonne contenant l'identifiant de contact interne CiviCRM, qui sert à associer chaque ligne à l'enregistrement de contact CiviCRM correspondant (existant). NOTE : les identifiants de contact sont inclus par défaut lors de l'exportation des contacts à partir de CiviCRM.

en: The import is still processing.
fr_CA: L'import est en cours de traitement.

en: The information below previews the results of importing your data in CiviCRM. Review the totals to ensure that they represent your expected results.
fr_CA: Les informations ci-dessous vous permettent de prévisualiser le résultat que donnera l'import de vos données dans CiviCRM. Vérifiez les totaux pour vous assurer qu'ils correspondent à ce que vous attendez.

en: The information provided matched multiple existing database records based on the configured Duplicate Matching Rules for your site.
fr_CA: Les règles de détection de doublons configurées pour votre site ont trouvé plusieurs enregistrements existants dans la base de données correspondant aux données fournies.

en: The information you provide will NOT be shared with any third party organisations.
fr_CA: L'information que vous fournissez ne sera PAS transmise à des tiers.

en: The installer can only be run by a user with the permission to administer site configuration.
fr_CA: Le programme d'installation ne peut être exécuté que par un utilisateur ayant l'autorisation d'administrer la configuration du site.

en: The invalid default value for State/Province data type
fr_CA: La valeur par défaut invalide du type de données subdivision de pays.

en: The invalid value for State/Province data type
fr_CA: La valeur invalide pour le type de donnée subdivision de pays.

en: The job size must be at least 1000 or set to 0 (unlimited).
fr_CA: La taille de la tâche doit être supérieure à 1000 ou laissée à 0 (illimitée).

en: The language/processing system used for email templates.
fr_CA: Le langage/système de traitement utilisé pour les modèles de courriel.

en: The length of the matching substring
fr_CA: La longueur de la sous-chaîne correspondante

en: The linked case ID is invalid.
fr_CA: L'Id. du Dossier lié est invalide.

en: The links will be visible after you save the petition.
fr_CA: Les liens seront visibles une fois que vous aurez enregistré la pétition.

en: The listed records(s) cannot be added to the group.
fr_CA: Les enregistrements listés ne peuvent être ajoutés au groupe.

en: The local system includes old files which should not exist: "%1"
fr_CA: Le système local inclue des fichiers anciens qui ne devraient pas exister : "%1"

en: The location type '%1' has been saved.
fr_CA: Le type d'adresse « %1 » a été enregistré.

en: The mail library returned the following error message:
fr_CA: La bibliothèque de messagerie a renvoyé le message d'erreur suivant :

en: The mail service was not instantiated.
fr_CA: Le service de messagerie n'a pas été instantié.

en: The mailing component '%1' has been saved.
fr_CA: Le composant de publipostage « %1 » a été sauvegardé.

en: The mailing has been canceled.
fr_CA: Le publipostage a été annulé.

en: The mailing has been resumed.
fr_CA: Le mailing a repris.

en: The mailing must allow recipients to (a) unsubscribe from the mailing-list or (b) completely opt-out from all mailings. Please insert an unsubscribe or opt-out token.
fr_CA: Un envoi massif doit permettre à ses destinataires de (a) se désinscrire de la liste de diffusion ou de (b) de bénéficier d'une option d'exclusion de toutes les communications massives. Veuillez inscrire un jeton pour activer la désinscription ou l'option d'exclusion.

en: The mailing must include the street address of the organization. Please insert the %1 token.
fr_CA: Vous devez adjoindre l'adresse de l'organisation à votre message. Pour ce faire, veuillez insérez le champ de fusion %1 à l'endroit voulu dans votre texte.

en: The market value of this premium (e.g. retail price). For tax-deductible contributions, this amount will be used to set the non-deductible amount in the contribution record and receipt.
fr_CA: Valeur marchande de ce cadeau (c'est-à-dire son prix d'achat). Pour les contributions déductibles fiscalement, ce montant sera utilisé pour indiquer le montant non déductible dans l'enregistrement de la contribution et l'accusé de réception.

en: The maximum number of %3 you can select for Update multiple %3 is %1. You have selected %2. Please select fewer %3 from your search results and try again.
fr_CA: Le nombre maximum de %3 que vous pouvez sélectionner pour la mise à jour en lot %3 est de %1. Vous avez sélectionné %2. Merci de sélectionner moins de %3 dans les résultats de recherche et d'essayer à nouveau.

en: The maximum number of Activities you can select to send an email is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
fr_CA: Le nombre maximum d'activités que vous pouvez sélectionner pour envoyer un courriel est %1. Vous en avez sélectionné %2. Veuillez réduire le nombre sélectionné dans vos résultats de recherche et essayer de nouveau.

en: The maximum number of activities you can select for Update multiple activities is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
fr_CA: Le nombre maximum d'activités que vous pouvez sélectionner pour une mise à jour par lot est %1. Vous en avez sélectionné %2. Veuillez sélectionner moins d'activités à partir des résultats de votre recherche et réessayer.

en: The maximum number of contacts is already reserved for this interviewer.
fr_CA: Le nombre maximum de réservations est déjà atteint pour cet enquêteur.

en: The maximum number of contacts to show at a time when typing in an autocomplete field.
fr_CA: Le nombre maximum de contacts à afficher pendant la saisie dans un champ Autocomplete.

en: The maximum number of contacts you can select for Update multiple contacts is %1. You have selected %2. Please select fewer contacts from your search results and try again.
fr_CA: Le nombre maximum de contacts que vous pouvez sélectionner est de %1. Vous avez sélectionné %2. Merci de sélectionner moins de contact dans les résultats de recherche et d'essayer à nouveau.

en: The maximum number of contributions you can select for Update multiple contributions is %1. You have selected %2. Please select fewer contributions from your search results and try again.
fr_CA: Le nombre maximum de contributions que vous pouvez sélectionner pour mettre à jour en lot des contributions est de %1. Vous avez sélectionné %2. Merci de sélectionner moins de contributions dans les résultats de recherche et d'essayer à nouveau.

en: The maximum number of mailer delivery jobs executing simultaneously (0 = allow as many processes to execute as started by cron).
fr_CA: Le nombre maximum de tâches d'envoi de courriels s'exécutant simultanément (0 = pour permettre à autant de processus que lancés par cron de s'exécuter).

en: The maximum number of members you can select for Update multiple memberships is %1. You have selected %2. Please select fewer members from your search results and try again.
fr_CA: Le nombre maximum de membre que vous pouvez sélectionner pour la mise à jour en lot est %1. Vous avez sélectionné %2. Merci de sélectionner moins de membres depuis les résultats de recherche et d'essayer à nouveau.

en: The maximum number of payment reminders to send for any given payment.
fr_CA: Le nombre maximum de rappels de règlements à envoyer pour les règlements.

en: The maximum number of records you can select for Update multiple participants is %1. You have selected %2. Please select fewer participants from your search results and try again.
fr_CA: Le nombre maximum de contacts que vous pouvez sélectionner pour Mettre à jour en lot des Participants est de %1. Vous avez sélectionné %2. Merci de sélectionner moins de participants dans les résultats de recherche et d'essayer à nouveau.

en: The maximum record limit is reached
fr_CA: La limite maximal d'enregistrement a été atteinte

en: The membership cannot be saved because the status cannot be calculated for start_date: %1, end_date: %2, join_date: %3. Current time is: %4.
fr_CA: L'adhésion ne peut pas être enregistrée car le statut ne peut pas être calculé pour la date de début start_date : %1, la date de fin end_date : %2, et la date de renouvellement/adhésion join_date : %3. L'heure actuelle est : %4.

en: The membership price set associated with this online contribution allows a user to select BOTH an auto-renew AND a non-auto-renew membership. This requires submitting multiple processor transactions, and is not supported for one or more of the payment processors enabled under the Amounts tab.
fr_CA: La grille de prix de l'adhésion associée à cette contribution en ligne permet à un utilisateur de sélectionner à la fois une adhésion avec ou sans auto-renouvellement. Cela nécessite de soumettre plusieurs transactions à la passerelle de paiement, mais ce n'est pas pris en charge pour un ou plusieurs des passerelles de paiement activées sous l'onglet Grille de prix.

en: The membership status '%1' has been saved.
fr_CA: Le statut d'adhésion « %1 » a été sauvegardé.

en: The membership type '%1' has been saved.
fr_CA: Le type d'adhésion « %1 » a été sauvegardé.

en: The menu color and position can be adjusted on the <a %1>Display Preferences</a> screen.
fr_CA: La couleur et la position du menu peuvent être ajustées dans l'écran <a %1>Préférences d'affichage</a>.

en: The meta name for this date (fixed in code)
fr_CA: Le méta-nom pour cette date (corrigé dans le code)

en: The minimum contribution amount required to be eligible to select this premium. If you want to offer it to all contributors regardless of contribution amount, enter '0'. If display of minimum contribution amounts is enabled then this text is displayed:
fr_CA: Montant minimum de contribution exigé pour pouvoir choisir un cadeau. Si vous voulez l'offrir à tous les contributeurs, quelque soit le montant de la contribution, indiquez "0". Si l'affichage des montants minimums de la contribution est activé, alors le texte suivant sera affiché :

en: The most common SMTP port possibilities are 25, 465, and 587.  Check with your mail provider for the appropriate one.
fr_CA: Les possibilités de port SMTP les plus courantes sont 25, 465 et 587. Vérifiez avec votre fournisseur de messagerie pour choisir le port approprié.

en: The name for this credit card type as it is displayed to contributors. This may be the same value as the Name above, or a localised title.
fr_CA: Nom de ce type de carte de crédit, comme il est affiché aux contributeurs. Cela peut être la même valeur que les noms ci-dessus ou un titre localisé.

en: The name for this credit card type as it should be provided to your payment processor.
fr_CA: Nom de ce type de carte de crédit, comme il devrait être fourni à votre établissement financier.

en: The name of the field of the table referenced in rule_table
fr_CA: Le nom du champ de la table référencée dans rule_table

en: The name of the organization or entity which owns this CiviCRM site or domain. This is the default organization contact record.
fr_CA: Le nom de l'organisation ou entité propriétaire de ce site ou domaine CiviCRM. Cela détermine le contact par défaut de type organisation.

en: The name of the table this rule is about
fr_CA: Le nom de la table de cette règle

en: The name of this Price Set
fr_CA: Le nom de cette tarification

en: The name of this component
fr_CA: Le nom de ce composant

en: The new Membership Expiration Date is %1.
fr_CA: La nouvelle date de fin d'adhésion est %1.

en: The new Participant Status has been saved.
fr_CA: Le nouveau statut de participant a été enregistré.

en: The new fields will be selectable from the "Params" and "Fields to return" lists.
fr_CA: Les nouveaux champs seront sélectionnables depuis les listes "Paramètres" et "Champs à renvoyer".

en: The next scheduled payment will be adjusted up or down to make up the difference.
fr_CA: La prochaine échéance de paiement sera revue à la hausse ou à la baisse pour prendre en compte la différence.

en: The next set of tasks involve planning and have multiple steps. You may want to check out the %2 section in the User and Administrator Guide before you begin. You will not be returned to this page after completing these tasks, but you can always get back here from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu.
fr_CA: Les tâches suivantes comportent plusieurs étapes, et ont besoin d'être réfléchies au préalable. À cet effet il peut être utile de lire la section %2 du Guide de l'utilisateur et de l'administrateur avant de commencer. Vous ne serez pas ramené sur cette page après avoir terminé ces tâches mais vous pouvez y revenir à tout moment à partir du menu <a href="%1">Administrer</a>.

en: The number of days before a personalized (hashed) link will expire.
fr_CA: Le nombre de jours à partir duquel les liens personnalisés (hash) vont expirer.

en: The number of emails sendable via simple mail. Make sure you understand the implications for your spam reputation and legal requirements for bulk emails before editing. As there is some risk both to your spam reputation and the products if this is misused it is a hidden setting.
fr_CA: Le nombre de courriels pouvant être envoyés via un simple courrier. Assurez-vous de comprendre les implications pour votre réputation de spam et les exigences légales pour les courriels en masse avant de les modifier. Comme il y a un certain risque à la fois pour votre réputation de spam et pour les produits en cas de mauvaise utilisation, il s'agit d'un paramètre caché.

en: The number of minutes to cache smart group contacts. The best value will depend on your site and the complexity of the groups and acls you use. A value of zero means no caching at all. You may need to experiment with this.
fr_CA: Le nombre de minutes pour mettre en cache les contacts du groupe dynamique. La meilleure valeur dépendra de votre site et de la complexité des groupes et des acls que vous utilisez. Une valeur de zéro signifie aucune mise en cache du tout. Vous devrez peut-être expérimenter avec cela.

en: The number of minutes to cache smart group contacts. We strongly recommend that this value be greater than zero, since a value of zero means no caching at all. If your contact data changes frequently, you should set this value to at least 5 minutes.
fr_CA: Le nombre de minutes durant lesquelles les groupes de contact dynamiques sont conservés dans le cache. Nous recommandons fortement d'utiliser une valeur supérieure à zéro, la valeur zéro correspond à aucune mise en cache. Si vos données de contact changent fréquemment, nous vous recommandons d'utiliser une valeur minimale de 5 minutes.

en: The number of payment reminders sent.
fr_CA: Le nombre de rappels de règlements envoyés.

en: The obsolete extension %1 could not be removed due to an error. It is recommended to remove this extension manually.
fr_CA: L'extension %1 est obsolète et n'a pas pu être retirée du fait d'une erreur. Il est recommandé de retirer cette extension manuellement.

en: The old paths and URLs may be retained in some database records. Use this form to clear caches or to reset paths to their defaults. If you need further customizations, then update the <a href="%1">Directories</a> and <a href="%2">Resource URLs</a>.
fr_CA: Les anciens chemins et URLs peuvent être conservés dans des enregistrements de la base de données. Utilisez ce formulaire pour vider les caches ou réinitialiser les chemins à leur valeur par défaut. Si vous avez besoin de plus amples personnalisations, mettez à jour <a href="%1">Répertoires</a>et <a href="%2">URL des ressources</a>.

en: The option '%1' has been saved.
fr_CA: L'option « %1 » a été enregistrée.

en: The option label is displayed to users.
fr_CA: Le libellé de l'option est affiché aux utilisateurs.

en: The organization data collected from users is controlled by the Organization Profile selected below. You can use the default "On Behalf Of Organization" profile, or any other profile with type 'Contact' and/or 'Organization' (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>). The profile must include Organization Name and Email Address.
fr_CA: Les informations collectées sur l'organisation sont définies par le profil d'organisation sélectionné ci-dessous. Vous pouvez utiliser le profil « Au nom d'une organisation » par défaut ou n'importe quel autre profil de type « Contact » ou « Organisation » (<a href="%1">Administrer > Personnaliser les données et écrans > Profils</a>). Ce profil doit inclure un nom d'organisation et une adresse électronique.

en: The page "%1" will open in a popup. If it does not appear automatically, check your browser for notifications.
fr_CA: La page "%1" s'ouvrira dans un popup. S'il n'apparaît pas automatiquement, vérifiez votre navigateur pour des notifications.

en: The page you requested has past its end date on %1
fr_CA: La page que vous demandez a expiré le %1

en: The page you requested is currently unavailable.
fr_CA: La page demandée est actuellement indisponible.

en: The page you requested will be active from %1
fr_CA: La page demandée sera active à partir de %1.

en: The password cannot be the same as the email.
fr_CA: Le mot de passe ne peut pas être identique au courriel.

en: The password cannot be the same as the username.
fr_CA: Le mot de passe ne peut pas être identique au nom d'utilisateur.

en: The password is too weak. Please consider making your password longer or more complex: that it contains a number of lower- and uppercase letters, digits and punctuation.
fr_CA: Le mot de passe est trop faible. Veuillez créer un mot de passe plus long ou plus complexe : qui contienne des lettres en minuscules et MAJUSCULES, des chiffres et des signes spéciaux.

en: The path %1 contains PATH_SEPARATOR (the %2 character).
fr_CA: Le chemin %1 contient PATH_SEPARATOR (le caractère %2).

en: The path for %1 does not exist or is not valid
fr_CA: Le chemin pour %1 n'existe pas ou n'est pas valide

en: The path for including CiviCRM code files does appear to be set properly. Most likely there is an error in the %s setting in your CiviCRM settings file.
fr_CA: Le chemin d'accès pour l'inclusion des fichiers de code CiviCRM semble être correctement défini. Il s'agit probablement d'une erreur de paramétrage %s dans le fichier de configuration de CiviCRM.

en: The payment record has been processed.
fr_CA: L'enregistrement du règlement a été effectué.

en: The pcp block that this pcp page was created from
fr_CA: Le block de page de campagne personnelle à partir duquel cette page a été créée

en: The percentage of the total_amount that is due for this tax.
fr_CA: Pourcentage du montant total dû pour cette taxe.

en: The person who created the personal campaign page will be automatically notified via email when their page is approved so that they can begin promoting the campaign.
fr_CA: Les personnes ayant créé leur page personnelle de campagne seront notifiées automatiquement par courriel de l'approbation de leur page de façon à pouvoir commencer leur campagne.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable.
fr_CA: La page de campagne personnelle que vous avez demandée n'est pas disponible.

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable. However you can still support the campaign by making a contribution here.
fr_CA: La page de campagne personnelle que vous avez demandée n'est pas disponible.Vous pouvez cependant quand même soutenir la campagne en faisant une contribution ici.

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
fr_CA: Il faut une contribution minimum de %1 pour le cadeau sélectionné

en: The premiums listed below are currently offered on this Contribution Page. If you have other premiums which are not already being offered on this page, you will see a link below to offer another premium. Use <a href='%1'>Contributions &raquo; Premiums</a> to create or enable additional premium choices which can be used on any Contribution page.
fr_CA: Les cadeaux de remerciement listés ci-dessous sont offerts actuellement sur cette page de contribution. Si vous avez d'autres cadeaux disponibles qui ne sont pas sur cette page, vous verrez un lien s'afficher ci-dessous pour offrir un nouveau cadeau. Allez sur <a href='%1'>Contributions &raquo; Cadeaux de remerciements</a> pour créer ou activer des cadeaux additionnels qui peuvent être utilisés sur n'importe quelle page de contribution.

en: The product has been configured to use a default image.
fr_CA: Le produit a été paramétré pour utiliser une image par défaut.

en: The query contains the forbidden %1 command.
fr_CA: La requête contient la commande interdite %1.

en: The reason the email bounced.
fr_CA: Raison du rebond de courriel

en: The receipt sent to the user instead of the normal receipt text
fr_CA: Le reçu envoyé à l'utilisateur à la place du texte standard des reçus

en: The record %1 doesnot exists
fr_CA: L'enregistrement %1 n'existe pas

en: The record will be deleted immediately. This action cannot be undone.
fr_CA: L'enregistrement va être supprimé immédiatement. Cette action ne peut pas être annulée.

en: The recurring contribution looks to have been cancelled already.
fr_CA: La contribution périodique semble déjà supprimée.

en: The recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled.
fr_CA: La contribution périodique de %1, chaque %2 %3 a été supprimée.

en: The recurring start date cannot be prior to the current date.
fr_CA: La date de début de récurrence ne peut pas être avant la date actuelle.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
fr_CA: La date de fin d'une relation ne peut pas être antérieure à la date de début.

en: The replacement extension %1 could not be installed due to an error. It is recommended to enable this extension manually.
fr_CA: L'extension de remplacement %1 n'a pas pu être installée du fait d'une erreur. Il est recommandé de retirer cette extension manuellement.

en: The report is attached as a CSV file.
fr_CA: Le rapport est attaché sous la forme d'un fichier CSV.

en: The report is attached as a PDF file.
fr_CA: Ce rapport est attaché comme fichier PDF.

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
fr_CA: Le profil demandé (gid=%1) est désactivé OU n'est pas configuré pour apparaitre dans les listes « profils » OU il n'y a pas de profil avec cet identifiant OU vous n'avez pas la permission d'accéder à ce profil. Merci de contacter l'administrateur du site si vous avez besoin d'aide.

en: The requested Profile (gid=%1) is not configured to be used for 'Profile' edit and view forms in its Settings. Contact the site administrator if you need assistance.
fr_CA: Le profil demandé (gid=%1) n'est pas configuré pour être utilisé comme formulaire en édition ou consultation.Contactez l'administrateur du site si vous avez besoin d'assistance.

en: The requested Profile (gid=%1) requires record id while performing this action
fr_CA: Le profil requis (gid=%1) a besoin du record id pour effectuer cette action

en: The requested online contribution page is missing a required Contribution Amount section or Membership section or Price Set. Please check with the site administrator for assistance.
fr_CA: Vous devez remplir la section concernant les montants de contribution ou la section concernant l'adhésion ou les tarifs. Contactez l'administrateur du site si vous avez besoin d'aide.

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
fr_CA: La fiche du participant demandée n'existe pas (elle a probablement été supprimée).

en: The requested profile (gid=%1) is inactive or does not exist.
fr_CA: Le profil requis (gid=%1) est inactif ou n'existe pas.

en: The rule '%1' has been deleted.
fr_CA: La règle '%1' a été supprimée.

en: The rule '%1' has been saved.
fr_CA: La règle « %1 » a été enregistrée.

en: The scheduled date and time is in the past
fr_CA: La date et l'heure planifiées sont dans le passé

en: The second experimental mailing ("B" condition)
fr_CA: Le deuxième mailing expérimental (condition "B")

en: The selected %1 option has <strong>not been deleted</strong> because it is currently in use. Please update these contacts to use a different format before deleting this option. %2
fr_CA: L'option sélectionnée %1 n'a <strong>pas été supprimée</strong> car elle est utilisée actuellement. Vous devez mettre à jour les contacts afin qu'ils utilisent un format différent avant de supprimer cette option. %2

en: The selected activity has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted activities by checking "Deleted Activities" from the Case Activities search filter (under Manage Case).<br />
fr_CA: L'activité sélectionnée a été supprimée. Vous pouvez la voir ou la récupérer en utilisant le filtre de recherche des activités supprimées (dans gérer les dossiers).

en: The selected activity has been restored.<br />
fr_CA: L'activité sélectionnée a été restaurée.<br />

en: The selected activity is invalid. | %count selected activities are invalid.
fr_CA[0]: L'activité sélectionnée est invalide
fr_CA[1]: Les %count activités sélectionnées sont invalides
fr_CA[2]: Les %count activités sélectionnées sont invalides

en: The selected case has been restored.
fr_CA: Le dossier sélectionné a été restauré.

en: The selected contact does not have an email on hold. | None of the selected contacts have an email on hold.
fr_CA[0]: Le contact sélectionné n'a pas son adresse électronique invalidée.
fr_CA[1]: Aucun des contacts sélectionnés n'a son adresse électronique invalidée.
fr_CA[2]: Aucun des contacts sélectionnés n'a son adresse électronique invalidée.

en: The selected field already exists in this profile.
fr_CA: Le champ sélectionné existe déjà dans ce profile.

en: The selected financial account cannot be deleted because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
fr_CA: Le compte sélectionné ne peut être supprimé car au moins un compte de type client est requis (pour équilibrer les transactions dans la comptabilité).

en: The selected financial account cannot be disabled because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
fr_CA: Le compte financier sélectionné ne peut être désactivé car au moins un compte de type client est requis (pour équilibrer les transactions dans la comptabilité).

en: The selected pair of contacts are marked as non duplicates. If these records should be merged, you can remove this exception on the <a href="%1">Dedupe Exceptions</a> page.
fr_CA: La paire de contacts sélectionnée est marquée comme n'étant pas un doublon. Si vous souhaitez fusionner ces contacts, vous pouvez enlever cette exception sur la page <a href='%1'>Exceptions de dédoublonnage</a>.

en: The selected profile is using a custom field which is not assigned to the "%1" being configured.
fr_CA: Le profil sélectionné utilise un champ personnalisé qui n'est pas assigné à l'élément « %1 » en cours de configuration.

en: The selected profiles can collect enough information to match additional participants with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  This may result in duplicate contacts.
fr_CA: Les profils sélectionnés peuvent récupérer suffisamment d'informations pour que le système puisse rechercher des concordances entre les participants supplémentaires et les contacts existants, mais tous les champs pertinents ne sont pas requis. Cela peut entraîner la création de doublons dans les contacts.

en: The selected profiles can collect enough information to match registrations with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  Anonymous registrations may result in duplicate contacts.
fr_CA: Les profils sélectionnés peuvent récupérer suffisamment d'informations pour que le système puisse rechercher des concordances avec les contacts existants, mais tous les champs pertinents ne sont pas requis. Les inscriptions anonymes peuvent donc entraîner la création de doublons dans les contacts.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match additional participants with existing contacts.  This means all additional participants will result in a new contact.
fr_CA: Les profils sélectionnés ne contiennent pas les champs nécessaires pour que le système puisse rechercher des concordances entre les participants supplémentaires et les contacts existants. Cela signifie que tout participant supplémentaire entraînera la création d'un contact.

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match registrations with existing contacts.  This means all anonymous registrations will result in a new contact.
fr_CA: Les profils sélectionnés ne contiennent pas les champs nécessaires pour que le système puisse rechercher des concordances avec les contacts existants. Cela signifie que toute inscription anonyme entraînera la création d'un contact.

en: The setting that used to be at <em>Administer &gt; CiviCase &gt; CiviCase Settings</em> for <strong>Enable deprecated Embedded Activity Revisions</strong> is enabled, but is no longer functional.<ul><li>For more information see this <a %1>Lab Snippet</a>.</li></ul>
fr_CA: Le paramètre qu'on trouvait dans <em>Administrer &gt; CiviCase &gt; Paramètres CiviCase</em> pour <strong>Activer les révisions d'activités (obsolètes)</strong> est activé, mais n'est plus fonctionnel.<ul><li>Pour davantage d'information voir <a %1>Lab Snippet</a>.</li></ul>

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
fr_CA: L'administrateur du site doit renseigner une adresse courriel d'expéditeur valide dans a href="%1">Administrer &raquo; Communications &raquo; Adresses courriel d'expéditeur</a>. Ces adresses doivent être des comptes de messagerie valides chez votre fournisseur de messagerie.

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Option Groups &raquo; From Email Address</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
fr_CA: L'administrateur du site doit saisir une «adresse e-mail de PROVENANCE valide» dans <a href="%1">Administrer CiviCRM &raquo; Paramètres Système &raquo; Options des Groupes &raquo; Adresse Courriel de Provenance</a>. L'adresse de courriel utilisée doit correspondre à un compte de courriel valide chez votre fournisseur de service de courriel.

en: The smart group check was unable to run. This is likely to because a database upgrade is pending.
fr_CA: La vérification du groupe dynamique n'a pas pu s'exécuter. Probablement parce qu'une mise à jour de la base de données est en attente.

en: The source %s is not readable.
fr_CA: La source %s n'est pas lisible.

en: The specific source item that is responsible for the creation of this financial_item
fr_CA: L'élément source spécifique qui est responsable de la création de ce financial_item

en: The start offset relative to current year
fr_CA: Le décalage de départ par rapport à l'année en cours

en: The state of the contact within the group
fr_CA: L'état du contact dans le groupe

en: The state of this job
fr_CA: L'état de cette tâche

en: The status of this mailing. Values: none, approved, rejected
fr_CA: Le statut de cet envoi. Valeurs : aucune, approuvé, refusé

en: The status rules provided by default may be sufficient for your organization. However, you can easily change the status names and/or adjust the rules by clicking the Edit links below. Or you can <a href='%1'>add a new status and rule</a>.
fr_CA: Les règles de statut fournies par défaut devraient être suffisantes pour votre organisation. Néanmoins, vous pouvez facilement changer les noms des statuts ou ajuster les règles en cliquant sur les liens d'édition ci-dessous. Vous pouvez aussi <a href='%1'>ajouter un statut d'adhésion</a>.

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
fr_CA: Le numéro de rue que vous avez entré pour l'adresse %1 n'est pas dans le format attendu : chiffre(s) suivi par d'autres caractères. Vous pouvez aussi entrer l'adresse complète de la rue (non parsée) en cliquant sur « Modifier l'adresse complète de la rue ».

en: The subject/purpose/short description of the activity.
fr_CA: Sujet / raison d'être / description rapide de l'activité.

en: The system administrator has disabled security settings (%1). Connections to remote applications are insecure.
fr_CA: L'administrateur système a désactivé les paramètres de sécurité (%1). Les connections aux applications distantes ne sont pas sécurisées.

en: The system administrator has disabled this feature.
fr_CA: L'administrateur système a désactivé cette fonction.

en: The system configuration grants anonymous users an <em>unusually broad</em> list of permissions. This could compromise security. Please reassess whether these permissions are required: %1
fr_CA: La configuration du système accorde aux utilisateurs anonymes une liste <em>exceptionnellement longue</em> d'autorisations. Cela pourrait compromettre la sécurité. Veuillez réévaluer si ces autorisations sont requises : %1

en: The system did not record payment details for this payment and so could not process the transaction. Please report this error to the site administrator.
fr_CA: Le système n'a pas enregistré les détails de paiement pour ce paiement et ne peut donc procéder à la transaction. Merci de signaler cette erreur à l'administrateur du site.

en: The system requires a cryptographic signing key. Please configure <a %1>CIVICRM_SIGN_KEYS</a>.
fr_CA: Le système nécessite une signature cryptographique. Veuillez configurer les <a %1>CIVICRM_SIGN_KEYS</a>.

en: The table of the object controlled by this ACL entry
fr_CA: La table de l'objet contrôlée par cette entrée de LCA

en: The tables "<em>civicrm_activity</em>" and "<em>civicrm_case</em>" were updated to support two new fields, "<em>created_date</em>" and "<em>modified_date</em>". For historical data, these fields may appear blank. (%1 records have NULL timestamps.)
fr_CA: Les tables "<em>civicrm_activity</em>" et "<em>civicrm_case</em>" ont été mises à jour avec deux nouveaux champs, "<em>created_date</em>" et "<em>modified_date</em>". Pour l'historique, ces champs peuvent apparaître vides. (%1 enregistrements ont des horodatages NULL.)

en: The tag '%1' has been deleted.
fr_CA: L'étiquette '%1' a été supprimée.

en: The tag '%1' has been saved.
fr_CA: L'étiquette "%1" a été enregistrée.

en: The tag set '%1' has been deleted.
fr_CA: L'ensemble d'étiquettes *%1* a été supprimé.

en: The target goal for this page, allows people to build a goal meter
fr_CA: L'objectif visé pour cette page (permet de créer une jauge d'objectif).

en: The target revenue for this campaign.
fr_CA: Les revenus souhaités pour cette campagne

en: The test Credit Card number is %1 - this is the only credit card number that will work on the test gateway.
fr_CA: Le numéro de la carte de crédit de test est %1 - c'est le seul numéro qui fonctionnera avec la passerelle de test.

en: The test Total Amount should end in <strong>%1</strong> or <strong>%2</strong> to get a successful response (e.g. $10.%1 or $10.%2) - all other amounts will return a failed response.
fr_CA: Le montant total de test doit se terminer par <strong>%1</strong> ou <strong>%2</strong> pour être accepté (ex: 10.%1 € ou 10.%2 €); tous les autres montants seront rejetés.

en: The text displayed to the user in the main form
fr_CA: Texte affiché à l'utilisateur dans le formulaire principal.

en: The text for the contribute button.
fr_CA: Texte pour le bouton de contribution.

en: The text for the contribute or register button.
fr_CA: Le texte pour le bouton de contribution ou d'inscription.

en: The theme system allows you to change CiviCRM's appearance by replacing important CSS files.
fr_CA: Le système de thèmes vous permet de modifier l'apparence de CiviCRM en remplaçant les fichiers CSS importants.

en: The time to sleep in between each e-mail in micro seconds. Setting this above 0 allows you to control the rate at which e-mail messages are sent to the mail server, avoiding filling up the mail queue very quickly. Set to 0 to disable.
fr_CA: Le temps d'attente entre chaque courriel en micro-secondes. En réglant ce temps à une valeur supérieure à 0, vous contrôlez à quelle cadence les courriels sont envoyés au serveur de messagerie, et évitez ainsi de remplir la file d'attente. Mettez cette valeur à 0 pour désactiver.

en: The total amount of the pledge will be adjusted up or down to make up the difference. The payment schedule ( amounts / dates for future pending pledge payments ) is not changed.
fr_CA: Le montant total de l'engagement de don sera revu à la hausse ou à la baisse pour prendre en compte la différence. Le plan de paiement (montants / dates des futurs paiements) reste inchangé.

en: The type of PCP this is: contribute or event
fr_CA: Le type de page de campagne personnelle : contribution ou événement.

en: The type of contacts this group applies to
fr_CA: Le type de contacts qui s'applique à ce groupe

en: The type of entity that this pcp targets
fr_CA: Le type d'entité que cible cette page de campagne personnelle

en: The update greeting job can be very resource intensive and is typically not necessary to run on a regular basis. If you do choose to enable the job, we recommend you do not run it with the force=1 option, which would rebuild greetings on all records. Leaving that option absent, or setting it to force=0, will only rebuild greetings for contacts that do not currently have a value stored. %1
fr_CA: La tâche de mise à jour des formules de salutation peut être gourmande en ressources et il n'est pas nécessaire de la faire s'exécuter régulièrement. Si vous choisissez d'activer cette tâche, nous vous conseillons de ne pas la faire s'exécuter avec l'option force=1 qui ferait recalculer la formule de salutation pour tous les enregistrements. En omettant cette option, ou en la mettant à force=0, le calcul des formules de salutation sera limité aux contacts qui n'ont pas de formule de salutation enregistrée. %1

en: The updates have been saved.
fr_CA: Les mises à jour ont été effectuées.

en: The user account used by your web-server %1 needs to be granted write access to the following directory in order to configure the CiviCRM settings file:
fr_CA: Le compte utilisateur utilisé par votre serveur %1 a besoin d'avoir accordé l'accès écriture sur le répertoire suivant dans le but de configurer le fichier d'options CiviCRM :

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
fr_CA: Le nom utilisateur %1 est déjà pris. Veuillez choisir un autre nom utilisateur.

en: The value of this premium is %1. This may affect the amount of the tax deduction you can claim. Consult your tax advisor for more information.
fr_CA: La valeur de ce cadeau est de %1. Cela pourrait avoir un impact sur le montant de déduction d'impôt auquel vous pouvez prétendre. Consultez votre conseiller financier pour plus d'informations.

en: The webserver isn't letting me identify where files are stored.
fr_CA: Le serveur web ne me laisse pas trouver où les fichiers sont stockés.

en: The weight of the rule
fr_CA: Le poids de la règle

en: The weight threshold the sum of the rule weights has to cross to consider two contacts the same
fr_CA: Le seuil de poids que la somme de la règle des poids doit franchir pour considérer deux contacts comme identiques

en: The wkhtmltodfPath does not exist or is not valid
fr_CA:  wkhtmltodfPath n'existe pas ou est invalide

en: Theme
fr_CA: Thème

en: Theme to use on backend pages
fr_CA: Thème utilisé sur les pages administratives (non-publiques).

en: Theme to use on frontend pages
fr_CA: Thème utilisé sur les pages publiques.

en: Then create front-end links to the Participant Listing page using the Menu Manager. Select <strong>Participant Listing Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
fr_CA: Ensuite, créez des liens vers la page Liste des participants à l'aide du Gestionnaire de Menu. Sélectionnez <strong>Page de liste des participants</strong> et entrez <strong>%1 </strong> pour l'identifiant (ID) de l'événement.

en: Then end date of membership status override if 'Override until selected date' override type is selected.
fr_CA: Ensuite, la date de fin du statut d'adhésion est prioritaire si le type de priorité «Remplacer jusqu'à la date sélectionnée» est sélectionné.

en: Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
fr_CA: Ensuite sélectionnez les cadeaux que vous voulez mettre sur cette page de contribution.

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
fr_CA: Il y a actuellement %2 personne en attente sur la liste d'attente de cet évenement. Vous pouvez <a href=%1>voir les inscriptions en attente </a>, ou vous pouvez continuer et vous inscrire comme participant supplémentaire en utilisant ce formulaire.

en: There are currently no %1.
fr_CA: Il n'y a actuellement pas de %1

en: There are currently no Personal Campaign Pages.
fr_CA: Il n'y a pas actuellement de page de campagne personnelle.

en: There are currently no Report Templates.
fr_CA: Il n'y actuellement aucun modèle de rapport.

en: There are currently no Saved Searches. To create a Saved search:
fr_CA: Aucune recherche enregistrée. Pour en créer une :

en: There are currently no participants registered for this event.
fr_CA: Pas de participants inscrits à cet événement

en: There are currently no saved import or export mappings. You create saved mappings as part of an Import or Export task.
fr_CA: Aucun mapping de champs Import ou Export sauvegardé. Vous pouvez créer des mapping de champs pendant les tâches d'import ou d'export

en: There are membership records associated with this membership type. Changing this setting will not automatically update existing memberships (and those that would inherit a membership), which may cause inconsistent results.
fr_CA: Il existe des adhésions associées à ce type d'adhésion. La modification de ce paramètre ne mettra pas automatiquement à jour les adhésions existantes (et celles qui hériteraient d'une adhésion), ce qui peut entraîner des résultats incohérents.

en: There are multiple l10n directories, listed below. The one that appears to be in use is %1. You may wish to remove the others to avoid confusion when updating translation files.
fr_CA: Il existe plusieurs répertoires l10n, répertoriés ci-dessous. Celui qui semble être utilisé est %1. Vous pouvez supprimer les autres pour éviter toute confusion lors de la mise à jour des fichiers de traduction.

en: There are no ACLs entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Aucun ACL n'est défini. Vous pouvez en <a href='%1'>ajouter un</a>.

en: There are no Activities to display.
fr_CA: Il n'y a aucune activité à afficher.

en: There are no Archived %2. You can archive %2 from <a href='%1'>Scheduled or Sent %2</a>.
fr_CA: Il n'y a pas de %2 archivés. Vous pouvez archiver %2 depuis <a href='%1'>%2 programmés ou envoyés</a>.

en: There are no Cases. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
fr_CA: Aucun dossier trouvé. Utilisez <a href="%1">Rechercher des dossiers</a> pour élargir votre recherche.

en: There are no Event Templates present. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Il n'existe aucun modèle d'événement. Vous pouvez <a href='%1'>en ajouter un</a> .

en: There are no Financial Account entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Il n'y a pas de compte configuré. Vous pouvez <a href="%1">en ajouter un</a>.

en: There are no Label Formats configured. You can<a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Aucun format d'étiquette n'est configuré. Vous pouvez <a href='%1'>en ajouter un</a>.

en: There are no Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Il n'y a pas de modèle de message. Vous pouvez <a href="%1">en ajouter un</a>.

en: There are no Option Groups entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Il n'y a pas de liste de choix. Vous pouvez <href='%1'>en ajouter un</a>.

en: There are no Payment Processors entered.
fr_CA: Aucune passerelle de traitement des paiements n'a été définie.

en: There are no Personal Campaign Pages which match your search criteria.
fr_CA: Il n'y a pas de page de campagne personnelle qui corresponde à vos critères de recherche.

en: There are no Pledges for your record.
fr_CA: Il n'y a pas de promesse de don pour cet enregistrement.

en: There are no Role Assignments. You can <a href='%1'>add one</a> now.
fr_CA: Pas de rôles assignés. Vous pouvez <a href='%1'>en ajouter un</a> maintenant

en: There are no SMS providers configured, or no SMS providers are set active
fr_CA: Il n'y a pas de Fournisseurs SMS configurés ou activés

en: There are no Scheduled or Sent %1.
fr_CA: Il n'y a pas de %1 programmés ou envoyés.

en: There are no Unscheduled %1.
fr_CA: Il n'y a pas de %1 non programmés.

en: There are no User-driven Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Vous n'avez pas encore de modèle de message. Vous pouvez <a href='%1'>créer un modèle</a>.

en: There are no active Events to display.
fr_CA: Il n'y a aucun événement actif.

en: There are no active premiums for your site. You can <a href='%1'>create and/or enable premiums here</a>.
fr_CA: Pas de cadeaux actifs pour ce site. Vous pouvez en <a href='%1'>créer ou les activer ici</a>.

en: There are no case records for this contact.
fr_CA: Il n'existe aucun dossier pour ce contact.

en: There are no cases with activities scheduled in the past two weeks. Use %1 to expand your search.
fr_CA: Aucun dossier avec des activités programmées au cours des deux dernières semaines. Utilisez %1 pour étendre votre recherche.

en: There are no configured membership statuses. You cannot add this membership until your membership statuses are correctly configured
fr_CA: Aucun statut d'adhésion n'est configuré. Vous ne pouvez créer cette adhésion avant d'avoir configuré correctement les statuts d'adhésion.

en: There are no contributions on record for you.
fr_CA: Aucune contribution n'est enregistrée dans votre dossier.

en: There are no custom data sets for activity type "%1". To create one, <a href="%2" target="%3">click here</a>.
fr_CA: Il n'y a pas d'ensemble de données personnalisées pour ce type d'activité « %1 ». Cliquez <a href="%2" target="%3">ici</a> pour en créer un.

en: There are no custom membership status entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Aucun statut d'adhésion personnalisé n'a été créé. Vous pouvez <a href='%1'>en ajouter un</a>.

en: There are no events scheduled for the date range. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Aucun événement n'est prévu à cette période. Vous pouvez en <a href='%1'>ajouter un</a>.

en: There are no extensions to display. Click the "Add New" tab to browse and install extensions posted on the <a href="%1">public CiviCRM Extensions Directory</a>. If you have downloaded extensions manually and don't see them here, try clicking the "Refresh" button.
fr_CA: Il n'y a pas d'extension à afficher. Cliquez sur l'onglet « Ajouter » pour naviguer et installer des extensions depuis le <a href="%1">référentiel CiviCRM des extensions publiques</a>. Si vous avez téléchargé des extensions manuellement et elles n'apparaissent pas ici, essayez de cliquer sur le bouton « Rafraîchir ».

en: There are no extensions to display. Please click "Refresh" to update information about available extensions.
fr_CA: Il n'y a pas d'extensions à afficher. Veuillez cliquer sur « Rafraîchir » pour actualiser les informations sur les extensions disponibles.

en: There are no financial accounts assigned to this financial type. You can <a href='%1'>assign one</a>.
fr_CA: Il n'y a pas de compte affecté à ce type d'opération. Vous pouvez <a href="%1">en affecter un</a>.

en: There are no financial accounts configured with Financial Account Type 'Asset' Type. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial accounts for your site.
fr_CA: Il n'y a pas de comptes financiers configurés de type « Actif ». Cliquez <a href='%1'>ici</a> si vous voulez configurer des comptes financiers pour votre site.

en: There are no financial types configured with a linked 'Revenue Account of' account. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial types for your site.
fr_CA: Il n'y a pas de type financier configurée avec un compte produits. <a href='%1'>Cliquez ici</a> si vous voulez en configurer un.

en: There are no financial types configured with linked 'Cost of Sales Premiums' and 'Premiums Inventory Account' accounts. If you want to generate accounting transactions which track the cost of premiums used <a href='%1'>click here</a> to configure financial types and accounts.
fr_CA: Il n'y a pas de type financier configuré avec un compte « achats cadeaux » et un compte « inventaire cadeaux ». Si vous voulez générer des transactions comptables permettant de suivre le coût des cadeaux utilisés, vous devez cliquer <a href='%1'>ici</a> pour configurer les types et comptes financiers.

en: There are no jobs configured.
fr_CA: Aucune tâche n'est configurée.

en: There are no live contribution records to display.
fr_CA: Il n'y a aucune contribution à afficher.

en: There are no membership types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Aucun type d'adhésion n'a été enregistré. Vous pouvez <a href="%1">en ajouter un</a>.

en: There are no memberships on record for you.
fr_CA: Aucune adhésion n'est enregistrée sur votre dossier.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use %1 to expand your search.
fr_CA: Il n'y a aucun dossier ouvert avec des activités prévues dans les deux prochaines semaines. Utilisez %1 pour étendre votre recherche.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
fr_CA: Il n'y a pas de dossier ouvert ayant des activités planifiées dans les deux prochaines semaines. Utilisez <a href="%1">Rechercher des dossiers</a> pour élargir votre recherche.

en: There are no option values entered. You can <a href="%1">add one</a>.
fr_CA: Il n'y a pas d'élément de liste de choix. Vous pouvez en <a href="%1">créer un</a>.

en: There are no premiums offered on this contribution page yet. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Aucun cadeau n'est offert sur cette page de contribution actuellement. Vous pouvez <a href='%1'>en ajouter un</a>.

en: There are no public mailing list groups to display.
fr_CA: Aucun groupe public de publipostage à afficher.

en: There are no records selected for Print.
fr_CA: Il n'y a pas d'enregistrement sélectionné pour l'impression.

en: There are no records selected.
fr_CA: Aucun enregistrement n'est sélectionné.

en: There are no scheduled activities assigned to you.
fr_CA: Il n'y a pas d'activités planifiées qui vous sont attribuées.

en: There are no scheduled job log entries.
fr_CA: Il n'y a pas d'entrée dans le journal des tâches périodiques.

en: There are no survey types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
fr_CA: Aucun type de sondage n'a été créé. Vous pouvez <a href='%1'>en ajouter un</a>

en: There are no tags currently assigned to this case.
fr_CA: Aucune étiquette n'est actuellement assignée à ce dossier.

en: There are no upcoming events.
fr_CA: Aucun événement à venir.

en: There are participants registered for repeating events being removed from the set. Those with participants will be converted to standalone events, and those without registration will be deleted.
fr_CA: Des participants sont inscrits à des événements récurrents qui seront supprimés de cet ensemble. Les événements avec des participants seront convertis en événements autonomes, tandis que les événements sans participants seront supprimés.

en: There are some issues that we recommend you look at before installing, however, you are still able to install the software.  Please see below for details.
fr_CA: Nous vous recommandons de vérifier certains points avant de procéder à l'installation, cependant, vous pouvez passer outre et installer le logiciel. Pour plus de détails merci de vous référer ci-dessous.

en: There is a Payment Processor associated with selected Payment Processor type, hence it can not be deleted.
fr_CA: Il y a une passerelle de paiement associée avec le type de passerelle de paiement sélectionné, il ne peut donc pas être supprimé.

en: There is a validation error with your HTML input. Your activity is a bit suspicious, hence aborting
fr_CA: Une erreur de validation s'est produite avec votre code HTML. Votre activité est un peu suspecte et a été interrompue

en: There is already an user associated with this email address. Please enter different email address.
fr_CA: Il y a déjà un utilisateur avec ce courriel. Veuillez saisir une autre adresse.

en: There is an entry with the same label.
fr_CA: Il existe un enregistrement avec le même libellé

en: There is an entry with the same value.
fr_CA: Il existe un enregistrement identique

en: There is no '%1' folder.
fr_CA: Le répertoire '%1' est introuvable.

en: There is no Financial Type configured of Account Relation Revenue. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial type for your site.
fr_CA: Il n'y a pas de type financier configuré avec un compte produits. <a href='%1'>Cliquez ici</a> si vous voulez en configurer un.

en: There is no Supervised dedupe rule configured for contact type %1.
fr_CA: Aucune règle de dédoublonnage configurée pour le type de contact %1.

en: There is no valid Membership Status available for selected membership dates.
fr_CA: Il n'y a aucun statut d'adhésion valide disponible pour la période d'adhésion sélectionnée.

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
fr_CA: Il n'y a pas paramétrage SMTP ou SendMail valide. Cliquez sur <a href='%1'>Administrer >> Courriel sortant</a> pour définir un serveur d'envoi de courriels.

en: There is no valid SMTP server Setting Or sendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
fr_CA: Il n'y a pas de paramétrage SMTP ou SendMail valide. Cliquez sur <a href='%1'>Administrer >> Courriel sortant</a> pour définir un serveur d'envoi de courriels.

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
fr_CA: Aucune adresse d'expédition par défaut n'est configurée pour ce domaine. Vous pouvez la configurer depuis <a href='%1'>Adresses courriels d'expédition</a>.

en: There is no valid processor for this subscription so it cannot be updated
fr_CA: Il n'y a pas de processeur valide pour cette inscription, qui ne peut donc pas être mise à jour.

en: There is no valid sendmail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the sendmail server.
fr_CA: Le paramétrage de SendMail n'est pas valide. Cliquez <a href='%1'>Administrer >> Courriel sortant</a pour le paramétrer.

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.
fr_CA: Il n'y a pas de configuration du service smtp valide. Cliquez <a href='%1'>Administrer >> Courrier sortant</a> pour configurer le service SMTP.

en: There is one extension error: | There are %count extension errors:
fr_CA[0]: Il y a une erreur d'extension :
fr_CA[1]: Il y a %count erreurs d'extension :
fr_CA[2]: Il y a %count erreurs d'extension :

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
fr_CA: Il n'y a plus que %1 place(s) disponibles pour cet événement.

en: There seems to be %1$san existing Contact%2$s with these details.
fr_CA: Il semble qu'il y ait %1$s un contact existant %2$s avec ces détails.

en: There was a problem verifying that this site is available on the public Internet.
fr_CA: Il y a eu un problème lors de la vérification de la présence du site sur Internet de façon publique.

en: There was an error in your request
fr_CA: Il y a eu une erreur dans votre demande

en: There was some problem updating the billing details.
fr_CA: Un problème est survenu lors de la mise à jour des détails de facturation

en: There were no contributions during the selected year.
fr_CA: Il n'y a eu aucune contribution durant l'année sélectionnée.

en: These Multiple Choice Options are shared by the following custom fields: %1
fr_CA: Ces listes de choix sont partagées par les champs suivants :%1

en: These activity types will be excluded from automated email notifications to assignees.
fr_CA: Ces types d'activité seront exclus des courriels de notification automatiques envoyés aux contacts assignés.

en: These constraints are due to the fact that when a constituent signs up for multiple memberships using a price set - a single recurring payment record is created which covers the total fees for all selected memberships.
fr_CA: Ces contraintes découlent du fait qu'un enregistrement de paiement récurrent unique est créé lorsqu'un membre s'inscrit à plusieurs offres à l'aide d'une tarification. L'enregistrement couvre l'ensemble des frais pour toutes les offres sélectionnées.

en: These methods will be offered to email clients for semi-automated unsubscribes. Support for each depends on the recipient's email client.
fr_CA: Ces méthodes seront proposées aux clients de messagerie électronique pour des désabonnements semi-automatisés. Le support de chaque méthode dépend du client de messagerie électronique du destinataire.

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
fr_CA: Ces composants optionnels vous fournissent des outils supplémentaires pour communiquer avec vos sympathisants et maintenir leur motivation.

en: These records have been filled in with the imported data.
fr_CA: Ces enregistrements ont été remplis avec les données importées.

en: These records have been updated with the imported data.
fr_CA: Ces enregistrements ont été mis à jour avec les données importées.

en: These records have not been imported.
fr_CA: Ces enregistrements n'ont pas été importés.

en: These settings are per-check, and can't be compared across checks.
fr_CA: Ces paramètres sont valables pour chaque vérification et ne peuvent pas être comparés d'une vérification à l'autre.

en: These settings are used to configure mailer properties for the optional CiviMail component and may allow you to significantly optimize performance. Please read the documentation, and make sure you understand it before modifying default values. (These settings are NOT used for the built-in 'Email - send now' feature).
fr_CA: Ces paramètres permettent de configurer les propriétés de l'expéditeur pour le composant CiviMail et vous permettent d'optimiser de manière significative les performances. Veuillez lire la documentation et assurez-vous de la comprendre avant de modifier les valeurs par défaut. (Ces paramètres ne sont PAS utilisés pour la fonction 'Email - envoyer maintenant' ).

en: These settings define the CMS variables that are used with CiviCRM.
fr_CA: Cette page permet de définir les données CMS qui sont utilisées par CiviCRM.

en: These settings define the URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.).
fr_CA: Ces paramètres définissent les URL utilisées pour accéder aux ressources CiviCRM (fichiers CSS, fichiers Javascript, images, etc.).

en: These values are per-check, and can't be compared across checks.
fr_CA: Ces valeurs sont valables pour chaque vérification et ne peuvent pas être comparés d'une vérification à l'autre.

en: These variables are computed automatically using <tt>civicrm.settings.php</tt> and its options, such as <tt>CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR</tt>.
fr_CA: Ces variables sont calculées automatiquement en utilisant <tt>civicrm.settings.php</tt> et ses options, telles que <tt>CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR</tt>.

en: They can not be Exported
fr_CA: Impossible de les exporter

en: They have been added to %1.
fr_CA: Ils ont été ajoutés à %1.

en: They will be in the smart group or not based on the smart group criteria.
fr_CA: Les critères du groupe dynamique détermineront s'ils sont dans le groupe ou non.

en: Things to check in a test mailing:
fr_CA: Points à vérifier dans un courriel de test :

en: Third
fr_CA: Troisième

en: This
fr_CA: Celui-ci

en: This %1 onwards
fr_CA: À partir de l'élément %1

en: This CiviCRM profile field is view only.
fr_CA: Ce champ du profil CiviCRM est en lecture seulement

en: This Credit Note ID already exists in the database.
fr_CA: Cette identifiant de la note de crédit existe déjà dans la base de données.

en: This Invoice ID already exists in the database.
fr_CA: Cet identifiant de facture existe déjà dans la base de données.

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
fr_CA: Ce libellé existe déjà dans la base de données pour le type de contact sélectionné.

en: This Label already exists in the database for this option group. Please select a different Label.
fr_CA: Ce libellé existe déjà dans la base de données pour cette liste de choix. Veuillez sélectionner un libellé différent.

en: This Membership is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
fr_CA: Cette adhésion est liée à une contribution. Vous devez avoir la permission 'supprimer dans CiviContribute' afin d'effacer cet enregistrement.

en: This MySQL database stores certain fields with data-type "DATETIME". To improve timezone support, you <em>may</em> want to change these from "DATETIME" to "TIMESTAMP".
fr_CA: Cette base de données MySQL stocke certains champs avec le type de données "DATETIME". Pour améliorer la prise en charge du fuseau horaire, <em>il est possible que vous souhaitiez</em> les modifier de "DATETIME" à "TIMESTAMP".

en: This MySQL server does not support the <code>utf8mb4</code> character set.
fr_CA: Ce serveur MySQL ne supporte pas le jeu de caractères <code>utf8mb4</code>.

en: This Option is already full for this event.
fr_CA: Cette option est déjà complète pour cet événement.

en: This Participant is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
fr_CA: Ce participant a une contribution associée. Vous devez avoir la permission « Delete in CiviContribute » pour pouvoir supprimer cet enregistrement.

en: This Payment Amount
fr_CA: Montant de ce règlement

en: This Premium is linked to an <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Please remove it before deleting this Premium.
fr_CA: Ce cadeau est lié à une <a href='%1'>page de contribution en ligne</a>. Retirez-le d'abord de la page avant de pouvoir le supprimer.

en: This Refund Amount
fr_CA: Montant de ce remboursement

en: This Shortcode could not be handled. It could be malformed or used incorrectly.
fr_CA: Ce code court n'a pas pu être traité. Il pourrait être malformé ou utilisé de manière incorrecte.

en: This Title already exists in Database.
fr_CA: Ce titre existe déjà dans la base de données

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
fr_CA: L'identifiant de cette transaction existe déjà dans la base de données. Incluez le code comptable pour vérification.

en: This Value already exists in the database for this option group. Please select a different Value.
fr_CA: La Valeur existe déjà dans la base de données pour l'option de ce groupe. Veuillez sélectionner une valeur différente.

en: This Year
fr_CA: Cette année

en: This account relationship already exits
fr_CA: Cette relation de compte existe déjà

en: This action cannot be undone.
fr_CA: Cette action ne peut être annulée.

en: This activity cannot be edited or viewed via this profile.
fr_CA: L'activité ne peut pas être modifiée ou visualisée par ce Profil.

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
fr_CA: L'adresse du contact ne contient pas d'indication de latitude/longitude et ne peut pas localisée sur une carte.

en: This address is shared with %1 contact record(s). Modifying this address will automatically update the shared address for these contacts.
fr_CA: Cette adresse est partagée avec %1 contact(s). La modification de cette adresse modifiera automatiquement l'adresse partagée de ces contacts.

en: This batch is configured to include only transactions using %1 payment method. If you want to include other transactions, please edit the batch first and modify the Payment Method.
fr_CA: Ce lot est configuré pour inclure seulement des transactions utilisant le moyen de paiement %1. Pour inclure d'autres transactions, vous devez modifier le moyen de paiement configuré pour le lot.

en: This campaign is active from
fr_CA: Cette campagne est active à partir de

en: This can be the same or different from the mapping provider selected.
fr_CA: Il peut être identique ou différent du fournisseur du service de cartographie sélectionné.

en: This contact does not belong to any groups.
fr_CA: Ce contact n'appartient à aucun groupe.

en: This contact does not currently belong to any groups.
fr_CA: Ce contact n'appartient actuellement à aucun groupe.

en: This contact does not currently belong to any smart groups.
fr_CA: Ce contact n'appartient actuellement à aucun groupe dynamique.

en: This contact has a pending or overdue pledge payment of %2 which is scheduled for %3. <a href="%1">Click here to enter a pledge payment</a>.
fr_CA: Ce contact a un paiement lié à un engagement de don en attente ou en retard de %2 qui est programmé pour %3. <a href='%1'>Cliquez ici pour saisir un paiement</a>.

en: This contact has already been assigned to this event.
fr_CA: Ce contact a déjà été affecté à cet événement.

en: This contact has an address record which is shared with 1 other contact. | This contact has an address record which is shared with %count other contacts.
fr_CA[0]: Ce contact a une adresse qui est partagée avec 1 autre contact.
fr_CA[1]: Ce contact a une adresse qui est partagée avec %count autres contacts.
fr_CA[2]: Ce contact a une adresse qui est partagée avec %count autres contacts.

en: This contact has an existing %1 membership at %2 with %3 status%4.
fr_CA: Ce contact a une adhésion existante de type %1 avec l'état %2 avec %3%4

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
fr_CA: Ce contact a des paiements d'engagement de don en attente ou en retard. <a href="%1">Cliquez ici pour voir l'onglet « Engagements de don »</a> et vérifier si cette contribution doit être considérée comme le paiement d'un engagement.

en: This contact is a special one for the contact information associated with the CiviCRM installation for this domain. No one is allowed to delete it because the information is used for special system purposes.
fr_CA: Ce contact est défini comme info de contact pour cette installation CiviCRM pour ce domaine. Il ne peut pas être supprimé.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
fr_CA: Ce nom de type de contact existe déjà dans la base de données. Les noms de types de contacts doivent être uniques.

en: This contact was deleted during a merge operation. The contact it was merged into cannot be found and may have been deleted.
fr_CA: Ce contact a été supprimé pendant une opération de fusion/dédoublonnage. Le contact dans lequel celui-là a été fusionné ne peut être trouvé et a sûrement dû être supprimé.

en: This contact(s) can not be permanently deleted because the contact record is linked to one or more live financial transactions. Deleting this contact would result in the loss of financial data.
fr_CA: Ce ou ces contact(s) ne peuvent être supprimés définitivement car ils sont liés à une ou plusieurs transactions en cours. Leur suppression conduirait à la perte de données financières.

en: This contribution is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
fr_CA: Cette invitation est une initiative de <strong>%1</strong> qui soutient notre campagne.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of an organization and the selected onbehalf profile is either disabled or not found.
fr_CA: Cette page de contribution a été configurée pour permettre des contributions au nom d'une organisation, or le profil « au nom de » sélectionné est désactivé ou n'a pu être trouvé.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of honoree and the required fields of the selected honoree profile are disabled or doesn't exist.
fr_CA: Cette page de contribution a été configurée pour permettre des contributions au nom d'une personne remerciée, or les champs requis du profil de la personne remerciée sélectionné sont désactivés ou n'existent pas.

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of honoree and the selected honoree profile is either disabled or not found.
fr_CA: Cette page de contribution a été configurée pour permettre des contributions au nom d'une personne remerciée, or le profil de la personne remerciée sélectionné est désactivé ou introuvable.

en: This contribution page is configured to support separate contribution and membership payments. This %1 plugin does not currently support multiple simultaneous payments, or the option to "Execute real-time monetary transactions" is disabled. Please contact the site administrator and notify them of this error
fr_CA: Cette page de contribution est configurée pour permettre des paiements de contribution et d'adhésion séparés. Or ce module %1 ne permet pas les paiements multiples simultanés ou bien l'option « Effectuer les transactions financières en temps réel » est désactivée. Veuillez informer l'administrateur du site de cette erreur.

en: This contribution will be automatically processed every day.
fr_CA: Cette contribution sera automatiquement prélevée chaque jour.

en: This contribution will be automatically processed every month.
fr_CA: Cette contribution sera automatiquement prélevée chaque mois.

en: This contribution will be automatically processed every week.
fr_CA: Cette contribution sera automatiquement prélevée chaque semaine.

en: This contribution will be automatically processed every year.
fr_CA: Cette contribution sera automatiquement prélevée chaque année.

en: This contributor must have a valid email address (and must not have the "Do Not Email" flag checked).
fr_CA: Ce contributeur doit avoir une adresse courriel valide (et ne pas avoir l'option « ne pas envoyer de courriel » sélectionnée).

en: This custom search is already registered.
fr_CA: Cette recherche personnalisée est déjà enregistrée.

en: This database uses InnoDB Full Text Search for optimized searching. The upgrade procedure has not been tested with this feature. You should disable (and later re-enable) the feature by navigating to "Administer => Customize Data and Screens => Search Preferences".
fr_CA: Cette base de données se sert de la fonctionnalité Recherche plein texte InnoDB afin d'optimiser les recherches. La procédure de mise à niveau n'a pas été testée pour cette fonctionnalité. Vous devriez désactiver cette fonctionnalité (puis la réactiver plus tard) en accédant à Administrer => Données Personnalisées => Préférences de Recherche.

en: This email address is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate contact mailbox for inquiries about premium fulfillment/shipping.
fr_CA: Cette adresse électronique est ajoutée dans les reçus de contribution automatiques si le contributeur a sélectionné un cadeau. Ce doit être une adresse de contact spécifique pour les questions sur le transport, l'acheminement du cadeau.

en: This email address is included in receipts if it is populated and a premium has been selected.
fr_CA: Cette adresse de courriel est inclue dans les reçus si remplie et si un cadeau a été sélectionné.

en: This event allows for
fr_CA: Cet événement autorise

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
fr_CA: Cet événement ne peut pas être supprimé parce qu'il y a des enregistrements de participants qui lui sont liés. Vous devez d'abord les rechercher et les supprimer. Vous pouvez utiliser <a href='%1'> CiviEvent >> Rechercher des participants</a>.

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
fr_CA: L'événement a déjà atteint sa limite de participants pouvant être inscrits (%1). Cependant, vous pouvez outrepasser cette limite et inscrire des participants en utilisant ce formulaire.

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
fr_CA: Il ne reste plus que %1 place(s) disponible(s). Si vous inscrivez plus de %1 personne(s), vous serez tous placés en liste d'attente. Vous devez restreindre le nombre de participants (%1) que vous inscrivez si vous ne désirez pas être placé en liste d'attente.

en: This event is currently full.
fr_CA: Cet événement est actuellement complet.

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
fr_CA: Cet événement est complet pour le moment. Vous pouvez néanmoins vous inscrire sur une liste d'attente. Vous serez tenu au courant si des places se libèrent.

en: This event is currently full. You are registering for the waiting list. You will be notified if spaces become available.
fr_CA: Cet événement est pour le moment complet. Vous vous inscrivez maintenant sur la liste d'attente. Vous serez averti si une place se libère.

en: This event is full.
fr_CA: Cet événement est complet.

en: This event registration can not be transferred or cancelled. Contact the event organizer if you have questions.
fr_CA: Cette inscription à un événement ne peut pas être transférée ou annulée. Contactez l'organisateur de l'événement si vous avez des questions.

en: This event registration is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
fr_CA: Cette invitation est une initiative de <strong>%1</strong> qui soutient notre campagne.

en: This feature is not currently available.
fr_CA: Cette fonction n'est pas actuellement disponible.

en: This feature requires PHP Version %1 or greater
fr_CA: Cette fonctionalité requiert PHP version %1 ou supérieure

en: This feature requires the 'Allow User Registration' setting to be 'Yes' in Joomla Global Configuration >> System Settings.
fr_CA: Cette fonction requiert de mettre le paramètre « Permettre la création de compte utilisateur » à « 1 » dans  Joomla Configuration globale &raquo; Paramètres système.

en: This feature requires your Drupal User Settings to allow 'visitors to create accounts' (with or without administrator approval). The 'Email Verification' option may be enabled or disabled.
fr_CA: Cette fonction nécessite que Drupal soit configuré pour permettre aux visiteurs de créer un compte (avec ou sans approbation par l'administrateur). L'option de vérification de l'adresse électronique peut être activée ou non.

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
fr_CA: N'utilisez PAS cette fonction sur un site en production.

en: This field enables you to alter certain sessions, skip holidays, or create gaps in the sequence for other reasons.
fr_CA: Ce champ vous permet de modifier certaines sessions, de passer les jours fériés ou d'interrompre la séquence pour d'autres raisons.

en: This field is disabled when searching for Draft/Unscheduled mailings.
fr_CA: Ce champ est désactivé lors de la recherche d'envois massifs brouillons ou non planifié.

en: This field is inactive so it will not be displayed on profile form.
fr_CA: Ce champ est inactif et ne sera pas affiché dans le formulaire profil.

en: This field is inactive so it will not display on edit form.
fr_CA: Ce champ est inactif, il ne sera donc pas affiché sur le formulaire d'édition.

en: This field is required.
fr_CA: Ce champ est obligatoire.

en: This field is view only so it will not be displayed on profile form.
fr_CA: Ce champ est en lecture seule, il ne sera donc pas affiché dans le formulaire profil.

en: This field is view only so it will not display on edit form.
fr_CA: Ce champ est en lecture seule, il ne sera donc pas affiché sur le formulaire d'édition.

en: This field saves field type (ie individual,household.. field etc).
fr_CA: Ce champ enregistre le type de champ (par ex champ individu, foyer... etc).

en: This financial account cannot be deleted since it is being used as a header account. Please remove it from being a header account before trying to delete it again.
fr_CA: Le compte ne peut être supprimé car il est utilisé comme compte en-tête. Vous devez d'abord lui retirer cette caractéristique avant de pouvoir le supprimer.

en: This financial account cannot have '%1' relationship.
fr_CA: Ce compte comptable ne peut pas avoir "%1" relation.

en: This financial type will be assigned to payments made by participants when they register online. If using a price set below note that the contribution record will have this financial type, however line items will be processed using the actual financial type selected for the price set item.
fr_CA: Ce type d'opération sera affecté aux paiements faits par les participants s'inscrivant en ligne. Si l'une des tarifications ci-dessous est utilisée, la contribution se verra attribuer ce type d'opération. Cependant, les éléments seront traités à l'aide du type d'opération sélectionné pour l'élément de tarification.

en: This flag is most commonly used to mark an email address that is bouncing. If you are using the CiviMail component, emails that bounce excessively are automatically placed on hold and mailings are not sent to this address as long as it is marked hold. You can also set (or unset) this option manually - but remember that emails will not be sent to this address as long as it is marked 'On Hold'.
fr_CA: Cet indicateur est généralement utilisé pour indiquer qu'une adresse de courriel est injoignable. Si vous utilisez CiviMail, les adresses de courriels en rebond sont automatiquement indiquées comme Invalides et aucun courriel ne leur sera envoyé avant que l'indicateur ait été modifié. Vous pouvez également modifier cette option manuellement - pensez-y, aucun courriel ne sera envoyé à cette adresse si elle est marquée 'Invalide'.

en: This form <strong>will send email</strong> to contacts only in certain circumstances:
fr_CA: Ce formulaire <strong>enverra un courriel</strong> aux contacts seulement dans certaines circonstances :

en: This functionality cannot be enabled on multilingual installations.
fr_CA: Cette fonction ne peut être activée sur les installations multilingues.

en: This group currently has one member in it. | This group currently has %count members in it.
fr_CA[0]: Ce groupe possède actuellement un seul membre.
fr_CA[1]: Ce groupe possède actuellement %count membres..
fr_CA[2]: Ce groupe possède actuellement %count membres..

en: This group will no longer be listed under Removed Groups.
fr_CA: Ce groupe ne sera plus listé dans les Groupes passés

en: This import screen cannot be used because there are no Multi-value custom data groups.
fr_CA: L'écran d'import ne peut pas être utilisé car il n'y a pas de groupes de données personnalisées multi-valeurs.

en: This indicates there are no tables holdng pre-uniqid log_conn_id values (CRM-18193)
fr_CA: Ceci indique qu'il n'y a pas de table conservant les valeurs pre-uniqid log_conn_id (CRM-18193)

en: This installer can only be used for the Backdrop version of CiviCRM.
fr_CA: Ce programme d'installation ne peut être utilisé que pour la version Backdrop de CiviCRM.

en: This installer can only be used for the Drupal version of CiviCRM.
fr_CA: Ce programme d'installation peut seulement être utilisé avec la version Drupal de CiviCRM.

en: This installer can only be used for the WordPress version of CiviCRM.
fr_CA: Cet installateur ne peut être utilisé seulement que pour la version WordPress de CiviCRM.

en: This is a TEST transaction
fr_CA: Ceci est un TEST de transaction

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to %1.
fr_CA: Votre inscription a bien été reçue et votre statut a été mis à jour à "%1".

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to <strong>registered<strong>.
fr_CA: Votre inscription a bien été reçue et votre statut a été mis à jour à <strong>inscrit<strong>.

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to registered.
fr_CA: Ceci est une confirmation que votre inscription a été reçue et que votre statut a été mis à jour en "inscrit".

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to waitlisted.
fr_CA: Votre inscription a bien été reçue et votre statut a été mis à jour à "sur liste d'attente".

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to<strong> %1</strong>.
fr_CA: Votre inscription a été bien reçue et votre statut a été mis à jour : <strong>%1</strong>.

en: This is a confirmation that your registration has been received and your status has been updated to<strong>waitlisted</strong>.
fr_CA: Votre inscription a été bien reçue et votre statut a été mis à jour : <strong>sur liste d'attente</strong>.

en: This is a multilingual installation. It contains certain schema differences compared to regular installations of CiviCRM. Please <a href="%1">refer to the documentation</a> for details.
fr_CA: Cette installation est multilingue. Son schéma comporte certaines différences par rapport à une installation standard de CiviCRM. Se référer à la <a href="%1">documentation</a> pour plus d'information.

en: This is a pre-release version. For more details, see the expanded description.
fr_CA: Il s'agit d'une version préliminaire. Pour plus de détails, consultez la description détaillée.

en: This is a preview of this product as it will appear on your Contributions page(s).
fr_CA: Ceci est une prévisualisation de ce produit comme il apparaitra sur votre page de contribution.

en: This is a preview of your Personal Campaign Page in support of
fr_CA: Ceci est un aperçu de votre page de campagne personnelle en soutien de

en: This is a recurring contribution.
fr_CA: Ceci est une contribution périodique.

en: This is a reminder that the next payment on your pledge is due on %1.
fr_CA: Ceci est un rappel que le prochain paiement de votre promesse de don est à échoir le %1.

en: This is a required field
fr_CA: Ce champ est obligatoire

en: This is a stable release version.
fr_CA: Ceci est une version stable.

en: This is a test-drive email. No live financial transaction has occurred.
fr_CA: Ceci est un courriel de test. Aucune transaction financière réelle n'a été effectuée.

en: This is an invitation to complete your registration that was initially waitlisted.
fr_CA: Ceci est une invitation à compléter l'inscription qui a été initialement mise sur liste d'attente.

en: This is case is currently assigned to %1.
fr_CA: Ce dossier est actuellement affecté à %1.

en: This is displayed for events which use Price Set field(s) to increment the number of participants counted against the event's maximum participant level. For example, someone may select a 'Table for 8' when registering for a fundraising dinner. This registration will increment the 'actual participant count' by 8, even though only one participant record is displayed in search results.
fr_CA: Ceci est affiché pour les événements qui utilisent un (ou des) champs de la tarification pour incrémenter le nombre de participants et le comparer au nombre maximum défini pour l'événement. Par exemple si quelqu'un choisit une « table de 8 » en s'inscrivant à un dîner pour une collecte de fonds, cette inscription va incrémenter le nombre actuel de participants de 8, bien qu'une seule participation soit affichée par exemple dans les résultats de recherche.

en: This is probably related to a problem in your Outbound Email Settings (Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Outbound Email), OR the FROM email address specifically configured for your contribution page or event. Possible causes are:
fr_CA: Il y a probablement un problème de configuration du courrier sortant (Administrer &raquo; Paramètres système &raquo; Courrier sortant) ou de l'adresse d'expéditeur configurée spécifiquement pour votre page de contribution ou événement. Les causes possibles sont :

en: This is the LIVE <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
fr_CA: <strong>Chemin du certificat</strong> associé à votre compte First Data.

en: This is the LIVE <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
fr_CA: <strong>Elavon Merchant ID</strong> associé à votre compte Elavon.

en: This is the LIVE <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
fr_CA: <strong>Elavon SSL PIN</strong> associé à votre compte Elavon.

en: This is the LIVE <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
fr_CA: <strong>Elavon User ID</strong> associé à votre compte Elavon.

en: This is the LIVE <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
fr_CA: <strong>Nom de commerçant First Data Name</strong> associé à votre compte First Data (Certificate file number sans l'extension).

en: This is the LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> associated with your eWAY account.
fr_CA: LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> associé à votre compte eWAY.

en: This is the TEST %1 used solely for testing.
fr_CA: Ceci est le %1 TEST utilisé uniquement pour les tests.

en: This is the TEST <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
fr_CA: <strong>Chemin du certificat</strong> de TEST associé à votre compte First Data.

en: This is the TEST <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
fr_CA: TEST <strong>Elavon Merchant ID</strong> associé à votre compte Elavon.

en: This is the TEST <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
fr_CA: TEST <strong>Elavon SSL PIN</strong> associé à votre compte Elavon.

en: This is the TEST <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
fr_CA: TEST <strong>Elavon User ID</strong> associé à votre compte Elavon.

en: This is the TEST <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
fr_CA: <strong>Nom de commerçant First Data Name</strong> de TEST associé à votre compte First Data (Certificate file number sans l'extension).

en: This is the communication language. If there are template translation or tokens, they will be localized accordingly. By default, the system default language will be used.
fr_CA: C'est le langage de communication. S'il existe une traduction des modèles ou des  champs de fusion, ils seront localisés en conséquence. Sinon la langue par défaut du système sera utilisée.

en: This is the date when CRM-18193 was implemented
fr_CA: Date à laquelle CRM-18193 a été mis en oeuvre.

en: This is the first step in creating a new online Contribution Page. You can create one or more different Contribution Pages for different purposes, audiences, campaigns, etc. Each page can have it's own introductory message, pre-configured contribution amounts, custom data collection fields, etc.
fr_CA: Cela est la première étape de la création de votre nouvelle Page de contribution en ligne. Vous pouvez créer une ou plusieurs pages de contributions pour différents sujets, audiences, campagnes, etc. Chaque page peut avoir son propre message d'introduction, ses montants de contribution prédéfinis, ses champs d'information personnalisés, etc.

en: This is the payment processor's own ID for the recurring contribution. Ideally it should be unique, but in practice may not be.
fr_CA: Ceci est l'Id. de la passerelle de paiement utilisée pour la contribution périodique. Idéalement il devrait être unique, mais en pratique il pourrait ne pas l'être.

en: This is the title that users will see when they are selecting an event template to clone for a new event. It is <em>not</em> the title of the event itself.
fr_CA: Ce titre est ce que voient les utilisateurs quand ils choisissent un modèle d'événement à copier pour créer un nouvel événement. Ce n'est <em>pas</em> le titre de l'événement lui-même.

en: This is used to collect or update basic information (e.g. name and email address) from users while they are creating a Personal Campaign Page. The profile you select must be configured with 'Account creation required' (under Profile Settings &raquo; Advanced Settings). You must include an Email address field&mdash;and you may include any number of other fields in the profile. If you don't yet have an appropriate Profile configured, you will need to <a href='%1'>create one first</a>, and then return to this form to select it.
fr_CA: Ceci est utilisé pour collecter ou mettre à jour les informations de base (par ex. nom et adresse électronique) sur les personnes créant leur page personnelle de campagne. Le profil sélectionné doit être configuré avec l'option « Création de compte requise » (section Paramètres avancés du profil). Vous devez inclure au minimum un champ de saisie de l'adresse électronique et vous pouvez ajouter d'autres champs. Si vous n'avez pas encore configuré de profil, vous devez d'abord en <a href='%1'>créer un</a> puis revenir sur ce formulaire.

en: This location is used by %1 other event. Modifying location information will also change values for that event.
fr_CA: Ce lieu est utilisé par %1 autre événement. Toute modification des informations de ce lieu entraînera une modification des valeurs pour tous les événements.

en: This location is used by %1 other events. Modifying location information will change values for all events.
fr_CA: Ce lieu est utilisé par %1 autres événements. Toute modification des informations de ce lieu entraînera une modification des valeurs pour tous les événements.

en: This mailing has been submitted.
fr_CA: Ce publipostage a été soumis.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
fr_CA: Cela peut entrainer la perte d'une quantité importante de données, et cette action ne pourra pas être annulée.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Please review the extension information below before you make final decision.
fr_CA: Cela peut signifier la perte d'une quantité importante de données, et l'action ne peut être annulée. Veuillez consulter les informations de l'extension ci-dessous avant de prendre la décision finale.

en: This membership is set to renew automatically on %2. You will need to cancel the auto-renew option if you want to modify the Membership Type, End Date or Membership Status. <a href="%1">Click here</a> if you want to cancel the automatic renewal option.
fr_CA: Cette adhésion se renouvelle automatiquement sur %2. Vous devrez annuler l’option de renouvellement automatique si vous souhaitez modifier le type d’adhésion, la date de fin ou le statut d’adhésion. <a href="%1">Cliquez ici</a> si vous souhaitez annuler l’option de renouvellement automatique.

en: This membership is set to renew automatically. Take care when you change the membership type. Make sure that you also change the related payment at the payment processor. Otherwise future payments may be for the wrong amount.
fr_CA: Cette adhésion est paramétrée pour se renouveler automatiquement. Soyez prudent lorsque vous modifiez le type d'adhésion. Assurez-vous que vous modifiez également le paiement associé au niveau du processeur de paiement. Sinon, les paiements futurs peuvent être d'un montant incorrect.

en: This membership is set to renew automatically. You will need to cancel the auto-renew option if you want to modify the Membership Type, End Date or Membership Status. <a href="%1">Click here</a> if you want to cancel the automatic renewal option.
fr_CA: Cette adhésion se renouvelle automatiquement. Vous devrez annuler l’option de renouvellement automatique si vous souhaitez modifier le type d’adhésion, la date de fin ou le statut d’adhésion. <a href="%1">Cliquez ici</a> si vous souhaitez annuler l’option de renouvellement automatique.

en: This membership status cannot be deleted. Memberships exist with this status.
fr_CA: Ce statut d'adhésion ne peut être supprimé car il existe des adhésions ayant ce statut

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
fr_CA: Ce type d'adhésion ne peut pas être supprimé pour la ou les raisons suivantes :

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
fr_CA: Cette adhésion sera renouvelée automatiquement tous les %1 %2.

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
fr_CA: Cette adhésion sera renouvelée automatiquement tous les %1 %2(s).

en: This membership will be renewed automatically every %1 %2(s).
fr_CA: Cette adhésion sera renouvelée automatiquement tous les %1 %2(s).

en: This membership will be renewed automatically every %1.
fr_CA: Cette adhésion sera renouvelée automatiquement tous les %1

en: This membership will be renewed automatically every day.
fr_CA: Cette adhésion sera renouvelée automatiquement chaque jour.

en: This membership will be renewed automatically every month.
fr_CA: Cette adhésion sera renouvelée automatiquement tous les mois.

en: This membership will be renewed automatically every week.
fr_CA: Cette adhésion sera renouvelée automatiquement chaque semaine.

en: This membership will be renewed automatically every year.
fr_CA: Cette adhésion sera renouvelée automatiquement tous les ans.

en: This membership will be renewed automatically.
fr_CA: Cette adhésion sera renouvelée automatiquement.

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
fr_CA: Ce message est affiché sur les pages d'info sur l'événement et d'inscription quand l'événement est complet et que la liste d'attente est activée.

en: This message is having a invalid token - %1: %2
fr_CA: Ce message contient un champ de fusion invalide — %1 : %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
fr_CA: Un champ de fusion obligatoire est absent de ce message — {%1} : %2

en: This might be because of a mismatch if you are using external xml files to manage case types. If using xml files, then use either the name_a_b or name_b_a value from the following table. (Out of the box you would use name_b_a, which lists them on the case from the client perspective.) If you are not using xml files, you can edit your case types at Administer - CiviCase - Case Types.
fr_CA: Cela peut être dû à une incompatibilité si vous utilisez des fichiers xml externes pour gérer les types de dossier. Si vous utilisez des fichiers xml, utilisez la valeur name_a_b ou name_b_a du tableau suivant. (Dans la version standard, vous utiliserez name_b_a, qui les répertorie dans le dossier du point de vue du client). Si vous n'utilisez pas de fichiers xml, vous pouvez modifier vos types de dossiers dans Administrer - CiviCase - Types de dossiers.

en: This name already exists in database. Batch names must be unique.
fr_CA: Ce nom existe déjà dans la base de données. Les noms de lot doivent être uniques.

en: This operation cannot be undone.
fr_CA: Cette opération ne peut être annulée.

en: This option group is reserved for system use. You cannot add or delete options in this list.
fr_CA: Ce groupe d'options est réservé pour l'utilisation du système. Vous ne pouvez pas ajouter ou supprimer des options dans cette liste.

en: This option is designed to be set by the contact themselves when they don't want to receive bulk email from your organization (they set it using the opt-out action from a CiviMail mailing).   Please think before changing it, as it will override the preference they have set.
fr_CA: Cette option indique que le contact ne désire pas recevoir d'envois massifs, elle est notamment cochée lorsqu'il clique sur le lien d'exclusion fourni dans les envois envoyés depuis CiviCRM. Si vous modifiez cette option, cela supplantera les préférences indiquées par le contact.

en: This option is not recommended for large imports. Use the command-line geocoding script instead.
fr_CA: Cette option est déconseillée dans le cas de gros imports, veuillez utiliser plutôt le script de géocodage en ligne de commande.

en: This page does not have any price fields configured or you may not have permission for them. Please contact the site administrator for more details.
fr_CA: Cette page n'a pas de champs de tarif paramétré ou bien vous n'avez pas les autorisations pour les utiliser. Veuillez contacter l'administrateur du site pour plus de détails).

en: This page includes a Profile with Membership fields - but the Membership Block is NOT enabled. Please notify the site administrator.
fr_CA: Le bloc d'adhésion n'a pas été activé, pourtant cette page inclut un profil correspondant à un adhérent. Merci de contacter l'administrateur du site.

en: This page is configured as a redirect, but it does not have a target.
fr_CA: Cette page est configurée en tant que redirection, mais n'a pas de cible.

en: This page is currently configured to use the <strong>%1 payment processor</strong>. <strong>No live financial transactions will be submitted if %1 payment processor is selected. However, a contact record will be created or updated and a live contribution record will be saved to the database with no actual financial transaction. Remove %1 payment processor before going live.</strong>
fr_CA: Cette page est actuellement configurée pour utiliser le <strong>processeur de paiement </strong>. <strong>Aucune transaction financière ne sera soumise si le processeur de paiement %1 est sélectionné. Cependant, un contact sera créé ou mis à jour et une contribution sera enregistrée dans la base de données sans transaction financière réelle. Supprimez le processeur de paiement %1 avant la mise en ligne</strong>.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. If this is a paid event, transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and test event registration and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. </strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
fr_CA: Cette page est chargée en <strong>mode test</strong>. S'il s'agit d'un événement payant, les transactions seront envoyées vers le serveur de test. <strong> Aucune transaction ne sera effectuée réellement. Mais un contact sera créé et l'inscription et la contribution seront enregistrées dans la base de données. Utilisez des noms de contact facilement identifiables que vous pourrez rechercher ensuite pour supprimer l'enregistrement.</strong>. Vérifier la documentation de votre fournisseur de paiement pour les valeurs à utiliser (carte de crédit test, code de sécurité, code postal ...)

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. Transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.</strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
fr_CA: Cette page fonctionne en <strong>mode Test</strong>. Les transactions seront envoyées à votre serveur de test de paiement. <strong>Aucune transaction ne sera réellement effectuée. Mais un contact sera créé ou mis à jour et un enregistrement d'une contribution test sera sauvegardé dans la base de données. Utilisez un nom de contact facilement identifiable pour pouvoir supprimer l'enregistrement ultérieurement. Les contributions test ne sont pas visibles dans l'onglet contribution mais pourront être trouvées en cherchant les « contributions de test » dans le formulaire de recherche de contribution.</strong> Vérifiez dans la documentation de votre passerelle de paiement quelles sont les valeurs à utiliser pour le numéro de carte de crédit de test, le code de sécurité, le code postal, etc.

en: This page is not related to the Personal Campaign Page you have just visited. However you can still make a contribution here.
fr_CA: Cette page n'est pas liée à la page de campagne personnelle que vous venez de visiter, vous pouvez cependant quand même effectuer une contribution ici.

en: This page lists all case records for %1.
fr_CA: Cette page donne la liste de tous enregistrements de dossier de %1.

en: This page lists all event registrations for %1 since inception.
fr_CA: Cette page liste toutes les inscriptions à des événements effectuées par %1 depuis le début.

en: This payment processor type already exists.
fr_CA: Ce type de passerelle de paiement existe déjà.

en: This payment processor type is already installed.
fr_CA: Cette passerelle de paiement est déjà installée.

en: This payment processor type is not registered.
fr_CA: Ce type de passerelle de paiement n'est pas configuré.

en: This phone number is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate phone number for inquiries about premium fulfillment/shipping.
fr_CA: Ce numéro de téléphone est ajouté dans les reçus de contribution automatiques si le contributeur a sélectionné un cadeau. Ce doit être un numéro de téléphone approprié pour les questions sur le transport, l'acheminement du cadeau.

en: This phone number is included in receipts if it is populated and a premium has been selected.
fr_CA: Ce numéro de téléphone est inclus dans les reçus s'il est saisi et si un cadeau a été sélectionné

en: This price set is used by at least one contribution, but is not used by any active events or contribution pages or event templates.
fr_CA: Cette tarification est utilisée par au moins une contribution, mais n'est utilisée ni par des événements actifs, ni par des pages de contribution ni par des modèles d'événement.

en: This price set is used by the contribution page(s) listed below. Click the contribution page title to change or remove the price set.
fr_CA: Cette tarification est utilisée par la ou les pages de contribution listées ci-dessous. Cliquez sur le titre de la page de contribution afin de changer ou retirer la tarification.

en: This price set is used by the event template(s) listed below. Click the event template title to change or remove the price set.
fr_CA: Cette tarification est utilisée par les modèles d'événement listés ci-dessous. Cliquez sur le titre du modèle d'événement afin de changer ou retirer la tarification.

en: This price set is used by the event(s) listed below. Click the event title to change or remove the price set.
fr_CA: Cette tarification est utilisée par les événements listés ci-dessous. Cliquez sur le titre de l'événement afin de changer ou retirer la tarification.

en: This process may change your database structure and values. In case of emergency you may need to revert to a backup.
fr_CA: Ce processus peut changer la structure et le contenu de votre base de données. En cas de problème, il se pourrait que vous ayez à restaurer une sauvegarde.

en: This processor does not support credit card type %1
fr_CA: Cette passerelle ne prend pas en charge les cartes de crédit de type %1

en: This profile does not have the map feature turned on.
fr_CA: Ce profil n'a pas la fonction carte activée.

en: This profile is configured for contact type '%1'. It cannot be used to edit contacts of other types.
fr_CA: Ce profil a été configuré pour les contacts de type « %1 ». Il ne peut pas être utilisé pour modifier des contacts d'autres types.

en: This profile is currently used for %1.
fr_CA: Ce profil est actuellement utilisé pour %1.

en: This profile no longer includes field "%1"! All references to the field have been removed.
fr_CA: Ce profil n'inclut plus le champ « %1 ». Toutes les références au champ ont été supprimées.

en: This query can be against a different database, but that database has to be on the same database server and the CiviCRM database user has to have the SELECT privilege (and any other privileges required to execute the query).
fr_CA: Cette requête peut être adressée à une autre base de données mais cette base doit se trouver sur le même serveur et l'utilisateur de base de données CiviCRM doit avoir le privilège SELECT (ainsi que tout autre privilège nécessaire pou exécuter la requête).

en: This record already has the status
fr_CA: Cet enregistrement a déjà le statut

en: This record was modified by another user!
fr_CA: Cet enregistrement a été modifié par un autre utilisateur !

en: This recurring contribution is linked to an auto-renew membership. If you cancel it, the associated membership will no longer renew automatically. However, the current membership status will not be affected.
fr_CA: Cette contribution périodique est associée à une adhésion à renouvellement automatique. Si vous la résiliez, l'adhésion associée ne sera plus renouvelée automatiquement. Cependant le statut actuel de l'adhésion ne sera pas changé.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2(s)
fr_CA: Cette contribution périodique sera traitée automatiquement tous les %1 %2(s).

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s for a total %3 installments (including this initial contribution).
fr_CA: Cette contribution récurrente sera automatiquement débitée tous les %1%2s pour un total de %3 versements (incluant la contribution initiale).

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 days.
fr_CA: Cette contribution périodique sera automatiquement prélevée chaque %1 jours.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 for a total %2 installments (including this initial contribution).
fr_CA: Cette contribution périodique sera automatiquement prélevée chaque %1 pour un total de %2 versements (dont cette contribution initiale)

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 months.
fr_CA: Cette contribution périodique sera automatiquement prélevée chaque %1 mois.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 weeks.
fr_CA: Cette contribution périodique sera automatiquement prélevée chaque %1 semaines.

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 years.
fr_CA: Cette contribution périodique sera automatiquement prélevée chaque %1 années.

en: This refers to name column of civicrm_option_value row in name_badge option group
fr_CA: Référence au nom de colonne de la ligne civicrm_option_value dans la liste de choix "name_badge"

en: This release contains a change to the behaviour of recurring contributions under some edge-case circumstances.
fr_CA: Cette version contient une modification du comportement des contributions périodiques dans certaines circonstances extrêmes.

en: This release was made possible by the <a %1>CiviCRM Core Team</a> and an <a %2>incredible group of CiviCRM Contributors</a>. We are committed to keeping CiviCRM free and open, forever. We depend on your support to help make that happen. <a %3>Support us by making a small donation today</a>.
fr_CA: Cette version a été rendue possible grâce à <a %1>CiviCRM Core Team</a> et à un <a %2>groupe incroyable de contributeurs CiviCRM</a>. Nous nous engageons à garder CiviCRM gratuit et ouvert, pour toujours. Nous comptons sur votre soutien pour y parvenir. <a %3>Soutenez-nous en faisant un petit don aujourd'hui</a>.

en: This report can not be displayed because there are no relevant entries in the logging tables.
fr_CA: Ce rapport ne peut être affiché car il n'y a pas encore d'entrées dans les tables de journalisation.

en: This report displays the current results for your A/B test. You can return to this page to view the latest statistics by navigating to "Manage A/B Tests" and clicking "Results".
fr_CA: Ce rapport affiche les résultats pour votre test A/B. Vous pouvez revenir dans cette page pour voir les dernières statistiques en passant par le menu "Gérer les tests A/B" et en cliquant sur "Résultats".

en: This report is already registered.
fr_CA: Ce rapport est déjà enregistré.

en: This reserved rule is pre-configured with matching fields to optimize dedupe scanning performance. It matches on:
fr_CA: Cette règle réservée est configurée de façon à optimiser le temps de recherche des doublons. Elle recherche des doublons sur :

en: This scheduled job does not have any log entries.
fr_CA: Cette tâche périodique n'a pas d'entrées dans le journal.

en: This screen is particularly useful for managing events with Waitlisting and / or Registration Approval features enabled. In order to use these features you must first enable the related Participant Statuses (Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Participant Statuses).
fr_CA: Cette page est particulièrement utile pour gérer les événements configurés avec liste d'attente ou validation des inscriptions. Pour utiliser ces fonctions, vous devez d'abord activer les statuts de participant associés (Administrer &raquo; CiviEvent &raquo; Statuts de participant).

en: This screen may not work correctly without a bootstrap-based theme such as Shoreditch installed.
fr_CA: L'écran ne fonctionnera pas correctement sans l'installation d'un thème basé sur boostrap comme Shoreditch.

en: This screen presents the list of most recent 1,000 scheduled jobs log entries.
fr_CA: Cette page présente la liste des 1000 plus récentes entrées dans le journal pour les tâches périodiques.

en: This screen shows all the Personal Campaign Pages created in the system and allows administrator to review them and change their status.
fr_CA: Cette page permet de voir toutes les pages de campagne personnelles créées dans votre système et permet à l'administrateur de les passer en revue et de changer leur statut.

en: This screen shows the current CiviCRM navigation menu for your site - viewed as a 'tree'. The top-level menu items are listed vertically. Click the triangle to the left of any top-level item ('branch') to expand it and see the menu items underneath it. Remember that some menu items shown here will not be displayed in the live menu bar which appears at the top of each CiviCRM screen. Users will only see menu items which they have permissions for, and menu items associated with disabled components will also be hidden.
fr_CA: Cette page affiche sous une forme arborescente le menu CiviCRM actuel de navigation de votre site. Les rubriques de plus haut niveau sont listées verticalement. Cliquez sur le triangle à gauche d'une rubrique pour la déplier et voir le sous-menu correspondant. Se rappeler que toutes les rubriques de menu ne sont pas forcément affichées dans la barre de menu en haut de chaque page CiviCRM. Les utilisateurs ne voient que les rubriques pour lesquelles ils disposent des droits d'accès et les menus associés à des composants non actifs sont aussi cachés.

en: This setting forces a redirect of all online contribution / member / event and CiviCRM administrator page requests to SSL secured URLs (https).
fr_CA: Ce paramètre force la redirection de toutes les requêtes de pages contribution en ligne / membre / événement et page d'administration CiviCRM vers des URL sécurisés (SSL/HTTPS).

en: This setting is ignored if the profile is embedded in an online contribution, membership signup or event registration form. In this case a contact match always results in the transaction being linked to the matching contact.</p>
fr_CA: Cette configuration est ignorée si le profile est intégré à une page de contribution en ligne, d'adhésion ou d'inscription à un événement: si une correspondance est trouvée avec un contact existant, la transaction est toujours associée à ce contact.

en: This setting only affects the default URL produced by "civicrm-core". Extensions and add-ons may override specific URLs.
fr_CA: Ce paramètre affecte uniquement l'URL par défaut produite par "civicrm-core". Les extensions et les modules complémentaires peuvent remplacer des URL spécifiques.

en: This setting provides transitional support. It should be set to "Prefer normal router." If your deployment requires "Prefer standalone script", then please ensure that the issue is tracked in <code>lab.civicrm.org</code>.
fr_CA: Ce paramètre fournit un support de transition. Il devrait être défini sur "Préférer un routeur normal". Si votre déploiement nécessite un script autonome, alors veuillez vous assurez que le problème soit suivi sur <code>lab.civicrm.org</code>.

en: This setting will only affect sites that have background queue processing enabled (eg. coworker)
fr_CA: Ce paramètre n'affectera que les sites qui ont l'activation du traitement de la file d'attente en arrière-plan (par exemple, un collègue).

en: This setting will verify the SSL certificates received when making secure HTTPS connections to payment processors.
fr_CA: Ce paramètre permet d'imposer la vérification des certificats SSL reçus lors de connexions sécurisées HTTPS avec une passerelle de paiement.

en: This should match the <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").
fr_CA: Cela devrait correspondre au <a href="%1">répertoire des extensions CiviCRM</a> ("%2").

en: This site has multiple "Domains". The list of active "Components" is being consolidated across all "Domains". If you need different behavior in each "Domain", then consider updating the roles or permissions.
fr_CA: Ce site a plusieurs "Domaines". La liste des "Composants" activés est valable pour tous les "Domaines". Si vous avez besoin d'un comportement différent par "domaine", utilisez les rôles ou les autorisations.

en: This site previously executed an early version of 5.49, which may have incorrectly modified some scheduled reminders. After upgrading, review these reminders (<code>%1</code>). <a %2>(Learn more...)</a>
fr_CA: Ce site exécutait auparavant une première version de 5.49, qui peut avoir modifié de manière incorrecte certains rappels programmés. Après la mise à jour, consultez ces rappel (<code>%1</code>). <a %2>(En savoir plus...)</a>

en: This smart group will stay up-to-date with all contacts who meet the search criteria.
fr_CA: Ce groupe dynamique va rester à jour avec tous les contacts qui corespondent aux critères de recherche.

en: This system currently does not have the PHP-Intl extension enabled.  Please contact your system administrator about getting the extension enabled.
fr_CA: L'extension PHP-Intl n'est pas encore activée dans le système. Veuillez contacter votre administrateur pour l'activer.

en: This system has a PHP override for the SMTP password (%1). The override was most likely encrypted with an old mechanism. After upgrading, you must verify and/or revise this setting.
fr_CA: Ce système a une réécriture PHP pour le mot de passe SMTP (%1). Le remplacement était très probablement chiffré avec un ancien mécanisme. Après la mise à niveau, vous devez vérifier et/ou réviser ce paramètre.

en: This system included an outdated, insecure script (%1). The file was automatically deleted.
fr_CA: Ce système comporte un script obsolète et non sûr (%1). Le fichier a été automatiquement supprimé.

en: This system includes an outdated, insecure script (%1). Please delete it.
fr_CA: Ce système comporte un script obsolète et non sûr (%1). Veuillez le supprimer.

en: This system uses MySQL/MariaDB v%5. You may proceed with the upgrade, and CiviCRM v%1 will continue working normally. However, CiviCRM v%4 will require MySQL v%2 or MariaDB v%3.
fr_CA: Ce système utilise MySQL/MariaDB v%5. Vous pouvez procéder à la mise à niveau et CiviCRM v%1 continuera à fonctionner normalement. Cependant, CiviCRM v%4 nécessitera MySQL v%2 ou MariaDB v%3.

en: This system uses PHP v%4. You may proceed with the upgrade, and CiviCRM v%1 will continue working normally. However, future releases will require PHP v%2. We recommend PHP v%3.
fr_CA: Le système utilise PHP version %4. Vous devriez faire la mise à jour et CiviCRM %1 continuera à fonctionner normalement, mais les versions à venir nécessiteront PHP %2. Nous recommandons PHP version %3.

en: This system uses PHP version %1 which meets or exceeds the recommendation of %2.
fr_CA: Ce système utilise la version PHP %1 qui répond ou dépasse la version %2 recommandée.

en: This system uses PHP version %1. This meets the minimum recommendations and you do not need to upgrade immediately, but the preferred version is %2.
fr_CA: Ce système utilise la version PHP %1 qui répond ou dépasse la recommandation minimale et vous n'avez pas besoin de faire de mise à jour immédiatement, mais la version préférée est version: %2.

en: This system uses PHP version %1. This meets the minimum requirements for CiviCRM to function but is not recommended. At least PHP version %2 is recommended; the preferred version is %3.
fr_CA: Ce système utilise la version %1 de PHP. Bien que cela répond aux exigences minimales requises pour que CiviCRM puisse fonctionner, il est recommandé d'effectuer une mise à niveau : au minimum vers la version de PHP %2 ; la version préférée est %3.

en: This system uses PHP version %1. To ensure the continued operation of CiviCRM, upgrade your server now. At least PHP version %2 is recommended; the preferred version is %3.
fr_CA: Ce système utilise la version PHP %1. Pour garantir la stabilité de CiviCRM, mettez à jour votre serveur dès maintenant. La version PHP %2 au minimum est recommandée ; la version préférée est %3.

en: This table provides a summary of <strong>Grant Totals</strong>, and includes shortcuts to view the Grant details for these commonly used search periods. Click the Grant Status to see a list of Contacts for that grant status. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Grants</a>. You can search by Contact Name, Amount, Grant type and a variety of other criteria.
fr_CA: Ce tableau fournit un résumé des <strong> Totaux des subventions</strong>, et inclut des raccourcis pour afficher les détails des subventions pour ces périodes de recherche couramment utilisées . Cliquez sur le statut de la subvention pour voir une liste de contacts pour ce statut de subvention. Pour exécuter vos propres recherches personnalisées - cliquez sur <a href='%1'> Trouvez subventions </a>. Vous pouvez effectuer une recherche par nom de contact, le montant, le type de subvention et une variété d'autres critères.

en: This table provides a summary of <strong>Membership Signup and Renewal Activity</strong>, and includes shortcuts to view the details for these commonly used search criteria. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Members</a>. You can search by Member Name, Membership Type, Status, and Signup Date Ranges.
fr_CA: Ce tableau présente un résumé des <strong>nouvelles adhésions et des renouvellements d'adhésion</strong> et inclut des raccourcis pour voir les détails. Vous pouvez aussi lancer une recherche personnalisée, en cliquant sur <a href='%1'>Rechercher des adhésions</a>, vous pourrez alors chercher par nom de membre, type d'adhésion, statut et intervalle de date d'adhésion.

en: This tag cannot be deleted. You must delete all its child tags ('%1', etc) prior to deleting this tag.
fr_CA: Cette étiquette ne peut être supprimée ! Vous devez d'abord effacer toutes ses étiquettes enfants (« %1 », etc.).

en: This tag will be removed from any currently tagged contacts, and users will no longer be able to assign contacts to this tag.
fr_CA: Cette étiquette sera retirée de tous les contacts qui l'utilisent actuellement et les utilisateurs ne pourront plus assigner de contacts à cette étiquette.

en: This title and the description below will be displayed to users in the reports list when they click the 'Reports Listing' menu. The title should reflect the report's default criteria. EXAMPLE: Activity Report - Current Month
fr_CA: Le titre et la description apparaissent dans la liste des rapports qui peut être affichée par les utilisateurs avec le menu « Liste des rapports ». Le titre doit refléter les critères par défaut du rapport, par exemple « Rapport d'activité - Mois courant ».

en: This title is already associated with the selected activity type. Please specify a unique title.
fr_CA: Ce titre est déjà attribué au type d'activité sélectionné. Vous devez indiquer un titre unique.

en: This title is already associated with the selected campaign and activity type. Please specify a unique title.
fr_CA: Ce titre est déjà attribué à la campagne sélectionnée. Vous devez indiquer un titre unique.

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
fr_CA: Ce titre est affiché aux utilisateurs dans la liste des recherches personnalisées.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you / transaction confirmation page.
fr_CA: Ce titre sera affiché en haut de la page de confirmation de transaction et de remerciement.

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
fr_CA: Ce champ de fusion peut seulement être utilisé dans un envoi massif (corps du message, en-tête, pied de page).

en: This upgrade will NOT use automatic snapshots.
fr_CA: Cette mise à jour n'utilisera PAS de snapshots automatiques.

en: This username is currently available.
fr_CA: Ce nom d'utilisateur est disponible.

en: This username is taken.
fr_CA: Ce nom d'utilisateur est déja pris.

en: This value is selected by default when adding a new contact address.
fr_CA: Cette valeur est sélectionnée par défaut lors de l'ajout de l'adresse d'un nouveau contact.

en: This version of CiviCRM can only be used with Backdrop 1.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Backdrop 1.0 and over.
fr_CA: Cette version de CiviCRM ne peut être utilisée qu'avec Backdrop 1.x. Assurez-vous que '% 1' existe si vous utilisez Backdrop 1.0 ou plus.

en: This version of CiviCRM can only be used with Drupal 6.x or 7.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Drupal 7.0 and over.
fr_CA: Cette version de CiviCRM peut seulement être utilisée avec Drupal 6.x ou 7.x. Veuillez vérifier que '%1' existe si vous utilisez Drupal 7.0 ou plus récent.

en: This webserver is running an outdated version of PHP (%1). It is strongly recommended to upgrade to PHP %2 or later, as older versions can present a security risk. The preferred version is %3.
fr_CA: Ce serveur web exécute actuellement une version obsolète de PHP (%1). Il est fortement recommandé d'effectuer la mise à jour vers PHP %2 ou ultérieur, les versions antérieures pouvant présenter un risque de sécurité. La version recommandée est %3.

en: This will add links for all currently active reports to the "Reports" menu under the relevant component. If you have added report instances to other menus, they will be moved to "Reports".  Are you sure?
fr_CA: Cela ajoutera des liens pour tous les rapports actuellement actifs au menu "Rqpports" pour le composant concerné. Si vous avez ajouté des instances de rapport à d'autres menus, elles seront déplacées vers «Rapports». Êtes-vous sûr?

en: This will also remove the premium from any contribution pages that currently include it.
fr_CA: Cela supprimera aussi le cadeau de toutes les pages de contribution qui l'incluent actuellement.

en: This will delete data from CiviCRM. Are you sure?
fr_CA: Cela supprimera les données de CiviCRM. Êtes-vous sûr?

en: This will immediately delete the file %1. This action cannot be undone.
fr_CA: Cela entraînera la suppression immédiate du fichier %1. Cette action ne peut pas être annulée.

en: This will limit the choices when selecting an activity assignee to contacts with a user account on this website.
fr_CA: Ceci limitera les choix aux contacts qui ont un compte utilisateur sur le site web quand vous assignerez une activité.

en: This will make your CiviCRM installation a single-language one again. THIS WILL DELETE ALL DATA RELATED TO LANGUAGES OTHER THAN THE DEFAULT ONE SELECTED ABOVE (and only that language will be preserved).
fr_CA: Votre installation de CiviCRM ne contiendra à nouveau qu'une seule langue. CELA EFFACERA TOUTES LES DONNEES RELATIVES AUX AUTRES LANGUES QUE CELLE SELECTIONNEE CI-DESSUS (ce sera la seule langue conservée).

en: This will refresh the duplicates list. Click OK to proceed.
fr_CA: Cela va rafraîchir la liste des doublons. Cliquez sur OK pour continuer.

en: This will remove the format from all Message Templates that use it. Do you want to continue?
fr_CA: Cela supprimera le format de tous les modèles de messages l'utilisant. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: This will run the batch merge process on the listed duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
fr_CA: Cela va lancer la fusion par lot des doublons listés. L'opération va fonctionner en mode sûr - seuls les enregistrements sans conflit direct de données seront fusionnés. Cliquez sur OK pour continuer si vous êtes sûr de vouloir effectuer cette opération.

en: This will run the batch merge process on the selected duplicates. The operation will run in force merge mode - all selected duplicates will be merged into main contacts even in case of any conflicts. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
fr_CA: Cela va lancer la fusion par lot des doublons listés. L'opération va fonctionner en mode forcé - tous les doublons sélectionnés seront fusionnés avec les contacts principaux même en cas de conflit. Cliquez sur OK pour continuer si vous êtes sûr de vouloir effectuer cette opération.

en: This will run the batch merge process on the selected duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
fr_CA: Cela va lancer la fusion par lot des doublons listés. L'opération va fonctionner en mode sûr - seuls les enregistrements sans conflit direct de données seront fusionnés. Cliquez sur OK pour continuer si vous êtes sûr de vouloir effectuer cette opération.

en: This will write to the database. Continue?
fr_CA: Ceci va écrire dans la base de données. Continuer?

en: Thought you might be interested in checking out this event. I'm planning on attending.
fr_CA: J'ai pensé que vous pourriez être intéressé, comme moi, par cet événement. J'ai l'intention d'y assister.

en: Thought you might be interested in learning about and helping this organization. I think they do important work.
fr_CA: Je pense que vous pourriez être intéressé par cette organisation. Je pense qu'ils font un travail important qui mérite d'être compris et aidé.

en: Thousands Separator
fr_CA: Séparateur de milliers

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
fr_CA: Les séparateurs de milliers et de décimales ne peuvent être identiques.

en: Thousands Separator can not be empty. You can use a space character instead.
fr_CA: Le séparateur de milliers ne peut être vide. Vous pouvez utiliser une espace.

en: Three
fr_CA: trois

en: Threshold
fr_CA: Seuil

en: Threshold weight cannot be empty or zero.
fr_CA: Le déclencheur poids ne peut pas être vide ou nul.

en: Throttle email delivery by setting the maximum number of emails sent during each CiviMail run (0 = unlimited).
fr_CA: Temporise la distribution des e-mails en fixant le nombre maximum d'e-mails envoyés au cours de chaque processus CiviMail (0 = sans limite).

en: Thumbnail
fr_CA: Vignette

en: Thumbnail URL
fr_CA: URL de la vignette

en: Thumbnail URL is Required
fr_CA: L'URL de la vignette est obligatoire

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
fr_CA: tibétain

en: Tigrinya
fr_CA: tigrinya

en: Time
fr_CA: Heure

en: Time Format
fr_CA: Format de l'heure

en: Time Input Format
fr_CA: Format de l'heure à la saisie

en: Time Limit
fr_CA: Limite de temps

en: Time interval for repeating the reminder.
fr_CA: Intervalle pour répéter le rappel

en: Time interval till repeating the reminder.
fr_CA: Intervalle de temps tant que le rappel se répéte.

en: Time is required for this format.
fr_CA: L'heure est requise pour ce format.

en: Time limit <strong>in hours</strong> for confirming/finishing registration by participants with any of the pending statuses. Enter 0 (or leave empty) to disable this feature.
fr_CA: Limite de temps <strong>en heures</strong> pour confirmer/terminer l'inscription pour tous les participants avec un statut en attente. Entrez 0 (ou laissez vide) pour désactiver cette fonctionnalité.

en: Time units for recurrence of payment.
fr_CA: Unités de temps pour la récurrence du paiement.

en: Time units for recurrence of pledge payments.
fr_CA: Fréquence de règlement pour les promesses de don récurrentes.

en: Time units for reminder.
fr_CA: Unités de temps pour rappel.

en: Time units for repetition of reminder.
fr_CA: Unités de temps pour la répétition du rappel.

en: Time units till repetition of reminder.
fr_CA: Unités de temps tant que le rappel se répéte.

en: Timeline
fr_CA: Chronologie

en: Timestamp
fr_CA: Horodate

en: Timestamp Mismatch
fr_CA: Décalage d'horodatage

en: Timestamp of when event occurred.
fr_CA: Horodatage (quand cet événement a eu lieu).

en: Timestamps and Timezones
fr_CA: Horodatages et Fuseaux horaires

en: Timestamps for Activities and Cases
fr_CA: Horodatages pour activités et dossiers

en: Timestamps reported by MySQL (eg "%1") and PHP (eg "%2" ) are mismatched.
fr_CA: Les horodatage renvoyés par MySQL (ex "%1") et PHP (ex "%2") ne correspondent pas.

en: Timezone
fr_CA: Fuseau horaire

en: Timezone Abbreviation
fr_CA: Abréviation du fuseau horaire

en: Timezone ID
fr_CA: Identifiant du fuseau horaire

en: Timezone Name
fr_CA: Nom du fuseau horaire

en: Timezone expressed as a UTC offset - e.g. United States CST would be written as "UTC-6".
fr_CA: Fuseau horaire exprimé en décalage UTC - par ex. Le CST des États-Unis serait écrit "UTC-6".

en: Timezone full name
fr_CA: Nom complet du fuseau horaire

en: Timezones
fr_CA: Fuseaux horaire

en: Tip
fr_CA: Conseil

en: Tip: Managing waitlisted participants
fr_CA: Conseil : Gestion des participants en liste d'attente

en: Title
fr_CA: Titre

en: Title - New Membership
fr_CA: Titre — Nouvelle adhésion

en: Title - Renewals
fr_CA: Titre — Renouvellements

en: Title Color
fr_CA: Couleur du titre

en: Title Text Color
fr_CA: Couleur du texte du titre

en: Title and Format
fr_CA: Titre et format

en: Title and Settings
fr_CA: Titre et paramètres

en: Title for Confirmation page.
fr_CA: Titre de la page de confirmation.

en: Title for Premiums section
fr_CA: Titre de la section des cadeaux

en: Title for Premiums section.
fr_CA: Titre de la section Cadeaux

en: Title for Thank-you page (header title tag, and display at the top of the page).
fr_CA: Titre pour la page de remerciement (étiquette du titre d'en-tête, et affichage en haut de la page).

en: Title for ThankYou page.
fr_CA: Tite de la page de remerciement.

en: Title for renewal
fr_CA: Titre pour renouvellement

en: Title is a required field.
fr_CA: Le titre est un champ obligatoire.

en: Title line of log entry
fr_CA: Ligne de titre de l'entrée journal

en: Title not Set
fr_CA: Titre manquant

en: Title of the Campaign.
fr_CA: Titre de la campagne

en: Title of the Survey.
fr_CA: Titre du sondage.

en: Title of the action(reminder)
fr_CA: Titre de l'action (rappel)

en: Title of the job
fr_CA: Titre de la tâche

en: Title to appear at the top of the Premiums section.
fr_CA: Titre apparaissant en haut de la section Cadeaux

en: Title to display at top of block
fr_CA: Titre à afficher dans l'en-tête du block

en: To
fr_CA: À

en: To Account
fr_CA: Compte To:

en: To Account ID
fr_CA: Id. du compte To:

en: To Address
fr_CA: Adresse de destinataire "À"

en: To Be Paid
fr_CA: À payer

en: To Email
fr_CA: Courriel du destinataire

en: To End of
fr_CA: Jusqu'à la fin de

en: To End of Previous
fr_CA: Jusqu'à la fin du précédent

en: To First Name
fr_CA: Prénom du destinataire

en: To Last Name
fr_CA: Nom de famille du destinataire

en: To add a field to this form, drag or double-click an item from the list to the right.
fr_CA: Pour ajouter un champ à ce formulaire, faire glisser ou double-cliquer sur l'élément dans la liste de droite.

en: To add reports to your dashboard:
fr_CA: Pour ajouter un indicateur à votre tableau de bord :

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
fr_CA: Si vous voulez permettre aux utilisateurs de consulter la liste des participants, sélectionnez l'un des choix « Nom seulement » (liste de noms seulement), « Nom et adresse électronique » ou  « Nom, statut et date d'inscription ».

en: To be paid in
fr_CA: À payer en

en: To cancel automatic renewal:
fr_CA: Pour annuler le renouvellement automatique

en: To change the amount you need to edit the template contribution. Click on "View Template" and then "Edit" from the list of recurring contributions
fr_CA: Modifier le montant nécessite de modifier le modèle de contribution. Cliquez sur "Consuter le modèle" puis sur "Modifier" dans la liste des contributions périodiques

en: To change the usage for this rule, please configure another rule as %1
fr_CA: Pour modifier l'usage de cette règle, veuillez configurer une autre règle en tant que %1

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
fr_CA: Pour nettoyer les deux, ajoutez <em>%1</em>

en: To complete and confirm your signature, please follow the activation instructions sent to the email address you provided.
fr_CA: Pour terminer et confirmer votre signature, merci de suivre les instructions fournies dans le courriel qui vient d'être envoyé à l'adresse électronique que vous nous avez fournie.

en: To continue using CiviCRM without upgrading PHP, you will have to revert both the plugin and the database to a backup of your previous version.
fr_CA: Pour continuer à utiliser CiviCRM sans mettre à jour PHP, vous devrez restaurer le plugin et la base de données à partir d'une sauvegarde de votre version précédente.

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
fr_CA: Pour désactiver la section des montants de contribution, vous devez d'abord désactiver l'option « Paiement des cotisations séparé » dans la configuration des adhésions.

en: To display a stack trace listing at the top of a page, add <em>%1</em>
fr_CA: Pour faire apparaître une trace de pile en haut de la page, ajoutez <em>%1</em>

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
fr_CA: Pour vider le cache des templates (civicrm/templates_c folder), ajoutez <em>%1</em>

en: To enable CiviCRM Views integration, add or update the following item in the <code>settings.php</code> file:
fr_CA: Pour activer l'intégration des Vues CiviCRM (Views), ajouter ou mettre à jour l'élément suivant dans le fichier <code>settings.php</code>:

en: To enable CiviCRM Views integration, install the <a %1>CiviCRM Entity</a> module.
fr_CA: Pour activer l'intégration des vues CiviCRM, installez le module <a %1>CiviCRM Entity</a>.

en: To enable event participation approval the following statuses must be enabled:
fr_CA: Afin d'activer la validation des inscriptions, les statuts suivants doivent être activés :

en: To enable event waitlist management the following statuses must be enabled:
fr_CA: Pour activer la gestion de liste d'attente pour un événement les statuts suivants doivent être activés :

en: To ensure that all of your custom data groups are available to Views, you may need to add the following key(s) to the db_prefix array in your settings.php file: '%1'.
fr_CA: Afin que vos ensembles de données personnalisées soient disponibles pour Views, il se peut que vous ayiez à ajouter la ou les clé(s) suivante(s) au tableau db_prefix dans votre fichier settings.php : « %1 ».

en: To filter on Staff Member or Relationship, please also select Staff Member and Relationship from the list of fields.
fr_CA: Vous pouvez filtrer sur Membre d'équipe ou Relation de travail en les choisissant dans la liste.

en: To find out more about this event, go to:
fr_CA: Pour en savoir plus sur cet événement, allez sur :

en: To improve data-protection, CiviCRM (5.50+) may create snapshots of upgraded data ("snap_*" tables). The upgrader will automatically prune old snapshots. The "snap_*" tables should generally follow the same backup/replication rules as other MySQL tables, but advanced administrators may fine-tune per preference.
fr_CA: Pour améliorer la protection des données, CiviCRM (5.50) peut créer des snapshots instantanés des données mises à jour (tables "snap_*"). Le programme de mise à niveau supprimera automatiquement les anciens instantanés. Les tables "snap_*" doivent généralement suivre les mêmes règles de réplication ou sauvegarde que les autres tables MySQL, mais les administrateurs peuvent ajuster à leur guise.

en: To include a dashlet report drag it from the "Available Dashlets" block to one of the two columns (use the right column for a better fit).
fr_CA: Pour inclure un indicateur glissez et déposez-le depuis le bloc des indicateurs disponibles dans une des deux colonnes (utiliser la colonne de droite pour un meilleur ajustement).

en: To make a contribution, go to:
fr_CA: Pour effectuer une contribution, allez sur :

en: To prepare for CiviCRM v%4, please upgrade MySQL. The recommended version will be MySQL v%2 or MariaDB v%3.
fr_CA: Pour vous préparer à CiviCRM v%4, mettez à jour MySQL. La version recommandée sera MySQL v%2 ou MariaDB v%3.

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
fr_CA: Pour enlever les fichiers temporaires téléchargés (répertoire civicrm/upload), ajoutez <em>%1</em>

en: To resolve any errors, go to <a %1>Manage Extensions</a>.
fr_CA: Pour corriger les erreurs, aller sur le <a %1>Gestionnaire d'extensions</a>.

en: To save label for fields.
fr_CA: Pour enregistrer des libellés pour les champs.

en: To search by specific location types (e.g. Home, Work...), select one or more options.
fr_CA: Pour rechercher par type d'adresse (ie Domicile, Travail...), sélectionnez une ou plusieurs options.

en: To send a Mass SMS, you must have a valid group of recipients - either at least one group that's a Mailing List
fr_CA: Pour envoyer un SMS groupé, vous devez disposer d'un groupe valide - d'au moins un groupe de type Liste de diffusion

en: To send only one message to the shared address, enable this option. Mail-merge tokens will be filled for only one person.
fr_CA: Pour envoyer un seul message à l'adresse partagée, activez cette option. Les champs de fusion ne seront alors complété que pour une seule personne.

en: To send separate messages for each person, disable this option. Mail-merge tokens will be filled separately for each person.
fr_CA: Pour envoyer un message séparé pour chacune de ses personnes, désactivez cette option. Les champs de fusion seront alors complété pour chacune de ces personnes.

en: To stop the automatic renewal:
          <a href="%1">Cancel auto-renew</a>
fr_CA: Pour arrêter le renouvellement automatique :
    <a href="%1">Annuler le renouvellement automatique</a>

en: To use Update multiple participants, you need to configure a profile containing only Participant fields (e.g. Participant Status, Participant Role, etc.). Configure a profile at 'Administer CiviCRM >> Customize >> CiviCRM Profile'.
fr_CA: Pour utiliser Mettre à jour en lot des Participants, vous devez paramétrer un Profil qui contiennent uniquement des champs de Participant (par ex : statut, rôle, etc.). Paramétrez un Profil en allant à Administrer > Personnaliser les données et écrans > Profils.

en: To use reCAPTCHA you must sign up at <a %1>Google's reCaptcha site</a> to get your public and private keys. Then enter both keys in <a %2>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; reCAPTCHA settings</a>.
fr_CA: Pour pouvoir utiliser reCAPTCHA, vous devez obtenir une clé publique et privée du site <a href="%1" target="_blank">Google reCAPTCHA</a> et renseigner ces deux clés dans <a href="%2">Administrer &raquo; Paramètres système &raquo; Corbeille, journalisation et ReCAPTCHA</a>.

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
fr_CA: Pour voir les totaux, merci de sélectionner l'identifiant de l'activité, sa date et sa durée.

en: To:
fr_CA: À :

en: To: %1
fr_CA: À : %1

en: Toggle fullscreen
fr_CA: Basculer en plein écran

en: Toggle main menu
fr_CA: Basculer vers le menu principal

en: Token
fr_CA: Champs de fusion

en: Token %1 is no longer supported - use %2 instead
fr_CA: Le champ de fusion %1 n'est plus maintenu - utilisez %2 à la place

en: Tokens
fr_CA: Champs de fusion

en: Tonga (Tonga Islands)
fr_CA: tonguien

en: Too many matching results
fr_CA: Trop de résultats trouvés

en: Top Margin
fr_CA: Marge du haut

en: Top Padding
fr_CA: Marge du haut

en: Top level
fr_CA: Haut niveau

en: Total %1 Amount
fr_CA: Montant Total (%1)

en: Total Activities
fr_CA: Nombre total d'activités

en: Total Amount
fr_CA: Montant total

en: Total Amount (%)
fr_CA: Montant total (%)

en: Total Amount (%1)
fr_CA: Montant Total (%1)

en: Total Amount (Contributions)
fr_CA: Montant total (Contributions)

en: Total Amount (Soft Credits)
fr_CA: Montant total (crédits indirects)

en: Total Amount Contributed
fr_CA: Montant total des contributions

en: Total Amount Paid
fr_CA: Montant total payé

en: Total Amount should be a positive number
fr_CA: Le montant total doit être un nombre positif

en: Total Clicks (WIP)
fr_CA: Nombre total de clics (WIP)

en: Total Clicks on a particular link
fr_CA: Nombre total de clics sur un lien particulier

en: Total Committed
fr_CA: Montant total promis

en: Total Contributions
fr_CA: Total des contributions

en: Total Donations
fr_CA: Total des dons

en: Total Donors
fr_CA: Nombre total des donateurs

en: Total Duration (in Minutes)
fr_CA: Durée totale (en minutes)

en: Total Fee
fr_CA: Total des frais

en: Total Fee(s)
fr_CA: Total des frais

en: Total Income
fr_CA: Revenu total

en: Total LifeTime
fr_CA: Total à vie

en: Total Members
fr_CA: Nombre total de membres

en: Total No Pledges
fr_CA: Nombre total d'engagements de don

en: Total Number of Activities
fr_CA: Nombre total d'activités

en: Total Number of Cases
fr_CA: Nombre Total de Dossiers

en: Total Number of Countries
fr_CA: Nombre Total de Pays

en: Total Open Rate
fr_CA: Taux d'ouverture

en: Total Opens
fr_CA: Total des ouvertures

en: Total Paid
fr_CA: Total payé

en: Total Participant(s) added to event: %1.
fr_CA: Total des participants ajoutés à l'événement : %1

en: Total Participants
fr_CA: Nombre total de participants

en: Total Participants : %1
fr_CA: Nombre total de participants : %1

en: Total Payments Made
fr_CA: Total des paiements effectués

en: Total Pledge Amount
fr_CA: Montant total de la promesse de don

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
fr_CA: Le montant promis doit être supérieur à zéro.

en: Total Pledged
fr_CA: Total promis

en: Total Pledges
fr_CA: Total des promesses de don

en: Total Price
fr_CA: Prix total

en: Total Primary Contact(s)
fr_CA: Total contacts principaux

en: Total Received
fr_CA: Total reçu

en: Total Recipients:
fr_CA: Nombre total de destinataires :

en: Total Reserve
fr_CA: Total réservé

en: Total Row(s)
fr_CA: Total de lignes

en: Total Rows
fr_CA: Nombre total de lignes

en: Total Rows Imported
fr_CA: Nombre de lignes importées

en: Total Selected Activities: %1
fr_CA: Nombre d'activités sélectionnées : %1

en: Total Soft Credit Amount
fr_CA: Montant total du crédit indirect

en: Total Soft Credits
fr_CA: Total des crédits indirects

en: Total Tax
fr_CA: Montant total des taxes

en: Total Tax Amount
fr_CA: Montant total de taxe

en: Total Tracked Opens
fr_CA: Total des ouvertures suivies

en: Total Types
fr_CA: Nombre total de types

en: Total Unique Clicks
fr_CA: Nombre total de clics uniques

en: Total Usage:
fr_CA: Total des utilisations :

en: Total amount entered
fr_CA: Montant total entré

en: Total amount expected
fr_CA: Montant total attendu

en: Total amount for this batch.
fr_CA: Montant total pour ce lot.

en: Total amount last year
fr_CA: Total de l'an passé

en: Total amount of this contribution. Use market value for non-monetary gifts.
fr_CA: Montant total de cette contribution. Utilisez la valeur sur le marché pour les dons non-monétaires.

en: Total amount of this item
fr_CA: Montant total de cet article

en: Total amount you would like to raise for this campaign.
fr_CA: Objectif total de collecte pour cette campagne.

en: Total for
fr_CA: Total pour

en: Total for %1
fr_CA: Total pour %1

en: Total for Fiscal Year
fr_CA: Total pour l'année fiscale

en: Total for amounts entered below does not match the expected batch total.
fr_CA: Le montant total entré ci-dessous ne correspond pas au montant total attendu.

en: Total for this participant
fr_CA: Total pour ce participant

en: Total number of payments to be made.
fr_CA: Nombre Total des paiements à effectuer.

en: Total number of payments to be made. Set this to 0 if this is an open-ended commitment i.e. no set end date.
fr_CA: Nombre de paiements prévus. Indiquez 0 si l'engagement n'est pas limité dans le temps.

en: Total number of primary records created or modified during the import.
fr_CA: Nombre d'enregistrements principaux créés ou modifiés pendant l'import.

en: Total number of rows in the imported data.
fr_CA: Nombre total de lignes de données importées.

en: Total pledged amount.
fr_CA: Montant total de la promesse de don

en: Total reserved contacts should be a positive number
fr_CA: Le nombre total de contacts réservés doit être un nombre positif.

en: Total reserved per interviewer
fr_CA: Nombre total de réservations par enquêteur

en: Total rows (activity records) in uploaded file.
fr_CA: Nombre de lignes (enregistrements d'activités) dans le fichier importé.

en: Total rows (contribution records) in uploaded file.
fr_CA: Nombre total de lignes (contributions) dans le fichier d'import.

en: Total rows (membership records) in uploaded file.
fr_CA: Nombre total de lignes (adhésions) dans le fichier uploadé

en: Total rows (participant records) in uploaded file.
fr_CA: Nombre total de lignes (participants) dans le fichier téléchargé.

en: Total rows to be imported.
fr_CA: Nombre total de lignes à importer.

en: Total tax amount of this contribution.
fr_CA: Montant total des taxes pour cette contribution.

en: Total weight must be greater than or equal to the Weight Threshold.
fr_CA: Le poids total doit être au moins égal ou plus grand que le seuil du poids.

en: Totals (all types)
fr_CA: Totaux (tous types)

en: Totals Only
fr_CA: Totaux seulement

en: Touched Activity
fr_CA: Activité touchée

en: Touched Contact
fr_CA: Contact touché

en: Track Click-Throughs
fr_CA: Suivi des clics

en: Track Mailing?
fr_CA: Suivre le message ?

en: Track Opens
fr_CA: Suivi des ouvertures

en: Track Replies
fr_CA: Suivi des réponses

en: Track replies using VERP in Reply-To header
fr_CA: Suivre les réponses en utilisant des entêtes  « Réponse-à » VERP

en: Track the number of times recipients click each link in this mailing.
fr_CA: Comptabilise le nombre de fois que les destinataires ont cliqué sur un lien de votre envoi.

en: Track the number of times recipients open this mailing in their email software.
fr_CA: Comptabilise le nombre de fois que les destinataires ont ouvert ce message dans leur logiciel de courriel.

en: Trackable Opens
fr_CA: Suivi des ouvertures

en: Trackable Replies
fr_CA: Suivi des réponses

en: Trackable URL ID
fr_CA: Identifiant suivi des clics

en: Trackable URLs
fr_CA: Suivi des clics

en: Trackable Url ID
fr_CA: Id. de l'URL de suivi

en: Tracking
fr_CA: Suivi

en: Trans #
fr_CA: N° de transaction

en: Transaction Amount
fr_CA: Montant de la transaction

en: Transaction Date
fr_CA: Date de transaction

en: Transaction Fee
fr_CA: Frais de transaction

en: Transaction ID
fr_CA: Identifiant de transaction

en: Transaction ID already exists in Database.
fr_CA: L'ID de transaction existe déjà dans la base de données

en: Transaction ID must be unique within the database
fr_CA: L'ID de transaction doit être unique dans la base de données

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
fr_CA: L'identifiant de la transaction doit être unique. Rajoutez le numéro de compte pour vérification.

en: Transaction ID's must be unique. Transaction '%1' already exists in your database.
fr_CA: L'identifiant de la transaction doit être unique. Transaction '%1' existe déjà dans la base.

en: Transaction Result Code
fr_CA: code résultat de la transaction

en: Transaction id supplied by external processor. This may not be unique.
fr_CA: ID de transaction fourni par le processeur externe. Il peut ne pas être unique.

en: Transfer
fr_CA: Transférer

en: Transfer Registration
fr_CA: Transférer la réservation.

en: Transfer or Cancel
fr_CA: Transférer ou Annuler

en: Transfer or Cancel Registration
fr_CA: Transférer OU Annuler l'inscription

en: Transfer or cancel your registration:
fr_CA: Transférer ou annuler votre inscription :

en: Transferred to
fr_CA: Transféré à

en: Transferred to Contact ID
fr_CA: Transféré à l'identifiant de contact

en: Translated Entity
fr_CA: Entité traduite

en: Translated Entity ID
fr_CA: Id. d'Entité traduite

en: Translated Field
fr_CA: Champ traduit

en: Translated String
fr_CA: Texte traduit (string)

en: Translated String ID
fr_CA: Id. de du texte traduit (string)

en: Translated Strings
fr_CA: Textes traduits (strings)

en: Translated string
fr_CA: Texte traduit (string)

en: Troubleshooting
fr_CA: Dépannage

en: Trxn ID
fr_CA: Identifiant de transaction

en: Try "Search All or by Date Range".
fr_CA: Essayez « Tous ou dans un intervalle de temps  ».

en: Try a different spelling or use fewer letters.
fr_CA: Essayez avec une orthographe différente ou moins de lettres.

en: Tsonga
fr_CA: tsonga

en: Tswana
fr_CA: tswana

en: Turkish
fr_CA: turc

en: Turkmen
fr_CA: turkmène

en: Tweet
fr_CA: Gazouiller

en: Twi
fr_CA: twi ou tchi

en: Two
fr_CA: deux

en: Type of Component.
fr_CA: Type de composant.

en: Type of Contact.
fr_CA: Type de contact.

en: Type of Data
fr_CA: Type de donnée

en: Type of Group.
fr_CA: Type de groupe.

en: Type of bounce
fr_CA: Type de rebond

en: Type of data stored by this option group.
fr_CA: Type de données stockées par cette liste de choix.

en: Type of file (e.g. Transcript, Income Tax Return, etc). FK to civicrm_option_value.
fr_CA: Type de dossier (Ex. transcription, déclaration d'impôt sur revenus, etc.). FK de civicrm_option_value.

en: Type of grant. Implicit FK to civicrm_option_value in grant_type option_group.
fr_CA: Type de subvention. Implicit FK to civicrm_option_value in grant_type option_group.

en: Type of mailling job: null | child
fr_CA: Type de tâche de mailling: null | enfant

en: Type of object this group extends (can add other options later e.g. contact_address, etc.).
fr_CA: Tapez d'objet que ce groupe étend (peut ajouter d'autres options plus tard, par exemple contact_address, etc.).

en: Type of relationship
fr_CA: Type de relation

en: Type of the queue
fr_CA: Type de file d'attente

en: UF Group Created Date
fr_CA: Date de création du groupe UF

en: UF ID
fr_CA: Id. UF

en: UF Join ID
fr_CA: Identifiant d'adhésion à l'UF

en: UF Match ID
fr_CA: Identifiant de correspondance de l'UF

en: UF Name
fr_CA: Nom UF

en: UI language preferred by the given user/contact
fr_CA: Langue préférée pour l'Interface par le contact/utilisateur

en: URL Click-through tracking
fr_CA: Suivi des clics par URL

en: URL Variables
fr_CA: Variables de lien

en: URL for Winner Criteria
fr_CA: URL pour le critère du gagnant

en: URL for file is not valid
fr_CA: L'URL du fichier est invalide

en: URL for general info about the organization - included in the email sent to friends.
fr_CA: URL pour les infos générales à propos de l'organisation - inclue dans le courriel envoyé aux amis.

en: URL for this Page
fr_CA: URL de cette page

en: URL of image if any.
fr_CA: URL de l'image (si existante).

en: URL of the location for uploaded image files.
fr_CA: URL du répertoire où les fichiers images sont téléchargés.

en: URL to Homepage.
fr_CA: URL de la page d'accueil

en: URL to Logo Image
fr_CA: URL du logo

en: URL to Widget logo
fr_CA: URL du logo du widget

en: URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Enable secure URLs.
fr_CA: URL utilisées pour accéder aux ressources CiviCRM (fichiers CSS, Javascript, fichiers images, etc.) Activer les URL sécurisées.

en: USPS Bulk mailing code.
fr_CA: Code USPS pour le publipostage.

en: USPS Code
fr_CA: Code USPS

en: Uighur, Uyghur
fr_CA: ouïgour

en: Ukrainian
fr_CA: ukrainien

en: Unable to Delete
fr_CA: Suppression impossible

en: Unable to create InnoDB tables. MySQL InnoDB support is required for CiviCRM but is either not available or not enabled in this MySQL database server.
fr_CA: Impossible de créer des tables InnoDB. Un support MySQL InnoDB est nécessaire pour CiviCRM, mais ce support n'est pas disponible ou n'est pas activé sur le serveur de cette base de données MySQL.

en: Unable to create temporary tables. This MySQL user is missing the CREATE TEMPORARY TABLES privilege.
fr_CA: Impossible de créer des tables temporaires. Cet utilisateur MySQL n'a pas le privilège  de CRÉER DES TABLES TEMPORAIRES.

en: Unable to create triggers. This MySQL user is missing the CREATE TRIGGERS  privilege.
fr_CA: Impossible de créer des déclencheurs. Cet utilisateur MySQL n'a pas le privilège CREER DES DELENCHEURS (CREATE TRIGGERS).

en: Unable to delete the '%1' Price Field - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions  or event templates.
fr_CA: Il est impossible de supprimer le champ de prix « %1 », il est utilisé par une ou plusieurs pages actives de contribution ou d'événement ou modèles de message.

en: Unable to delete the '%1' Price Field Option - it is currently in use by one or more active events  or contribution pages or contributions.
fr_CA: Il est impossible de supprimer le champ tarif « %1 », il est utilisé par une ou plusieurs pages actives de contribution ou d'événement.

en: Unable to delete the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions or event templates.
fr_CA: Impossible de supprimer la tarification « %1 » - elle est actuellement en cours d'utilisation par au moins un événement, page de contribution ou modèle de message.

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
fr_CA: Impossible de désactiver la tarification '%1' - elle est actuellement utilisée par un ou plusieurs événements actifs, contributions, ou pages de contribution.

en: Unable to extract the extension
fr_CA: Impossible d'extraire l'extension.

en: Unable to extract the extension to %1.
fr_CA: Impossible d'extraire l'extension dans %1.

en: Unable to extract the extension: %1 cannot be cleared
fr_CA: Impossible d'extraire l'extension : %1 ne peut être effacé

en: Unable to extract the extension: bad directory structure
fr_CA: Impossible d'extraire l'extension: mauvaise structure du répertoire

en: Unable to file on case.
fr_CA: Impossible d'associer l'activité au dossier.

en: Unable to find matching UF Group
fr_CA: Le groupe UF correspondant introuvable.

en: Unable to load configuration file for the referenced case type: '%1' %2.
fr_CA: Impossible de charger le fichier de configuration pour le type de dossier référencé '%1' %2

en: Unable to load saved mapping. Please ensure all fields are correctly mapped
fr_CA: Impossible de charger la correspondance enregistrée. Veuillez vous assurer que tous les champs sont correctement affectés

en: Unable to locate xml file for Case Type "<em>%1</em>".
fr_CA: Impossible de trouver le fichier xml pour le Type de Dossier "<em>%1</em>".

en: Unable to lock tables. This MySQL user is missing the LOCK TABLES privilege.
fr_CA: Impossible de verrouiller les tables. Cet utilisateur MySQL n'a pas le privilège de VERROUILLER TABLES.

en: Unable to reach the server. Please refresh this page in your browser and try again.
fr_CA: Impossible de joindre le serveur. Veuillez rafraichir cette page dans votre navigateur et essayer de nouveau.

en: Unable to remove directory %1
fr_CA: Impossible de supprimer le répertoire %1

en: Unable to remove file %1
fr_CA: Impossible de supprimer le fichier %1

en: Unable to resize image because the GD image library is not currently compiled in your PHP installation.
fr_CA: Impossible de redimensionner l'mage car la bibilothèque d'images GD n'est pas compilée dans votre installation PHP.

en: Unable to resize image because the file supplied was not an image.
fr_CA: Impossible de redimensionner l'image car le fichier fournit n'était pas une image.

en: Unable to retrieve the encrypted password. Please check your configured encryption keys. The error message is: %1
fr_CA: Impossible de récupérer le mot de passe chiffré. Veuillez vérifier vos clés de chiffrement configurées. Le message d'erreur est : %1

en: Unable to save the WordPress Base Page.
fr_CA: Impossible d'enregistrer la page de base de WordPress.

en: Unable to send email. Please report this message to the site administrator
fr_CA: Impossible d'envoyer un courriel. Adressez vous à votre administrateur.

en: Unable to update Open Case activity
fr_CA: Impossible de mettre à jour l'activité du dossier ouvert

en: Unassigned
fr_CA: Non alloué

en: Uncheck at your own risk as batch processing violates USPS API TOS.
fr_CA: Décochez à vos propres risques étant donné que le lot traité viole USPS API TOS.

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for free membership signup ONLY, or to solicit in-kind / non-monetary donations such as furniture, equipment.. etc.
fr_CA: Décochez cette case si vous utilisez seulement cette page de contribution pour l'enregistrement d'adhésions gratuites, ou pour solliciter des dons en nature, non-monétaires tels que mobiliers, matériels, etc.

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for membership signup and renewal only &ndash; and you do NOT want users to select or enter any additional contribution amounts.
fr_CA: Décochez cette case si vous utilisez cette page de contribution pour l'enregistrement et le renouvellement d'adhésion seulement, et que vous ne voulez pas que les utilisateurs choisissent ou entrent des montants de contribution additionnels.

en: Unconfirmed
fr_CA: Non confirmé

en: Unfortunately some of your options have now sold out for one or more participants.
fr_CA: Malheureusement, certaines de vos options sont complètes pour un participant ou plus.

en: Unfortunately there are currently no available spaces for the %1 event.
fr_CA: Il semble qu'il n'y ait plus de place disponible pour l'événement %1.

en: Unfortunately we encountered a problem in processing your email verification. Please contact the site administrator.
fr_CA: Oups! Nous avons rencontré un problème en vérifiant votre adresse électronique. Merci d'en notifier l'administrateur du site.

en: Unfortunately we encountered a problem in processing your subscription confirmation. Please contact the site administrator.
fr_CA: Désolé ! Nous avons rencontré un problème en procédant à la confirmation de votre inscription. Merci de contacter l'administrateur du site.

en: Unfortunately, <em>CiviEvent times may be inaccurate</em>. To prevent or fix inaccuracies, please review <a %1>CiviEvent v5.47 Timezone Notice</a>.
fr_CA: Malheureusement, <em>les heures dans CiviEvent pourraient être inexactes </em>. ToPour éviter ou corriger les inexactitudes, veuillez consulter <a %1>l'explication sur les Fuseaux horaires dans CiviEvent v5.47</a>.

en: Unhide
fr_CA: Non caché

en: Unhold Email
fr_CA: Débloquer l'adresse de courriel

en: Uninstall
fr_CA: Désinstaller

en: Uninstall "%1"?
fr_CA: Désinstaller « %1 » ?

en: Uninstall Error
fr_CA: Erreur de désinstallation

en: Uninstall Extension
fr_CA: Désinstaller l'extension

en: Unique  Other Activity ID
fr_CA: l'identifiant de l'autre activité unique

en: Unique Address ID
fr_CA: Id. unique d'adresse

en: Unique Campaign ID.
fr_CA: Identifiant unique de la campagne

en: Unique Case ID
fr_CA: Identifiant unique du dossier

en: Unique Click-throughs
fr_CA: Clics uniques

en: Unique Clicks
fr_CA: Clics uniques

en: Unique Contact ID
fr_CA: L'identifiant unique du contact

en: Unique Custom Field ID
fr_CA: Identifiant de champ personnalisé unique

en: Unique Custom Group ID
fr_CA: Id. unique du groupe personnalisé

en: Unique Email ID
fr_CA: Id. courriel unique

en: Unique Email per Domain?
fr_CA: Courriel unique par Domaine ?

en: Unique Grant id
fr_CA: Identifiant de subvention unique

en: Unique ID
fr_CA: Id. unique

en: Unique ID (OpenID)
fr_CA: Identifiant unique (OpenID)

en: Unique IM ID
fr_CA: Id. unique IM

en: Unique Name
fr_CA: Nom unique

en: Unique Open Rate
fr_CA: Taux d'ouvertures uniques

en: Unique OpenID ID
fr_CA: Id. OpenID unique

en: Unique Opens
fr_CA: Ouvertures uniques

en: Unique Phone ID
fr_CA: Id. de téléphone unique

en: Unique Replies
fr_CA: Réponses uniques

en: Unique Site ID
fr_CA: Id. de site unique

en: Unique Status Preference ID
fr_CA: Id. unique de préférence de statut

en: Unique String ID
fr_CA: Id. unique du texte/string

en: Unique Tracked Opens
fr_CA: Ouvertures uniques

en: Unique Website ID
fr_CA: Id. de site web unique

en: Unique case-activity association id
fr_CA: ID unique d'association de Dossier/Activité

en: Unique case-contact association id
fr_CA: ID unique d'association Dossier/Contact

en: Unique dedupe exception id
fr_CA: Id. unique d'exception de dédoublonnage

en: Unique dedupe rule group id
fr_CA: Id. unique du groupe de règles de dédoublonnage

en: Unique dedupe rule id
fr_CA: Id. unique de règle de dédoublonnage

en: Unique machine name
fr_CA: Nom machine unique

en: Unique name for identifying contribution page
fr_CA: Nom unique pour identifier la page de contribution

en: Unique name for job.
fr_CA: Nom unique pour la Tâche Utilisateur programmée

en: Unique name for setting
fr_CA: Nom unique pour le paramètre

en: Unique name of Mapping
fr_CA: Nom unique de la Correspondance

en: Unique name of rule group
fr_CA: Nom unique du groupe de règles

en: Unique name of saved search
fr_CA: Nom unique de la recherche enregistrée

en: Unique path name for cache element
fr_CA: Nom du chemin unique pour l'élément de cache

en: Unique path name for cache element of the searched item
fr_CA: Nom du chemin unique pour l'élément de cache de l'élément recherché.

en: Unique payment ID for this transaction. The Payment Processor's transaction ID will be automatically stored here on online contributions.
fr_CA: Numéro unique de règlement. Le numéro de transaction du règlement sera automatiquement conservé ici, sur les contributions en ligne.

en: Unique reference for the recurring contribution. May be made up of other fields, e.g. bank ID, account number, etc.
fr_CA: Référence unique pour la contribution périodique. Peut être composé d'autres champs, par ex. identifiant bancaire, numéro de compte, etc.

en: Unique table ID
fr_CA: Identifiant unique du tableau

en: Unique trusted external ID (generally from a legacy app/datasource). Particularly useful for deduping operations.
fr_CA: ID externe unique de confiance (généralement à partir d'une application / source de données héritée). Particulièrement utile pour les opérations de déduplication.

en: Unit Price
fr_CA: Prix unitaire

en: Unit in which membership period is expressed.
fr_CA: Unité dans laquelle la période d'adhésion est exprimée

en: Unit of Measure
fr_CA: Unité de mesure

en: Unit price.
fr_CA: Prix à l'unité.

en: Unit used for adjusting from start_event.
fr_CA: Unité utilisée pour ajuster à partir de l'événement de démarrage.

en: Unit used for adjusting from the ending event.
fr_CA: Unité utilisée pour ajuster à partir de l’événement de fin.

en: Units
fr_CA: Unités

en: Unknown
fr_CA: Inconnu

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
fr_CA: Type de rebond inconnu : impossible de déterminer la cause du rebond.

en: Unknown error
fr_CA: Erreur inconnue

en: Unknown parameter
fr_CA: Paramètre inconnu

en: Unknown path
fr_CA: Chemin inconnu

en: Unknown tag.
fr_CA: Étiquette inconnue.

en: Unless you are absolutely unable to configure your server to check the SSL certificate of the remote server you should leave this set to Yes
fr_CA: A moins que vous soyez dans l'incapacité absolue de configurer votre serveur pour vérifier le certificat SSL du serveur distant vous devriez laisser ce paramètre à OUI

en: Unlimited
fr_CA: Illimité

en: Unlocked
fr_CA: Déverrouillé

en: Unnamed Profile
fr_CA: Profil sans nom

en: Unopened/Hidden
fr_CA: Non ouvert/masqué

en: Unrecognised message part of type "%1".
fr_CA: La partie du message de type "%1" n'a pas été reconnue.

en: Unrecognised parameter. Could not clear the CiviCRM caches.
fr_CA: Paramètre non reconnu. Impossible de vider les caches CiviCRM.

en: Unrecognised parameter. Could not refresh the CiviCRM permissions.
fr_CA: Paramètre non reconnu. Impossible d'actualiser les autorisations CiviCRM.

en: Unrecognised parameter. Could not save the selected setting.
fr_CA: Paramètre non reconnu. Impossible d'enregistrer le paramètre sélectionné.

en: Unrecognized payment hook (%1) in %2::%3
fr_CA: Hook de paiement non reconnu (%1) in %2::%3

en: Unrecognized upgrade action
fr_CA: Tâche de mise à jour non-reconnue

en: Unrestricted
fr_CA: Libre

en: Unreviewed
fr_CA: Non révisé

en: Unsafe Files
fr_CA: Fichiers non sûrs

en: Unsafe Permission Settings
fr_CA: Les permissions définies sont dangereuses

en: Unsaved Changes
fr_CA: Changements non enregistrés

en: Unsubscribe
fr_CA: Désabonnement

en: Unsubscribe (Action)
fr_CA: Se désabonner (Action)

en: Unsubscribe Confirmation
fr_CA: Confirmation de désabonnement

en: Unsubscribe Group
fr_CA: Groupe de désabonnement

en: Unsubscribe ID
fr_CA: Identifiant de désabonnement

en: Unsubscribe Message
fr_CA: Message de désabonnement

en: Unsubscribe Methods
fr_CA: Méthodes de désabonnement

en: Unsubscribe Requests
fr_CA: Demandes de désinscription

en: Unsubscribe Timestamp
fr_CA: Horodatage du désabonnement

en: Unsubscribe URL (Action)
fr_CA: URL de désinscription (Action)

en: Unsubscribe via email
fr_CA: Se désabonner du groupe (courriel)

en: Unsubscribe via web page
fr_CA: Se désabonner du groupe (lien)

en: Unsubscribed
fr_CA: Désabonné

en: Unsubscribed Groups
fr_CA: Désabonnement au(x) groupe(s)

en: Unsubscribes & Opt-outs
fr_CA: Désabonnements & Opt-outs

en: Unsubscription Groups
fr_CA: Groupes de désinscription

en: Unsupervised
fr_CA: Automatique

en: Unsupported Angular Setting
fr_CA: Paramètre AngularJS non pris en charge

en: Unsupported Field Type
fr_CA: Type de champ non supporté

en: Unsupported Locale
fr_CA: Langue non supportée

en: Unsupported action
fr_CA: Action non prise en charge

en: Until
fr_CA: Jusqu'à

en: Unused deprecated column.
fr_CA: Colonne obsolète et inutilisée.

en: Unusual Permissions for Anonymous Users
fr_CA: Permissions inhabituelles pour les utilisateurs anonymes

en: Up To %1
fr_CA: Jusqu'à %1

en: Up To %1 Donation
fr_CA: Jusqu'à %1 contributions

en: Upcoming
fr_CA: À venir

en: Upcoming Events
fr_CA: Événements à venir

en: Update
fr_CA: Mettre à jour

en: Update "%1"
fr_CA: Mettre à jour "%1"

en: Update %1
fr_CA: Mettre à jour « %1 »

en: Update Activities
fr_CA: Mettre à jour les activités

en: Update Activity
fr_CA: Mettre à jour l'activité

en: Update Check Disabled
fr_CA: Vérification de la mise à jour désactivée

en: Update Contact Information
fr_CA: Mettre à jour les informations de contact

en: Update Contact(s)
fr_CA: Mise à jour des contacts

en: Update Contacts
fr_CA: Mettre à jour les contacts

en: Update Contribution(s)
fr_CA: Mise à jour des contributions

en: Update Contributions
fr_CA: Mise à jour des contributions

en: Update Employer
fr_CA: Mettre à jour l'employeur

en: Update Error
fr_CA: Erreur de mise à jour

en: Update Grants
fr_CA: Mettre à jour les subventions

en: Update Indices
fr_CA: Mettre à jour les indices

en: Update Linked Cases Status?
fr_CA: Mettre à jour le statut des dossiers liés ?

en: Update Members(s)
fr_CA: Mettre à jour le(s) membre(s)

en: Update Memberships
fr_CA: Mettre à jour les adhésions

en: Update Page Format (this will affect all templates that use this format)
fr_CA: Mettre à jour le format de page (ceci affectera également tous les modèles qui utilisent ce format)

en: Update Participant(s)
fr_CA: Mise à jour des participants

en: Update Payment details
fr_CA: Mettre à jour les détails de paiement

en: Update Response
fr_CA: Mettre à jour la réponse

en: Update Responses for All
fr_CA: Mettre à jour les réponses pour tous

en: Update Saved Mapping for contribution import
fr_CA: Mettre à jour la correspondance de champs enregistrée pour l'importation des contributions

en: Update Smart Group
fr_CA: Mettre à jour le groupe dynamique

en: Update Smart Group Counts
fr_CA: Mettre à jour le nombre de groupes dynamiques

en: Update Success
fr_CA: Mise à jour effectuée

en: Update Template
fr_CA: Modifier le modèle

en: Update all database indices now? This may take a few minutes and cause a noticeable performance lag for all users while running.
fr_CA: Mettre à jour tous les index de base de données maintenant ? Cela peut prendre quelques minutes et entraîner un décalage de performances notable pour tous les utilisateurs lors de l'exécution.

en: Update existing
fr_CA: Mettre à jour l'existant

en: Update existing Contact or Create
fr_CA: Mettre à jour le contact existant ou en créer un.

en: Update existing Contact.
fr_CA: Mettre à jour le contact existant.

en: Update existing Contact. Skip row if not found
fr_CA: Mettre à jour un contact existant. Ignore la ligne si aucun contact n'est trouvé.

en: Update existing Membership
fr_CA: Modifier une adhésion existante

en: Update existing contributions
fr_CA: Mettre à jour les contributions

en: Update field values for each %1 as needed. Click <strong>Update %2s</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first %1 and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
fr_CA: Vous pouvez faire la mise à jour des valeurs pour chaque contact selon vos besoins. Cliquer sur le bouton <strong>Mise à jour des contacts</strong> pour enregistrer vos modifications. Pour assigner la même valeur à un champ sur TOUTES les lignes, entrer cette valeur dans le premier contact, puis cliquer sur l'icône <strong>Copier</strong> (située à côté du titre de chaque colonne).

en: Update field values for each Activities as needed. Click <strong>Update Activities</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first Activity and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
fr_CA: Mettez à jour les champs pour chaque activité comme nécessaire. Cliquez sur <strong>Enregistrer les activités</strong> dessous pour enregistrer toutes vos modifications. Pour saisir une même valeur de champ pour toutes les lignes, entrez cette valeur pour la première activité puis cliquez sur l'<strong>icône de copie</strong> (à côté du titre de la colonne).

en: Update field values for each contact as needed. Click <strong>Update Contacts</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contact and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
fr_CA: Vous pouvez faire la mise à jour des valeurs pour chaque contact selon vos besoins. Cliquer sur le bouton <strong>Mise à jour des contacts</strong> pour enregistrer vos modifications. Pour assigner la même valeur à un champ sur TOUTES les lignes, entrer cette valeur dans le premier contact, puis cliquer sur l'icône <strong>Copier</strong> (située à côté du titre de chaque colonne).

en: Update field values for each contribution as needed. Click <strong>Update Contributions</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contribution and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
fr_CA: Mettez à jour les valeurs des champs pour chaque contribution, si besoin. Cliquez sur <strong>Mettre à jour les contributions</strong> pour sauver tous vos changements. Pour mettre la même valeur dans TOUTES les lignes, entrez la valeur pour la première contribution et ensuite cliquez sur <strong>Copiez l'icône</strong> (à côté du titre de la colonne).

en: Update field values for each member as needed. Click <strong>Update Memberships</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first member and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
fr_CA: Modifier les valeurs des champs pour chaque membre . Cliquez sur <strong>Mettre à jour les adhésions</strong> pour enregistrer tous vos changements. Pour mettre la même valeur dans TOUTES les lignes, entrez la valeur souhaitée pour le premier adhérent et cliquez ensuite sur <strong>l'icône de copie</strong> (à côté du titre de la colonne).

en: Update field values for each participant as needed. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first participation and then click the
            <strong>Copy icon</strong>
            (next to the column title).
fr_CA: Les valeurs de champ de chaque participant peuvent être mises à jour au besoin. Pour donner une valeur identique à un champ sur TOUTES les lignes, entrer cette valeur sur la première ligne puis cliquer sur
            <strong>l'icône Copier</strong>
            (à côté du titre de colonne).

en: Update grants
fr_CA: Mettre à jour les subventions

en: Update log tables
fr_CA: Mettre à jour les tables de journalisation

en: Update multiple %1s
fr_CA: Mettre à jour plusieurs %1s

en: Update multiple activities
fr_CA: Mise à jour en lot d'activités

en: Update multiple cases
fr_CA: Mettre à jour les dossiers en lot

en: Update multiple contacts
fr_CA: Contact - mise à jour en lot

en: Update multiple contacts requires that all selected contacts be the same basic type (e.g. all Individuals OR all Organizations...). Please modify your selection and try again.
fr_CA: La mise à jour de plusieurs contacts requiert que tous les contacts sélectionnés soient du même type de base (tous individus ou tous organisations, etc.). Veuillez modifier votre sélection et essayez à nouveau.

en: Update multiple contributions
fr_CA: Mettre à jour en lot les contributions

en: Update multiple memberships
fr_CA: Mettre à jour en lot les adhésions

en: Update multiple participants
fr_CA: Mettre à jour plusieurs participants

en: Update multiple records error
fr_CA: Erreur de mise à jour multiple

en: Update on Duplicate
fr_CA: Mettre à jour en cas de doublon

en: Update payment notification to remove print text, use email greeting
fr_CA: Mettre à jour la notification de paiement pour supprimer le texte affiché, utiliser le message d'accueil

en: Update receipt dates for these contributions
fr_CA: Mettre à jour les dates de réception pour ces contributions

en: Update repeating %1
fr_CA: Mettre à jour tous les éléments %1 récurrents

en: Update settings
fr_CA: Mettre à jour les paramètres

en: Update thank-you dates for these contributions
fr_CA: Mettre à jour les dates de remerciement pour ces contributions

en: Update the matching contact
fr_CA: Mettre à jour le contact correspondant

en: Update the status for each participant individually below, or change all statuses to:
fr_CA: Mettre à jour le statut de chaque participant individuellement ou les changer tous à :

en: Update this field mapping
fr_CA: Mettre à jour cette correspondance de champs

en: Update this page with current statistics on the number of contacts in each smart group.
fr_CA: Mettez à jour cette page avec les statistiques actuelles concernant le nombre de contacts dans chaque groupe dynamique.

en: Update to new smarty variables for line items, tax
fr_CA: Mise à jour pour les nouvelles variables Smarty (lignes, taxes)

en: Update your personal contact information
fr_CA: Mettre à jour vos informations personnelles de contact

en: Updated
fr_CA: Mis à jour

en: Updated Fee(s)
fr_CA: Frais mis à jour

en: Updated Grant(s): %1 (Total Selected: %2)
fr_CA: Subvention(s) mise(s) à jour : %1 (Nombre total sélectionné: %2)

en: Updated personal campaign page
fr_CA: Page de campagne personnelle mise à jour

en: Updates Saved
fr_CA: Mises à jour effectuées

en: Updates does to this object if any.
fr_CA: Le cas échéant, les mises à jour concernent cet objet.

en: Updates made using this form will change the recurring contribution information stored in your CiviCRM database, but will NOT be sent to the payment processor. You must enter the same changes using the payment processor web site.
fr_CA: Les mises à jour à l'aide de ce formulaire des données relatives à la contribution périodique vont être effectives dans la base de données CiviCRM, mais NE seront PAS envoyées à la passerelle de paiement. Vous devez effectuer les mêmes changements sur le site du fournisseur de la passerelle de paiement.

en: Updating
fr_CA: Mise à jour en cours

en: Upgrade %1 to revision %2
fr_CA: Mettre à jour %1 vers la version %2

en: Upgrade CiviCRM
fr_CA: Montée de version de CiviCRM

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
fr_CA: Mettre à jour CiviCRM de v %1 à v %2

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
fr_CA: Mettre à jour CiviCRM vers la version %1

en: Upgrade DB to %1: Fill civicrm_relationship_cache (%2 => %3)
fr_CA: Mise à jour DB vers %1 : remplir civicrm_relationship_cache (%2 => %3)

en: Upgrade DB to %1: SQL
fr_CA: Mise à jour de la base de données à %1: SQL

en: Upgrade Now
fr_CA: Mettre à jour maintenant

en: Upgrade failed to redirect
fr_CA: Échec de la redirection suite à la mise à jour

en: Upload CSV File
fr_CA: Envoyer un fichier CSV

en: Upload Content
fr_CA: Télécharger le contenu

en: Upload Data
fr_CA: Import des données

en: Upload Document
fr_CA: Téléverser un document

en: Upload TEXT Message
fr_CA: Uploader le message texte

en: Upload a photo or icon that you want to be displayed when viewing this contact.
fr_CA: Téléverser une photo ou icône à afficher lors de la consultation de ce contact.

en: Upload from my computer
fr_CA: Télécharger à partir de mon ordinateur

en: Upload or Compose On-screen
fr_CA: Télécharger ou composer sur la page

en: Upload the document in .docx or .odt format.
fr_CA: Uploader le document en format .docx ou .odt.

en: Urdu
fr_CA: ourdou

en: Url
fr_CA: URL

en: Url Tracking
fr_CA: Suivi des URL

en: Url already exists in Database.
fr_CA: Cette URL existe déjà dans la base de données.

en: Url where a page should redirected to, if next url not known.
fr_CA: URL vers laquelle une page doit être redirigée, si la prochaine URL n'est pas connue.

en: Usage Count:
fr_CA: Nombre d'utilisations :

en: Use "*default*" for the system default or override with a custom URL
fr_CA: Utiliser "default" pour la valeur par défaut du système ou forcer avec une URL personnalisée.

en: Use %1 for state/province abbreviation or %2 for state province name.
fr_CA: Utiliser %1 pour l'abréviation province/état et %2 pour le nom.

en: Use 'Exact Match' if you don't want partial matches to be replaced OR you are replacing a complete phrase (e.g. replace 'Create Printable Letters (PDF)' with  'Write Letters').
fr_CA: Choisissez « Correspondance exacte » si vous ne souhaitez pas que les correspondances partielles soient remplacées OU si vous remplacez une phrase complète (ex: remplacer « Créer des lettres imprimables (PDF) » par « Écrire des lettres »).

en: Use 'Find Contacts within this Group' to search for specific contacts.
fr_CA: Utilisez « Rechercher des contacts dans ce groupe » pour chercher des contacts spécifiques.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon.
fr_CA: Utilisez "https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do" sauf indication contraire de Elavon.

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon..
fr_CA: Utilisez "https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do" sauf indication contraire de Elavon.

en: Use (create mode)
fr_CA: Utiliser (en mode création)

en: Use - Create Mode
fr_CA: Utiliser - Mode création

en: Use - Edit Mode
fr_CA: Utiliser - Mode édition

en: Use - Listings Mode
fr_CA: Utiliser - Mode liste

en: Use <a href='%1'>Find</a> or <a href='%2'>Advanced Search</a> form to enter search criteria
fr_CA: Utilisez le formulaire <a href='%1'>Recherche simple</a> ou <a href='%2'>Recherche multicritère</a> pour saisir les critères de recherche

en: Use <strong>&#37;</strong> wildcard(s) for partial matches. EXAMPLE: Enter 'Volunteer&#37;' as your Activity Type to match any activity whose type is 'Volunteer' + any other words (e.g. Volunteer for Open House).
fr_CA: Utilisez le caractère <strong>&#37;</strong> pour chercher des correspondances partielles. Par exemple : Entrez « Réunion&#37; » comme type d'activité si vous voulez rechercher les activités ayant pour type « Réunion » suivi de n'importe quels autres mots (par ex : Réunion interne).

en: Use <strong>Find Groups</strong> to search by group name, type and visibility.
fr_CA: Utilisez <strong>Rechercher des groupes</strong> pour chercher par nom de groupe, type ou visibilité.

en: Use <strong>Word Replacements</strong> to change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurrences of 'Contribution' with 'Donation').
fr_CA: Utilisez<strong>Remplacement de mots</strong> pour changer toutes les occurrences d'un mot ou d'une phrase dans les écrans de CiviCRM (ex : remplacer toutes les occurrences de ‘Contribution' par ‘Donation').

en: Use Address Elements
fr_CA: Utiliser des éléments d'adresse

en: Use Complete Address
fr_CA: Utiliser l'adresse complète

en: Use Custom Field Sets to add logically related fields for a specific type of CiviCRM record (e.g. contact records, contribution records, etc.).
fr_CA: Un ensemble de champs personnalisés est un ensemble de champs liés logiquement qui servent à compléter un type de données existant de CiviCRM (par exemple contacts, contributions, etc.).

en: Use DedupeRule
fr_CA: Utiliser la règle de dédoublonnage

en: Use Event Types to categorize your events. Event feeds can be filtered by Event Type and participant searches can use Event Type as a criteria.
fr_CA: Utilisez les types d'événements pour catégoriser vos événements. Les flux d'événement peuvent être filtrés par types et les recherches sur les participants peuvent utiliser le type d'événement comme critère.

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee').
fr_CA: Utilisez les groupes pour organiser les contacts (par ex. ces contacts font partie de notre "groupe de pilotage").

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create 'smart' groups based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
fr_CA: Utilisez les groupes pour organiser les contacts (par exemple un groupe « Comité de pilotage »). Vous pouvez aussi créer des groupes « dynamiques » fondés sur des caractéristiques des contacts (par exemple un groupe comportant toutes les personnes résidant dans une certaine ville).

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create <strong>smart groups</strong> based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
fr_CA: La fonction des groupes est de vous permettre d'organiser vos contacts, par exemple vous pouvez créer le groupe des contacts faisant partie du « Comité de pilotage ». Vous pouvez aussi créer des <strong>groupes dynamiques</strong> basés sur des caractéristiques des contacts, par exemple groupe des personnes habitant dans une ville spécifique.

en: Use Location
fr_CA: Utiliser lieu

en: Use Rule
fr_CA: Utiliser cette règle

en: Use SSL?
fr_CA: Utiliser SSL ?

en: Use Saved Field Mapping
fr_CA: Utiliser une correspondance de champs enregistrée

en: Use Smarty in scheduled reminders
fr_CA: Utiliser Smarty dans les rappels programmés

en: Use Street Address
fr_CA: Utiliser le nom de rue

en: Use Template
fr_CA: Utiliser un modèle

en: Use Thermometer?
fr_CA: Utiliser le thermomètre ?

en: Use a Confirmation Page?
fr_CA: Utiliser une page de confirmation ?

en: Use a confirmation page?
fr_CA: Utiliser une page de confirmation?

en: Use a confirmation screen?
fr_CA: Utiliser un écran de confirmation ?

en: Use a token in the Subject when you are sending mail to a number of recipients and want to include their name and / or other values from their contact record automatically in the subject line.
fr_CA: Utilisez un champ de fusion dans le sujet lorsque vous envoyez un courriel à plusieurs destinataires et que vous voulez inclure automatiquement leur nom ou d'autres informations personnelles dans le sujet.

en: Use another contact's address
fr_CA: Utiliser l'adresse d'un autre contact

en: Use data already uploaded
fr_CA: Utiliser les données déjà téléchargées

en: Use default image
fr_CA: Utiliser l'image par défaut

en: Use default site language
fr_CA: Utilise la langue du site par défaut

en: Use domain and contact tokens instead of smarty values
fr_CA: Utiliser les tokens/jetons du Domaine et des Contacts au lieu des valeurs Smarty

en: Use domain tokens instead of smarty values
fr_CA: Utiliser les tokens/jetons du Domaine au lieu des valeurs Smarty

en: Use email greeting and fix capitalization
fr_CA: Utiliser le message d'accueil par courriel et corriger le changement de casse.

en: Use email greeting at top where available
fr_CA: Utiliser le message d'accueil par courriel en haut, le cas échéant.

en: Use existing location
fr_CA: Utiliser un lieu existant

en: Use existing result set
fr_CA: Utiliser un jeu de réponses existant

en: Use following steps if you need to control View and/or Edit permissions for specific contact groups, specific profiles or specific custom data fields.
fr_CA: Procédez selon les étapes suivantes si vous avez besoin de voir et/ou de modifier les permissions pour des groupes de contact spécifiques, des profils spécifiques ou des champs de données personnalisés.

en: Use for Bulk Mail
fr_CA: Utiliser pour les envois massifs

en: Use form_options.is_default for field_types which use options.
fr_CA: Utilisez form_options.is_default pour les field_types qui utilisent des options.

en: Use language in use at the time
fr_CA: Utiliser la langue en cours d'utilisation

en: Use one of the merge contact options when exporting records to reduce your mailing size by sending a single piece of mail to each address.
fr_CA: Lors de l'exportation des enregistrements, utilisez une des options de fusion de contact pour réduire l'envoi de courriers électroniques en n'envoyant qu'un seul courrier électronique par adresse.

en: Use the %1 token for state/province abbreviation or %2 for full state/province name.
fr_CA: Utilisez le champ de fusion %1 pour l'abréviation de la subdivision du pays (province pour la Belgique et le Canada, département pour la France, canton pour la Suisse, etc.) ou %2 pour le nom complet de cette même subdivision.

en: Use the 'Group Status...' checkboxes to view contacts with 'Pending' status and/or contacts who have been 'Removed' from this group.
fr_CA: Les cases « Statut de groupe » permettent de retrouver les contacts « En attente » ou ceux qui ont été « Enlevés » de ce groupe.

en: Use the <a %1>Configuration Checklist</a> to review and configure settings for your new site
fr_CA: Utilisez la <a %1>Checklist de configuration</a> pour vérifier et modifier les configurations de votre nouveau site

en: Use the <a href="%1">Multi-value Custom Data Import tool</a> to import data into multiple record custom fields (contact records must already exist).
fr_CA: Utilisez l'<a href="%1">outil d'importation de données personnalisées à valeurs multiples</a> pour importer des données dans de multiples champs personnalisés d'enregistrement (les enregistrements de contacts doivent déjà exister).

en: Use the command %1 to resolve.
fr_CA: Utilisez la commande %1 pour résoudre le problème.

en: Use the form below to configure a Widget Title (with optional logo), your contribute button text, a short description of this fund-raising campaign, and a link to your organizations home page (for folks who want to learn more). You can also modify the default color-scheme by expanding the 'Edit Widget Colors' section of the form.
fr_CA: Utilisez le formulaire ci-dessous pour configurer un titre widget (avec un logo en option), votre texte pour le bouton 'contribuer', une courte description de cette campagne de collecte de fonds, et un lien vers votre page d'accueil (pour les gens qui veulent en savoir plus). Vous pouvez également modifier la couleur par défaut en agrandissant la section "Modifier les couleurs du Widget" du formulaire

en: Use the greeting/address options to determine how you would like the contact's salutation and name displayed for different communication methods. When you send an email or export a list of records to a .csv file for mail merging, the greeting and addressee fields will reflect your preferences.
fr_CA: Utilisez les formats de salutations et d'adresse pour déterminer comment les salutations et le nom des contacts seront formattés pour chaque moyen de communication. Lors de l'envoi de courriel, ou de la génération de fichier csv pour le publipostage papier, ces informations seront automatiquement renseignées en fonction des préférences indiquées.

en: Use the links below to configure or modify the global settings for CiviCRM for this site. Refer to the %1 for details on settings and options.
fr_CA: Utilisez les liens qui suivent pour configurer ou modifier les paramètres système de CiviCRM pour ce site. Consultez %1 pour obtenir plus de d'information sur les paramètres.

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten event fee levels. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed. You can also configure one or more sets of discounted fees by checking "Discounts by Signup Date" below.
fr_CA: Utilisez le tableau ci-dessous pour entrer libellés et montants de jusqu'à dix tarifs d'inscription. Ils seront présentés sous forme de liste de choix de type boutons radio. Le libellé et le montant monétaire sera affiché. Vous pouvez aussi configurer un ou plusieurs ensembles de tarifs réduits en cochant la case ci-dessous  « Tarifs réduits par date d'inscription ».

en: Use the table below to enter up to ten fixed contribution amounts. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed.
fr_CA: Vous pouvez fixer ci-dessous jusqu'à dix montants de contribution. Ces montants fixes seront présentés sous forme d'une liste de boutons radio, avec l'intitulé et le montant.

en: Use this Search form to find contacts. Mark the contacts you want to add to this group. Then click 'Add Contacts to %1'.
fr_CA: Utiliser ce formulaire de recherche pour rechercher vos contacts. Sélectionner les contacts que vous voulez ajouter au groupe. Puis cliquer 'Ajouter les contacts à %1'.

en: Use this checklist to review and complete configuration tasks for your site. You will be redirected back to this checklist after saving each setting. Settings which you have not yet reviewed will be <span class="status-overdue">displayed in red</span>. After you have visited a page, the links will <span class="status-pending">display in green</span>  (although you may still need to revisit the page to complete or update the settings). You can access this page again from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu at any time.
fr_CA: Utilisez cette checklist pour vérifier et modifier la configuration de votre site. À chaque fois que vous aurez effectué une configuration, vous serez redirigé vers cette page. Les paramètres non encore vérifiés seront affichés <span class="status-overdue">en rouge</span>. Après avoir visité une page de configuration, le lien vers cette page sera affiché <span class="status-pending">en vert</span> (bien que vous puissiez avoir besoin ensuite de la revisiter pour compléter les paramètres). Vous pouvez aussi accéder à ces pages à tout moment depuis le menu <a href="%1">Administrer CiviCRM</a>.

en: Use this field if you need to populate the <code>Return-Path</code> mail header element with a fixed value (e.g., <code>myuser@example.org</code>). Enter a fully qualified email address which belongs to a valid SMTP account in your domain. This address will not be seen by 'typical' email clients. Consult with your SMTP provider what address to put in here so that the SMTP server accepts outgoing mail from CiviMail. If this field is left blank, the <code>From</code> email address will be used as the <code>Return-Path</code>.
fr_CA: Utilisez ce champ si vous avez besoin de définir une valeur fixe pour le <code>Return-Path</code> dans les en-têtes de vos courriels (par ex.  <code>adresse_de_retour@exemple.fr</code>). Entrez une adresse électronique complète et valide de votre domaine. Cette adresse ne sera pas vue par les clients de messagerie classiques. Consultez votre fournisseur SMTP pour savoir quelle adresse renseigner ici qui soit acceptée par le serveur SMTP. Si ce champ est laissé blanc, l'adresse expéditeur sera utilisée comme<code>Return-Path</code>.

en: Use this field to configure Membership Types where memberships are automatically granted to related contacts. Examples:
fr_CA: Utilisez ce champ pour configurer les types d'adhésion pour lesquels le statut d'adhérent est accordé automatiquement aux contacts concernés. Exemples :

en: Use this field to indicate the organization that owns this account.
fr_CA: Utilisez ce champ pour indiquer l'organisation titulaire de ce compte.

en: Use this field to limit/end the repetition of the %1.
fr_CA: Utilisez ce champ pour limiter la répétition de %1 ou y mettre fin.

en: Use this field to store a description of how/why this contact was added to the database. This field is usually auto-filled when a contact is created from a public form i.e. Event Registration.
fr_CA: Utilisez ce champ pour indiquer comment/pourquoi ce contact a été ajouté à la base de données. Ce champ est rempli automatiquement lorsque le contact est créé à partir d'un formulaire en accès public par exemple d'inscription à un événement.

en: Use this field to store a unique identifier. This is generally used to link contacts with records in a related or legacy application. When migrating data from another system, import the unique contact identifier from the old system to this field. You can then use it to match imported contributions and other transactional data to the corresponding contact record.
fr_CA: Utilisez ce champ pour stocker un identifiant unique. Cet identifiant est généralement utilisé pour relier les contacts avec des enregistrements d'une autre application. Lors de la migration des données depuis un autre système, importez l'identifiant unique du contact dans ce champ. Vous pourrez ensuite l'utiliser pour faire correspondre des contributions importées et autres transactions aux enregistrements de contact.

en: Use this filter to limit search results to relationships where the related contacts are part of a specific group or groups. For example, you might want to find all individuals who are employees ('Employee of' relationship type) of organizations which are in your 'Corporate Sponsors' group.
fr_CA: Utilisez ce filtre pour restreindre les résultats de recherche aux relations dans lesquelles les contacts liés font partie d'un ou de groupes spécifiques. Par exemple, vous pouvez rechercher tous les individus qui sont des employés (type de relation « Employé de ») des organisations qui appartiennent à votre groupe « Partenaires corporatifs ».

en: Use this filter to limit search results to relationships which were active during the specified time period (e.g. this is useful if you need to search all volunteer relationships that were active during 2014).
fr_CA: Utilisez ce filtre pour limiter les résultats de la recherche aux relations qui étaient actives pendant la période spécifiée (par exemple, cela est utile si vous devez rechercher toutes les relations de bénévoles qui étaient actives en 2019).

en: Use this form to Add new Survey. You can create a new Activity type, specific to this Survey or select an existing activity type for this Survey.
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour créer un nouveau sondage. Vous pouvez créer une nouvelle activité pour ce sondage ou en sélectionner une existante.

en: Use this form to Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions to WordPress roles.
fr_CA: Ce formulaire est utilisé pour autoriser l'accès aux composants CiviCRM et affecter les permissions CiviCRM aux rôles WordPress.

en: Use this form to Renew Membership Record on behalf of %1.
fr_CA: Utiliser ce formulaire pour l'enregistrement du renouvellement d'une adhésion au nom de %1.

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
fr_CA: Utiliser ce formulaire pour créer ou modifier un modèle de message.

en: Use this form to change the amount or number of installments for this recurring contribution. Changes will be automatically sent to the payment processor. You can not change the contribution frequency.
fr_CA: Ce formulaire permet de changer le montant ou le nombre d'échéances pour cette contribution périodique. Les changements seront envoyés automatiquement à la passerelle de paiement. Vous ne pouvez pas changer la fréquence des contributions.

en: Use this form to configure Contribution Amount options. You can give contributors the ability to enter their own contribution amounts and/or provide a fixed list of amounts. For fixed amounts, you can enter a label for each 'level' of contribution (e.g. Friend, Sustainer, etc.). If you allow people to enter their own dollar amounts, you can also set minimum and maximum values. Depending on your choice of Payment Processor, you may be able to offer a recurring contribution option.
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour configurer le montant de la contribution. Vous pouvez permettre à vos donateurs de choisir le montant de leur contribution et/ou leur fournir une liste fixe de montants. Pour les montants fixés, vous pouvez saisir un libellé pour chaque « niveau » (comme « Ami », « Mécène », etc.). Si vous autorisez les donateurs à saisir leurs propres montants, vous pouvez aussi définir des valeurs minimales et maximales. En fonction du service de paiement, vous pourrez leur offrir la possibilité de faire une contribution périodique.

en: Use this form to configure the location and optional contact information for the event. This information will be displayed on the Event Information page. It will also be included in online registration pages and confirmation emails if these features are enabled.
fr_CA: Cette page permet de préciser le lieu et des informations facultatives de contact pour cet événement. Ces informations seront affichées sur la page d'information de l'événement, sur les pages d'inscription en ligne et dans les courriels de confirmation si ces fonctions sont activées.

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options for this online contribution page. Contributors will see a thank-you page whenever an online contribution is successfully processed. You provide the content and layout of the thank-you section below. You also control whether an electronic receipt is automatically emailed to each contributor, and you can add a custom message to that receipt.
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour configurer le message de remerciement et les paramètres du reçu pour cette page de contribution. Les contributeurs seront dirigés vers une page de remerciement dès que leur contribution en ligne se sera achevée avec succès. Fournissez ci-dessous le contenu et la mise en forme de la section remerciement. Vous pouvez aussi décider d'envoyer automatiquement un accusé de réception par courrier électronique à chaque contributeur et y ajouter un message personnalisé.

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options.
fr_CA: Ce formulaire permet de configurer le message de remerciement et les options liées au reçu.

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options. Contributors will see a confirmation and thank-you page after whenever an online contribution is successfully processed. You provide the content and layout of the thank-you section below. You also control whether an electronic receipt is automatically emailed to each contributor, and you can add a custom message to that receipt.
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour configurer le message de remerciement et les paramètres du reçu. Les contributeurs seront dirigés vers une page de remerciement dès que leur contribution en ligne se sera achevée avec succès. Fournissez ci-dessous le contenu et la mise en forme de la section remerciement. Vous pouvez aussi décider d'envoyer automatiquement un accusé de réception par courrier électronique à chaque contributeur et y ajouter un message personnalisé.

en: Use this form to edit a contribution on behalf of %1.
fr_CA: Utiliser ce formulaire pour éditer une contribution au nom de %1.

en: Use this form to edit the page title, financial type (e.g. donation, campaign contribution, etc.), goal amount, introduction, and status (active/inactive) for this online contribution page.
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour modifier le titre de la page, le type financier (par exemple don, contribution à une campagne, etc.), le montant visé, le message d'introduction et le statut (actif/inactif) de cette page de contribution.

en: Use this form to edit the title and group-level help for a set of Price fields.
fr_CA: Cette page permet de modifier le titre et l'aide globale d'une tarification.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the <strong>Enabled</strong> box un-checked..
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour activer et configurer les adhésions et renouvellements d'adhésion depuis cette page de contribution. Si vous n'utilisez pas cette page pour gérer vos adhésions, laissez la case <strong>Section adhésion activée ?</strong> non cochée.

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the Enabled box un-checked.
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour activer et configurer une section destinée aux inscriptions ou renouvellements d'adhésion sur cette page de contribution. Si vous n'utilisez pas cette page pour les adhésions, laissez la case « Activée » décochée.

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour trouver les subventions par nom de contact, statuts de subvention, types de subvention, montant total, etc.

en: Use this form to record a manual refund. If a payment processor was used to make payment it will not be notified.
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour enregistrer un remboursement manuel. Attention : si une passerelle de paiement a été utilisée pour réaliser le règlement elle ne sera pas informée/notifiée.

en: Use this form to record received payments for "pay later" online contributions, membership signups and event registrations. You can use the Transaction ID field to record account+check number, bank transfer identifier, or other unique payment identifier.
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour enregistrer les paiements reçus des contributions en ligne 'payer plus tard', les nouvelles d'adhésions et les inscriptions à un événement. Vous pouvez utiliser le champ Identifiant de transaction pour enregistrer numéro de compte+chèque, identifiant du transfert bancaire, ou autre identifiant de paiement unique.

en: Use this form to select a premium to be offered on this Online Contribution Page.
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour choisir un cadeau à offrir sur cette page de contribution en ligne.

en: Use this form to set the title, the type of record the fields will be used for, and set-level help. You will then be able to add any number of fields to the set.
fr_CA: Ce formulaire est utilisé pour définir le titre, le type de donnée auquel les champs vont être rattachés et l'aide relative à l'ensemble de champs. Vous aurez ensuite la possibilité d'ajouter à cet ensemble le nombre de champs que vous souhaitez.

en: Use this form to submit Membership Record on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
fr_CA: Utilisez ce formulaire afin d'enregistrer l'adhésion au nom de %1. <strong>. Une transaction %2 sera soumise</strong> au service de paiement sélectionné.

en: Use this form to submit a new contribution on behalf of %1.
fr_CA: Utiliser ce formulaire pour soumettre une contribution au nom de %1.

en: Use this form to submit a new contribution.
fr_CA: Utiliser ce formulaire pour soumettre une nouvelle contribution.

en: Use this form to submit an event registration on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
fr_CA: Utilisez ce formulaire pour effectuer une inscription au nom de %1. Une <strong>transaction de %2 sera créée</strong> en utilisant la passerelle de paiement choisie.

en: Use this form to update the credit card and billing name and address used for this recurring contribution.
fr_CA: Ce formulaire est utilisé pour modifier la carte de crédit, le nom et adresse de facturation utilisés pour cette contribution périodique.

en: Use this screen to configure default formats for date display and date input fields throughout your site. Settings use standard POSIX specifiers. New installations are preconfigured with standard United States formats. You can override this default setting and define the range of allowed dates for specific field types at <a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Date Preferences</a>
fr_CA: Cet écran permet de configurer les formats par défaut pour l'affichage de la date et les champs de saisie de la date sur votre site. Les paramètres utilisent les spécificateurs POSIX standard. Vous pouvez aussi définir la plage des dates autorisées pour les types de champs spécifiques à  <a href="%1">Administrer> Personnaliser les données et les écrans > Paramètres de date</a>.

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
fr_CA: Les différents formats sont ceux de la norme POSIX. Les formats disponibles et les résultats peuvent varier en fonction du système d'exploitation utilisé et de sa configuration.

en: Use this screen to define or update the Case Roles, Activity Types, and Timelines for a case type.
fr_CA: Utilisez cet écran pour définir ou mettre à jour les rôles de dossier, types d'activité et chronologies pour un type de dossier.

en: Use this section to enter and update all premiums that you want to offer on any of your Online Contribution pages. Then you can assign one or more premiums to a specific Contribution page from <a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a> <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.
fr_CA: Utilisez cette section pour créer et mettre à jour tous les cadeaux que vous voulez offrir sur n'importe quelle page de contribution en ligne. Ensuite, vous pouvez assigner un ou plusieurs cadeaux sur une page de contributioncifique depuis <a href='%1'>Contributions</a><strong> &raquo; Cadeaux de remerciement</strong>.

en: Use this section to indicate that the contribution came in via a constituent's Personal Campaign Page (PCP), OR should be credited to that PCP post facto.
fr_CA: Utilisez cette section pour indiquer que la contribution est faite par l'intermédiaire d'une page de campagne personnelle ou doit être crédité à celle-ci a posteriori.

en: Use to indicate that a contact has a relationship with the actual donor and / or was indirectly responsible for the contribution. For example, if one family member makes a large contribution - it is often useful to record a Soft Credit for the other family member(s). You can record a soft credit while adding or editing a contribution record from this tab.
fr_CA: Utilisez pour indiquer qu'un contact a une relation avec le contributeur et/ou était indirectement responsable de la contribution. Par exemple, si un membre d'une famille paye une contribution conséquente, il peut être judicieux d'attribuer un crédit indirect aux autres membres de la famille. Vous pouvez enregistrer un crédit indirect en ajoutant ou éditant une contribution depuis cet onglet.

en: Use to sort and/or set display properties for sub-set(s) of options within an option group. EXAMPLE: Use for college_interest field, to differentiate partners from non-partners.
fr_CA: Permet de trier et / ou de définir les propriétés d'affichage des sous-ensembles d'options dans un groupe d'options. EXEMPLE: Utilisez le champ college_interest pour différencier les partenaires des non-partenaires.

en: Use tokens when you are sending mail or generating PDF letters for a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
fr_CA: Vous utiliserez les champs de fusion lorsque vous envoyez un courriel ou générez des lettres PDF pour un groupe de destinataires et vous voulez inclure automatiquement leur nom et / ou d'autres valeurs de leur fiche contact dans votre message.

en: Use tokens when you are sending mail to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
fr_CA: Utilisez les champs de fusion lorsque vous envoyez un courriel à plusieurs destinataires et que vous désirez personnaliser chaque message en incluant automatiquement leur nom ou d'autres informations de leur fiche de contact.

en: Use tokens when you are sending sms to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
fr_CA: Vous utiliserez les champs de fusion lorsque vous envoyez un SMS à un groupe de destinataires et vous voulez inclure automatiquement leur nom et / ou d'autres valeurs de leur fiche contact dans votre message.

en: Used For
fr_CA: Utilisé pour

en: Used For:
fr_CA: Utilisé pour :

en: Used For?
fr_CA: Utilisé pour ?

en: Used for
fr_CA: Utilisé pour

en: Used for multilingual installation
fr_CA: Utilisé pour une installation multilingue

en: Used for repeating entity
fr_CA: Utilisé pour répéter l'entité

en: Used to group mapping_field records into related sets (e.g. for criteria sets in search builder
          mappings).
fr_CA: Utilisé pour regrouper les enregistrements mapping_field dans des ensembles associés (par exemple, pour les ensembles de critères dans le générateur de recherche
    mappages).

en: Used to store option group id.
fr_CA: Utilisé pour stocker l'identifiant du groupe d'options.

en: Useful Links
fr_CA: Liens utiles

en: User Account
fr_CA: Compte utilisateur

en: User Accounts
fr_CA: Comptes utilisateurs

en: User Added
fr_CA: Utilisateur ajouté

en: User Dashboard
fr_CA: Tableau de bord de l'utilisateur

en: User ID
fr_CA: Identifiant de l'utilisateur

en: User Interface languages available to users
fr_CA: Langues disponibles pour l'interface utilisateur

en: User Job
fr_CA: Tâche Utilisateur programmée

en: User Job ID
fr_CA: Id. Tâche Utilisateur programmée

en: User Job Status ID
fr_CA: Id. de l'état de la Tâche Utilisateur programmée

en: User Job Type
fr_CA: Type de Tâche Utilisateur programmée

en: User Jobs
fr_CA: Tâches Utilisateur programmées

en: User Link
fr_CA: Lien utilisateur

en: User Name Label
fr_CA: Nom d'utilisateur

en: User Name is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
fr_CA: Le nom d'utilisateur n'est pas défini dans Administrer &raquo; Paramètres système &raquo; Passerelles de paiement.

en: User Record
fr_CA: Compte de l'utilisateur

en: User Roles
fr_CA: Rôles d'utilisateur

en: User and User Admin Only
fr_CA: Utilisateur et administrateur seulement

en: User creating the case
fr_CA: Utilisateur créant le dossier

en: User job name
fr_CA: Nom de la Tâche Utilisateur programmée

en: User title for this label layout
fr_CA: Titre de l'utilisateur pour ce gabarit d'étiquettes

en: User-defined Profile
fr_CA: Profil défini par l'utilisateur

en: User-defined Profiles
fr_CA: Profils définis par l'utilisateur

en: User-driven Messages
fr_CA: Messages personnalisés

en: User-facing tag name
fr_CA: Nom de l'étiquette orientée utilisateur

en: Username
fr_CA: Nom utilisateur

en: Username is not set for this payment processor
fr_CA: Le nom d'utilisateur n'est pas paramétré pour cette passerelle de paiement.

en: Username is required
fr_CA: Le nom d'utilisateur est obligatoire

en: Username to use when polling (for IMAP and POP3).
fr_CA: Nom de connexion à utiliser (pour IMAP et POP3)

en: Users and Permissions
fr_CA: Utilisateurs et permissions

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
fr_CA: Les utilisateurs ne seront plus en mesure de choisir cette valeur lors de l'ajout ou la modification des statuts de participants.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
fr_CA: Les utilisateurs ne seront plus en mesure de choisir cette valeur lors de l'ajout ou la modification d'adresses de contact.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
fr_CA: Les utilisateurs ne seront plus en mesure de choisir cette valeur lors de l'ajout ou la modification des relations entre les contacts.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
fr_CA: Les utilisateurs ne seront plus en mesure de choisir cette valeur lors de la création ou modification de page de transaction.

en: Users with 'administer reserved reports' permission can mark a report instance as reserved, which prevents other users from accessing or modifying Report Criteria and Report Settings. This is particularly useful for report instances whose criteria affect the data available on non-report screens. For example, the display columns configured for the  Contact Logging Summary affect the columns shown under each contact's Change Log tab.
fr_CA: Les utilisateurs qui ont la permission "administrer les rapports privés" peuvent marquer un rapport comme privé, ce qui permet d'empêcher les autres utilisateurs d'accéder ou de modifier les critères de recherche et les paramètres du rapport. Ceci est particulièrement utile pour les rapports dont les critères choisis font changer le type de données qui s'affichent dans les écrans autres que ceux des rapports. Par exemple, la configuration des colonnes du modèle de rapport "Synthèse des connexions des contacts" impacte les colonnes qui sont affichées dans l'onglet "Journal" de chaque contact.

en: Users with appropriate permissions can add this report to their dashboard.
fr_CA: Les utilisateurs avec les permissions appropriées peuvent ajouter ce rapport à leur tableau de bord.

en: Usually the last 3-4 digits in the signature area on the back of the card.
fr_CA: Habituellement les 3-4 derniers chiffres au dos de la carte dans la case signature.

en: Uzbek
fr_CA: ouzbek

en: VERP Separator
fr_CA: Séparateur VERP

en: Valid Rows
fr_CA: Lignes valides

en: Validate & Process the Batch
fr_CA: Valider et traiter le lot

en: Value
fr_CA: Valeur

en: Value Saved
fr_CA: Valeur enregistrée

en: Value field Data Type mismatch
fr_CA: Type de données du champ personnalisé incompatible

en: Value for filters 'This Year' and 'Other Years' can not be same.
fr_CA: Les valeurs des filtres « Cette année » et  « Autres années » doivent être différentes

en: Value must be an integer.
fr_CA: La valeur doit être un nombre entier.

en: Value should be a positive number
fr_CA: La valeur doit être un nombre positif

en: Variable name/programmatic handle for this batch.
fr_CA: Nom de variable / identificateur de programme pour ce lot.

en: Variable name/programmatic handle for this field.
fr_CA: Nom de variable / identificateur de programme pour ce champ.

en: Variable name/programmatic handle for this group.
fr_CA: Nom de variable / descripteur de programme pour ce groupe.

en: Variable name/programmatic handle for this set of price fields.
fr_CA: Nom de variable / identificateur de programme pour cette tarification.

en: Venda
fr_CA: venda

en: Verify SSL Certificates
fr_CA: Vérifier les certificats SSL

en: Verify SSL Certs
fr_CA: Vérifier les certificats SSL

en: Verify SSL?
fr_CA: Vérifier les certificats SSL ?

en: Verify the content and formatting looks consistent across various email clients.
fr_CA: Vérifiez dans différents clients courriels que le contenu et la mise en forme sont conformes à vos attentes.

en: Verifying the SSL certificate helps confirm that CiviCRM is securely communicating directly to payment processors.
fr_CA: La vérification du certificat SSL permet de s'assurer que CiviCRM communique de façon sûre directement avec les passerelles de paiement.

en: Version %1 is installed. <a %2>Upgrade to version %3</a>.
fr_CA: La version %1 est installée. <a %2>Mettre à jour vers la version %3</a>.

en: Version information found to be missing in database. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state.
fr_CA: L'information de version est absente dans la base de données. Vous devez déterminer la version de votre base de données.

en: Version information missing in civicrm codebase.
fr_CA: Information de version manquante dans le code de CiviCRM.

en: Version information missing in civicrm database.
fr_CA: Information de version manquante dans la base de données CiviCRM.

en: Version reporting, alerts and attachments.
fr_CA: Rapport de version, alertes et pièces jointes

en: Vertical Spacing
fr_CA: Espacement vertical

en: Via Email
fr_CA: Par courriel

en: Via Web
fr_CA: Par le Web

en: Vietnamese
fr_CA: vietnamien

en: View
fr_CA: Consulter

en: View %1
fr_CA: Voir %1

en: View %1 Details
fr_CA: Voir les détails %1

en: View %1 Record
fr_CA: Consulter %1 enregistrement

en: View (Current Revision)
fr_CA: Voir la révision actuelle

en: View / Edit Multiple Choice Options
fr_CA: Afficher et modifier la liste de choix

en: View / download files including images and photos
fr_CA: Consulter/télécharger des fichiers, notamment des photos et des images

en: View ANY CONTACT in the CiviCRM database, export contact info and perform activities such as Send Email, Phone Call, etc.
fr_CA: Consulter TOUS LES CONTACTS dans la base de données CiviCRM, exporter leurs informations et effectuer des actions : envoi de courrier électronique, appels, etc.

en: View Activity
fr_CA: Consulter l'activité

en: View Activity Record
fr_CA: Voir l'activité

en: View All Reports
fr_CA: Afficher tous les rapports

en: View Case
fr_CA: Voir le Dossier

en: View Change Log
fr_CA: Afficher le journal des modifications

en: View Contact
fr_CA: Voir le contact

en: View Contact Dashboard
fr_CA: Afficher le tableau de bord du contact

en: View Contact Dashboard (for themselves and visible contacts)
fr_CA: Voir le tableau de bord des contacts (pour eux-mêmes et pour les contacts visibles)

en: View Contact Detail Report for this contact
fr_CA: Voir le Rapport Détaillé de Contact pour ce contact

en: View Contact Details
fr_CA: Voir la fiche du contact

en: View Contact Record
fr_CA: Consulter la Fiche Contact

en: View Contact Summary for Contact that registered the participant.
fr_CA: Voir la Synthèse du Contact qui a enregistré ce participant.

en: View Contact Summary for Employer.
fr_CA: Afficher le résumé de l'employeur.

en: View Contact Summary for this Contact
fr_CA: Voir les informations de contact pour ce contact

en: View Contact Summary for this Contact.
fr_CA: Voir la synthèse de ce contact.

en: View Contact details for this contact.
fr_CA: Consulter la fiche de ce contact

en: View Contribution
fr_CA: Voir la contribution

en: View Contribution Details
fr_CA: État détaillé des contributions

en: View Contribution Details for this Contact.
fr_CA: Voir le détail des contributions pour ce contact.

en: View Contribution details for this contact
fr_CA: Voir les détails de contributions pour ce contact

en: View Contribution from
fr_CA: Voir la contribution de

en: View Default
fr_CA: Vue par défaut

en: View Details of Case.
fr_CA: Consulter le dossier.

en: View Details of this Contribution.
fr_CA: Voir le Detail pour cette Contribution

en: View Details of this Pledge.
fr_CA: Voir les détails de cette promesse de don.

en: View Event Income Details for this Event
fr_CA: Voir le détail des recettes pour cet événement.

en: View Event Income For this Event
fr_CA: Voir les recettes de cet événement

en: View Event Income details for this Event.
fr_CA: Voir le détail des recettes pour cet événement.

en: View Event Participants For this Event
fr_CA: Voir les participants à cet événement

en: View Event Registration for
fr_CA: Consulter l'inscription pour

en: View Grant
fr_CA: Voir les subventions

en: View Job Log
fr_CA: Consulter le journal

en: View Log (all jobs)
fr_CA: Consulter le journal (toutes les tâches)

en: View Mailing
fr_CA: Voir l'envoi massif

en: View Mailing Report
fr_CA: Voir le rapport d'envoi massif

en: View Mailing details for this mailing
fr_CA: Afficher les détails de cet envoi

en: View Membership
fr_CA: Voir l'adhésion

en: View Membership Detail for this Contact.
fr_CA: Consulter la fiche d'adhérent de ce contact

en: View Membership for
fr_CA: Voir les adhésions pour

en: View Multiple Choice Option
fr_CA: Voir l'option choix multiples

en: View Only
fr_CA: En lecture seule

en: View Only cannot be selected if this field is to be included on the registration form
fr_CA: En lecture seule ne peut être sélectionné si ce champ doit être inclus dans le formulaire d'inscription

en: View Only?
fr_CA: En lecture seule ?

en: View Option
fr_CA: Voir le choix

en: View Options
fr_CA: Afficher les options

en: View Page
fr_CA: Consulter la page

en: View Participant
fr_CA: Voir le participant

en: View Participant Record
fr_CA: Consulter la fiche du participant

en: View Participant Record for this Contact.
fr_CA: Voir les participations de ce contact

en: View Participation
fr_CA: Consulter l'inscription

en: View Payment
fr_CA: Voir le paiement

en: View Personal Campaign Page
fr_CA: Afficher la Page Personnelle de Campagne

en: View Pledge
fr_CA: Consulter la promesse de don

en: View Pledge Details for this contact
fr_CA: Voir les promesses de ce contact

en: View Pledge by
fr_CA: Consulter la promesse de don faite par

en: View Price Fields
fr_CA: Voir les champs Tarifs

en: View Price Option
fr_CA: Modifier l'option de tarif

en: View Price Options
fr_CA: Voir les options de tarif

en: View Price Set Fields
fr_CA: Voir les ensemble de champs tarifaires.

en: View Primary
fr_CA: Voir le membre direct

en: View Primary member record
fr_CA: Voir l'enregistrement du membre direct

en: View Profile Details
fr_CA: Voir les détails du profil

en: View Recurring Contribution
fr_CA: Voir les contributions périodiques

en: View Recurring Contribution from
fr_CA: Afficher les contributions périodiques depuis

en: View Recurring Payment
fr_CA: Voir paiement périodique

en: View Relationship
fr_CA: Consulter la relation

en: View Relationship for
fr_CA: Voir la relation pour

en: View Relationship for %1
fr_CA: Voir les relations pour %1

en: View Results
fr_CA: Voir les résultats

en: View Results As
fr_CA: Voir les résultats comme

en: View Revisions
fr_CA: Voir les révisions

en: View Selected Contacts
fr_CA: Voir les contacts sélectionnés

en: View Signatures
fr_CA: Afficher les signatures

en: View Survey Report
fr_CA: Voir le rapport du sondage

en: View System Default Message Template
fr_CA: Voir le modèle par défaut du message système

en: View Template
fr_CA: Voir le modèle

en: View Template Contribution
fr_CA: Voir le modèle de contribution

en: View Template Contribution from
fr_CA: Voir le modèle de contribution From

en: View Website Profile
fr_CA: Voir les profils du site web

en: View accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
fr_CA: Voir tous les lots de comptabilité créés par les utilisateurs (avec accès à CiviContribute)

en: View activity
fr_CA: Voir activité

en: View all accounting batches (with Access to CiviContribute)
fr_CA: Voir tous les lots de comptabilité (avec accès à CiviContribute)

en: View all activities (for visible contacts)
fr_CA: Voir toutes les activités (pour les contacts visibles)

en: View all custom fields regardless of ACL rules
fr_CA: Voir tous les champs personnalisés en ignorant les règles ACL

en: View all events for this contact
fr_CA: Voir toutes les événements pour ce contact

en: View all existing and / or expired memberships for this contact
fr_CA: Voir toutes les adhésions existantes et / ou expirées pour ce contact

en: View all grants
fr_CA: Voir toutes les subventions

en: View all memberships for this contact
fr_CA: Voir toutes les adhésions pour ce contact

en: View and Edit Custom Fields
fr_CA: Afficher et modifer les champs personnalisés

en: View and Edit Fields
fr_CA: Afficher et modifier les champs

en: View and Edit Options
fr_CA: Consulter et modifier les options

en: View and Edit Price Fields
fr_CA: Afficher et modifier les champs de tarif

en: View and edit all cases (for visible contacts)
fr_CA: voir et modifier tous les dossiers (pour les contacts visibles)

en: View and edit only those cases managed by this user
fr_CA: voir et modifier seulement les dossiers gérés par cet utilisateur

en: View and update
fr_CA: Voir et mettre à jour

en: View as JSON
fr_CA: Afficher en format JSON

en: View as PHP
fr_CA: Afficher en format PHP

en: View as pdf
fr_CA: Voir en tant que PDF

en: View campaign page
fr_CA: Voir la page de campagne

en: View complete event information.
fr_CA: Voir toutes les informations sur l'événement.

en: View complete message
fr_CA: Voir le message complet

en: View contact
fr_CA: Afficher la fiche du contact

en: View contact record
fr_CA: Consulter la fiche contact

en: View contact summary
fr_CA: Voir la Synthèse du contact

en: View contact summary for this househould
fr_CA: Afficher la synthèse pour ce foyer

en: View contact summary for this organization.
fr_CA: Voir les informations de contact pour cette organisation.

en: View contribution details for this individual
fr_CA: Voir les détails de contribution pour cette personne

en: View contributions for this Country.
fr_CA: Voir toutes les contributions pour ce pays

en: View current revision
fr_CA: Voir la révision actuelle

en: View data in a profile.
fr_CA: Voir les données dans un profil.

en: View details
fr_CA: Voir les détails

en: View details and manage alerts
fr_CA: Voir les détails et gérer les alertes

en: View details for this update
fr_CA: Voir le détail de cette mise à jour

en: View event info page
fr_CA: Voir la page d'informations sur l'événement

en: View fullscreen
fr_CA: Afficher en plein écran

en: View memberships
fr_CA: Voir les adhésions

en: View notes (for visible contacts) even if they're marked admin only
fr_CA: Contacts - Consulter les notes/commentaires (des contacts visibles), même s'il est indiqué qu'elles ne sont visibles que par les administrateurs

en: View notes (for visible contacts) even if they're marked author only
fr_CA: Voir les notes/commentaires (pour les contacts visibles) même s'ils sont marqués "visible par l'auteur uniquement".

en: View online event information pages
fr_CA: Afficher les pages d'informations sur l'événement en ligne

en: View only
fr_CA: En lecture seule

en: View or Edit Fields for this Profile
fr_CA: Consulter et modifier des champs de ce profil

en: View or Edit Financial Accounts
fr_CA: Modifier ou consulter les comptes

en: View page
fr_CA: Consulter la page

en: View pledges
fr_CA: Visualiser les promesses de don

en: View primary member contact summary
fr_CA: Voir le résumé du contact principal

en: View related contribution
fr_CA: Voir la contribution liée

en: View repeatDetails for this state.
fr_CA: Voir les détails pour cette subdivision pays (Etat/région/province).

en: View reports
fr_CA: Visualiser les rapports

en: View results
fr_CA: Voir les résultats

en: View results of debug and backtrace
fr_CA: Consulter les résultats et les traces de débogage

en: View sql used in CiviReports
fr_CA: voir les scripts sql utilisés dans les Rapports

en: View the CiviCRM System Status
fr_CA: Voir l'état du système de CiviCRM

en: View the Dedupe Exceptions
fr_CA: Voir les exceptions de dédoublonnage

en: View the Event Information page as it will be displayed to site visitors.
fr_CA: Voir la page d'information de l'événement comme elle sera affichée aux visiteurs du site

en: View the system default for this workflow message template
fr_CA: Voir l'état par défaut pour ce modèle de message de processus

en: View this Participant
fr_CA: Voir ce participant

en: View this contribution.
fr_CA: Voir cette contribution.

en: View this revision of the activity record.
fr_CA: Voir cette version de l'activité.

en: View user accounts
fr_CA: Voir les comptes utilisateurs

en: View user accounts. (Synthetic permission - adapts to local CMS)
fr_CA: Voir les comptes utilisateurs (permission qui s'adapte au CMS)

en: View user record
fr_CA: Consulter le compte utilisateur

en: View, Edit and Delete ANY CONTACT in the CiviCRM database; Create and edit relationships, tags and other info about the contacts
fr_CA: Consulter, modifier et supprimer N'IMPORTE QUEL CONTACT de la base de données CiviCRM. Créer et modifier des relations et des étiquettes ainsi que d'autres informations à propos des contacts.

en: View/Add Transactions to Batch
fr_CA: Voir/ajouter des transactions au groupe

en: View/Edit Backdrop User Account
fr_CA: Afficher/Modifier le compte utilisateur Backdrop

en: View/Edit Drupal User Account
fr_CA: Afficher/Modifier le compte utilisateur Drupal

en: Viewing Contacts
fr_CA: Informations à afficher

en: Viewing Smart Groups
fr_CA: Consultation groupes dynamiques

en: Viewing and Editing Contacts
fr_CA: Ajouter et modifier des contacts

en: Views For Display Contacts
fr_CA: Vue pour l'affichage de contacts

en: Views integration settings
fr_CA: Paramètres d'intégration à Views

en: Visibility
fr_CA: Visibilité

en: Visibility per Option
fr_CA: Visibilité par option

en: Volapük
fr_CA: volapük

en: Vote Cancelled.
fr_CA: Vote annulé.

en: Vote Recorded.
fr_CA: Vote enregistré.

en: Voted?
fr_CA: Voté ?

en: WARNING
fr_CA: ALERTE

en: WARNING - Disabling an option which has been assigned to existing records will result in that option being cleared when the record is edited.
fr_CA: ATTENTION : La désactivation d'une option qui a été assignée à des enregistrements aura pour effet de remettre à zéro cette option dans ces enregistrements lorsqu'ils seront édités.

en: WARNING - Disabling this group will disable all the child groups associated if any.
fr_CA: ATTENTION - Désactiver ce groupe désactivera tous les sous-groupes enfants associés.

en: WARNING - This action sets the CiviCRM recurring contribution status to Cancelled, but does NOT send a cancellation request to the payment processor. You will need to ensure that this recurring payment (subscription) is cancelled by the payment processor.
fr_CA: ATTENTION : Cette action change le statut de la contribution à « Annulé » mais n'envoie pas de requête d'annulation au service de paiement. Vous devrez vous assurer que le service de paiement est informé de cette annulation.

en: WARNING: Are you sure you want to Delete the selected Contribution Page? A Delete operation cannot be undone. Do you want to continue?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la page de contribution sélectionnée ? Cette opération ne pourra pas être annulée. Voulez vous continuer ?

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
fr_CA: ATTENTION : Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette correspondance  '<b>%1</b>' ?

en: WARNING: Are you sure you want to delete the attached file?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le fichier attaché ?

en: WARNING: CiviCRM has changed the meaning of the date format specifier %1 when using CRM_Utils_Date::customFormat or {crmDate}. It was identical to %2 and the change will help compatibility with php 8.1.
fr_CA: ERTISSEMENT : CiviCRM a modifié la signification du spécificateur de format de date %1 lors de l'utilisation de CRM_Utils_Date::customFormat ou {crmDate}. Il était identique à %2 et la modification contribuera à la compatibilité avec php 8.1.

en: WARNING: Delete will remove this permission from the specified ACL Role.
fr_CA: ATTENTION : la suppression enlèvera cette permission du rôle ACL spécifié.

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
fr_CA: ATTENTION : supprimer ce statut de participant supprimera toute configuration associée.

en: WARNING: Deleting this Scheduled Job will cause some important site functionality to stop working.
fr_CA: ATTENTION : La suppression de cette tâche périodique va provoquer une perte de fonctions importantes pour le site.

en: WARNING: Deleting this batch will result in the loss of all data entered for the batch.
fr_CA: ATTENTION : La suppression de ce lot va conduire à la perte de toutes les données entrées pour ce lot.

en: WARNING: Deleting this contribution will result in the loss of the associated financial transactions (if any).
fr_CA: ATTENTION : Supprimer cette contribution aura pour conséquence la perte des transactions financières associées (s'il y en a).

en: WARNING: Deleting this custom field option will result in the loss of all related data.
fr_CA: ATTENTION : La suppression de ce choix pour le champ personnalisé entrainera la perte de toutes les données qui y font référence.

en: WARNING: Deleting this custom field set will result in the loss of all '%1' data.
fr_CA: ATTENTION : La suppression de cet ensemble de champs personnalisés entrainera la perte de toutes les données « %1 ».

en: WARNING: Deleting this custom field will result in the loss of all '%1' data. Any Profile form and listings field(s) linked with '%1' will also be deleted.
fr_CA: ATTENTION : La suppression de ce champ personnalisé entrainera la perte de toutes les données « %1 ». Tous les champs de formulaires et listes liés à « %1 » seront aussi supprimés.

en: WARNING: Deleting this membership will also delete any related payment (contribution) records.
fr_CA: ATTENTION : La suppression de cette adhésion entraînera aussi la suppression des enregistrements de paiement associés (contributions).

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
fr_CA: ATTENTION : La suppression de cette liste de choix aura pour effet de supprimer tous les enregistrements l'utilisant.

en: WARNING: Deleting this option will remove this ACL Role Assignment.
fr_CA: ATTENTION : Supprimer cette option enlèvera le rôle ACL assigné.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
fr_CA: AVERTISSEMENT: La suppression de cette option causera la perte de tous les enregistrements liés %1 qui utilisent l'option.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
fr_CA: ATTENTION : Supprimer cette option aura pour effet de supprimer tout l'historique des relations de ce type.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Report related records which use the option. This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Do you want to continue?
fr_CA: Attention: Supprimer cet élément de liste de choix entrainera la perte de tous les rapports qui l'utilisent. Ceci implique la perte potentielle d'un grand nombre de données, cette action est irréversible. Voulez-vous continuer ?

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all data.
fr_CA: ATTENTION : la suppression de ce choix entraînera la perte de toutes les données.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
fr_CA: ATTENTION : Supprimer cette option aura pour effet de perdre tous les enregistrements de type d'adresse utilisant cette option.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this type.
fr_CA: AVERTISSEMENT : la suppression de cette option entraînera la perte de toutes les adhésions de ce type.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
fr_CA: ATTENTION : supprimer cette option entraînera la perte de toutes les données de paramétrage d'e-mail

en: WARNING: Deleting this pledge will also delete any related pledge payments.
fr_CA: AVERTISSEMENT: Supprimer cette promesse de don supprimera également tous les paiements associés.

en: WARNING: Deleting this price field will result in the loss of all '%1' data.
fr_CA: ATTENTION : La suppression de ce champ de tarif impliquera la perte de toutes les données « %1 ».

en: WARNING: Deleting this price set will result in the loss of all '%1' data.
fr_CA: ATTENTION : La suppression de cette tarification impliquera la perte de toutes les données « %1 ».

en: WARNING: Deleting this profile field will remove it from Profile forms and listings. If this field is used in any 'stand-alone' Profile forms, you will need to update those forms to remove this field.
fr_CA: ATTENTION : La suppression de ce champ du profil le supprimera de tous les formulaires et listes utilisant ce profil. Si le code de ce profil a été copié dans des pages autonomes, vous devrez mettre à jour ces pages manuellement.

en: WARNING: Deleting this registration will result in the loss of related payment records (if any).
fr_CA: ATTENTION : la suppression de cette inscription entraînera la perte des enregistrements de paiement en relation avec l'inscription (s'il y en a).

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
fr_CA: ATTENTION : Ne pas utiliser d'espace dans le nom du type d'adresse.

en: WARNING: If any external files or programs reference the old "Name", then they must be updated manually.
fr_CA: ATTENTION : Si des fichiers externes ou des programmes référencent l'ancien Nom ("Name"), ils devront être mis à jour manuellement.

en: WARNING: If you cancel the recurring contribution associated with this membership, the membership will no longer be renewed automatically. However, the current membership status will not be affected.
fr_CA: ATTENTION : Si vous supprimez la contribution périodique associée à cette adhésion, l'adhésion ne sera plus renouvelée automatiquement. Cependant le statut actuel d'adhésion ne sera pas affecté.

en: WARNING: If you delete this option, contributors will not be able to use this credit card type on your Online Contribution pages.
fr_CA: ATTENTION: Si vous supprimez cette option, les contributeurs ne pourront pas utiliser ce type de carte de crédit sur les pages de contribution en ligne.

en: WARNING: Many option groups are used programatically and values should be added or modified with caution.
fr_CA: ATTENTION : De nombreuses listes de choix sont utilisées dans le code et les valeurs ne doivent être ajoutées ou modifiées qu'avec prudence.

en: WARNING: Once a rule is marked as reserved it can not be deleted and the fields and weights can not be modified.
fr_CA: ATTENTION : Une fois qu'une règle est marquée comme réservée, elle ne peut être supprimée ni les champs ou poids modifiés.

en: WARNING: The case type name includes deprecated characters.
fr_CA: ATTENTION : le nom du type de dossier inclut des caractères obsolètes.

en: WARNING: The column "<code>civicrm_domain.config_backend</code>" is <a href='%2'>flagged for removal</a>. However, the upgrader has detected data in this copy of "<code>civicrm_domain.config_backend</code>". Please <a href='%1' target='_blank'>report</a> anything you can about the usage of this column. In the mean-time, the data will be preserved.
fr_CA: AVERTISSEMENT : la table "<code>civicrm_domain.config_backend</code>" est <a href='%2'>marquée pour suppression</a>. Cependant, l'upgrader a détecté des données dans cette copie de "<code>civicrm_domain.config_backend</code>". Veuillez <a href='%1' target='_blank'>rapporter</a> tout ce que vous pouvez sur l'utilisation de ce tableau. En attendant, les données seront conservées.

en: WARNING: The duplicate contact record WILL BE DELETED after the merge is complete.
fr_CA: ATTENTION : le contact en double sera SUPPRIMÉ à la fin de la fusion.

en: WARNING: The setting (%1) has been reverted.
fr_CA: AVERTISSEMENT: le paramètre (%1) a été rétabli.

en: WARNING: The setting (%1) is overridden and could not be reverted.
fr_CA: AVERTISSEMENT: le paramètre (%1) est ignoré et n'a pas pu être annulé.

en: WARNING: The table "<code>civicrm_persistent</code>" is flagged for removal because all official records show it being unused. However, the upgrader has detected data in this copy of "<code>civicrm_persistent</code>". Please <a href='%1' target='_blank'>report</a> anything you can about the usage of this table. In the mean-time, the data will be preserved.
fr_CA: AVERTISSEMENT : la table "<code>civicrm_persistent</code>" est marquée pour suppression car tous les enregistrements officiels indiquent qu'elle n'est pas utilisée. Cependant, l'upgrader a détecté des données dans cette copie de "<code>civicrm_persistent</code>". Veuillez <a href='%1' target='_blank'>rapporter</a> tout ce que vous pouvez sur l'utilisation de ce tableau. En attendant, les données seront conservées.

en: WARNING: There are %1 user accounts associated with both the original and duplicate contacts. Ensure that the %1 user you want to retain is on the right - if necessary use the 'Flip between original and duplicate contacts.' option at top to swap the positions of the two records before doing the merge.
      The user record associated with the duplicate contact will not be deleted, but will be unlinked from the associated contact record (which will be deleted).
      You will need to manually delete that user (click on the link to open the %1 user account in new screen). You may need to give thought to how you handle any content or contents associated with that user.
fr_CA: ALERTE : Il y a %1 comptes utilisateurs associés à la fois au contact original et au contact en double. Assurez-vous que l'utilisateur %1 que vous voulez conserver est à droite et si nécessaire utiliser la fonction pour échanger les positions des 2 contacts avant d'effectuer la fusion.
    L'utilisateur associé au contact en double ne sera pas supprimé mais son lien avec ce contact le sera, de même que le contact en double lui-même.
    Vous devrez supprimer manuellement cet utilisateur (cliquez sur le lien pour ouvrir le compte utilisateur %1 dans une nouvelle fenêtre). Vous aurez aussi à décider de ce que vous faites des contenus associés à cet utilisateur.

en: WARNING: This recurring contribution is linked to membership:
fr_CA: ALERTE : la contribution périodique est liée à l'adhésion :

en: WARNING: Uninstalling this extension might result in the loss of all records which use the extension.
fr_CA: ATTENTION: La désinstallation de cette extension peut entraîner la perte de tous les enregistrements qui utilisent cette extension.

en: WARNING: You are about to delete the Label Format titled <strong>%1</strong>.
fr_CA: ATTENTION: Vous vous apprêtez à supprimer le format d'étiquette <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the PDF Page Format titled <strong>%1</strong>.
fr_CA: Attention : vous êtes sur le point de supprimer le format de page PDF intitulé <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the Reminder titled <strong>%1</strong>.
fr_CA: AVERTISSEMENT: Vous êtes sur le point de supprimer le rappel intitulé % 1.

en: WARNING: You are switching from a testing mode (Redirect to Database) to a live mode. Check Mailings > Archived Mailings, and delete any test mailings that are not in Completed status prior to running the mailing cron job for the first time. This will ensure that test mailings are not actually sent out.
fr_CA: ATTENTION : Vous allez basculer du mode Test (Rediriger vers la Base de Données) au mode Actif. Cliquez sur Vérifiez les Mailings > Mailing archivés, et effacez tous les mailings de test qui n'ont pas le statut "Terminé" avant de lancer les tâches de travaux  programmés automatiques de mailing pour la première fois. Cela vous garantira qu'aucun mailing de test ne soit réellement envoyé.

en: WARNING: You cannot delete a financial type if it is currently used by any Contributions, Contribution Pages or Membership Types. Consider disabling this option instead.
fr_CA: ATTENTION : vous ne pouvez pas supprimer un type d'opération s'il est utilisé par au moins une contribution, une page de contribution ou un type d'adhésion. Vous pouvez à la place le désactiver.

en: Wait List Confirmation
fr_CA: Confirmation de la liste d'attente

en: Waiting
fr_CA: En attente

en: Waitlist
fr_CA: Liste d'attente

en: Waitlist Enabled
fr_CA: Liste d'attente activée

en: Waitlist Message
fr_CA: Message de la liste d'attente

en: Waitlist Text
fr_CA: Texte liste d'attente

en: Waitlisting Statuses
fr_CA: Statuts de liste d'attente

en: Walloon
fr_CA: wallon

en: Warning
fr_CA: Attention

en: Warning: Debug is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This should not be enabled on production servers.
fr_CA: Attention : le débogage est activé dans les <a href="%1">Paramètres système</a>. Cela ne devrait pas être le cas sur des serveurs en production.

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
fr_CA: Attention : la suppression de ce modèle d'événement entraînera la suppression de la page d'inscription associée et de la configuration des tarifs d'inscription à l'événement.

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
fr_CA: Attention : la suppression de cet événement entraînera la suppression de la page d'inscription associée et de la configuration des tarifs d'inscription à l'événement.

en: Warning: External profile support (aka "HTML Snippet" support) is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This setting may be prone to abuse. If you must retain it, consider HTTP throttling or other protections.
fr_CA: Avertissement: Le support des profils externes (également appelé "HTML Snippet") est activé dans les <a href="%1">Paramètres système</a>. Cette option peut mener à des abus. Si vous devez le conserver, envisager le "HTTP throttling" ou d'autres protections.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has privacy implications. Access public searchable directories.
fr_CA: Avertissement : attribuez uniquement aux rôles approuvés ; cette autorisation a des implications en termes de sécurité. Accéder à des répertoires publics consultables.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has privacy implications. Add/edit data in online forms and access public searchable directories.
fr_CA: Avertissement : attribuez uniquement aux rôles approuvés ; cette autorisation a des implications sur la confidentialité. Ajouter / modifier des données dans des formulaires en ligne et accéder à des répertoires publics consultables.

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications. IDS system is bypassed for users with this permission. Prevents false errors for admin users.
fr_CA: Avertissement : attribuez uniquement aux rôles approuvés ; cette autorisation a des implications en termes de sécurité. Le système IDS est contourné pour les utilisateurs disposant de cette autorisation. Empêche les fausses erreurs pour les utilisateurs administrateurs.

en: Warning: Outbound email is disabled in <a href="%1">system settings</a>. Proper settings should be enabled on production servers.
fr_CA: Avertissement : la messagerie sortante est désactivée dans les <a href="%1">paramètres du système</a>. Vous devez activer les paramètres appropriés sur les serveurs de production.

en: Warning: Update Greeting job enabled
fr_CA: Attention : tâche de mise à jour des formules de salutations est activée

en: Warning: You have chosen to remove one or more subtypes. This will cause any custom data records associated with those subtypes to be removed as long as the contact does not have a contact subtype still selected.
fr_CA: Avertissement : vous avez choisi de supprimer un ou plusieurs sous-types. Cela entraînera la suppression de tous les enregistrements de données personnalisées associés à ces sous-types, tant que le contact n'a pas de sous-type de contact encore sélectionné.

en: Warning: You will not be able to reopen or change the batch after it is exported. Are you sure you want to export?
fr_CA: Attention : vous ne pourrez plus modifier le lot une fois qu'il a été exporté. Êtes-vous sûr de vouloir l'exporter ?

en: Was there any error sending the reminder?
fr_CA: Y a-t-il eu une erreur lors de l'envoi du rappel?

en: We are not able to install the software. Please <a href="#requirements">see below</a> for details.
fr_CA: Nous ne pouvez pas installer le logiciel. Veuillez <a href="#requirements">voir ci-dessous</a> pour plus d'informations.

en: We can't determine how much memory you have allocated. Install only if you're sure you've allocated at least %1 MB.
fr_CA: Impossible de déterminer combien de mémoire est allouée. Installer seulement si au moins %1 MB sont alloués.

en: We can't load the requested web page due to an incomplete link. This can be caused by using your browser's Back button or by using an incomplete or invalid link.
fr_CA: Nous ne pouvons charger la page demandée à cause d'un lien incomplet. Cela peut être dû à l'utilisation du bouton « Précédent » de votre navigateur ou à cause d'un lien invalide ou incomplet.

en: We can't load the requested web page. This page requires cookies to be enabled in your browser settings. Please check this setting and enable cookies (if they are not enabled). Then try again. If this error persists, contact the site administrator for assistance.
fr_CA: Nous ne pouvons charger la page demandée. Cette page requiert que vous activiez les cookies dans les paramètres de votre navigateur. Merci de vérifier ces paramètres et d'activer les cookies (s'ils ne le sont pas)

en: We could not extract the mail body from this bounce message.
fr_CA: Nous n'avons pas pu extraire le corps du courriel de ce message de rebond.

en: We could not find a contact id.
fr_CA: Nous n'avons pas pu trouver l'identifiant de contact.

en: We could not found respondent for this survey to release.
fr_CA: Les contacts à libérer pour ce sondage n'ont pu être trouvés.

en: We could not geocode the destination address.
fr_CA: L'adresse de destination n'a pas pu être géocodée.

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
fr_CA: Nous ne pouvons déplacer le fichier téléchargé %1 dans le répertoire de téléchargement %2. Veuillez vérifier que le paramètre « Fichiers temporaires » pointe vers un chemin valide sur votre serveur.

en: We detected a cycle which we can't handle. aborting
fr_CA: Nous avons détecté un cycle que nous ne pouvons pas gérer. Abandon

en: We encountered an error when attempting to create the database. Please check your MySQL server permissions and the database name and try again.
fr_CA: Nous avons rencontré une erreur lors de la tentative de créer la base de données. Veuillez vérifier vos autorisations sur le serveur MySQL,  le nom de la base de données et essayer à nouveau.

en: We experienced an unexpected error. You may have found a bug. For more information on how to provide a bug report, please read: %1
fr_CA: Une erreur inattendue s'est produite. Vous avez peut-être découvert un bogue. Pour plus d'information sur la façon de déclarer un bogue, merci de lire : %1

en: We had a problem processing your subscription request for %1. You have tried to subscribe to a private group and/or we encountered a database error. Please contact the site administrator.
fr_CA: Un problème a été rencontré lors de votre demande d'inscription à %1. Vous avez essayé de vous inscrire à un groupe privé et/ou une erreur de base de données est survenue. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: We have automatically enabled the Mailings tab for the Contact Summary screens
            so that you can view mailings sent to each contact.
fr_CA: Nous avons activé automatiquement l'onglet Envoi massifs dans la fiche contact pour que vous puissiez voir les messages envoyés à ce contact.

en: We have collected some resources to help you make the most of CiviCRM in WordPress.
fr_CA: Nous avons rassemblé quelques ressources pour vous aider à tirer le meilleur parti de CiviCRM dans WordPress.

en: We have collected some settings here because they are important for configuring CiviCRM in WordPress.
fr_CA: Nous avons rassemblé certains paramètres ici car ils sont importants pour la configuration de CiviCRM dans WordPress.

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE. This allows a user to upload images. All uploaded images are public.
fr_CA: Nous avons intégré KCFinder à CKEditor et TinyMCE. Ceci autorise un utilisateur à télécharger des images. Toutes les images téléchargées sont publiques.

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
fr_CA: Avant de réinitialiser nous vous conseillons de copier le contenu texte et HTML de votre message dans un fichier texte afin de pouvoir ensuite combiner vos changements avec les messages par défaut si besoin.

en: We were unable to process your payment at this time. Please try again later.
fr_CA: Nous sommes dans l'incapacité de traiter votre paiement en ce moment. Veuillez réessayer plus tard.

en: We will record your initial pledge payment when we receive it from you. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
fr_CA: Nous enregistrerons votre paiement initial une fois celui-ci reçu. Vous pourrez alors modifier ou annuler votre engagement de don à tout moment en vous connectant à votre compte ou en nous contactant à %1.

en: We will send you a payment reminder %1 days prior to each scheduled payment date. The reminder will include a link to a page where you can make your payment online.
fr_CA: Nous vous enverrons un rappel de paiement %1 jour avant chaque date de paiement programmé. Le rappel incluera aussi un lien pour payer en ligne.

en: Weak passwords are rejected. Please note the following issues: %1
fr_CA: Les mots de passe faibles sont interdits. Veuillez considérer les erreurs suivantes : %1

en: Web Service URL
fr_CA: URL du service Web

en: Web service user ID.
fr_CA: Identifiant d'utilisateur de service web.

en: Webserver config
fr_CA: Configuration du Serveur Web

en: Website
fr_CA: Site Internet

en: Website ID
fr_CA: Identifiant du site web

en: Website Profile
fr_CA: Profil du site web

en: Website Type
fr_CA: Type de site web

en: Website Type ID, if required
fr_CA: Id. du type de site web, si nécessaire

en: Website URL %1
fr_CA: URL du site web %1

en: Website type ID
fr_CA: Identifiant du type de site web

en: Websites
fr_CA: Sites Internet

en: Week
fr_CA: Semaine

en: Week Beginning
fr_CA: Début de semaine

en: Week begins on
fr_CA: La semaine démarre le

en: Weekly
fr_CA: Hebdomadaire

en: Weeks
fr_CA: Semaines

en: Weight
fr_CA: Poids

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
fr_CA: Seuil de 'poids' à partir duquel on considère que les contacts correspondent :

en: Weight controls the order in which Label Formats are displayed in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
fr_CA: L'option Poids contrôle l'ordre dans lequel sont affichés les Formats d'Etiquette dans les listes de sélection. Entre un nombre entier positif ou négatif. Les éléments avec les nombres les plus élevés sont positionnés au-dessus des nombres inférieurs.

en: Weight controls the order in which PDF Page Formats are displayed <br />in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers <br />are displayed ahead of higher numbers.
fr_CA: Le poids contrôle l'ordre dans lequel les formats de page PDF sont affichés<br />dans les listes. Saisissez un entier positif ou négatif. Les nombre les plus petits<br />sont affichés au-dessus des nombres les plus élevés.

en: Weight controls the order in which custom field sets are presented when there are more than one. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
fr_CA: Le numéro d'ordre contrôle l'ordre dans lequel les champs d'un ensemble de de données personnalisées sont affichés. Entrez un entier positif ou négatif, les champs seront affichés dans l'ordre croissant de leur numéro.

en: Weight controls the order in which fields are displayed in a group. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
fr_CA: Le numéro d'ordre contrôle l'ordre dans lequel le champ est affiché dans un ensemble de champs. Entrez un entier positif ou négatif - les champs seront affichés selon l'ordre croissant de leur numéro.

en: Weight controls the order in which fields are displayed within a profile. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers. Note: The field order will not respect non-multi fields interspersed with multi record fields in edit mode.
fr_CA: Le poids contrôle l'ordre dans lequel un champ est affiché dans un profil. Entrez un entier positif ou négatif - les champs seront affichés selon l'ordre croissant de leur poids. Note : cet ordre ne sera pas respecté en mode édition d'un formulaire lorsque des champs mono-types sont intercalés dans des champs multi-types.

en: Weight controls the order in which profiles are presented when more than one profile is included in User Registration or My Account screens. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
fr_CA: Le numéro d'ordre contrôle l'ordre dans lequel les profils sont affichés quand plusieurs profils sont inclus dans une page de création ou modification de compte utilisateur. Entrez un entier positif ou négatif - les profils seront affichés selon l'ordre croissant de leur numéro.

en: Weight controls the order that premiums are displayed on the Contribution Page.
fr_CA: Le poids contrôle l'ordre d'affichage des cadeaux sur la page de contribution.

en: Weight must be integer
fr_CA: Le poids doit être un nombre entier

en: Weight sets the order of precedence for automatic assignment of status to a membership. It also sets the order for status displays. EXAMPLE: The default 'New' and 'Current' statuses have overlapping ranges. Memberships that meet both status range criteria are assigned the status with the lower weight.
fr_CA: Le poids définit l'ordre de précédence lors de l'affectation automatique d'un statut à une adhésion. Il contrôle aussi l'ordre d'affichage des statuts. Exemple : les statuts « Nouveau » et « Courant » se recoupant, les adhésions qui satisfont les règles de deux statuts se voient affecter le statut ayant le poids le plus faible.

en: Welcome
fr_CA: Bienvenue

en: Welcome %1
fr_CA: Bienvenue, %1

en: Welcome Message
fr_CA: Message de bienvenue

en: Welsh
fr_CA: gallois

en: Western Frisian
fr_CA: frison occidental

en: What components are using this price set?
fr_CA: Quels composants utilisent cette tarification ?

en: What is the default number of records to show on a search
fr_CA: Quel est le nombre par défaut d'enregistrements à afficher sur une page de résultats de recherche.

en: What is the preferred mode of communication.
fr_CA: Quel est le mode préféré de communication.

en: What operation does this ACL entry control?
fr_CA: Quelle opération cette entrée ACL contrôle-t-elle ?

en: What operation does this user have permission on?
fr_CA: Sur quelle opération l'utilisateur a t il une autorisation ?

en: What providers may save views in CiviCRM's "Recently viewed" list. If empty, all are in.
fr_CA: Quels fournisseurs peuvent ajouter des vues dans la liste "Vus récemment" de CiviCRM ? Si vide, toutes les vues seront ajoutées.

en: What specific url to track
fr_CA: Quelle url spécifique à suivre

en: What to do upon duplicate match
fr_CA: Que faire lors de la détection de doublon

en: What type of bounce was it?
fr_CA: Quel type de rebond était-ce ?

en: What types of record(s) can this tag be used for?
fr_CA: Pour quel type d'enregistrement cette étiquette peut-elle être utilisée ?

en: When
fr_CA: Quand

en: When (trigger date)
fr_CA: Quand (date du déclencheur)

en: When <strong>Status Override</strong> is active, the selected status will remain in force (it will NOT be subject to membership status rules) until it is cancelled or become inactive.
fr_CA: Lorsque la case <strong>Forcer le statut ?</strong> est cochée, le statut sélectionné restera effectif (il NE sera PAS modifié par les règles de mise à jour des statuts) à moins qu'il soit annulé ou devienne inactif.

en: When CiviCRM emails a copy of this activity to each assignees, that email will come from the contact listed under "Added By".
fr_CA: Quand CiviCRM envoit un courriel de cette activité en copie à chaque contact assigné, ce courriel sera expédié du contact listé sous "Ajouté par".

en: When CiviMail is enabled and a profile uses the "Add to Group" setting, users who complete the profile form will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
fr_CA: Lorsque CiviMail est activé et qu'un profil utilise l'option « Ajouter au groupe », les utilisateurs reçoivent après avoir rempli le formulaire de profil un courriel de confirmation. Ils doivent répondre à ce courriel pour être ajoutés au groupe.

en: When CiviMail is enabled, users who "subscribe" to a group from a profile Group(s) checkbox will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
fr_CA: Quand CiviMail est activé, les utilisateurs qui s'inscrivent à un groupe en cochant la case correspondante du profil reçoivent un courriel de confirmation. Ils doivent répondre à ce courriel pour être ajoutés au groupe.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.
fr_CA: Quand les pages personnelles de campagnes sont activées, les contributeurs sont invités à créer leur propre page de collecte de dons après avoir soumis leur contribution.

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.  Contributions from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
fr_CA: Lorsque les pages de campagne personnelles sont activées, les contacts verront un lien les invitant à créer leur propre page de collecte de fonds une fois qu'ils ont contribué. Les contributions de personnes faites par l'intermédiaire d'une page de campagne personnalisée sont enregistrées comme « contribution indirecte » pour le sympathisant qui a créé cette page de campagne.

en: When Saving
fr_CA: Lors de la sauvegarde

en: When a CiviCRM Shortcode is embedded in a Post/Page without "hijack" being set, it is shown embedded in the content in "Shortcode Mode". If any action is taken via the Shortcode, a query string is appended to the URL and the Post/Page is shown in "Base Page Mode" and the title and content are overwritten. Choose to keep this legacy behaviour or move to the new "Remain in Shortcode Mode" behaviour.
fr_CA: Lorsqu'un code court CiviCRM est incorporé dans un article ou une page sans que l'option "hijack" soit activée, il est affiché dans le contenu en "mode code court". Si une action est effectuée via le code court, une chaîne de requête est ajoutée à l'URL et l'article/la page est affiché(e) en "Mode page de base" et le titre et le contenu sont écrasés. Vous pouvez choisir de conserver ce comportement ou d'adopter le nouveau comportement "Rester en mode code".

en: When a WordPress User updates their Email, CiviCRM will automatically update the Primary Email of their linked Contact record. This setting lets you choose whether the reverse update should happen - i.e. if the Primary Email of a Contact that has a linked WordPress User is updated, do you want CiviCRM to update the WordPress User Email?
fr_CA: Lorsqu'un utilisateur WordPress met à jour son adresse électronique, CiviCRM met automatiquement à jour l'adresse électronique principale de l'enregistrement de contact auquel il est lié. Ce paramètre vous permet de choisir si la mise à jour inverse doit avoir lieu - c'est-à-dire si l'adresse électronique principale d'un contact qui a un utilisateur WordPress lié est mise à jour, voulez-vous que CiviCRM mette à jour l'adresse électronique de l'utilisateur WordPress ?

en: When a contribution is made via a Personal Campaign Page, a soft credit for that contribution is automatically assigned to the contact who created the Personal Campaign Page.
fr_CA: Si une contribution est effectuée depuis une page personnelle de campagne, un crédit est automatiquement attribué à la personne qui a créé la page personnelle de campagne.

en: When a pledge acknowledgement message was sent to the contributor.
fr_CA: Date à laquelle un message de remerciement a été envoyé au contributeur.

en: When checked CiviCRM will send an e-mail receipt to the donor. Leave unchecked when you don't want to send an e-mail.
fr_CA: Si coché, CiviCRM enverra un reçu par courriel au donateur. Laissez décoché si vous ne souhaitez pas l'envoi de courriel.

en: When claiming an item (or batch of items) for work, how long should the item(s) be reserved. (Seconds)
fr_CA: Lors de la réclamation d'un élément (ou d'un lot) pour travaux, combien de temps le ou les éléments doivent-ils être réservés (en secondes)

en: When contributions are made via a Personal Campaign Page a soft credit (of type 'Personal Campaign Page') is automatically created and assigned to the 'owner' of the the Personal Campaign Page.
fr_CA: Lorsque les contributions sont faites par l'intermédiaire d'une page de campagne personnelle un crédit indirect de type 'Page de campagne personnelle' est automatiquement créé et attribué à l'initiateur de la campagne.

en: When did contact register for event?
fr_CA: Quand ce contact s'est-il inscrit à cet événement ?

en: When did this contact first become a member?
fr_CA: Depuis quand ce contact est-il devenu membre pour la première fois ?

en: When does this status begin? EXAMPLE: <strong>New</strong> status begins at the Member Since.
fr_CA: Quand ce statut débute-t-il ? Exemple : le statut <strong>Nouveau</strong> commence le jour de première adhésion.

en: When does this status end? EXAMPLE: <strong>Current</strong> status ends at the Membership Expiration Date.
fr_CA: Quand ce statut s'arrête-t-il ? Exemple : le statut <strong>Courant</strong> s'arrête à la date de fin de l'adhésion.

en: When enabled, "empowered by CiviCRM" is displayed at the bottom of public forms.
fr_CA: Si activé, "validé par CiviCRM" s'affiche au bas des formulaires publics.

en: When enabled, any filter settings a user selects on the contact's Activity tab will be remembered as they visit other contacts.
fr_CA: Quand ils sont activés, les paramètres de filtre qu'un utilisateur sélectionne sur l'onglet Activité du contact sera réutilisé quand il sera sur la fiche des autres contacts.

en: When enabled, checks for possible matches on the "New Contact" form using the Supervised <a %1>matching rule specified in your system</a>.
fr_CA: Quand il est activé, vérifier les éventuels correspondances sur le formulaire de "Nouveau Contact" qui utilise la <a %1>règle de correspondance supervisée indiquée dans votre système.

en: When enabled, contacts who are assigned activities will automatically receive an email notification with a copy of the activity.
fr_CA: Si activé, les contacts à qui des activités sont assignées recevront automatiquement une notification par courriel avec copie de l'activité.

en: When enabled, links helping people share this event with their social network will be displayed (e.g. Facebook, Twitter, LinkedIn and email).
fr_CA: Si activé, des liens permettant aux personnes de partager cet événement avec leur réseau social seront affichés (par ex. Facebook "Like", Google+ et Twitter).

en: When enabled, links helping people share this online contribution page with their social network will be displayed (e.g. Facebook, Twitter, LinkedIn and email).
fr_CA: Si activé, des liens permettant aux personnes de partager cet événement avec leur réseau social seront affichés (par ex. Facebook "Like", Linkedin et Twitter, courriel).

en: When enabled, the assignee notification sent out above will also include an ical meeting invite.
fr_CA: Si activée, la notification envoyée ci-dessus inclura aussi une invitation de réunion iCal.

en: When enabled, this event will be included in iCalendar feeds and displayed on your site's "Upcoming Events" block.
fr_CA: Si activé, cet événement sera inclus dans le flux iCalendar et affiché dans le bloc « Événements à venir » de votre site.

en: When enabled, this feature allows users to identify an organization as the donor or member. Logged in users will be given a choice of selecting from a list of organizations that they have a permissioned relationship with OR entering a new organization. Anonymous users are prompted to enter the organization name. If a matching organization is found using your site's configured unsupervised duplicate matching rules for Organizations, the contribution or membership will be linked to that organization. Otherwise a new organization contact record is created.
fr_CA: Si cette fonction est activée, elle permet aux utilisateurs d'identifier une organisation comme donateur ou adhérent. Les utilisateurs connectés pourront choisir dans une liste d'organisations avec lesquelles ils ont des droits OU saisir une nouvelle organisation. Les utilisateurs anonymes doivent saisir une nouvelle organisation. Si une organisation existante est trouvée en utilisant les règles de dédoublonnage non supervisées pour les organisations, la contribution ou l'adhésion sera attribuée à cette organisation. Sinon une nouvelle organisation sera créée.

en: When generating a letter (PDF/Word) via mail-merge, how should the letter be recorded?
fr_CA: Comment générer une lettre (PDF / Word) par publipostage, comment enregistrer cette lettre ?

en: When importing, consume data directly from a SQL datasource
fr_CA: Au moment de l'import, utiliser les données directement depuis une datasource SQL.

en: When is this cron entry scheduled to run
fr_CA: Quand l'exécution de cette entrée cron est-elle planifiée

en: When loading extensions, CiviCRM searches the filesystem. In v5.56+, the default search is more constrained. This improves performance, but some extensions (%1) will become invisible. To make these visible, you should either move the source-code or edit <code>civicrm.settings.php</code>. For example, you may add this line:
fr_CA: Lors du chargement des extensions, CiviCRM recherche le système de fichiers. Dans la v5.56+, la recherche par défaut est plus restreinte. Cela améliore les performances, mais certaines extensions (%1) deviendront invisibles. Pour les rendre visibles, vous devez soit déplacer le code source, soit modifier <code>civicrm.settings.php</code>. Par exemple, vous pouvez ajouter cette ligne :

en: When migrating a site to a new server, the paths and URLs of your CiviCRM installation may change.
fr_CA: Lorsque que la migration d'un site vers un nouveau serveur est effectuée, les chemins et les URLs de votre installation CiviCRM peuvent changer.

en: When multiple options are selected within a search field the selections are combined using <strong>OR</strong> criteria (e.g. selecting both 'Group A' and 'Group B' will find contacts who are either in 'Group A' OR 'Group B' or in both).</p>
      <p>By default the different search fields are combined using the <strong>AND</strong> Search Operator (e.g. selecting Tag is 'Age' AND Country is 'Canada' returns only those contacts who meet both criteria). You can override the Search Operator default for combining different fields in the Search Settings.
fr_CA: Lorsque plusieurs options sont sélectionnées dans un champ de recherche, les sélections sont combinées en utilisant l'opérateur <strong>OU</strong> (ex: en sélectionnant les 'Groupe A' et 'Groupe B', les contacts seront ceux du 'Groupe A' OU 'Groupe B' ou les deux).</p>
    <p>Par défaut, les différents champs de recherche sont combinés en utilisant l'opérateur <strong>ET</strong>. (ex: en sélectionnant l'étiquette 'Âge' ET le pays ‘Canada', seuls les contacts répondant à ces critères seront retournés). Vous pouvez remplacer l'opérateur de recherche par défaut dans les 'Paramètres de recherche'.

en: When performing a search, how should the search-results be cached?
fr_CA: Lorsque vous effectuez une recherche, comment les résultats de recherche doivent-ils être mis en cache ?

en: When reCAPTCHA is enabled for a profile form, anonymous users are required to read an image with letters and numbers and enter the value in a field. This helps prevent abuse by automated scripts.
fr_CA: Quand un reCAPTCHA est inclus dans un formulaire, les utilisateurs doivent lire une image comportant des lettres et chiffres et entrer la valeur lue dans un champ. Le but est d'éviter les utilisations abusives par des robots.

en: When recording Instant Messenger (IM) 'screen names' for contacts, it is useful to include the IM Service Provider (e.g. AOL, Yahoo, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
fr_CA: Lors de l'enregistrement des utilisateurs de messagerie instantanée (IM) pour les contacts, il est utile d'inclure le fournisseur de service de messagerie instantanée (par exemple AOL, Yahoo, etc.). CiviCRM est installé avec les fournisseurs de services les plus couramment rencontrés. Les administrateurs peuvent définir des fournisseurs supplémentaires en fonction de leurs besoins.

en: When recording mobile phone numbers for contacts, it may be useful to include the Mobile Phone Service Provider (e.g. Cingular, Sprint, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
fr_CA: Lors de l'enregistrement des numéros de téléphone mobile pour les contacts, il peut être utile d'inclure l'opérateur de téléphonie mobile (par exemple, Orange, SFR, etc.). CiviCRM est installé avec les opérateurs les plus courants. Les administrateurs peuvent définir des opérateurs supplémentaires en fonction de leurs besoins.

en: When scheduled reminders will or won't be sent
fr_CA: Quand les alertes planifiées seront ou ne seront pas envoyées

en: When searching for extensions, limit the number of subdirectories.
fr_CA: Limiter la recherche à un nombre de sous-dossiers quand on cherche des extensions.

en: When selecting a dedupe rule, be sure to choose one that includes fields contained in your import file. Also be aware that the update and fill options could have significant impact on your existing data. You should define and select a rule that is strict enough to ensure there are no false positive matches.
fr_CA: Lorsque vous sélectionnez une règle de dédoublonnage, veillez à choisir une règle qui inclut les champs contenus dans votre fichier d'importation. Sachez également que les options de mise à jour et de remplissage peuvent avoir un impact significatif sur vos données existantes. Vous devez définir et sélectionner une règle qui soit suffisamment stricte pour vous assurer qu'aucune des concordances ne soit un faux positif.

en: When should the cache item expire
fr_CA: Quand l'élément de cache doit-il expirer

en: When someone donates through a personal campaign page, a soft credit is given to the owner of the page to recognize the role she played in the contribution. CiviContribute has a section that allows you to administer all of the PCPs for your organization. You can require approval before a PCP goes 'live', and disable or delete any campaign pages you don't approve of.
fr_CA: Lorsque quelqu'un donne par l'intermédiaire d'une page de campagne personnelle, crédit en est donné au titulaire de la page pour reconnaitre le rôle qu'il a joué dans cette contribution. CiviContribute a une section vous permettant de gérer toutes les pages personnelles de campagne de votre organisation. Vous pouvez imposer l'approbation des pages avant leur publication et désactiver ou supprimer les pages que vous n'approuvez pas.

en: When the address bounce status was last reset
fr_CA: Date de la dernière réinitialisation de l'état du rebond d'adresse

en: When the address went on bounce hold
fr_CA: Lorsque l'adresse a été suspendue

en: When the mailing (or closely related entity) was created or modified or deleted.
fr_CA: Quand a été créé/modifié/supprimé cet envoi (ou l'entité liée proche).

en: When the managed entity was changed from its original settings.
fr_CA: Date à laquelle l'entité gérée a été modifiée (après sa configuration initiale).

en: When the note was created.
fr_CA: Quand la note a été créée.

en: When the reminder was created or modified.
fr_CA: Quand le rappel a été créé ou modifié.

en: When the search was created.
fr_CA: Quand la recherche a été créée.

en: When the search was last modified.
fr_CA: Quand la recherche a été modifiée pour la dernière fois.

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
fr_CA: Quand cet événement est actif, vous pouvez créer une rubrique de menu pointant vers la page d'information de l'événement en utilisant le gestionnaire de menu.  Sélectionnez <strong>Page d'information sur l'événement </strong> et entrez <strong>%1</strong> comme identifiant de l'événement.

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
fr_CA: Quand cet événement est actif, vous pouvez créer un lien vers la page d'information de l'événement en copiant-collant l'URL suivante :

en: When this bounce event occurred.
fr_CA: Quand ce rebond a eu lieu.

en: When this box is checked, the membership fee is included in the listing of each membership option on the signup and renewal page. This is recommended for most configurations.
fr_CA: Si cette case est cochée, la cotisation est incluse dans la liste des options de chaque adhésion sur la page d'inscription et de renouvellement. Ceci est recommandé dans la plupart des cas.

en: When this confirmation event occurred.
fr_CA: Quand l'événement de confirmation a eu lieu.

en: When this delivery event occurred.
fr_CA: Quand cet événement de distribution a eu lieu.

en: When this forward event occurred.
fr_CA: Quand cet événement de transfert a eu lieu.

en: When this open event occurred.
fr_CA: Quand cet événement d'ouverture a eu lieu.

en: When this pledge record was created.
fr_CA: Quand cette promesse de don a été créée.

en: When this recurring contribution record was created.
fr_CA: La date à laquelle la contribution périodique a été créée.

en: When this reply event occurred.
fr_CA: Quand cet événement de réponse a eu lieu.

en: When this subscription event occurred.
fr_CA: Quand l'événement de souscription a eu lieu.

en: When visibility is 'Expose Publicly and for Listings', users can also click the field value when viewing a contact in order to locate other contacts with the same value(s) (i.e. other contacts who live in Poland).
fr_CA: Quand la visibilité est « Pages publiques et listes », les utilisateurs peuvent aussi cliquer sur une valeur de champ lorsqu'ils consultent un contact pour localiser les autres contacts ayant les mêmes valeurs (par ex. les autres contacts qui vivent en Pologne).

en: When was the activity (or closely related entity) was created or modified or deleted.
fr_CA: Quand l'activité (ou l'entité étroitement liée) a-t-elle été créée, modifiée ou supprimée?

en: When was the activity was created.
fr_CA: Quand cette activité a été créé.

en: When was the cache item created
fr_CA: Quand l'élément de cache a-t-il été créé

en: When was the case (or closely related entity) was created or modified or deleted.
fr_CA: Quand a été créé/modifié/supprimé ce dossier (ou l'entité liée proche).

en: When was the case was created.
fr_CA: Quand ce dossier a-t-il été créé.

en: When was the contact (or closely related entity) was created or modified or deleted.
fr_CA: Quand a été créé/modifié/supprimé ce contact (ou l'entité liée proche).

en: When was the contact was created.
fr_CA: Quand ce contact a été créé.

en: When was the referenced entity created or modified or deleted.
fr_CA: Quand l'entité référencée a-t-elle été créée, modifiée ou supprimée ?

en: When was the scheduled reminder created.
fr_CA: Quand le rappel a été créé.

en: When was the setting created
fr_CA: Quand ce paramètre a-t-il été créé

en: When was this cache entry last modified
fr_CA: Quand cette entrée du cache a été modifiée la dernière fois ?

en: When was this cron entry last run
fr_CA: Quand cette entrée cron a été lancée pour la dernière fois

en: When was this item created
fr_CA: Quand cet élément a-t-il été créé

en: When was this item modified
fr_CA: Quand cet élément a-t-il été modifié

en: When was this note last modified/edited
fr_CA: Quand cette note a-t-elle été modifiée / éditée pour la dernière fois

en: When you choose the primary location type the collected data will use the default location type from the <a href="%1">Location types</a> setup.
fr_CA: Lorsque vous choisissez le type d'emplacement principal, les données recueillies utilisent le type d'emplacement par défaut indiqué dans la configuration des <a href="%1">types d'emplacements</a>.

en: When you close your batch, CiviCRM will verify that you have entered the correct number
fr_CA: Lorsque vous fermerez ce lot, CiviCRM vérifiera que vous avez indiqué le nombre correct

en: When you close your batch, CiviCRM will verify the totals entered match this number
fr_CA: Lorsque vous fermerez ce lot, CiviCRM vérifiera le total indiqué

en: When you view your campaign page WHILE LOGGED IN, the page includes links to edit your page, tell friends, and update your contact info.
fr_CA: Lorsque vous affichez votre page de votre campagne EN LIGNE, la page contient des liens permettant de modifier votre page, d'informer vos amis et de mettre à jour vos coordonnées.

en: When your page is active, create front-end links to the contribution page using the Menu Manager. Select <strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Manage Contribution Pages</strong> and select <strong>%1</strong> for the contribution page.
fr_CA: Lorsque votre page est active, créez une rubrique de menu pour cette page de contribution en utilisant le gestionnaire de menu. Allez sur <strong>Administrer &raquo; CiviContribute &raquo; Gestion des pages de contribution</strong> puis sélectionnez <strong>%1</strong> comme page de contribution.

en: When your page is active, you can link people to the page by copying and pasting the following URL:
fr_CA: Une fois votre page activée, vous pouvez y diriger les gens en copiant et collant l'URL suivant:

en: Whenever you want to preview, update or promote your page
fr_CA: Quand vous voudrez avoir un aperçu, changer ou promouvoir votre page

en: Where
fr_CA: Où

en: Where the Case ID or Case Hash is not included CiviCRM will file the email against the contact record, by matching the email addresses on the email with any email addresses of Contact records in CiviCRM.
fr_CA: Lorsque l'Id. du dossier ou le hachage du dossier n'est pas spécifié, CiviCRM associera le message courriel au contact, en vérifiant si n'importe quelle des adresses de courriel enregistrées pour ce contact correspond au courriel utilisé.

en: Whether or not this user is allowed to login
fr_CA: Indique si cet utilisateur est autorisé ou non à se connecter

en: Whether participants require approval before they can finish registering.
fr_CA: Si les participants nécessitent un agrément avant de pouvoir finaliser leur inscription.

en: Whether the event has waitlist support.
fr_CA: Si l'événement prend en charge la liste d'attente.

en: Whether the rule should be used for cases where usage is Unsupervised, Supervised OR General(programatically)
fr_CA: Si la règle doit être utilisée dans les dossiers où l'utilisation est non supervisée, supervisée OU générale (par programmation).

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
fr_CA: Utiliser SSL pour IMAP et POP3 ou pas.

en: Which Country does this address belong to.
fr_CA: A quel pays cette adresse appartient.

en: Which County does this address belong to.
fr_CA: À quel Comté/département appartient cette adresse.

en: Which Data
fr_CA: Quelle donnée

en: Which Domain does this setting belong to
fr_CA: À quel Domaine appartient ce courriel

en: Which Domain is this Status Preference for
fr_CA: A quel domaine cette préférence de statut est-elle rattachée ?

en: Which Domain is this instance for
fr_CA: Quel est le domaine de cette instance

en: Which Domain is this match entry for
fr_CA: A quel domaine cette entrée de correspondante est-elle rattachée ?

en: Which Domain is this menu item for
fr_CA: A quel domaine cet élément de menu est rattaché

en: Which Domain is this navigation item for
fr_CA: Pour quel domaine cet élément de navigation

en: Which Domain is this option value for
fr_CA: Pour quel domaine cette valeur (option value) est

en: Which Domain is this price-set for
fr_CA: Pour quel Domaine cette tarification s'applique t'il ?

en: Which Domain is this scheduled job for
fr_CA: A quel domaine cette tâche planifiée est rattaché

en: Which Domain is this sms provider for
fr_CA: Pour quel domaine ce fournisseur de SMS est-il

en: Which IM Provider does this screen name belong to.
fr_CA: À quel fournisseur de messagerie instantanée appartient ce nom d'écran.

en: Which Location does this address belong to.
fr_CA: À quel endroit appartient cette adresse.

en: Which Location does this email belong to.
fr_CA: À quel emplacement appartient cet e-mail.

en: Which Location does this phone belong to.
fr_CA: A quel lieu ce téléphone appartient

en: Which Mobile Provider does this phone belong to.
fr_CA: À quel fournisseur mobile appartient ce téléphone.

en: Which State_Province does this address belong to.
fr_CA: À quelle Région/Subdivision pays appartient cette adresse.

en: Which Website type does this website belong to.
fr_CA: À quel type de site Web appartient ce site.

en: Which countries are available in the Country selection field when adding or editing contact addresses. Profile and Custom 'Country' fields also use this setting. To include ALL countries, leave the right-hand box empty.
fr_CA: Indiquez les pays disponibles au choix dans le champ de saisie du pays lors de l'ajout ou modification des adresses des contacts. Les champs « Pays » des profils utilisent aussi ce paramètre. Pour inclure TOUS les pays, laissez la boîte de droite vide.

en: Which email recipient to add as the activity source (from, to, cc, bcc).
fr_CA: Quelle adresse électronique de destinataire à ajouter comme source de l'activité (de, pour, copie cachée, copie cachée individuelle).

en: Which email recipients to add as the activity assignees (from, to, cc, bcc).
fr_CA: Quelle adresse électronique de destinataires à ajouter comme assignés à l'activité (de, pour, copie cachée, copie cachée individuelle).

en: Which email recipients to add as the activity targets (from, to, cc, bcc).
fr_CA: Quelle adresse électronique de destinataires à ajouter comme cible de l'activité (de, pour, copie cachée, copie cachée individuelle).

en: Which fields can be searched on in the menubar quicksearch box? Don't see your custom field here? Make sure it is marked as Searchable.
fr_CA: Quels champs sont utilisés dans la recherche rapide (dans la barre de navigation) ? Vous ne voyez pas vos champs personnalisés ici ? Assurez vous qu'ils soient bien cochés "recherchables".

en: Which form does this field belong to.
fr_CA: A quel formulaire ce champ appartient.

en: Which language is preferred for communication. FK to languages in civicrm_option_value.
fr_CA: Quel est la langue préférée pour la communication. FK des langues dans civicrm_option_value.

en: Which optional columns from the option_value table are in use by this group.
fr_CA: Quelles sont les colonnes de la table option_value qui sont utilisées par cette liste de choix ?

en: Which site is this mailing for
fr_CA: Pour quel site cet envoi est fait ?

en: Which type of IM Provider does this name belong.
fr_CA: À quel type de fournisseur de messagerie instantanée ce nom appartient.

en: Which type of phone does this number belongs.
fr_CA: A quel type de téléphone ce numéro appartient.

en: Which type of website does this site belong
fr_CA: À quel type de site Web appartient ce site

en: While
fr_CA: Pendant

en: While Typing
fr_CA: Lors de la saisie

en: Widget ID
fr_CA: Identifiant de widget

en: Widget Image Url
fr_CA: URL de l'image du widget

en: Widget Settings
fr_CA: Paramètres du widget

en: Widget Title
fr_CA: Titre du widget

en: Widget title.
fr_CA: Titre du widget.

en: Widgets allow you and your supporters to easily promote this fund-raising campaign. Widget code can be added to any web page.  They will provide a real-time display of current contribution results, and a direct link to this contribution page.
fr_CA: Les widgets permettent à vous et à vos sympathisants de promouvoir facilement cette campagne de collecte de fonds. Le code du widget peut être inséré dans n'importe quelle page web : il affichera en temps réel les résultats atteints par la campagne et fournira un lien vers cette page de contribution.

en: Width (columns)
fr_CA: Largeur (colonnes)

en: Width x Height
fr_CA: Largeur x Hauteur

en: Wildcard Match
fr_CA: Recherche générique

en: Will this group be in collapsed or expanded mode on advanced search display ?
fr_CA: Ce groupe sera-t-il en mode réduit ou étendu sur l'affichage de recherche avancée ?

en: Will this group be in collapsed or expanded mode on initial display ?
fr_CA: Ce groupe sera-t-il en mode réduit ou étendu lors de l'affichage initial ?

en: Winner
fr_CA: Gagnant

en: Winner Criteria
fr_CA: Critères du gagnant

en: With
fr_CA: avec

en: With Contact
fr_CA: Avec le contact

en: With Contact(s)
fr_CA: Avec Contact(s)

en: With a single activity, the activity information cannot be customized for each contact.
fr_CA: Avec une activité unique, l'information sur l'activité ne peut pas être personnalisée pour chaque contact.

en: With client
fr_CA: Avec le Client

en: With client(s)
fr_CA: Avec le(s) Client(s)

en: With no personal note
fr_CA: Sans note personnelle

en: With other contact(s)
fr_CA: Avec les autres contact(s)

en: With separate activities, you can enter different activity information for different contacts after creating the activities.
fr_CA: Avec des activités séparées, vous pouvez saisir différentes informations d'activité pour différents contacts après avoir créé les activités.

en: With the personal note
fr_CA: Avec la note personnelle

en: With this configuration, the membership fee is automatically charged, and users have an option to make an additional contribution (two separate payment transactions will be generated).
fr_CA: Avec cette option, les frais d'adhésion sont payés automatiquement et les utilisateurs peuvent faire une contribution supplémentaire (deux transactions de paiement seront alors générées).

en: Withdrawn
fr_CA: Retiré

en: Within Selections
fr_CA: Dans les sélections

en: Wolof
fr_CA: wolof

en: Word Replacement
fr_CA: Remplacement de mot

en: Word Replacement ID
fr_CA: Identifiant du remplacement de mots

en: Word Replacement Match Type
fr_CA: Type de correspondance du remplacement de mots

en: Word Replacement is Active
fr_CA: Le remplacement de mots est actif

en: Word Replacements
fr_CA: Remplacements de mots

en: Word replacement ID
fr_CA: Id. de remplacement de mot

en: Word which need to be replaced
fr_CA: Mot qui doit être remplacé

en: Word which will replace the word in find
fr_CA: Mot qui remplacera le mot trouvé

en: WordPress Access Control
fr_CA: Contrôle d'accès WordPress

en: WordPress Base Page
fr_CA: Page de base WordPress

en: WordPress Base Page Missing
fr_CA: Page de base WordPress manquante

en: WordPress Path to wp-load.php
fr_CA: Chemin Wordpress de wp-load.php

en: WordPress Plugin Directory
fr_CA: Répertoire de plug-ins WordPress

en: WordPress user permissions have been automatically set - giving Anonymous and Subscribers access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
fr_CA: Les autorisations des utilisateurs de WordPress ont été automatiquement définies permettant aux anonymes et aux abonnés l'accès aux formulaires et aux fonctions publiques de CiviCRM. Nous vous recommandons de <a %1> revoir ces autorisations </a> pour assurer qu'elles  sont appropriées à vos besoins (<a %2> en savoir plus ... </a>)

en: Wordpress Access Control Updated
fr_CA: Contrôle d'accès WordPress mis à jour

en: Wordpress Permalinks cache needs to be refreshed.
fr_CA: Le cache des permaliens de Wordpress doit être actualisé.

en: Workflow
fr_CA: Processus (workflow)

en: Workflow messages include text AND necessary program logic. Use caution when editing so as not to modify the program logic. Be sure to test the workflow and review the emails sent after making any changes. If you find that your changes have caused problems, errors or missing information - you can always &quot;Revert&quot; to the system default for that workflow.
fr_CA: Les messages de procédure incluent du texte ET de la logique programmée. Faites attention à ne pas modifier cette logique quand vous les changez. Après modification testez les enchaînements et vérifiez les messages envoyés. S'il s'avère que vos modifications ont introduit des erreurs, vous pouvez toujours revenir au message par défaut.

en: World Region
fr_CA: Région du monde

en: World Region ID
fr_CA: ID région du monde

en: Worldregion
fr_CA: Région du monde

en: Worldregions
fr_CA: Régions du monde

en: Wrong version of assets in public web directory: expected %1 but found %2.
fr_CA: Mauvaise version des ressources dans le répertoire web public : attendue %1 mais trouvée %2.

en: Wysiwig Editor
fr_CA: Éditeur WYSIWYG

en: XCache compatibility
fr_CA: Compatibilité XCache

en: XCache is installed and there are known compatibility issues between XCache and CiviCRM. Consider using an alternative PHP caching mechanism or disable PHP caching altogether.
fr_CA: XCache est installé mais il existe des problèmes de compatibilité connus entre XCache et CiviCRM. Pensez à utiliser un autre mécanisme de cache PHP ou désactivez la mise en cache PHP.

en: Xhosa
fr_CA: xhosa

en: Year
fr_CA: Année

en: Year Beginning
fr_CA: Début d'année

en: Yearly
fr_CA: Annuel

en: Yearly (Fiscal)
fr_CA: Annuel (Fiscal)

en: Years
fr_CA: Années

en: Yes
fr_CA: Oui

en: Yes or No
fr_CA: Oui ou non

en: Yes/No field stating whether grant report was received by donor.
fr_CA: Champ Oui / Non indiquant si le donateur a reçu le rapport de subvention.

en: Yiddish
fr_CA: yiddish

en: Yoruba
fr_CA: yoruba

en: You already have a lifetime membership and cannot select a membership with a shorter term.
fr_CA: Vous avez déjà une adhésion à vie et ne pouvez sélectionner une adhésion de plus courte durée.

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
fr_CA: Vous avez aussi la possibilité d'<strong>exclure</strong> certains contacts des groupes inclus en choisissant un ou plusieurs <strong>groupes exclus</strong>. Les contacts figurant dans les deux groupes ne recevront pas le SMS (ils sont « exclus »).

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
fr_CA: Vous avez aussi la possibilité d'<strong>exclure</strong> certains contacts de vos groupes inclus en sélectionnant un ou plusieurs <strong>Groupes exclus</strong>. Les contacts appartenant aux deux groupes ne recevront pas le SMS (ils sont « exclus »).

en: You are about to combine the following %1 tags into a single tag:
fr_CA: Vous êtes sur le point de combine les %1 étiquettes suivantes en une seule étiquette :

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
fr_CA: Vous êtes déjà inscrit à %1, votre inscription est %2.

en: You are completing this form on behalf of someone else. Please enter their details.</span>
fr_CA: Vous êtes en train de remplir ce formulaire au nom de quelqu'un d'autre. Merci d'indiquer de qui il s'agit.</span>

en: You are currently logged in as '%1'. You cannot delete yourself.
fr_CA: Vous êtes actuellement connecté comme « %1 ». Vous ne pouvez vous supprimer vous-même.

en: You are going to skip the last participant, your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
fr_CA: Vous allez enlever le dernier participant, votre inscription à l'événement va être confirmée. Veuillez aller sur la page principale d'inscription pour renseigner les informations de paiement.

en: You are logged-in user
fr_CA: Vous êtes l'utilisateur connecté

en: You are no longer subscribed to these group(s). Click Rejoin Group if you want to re-subscribe.
fr_CA: Vous n'êtes plus abonné à ce(s) groupe(s). Cliquez sur Rejoindre Groupe si vous voulez vous ré-abonner.

en: You are not allowed to change the total amount as it will lead to incorrect line item entries. You can either delete or recreate or install <a %1>Line Item Editor</a>.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à modifier le montant total, car cela créera des entrées d'éléments de campagne incorrectes. Vous pouvez soit supprimer, recréer ou installer <a %1>l'éditeur d'éléments/lignes</a>.

en: You are not authorized to access all cases and activities.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à tous les dossiers et activités.

en: You are not authorized to access this page.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette page.

en: You are not currently subscribed to any Groups.
fr_CA: Vous n'êtes pas abonné(e) actuellement à un groupe.

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
fr_CA: Vous n'êtes enregistré à aucun événement actuel ou à venir.

en: You are requesting to opt out this email address from all mailing lists:
fr_CA: Souhaitez-vous désinscrire cette adresse courriel de toutes les listes de diffusion ?

en: You are requesting to unsubscribe <strong>all email addresses for %1</strong> from the above mailing list.
fr_CA: Vous demandez à vous désabonner de la liste de diffusion ci-dessus pour <strong>toutes les adresses courriel pour %1</strong>.

en: You are using a payment processor that supports auto-renewals.
fr_CA: Vous utilisez une passerelle de paiement qui prend en charge les renouvellements automatiques.

en: You are using tokens that have been removed or deprecated.
fr_CA: Vous utilisez des tokens qui ont été supprimés ou qui sont obsolètes.

en: You are viewing the default message template for this system workflow.
fr_CA: Vous voyez le modèle de message par défaut pour ce processus système.

en: You can
fr_CA: Vous pouvez

en: You can <a href="%1">Create a New Event</a> now.
fr_CA: Vous pouvez <a href="%1">créer un nouvel événement</a>.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the email address for those that are not.
fr_CA: Vous pouvez <a href='%1'>Télécharger les doublons</a>. Vous pourrez ensuite examiner ces enregistrements pour déterminer s'ils sont réellement des doublons et corriger l'adresse électronique de ceux qui n'en sont pas.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contacts</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
fr_CA: Vous pouvez <a href='%1'>Télécharger les contacts non concordants</a>. Vous pourrez ensuite les corriger, et importer le nouveau fichier avec les données corrigées.

en: You can <a href='%1'>Download Street Address Records </a>. You may then edit those contact records and update the street address accordingly.
fr_CA: Vous pouvez <a href='%1'>Télécharger les enregistrements d'adresses postales</a>. Vous pourrez ensuite modifier les adresses postales dans ces enregistrements et mettre à jour les enregistrements de contact.

en: You can <a href='%1'>See the errors</a>. You may then correct them, and re-import with the corrected data.
fr_CA: Vous pouvez <a href='%1'>Télécharger les erreurs</a>. Vous pourrez alors les corriger et importer le nouveau fichier avec les données correctes.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>
fr_CA: Vous pouvez <a href='%1'>en créer et envoyer un</a>

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>.
fr_CA: Vous pouvez <a href='%1'>en créer et envoyer un</a>.

en: You can <a href='%1'>create one here</a>.
fr_CA: Vous pouvez en <a href='%1'>créer une ici</a>.

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
fr_CA[0]: Vous pouvez consulter ou modifier le contact existant
fr_CA[1]: Vous pouvez consulter ou modifier les contacts existants
fr_CA[2]: Vous pouvez consulter ou modifier les contacts existants

en: You can View or Edit the existing contact. | You can View or Edit the existing contacts.
fr_CA[0]: Vous pouvez afficher ou modifier le contact existant.
fr_CA[1]: Vous pouvez afficher ou modifier les contacts existants.
fr_CA[2]: Vous pouvez afficher ou modifier les contacts existants.

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
fr_CA[0]: Vous pouvez consulter le contact existant
fr_CA[1]: Vous pouvez consulter les contacts existants
fr_CA[2]: Vous pouvez consulter les contacts existants

en: You can View the existing contact. | You can View the existing contacts.
fr_CA[0]: Vous pouvez consulter le contact existant.
fr_CA[1]: Vous pouvez consulter les contacts existants.
fr_CA[2]: Vous pouvez consulter les contacts existants.

en: You can add a message that will appear at the top of the invoice email. This message will be the same for all recipients.
fr_CA: Vous pouvez ajouter un message qui apparaîtra en tête du courriel de la facture. Ce message sera le même pour tous les destinataires.

en: You can add another option.
fr_CA: Vous pouvez ajouter une autre option.

en: You can add contacts to a group from any set of search results (or when viewing an individual contact). You can also allow contacts to sign themselves up for certain groups by setting the group visibility to 'Public Pages' (use the <strong>Settings</strong> link), and including the <strong>Groups</strong> element in your CiviCRM Profile.
fr_CA: Vous pouvez ajouter à un groupe les contacts résultant d'une recherche (ou un contact individuel affiché). Vous pouvez également permettre aux contacts de s'enregistrer eux-mêmes à un groupe en donnant la visibilité « Pages publiques » à ce groupe (lien <strong>Paramètres</strong>) et en incluant l'élément <strong>Groupes</strong> dans votre profil CiviCRM.

en: You can add links to this page in your Drupal or Joomla menus and on any content page. You can also use the additional parameters shown above to filter the events included on the page.
fr_CA: Vous pouvez ajouter ce lien dans le menu de votre site ou dans n'importe quelle autre page. Vous pouvez également passer les paramètres supplémentaires ci-dessus pour filtrer les événements inclus dans cette page.

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
fr_CA: Vous pouvez aussi <a href="%1">inscrire un autre participant</a>.

en: You can also <strong>Upload</strong> the content stored in the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
fr_CA: Vous pouvez aussi <strong>télécharger</strong> le contenu à partir d'un fichier ou <strong>composer</strong> le texte directement sur la page.

en: You can also add contacts to a smart group directly - regardless of whether they meet the smart group search criteria. For example, you might have a smart group for constituents who live in a certain locality, AND might have a few constituents who want to stay informed about events in that locality even though they no longer live there. Click this button to add contacts directly to this smart group.
fr_CA: Vous pouvez aussi ajouter des contacts directement à un groupe dynamique, sans qu'ils aient besoin de remplir les critères d'appartenance au groupe :  par exemple vous pouvez avoir défini un groupe dynamique qui regroupe les contacts habitant dans une certaine localité et vous avez quelques contacts qui veulent rester informer des événements de cette localité bien qu'ils n'y habitent plus. Cliquez sur ce bouton pour ajouter des contacts directement à ce groupe dynamique.

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
fr_CA: Vous pouvez aussi permettre aux gens de choisir un rôle en créant un profil ayant un champ rôle du participant. Ensuite, incluez ce profil lorsque vous configurez la page d'inscription en ligne pour cet événement.

en: You can also change the theme here, but first it must be installed as an extension. You can <a %1>explore CiviCRM themes</a> on the extension directory.
fr_CA: Vous pouvez également modifier le thème ici, mais il doit d'abord être installé en tant qu'extension. Vous pouvez <a %1>explorer les thèmes CiviCRM</a> dans le répertoire des extensions.

en: You can also click a letter on the <strong>A-to-Z bar</strong> to quickly find all groups starting with that letter.
fr_CA: Vous pouvez aussi cliquer sur une lettre dans <strong>la barre A-Z</strong> pour trouver rapidement tous les groupes dont le nom commence par cette lettre.

en: You can also create additional sets of criteria: <em>Also include contacts where... State IS California AND City IS Los Angeles AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
fr_CA: Vous pouvez aussi inclure d'autres critères: <em>Inclure également les contacts pour lesquels : l'État  EST la Californie ET la Ville EST Los Angeles ET la date de naissance est postérieure (>) au 1-er Janvier 1985</em>

en: You can also create front-end links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the Menu Manager. Select <strong>Contributions &raquo; Personal Campaign Pages</strong> and then select this event.
fr_CA: Vous pouvez aussi en utilisant le gestionnaire de menu créer des liens (rubriques de menu) permettant à vos sympathisants de créer leur propre page de collecte de fonds. Sélectionnez <strong>Contributions &raquo; Pages personnelles de campagne</strong> puis choisissez cet événement.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings by filling in the fields below, and then using the %2 and %3 tokens in your mailings. These are particularly useful for inclusion in pre-configured mailing <a href='%1'>Headers or Footers</a>.
fr_CA: Vous pouvez également inclure des informations générales de contact par courriel ou par téléphone dans les envois massifs en complétant les champs ci-dessous, puis en incluant les champs de fusion %2 et %3 dans le texte de vos envois. Ces inclusions sont particulièrement utiles dans <ahref='%1'>entêtes et pieds de page</a> pré-configurés des envois.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings.
fr_CA: Vous pouvez également inclure une adresse électronique et un numéro de téléphone de contact dans les envois massifs.

en: You can also input and track membership sign-ups offline. To record memberships manually for individual contacts, use <a href="%1">Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Membership</strong> link. You can also <a href="%2">import batches of membership records</a> from other sources.
fr_CA: Vous pouvez également saisir et suivre les adhésions hors-ligne. Pour saisir une adhésion <a href="%1">Trouver le contact</href>. Cliquez ensuite sur <strong>Consulter</strong> pour aller sur la fiche du contact et dans <strong>Actions</strong> cliquez sur <strong>Nouvelle adhésion</strong>. Vous pouvez également <a href="%2"> Importer des adhésions massivement</a> depuis d'autres sources (tableur par exemple).

en: You can also input and track offline Events. To enter events manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Event</strong> link. You can also <a href='%2'><strong>import batches of participants</strong></a> from other sources.
fr_CA: Vous pouvez aussi gérer vos événements hors ligne. Pour entrer un événement manuellement pour un contact, utilisez <a href='%1'>Rechercher des contacts</a> pour localiser le contact, puis cliquez sur <strong>Consulter</strong>pour aller sur sa fiche contact et enfin sur <strong>Inscrire à un événement</strong>. Vous pouvez aussi <a href='%2'><strong>importer des lots de participants</strong></a> depuis d'autres sources.

en: You can also place additional links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the following URL:
fr_CA: Pour permettre à vos contacts de créer leur propre page de collecte de dons vous pouvez ajouter un lien (ou une rubrique dans un menu) en utilisant l'URL :

en: You can also set a <strong>Length</strong> value which determines how many characters in the field should be compared.
fr_CA: Vous pouvez aussi paramétrer une <strong>Longueur</strong> qui déterminera combien de caractères doivent être comparés dans le champ.

en: You can also set minimum and maximum amounts that users are allowed to enter.
fr_CA: Vous pouvez également définir des montants minimum et maximum que les utilisateurs sont autorisés à saisir.

en: You can also set the maximum number of records which can be recorded per contact. Using the previous example, you might only want data for the three most recent jobs.
fr_CA: Vous pouvez aussi définir un nombre maximum d'enregistrements qui peuvent être enregistrés par contact. Sur l'exemple précédent, vous pourriez vouloir des données uniquement sur les trois derniers emplois.

en: You can also share the below link in an email or on your website:
fr_CA: Vous pouvez aussi partager le lien ci-dessous par courriel ou sur votre site web :

en: You can also use message templates for CiviMail (bulk email) content. However, subscribe, unsubscribe and opt-out messages are configured at <a href="%1">Administer > CiviMail > Headers, Footers and Automated Messages</a>.
fr_CA: Vous pouvez aussi utiliser les modèles de messages pour le contenu des envois massifs (CiviMail). Toutefois, les messages d'abonnement, de désabonnement et de désengagement sont configurés via <a href="%1">Administrer > Envois massifs > Entêtes, pied de pages et messages automatiques</a>.

en: You can also use the additional parameters shown above to filter the events included in the RSS feed.
fr_CA: Vous pouvez également utiliser les paramètres supplémentaires ci-dessus pour filtrer les événements inclus dans le flux RSS.

en: You can assign one or more permissions to this menu item. Multiple permissions are additive by default. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, a user will need to have BOTH permissions to access it. You can change this behavior to "either / or" by changing the Operator below.
fr_CA: Vous pouvez attribuer une ou plusieurs permissions à cette rubrique de menu. Des permissions multiples s'ajoutent. Exemple: si vous affectez la permission <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> à une rubrique de menu, un utilisateur aura besoin des DEUX permissions pour y accéder. Vous pouvez modifier ce comportement en "ou" en modifiant l'opérateur ci-dessous.

en: You can begin your fundraising efforts using our "Tell a Friend" form
fr_CA: Vous pouvez commencer votre activité de collecte de fonds en utilisant le formulaire « Recommander à un ami »

en: You can cancel future contributions by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fr_CA: Vous pouvez annuler les futures contributions en vous rendant sur <a href="%1">cette page</a>.

en: You can cancel the auto-renewal option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fr_CA: Vous pouvez annuler l'option d'auto-renouvellement en <a href="%1">visitant cette page</a>.

en: You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fr_CA: Vous pouvez supprimer l'option de contribution périodique en vous rendant sur <a href="%1">cette page</a>.

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
fr_CA: Vous pouvez annuler votre inscription pour %1 en cliquant "Annuler l'inscription".

en: You can change the size and layout of labels at <a %1>Label Page Formats</a>.
fr_CA: Vous pouvez modifier la taille et la mise en page des libellés sur la page <a %1>Formats de page des libellés</a>.

en: You can change the template contribution and the changes will occur as soon as new contribution is generated within the recurring series.
fr_CA: Vous pouvez modifier le modèle de contribution et les modifications se produiront dès qu'une nouvelle contribution sera générée dans la série périodique.

en: You can change the text for the 'No thank-you' radio button.
fr_CA: Vous pouvez changer le texte du bouton radio « Non merci ».

en: You can change which fields are printed on each label in <a %1>Address Settings</a>.
fr_CA: Vous pouvez modifier les champs imprimés sur chaque étiquette dans <a %1>Adress Settings</a>.

en: You can choose to select %1 occurring every third Friday, last Monday, fourth Wednesday of the month and various other combinations given in the dropdown.
fr_CA: Vous pouvez faire en sorte que %1 ait lieu le troisième vendredi, le dernier lundi et quatrième mercredi de chaque mois, ou sélectionner toute autre combinaison de jours dans les listes déroulantes.

en: You can choose to select your %1 to repeat on weekdays, weekends or any combination of day of the week.
fr_CA: Vous pouvez choisir de répéter votre %1 en semaine, pendant le week=end ou pour n'importe quelle combinaison de jours de la semaine.

en: You can choose to send BOTH an <strong>HTML</strong> and a plain <strong>TEXT</strong> version of your mailing, OR you can send a <strong>TEXT</strong> version only.
fr_CA: Vous pouvez choisir d'envoyer à la fois les deux versions <strong>HTML</strong> et <strong>TEXTE</strong> de votre publipostage ou bien d'envoyer uniquement une version <strong>TEXTE</strong>.

en: You can choose to send thank-you letters as emails to contacts who are able to receive email. If you choose to do this, you can also decide whether to only print PDF's for the remaining contacts OR generate PDF's for all.
fr_CA: Vous pouvez choisir d'envoyer des lettres de remerciement par e-mail à des contacts qui peuvent recevoir des e-mails. Si vous choisissez de le faire, vous pouvez également décider d'imprimer uniquement des PDF pour les contacts restants OU générer des PDF pour tous.

en: You can choose to send thank-you letters as emails to contacts who are able to receive email. If you choose to do this, you can also decide whether to only print PDFs for the remaining contacts OR generate PDFs for all.
fr_CA: Vous pouvez choisir d'envoyer des lettres de remerciement sous forme de courriel aux contacts pouvant recevoir des courriels. Si vous choisissez de procéder ainsi, vous pouvez également décider d'imprimer uniquement des PDF pour les contacts restants OU de générer des PDF pour tous les contacts (avec ou sans adresse de courriel).

en: You can choose to show contribution data for multiple contributions from the same contact in one location in the body of your letter. This option can be useful for end-of-year thank-you letters, or other situations where you want to acknowledge multiple gifts.
fr_CA: Vous pouvez choisir d'afficher les données pour plusieurs contributions du même contact en un seul endroit dans le corps de votre lettre. Cette option peut être utile pour les lettres de remerciement de fin d'année ou dans d'autres situations où vous souhaitez reconnaître plusieurs cadeaux.

en: You can collect additional information about a donor or event participant by including profiles directly in Online Contribution Pages and Event Registration forms. When using a profile in this manner you do not need to check any of the "Used For" checkboxes.
fr_CA: Vous pouvez collecter des informations sur les donateurs ou les participants à un événement en incluant des profils directement dans des pages de contribution en ligne et des formulaires d'inscription à un événement. Lorsque vous utilisez un profil dans ce but, vous pouvez laisser cette option « Utilisé pour » non cochée.

en: You can configure any number of 'General' rules, to provide other criteria to scan for possible duplicates.
fr_CA: Vous pouvez configurer des règles Générales pour prendre en compte d'autres critères dans la recherche de doublons.

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
fr_CA: Vous pouvez configurer des règles supplémentaires pour prendre en compte d'autres critères dans la recherche de doublons.

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates. Click <strong>Use Rule</strong> to start a scan.
fr_CA: Vous pouvez configurer n'importe quel nombre de règles supplémentaires pour prendre en compte d'autres critères dans la recherche de doublons. Cliquez sur <strong>Utiliser cette règle</strong> pour lancer une recherche de doublons.

en: You can configure one or more Label Formats for your CiviCRM installation. Label Formats are used when creating mailing labels.
fr_CA: Vous pouvez configurer un ou plusieurs formats d'étiquettes pour votre installation CiviCRM. Ces formats sont utilisés lors de la création des libellés d'adresse pour les courriers.

en: You can configure one or more PDF Page Formats for your CiviCRM installation. PDF Page Formats may be assigned to <strong><a href="%1">Message Templates</a></strong> to use when creating PDF letters.
fr_CA: Vous pouvez configurer un ou plusieurs formats de page PDF pour votre instance de CiviCRM. Ils peuvent être ensuite assignés à des <strong><a href="%1">modèles de messages</a></strong> et seront utilisés lors de la création de lettres PDF.

en: You can configure one or more Payment Processors for your CiviCRM installation. You must then assign an active Payment Processor to each <strong>Online Contribution Page</strong> and each paid <strong>Event</strong>.
fr_CA: Vous pouvez configurer une ou plusieurs passerelles de paiement pour votre installation CiviCRM. Vous devrez ensuite activer une passerelle de paiement pour chaque <strong>page de contribution en ligne</strong> et chaque <strong>événement</strong> payant.

en: You can configure one or more SMS Providers for your CiviCRM installation.
fr_CA: Vous pouvez paramétrer un ou plusieurs fournisseurs de SMS pour votre installation CiviCRM.

en: You can configure the SMS message body up to %1 characters
fr_CA: Vous pouvez configurer le corps du message SMS jusqu'à %1 caractères

en: You can control access to this report by selecting a 'Permission' from the list, or selecting one or more Roles. For example, you might select <em>access CiviContribute</em> for contribution reports (e.g. the same people who can see contribution data would also have access to the report). You can also prevent users from modifying the default report criteria and filters for reports by NOT giving them <em>access Report Criteria</em> permission. Those users will be able to run the report - but only with the criteria and filters that you've established for them.
fr_CA: Vous pouvez contrôler l'accès à ce rapport en sélectionnant une permission dans la liste ou en choisissant un ou plusieurs rôles. Par exemple vous pouvez sélectionner <em>accéder à CiviContribute</em> pour les rapports de contribution (les personnes ayant accès aux contributions auront également accès au rapport). Vous pouvez également interdire la modification des critères de rapport par défaut en ne donnant pas les droits à <em>accéder aux critères de rapport</em>. Ces utilisateurs auront accès au rapport sans avoir accès aux critères et filtres que vous avez définis.

en: You can control the web page that someone is directed to AFTER completing the form by modifying the contents of the hidden <strong>postURL</strong> input field. Replace the default value with any valid complete URL prior to saving the form code to the desired page(s).
fr_CA: Vous pouvez spécifier la page où votre visiteur sera redirigé après avoir rempli le formulaire en modifiant la valeur du champ de saisie caché <strong>postURL</strong> . Remplacez la valeur par défaut par une URL complète valide avant d'enregistrer le code du formulaire sur la(les) page(s) désirée(s).

en: You can create new multiple choice options for this field, or select an existing set of options which you've already created for another custom field.
fr_CA: Vous pouvez créer une nouvelle liste de choix pour ce champ, ou sélectionner une liste que vous avez créée pour un autre champ personnalisé.

en: You can create new result options for this survey, or select an existing survey result set which you've already created for another survey.
fr_CA: Vous pouvez créer de nouveaux choix de réponses pour ce sondage ou bien sélectionner un jeu de réponses existant que vous avez créé pour un autre sondage.

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
fr_CA: Vous pouvez créer des rapports à partir de <a href="%1">la liste de modèles disponibles</a>.

en: You can customize the CiviCRM navigation menu bar to better meet the needs of your users. You can:
fr_CA: Vous pouvez personnaliser la barre de menu de civiCRM pour mieux satisfaire les besoins de vos utilisateurs. Vous pouvez :

en: You can define as many additional relationships types as needed to cover the types of relationships you want to track. Once a relationship type is created, you may also define custom fields to extend relationship information for that type from <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>.
fr_CA: Vous pouvez définir autant de types de relation que vous avez besoin pour couvrir l'ensemble de vos données. Dés qu'un type de relation est créé, vous pouvez aussi définir des champs personnalisés pour ajouter des informations pour ce type de relation à partir de <a href='%1'>Administrer CiviCRM &raquo; Données personnalisées</a>.

en: You can edit the Name and Description for this group here. Click <a %1>Contacts in this Group</a> to view, add or remove contacts in this group.
fr_CA: Vous pouvez modifier le nom et la description du groupe ici. Cliquez sur <a %1>Contacts de ce groupe</a> pour voir, ajouter ou supprimer des contacts de ce groupe.

en: You can either <strong>upload</strong> the sms content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
fr_CA: Vous pouvez soit <strong>télécharger</strong> le contenu du SMS à partir d'un fichier résidant sur votre ordinateur ou <strong>composer</strong> le texte du SMS directement sur cette page.

en: You can give this premium a picture that will be displayed on the contribution page. Both a 50 x 50 pixel thumbnail image and a 200 x 200 pixel larger image will be displayed. Images must be in GIF, JPEG, or PNG format.
fr_CA: Vous pouvez associer à ce cadeau une image qui sera affichée sur la page de contribution. Une vignette de 50 x 50 pixels et une image plus grande de 200 x 200 pixels seront affichées. Les images doivent être au format GIF, JPEG ou PNG.

en: You can have a maximum of %1 attachment(s).
fr_CA: Vous pouvez avoir un maximum de %1 attachement(s)

en: You can include auto-renew membership choices for only one price field in a price set. Another field in this set already contains one or more auto-renew membership options.
fr_CA: Vous ne pouvez donner la possibilité de renouvellement automatique d'adhésion que pour un seul champ tarif dans une tarification. Or il y a déjà un autre champ de cette tarification qui prévoit cette option.

en: You can include tokens in your message
fr_CA: Vous pouvez inclure des jetons dans votre message

en: You can insert up to %1 characters. You have entered %2 characters, requiring %3 segments.
fr_CA: Vous pouvez insérer jusqu'à %1 caractères. Vous avez saisi %2 caractères, nécessitant %3 segments.

en: You can leave the number of installments blank if you want to make an open-ended commitment. In either case, you can choose to cancel at any time.
fr_CA: Vous pouvez ne pas indiquer le nombre de versements si vous souhaitez vous engager pour une durée indéterminée. Dans les deux cas, vous pouvez choisir de résilier à tout moment.

en: You can limit the recipient of the reminder to contacts with the specified preferred language. You can also choose to add contacts that have no preferred language defined.
fr_CA: Vous pouvez limiter les destinataires du rappel aux contacts avec la langue préférée spécifiée. Vous pouvez également choisir d'ajouter des contacts qui n'ont pas de langue préférée définie.

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
fr_CA: Vous pouvez permettre l'inclusion de ce rapport sur le tableau de bord CiviCRM de vos utilisateurs en cochant cette case. Seuls les utilisateurs ayant les droits appropriés pourront alors voir ce rapport dans les "Indicateurs disponibles" lorsqu'ils configureront leur tableau de bord. Si vous voulez proposer une version graphique sélectionnez 'Vue' et cliquez sur 'Mettre à jour'. Vous pouvez créer un ensemble de rapport spécifiquement prévus pour être utilisé en tant qu'indicateur du tableau de bord (en choisissant de ne PAS les inclure dans le menu, ce qui permettra de les différencier des rapports généralement utilisés en plein écran).

en: You can modify the activity subject before filing.
fr_CA: Vous pouvez modifier le sujet de l'activité avant de peupler le Dossier.

en: You can modify the look and feel of CiviCRM by adding your own stylesheet. For small to medium sized modifications, use your css file to override some of the styles in civicrm.css. Or if you need to make drastic changes, you can choose to disable civicrm.css completely.
fr_CA: Vous pouvez modifier l'apparence de CiviCRM en ajoutant vos propres feuilles de style. Pour de petites ou moyennes modifications, utilisez votre fichier CSS pour écraser quelques uns des styles de civicrm.css. Si vous devez faire des modifications majeures, vous pouvez choisir de désactiver civicrm.css complètement.

en: You can modify the names of the built-in contact types (Individual, Household, Organizations), and you can create or modify "contact subtypes" for more specific uses (e.g. Student, Parent, Team, etc.).
fr_CA: Vous pouvez modifier le nom des types de contacts prédéfinis (individu, ménage, organisation) ou créer des sous-types de contacts pour des usages plus spécifiques (ex : étudiant, parent, équipe, etc.).

en: You can not add another '%1' activity to this case.
fr_CA: Vous ne pouvez pas ajouter une autre activité '%1' à ce dossier.

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
fr_CA: Vous ne pouvez pas ajouter une autre activité '%1' à ce dossier. %2

en: You can not delete this case type -- it is assigned to %1 existing case record(s). If you do not want this case type to be used going forward, consider disabling it instead.
fr_CA: Vous ne pouvez pas supprimer ce type de dossier car il est affecté à %1 dossier(s) existant(s). Si vous ne souhaitez plus l'utiliser, il est préférable de le désactiver

en: You can not delete this contact type -- it is used by %1 custom field group(s). The custom fields must be deleted first.
fr_CA: Vous ne pouvez pas supprimer ce type de contact - il est utilisé par %1 ensemble(s) de champs personnalisés. Les champs personnalisés doivent d'abord être supprimés.

en: You can not mark a field as a Result Column in a profile that contains fields from multiple record types.
fr_CA: Vous ne pouvez marquer un champ comme colonne de résultat dans un profil qui contient des champs appartenant à plusieurs types de données.

en: You can not mark fields as Searchable in a profile that contains fields for multiple record types.
fr_CA: Vous ne pouvez marquer des champs comme interrogeables dans un profil qui contient des champs appartenant à plusieurs types de données.

en: You can not pass a severity level higher than 7.
fr_CA: Vous ne pouvez pas dépasser un niveau de gravité supérieur à 7.

en: You can not record two payments for the same pledge in a single batch.
fr_CA: Vous ne pouvez pas enregistrer deux paiements pour un engagement identique dans le même traitement par lots.

en: You can not use other Group by with Financial type or Contribution source.
fr_CA: Vous ne pouvez pas choisir une autre option de regroupement en même temps que le type financier ou la source de contribution.

en: You can notify event organizers of each online registration by specifying one or more email addresses to receive a carbon copy (cc). Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
fr_CA: Spécifiez une ou plusieurs adresses afin qu'elles reçoivent une copie (cc) du courriel de confirmation. Les adresses doivent être séparées par une virgule (ex : jane@exemple.org, paula@exemple.org)

en: You can now choose whether to use Smarty in Scheduled Reminders at <em>Administer >> CiviMail >> CiviMail Component Settings</em>. The setting is disabled by default on new installations but we have enabled it during this upgrade to preserve the existing behavior. More information <a %1>in this lab ticket</a>.
fr_CA: Vous pouvez maintenant choisir d'utiliser Smarty dans les rappels planifiés en allant sur <em>Administrer >> CiviMail >> Paramètres de CiviMail</em>. Le paramètre est désactivé par défaut sur les nouvelles installations, mais nous l'avons activé lors de cette mise à niveau pour préserver le comportement existant. Plus d'informations <a %1>dans ce ticket du lab.civicrm.org</a>.

en: You can only configure one 'Unsupervised' and one 'Supervised' rule for each contact type, but you can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
fr_CA: Vous ne pouvez configurer qu'une règle « automatique » et une règle « supervisée » pour chaque type de contact, mais vous pouvez configurer autant de règles générales additionnelles que vous le souhaitez pour prendre en compte d'autres critères dans la recherche de doublons.

en: You can optionally assign this activity to someone. Assigned activities will appear in their Activities listing at CiviCRM Home.
fr_CA: Vous pouvez aussi assigner cette activité à quelqu'un. Les activités assignées apparaîtront dans leur liste d'activités.

en: You can optionally set an "active date range" for this contribution page. These dates are currently used by the "Contribution Widget" and "Personal Campaign Pages". The widget will give a "Campaign is over" message if it is accessed outside of the specified range. The "Donate" button will be hidden on Personal Campaign Pages if accessed outside of the specified range.
fr_CA: Vous pouvez définir des dates entre lesquelles cette page de contribution est active. Actuellement ces dates sont utilisées par le widget contribution et les pages personnelles de campagne. Le widget affiche un message lorsque la date limite est dépassée. Le bouton « Donner » sur les pages personnelles de campagne sera caché lors d'un accès en dehors des dates indiquées.

en: You can re-use this import configuration <a href="%1">here</a>
fr_CA: Vous pouvez réutiliser cette configuration d'import <a href="%1">ici</a>.

en: You can remove it from your extensions directory.
fr_CA: Vous pouvez la supprimer de votre répertoire d'extensions.

en: You can reserve a maximum of %count contact at a time for this survey. | You can reserve a maximum of %count contacts at a time for this survey.
fr_CA[0]: Vous pouvez réserver au maximum 1 contact à la fois pour ce sondage.
fr_CA[1]: Vous pouvez réserver un maximum de %1 contact(s) à la fois pour ce sondage.
fr_CA[2]: Vous pouvez réserver un maximum de %1 contact(s) à la fois pour ce sondage.

en: You can schedule Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
fr_CA: Vous pouvez programmer l'envoi d'un SMS groupé à une date et heure donnée, OU vous pouvez demander à ce qu'il soit envoyé le plus tôt possible en cochant &quot;Envoyer immédiatement&quot;.

en: You can schedule this Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
fr_CA: Vous pouvez programmer ce SMS groupé pour qu'il soit commencé à être envoyé à une date et heure spécifique OU vous pouvez demander qu'il soit envoyé dès que possible en cochant &quot;Envoyer immédiatement&quot;.

en: You can search all contacts for duplicates or limit the results for better performance.
          If you limit by group then it will look for matches with that group both inside and outside of the group.
          You can also limit the contacts in the group to be matched by specifying the number of contacts to match. This can be done in conjunction with a group or separately and is recommended for performance reasons.
fr_CA: Vous pouvez rechercher des doublons dans tous les contacts ou limiter les résultats pour de meilleures performances.
    Si vous limitez par groupe, la recherche se fera sur les correspondances avec ce groupe à l'intérieur et à l'extérieur du groupe.
    Vous pouvez également limiter les contacts du groupe correspondant en spécifiant le nombre de contacts à faire correspondre. Cela peut être fait conjointement avec un groupe ou séparément (recommandé pour des raisons de performances).

en: You can select a pre-configured Event Template to streamline setting up your new event. The information and configuration settings from the selected template will be automatically copied to this new event. You can then add and modify as needed for this specific event instance. Event templates do NOT store the event date and time - so you will definitely need to set those on this page.
fr_CA: Vous pouvez configurer votre événement en partant d'un modèle pré-défini. Les paramètres du modèle vont être copiés dans votre nouvel événement et vous pourrez modifier ce dernier à votre guise. Les modèles d'événement ne gèrent pas les dates et horaires, vous devrez donc les configurer manuellement dans votre nouvel événement.

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
fr_CA: Vous pouvez sélectionner un modèle d'événement comme point de départ pour le nouveau modèle que vous créez, ou vous pouvez créer un nouveau modèle.

en: You can select an existing organization record here, OR type in the name of a new organization if this person's employer is not already in your database. However, if you want this person to share their work address with their employer AND that organization doesn't exist yet - leave this field blank and use the Shared Address feature in the Address pane below to create the employer record AND enter the employer address. The 'current employer' relationship will be automatically created for you.
fr_CA: Vous pouvez sélectionner ici une organisation existante ou saisir le nom d'une nouvelle organisation si l'employeur de cette personne n'est pas déjà dans votre base de données. Toutefois, si vous voulez que cette personne partage son adresse professionnelle avec l'organisation qui l'emploie et que cette organisation n'existe pas encore, laissez vide ce champ et utilisez la fonction de partage d'adresse dans la section Adresse ci-dessous pour créer l'enregistrement correspondant à l'employeur et y renseigner son adresse. La relation « employeur actuel » sera automatiquement créée pour vous.

en: You can send a <strong>TEXT</strong> Message using the available text pane.
fr_CA: Vous pouvez envoyer un message <strong>TEXTE</strong> à l'aide du panneau texte.

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication - and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
fr_CA: Vous pouvez envoyer votre courriel sous forme de message texte uniquement, sous forme de message au format HTML, ou les deux. Les messages texte suffisent pour la plupart des communications par courrier électronique – et certains destinataires peuvent préférer ne pas recevoir de messages au format HTML.

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication, and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
fr_CA: Vous pouvez envoyer votre courriel au format HTML, au format texte, ou les deux. Le format texte est préférable et suffisant pour la plupart des communications. Certains contacts préfèrent ne pas recevoir de courriel au format HTML.

en: You can set a start date for recurring contributions and the first payment will be on that date. For a single post-dated contribution you must select recurring and choose one installment
fr_CA: Vous pouvez fixer une date de départ pour les contributions périodiques qui fixera aussi la date du premier paiement. Pour post-dater une contribution unique, choisissez contribution périodique avec une seule échéance.

en: You can set the FROM name and email address for this reminder in these fields. If you leave these fields blank, the default FROM name and email address for your site will be used (Administer > Communications > FROM Email Addresses).
fr_CA: Vous pouvez spécifier le nom et l'adresse courriel d'expéditeur de ce rappel dans ces champs. Si vous laissez ces champs vides, le nom et l'adresse courriel d'expéditeur de votre site seront utilisés par défaut (Administrer > Communications > Adresses courriel d'expéditeur)

en: You can set the correct base page in the <a href="%1">WordPress integration settings</a>.
fr_CA: Vous pouvez configurer la page de base correcte dans les <a href="%1">Préférences d'intégration de WordPress</a>.

en: You can set this to a number other than one to allow multiple membership terms.
fr_CA: Vous pouvez indiquer ici un nombre différent de un pour permettre plusieurs périodes d'adhésions.

en: You can specify the number of installments, or you can leave the number of installments blank if you want to make an open-ended commitment. In either case, you can choose to cancel at any time.
fr_CA: Vous pouvez spécifier le nombre de versements, ou vous pouvez laisser le nombre de versements vides si vous souhaitez ne pas définir de fin pour votre contribution. Dans les deux cas, vous pouvez choisir d'annuler à tout moment.

en: You can still preview your page prior to approval
fr_CA: Vous pouvez avoir un aperçu de votre page avant qu'elle ne soit validée

en: You can support it as well - once you complete the donation, you will be able to create your own Personal Campaign Page!
fr_CA: Vous pouvez soutenir cette campagne également - une fois que vous avez fait une donation, vous pouvez créer votre propre page de campagne personnelle.

en: You can support it as well - once you complete the registration, you will be able to create your own Personal Campaign Page!
fr_CA: Vous pouvez soutenir cette campagne également - une fois que vous avez fait une donation, vous pouvez créer votre propre page de campagne personnelle.

en: You can update billing details for this automatically renewed membership by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fr_CA: Vous pouvez mettre à jour les données de facturation de cette adhésion à renouvellement automatique en <a href="%1">consultant cette page web</a>.

en: You can update billing details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fr_CA: Vous pouvez modifier les données de facturation de cette contribution périodique <a href="%1"> en visitant cette page</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fr_CA: Vous pouvez modifier le montant ou le nombre d'échéances de cette contribution périodique en vous rendant sur <a href="%1">cette page</a>.

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fr_CA: Vous pouvez modifier le montant ou le nombre d'échéances de cette contribution périodique en visitant <a href="%1">cette page</a>.

en: You can upload a picture or image to include on your page. Your file should be in .jpg, .gif, or .png format. Recommended image size is 250 x 250 pixels. Images over 360 pixels wide will be automatically resized to fit.
fr_CA: Vous pouvez télécharger une photo ou une image pour l'inclure à votre page. Votre fichier doit être au format .jpg, .gif ou .png. La taille d'image recommandée est de 250 x 250 pixels. Les images supérieures à 360 pixels seront automatiquement redimensionnées.

en: You can upload an image from your computer OR enter a URL for an image already on the Web. If you chose to upload an image file, a 'thumbnail' version will be automatically created for you. If you don't have an image available at this time, you may also choose to display a 'No Image Available' icon by selecting the 'default image'.
fr_CA: Vous pouvez télécharger une image de votre ordinateur OU entrer l'URL d'une image déjà sur le Web. Si vous choisissez de télécharger une image, une version "vignette" sera automatiquement créée pour vous. Si vous n'avez pas d'image disponible à ce moment, vous pourrez choisir d'afficher une icône "Pas d'image disponible", en sélection l'"image par défaut".

en: You can use an address belonging to an existing contact or create a new contact by selecting the desired contact type from the select field. If you link an individual's address to an organization, an employee-employer relationship will be automatically created. If you link an individual's address to a household, a household member relationship is created.
fr_CA: Vous pouvez choisir l'adresse d'un contact existant ou créer un nouveau contact en sélectionnant le type de contact désiré dans le champ à choix multiples. Si vous liez une adresse d'un individu à une organisation, une relation employé-employeur sera créée automatiquement. Si vous liez une adresse d'un individu à un foyer, une relation d'appartenance au foyer sera créée.

en: You can use different profile for the person who is registering than for "Additional Participants". For example, you may want to require an email address from the person entering the registration while not requiring (or even requesting) emails for additional participants (i.e. their "guests").
fr_CA: Vous pouvez utiliser un profil différent pour la personne qui effectue l'inscription et pour les participants additionnels. Par exemple l'adresse électronique de la personne effectuant l'inscription peut être exigée et celle des participants supplémentaires (les « invités ») peut être facultative (ou même pas demandée).

en: You can use existing CiviCRM Profiles on your page or create profile(s) specifically for use in Online Contribution pages. Go to <a href="%1"><strong>Administer CiviCRM Profiles</strong></a> if you need to review, modify or create profiles (you can come back at any time to select or update the Profile(s) used for this page).
fr_CA: Vous pouvez utiliser des profils CiviCRm existant pour votre page - OU créer un (des) profil(s) spécifique(s) pour les pages de contribution en ligne. Pour créer, modifier, consulter les profils, allez à <a href="%1"><strong>Administrer profils CiviCRM</strong></a> (vous pouvez revenir, à tout moment, pour sélectionner ou mettre à jour le(s) profil(s) utilisé(s) pour cette page).

en: You can use the links above to schedule or record an activity.
fr_CA: Vous pouvez utiliser les liens ci-dessous pour planifier ou enregistrer une activité.

en: You can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as the From Address. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
fr_CA: Vous pouvez définir sur cette page une ou plusieurs adresses de courriel communes qui pourront être utilisées comme expéditeur alternatif. EXEMPLE : <em>"Service Clients" &lt;serviceclients@exemple.org&gt;</em>

en: You can use your favorite editor to create content on your local computer and then <strong>Upload</strong> the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
fr_CA: Vous pouvez utiliser votre éditeur favori pour créer le contenu  depuis votre ordinateur puis <strong>transférer</strong> les fichiers. Vous pouvez aussi <strong>rédiger</strong> le contenu directement depuis cette page.

en: You can view and / or restore deleted cases by checking the "Deleted Cases" option under Find Cases.
fr_CA: Vous pouvez voir et/ou restaurer les dossiers supprimés en cochant l'option "Dossiers supprimés" sous "Trouver des dossiers".

en: You can view or revert to the default version of any system workflow message template which you've modified. After upgrades OR if you are having issues with your modified version, it is useful to compare your active version to the default code shown on this screen. You can use the 'Select' buttons below (with copy and paste commands) to copy the default code into a text editor and then compare it to your customized version.
fr_CA: Vous pouvez afficher ou revenir à la version par défaut de chaque modèle de message prédéfini que vous avez modifié. Après une mise à jour OU si avez des problèmes avec votre version personnalisée, vous pouvez comparer votre version avec la version par défaut. Utilisez les boutons "Sélectionner" ci-dessous pour copier le texte par défaut dans un éditeur de texte et le comparer à votre version personnalisée.

en: You can't also include contacts when the reminder is for an event.
fr_CA: Vous ne pouvez pas non plus inclure des contacts lorsque le rappel concerne un événement.

en: You can't connect an address to itself
fr_CA: Vous ne pouvez pas connecter une adresse à elle-même

en: You cannot add a new record as  maximum allowed limit is reached
fr_CA: Vous ne pouvez ajouter de nouvel enregistrement car le maximum est atteint

en: You cannot add items of two different currencies to a single contribution batch. Batch id %1 currency: %2. Entity id %3 currency: %4.
fr_CA: Vous ne pouvez pas ajouter des éléments de deux devises différentes à un lot de contributions. Id du lot id %1 devise: %2. Entity id %3 devise: %4.

en: You cannot change the account type since this financial account refers to a financial item having an account type of Revenue/Liability.
fr_CA: Vous ne pouvez pas modifier le type de compte puisque ce compte financier fait référence à un élément financier ayant un type de compte de type Recettes/Dettes.

en: You cannot combine profiles of multiple types.
fr_CA: Impossible de combiner des profils de types différents.

en: You cannot configure multi-record custom fields belonging to different custom sets in one profile
fr_CA: Vous ne pouvez inclure dans un même profil des champs issus de plusieurs types de données appartenant à des ensembles de données différents

en: You cannot delete this Contribution Page because it has already been used to submit a contribution or membership payment. It is recommended that your disable the page instead of deleting it, to preserve the integrity of your contribution records. If you do want to completely delete this contribution page, you first need to search for and delete all of the contribution transactions associated with this page in CiviContribute.
fr_CA: Vous ne pouvez pas supprimer cette page de Contribution parce qu'elle a déjà été utilisée pour soumettre une contribution ou le paiement d'une adhésion. Il est recommandé de désactiver la page au lieu de la supprimer, afin de préserver l'intégrité de l'historique des contributions. Si vous voulez complètement supprimer cette page de contribution, vous devez d'abord chercher et supprimer toutes les transactions de contributions associées à cette page dans CiviContribute.

en: You cannot enable both Membership Signup and a Contribution Price Set on the same online contribution page.
fr_CA: Vous ne pouvez pas activer à la fois l'inscription à l'adhésion et un ensemble de prix de contribution sur la même page de contribution en ligne.

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
fr_CA: Vous ne pouvez pas autoriser les contributions périodiques ET les engagements de dons sur une même page de contribution.

en: You cannot enable both Recurring Contributions and Auto-renew memberships on the same online contribution page
fr_CA: Vous ne pouvez pas activer à la fois les Contributions récurrentes et Renouveler automatiquement les adhésions sur la même page de contribution en ligne

en: You cannot enable both Recurring Contributions and Auto-renew memberships on the same online contribution page.
fr_CA: Vous ne pouvez pas activer à la fois les Contributions périodiques et Renouveler automatiquement les adhésions sur la même page de contribution en ligne.

en: You cannot enable the Contribution Amounts section when a Membership Price Set is in use. (See the Memberships tab above.) Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
fr_CA: Vous ne pouvez utiliser la section des montants de contribution lorsque un ensemble tarifaire pour les adhésions est en cours d'utilisation (voir l'onglet des adhésions si dessous). Les tarifs d'adhésions devrait inclure des champs additionnels pour les option non-adhérent qui nécessitent des frais additionnels (ex. : abonnement à un magazine) ou une contribution volontaire additionnelle. </span>

en: You cannot enter multiple soft credits for the same contact.
fr_CA: Vous ne pouvez entrer plusieurs crédits indirects pour le même contact.

en: You cannot export batches which have already been exported.
fr_CA: Vous ne pouvez pas exporter des lots qui ont déjà été exportés.

en: You cannot group by soft credit when displaying contributions only.  Please uncheck "Soft Credit" in the Grouping tab.
fr_CA: Vous ne pouvez pas grouper par crédit indirect quand vous afficher seulement les contributions. Merci de décocher "crédit indirect" dans l'onglet Filtrer.

en: You cannot have auto-renewal on if you are paying later.
fr_CA: Vous ne pouvez pas choisir l'auto-renouvellement si vous payez plus tard.

en: You cannot record scheduled SMS activity
fr_CA: Vous ne pouvez pas enregistrer l'activité planifiée d'envoi de SMS.

en: You cannot record scheduled email activity.
fr_CA: Vous ne pouvez pas sauvegarder l'activité du courriel planifié.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship because it is being referenced by one or more of the following types of records: Contributions, Contribution Pages, or Membership Types. Consider disabling this type instead if you no longer want it used.
fr_CA: Il n'est pas possible de supprimer un compte avec une relation %1 car il est référencé par l'un ou plusieurs des types suivants de données : contribution, page de contribution, type d'adhésion. Vous pouvez par contre le désactiver.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship while the Financial Type is used for a Premium.
fr_CA: Il n'est pas possible de supprimer un compte avec une relation %1 si le type financier est utilisé pour un cadeau.

en: You cannot select more than %1 choices. For more complex functionality, please use a Price Set.
fr_CA: Vous ne pouvez pas sélectionner plus de %1 choix. Pour plus de fonctionnalité, veuillez utiliser une tarification.

en: You cannot set up a recurring contribution if you are not paying online by credit card.
fr_CA: Vous ne pouvez pas mettre en place une contribution périodique si vous ne payez pas par carte de crédit en ligne.

en: You cannot transfer or cancel your registration for %1 as you are not currently registered for this event.
fr_CA: Vous ne pouvez pas transférer ou annuler votre inscription à %1 parce que vous n'êtes pas actuellement inscrit à cet événement.

en: You cannot update this payment as it is tied to a payment processor
fr_CA: Vous ne pouvez pas mettre à jour ce règlement car il est lié à une passerelle de paiement

en: You cannot use "Add Contacts to Group" action unless contacts fields are selected.
fr_CA: Vous ne pouvez pas utiliser "Ajouter les contacts au groupe" sans sélectionner des champs de contacts.

en: You cannot use 'id' as a field label.
fr_CA: Vous ne pouvez pas utiliser « id » comme un libellé de champ.

en: You cannot use a Membership Price Set when the Contribution Amounts section is enabled. Click the Memberships tab above, and select your Membership Price Set on that form. Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
fr_CA: Vous ne pouvez pas utiliser de tarification lorsque la section des montants de contribution est activée. Cliquez sur l'onglet Adhésions ci-dessus et sélectionnez le montant d'adhésion dans ce formulaire. Les tarifications permettent d'inclure des champs optionnels en complément de l'adhésion (ex. abonnement à un magazine) ou un montant de contribution supplémentaire à volonté.

en: You do not appear to have any active membership types configured, please add an active membership type and try again.
fr_CA: Vous ne semblez pas avoir de types d'adhésion actifs configurés, merci d'ajouter un type d'adhésion actif et de réessayer.

en: You do not have access to this note.
fr_CA: Vous n'avez pas accès à cette note.

en: You do not have all the permissions needed for this page.
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation d'accéder à cette page.

en: You do not have any Open Data Entry Batches.
fr_CA: Vous n'avez pas de lot d'entrée de données ouvert.

en: You do not have any active %1
fr_CA: Vous n'avez pas de %1 actifs

en: You do not have any active Personal Campaign pages.
fr_CA: Vous n'avez aucune page personnelle de campagne.

en: You do not have any private reports. To add a report to this section, edit the Report Settings for a report and set 'Add to My Reports' to Yes.
fr_CA: Vous n'avez pas de rapports privés. Pour ajouter un rapport à cette section, modifiez les paramètres de rapport et définissez «Ajouter à mes rapports» sur Oui.

en: You do not have permission to Delete Report.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de supprimer ce rapport.

en: You do not have permission to access this case.
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation d'accéder à cette dossier.

en: You do not have permission to access this contact.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission d'accéder à ce contact.

en: You do not have permission to access this content.
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation d'accéder à ce contenu.

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette page d'inscription. Veuillez contacter l'administrateur du site.

en: You do not have permission to access this mailing report
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation d'accéder au rapport.

en: You do not have permission to access this page
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation d'accéder à cette page

en: You do not have permission to access this page.
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation d'accéder à cette page.

en: You do not have permission to access this report.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission d'accéder à ce rapport

en: You do not have permission to administer reserved tags.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de gérer les étiquettes réservées.

en: You do not have permission to cancel this recurring contribution.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission pour supprimer cette contribution périodque

en: You do not have permission to delete this contact.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de supprimer ce contact.

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de supprimer ce contact. Note: vous pouvez supprimer des contacts si vous pouvez les modifier.

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de modifier ce contact. Contacter l'administrateur du site si vous avez besoin d'assistance.

en: You do not have permission to execute this url
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation d'exécuter cette url

en: You do not have permission to force merge duplicate contact records
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation de forcer la fusion entre des doublons d'enregistrements de contacts

en: You do not have permission to make changes to the record
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de modifier cet enregistrement.

en: You do not have permission to modify smart groups
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation de modifier les groupes dynamiques

en: You do not have permission to register for this event
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à vous inscrire à cet événement.

en: You do not have permission to send SMS
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation d'envoyer de SMS

en: You do not have permission to view requested page.
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de visualiser la page demandée.

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé a voir cette fiche de contact. Contactez l'administrateur du site si vous avez besoin d'aide.

en: You do not have permission to view this event
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à voir cet événement

en: You do not have permission to view this page.
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation de voir cette page.

en: You do not have sufficient permission to change settings for this reserved group.
fr_CA: Vous ne disposez pas des permissions nécessaires pour modifier les paramètres de ce groupe réservé.

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved group.
fr_CA: Vous ne disposez pas des permissions nécessaires pour supprimer ce groupe réservé.

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved tag.
fr_CA: Vous ne disposez pas des permissions nécessaires pour supprimer cette étiquette réservée.

en: You do not have sufficient permission to edit this reserved tag.
fr_CA: Vous ne disposez pas des permissions nécessaires pour modifier cette étiquette réservée.

en: You do not have sufficient permission to edit this tagset.
fr_CA: Vous ne disposez pas des permissions nécessaires pour modifier ce jeu d'étiquettes.

en: You do not have sufficient permission to transfer/cancel this participant.
fr_CA: Vous n'avez pas d'autorisation suffisante pour transférer / annuler ce participant.

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
fr_CA: Vous n'avez pas les autorisations nécessaires pour modifier ce contact.

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à consulter la fiche de ce contact.

en: You don't have logging enabled on some tables. This may cause errors on performing insert/update operation on them.
fr_CA: La journalisation n'est pas activée sur plusieurs tables. Cela pourrait provoquer des erreurs quand vous lancez des opérations d'insertion/mise à jour  sur ces tables.

en: You don't have permission to access this page
fr_CA: Vous n'avez pas l'autorisation d'accéder à cette page.

en: You dont have permission to %1 this batch
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à %1 ce lot

en: You either do not have all the permissions needed for this page, or the membership types haven't been fully configured.
fr_CA: Vous n'avez pas les autorisations nécessaires pour voir cette page, ou bien les types d'adhésion n'ont pas été complètement configurées.

en: You have a current Lifetime Membership which does not need to be renewed.
fr_CA: Vous avez une adhésion à vie en cours qui ne nécessite pas d'être renouvelée.

en: You have already added a primary location field of this type: %1
fr_CA: Vous avez déjà ajouté un champ principal de lieu de ce type : %1

en: You have already signed this petition but we need to confirm your email address.
fr_CA: Vous avez déjà signé cette pétition mais vous devez confirmer votre adresse électronique.

en: You have already signed this petition but you still <b>need to verify your email address</b>.
fr_CA: Vous avez déjà signé cette pétition mais vous devez tout de même vérifier votre adresse e-mail.

en: You have already signed this petition.
fr_CA: Vous avez déjà signé cette pétition.

en: You have been added to the WAIT LIST for this event.
fr_CA: Vous avez été ajouté à la LISTE D'ATTENTE de cet événement.

en: You have been returned to the start of the registration process and any sold out events have been removed from your selections. You will not be able to continue until you review your booking and select different events if you wish.
fr_CA: Vous avez été renvoyé au début du processus d'inscription et tous les événements complets ont été retirés de vos sélections. Vous ne pourrez pas continuer avant d'avoir examiné votre réservation, et sélectionné des événements si vous le souhaitez.

en: You have defined CIVICRM_MAIL_LOG - no mail will be sent.  Your %1 settings have not been tested.
fr_CA: Vous avez défini CIVICRM_MAIL_LOG - aucun mail ne sera envoyé.
    Vos %1 paramètres n'ont pas été testés.

en: You have defined CIVICRM_MAIL_LOG_AND_SEND - mail will be logged.
fr_CA: Vous avez défini CIVICRM_MAIL_LOG_AND_SEND - les courriels seront conservés dans un journal.

en: You have enabled the County option. Please ensure you populate the county table in your CiviCRM Database. You can find extensions to populate counties in the <a %1>CiviCRM Extensions Directory</a>.
fr_CA: Vous avez activé l'option sur les comtés/départements. Veuillez remplir la table des comtés dans votre base de données CiviCRM. Vous pouvez trouver les extensions pour remplir les comtés/départements dans le <a %1>Répertoire des extensions CiviCRM</a>.

en: You have indicated that this is a paid event, but no payment option has been selected. If this is not a paid event, please select the "No" option at the top of the page. If this is a paid event, please select at least one payment processor and/or enable the pay later option.
fr_CA: Vous avez indiqué qu'il s'agissait d'un événement payant, mais aucune option de paiement n'a été sélectionnée. S'il ne s'agit pas d'un événement payant, merci de choisir l'option "Non" en haut de la page. S'il s'agit d'un événement payant, merci de sélectionner au moins une passerelle de paiement et/ou d'activer l'option "Payer plus tard".

en: You have listed fixed contribution options or selected a price set, but no payment option has been selected. Please select at least one payment processor and/or enable the pay later option.
fr_CA: Vous avez listé les options des contributions fixes ou bien sélectionné une tarification, mais aucune option de paiement n'a été sélectionnée. Veuillez choisir au moins une passerelle de paiement et/ou activer l'option régler plus tard.

en: You have multiple records with the same uf_id in civicrm_uf_match. You need to manually fix this in the database so that uf_id is unique
fr_CA: Vous avez plusieurs enregistrements avec le même uf_id dans civicrm_uf_match. Vous devez corriger manuellement ce problème dans la base de données afin que l'uf_id soit unique.

en: You have no A/B mailings
fr_CA: Vous n'avez pas de mailing A/B

en: You have no Grants registered in your database.
fr_CA: Aucune subvention n'est enregistrée dans votre base de données.

en: You have not been added to the waiting list because there are spaces available for this event. We recommend registering yourself for an available space instead.
fr_CA: Vous n'avez pas été ajouté à la liste d'attente car il y a des places disponibles pour cet événement. Nous vous invitons plutot à vous inscrire directement.

en: You have received a donation at your personal page
fr_CA: Vous avez reçu une donation sur votre page personnelle

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
fr_CA: Vous avez sélectionné "Désactiver l'envoi de courriels". Un courriel de test ne peut être envoyé.

en: You have selected "Redirect to Database". A test email can not be sent.
fr_CA: Vous avez sélectionné « Rediriger vers base de données ». Un courriel de test ne peut être envoyé.

en: You have selected an email Selection Method without specifying a Location Type. Please go back and change your recipient settings (using the wrench icon next to "Recipients").
fr_CA: Vous avez sélectionné une Méthode de sélection sans spécifier un type d'adresse. Revenez en arrière s'il vous plait  et modifiez vos paramètres de destinataire (en utilisant l'icône à côté de Destinataires).

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity.
fr_CA: Vous avez sélectionné plusieurs adhésions pour la même organisation. Vérifiez vos choix et assurez-vous que vous n'avez choisi qu'une seule adhésion par organisation.

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity. Contact the site administrator if you need assistance.
fr_CA: Vous avez sélectionné plusieurs adhésions pour la même organisation ou entité. Veuillez revoir vos choix et ne choisir qu'une adhésion par entité. Contactez l'administrateur du site si vous avez besoin d'aide.

en: You have selected the table cell separator, but one or more token fields are not placed inside a table cell. This would result in invalid HTML, so comma separators have been used instead.
fr_CA: Vous avez sélectionnée le séparateur de cellules de la table, mais un ou plusieurs champs de jetons ne sont pas placés dans une cellule du tableau. Cela risquait de provoquer un code HTML invalide, aussi des virgules ont été utilisées à la place en tant que séparateurs.

en: You have selected to make this field public but have not enabled any public price options. Please update your selections to include a public price option, or make this field admin visibility only.
fr_CA: Vous avez choisi de rendre ce champ public mais n'avez activé aucune option de tarif public. Veuillez mettre à jour vos sélections afin d'inclure une option de tarif public, ou rendre ce champ visible des administrateurs seulement.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
fr_CA: Vous avez enlevé un participant, ce qui fait qu'il y a maintenant assez de places, mais votre inscription requiert une validation. Quand votre inscription aura été validée, vous recevrez un courriel contenant un lien vers une page où vous pourrez terminer le processus d'inscription.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
fr_CA: Vous avez enlevé un participant, ce qui fait qu'il y a maintenant assez de places, votre groupe est donc enregistré comme participant bien que vous soyez sur liste d'attente.

en: You have specified the status Partially Paid but have entered an amount that equals or exceeds the amount due. Please adjust the status of the payment or the amount
fr_CA: Vous avez indiqué le statut Payé partiellement mais vous avez saisi un montant qui équivaut ou dépasse le montant dû. Veuillez ajuster le statut du règlement ou bien le montant.

en: You have successfully completed %1 recurring contributions. Thank you.
fr_CA: Vous avez effectué %1 versements périodiques. Merci.

en: You have tried to access a report that does not exist.
fr_CA: Vous avez tenté d'accéder à un rapport qui n'existe pas.

en: You have unsaved changes.
fr_CA: Certaines modifications n'ont pas encore été enregistrées.

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
fr_CA: Vous pouvez permettre aux utilisateurs de se placer en liste d'attente si l'événement est complet (en cochant la case ci-dessous).

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the waitlist work-flow (click the wrench icon, or navigate to Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Offer a Waitlist?'.
fr_CA: Vous pouvez permettre aux utilisateurs de se mettre en liste d'attente si l'événement est complet. Afin d'activer cette fonction, vous devez d'abord activer les statuts de participant requis par la fonction de gestion de la liste d'attente (cliquez sur l’icône en forme de crayon, ou accédez à Administrer » CiviEvent » Statut des participants). Rechargez ensuite ce formulaire et cochez la case « Proposer une liste d'attente ? ».

en: You may also configure events to require administrative approval prior to participants completing the registration process. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the approval work-flow (Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Require participant approval?'.
fr_CA: Il est également possible de conditionner les inscriptions aux événements à une validation par un administrateur. Afin d'activer cette fonction, vous devez activer les statuts de participant utilisés lors du cycle de validation (Administrer » CiviEvent » Statut des participants). Revenez ensuite sur cette page et cochez la case « Valider les inscriptions ? ».

en: You may also create a customized greeting and use field tokens to insert fields of your choice. For more information on available tokens, see the online documentation %1.
fr_CA: Vous pouvez également créer une salutation personnalisée en utilisant les champs de fusion de votre choix pour insérer automatiquement  par exemple le nom du contact. Pour avoir plus d'information sur les champs de fusion disponibles, référez-vous à la documentation en ligne (en anglais) %1.

en: You may also optionally set an MD5 Hash Key to verify that responses come directly from Authorize.Net. Login to your merchant account and navigate to <strong>Account Settings</strong>. Select MD5-Hash and enter a new hash value. This can be just about any string of characters or words. Then enter the exact same value here.
fr_CA: Vous pouvez aussi paramétrer en option un Hash MD5 pour vérifiez que la réponse provient bien directement de Authorize.Net. Connectez vous à votre compte marchand et naviguez jusqu'à <strong> Paramètres du compte</strong>. Sélectionnez alors Hash MD5 et entrez une nouvelle valeur. Ce peut être n'importe quelle chaine de caractères ou de mots. Puis entrez la même valeur ici.

en: You may choose to email invoice to contributors OR download a PDF file containing one invoice per page to your local computer by clicking <strong>Process Invoice(s)</strong> . Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
fr_CA: Vous pouvez choisir entre l'envoi des reçus aux contributeurs par courriel ou le téléchargement en local sur votre ordinateur d'un fichier PDF contenant un reçu par page en cliquant sur <strong>Traitement du ou des reçu(s)</strong>. Votre navigateur affichera le fichier automatiquement ou à défaut vous pourrez l'ouvrir pour l'imprimer en utilisant un lecteur PDF quelconque (tel que Adobe&reg; Reader).

en: You may choose to email receipts to contributors OR download a PDF file containing one receipt per page to your local computer by clicking <strong>Process Receipt(s)</strong>. Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
fr_CA: Vous pouvez choisir entre l'envoi des reçus aux contributeurs par courriel ou le téléchargement en local sur votre ordinateur d'un fichier PDF contenant un reçu par page en cliquant sur <strong>Traitement du ou des reçu(s)</strong>. Votre navigateur affichera le fichier automatiquement ou à défaut vous pourrez l'ouvrir pour l'imprimer en utilisant un lecteur PDF quelconque (tel que Adobe&reg; Reader).

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
fr_CA: Vous pouvez choisir d'inclure un pied de page pré-configuré qui sera automatiquement inséré après votre message. Ceci est un bon endroit pour inclure les champs de fusion obligatoires de désabonnement, d'exclusion des envois et l'adresse postale.

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
fr_CA: Vous pouvez choisir d'inclure un en-tête pré-configuré qui sera automatiquement inséré avant votre message.

en: You may choose to record the payment method used for each contribution and fee. Reserved payment methods are required - you may modify their labels but they can not be deleted (e.g. Check, Credit Card, Debit Card). If your site requires additional payment methods, you can add them here. You can associate each payment method with a Financial Account which specifies where the payment is going (e.g. a bank account for checks and cash).
fr_CA: Vous pouvez choisir d'enregistrer le moyen de paiement utilisé pour chaque contribution et inscription. Les moyens de paiement pré-définis sont obligatoires, vous pouvez modifier leur libellé mais pas les supprimer (ex: chèque, carte de crédit, etc.). Si votre site a besoin de moyens de paiement additionnels, vous pouvez les ajouter ici. Vous pouvez associer à chaque moyen de paiement un compte comptable qui définisse où le paiement doit aller (par exemple sur un compte bancaire pour les chèques et les espèces).

en: You may configure these settings using absolute URLs or URL variables.
fr_CA: Vous pouvez configurer ces paramètres en utilisant des URL absolues ou des variables URL.

en: You may configure these upload directories using absolute paths or path variables.
fr_CA: Vous pouvez configurer ces répertoires de transfert en utilisant des chemins ou des variables de chemin absolu.

en: You may enable snapshots in "<code>%1</code>" by setting the experimental option "<code>%2</code>".
fr_CA: Vous pourriez activer les snapshots dans "<code>%1</code>" en activant l'option expérimentale "<code>%2</code>".

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price.
fr_CA: Vous pouvez entrer un montant négatif si le champ ou le choix sert à indiquer une réduction sur le prix total.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price. Use a price of 1 and Display Amount off (unchecked) to allow a user to enter a contribution amount in a Text / Numeric Quantity field.
fr_CA: Vous pouvez entrer un montant négatif si le champ ou le choix sert à indiquer une réduction sur le prix total. Indiquez un montant de 1 et décochez l'affichage du montant pour permettre aux contributeurs de saisir un montant dans un champ texte / numérique.

en: You may include tokens to represent fields (like a contact's "first name") in the message subject and body. These will be replaced with the actual value of the corresponding field in the outgoing message. Click "Insert Tokens" for a searchable list of available tokens.
fr_CA: Vous pouvez utiliser des champs de fusion (tels que le prénom du contact) dans le sujet du message et dans le contenu. Ces champs seront remplacés par la valeur personnalisée appropriée pour chaque message à envoyer. Cliquez sur « Insérer champ de fusion » pour obtenir la liste des champs disponibles.

en: You may need all CiviCRM permissions to be exposed as capabilities in WordPress, e.g. when you want them to be discoverable by other plugins. CiviCRM can do this by creating a role called "CiviCRM Admin" that has the complete set of CiviCRM capabilities. If you choose not to create the "CiviCRM Admin" role, then refreshing will just rebuild the existing set of capabilities.
fr_CA: Vous pouvez avoir besoin que toutes les permissions de CiviCRM soient exposées en tant que capacités dans WordPress, par exemple lorsque vous voulez qu'elles puissent être découvertes par d'autres plugins. CiviCRM peut le faire en créant un rôle appelé "CiviCRM Admin" qui possède l'ensemble des capacités CiviCRM. Si vous choisissez de ne pas créer le rôle "CiviCRM Admin", le rafraîchissement se contentera de reconstruire l'ensemble des capacités existantes.

en: You may optionally record the actual cost of this premium to your organization. This may be useful when evaluating net return for this incentive.
fr_CA: En option, vous pouvez enregistrer le coût actuel de ce cadeau pour votre organisation. Cela pourra être utile quand vous évaluerez le retour net de cette action.

en: You may override the ts() function in CiviCRM by defining your own translation function.
fr_CA: Vous pouvez passer outre la fonction ts() dans CiviCRM en définissant votre propre fonction de traduction.

en: You may sometimes find yourself in situations that require the CiviCRM caches to be cleared, e.g. when template files need to be refreshed.
fr_CA: Vous pouvez parfois vous retrouver dans des situations qui nécessitent de vider les caches de CiviCRM, par exemple lorsque les fichiers de modèles doivent être actualisés.

en: You may specify one or more email addresses to receive a blind carbon copy (bcc) of the confirmation email. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
fr_CA: Spécifiez une ou plusieurs adresses afin qu'elle reçoivent une copie cachée (bcc) du courriel de confirmation. Les adresses doivent être séparées par une virgule (ex : jane@exemple.org, paula@exemple.org)

en: You may transfer your registration to another participant or cancel your registration up to %1 hours %2 the event.
fr_CA: Vous pouvez transférer votre inscription à un autre participant ou annuler votre inscription jusqu'à %1 heure(s) %2 l'événement.

en: You may want to collect information from contributors beyond what is required to make a contribution. For example, you may want to inquire about volunteer availability and skills. Add any number of fields to your contribution form by selecting CiviCRM Profiles (collections of fields) to include at the beginning of the page, and/or at the bottom.
fr_CA: Vous pouvez collecter des informations sur les contributeurs autres que celles demandées pour faire une contribution. Par exemple, vous pouvez vouloir vous renseigner sur les capacités et les disponibilités des volontaires. Ajoutez autant de champs que vous le souhaitez à votre formulaire de contribution en sélectionnant les Profils CivCRM (liste des champs) à inclure au début et/ou à la fin de la page.

en: You must be logged in to view this page.
fr_CA: Vous devez être identifié pour voir cette page.

en: You must be logged in to your account to access the editing options above. (If you visit this page without logging in, you will be viewing the page in "live" mode - as your visitors and friends see it.)
fr_CA: Vous devez vous être identifié pour pouvoir accéder aux options d'édition ci-dessus. Si vous visitez cette page sans vous être connecté, vous verrez cette page en mode « public » telle que vos visiteurs et amis la verront.

en: You must choose 'Admin' visibility for this price option, as it belongs to a field with 'Admin' visibility.
fr_CA: Vous devez choisir la visibilité "Admin" pour cette option de tarif, car elle appartient à un champ avec la visibilité "Admin".

en: You must contribute at least %1 to get this item
fr_CA: Vous devez avoir donné au moins %1 pour obtenir ce produit

en: You must contribute more to get that item
fr_CA: Vous devez contribuer plus pour obtenir cet article

en: You must do a one-time clear of Drupal caches now before visiting CiviCRM pages to rebuild the menu routes to avoid fatal errors. <a %1>Read more</a>.
fr_CA: Vous devez régénérer le cache Drupal avant de visiter les pages CiviCRM pour reconstruire les chemins du menu afin d'éviter les erreurs fatales. <a %1>En savoir plus</a>.

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
fr_CA: Vous devez activer le bloc Membre pour cette page de contribution si vous voulez inclure un profil avec les champs Membre.

en: You must have at least the test or live section filled
fr_CA: Vous devez remplir au moins une des sections (tests ou production)

en: You must have at least the user_name specified
fr_CA: Vous devez spécifier au minimum le user_name

en: You must provide values for all three Address Standardization fields.
fr_CA: Vous devez fournir des valeurs pour les trois champs d'adresses de standardisation.

en: You must select a Multiple Choice Option set if you chose Reuse an existing set.
fr_CA: Vous devez sélectionner un choix multiple si vous choisissez de réutiliser une configuration existante

en: You must select at least 2 tags for merging.
fr_CA: Vous devez sélectionner au moins 2 étiquettes pour les fusionner.

en: You must select at least one email recipient type.
fr_CA: Vous devez choisir au moins un type de destinataire du courriel.

en: You need PHP version %1 or later, only %2 is installed. Please upgrade your server, or ask your web-host to do so.
fr_CA: Vous avez besoin d'une version PHP %1 ou plus, seulement la %2 est installé. Merci de mettre à jour votre serveur, ou demandez à votre hébergeur de le faire.

en: You need more than one custom group to move fields
fr_CA: Pour déplacer un champ il faudrait qu'il y ait plusieurs ensembles de données personnalisés !

en: You need to configure a Mapping Provider before using this feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
fr_CA: Vous devez configurer un fournisseur de cartographie (Administrer > Paramètres système > Géolocalisation et géocodage) avant d'utiliser cette fonction.

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
fr_CA: Vous devez activer le composant CiviContribute avant d'activer CiviPledge.

en: You need to enable Separate Membership Payment when online contribution page is configured for both Membership and Recurring Contribution
fr_CA: Vous devez activer le paiement séparé de l'adhésion lorsque la page de contribution en ligne est configurée pour l'adhésion et la contribution récurrente

en: You need to enable Separate Membership Payment when online contribution page is configured for both Membership and Recurring Contribution.
fr_CA: Vous devez activer le paiement séparé de l'adhésion lorsque la page de contribution en ligne est configurée pour l'adhésion et la contribution récurrente

en: You need to have at least one <a href="%1">Membership Type</a> with 'Public' visibility in order to enable self-service Membership Signup and Renewal.
fr_CA: Vous devez avoir au moins un <a href="%1">type d'adhésion</a> en visibilité publique pour pouvoir activer les adhésions ou renouvellements d'adhésion en ligne.

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
fr_CA: Pour forcer les URL sécurisés vous devez configurer un serveur sécurisé.

en: You need to setup and load Case and Activity configuration files before you can begin using the CiviCase component.
fr_CA: Vous devez paramétrer et mettre en place les fichiers de configuration des Dossiers, et créer les Activités utilisées avant de pouvoir utiliser le composant CIviCase.

en: You need to use a Port other than the default port 25 in your environment.
fr_CA: Vous devez utiliser un port différent du port par défaut 25 dans votre environnement.

en: You only have %1 allocated
fr_CA: Vous avez seulement %1 de mémoire allouée.

en: You seem to be using an unsupported webserver. The server variables SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME need to be set.
fr_CA: Il semble que vous utilisiez un serveur web non pris en charge. Les variables du serveur SCRIPT_NAME,  HTTP_HOST,  SCRIPT_FILENAME  ont besoin d'être réglées

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
fr_CA: Il semble que vous ayez supprimé le type de relation « Employé de »

en: You seem to have deleted the relationship type 'Household Member of'
fr_CA: Il semble que vous ayez supprimé le type de relation "Membre du foyer de"

en: You should move the membership related fields configured in %1 to the 'On Behalf' profile for this Contribution Page
fr_CA: Vous devez déplacer les champs du type adhésion configurés dans %1 pour cette page de contribution vers le profil « Pour le compte de »

en: You should move the membership related fields in the "On Behalf" profile for this Contribution Page
fr_CA: Vous devez déplacer les champs du type adhésion de cette page de contribution dans le profil « Pour le compte de »

en: You were registered by:
fr_CA: Votre inscription a été remplie par :

en: You will also need to change Drupal permissions so anonymous users can make contributions, register for events and / or use profiles to enter contact information.
fr_CA: Vous devrez aussi changer les permissions Drupal de telle façon que les utilisateurs anonymes puissent faire des contributions, s'inscrire à des événements et / ou accéder à des formulaires pour saisir leurs données de contact.

en: You will also use tokens to insert Unsubscribe, Opt out and Forwarding links in your message.
fr_CA: Vous utiliserez également des champs de fusion pour insérer des liens de désabonnement ou de transfert dans vos messages.

en: You will have to upgrade PHP before you can run this version CiviCRM.
fr_CA: Vous devrez mettre à jour PHP avant de pouvoir utiliser cette version de CiviCRM.

en: You will need to configure the %1 settings for your Payment Processor before you can submit a credit card transactions.
fr_CA: Vous devez configurer le paramètre %1 de votre processeur de paiement avant de pouvoir proposer des transactions par carte de crédit.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple %2. Navigate to Administer > Customize Data and Screens > Profiles to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
fr_CA: Vous aurez besoin de créer un profil contenant les champs %1 que vous voudrez modifier avant de pouvoir utiliser la mise à jour par lot de %2.
    Allez à Administrer > Personnaliser les données et écrans > Profils pour configurer un profil. Consultez la documentation en ligne Administrateur pour plus d'information.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple activities. Navigate to Administer > Customize Data and Screens > Profiles to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
fr_CA: Vous aurez besoin de créer un profil contenant les champs %1 que vous voudrez modifier avant de pouvoir utiliser la mise à jour par lot des activités.
    Allez à Administrer > Personnaliser les données et écrans > Profils pour configurer un profil. Consultez la documentation en ligne Administrateur pour plus d'information.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple contributions. Navigate to Administer CiviCRM > Customize Data and Screens > CiviCRM Profile to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
fr_CA: Vous aurez besoin de créer un profil contenant les champs %1 que vous voudrez modifier avant de pouvoir utiliser la mise à jour par lot des contributions. Allez à Administrer > Personnaliser les données et écrans > Profils pour configurer un profil. Consultez la documentation en ligne Administrateur pour plus d'information.

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Update multiple memberships. Navigate to Administer CiviCRM >> CiviCRM Profile to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
fr_CA: Vous devrez créer un profil contenant les champs % 1 que vous souhaitez modifier avant de pouvoir utiliser la mise à jour en lot. Naviguez par Administrer CiviCRM >> CiviCRM Profils pour configurer un profil. Consultez la documentation de l'administrateur en ligne pour plus d'informations.

en: You will need to select and configure a supported payment processor (currently Authorize.Net, PayPal Pro, or PayPal Website Standard) in order to offer automatically renewing memberships.
fr_CA: Vous devrez sélectionner et configurer un service de paiement supporté (actuellement Authorize.net, PayPal Pro ou PayPal Website Standard) afin de permettre aux membres de renouveler automatiquement leur adhésion.

en: You will need to set Access Control permissions to include 'view event participants' for any Roles you want to access this listing.
fr_CA: Vous devrez définir le contrôle d'accès pour permettre de « voir les participants de l'événement » à chacun des rôles à qui vous voulez permettre d'accéder à cette liste.

en: You will not be able to delete this membership status if there are existing memberships with this status. You will need to check all your membership status rules afterwards to ensure that a valid status will always be available.
fr_CA: Vous n'êtes plus en mesure de supprimer ce statut d'adhésion s'il y a des adhésions existantes liées à ce statut. Vous devez d'abord vérifier toutes les règles de statuts d'adhésion et vous assurer ensuite qu'un statut valide sera toujours disponible.

en: You will not be able to install extensions at this time because your installation of PHP does not support ZIP archives. Please ask your system administrator to install the standard PHP-ZIP extension.
fr_CA: Vous ne pouvez pas installer d'extension actuellement parce que votre installation de PHP ne permet pas de traiter les archives ZIP. Vous devez demander à votre administrateur système d'installer l'extension standard PHP-ZIP.

en: You will not be able to install/upgrade %1 until you have installed the %2 extension.
fr_CA: Vous ne pourrez pas installer ni mettre à jour %1 avant que l'extension %2 soit installée.

en: You will not be able to send an acknowledgment for this pledge because there is no email address recorded for this contact. If you want a acknowledgment to be sent when this pledge is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the pledge.
fr_CA: Vous ne serez pas en mesure d'envoyer un accusé de réception pour cette promesse de don car il n'y a pas d'adresse courriel enregistrée pour ce contact. Si vous voulez qu'un accusé de réception soit envoyé lorsque vous aurez enregistré cette promesse de don, cliquez sur Annuler, puis cliquez sur Modifier depuis l'onglet Résumé pour ajouter une adresse courriel avant d'enregistrer cette promesse de don.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the Membership.
fr_CA: Vous ne pourrez pas envoyer de reçu automatique pour cette adhésion car aucune adresse de courriel n'est associée à ce contact. Si vous souhaitez qu'un reçu soit envoyé lorsque l'adhésion est enregistrée, cliquez « Annuler » puis « Modifier » à partir de l'onglet « Résumé ». Ensuite ajoutez une adresse courriel avant d'enregistrer l'adhésion.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Renew Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before Renewal the Membership.
fr_CA: Vous ne pourrez envoyer de courriel automatique comme reçu de cette nouvelle adhésion car aucune adresse de courriel n'est enregistrée pour ce contact. Si vous voulez qu'un reçu soit envoyé, cliquez sur Annuler puis, modifier la fiche du contact et ajoutez-y une adresse courriel avant de renouveler l'adhésion.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this contribution because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this contribution is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the contribution.
fr_CA: Vous ne pourrez pas envoyer un reçu par courriel pour cette contribution car aucune adresse n'est associée à ce contact. Si vous voulez envoyer un reçu, cliquez sur « Annuler » et ensuite cliquez sur « Modifier » depuis l'onglet « Résumé » pour ajouter une adresse courriel avant d'enregistrer la contribution.

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this payment because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this payment is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the payment.
fr_CA: Vous ne pourrez pas envoyer de reçu automatique par courrier électronique pour ce paiement, car aucune adresse électronique n'est associée à ce contact. Si vous souhaitez qu'un reçu soit envoyé lors de l'enregistrement du paiement, cliquez sur Annuler, puis sur Modifier à partir de l'onglet Synthèse. Ajoutez ensuite une adresse électronique avant d'enregistrer le paiement.

en: You will receive an email notification when your page is Approved and you can begin promoting your campaign.
fr_CA: Vous recevrez un courriel de notification lorsque votre page sera validée et vous pourrez alors commencer votre campagne.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to cancel the auto-renewal option.
fr_CA: Vous allez recevoir un reçu par email qui inclut les informations pour comment annuler l'option de renouvèlement automatique.

en: You will receive an email receipt which includes information about how to update or cancel this recurring contribution.
fr_CA: Vous allez recevoir un reçu par courriel qui inclura les informations nécessaires pour modifier ou supprimer cette contribution périodique.

en: You will see a row and a checkbox for each type of related data currently linked to the duplicate contact. For example, if the duplicate contact has Activity records - you will see a row and a checkbox for you to mark IF you want those contribution records moved over to the main contact record. If you want to move all related records, you can check the <strong>Mark All</strong> checkbox.
fr_CA: Une ligne et une case à cocher est affichée pour chaque type de données actuellement liée au contact en double. Par exemple, si le contact en double possède des enregistrements d'activités - vous devez cochez la case de la ligne correspondant aux activités si vous souhaitez que ces enregistrements soient associés au contact principal. Si vous voulez déplacer tous les enregistrements, cochez la case <strong>Tout conserver</strong>.

en: You're ready to install!
fr_CA: Vous êtes prêt à installer !

en: You've changed the financial type for this %1 contribution from non-tax deductible to tax deductible, but the non-deductible amount of %2 has not been changed. This could prevent a tax receipt from being issued correctly. You may want to edit the non-deductible amount.
fr_CA: Vous avez modifié le type d'opération comptable pour ces %1 contributions : le type est passé de "non déductible d'impôt" à "déductible d'impôt", mais le montant non déductible de %2 n'a pas été modifié. Cela pourrait empêcher l'émission correcte d'un reçu fiscal. Vous voudrez peut-être modifier le montant non déductible.

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
fr_CA: Vos paramètres %1 sont corrects. Un courriel de test a été envoyé à votre adresse.

en: Your <a %1>Date Format</a> settings have been automatically updated.
fr_CA: Votre paramétrage de <a %1>Format de date</a> a été mis à jour automatiquement.

en: Your <strong>%1</strong> membership does not expire (you do not need to renew that membership).
fr_CA: Votre adhésion <strong>%1</strong> n'expire pas (vous n'avez pas besoin de la renouveler).

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
fr_CA: Votre adhésion <strong>%2</strong> a expiré le %1.

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
fr_CA: Votre adhésion <strong>%2</strong> expire le %1.

en: Your Assigned Activities
fr_CA: Vos activités attribuées

en: Your Case Role(s)
fr_CA: Votre rôle dans le dossier

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been added. You can add fields to this profile now.
fr_CA: Votre profil CiviCRM « %1 » à été créé. Vous pouvez ajouter des champs à ce profil maintenant.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been deleted.
fr_CA: Le profil CiviCRM « %1 » a été supprimé.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been saved.
fr_CA: Le profil CiviCRM « %1 » a été enregistré.

en: Your CiviCRM settings file location is set to:
fr_CA: L'emplacement du fichier de configuration de CiviCRM est défini sur :

en: Your Contacts / Organizations
fr_CA: Contacts / Organisations

en: Your Contribution(s)
fr_CA: Vos contributions

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
fr_CA: Votre transaction par carte de crédit a échoué. Votre compte ne sera pas débité.

en: Your Email
fr_CA: Votre courriel

en: Your Email Settings have been updated.
fr_CA: Votre compte courriel a été mis à jour.

en: Your Event Registration has been Transferred to %1.
fr_CA: Votre réservation pour l'événement a été transférée  à %1.

en: Your Event Registration has been cancelled.
fr_CA: Votre inscription a été annulée.

en: Your Event Registration has been transferred to %1.
fr_CA: Votre inscription à l'événement a été transférée à %1.

en: Your Event(s)
fr_CA: Vos événements

en: Your Financial "%1" Type has been created and assigned to an existing financial account with the same title. You should review the assigned account and determine whether additional account relationships are needed.
fr_CA: Votre type de compte "%1" a été créé et affecté à un compte financier existant portant le même titre. Vous devez examiner le compte assigné et déterminer si des relations de compte additionnelles sont nécessaires.

en: Your Financial "%1" Type has been created, along with a corresponding income account "%1". That income account, along with standard financial accounts "%2", "%3" and "%4" have been linked to the financial type. You may edit or replace those relationships here.
fr_CA: Votre type de compte "%1" a été créé, ainsi que le compte de revenu correspondant "%1". Ce compte de revenu, ainsi que les comptes financiers standard "%2", "%3" et "%4" ont été liés au type financier. Vous pouvez modifier ou remplacer ces relations ici.

en: Your Goal
fr_CA: Votre cible

en: Your Group(s)
fr_CA: Vos groupes

en: Your Label Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
fr_CA: Le format d'étiquette intitulé <strong>%1</strong> a été mis à jour.

en: Your Mass SMS has been saved.
fr_CA: Votre SMS groupé a été enregistré

en: Your Mass SMS has been saved. Click the 'Continue' action to resume working on it.
fr_CA: Votre SMS groupé a été enregistré. Cliquez sur « Continuer » pour retravailler dessus.

en: Your Membership(s)
fr_CA: Vos adhésions

en: Your Message
fr_CA: Votre message

en: Your New Email Settings have been saved.
fr_CA: Votre nouveau compte courriel a été sauvegardé.

en: Your Note has been saved.
fr_CA: Votre note a été enregistrée.

en: Your PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
fr_CA: Votre format de page PDF intitulé <strong>%1</strong> a bien été modifié.

en: Your Page
fr_CA: Votre page

en: Your Personal Campaign Page
fr_CA: Votre page de campagne personnelle

en: Your Personal Campaign Page for %1
fr_CA: Votre page de campagne personnelle pour %1

en: Your Personal Campaign Page has been %1 %2 %3
fr_CA: Votre page de campagne personnelle a été %1 %2 %3

en: Your Pledge(s)
fr_CA: Vos promesses de don

en: Your Premium Selection
fr_CA: Votre sélection cadeau

en: Your Registration Info
fr_CA: Vos informations d'inscription

en: Your SMTP Server (machine) name is incorrect.
fr_CA: Le nom de votre serveur SMTP (la machine) est incorrect.

en: Your SMTP Username or Password are incorrect.
fr_CA: Votre identifiant ou mot de passe SMTP est incorrect.

en: Your SMTP server is just not responding right now (it is down for some reason).
fr_CA: Votre serveur SMTP ne répond pas pour le moment (il n'est pas en service quellle qu'en soit la raison).

en: Your Sendmail argument is incorrect.
fr_CA: L'argument du sendmail est incorrect.

en: Your Sendmail path is incorrect.
fr_CA: Le chemin du sendmail est incorrect.

en: Your Set '%1' has been added. You can add fields to this set now.
fr_CA: La tarification « %1 » a été créée. Vous pouvez désormais ajouter des champs.

en: Your USPS API Authorization has Failed.
fr_CA: Votre identification auprès de l'API USPS a échoué.

en: Your account data will be used to charge your bank account via direct debit. While submitting this form you agree to the charging of your bank account via direct debit.
fr_CA: Vos données bancaires vont être utilisées pour prélever directement le montant indiqué. En soumettant ce formulaire, vous êtes d'accord pour que le prélèvement soit effectué.

en: Your auto renew membership sign-up has ended and your membership will not be automatically renewed.
fr_CA: Votre adhésion à renouvellement automatique a atteint son terme et votre adhésion ne sera pas renouvelée automatiquement.

en: Your browser session has expired and we are unable to complete your form submission. We have returned you to the initial step so you can complete and resubmit the form. If you experience continued difficulties, please contact us for assistance.
fr_CA: La session de votre navigateur a expiré, empêchant la soumission du formulaire. Vous êtes revenu à la première étape de façon à ce que vous puissiez compléter et soumettre à nouveau le formulaire. Si ce problème survient à nouveau, merci de nous contacter.

en: Your changes have been saved.
fr_CA: Vos changements ont été enregistrés.

en: Your changes in the <em>%1</em> tab have not been saved.
fr_CA: Vos modifications apportées à l'onglet <em>%1</em> n'ont pas été enregistrées.

en: Your civicrm.settings.php file contains a line to set the php variable `auto_detect_line_endings`. It is deprecated and the line should be removed from the file.
fr_CA: Votre fichier civicrm.settings.php contient une ligne pour définir la variable php `auto_detect_line_endings`. Il est obsolète et la ligne doit être supprimée du fichier.

en: Your contribution has been submitted to %1 for processing.
fr_CA: Votre contribution a été soumise à %1 pour traitement.

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
fr_CA: Votre contribution ne sera pas terminée tant que vous n'aurez pas cliqué sur le bouton <strong>%1</strong>. Ne cliquez qu'une fois sur ce bouton.

en: Your custom field set '%1 ' has been saved.
fr_CA: Votre ensemble de champs personnalisés « %1 » a été enregistré.

en: Your custom field set '%1' has been added. You can add custom fields now.
fr_CA: Votre ensemble de champs personnalisés « %1 » a été créé. Vous pouvez maintenant ajouter des champs personnalisés.

en: Your database contains CiviCase activity revisions which are deprecated and will begin to appear as duplicates in SearchKit/api4/etc.<ul><li>For further instructions see this <a %1>Lab Snippet</a>.</li></ul>
fr_CA: Votre base de données contient des révisions d'activité CiviCase qui sont obsolètes et apparaîtrons en double dans SearchKit/api4/etc.<ul><li>Pour plus d'explications voir le <a %1>Lab Snippet</a>.</li></ul>

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
fr_CA: Votre base de données CiviCRM a déja été mise à jour vers CiviCRM %1

en: Your database is configured to use the MyISAM database engine. CiviCRM requires InnoDB. You will need to convert any MyISAM tables in your database to InnoDB. Using MyISAM tables will result in data integrity issues.
fr_CA: Votre base de données est configurée pour utiliser le moteur de base de données MyISAM. CiviCRM nécessite InnoDB. Vous devrez convertir toutes les tables MyISAM de votre base de données en InnoDB. L'utilisation des tables MyISAM entraînera des problèmes d'intégrité des données.

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The automated upgrade to version %2 can not be run - and the %2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase you were using prior to beginning this upgrade until you resolve this problem.
fr_CA: Votre base de données est marquée avec un numéro de version inattendu : %1. La mise à jour automatique vers la version %2 ne peut être lancée et le code source de la version %2 peut n'être pas compatible avec votre base de données actuelle. Vous devez déterminer le numéro de version correct correspondant à votre base actuelle et peut-être revenir à la version de code source que vous utilisiez avant de commencer cette mise à jour jusqu'à ce que vous résolviez le problème.

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The v%2 codebase may not be compatible with your database state.
                You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase
                you were using until you resolve this problem.<br/>OR if this is a manual install from git, you might want to fix civicrm-version.php file.
fr_CA: Votre base de données est marquée avec un numéro de version inattendu : %1. Le code source de la version %2 peut n'être pas compatible avec votre base de données actuelle.
    Vous aurez besoin de déterminer le numéro de version correct correspondant à votre base actuelle. Vous devrez réinitialiser le code source à la version que vous utilisiez avant de commencer cette mise à jour jusqu'à ce que vous résolviez le problème.<br/> OU si c'est une installation manuelle depuis git, vous devriez corriger le fichier civicrm-version.php.

en: Your database is missing a function to populate the 'Phone number' field with a numbers-only version of the phone.
fr_CA: Il manque à votre base de données une fonction permettant de remplir le champ "Numéro de téléphone" avec une version du téléphone ne comportant que des numéros.

en: Your database is missing functionality to populate the relationship cache.
fr_CA: Votre base de données n'a pas la fonctionnalité pour alimenter le cache des relations.

en: Your database is not configured for version %1
fr_CA: Votre base de données n'est pas configurée pour la version %1

en: Your database settings don't appear to be correct. Please check the <a href='%1'>Database Details</a> below for specific errors.
fr_CA: Les paramètres de votre base de données semblent incorrects. Merci de vérifier les <a href='%1'> détails de la base de données</a> ci-dessous pour corriger d'éventuelles erreurs.

en: Your email is invalid
fr_CA: Votre courriel n'est pas valide.

en: Your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
fr_CA: Votre inscription à l'événement sera confirmée. Veuillez retourner à la page d'inscription principale et renseigner les informations de paiement.

en: Your export can include multiple types of contacts, and non-applicable fields will be empty (e.g. <strong>Last Name</strong> will not be populated for an Organization record).
fr_CA: Votre export peut inclure plusieurs types de contacts et les champs non applicables seront vides (par exemple, <strong>Last Name</strong> ne sera pas rempli pour un enregistrement d'Organisation).

en: Your extensions directory (%1) is read-only. If you would like to perform downloads or upgrades, then change the file permissions.
fr_CA: Votre répertoire d'extensions (% 1) est en lecture seule. Si vous souhaitez effectuer des téléchargements ou des mises à niveau, modifiez les autorisations de fichier.

en: Your extensions directory is not set or is not writable. Click <a href='%1'>here</a> to set the extensions directory.
fr_CA: Vous n'avez pas défini le répertoire pour les extensions ou il est impossible d'y écrire. Cliquez <a href='%1'>ici</a> pour le définir.

en: Your extensions directory is not set.  Click <a href="%1">here</a> to set the extensions directory.
fr_CA: Votre dossier d'extensions n'est pas défini. Cliquez <a href="%1">ici</a> pour le définir.

en: Your extensions directory path points to %1, which is not a directory.  Please check your file system.
fr_CA: Votre chemin de répertoire d'extensions pointe vers %1, qui n'est pas un répertoire. Veuillez vérifier votre système de fichiers.

en: Your extensions require database updates. Please <a href="%1">execute the updates</a>.
fr_CA: Vos extensions requièrent des mises à jour de la base de données. Veuillez <a href="%1">lancer les mises à jour</a>.

en: Your fundraising total has been updated.
fr_CA: Votre total a été mis à jour.

en: Your information has been saved.
fr_CA: Vos informations ont été enregistrées.

en: Your initial contribution will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the recurring contribution by visiting the web page link that will be included in your receipt.
fr_CA: Votre cotisation d'adhésion sera traitée dès que vous aurez terminé cette étape de confirmation. Vous aurez la possibilité de supprimer ultérieurement la contribution périodique en suivant le lien Internet figurant dans votre reçu.

en: Your initial membership fee will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the auto-renewal option by visiting the web page link that will be included in your receipt.
fr_CA: Votre cotisation d'adhésion sera traitée dès que vous aurez terminé cette étape de confirmation. Vous aurez la possibilité de supprimer ultérieurement l'option de renouvellement automatique en suivant le lien Internet figurant dans votre reçu.

en: Your initial pledge payment has been processed. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by contacting us at %1.
fr_CA: Votre engagement de don initial a été traité. Vous aurez la possibilité de modifier ou supprimer les futurs paiements à n'importe quel moment en nous contactant à %1.

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
fr_CA: Votre paiement initial sera effectué lorsque vous cliquerez &quot;%2&quot; ci-dessous. Vous pourrez par la suite modifier ou annuler les paiements à tout moment en vous connectant à votre compte ou bien en nous contactant à %1.

en: Your mail has been sent.
fr_CA: Votre courriel a bien été envoyé.

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
fr_CA: Votre option de choix multiple « %1 » a été enregistrée.

en: Your new Label Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
fr_CA: Le nouveau format d'étiquette intitulé <strong>%1</strong> a été enregistré.

en: Your new PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
fr_CA: Votre nouveau format de page PDF intitulé <strong>%1</strong> a bien été sauvegardé.

en: Your organization can use Campaigns to track all constituent interactions related to a particular fund-raising or engagement effort. You can link activities, contributions, event participation, mailings, membership signups, and pledges to a particular campaign.
fr_CA: Votre organisation peut utiliser les campagnes pour suivre toutes les interactions avec les contacts engagées dans le cadre d'une campagne de collecte de fonds ou d'engagement. Vous pouvez associer à une campagne donnée des activités, contributions, participations à événements, mailings, adhésions et engagements de don.

en: Your page requires administrator review before you can begin your fundraising efforts.
fr_CA: Votre page doit être validée par l'administrateur pour que vous puissiez commencer votre campagne de collecte de fonds.

en: Your payment information looks incomplete. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
fr_CA: Les informations de paiement semble incomplètes. Veuillez vous rendre sur la page principale d'inscription pour compléter ces informations.

en: Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
fr_CA: Vous n'avez pas confirmé votre inscription à temps.
    Votre réservation pour %1 a été annulée.

en: Your personal campaign page has been approved and is now live.
fr_CA: Votre page de campagne personnelle a été validée et est maintenant en ligne.

en: Your personal campaign page has been reviewed. There were some issues with the content which prevented us from approving the page. We are sorry for any inconvenience.
fr_CA: Votre page de campagne personnelle a été révisée. Il y a des problèmes dans son contenu qui nous empêchent de la valider. Nous sommes désolés pour la gêne occasionnée.

en: Your profile has not been saved.
fr_CA: Votre profil n'a pas été enregistré.

en: Your profile is not saved and Account is not created.
fr_CA: Votre profil n'a pas été enregistré et votre compte n'a pas été créé.

en: Your record has been deleted.
fr_CA: Votre enregistrement a été supprimé.

en: Your recurring contribution has been updated as requested:
fr_CA: Votre contribution périodique a été modifiée comme demandé :

en: Your recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled as requested.
fr_CA: Votre contribution périodique de %1, chaque %2 %3 a été supprimée comme demandé.

en: Your recurring contribution term has ended.
fr_CA: Votre contribution périodique a atteint son terme.

en: Your registration for %1 has already been cancelled. No further action is needed.
fr_CA: Votre inscription pour %1 a déjà été annulée. Aucune action n'est nécessaire.

en: Your registration has been processed successfully.
fr_CA: Votre inscription est confirmée.

en: Your registration has been submitted.
fr_CA: Votre inscription a été transmise.

en: Your registration payment has been submitted to %1 for processing
fr_CA: Le paiement de votre inscription a été soumis à %1 pour traitement

en: Your report has been successfully copied as "%1". You are currently viewing the new copy.
fr_CA: Votre rapport a été copié comme « %1 ». Vous visualisez actuellement la nouvelle copie.

en: Your site administrator must also configure a "cron job" (scheduled server task) to run this script.
fr_CA: L'administrateur du site doit aussi configurer une tâche périodique « cron » pour exécuter ce script.

en: Your site administrator must configure the scheduled job (Administer > System Settings > Scheduled Jobs) which updates pledge payment statuses and sends the reminders.
fr_CA: Votre administrateur doit configurer la tâche périodique (Administrer > Paramètres système > Tâches périodiques) qui met à jour le statut des paiements d'une promesse de don et qui envoie un courriel de rappel.

en: Your site administrator will need to setup an instance of the Scheduled Job "Mail Reports" to trigger creation and delivery of each report. When invoked, this job will deliver email to the recipients specified for the report. The report can be attached to the email as a PDF file (default), as a CSV file, or included in HTML format.
fr_CA: L'administrateur du site doit créer une tâche périodique pour la génération et l'envoi des rapports. Cette tâche enverra un courriel aux destinataires spécifiés pour ce rapport. Le rapport peut être attaché au courriel comme fichier au format PDF (par défaut) ou CSV ou bien être inclus en format HTML.

en: Your site default location type does not exist or is disabled.
fr_CA: Le type d'emplacement par défaut de votre site n'existe pas ou est désactivé.

en: Your site is currently configured to require double-opt in when users join (subscribe) to Group(s) via a Profile form. In this mode, you need to include an Email field in a Profile BEFORE you can add the Group(s) field. This ensures that an opt-in confirmation email can be sent. Your site administrator can disable double opt-in on the civimail admin settings: <em>%1</em>
fr_CA: Votre site est actuellement configuré pour requérir une double confirmation quand les utilisateurs rejoignent (s'abonnent à) des groupes via un formulaire en ligne. Dans ce mode, vous devez inclure un champ adresse électronique dans le profil AVANT de pouvoir ajouter le champ groupe(s). Ceci garantit que le courriel de confirmation pourra être envoyé. Votre administrateur de site peut désactiver la double confirmation dans les paramètres de CiviMail : <em>%1</em>

en: Your site may already have profile(s) which were previously created for this purpose, in which case you can re-use them for any number of online contribution pages.
fr_CA: Votre site semble déjà avoir des profils créés à cet effet, auquel cas vous pouvez les réutiliser pour autant de pages de contribution en ligne que vous souhaitez.

en: Your smart group has been saved as '%1'.
fr_CA: Votre groupe dynamique a été enregistré comme « %1 ».

en: Your subscription request has been submitted for %1. Check your inbox shortly for the confirmation email(s). If you do not see a confirmation email, please check your spam/junk mail folder.
fr_CA: Votre demande d'inscription à %1 a bien été enregistrée. Un courriel de confirmation vous a été envoyé. Si vous ne le voyez pas, pensez à vérifier le dossier des courriels indésirables.

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
fr_CA: Votre abonnement à ce(s) groupe(s) est en attente de confirmation.

en: Your system has custom field groups with duplicate internal names. To ensure data integrity, the internal names will be automatically changed; user-facing titles will not be affected. Please review any custom code you may be using which relies on custom field group names.
fr_CA: Votre système a des groupes de champs personnalisés qui ont des noms internes en doublon. Pour vous assurer que les données soient bien intégres, les noms internes seront modifiés automatiquement ; ce que voient les utilisateurs ne sera pas modifié. Merci de vérifier tout code custom/personnalisé que vous pourriez utiliser et qui se réfère à un nom interne d'un champ personnalisé.

en: Your transaction has been processed successfully.
fr_CA: Votre transaction a été traitée avec succès.

en: Your update(s) have been saved.
fr_CA: Vos mises à jour ont été enregistrées.

en: Your updates have been saved.
fr_CA: Vos mises à jour ont été enregistrées.

en: Your user record does not have a valid email address and no from addresses have been configured.
fr_CA: Votre enregistrement utilisateur n'a pas une adresse courriel valide et aucune adresse d'expéditeur par défaut n'a été configurée.

en: Your username contains invalid characters
fr_CA: Votre nom d'utilisateur contient des caractères invalides

en: Your username contains invalid characters or is too short
fr_CA: Votre nom d'utilisateur contient des caractères invalides ou est trop court

en: Your username is too short
fr_CA: Votre nom d'utilisateur est trop court

en: ZIP Support Required
fr_CA: Support  ZIP requis

en: Zhuang, Chuang
fr_CA: zhuang ou tchouang

en: Zulu
fr_CA: zoulou

en: [CiviMail Draft]
fr_CA: [Envoi de test]

en: [Copy id %1]
fr_CA: [Copie id %1]

en: [your Backdrop root directory]
fr_CA: [Votre répertoire racine Backdrop]

en: [your Drupal root directory]
fr_CA: [la racine de votre répertoire Drupal]

en: a Test
fr_CA: Un test

en: a household
fr_CA: un foyer

en: a pseudo-FK to civicrm_option_value
fr_CA: pseudo-FK à civicrm_option_value

en: a pseudo-FK to civicrm_option_value containing PDF Page Format.
fr_CA: un pseudo-FK à civicrm_option_value contenant le format de page PDF.

en: abbreviated month name ('Jan'..'Dec')
fr_CA: abréviation de mois (« Jan » ... « Déc »)

en: access AJAX API
fr_CA: accéder à l'API AJAX

en: access CiviCRM backend and API
fr_CA: Accéder à l'interface d'administration de CiviCRM et à l'API

en: access CiviContribute
fr_CA: accéder à CiviContribute

en: access CiviEvent
fr_CA: accéder à CiviEvent

en: access CiviGrant
fr_CA: accéder à CiviGrant

en: access CiviMail
fr_CA: accéder à CiviMail

en: access CiviMail subscribe/unsubscribe pages
fr_CA: Accéder aux pages CiviMail souscription/désinscription

en: access CiviMember
fr_CA: Accéder à CiviMember

en: access CiviPledge
fr_CA: Accéder à CiviPledge

en: access CiviReport
fr_CA: Accéder aux Rapports

en: access Contact Dashboard
fr_CA: accéder au tableau de bord de contact

en: access Report Criteria
fr_CA: Accéder aux critères du rapport

en: access all cases and activities
fr_CA: accéder à l'intégralité des dossiers et activités

en: access all custom data
fr_CA: accéder à toutes les données personnalisées

en: access contact reference fields
fr_CA: accéder aux champs de référence de contact

en: access deleted contacts
fr_CA: accéder aux contacts supprimés

en: access my cases and activities
fr_CA: accéder à mes dossiers et activités

en: access uploaded files
fr_CA: accéder aux fichier téléchargés

en: actual funds transfer amount. total less fees. if processor does not report actual fee during transaction, this is set to total_amount.
fr_CA: montant du virement actuel. total moins les frais. si la passerelle n'indique pas de frais pendant la transaction, le montant total (total_amount) est utilisé.

en: actual processor fee if known - may be 0.
fr_CA: Frais de la passerelle actuelle si connus - peut-être 0.

en: add
fr_CA: ajouter

en: add a <a href='%1'>New Individual</a>, <a href='%2'>Organization</a> or <a href='%3'>Household</a>
fr_CA: Ajoutez un <a href='%1'>Nouvel individu</a>, <a href='%2'>Nouvelle organisation</a> ou <a href='%3'>Nouveau foyer</a>.

en: add another choice
fr_CA: ajouter un autre choix

en: add another profile (bottom of page)
fr_CA: ajouter un profil (bas de la page)

en: add cases
fr_CA: ajouter des dossiers

en: add contact notes
fr_CA: ajouter des notes au contact

en: add contacts
fr_CA: Ajouter des contacts

en: add new
fr_CA: ajouter nouveau

en: additional participant
fr_CA: participant additionnel

en: administer CiviCRM
fr_CA: Administrer CiviCRM

en: administer CiviCRM Data
fr_CA: Administrer les données de CiviCRM

en: administer CiviCRM System
fr_CA: Administrer CiviCRM

en: administer CiviCampaign
fr_CA: administrer CiviCampaign

en: administer CiviCase
fr_CA: Administrer CiviCase

en: administer Multiple Organizations
fr_CA: gèrer plusieurs organisations

en: administer Reports
fr_CA: Administrer les rapports

en: administer Tagsets
fr_CA: gérer les ensembles d'étiquettes

en: administer dedupe rules
fr_CA: gérer les règles de dédoublonnage

en: administer payment processors
fr_CA: administrer les passerelles de paiement

en: administer private reports
fr_CA: Administrer les rapports privés

en: administer queues
fr_CA: administrer les files d'attente

en: administer reserved groups
fr_CA: administrer les groupes réservés

en: administer reserved reports
fr_CA: Administrer les rapports privés

en: administer reserved tags
fr_CA: administrer les étiquettes réservées

en: after
fr_CA: après

en: all CiviCRM permissions and ACLs
fr_CA: Toutes les autorisations CiviCRM et ACLs

en: allocated amount of transaction to this entity
fr_CA: montant alloué de la transaction à cette entité

en: amount of transaction
fr_CA: montant de la transaction

en: an individual
fr_CA: un Individu

en: an organization
fr_CA: une organisation

en: and
fr_CA: et

en: and end date of %1
fr_CA: et date de fin %1

en: and is ready to use.
fr_CA: et est prêt à être utilisé.

en: anonymously
fr_CA: anonymement

en: another column
fr_CA: autre colonne

en: another discount set
fr_CA: Autre ensemble de tarifs réduits

en: another soft credit
fr_CA: autre crédit indirect

en: approve mailings
fr_CA: valider les mailings

en: arguments that are passed in the url when invoking the instance
fr_CA: les arguments qui sont passés dans l'url quand on invoque l'instance

en: array of accepted credit card types
fr_CA: tableau des types de cartes de crédit acceptées

en: as of
fr_CA: en date de

en: because no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold
fr_CA: parce qu'il n'y avait pas d'adresse courriel indiquée ou le contact a spécifié qu'il ne voulait pas recevoir de courriel ou le contact est décédé ou son adresse est invalide

en: because no phone number on file or communication preferences specify DO NOT SMS or Contact is deceased
fr_CA: parce qu'il n'y a pas de numéro de téléphone ou la fiche contact mentionne NE PAS ENVOYER DE SMS ou le contact est décédé

en: before
fr_CA: avant

en: between %1 and %2
fr_CA: entre %1 et %2

en: but requires administrator review before you can begin promoting your campaign. You will receive an email confirmation shortly which includes a link to return to this page.
fr_CA: mais la validation par l'administrateur est requise avant que vous ne puissiez promouvoir votre campagne. Vous allez recevoir un courriel de confirmation qui inclura un lien vers cette page.

en: by relationship
fr_CA: par relation

en: cache entered data
fr_CA: cache des données entrées

en: cached snapshot of the serialized data
fr_CA: instantané mis en cache des données sérialisées

en: cc Email Report Instance To
fr_CA: Couriels des destinataires en CC du rapport

en: change
fr_CA: changer

en: change membership type
fr_CA: changer le type d'adhésion

en: check your spelling
fr_CA: Vérifiez l'orthographe.

en: click to add more
fr_CA: cliquez pour ajouter

en: client_id cannot be empty for OpenCase - end post processing
fr_CA: L'id du client est vide pour OpenCase - fin du processus "post"

en: close
fr_CA: fermer

en: close all manual batches
fr_CA: Fermer tous les lots manuels

en: close own manual batches
fr_CA: fermer ses propres lots manuels

en: close section
fr_CA: fermer section

en: column no for this widget
fr_CA: Numéro de colonne pour ce widget

en: comma-separated list of email addresses to bcc each time a confirmation is sent
fr_CA: liste d'adresses de courriels séparées par des virgules à mettre en copie cachée BCC à chaque fois qu'une confirmation est envoyée

en: comma-separated list of email addresses to bcc each time a receipt is sent
fr_CA: liste d'adresses de courriels séparées par des virgules à mettre en copie cachée BCC à chaque fois qu'une confirmation est envoyée

en: comma-separated list of email addresses to cc each time a confirmation is sent
fr_CA: liste d'adresses de courriels séparées par des virgules à mettre en copie CC à chaque fois qu'une confirmation est envoyée

en: comma-separated list of email addresses to cc each time a receipt is sent
fr_CA: liste d'adresses de courriels séparées par des virgules à mettre en copie CC à chaque fois qu'un reçu est envoyé

en: comma-separated list of email addresses to send the report to
fr_CA: liste d'adresses de courriels séparées par des virgules pour leur envoyer le rapport

en: contact does not exist: %1
fr_CA: Le contact n'existe pas : %1

en: contactId
fr_CA: Identifiant de contact

en: contains json encode configurations options
fr_CA: contient les options de configuration d'encodage du json

en: contents of the Return-Path header
fr_CA: contenu de l'en-tête chemin de retour

en: contents of the document
fr_CA: contenu du document

en: controls sort order
fr_CA: Contrôle l'ordre de tri

en: copy
fr_CA: copier

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
fr_CA: Afrique

[ctx: country]
en: Albania
fr_CA: Albanie

[ctx: country]
en: Algeria
fr_CA: Algérie

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
fr_CA: Amérique du sud, du nord, Centrale et Caraïbes

[ctx: country]
en: American Samoa
fr_CA: Samoa Américaine

[ctx: country]
en: Andorra
fr_CA: Andorre

[ctx: country]
en: Antarctica
fr_CA: Antarctique

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
fr_CA: Antigua-et-Barbuda

[ctx: country]
en: Argentina
fr_CA: Argentine

[ctx: country]
en: Armenia
fr_CA: Arménie

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
fr_CA: Asie-Pacifique

[ctx: country]
en: Australia
fr_CA: Australie

[ctx: country]
en: Austria
fr_CA: Autriche

[ctx: country]
en: Azerbaijan
fr_CA: Azerbaïdjan

[ctx: country]
en: Bahrain
fr_CA: Bahreïn

[ctx: country]
en: Barbados
fr_CA: Barbade

[ctx: country]
en: Belarus
fr_CA: Bélarus

[ctx: country]
en: Belgium
fr_CA: Belgique

[ctx: country]
en: Benin
fr_CA: Bénin

[ctx: country]
en: Bermuda
fr_CA: Bermudes

[ctx: country]
en: Bhutan
fr_CA: Bhoutan

[ctx: country]
en: Bolivia
fr_CA: Bolivie

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
fr_CA: Bonaire, Saint-Eustache et Saba

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
fr_CA: Bosnie Herzégovine

[ctx: country]
en: Bouvet Island
fr_CA: Île Bouvet

[ctx: country]
en: Brazil
fr_CA: Brésil

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
fr_CA: Territoire Britannique de l'Océan Indien

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
fr_CA: Brunéi Darussalam

[ctx: country]
en: Bulgaria
fr_CA: Bulgarie

[ctx: country]
en: Cambodia
fr_CA: Cambodge

[ctx: country]
en: Cameroon
fr_CA: Cameroun

[ctx: country]
en: Cape Verde
fr_CA: Cap-Vert

[ctx: country]
en: Cayman Islands
fr_CA: Îles Caïman

[ctx: country]
en: Central African Republic
fr_CA: République Centrafricaine

[ctx: country]
en: Chad
fr_CA: Tchad

[ctx: country]
en: Chile
fr_CA: Chili

[ctx: country]
en: China
fr_CA: Chine

[ctx: country]
en: Christmas Island
fr_CA: Île Christmas

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
fr_CA: Îles Cocos (Keeling)

[ctx: country]
en: Colombia
fr_CA: Colombie

[ctx: country]
en: Comoros
fr_CA: Comores

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
fr_CA: République du Congo

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
fr_CA: Congo, République démocratique du

[ctx: country]
en: Cook Islands
fr_CA: Îles Cook

[ctx: country]
en: Croatia
fr_CA: Croatie

[ctx: country]
en: Cyprus
fr_CA: Chypre

[ctx: country]
en: Czech Republic
fr_CA: République Tchèque

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
fr_CA: Côte d'Ivoire

[ctx: country]
en: Denmark
fr_CA: Danemark

[ctx: country]
en: Dominica
fr_CA: Dominique

[ctx: country]
en: Dominican Republic
fr_CA: République Dominicaine

[ctx: country]
en: Ecuador
fr_CA: Équateur

[ctx: country]
en: Egypt
fr_CA: Égypte

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
fr_CA: Guinée Équatoriale

[ctx: country]
en: Eritrea
fr_CA: Érythrée

[ctx: country]
en: Estonia
fr_CA: Estonie

[ctx: country]
en: Ethiopia
fr_CA: Éthiopie

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
fr_CA: Europe et Asie centrale

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
fr_CA: Îles Falkland (Malvinas)

[ctx: country]
en: Faroe Islands
fr_CA: Îles Féroé

[ctx: country]
en: Fiji
fr_CA: Fidji

[ctx: country]
en: Finland
fr_CA: Finlande

[ctx: country]
en: French Guiana
fr_CA: Guyane Française

[ctx: country]
en: French Polynesia
fr_CA: Polynésie Française

[ctx: country]
en: French Southern Territories
fr_CA: Terres Australes et Antarctiques Françaises

[ctx: country]
en: Gambia
fr_CA: Gambie

[ctx: country]
en: Georgia
fr_CA: Géorgie

[ctx: country]
en: Germany
fr_CA: Allemagne

[ctx: country]
en: Greece
fr_CA: Grèce

[ctx: country]
en: Greenland
fr_CA: Groenland

[ctx: country]
en: Grenada
fr_CA: Grenade

[ctx: country]
en: Guernsey
fr_CA: Guernesey

[ctx: country]
en: Guinea
fr_CA: Guinée

[ctx: country]
en: Guinea-Bissau
fr_CA: Guinée-Bissau

[ctx: country]
en: Haiti
fr_CA: Haïti

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
fr_CA: Île Heard et Îles McDonald

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
fr_CA: État de la Cité du Vatican

[ctx: country]
en: Hong Kong
fr_CA: Hong-Kong

[ctx: country]
en: Hungary
fr_CA: Hongrie

[ctx: country]
en: Iceland
fr_CA: Islande

[ctx: country]
en: India
fr_CA: Inde

[ctx: country]
en: Indonesia
fr_CA: Indonésie

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
fr_CA: Iran

[ctx: country]
en: Ireland
fr_CA: Irlande

[ctx: country]
en: Isle of Man
fr_CA: Île de Man

[ctx: country]
en: Israel
fr_CA: Israël

[ctx: country]
en: Italy
fr_CA: Italie

[ctx: country]
en: Jamaica
fr_CA: Jamaïque

[ctx: country]
en: Japan
fr_CA: Japon

[ctx: country]
en: Jordan
fr_CA: Jordanie

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
fr_CA: Corée, République Populaire Démocratique de

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
fr_CA: Corée, République de

[ctx: country]
en: Kuwait
fr_CA: Koweït

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
fr_CA: Kirghizistan

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
fr_CA: Laos

[ctx: country]
en: Latvia
fr_CA: Lettonie

[ctx: country]
en: Lebanon
fr_CA: Liban

[ctx: country]
en: Liberia
fr_CA: Libéria

[ctx: country]
en: Libya
fr_CA: Libye

[ctx: country]
en: Lithuania
fr_CA: Lituanie

[ctx: country]
en: Malaysia
fr_CA: Malaisie

[ctx: country]
en: Malta
fr_CA: Malte

[ctx: country]
en: Marshall Islands
fr_CA: Îles Marshall

[ctx: country]
en: Mauritania
fr_CA: Mauritanie

[ctx: country]
en: Mauritius
fr_CA: Maurice

[ctx: country]
en: Mexico
fr_CA: Mexique

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
fr_CA: Micronésie, États Fédérés de

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
fr_CA: Moyen-Orient et Afrique du Nord

[ctx: country]
en: Moldova
fr_CA: Moldavie

[ctx: country]
en: Mongolia
fr_CA: Mongolie

[ctx: country]
en: Montenegro
fr_CA: Monténégro

[ctx: country]
en: Morocco
fr_CA: Maroc

[ctx: country]
en: Namibia
fr_CA: Namibie

[ctx: country]
en: Nepal
fr_CA: Népal

[ctx: country]
en: Netherlands
fr_CA: Pays-Bas

[ctx: country]
en: New Caledonia
fr_CA: Nouvelle-Calédonie

[ctx: country]
en: New Zealand
fr_CA: Nouvelle-Zélande

[ctx: country]
en: Nigeria
fr_CA: Nigéria

[ctx: country]
en: Niue
fr_CA: Niué

[ctx: country]
en: Norfolk Island
fr_CA: Île Norfolk

[ctx: country]
en: North Macedonia
fr_CA: Macédoine du Nord

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
fr_CA: Îles Mariannes du Nord

[ctx: country]
en: Norway
fr_CA: Norvège

[ctx: country]
en: Palau
fr_CA: Palaos

[ctx: country]
en: Palestine, State of
fr_CA: Palestine

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
fr_CA: Papouasie-Nouvelle-Guinée

[ctx: country]
en: Peru
fr_CA: Pérou

[ctx: country]
en: Poland
fr_CA: Pologne

[ctx: country]
en: Reunion
fr_CA: Réunion

[ctx: country]
en: Romania
fr_CA: Roumanie

[ctx: country]
en: Russian Federation
fr_CA: Russie

[ctx: country]
en: Saint Barthélemy
fr_CA: Saint Barthélémy

[ctx: country]
en: Saint Helena
fr_CA: Sainte-Hélène

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
fr_CA: Saint-Kitts-et-Nevis

[ctx: country]
en: Saint Lucia
fr_CA: Sainte-Lucie

[ctx: country]
en: Saint Martin (French part)
fr_CA: Saint-Martin (partie Française)

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
fr_CA: Saint-Pierre-et-Miquelon

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
fr_CA: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

[ctx: country]
en: San Marino
fr_CA: San Marin

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
fr_CA: Sao Tomé-et-Principe

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
fr_CA: Arabie Saoudite

[ctx: country]
en: Senegal
fr_CA: Sénégal

[ctx: country]
en: Serbia
fr_CA: Serbie

[ctx: country]
en: Singapore
fr_CA: Singapour

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
fr_CA: Saint-Martin (partie Néerlandaise)

[ctx: country]
en: Slovakia
fr_CA: Slovaquie

[ctx: country]
en: Slovenia
fr_CA: Slovénie

[ctx: country]
en: Solomon Islands
fr_CA: Îles Salomon

[ctx: country]
en: Somalia
fr_CA: Somalie

[ctx: country]
en: South Africa
fr_CA: Afrique du Sud

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr_CA: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

[ctx: country]
en: South Sudan
fr_CA: Soudan du Sud

[ctx: country]
en: Spain
fr_CA: Espagne

[ctx: country]
en: Sudan
fr_CA: Soudan

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
fr_CA: Svalbard et Île Jan Mayen

[ctx: country]
en: Sweden
fr_CA: Suède

[ctx: country]
en: Switzerland
fr_CA: Suisse

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
fr_CA: Syrie

[ctx: country]
en: Taiwan
fr_CA: Taïwan

[ctx: country]
en: Tajikistan
fr_CA: Tadjikistan

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
fr_CA: République Unie de Tanzanie

[ctx: country]
en: Thailand
fr_CA: Thaïlande

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
fr_CA: Trinité-et-Tobago

[ctx: country]
en: Tunisia
fr_CA: Tunisie

[ctx: country]
en: Turkey
fr_CA: Turquie

[ctx: country]
en: Turkmenistan
fr_CA: Turkménistan

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
fr_CA: Îles Turks et Caïcos

[ctx: country]
en: Uganda
fr_CA: Ouganda

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
fr_CA: Émirats Arabes Unis

[ctx: country]
en: United Kingdom
fr_CA: Royaume-Uni

[ctx: country]
en: United States
fr_CA: États-Unis

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
fr_CA: Îles Mineures Éloignées des États-Unis

[ctx: country]
en: Uzbekistan
fr_CA: Ouzbékistan

[ctx: country]
en: Viet Nam
fr_CA: Viêt Nam

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
fr_CA: Îles Vierges Britanniques

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
fr_CA: Îles Vierges des États-Unis

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
fr_CA: Wallis et Futuna

[ctx: country]
en: Western Sahara
fr_CA: Sahara Occidental

[ctx: country]
en: Yemen
fr_CA: Yémen

[ctx: country]
en: Zambia
fr_CA: Zambie

[ctx: country]
en: unassigned
fr_CA: non attribué

[ctx: country]
en: Åland Islands
fr_CA: Îles Åland

en: create mailings
fr_CA: créer les envois

en: create manual batch
fr_CA: créer un lot manuel

en: created
fr_CA: créé

en: credit card
fr_CA: carte de crédit

en: crm-i icon class representing this contact type
fr_CA: Classe d'icône crm-i représentant ce type de contact

en: currency ISO code (e.g. 'USD')
fr_CA: Code ISO de la monnaie (par exemple 'USD')

en: currency symbol (e.g. '$')
fr_CA: symbol monnétaire (par exemple '$')

en: custom fields
fr_CA: champs personnalisés

en: d M yy (31 Dec 2009)
fr_CA: j M aa (31 Dec 2009)

en: d MM yy (31 December 2009)
fr_CA: j MM aa (31 Décembre 2009)

en: dashlet title
fr_CA: titre de l'indicateur

en: data associated with this group / name combo
fr_CA: donnée associée avec ce groupe / combo

en: data associated with this path
fr_CA: donnée associée à ce chemin

en: date format for custom date
fr_CA: format de date pour la date personnalisée

en: date on which this item was submitted to the queue
fr_CA: date à laquelle cet élément a été soumis dans la file d'attente

en: date on which this job becomes available; null if ASAP
fr_CA: date à laquelle cette tâche devient disponible; null si immédiate

en: date on which this job ended.
fr_CA: date à laquelle la tâche s'est terminée.

en: date on which this job was added.
fr_CA: date à laquelle cette tâche a été ajoutée.

en: date on which this job was removed.
fr_CA: date à laquelle cette tâche a été supprimée.

en: date on which this job was scheduled.
fr_CA: date à laquelle cette tâche a été planifiée.

en: date on which this job was started.
fr_CA: date à laquelle la tâche a été déclenchée.

en: date time that the action was performed on.
fr_CA: date à laquelle l'action a été exécutée.

en: date transaction occurred
fr_CA: date de transaction.

en: date when the relationship ended
fr_CA: date de fin de relation

en: date when the relationship started
fr_CA: date de début de relation

en: day
fr_CA: jour

en: day of the month
fr_CA: jour du mois

en: day of the month as a decimal number ('1'..'31')
fr_CA: jour du mois comme un nombre entier (« 1 » .. « 31 »)

en: day of the month as a decimal number, 0-padded ('01'..'31')
fr_CA: jour du mois comme un nombre entier aligné avec un zéro (« 01 » .. « 31 »)

en: day of the month as a decimal number, blank-padded (' 1'..'31')
fr_CA: jour du mois comme un nombre entier aligné avec un espace («  1 » .. « 31 »)

en: day of the period
fr_CA: jour de la période

en: day of the week
fr_CA: jour de la semaine

en: day(s)
fr_CA: jour(s)

en: dd-mm (31-12)
fr_CA: jj-mm (31-12)

en: dd-mm-yy (31-12-2009)
fr_CA: jj-mm-aa (31-12-2009)

en: dd-mon-yy OR dd/mm/yy (25-Dec-98 OR 25/12/98)
fr_CA: jj-mois-aa OU jj/mm/yy (25-Dec-98 OU 25/12/98)

en: dd.mm.yy (31.12.2009)
fr_CA: jj.mm.aa (31.12.2009)

en: dd/mm/yy (31/12/2009)
fr_CA: jj/mm/aa (31/12/2009)

en: dd/mm/yyyy (25/12/1998) OR (1/9/2008)
fr_CA: jj/mm/aaaa (25/12/1998) OU (1/9/2008)

en: deceased
fr_CA: Décédé

en: default financial type assigned to contributions submitted via this page, e.g. Contribution, Campaign Contribution
fr_CA: type financier par défaut attribué aux contributions soumises via cette page, par ex. Contribution, Campagne de Contribution

en: default organization
fr_CA: organisation par défaut

en: delete
fr_CA: Supprimer

en: delete all manual batches
fr_CA: supprimer tous les lots manuels

en: delete contacts
fr_CA: supprimer des contacts

en: delete in CiviCase
fr_CA: Supprimer dans CIviCase

en: delete in CiviContribute
fr_CA: supprimer dans CiviContribute

en: delete in CiviEvent
fr_CA: supprimer dans CiviEvent

en: delete in CiviGrant
fr_CA: supprimer dans CiviGrant

en: delete in CiviMail
fr_CA: supprimer dans CiviMail

en: delete in CiviMember
fr_CA: Supprimer dans CiviMember

en: delete in CiviPledge
fr_CA: supprimer dans CiviPledge

en: delete own manual batches
fr_CA: supprimer ses propres lots manuels

en: descriptive label for item - from price_field_value.label
fr_CA: Libellé descriptif pour l'élément (depuis price_field_value.label)

en: details...
fr_CA: détails…

en: differentiate between standalone mailings, A/B tests, and A/B final-winner
fr_CA: différencie entre les envois simples, les tests A/B et l'envoi A/B retenu.

en: disabled
fr_CA: désactivé

en: do not import
fr_CA: ne pas importer

en: do_not_import
fr_CA: ne_pas_importer

en: due
fr_CA: échu

en: duplicate
fr_CA: doublon

en: e.g. 'Student', 'Senior', 'Honor Society'...
fr_CA: ex. « Étudiant », « Senior », « Membre d'honneur », etc.

en: e.g. the Contact form's Activity tab listing. Without this ticked, activities that belong to a case are hidden (default behavior). Warning: enabling this option means that all case activities relating to a contact will be listed which could result in users without "access all cases and activities" permission being able to see see the summarized details (date, subject, assignees, status etc.). Such users will still be prevented from managing the case and viewing/editing the activity.
fr_CA: par ex. : la liste de l'onglet Activité du formulaire de contact. Sans cela, les activités qui appartiennent à un dossier sont masquées (comportement par défaut). Avertissement : l'activation de cette option signifie que toutes les activités de dossier relatives à un contact seront répertoriées, ce qui pourrait permettre aux utilisateurs sans autorisation d'"accéder à tous les dossiers et activités", de voir les synthèses (date, sujet, contacts assignés, statut, etc.) . Ces utilisateurs ne pourront toujours pas gérer le dossier ni afficher / modifier l'activité.

en: each
fr_CA: chaque

en: edit all contacts
fr_CA: Modifier tous les contacts

en: edit all events
fr_CA: modifier tous les événements

en: edit all manual batches
fr_CA: modifier tous les lots manuels

en: edit api keys
fr_CA: modifier les clés API

en: edit contributions
fr_CA: Modifier les contributions

en: edit event participants
fr_CA: modifier les participants à l'événement

en: edit grants
fr_CA: Modifier les subventions

en: edit groups
fr_CA: Modifier les groupes

en: edit inbound email basic information
fr_CA: modifier les informations de base de courriel entrant

en: edit inbound email basic information and content
fr_CA: modifier les informations de base de courriel entrant et le contenu

en: edit memberships
fr_CA: modifier les adhésions

en: edit message templates
fr_CA: modifier les modèles de message

en: edit my contact
fr_CA: modifier ma fiche contact

en: edit own api keys
fr_CA: Modifier ses propres clés API

en: edit own manual batches
fr_CA: modifier ses propres lots manuels

en: edit pledges
fr_CA: Modifier les promesses de don

en: edit profile
fr_CA: modifier le profil

en: edit system workflow message templates
fr_CA: modifier les modèles de messages de processus système

en: edit user-driven message templates
fr_CA: Modifier les modèles de messages personnalisés

en: email
fr_CA: courriel

en: email Domain
fr_CA: Domaine de l'adresse électronique

en: email Local Part
fr_CA: Partie locale de l'adresse courriel

en: email address domain (the part after @)
fr_CA: domaine de l'adresse courriel (la partie après @)

en: empowered by %1
fr_CA: propulsé par %1

en: ended
fr_CA: terminé

en: entityID needs to be set and of type Integer
fr_CA: L'identifiant de l'entité doit être un nombre entier

en: entity_id needs to be set and of type Integer
fr_CA: L'identifiant de l'entité doit être un nombre entier

en: entry in table
fr_CA: Entrée dans la table

en: error level per PSR3
fr_CA: Niveau d'erreur par PSR3

en: es-module-shims (fast mode)
fr_CA: es-module-shims (mode rapide)

en: es-module-shims (slow mode)
fr_CA: es-module-shims (mode lent)

en: events
fr_CA: événements

en: every
fr_CA: tous (toutes)

en: every %1 %2
fr_CA: Tous les %1 %2

en: expected only one price field to be in price set but multiple are present
fr_CA: un seul champ de prix est attendu pour être dans l'ensemble de tarifs mais plusieurs champs de prix sont présents.

en: expires ignore_severity.  NULL never hushes.
fr_CA: ignore_severity expire. NULL jamais silencieux.

en: export all manual batches
fr_CA: exporter tous les lots manuels

en: export own manual batches
fr_CA: exporter ses propres lots manuels

en: false
fr_CA: faux

en: field ID needs to be of type Integer for index %1
fr_CA: L'identifiant du champ doit être un nombre entier pour l'index %1

en: field length if alphanumeric
fr_CA: longueur du champ si alphanumérique

en: file '%1' found
fr_CA: Dossier '%1' trouvé

en: file '%1' not found
fr_CA: fichier '%1' non trouvé

en: fk to Batch Status options in civicrm_option_values
fr_CA: Clé externe aux options d’état du lot dans civicrm_option_values

en: fk to Batch Type options in civicrm_option_values
fr_CA: Clé externe aux options de type de lot dans civicrm_option_values

en: fk to Batch mode options in civicrm_option_values
fr_CA: Clé externe aux options de mode du lot dans civicrm_option_values

en: fk to Payment Instrument options in civicrm_option_values
fr_CA: Clé externe aux moyens de paiement dans civicrm_option_values

en: flip
fr_CA: Permuter

en: folder to poll from when using IMAP, path to poll from when using Maildir, etc.
fr_CA: dossier à interroger lorsque vous utilisez IMAP, chemin d'accès à interroger à partir de Maildir, etc.

en: for
fr_CA: pour

en: for %1 installments
fr_CA: pour %1 échéances

en: force merge duplicate contacts
fr_CA: Forcer la fusion de doublons de contacts

en: foreign key to civicrm_group_id
fr_CA: Clé étrangère de civicrm_group_id

en: from
fr_CA: de

en: from %1
fr_CA: De %1

en: full month name ('January'..'December')
fr_CA: nom complet du mois (« Janvier » ... « Décembre »)

en: fullscreen url for dashlet
fr_CA: URL en plein écran pour l'indicateur

en: function to call for this url
fr_CA: Fonction à appeler pour cette URL

en: grants
fr_CA: Subventions

en: greater than
fr_CA: supérieur à

en: greater than or equal to
fr_CA: supérieur ou égal à

en: group name for cache element, useful in cleaning cache elements
fr_CA: nom de groupe pour l'élément de cache, utile pour nettoyer les éléments de cache

en: has already been assigned to another address. Please select another location for this address.
fr_CA: a déjà été assigné à une autre adresse. Veuillez choisir un autre type pour cette adresse.

en: has been successfully resubscribed.
fr_CA: a bien été inscrit à nouveau.

en: hide child groups
fr_CA: cacher les groupes enfants

en: hide field or section
fr_CA: Cacher le champ ou la section

en: hour | hours
fr_CA[0]: heures
fr_CA[1]: heures
fr_CA[2]: heures

en: hour in 12-hour format, 0-padded ('01'..'12')
fr_CA: heure au format sur 12 heures, aligné avec un zéro (« 00 » .. « 12 »)

en: hour in 12-hour format, blank-padded (' 1'..'12')
fr_CA: heure au format sur 12 heures, aligné avec un espace («  1 » .. « 12 »)

en: hour in 24-hour format, 0-padded ('00'..'23')
fr_CA: heure au format sur 24 heures, aligné avec un zéro (« 00 » .. « 23 »)

en: hour in 24-hour format, blank-padded (' 0'..'23')
fr_CA: heure au format sur 24 heures, aligné avec un espace («  0 » .. « 23 »)

en: https://civicrm.org/
fr_CA: https://civicrm.org/fr

en: iCalendar feed for current and future public events
fr_CA: Flux iCalendar pour les événements en cours ou à venir.

en: iCalendar is a standard format for representing information about calendaring and scheduling. CiviEvent allows you to output your current and upcoming 'public' events in the iCalendar format - so this information can be shared with other iCalendar-enabled applications.
fr_CA: iCalendar est un format standard pour représenter les informations dans les agendas. CiviEvent vous permet d'exporter les événements publics en cours et à venir dans le format iCalendar - de sorte que ces informations puissent être partagées avec d'autres applications acceptant ce format.

en: id of the first contact
fr_CA: Identifiant du premier contact

en: id of the relationship (FK to civicrm_relationship.id)
fr_CA: Id. de la relation (FK to civicrm_relationship.id)

en: id of the relationship type
fr_CA: Identifiant du type de relation

en: id of the second contact
fr_CA: Identifiant du second contact

en: if Tell Friend is enabled, Maximum recipients limit should be greater than zero.
fr_CA: Si Recommander à un ami est activé, le nombre maximal de destinataires doit être plus grand que zéro.

en: if false, the confirm page in contribution pages gets skipped
fr_CA: si faux, la Page de Confirmation dans les Pages de Contribution est ignorée

en: if other amounts allowed, user can configure maximum allowed.
fr_CA: si plusieurs montants sont permis, l'utilisateur peut indiquer le maximum autorisé.

en: if other amounts allowed, user can configure minimum allowed.
fr_CA: si plusieurs montants sont permis, l'utilisateur peut indiquer le minimum autorisé.

en: if true - allows real-time monetary transactions otherwise non-monetary transactions
fr_CA: si vrai - autorise les transactions monétaires en temps réel, dans l'autre cas, les transactions non monétaires

en: if true - allows recurring contributions, valid only for PayPal_Standard
fr_CA: si vrai - autorise les contributions récurrentes, valable uniquement pour PayPal_Standard

en: if true - allows the user to register multiple participants for event
fr_CA: si vrai - autorise l'utilisateur à inscrire plusieurs participants à l'événement

en: if true - allows the user to register multiple registrations from same email address.
fr_CA: si vrai - autorise l'utilisateur à inscrire plusieurs participants avec la même adresse de courriel.

en: if true - allows the user to send payment directly to the org later
fr_CA: si vrai - autorise l'utilisateur à envoyer le règlement plus tard directement à l'organisation.

en: if true - asks user for recurring installments
fr_CA: si vrai - demande à l'utilisateur des versements récurrents

en: if true - billing block is required for online contribution page
fr_CA: Si vrai le bloc de facturation est obligatoire pour la page de contribution en ligne

en: if true - processing logic must reject transaction at confirmation stage if pay method != credit card
fr_CA: si vrai - la logique de traitement doit rejeter la transaction au stade de la confirmation si le mode de paiement est la carte de crédit

en: if true - supports recurring intervals
fr_CA: si vrai - prend en charge les intervalles récurrents

en: if true - user is able to adjust payment start date
fr_CA: si vrai - l'utilisateur peut ajuster la date de début du paiement

en: if true than billing block is required this event
fr_CA: Si vrai le bloc de facturation est obligatoire pour cet événement

en: if true, page will include an input text field where user can enter their own amount
fr_CA: si vrai, la page comprendra un champ de texte de saisie où l'utilisateur peut entrer son propre montant

en: if true, receipt is automatically emailed to contact on each successful payment
fr_CA: Si vrai, un reçu est automatiquement envoyé par courriel au contact lors de chaque règlement validé

en: if true, receipt is automatically emailed to contact on success
fr_CA: Si vrai, un reçu est automatiquement envoyé par courriel au contact dès que l'opération est validée

en: if you are searching by Contact name, check your spelling
fr_CA: si vous cherchez par nom de contact, vérifiez l'orthographe

en: if you are searching by client name, check your spelling
fr_CA: si vous faites une recherche par nom de client, vérifier l'orthographe.

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
fr_CA: Si vous cherchez par nom de contributeur, vérifiez l'orthographe

en: if you are searching by member name, check your spelling
fr_CA: Si vous cherchez par nom de membre, vérifiez l'orthographe.

en: if you are searching by participant name, check your spelling
fr_CA: si vous cherchez par nom de participant, vérifier l'orthographe

en: if you are searching by respondent name, check your spelling
fr_CA: Si vous recherchez par le nom du contact, veuillez vérifier l'orthographe

en: if you are searching within a Group or for Tagged contacts, try 'any group' or 'any tag'
fr_CA: Si vous cherchez dans un groupe ou sur une étiquette de contacts, essayez « n'importe quel groupe » ou « n'importe quelle étiquette ».

en: if you are searching within a date or amount range, try a wider range of values
fr_CA: Si vous cherchez par date ou montant, essayez une plus grande plage de valeurs.

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
fr_CA: Si votre recherche est restreinte à une plage de temps, essayez d'élargir cette plage

en: import SQL datasource
fr_CA: Importer la base de données SQL source

en: import contacts
fr_CA: Importer des contacts

en: in
fr_CA: dans

en: installments
fr_CA: versements

en: installments of
fr_CA: Échéances de

en: installments.
fr_CA: prélèvements.

en: interview campaign contacts
fr_CA: Interview des contacts de campagne

en: is a numeric field
fr_CA:  est un champ numérique

en: is partial payment enabled for this event
fr_CA: le règlement partiel est il activé pour cet événement

en: is partial payment enabled for this online contribution page
fr_CA: le paiement partiel est-il activé pour cette Page de Contribution en ligne ?

en: is the relationship active ?
fr_CA: Est-ce que la relation est active ?

en: is this the default message template for the workflow referenced by workflow_id?
fr_CA: est-ce le modèle de message par défaut pour le workflow référencé par workflow_id ?

en: is this the reserved message template which we ship for the workflow referenced by workflow_id?
fr_CA: est-ce le modèle de message réservé que nous expédions pour le flux travail référencé par workflow_id ?

en: is...
fr_CA: est...

en: label for relationship of contact_a to contact_b.
fr_CA: étiquette de la relation de contact_a vers contact_b.

en: less than
fr_CA: inférieur à

en: less than or equal to
fr_CA: inférieur ou égal à

en: lifetime
fr_CA: à vie

en: linking custom group for dynamic object
fr_CA: liaison d'un groupe personnalisé pour un objet dynamique

en: list of locales supported by the current db state (NULL for single-lang install)
fr_CA: liste des paramètres régionaux pris en charge par l'état actuel de la base de données (NULL pour l'installation en une seule langue)

en: listing based on recipient field.
fr_CA: liste basée sur le champ destinataire

en: live
fr_CA: en réel

en: loading
fr_CA: chargement

en: localized Name of Contact Type.
fr_CA: Nom traduit pour le type de contact.

en: localized Optional verbose description of the type.
fr_CA: Traduction de la description longue optionnelle de ce type.

en: localized label for display of this status type
fr_CA: Libellé traduit pour afficher ce type d'état.

en: lowercase ante/post meridiem ('am', 'pm')
fr_CA: matin / après-midi en minuscules (« am », « pm »)

en: make online contributions
fr_CA: Faire des contributions en ligne

en: make sure you have enough privileges in the access control system
fr_CA: Assurez-vous d'avoir les permissions d'accès nécessaires.

en: manage campaign
fr_CA: gérer la campagne

en: manage event profiles
fr_CA: gestion des profils d'événements

en: manage tags
fr_CA: gérer les étiquettes

en: match
fr_CA: identique

en: maximum number of multiple records, if 0 - no max
fr_CA: nombre maximum d'enregistrements multiples, si 0 - pas de max

en: membership periods
fr_CA: Périodes d'adhésion

[ctx: menu]
en: <desc>Options for assigning phone type to contacts (e.g Phone,
fr_CA: <desc>Options d'attribution du type de téléphone aux contacts (par exemple téléphone,

[ctx: menu]
en: ACL Roles
fr_CA: Rôles ACL

[ctx: menu]
en: About CiviCRM
fr_CA: À propos de CiviCRM

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
fr_CA: Cartes de crédit acceptées

[ctx: menu]
en: Access Control
fr_CA: Contrôle d'accès

[ctx: menu]
en: Access Control Lists
fr_CA: Accéder au listes de contrôle

[ctx: menu]
en: Access all meta-data option groups.
fr_CA: Accéder à tous les groupes d'options de métadonnées.

[ctx: menu]
en: Accounting Batch
fr_CA: Lot de comptabilité

[ctx: menu]
en: Accounting Batch Export
fr_CA: Export lot de comptabilité

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
fr_CA: Lots de comptabilité

[ctx: menu]
en: Activities
fr_CA: Activités

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
fr_CA: Indicateur d'activité

[ctx: menu]
en: Activity Details
fr_CA: Détails de l'activité

[ctx: menu]
en: Activity Summary
fr_CA: Résumé des activités

[ctx: menu]
en: Activity Types
fr_CA: Types d'activité

[ctx: menu]
en: Activity View
fr_CA: Vue des activités

[ctx: menu]
en: Add Field
fr_CA: Ajouter champ

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
fr_CA: Ajouter des produits à cette page

[ctx: menu]
en: Add Scheduled Job
fr_CA: Ajouter une tâche programmée

[ctx: menu]
en: Add User
fr_CA: Ajouter utilisateur

[ctx: menu]
en: Add a periodially running task.
fr_CA: Ajouter une tâche périodique

[ctx: menu]
en: Add or remove menu items, and modify the order of items on the navigation menu.
fr_CA: Ajouter ou supprimer des éléments de menu, et modifier l'ordre des éléments dans le menu de navigation.

[ctx: menu]
en: Add/Edit Message Templates
fr_CA: Ajouter/Modifier les modèles de message

[ctx: menu]
en: Additional Info
fr_CA: Info additionnelle

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
fr_CA: Formulaire d'info additionnelles

[ctx: menu]
en: Address Settings
fr_CA: Paramètres d'adresse

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
fr_CA: Formats de destinataires

[ctx: menu]
en: Administer
fr_CA: Administrer

[ctx: menu]
en: Administration Console
fr_CA: Console d'administration

[ctx: menu]
en: Administrators can create Event Templates - which are basically master event records pre-filled with default values
fr_CA: Les administrateurs peuvent créer des modèles d'événements - qui sont essentiellement des enregistrements d'événements pré-remplis avec des valeurs par défaut.

[ctx: menu]
en: Advanced Search
fr_CA: Recherche avancée

[ctx: menu]
en: All Cases
fr_CA: Tous les dossiers

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
fr_CA: Indicateur tous dossiers

[ctx: menu]
en: All Reports
fr_CA: Tous les rapports

[ctx: menu]
en: Api Explorer v3
fr_CA: Explorateur API v3

[ctx: menu]
en: Api Explorer v4
fr_CA: Explorateur API v4

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
fr_CA: Approuver l'envoi massif

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
fr_CA: Envois massifs archivés

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
fr_CA: Assigner les utilisateurs aux rôles ACL

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
fr_CA: Assigner à un nouveau client

[ctx: menu]
en: Attendee List
fr_CA: Liste des participants

[ctx: menu]
en: Automatically create a CiviCRM contact record for each CMS user record.
fr_CA: Créer automatiquement un contact CiviCRM pour chaque Utilisateur CMS existant.

[ctx: menu]
en: Badge Layout
fr_CA: Format de badge

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
fr_CA: Entrée des données du lot

[ctx: menu]
en: Batch Merge Duplicate Contacts
fr_CA: Fusionner les contacts en double par lot

[ctx: menu]
en: Bookkeeping Transactions
fr_CA: État des transactions

[ctx: menu]
en: Bounce Report for mailings
fr_CA: Rapport des rebonds de courriels (envois en masse)

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
fr_CA: Explorer les fichiers téléchargés

[ctx: menu]
en: Browse existing report, change report criteria and settings.
fr_CA: Lister les rapports existant, modifier leurs critères et paramétres.

[ctx: menu]
en: Browse, Edit and Delete the Report templates.
fr_CA: Lister, modifier et supprimer les modèles de rapports.

[ctx: menu]
en: Browsing the log of periodially running tasks.
fr_CA: Visualiser les journaux des tâches programmées

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
fr_CA: Intégration à la base de données du CMS

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
fr_CA: Rapports sur les campagnes

[ctx: menu]
en: Campaign Status
fr_CA: Statuts de campagne

[ctx: menu]
en: Campaign Types
fr_CA: Types de campagne

[ctx: menu]
en: Campaigns
fr_CA: Campagnes

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
fr_CA: Annuler l'Abonnement

[ctx: menu]
en: Case
fr_CA: Dossier

[ctx: menu]
en: Case Activity
fr_CA: Activité du dossier

[ctx: menu]
en: Case Activity Audit
fr_CA: Audit des activités du dossier

[ctx: menu]
en: Case Custom Set
fr_CA: Ensemble personnalisé de dossiers

[ctx: menu]
en: Case Dashboard Dashlet
fr_CA: Indicateur de tableau de bord dossier

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
fr_CA: Indicateur du dossier

[ctx: menu]
en: Case Details
fr_CA: Détails du dossier

[ctx: menu]
en: Case Reports
fr_CA: Rapports sur les dossiers

[ctx: menu]
en: Case Statuses
fr_CA: États de dossiers

[ctx: menu]
en: Case Types
fr_CA: Types de dossiers

[ctx: menu]
en: Cases
fr_CA: Dossiers

[ctx: menu]
en: Change Registration Selections
fr_CA: Changer les sélections d'inscription

[ctx: menu]
en: CiviCRM Blog
fr_CA: Blog CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
fr_CA: Accueil CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
fr_CA: Actualités de CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
fr_CA: Créer un Profil CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
fr_CA: Champs du profil CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
fr_CA: Rapports CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM Resources
fr_CA: Ressources CiviCRM

[ctx: menu]
en: CiviCRM has several built-in activity types (meetings, phone calls, emails sent). Track other types of interactions by creating custom activity types here.
fr_CA: CiviCRM a plusieurs types d'activités intégrés (réunions, appels téléphoniques, e-mails envoyés). Vous pouvez suivre les interactions avec vos contacts sur d'autres sujets en créant ici des types d'activités personnalisés.

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
fr_CA: Paramètres du composant CiviCampaign

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
fr_CA: Tableau de bord des dossiers

[ctx: menu]
en: CiviCase Settings
fr_CA: Paramètres de CiviCase

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
fr_CA: Paramètres du module CiviContribute

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
fr_CA: Tableau de bord des contributions

[ctx: menu]
en: CiviContribute allows you to configure any number of Premiums which can be offered to contributors as incentives / thank-you gifts. Define the premiums you want to offer here.
fr_CA: CiviContribute vous permet de configurer n'importe quel nombre de cadeaux qui peuvent être offerts aux contributeurs sous forme d'incitations/cadeaux de remerciement. Définissez ici les cadeaux que vous souhaitez offrir.

[ctx: menu]
en: CiviContribute allows you to create and maintain any number of Online Contribution Pages. You can create different pages for different programs or campaigns - and customize text, amounts, types of information collected from contributors, etc.
fr_CA: CiviContribute vous permet de créer et maintenir plusieurs pages de contribution en ligne. Vous pouvez créer différentes pages pour différents programmes ou campagnes, adapter le texte, les montants, le type d'informations collectées ...

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
fr_CA: Paramètres du composant CiviEvent

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
fr_CA: Tableau de bord de CiviEvent

[ctx: menu]
en: CiviMail
fr_CA: Envois massifs

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
fr_CA: Paramètres du composant CiviMail

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
fr_CA: Paramètres du composant CiviMember

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
fr_CA: Tableau de bord de CiviMember

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
fr_CA: Tableau de bord CiviPledge

[ctx: menu]
en: CiviReport
fr_CA: Rapports

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
fr_CA: Effacer les caches et mettre à jour les chemins

[ctx: menu]
en: Closed Batches
fr_CA: Lots fermés

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
fr_CA: Options liées aux formules de communication

[ctx: menu]
en: Component wise listing of all available templates
fr_CA: Liste de tous les modèles disponibles par composant

[ctx: menu]
en: Components
fr_CA: Composants

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
fr_CA: Lancer un sondage

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
fr_CA: Checklist de configuration

[ctx: menu]
en: Configure Custom Set
fr_CA: Paramétrer l'ensemble personnalisé

[ctx: menu]
en: Configure PDF Page Formats that can be assigned to Message Templates when creating PDF letters.
fr_CA: Configurez les formats de page PDF pouvant être attribués aux modèles de message lors de la génération de PDF.

[ctx: menu]
en: Configure Survey
fr_CA: Configurer le questionnaire

[ctx: menu]
en: Configure Widget
fr_CA: Configurer le widget

[ctx: menu]
en: Configure custom fields to collect and store custom data which is not included in the standard CiviCRM forms.
fr_CA: Configurer les champs personnalisés pour collecter et conserver les données personnalisées qui ne sont pas incluses dans les formulaires standards de CiviCRM.

[ctx: menu]
en: Configure global CiviCampaign behaviors.
fr_CA: Configurer les comportements globaux de CiviCampaign.

[ctx: menu]
en: Configure global CiviContribute behaviors.
fr_CA: Configurer les comportements globaux de CiviContribute.

[ctx: menu]
en: Configure global CiviEvent behaviors.
fr_CA: Configurer les comportements globaux de CiviEvent.

[ctx: menu]
en: Configure global CiviMail behaviors.
fr_CA: Configurer les comportements globaux de CiviMail.

[ctx: menu]
en: Configure global CiviMember behaviors.
fr_CA: Configurer les comportements globaux de CiviMember.

[ctx: menu]
en: Configure label sizes and page layouts that are used when printing mailing labels.
fr_CA: Configurez les tailles d'étiquettes et les mises en page utilisées lors de l'impression d'étiquettes de publipostage.

[ctx: menu]
en: Configure name badge layouts for event participants, including logos and what data to include on the badge.
fr_CA: Configurez les modèles de badges nominatifs pour les participants à l'événement, y compris les logos et les données à inclure sur le badge.

[ctx: menu]
en: Configure primary contact name, email, return-path and address information. This information is used by CiviMail to identify the sending organization.
fr_CA: Configurez le nom du contact principal, le courriel, le chemin de retour et les informations d'adresse. Ces informations sont utilisées par CiviMail pour identifier l'organisation expéditrice.

[ctx: menu]
en: Configure spool period, throttling and other mailer settings.
fr_CA: Configurez la période de spool, les limites et d'autres paramètres de messagerie.

[ctx: menu]
en: Configure the header and footer used for mailings. Customize the content of automated Subscribe, Unsubscribe, Resubscribe and Opt-out messages.
fr_CA: Configurez l'en-tête et le pied de page utilisés pour les mailings. Personnalisez le contenu des messages automatisés d'abonnement, de désabonnement, de ré-abonnement  à une liste de diffusion et de d'opposition à tous les mailings (opt-out).

[ctx: menu]
en: Confirm
fr_CA: Confirmer

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
fr_CA: Confirmation de l'inscription à l'événement

[ctx: menu]
en: Confirm dates
fr_CA: Confirmer les dates

[ctx: menu]
en: Constituent Detail
fr_CA: Informations détaillées sur les contacts

[ctx: menu]
en: Constituent Summary
fr_CA: Liste des contacts

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
fr_CA: Tableau de bord du contact

[ctx: menu]
en: Contact Reports
fr_CA: Rapports sur les contacts

[ctx: menu]
en: Contact Summary
fr_CA: Résumé du contact

[ctx: menu]
en: Contact Types
fr_CA: Types de contact

[ctx: menu]
en: Contacts can be linked to each other through Relationships (e.g. Spouse, Employer, etc.). Define the types of relationships you want to record here.
fr_CA: Les contacts peuvent être liés les uns aux autres par le biais de relations (par exemple, conjoint, employeur, etc.). Définissez ici les types de relations que vous souhaitez utiliser.

[ctx: menu]
en: Contribution Aggregate by Relationship
fr_CA: Cumul des contributions par relation

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
fr_CA: Montants des contributions

[ctx: menu]
en: Contribution Details
fr_CA: État détaillé des contributions

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
fr_CA: Rapports sur les contributions

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
fr_CA: Résumé des contributions

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
fr_CA: Tableau des contributions - Vue graphique

[ctx: menu]
en: Contribution Task
fr_CA: Tâche de Contribution

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
fr_CA: Détails Contribution et Adhésion

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
fr_CA: Informations détaillées sur les contributions, plus les informations d'adhésion associées aux contributions qui correspondent au paiement d'une cotisation.

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
fr_CA: Liste des contributions par foyer

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
fr_CA: Liste des contributions par organisation

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
fr_CA: Créer un rapport à partir d'un modèle

[ctx: menu]
en: Create and edit event configuration including times, locations, online registration forms, and fees. Links for iCal and RSS syndication.
fr_CA: Créez et modifiez la configuration de l'événement, y compris les heures, les lieux, les formulaires d'inscription en ligne et les frais. Liens pour la syndication iCal et RSS.

[ctx: menu]
en: Credit card options that will be offered to contributors using your Online Contribution pages.
fr_CA: Options de carte de crédit qui seront proposées aux contributeurs utilisant vos pages de contribution en ligne.

[ctx: menu]
en: Current Employers
fr_CA: Employeurs actuels

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
fr_CA: Événements actuels et à venir

[ctx: menu]
en: Custom Data
fr_CA: Données personnalisées

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
fr_CA: Champs de données personnalisées

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
fr_CA: Champ personnalisé - Ajouter

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
fr_CA: Champ personnalisé - Modifier

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
fr_CA: Champ personnalisé - Déplacer

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
fr_CA: Champ personnalisé - Options

[ctx: menu]
en: Custom Field Preview
fr_CA: Aperçu du champ personnalisé

[ctx: menu]
en: Custom Fields
fr_CA: Données personnalisées

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
fr_CA: Personnaliser les données et écrans

[ctx: menu]
en: Dashboard
fr_CA: Tableau de bord

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
fr_CA: Mises à jours de la base de données

[ctx: menu]
en: Date Formats
fr_CA: Formats de date

[ctx: menu]
en: Date Preferences
fr_CA: Préférences de date

[ctx: menu]
en: Debugging
fr_CA: Débogage

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
fr_CA: Débogage et gestion des erreurs

[ctx: menu]
en: Dedupe Exceptions
fr_CA: Exceptions au dédoublonnage

[ctx: menu]
en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
fr_CA: Définissez ici les différents rôles des participants aux événements (ex. participant, hôte, conférencier, accueil, sécurité, etc.). Vous pouvez ensuite assigner des rôles et rechercher les participants par rôle.

[ctx: menu]
en: Define statuses for campaign here.
fr_CA: Définissez les statuts pour les campagnes.

[ctx: menu]
en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
fr_CA: Définissez les statuts pour les participants ici (ex: inscrit, a participé, annulé...). Vous pouvez ensuite assigner des statuts et rechercher les participants par leur statut.

[ctx: menu]
en: Define the types of memberships you want to offer. For each type, you can specify a 'name' (Gold Member, Honor Society Member...), a description, duration, and a minimum fee.
fr_CA: Définissez les types d'adhésion que vous souhaitez proposer. Pour chaque type, vous pouvez spécifier un 'nom' (Gold Member, Honor Society Member...), une description, une durée et un montant minimum.

[ctx: menu]
en: Delete Contact
fr_CA: Supprimer contact

[ctx: menu]
en: Delete Custom Field
fr_CA: Supprimer le champ personnalisé

[ctx: menu]
en: Delete Custom Set
fr_CA: Supprimer l'ensemble personnalisé

[ctx: menu]
en: Delete File
fr_CA: Effacer le fichier

[ctx: menu]
en: Delete Survey
fr_CA: Effacer le questionnaire

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
fr_CA: Rapport détaillé des prospections et autres sondages.

[ctx: menu]
en: Developer
fr_CA: Développeur

[ctx: menu]
en: Developer Docs
fr_CA: Documents à destination des développeurs

[ctx: menu]
en: Developers and accidental techies with a bit of PHP and SQL knowledge can create new search forms to handle specific search and reporting needs which aren't covered by the built-in Advanced Search and Search Builder features.
fr_CA: Les développeurs et les techniciens occasionnels possédant un peu de connaissances en PHP et SQL peuvent créer de nouveaux formulaires de recherche pour répondre à des besoins spécifiques de recherche et de création de rapports qui ne seraient pas couverts par les fonctionnalités intégrées de recherche avancée et du constructeur de recherches.

[ctx: menu]
en: Directories
fr_CA: Répertoires

[ctx: menu]
en: Display Preferences
fr_CA: Préférences d'affichage

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
fr_CA: Affiche les clics de chaque envoi massif

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
fr_CA: Afficher les contacts qui ont ouvert le message

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
fr_CA: Fournit une liste détaillée des contributions groupées par foyer, comprenant les contributions effectuées par les membres des foyers.

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
fr_CA: Fournit une liste détaillée des contributions groupées par organisation, incluant les contributions effectuées par des employés pour leur organisation.

[ctx: menu]
en: Download Errors
fr_CA: Erreurs de téléchargement

[ctx: menu]
en: Draft Mailings
fr_CA: Envois brouillons

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
fr_CA: Listes déroulantes

[ctx: menu]
en: Edit Contact Type
fr_CA: Modifier le type de contact

[ctx: menu]
en: Edit Field
fr_CA: Modifier champ

[ctx: menu]
en: Edit Financial Accounts
fr_CA: Modifier les comptes comptables

[ctx: menu]
en: Edit Financial Type
fr_CA: Modifier le type d'opération

[ctx: menu]
en: Edit Group
fr_CA: Modifier le groupe

[ctx: menu]
en: Edit Location Type
fr_CA: Modifier le type d'adresse

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
fr_CA: Modifier le contact lié

[ctx: menu]
en: Edit Relationship Type
fr_CA: Modifier le type de relation

[ctx: menu]
en: Edit Scheduled Job
fr_CA: Modifier la tâche programmée

[ctx: menu]
en: Edit a periodially running task.
fr_CA: Modifier une tâche périodique

[ctx: menu]
en: Email
fr_CA: Courriel

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
fr_CA: Formules de salutation par courriel

[ctx: menu]
en: Email Invoice
fr_CA: Facture par courriel

[ctx: menu]
en: Email a Contact
fr_CA: Envoyer un courriel à un contact

[ctx: menu]
en: Email address verified
fr_CA: Adresse courriel vérifiée

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
fr_CA: Activer des composants CiviCRM

[ctx: menu]
en: Enable or disable components (e.g. CiviEvent, CiviMember, etc.) for your site based on the features you need. We recommend disabling any components not being used in order to simplify the user interface. You can easily re-enable components at any time from this screen.
fr_CA: Activez ou désactivez les composants (par exemple CiviEvent, CiviMember, etc.) pour votre site en fonction des fonctionnalités dont vous avez besoin. Nous recommandons de désactiver les composants qui ne sont pas utilisés afin de simplifier l'interface utilisateur. Vous pouvez facilement réactiver les composants à tout moment à partir de cet écran.

[ctx: menu]
en: Enable undelete/move to trash feature, detailed change logging.
fr_CA: Activer la fonction restaurer/déplacer vers la corbeille et la journalisation détaillée des modifications.

[ctx: menu]
en: Encounter Medium
fr_CA: Média de rencontre

[ctx: menu]
en: Encounter Mediums
fr_CA: Médias de rencontres

[ctx: menu]
en: Engagement Index
fr_CA: Index d'engagement

[ctx: menu]
en: Engagement levels.
fr_CA: Niveaux d'engagement.

[ctx: menu]
en: Event Fees
fr_CA: Tarifs de l'événement

[ctx: menu]
en: Event Income Details
fr_CA: État détaillé des recettes d'un événement

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
fr_CA: État des recettes d'événement(s)

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
fr_CA: Information et paramètres sur l'événement

[ctx: menu]
en: Event Information
fr_CA: Information sur l'événement

[ctx: menu]
en: Event Location
fr_CA: Lieu de l'événement

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Layouts
fr_CA: Formats de badge nominatif

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
fr_CA: Inscription en ligne à l'événement

[ctx: menu]
en: Event Participants List
fr_CA: Liste des participants à l'événement

[ctx: menu]
en: Event Registration
fr_CA: Inscription à l'événement

[ctx: menu]
en: Event Reports
fr_CA: Rapports sur les événements

[ctx: menu]
en: Event Templates
fr_CA: Modèles d'événement

[ctx: menu]
en: Event Types
fr_CA: Types d'événement

[ctx: menu]
en: Events
fr_CA: Événements

[ctx: menu]
en: Export
fr_CA: Exporter

[ctx: menu]
en: Export Contacts
fr_CA: Exporter les contacts

[ctx: menu]
en: Exported Batches
fr_CA: Lots exportés

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
fr_CA: Adresses courriel d'expéditeur

[ctx: menu]
en: Fake Error
fr_CA: Faux positif

[ctx: menu]
en: File Extensions that can be considered safe.
fr_CA: Extensions de fichiers pouvant être considérées comme sûres.

[ctx: menu]
en: File on Case
fr_CA: Fichier dans le Dossier

[ctx: menu]
en: Financial Accounts
fr_CA: Comptes

[ctx: menu]
en: Financial Type Accounts
fr_CA: Type de Comptes

[ctx: menu]
en: Financial Types
fr_CA: Types financiers

[ctx: menu]
en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. These are also referred to as Funds.
fr_CA: Les types d 'opération comptable sont utilisés pour catégoriser les contributions à des fins de reporting et de comptabilité. Ceux-ci sont également appelés Fonds.

[ctx: menu]
en: Find Activities
fr_CA: Rechercher des activités

[ctx: menu]
en: Find Cases
fr_CA: Rechercher des dossiers

[ctx: menu]
en: Find Contacts
fr_CA: Rechercher des contacts

[ctx: menu]
en: Find Contributions
fr_CA: Rechercher des contributions

[ctx: menu]
en: Find Mailings
fr_CA: Rechercher des envois massifs

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
fr_CA: Rechercher un envoi groupé de SMS

[ctx: menu]
en: Find Memberships
fr_CA: Rechercher des adhésions

[ctx: menu]
en: Find Participants
fr_CA: Rechercher des participants

[ctx: menu]
en: Find Pledges
fr_CA: Rechercher des promesses de don

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
fr_CA: Rechercher et fusionner les contacts en double

[ctx: menu]
en: Formerly civicrm_contribution_type merged into this table in 4.1
fr_CA: Anciennement civicrm_contribution_type fusionné dans cette table en 4.1

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
fr_CA: Faire suivre le message

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
fr_CA: Adresses courriel d'expédition

[ctx: menu]
en: Full-text Search
fr_CA: Recherche dans le contenu

[ctx: menu]
en: GOTV (Track Voters)
fr_CA: GOTV (Suivi des électeurs)

[ctx: menu]
en: GOTV (Voter Tracking)
fr_CA: GOTV (Suivi d'électeurs)

[ctx: menu]
en: Gender Options
fr_CA: Options de genre

[ctx: menu]
en: Get Help
fr_CA: Obtenir de l'aide

[ctx: menu]
en: Get Image File
fr_CA: Récupérer le fichier image

[ctx: menu]
en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
fr_CA: Fournit une liste de comparaison des contacts qui ont contribué sur deux périodes de temps avec le pourcentage d'augmentation / diminution.

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
fr_CA: Fournit des informations détaillées sur la relation entre deux contacts

[ctx: menu]
en: Grant Types
fr_CA: Types de subvention

[ctx: menu]
en: Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions.
fr_CA: Autoriser l'accès aux composants CiviCRM et autres permissions CiviCRM.

[ctx: menu]
en: Grant or deny access to actions (view, edit...), features and components.
fr_CA: Accordez ou refusez l'accès aux actions (afficher, modifier...), aux fonctionnalités et aux composants.

[ctx: menu]
en: Group Members
fr_CA: Membres du groupe

[ctx: menu]
en: Groups
fr_CA: Groupes

[ctx: menu]
en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc.
fr_CA: Groupe et cumule les contributions par contact, période de temps, type de contribution, origine géographique, etc.

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
fr_CA: Entêtes, pied de pages et messages automatiques

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
fr_CA: Vous aide à analyser les recettes générées par un événement. L'état peut inclure des informations détaillées par type de participant, statut et moyen de paiement.

[ctx: menu]
en: Home
fr_CA: Accueil

[ctx: menu]
en: Import
fr_CA: Importer

[ctx: menu]
en: Import Activities
fr_CA: Importer l'historique des activités

[ctx: menu]
en: Import Contacts
fr_CA: Importer des contacts

[ctx: menu]
en: Import Contributions
fr_CA: Importer des contributions

[ctx: menu]
en: Import Custom Data
fr_CA: Importer des données personnalisées

[ctx: menu]
en: Import Memberships
fr_CA: Importer des adhésions

[ctx: menu]
en: Import Multi-value Custom Data
fr_CA: Importer une liste à choix multiples personnalisée

[ctx: menu]
en: Import Participants
fr_CA: Importer des participants

[ctx: menu]
en: Import and Export mappings allow you to easily run the same job multiple times. This option allows you to rename or delete existing mappings.
fr_CA: Les correspondances d'importation et d'exportation vous permettent d'exécuter facilement le même travail plusieurs fois. Cette option vous permet de renommer ou de supprimer des correspondances existantes.

[ctx: menu]
en: Import results
fr_CA: Importer les résultats

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
fr_CA: Correspondances d'import/export

[ctx: menu]
en: Include Profiles
fr_CA: Inclure les profils

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
fr_CA: Civilité (M., Mme…)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
fr_CA: Suffixes (Jr, Sr…)

[ctx: menu]
en: Insert CiviCRM Content
fr_CA: Insérer du contenu CiviCRM

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
fr_CA: Services de messagerie instantanée

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
fr_CA: Interview des répondants

[ctx: menu]
en: Join CiviCRM
fr_CA: Rejoindre CiviCRM

[ctx: menu]
en: LYBUNT (last year but not this year)
fr_CA: LYBUNT= ADMPCA (année dernière mais pas cette année)

[ctx: menu]
en: Label Formats
fr_CA: Formats d'étiquette

[ctx: menu]
en: Label Page Formats
fr_CA: Formats de pages d'étiquettes

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
fr_CA: Langue, devises et localisation

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
fr_CA: État des adhésions expirées

[ctx: menu]
en: Last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
fr_CA: L'année dernière mais pas celle-ci. Fournit la liste des contacts qui ont donné l'année dernière mais n'ont pas donné sur la période que vous avez spécifiée comme année courante.

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
fr_CA: Fournit un historique des contributions des contacts, groupées par année, avec les contributions de tous les contacts qui sont en relation.

[ctx: menu]
en: List email accounts.
fr_CA: Lister les comptes de courriel.

[ctx: menu]
en: List of Email Addresses which can be used when sending emails to contacts.
fr_CA: Liste des adresses de courriels qui peuvent être utilisées comme expéditeur pour envoyer vos courriels aux contacts.

[ctx: menu]
en: List of IM services which can be used when recording screen-names for contacts.
fr_CA: Liste des services de messagerie instantanée qui peuvent être utilisés lors de la saisie des pseudos pour les contacts.

[ctx: menu]
en: List of configuration tasks with links to each setting.
fr_CA: Liste des tâches de configuration avec les liens vers leur paramétrage.

[ctx: menu]
en: List of encounter mediums.
fr_CA: Liste des moyens de communications utilisés.

[ctx: menu]
en: List of mobile phone providers which can be assigned when recording contact phone numbers.
fr_CA: Liste des opérateurs de téléphonie mobile pouvant être attribués lors de l'enregistrement des numéros de téléphone des contacts.

[ctx: menu]
en: List of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
fr_CA: Résumé des promesses de dons comprenant le montant promis, le statut de la promesse, le paiement suivant, solde échu, le montant total payé, etc.

[ctx: menu]
en: List of rules which can be applied to user input strings so that the redacted output can be recognized as repeated instances of the same string or can be identified as a "semantic type of the data element" within case data.
fr_CA: Liste des règles qui peuvent être appliquées aux chaînes saisies par l'utilisateur afin que la sortie expurgée puisse être reconnue comme des instances répétées de la même chaîne ou puisse être identifiée comme un "type sémantique de l'élément de données" dans les données de dossiers.

[ctx: menu]
en: List of statuses that can be assigned to a case.
fr_CA: Liste des statuts pouvant être attribués à un dossier.

[ctx: menu]
en: List of types which can be assigned to Cases. (Enable the Cases tab from System Settings - Enable Components if you want to track cases.)
fr_CA: Liste des types pouvant être attribués aux Dossiers. (Activez l'onglet Dossiers dans Paramètres système - Activer les composants, si vous souhaitez gérer les dossiers.)

[ctx: menu]
en: List of types which can be assigned to Grants. (Enable CiviGrant from Administer > System Settings > Enable Components if you want to track grants.)
fr_CA: Liste des types pouvant être attribués aux subventions. (Activez CiviGrant depuis Administrer > Paramètres système > Activer les composants si vous souhaitez suivre les subventions.)

[ctx: menu]
en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
fr_CA: Liste les contributions par contact, période de temps, type de contribution, origine géographique, etc. L'état de synthèse des contributions pointe vers ce rapport pour les détails.

[ctx: menu]
en: Localization
fr_CA: Localisation

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
fr_CA: Types d'adresses (maison, travail…)

[ctx: menu]
en: Log out
fr_CA: Déconnexion

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
fr_CA: Comptes courriel

[ctx: menu]
en: Mail Bounces
fr_CA: Courriels retournés

[ctx: menu]
en: Mail Clickthroughs
fr_CA: Liens cliqués dans les envois massifs

[ctx: menu]
en: Mail Opened
fr_CA: Message ouvert

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
fr_CA: Configuration de l'expédition

[ctx: menu]
en: Mailing Details
fr_CA: Détails de l'envoi

[ctx: menu]
en: Mailing Event
fr_CA: Événement d'envoi massif

[ctx: menu]
en: Mailing Report
fr_CA: Rapport sur l'envoi massif

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
fr_CA: Rapports des envois

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
fr_CA: Résumé

[ctx: menu]
en: Mailings
fr_CA: Envois massifs

[ctx: menu]
en: Manage A/B Tests
fr_CA: Gérer les tests A/B

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
fr_CA: Gestion des ACL

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
fr_CA: Gestion des pages de contribution

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
fr_CA: Gestion des recherches personnalisées

[ctx: menu]
en: Manage Events
fr_CA: Gestion des événements

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
fr_CA: Gérer les extensions

[ctx: menu]
en: Manage Groups
fr_CA: Gestion des groupes

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
fr_CA: Gestion des cadeaux

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
fr_CA: Gestion des tarifications

[ctx: menu]
en: Manage Tags
fr_CA: Gérer les étiquettes

[ctx: menu]
en: Manage Templates
fr_CA: Gestion des modèles

[ctx: menu]
en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed.
fr_CA: Gérez les règles permettant d'identifier les doublons. Scannez les contacts en choisissant une règle de dédoublonnage puis fusionner les doublons si nécessaire.

[ctx: menu]
en: Managing periodially running tasks.
fr_CA: Gérer les tâches programmées

[ctx: menu]
en: Map Event Location
fr_CA: Localisation événement sur une carte

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
fr_CA: Localisation sur une carte

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
fr_CA: Géolocalisation et géocodage

[ctx: menu]
en: Membership Details
fr_CA: Détail de l'adhésion

[ctx: menu]
en: Membership Recurring Contributions
fr_CA: Contributions Récurrentes d'Adhésion

[ctx: menu]
en: Membership Reports
fr_CA: Rapports sur les adhésions

[ctx: menu]
en: Membership Section
fr_CA: Section des membres

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
fr_CA: Règles des statuts d'adhésion

[ctx: menu]
en: Membership Summary
fr_CA: État des adhésions

[ctx: menu]
en: Membership Types
fr_CA: Types d'adhésion

[ctx: menu]
en: Memberships
fr_CA: Adhésions

[ctx: menu]
en: Merge Contact
fr_CA: Fusionner contact

[ctx: menu]
en: Merge Tags
fr_CA: Fusionner les étiquettes

[ctx: menu]
en: Message Templates
fr_CA: Modèles de messages

[ctx: menu]
en: Message templates allow you to save and re-use messages with layouts which you can use when sending email to one or more contacts.
fr_CA: Les modèles de messages vous permettent d'enregistrer et de réutiliser des messages avec des mises en page que vous pouvez utiliser lorsque vous envoyez des courriels à un ou plusieurs contacts.

[ctx: menu]
en: Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, etc.)
fr_CA: Divers (Restaurer, PDFs, limites, Journalisation, etc)

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
fr_CA: Opérateurs de téléphonie mobile

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
fr_CA: Paramètres multisites

[ctx: menu]
en: My Cases
fr_CA: Mes dossiers

[ctx: menu]
en: My Reports
fr_CA: Mes rapports

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
fr_CA: Menu de navigation

[ctx: menu]
en: New A/B Test
fr_CA: Nouveau test A/B

[ctx: menu]
en: New Activity
fr_CA: Nouvelle activité

[ctx: menu]
en: New Batch
fr_CA: Nouveau lot

[ctx: menu]
en: New Campaign
fr_CA: Nouvelle campagne

[ctx: menu]
en: New Case
fr_CA: Nouveau dossier

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
fr_CA: Nouveau profil CiviCRM

[ctx: menu]
en: New Contact
fr_CA: Nouveau contact

[ctx: menu]
en: New Contribution
fr_CA: Nouvelle contribution

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
fr_CA: Nouvelle page de contribution

[ctx: menu]
en: New Email
fr_CA: Nouveau courriel

[ctx: menu]
en: New Event
fr_CA: Nouvel événement

[ctx: menu]
en: New Group
fr_CA: Nouveau groupe

[ctx: menu]
en: New Household
fr_CA: Nouveau foyer

[ctx: menu]
en: New Individual
fr_CA: Nouvel individu

[ctx: menu]
en: New Mailing
fr_CA: Nouvel envoi massif

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
fr_CA: Nouveau SMS Groupé

[ctx: menu]
en: New Membership
fr_CA: Nouvelle adhésion

[ctx: menu]
en: New Organization
fr_CA: Nouvelle organisation

[ctx: menu]
en: New Payment
fr_CA: Nouveau paiement

[ctx: menu]
en: New Petition
fr_CA: Nouvelle pétition

[ctx: menu]
en: New Pledge
fr_CA: Nouvelle promesse de don

[ctx: menu]
en: New Price Set
fr_CA: Nouvelle tarification

[ctx: menu]
en: New SMS
fr_CA: Nouveau SMS

[ctx: menu]
en: New Survey
fr_CA: Nouveau sondage

[ctx: menu]
en: New Tag
fr_CA: Nouvelle étiquette

[ctx: menu]
en: One or more preferred methods of communication can be assigned to each contact. Customize the available options here.
fr_CA: Une ou plusieurs méthodes de communication préférées peuvent être attribuées à chaque contact. Personnalisez les options disponibles ici.

[ctx: menu]
en: Open Batches
fr_CA: Lots ouverts

[ctx: menu]
en: Open Case
fr_CA: Ouverture de dossier

[ctx: menu]
en: Opt-out
fr_CA: Exclusion des envois massifs

[ctx: menu]
en: Option Groups
fr_CA: Listes de choix

[ctx: menu]
en: Options for Communication Style selection.
fr_CA: Options de Style de communication.

[ctx: menu]
en: Options for assigning addressee to individual, household and organization contacts.
fr_CA: Options permettant d'attribuer un destinataire aux contacts des personnes, des foyers et des organisations.

[ctx: menu]
en: Options for assigning email greetings to individual and household contacts.
fr_CA: Options permettant d'attribuer les formules de politesse pour les courriels aux contacts individuels et familiaux.

[ctx: menu]
en: Options for assigning gender to individual contacts (e.g. Male, Female, Other).
fr_CA: Options permettant d'attribuer un sexe aux contacts individuels (par exemple, homme, femme, autre).

[ctx: menu]
en: Options for assigning postal greetings to individual and household contacts.
fr_CA: Options permettant d'attribuer les formules de politesse pour les courriers postaux aux contacts individuels et familiaux.

[ctx: menu]
en: Options for assigning website types to contacts.
fr_CA: Options d'attribution de types de sites Web aux contacts.

[ctx: menu]
en: Options for categorizing contact addresses and phone numbers (e.g. Home, Work, Billing, etc.).
fr_CA: Options de catégorisation des adresses de contact et des numéros de téléphone (par exemple, domicile, travail, facturation, etc.).

[ctx: menu]
en: Options for contact languages.
fr_CA: Options pour les Langues du Contact.

[ctx: menu]
en: Options for individual contact prefixes (e.g. Ms., Mr., Dr. etc.).
fr_CA: Options pour les préfixes de contact individuels (par ex. Mme, M., Dr., etc.).

[ctx: menu]
en: Options for individual contact suffixes (e.g. Jr., Sr. etc.).
fr_CA: Options pour les suffixes de contact individuels (par exemple Jr., Sr., etc.).

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
fr_CA: Adresse de l'organisation et info de contact

[ctx: menu]
en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
fr_CA: Courrier sortant (SMTP/Sendmail)

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
fr_CA: Paramètres courriels sortants

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
fr_CA: Facture format PDF

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
fr_CA: Options des listes de participants

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
fr_CA: Modèles de liste de participants

[ctx: menu]
en: Participant Role
fr_CA: Rôle du participant

[ctx: menu]
en: Participant Roles
fr_CA: Rôles de participant

[ctx: menu]
en: Participant Status
fr_CA: Statut du participant

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
fr_CA: Statuts de participant

[ctx: menu]
en: Payment Methods
fr_CA: Moyens de paiement

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
fr_CA: Type de passerelle de paiement

[ctx: menu]
en: Payment Processor setup for CiviCRM transactions
fr_CA: Paramétrage initial de la passerelle de paiement pour les transactions CiviCRM

[ctx: menu]
en: Payment Processor type information
fr_CA: Information sur le type de passerelle de paiement.

[ctx: menu]
en: Payment Processors
fr_CA: Passerelles de paiement

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
fr_CA: Sommaire de page de campagne personnelle

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
fr_CA: Pages personnelles de campagne

[ctx: menu]
en: Phone Type
fr_CA: Type de numéro de téléphone

[ctx: menu]
en: Phone Types
fr_CA: Types de téléphones

[ctx: menu]
en: Pledge Detail
fr_CA: Détail de la promesse de don

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
fr_CA: Règlements des promesses de don

[ctx: menu]
en: Pledge Reports
fr_CA: Rapports sur les promesses de don

[ctx: menu]
en: Pledged But not Paid
fr_CA: Promesses de dons non payées

[ctx: menu]
en: Pledged but not Paid Report
fr_CA: Rapport des promesses de don non payées

[ctx: menu]
en: Pledges
fr_CA: Promesses de don

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
fr_CA: Formules de salutation par courrier

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
fr_CA: Moyens de communication préférés

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
fr_CA: Liste des langues

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
fr_CA: Langues préférées

[ctx: menu]
en: Premiums
fr_CA: Cadeaux de remerciement

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
fr_CA: Cadeaux de remerciement

[ctx: menu]
en: Preview
fr_CA: Prévisualiser

[ctx: menu]
en: Price Field Options
fr_CA: Options du champ tarif

[ctx: menu]
en: Price Fields
fr_CA: Champs tarif

[ctx: menu]
en: Price Sets
fr_CA: Tarifications

[ctx: menu]
en: Price sets allow you to offer multiple options with associated fees (e.g. pre-conference workshops, additional meals, etc.). Configure Price Sets for events which need more than a single set of fee levels.
fr_CA: Les tarifications vous permettent de configurer plusieurs options payantes lors de l'inscription (par exemple ateliers pré-congrès, repas additionnels, etc.). Vous configurez une tarification pour un événement lorsqu'un seul choix de prix ne suffit pas.

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
fr_CA: Imprimer le badge du nom de l'événement

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
fr_CA: Formats d'impression de page (PDF)

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
fr_CA: Traiter les images téléchargées

[ctx: menu]
en: Profile Copy
fr_CA: Copier le profil

[ctx: menu]
en: Profile Settings
fr_CA: Paramètres du profil

[ctx: menu]
en: ProfileEditor
fr_CA: Profil Editor

[ctx: menu]
en: Profiles
fr_CA: Profils

[ctx: menu]
en: Profiles allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features.
fr_CA: Les profils permettent d'assembler des groupes de champs et de les inclure sur votre site sous forme de formulaires de saisie, pages de contacts et fonctions de recherche.

[ctx: menu]
en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
fr_CA: Fournit la liste des adresses et coordonnées téléphoniques pour les contacts de votre système.

[ctx: menu]
en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
fr_CA: Fournit la liste d'activité avec les contacts incluant des statistiques d'activité pour un ou tous les contacts pendant un intervalle de temps donné (requis)

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their Membership Status and membership details (Member Since, Membership Start Date, Membership Expiration Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
fr_CA: Fournit une liste de membres avec statut d'adhésion et informations détaillées (date de première adhésion, date de début, date de fin). Peut aussi inclure les contributions (paiements) associées à chaque adhésion.

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
fr_CA: Fournit la liste des adhésions qui ont expiré ou vont expirer avant la date que vous spécifiez.

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
fr_CA: Fournit la liste des meilleurs donateurs sur une période de temps que vous définissez. Le nombre de donateurs est configurable (par exemple top 100).

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by Type and Member Since.
fr_CA: Fournit une synthèse des adhésions par Type et Date de première adhésion (Membre depuis le).

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
fr_CA: Fournit un état synthétique des recettes d'événement. Vous pouvez inclure des informations clés telles que l'identifiant de l'événement, les inscriptions, les présences et les recettes générées de façon à vous aider à évaluer le succès d'un événement.

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
fr_CA: Fournit des informations détaillées sur les contacts, leurs contributions, adhésions, événements et activités.

[ctx: menu]
en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details.
fr_CA: Fournit une liste détaillée des relations entre employeurs et employés y compris des informations sur l'emploi.

[ctx: menu]
en: Provides information about the status of recurring contributions
fr_CA: Fournit l'information à propos du status des contributions récurrentes

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
fr_CA: Fournit la liste des présents à un événement.

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
fr_CA: Fournit la liste des participants à un événement.

[ctx: menu]
en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
fr_CA: Fournit des informations détaillées sur les envois prévus et ceux réussis, les désabonnements et demandes d'exclusion des envois massifs, les réponses et les transferts.

[ctx: menu]
en: Provides transaction details for all contributions and payments, including Transaction #, Invoice ID, Payment Instrument and Check #.
fr_CA: Fournit un état détaillé des contributions et paiements, comprenant le numéro de transaction et de facture, le moyen de paiement, le numéro de chèque.

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
fr_CA: Enregistrer l'entretien du contact

[ctx: menu]
en: Recurring Contribution's Payments
fr_CA: Paiements des contributions récurrentes

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
fr_CA: Contributions Récurrentes

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
fr_CA: Règles de rédaction

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
fr_CA: Inscrire un participant

[ctx: menu]
en: Register New Participant
fr_CA: Inscrire un nouveau participant

[ctx: menu]
en: Register Report
fr_CA: Enregistrement

[ctx: menu]
en: Register Your Site
fr_CA: Déclarer votre site

[ctx: menu]
en: Register the Report templates.
fr_CA: Enregistrer les modèles de rapport

[ctx: menu]
en: Relationship Types
fr_CA: Types de relations

[ctx: menu]
en: Relationships
fr_CA: Relations

[ctx: menu]
en: Release Respondents
fr_CA: Libérer les répondants

[ctx: menu]
en: Remove Client
fr_CA: Retirer le client

[ctx: menu]
en: Repeat Contributions
fr_CA: Contributions Répetées

[ctx: menu]
en: Repeat Event
fr_CA: Evènement récurrent

[ctx: menu]
en: Report
fr_CA: Rapport

[ctx: menu]
en: Reports
fr_CA: Rapports

[ctx: menu]
en: Reports Listing
fr_CA: Liste des rapports

[ctx: menu]
en: Reserve Respondents
fr_CA: Repondants en réserve

[ctx: menu]
en: Reset the Base Directory Path and Base URL settings - generally when a CiviCRM site is moved to another location in the file system and/or to another domain.
fr_CA: Réinitialisez les paramètres Chemin du répertoire de base et URL de base - généralement lorsqu'un site CiviCRM est déplacé vers un autre emplacement du système de fichiers et/ou vers un autre domaine.

[ctx: menu]
en: Resource URLs
fr_CA: URL des ressources CiviCRM

[ctx: menu]
en: Resubscribe
fr_CA: Réabonnement

[ctx: menu]
en: SMS Providers
fr_CA: Fournisseurs SMS

[ctx: menu]
en: SYBUNT (some year but not this year)
fr_CA: SYBUNT= CAMPCA (certaines années mais pas cette année)

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
fr_CA: Extensions de fichier sûres

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
fr_CA: Extensions de fichier sûres

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
fr_CA: Programmer un rappel

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders.
fr_CA: Programmer un rappel

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
fr_CA: Travaux programmés

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
fr_CA: Journal des travaux programmés

[ctx: menu]
en: Search
fr_CA: Rechercher

[ctx: menu]
en: Search Builder
fr_CA: Constructeur de recherches

[ctx: menu]
en: Search Preferences
fr_CA: Préférences de recherche

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Transfer
fr_CA: Transfert d'inscription en ligne

[ctx: menu]
en: Self-service Registration Update
fr_CA: Mise à jour d'inscription en ligne

[ctx: menu]
en: Sent Mailings
fr_CA: Envois terminés

[ctx: menu]
en: Settings - Payment Processor
fr_CA: Paramètres de la passerelle de paiement

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
fr_CA: Configurer une page personnelle de campagne - Informations de compte

[ctx: menu]
en: Shows activity statistics by type / date
fr_CA: Statistiques d'activité par type/date

[ctx: menu]
en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
fr_CA: Fournit la liste des contributions effectuées par les contacts par l'intermédiaire de collecteurs de fonds

[ctx: menu]
en: Sign Petition
fr_CA: Signer la pétition

[ctx: menu]
en: Smart Groups
fr_CA: Groupes dynamiques

[ctx: menu]
en: Sms Providers
fr_CA: Fournisseurs Sms

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types
fr_CA: Types de crédits indirects

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types that will be offered to contributors during soft credit contribution
fr_CA: Types de crédit indirect qui seront proposés aux contributeurs lors de leur contribution.

[ctx: menu]
en: Soft Credits
fr_CA: Crédits indirects

[ctx: menu]
en: Some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
fr_CA: Une année (ou plus) mais pas celle-ci. Fournit la liste des contacts qui ont donné à un certain moment dans l’historique  de votre organisation mais n'ont pas donné sur la période que vous avez spécifiée.

[ctx: menu]
en: Status 'rules' define the current status for a membership based on that membership's start and end dates. You can adjust the default status options and rules as needed to meet your needs.
fr_CA: Les "règles" de statut définissent l'état actuel d'une adhésion en fonction des dates de début et de fin de cette adhésion. Vous pouvez adapter les options et les règles de statut par défaut en fonction de vos besoins.

[ctx: menu]
en: Subscribe
fr_CA: S'abonner

[ctx: menu]
en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
fr_CA: Cumule les montants collectés et le nombre de contributeurs par page personnelle de campagne.

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
fr_CA: Résumé des statistiques d'envois massifs

[ctx: menu]
en: Survey Details
fr_CA: Détails du Sondage

[ctx: menu]
en: Survey Types
fr_CA: Types de sondages

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
fr_CA: Synchroniser les utilisateurs avec les contacts

[ctx: menu]
en: System Settings
fr_CA: Paramètres système

[ctx: menu]
en: System Status
fr_CA: État du système

[ctx: menu]
en: Tags
fr_CA: Étiquettes

[ctx: menu]
en: Tags are useful for segmenting the contacts in your database into categories (e.g. Staff Member, Donor, Volunteer, etc.). Create and edit available tags here.
fr_CA: Les tags/étiquettes sont utiles pour segmenter les contacts de votre base de données en catégories (par exemple, membre du personnel, donateur, bénévole, etc.). Ici vous pouvez créer et modifier les tags/étiquettes utilisables.

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
fr_CA: Recommander à un ami ou une amie

[ctx: menu]
en: Template to control participant listing display.
fr_CA: Modèle pour définir l'affichage des listes de participants.

[ctx: menu]
en: Thank You
fr_CA: Merci

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
fr_CA: Remerciement et reçu

[ctx: menu]
en: Title and Settings
fr_CA: Titre et paramètres

[ctx: menu]
en: To configure a sms provider
fr_CA: Pour configurer un fournisseur de SMS

[ctx: menu]
en: Top Donors
fr_CA: Liste des meilleurs donateurs

[ctx: menu]
en: URL used for running scheduled jobs.
fr_CA: URL utilisée pour l'exécution des travaux programmés.

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
fr_CA: Désabonnement

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
fr_CA: Mettre à jour les infos de facturation

[ctx: menu]
en: Update Subscription
fr_CA: Mettre à jour l'abonnement

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
fr_CA: Mettre à jour CiviCRM

[ctx: menu]
en: Use Event Types to categorize your events. Event feeds can be filtered by Event Type and participant searches can use Event Type as a criteria.
fr_CA: Utilisez les types d'événements pour catégoriser vos événements. Les flux d'événement peuvent être filtrés par types et les recherches sur les participants peuvent utiliser le type d'événement comme critère.

[ctx: menu]
en: User Guide
fr_CA: Documentation Utilisateur

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
fr_CA: Utilisateurs et permissions

[ctx: menu]
en: View Activity
fr_CA: Voir l'activité

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
fr_CA: Afficher les formats de date

[ctx: menu]
en: View Mailing
fr_CA: Voir le message

[ctx: menu]
en: View Payment
fr_CA: Voir le paiement

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
fr_CA: Voir les signatures de la pétition

[ctx: menu]
en: View and manage existing personal campaign pages.
fr_CA: Affichez et gérez les pages de campagne personnelles existantes.

[ctx: menu]
en: Website Types
fr_CA: Types de site web

[ctx: menu]
en: Word Replacements
fr_CA: Remplacement de mots

[ctx: menu]
en: Word Replacements.
fr_CA: Remplacement de mots

[ctx: menu]
en: WordPress Access Control
fr_CA: Contrôle d'accès WordPress

[ctx: menu]
en: You may choose to record the payment instrument used for each contribution. Common payment methods are installed by default (e.g. Check, Cash, Credit Card...). If your site requires additional payment methods, add them here.
fr_CA: Vous pouvez choisir d'enregistrer le moyen de paiement utilisé pour chaque contribution. Les moyens de paiement communs sont pré-installés et ne peuvent être modifiés (ex: chèque, liquide, carte de crédit, etc.). Si votre site a besoin de moyens de paiement additionnels, vous pouvez les ajouter ici.

[ctx: menu]
en: categorize your campaigns using campaign types.
fr_CA: catégorisez vos campagnes à l'aide de types de campagne.

en: merge
fr_CA: Fusionner

en: merge duplicate contacts
fr_CA: fusionner les contacts en double

en: migrate
fr_CA: migrer

en: mime type of the document
fr_CA: type MIME du document

en: minimum number of multiple records (typically 0?)
fr_CA: nombre minimum d'enregistrements multiples (généralement 0 ?)

en: minute, 0-padded ('00'..'60')
fr_CA: minute alignée avec un zéro (« 00 » .. « 60 »)

en: mismatch.
fr_CA: pas de correspondance.

en: mm/dd (12/31)
fr_CA: mm/jj (12/31)

en: mm/dd/yy (12/31/2009)
fr_CA: mm/jj/aa (12/31/2009)

en: mm/dd/yy OR mm-dd-yy (12/25/98 OR 12-25-98) OR (9/1/08 OR 9-1-08)
fr_CA: mm/jj/aa OU mm-jj-aa (12/25/98 OU 12-25-98) OU (9/1/08 OU 9-1-08)

en: mm/dd/yyyy OR mm-dd-yyyy (12/25/1998 OR 12-25-1998) OR (9/1/2008 OR 9-1-2008)
fr_CA: mm/jj/aaaa OU mm-jj-aaaa (12/25/98 OU 12-25-1998) OU (9/1/2008 OU 9-1-2008)

en: monetary amount, formatted according to selected Monetary Locale
fr_CA: Montant monétaire, affiché selon le format monétaire local sélectionné.

en: month
fr_CA: mois

en: month as a decimal number, 0-padded ('01'..'12')
fr_CA: mois comme un nombre entier aligné avec un zéro (« 01 » .. « 12 »)

en: month(s)
fr_CA: mois

en: more
fr_CA: plus

en: multi-value custom data records
fr_CA: Enregistrements de champ personnalisé (valeurs multiples)

en: must be a monetary value
fr_CA: doit être une valeur monétaire

en: must be a numeric value
fr_CA: doit être une valeur numérique

en: name for relationship of contact_a to contact_b.
fr_CA: Nom de la relation du contact_a au contact_b

en: name for relationship of far_contact to near_contact.
fr_CA: Nom de la relation du contact_lointain (far) au contact_proche (near).

en: name for relationship of near_contact to far_contact.
fr_CA: Nom de la relation du contact_proche (near) au contact_lointain (far).

en: name of the entity table for the above id, e.g. civicrm_activity, civicrm_participant
fr_CA: nom de la table d'entités pour l'id ci-dessus, par ex. civicrm_activity, civicrm_participant

en: name of the protocol to use for polling (like IMAP, POP3 or Maildir)
fr_CA: nom du protocole à utiliser pour la connexion (comme IMAP, POP3 ou Maildir)

en: name of this group of settings
fr_CA: nom de ce groupe de paramètres

en: new
fr_CA: nouveau

en: new tag
fr_CA: nouvelle étiquette

en: no parameters
fr_CA: pas de paramètres

en: non-localized name of the status type
fr_CA: Nom non-traduit du type d'état.

en: none
fr_CA: aucun

en: not a Test
fr_CA: Pas un test

en: not a duplicate
fr_CA: pas un doublon

en: not available
fr_CA: indisponible

en: number of options per line for checkbox and radio
fr_CA: nombre d'options par ligne pour case à cocher et radio

en: on
fr_CA: le

en: on hold
fr_CA: Invalide

en: ongoing
fr_CA: en cours

en: optional URL for preferred image (photo, logo, etc.) to display for this contact.
fr_CA: URL facultative pour l'image préférée (photo, logo, etc.) à afficher pour ce contact.

en: optional local part (like civimail+ for addresses like civimail+s.1.2@example.com)
fr_CA: partie locale facultative (comme civimail + pour des adresses comme civimail+s.1.2@example.com)

en: or
fr_CA: ou

en: or ODD / EVEN
fr_CA: ou IMPAIR / PAIR

en: or the contact is not part of the activity '%1'
fr_CA: ou le contact n'est pas partie prenante de l'activité « %1 »

en: overwrite
fr_CA: écraser

en: page argument missing or invalid
fr_CA: Argument de page manquant ou non valide

en: paid
fr_CA: payé

en: parent ID
fr_CA: Id. du parent

en: password to use when polling
fr_CA: mot de passe pour la connexion

en: permission required to be able to run this instance
fr_CA: une autorisation est requise pour pouvoir lancer cette instance

en: physical tablename for entity being joined to discount, e.g. civicrm_event
fr_CA: nom de table physique pour l'entité jointe à la remise, par ex. civicrm_event

en: physical tablename for entity being joined to file, e.g. civicrm_contact
fr_CA: nom de table physique pour l'entité jointe au fichier, par ex. civicrm_contact

en: physical tablename for entity being joined to pledge, e.g. civicrm_contact
fr_CA: nom de table physique pour l'entité jointe à la promesse de don, par ex. civicrm_contact

en: points to value in civicrm_option_value for group sms_api_type
fr_CA: pointe vers la valeur dans civicrm_option_value pour le groupe group sms_api_type

en: port to use when polling
fr_CA: port à utiliser pour la connexion

en: price of each item
fr_CA: Prix de chaque élément

en: price set being used
fr_CA: Tarification utilisée

en: primary key
fr_CA: clé primaire

en: primary participant
fr_CA: participant principal

en: processor result code
fr_CA: code résultat du processus

en: profile create
fr_CA: Création de profils

en: profile edit
fr_CA: Édition de profil

en: profile listings
fr_CA: listes des profils

en: profile listings and forms
fr_CA: Formulaires et listes des profils

en: profile view
fr_CA: Consulter un profil

en: profiles
fr_CA: profils

[ctx: province]
en: Abaco Islands
fr_CA: îles Abacos

[ctx: province]
en: Abkhazia
fr_CA: Abkhazie

[ctx: province]
en: Abuja Federal Capital Territory
fr_CA: Territoire de la capitale fédérale du Nigeria

[ctx: province]
en: Achaïa
fr_CA: Achaea

[ctx: province]
en: Adjara
fr_CA: Adjarie

[ctx: province]
en: Adygeya, Respublika
fr_CA: République d'Adyguée

[ctx: province]
en: Ajdovščina
fr_CA: Ajdovscina

[ctx: province]
en: Al Hudud Ash Shamaliyah
fr_CA: Al-Hudud ach-Chamaliya

[ctx: province]
en: Altay, Respublika
fr_CA: République d'Altaï

[ctx: province]
en: Altayskiy kray
fr_CA: Krai de l'Altaï

[ctx: province]
en: American Samoa
fr_CA: Samoa Américaine

[ctx: province]
en: Amurskaya oblast'
fr_CA: Oblast d'Amour

[ctx: province]
en: Andorra la Vella
fr_CA: Andorre-la-Vieille

[ctx: province]
en: Andros Island
fr_CA: Andros

[ctx: province]
en: Apače
fr_CA: Apace

[ctx: province]
en: Arica y Parinacota
fr_CA: Arica et Parinacota

[ctx: province]
en: Arkhangel'skaya oblast'
fr_CA: Oblast d'Arkhangelsk

[ctx: province]
en: Astrakhanskaya oblast'
fr_CA: Oblast d'Astrakhan

[ctx: province]
en: Atlántico
fr_CA: Atlantico

[ctx: province]
en: Banskobystrický kraj
fr_CA: Région de Banská Bystrica

[ctx: province]
en: Bashkortostan, Respublika
fr_CA: République du Bachkirie

[ctx: province]
en: Bayern
fr_CA: Bavière

[ctx: province]
en: Beirut
fr_CA: Beyrouth

[ctx: province]
en: Belgorodskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Belgorod

[ctx: province]
en: Beqaa
fr_CA: Bekaa

[ctx: province]
en: Berry Islands
fr_CA: Iles Berry

[ctx: province]
en: Bethlehem
fr_CA: Bethléem

[ctx: province]
en: Blekinge län
fr_CA: Comté de Blekinge

[ctx: province]
en: Bolívar
fr_CA: Bolivar

[ctx: province]
en: Boyacá
fr_CA: Boyaca

[ctx: province]
en: Brandenburg
fr_CA: Brandebourg

[ctx: province]
en: Braslovče
fr_CA: Braslovce

[ctx: province]
en: Bratislavský kraj
fr_CA: Région de Bratislava

[ctx: province]
en: Bremen
fr_CA: Brême

[ctx: province]
en: Brežice
fr_CA: Brezice

[ctx: province]
en: British Columbia
fr_CA: Colombie-Britannique

[ctx: province]
en: Brussels
fr_CA: Bruxelles

[ctx: province]
en: Bryanskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Briansk

[ctx: province]
en: Brèsckaja voblasc'
fr_CA: Voblast de Brest

[ctx: province]
en: Buryatiya, Respublika
fr_CA: République de Bouriatie

[ctx: province]
en: California
fr_CA: Californie

[ctx: province]
en: Camagoey
fr_CA: Camaguey

[ctx: province]
en: Caquetá
fr_CA: Caqueta

[ctx: province]
en: Central Finland
fr_CA: Finlande Centrale

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
fr_CA: Ostrobothnie Centrale

[ctx: province]
en: Cerklje na Gorenjskem
fr_CA: Cerklje de Gorenjskem

[ctx: province]
en: Changhua County
fr_CA: Comté de Changhua

[ctx: province]
en: Chechenskaya Respublika
fr_CA: République de Tchétchénie

[ctx: province]
en: Chelyabinskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Tcheliabinsk

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Tcherkassy

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Tchernihiv

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Tchernivtsi

[ctx: province]
en: Chiayi City
fr_CA: Chiayi

[ctx: province]
en: Chiayi County
fr_CA: Comté de Chiayi

[ctx: province]
en: Chocó
fr_CA: Choco

[ctx: province]
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
fr_CA: District autonome de Tchoukotka

[ctx: province]
en: Chuvashskaya Respublika
fr_CA: République de Tchouvachie

[ctx: province]
en: Co Londonderry
fr_CA: Comté de Londonderry

[ctx: province]
en: Co Tyrone
fr_CA: Comté de Tyrone

[ctx: province]
en: Copenhagen
fr_CA: Copenhague

[ctx: province]
en: Copenhagen City
fr_CA: Copenhagen

[ctx: province]
en: County Durham
fr_CA: Comté de Durham

[ctx: province]
en: Córdoba
fr_CA: Cordoba

[ctx: province]
en: DI Yogyakarta
fr_CA: Territoire spécial de Yogyakarta

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
fr_CA: République du Daguestan

[ctx: province]
en: Dalarnas län
fr_CA: Comté de Dalécarlie

[ctx: province]
en: District of Columbia
fr_CA: District de Columbia

[ctx: province]
en: Distrito Capital de Bogotá
fr_CA: District de la capitale de Bogota

[ctx: province]
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
fr_CA: District National (Saint Domingue)

[ctx: province]
en: Divača
fr_CA: Divaca

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Dnipropetrovsk

[ctx: province]
en: Domžale
fr_CA: Domzal

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Donetsk

[ctx: province]
en: Eastern Cape
fr_CA: Cape Oriental

[ctx: province]
en: Etelä-Savo
fr_CA: Savonie du Sud

[ctx: province]
en: Federacija Bosna i Hercegovina
fr_CA: Bosnie-Herzégovine

[ctx: province]
en: Florida
fr_CA: Floride

[ctx: province]
en: Frederiksborg
fr_CA: Frederiksberg

[ctx: province]
en: Free State
fr_CA: État libre

[ctx: province]
en: Geneva
fr_CA: Genève

[ctx: province]
en: Georgia
fr_CA: Géorgie

[ctx: province]
en: Gorišnica
fr_CA: Gorisnica

[ctx: province]
en: Gotlands län
fr_CA: Comté de Gotland

[ctx: province]
en: Greater Manchester
fr_CA: Grand Manchester

[ctx: province]
en: Guainía
fr_CA: Guainia

[ctx: province]
en: Guria
fr_CA: Gourie

[ctx: province]
en: Gävleborgs län
fr_CA: Comté de Gävleborg

[ctx: province]
en: Hallands län
fr_CA: Comté de Halland

[ctx: province]
en: Hamburg
fr_CA: Hambourg

[ctx: province]
en: Harjumaa
fr_CA: Comté de Harju

[ctx: province]
en: Hessen
fr_CA: Hesse

[ctx: province]
en: Hodoš
fr_CA: Hodos

[ctx: province]
en: Holgun
fr_CA: Holquin

[ctx: province]
en: Homel'skaja voblasc'
fr_CA: Voblast de Homiel

[ctx: province]
en: Hong Kong
fr_CA: Hong-Kong

[ctx: province]
en: Hoče-Slivnica
fr_CA: Hoce-Slivnica

[ctx: province]
en: Hrodzenskaja voblasc'
fr_CA: Voblast de Hrodna

[ctx: province]
en: Hsinchu City
fr_CA: Hsinchu

[ctx: province]
en: Hsinchu County
fr_CA: Comté de Hsinchu

[ctx: province]
en: Hualien County
fr_CA: Comté de Hualien

[ctx: province]
en: Häme
fr_CA: Tavastie

[ctx: province]
en: Ida-Virumaa
fr_CA: Comté de Viru-Est

[ctx: province]
en: Ilan County
fr_CA: Comté d'Ilan

[ctx: province]
en: Imereti
fr_CA: Iméréthie

[ctx: province]
en: Ingushskaya Respublika
fr_CA: République d'Ingouchie

[ctx: province]
en: Irkutskaya oblast'
fr_CA: Oblast d'Irkoutsk

[ctx: province]
en: Itä-Uusimaa
fr_CA: Uusimaa de l'Est

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
fr_CA: Oblast d'Ivano-Frankivsk

[ctx: province]
en: Ivanovskaya oblast'
fr_CA: Oblast d'Ivanovo

[ctx: province]
en: Ivančna Gorica
fr_CA: Ivancna Gorica

[ctx: province]
en: Jenin
fr_CA: Jénine

[ctx: province]
en: Jerusalem
fr_CA: Jérusalem

[ctx: province]
en: Jihomoravský kraj
fr_CA: Moravie-du-Sud

[ctx: province]
en: Jihočeský kraj
fr_CA: Bohême-du-Sud

[ctx: province]
en: Juršinci
fr_CA: Jursinci

[ctx: province]
en: Jämtlands län
fr_CA: Comté de Jämtland

[ctx: province]
en: Järvamaa
fr_CA: Comté de Järva

[ctx: province]
en: Jõgevamaa
fr_CA: Comté de Jõgeva

[ctx: province]
en: Jönkopings län
fr_CA: Comté de Jönköping

[ctx: province]
en: Jūrmala
fr_CA: Jurmala

[ctx: province]
en: Kabardino-Balkarskaya
fr_CA: République de Kabardino-Balkarie

[ctx: province]
en: Kakheti
fr_CA: Kakhétie

[ctx: province]
en: Kalimantan Tengah
fr_CA: Kalimantan central

[ctx: province]
en: Kalimantan Utara
fr_CA: Kalimantan du Nord

[ctx: province]
en: Kaliningradskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Kaliningrad

[ctx: province]
en: Kalmar län
fr_CA: Comté de Kalmar

[ctx: province]
en: Kalmykiya, Respublika
fr_CA: République de Kalmoukie

[ctx: province]
en: Kaluzhskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Kalouga

[ctx: province]
en: Kamchatka Krai'
fr_CA: Kraï du Kamtchatka

[ctx: province]
en: Kaohsiung City
fr_CA: Kaohsiung

[ctx: province]
en: Kaohsiung County
fr_CA: Comté de Kaohsiung

[ctx: province]
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
fr_CA: République de Karatchaïévo-Tcherkessie

[ctx: province]
en: Kardzhali
fr_CA: Kardjali

[ctx: province]
en: Kareliya, Respublika
fr_CA: République de Carélie

[ctx: province]
en: Karlovarský kraj
fr_CA: Région de Karlovy Vary

[ctx: province]
en: Keelung City
fr_CA: Keelung

[ctx: province]
en: Kemerovskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Kemerovo

[ctx: province]
en: Kepulauan Bangka Belitung
fr_CA: Îles Bangka Belitung

[ctx: province]
en: Khabarovskiy kray
fr_CA: Krai de Khabarovsk

[ctx: province]
en: Khakasiya, Respublika
fr_CA: République de Khakassie

[ctx: province]
en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug
fr_CA: District autonome de Khantis-Mansis

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Kharkov

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Kherson

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Khmelnitski

[ctx: province]
en: Kidričevo
fr_CA: Kidricevo

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Kirovohrad

[ctx: province]
en: Kirovskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Kirov

[ctx: province]
en: Klaipėdos Apskritis
fr_CA: Apskritis de Klaipėda

[ctx: province]
en: Komi, Respublika
fr_CA: République de Komi

[ctx: province]
en: Kostromskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Kostroma

[ctx: province]
en: Kočevje
fr_CA: Kocevje

[ctx: province]
en: Košický kraj
fr_CA: Région de Košice

[ctx: province]
en: Krasnodarskiy kray
fr_CA: Krai de Krasnodar

[ctx: province]
en: Krasnoyarskiy kray
fr_CA: Krai de Krasnoïarsk

[ctx: province]
en: Križevci
fr_CA: Krizevci

[ctx: province]
en: Kronobergs län
fr_CA: Comté de Kronoberg

[ctx: province]
en: Královéhradecký kraj
fr_CA: Région de Hradec Králové

[ctx: province]
en: Krško
fr_CA: Krsko

[ctx: province]
en: Kurganskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Kourgan

[ctx: province]
en: Kurskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Koursk

[ctx: province]
en: Kyiv
fr_CA: Kiev

[ctx: province]
en: Kyivs'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Kiev

[ctx: province]
en: Kymenlaakso
fr_CA: Vallée de la Kymi

[ctx: province]
en: Kyustendil
fr_CA: Kyoustendil

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Lviv

[ctx: province]
en: Lapland
fr_CA: Laponie

[ctx: province]
en: Leningradskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Léningrad

[ctx: province]
en: Liberecký kraj
fr_CA: Région de Liberec

[ctx: province]
en: Liege
fr_CA: Liège

[ctx: province]
en: Lipetskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Lipetsk

[ctx: province]
en: Lleida [Lérida]
fr_CA: Lérida

[ctx: province]
en: London
fr_CA: Londres

[ctx: province]
en: Louisiana
fr_CA: Louisiane

[ctx: province]
en: Lovech
fr_CA: Lovetch

[ctx: province]
en: Loška dolina
fr_CA: Loška Dolina

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Louhansk

[ctx: province]
en: Lääne-Virumaa
fr_CA: Comté de Viru-Ouest

[ctx: province]
en: Läänemaa
fr_CA: Comté de Lääne

[ctx: province]
en: Magadanskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Magadan

[ctx: province]
en: Mahilëuskaja voblasc'
fr_CA: Voblast de Moguilev

[ctx: province]
en: Male
fr_CA: Masculin

[ctx: province]
en: Marijampolės Apskritis
fr_CA: Apskritis de Marijampolė

[ctx: province]
en: Mariy El, Respublika
fr_CA: République de Maris

[ctx: province]
en: Mashonaland East
fr_CA: Mashonaland Oriental

[ctx: province]
en: Mashonaland West
fr_CA: Mashonaland Occidental

[ctx: province]
en: Matabeleland North
fr_CA: Matabeleland du Nord

[ctx: province]
en: Matabeleland South
fr_CA: Matabeleland Méridional

[ctx: province]
en: Mecklenburg-Vorpommern
fr_CA: Mecklenbourg-Poméranie occidentale

[ctx: province]
en: Mexico
fr_CA: Mexique

[ctx: province]
en: Miaoli County
fr_CA: Comté de Miaoli

[ctx: province]
en: Minskaja voblasc'
fr_CA: Voblast de Minsk

[ctx: province]
en: Moravskoslezský kraj
fr_CA: Région de Moravie-Silésie

[ctx: province]
en: Mordoviya, Respublika
fr_CA: République de Mordovie

[ctx: province]
en: Moskovskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Moscou

[ctx: province]
en: Moskva
fr_CA: Moscou

[ctx: province]
en: Mount Lebanon
fr_CA: Mont-Liban

[ctx: province]
en: Municipio Especial Isla de la Juventud
fr_CA: Isla de la Juventud

[ctx: province]
en: Murcia
fr_CA: Murcie

[ctx: province]
en: Murmanskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Mourmansk

[ctx: province]
en: Mykolaivs'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Mykolaïv

[ctx: province]
en: Málaga
fr_CA: Malaga

[ctx: province]
en: Nablus
fr_CA: Naplouse

[ctx: province]
en: Nantou County
fr_CA: Comté de Nantou

[ctx: province]
en: Nariño
fr_CA: Narino

[ctx: province]
en: Navarra
fr_CA: Navarre

[ctx: province]
en: Neia Mongol (mn)
fr_CA: Neia Mongol

[ctx: province]
en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
fr_CA: District autonome de Nénétsie

[ctx: province]
en: New Brunswick
fr_CA: Nouveau-Brunswick

[ctx: province]
en: New Mexico
fr_CA: Nouveau Mexique

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
fr_CA: Terre-Neuve-et-Labrador

[ctx: province]
en: Niedersachsen
fr_CA: Basse-Saxe

[ctx: province]
en: Nitriansky kraj
fr_CA: Région de Nitra

[ctx: province]
en: Nizhegorodskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Nijni Novgorod

[ctx: province]
en: Nordrhein-Westfalen
fr_CA: Rhénanie-du-Nord-Westphalie

[ctx: province]
en: Norrbottens län
fr_CA: Comté de Norrbotten

[ctx: province]
en: North Carolina
fr_CA: Caroline du Nord

[ctx: province]
en: North Dakota
fr_CA: Dakota du Nord

[ctx: province]
en: North Gaza
fr_CA: Gaza Nord

[ctx: province]
en: North Jutland
fr_CA: Jutland du Nord

[ctx: province]
en: North Karelia
fr_CA: Karelia du Nord

[ctx: province]
en: North Lebanon
fr_CA: Nord-Liban

[ctx: province]
en: North West
fr_CA: Angleterre du Nord-Ouest

[ctx: province]
en: Northern Cape
fr_CA: Cape du Nord

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
fr_CA: Îles Mariannes du Nord

[ctx: province]
en: Northern Ostrobothnia
fr_CA: Ostrobotnie du Nord

[ctx: province]
en: Northern Savo
fr_CA: Savo du Nord

[ctx: province]
en: Northwest Territories
fr_CA: Territoires-du-Nord-Ouest

[ctx: province]
en: Nova Scotia
fr_CA: Nouvelle-Écosse

[ctx: province]
en: Novgorodskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Novgorod

[ctx: province]
en: Novo mesto
fr_CA: Novo Mesto

[ctx: province]
en: Novosibirskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Novossibirsk

[ctx: province]
en: Odes 'ka Oblast'
fr_CA: Oblast d'Odessa

[ctx: province]
en: Olomoucký kraj
fr_CA: Région d'Olomouc

[ctx: province]
en: Omskaya oblast'
fr_CA: Oblast d'Omsk

[ctx: province]
en: Oost-Vlaanderen
fr_CA: Flandre orientale

[ctx: province]
en: Orenburgskaya oblast'
fr_CA: Oblast d'Orenbourg

[ctx: province]
en: Orlovskaya oblast'
fr_CA: Oblast d'Orlov

[ctx: province]
en: Ormož
fr_CA: Ormoz

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
fr_CA: Ostrobothnie

[ctx: province]
en: Ourense
fr_CA: Orense

[ctx: province]
en: Panevėžio Apskritis
fr_CA: Apskritis de Panevėžys

[ctx: province]
en: Papua Barat
fr_CA: Papouasie occidentale

[ctx: province]
en: Pardubický kraj
fr_CA: Région de Pardubice

[ctx: province]
en: Penghu County
fr_CA: Comté de Penghu

[ctx: province]
en: Pennsylvania
fr_CA: Pennsylvanie

[ctx: province]
en: Penzenskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Penza

[ctx: province]
en: Perm krai'
fr_CA: Kraï de Perm

[ctx: province]
en: Pieria
fr_CA: Piérie

[ctx: province]
en: Pinar del Roo
fr_CA: Pinar del Rio

[ctx: province]
en: Pingtung County
fr_CA: Comté de Pingtung

[ctx: province]
en: Plzeňský kraj
fr_CA: Région de Pilsen

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Poltava

[ctx: province]
en: Praha, hlavní město
fr_CA: Prague

[ctx: province]
en: Prešovský kraj
fr_CA: Région de Prešov

[ctx: province]
en: Primorskiy kray
fr_CA: Krai de Primorsk

[ctx: province]
en: Prince Edward Island
fr_CA: Île-du-Prince-Édouard

[ctx: province]
en: Pskovskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Pskov

[ctx: province]
en: Pärnumaa
fr_CA: Comté de Pärnu

[ctx: province]
en: Põlvamaa
fr_CA: Comté de Põlva

[ctx: province]
en: Quebec
fr_CA: Québec

[ctx: province]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
fr_CA: Racha-Lechkhumi et Kvemo Svaneti

[ctx: province]
en: Radeče
fr_CA: Radece

[ctx: province]
en: Ramallah and Al-Bireh
fr_CA: Ramallah et Al-Bireh

[ctx: province]
en: Raplamaa
fr_CA: Comté de Rapla

[ctx: province]
en: Ravne na Koroškem
fr_CA: Ravne na Koroskem

[ctx: province]
en: Razkrižje
fr_CA: Razkrizje

[ctx: province]
en: Rače-Fram
fr_CA: Race-Fram

[ctx: province]
en: Renče-Vogrsko
fr_CA: Rence-Vogrsko

[ctx: province]
en: Republika Srpska
fr_CA: République serbe de Bosnie

[ctx: province]
en: Respublika Krym
fr_CA: République de Crimée

[ctx: province]
en: Rečica ob Savinji
fr_CA: Recica ob Savinji

[ctx: province]
en: Rheinland-Pfalz
fr_CA: Rhénanie-Palatinat

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Rivne

[ctx: province]
en: Rogaška Slatina
fr_CA: Rogaska Slatina

[ctx: province]
en: Rogašovci
fr_CA: Rogasovci

[ctx: province]
en: Rostovskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Rostov

[ctx: province]
en: Ruše
fr_CA: Ruse

[ctx: province]
en: Ryazanskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Riazan

[ctx: province]
en: Rīga
fr_CA: Riga

[ctx: province]
en: Saarland
fr_CA: Sarre

[ctx: province]
en: Sachsen
fr_CA: Saxe

[ctx: province]
en: Sachsen-Anhalt
fr_CA: Saxe-Anhalt

[ctx: province]
en: Saint Helena
fr_CA: Sainte-Hélène

[ctx: province]
en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
fr_CA: République de Sakha

[ctx: province]
en: Sakhalinskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Sakhaline

[ctx: province]
en: Samaná
fr_CA: Samana

[ctx: province]
en: Samarskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Samara

[ctx: province]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
fr_CA: Mingrélie-et-Haute-Svanétie

[ctx: province]
en: Samtskhe-Javakheti
fr_CA: Samtskhé-Djavakhétie

[ctx: province]
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
fr_CA: San Andrés, Providencia et Santa Catalina

[ctx: province]
en: San Salvador Island
fr_CA: San Salvador

[ctx: province]
en: Sancti Spritus
fr_CA: Sancti Spiritus

[ctx: province]
en: Sankt-Peterburg
fr_CA: Saint-Pétersbourg

[ctx: province]
en: Santiago Metropolitan
fr_CA: Région métropolitaine de Santiago

[ctx: province]
en: Saratovskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Saratov

[ctx: province]
en: Semič
fr_CA: Semic

[ctx: province]
en: Severnaya Osetiya, Respublika
fr_CA: République d’Ossétie-du-Nord-Alanie

[ctx: province]
en: Sežana
fr_CA: Sezana

[ctx: province]
en: Shumen
fr_CA: Choumen

[ctx: province]
en: Skåne län
fr_CA: Comté de Scanie

[ctx: province]
en: Smolenskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Smolensk

[ctx: province]
en: Sodražica
fr_CA: Sodrazica

[ctx: province]
en: Solčava
fr_CA: Solcava

[ctx: province]
en: Somali
fr_CA: Somalie

[ctx: province]
en: South Carolina
fr_CA: Caroline du Sud

[ctx: province]
en: South Dakota
fr_CA: Dakota du Sud

[ctx: province]
en: South Glamorgan
fr_CA: Glamorgan du Sud

[ctx: province]
en: South Jutland
fr_CA: Jutland du Sud

[ctx: province]
en: South Karelia
fr_CA: Karelia du Sud

[ctx: province]
en: South Lebanon
fr_CA: Sud-Liban

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
fr_CA: Ostrobothnie du Sud

[ctx: province]
en: South-West Finland
fr_CA: Finlande du Sud-Ouest

[ctx: province]
en: Središče ob Dravi
fr_CA: Sredisce ob Dravi

[ctx: province]
en: Starše
fr_CA: Starse

[ctx: province]
en: Stavropol'skiy kray
fr_CA: Krai de Stravopol

[ctx: province]
en: Stockholms län
fr_CA: Comté de Stockholm

[ctx: province]
en: Storstrøm
fr_CA: Storstrom

[ctx: province]
en: Straža
fr_CA: Straza

[ctx: province]
en: Středočeský kraj
fr_CA: Bohême-Centrale

[ctx: province]
en: Sulawesi Barat
fr_CA: Sulawesi occidental

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Soumy

[ctx: province]
en: Sverdlovskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Sverdlovsk

[ctx: province]
en: Sveti Tomaž
fr_CA: Sveti Tomaz

[ctx: province]
en: Södermanlands län
fr_CA: Comté de Södermanland

[ctx: province]
en: Taichung City
fr_CA: Taichung

[ctx: province]
en: Taichung County
fr_CA: Comté de Taichung

[ctx: province]
en: Tainan City
fr_CA: Tainan

[ctx: province]
en: Tainan County
fr_CA: Comté de Tainan

[ctx: province]
en: Taipei City
fr_CA: Taipei

[ctx: province]
en: Taipei County
fr_CA: Comté de Taipei

[ctx: province]
en: Taitung County
fr_CA: Comté de Taitung

[ctx: province]
en: Taiwan
fr_CA: Taïwan

[ctx: province]
en: Tambovskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Tambov

[ctx: province]
en: Tampere Region
fr_CA: Pirkanmaa

[ctx: province]
en: Taoyuan County
fr_CA: Comté de Taoyuan

[ctx: province]
en: Targovishte
fr_CA: Targovichté

[ctx: province]
en: Tartumaa
fr_CA: Comté de Tartu

[ctx: province]
en: Tatarstan, Respublika
fr_CA: République du Tatarstan

[ctx: province]
en: Tauragės Apskritis
fr_CA: Apskritis de Tauragė

[ctx: province]
en: Tbilisi
fr_CA: Tbilissi

[ctx: province]
en: Telangana
fr_CA: Télangana

[ctx: province]
en: Telšių Apskritis
fr_CA: Apskritis de Telšiai

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Ternopil

[ctx: province]
en: Tomskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Tomsk

[ctx: province]
en: Toshkent (city)
fr_CA: Toshkent (ville)

[ctx: province]
en: Trenčiansky kraj
fr_CA: Région de Trenčín

[ctx: province]
en: Trnavský kraj
fr_CA: Région de Trnava

[ctx: province]
en: Tržič
fr_CA: Trzic

[ctx: province]
en: Tul'skaya oblast'
fr_CA: Oblast de Toula

[ctx: province]
en: Turnišče
fr_CA: Turnisce

[ctx: province]
en: Tverskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Tver

[ctx: province]
en: Tyumenskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Tioumen

[ctx: province]
en: Tyva, Respublika [Tuva]
fr_CA: République de Touva

[ctx: province]
en: Udmurtskaya Respublika
fr_CA: République d’Oudmourtie

[ctx: province]
en: Ul'yanovskaya oblast'
fr_CA: Oblast d'Oulianovsk

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
fr_CA: Îles Mineures Éloignées des États-Unis

[ctx: province]
en: Uppsala län
fr_CA: Comté d'Uppsala

[ctx: province]
en: Vaupés
fr_CA: Vaupes

[ctx: province]
en: Velike Lašče
fr_CA: Velike Lasce

[ctx: province]
en: Veržej
fr_CA: Verzej

[ctx: province]
en: Vicebskaja voblasc'
fr_CA: Voblast de Vitebsk

[ctx: province]
en: Viljandimaa
fr_CA: Comté de Viljandi

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Vinnitsa

[ctx: province]
en: Virginia
fr_CA: Virginie

[ctx: province]
en: Vlaams-Brabant
fr_CA: Brabant flamand

[ctx: province]
en: Vladimirskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Vladimir

[ctx: province]
en: Volgogradskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Volgograd

[ctx: province]
en: Vologodskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Vologda

[ctx: province]
en: Volyos'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Volhynie

[ctx: province]
en: Voronezhskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Voronej

[ctx: province]
en: Vysočina
fr_CA: Région de Vysočina

[ctx: province]
en: Värmlands län
fr_CA: Comté de Värmland

[ctx: province]
en: Västerbottens län
fr_CA: Comté de Värmland

[ctx: province]
en: Västernorrlands län
fr_CA: Comté de Västernorrland

[ctx: province]
en: Västmanlands län
fr_CA: Comté de Västmanland

[ctx: province]
en: Västra Götalands län
fr_CA: Comté de Västra Götaland

[ctx: province]
en: Võrumaa
fr_CA: Comté de Võru

[ctx: province]
en: Wake Island
fr_CA: wake island

[ctx: province]
en: West Virginia
fr_CA: Virginie Occidentale

[ctx: province]
en: West-Vlaanderen
fr_CA: Flandre occidentale

[ctx: province]
en: Western Area (Freetown)
fr_CA: Freetown (partie ouest)

[ctx: province]
en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
fr_CA: District autonome de Iamalo-Nénétsie

[ctx: province]
en: Yaroslavskaya oblast'
fr_CA: Oblast de Iaroslav

[ctx: province]
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
fr_CA: Oblast autonome juif

[ctx: province]
en: Yukon Territory
fr_CA: Yukon

[ctx: province]
en: Zabaykalsky Krai'
fr_CA: Kraï de Transbaïkalie

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Transcarpathie

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Zaporijie

[ctx: province]
en: Zavrč
fr_CA: Zavrc

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
fr_CA: Oblast de Jytomyr

[ctx: province]
en: Zlínský kraj
fr_CA: Région de Zlín

[ctx: province]
en: Zreče
fr_CA: Zrece

[ctx: province]
en: dolnośląskie
fr_CA: Voïvodie de Basse-Silésie

[ctx: province]
en: kujawsko-pomorskie
fr_CA: Voïvodie de Cujavie-Poméranie

[ctx: province]
en: lubelskie
fr_CA: Voïvodie de Lublin

[ctx: province]
en: lubuskie
fr_CA: Voïvodie de Lubusz

[ctx: province]
en: mazowieckie
fr_CA: Voïvodie de Mazovie

[ctx: province]
en: małopolskie
fr_CA: Voïvodie de Petite-Pologne

[ctx: province]
en: opolskie
fr_CA: Voïvodie d'Opole

[ctx: province]
en: podkarpackie
fr_CA: Voïvodie des Basses-Carpates

[ctx: province]
en: podlaskie
fr_CA: Voïvodie de Podlachie

[ctx: province]
en: pomorskie
fr_CA: Voïvodie de Poméranie

[ctx: province]
en: warmińsko-mazurskie
fr_CA: Voïvodie de Varmie-Mazurie

[ctx: province]
en: wielkopolskie
fr_CA: Voïvodie de Grande-Pologne

[ctx: province]
en: zachodniopomorskie
fr_CA: Voïvodie de Poméranie occidentale

[ctx: province]
en: Örebro län
fr_CA: Comté d'Örebro

[ctx: province]
en: Östergötlands län
fr_CA: Comté d'Östergötland

[ctx: province]
en: Ústecký kraj
fr_CA: Région d'Ústí nad Labem

[ctx: province]
en: Črenšovci
fr_CA: Crensovci

[ctx: province]
en: Črna na Koroškem
fr_CA: Crna na Koroskem

[ctx: province]
en: Črnomelj
fr_CA: Crnomelj

[ctx: province]
en: łódzkie
fr_CA: Voïvodie de Łódź

[ctx: province]
en: śląskie
fr_CA: Voïvodie de Silésie

[ctx: province]
en: świętokrzyskie
fr_CA: Voïvodie de Sainte-Croix

[ctx: province]
en: Šentrupert
fr_CA: Sentrupert

[ctx: province]
en: Šiaulių Apskritis
fr_CA: Apskritis de Šiauliai

[ctx: province]
en: Šmarješke Toplice
fr_CA: Smarjeske Toplice

[ctx: province]
en: Žalec
fr_CA: Zalec

[ctx: province]
en: Železniki
fr_CA: Zelezniki

[ctx: province]
en: Žetale
fr_CA: Zetale

[ctx: province]
en: Žilinský kraj
fr_CA: Région de Žilina

[ctx: province]
en: Žiri
fr_CA: Ziri

[ctx: province]
en: Žirovnica
fr_CA: Zirovnica

[ctx: province]
en: Žužemberk
fr_CA: Zuzemberk

en: pseudo FK into civicrm_option_value.
fr_CA: pseudo FK dans civicrm_option_value.

en: pseudo FK to civicrm_option_value of contribution_status_id option_group
fr_CA: pseudo FK pour civicrm_option_value de contribution_status_id option_group

en: qty * unit_price
fr_CA: quantité x prix unitaire (unit_price)

en: raised
fr_CA: collecté

en: reCAPTCHA is also not available when a profile is used inside the User Registration and My Account screens.
fr_CA: reCAPTCHA ne peut pas non plus être inclus dans un profil utilisé pour la création ou modification de compte.

en: read more
fr_CA: lire plus

en: receipt
fr_CA: reçu

en: record response
fr_CA: Enregistrer la réponse

en: register for events
fr_CA: s'inscrire à des événements

en: release
fr_CA: libérer

en: release campaign contacts
fr_CA: contacts de campagne terminés

en: remove discount set
fr_CA: supprimer l'ensemble de tarifs réduits

en: remove profile
fr_CA: enlever le profil

en: remove sort by column
fr_CA: enlever la colonne "Trier par"

en: render templates
fr_CA: afficher les modèles

en: reopen all manual batches
fr_CA: réouvrir tous les lots manuels

en: reopen own manual batches
fr_CA: réouvrir ses propres lots manuels

en: required params missing.
fr_CA: Des paramètres obligatoires sont manquants.

en: reserve
fr_CA: réserver

en: reserve campaign contacts
fr_CA: réserver les contacts de la campagne

en: role required to be able to run this instance
fr_CA: un rôle est requis pour pouvoir lancer cette instance

en: rows
fr_CA: lignes

en: save Report Criteria
fr_CA: Enregistrer les critères de rapport

en: schedule mailings
fr_CA: planifier les envois

en: search by complete or partial name
fr_CA: chercher par le nom (complet ou partiel)

en: search by group
fr_CA: rechercher par groupe

en: search by group type
fr_CA: rechercher par le type de groupe

en: search by individual name fields
fr_CA: chercher par le nom (champs de l'Individu)

en: seconds
fr_CA: secondes

en: select
fr_CA: -Sélectionner-

en: select activity
fr_CA: sélectionner une activité

en: selected contact(s)
fr_CA: contact(s) sélectionné(s)

en: self service cancel or transfer
fr_CA: Annulation ou transfert en libre-service

en: send SMS
fr_CA: envoyer SMS

en: server to use when polling
fr_CA: serveur à utiliser pour la connexion

en: show all
fr_CA: Afficher tout

en: show child groups
fr_CA: montrer les groupes enfants

en: sign CiviCRM Petition
fr_CA: Signer la pétition CiviCRM

en: site root
fr_CA: Racine du site

en: skip IDS check
fr_CA: sauter la vérification IDS

en: skip this url being exposed to breadcrumb
fr_CA: ignorer cette URL exposée au fil d'Ariane

en: smart group
fr_CA: Groupe dynamique

en: start=YYYYMMDD - Specify a different starting date range for the events to be listed.
fr_CA: start = YYYYMMDD - Permet d'indiquer une autre date de début pour les événements recherchés

en: status
fr_CA: statut

en: status of contact relative to membership in group
fr_CA: Statut du contact relatif à une adhésion à un groupe

en: subject of note description
fr_CA: Objet de la description de la note

en: submit credit card contribution
fr_CA: Soumettre une contribution par carte de crédit

en: submit credit card event registration
fr_CA: Soumettre l'inscription par carte de crédit

en: submit credit card membership
fr_CA: soumettre une adhésion par carte de crédit

en: submit credit card payment
fr_CA: Soumettre un paiement par carte de crédit

en: tax of each item
fr_CA: Tax pour chaque ligne

en: test-drive
fr_CA: mode test

en: text and html allowed. displayed above result on success page
fr_CA: texte et html autorisés. affiché sous les résultats de la page de confirmation

en: text to include above standard event info on confirmation email. emails are text-only, so do not allow html for now
fr_CA: texte à inclure avant le détail des événements par défaut dans l'email de confirmation. Le format des emails est en texte brut : n'activez pas le format html

en: text to include above standard receipt info on receipt email. emails are text-only, so do not allow html for now
fr_CA: texte à inclure avant l'info standard du reçu dans le courriel de reçu. Le format des emails est en texte brut : n'activez pas le format html

en: the OpenID (or OpenID-style http://username.domain/) unique identifier for this contact mainly used for logging in to CiviCRM
fr_CA: l'identifiant unique OpenID (ou http://username.domain/ de style OpenID) pour ce contact, principalement utilisé pour se connecter à CiviCRM

en: the api params in xml, http or smtp format
fr_CA: Les paramètres API au format XML, HTTP ou SMTP

en: the field is view only and not editable in user forms.
fr_CA: le champ est en lecture seule, il ne sera donc pas modifiable sur les formulaires utilisateurs.

en: the following PHP variables are missing: %1
fr_CA: les variables PHP suivantes sont manquantes: %1

en: the general group of status type this one belongs to
fr_CA: le groupe général de type de statut auquel appartient celui-ci

en: the record
fr_CA: l'enregistrement

en: the sql where clause if a saved search acl
fr_CA: la clause sql Where dans le cas d'une recherche ACL enregistrée

en: the tables to be included in a select data
fr_CA: Les tableaux à inclure dans les données sélectionnées

en: the tables to be included in the count statement
fr_CA: les tables à inclure dans le décompte

en: this is just an interface and should not be called directly
fr_CA: ceci est une interface, elle ne devrait pas être appelée directement.

en: through
fr_CA: à

en: through %1
fr_CA: jusqu'à %1

en: time format
fr_CA: format de l'heure

en: time format for custom date
fr_CA: format de temps pour une date personnalisée

en: to
fr_CA: à

en: to %1
fr_CA: à %1

en: translate CiviCRM
fr_CA: traduire CiviCRM

en: true
fr_CA: vrai

en: try a different spelling or use fewer letters
fr_CA: Essayez une orthographe différente ou réduisez le nombre de lettres.

en: type=N - Specify a particular Event Type using the event_type_id value. (You can find these values by browsing the listing at Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Event Types.)
fr_CA: type=N - Spécifie un type d'événement particulier en donnant une valeur à event_type_id. (Vous pouvez trouver les valeurs possibles en allant sur Administrer &raquo; CiviEvent &raquo; Types d'événements.)

en: ufGroupId is missing
fr_CA: Le ufGroupId manque

en: under the name
fr_CA: sous le nom

en: unique credit note id, system generated or passed in
fr_CA: identifiant unique de l'avoir, système généré ou transmis

en: unique invoice id, system generated or passed in
fr_CA: identifiant unique de facture, système généré ou transmis

en: unique participant status type id
fr_CA: identifiant type statut participant unique

en: unique transaction id (deprecated - use processor_id)
fr_CA: Id. de transaction unique (obsolète - il faut utiliser le processor_id)

en: unique transaction id. may be processor id, bank id + trans id, or account number + check number... depending on payment_method
fr_CA: Identifiant unique de la transaction. peut être un identifiant de processeur, un identifiant de banque + un identifiant de transfert ou un numéro de compte + un numéro de chèque ... selon payment_method

en: unknown
fr_CA: Inconnu

en: until
fr_CA: jusqu'à

en: updated
fr_CA: mis à jour

en: uppercase ante/post meridiem ('AM', 'PM')
fr_CA: matin / après-midi en majuscules (« AM », « PM »)

en: uri of the file on disk
fr_CA: url du fichier sur le disque

en: url in case of custom navigation link
fr_CA: url pour un lien personnalisé de navigation

en: url in case of external dashlet
fr_CA: URL en cas d'indicateur externe

en: user '%1' doesn't have CREATE DATABASE permissions.
fr_CA: L'utilisateur '%1' n'a pas l'autorisation :  CRÉER BASE DE DONNÉES.

en: username to use when polling
fr_CA: Nom d'utilisateur pour la connexion

en: vCard Location Type
fr_CA: Type d'adresse vCard

en: vCard Location Type Name.
fr_CA: Nom dy type d'adresse vCard

en: vCard Name
fr_CA: Nom vCard

en: vCard record for this contact.
fr_CA: Enregistrement vCard pour ce contact.

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
fr_CA: La valeur %1 doit être du type %2

en: variable name/programmatic handle for this field.
fr_CA: Nom de variable / identificateur de programme pour ce champ.

en: view additional participant
fr_CA: afficher les autres participants

en: view all activities
fr_CA: consulter toutes les activités

en: view all contacts
fr_CA: voir tous les contacts

en: view all manual batches
fr_CA: consulter tous les lots manuels

en: view all notes
fr_CA: voir toutes les notes

en: view current employer
fr_CA: Consulter l'employeur actuel

en: view debug output
fr_CA: Voir les traces de débogage

en: view event info
fr_CA: afficher les informations sur l'événement

en: view event participants
fr_CA: afficher les participants à l'événement

en: view my contact
fr_CA: afficher ma fiche contact

en: view my invoices
fr_CA: voir mes factures

en: view own manual batches
fr_CA: consulter ses propres lots manuels

en: view payments
fr_CA: Voir les paiements

en: view primary participant
fr_CA: Voir le participant principal

en: view public CiviMail content
fr_CA: Voir le contenu public CiviMail

en: view report sql
fr_CA: voir le sql des rapports

en: week | weeks
fr_CA[0]: semaines
fr_CA[1]: semaines
fr_CA[2]: semaines

en: week(s)
fr_CA: semaine(s)

en: when (if) receipt was sent. populated automatically for online donations w/ automatic receipting
fr_CA: quand (si) le reçu a été envoyé. rempli automatiquement pour les dons en ligne avec réception automatique

en: when (if) was donor thanked
fr_CA: quand (si) le donateur a-t-il été remercié

en: when combined with report_id/template uniquely identifies the instance
fr_CA: quand combiné avec report_id/template identifie l'instance de manière unique

en: when was gift cancelled
fr_CA: Quand le Cadeau a été annulé

en: where contact come from, e.g. import, donate module insert...
fr_CA: Origine du contact, par exemple l'import, l'insertion par le module de donation

en: whether the event has template
fr_CA: si l'événement a un modèle

en: whether the status type is visible to the public, an implicit foreign key to option_value.value related to the `visibility` option_group
fr_CA: si le type de statut est visible par le public, une clé étrangère implicite vers option_value.value reliée à la liste de choix (option_group) `visibility`

en: whether this is a status type required by the system
fr_CA: s'il s'agit d'un type de statut requis par le système

en: whether this is the default set of settings for this domain
fr_CA: s'il s'agit de l'ensemble de paramètres par défaut pour ce domaine

en: whether this status type is active
fr_CA: si ce type de statut est active

en: whether this status type is counted against event size limit
fr_CA: si ce type de statut est pris en compte dans la limite de taille d'événement

en: whether to use SSL or not
fr_CA: s'il faut utiliser ssl ou non

en: with
fr_CA: avec

en: xml definition of case type
fr_CA: définition XML du type de dossier

en: year
fr_CA: année

en: year as a decimal number including the century ('2015')
fr_CA: année comme entier incluant le siècle (« 2015 »)

en: year(s)
fr_CA: année(s)

en: years after the current date.
fr_CA: Années suivantes

en: years prior to current date.
fr_CA: Années précédentes

en: you will have the opportunity to override the warning if they do not match
fr_CA: vous aurez la possibilité d'ignorer cet avertissement, si les deux nombres ne correspondent pas

en: yy (2009)
fr_CA: aa (2009)

en: yy-mm (2009-12)
fr_CA: aa-mm (2009-12)

en: yy-mm-dd (2009-12-31)
fr_CA: aa-mm-jj (2009-12-31)

en: yyyy-mm-dd OR yyyy-mm-dd HH:mm OR yyyymmdd OR yyyymmdd HH:mm (1998-12-25 OR 1998-12-25 15:33 OR 19981225 OR 19981225 10:30 OR ( 2008-9-1 OR 2008-9-1 15:33 OR 20080901 15:33)
fr_CA: aaaa-mm-jj OU aaaa-mm-jj HH:mm OU aaaammjj OU aaaammjj HH:mm (1998-12-25 OU 1998-12-25 15:33 OU 19981225 OU 19981225 10:30 OU ( 2008-9-1 OU 2008-9-1 15:33 OU 20080901 15:33)

en: yyyy-mm-dd OR yyyymmdd (1998-12-25 OR 19981225) OR (2008-9-1 OR 20080901)
fr_CA: aaaa-mm-jj OU aaaammjj (1998-12-25 OU 19981225) OU (2008-9-1 OU 20080901)

en: ~%1 recipients
fr_CA: ~%1 destinataires
